maja
12.07.05,12:53
Moji zlatí poraďáci,
potrebujem poradiť ohľadom maľovania izby. Potrebujem vymaľovať kuchyňu, ktorá je v dosť dezolátnom stave. Steny sú mastné (moje pomenovanie) a farba mi na to dáko divne chytá. Babka mi tvrdí, že maliar by to najskôr umyl "jarovou vodou". Máte s tým niekto skúsenosť, lebo škrabať sa mi to vôbec nechce. Maliar neprichádza do úvahy, lebo toho si babka do domu nepustí a ja som jej to v slabej chvíľke sľúbila.
Ďakujem.
Vevey
12.07.05,10:58
Vraj je jarova voda prezitok (podla mojho maliara, ktoreho i uctujem), ale to len preto, ze pouzivaju vraj novy typ farieb. Ja by som to riskla asi s mydlovou vodou, poriadne nechala ususit a potom ten melirovany vysledok prehlasila za modnu novinku. Ak babka neuveri, ze je to in, predloz jej Elle, tam ine steny nez flakate nemaju:)
Prijemne malovanie, mas moj obdiv
maja
12.07.05,11:01
Môžeš sa ho spýtať o akých farbách to hovorí, lebo Primalex mi vyrába módne novinky.
Vevey
12.07.05,11:08
Teraz sa ho spytat nemozem, je v Rakusku, ale nejaky Du??x pouziva a ten chyta na vsetko a je strasne drahy. Ani jeho doklady tu nemam, ze by som sa pozrela ako sa ta farba vola, o primalexe nic neviem.
Daj si hlavne pozor pri umyvani mydlovou vodou, ak tam bolo viac vrstiev farby na sebe, vsetko to pojde postupne vo velkych mapach dolu!
A hlavne nemaluj farebnu (hlavne nie zelenu) stenu na bielu.
maja
12.07.05,11:15
Stena je stredne hnedá s bielym valčekom, no naložila som si.......
Jara
12.07.05,11:17
Majka ja maľujem stále sama, občas mi pomôže muž, ale ozaj len občas, lebo si nenecham do toho kecať a nechcem sa chváliť, ale dosť som precízna a vadi mi keď to len tak odblafne. Steny pred maľovaním umývam pravidelne jarovou vodou. Neviem možno mydlo je účinnejšie, ale myslím, že jar je na mastnú špinu OK. Maľovala som kuchyňu pred týždňom. Umyla, potom kde sa ofuklo, tak som oškrabala špachtľou a potom som si rozrobila modelársku sadru a trošku zatrela diery a polystyrénom som ich hladila, ako najlepšieho milenca... Do stratena. Je dobre mať pustenú dobrú hudbu a ide to jedna radosť. Potom som to natrela primalexom a bolo to. Super.... A mala som kuchyňu pomaľovanú za 78,- Sk čo som dala za primalex a nemala som ani špinu ako to odborníci vedia hnusne zašpiniť. Za jeden deň som mala aj upratané, večer som popíjala fernet s tonicom a vravela si: Si ty ale šikuľka...

Držím presty, aby si tiež bola spokojná.
Jara
12.07.05,11:22
Stena je stredne hnedá s bielym valčekom, no naložila som si.......
Majka ak je hnedá, tak maľuj hnedou, ale mala by si najpr posúdiť či stena nemá veľa náterov, pretože Tvoja práca môže výsť navnivoč ak sa ti začne pofukovať a budeš musieť škrabať. No ak nebolo doteraz popraskané a polúpané, tak je predpoklad, že ak umyješ tak to bude stačiť, ale rovnomerne umyvaj, aby ti neostali také všelijaké hlboké šmuhy.:D
maja
12.07.05,11:25
Tiež maľujem doma sama s manželovou pomocou. Ale je to stále biele na biele a Primalexom. Maľujem valčekom a tiež žiadny bordel. Ale toto ma deptá. Keď tie steny umývaš jarovou vodou,čím to robíš valčekom? Steny boli doteraz stále farebné a teraz to chce biele. Nebude sa mi to celé len rozmazávať ?
bea
12.07.05,11:27
Jarka, tak Ty si ozaj šikuľka! A povedz, maľuješ valčekom alebo štetkou? Môj manžel robil omietku a potom vymaľoval valčekom , lebo nám radili, že je to rýchlejšie, čistejšie atď. Ale mne sa zdá, že tá stena nie je taká pekná, ani keby nechytala rovnomerne. Možno sme len neprávne použili valček. Pýtam sa tu preto, lebo manžel by sa cítil urazený, keby som si dovolila pred ním niečo také povedať. A Ty máš asi dosť skúsenosti?!
brm
12.07.05,11:48
ja môžem moju obývačku oondiť hocičím, ten masný panel nechytí nič...len ja chytám nervy...
Jara
12.07.05,12:17
Maľujem aj štetkou aj valčekom. Štetkou to až tak dobre neviem keď maľujem strop tak hneď mám aj melír aj masku na tvári. Štetkou mi to ide v pohode. Teraz pred týždňom sa maľovala len valčekom pretože štetku som požičala pred rokom a ešte nestihla doraziť späť... No a tam kde sa premiestnila sú na dovolenke, ale je jasné že keď maˇľuješ biele na biele tak to ide v pohode pokiaľ nemáš veľa vrstiev.


Majka ak chceš hnedu premaľovať na bielo, tak asi to inak nepojde len orýpať špachtľou. To som robila keď som premaľovala červenú na bielo. Bolo to vyčerpavajúce. Poriadne navlhčí jarovou vodou, nechaj chvílku pôsobiť a potom zober špachtľu a poď ho zhora dole zľahka zošuchni. Po ošuchaní ešte trošku brusným papierom vyrovnaj a ešte raz poumyvaj. Ak sa Ti podari niekde diera, tak nasleduje sadra a pekne vyrovnať aby nebolo vidno prechod. Nechaj uschnuť, zober primalex, podľa návodu a toho či budeš mať štandard alebo ten červený myslím super či špeciál čo je najdrahší rozrieď vodou a potom natieraj aspoň 3x. Ak bola hnedá. Ale myslím že ak to dobre umyješ tak to bude OK. Len nedaj príliš hustú farbu aby sa Ti nedulo a neolupovalo. Zľahka a s hudbou.

No a daj si aj frťana, aby to lepšie išlo. Inak ak nezapiješ, tak sa nemusí podariť...


Robila som aj záchod - kanadskú stierku a všetky dvere som renovovala sama a aj radiatory a okna. Moj manžel ma totiž skôr ruky ľavé... No a peňazí nemám toľko aby som platila firmám. Musím povedať, že je to aj relax... Taká zmena od papierov sa vybúriť na tých stenách...
Jara
12.07.05,12:25
Jarka, tak Ty si ozaj šikuľka! A povedz, maľuješ valčekom alebo štetkou? Môj manžel robil omietku a potom vymaľoval valčekom , lebo nám radili, že je to rýchlejšie, čistejšie atď. Ale mne sa zdá, že tá stena nie je taká pekná, ani keby nechytala rovnomerne. Možno sme len neprávne použili valček. Pýtam sa tu preto, lebo manžel by sa cítil urazený, keby som si dovolila pred ním niečo také povedať. A Ty máš asi dosť skúsenosti?!
Bea, vieš, že muži sú ješitní a neradi si nechávajú do takých vecí hovoriť. Preto je to tak, že keď robí muž tak radšej idem preč, ale niesom spokojná s jeho výsledkom, pretože nerobí to tak pedantne. No a keď robím ja tak som spokojná, lebo sa budem serkať kým to nieje OK.

No a keď mu ten valček nechytal poriadne, rovnomerne tak to bude zrejme nerovno urobená omietka. Kúpil hotovú stierku a nanášal ju na stenu? Potom to vyhladil a poriadne mokrou kelňou alebo ako sa to volá a ešte aj vodováhou je treba pokontrolovať. Ja si zvyknem aj motúzy naťahovať a pripináčkami pripevňujem a kontrolujem či je rovno. No ale myslím že ak máš ešte primalex tak to valčekom premaľuj keď nebude pol dňa doma, to zvládneš.
Evaman
12.07.05,13:36
Ahojte, ja by som tiež pri maľovaní odporučila najprv steny poumývať jarovou vodou ale pokiaľ je tam viac vrstiev rôznofarebných tak asi tiež sa prikláňam k Jare, že pekne špachtličkou, ináč ostanú mapy na novej farbe. Ja som sesterke minulý rok pomáhala vymaľovať byt. Tiež sme najprv poumývali a potom primalexom pekne krásne ponatierali , farba musí byť tak akurát, ani riedka aby si nemusela 10 x natierať ani hustá aby neopadalo. Veď to aj na omak zistíš či je dobre nariedená, ja zásadne miešam holou rukou. Riadim sa podľa návodu ale keď je veľmi husta , doriedim.
No vždy Ti musí náter dobre vyschnúť a až tak dávaj ďalší , inak ti prvý náter vyzráža druhý a budeš mať mapy. Maľujem štetcom ale aj valčekom ako príde a tiež , keď štetec niekde NEKOLUJE a nie a nie sa vrátiť späť.No a tak ako radí Jara, pri maľovaní dobrá muzička a čo to na glg aby sa dobre robilo. Ináč je pri takom maľovaní dobrá švanda.
bea
12.07.05,13:56
Bea, vieš, že muži sú ješitní a neradi si nechávajú do takých vecí hovoriť. Preto je to tak, že keď robí muž tak radšej idem preč, ale niesom spokojná s jeho výsledkom, pretože nerobí to tak pedantne. No a keď robím ja tak som spokojná, lebo sa budem serkať kým to nieje OK.

No a keď mu ten valček nechytal poriadne, rovnomerne tak to bude zrejme nerovno urobená omietka. Kúpil hotovú stierku a nanášal ju na stenu? Potom to vyhladil a poriadne mokrou kelňou alebo ako sa to volá a ešte aj vodováhou je treba pokontrolovať. Ja si zvyknem aj motúzy naťahovať a pripináčkami pripevňujem a kontrolujem či je rovno. No ale myslím že ak máš ešte primalex tak to valčekom premaľuj keď nebude pol dňa doma, to zvládneš.My sme nerobili stierku, ale klasickú omietku s pieskom atď. A ja nemôžem takéto veci doma robiť, lebo pri najmenšej chybičke, by som to mala na tanieri do konca života! Ale zrejme to bude musieť ešte raz premaľovať, nejako ho k tomu snáď dostanem. Asi bude musieť niekto cudzí (nevediac, že to robil môj muž) steny skritizovať!
kukučka
12.07.05,16:45
Jarka klobúk dole! Ja som síce kedysi dávno pred nasťahovaním vymaľovala celý dom, vtedy som strop maľovala z mini lešenia, ale dnes by som si už netrúfla lietať po rebríku. Máme to stále nabielo, ale len vápno, je to lacnejšie aj zdravšie. Na vápno môže ísť primalex, opačne nie! Všetko oprská!! Mydlo sa používalo celé veky, vtedy nebola jar ani pur. A ak sa nemýlim, prvý náter by mal byť redší, vsaje do steny a druhý krycí hustejší, Ak sa mýlim, tak ma prosím opravte. S tou kritikou opatrne, mne sa veeeľmi vypomstila keď som skritizovala dcéru. Vymaľovala si izbu na oranžovo a strop bielo, mne sa nepáčilo, že sem tam trošku zabehla jednou farbou do druhej. Zavolala som profesionála - začiatočníka nech to premaľuje. Nielenže pokazil farbu, tvrdil že mu to nechytá, tak tam nalial kopu fermeže aj náter mal strašne hustý ... No čo vám poviem, vyzerá to strašne a smrdí to dodnes, za pár týždňov sa dcéra vráti z cudziny, tak poraďte čo s tým.
maja
13.07.05,07:52
Tak ďakujem za rady. Toho frťana pri véééľkej slovnej zásobe mojej babky budem potrebovať.Môj plán je najprv to umyť, keď bude treba oškrabať. Prvý náter trochu redší urobím biely a po vyschnutí snáď pochopí, že to natrieme trošku farebne. V pondelok Vám napíšem ako som dopadla.
Ahojte a ešte raz ďakujem.
janaGT
13.07.05,08:10
Aj ja pridám svoju skúsenosť s maľovaním:

ja mám - teda my s manželom a dcérkou máme - postavený nový dom, omietky máme sadrové - 400 m2, a maľujem ich taktiež sama pomocou valčeka. Maľujem s náterom zn. JUPOL, je to dosť husté, ale ide to vcelku dobre. Je to síce veľmi veľká plocha a tá sa musí natierať až 3 x, nakoľko ide o sadrové omietky, ktoré veľmi "pijú". Ale inak JUPOL odporúčam, je dosť drahý - vedro 10 kg stojí okolo 500,- ale je super biely. Som s ním spokojná.
Marta L
13.07.05,11:47
Robila som aj záchod - kanadskú stierku a všetky dvere som renovovala sama a aj radiatory a okna. Moj manžel ma totiž skôr ruky ľavé... No a peňazí nemám toľko aby som platila firmám. Musím povedať, že je to aj relax... Taká zmena od papierov sa vybúriť na tých stenách...
Jarka a o tej renovacii dveri nenapises viac -ako si postupovala?
RenataK
13.07.05,12:41
Majka, neboj sa a pusť sa do toho. Nedávno som s takou prácou skončila, takže viem o čom píšem. Steny síce boli akési žlté a masné a na to valček tmavo hnedý. Umyla som tie steny mazľavým mydlom (rozpusteným) a potom som použila farbu FINKOLORA (ale na trhu sú aj iné, ako tu niekto spomínal JUPOL, už je ich strašne veľa). Tú farbu som nanášala valčekom (je to super, doteraz som maľovala vápnom a mal. štetkou ale s valčekom sa to nedá porovnať). Ja som si zmyslela, že steny chcem mať zelené a v drog. mi hneď počítačom namiešali odtieň aký som chcela. Tiež som mala obavy či to na prvý krát prekryje ale výsledok je super. Ešte ak by si chcela použiť neakú z tých farieb, premeraj si doma plochy stien a podľa m2 si kúpiš potrebné množstvo farby. Biela FINKOLORA - 5 kg vedierko stojí 260,- Sk, a ak si dáš namiešať neaký far. odtieň je to už drahšie. Mňa celá izba vyšla na cca 900 Sk, ale som spokojná, to čo som mala dať maliarovi, dala som na farbu, a s výsledkom som viac ako spokojná. Nech sa Ti darí.
brm
13.07.05,16:39
baby, jedno som z toho všetkého nepochopila a síce, načo sme sa vydávali?:D
ajacik
13.07.05,18:00
Aj ja pridám svoju skúsenosť s maľovaním:

ja mám - teda my s manželom a dcérkou máme - postavený nový dom, omietky máme sadrové - 400 m2, a maľujem ich taktiež sama pomocou valčeka. Maľujem s náterom zn. JUPOL, je to dosť husté, ale ide to vcelku dobre. Je to síce veľmi veľká plocha a tá sa musí natierať až 3 x, nakoľko ide o sadrové omietky, ktoré veľmi "pijú". Ale inak JUPOL odporúčam, je dosť drahý - vedro 10 kg stojí okolo 500,- ale je super biely. Som s ním spokojná.
Aj ja sa pridávam. Je dobrý a ešte aj pekne vonia :)
akurát včera som dávala doporiadku kuchyňu po malovaní.
pyton
17.07.05,19:40
Teraz sa ho spytat nemozem, je v Rakusku, ale nejaky Du??x pouziva a ten chyta na vsetko a je strasne drahy. Ani jeho doklady tu nemam, ze by som sa pozrela ako sa ta farba vola, o primalexe nic neviem.
Daj si hlavne pozor pri umyvani mydlovou vodou, ak tam bolo viac vrstiev farby na sebe, vsetko to pojde postupne vo velkych mapach dolu!
A hlavne nemaluj farebnu (hlavne nie zelenu) stenu na bielu.
Vevey, ak ide o Duvilax, tak ten vraj nie je dobrý a vraj "nedýcha".

My tiež používame Jupol, ten vraj "dýcha" a tie chvály, čo tu dievčatá naň popísali len potvrdzujem, naozaj je krásne snehobiely, taký žiarivo biely.

A výrobca doporučuje dať najprv penetračný náter Jupol až potom farbu Jupol /2 nátery/. Že to lepšie drží. A po istom období vraj až 8 vrstiev sa môže aplikovať, kým sa to začne olupovať.
maja
18.07.05,07:39
Tak to maľovanie mám hotové. Najskôr som to umyla jarovou vodou, potom som dala penetračný náter Primalex. Nakupovala som to u odborníkov a tam mi odporučili farbu kolor, po dvoch náteroch to malo ten správny odtieň jemne broskyňový a nebolo to fľakaté. Veľmi chválili farbu Dulux, ale 1kg stál cez 100,-Sk, čo bolo dosť. Mňa stála farba 11kg cca 450,-Sk.
Babka veľmi spokojná a aj vínko bolo, aby farba lepšie držala.
Jara
18.07.05,08:49
Jarka a o tej renovacii dveri nenapises viac -ako si postupovala?
Neviem čo by si chcela vedieť, ale ja som ich nerenovovala že boli nejaké poškodené ale jednoducho sami zunovali a chcela som ich vykrášliť, tak som si kúpeľňové a záchodové natrela len s bielym Balakrylom, teraz je to niečo ako Slovkryl a potom som si urobila lepiacou páskou také trojuholníky v hornej a dolenej časti a s kanadskou stierkou som to aplikovala na tie trojuholníky. Je to taká pekná hmota ako vločky, ja som mala také svetlučko hnedé a zlaté bodky v tom boli také ako trblietky a to sú rôzné vzory. Hmota sa rozmieša s vodou a je na to taký špeciálny valček podobný ako na maľovanie ale ostrejší ktorým sa to nanáša. Je to pekné a môže sa aj na steny a robí to také akoby novú omietku a zároveň izoluje a dá sa to potom aj premaľovať ak už nechceš ale je to dosť drahé. To som Ti len jeden druh opísala, ale rôzne som upravovala dvere v celom byte podľa interiéru. Celkom sa mi to podarilo, ak by si chcela este nejaky typ tak som tu, poradím. Ja rada vymyšľam a aplikujem. Veľa ľudí mi hovorí, že som si zmýlila povolanie, lebo robím kadečo /obrazky, kvetináče maľujem a kedyčo/ No ale čo už keď učtovníctvo robím len akýchsi 27 rokov. Bože hrozne písať...:D :D :D
Jara
18.07.05,08:51
Majka, čo sa neozývaš ako Ti to ide?
maja
18.07.05,12:31
Majka, čo sa neozývaš ako Ti to ide? Mám to štastne za sebou, bližšie príspevok o 9.39.
Maja
JanaSys
18.07.05,12:45
Všetkým, čo si doma radšej vymaľujú samé, blahoželám. Ak sa toto leto pustíme s polovičkou maľovať, tak určite si aspoň stierku vyhladím sama, lebo naozaj je chlapom jedno ako to vyzerá.
Len jedno - pozor na Primalex. Ak máte vlhkejšiu stenu, tak naozaj saje vlhkosť a potom steny rady plesnejú. My sme si tak krásne vystierkovali a vymaľovali spálňu, najprv to začalo plesnieť, potom odúvať a teraz len pomaly "obúchavam" a čakám, kedy sa do toho pustíme. Na severnú stenu už len špeciálnu stierku voči vlhkosti a možno aj farbu.
Rovnako nám to začali plesnieť rohy aj v kúpelni s Primalexom. Tak sme použili Slovakryl a okrem toho, že je umývateľný, tak je stále biely. (Ale ako nás jeden pán "potešil" - vraj to neprepúšťa vlhkosť a preto na povrchu je to biele, ale pod tým to plesnivie aj tak - tak si potom vyberte!)
Jara
20.07.05,07:53
Majka gratulujem, som rada že ti to vyšlo a babka dala aj vinko...
pyton
20.07.05,08:06
Jara, prosím ťa, kde chodíš na tie originálne nápady? :eek: Ak sa dá, tak občas prilep aj nejaké foto na inšpiráciu......budem rada a určite aj ostatné dievčatá na Porade.;)
pyton
20.07.05,08:10
Neviem čo by si chcela vedieť, ale ja som ich nerenovovala že boli nejaké poškodené ale jednoducho sami zunovali a chcela som ich vykrášliť, tak som si kúpeľňové a záchodové natrela len s bielym Balakrylom, teraz je to niečo ako Slovkryl a potom som si urobila lepiacou páskou také trojuholníky v hornej a dolenej časti a s kanadskou stierkou som to aplikovala na tie trojuholníky. Je to taká pekná hmota ako vločky, ja som mala také svetlučko hnedé a zlaté bodky v tom boli také ako trblietky a to sú rôzné vzory. Hmota sa rozmieša s vodou a je na to taký špeciálny valček podobný ako na maľovanie ale ostrejší ktorým sa to nanáša. Je to pekné a môže sa aj na steny a robí to také akoby novú omietku a zároveň izoluje a dá sa to potom aj premaľovať ak už nechceš ale je to dosť drahé. To som Ti len jeden druh opísala, ale rôzne som upravovala dvere v celom byte podľa interiéru. Celkom sa mi to podarilo, ak by si chcela este nejaky typ tak som tu, poradím. Ja rada vymyšľam a aplikujem. Veľa ľudí mi hovorí, že som si zmýlila povolanie, lebo robím kadečo /obrazky, kvetináče maľujem a kedyčo/ No ale čo už keď učtovníctvo robím len akýchsi 27 rokov. Bože hrozne písať...:D :D :D
V mojej predchádzajúcej otázke som zabudla kliknúť na citáciu, potom to už nešlo, reagovala som na tento tvorivý príspevok.
JanaSys
05.08.05,07:31
Ahojte,
vie mi niekto poradiť ako pripraviť na stierkovanie a maľovanie stenu, na ktorej bola použitá hlinka? Je síce bledozelená, biela farba by ju prekryla ale po čase to začne odpadávať (vlastne odpadáva už tá súčasná farba).
Pred rokom sme v jednej izbe sme steny namočili valčekom a potom škrabkou. Červenej špiny sme sa potom nie a nie zbaviť, čistenie trvalo dlhšie ako celé maľovanie - vodou sa to rozpilo, no hrôza. Nepozná niekto nejaký zlepšovák ?

ĎAKUJEM.
maja
16.08.05,09:10
Po úspešnom vymaľovaní kuchyne mám babke vymaľovať ďalšiu izbu. V tej izbe sa maľovalo stále len vápnom. Vápno babke došlo a teraz to treba premaľovať. Včera som bola v obchode a tam mi milá pani povedala, že nepomôže mi nič, len to zoškrabať, lebo na vápno mi nič nechytí, alebo sa to bude olupovať.
Poraďte prosíííím niečo, nech to nemusím škrabať.
Ďakujem
Hlinkovx
16.08.05,09:33
Maja...
nepoteším ťa, ale musíš škrabať...alebo to natrieť znova vápnom.....na vápne ti fakt žiadna farba držať nebude
kukučka
16.08.05,17:03
Alebo kúpiť v Stavivách hasené vápno a vymaľovať.
maja
17.08.05,12:58
No radila som sa a na vápno sa maľovať iným ako vápnom dá. Naopak to nefunguje (vraj). Tak som kúpila penetračný náter a primalex, uvidíme či nebudem nakoniec škrabať. V pondelok podám hlásenie, ako som dopadla.
Hlinkovx
17.08.05,22:07
opačne si sa mala radiť....
vápno musí ísť dole..ak tam chceš dať primalex...
na primalex môžeš vápnom.....ale opačne sa ti to oduje...a zbytočne si urobíš robotu....mám to odskúšané...
maja
22.08.05,07:41
Tak vymaľované!
Odborníci radili dobre. Primalex mi krásne chytil, ale najprv som to natrela penetračným náterom. Stena bola pôvodne ružová s červeno bordovým ornamentom a po dvoch premaľovaniach je to krásne biele.
Pekný deň.
babenko1
23.08.05,16:44
nuž.. ja mám teraz tiež po maľovke, chcela som pastelovú žltú, mám krikľavú žltú... ale musím uznať, že izba vyzerá nádherne. chcela som pastelovú modrú.. a mám tyrkysovo modrú, xii. ale tiež to vyzerá dobre... všetkým sa to páči.. farbu som použila mipa... je to nejaká dvojzložková, ktorá lepšie drží odtieň, nevybledne a dá sa umývať. tiež mi plesniveli steny, tak som to všetko musela dať dole, protiplesňový náter, nové stierky.. jaaj. hned je to tu krajšie.. :):):)
pyton
24.08.05,08:19
babenko1, výrobca vie, čo je pekné:)

ja mám steny biele, ale už dlho pokukujem po rôznych farbách, ale keď vidím toľko odtieňov /napr. v baumaxe na tých papierikoch/ tak sa neviem rozhodnúť...
babenko1
24.08.05,08:35
babenko1, výrobca vie, čo je pekné:)

ja mám steny biele, ale už dlho pokukujem po rôznych farbách, ale keď vidím toľko odtieňov /napr. v baumaxe na tých papierikoch/ tak sa neviem rozhodnúť...joooj.. aj ja som mala problém si vybrať.. ale už som nechcela biele.. to je tak strašne fáááádne.. a preto som sa rozhodla, že už chcem iné.. a som veľmi spokojná, hned ten byt vyzerá ináč... naozaj veľa robí farba.. a potom aj doplnky...:)
pyton
24.08.05,09:06
V nejakom rozhovore v časopise tiež niekto hovoril o tom, že si premalovali byt na farebno, čo celý život mali biele a že tak sa im to páči, že nevedia pochopiť ako mohli mať biele steny...
inak, trochu sa bojím aj straty svetelnosti, neutrpel byt na svetelnosti?

/feng šuej radí steny béžové, už som to videla v jednej obývačke, vyzeralo to fakt skvele, bolo to "biele" a pritom také útulné, niečo na tom je/
http://galeriesmajliku.webzdarma.cz/066.budovy/002.gif
janaGT
24.08.05,09:17
ja mám nový dom a maľujem 2 protiľahlé steny na farebno, a ostatné steny na bielo. Snažím sa to robiť tak, aby boli farebné steny tie, kde sú okná a dvere - lebo tie sú biele. Aby vynikli.
babenko1
24.08.05,09:30
spálňu mám celú žltučkú, ale obývačku mám bielo modrú, t.j. oproti sebe biele a modré steny... a vyzerá to super
pyton - k tej svetelnosti.. neboj sa toho, nestratíš ju, len nesmú tie farby byť vyslovene tmavé...
pyton
24.08.05,10:02
To je nejaká nová móda maľovať dve steny tak a dve steny inak?:eek:
http://galeriesmajliku.webzdarma.cz/066.budovy/001.gif
janaGT
24.08.05,10:46
[QUOTE=pyton]To je nejaká nová móda maľovať dve steny tak a dve steny inak?:eek:
Asi áno, ale je to fakt pekné. Vyskúšaj!
Janca
24.08.05,11:05
JanaGT, mne by stačil ten nový dom, chi-chi-chi
janaGT
24.08.05,11:07
ja som sa tým nechcela chváliť, ja som to myslela tak, že teraz poväčšine - teda čo aspoň ja viem - novopostavené domy sa nemaľujú na bielo, ale buď tak ako som písala ja, alebo celé izby na farebno.
pyton
30.10.05,18:40
Niečo na inšpiráciu pre nás váhavých, krásna žltá:

http://www.wowpicture.com/images_photo_blog/ready%20to%20pain%20walls.jpg
Paula
30.10.05,18:55
To je nejaká nová móda maľovať dve steny tak a dve steny inak?:eek:
http://galeriesmajliku.webzdarma.cz/066.budovy/001.gif1. vďaka za smajlíka do mojej zbierky :) .
2. dve a dve steny inak.... sa maľovali a maľovať budú, najmä pre optické "upratanie" rozmerov miestnosti, ak je ako štrúúúúdľa. Jednoducho, aby ako štrúdľa nevyzerala aspoň na prvý pohľad.
babenko1
30.10.05,19:35
pyton.. tak takúto žltučkú izbu mám aj ja :)
durisovad
13.12.05,21:58
Mili poradaci - maliari, nemate nahodou niekto skusenost s tym zazracnym pristrojom na malovanie stien, ktory ukazuju obcas v TV reklamach? Maluju tam dvaja pani vo frakoch, naberu farbu do valceka a maluju, farba sa pekne rovnomerne roztiera a hlavne nestrieka. Ma to niekto, ma s tym skusenosti, je to skutocne take vynikajuce ako to vyzera? Alebo je to zasa len "navonana zdochlina" ako to obycajne v takychto reklamach byva?
GINO
13.12.05,23:05
[quote=pyton]To je nejaká nová móda maľovať dve steny tak a dve steny inak?:eek:
Asi áno, ale je to fakt pekné. Vyskúšaj!
gino-To nie je nová móda , to tu už bolo ,ale tmavé farby sa zle potom odstraňuju . Bola to móda 70-rokov .;)
abel
15.12.05,21:07
Z celého maľovania som si zapamätala z príspevku č. 6, že milenec sa hladí do stratena a že večer si mám dať fernet s tonicom. Nechcete niekto vymaľovať?
ata111
15.12.05,21:47
Z celého maľovania som si zapamätala z príspevku č. 6, že milenec sa hladí do stratena a že večer si mám dať fernet s tonicom. Nechcete niekto vymaľovať?
No konečne sme správne pochopili celé maľovanie. Veď práve o tom to je.
:) :) :) :) :)
atramka
19.02.06,08:36
milé maliarky a maliari. Hľadala som takúto tému, lebo je mi momentálne aktuálna. Malujem kuchyňu, dve žlté a dve hnedkasté steny. Teraz a to láka viacej si zútulniť tento priestor a preto hľadam nejaké šablony na ovocie - jednoduché, aby som si to mohla dať na stenu, npr. jablčka a hrušky.
predstavu už mám, ako by to malo celé vyzerať, ale neviem nájsť vhodnú predlohu. Preto sa obraciam na Jaru. Jarka ak pri tvojom malovaní kvetináčov a pod. používaš niečo také, ako by som potrebovala, hodiš to sem???? Alebo má niekto typ na nejaký link, kde by som to mohla stiahnuť? Skúšala som na vyšívaných vzoroch, ale to nebolo ono. Mám jeden košík, ale ja potrebujem ovocie. Moja babka mala voľakedy dávno také maľované hrozná, aj zvieratká na chodbe. Šablóny sa prekladli jedna cez druhu. Poradí niekto??? Potom sa pochválim s výsledkom.
PS. Mohli by to možno byť aj poľné kvety- maky,margaréty, slnečnice, tak, aby sa dali použiť 2-3 odtiene farby na vzor. Má to niekto na dosah?:confused: ;) :)
Peterf
19.02.06,10:08
Ahojte vsetci co sa chystate malovat, ja som pred tyzdnom maloval kuchynu a kupelnu. V kuchyni si moja draha vymyslela, ze bude robit modne machule. Kupili sme preto dva odtiene modrej ktore potom rozmazavala s tupovacim stetcom. Robi sa to tak, ze nanesiete dva odtiene jeden tmavsi a bledsi tesne vedla seba a potom rozotriete. Ja som si na to netrufal, robil som len strop a tu kupelnu.
Pouziovali sme namiesane farby od nemeckeho vyrobcu ICI a v kupelni som mal tzv. peknu bielu zn DULUX je to akrylatova matna biela tiez od ICI.
Predtym ako sme zacali malovat sme povrch natreli disperznou zakladnou farbou co je taky biely roztok a nanasa sa hlavne kvoli tomu aby sa nerobili cmuhy.. a povrch bol rovnomerne natrety.
Inak odporucam ak chcete nieco mat biele pouzit ten DULUX je to ta najhnusnejsia farba aku som videl- velmi husta, takmer vobec sa neriedi ale ma super prekryvaciu schopnost uz po prvom natere.
A cenou sa vyrovna PRIMALEXom.
Zelam vela stastia pri malovani.. A este predtym ako zacnete kupte si igelity a lepiace papierove pasky ktorymi oblepite zasuvky a pod. Je to super pomoc len to strhnete a je umyte.. ;)
pyton
19.02.06,13:40
sklenkova
19.02.06,15:08
ja by som Vám odporúčala natrieť steny pred malovaním penetračným náterom,dobre chytí farba, nebudete mať plieseň ani flaky.samozrejme náter na vnútorné priestory.
Peterf
19.02.06,23:15
ja by som Vám odporúčala natrieť steny pred malovaním penetračným náterom,dobre chytí farba, nebudete mať plieseň ani flaky.samozrejme náter na vnútorné priestory.

Ja len ze som napisal aby sa pouzivala zakladna disperzna farba co je to iste ako penetracny nater :D
atramka
20.02.06,11:20
tu sú nejaké šablóny:
http://www.kreativnysvet.sk/scripts/zobraz_text.php?id_odk=17

--- PYTON - dakujem za link na šablóny, niečo som si už stiahla, no a možno ešte niekto poradí..........
..ešte by som sa chcela spýtať na tie dvere:
citujem Jarku:To som Ti len jeden druh opísala, ale rôzne som upravovala dvere v celom byte podľa interiéru. Celkom sa mi to podarilo, ak by si chcela este nejaky typ tak som tu, poradím.
Jarka chcem niečo na kuchynskú linku, mám latkové dviera - bola to sekt. kuchyňa UKN a tiež by som rada hodila na to niečo zaujímavé.
Steny v kuchyni sme už vymalovali atypicky - chcem tam ešte hodiť šablónami nejaké jablčka, alebo hrušky, prípadne nejaké kvety viď môj príspevok vyššie, no ešte niečo na tie kuchynské dvierka, malo by to byť asi do žlta.... s hnedou.....
Má niekto nejaký dobrý typ na to????
Jozef R
18.07.07,20:33
Babenky. prepáčte ale podla čoho ste ich vyberali?!!
Tak to potom tak vyzerá- nielen do voza ale i do koča, to stále platí.
GABAZ
20.06.08,07:04
Potrebovala by som poradiť s maľovaním. Chystám sa vymaľovať izby v paneláku. Predtým sme tam mali len bielu farbu, teraz sa chystáme použiť aj nejaké pastelové farby.
Problémom sú však popraskané rohy v niektorých miestnostiach. Potrebovala by som poradiť, ako to pred maľovaním upraviť, aby bola čo najmenšia pravdeopodobnosť, že zase popraskajú. S akým postupom máte dobré skúsenosti?
hanelie
11.07.08,12:31
viete mi prosím poradiť akým spôsobom sa robí patina na syntetickej farbe?
jan222
29.07.08,10:00
KOLKO LATEXU DO PRIMALEXU? alebo ako prekryt valcek ktory bol už 3 krat premalovany kvalitnou farbou a furt preraza a čim dalej tym viac......pripadne co pridat do farby aby ten valcek prekryla môže latex ? kolko? ....alebo aku farbu kupit?........momentalne zoškrabujem špachtlou posledne 3 natery ale ten valcek tam zostava :mad:
Marína
29.07.08,12:02
viete mi prosím poradiť akým spôsobom sa robí patina na syntetickej farbe?

Skús tu
Kreatívne techniky_basf (http://www.fasadnestudio.com/kreativne_techniky.pdf)
Kreatívne techniky (http://www.fasadnestudio-ba.sk/index.php?page=kreativne)
Fasádne štúdio/Kreatívne techniky (http://www.fasadnestudio.com/kreativne_techniky.pdf)
Jara
29.07.08,12:32
KOLKO LATEXU DO PRIMALEXU? alebo ako prekryt valcek ktory bol už 3 krat premalovany kvalitnou farbou a furt preraza a čim dalej tym viac......pripadne co pridat do farby aby ten valcek prekryla môže latex ? kolko? ....alebo aku farbu kupit?........momentalne zoškrabujem špachtlou posledne 3 natery ale ten valcek tam zostava :mad:

Nepomohlo by to umyť teplou saponátovou vodou?
robin78
29.07.08,12:45
KOLKO LATEXU DO PRIMALEXU? alebo ako prekryt valcek ktory bol už 3 krat premalovany kvalitnou farbou a furt preraza a čim dalej tym viac......pripadne co pridat do farby aby ten valcek prekryla môže latex ? kolko? ....alebo aku farbu kupit?........momentalne zoškrabujem špachtlou posledne 3 natery ale ten valcek tam zostava :mad:

pouzitie latexu do farby nedoporucujem. jedneho dna ked to budete musiet oskrabat zosteny, tak zistite :D
Jara
29.07.08,12:59
Myslím, že to už teraz zisťujú, veď do tých valčekov sa do primalexu niekedy dával latex, aby sa neotierala farba. No a teraz to nijako nejde dole... :rolleyes::D
jan222
30.07.08,09:59
no už viem ze latex nepridavat.......na radu maliara lebo časom všetko popraska a môze opadat......ked tak max. 1/2deci latexu do 5kg primalexu.....ale rozhodol som sa že nepridam nič......malovali prof. maliari a preraza(a hovorili ze ked oni to robia tak nebude) tak teraz skusim sam a uvidim.....nech bude čo bude.......a ked zase prerazi spodny valček tak hodim bombu a bude ;)
robin78
30.07.08,14:49
no už viem ze latex nepridavat.......na radu maliara lebo časom všetko popraska a môze opadat......ked tak max. 1/2deci latexu do 5kg primalexu.....ale rozhodol som sa že nepridam nič......malovali prof. maliari a preraza(a hovorili ze ked oni to robia tak nebude) tak teraz skusim sam a uvidim.....nech bude čo bude.......a ked zase prerazi spodny valček tak hodim bombu a bude ;)

no je dobre povodnu farbu umyt, resp. ju zoskrabat zo steny, potom uz nema co prerazat
Danica2210
22.11.08,18:31
Pekny večer.
Ked tu tak pekne pisete o praci spytam sa tu ja,ako samaluju steny teraz ,dnes som umyvala mastne steny v kuchyni vyzera vysledok super ale uvidime to až zajtra za svetla.Potom idem natiet steny penetratorom.Ale chcem sa spytat ci aj plafon sa natiera farebno poradte alebo len steny natriem kde je linka vyraznejsie atri strany bledsie zlte alebo poradte farbu .Skusim dat link kuchyne.Dakujem
Danica2210
22.11.08,18:39
Danica2210
22.11.08,18:43
atomika
16.01.10,20:43
Ahoj, dovoľujem si otvoriť túto tému, pretože potrebujem radu. Rozhodla som sa končene vymaľovať naše nemožné steny. Vysvetlím prečo nemožné: Máme vcelku dá sa povedať novostavbu a murári nám na omietky naniesli akýsi fajnpuc či ako sa to volá. Možno je to dobrý nápad, ale asi by to musel robiť niekto schopnejší. Skrátka a dobre: steny máme krivé, ale to by ani tak nevadilo, ale začali praskať, na čo môjmu mužovi ktosi múdry poradil, že to treba tmelom vyplniť a teraz máme po stenách takých "hadov" (tak to aspoň vyzerá). Skrátka otrasné.
Tak ma napadlo, že teraz sú všelijaké nátery aj plastické, či s tým nemáte skúsenosti. Aby to teda prekrylo tie nerovnosti a zároveň aby to nepraskalo.
Yaya
06.03.10,15:03
Ahoj, tak dobrú radu by som tiež ocenila, murári odborníci mi
len potvrdili" aj tak to bude stále praskať".
Možno na Porade nájdeme - viac hláv viac rozumu či skúseností-.
viliams
18.06.10,04:56
uz to neni asi aktualne, ale co sa tyka praskania stien-ak tie praskliny nie su velke je na to farba s plnicom, ktora tie pukliny vyplni.
ela77
09.07.10,07:06
Chcem poprosiť o radu či skúsenosť. Chcela som kúpiť na maľovanie farbu SAN 2000, je to proti pliesňam. Potrebujem vymaľovať izbu, kde v zime asi pri väčšej vlhkosti sa objavuje plieseň v horných rohoch. Chcem to všetko umyť, postriekať (neviem či savom , alebo niečim podobným) prípravkom proti pliesni a potom vymaľovať. Keďže však v obchode (H...u) bol veľmi neochotný pracovník, pátrala som sama a objavila som -
Vápenný náter-.


Akosi sa mi zdalo, že to je lepšie nakoniec ako môj pôvodný zámer.

Len neviem ako potom bude reagovať a čo bude treba neskôr pri ďalšom prípadnom maľovaní s inými nátermi, s týmto vápenným. To vápno sa m i zdá byť klasika ako sa maľovalo kedysi a možno to trocha porieši aj vlhkosť.
Ak som urobila zle nevadí, náter použijeme na vymaľovanie pivnice. Vďaka za prípadné rady.
Daniela
09.07.10,07:35
Ja som sa tiež trapila s pliesňou v byte po rohoch miestnosti. Skúšala som savo proti pliesni, domestos a musím ti povedať - K.....de, som kúpila LARIN prozi pliesni - nastriekala a pokieľ som si našla nejakú handru, že zotriem, čierna farba pliesni bola preč. Tak som vystriekala ešte viac, plieseň celkom zmizla. Sledujem to, nemám ju tam. A vlhkosť, nevyriešiš farbou, nesúš prádlo v byte, var len s pokrievkou na hrnci, dobre vetraj, skrátka obmedz vlhkosť.
ela77
09.07.10,08:38
Mne už ani o tú pleseň tak veľmi nejde, ako o to aké má kto skúsenosti s týmto -vápenným náterom-, čo to správí potom keď to bude treba premaľovávať, prípadne iným druhom náteru.
viliams
18.08.10,08:35
ak ste pod ten vapenny nater podklad zapenetrovali ,je vsetko v poriadku .ak nie je predpoklad ze to bude opadavat. a na vapenny nater je najlepsie pokracovanie s vapnom.
maserko
28.08.10,10:20
Vápno je vápno ale už by som ním nemaľoval. Keďže nemá takú priľnavosť ako moderné nátery, pri natieraní na viac vrstiev sa môže stať že žačne odpadávať (hlavne ak je maľovka mastná alebo sanitrová). V tom prípade je penetrácia nevyhnutná. Inak dnešné interiérové farby sa už môžu kombinovať ľubovoľne. Potvrdil mi to včera predavač v odbornej predajni.
Yaya
05.11.10,10:28
Fakt šikulka šikovná a pracovitá.
petrosvk
19.02.11,01:52
ja môžem moju obývačku oondiť hocičím, ten masný panel nechytí nič...len ja chytám nervy...

daj si do vody prací páršok cca 60 stupnov dobre namoč s teny a oškrab ich
nanovo stierkuj alebo čo a namaluj.... flaky mat nebudeš MÁM SKÚSENOST
petrosvk
19.02.11,02:06
daj si do vody prací páršok cca 60 stupnov dobre namoč steny a oškrab ich
nanovo stierkuj alebo čo a namaluj.... panely mastné mat nebudeš MÁM SKÚSENOST vhodný penetrák;;;;;;;;; vhodnu stierku (doporučujem RIMANO alebo nejakú omietku final podla toho , ako chceš, aby Ti vyzerali steny
stierku si vieš urobit aj sam , len treba mat trochu zručnosti............. omietku poradim nechat skusenejším '(ludom, ktorí to vedia) atď


mam na to firmy okr. senec s pozdravom

viď hore