osky
14.04.09,21:56
ahojte.chystam sa upiect tortu,ktora by mala byt biela a tak vas prosim o daky dobry recept na kokosovu alebo inu bledu plnku.
viem ze by som ju mohla naplnit aj na tmavo,ved bude zdobena,ale chcela by som ju celu taku svetlu-zvonku i z vnutra.
dakujem.
velvet
14.04.09,20:10
mimotemy biela plnka je určite vhodná pre ľudí alergických na kakao, ale určite by to bolo krajšie s tmavou plnkou...no na druhej strane ani cesto nebude úplne biele :o

môžeš skúsiť aj čokoládové plnky, len namiesto tmavej daj čoko bielu...možno získaš zaujímavú chuť...ale asi nechceš práve teraz experimentovať :---
Rozalka
14.04.09,20:15
Vínová plnka
vajcia a žĺtka vyšľaháme so 100 g kryštálového cukru vo vodnom kúpeli (asi 15 minút) Za občasného miešania necháme vychladnúť.
Želatínu necháme 10 minút napučať v 2 lyžiciach vody.
Vyšľaháme šľahačku s 1 lyžicou práškového cukru a zmiešame ju s vychladnutou vajíčkovou hmotou.
Víno s 2 klinčekmi prevaríme. Klinčeky vyberieme a do horúceho - nie vriaceho - vína vmiešame napučanú želatínu a miešame, kým sa nerozpustí.
Do vína so želatínou vmiešame 2 lyžice vajíčkovej hmoty. Dobre premiešame.
Na chvíľu dáme do chladničky, kým hmota nezačne po obvode tuhnúť.



Biela plnka
Zomleté orechy obaríme vriacim mliekom, pridáme cukor, maslo a miešame, až kým plnka nie je celkom biela.
100g zomletých orechov, 0,75 dl mlieka, 100 g práškového cukru, 100 g masla.
gabikao
14.04.09,20:37
Najjednoduchsia a velmi chutna je pre mna klasika: 0.5 mlieko, 5pl hl.muka/zlaty klas, 2bal.vanilk.cukor a povychladnuti kase primiesat maslo a podla chute este praskovy cukor , mozes pridat aj kokos, alebo na jemno nasekany ananas, alebo co ta napadne, toto je klasicky zaklad.
Teraz sa chystam robit tortu, plnenu slahackou, najprv ju uvarim aj s cukrom den dopredu, dam vychladit na 24hod do chladnicky a potom len vyslaham - slahacka drzi a nespadne, korpus robim zo 6 vajec, rozrezem a k tomu mam 3 slahacky, pod nu davam sladke varene maliny. je to strasne mnam
Marta V
15.04.09,04:42
Ja najradšej robím do torty klasickú šľahanú nad parou. 5 celých vajec sa šľahá vo vodnom kúpeli s 25 dkg kryštálového cukru až kým masa nie je hustá, nechá sa vychladnúť (za občasného premiešania) a do vychladnutého sa postupne zašľahá 500 g masla a trošku rumu.
Bionda
15.04.09,13:17
Ja osobne mám veľmi rada túto žĺtkovú plnku osobne nemám rada krémy so zlatým klasom a pudingami:D nuž ale komu čo chutí nám toto:D :
0,25l šľahač. smotany, jeden balíček vanilk. cukru, 4 žĺtky, 100g prášk. cukru, 250g masla.
Smotanu prevaríš s vanilk. cukrom, žĺtky vymiešaš s cukrom dopenista a postupne k nim prilievaš teplú smotanú- aby sa nezrazili ( ja toto robím s ručným šľahačom - nedávam do stroja) Tento žĺtkový krém potom necháš vychladnúť.
Vymiešaš maslo( ja originál dávam nie tuky) a postupne prilievaš žĺtkový krém a vyšľaháš pomaly na hustý krém . Tento krém je dobrý aj ako základný ( naši tento žĺtkový majú veľmi radi- kombinujem to aj napr. do polovice dám roztopenú vychladnutú čokoládu a pokombinujem:D)a príchute si pridáš podľa vlasnej chuti.
Marína
15.04.09,14:10
Bionda, ten vyzerá dobre.:)
Veľmi dobrý je aj žĺtkový krém, ktorým plním Bielkové rezy. Pridám celý recept.

Bielkove rezy
8 bielkov, 200g prášk. cukru, 150g orechov, 20g strúhanky, 1KL maizeny
Z bielkov ušľaháme tuhý sneh, pridáme cukor a znova šľaháme. Do tuhého snehu pridáme mleté opražené orechy, preosiatu strúhanku, maizenu. Plech vymastíme a vysypeme strúhankou a vylejeme cesto. Môžeme piecť aj na voskovom papieri. Vo vyhriatej rúre pečieme v mierne vyhriatej rúre. Upečené prekrojíme na 3 pozdĺžne pláty. Prvý pás potrieme marhuľovým džemom, plnkou a preložíme druhým plátom, ktorý tak isto potrieme ako prvý. Preložíme tretím plátom a celý zákusok potrieme krémom a posypeme mletými praženými orechami.
Krém: 8 žĺtkov, 2 PL silnej čiernej kávy, 120g prášk. cukru, 1 VC, 200g masla, marhuľový džem
Žĺtky, cukor, VC a kávu za stáleho miešania uvaríme nad parou do vláčneho hustého krému. Necháme vychladnúť, primiešame maslo a vymiešame do peny.
Bionda
15.04.09,18:26
:D mňamky a aký je dobrý :D
osky
17.04.09,18:29
Bionda, ten vyzerá dobre.:) Veľmi dobrý je aj žĺtkový krém, ktorým plním Bielkové rezy. Pridám celý recept.

Bielkove rezy
8 bielkov, 200g prášk. cukru, 150g orechov, 20g strúhanky, 1KL maizeny
Z bielkov ušľaháme tuhý sneh, pridáme cukor a znova šľaháme. Do tuhého snehu pridáme mleté opražené orechy, preosiatu strúhanku, maizenu. Plech vymastíme a vysypeme strúhankou a vylejeme cesto. Môžeme piecť aj na voskovom papieri. Vo vyhriatej rúre pečieme v mierne vyhriatej rúre. Upečené prekrojíme na 3 pozdĺžne pláty. Prvý pás potrieme marhuľovým džemom, plnkou a preložíme druhým plátom, ktorý tak isto potrieme ako prvý. Preložíme tretím plátom a celý zákusok potrieme krémom a posypeme mletými praženými orechami.
Krém: 8 žĺtkov, 2 PL silnej čiernej kávy, 120g prášk. cukru, 1 VC, 200g masla, marhuľový džem
Žĺtky, cukor, VC a kávu za stáleho miešania uvaríme nad parou do vláčneho hustého krému. Necháme vychladnúť, primiešame maslo a vymiešame do peny.




vsetkym dakujem za dobre rady-nieco uz vyberiem.lakave su vsetkjy ale kedze nie som este tak skusena ,tie nad parou vyskusam ked budem piect pre nas,teraz to ide znamej,takze nieco lahsie.
chcem sa ale spytat co znamena skratka VC,v citovanomm recepte.to ze to nie je zachod:--- to som pochopila,ale co to teda je:confused:
Marína
17.04.09,18:53
Prepáč:), ja v receptoch používam skratky:
VC - vanilínový cukor
PDP - prášok do pečiva
KL - kávová lyžička
PL - polievková lyžica
osky
19.04.09,19:19
:---no vidis,mna ten vailkovy cukor nenapadol,pri tom sa pouziva skoro vsade.diky vsetkym.