moniq81
15.04.09,07:24
Čaute poraďáci,

možno sa mi budete smiať, ale mám minimum skúseností s tým, keď sú zamestnanci na PN a hlavne mám "hokej" v dokladoch. Skúste mi poradiť prosím.
ZC bol na PN od 24.03. do 03.04.2009 (teda myslím, lebo práce schopný je od 04.04). Doniesol tieto doklady:
1. Potvrdenie o DPN časť II. a Žiadosť o náhradu príjmu pri DPN - toto si necháva zamestnávateľ?
2. Potvrdenie o DPN časť II. Žiadosť o nemocenské...
je tam časť kde má zamestnávateľ uviesť: Zamestnanec nám nárok na náhradu príjmu od do - to mám vypísať a to je tých 10 dní, ktoré mu platíme my. Túto časť mám odovzdať do Soc. poist.?
3. Preukaz o trvaní DPN - odovzdať do Soc. poist.? Preukaz má vystavený len do konca marca. Má dodať aj za apríl a má tam zamestnávateľ niečo vypísať?
4. Potvrdenie O DPN časť IV. Hlásenie zamestnávateľovi o skončení DPN - treba ho odovzdať do Soc. poist.?
Do Soc. poist. ešte dodám potrvdenie o príjmoch zamestnanca za rok 2008 - pracoval celý rok. Treba odovzdať ešte niečo?
Do ZP odovzdám oznámenie zamestnávateľa, kde nahlásim v marci 03/2009 začiatok kategórie O 1 a v apríli koniec kategórie O 1.
Zabudla som ešte na niečo? Alebo ma prosím opravte, ak píšem blbosti.
Ďakujem
drobeceva
15.04.09,05:31
Čaute poraďáci,

možno sa mi budete smiať, ale mám minimum skúseností s tým, keď sú zamestnanci na PN a hlavne mám "hokej" v dokladoch. Skúste mi poradiť prosím.
ZC bol na PN od 24.03. do 03.04.2009 (teda myslím, lebo práce schopný je od 04.04). Doniesol tieto doklady:
1. Potvrdenie o DPN časť II. a Žiadosť o náhradu príjmu pri DPN - toto si necháva zamestnávateľ? ÁNO
2. Potvrdenie o DPN časť II. Žiadosť o nemocenské...
je tam časť kde má zamestnávateľ uviesť: Zamestnanec nám nárok na náhradu príjmu od do - to mám vypísať a to je tých 10 dní, ktoré mu platíme my. Túto časť mám odovzdať do Soc. poist.? ÁNO
3. Preukaz o trvaní DPN - odovzdať do Soc. poist.? Preukaz má vystavený len do konca marca. Má dodať aj za apríl a má tam zamestnávateľ niečo vypísať?
PREUKAZ O TRVANÍ NEODOVZDÁŠ, LEBO TO PLATÍŠ EŠTE TY
4. Potvrdenie O DPN časť IV. Hlásenie zamestnávateľovi o skončení DPN - treba ho odovzdať do Soc. poist.?ÁNO
Do Soc. poist. ešte dodám potrvdenie o príjmoch zamestnanca za rok 2008 - pracoval celý rok. ÁNO Treba odovzdať ešte niečo?
Do ZP odovzdám oznámenie zamestnávateľa, kde nahlásim v marci 03/2009 začiatok kategórie O 1 a v apríli koniec kategórie O 1. ˇANO
Zabudla som ešte na niečo? Alebo ma prosím opravte, ak píšem blbosti. Je to tak, ako píšeš
Ďakujem
Odpoveď v texte
vrba
15.04.09,11:19
Ahojte, tak teraz som riadne prekvapená, neodovzdala som do Soc.poisťovni pri dočasnej PN zamestnanca nič! Akurát do zdravotnej poisťovni. Ste si istá, že sa to musí predkladať?
katka50
15.04.09,11:28
Ahojte, tak teraz som riadne prekvapená, neodovzdala som do Soc.poisťovni pri dočasnej PN zamestnanca nič! Akurát do zdravotnej poisťovni. Ste si istá, že sa to musí predkladať?
Musí, ak je dlhšie PN ako 10 kalend. dní - za tieto platí zamestnávateľ náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti.
Sabadka
15.04.09,11:30
Ahojte, tak teraz som riadne prekvapená, neodovzdala som do Soc.poisťovni pri dočasnej PN zamestnanca nič! Akurát do zdravotnej poisťovni. Ste si istá, že sa to musí predkladať?

Ak bol zamestnanec PN dlhšie ako 10 dní, tak musíš predložiť podklady do SP viď príspevok hore. Tvrdím ti to zo 100% istotou!:cool:

Ak si to nespravila a zamestnanec bol dlhšie PN ako 10 dní, tak sa ti veľmi pekne poďakuje, pretože nedostane ani cent (tento mesiac už určite nie, lebo dnes je 15-teho) a asi nebude skákať 2,20 od radosti.
mzdarka renca
15.04.09,11:30
Ahojte, tak teraz som riadne prekvapená, neodovzdala som do Soc.poisťovni pri dočasnej PN zamestnanca nič! Akurát do zdravotnej poisťovni. Ste si istá, že sa to musí predkladať?

To s tou SP je vtedy, ak práceneschopnosť trvá viac ako 10 dní, t.z., že od 11. dňa trvania PN nemocenské platí SP na základe dokladu - PN-ky a potvrdenia od zamestnávateľa.
Jara
15.04.09,12:03
Chcem sa Vás opýtať, či ste sa stretli s tým, že zamestnanec ktorý bol na kúpeľnej liečbe na PN-ku doniesol pri ukončení kúpeľnej liečby aj legitimáciu dočasne práceneschopného poistenca, t.j. tú časť čo má pacient pri sebe počas PN a pri ukončení vracia lekárovi a potom ešte tú časť čo je hlásenie o začiatku PN pre soc. poisťovňu. Sú to vlastne 2 doklady naviac oproti bežným a práve preto som prekvapená, lebo na oboch je jasne vyznačená diagnóza. Nemali to v kúpeľoch posielať na SP? Mňa to prekvapuje aj v zmysle ochrany údajov, nakoľko zamestnavateľ nemusí vedieť číslo diagnózy. No tak či tak, neviem či sa s tým niekto už stretol, tak prosím o názor. Ďakujem
mzdarka renca
15.04.09,12:07
Chcem sa Vás opýtať, či ste sa stretli s tým, že zamestnanec ktorý bol na kúpeľnej liečbe na PN-ku doniesol pri ukončení kúpeľnej liečby aj legitimáciu dočasne práceneschopného poistenca, t.j. tú časť čo má pacient pri sebe počas PN a pri ukončení vracia lekárovi a potom ešte tú časť čo je hlásenie o začiatku PN pre soc. poisťovňu. Sú to vlastne 2 doklady naviac oproti bežným a práve preto som prekvapená, lebo na oboch je jasne vyznačená diagnóza. Nemali to v kúpeľoch posielať na SP? Mňa to prekvapuje aj v zmysle ochrany údajov, nakoľko zamestnavateľ nemusí vedieť číslo diagnózy. No tak či tak, neviem či sa s tým niekto už stretol, tak prosím o názor. Ďakujem

Toto sa stalo aj mne a poslala som to ihneď do SP. Ale tiež ma to zarazilo. Z kúpeľov do mali poslať sami na SP, predpokladám, že ide o nepozornosť vystavovateľa PN-ky.
Jara
15.04.09,12:20
Ďakujem, je to aj môj názor. Robím 30 rokov, ale ešte sa mi to nestalo. :confused: Myslím, že je to riadna chyba z ich strany a nemalo by sa to stať v zmysle ochrany osobných údajov, alebo lekárského tajomstva ap. No ale čo už, všetko je raz po prvýkrát... :D
Misicka21
15.04.09,13:14
Mám zamestnanca na dlhodobej PN, kráti sa mu o ten čas dovolenka?? Má nárok na celú (ročnú) dovolenku??
Má nárok na 20 dní, a vyše mesiaca je na PN, zníži sa mu o to dovolenka??
drobeceva
15.04.09,13:16
Mám zamestnanca na dlhodobej PN, kráti sa mu o ten čas dovolenka?? Má nárok na celú (ročnú) dovolenku??
Má nárok na 20 dní, a vyše mesiaca je na PN, zníži sa mu o to dovolenka??
Dovolenka sa kráti za prvých 100 dní o 1/12 a za každých ďalších 21 dní rovnako o 1/12. Ak je na PN 1 mesiac, to by som nepovedala, že je to dlhodobá PN
VERONIKA6
15.04.09,13:23
Dovolenka sa kráti za prvých 100 dní o 1/12 a za každých ďalších 21 dní rovnako o 1/12. Ak je na PN 1 mesiac, to by som nepovedala, že je to dlhodobá PN
Ešte doplním, že sa jedná o pracovné dni a nie kalendárne.
ada159
15.04.09,13:28
chcem sa len opýtať, v potvrdení o dočasnej PN - časť II.žiadosť o nemocenské v bode 1. potvrdenie zamestnávateľa sa neuvádza dátum odkedy bude hradiť PN socialka, teda 11. deň PN?
drobeceva
15.04.09,13:31
chcem sa len opýtať, v potvrdení o dočasnej PN - časť II.žiadosť o nemocenské v bode 1. potvrdenie zamestnávateľa sa neuvádza dátum odkedy bude hradiť PN socialka, teda 11. deň PN?
uvádzaš tam dátum, odkedy-dokedy má nárok na náhradu príjmu
ada159
15.04.09,13:36
len neviem či dátum, odkedy nastupil na PN - teda tých prvých 10 dní čo prepláca zamestnávateľ, alebo až od 11. dňa. Mám pocit, že kedysi ma vrátili zo socialky, že tam uvádzam dátum, odkedy má nárok na poberanie nem.dávky zo sos.p. teda od 11.dňa
drobeceva
16.04.09,05:15
chcem sa len opýtať, v potvrdení o dočasnej PN - časť II.žiadosť o nemocenské v bode 1. potvrdenie zamestnávateľa sa neuvádza dátum odkedy bude hradiť PN socialka, teda 11. deň PN?
Ale veď predsa v bode l. sa píše - Z-c má nárok na náhradu príjmu pri DPN za obdobie od -do -takže tam píšeš obdobie, ktoré platí z-ľ
25252
16.04.09,10:14
Zamestnávateľ platí prvých 10 dní - to je tá náhrada príjmu (prvé 3 dni 25% a ostat. 7 dní 55%). Na žiadosť o náhradu príjmu na zadnú stranu napíšeš(je to pre teba) od-do, počet dní a sumu náhrady. Prvú červenú stranu odovzdáš SP a napíšeš odkedy, dokedy mu platíš náhradu príjmu, pečiatku a podpis.
Ak skončí PN, ktorá trvá viac ako 10 dní - ukončenie odovzdáš tiež SP.
31Jankal
12.05.09,05:40
Ahojte. Dnes mi zamestnankyna poslala PN od 11.5.2009. Poslala mi červené Žiadosť o nemocenské, čierne Žiadosť o náhradu príjmu. Čo mám s tým robiť? Kedy a čo poslať do SP? Co si nechať? Co vyrátať a z čoho? A ešte neviem na čo som zabudla.Toto som ešte nemala robím krátko. Poradte mi prosím. Dakujem
Tweety
12.05.09,06:20
Ahojte. Dnes mi zamestnankyna poslala PN od 11.5.2009. Poslala mi červené Žiadosť o nemocenské, čierne Žiadosť o náhradu príjmu. Čo mám s tým robiť? Kedy a čo poslať do SP? Co si nechať? Co vyrátať a z čoho? A ešte neviem na čo som zabudla.Toto som ešte nemala robím krátko. Poradte mi prosím. Dakujem
Stačilo len pozrieť predch. stranu, a odpovede by si našla.
http://www.porada.sk/t109620-pn-a-doklady.html
31Jankal
12.05.09,06:28
ja som si to čítala ale nejak tomu nerozumiem. Nechcem spraviť niekde chybu
Tweety
12.05.09,06:30
ja som si to čítala ale nejak tomu nerozumiem. Nechcem spraviť niekde chybu
V skratke: Max. prvých 10KD preplatíš zamestnancovi náhradu príjmu,( prvé tri dni 25% z DVZ, potom 55%) ak DPN trvá aj naďalej, odstúpiš tlačivo spolu s VZ zamestnanca na NP do SP, ktorá mu bude preplácať nemocenské. Na tlačive DPN zároveň vyplníš dobu preplácania náhrady príjmu na DPN.
31Jankal
12.05.09,06:46
takže to znamená, že neposielam zatiaľ nič do SP až ked bude PN trvať viac ako 10 kalendárnych dní?
Tweety
12.05.09,06:46
takže to znamená, že neposielam zatiaľ nič do SP až ked bude PN trvať viac ako 10 kalendárnych dní?
Áno, presne tak. AK bude PN max. do 10KD, doklad o jej trvaní ostáva vo firme, v mzdovej agende.
31Jankal
12.05.09,06:51
ale mám tu červený a čierny takže obidva zostávajú vo firme? A na zdravotnú poisťovnu netreba nič poslať?
Tweety
12.05.09,06:58
ale mám tu červený a čierny takže obidva zostávajú vo firme? A na zdravotnú poisťovnu netreba nič poslať?
Áno, všetky ostávajú vo firme, ako som už písala vyššie. Do ZP potom pošleš tlačivo, nájdeš ho na stránke prísl. ZP zamestnanca -Oznámenie zamestnáv. o poistencoch.. dobu trvania DPN.
http://www.dovera.sk/sk/tlaciva/pre-platitelov/
Možno pomôže.
môžme hľadať aj tu na stránke SP.:)
Postup zamestnávateľa pri práceneschopnosti dlhšej ako desať dní
15.02.2007 | Nemocenské poistenie | Zamestnávateľ, Zamestnanec Ako zamestnávateľ hradíme svojim zamestnancom práceneschopnosť prvých desať dní. Ako máme postupovať voči Sociálnej poisťovni v prípade, že práceneschopnosť trvá dlhšie, keď by ďalej nemocenské dávky mala hradiť už Sociálna poisťovňa? Ktoré tlačivá je potrebné vyplniť a doručiť Sociálnej poisťovni? Aké sú termíny pre splnenie si oznamovacích povinností, aby sme sa ako zamestnávateľ nedopustili porušenia zákona a vyhli sa prípadným sankciám?
V zmysle § 231 ods. 1 písm. e), j) a ods. 2 zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov zamestnávateľ je povinný odstúpiť pobočke tlačivo, na ktorom sa preukazuje dočasná pracovná neschopnosť zamestnanca, ak trvá dlhšie ako desať dní, do troch dní po 10. dni trvania dočasnej pracovnej neschopnosti, viesť o svojich zamestnancoch evidenciu na účely sociálneho poistenia a predložiť túto evidenciu pobočke Sociálnej poisťovne do troch dní od uplatnenia nároku na dávku alebo od skončenia pracovného pomeru alebo iného právneho vzťahu k zamestnávateľovi. Tieto povinnosti je zamestnávateľ povinný plniť na tlačivách alebo inou formou, ktorých obsah a spôsob zasielania určí Sociálna poisťovňa.
V zmysle § 227 ods. 2 písm. h) a ods. 3 zákona č. 461/2003 Z.z. v znení neskorších predpisov poistenec a poberateľ dávky sú povinní preukázať skutočnosti rozhodujúce na vznik a na zánik nároku na dávku, nároku na jej výplatu a jej sumu; ak poberateľ dávky, osobitný príjemca alebo zákonný zástupca boli písomne vyzvaní Sociálnou poisťovňou, aby preukázali tieto skutočnosti, sú povinní výzve vyhovieť v lehote do ôsmich dní odo dňa doručenia výzvy, ak Sociálna poisťovňa neurčila inú lehotu. Poistenec a poberateľ dávky sú tiež povinní oznámiť Sociálnej poisťovni ukončenie dočasnej pracovnej neschopnosti do troch dní odo dňa skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, ak dočasná pracovná neschopnosť trvala viac ako desať dní.
Z uvedeného vyplýva, že zamestnávateľ je povinný spolu s II. dielom tlačiva „Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti“ predložiť pobočke aj vyplnené tlačivo „Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku“ (
http://www.socpoist.sk/616/1567s?&prm2=5204)do troch dní po 10. dni trvania dočasnej pracovnej neschopnosti. Ostatné skutočnosti je povinný preukazovať poistenec. To znamená, že aj „Preukaz o trvaní dočasnej pracovnej neschopnosti“, ktorý preukazuje nárok na výplatu nemocenského ku koncu kalendárneho mesiaca v prípade, ak jeho dočasná pracovná neschopnosť trvá aj počas ďalšieho kalendárneho mesiaca predkladá Sociálnej poisťovni poistenec.Vaša Sociálna poisťovňa
Častokrát to akosi zamestnanci samozrejme požadujú od "mzdárky", je to teda už na zvyklostiach firmy.
Zamestnanec ma každopádne povinnosť tieto doklady na pers.odd. odovzdať minimálne k nahliadnutiu, aby sa vedela zaevidovať jeho neprítomnosť aby zam-ľ v prípade trvajúcej a pokračujúcej PN-ky túto neprítomnosť ospravedlnil.
ekofan
17.12.09,14:19
Prosím o radu,
zamestnanec bol PN kratšie ako 10 dní. Je potrebné nahlasovať zdravotnej poisťovni? Ak áno, na akom tlačive a s akými kódmi?
Ďakujem
drobeceva
17.12.09,14:21
Prosím o radu,
zamestnanec bol PN kratšie ako 10 dní. Je potrebné nahlasovať zdravotnej poisťovni? Ak áno, na akom tlačive a s akými kódmi?
Ďakujem
áno, každú PN hlásiš - Z 1O a K1O -hlásiš na 601-Hromádne oznámenie
ekofan
17.12.09,15:59
Ďakujem :-)
ekofan
18.12.09,07:33
áno, každú PN hlásiš - Z 1O a K1O -hlásiš na 601-Hromádne oznámenie
ešte otázky:
1. tzn. že budem mať k jednej PN dve tlačivá? jedno za začiatok PN a druhé na ukončenie?

2. a keď bol zamestnanec v jednom mesiaci 2x PN....2.PN prechádzala do ďaľšieho mesiaca.... ako to uvediem do tlačiva? a môžem použiť jedno tlačivo pre obidve PN toho istého zamestnanca?
drobeceva
18.12.09,07:44
ešte otázky:
1. tzn. že budem mať k jednej PN dve tlačivá? jedno za začiatok PN a druhé na ukončenie?

2. a keď bol zamestnanec v jednom mesiaci 2x PN....2.PN prechádzala do ďaľšieho mesiaca.... ako to uvediem do tlačiva? a môžem použiť jedno tlačivo pre obidve PN toho istého zamestnanca?
1. ak je z-c PN - donesie tlačivo II.a -Žiadosť o náhradu príjmu a II. Žiadosť o nemocenské. Potom donesie Ukončenie PN. Ak maroduje dlhšie ako 10 dní, postupuješ PN spolu s Potvrdením z-ľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na ND na Soc.poisťovňu. Na ZP hlásiš, tak ako som predtým uviedla začiatok a koniec PN

2. pri každej novej PN /hoci v tom istom mesiaci/ trvajúcej dhšie ako 10 dní, dávaš nové Potvrdenie z-ľa na SP. Ak PN prechádza do ďalšieho mesiaca, donesie Ti o tom doklad.
ekofan
18.12.09,07:56
1. ak je z-c PN - donesie tlačivo II.a -Žiadosť o náhradu príjmu a II. Žiadosť o nemocenské. Potom donesie Ukončenie PN. Ak maroduje dlhšie ako 10 dní, postupuješ PN spolu s Potvrdením z-ľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na ND na Soc.poisťovňu. Na ZP hlásiš, tak ako som predtým uviedla začiatok a koniec PN

2. pri každej novej PN /hoci v tom istom mesiaci/ trvajúcej dhšie ako 10 dní, dávaš nové Potvrdenie z-ľa na SP. Ak PN prechádza do ďalšieho mesiaca, donesie Ti o tom doklad.
ani jedna PN netrvala dlhšie ako 10 dní, takže mám len povinnosť podať hlásenie na ZP... ak som to správne pochopila
25lucinka
20.01.10,09:01
Prosím Vás, poraďte mi čo robiť so zamestnancom, ktorý síce telefonicky oznámil, že je PN ale tlačivo zamestnávateľovi nedoručil. Vraj bude PN do konca mesiaca, čo bude také 3 týždne. Má vypnuté telefóny, neviem ako mu oznámiť že to tlačivo je potrebné po 10 dňoch postúpiť do SP. Čo robiť ak mi ho prinesie až na konci PN? Jednoducho ho odignorovať a dni voľna mu dať ako čerpanie dovolenky? Poraďte mi prosím...
veronikasad
20.01.10,09:08
Prosím Vás, poraďte mi čo robiť so zamestnancom, ktorý síce telefonicky oznámil, že je PN ale tlačivo zamestnávateľovi nedoručil. Vraj bude PN do konca mesiaca, čo bude také 3 týždne. Má vypnuté telefóny, neviem ako mu oznámiť že to tlačivo je potrebné po 10 dňoch postúpiť do SP. Čo robiť ak mi ho prinesie až na konci PN? Jednoducho ho odignorovať a dni voľna mu dať ako čerpanie dovolenky? Poraďte mi prosím...
Ak nebude komunikovať dlhšie, skús zavolať do SP - radi ho pôjdu skontrolovať na dodržiavanie liečebného režimu... Predtým mu pošli SMS.
25lucinka
20.01.10,13:05
Ďakujem za odpoveď. A sociálka ako zistí že je PN? Asi jedine z toho môjho telefonátu... Podľa môjho predpokladu mu začla PN tak 14-15 januára. Už som mu poslala sms-ky, volala som mu ale nič. Takže ak sa neozve do budúceho týždňa, volám sociálku. Je vôbec zamestnávateľ oprávnený PN neakceptovať? Ak by ju naozaj priniesol až na konci?
krater
01.02.10,09:48
Prosim vas neviem to najst ked je dlhodoba PNka dokedy sa musi pri dalsom novom mesiaci dorucit do Socialky potvrdenie o trvani PN?
Dakujem!
Tweety
01.02.10,09:51
Prosim vas neviem to najst ked je dlhodoba PNka dokedy sa musi pri dalsom novom mesiaci dorucit do Socialky potvrdenie o trvani PN?
Dakujem!
Zo stránky SP
Povinnosti



Za nemocenské poistenie

preukázať skutočnosti rozhodujúce na vznik, trvanie, prerušenie a na zánik nemocenského poistenia
preukázať skutočnosti rozhodujúce na vznik a na zánik nároku na dávku a nároku na jej výplatu a jej sumu (ak bol písomne vyzvaný Sociálnou poisťovňou, aby preukázal tieto skutočnosti, je povinný výzve vyhovieť v lehote do 8 dní odo dňa doručenia výzvy, ak Sociálna poisťovňa neurčila inú lehotu)
dodržiavať liečebný režim určený ošetrujúcim lekárom počas trvania dočasnej pracovnej neschopnosti
zdržiavať sa počas dočasnej pracovnej neschopnosti na adrese uvedenej v žiadosti o priznanie nemocenskej dávky
oznámiť Sociálnej poisťovni ukončenie dočasnej pracovnej neschopnosti do 3 dní odo dňa skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, ak dočasná pracovná neschopnosť trvala viac ako 10 dní
lehota na splnenie uvedených povinností je splnená aj vtedy, ak doklad preukazujúci skutočnosti rozhodujúce na vznik a na zánik nároku na dávku, nároku na jej výplatu a jej sumu v ustanovenej lehote odovzdal na prepravu poštou alebo odoslal faxom alebo elektronickou poštou (uvedený doklad treba potvrdiť písomne do 3 dní odo dňa jeho doručenia Sociálnej poisťovni)
vrátiť dávku alebo jej časť odo dňa, od ktorého jej nepatrila alebo nepatrila v poskytovanej sume
Ivana 1511
01.02.10,09:57
Na poukaze o trvaní PN je napísané:
Poistenec odovzdá preukaz IHNEĎ po jeho vyplnení a podpísaní vyhlásenia pobočke Soc.poisťovne, ktorá vykonáva jeho nemocenské/úrazové poistenie. Bez jeho odovzdania nebudú dávky vyplatené.
krater
01.02.10,09:59
asi ste ma nepochopili zaciatok PNky je nahlaseny ale kedze PNka je dlhodoba a pokracuje dalsim mesiacom odovzdava sa tzv potvrdenie o pokracovani v dalsom mesiaci len ma zaujima ci je tam nejake lehota dokedy v novom mesiaci sa potvrdenie posiela ci prvy tyzden noveho mesiacia
wagner
01.02.10,10:45
asi ste ma nepochopili zaciatok PNky je nahlaseny ale kedze PNka je dlhodoba a pokracuje dalsim mesiacom odovzdava sa tzv potvrdenie o pokracovani v dalsom mesiaci len ma zaujima ci je tam nejake lehota dokedy v novom mesiaci sa potvrdenie posiela ci prvy tyzden noveho mesiacia
Mne kázali na SP do tretieho dňa v mesiaci, ale lekár dáva lístok pred koncom mesiaca, tak je dobré, keď sa hneď doručí do SP. Oni si tiež postupne spracovávajú PN, aby to mohli odovzdať. V PD vraj do 8 dňa v mesiaci musia poslať na ústredie.
krater
01.02.10,10:47
Ok dakujem je to ta prechodka ;)
Laura1
03.02.10,07:55
Zdravím Vás,
Moja zamestnankyňa začala PN 22.1.10. /bude dlhodobo PN/
11. deň PN je už v ďalšom mesiaci - do soc. poisť. mám nahlásiť PN až koncom febr. - príp. začiatkom marca?
Ďakujem za pomoc.
noemi-ke
03.02.10,08:04
Dobry den. Invalidny dochodca nad 70%, je evidovany aj na UP, nakolko v buducnosti chce najst pracu, pripadne SZCO- chranene pracovisko.

Momentalne ma zly zdr.stav, nemoze codit sa podpisovat na UP. nepobera ani podporu v zamestnanosti.

1. po vystaveni PN lekarom je nutne, aby invalid odmiesol kopiu do SP, ci staci len na UP?

2. Ak nema narok na nemoc. davky, chodi aj k takym pacientom kontrola?

3 dotkne sa PN vysky vyplaxcania ID.

je to surne, idem terau mu to vybavovat, dakujem Noemi.-
Laura1
03.02.10,08:35
Zdravím Vás,
Moja zamestnankyňa začala PN 22.1.10. /bude dlhodobo PN/
11. deň PN je už v ďalšom mesiaci - do soc. poisť. mám nahlásiť PN až koncom febr. - príp. začiatkom marca?
Ďakujem za pomoc.
posúvam .....
Tamila
03.02.10,08:39
Zdravím Vás,
Moja zamestnankyňa začala PN 22.1.10. /bude dlhodobo PN/
11. deň PN je už v ďalšom mesiaci - do soc. poisť. mám nahlásiť PN až koncom febr. - príp. začiatkom marca?
Ďakujem za pomoc.
Ak je jedenásty deň PN vo februári, treba doručiť do SP do troch dní.
Laura1
03.02.10,08:45
Vďaka, som rada, že v tomto nečase nemusím utekať do sociálky.:D
veronikasad
03.02.10,08:52
Vďaka, som rada, že v tomto nečase nemusím utekať do sociálky.:D
Veru musíš utekať, aspoň na poštu


§ 231
Povinnosti zamestnávateľa
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Zamestnávateľ je povinný

a) prihlásiť sa do registra zamestnávateľov vedeného príslušnou pobočkou do ôsmich dní odo dňa, v ktorom začal zamestnávať aspoň jedného zamestnanca, a odhlásiť sa z tohto registra do ôsmich dní odo dňa, v ktorom nezamestnáva už žiadneho zamestnanca,
b) prihlásiť do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia

1. zamestnanca podľa § 4 ods. 1 na nemocenské poistenie, na dôchodkové poistenie a na poistenie v nezamestnanosti pred vznikom týchto poistení najneskôr pred začatím výkonu činnosti zamestnanca, odhlásiť zamestnanca podľa § 4 ods. 1 najneskôr v deň nasledujúci po zániku týchto poistení, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak poistný vzťah podľa § 20 nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch uvedených v § 232 ods. 2 písm. a) až c),
2. zamestnanca podľa § 4 ods. 2 na účely úrazového poistenia, garančného poistenia a na účely osobitného predpisu100b) pred vznikom pracovnoprávneho vzťahu najneskôr pred začatím výkonu práce, odhlásiť zamestnanca podľa § 4 ods. 2 z registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia najneskôr v deň nasledujúci po skončení pracovnoprávneho vzťahu, zrušiť prihlásenie do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia, ak pracovnoprávny vzťah podľa osobitného predpisu69) nevznikol, a oznámiť zmeny v údajoch uvedených v § 232 ods. 2 písm. a) a b),

c) oznámiť pobočke prerušenie nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti zamestnanca do ôsmich dní od tohto prerušenia; splnenie povinnosti podľa písmena b) sa nevyžaduje,
d) oznámiť pobočke začiatok a skončenie čerpania materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky zamestnancom do ôsmich dní od začiatku čerpania a do ôsmich dni od skončenia čerpania materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky,
e) odstúpiť pobočke tlačivo, na ktorom sa preukazuje dočasná pracovná neschopnosť zamestnanca, ak trvá dlhšie ako desať dní, do troch dní po 10. dni trvania dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca,
Simiimi
02.03.10,09:40
Ak je jedenásty deň PN vo februári, treba doručiť do SP do troch dní.

ak je začiatok PN 22.2. -
do 3.3.2010 platí ZV,
a od 4.3. platí SP - aké doklady posielam na SP?
rodina1
02.03.10,09:47
ak je začiatok PN 22.2. -
do 3.3.2010 platí ZV,
a od 4.3. platí SP - aké doklady posielam na SP?
Na SP zasielaš PN - Potvrdenie o dočasnej PN - II. časť a tiež Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nem. dávku.
Simiimi
01.04.10,06:34
ak je začiatok PN 22.2. -
do 3.3.2010 platí ZV,
a od 4.3. platí SP - aké doklady posielam na SP?

na SP som zaniesla vo februári:
Potvrdenie o DPN II. časť - tam som dolu napísala, že ZC má nárok na náhradu príjmu od 22.2.10 - 3.3.10.
Len teraz neviem, mám Preukaz o trvaní DPN ku dňu 31.3.2010 - na SP dám originál alebo kópiu, keď ZV vypláca do 3.3. a SP od 4.3.?
A na opačnú stranu musím niečo vypísať?
sysula
01.04.10,06:45
na SP som zaniesla vo februári:
Potvrdenie o DPN II. časť - tam som dolu napísala, že ZC má nárok na náhradu príjmu od 22.2.10 - 3.3.10.
Len teraz neviem, mám Preukaz o trvaní DPN ku dňu 31.3.2010 - na SP dám originál alebo kópiu, keď ZV vypláca do 3.3. a SP od 4.3.?
A na opačnú stranu musím niečo vypísať?

Nie, nevypisujes nic a posielas original. ;)
Simiimi
01.04.10,06:48
Nie, nevypisujes nic a posielas original. ;)

takže pre mňa bude na to obobie 3 dní, ktoré platíme ako zamestnávateľ dokladom kópia Preukazu o trvaní ..... , tak?
ewita888
01.04.10,06:58
akých 3 dní? vy vyplácate 10 dní a Váš doklad je Žiadosť o náhradu príjmu /čierne tlačivo od lekára/
Simiimi
01.04.10,07:12
akých 3 dní? vy vyplácate 10 dní a Váš doklad je Žiadosť o náhradu príjmu /čierne tlačivo od lekára/

PN od 22.2.
t.j. 22.2.- 28.2. je 7 dní
1.3.-.3.3 sú 3 dni
čo je spolu 10 dní, ktoré prepláca zamestnávateľ
ewita888
01.04.10,07:19
tebe zostáva žiadosť o náhradu príjmu, to je tvoj doklad..
Tamila
01.04.10,07:59
Je dobré si pre seba prekopírovať doklady k PN, ktoré odosielame do SP.
Altrix
16.04.10,13:12
Dobrý deň,

Zamestnanec mal pracovný pomer na dobu určitú do 15.04.2010. Dňa 1.04.2010 ochorel a je na PN. Chcela by som sa opýtať, či PN evidujem len do 15.04.2010, kedy ukončil pracovný pomer - alebo pokračujem v evidencii PN až do ukončenia PN - čo môže byť napríklad až do konca roka 2010?

Podľa mňa by postačovalo ukončiť v evidencii nemoc 15.4.2010 a ďalej sa nestarať. Alebo sa mýlim?

Ďakujem za odpoveď
drobeceva
16.04.10,13:23
Dobrý deň,

Zamestnanec mal pracovný pomer na dobu určitú do 15.04.2010. Dňa 1.04.2010 ochorel a je na PN. Chcela by som sa opýtať, či PN evidujem len do 15.04.2010, kedy ukončil pracovný pomer - alebo pokračujem v evidencii PN až do ukončenia PN - čo môže byť napríklad až do konca roka 2010?

Podľa mňa by postačovalo ukončiť v evidencii nemoc 15.4.2010 a ďalej sa nestarať. Alebo sa mýlim?

Ďakujem za odpoveď
Ak ma dobu určitú, môžte s ním ukončiť PP aj počas PN, ale spravidla 3 dní pred ukončením trebalo poslať papiere o ukončení. Poslali ste zamestnancovi niečo?
Altrix
16.04.10,13:36
Ak ma dobu určitú, môžte s ním ukončiť PP aj počas PN, ale spravidla 3 dní pred ukončením trebalo poslať papiere o ukončení. Poslali ste zamestnancovi niečo?
neide tak o ukončenie PPV ale o to, či treba po ukončení evidovať u zamestnávateľa nemoc - ktorá môže trvať do konca roka.
AnnaK
16.04.10,13:43
Na poukaze o trvaní PN je napísané:
Poistenec odovzdá preukaz IHNEĎ po jeho vyplnení a podpísaní vyhlásenia pobočke Soc.poisťovne, ktorá vykonáva jeho nemocenské/úrazové poistenie. Bez jeho odovzdania nebudú dávky vyplatené.

Veď to, zamestnávateľ to vôbec nepodpisuje. Mám v jednej firme dlhodobo nemocného pracovníka, ktorý tieto lístky podpíše a osobne doručí do Sociálnej poisťovne. Majiteľa s.r.o. to otravovalo fotiť a posielať na SP. Teraz ale nemáme potvrdenie, že je zamestnanec stále na PN. Myslím, že PN aj skutočne je, ale neviem, či bude stačiť až doklad, keď ukončí PN.
drobeceva
17.04.10,09:08
neide tak o ukončenie PPV ale o to, či treba po ukončení evidovať u zamestnávateľa nemoc - ktorá môže trvať do konca roka.
Osobne si myslím, že pre Teba ako zamestnávateľa je to podstatné, lebo hoci maroduje a končíte s ním, tak ho musíš poodhlasovať zo SP a ZP.
V takýchto prípadoch mi z-c doručí trvanie PN, ja to každý mesiac doručím na SP, hore vyznačím "OL" -ochranná lehota. Tak mám prehľad o trvaní PN u z-ca.
janaGT
26.04.10,10:51
ZC mi priniesol Potvrdenie o DPN, ako som zistila, má zle vypísanú adresu trvalého pobytu - namiesto trvalého bydliska mu tu vypísala adresu, kde sa bude zdržiavať počas PN.
Mám žiadať pracovníka, aby si dal PN opraviť?
Tweety
26.04.10,11:00
ZC mi priniesol Potvrdenie o DPN, ako som zistila, má zle vypísanú adresu trvalého pobytu - namiesto trvalého bydliska mu tu vypísala adresu, kde sa bude zdržiavať počas PN.
Mám žiadať pracovníka, aby si dal PN opraviť?
Je to správne, tam sa píše adresa, na ktorej sa bude počas DPN zdržiavať, a nemusí to byť adresa TP.
janaGT
26.04.10,11:03
Je to správne, tam sa píše adresa, na ktorej sa bude počas DPN zdržiavať, a nemusí to byť stále adresa TP.

asi som sa zle vyjadrila,
v kolonke presná adresa, kde sa bude zdržiavať je adresa správna,
ale táto adresa nie je trvalým pobytom zamestnanca. A túto "prechodnú" adresu napísala aj do kolónky adresa trvalého bydliska.
VERONIKA6
26.04.10,11:06
asi som sa zle vyjadrila,
v kolonke presná adresa, kde sa bude zdržiavať je adresa správna,
ale táto adresa nie je trvalým pobytom zamestnanca. A túto "prechodnú" adresu napísala aj do kolónky adresa trvalého bydliska.
Zmestnanec udáva lekárovi adresu, na ktorej sa bude počas DPN zdržiavať.
janaGT
26.04.10,11:10
Zmestnanec udáva lekárovi adresu, na ktorej sa bude počas DPN zdržiavať.
áno, to viem, ale na doklade musí byť aj adresa trvalého bydliska ... a ak sa pacient nezdržiava na adrese trvalého bydliska, tak sa do riadku pod píše adresa, kde sa bude zdržiavať. Ona mu vypísala do obidvoch riadkov adresu, kde sa bude zdržiavať, ktorá nie je totožná s adresou trvalého bydliska.
Konkrétne:
trvalý pobyt ZC je Trnava, ulica xxx - táto adresa je aj vo všetkých prac.dokumentoch zamestnanca ( PZ, OP, mzdový list ... )
zdržiavať sa bude v Piešťanoch,ulica xxx, poschodie xxx
Avšak v obidvoch kolonkách je adresa Piešťany, xxx
VERONIKA6
26.04.10,11:16
áno, to viem, ale na doklade musí byť aj adresa trvalého bydliska ... a ak sa pacient nezdržiava na adrese trvalého bydliska, tak sa do riadku pod píše adresa, kde sa bude zdržiavať. Ona mu vypísala do obidvoch riadkov adresu, kde sa bude zdržiavať, ktorá nie je totožná s adresou trvalého bydliska.
Konkrétne:
trvalý pobyt ZC je Trnava, ulica xxx - táto adresa je aj vo všetkých prac.dokumentoch zamestnanca ( PZ, OP, mzdový list ... )
zdržiavať sa bude v Piešťanoch,ulica xxx, poschodie xxx
Avšak v obidvoch kolonkách je adresa Piešťany, xxx
Daj zamestnancovi , nech si to dá opraviť.
suklova
04.06.10,08:32
Ak zamestnancovi trvá pn menej ako 10 dní, tak potvrdenia o dočas.pracovnej neschopnosti zostávajú u zamestnávateľa. Potvrdzujete takéto potvrdenia? Samozrejme tam vypisujem kedy do zamestnania nastúpil , ale je potrebné kvôli prípadnej kontrole to aj opečiatkovať a podpísať?
VERONIKA6
04.06.10,08:33
Ak zamestnancovi trvá pn menej ako 10 dní, tak potvrdenia o dočas.pracovnej neschopnosti zostávajú u zamestnávateľa. Potvrdzujete takéto potvrdenia? Samozrejme tam vypisujem kedy do zamestnania nastúpil , ale je potrebné kvôli prípadnej kontrole to aj opečiatkovať a podpísať?
Opečiatkujem a podpíšem, tak ako si doklad vyžaduje. Je to aj pre prípadnú kontrolu.
suklova
04.06.10,08:35
Ďakujem Veronika.
tanusik
25.06.10,13:05
Ahojte....
Zamestnanec mi odovzdal aj "Preukaz o trvaní dočasnej pracov. neschopnosti", kde je uvedené, že poistenec je ku dňu .... dočasne práceneschopný. vypísaný je od 18.06., 10 kalend. dní, kt. sa týkajú zamestnávateľa budú 27.06. Nemal si tento doklad nechať zamestnanec a sám ho zaslať do sociál.poistovne?

Ešte jednu vec celkom nechápem, obdobie za kt. je vypísaný treba hlásiť aj do Zdrav. poisťovne? alebo ?...
Ďakujem za každú radu...
Tweety
25.06.10,13:07
Ahojte....
Zamestnanec mi odovzdal aj "Preukaz o trvaní dočasnej pracov. neschopnosti", kde je uvedené, že poistenec je ku dňu .... dočasne práceneschopný. vypísaný je od 18.06., 10 kalend. dní, kt. sa týkajú zamestnávateľa budú 27.06. Nemal si tento doklad nechať zamestnanec a sám ho zaslať do sociál.poistovne? Nie, nemal, mal to doručiť Vám a vy postúpiť na SP.Ešte jednu vec celkom nechápem, obdobie za kt. je vypísaný treba hlásiť aj do Zdrav. poisťovne? alebo ?... Áno.Ďakujem za každú radu...Odpovede sú v texte. 1OKD má nárok na náhradu príjmu od zamestnáv. a od 11 dňa prepláca nemocenské SP.
VERONIKA6
25.06.10,13:08
Ahojte....
Zamestnanec mi odovzdal aj "Preukaz o trvaní dočasnej pracov. neschopnosti", kde je uvedené, že poistenec je ku dňu .... dočasne práceneschopný. vypísaný je od 18.06., 10 kalend. dní, kt. sa týkajú zamestnávateľa budú 27.06. Nemal si tento doklad nechať zamestnanec a sám ho zaslať do sociál.poistovne?

Ešte jednu vec celkom nechápem, obdobie za kt. je vypísaný treba hlásiť aj do Zdrav. poisťovne? alebo ?...
Ďakujem za každú radu...
DPN sa nahlasuje do zdravotnej poisťovne a to začiatok aj koniec. Preukaz o trvaní DPN by mal zamestnanec odovzdať zamestnávateľovi a ten ho postúpi soc. poisťovni. Zamestnávateľ tak vie, že zamestnanec je ešte stále DPN.
timejka200
21.07.10,08:48
dobry den

zamestnanec si zlomil nohu ale doma bude viac ako 10 dní pn...viem že prvých 10 dní platíme my... a dalej aký je postup už od 11teho dna treba odovzdať do SP aké doklady?
Stina
21.07.10,08:51
Do SP pošleš DPN a Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku
janaGT
21.07.10,08:52
dobry den

zamestnanec si zlomil nohu ale doma bude viac ako 10 dní pn...viem že prvých 10 dní platíme my... a dalej aký je postup už od 11teho dna treba odovzdať do SP aké doklady?

diel II. - žiadosť o nemocenské a úrazový príplatok, Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemoc. dávku
Nezabudni tak dopísať dátum od kedy do kedy má nárok na náhradu príjmu, ktorý mu vypláca zamestnávateľ. A samozrejme pečiatka a podpis a z druhej strany podpis zamestnanca.
janaGT
21.07.10,08:55
a ešte doplním, že po ukončení PN mu lekár vydá tlačivo Potvrdenie o DPN diel IV. - oroiginál postúpiš na SSPňňP.
V prípade, že PN prechádza "cez mesiace" tak treba dať na SP aj Preukza o trvaní DPN:
timejka200
21.07.10,09:02
veľmi pekne dakujem čiže od toho 11teho dna potom platí sp a ako je to s výplatou to prgoram automaticky nebude počítať pracujem s WINPAM normálne tam zadám dátum z dokladu ze odkedy do kedy je pN?
janaGT
21.07.10,09:12
veľmi pekne dakujem čiže od toho 11teho dna potom platí sp a ako je to s výplatou to prgoram automaticky nebude počítať pracujem s WINPAM normálne tam zadám dátum z dokladu ze odkedy do kedy je pN?

ešte doplním, PN počítaš na kalendárne dni, nie pracovné!
WINPAM nepoznám, takže ti neviem poradiť. Ja mám olymp, tam je PN veľmi dobre prepracovaná.
timejka200
21.07.10,09:25
aha áno 10 kalendárny dní a už od 11dna -posielam SP ti doklady + povrdenie na nárok na nemoce. dávky, a už od toho dna jej platí SP nie my...ale myslím že ked zadám do programu dátumy tiež by to malo počítať len na 10 dní a dalej už nie skúsim zavolať tvorcovi programu ako toje...
rodina1
21.07.10,11:20
dobry den

zamestnanec si zlomil nohu ale doma bude viac ako 10 dní pn...viem že prvých 10 dní platíme my... a dalej aký je postup už od 11teho dna treba odovzdať do SP aké doklady?
Ešte doplním JankuGT, že pri úraze zasielaš na SP aj tlačivo "Hlásenie úrazu..."
http://www.socpoist.sk/616/1567s
Toto tlačivo treba odovzdať ak sa jedná o nepracovný úraz.
timejka200
21.07.10,11:25
toto nebol pracovný úraz lebo si zlomila nohu doma čiže iba tie doklady treba dávat do SP vyššie spomínané? a potom tie dni čo platí SP my jej neplatíme nič?
rodina1
21.07.10,11:29
toto nebol pracovný úraz lebo si zlomila nohu doma čiže iba tie doklady treba dávat do SP vyššie spomínané? a potom tie dni čo platí SP my jej neplatíme nič?
Veď som ti napísala, že toto tlačivo zasielaš pri nepracovnom úraze, čiže aj pri úraze, ktorý sa jej stal doma.
Za dni, ktoré platí SP, vy ako zamestnávateľ jej neplatíte nič.
timejka200
21.07.10,11:32
aha čiže hlásenie sompoviná poslať aj teraz ked si zlomila nohu doma.....to tlačivo je na stránke soc. poist. však? dobre neplatíme nič ...a ked skončí pn-ka ona donesie potvrdenie a ja musím to potvrdenie poslat do SP?
VERONIKA6
21.07.10,11:33
aha čiže hlásenie sompoviná poslať aj teraz ked si zlomila nohu doma.....to tlačivo je na stránke soc. poist. však? dobre neplatíme nič ...a ked skončí pn-ka ona donesie potvrdenie a ja musím to potvrdenie poslat do SP?
To tlačivo si vypisuje zamestnanec a Ty ho priložíš k DPN, keď ju budeš odovzdávať soc. poisťovne. Bez toho Ti DPN nezoberú.
timejka200
21.07.10,11:33
on sam si musi vyplniť aj žiadost o vyplacani enemoc. dávky a ja ho mám odovzdať?
VERONIKA6
21.07.10,11:38
on sam si musi vyplniť aj žiadost o vyplacani enemoc. dávky a ja ho mám odovzdať?
Zamestnanec si vypisuje iba to tlačivo "Hlásenie úrazu". Ostatné vypisuješ Ty a to v DPN II. Žiadosť doplníš /dolu v rámčeku/ bod č. 1./ náhrada príjmu od.. do...dopíšeš dátum, podpíšeš a dáš pečiatku.
timejka200
21.07.10,12:39
ja som mylsela toto tlačivo kto vypisuje: ,,Žiadosť o výplatu nemocenskej dávky v hotovosti, na účet manžela alebo ovykonanie zmeny čísla účtu,,
rodina1
21.07.10,12:48
ja som mylsela toto tlačivo kto vypisuje: ,,Žiadosť o výplatu nemocenskej dávky v hotovosti, na účet manžela alebo ovykonanie zmeny čísla účtu,,
Myslíš druhú stranu? Tú si vypisuje zamestnanec sám. Uvedie, či chce vyplatiť dávku v nemoci na účet alebo v hotovosti. Okrem toho tam uvedie dátum a podpis.
timejka200
21.07.10,12:50
hej toto myslím to si musím sám aj odovzdať?
rodina1
21.07.10,12:51
Ešte doplním svoju odpoveď. Treba doklady čítať poriadne. Okrem toho, je tam uvedené: VYPLNÍ POISTENEC.
Tweety
21.07.10,12:52
Ešte doplním svoju odpoveď. Treba doklady čítať poriadne. Okrem toho, je tam uvedené: VYPLNÍ POISTENEC.
Mám pocit, akoby sme boli niekedy v škole.:mad: No, možno sa mýlim. :)
rodina1
21.07.10,12:52
hej toto myslím to si musím sám aj odovzdať?
Čo chceš odovzdávať? Ak tvoja PN trvá dlhšie ako 10 dní, tak to na SP odovzdá zamestnávateľ.
Tvojou povinnosťou je, ak si dlhšie PN ako 10 dní a tvoja PN prechádza z mesiaca na mesiac, odovzdať na SP tlačivo Preukaz poistencia na účely nemocenských dávok, tzv. lístok na peniaze.
timejka200
21.07.10,12:53
čiže zosumarizujem čo všetko mám odovzdať 11 den PN do SP:

1. hlásenie úrazu
2.potvrdenie o DPN časť II. Žiadosť o nemocenské...
3. potvrdenie zamestnávateľa na účely nemocenské /príjem zamestnanca za obdobie/
4.
VERONIKA6
21.07.10,12:53
hej toto myslím to si musím sám aj odovzdať?
Odovzdáva zamestnávateľ, musí doplniť ešte prvú stranu tak, ako som už písala v predchádzajcom príspevku.
rodina1
21.07.10,12:55
čiže zosumarizujem čo všetko mám odovzdať 11 den PN do SP:

1. hlásenie úrazu
2.potvrdenie o DPN časť II. Žiadosť o nemocenské...
3. potvrdenie zamestnávateľa na účely nemocenské /príjem zamestnanca za obdobie/
4.
Áno. Pritom nezabudni pozrieť, či to, čo má byť podpísané, je podpísané!
A tým nemyslím len zamestnávateľa, ale aj zamestnanca.
timejka200
21.07.10,12:57
ok dakujem pekne...a ked mu končí pn-ky a donesie mi od lekára ja to lenposlem do soc. poistovne?
VERONIKA6
21.07.10,12:59
ok dakujem pekne...a ked mu končí pn-ky a donesie mi od lekára ja to lenposlem do soc. poistovne?
Treba zase doplniť na prvej strane nástup do zamestnania, dátum a pečiatku. Až potom odovzdať. Na druhej strane dátum a podpis zamestnanca.
timejka200
21.07.10,13:08
ale nie ja som ten zamestnanec...
vieraaaa
21.07.10,15:58
ok dakujem pekne...a ked mu končí pn-ky a donesie mi od lekára ja to lenposlem do soc. poistovne?
V tom prípade treba, tak ako píše "VERONIKA6" - doplniť na prvej strane nástup do zamestnania, dátum a pečiatku, skontrolovať podpis zamestnanca na druhej strane a až potom odovzdať, resp. odoslať do SP.
silmol
22.07.10,07:56
chcela by som sa opýtať či už mal niekto taký prípad, že z-c ukončil jednu PN, z-ľ mu preplatil prvých 10 dní a vzápätí nastúpil na druhú PN /hneď na druhý deň po skončení tejto PN/ či aj za túto PN by mu mal z-ľ preplácať znova 10 dní?
janaGT
22.07.10,08:05
chcela by som sa opýtať či už mal niekto taký prípad, že z-c ukončil jednu PN, z-ľ mu preplatil prvých 10 dní a vzápätí nastúpil na druhú PN /hneď na druhý deň po skončení tejto PN/ či aj za túto PN by mu mal z-ľ preplácať znova 10 dní?

áno, preplatíš opäť 10 dní.
Už sa to tu raz rozoberalo, skús pohľadať.
silmol
22.07.10,08:26
dík, nenašla som to, ale pýtam sa preto lebo takto sa so dá pekne zneužívať, nie?
janaGT
22.07.10,08:31
dík, nenašla som to, ale pýtam sa preto lebo takto sa so dá pekne zneužívať, nie?
máš pravdu, ale väčšinou to je tak, že ak si na PN dlhšej ako rok a chceš žiadať o ID, tak ti lekár ukončí PN a hneď druhýnm dňom ti začne novú PN.
Ja som sa s tým stretla v tejto situácii.
Ale zas na druhej strane si myslím, že obvodní lekári sú kontrolovaní zo strany posudkových lekárov, tak tam asi nie je veľká možnosť na takéto zneužívanie PN.
Tamila
22.07.10,08:34
Ja som mala prípad, že zamestnankyňa bola PN od obvodného lekára a ten jej PN ukončil a od nasledujúceho dňa mala PN od odborného lekára. Na tejto PN lekár dopísal - Pokračovanie predchádzajúcej PN. Na sociálke mi to ale takto neuznali a musel zamestnávateľ zaplatiť prvých 10 dní a SP až od jedenásteho.
AnnaK
23.07.10,06:01
Ja som ešte nemala prípad dlhodobej PN ale 31.augusta uplynie jednej zamestnankyni 52 týždňov práceneschopnosti. Od 1.septembra by som mala SP nahlásiť prerušenie poistenia. Ako tak čítam, je celkom možné, že 31.augusta jej bude ukončená PN a od 1.septembra začne ďalšia, takže k žiadnemu prerušeniu nedôjde a od 1.septembra preplatíme prvých 10 dní.
Ingrid G.
23.07.10,06:15
Ja som ešte nemala prípad dlhodobej PN ale 31.augusta uplynie jednej zamestnankyni 52 týždňov práceneschopnosti. Od 1.septembra by som mala SP nahlásiť prerušenie poistenia. Ako tak čítam, je celkom možné, že 31.augusta jej bude ukončená PN a od 1.septembra začne ďalšia, takže k žiadnemu prerušeniu nedôjde a od 1.septembra preplatíme prvých 10 dní.
Ak je zamestnankyňa chorá 52 týždňov, nemyslím si, že prinesie novú PN-ku. Po skúsenostiach, ktoré mám s podobnými prípadmi skôr predpokladám, že ak neprišlo k zlepšeniu zdravotného stavu, príde za Tebou pre ELDP a začne vybavovanie invalidného dôchodku.

Ak by predsa len mala od 1.9. novú PN-ku, zam-teľ zaplatí náhradu príjmu prvých 10 dní, ale SP nebude vyplácať nemocenské, nakoľko je už vyčerpaná 52 týždňová podporná doba.
Tamila
23.07.10,07:49
Mali sme prípad, že doniesla zamestnankyňa novú PN po vyčerpaní
podpornej doby, my sme zaplatili 10 dní a zo SP nedostávala nič.
Lilu1
04.01.11,21:43
Vie mi niekto preposlať tlačivo na evidenciu PN zamestnávateĺa?
Ďakujem.
Lilu1
05.01.11,18:33
Vie mi niekto (ak má samozrejme) poslať tlačivo na evidenciu pracovnej neschopnosti?

Ďakujem.
veronikasad
05.01.11,18:35
Vie mi niekto (ak má samozrejme) poslať tlačivo na evidenciu pracovnej neschopnosti?

Ďakujem.
Čo je to za tlačivo ? Pre koho ho potrebuješ ?
Lilu1
05.01.11,18:50
Ako zamestnávateľ by sme si mali viesť evidenciu PN. Voľakedy bolo na to tlačivo a volalo sa to evidencia práceneschopnosti pracovníkov (družstevníkov) pre chorobu.
veronikasad
05.01.11,18:53
Ako zamestnávateľ by sme si mali viesť evidenciu PN. Voľakedy bolo na to tlačivo a volalo sa to evidencia práceneschopnosti pracovníkov (družstevníkov) pre chorobu.
Skús pohladať vo svojom mzdovom SW - OLYMP takú evidenciu má.
Kristina27
08.02.11,10:58
Chcem si skontrolovať, či som dobre vypočítala náhradu za PN:

PN od 26.1. - 4.2.2011
január 4 dni
február 4 dni

denný VZ je 16,2273

55% z denného VZ je 8,925 x 4 dni = 35,70 v januári, 35,70 aj vo februári

alebo prvé tri dni 25% z VZ a štvrý až ôsmy deň 55% z VZ ???

počíta mi to mzdový program, ale chcem tomu aj ja rozumieť :)
rodina1
08.02.11,11:00
Chcem si skontrolovať, či som dobre vypočítala náhradu za PN:

PN od 26.1. - 4.2.2011
január 4 dni
február 4 dni

denný VZ je 16,2273

55% z denného VZ je 8,925 x 4 dni = 35,70 v januári, 35,70 aj vo februári

alebo prvé tri dni 25% z VZ a štvrý až ôsmy deň 55% z VZ ???

počíta mi to mzdový program, ale chcem tomu aj ja rozumieť :)

druhá možnosť je správna - to znamená od 26. 1. do 28. 1. - 25% z VZ, od 29. 1. do 4. 2. - 55% z VZ.
bebat
08.02.11,12:14
Ahojte,

Chcela by som sa opýtať, koľko najviac dní po sebe môže zamestnávateľ akceptovať paragraf, čiže doklad o návšteve u lekára. Niekde som počula že najviac 2 dni.
Je takisto možné akceptovať doklad o návšteve u lekára na 2-3 hodiny?
Ďakujem.
janaGT
08.02.11,12:34
bebat
08.02.11,12:44
ďakujem
AnnaČ
28.04.11,06:31
Zamestnanec nastúpil do pracovného pomeru 1.12.2010. Poslať mu na SP Potvrdenie z predchádzajúceho roku, teda za ten jeden mesiac? Z toho mu počítaný VZ?
veronikasad
28.04.11,06:33
Zamestnanec nastúpil do pracovného pomeru 1.12.2010. Poslať mu na SP Potvrdenie z predchádzajúceho roku, teda za ten jeden mesiac? Z toho mu počítaný VZ?
Z akého dôvodu chceš posielať potvrdenie ? Je PN - ak ano, odkedy ?
AnnaČ
28.04.11,07:31
Je PN od 12.4.2011
Andy055
28.04.11,11:38
Ja by som sa chcela spýtať. Dnes som bola u lekára na kontrole a bola som dlhodobo PN. Vypísal ma ešte na 1 týždeň a požiadala som ho už o ukončenie PN s tým, aby som 9.5.2011 môhla nastúpiť do práce. Na kladenku "práce schopný" mi napísal dátum 6.5.2011. Podľa tohto teraz kedy mám nastúpiť do práce? 6.5. alebo 9.5.? Ďakujem.
Hansa
28.04.11,11:41
Ja by som sa chcela spýtať. Dnes som bola u lekára na kontrole a bola som dlhodobo PN. Vypísal ma ešte na 1 týždeň a požiadala som ho už o ukončenie PN s tým, aby som 9.5.2011 môhla nastúpiť do práce. Na kladenku "práce schopný" mi napísal dátum 6.5.2011. Podľa tohto teraz kedy mám nastúpiť do práce? 6.5. alebo 9.5.? Ďakujem.


-nastúpiš 06.05.2011 /v piatok/.
Zuzy
28.04.11,11:42
To znamená že si od 6.5. už práce schopná, takže nastúpiš 6.5.
Andy055
28.04.11,11:49
Ďakujem vám za rýchlu odpoveď!
veronikasad
28.04.11,11:53
Je PN od 12.4.2011
vymeriavacím základom bude rok 2010. Pracovný pomer trvá viac ako 90 dní.
Zuzy
01.06.11,04:33
Dobrý deň, zamestnanec bol PN od 25.5.2011 do 29.5.2011.
30.5.2011 pracoval, ale od 31.5.2011 zasa je PN. Treba počítať odznova prvých 10 dní? Za odpovede ďakujem
katka50
01.06.11,04:58
Dobrý deň, zamestnanec bol PN od 25.5.2011 do 29.5.2011.
30.5.2011 pracoval, ale od 31.5.2011 zasa je PN. Treba počítať odznova prvých 10 dní? Za odpovede ďakujem

Áno. Od 31.5.2011 má znova nárok na náhradu príjmu, ktorú platí zamestnávateľ 10 dní.
samo zv
06.06.11,14:57
Dnes 6. 6. bola zamestnankyňa v práci 3 hodiny, potom išla k lekárovi, ktorý jej od dnes vypísal PN. Počíta sa tento deň do 10 dní, kedy platí náhradu zamestnanec? Na soc.poist. napíšem, že zamestnankyňa naposledy pracovala 6. 6.? Nebudú mať z toho mišung, keď náhrada od 6. do 15.6.? Alebo zaplatím náhradu príjmu od 7. do 16. a za 6.6. si musí zvyšok pracovnej zmeny odrobiť po maródke? Alebo napíšem, že naposledy pracovala 3.6. a potom čo s tými tromi hodinami - nadčas? Vopred ďakujem za odpoveď.
Tweety
06.06.11,14:58
Dnes 6. 6. bola zamestnankyňa v práci 3 hodiny, potom išla k lekárovi, ktorý jej od dnes vypísal PN. Počíta sa tento deň do 10 dní, kedy platí náhradu zamestnanec? Na soc.poist. napíšem, že zamestnankyňa naposledy pracovala 6. 6.? Nebudú mať z toho mišung, keď náhrada od 6. do 15.6.? Alebo zaplatím náhradu príjmu od 7. do 16. a za 6.6. si musí zvyšok pracovnej zmeny odrobiť po maródke? Alebo napíšem, že naposledy pracovala 3.6. a potom čo s tými tromi hodinami - nadčas? Vopred ďakujem za odpoveď.
Náhradu príjmu dostane od začiatku DPN, teda od 6.6., najviac však 10KD. 3 hodiny nadčas si môže vyčerpať niekedy inokedy, alebo jej ich preplatíte. Do kolónky naposledy pracovala uvedieš dátum 3.6.(ak nepracovala napr. v sobotu, alebo nedeľu.)
samo zv
06.06.11,15:13
Náhradu príjmu dostane od začiatku DPN, teda od 6.6., najviac však 10KD. 3 hodiny nadčas si môže vyčerpať niekedy inokedy, alebo jej ich preplatíte. Do kolónky naposledy pracovala uvedieš dátum 3.6.(ak nepracovala napr. v sobotu, alebo nedeľu.)

Ďakujem, ja myslel, že ktovie kedy bude odpoveď. No i ja mám presne taký názor, len či je to v súlade so zákonmi. Lebo §4 462/2003 hovorí, že Nárok... a nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ podľa osobitného predpisu za obdobie, v ktorom nevykonáva činnosť zamestnanca z dôvodu dočasnej PN... či to sa týka niečoho iného?
Tweety
06.06.11,15:20
Ďakujem, ja myslel, že ktovie kedy bude odpoveď. No i ja mám presne taký názor, len či je to v súlade so zákonmi. Lebo §4 462/2003 hovorí, že Nárok... a nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ podľa osobitného predpisu za obdobie, v ktorom nevykonáva činnosť zamestnanca z dôvodu dočasnej PN... či to sa týka niečoho iného?
A prečo by to nemalo byť v súlade so Zákonmi? Je to presne takto. Jeho náhrada za DPN nie je mzdou za prácu zamestnanca, pretože túto v tom čase nevykonáva.
samo zv
06.06.11,15:21
A prečo by to nemala byť v súlade so Zákonmi? Je to presne takto. Jeho náhrada za DPN nie je mzdou za prácu zamestnanca, pretože túto v tom čase nevykonáva.
No, že v dochádzke je 3 hodiny zapísaná, teda má príjem, ktorý je vymeriavacím základom... a naposledy skutočne nepracovala 3. ale 6. ale len 3 hodiny. A nárok na náhradu DPN je podľa §4 ak tomu dobre rozumiem, len za deň, a teda deň, za ktorý nemala žiaden príjem, a to bude až zajtra teda 7.6.
Tweety
06.06.11,15:22
No, že v dochádzke je 3 hodiny zapísaná, teda má príjem, ktorý je vymeriavacím základom... a naposledy skutočne nepracovala 3. ale 6. ale len 3 hodiny. A nárok na náhradu DPN je podľa §4 ak tomu dobre rozumiem, len za deň, a teda deň, za ktorý nemala žiaden príjem, a to bude až zajtra teda 7.6.
Ale ak jej 3 hodiny nepreplatíš, a bude si môcť vyčerpať NV, bute to OK. ALe ak lekár napísal, že od 6.6. je PN, musíš to rešpektovať a náhradu nesmieš posúvať.
samo zv
06.06.11,15:39
Veľmi pekne ďakujem za trpezlivosť so mnou a za odpovede.Dúfam, že sú vyplývajúce z Vašich skúseností a výsledkov externých kontrol mzdovej agendy.
Zuzy
13.07.11,07:04
Dobrý deň, prosím Vás, zamestnankyňa mala v mesiaci marec 2011 absenciu /´mala prerušené poistenie 1 deň/ . Teraz je PN a program mi počíta vym. základ od 3/11 do 6/11 a nie rok 2010, je to v poriadku? Za odpovede ďakujem
viktor24
08.08.11,12:54
Dobry den,
zamestnankyna je od 27.1.11 na PN. Minuly tyzden mi oznamila, ze v SP poziadala o prerusenie PN a ide na 2 tyzdne na dovolenku. Prosim Vas, ako sa to ma riesit? Nemala doniest mzdarke (ta je momentalne tiez na dovolenke v zahranici) tiez doklad o preruseni PN? Ake povinnosti ma v tomto pripade zamestnavatel? Dakujem.
Tweety
08.08.11,12:56
Dobry den,
zamestnankyna je od 27.1.11 na PN. Minuly tyzden mi oznamila, ze v SP poziadala o prerusenie PN a ide na 2 tyzdne na dovolenku. Prosim Vas, ako sa to ma riesit? Nemala doniest mzdarke (ta je momentalne tiez na dovolenke v zahranici) tiez doklad o preruseni PN? Ake povinnosti ma v tomto pripade zamestnavatel? Dakujem.
Ešte som nepočula o prerušení PN, neide o jej ukončenie? A o dovolenku požiadala zamestnáv.? Pretože len tak si odísť na dovolenku nie je možné.
viktor24
08.08.11,13:16
Ano, ona povedala ze prerusila PN a nakolko ide do zahranicia na dovolenku, tak mna ako zamestnavatela poziadala o dovolenku.
Tweety
08.08.11,13:17
Ano, ona povedala ze prerusila PN a nakolko ide do zahranicia na dovolenku, tak mna ako zamestnavatela poziadala o dovolenku.
A má o tom nejaký doklad od SP, alebo od lekára?
veronikasad
08.08.11,13:21
Ano, ona povedala ze prerusila PN a nakolko ide do zahranicia na dovolenku, tak mna ako zamestnavatela poziadala o dovolenku.
Ošetrujúci lekár jej zrejme PN-ku ukončil. Pýtaj si od nej doklad o ukončení PN. Či jej po návrate z dovolenky vystavia novú - to je záležitosť ošetrujúceho lekára.
Ťažko predpokladať, že by pri súčasnej PN-ke lekár zmenil miesto pobytu počas PN-ky na zahraničie.
viktor24
08.08.11,18:29
Dakujem, tiez tipujem skor na ukoncenie ako prerusenie PN-ky. Zatial ziadny doklad nedoniesla. Snad,ked sa vrati z dovolenky, tak budem mudrejsi. Avsak ked niekto ide na dovolenku, tak si myslim, ze uz nie je dovod na PN... Dakujem este raz.
Tweety
08.08.11,19:18
:)
Dakujem, tiez tipujem skor na ukoncenie ako prerusenie PN-ky. Zatial ziadny doklad nedoniesla. Snad,ked sa vrati z dovolenky, tak budem mudrejsi. Avsak ked niekto ide na dovolenku, tak si myslim, ze uz nie je dovod na PN... Dakujem este raz.
To určite áno, keď je schopná dovolenky, je schopná aj práce. Ale nemal si s dovolenkou súhlasiť len tak, bez dokladu o ukončení PN. Poriadok musí byť.
Gong
18.02.13,09:37
Čaute poraďáci,

možno sa mi budete smiať, ale mám minimum skúseností s tým, keď sú zamestnanci na PN a hlavne mám "hokej" v dokladoch. Skúste mi poradiť prosím.
ZC bol na PN od 24.03. do 03.04.2009 (teda myslím, lebo práce schopný je od 04.04). Doniesol tieto doklady:
1. Potvrdenie o DPN časť II. a Žiadosť o náhradu príjmu pri DPN - toto si necháva zamestnávateľ? ÁNO
2. Potvrdenie o DPN časť II. Žiadosť o nemocenské...
je tam časť kde má zamestnávateľ uviesť: Zamestnanec nám nárok na náhradu príjmu od do - to mám vypísať a to je tých 10 dní, ktoré mu platíme my. Túto časť mám odovzdať do Soc. poist.? ÁNO
3. Preukaz o trvaní DPN - odovzdať do Soc. poist.? Preukaz má vystavený len do konca marca. Má dodať aj za apríl a má tam zamestnávateľ niečo vypísať?
PREUKAZ O TRVANÍ NEODOVZDÁŠ, LEBO TO PLATÍŠ EŠTE TY
4. Potvrdenie O DPN časť IV. Hlásenie zamestnávateľovi o skončení DPN - treba ho odovzdať do Soc. poist.?ÁNO
Do Soc. poist. ešte dodám potrvdenie o príjmoch zamestnanca za rok 2008 - pracoval celý rok. ÁNO Treba odovzdať ešte niečo?
Do ZP odovzdám oznámenie zamestnávateľa, kde nahlásim v marci 03/2009 začiatok kategórie O 1 a v apríli koniec kategórie O 1. ˇANO
Zabudla som ešte na niečo? Alebo ma prosím opravte, ak píšem blbosti. Je to tak, ako píšeš
Ďakujem

Dobrý deň, Pn-ku robím prvý-krát, takže sa chcem len uistiť. Príspevok vyššie som si zkopírovala hneď zo začiatku témy. Chcem sa spýtať, či tento postup pri nahlasovaní PN-iek je platný i dnes. A ešte by som sa chcela spýtať, že ak ZC PN viac ako 10 dní, do SP sa to nahlasuje do koľkých dní, hned ako začne plynúť 11 den? A do ZP ak je zač. PN 11.2.2013 sa to nahlasuje do 8 dní. Nemám čakať až do marca?
Dakujem
Tamila
18.02.13,10:23
Čaute poraďáci,


Dobrý deň, Pn-ku robím prvý-krát, takže sa chcem len uistiť. Príspevok vyššie som si zkopírovala hneď zo začiatku témy. Chcem sa spýtať, či tento postup pri nahlasovaní PN-iek je platný i dnes. A ešte by som sa chcela spýtať, že ak ZC PN viac ako 10 dní, do SP sa to nahlasuje do koľkých dní, hned ako začne plynúť 11 den? A do ZP ak je zač. PN 11.2.2013 sa to nahlasuje do 8 dní. Nemám čakať až do marca?
Dakujem

Platí aj dnes, iba Potvrdenie o príjme už netreba dávať. Do SP doručíš doklad o PN začiatkom nasledujúceho mesiaca, zhruba do 5. Na ZP posielaš oznámenie o zmenách do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom došlo k zmene platiteľa poistného.
Gong
20.02.13,15:01
Platí aj dnes, iba Potvrdenie o príjme už netreba dávať. Do SP doručíš doklad o PN začiatkom nasledujúceho mesiaca, zhruba do 5. Na ZP posielaš oznámenie o zmenách do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom došlo k zmene platiteľa poistného.
Dakujem pekne za odpoveď, ešte čo sa týka zaslania tej PN-ky do SP - netreba to do troch dní od 11 dňa? A chodíte tam osobne, alebo to zasielate poštou so sprievodným listom.
Dakujem
vieraaaa
20.02.13,15:10
Dakujem pekne za odpoveď, ešte čo sa týka zaslania tej PN-ky do SP - netreba to do troch dní od 11 dňa? A chodíte tam osobne, alebo to zasielate poštou so sprievodným listom.
Dakujem

Áno. Ja sa držím tiež tých 3 dní, svojho času som to niekde čítala - mám dojem, že to bolo na niektorom tlačive k PN-ke. Posielam ich poštou so sprievodným listom - voľakedy sa im vravelo "bez sprievodného listu".
Gong
21.02.13,09:16
Dobrý deň,
tých 10dní ktoré mu platí zamestnávateľ, do tých 10 dní sa ráta i víkend a sviatok?
Dakujem
veronikasad
21.02.13,09:17
Dobrý deň,
tých 10dní ktoré mu platí zamestnávateľ, do tých 10 dní sa ráta i víkend a sviatok?
Dakujem
náhrada príjmu aj nemocenské sa vypláca za kalendárne dni
Tweety
21.02.13,09:19
Dobrý deň,
tých 10dní ktoré mu platí zamestnávateľ, do tých 10 dní sa ráta i víkend a sviatok?
Dakujem
ÁNo, náhrada aj nemocenské sú za KD.
Gong
21.02.13,09:23
ÁNo, náhrada aj nemocenské sú za KD.
DAKUJEM veľmi pekne.
Gong
04.03.13,12:05
Dobrý deň, čo sa týka oznámenia zamestnávateľa, tu uvádzam 1OZ - dátum zač.PN a 1OK - dátum ukončenia PN (t.j. schopný práce od 25.02.2013) ja uvediem dátum 24.2.2013? Uvažujem pri vyplňaní správne? Dakujem
Tweety
04.03.13,12:06
Dobrý deň, čo sa týka oznámenia zamestnávateľa, tu uvádzam 1OZ - dátum zač.PN a 1OK - dátum ukončenia PN (t.j. schopný práce od 25.02.2013) ja uvediem dátum 24.2.2013? Uvažujem pri vyplňaní správne? Dakujem
ÁNo, správne.
orion417
29.08.19,21:02
PN mi začala 28.8. a bude trvať max 7 dní. Musím doniesť zamestnávateľovi prechodku?
veronikasad
29.08.19,21:10
PN mi začala 28.8. a bude trvať max 7 dní. Musím doniesť zamestnávateľovi prechodku?

PN mi začala 28.8. a bude trvať max 7 dní. Musím doniesť zamestnávateľovi prechodku?
Ano, bez nej ti za august nemôže vyplatiť nahradu príjmu.