Martina80
21.04.09,10:54
Ahojte poraďáci :)

Dlho som hľadala na webe aj tu, ale nenašla som odpoveď na moju otázku. Včera som navarila penne cestoviny so šampiónovou / alebo podľa pravopisu šampiňónovou :D:D:D / omáčkou, zostalo aj na dnes a začala som rozmýšľať, či je vôbec dobré to dnes ohrievať :confused: ? Ak áno na sporáku alebo v mikrovlnke ??? Zobral si aj muž do práce, tých šampiónov ,tam je dosť, cestoviny omáčku vpili. Poradíte ???? Nechcem nás otráviť :D:D:D
Deganova
21.04.09,09:50
V literatúre sa uvádza, že huby sa nemajú ohrievať. To by sa nemohla ohrievať ani kapustnica a tá je vraj najlepšia 9x ohrievaná (neviem, či je pravda, nikdy tak dlho neostane). Ja hubové omáčky ohrievam aj na druhý alebo tretí deň, a keďže to robím odjakživa a 50-tka mi klope na dvere a stále som OK tak sa môžu. Musia byť skôr správne uskladnené, tým myslím v chladničke.
Martina80
21.04.09,09:56
Aj ja som doteraz ohrievala aj kapustnicu , aj hubovo - mäsové rizoto atď. Len som tak odrazu odvšadial počula, že sa to nemá, tak ma to trocha vyľakalo. A v tej mikrovlnke, no možno na tom niečo je. Ešte dnes to dojeme a v budúcnosti budem tie cestoviny robiť tak, aby sa naraz zjedli. A teraz som dokonca niekde čítala, že jeden odborník na huby povedal, aby si ich ľudia kľudne ohrievali ako mäsové jedlá. Tak mi odľahlo :o. Vďaka :)
syrik
21.04.09,09:57
So šampiňónov :D sa neotráviš, neboj ;)
Martina80
21.04.09,10:00
So šampiňónov :D sa neotráviš, neboj ;)

Dík :D:D:D
ivka70
21.04.09,10:04
So šampiňónov :D sa neotráviš, neboj ;)
Sampinonov sa neboj, to ti sampioni su zvycajne horsi :))
Martina80
21.04.09,10:06
Takže hurá na obed , poviem aj " starému " že môže :D:D:D
gabriela7755
21.04.09,10:14
súhlasím aj ja, bez hríbikov si neviem svoju stravu predstaviť, ohrievam ich odjakživa či už v polievke alebo omáčke, nič sa nedeje, dokonca sme pozerali nejaký dokument a tam bolo povedané, že jedlá z húb sa môžu ohrievať
buchač
21.04.09,10:18
Ahojte poraďáci :)

Dlho som hľadala na webe aj tu, ale nenašla som odpoveď na moju otázku. Včera som navarila penne cestoviny so šampiónovou / alebo podľa pravopisu šampiňónovou :D:D:D / omáčkou, zostalo aj na dnes a začala som rozmýšľať, či je vôbec dobré to dnes ohrievať :confused: ? Ak áno na sporáku alebo v mikrovlnke ??? Zobral si aj muž do práce, tých šampiónov ,tam je dosť, cestoviny omáčku vpili. Poradíte ???? Nechcem nás otráviť :D:D:D

Martina80 Re: Ohrievanie húb
Aj ja som doteraz ohrievala aj kapustnicu ,
Ale predpokladám , že v kapustnici sú už sušené huby , ale tuná sa bavíme o cestovinách s čerstvými šampiónmi , či ....?

Zle si hľadala ....::---:---:---

Najlepšie je obrátiť sa na špeciálnu stránku o mykológii .

Predsa len , riadiť sa v takej ošemetnej téme ako sú huby , je lepšie poradiť sa s odborníkmi .

ČIŽE :

http://www.nahuby.sk/
http://mojerecepty.sk/hubove-hody.html

P.S. :
Moja skúsenosť :
Raz som si pomýlil xxxxxxx s http://www.nahuby.sk/atlas-hub/Gymnopus-fusipes/Peniazovka-vretenohlubikova/Penizovka-vretenonoha/ID420
Strávil som celú noc nad misou ....išlo von z každej možnej strany :eek:

Všetky huby sú jedlé .

No niektoré iba raz !!!!;):---:D:cool:
Martina80
21.04.09,10:42
Áno , áno...ja som spomínala čerstvé šampiňóny s cestovinami a v prípade kapustnice sušené huby od svokry :eek: :D:D:D . Ale snáď by synáčika neotrávila, ten papá spolu so mnou :D:D:D .

P.S. Obed je už za mnou.....cítim sa ok :D
Martina80
21.04.09,10:44
Zle si hľadala ....::---:---:---

Najlepšie je obrátiť sa na špeciálnu stránku o mykológii .

na tých stránkach som bola, aj som prečítala značné diskusné fóra, ale na nich rozoberali len huby a nie ich následné ohrievanie a konzumáciu :(
syrik
21.04.09,10:52
Ale predpokladám , že v kapustnici sú už sušené huby , ale tuná sa bavíme o cestovinách s čerstvými šampiónmi , či ....?

Zle si hľadala ....::---:---:---

Najlepšie je obrátiť sa na špeciálnu stránku o mykológii .

Predsa len , riadiť sa v takej ošemetnej téme ako sú huby , je lepšie poradiť sa s odborníkmi .

ČIŽE :

http://www.nahuby.sk/
http://mojerecepty.sk/hubove-hody.html

P.S. :
Moja skúsenosť :
Raz som si pomýlil xxxxxxx s http://www.nahuby.sk/atlas-hub/Gymnopus-fusipes/Peniazovka-vretenohlubikova/Penizovka-vretenonoha/ID420
Strávil som celú noc nad misou ....išlo von z každej možnej strany :eek:

Všetky huby sú jedlé .

No niektoré iba raz !!!!;):---:D:cool:

Treb aposielať presnejšie stránky ;)
vierkavierka
21.04.09,11:24
Ahoj! Vôbec sa nemusíš báť, že zlikviduješ manžela alebo iných členov rodiny. Huby /hlavne šampiňony/ robím na všetky možné aj nemožné spôsoby a aj na dva dni, takže ich prihrievam a nikomu sa nič nestalo. Takže, klídek a papajte bez strachu.
Darina1234
21.04.09,11:43
Ja NIE, huby akekolvek zasadne neohrievam, huby su celkovo ťažkostraviteľne a už od mojej mamy viem, že sa neohrievaju.
buchač
21.04.09,11:47
Treb aposielať presnejšie stránky ;)

To je čo , presnejšie ????????????????????????????????????????????

Aby som vedel pre budúcnosť , čo všetko mám hľadať , potom položiť ako na tanier ....
Ale tu nie sme v reštaurácii . či ......? Tam sa dá presne objednať !!!
Martina80
21.04.09,12:00
To je čo , presnejšie ????????????????????????????????????????????

Aby som vedel pre budúcnosť , čo všetko mám hľadať , potom položiť ako na tanier ....
Ale tu nie sme v reštaurácii . či ......? Tam sa dá presne objednať !!!

Buchač, nikto to nemyslí zle , ale ....v prípade , že niekto diskutuje konkrétne o nejakej téme , resp niečo rozoberá aTy mu ponúkneš link na nejakú stránku, tak po kliknutí naň by mal nájsť odpoveď na otázku. V mojom prípade po kliknutí na Tvoj link sa mal na stránke otvoriť priamo buď článok alebo diskusia k ohrievaniu húb. Ak sa však baví niekto všeobecne o nejakej téme , môže byť ten link aj taký, aký si Ty poslal. Ale o nič nejde , veď ja som surfovala aj predtým po tých stránkach a nakoniec, tu na Porade som našla aj tak najviac odpovedí ;)
Martina80
21.04.09,12:02
Ja NIE, huby akekolvek zasadne neohrievam, huby su celkovo ťažkostraviteľne a už od mojej mamy viem, že sa neohrievaju.

Darinka , ale oni su ťažko stráviteľné už aj keď ich uvaríš, či nie ? :D A keď si ich dáš na obed , do večera vytrávia ;)
buchač
21.04.09,12:20
Buchač, nikto to nemyslí zle , ale ....v prípade , že niekto diskutuje konkrétne o nejakej téme , resp niečo rozoberá aTy mu ponúkneš link na nejakú stránku, tak po kliknutí naň by mal nájsť odpoveď na otázku. V mojom prípade po kliknutí na Tvoj link sa mal na stránke otvoriť priamo buď článok alebo diskusia k ohrievaniu húb. Ak sa však baví niekto všeobecne o nejakej téme , môže byť ten link aj taký, aký si Ty poslal. Ale o nič nejde , veď ja som surfovala aj predtým po tých stránkach a nakoniec, tu na Porade som našla aj tak najviac odpovedí ;)

Súhlasím , ale ja som práve v tejto téme dal SCHVÁLNE tento všeobecný link kvôli tomu , aby si neskúsenejší hubári / alebo žiadni / mohli nájsť toho viac , ako je len samotné ohrievanie ;););)
Ale , kurňa , polepším sa ....možno ;):D:cool:
Martina80
21.04.09,12:25
Súhlasím , ale ja som práve v tejto téme dal SCHVÁLNE tento všeobecný link kvôli tomu , aby si neskúsenejší hubári / alebo žiadni / mohli nájsť toho viac , ako je len samotné ohrievanie ;););)
Ale , kurňa , polepším sa ....možno ;):D:cool:

Ja som totižto vyhľadávala cez google " ohrievanie húb " .....atď. a vieš čo ? Aj Ti ma to hodilo na tú "Tvoju" stránku, ale nikde nebola odpoveď :D:D:D. Inak keď som bola malá s našimi sme chodili kade tade na turistiku a na huby a teraz , čím som väčšia / rozumej aj staršia :D :D :D /, tým sa viac bojím aj huby jesť aj hlboko do lesa chodiť :eek:. Divné však ??? :D
buchač
21.04.09,12:32
Ja som totižto vyhľadávala cez google " ohrievanie húb " .....atď. a vieš čo ? Aj Ti ma to hodilo na tú "Tvoju" stránku, ale nikde nebola odpoveď :D:D:D. Inak keď som bola malá s našimi sme chodili kade tade na turistiku a na huby a teraz , čím som väčšia / rozumej aj staršia :D :D :D /, tým sa viac bojím aj huby jesť aj hlboko do lesa chodiť :eek:. Divné však ??? :D

Ja chodím s partiou . Už roky ...
Mám však pri sebe vždy 27 kamarátov ....ostrých ...:cool::D A všetci majú rovnaké meno !
Martina80
21.04.09,12:35
Ja chodím s partiou . Už roky ...
Mám však pri sebe vždy 27 kamarátov ....ostrých ...:cool::D A všetci majú rovnaké meno !


Tak to sa nemusíš báť veru....počuj a Ty si poľovník ???
buchač
21.04.09,13:12
Tak to sa nemusíš báť veru....počuj a Ty si poľovník ???

NIE

ale kamaráti sa volajú 9 mm LUGER :D:D:D:cool:

http://www.mouseguns.com/8diff.jpg
Deganova
21.04.09,13:44
Búchač, keby Tebe nosil manžel v hubárskej sezóne každý deň za detskú vaničku húb, tak by si aj do kapustice dával čertsvé huby, pretože už by si nevedel čo s nimi. A navyše sa huby aj zavárajú, takže to sú tiež varené huby, ktoré sa síce neohrievajú, ale môžu sa stále. Navyše dcéra je biológ a pokiaľ by huby neboli ohrievateľné, tak by mi to dávno zatrhla.
Martina80
21.04.09,13:54
Búchač, keby Tebe nosil manžel v hubárskej sezóne každý deň za detskú vaničku húb, tak by si aj do kapustice dával čertsvé huby, pretože už by si nevedel čo s nimi. A navyše sa huby aj zavárajú, takže to sú tiež varené huby, ktoré sa síce neohrievajú, ale môžu sa stále. Navyše dcéra je biológ a pokiaľ by huby neboli ohrievateľné, tak by mi to dávno zatrhla.

Vďaka za všetko, stále sa cítim ok / myslím po tom obede ;):D:D / a vôbec neviem, čo som sa tak vyplašila :eek::o. Naozaj sa huby aj zavárajú - robí to aj moja svokra. Vy teda musíte vedieť robiť s hubami divy ;) !
buchač
21.04.09,13:59
Búchač, keby Tebe nosil manžel v hubárskej sezóne každý deň za detskú vaničku húb, tak by si aj do kapustice dával čertsvé huby, pretože už by si nevedel čo s nimi. A navyše sa huby aj zavárajú, takže to sú tiež varené huby, ktoré sa síce neohrievajú, ale môžu sa stále. Navyše dcéra je biológ a pokiaľ by huby neboli ohrievateľné, tak by mi to dávno zatrhla.

Tak preto mám tak málo húb :mad:......hm , ďalej ani nepokračujem , lebo by som bol mimotemy :D:D:D:---:---:---

Ozaj , keď nebudeš vedieť čo s tým , daj vedieť ......prídem ;):D
buchač
21.04.09,14:07
Vďaka za všetko, stále sa cítim ok / myslím po tom obede ;):D:D / a vôbec neviem, čo som sa tak vyplašila :eek::o. Naozaj sa huby aj zavárajú - robí to aj moja svokra. Vy teda musíte vedieť robiť s hubami divy ;) !

Dúfam , že sú to správne a smerodatné linky .......:D:D:D sorry , musel som :cool:
Keď si dáš správny výraz do vyhľadávača , tak Ti vygúľa všetko možné ...

Zaváranie
http://ondera.blog.sme.sk/c/167020/Zavaranie-hub-je-rozpravka-fotorecept.html
http://www.dobre-recepty.sk/detail/1268-zavarane-huby/
http://www.nahuby.sk/diskusia.php?parent_message_id=272569
http://www.trikyatipy.sk/trikyatipy/index.php/Mrazenie/Zavaranie/
Mrazenie
http://www.tvojdom.sk/kuchyna/spotrebice-vybavenie/huby-a-mraznicka.aspx
http://zena.pluska.sk/bajecna-zena/clanky/domacnost/na-huby.html
Iné
http://www.huby.sk/clanky.php#3
Martina80
21.04.09,14:14
Deganova
21.04.09,14:28
Naučila som sa, ale tiež nie je radosť mať hubovú polievku, hubové rizoto, hubový parpikáš, placky plnené hubami, palacinky s hubami, hubovú žemľovku, hubovú čínu... a pri tom ešte zavárať, sušiť, mraziť...
Martina80
21.04.09,14:31
Naučila som sa, ale tiež nie je radosť mať hubovú polievku, hubové rizoto, hubový parpikáš, placky plnené hubami, palacinky s hubami, hubovú žemľovku, hubovú čínu... a pri tom ešte zavárať, sušiť, mraziť...

:D:D:D:D chúďa moje :o aj môj svokor takto nosí domov, ale nie až v takom množstve, prepodkladám, že je pritom obdarovaná celá rodina plus okolití susedia a keby zbieral iné lesné plody sem tam miesto húb...čo ja viem černice napríklad ;)
tetrisss
21.04.09,15:46
Skoda, ze nie sme susedia:D. Aj ja som celkom normalny hubar, moje ulovky sa meraju kosikmi/mensimi/, ale odkedy aj tu na juhu sa objavili medvede, tak sa do lesa ist bojim. Ked ale mam huby, tak ich aj ohrejem, ale tiez mam taky nedobry pocit, ale este zijem:).
polka
21.04.09,16:05
Ja NIE, huby akekolvek zasadne neohrievam, huby su celkovo ťažkostraviteľne a už od mojej mamy viem, že sa neohrievaju.
Je pravda, že huby sú ťažko stráviteľné, ale podľa mňa by som tu už dávno nebola, keby sa nemohli prihrievať. Ja totiž už celé roky dusím huby na masti a následne ich nakladám do pohárov a sterilizujem. Potom stačí už len ohriať, buchnúť na ne vajce, alebo smotanu, podľa toho na aký spôsob ich chcem mať. Už som mala aj dvojročné a boli ok. Vždy len dávam pozor, aby pohár pri otváraní "cmukol", vtedy viem, že sú v poriadku.
danushka
21.04.09,16:37
Ja som totižto vyhľadávala cez google " ohrievanie húb " .....atď. a vieš čo ? Aj Ti ma to hodilo na tú "Tvoju" stránku, ale nikde nebola odpoveď :D:D:D. Inak keď som bola malá s našimi sme chodili kade tade na turistiku a na huby a teraz , čím som väčšia / rozumej aj staršia :D :D :D /, tým sa viac bojím aj huby jesť aj hlboko do lesa chodiť :eek:. Divné však ??? :D
:D:D:D:D
Z chuti som sa zasmiala, z porádnej chuti !!!
Martinka, ak si rok výroby 80, usudzujem z Tvojho nicku, tak ja už by som sa k lesu nemala ani priblížiť, nieto tam ešte vchádzať. A huby vzhľadom k svojmu veku, namôjdušu už len z konzervy.

Avšak spomínam si, že zhruba pre 10 rokmi som bola na dovolenke u rodiny v Srbsku. Môj muž so synom sa vybrali na huby aj s kamarátom. Objavili stráň pri dubovom lese, ktorá bola plná dubákov!!!
Nenásytenci jedni, keby to boli napchali do košíkov, ale niééé, oni išli s kamarátom po prívesný vozík a dotrepali mi ho okopistý:eek::eek::eek:.
A čo si myslíte, čo som ja z tej dovolenky mala?
Štyri božie dni som sa len okolo hríbov motala, krájala na sušenie, do mraziaka, zavárala na kyslo aj do masti, štyri dni sme tlačili do seba hubové rezne, rizoto a hubový paprikáš.
A domáci Srbi si hovorili- ,,Ej ,ale sú tie Slovenky šikovné"....
polka
21.04.09,17:42
:D:D:D:D
Nenásytenci jedni, keby to boli napchali do košíkov, ale niééé, oni išli s kamarátom po prívesný vozík a dotrepali mi ho okopistý:eek::eek::eek:.
A čo si myslíte, čo som ja z tej dovolenky mala?
Štyri božie dni som sa len okolo hríbov motala, krájala na sušenie, do mraziaka, zavárala na kyslo aj do masti, štyri dni sme tlačili do seba hubové rezne, rizoto a hubový paprikáš.
A domáci Srbi si hovorili- ,,Ej ,ale sú tie Slovenky šikovné"....
Tak aj moje dovolenky sú podobné, aj do 2-hej v noci zaváram, suším, mrazím. Ale to sme už asimimotemy.
Martina80
21.04.09,18:31
:D:D:D:D
Z chuti som sa zasmiala, z porádnej chuti !!!
Martinka, ak si rok výroby 80, usudzujem z Tvojho nicku, tak ja už by som sa k lesu nemala ani priblížiť, nieto tam ešte vchádzať. A huby vzhľadom k svojmu veku, namôjdušu už len z konzervy.

Áno Danushka, som rok výroby 80 :D :D:D, myslela som tým, že čím som staršia,tým viac sa bojím medveďov a inej zvery a na huby a do hory už moc nechodím. Keď tak len popri kraji. To bol riadny úlet odo mňa :D:D:D , ale veď všetky sme mladé a krásne nezávisle na veku ;).
helvécia
21.04.09,19:43
Šampiónov a ich ohrievania sa nemusíš báť, často z nich pripravujem jedlá a normálne ich na druhý deň ohrievam-
Martina80
21.04.09,19:54
Šampiónov a ich ohrievania sa nemusíš báť, často z nich pripravujem jedlá a normálne ich na druhý deň ohrievam-

No obedík mi už aj vytrovil, takže obavy pri šampiňónoch už mať nebudem :D Vďaka všetkým. :)
osky
19.05.09,21:23
:D:D:D:D
Z chuti som sa zasmiala, z porádnej chuti !!!
Martinka, ak si rok výroby 80, usudzujem z Tvojho nicku, tak ja už by som sa k lesu nemala ani priblížiť, nieto tam ešte vchádzať. A huby vzhľadom k svojmu veku, namôjdušu už len z konzervy.

Avšak spomínam si, že zhruba pre 10 rokmi som bola na dovolenke u rodiny v Srbsku. Môj muž so synom sa vybrali na huby aj s kamarátom. Objavili stráň pri dubovom lese, ktorá bola plná dubákov!!!
Nenásytenci jedni, keby to boli napchali do košíkov, ale niééé, oni išli s kamarátom po prívesný vozík a dotrepali mi ho okopistý:eek::eek::eek:.
A čo si myslíte, čo som ja z tej dovolenky mala?
Štyri božie dni som sa len okolo hríbov motala, krájala na sušenie, do mraziaka, zavárala na kyslo aj do masti, štyri dni sme tlačili do seba hubové rezne, rizoto a hubový paprikáš.
A domáci Srbi si hovorili- ,,Ej ,ale sú tie Slovenky šikovné"....

tak na tomto som sa zase z chuti zasmiala ja.......to musela byt ohromna dovolenka....:---
Orim
03.06.09,00:38
Dávno som niekoľkokrát počul, že huby sa nemajú ohrievať. Bohužiaľ neviem prečo. Už som ich ohrieval aj po 4 dňoch (šampiony), som tu a nemal som žiadne potiaže, pričom mám dosť citlivý žalúdok.
Vždy ich niekoľkokrát ohrievam.
ldi
03.06.09,16:14
Ahoj , ja mám tiež cez 50 rokov a viem o čom hovorím.Som milovník húb na rôzne spôsoby a môžem zodpovedne prehlásiť že mám odskušane rôzne varianty zapíjania hub ,vodou ,čajom ,pivom a niekolkodňove zohrievanie a nikedy som nemal žiadny problem.Ja si podusím aj tri litre hub ,dám do ladničky a ked mám chuť s vajcom zohrejem a urobím škvareninu alebo mám chuť na rizoto manželka uvarí ryžu a je rizoto a takto mám hríby v lete aj 5 dní v ladničke.Takže žiadny strach a dobru chuť.