VieraK.
21.04.09,19:50
Chcem sa opýtať - je s.r.o. povinná odovzdávať na nejaky úrad (okrem daň.úradu) účtovnú závierku? Ďakujem.
tuta
21.04.09,17:54
Zaslať do Zbierky listín príslušného Obchodného súdu.
So sprievodným listom je potrebné zaslať súvahu, výkaz ziskov a strát, poznámky.
VieraK.
21.04.09,17:59
A je určený nejaký dátum, dokedy to musí s.r.o. zaslať?
Johanka
21.04.09,18:16
Použi vyhľadávanie - kľúčové slová napr. uloženie zbierka listín ;)
Rozalka
21.04.09,19:03
A je určený nejaký dátum, dokedy to musí s.r.o. zaslať?
Do 30 dní po uskutočnení valného zhromaždenia.
hanka k
22.04.09,19:06
to zaujíma aj mňa, či má povinnosť uskutočniť VZ aj s.r.o. s jedným spoločníkom a posielať to aj do Zbierky listín
Tweety
22.04.09,19:12
to zaujíma aj mňa, či má povinnosť uskutočniť VZ aj s.r.o. s jedným spoločníkom a posielať to aj do Zbierky listín
Áno, má povinnosť uskutočniť VZ, ale zápis z neho do ZL neposielame. Tam idú len výkazy a poznámky.
Rozalka
22.04.09,19:16
Zápisy jediného spoločníka nájdeš aj tu
http://www.porada.sk/562224-post2.html
hanka k
22.04.09,19:25
ale ja som poznámky odovzdala na daňový úrad s DP a ešte do kedy sa má uskutočniť VZ ?
Tweety
22.04.09,19:28
ale ja som poznámky odovzdala na daňový úrad s DP a ešte do kedy sa má uskutočniť VZ ?
Nie iba Ty si ich odovzdávala spolu DP na DÚ, to musí odovzdať každá ÚJ. 1x DÚ,1xZL,1x založené pri DP vo firme.
hanka k
22.04.09,19:34
Ďakujem Tweeety, ale čo znamená skratka TL,som začiatočník v účtovaní s.r.o.a PÚ,nemám s tým skúsenosť a neviem či som neprešvihla nejaké termíny aj čo sa týka VZ.
Tweety
22.04.09,19:38
Ďakujem Tweeety, ale čo znamená skratka TL,som začiatočník v účtovaní s.r.o.a PÚ,nemám s tým skúsenosť a neviem či som neprešvihla nejaké termíny aj čo sa týka VZ.
To TL bol len preklep, už som ho opravila, správne je ZL- ako zbierka listín.
Paula
22.04.09,19:44
Ďakujem Tweeety, ale čo znamená skratka TL,som začiatočník v účtovaní s.r.o.a PÚ,nemám s tým skúsenosť a neviem či som neprešvihla nejaké termíny aj čo sa týka VZ.


Čo má účtovník spoločné s prešvihnutím termínu VZ? Si v tej s.r.o. aj spoločníkom či konateľom?
hanka k
22.04.09,19:46
Ďakujem Tweety a je nejaký termín dokedy sa má odovzdať do ZL?
Tweety
22.04.09,19:56
Ďakujem Tweety a je nejaký termín dokedy sa má odovzdať do ZL?
ÁNo, je, do 30 dní od schválenia uzávierky VZ.
Gabhus
25.09.09,05:48
Poradí niekto v tomto prípade? jednoosobová s. r. o. vznikla v r. 2008, za tento rok vykázala stratu cca 600000.- SK. V roku 2009 - k 1. 6. došlo k zmene konateľa, nevieme, či predchádzajúci konateľ predložil potrebné veci do ZL-odišiel žiť na opačnú stranu zemegule, nevieme sa s ním spojiť. Čo teda robiť?
- má predložiť do ZL dokumenty nová konateľka (podľa účtovníctva bola strata zaúčtovaná na 429 - žiadne rozhodnutie nemáme)
- nechať to radšej tak a tváriť sa, že ona nič?
- má vôbec povinnosť predkladať závierku do ZL ak je v strate? Prosíme poraďte, ďakujeme.
KEJKA
25.09.09,06:26
Do ZL sa odovzdáva každá účtovná závierka bez ohľasdu na výsledok hospodárenia.
Svoje povinnosti ste si mali ozrejmiť a najlepšie písomne potvrdiť v zmluve. Ak neviete, čo bolo splnené a čo nie, tak sa rozhodnite sami. Je to dilema. Myslím si, že nesplnenie povinnosti za rok 2008 nebude sankcionované voči vám ako konateľovi.
Ja by som to riešila pri RUZ za rok 2009, že spolu s RUZ 2009 by som poslala aj RUZ 2008 s vysvetlením o zmenách. Dovtedy sa zápis o predložení objavi alebo aj neobjaví v ZL - na internete si to možete overiť. V r. 2010 sa už nebudete môcť tváriť, že neviete o nepredložení, nakoľko sa tieto povinnosti na internete aj ked s oneskorením objavujú.
Jana1303
01.10.09,08:16
Pekný deň, prosím Vás poraďte.
Minulý mesiac som začala robiť účto jednej s.r.o., ktorá vznikla v r. 1996. Zistila som, že oni vôbec neodovzdali ročné závierky do Zbierky listín, Valné zhromaždenie sa taktiež nekonalo.
Neviem čo s tým urobiť, preto prosím o radu.
Tweety
01.10.09,08:19
Pekný deň, prosím Vás poraďte.
Minulý mesiac som začala robiť účto jednej s.r.o., ktorá vznikla v r. 1996. Zistila som, že oni vôbec neodovzdali ročné závierky do Zbierky listín, Valné zhromaždenie sa taktiež nekonalo.
Neviem čo s tým urobiť, preto prosím o radu.
Upozorniť ich na porušenie zákona, a zjednať nápravu.
Jana1303
01.10.09,08:24
Upozornila som ich a oni taktiež nevedia ako to urobiť, či dodatočne poslať minulé roky (od ktorého roku je potrebné dávať účt. závierku do Zbierky listín?) alebo poslať iba za r. 2008?
Jana1303
02.10.09,10:39
Nikto nepomôže ????
tony.ck
05.10.09,16:19
V prípade jediného spoločníka sa tam posielajú aj výkazy a ešte asponň ja to tak robím, tam posielam rozhodnutie spoločníka o účtovnej závierke... namiesto zápisu z VH
Rozalka
05.10.09,16:34
Nechcem strašiť, ale neodovzdanie dvoch závierok (po sebe) do ZL je dôvod na výmaz firmy z OR.
Jana1303
07.10.09,14:49
Veď práve, firma nepodala ešte ani raz dokumenty do Zbierky listín a nič sa nedeje???
KEJKA
07.10.09,15:43
to sú naše súdy....ale nech sa nikto nečuduje, ak zajtra zistia, že je firma vymazaná.
radšej treba zjednať nápravu, ked sa už o tom vie......
Jana1303
08.10.09,08:19
to sú naše súdy....ale nech sa nikto nečuduje, ak zajtra zistia, že je firma vymazaná.
radšej treba zjednať nápravu, ked sa už o tom vie......


No hej, nápravu a akú, poslať všetky roky spätne alebo iba za rok 2008???
KEJKA
08.10.09,08:24
samozrejme, že náprava má byť komplexná.....
poslať všetko aj spätne. myslím že prvá povine odovzdávaná uzavierka bola za rok 2002. Boli tam dohady v súvislosti s dátumom účinosti novely, aj právnici si vysvetľovali rôzne, že za ktorý rok je to už povinné. nepamätám sa, ale otvor si pár firiem na OR - Zbierku a zistíš. Nie je to také hrozné, lepšie neskoro ako nikdy.
Mala som podobný prípad - dva roky dozadu ,,,,,,,,posielali do Vestníka,ale do Zbierky nie.
Prima73
18.01.10,08:02
samozrejme, že náprava má byť komplexná.....
poslať všetko aj spätne. myslím že prvá povine odovzdávaná uzavierka bola za rok 2002. Boli tam dohady v súvislosti s dátumom účinosti novely, aj právnici si vysvetľovali rôzne, že za ktorý rok je to už povinné. nepamätám sa, ale otvor si pár firiem na OR - Zbierku a zistíš. Nie je to také hrozné, lepšie neskoro ako nikdy.
Mala som podobný prípad - dva roky dozadu ,,,,,,,,posielali do Vestníka,ale do Zbierky nie.


Do akeho Vestnika??? Myslela som, ze sa zavierka posiela IBA na Danovy urad a do Zbierky listin Okresneho sudu. Vestnik sa tyka iba uctovnej jednotky s povinnostou auditu?
IvoM
18.01.10,09:47
Áno, len firmy s povinným auditom.


Na zverejnenie účtovnej závierky subjektov, ktorým zo zákona vyplýva povinnosť auditu, je potrebné do redakcie Obchodného Vestníka (http://www.porada.sk/wfn.aspx?pg=r2&htm=r2/r24ov.htm) zaslať nasledujúce podklady :

žiadosť o zverejnenie údajov (sprievodný list)
fotokópie súvahy a výkazu ziskov a strát v plnom rozsahu
fotokópia dokladu o zaplatení úhrady (http://www.porada.sk/wfn.aspx?pg=r2&htm=r2/r23ovozn.htm) (výška úhrady je stanovená v Prílohe č. 2 nariadenia vlády SR č. 42/2004 Z. z. (http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/index_jaspi0.asp?mod=ie&fir=demo&jel=n&age=zak&idc=42/2004) o Obchodnom vestníku v znení neskorších predpisov)
informáciu, aký názor správa audítora obsahuje, prípadne skutočnosti, ktoré chcel audítor zdôrazniť a ktoré nemali vplyv na vyjadrenie jeho názoru ( § 21 ods.2, 4 zák. č. 431/2002 Z.z. (http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/index_jaspi0.asp?mod=ie&fir=demo&jel=n&age=zak&idc=431/2002))
internetovú adresu, na ktorej je účtovná závierka zverejnená ( § 21 ods. 5 zák. č. 431/2002 Z.z. (http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/index_jaspi0.asp?mod=ie&fir=demo&jel=n&age=zak&idc=431/2002) – týka sa subjektov stanovených v § 17a citovaného zákona
Prima73
18.01.10,11:01
Áno, len firmy s povinným auditom.


Na zverejnenie účtovnej závierky subjektov, ktorým zo zákona vyplýva povinnosť auditu, je potrebné do redakcie Obchodného Vestníka (http://www.porada.sk/wfn.aspx?pg=r2&htm=r2/r24ov.htm) zaslať nasledujúce podklady :

žiadosť o zverejnenie údajov (sprievodný list)
fotokópie súvahy a výkazu ziskov a strát v plnom rozsahu
fotokópia dokladu o zaplatení úhrady (http://www.porada.sk/wfn.aspx?pg=r2&htm=r2/r23ovozn.htm) (výška úhrady je stanovená v Prílohe č. 2 nariadenia vlády SR č. 42/2004 Z. z. (http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/index_jaspi0.asp?mod=ie&fir=demo&jel=n&age=zak&idc=42/2004) o Obchodnom vestníku v znení neskorších predpisov)
informáciu, aký názor správa audítora obsahuje, prípadne skutočnosti, ktoré chcel audítor zdôrazniť a ktoré nemali vplyv na vyjadrenie jeho názoru ( § 21 ods.2, 4 zák. č. 431/2002 Z.z. (http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/index_jaspi0.asp?mod=ie&fir=demo&jel=n&age=zak&idc=431/2002))
internetovú adresu, na ktorej je účtovná závierka zverejnená ( § 21 ods. 5 zák. č. 431/2002 Z.z. (http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/index_jaspi0.asp?mod=ie&fir=demo&jel=n&age=zak&idc=431/2002) – týka sa subjektov stanovených v § 17a citovaného zákona




Dakujem za informaciu. Len take celkove zhrnutie pre sro ktora nema povinnost auditu.

Napr:
10.2.2010 zostavenie Suvahy, Vykazu ziskov a strat, Poznamok k zavierke r.2009
12.2.2010 Valne zhromazdenie sro - schvalenie zavierky za r.2009
20.2.2010 Odoslanie Danoveho priznania PO + originalov Suvaha, Vykaz ziskov a strat, Poznamky na DÚ
20.2.2010 Odoslanie kopii Suvahy, Vykazu ziskov a strat a Poznamok do Zbierky listin na Okresny sud + Vyhlasenie ze valne zhromazdenie schvalilo zavierku (predpokladam ze v tomto pripade Zapisnicu z valneho zhromazdenia uz nie je potrebne prilozit) + Sprievodny list k tomu vsetkemu.

Moze to takto byt - hlavne tie terminy?

Este otazka - plati sa za zalozenie do Zbierky listin nejaky poplatok alebo kolky?

Dakujem za odpoved.
IvoM
18.01.10,12:31
Môže, ale prečo sa tak ponáhlať, napríklad na schválenie účtovnej závierky je čas 6 mesiacov od skončenia účtovného obdobia, a v tomto období sa dá stále do tohto účtovného obdobia vstupovať. :)
Prima73
18.01.10,12:56
Môže, ale prečo sa tak ponáhlať, napríklad na schválenie účtovnej závierky je čas 6 mesiacov od skončenia účtovného obdobia, a v tomto období sa dá stále do tohto účtovného obdobia vstupovať. :)

Dakujem za odpoved.
janaGT
16.02.10,13:30
Nechcem strašiť, ale neodovzdanie dvoch závierok (po sebe) do ZL je dôvod na výmaz firmy z OR.

ja tiež teraz riešim takýto problém - Okresný súd poslal Návrh na zrušenie spoločnosti - predložeie dokladov.
1. doložiť do ZL individuálnu ÚZ za najmenej 2 účt.obdobia nasledujúce po sebe s poukazom na ustanovenie §68 ods. 6 písm. f, Obch.zákonníka
2. preukázať, že sa v minimálnych zákonných lehotách konajú valné zhromaždenia

1. mi je jasná, len neviem čo znamená: s poukazom na ..... ????
evina
16.02.10,13:35
ja tiež teraz riešim takýto problém - Okresný súd poslal Návrh na zrušenie spoločnosti - predložeie dokladov.
1. doložiť do ZL individuálnu ÚZ za najmenej 2 účt.obdobia nasledujúce po sebe s poukazom na ustanovenie §68 ods. 6 písm. f, Obch.zákonníka
2. preukázať, že sa v minimálnych zákonných lehotách konajú valné zhromaždenia

1. mi je jasná, len neviem čo znamená: s poukazom na ..... ????

s prihliadnutím,...odvolávajúc sa....
janaGT
16.02.10,13:38
s prihliadnutím,...odvolávajúc sa....

takže to znamená, že ak doložíme účtovné závierky, tak súd odstúpi od návrhu na zrušenie spoločnosti?

Ďalej sa píše:
V právnej veci obchodnej spoločnosti xxx v konaní o zrušenie spoločnosti, Vás žiadame v lehote 30 dní k vyššie uvedenej spisovej značke odstrániť dôvod zrušenia spoločnosti s odkazom na ustanovenie § 68 ods. 7 Obch.zákonníka konkrétne:
- doložiť do ZL individ. úz najmenej za 2 účt.o odiba nasledujúce po ssebe s poukazom ....
evina
16.02.10,13:46
takže to znamená, že ak doložíme účtovné závierky, tak súd odstúpi od návrhu na zrušenie spoločnosti?

Ďalej sa píše:
V právnej veci obchodnej spoločnosti xxx v konaní o zrušenie spoločnosti, Vás žiadame v lehote 30 dní k vyššie uvedenej spisovej značke odstrániť dôvod zrušenia spoločnosti s odkazom na ustanovenie § 68 ods. 7 Obch.zákonníka konkrétne:
- doložiť do ZL individ. úz najmenej za 2 účt.o odiba nasledujúce po ssebe s poukazom ....

Dá sa predpokladať ...
janaGT
16.02.10,13:49
Dá sa predpokladať ...

?????????
JarkaL
16.02.10,14:06
Vidíš, a ja mám jednu firmu, kde sa spoločníci rozlieztli po svete a nemá ju kto zrušiť, ja za nich len každý rok podávam DP, aby sa nepovedalo, ale VZ sa nekonajú, na súd nič neposielam... Keby ich tak súd zrušil, nech mám pokoj.
evina
16.02.10,15:10
?????????

No áno právny dôvod zanikne.....ale môžeme u nás niečo povedať a 100 percent. :)
janaGT
16.02.10,17:03
No áno právny dôvod zanikne.....ale môžeme u nás niečo povedať a 100 percent. :)

to máš pravdu, na Slovensku je všetko možné.
Zajtra tam zavolám, uvidím ako pochodím.
Potom napíšem.
janaGT
17.02.10,07:32
takže som volala na súd, povedali mi, že stačí ak budú doložené chýbajúce účtovné závierky a že sudkyňa ukončí konanie o zrušení obchodnej spoločnosti. Tak to bežím vybavovať :)
Gabi03
02.03.10,12:16
Prosím Vás,
ak do Zbierky listín pošlem len účtovnú závierku a Vyhlásenie konateľa o schválení tejto závierky, musím poslať aj výročnú správu?
Kde by som mohla nájsť na toto odvolávku?
Vopred vďaka všetkým.
azla
02.03.10,13:19
Prosím Vás,
ak do Zbierky listín pošlem len účtovnú závierku a Vyhlásenie konateľa o schválení tejto závierky, musím poslať aj výročnú správu?
Kde by som mohla nájsť na toto odvolávku?
Vopred vďaka všetkým.

Zákon o účtovníctve
§ 20
Výročná správa
(1) Účtovná jednotka, ktorá musí mať účtovnú závierku overenú audítorom podľa § 19, je povinná vyhotovovať výročnú správu, ktorej súlad s účtovnou závierkou zostavenou za to isté účtovné obdobie musí byť overený audítorom, s výnimkou výročnej správy podľa osobitného predpisu.27) Výročná správa obsahuje účtovnú závierku za účtovné obdobie, za ktoré sa vyhotovuje výročná správa, a správu audítora k tejto účtovnej závierke, ak osobitný predpis neustanovuje inak, a najmä informácie o


Obchodný zákonník
§ 40
(1) Akciová spoločnosť, spoločnosť s ručením obmedzeným, družstvo a štátny podnik ukladajú riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku do zbierky listín po jej schválení príslušným orgánom. Iná zapísaná osoba má túto povinnosť, len ak jej to ukladá osobitný zákon. Príslušný orgán akciovej spoločnosti, spoločnosti s ručením obmedzeným, družstva a štátneho podniku je povinný predložiť riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku na schválenie do šiestich mesiacov po uplynutí účtovného obdobia.

(2) Ak príslušný orgán akciovej spoločnosti, spoločnosti s ručením obmedzeným, družstva a štátneho podniku neschváli účtovnú závierku predloženú podľa odseku 1 do troch mesiacov od predloženia, ukladá sa do zbierky listín obchodného registra neschválená účtovná závierka. V tomto prípade je akciová spoločnosť, spoločnosť s ručením obmedzeným, družstvo a štátny podnik povinný uložiť neschválenú účtovnú závierku do 30 dní od márneho uplynutia trojmesačnej lehoty.

(3) Ak osobitný zákon zapísanej osobe ukladá povinnosť overiť účtovnú závierku audítorom, ukladá sa do zbierky listín účtovná závierka overená audítorom spolu s audítorskou správou, menom, bydliskom fyzickej osoby alebo obchodným menom, sídlom a identifikačným číslom právnickej osoby a s evidenčným číslom zápisu overujúceho audítora v zozname audítorov. Ak je audítorom právnická osoba, uvádza sa aj meno a bydlisko fyzických osôb, ktoré za audítora vykonali audit. Ak osobitný zákon zapísanej osobe ukladá povinnosť vyhotoviť výročnú správu a táto výročná správa obsahuje účtovnú závierku overenú audítorom, účtovná závierka môže byť uložená ako súčasť výročnej správy.
tibor1000
04.03.10,15:35
Dobrý deň,
prosím Vás,keď s.r.o. vznikla 25.7.2009 (napísaná na Obch.registri
na daňové priznanie uvádzam obdobie 25.7.2009 - 31.12.2009
rovnako aj do vykazu Z a S, aj do súvahy?

ďakujem moc
JarkaL
04.03.10,15:37
Do výkazu a súvahy uvádzaš 07 -12 2009.
Gabi03
04.03.10,15:53
Zákon o účtovníctve
§ 20
Výročná správa
(1) Účtovná jednotka, ktorá musí mať účtovnú závierku overenú audítorom podľa § 19, je povinná vyhotovovať výročnú správu, ktorej súlad s účtovnou závierkou zostavenou za to isté účtovné obdobie musí byť overený audítorom, s výnimkou výročnej správy podľa osobitného predpisu.27) Výročná správa obsahuje účtovnú závierku za účtovné obdobie, za ktoré sa vyhotovuje výročná správa, a správu audítora k tejto účtovnej závierke, ak osobitný predpis neustanovuje inak, a najmä informácie o


Obchodný zákonník
§ 40
(1) Akciová spoločnosť, spoločnosť s ručením obmedzeným, družstvo a štátny podnik ukladajú riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku do zbierky listín po jej schválení príslušným orgánom. Iná zapísaná osoba má túto povinnosť, len ak jej to ukladá osobitný zákon. Príslušný orgán akciovej spoločnosti, spoločnosti s ručením obmedzeným, družstva a štátneho podniku je povinný predložiť riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku na schválenie do šiestich mesiacov po uplynutí účtovného obdobia.

(2) Ak príslušný orgán akciovej spoločnosti, spoločnosti s ručením obmedzeným, družstva a štátneho podniku neschváli účtovnú závierku predloženú podľa odseku 1 do troch mesiacov od predloženia, ukladá sa do zbierky listín obchodného registra neschválená účtovná závierka. V tomto prípade je akciová spoločnosť, spoločnosť s ručením obmedzeným, družstvo a štátny podnik povinný uložiť neschválenú účtovnú závierku do 30 dní od márneho uplynutia trojmesačnej lehoty.

(3) Ak osobitný zákon zapísanej osobe ukladá povinnosť overiť účtovnú závierku audítorom, ukladá sa do zbierky listín účtovná závierka overená audítorom spolu s audítorskou správou, menom, bydliskom fyzickej osoby alebo obchodným menom, sídlom a identifikačným číslom právnickej osoby a s evidenčným číslom zápisu overujúceho audítora v zozname audítorov. Ak je audítorom právnická osoba, uvádza sa aj meno a bydlisko fyzických osôb, ktoré za audítora vykonali audit. Ak osobitný zákon zapísanej osobe ukladá povinnosť vyhotoviť výročnú správu a táto výročná správa obsahuje účtovnú závierku overenú audítorom, účtovná závierka môže byť uložená ako súčasť výročnej správy.



Áno, medzitým som to našla. Ale mám ešte zopár otázok:

1. "postup úkonov" je nasledovný: a) vyhotovenie účtovnej závierky; b) overenie závierky audítorom; c) vytovrenie výročnej správy; d) overenie výročnej správy audítorom; d) uloženie do ZL výročnú správu?
2. kto musí podpísať výročnú správu? musí ju vôbec niekto?
3. v obchodnom zákonníku sa spomína osobitný zákon. Je to zákon o účtovníctve? nakoľko som odvolávku nenašla
4. posledná veta Obch.zákonníka, §40 ods. 3 hovorí o tom, že výročná správa MUSÍ alebo MôŽE BYŤ uložená v ZL?

Vopred vďaka za odpovede.
tibor1000
04.03.10,16:02
Do výkazu a súvahy uvádzaš 07 -12 2009.

Ďakujem Jarka
a do daňového priznania rovnako , teda 7-12 2009?
azla
04.03.10,16:10
Áno, medzitým som to našla. Ale mám ešte zopár otázok:

1. "postup úkonov" je nasledovný: a) vyhotovenie účtovnej závierky; b) overenie závierky audítorom; c) vytovrenie výročnej správy; d) overenie výročnej správy audítorom; d) uloženie do ZL výročnú správu?
2. kto musí podpísať výročnú správu? musí ju vôbec niekto?
3. v obchodnom zákonníku sa spomína osobitný zákon. Je to zákon o účtovníctve? nakoľko som odvolávku nenašla
4. posledná veta Obch.zákonníka, §40 ods. 3 hovorí o tom, že výročná správa MUSÍ alebo MôŽE BYŤ uložená v ZL?

Vopred vďaka za odpovede.

Osobitný zákon sa myslí zákon o účtovníctve. - lebo ten Ti to ukladá.:D

Ak osobitný zákon zapísanej osobe ukladá povinnosť vyhotoviť výročnú správu a táto výročná správa obsahuje účtovnú závierku overenú audítorom, účtovná závierka môže byť uložená ako súčasť výročnej správy.

Toto si ja vykladám tak, že Výročná správa musí byť uložená (ak Ti to zákon ukladá)
A ak Ti to zákon ukladá, tak môžeš uložiť:
a)
VS (overenú auditorom)
UZ (overenú auditorom)

alebo

b) Výročnú správu (ktorej súčasťou je závierka) - všetko v jednom :)

Výročnú správu robí predstavenstvo pre akcionárov a má byť uvedené, kto ju zostavil alebo predkladá.
Gabi03
04.03.10,16:18
Toto si ja vykladám tak, že Výročná správa musí byť uložená (ak Ti to zákon ukladá)
A ak Ti to zákon ukladá, tak môžeš uložiť:
a)
VS (overenú auditorom)
UZ (overenú auditorom)

alebo

b) Výročnú správu (ktorej súčasťou je závierka) - všetko v jednom :)

Výročnú správu robí predstavenstvo pre akcionárov a má byť uvedené, kto ju zostavil alebo predkladá.

Azla, ak máš ešte trpezlivosť so mnou.... :o
My sme sro. Kto robí VS?
azla
04.03.10,17:12
Podľa môjho názoru (zostavia "včeličky") predkladá štatutárny organ spoločnosti.
JarkaL
04.03.10,17:16
Ďakujem Jarka
a do daňového priznania rovnako , teda 7-12 2009?

Nie, do daňového priznania uvádzaš obdobie 25.7.2009 - 31.12.2009. Sú tam na to okienka (chlieviky).
Prima73
06.03.10,10:17
Zdravim, mozno hlupa otazka, ale chcem poradit, ako odovzdavate uzavierku do Zbierky listin, v nejakom sanone, pripadne iba tak zopnute spinkou? To iste na danovy urad.. Dakujem.
evina
06.03.10,10:35
Zdravim, mozno hlupa otazka, ale chcem poradit, ako odovzdavate uzavierku do Zbierky listin, v nejakom sanone, pripadne iba tak zopnute spinkou? To iste na danovy urad.. Dakujem.

Na DÚ nezopnuté - scanujú to...
Do zbierky zopnuté, poslané v obálke....
Prima73
10.03.10,12:32
Do zbierky listin treba dat Suvahu, Vykaz ziskov a strat a poznamky opeciatkovane Danovym uradom na prednej strane?
grammatika
10.03.10,12:34
Do zbierky listin treba dat Suvahu, Vykaz ziskov a strat a poznamky opeciatkovane Danovym uradom na prednej strane?
nie, ale musia byť schválené a dávaš i vyhlásenie, že dokumenty boli schválené.
Prima73
10.03.10,13:32
nie, ale musia byť schválené a dávaš i vyhlásenie, že dokumenty boli schválené.

Dakujem za rychlu odpoved. :)
michelle84
05.08.10,07:47
Aké sú presne sankcie za neododvzdanie dokumentov do zbierky listín a obchodného vestníka? Ďakujem.
Lianka
05.08.10,08:41
Od financnej pokuty az po vymaz spolocnosti z orsr.
promont maja
05.08.10,08:42
Aké sú presne sankcie za neododvzdanie dokumentov do zbierky listín a obchodného vestníka? Ďakujem.
Pokiaľ viem, ... tu je skôr oveľa dôležitejšie rozobrať si otázku, nie okolo prípadných sankcií ( inak najvyššia možná sankcia konateľovi spoločnosti bola, ak si dobre pamätám, vo výške 100000,00 Sk, nehovoriac o tom, že tento konateľ takto koná v rozpore so spoločenskou zmluvou spoločnosti, resp. zakladateľskou zmluvou, či zmluvou o výkone funkcie konateľa ... a takto sa postih viaže priamo naňho), ale skutočnosti, že ak takáto osoba neodovzdá takúto účtovnú závierku za obdobie napr. dvoch rokov posebe, tak týmto vlastne " vyhlási", že nevykazuje žiadnu činnosť, že ide o tzv. "spiaci" právny subjekt a akotaký je ho možné zo zákonných dôvodov vymazať z Obchodného registra, podotýkajúc, že je to veľmi zjednodušene povedané, ale možné ...

Ja osobne chápem Zbierku listín ako " ustanovizeň", ktorá slúži preto, aby sa k takýmto cenným ( t. j. aj účtovným) informáciám legálne ( za poplatok) dostal každý, kto túto informáciu potrebuje, napr. prípadný nový klient a pod. ... a to bez vedomia tej ktorej konkrétnej právnickej či inej osoby.

Na záver je ale potrebné aj uviesť, že nie som právnik ... a takto som si iba vysvetlila literu zákona ... .
michelle84
05.08.10,08:50
Od financnej pokuty az po vymaz spolocnosti z orsr.

Vieš mi prosím Ťa dať aj konkrétne paragrafy na sankcie?

Ak napr. za r. 2008 neboli odovzdané dokumenty a za r. 2009 už boli odovzdané, môžu byť sankcie? Je lepšie ich ešte odovzdať?
promont maja
05.08.10,08:57
... existuje nejaký pádny dôvod prečo túto účtovnú závierku nemôžeš, aj keď dodatočne, odovzdať na uloženie do Zbierky listín?

Na margo Ti môžem povedať, že som predčasom takto tiež po termíne ukladala do Zbierky listín účtovné závierky za roky 2004, 2005 atď. nakoľko konateľ zabudol takto učiniť ... išlo pre mňa o nového klienta ... a zatiaľ žiadnu pokutu nedostal ... ale ako sa hovorí = čert nikdy nespí.

... a paragrafy? Sú v Obchodnom zákonníku. A dodatočne po príspevku č. 63 od Eviny: aj v Zákone o Obchodnom registri.
A na záver je ešte dôležité uviesť, že by to mala byť už schválená účtovná závierka, nakoľko je dnes už 5.8.2010.
evina
05.08.10,09:00
Vieš mi prosím Ťa dať aj konkrétne paragrafy na sankcie?

Ak napr. za r. 2008 neboli odovzdané dokumenty a za r. 2009 už boli odovzdané, môžu byť sankcie? Je lepšie ich ešte odovzdať?
§11 zákona 530/2003 v zn.n.p. o OR

§ 11
Sankcie
1/ Registrový súd uloží zapísanej fyzickej osobe alebo fyzickej osobe oprávnenej konať v mene zapísanej právnickej osoby pokutu do výšky 3 310 eur, ak si táto osoba nesplní povinnosť
a) podať návrh na zápis zmeny zapísaných údajov alebo návrh na výmaz zapísaných údajov v lehote ustanovenej zákonom,
b) predložiť registrovému súdu listiny, ktoré sa ukladajú do zbierky listín, v lehote ustanovenej zákonom,
c) ustanovenú podľa osobitného predpisu.
2/ Registrový súd uloží fyzickej osobe alebo fyzickej osobe oprávnenej konať v mene právnickej osoby pokutu do výšky 3 310 eur, ak
a) uvedie v návrhu na zápis nepravdivé údaje,
b) doloží návrh na zápis listinami, ktoré nezodpovedajú skutočnému stavu,
c) predloží registrovému súdu na uloženie do zbierky listín listiny, ktoré nezodpovedajú skutočnému stavu.
3/ Pri uložení pokuty sa postupuje podľa osobitného zákona.

Samozrejme všetko odovzdať aj dodatočne. Tá pokuta sa udeľuje priamo konateľovi. O ktorých viem, že už udelili bola cca 2000 SK.
michelle84
05.08.10,09:57
§11 zákona 530/2003 v zn.n.p. o OR

§ 11
Sankcie
1/ Registrový súd uloží zapísanej fyzickej osobe alebo fyzickej osobe oprávnenej konať v mene zapísanej právnickej osoby pokutu do výšky 3 310 eur, ak si táto osoba nesplní povinnosť
a) podať návrh na zápis zmeny zapísaných údajov alebo návrh na výmaz zapísaných údajov v lehote ustanovenej zákonom,
b) predložiť registrovému súdu listiny, ktoré sa ukladajú do zbierky listín, v lehote ustanovenej zákonom,
c) ustanovenú podľa osobitného predpisu.
2/ Registrový súd uloží fyzickej osobe alebo fyzickej osobe oprávnenej konať v mene právnickej osoby pokutu do výšky 3 310 eur, ak
a) uvedie v návrhu na zápis nepravdivé údaje,
b) doloží návrh na zápis listinami, ktoré nezodpovedajú skutočnému stavu,
c) predloží registrovému súdu na uloženie do zbierky listín listiny, ktoré nezodpovedajú skutočnému stavu.
3/ Pri uložení pokuty sa postupuje podľa osobitného zákona.

Samozrejme všetko odovzdať aj dodatočne. Tá pokuta sa udeľuje priamo konateľovi. O ktorých viem, že už udelili bola cca 2000 SK.

A keď došlo k zmene konateľa, od ktorého budú vymáhať pokutu? Ide o zahraničných konateľov.
evina
07.08.10,09:39
A keď došlo k zmene konateľa, od ktorého budú vymáhať pokutu? Ide o zahraničných konateľov.

Tomu, ktorý je oprávnený konať v mene zapísanej právnickej osoby...bez ohľadu na štátnu príslušnosť ;)
Tým, že sa vymení konateľ sa nemaže minulosť s.r.o. a terajší je zodpovedný za všetko ...
JANA LC
12.03.11,06:37
Prebrala som účtovníctvo, prenášali sa zostatky na účtoch 429 a 428. V príspevku č.2 som našla super vzory rozhodnutia spoločníka ..., keď je
jednoosobová s.r.o..
Chcela by som spracovávať nielen PÚ, ale aj zasielať listiny do ZL.

Vie mi niekto poradiť, ako zapísať do rozhodnutia spoločníka ... tieto prípady? Spracúvam DPPO za rok 2010, odsúhlasiť RUZ 15.03.2011.

1., uhradiť /v účtovníctve/ stratu min. rokov / v DPPO už umorená v r.2008/ ostala "visieť" na účte 429, potom účt. zápis 15.03.2011 428/429

2., použiť "zbytok" nerozdelený zisk z r.2008,2009 na podiely na zisku, potom účt. zápis 15.03.2011 428/364

3., vyplatiť podiel na zisku jedinému spoločníkovi , potom účt. zápis 15.03.2011 364/221,211.

4., a posledné rozhodnutie, ponechať nerozdelený zisk za rok 2010.

Mala by som pekne očistené účtovníctvo a ešte by som ušetrila za právnika.
Vie mi to niekto preložiť /tie prípady na odsúhlasenie/ do právnického a hlavne jazyka PÚ.
Doteraz som spracúvala len JÚ.
Ďakujem za pomoc!
KEJKA
12.03.11,06:41
a ty si konateľ, spoločník?
ved nemôžeš rozhodovať za iných.
okrem toho - podobný príspevok tu už je.
Len doplním, že do rozhodnutia či zápisnice VZ sa účtovanie nepíše.
JANA LC
12.03.11,06:51
Ešte mám jednu vec,
pozrela som si minulé roky, aké dokumenty boli zasielané do ZL, preštudovala som si aj príspevky a vyšlo mi toto:
/pozn. sme jednoosobová s.r.o., nemáme povinnosť auditu/

1., predtým sa zasielala aj výročná správa, naštudovala som si to správne - NEMUSÍME, /pozn. sme jednoosobová s.r.o., nemáme povinnosť auditu/, stačí len rozhodnutie spol.... príspevok č.2 ???

2., v tom vzore je napísané - nahrádzajúce valné zhromaždenie (v zmysle §132 Obch.z.) - mám to chápať tak, že keď je jednoosobová s.r.o., nemusí zasadať VZ a spisovať sa zápisnica z VZ každý rok?

3., Potom stačí do ZL zaslať schválenú RUZ + rozhodnutie spoločníka o ÚZ za príslušné obdobie?

Pochopila som to správne ? Právnik vypracovával toľko papierov, treba ich čítať, zoberie kopec peňazí a v tých vzoroch v prísp. č.2 je to také jednoduché a zrozumiteľné.
Ďakujem za odpoveď!
JANA LC
12.03.11,06:59
a ty si konateľ, spoločník?
ved nemôžeš rozhodovať za iných.
okrem toho - podobný príspevok tu už je.
Len doplním, že do rozhodnutia či zápisnice VZ sa účtovanie nepíše.

Viem KEJKA, že sa nepíše, ale keď zapíšem účtovný zápis, nemusím okolo toho prípadu toľko opisovať.
Nie som konateľka, je to môj manžel, ovládam len JÚ progr. ALFA, v júli prichádzam o prácu, manžel má fungujúcu s.r.o., kúpil mi na Vianoce progr. OMEGA, aby som to skúsila, chce ma zamestnať vo svojej firme ako účtovníčku. Mám 42 a tu je ťažko dostať prácu, hlúpa nie som, chcem sa to naučiť.
Ďakujem !
helaba
12.03.11,07:35
A čo v prípade, keď sro dala DP 0 v roku 2008, aj 2009. Musí niečo dať do ZL, alebo niekde inde?
JANA LC
12.03.11,12:20
A čo v prípade, keď sro dala DP 0 v roku 2008, aj 2009. Musí niečo dať do ZL, alebo niekde inde?

Ak som dobre porozumela, bolo podané nulové DPPO, spoločnosť nevykonávala v daných rokoch žiadnu hospod. činnosť, nevykazovala žiadny zisk, ani stratu, aj tak má povinnosť zaslať do ZL schválenú RUZ /súvaha,výkaz ziskov a strát a poznámky / a rozhodnutie spoločníka o ÚZ za príslušné obdobie.

Na DÚ treba samozrejme odovzdať aj "nulové" DPPO včetne ostatných dokumentov.

Inde sa to neodovzdáva, ak nemáte povinnosť auditu.
helaba
12.03.11,15:37
Ďakujem, som totálny začiatočník, tak mám hlavu v smútku.
Takže aj keď dal nulové DP, musí odovzdať do ZL súvahu, výkazy + schválenie jediným spoločníkom aj za tie minulé roky.
witch
28.06.12,13:13
Nechcem zbytočne zakladať novú tému - zistila som teraz, keď idem odosielať do ZL, že na Súvahe a Výkaze som na str. 1 uviedla zle dátum namiesto k 31.12.2011 k 15.3.2012. Súvaha, Výkaz a DP majú inak všetky údaje správne, ide len o preklep. Takéto listiny s chybou som zaslala v marci na DÚ. Keďže daň ani HV sa nemenili predpokladám, že nemám podávať dodatočné. Ako mám postupovať, pošlem S a V so správnym dátumom a sprievodný list? Taká hlúpa chyba..:(
promont maja
28.06.12,14:15
... asi by si to mala opraviť ... oporu v zákone k tomu máš ...

... máš už aj schválenú účtovnú závierku? ... mala by si ju mať do 30. 6. 2012 ... ak nie, tak by som ju riadnu a schválenú ( a aj s opravou) zaslala na daňový úrad ... čo ty na to?
witch
28.06.12,14:19
... asi by si to mala opraviť ... oporu v zákone k tomu máš ...

... máš už aj schválenú účtovnú závierku? ... mala by si ju mať do 30. 6. 2012 ... ak nie, tak by som ju riadnu a schválenú ( a aj s opravou) zaslala na daňový úrad ... čo ty na to?

Schválená je, chybu som zistila, keď som práve išla tlačiť schválenú pre ZL na okr. súd. Takže pošlem okrem do ZL aj na DU. Nechápem, ako som to prehliadla..:rolleyes::mad:

Ale pošlem len opravené, nemusím robiť celé DP dodatočné????
KEJKA
28.06.12,15:03
Schválená je, chybu som zistila, keď som práve išla tlačiť schválenú pre ZL na okr. súd. Takže pošlem okrem do ZL aj na DU. Nechápem, ako som to prehliadla..:rolleyes::mad:

Ale pošlem len opravené, nemusím robiť celé DP dodatočné????
DPPO nerobíš, ved tam zmena nie je a dátumy máš v poriadku.
Oprav výkazy - prvú stranu a zaškrtni že je schválená plus doplň dátum schválenia. A takto to pošli. Ved VZ isto schvaľovalo RUZ k 31.12., nie k 15.3.
witch
29.06.12,06:50
Ďakujem Kejke a Maje za rady! Prajem pekný deň! :)