dusanko2007
10.05.09,17:40
DOBRY DEN.PORADTE MI PROSIM.CHCEM ZMENIT TRVALY POBYT ZO SLOVENSKA DO RAKUSKA.NIE OBCIANSTVO.NA POLICII POVEDALY ZE MUSIM ODOVZDAT OB.PREUKAZ.CO MAM POTOM NOSIT AKO DOKLAD TOTOZNOSTI ALEBO KED POJDEM NIECO VYBAVIT NA URAD.PRIPADA MITO PADNUTE NA HLAVU.VED STALE SOM OBCAN SLOVENSKEJ REPUBLIKY.
Rozalka
10.05.09,16:11
Prečo kričíš?

http://www.porada.sk/t2886-p32-etiketa-porady.html#post793014
20. Nevykrikujem - za vykrikovanie sa často považuje písanie veľkým písmom či iné zvýrazňovanie textu. Zvýrazňovanie a formátovanie textu sa používa len ak ide o zdôraznenie odborných informácií, nie vo voľnej diskusii, alebo pri zviditeľňovaní svojich názorov.
dusanko2007
10.05.09,16:35
Pardon zatie velke písmena.
Onko
10.05.09,16:52
DOBRY DEN.PORADTE MI PROSIM.CHCEM ZMENIT TRVALY POBYT ZO SLOVENSKA DO RAKUSKA.NIE OBCIANSTVO.NA POLICII POVEDALY ZE MUSIM ODOVZDAT OB.PREUKAZ.CO MAM POTOM NOSIT AKO DOKLAD TOTOZNOSTI ALEBO KED POJDEM NIECO VYBAVIT NA URAD.PRIPADA MITO PADNUTE NA HLAVU.VED STALE SOM OBCAN SLOVENSKEJ REPUBLIKY.

No ono je to tak, že Občiansky preukaz nie je dokladom o tom, že máš slovenské občianstvo, aj keď sa to tak volá. Občiansky preukaz je dokladom o trvalom pobyte a dostávajú ho aj občania iných krajín, ktorí bývajú na Slovensku. Dokladom o občianstve je Cestovný pas, ten Ti zostane a môžeš sa ním preukazovať na úradoch.
dusanko2007
10.05.09,17:35
Neviem ci s pasom nieco vybavim na nasich uradoch....Skoro vsade chcu cislo obcianskeho preukazu.Takze pas namiesto obcianskeho.Myslim ze jeto trocha divocina.A ked budu pitat policajti odomna doklad kde byvam?Co im mam dat?
ivka70
10.05.09,18:16
Otazka: ked si vybavis trvaly pobyt v Rakusku, preco si v Rakusku nevybavis aj identifikacnu kartu?
Neviem, ci sa to da, lae pripada mi to logicke.
dusanko2007
10.05.09,19:32
Diki za radu.Ked take nieco bude mozne tak si vybavim.potom napisem co ztoho bolo.
elaurie
12.05.09,08:30
A prečo vlastne chcete meniť trvalý pobyt? Pripadá mi nelogické, aby občan SR nemal v SR trvalý pobyt, hlavne keď ráta s tým, že ešte bude v SR niečo niekedy vybavovať...
Mária27
12.05.09,09:16
Odovzdať preukaz podľa zákony by si asi nemusel, ale je neplatný. Nový by ti nemal kto vydať. Naštuduj si to v zákone:


Zákon č. 224/2006 Z.z.

§ 2
Občiansky preukaz
(1) Občiansky preukaz je verejná listina, ktorou občan Slovenskej republiky (ďalej len "občan") preukazuje svoju totožnosť, štátne občianstvo Slovenskej republiky (ďalej len "štátne občianstvo") a ďalšie údaje uvedené v občianskom preukaze podľa tohto zákona.

(2) Občiansky preukaz je povinný mať každý občan, ktorý dovŕšil pätnásty rok veku a má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, ak tento zákon neustanovuje inak.

§ 7
(2) Nový občiansky preukaz sa vydá držiteľovi
a) po zmene názvu obce, ulice alebo jej číslovania,

§ 5
(1) Občiansky preukaz vydáva okresné riaditeľstvo Policajného zboru v územnom obvode, v ktorom má občan trvalý pobyt (ďalej len "príslušný úrad").

§ 12
Odovzdanie občianskeho preukazu
- kto nájde cudzí, za zomrelého, vo väzbe
§ 14
Priestupky
tiež nič.
Zitulda
12.05.09,10:20
No ono je to tak, že Občiansky preukaz nie je dokladom o tom, že máš slovenské občianstvo, aj keď sa to tak volá. Občiansky preukaz je dokladom o trvalom pobyte a dostávajú ho aj občania iných krajín, ktorí bývajú na Slovensku. Dokladom o občianstve je Cestovný pas, ten Ti zostane a môžeš sa ním preukazovať na úradoch.
:confused::confused::confused: Nespriečam sa naozaj, ale to myslíš vážne???...že občianský preukaz nie je dokladom o občianstve??? Mám švagra, je občanom Canady, a u nás má síce Op, ale cudzinecký OP. Musím sa ho na to opýtať, aký má teraz, lebo jeho OP som videla dávno.
A potom čo?...ak si niekto nevybaví Cestovný pas...teraz nie je nutný, ak ideš iba do krajín EU.:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
elaurie
12.05.09,12:31
:confused::confused::confused: Nespriečam sa naozaj, ale to myslíš vážne???...že občianský preukaz nie je dokladom o občianstve??? Mám švagra, je občanom Canady, a u nás má síce Op, ale cudzinecký OP. Musím sa ho na to opýtať, aký má teraz, lebo jeho OP som videla dávno.
A potom čo?...ak si niekto nevybaví Cestovný pas...teraz nie je nutný, ak ideš iba do krajín EU.:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Z toho, čo uviedla Mária27 je to jasné... Podľa § 2 ods. 1 zákona č. 224/2006 Z. z. občiansky preukaz je verejná listina, ktorou občan Slovenskej republiky preukazuje svoju totožnosť, štátne občianstvo Slovenskej republiky a ďalšie údaje uvedené v občianskom preukaze podľa tohto zákona.
Chobot
12.05.09,13:07
Odovzdať preukaz podľa zákony by si nemusel, ale je neplatný. Nový by ti nemal kto vydať. Naštuduj si to:


Zákon č. 224/2006 Z.z.

tiež nič.

Práveže ho musí odovzdať, ak zruší trvalý pobyt - viď ten istý zákon § 11:

(1) Občan alebo jeho opatrovník je povinný

a)....
h) odovzdať neodkladne občiansky preukaz príslušnému úradu, ak občan stratil štátne občianstvo alebo ukončil trvalý pobyt na území Slovenskej republiky,
...
k) požiadať o vydanie občianskeho preukazu najneskôr 30 dní po nadobudnutí štátneho občianstva alebo po prihlásení sa na trvalý pobyt na území
Onko
12.05.09,13:44
Neviem ci s pasom nieco vybavim na nasich uradoch....Skoro vsade chcu cislo obcianskeho preukazu.Takze pas namiesto obcianskeho.Myslim ze jeto trocha divocina.A ked budu pitat policajti odomna doklad kde byvam?Co im mam dat?

Všade tam, kde vyžadujú identifikačný doklad, stačí Cestovný pas, vrátane policajtov. Nejaký čas, keď mi neplatil občiansky, tak som tak bez problémov fungoval. Jedine v knižnici trvali na občianskom kvôli tomu, aby mali moju adresu, kam by mohli zasielať prípadné upomienky, dovtedy mi knihy domov nepožičajú. Ale nie je to tým, že by pri styku s úradmi pas nestačil.


A ked budu pitat policajti odomna doklad kde byvam?Co im mam dat?

Veď oficiálne budeš bývať v Rakúsku, tak na preukazovanie toho, kde bývaš, nemôžeš mať občiansky s neplatným trvalým bydliskom. Musíš si vybaviť nejaký rakúsky doklad.
Onko
12.05.09,13:52
:confused::confused::confused: Nespriečam sa naozaj, ale to myslíš vážne???...že občianský preukaz nie je dokladom o občianstve??? Mám švagra, je občanom Canady, a u nás má síce Op, ale cudzinecký OP. Musím sa ho na to opýtať, aký má teraz, lebo jeho OP som videla dávno.
A potom čo?...ak si niekto nevybaví Cestovný pas...teraz nie je nutný, ak ideš iba do krajín EU.:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Chobot to uviedol jasne, keď nemáš trvalý pobyt, občiansky nemáš, aj keď si občan. Samozrejme, ak občiansky máš, je to dokladom o občianstve, ale iba pre ľudí s trvalým pobytom na Slovensku. Pre ostatných je dokladom o občianstve Cestovný pas.

Neviem to isto, ale myslím, že cudzinecký OP je rovnaký ako slovenských občanov, iba je tam uvedené ich občianstvo, ja mám vo svojom uvedené občianstvo SVK.
kaco11
13.05.09,13:46
pojdes do rakúska a na úrade si vybavíš aufenthaltstittel sa to tuším volá. Je to kartička formátu nášho nového OP, ktorou preukazuješ trvalý pobyt v rakúsku ako cudzinec. Akonáhle túto kartičku budeš mať odovdzáš OP v mieste svojho bydliska na polícii. Takže ak čokoľvek budeš potrebovať vybaviť preukazuješ sa cestovným pasom, ktorý preukazuje v tvojom prípade štátne občianstvo a kartičkou z rakúska, ktorá preukazuje tvoj trvaly pobyt. Ale ked sa este chystas na slovensku vybavovat veci tak by som na tvojom mieste porozmyslala nad zmenou trv. pobytu, pretoze to budes musiet nahlásit na sociálnu poistovnu, zdravotnú, odhlásenie auta odhlásenie poistky na auto, a proste kvantum vecí. Či nie je lepšie dať si do rajchu prechodný pobyt
tutiola
13.05.09,17:31
Koncom minulého roku som zisťovala pre susedu, ktorá si menila trvalý pobyt na Prahu. OP ktorý je dokladom o pobyte po prihlásení sa na trv.pobyt v Prahe odovzdala s tým, že ak bude chcieť sa vrátiť na Slovensko, tak jej bude bez problémov vydaný nový OP SR. CP je dokladom o št. občianstve a ten jej bol ponechaný. Na úradoch bežne platí CP ako preukaz totožnosti.
Je každého osobná vec, či si CP vybaví alebo nie. Ja by som si ho určite vybavila skôr ako zmenila bydlisko, aby som sa v budúcnosti v SR mohla ním preukazovať a mala ľahší prístup k vybavovaniu po úradoch. Teraz mi napadlo, že aj neter, ktorá sa vydala do zahraničia, tak má náš CP, ale OP musela odovzdať.
Mária27
13.05.09,18:07
Z definície občianskeho preukazu vyplýva, že v prvom rade sa ním preukazuje torožnosť, potom štátne občianstvo a až potom ďalšie údaje. Aj názov je "občiansky" preukaz, tak neviem, prečo ho občania SR nemôžu mať, aj keď majú trvalý pobyt inde v Európe.

§ 2
Občiansky preukaz
(1) Občiansky preukaz je verejná listina, ktorou občan Slovenskej republiky (ďalej len "občan") preukazuje svoju totožnosť, štátne občianstvo Slovenskej republiky (ďalej len "štátne občianstvo") a ďalšie údaje uvedené v občianskom preukaze podľa tohto zákona.
Mária27
13.05.09,18:10
Zitulda, zistila si, aký je to cudzinecký OP?
dusanko2007
13.05.09,18:12
Zdravim vas.uz mi je to jasne,len ked nebudem mat obciansky tak sa budem citi vsade jak cudzinec.Nosim ho od 16tich tak mi bude dost chybat.Ale musim mat trvaly pobyt aby som mohol ist tam do skoly a potom pracovat.pocas skoly mi budu platit rakuske urady zdravotnu a socialku.
tutiola
14.05.09,06:58
odpoveď na otázku: musíš odovzdať. Je to vlastníctvo štátu.
Postup: odhlásiť sa na príslušnom obecnom alebo mestskom úrade. Vydajú oznámenie o zrušení trvalého pobytu. OP spolu s týmto potvrdením treba odniesť na príslušné OR PZ podľa bydliska. Tam vydajú potvrdenie o prevzatí OP, ktoré si treba dobre uschovať a ak v budúcnosti budete žiadať o vydanie OP treba predložiť toto potvrdenie.

OP je dokladom o pobyte. CP je dokladom o občianstve - ten vám ostáva a ak ho nemáte, radšej si pred odhlásením sa z trv. pobytu vybavte CP a až následne sa odhláste. Uľahčí vám to život na Slovesku.

Padla tu otázka aj ohľadom dokladu totožnosti cudzinca u nás. Vydáva ho cudzinecká policia a je to preukaz cudzinca s trvalým pobytom v SR. To platí u nás. Ako je to v Rakúsku, to sa musíte informovať tam. Ani u nás a myslím, že v žiadnej krajine hneď nedostanete štatút občana príslušnej krajíny automaticky, ale až po uplynutí niekoľkých rokov ( nie som si celkom istá, ale asi sa každá krajina chráni takýmto spôsobom pred prílivom nežiadúcich osôb)
gabriela2579
14.05.09,07:13
Z definície občianskeho preukazu vyplýva, že v prvom rade sa ním preukazuje torožnosť, potom štátne občianstvo a až potom ďalšie údaje. Aj názov je "občiansky" preukaz, tak neviem, prečo ho občania SR nemôžu mať, aj keď majú trvalý pobyt inde v Európe.

§ 2
Občiansky preukaz
(1) Občiansky preukaz je verejná listina, ktorou občan Slovenskej republiky (ďalej len "občan") preukazuje svoju totožnosť, štátne občianstvo Slovenskej republiky (ďalej len "štátne občianstvo") a ďalšie údaje uvedené v občianskom preukaze podľa tohto zákona.


Podľa mňa práve preto, že na OP figuruj aj trvalý pobyt, ktorý je potom neplatný.

Neplatnosť občianskeho preukazu: OP je neplatný, ak neobsahuje údaje o skutočnostiach uvedených v § 3 ods. 2 zákona.

Občan je povinný odovzdať neodkladne občiansky preukaz príslušnému úradu, ak občan stratil štátne občianstvo alebo ukončil trvalý pobyt na území Slovenskej republiky.


Občiansky preukaz je povinný mať každý občan, ktorý dovŕšil pätnásty rok veku a má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, ak tento zákon neustanovuje inak.

Nový občiansky preukaz sa vydá občanovi po opätovnom prihlásení sa na trvalý pobyt na území Slovenskej republiky.
Závodná1
08.11.09,12:47
dobrý den dala som si trvalý pobyt v rakúsku a neviem či odhlásenie na slovensku je automatické alebo či musím ísť na slovensko a odhlásiť sa sama prosím poradte mi dakujem
Chobot
09.11.09,01:46
dobrý den dala som si trvalý pobyt v rakúsku a neviem či odhlásenie na slovensku je automatické alebo či musím ísť na slovensko a odhlásiť sa sama prosím poradte mi dakujem

Musíš sa odhlásiť na ohlasovni pobytu a tiež odovzdať OP.
kaco11
09.11.09,11:35
Mozes mat trvaly tu a prechodny tam. Je to vyhodnejsie kvoli ostatnym zmenam. Poistovna,auto atd. Nie je to automaticke. Je to presne taka ista zmena ako stahovanie sa z okresu do okresu. A v rakusku musis nafasovat aufenthaltstittle-povolenie na pobyt.
snezko
31.03.10,07:04
a ked ho odovzdam tak ako potom funguju nasledovne veci ?

1) ucet v banke na slovensku
2) me automobily tu na slovenskych znackach ?

mozem mat trvaly v rakusku a auto na slovenskych SPZ ?

dakujem
arizona
31.03.10,07:19
a ked ho odovzdam tak ako potom funguju nasledovne veci ?

1) ucet v banke na slovensku
2) me automobily tu na slovenskych znackach ?

mozem mat trvaly v rakusku a auto na slovenskych SPZ ?

dakujem

Ak založíš tému, tak pokračuj v nej, nehádž otázky do viacerých ;)
Používaj aj vyhľadávač, nájdeš toho veľa...
pozri aj tu : http://www.porada.sk/t85285-p2-byvanie-v-rakusku-madarsku-co-vsetko-to-obnasa.html
atd.

Ak je to auto súkromné-tak sa SPZ-prideľujú podľa bydliska-trv. pobytu.
jelalim
31.03.10,07:30
Otazka je, preco TP na Slovensku rusit?
snezko
31.03.10,07:47
Otazka je, preco TP na Slovensku rusit?


odpoved na tuto otazku je: protoze to narizuje zakon.

moje otazka je spis co s autem. je na leasing. a ma slovenske znacky. jestli toto auto muze zustat na slovenskych znacnach i dal, kdyz ja budu mit trvaly pobyt mimo SR
ivka70
31.03.10,08:00
odpoved na tuto otazku je: protoze to narizuje zakon.

moje otazka je spis co s autem. je na leasing. a ma slovenske znacky. jestli toto auto muze zustat na slovenskych znacnach i dal, kdyz ja budu mit trvaly pobyt mimo SR

Zaujimava otazka, ale auto sa registruje v mieste trvaleho pobytu majitela, tak si myslim ze skor nie.
Vlastne asi neurobis ziadnu zmenu na aute, pokial nemas trvaly pobyt tam, kde mas prihlasene auto.

http://www.minv.sk/?odhlasenie-vozidla-do-zahranicia
Chobot
31.03.10,09:19
odpoved na tuto otazku je: protoze to narizuje zakon.

moje otazka je spis co s autem. je na leasing. a ma slovenske znacky. jestli toto auto muze zustat na slovenskych znacnach i dal, kdyz ja budu mit trvaly pobyt mimo SR

Podstatné bude skôr asi to, kto je majiteľom auta podľa TP. Ty, alebo lízingová spoločnosť?
barbie31
13.09.10,12:09
Hallo, no preklikala som uz vsetko mozne, aj som sa informovala vo viedni na migrant ale moc sa nikto nevyzna. takze poznam x ludi aj slovakov aj nemcov, co maju dva trvale pobyty v dvoch roznych statoch a nikto este neodovzdal obciansky ani nedostal pokutu. takze desny hokej v tom mam.asi tak.:mad:b.
Chobot
13.09.10,14:11
Hallo, no preklikala som uz vsetko mozne, aj som sa informovala vo viedni na migrant ale moc sa nikto nevyzna. takze poznam x ludi aj slovakov aj nemcov, co maju dva trvale pobyty v dvoch roznych statoch a nikto este neodovzdal obciansky ani nedostal pokutu. takze desny hokej v tom mam.asi tak.:mad:b.

Neodovzdali, lebo nie je spätná kontrola.

Napr. bývalý kolega išiel pracovať do materskej firmy do Viedne. Tam si aj prenajal byt a býva tam s rodinou. Sú tam prihlásení k trvalému pobytu, aby mali nejaké výhody (napr. aby mohla jeho žena poberať rodičovský príspevok). Ale na druhej strane na SK sa neodhlásil z trvalého pobytu, takže tiež má 2 trvalé pobyty. V AT sa ho nikto nepýtal, či sa na SK odhlásil.

Možno by mal problém, keby napr. spôsobil dopr. nehodu svojim autom, na ktorom má SK značky. Vtedy by sa polícia začala zaujímať, kde teda má trvalý pobyt....
arizona
13.09.10,14:31
Pridelenie trvalého pobytu v EÚ vedie k zrušeniu trvalého pobytu v SR. V tejto oblasti je v súčasnosti situácia trochu chaotická - v budúcnosti sa totiž predpokladá, že v rámci EU bude automaticky platiť to, čo teraz platí v rámci jednej krajiny, t.j. trvalý pobyt na jednom mieste by automaticky viedol k zrušeniu pobytu v mieste predošlom, no zatiaľ v súčasnosti to ešte tak nefunguje a vnútroštátne zákony to upravujú veľmi nejasne. Preto sa často vyskytuje situácia, že človeku je pridelený trvalý pobyt, ale v pôvodnej krajine si ho nezruší, vďaka čomu má vlastne dva trvalé pobyty, je to však na jeho vlastné riziko. Každopádne treba v prípade pridelenia trvalého pobytu v cudzine v súčasnosti zrušiť trvalý pobyt v SR.
Žiaden predpis spoločenstiev neupravuje otázku viacerých pobytov vo viacerých členských štátoch EÚ súčasne. Čo sa týka slovenských predpisov , podrobné informácie o trvalom pobyte nájdete http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=521 . Na tejto stránke nájdete, že: "Občan, ktorý má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a ktorý sa pripravuje na vycestovanie do zahraničia na dobu dlhšiu ako 90 dní, pred vycestovaním ohlási túto skutočnosť ohlasovni v mieste trvalého pobytu; v ohlásení uvedie štát a miesto pobytu a predpokladanú dobu pobytu." Zákon však neukladá žiadnu sankciu za porušenie tejto povinnosti, ani sa to v praxi nekontroluje.
http://www.euroinfo.gov.sk/index/go.php?id=380&prm1=1&prm2=0&prm3=7711&page=9&od_den=5&od_mesiac=12&od_rok=2003&do_den=7&do_mesiac=5&do_rok=2010&h_text=
martINKA413
24.09.12,13:55
zdravim vsetkych,
myslim ze viaceri v tom maju hokej. najma dost ludi tu popisalo aj nepresne informacie.
to co pise arizona o OP jednom TP je pravda. Je to tak, clovek ma mat len jeden TP a ked ho nahlasi v AT mal by ho zrusit tu v SR. Prax ale byva ozaj taka ze ludia si nechavaju dva TP z dovodu ze byrokracia na SR uradoch/bankach/inych instituciach obcas nema hranic a tetuskam pri prepazke nevysvetli nikto ze aj ked som Slovenka nemam OP lebo tu skratka nezijem.
pravda je za za auto v AT platit clovek musi! Moje-nemoje, kupene pozicane ci na leasing ci este horsie firemne - ak jazdi po Rakuskych cestach a ja mam pobyt v AT musim zan v AT platit. Predsa im nicim ich cesty, znecistujem ich vzduch. Na jednej strane to znie logicky an druhej to riadne komplikuje zivot a robi z vela Slovakov spekulantov ako to obist. Neda sa. Ak vas uda sused predvaluju si vas na policiu na vysluch a zaplatite okrem jednej pokuty rovno dve a aj tak musite doplatit vsetky tie poplatky ako NOVA dan ci STK, TK a vsetko. Auto nie je potrebne prehlasovat ale dane platit musite!
Asi je viacero takych co sa len prestahovali za ciaru a stale robia tu, v tom pripade maju tu zdravotnu socialnu a aj danove priznanie a platenie dani z prijmov. Dan z prijmu sa plati v krajine kde clovek peniaze zarobil. Kedze zamestnavatel plati aj nadalej zdravotnu a socialnu, zaujim ma len jedna vec? Musim im nieco hlasit? Podla mna nie, mozno maximalne zmenu bydliska aby vedeli kam posielat uradnu postu. Ak sa mylim opravte ma prosim.
Rada pre vsetkych, vela googlite, vela sa dozviete ;)
Silvia84
23.02.13,07:16
A moze mat obcan trvaly pobyt v cudzine a na sk prechodny?Moze si vtedy nechat obciansky preukaz?Ja zijem v zahranici, mam tam zdravotnu poistku cez muza, je zivnostnik, trvaly pobyt a zdrziavam sa na sk z rodinnych dovodov, chcem tu isty cas aj pracovat aby to bolo financne menej narocne, mozem tu mat prechodny pobyt?ake doklady ziadaju na urade?
arizona
23.02.13,09:33
A moze mat obcan trvaly pobyt v cudzine a na sk prechodny?Moze si vtedy nechat obciansky preukaz?Ja zijem v zahranici, mam tam zdravotnu poistku cez muza, je zivnostnik, trvaly pobyt a zdrziavam sa na sk z rodinnych dovodov, chcem tu isty cas aj pracovat aby to bolo financne menej narocne, mozem tu mat prechodny pobyt?ake doklady ziadaju na urade?
Vlastnenie OP, ci ID karty sa vztahuje k trvalemu pobytu. Podla mna je platny novsie vydany doklad totoznosti, v tvojom pripade ID karta z AT. Podla zakona je tym padom tvoj OP neplatny,mal by sa odovzadat.
Ak by si si aj na SK nechala prechodny pobyt, aj tak sa v pripade potreby preukazujes platnym dokladom totoznosti,co je v tvojom pripade ID Card.
Pre istotu sa informuj na cudzineckej policii, tam ti povedia ci je mozne pouzivat aj slov.OP,ak ano,co k tom potrebujes...
Silvia84
23.02.13,18:33
Je to vlastne tak, ze som sa pred rokmi vydala za slovaka v zahranici a vydali mi identifikacnu kartu danej krajiny. No trvaly pobyt som si nadalej nechala na Slovensku a obciansky neodovzdala, nakolko som sa velmi casto zdrziavala aj na sk. Momentalnne som zas dlhsi cas na sk, obciansky mam, pas nemam, manzel ma ale byrokraticke problemy v zahranici a momentalne nie je nahlaseny nikde, cize ani ja, ale pracuje tam a riesi aby sa mohol nahlasit. Cize tam zas budem mat trvaly pobyt a tu chcem trvaly zmenit na prechodny a vybavit si pas. Kde sa to vlastne vybavuje, na mestkom urade?Ake dokumenty odo mna budu ziadat?Mozem mat problemy so zakonom, ze som neodovzdala pred rokmi obciansky?
Luiza
17.08.13,04:10
Ja zijem tiez v zahranici, kde som dostala tzv. Rezidencnu kartu. Je na nej pobyt, trvaly v prislusnej krajine, ale nemozem ju pouzit ked cestujem zo zahranicia von (ked idem na navstevu na Sovensko napr.). Tato karta plati len na uzemi krajiny, ktora mi ho vydala. Takze OP slovensky nemozem odovzdat, lebo by som nemala ako vycestovat. A potom, OP Vam v danej krajine vydaju len na zaklade ak mate obcianstvo prislusnej krajiny. Mne v Rumunsku kde byvam s rodinou mi odmietli vydat OP, lebo nemam rumunske obcianstvo, a dostala som len rezidencnu kartu, ktoru pouzivam len tam.
A hoci pracujem v Rakusku, tu sa mozem preukazovat len slovenskym OP.
Onko
17.08.13,18:52
Takze OP slovensky nemozem odovzdat, lebo by som nemala ako vycestovat. Slovenský OP musíš odovzdať, keď zmeníš trvalý pobyt zo Slovenska do zahraničia. Cestovať (a preukazovať svoje občianstvo) môžeš potom na cestovný pas.
Stano73
01.10.14,19:09
Ja by som mal tiež dotaz... Chceme si kupiť v Maďarsku v pohraničí domček. Na Slovensku nebudem mať nehnuteľnosť, kde by som bol prihlásený na TP. Ako to bude s vozidlom, ktoré mám na mene a zatial na slov. ŠPZ?? Ak dobre viem, maďarské značky môže dostať len občan Maďarskej republiky.... Ja by som zas mal odovzdať slovenský OP, teda aj následne ŠPZ... Aké značky budem mať??? Teda radšej sa mám prihlásiť na TP u rodičov na SVK.... To je asi EU...:-)
arizona
01.10.14,20:04
A kde teda budes mat TP ? Lebo ten povodny ti zrusia,iba ak zdokladujes novy.
Ked menis TP, tak je potrebne zmenu nahlasit aj na dopravny inspektorat
Stano73
02.10.14,15:01
Však práve tu je problém... A adrese bytu, ktorý predám nemôžem byť nahlásený na TP,.. Mal by som sa teoreticky odhlásiť z TP a nahlásiť presťahovanie do zahraničia. Ćim však stratím nárok na OP.... a tým pádom aj na slov. ŠPZ, ak sa nemýlim... Možná je tu možnosť zobrať status bezdomovec ? Tak zostane OP....
misoft
02.10.14,20:54
Kua i s tabletom - nemám taký rozhľad ako na PC. Takže mažem.
Jakubec
06.10.14,08:43
V Rakusku sa prihlasujes na Hauptwohnsitz, na Slovensku mas Trvaly pobyt. Tieto dva typy pobytov su rozne. Podla Slovenskeho zakona sa musis odhlasit z trvaleho pobytu, ak sa pripravujes vycestovat do zahranicia s cielom TRVALO zit v zahranici. Pokial tam nejdes trvalo (dokonca staci, ze to neplanujes ale nechavas na nahodu), ale iba na 100 rokov, tak trvaly pobyt odhlasovat podla Slovenskych zakonov nemusis. Neskor ta mozu okolnosti na strane Rakuskych uradov donutit odhlasit si trvaly pobyt, to by si ale bol vynimka.

§ 6

(1) Občan, ktorý sa pripravuje na vycestovanie do zahraničia s cieľom trvalo žiť v zahraničí, je povinný pred vycestovaním ohlásiť skončenie trvalého pobytu ohlasovni, ktorá vedie údaje o jeho trvalom pobyte; v ohlásení uvedie štát a miesto pobytu, kam hodlá vycestovať, a deň začiatku pobytu v zahraničí, ktorý je zároveň dňom skončenia trvalého pobytu.
fortunka
06.10.14,08:48
Tak neviem, my máme prehlásený naopak Tp, čiže maďarský občan, odovzdal maďarský OP v HU, tu dostal predtým doklad o trvalom pobyte cudzinca, ktorý používa vlastne miesto OP. Vodičák má stále Maďarksý bez akéjkoľvek zmeny a vozidlo je nahlásené na Slovenskom inšpektoráte a teda dostal na základe dokladu o TP cudzinca aj značky. Čiže naopak to musí fungovať rovnako... dostaneš maďarské značky na zákalde pobytu cudzinca.