wegamizi
12.05.09,20:06
Bazový džem


2 kg zrelych plodov bazy ciernej ( obrate od stopiek )
krystalovy cukor
klincek a cela skorica

Umyte plody zalejeme mensim mnozstvom vody, pridame koreniny podla chuti a varime v sklenenej, alebo v smaltovanej nadobe az do rozvarenia plodov. Potom ich pretrieme cez sito a na 1 kg pretlaku pridame 300 - 400 g cukru. Varime do zhustnutia. Horucu zavareninu dame do malych poharikov, s vieckami uzavrieme, otocime hore dnom a nechame vychladnut.
cathyc
20.05.09,19:14
Ako oberáš bazové plody zo stopiek? Je to dosť pracné. Ja som skúšala vidličkou, ale nič moc.
ondrejvla
20.05.09,19:17
Ako oberáš bazové plody zo stopiek? Je to dosť pracné. Ja som skúšala vidličkou, ale nič moc.

Nožničkami, dajú sa pekne obstrihať. Ale kde nájsť 2 kg plodov?
cathyc
20.05.09,20:34
Nožničkami, dajú sa pekne obstrihať. Ale kde nájsť 2 kg plodov?

Neviem odkiaľ si, ale ja mám 60 árovú záhradu s hromadou bazy. Dve kilá sú nič. Ak nie si z ďaleka tak by to nebol problém.
wegamizi
22.05.09,13:42
Ako oberáš bazové plody zo stopiek? Je to dosť pracné. Ja som skúšala vidličkou, ale nič moc.
Robim to presne ako ty, vidliclou. Je to papracka, ale stoji to za to.
wegamizi
22.05.09,13:43
Nožničkami, dajú sa pekne obstrihať. Ale kde nájsť 2 kg plodov?
U nas je toho nadbytok, skusim poslat?
cathyc
22.05.09,18:48
Robim to presne ako ty, vidliclou. Je to papracka, ale stoji to za to.

Mne sa celkom zapáčil ten nápad s nožničkami, tento rok to vyskúšam.
Tarif
26.05.09,18:36
Ja do bazového džemu dávam jablká.
ondrejvla
26.05.09,19:17
Neviem odkiaľ si, ale ja mám 60 árovú záhradu s hromadou bazy. Dve kilá sú nič. Ak nie si z ďaleka tak by to nebol problém.

Hm, to je kúsok ďalej - NZ - Žilina, chudiatka, bolo by z nich seno. Ďakujem za ochotu.
lenkak
26.05.09,19:28
Veru v NZ je tu bazy dosť.
ondrejvla
26.05.09,19:42
Veru v NZ je tu bazy dosť.

U nás som nestihla ani bazový kvet, a aj keby som ho stihla, kríky sú pri ceste, a na starých lúkach na spodných konároch už bola otrhaná. A vyššie do kopca som už veru neliezla...
cathyc
27.05.09,08:31
Veru v NZ je tu bazy dosť.

Je tu bazy až až, nechápala som keď niekto nevie kde toľko nazbierať...ja som mala pocit, že jej všade rastie veľa. Ale je pravda, že nie všade musia byť pre ňu vhodné podmienky.
babijanka
27.05.09,09:09
Moja stará mama robila z bazových kvetov malinovku, no bolo to skôr ako jemný šumivý sekt, a nám to ako deťom veľmi chutilo a v letných mesiacoch sme to pili ako osviežujúci nápoj. No na recept sa už presne nepamätám, ale asi to dávala do vody, pridala cukor, citrónovú šťavu a nechalo sa to vykvasiť.
astensova
27.05.09,09:28
Ja šťavu robím už druhý rok je to výborné akurát sa chystám na víkend obráť kvet a urobiť šumivý nápoj. No džem môže byť výborný tak si musím niečo nechať aj na bobule.
ondrejvla
27.05.09,19:58
Moja stará mama robila z bazových kvetov malinovku, no bolo to skôr ako jemný šumivý sekt, a nám to ako deťom veľmi chutilo a v letných mesiacoch sme to pili ako osviežujúci nápoj. No na recept sa už presne nepamätám, ale asi to dávala do vody, pridala cukor, citrónovú šťavu a nechalo sa to vykvasiť.

Recepty nájdeš tu: http://www.porada.sk/t9877-bazovy-sirup.html
Maior
31.05.09,09:21
Skúste bazu "odstrapovať" na "zajačom" pletive. To je pletivo s šestuholníkovými očkami asi 12mm. Pletivo si polož ma vačší hrnec a strapce bazy po ňom rukou poválaj. Malo by to fungovať. Ja takto odstrapujem hrozno.
Prajem hodne zdaru.
Maior
alana.j
04.06.09,05:39
Tie bobuľky keď sú zrelé idú predsa veľmi ľahko od stopky. Niekedy na jeseň čierne ríbezle začnú vyháňať mladé konáriky. Konáriky s listami pokrútim (na dve kilá bazy aspoň 20 listov)a pridám ich len k trochu prevarenej baze a nechám jeden deň macerovať. Potom to nechám variť do rozvarenia bazy, vyberiem konáriky ríbezle a bazu prepasírujem. Baza má oveľa lepšiu chuť. Rovnako si robím sirup, ktorý si prilievam do piva Guinness. Skúsila som aj do nášho čierneho a dá sa, hoci to nie je ono. Naučili ma to v jednej krčme v Írsku.
wegamizi
25.07.09,10:38
Vlasti, uz su plody bazy. Chces poslat?
41228