milka1619
13.05.09,15:28
Prosím o radu : pestujem v záhradke maliny už asi 5 rokov. Keďže maliny sa rozrástli, mám ich už po celej záhradke a dokonca aj na dvore, od susedov maliny prerástli už k nám. Poraďte niekto nejaký zlepšovák, aby som zabránila koreňom cestovať všade. Ďakujem.
arizona
13.05.09,15:43
Neviem Ti poradiť nič iné jedine ich presadiť tam, kde to nebude vadiť,alebo donekonečna prácne vykopávať nové výhony.

Tiež sme pred časom presádzali všetky maliny na koniec záhrady,lebo napriek snahe prerastali aj popod múrik a chodník...:---
aviator
13.05.09,17:50
Skúsil by som nejakú mechanickú bariéru do hĺbky minimálne 0,5 m, pás plastu alebo také niečo. Daj prípadne vedieť ako to dopadlo. Držím palce.
alla66
13.05.09,18:03
Na jeseň vysekaj staré...suché malinčie, ktoré nechceš.....musíš sa starať o maliny každý rok...
osky
13.05.09,18:07
my sme doma kazdu jesen pravidekne vykopavali nove vyhonky,ale rastli menej,ked som ich vycistila a zostrihala tak,ze na jednom koreni som nechala len dva mlade konare-vyhonky zo zeme-tie si uviaz o palicu..vsetky ostatne som vzdy odrezala,
ja som to pocula od susedky a robila som to koli bohatej urode.aj ked ti to bude luto,urob to a uvidis-aj uroda bude lepsia ,a maliny sa nebudu tak blaznivo sirit.moznno prvy rok nezarodia dobre lebo to bude pre ne sok,ale potom uz kazdym rokom velmi vela;)
anklar
13.05.09,20:56
my sme doma kazdu jesen pravidekne vykopavali nove vyhonky,ale rastli menej,ked som ich vycistila a zostrihala tak,ze na jednom koreni som nechala len dva mlade konare-vyhonky zo zeme-tie si uviaz o palicu..vsetky ostatne som vzdy odrezala,
ja som to pocula od susedky a robila som to koli bohatej urode.aj ked ti to bude luto,urob to a uvidis-aj uroda bude lepsia ,a maliny sa nebudu tak blaznivo sirit.moznno prvy rok nezarodia dobre lebo to bude pre ne sok,ale potom uz kazdym rokom velmi vela;)

Zaujal ma tento príspevok. Tiež máme maliny a viem, že sa prudko rozliezajú na všetky strany. Nerozumiem jednej veci: ak na jeseň odstránite nové, mladé výhonky, pakticky si odstránite úrodu nasledujúcej sezóny. Alebo nie?Maliny dávajú úrodu na druhoročnom výhonku. Teda, cez leto vám narástli nové výhonky, počas jesene by sa upevnili, vyzreli a nasledujúce leto by mali dať úrodu, lenže vy ich na jeseň odstránite. A, naviac máte počas sezóny ešte aj bohatšiu úrodu. Mám znalostné okno, alebo máte špeciálnu odrodu?
A ponechávate staršie, niekoľkoročné výhonky? Tie vám dávajú bohatú úrodu?
tutiola
14.05.09,06:38
Aby som zabránila nekontolovateľnému šíreniu sa malín po záhrade používam pravidelne kosačku. Je pravda, že korrene sa šíria, ale výhonky nemajú šancu. Mám ich posadené pri plote a inák v tejto časti záhrady mám trávnik a tak ich jednoducho skosím.
Zaujal má nápad s umelou prekážkou, len si myslím, že by musela byť v hlbke okolo metra. Maliny a černice sú veľmi húževnaté a plytka prekážka nie je pre ne prekážkou.
wabi
15.05.09,07:48
Čo sa týka malín, sú dve formy. Jedna rodí len raz a to na mladých výhonoch narastených na jar a na jeseň treba tieto úplne skosiť až k zemi.
Druhá forma rodí dvakrát ročne a to na jeseň na mladých jarných výhonoch a potom ešte raz na jar na tých istých výhonoch ktoré rodili na jeseň a ktoré prezimovali. Kúpil som z Moravi z dvoch rôznych zdrojov aj maliny ktoré údajne rodia celú sezónu - no stavám sa k tomu skepticky, pretože u nás je v lete vždy veľmi sucho. Ale uvidíme...
tutiola
16.05.09,12:09
Maliny rodiace 2x v roku sú realitou. Dokonca sa môže a aj stáva, že prvá úroda je oveľa slabšia ako tá druha. Je to dané tým, že v lete je málo vlahy, ale v jeseni je dosť a teda plody sú väčšie.
tetrisss
16.05.09,16:41
Ja mam taku istu skusenost ako Tutiola, maliny dva krat rodiace, su kvalitnejsie v druhom zarodeni. Ja maliny na jar skratim asi o tretinu vyhonov, co je asi 1,7m nad zemou, stare vyrezem, aj tak su suche a pohnojim hnojivom ako na jahody, mam to vyskusane a nove vyhonky jednoducho, kde ich nechcem, odstrihnem, tam uz nenarastu, inak ja maliny pestujem na vedeni ako hrozno je to prehladne a navyse aj pekne, dam v lete fotku, ked budu vysiet ako cervene goralky:D.
anto
16.05.09,17:24
Ešte existuje jedna možnosť, zničte celý porast malín a vyberte sa na pekný výlet niekde na paseku (šlogu) do lesa a tam si nazbierate nádherné, voňavé maliny, ktoré nepotrebujú žiadnu ďalšiu reklamu.
durisovad
16.05.09,18:12
Len si nezabudnite obliect dlhe nohavice a koselu s dlhymi rukavmi, lebo budete cerveni nielen od malin ale aj od zihlavy, ktora s oblubou medzi malinami rastie. A okrem toho mozno natrafite aj na hady.
alla66
16.05.09,18:17
Macko Uško tam tiež býva.:)
osky
16.05.09,18:35
Zaujal ma tento príspevok. Tiež máme maliny a viem, že sa prudko rozliezajú na všetky strany. Nerozumiem jednej veci: ak na jeseň odstránite nové, mladé výhonky, pakticky si odstránite úrodu nasledujúcej sezóny. Alebo nie?Maliny dávajú úrodu na druhoročnom výhonku. Teda, cez leto vám narástli nové výhonky, počas jesene by sa upevnili, vyzreli a nasledujúce leto by mali dať úrodu, lenže vy ich na jeseň odstránite. A, naviac máte počas sezóny ešte aj bohatšiu úrodu. Mám znalostné okno, alebo máte špeciálnu odrodu?
A ponechávate staršie, niekoľkoročné výhonky? Tie vám dávajú bohatú úrodu?

sory,nepopisala som to asi dost polopate-samozrejme ze tam kde tie maliny chcem,nevykpopavam nove vyhonky,ale prave z tych novych nechavam dva,pekne ,pevne ,mlade,hrubsie a ostatne,ci uz nove alebo stare z jedneho korena idu prec.
a ostatne co narastu vselikade mimo plochy urcenej pre maliny,sa kazdu jesen vykopaju ,niektore su tak tenke ze ich mozno vytrhnut rukou.tie som myslela ze povakopavame.
dufam ze teraz uz som to ujasnila.
osky
16.05.09,18:37
Maliny rodiace 2x v roku sú realitou. Dokonca sa môže a aj stáva, že prvá úroda je oveľa slabšia ako tá druha. Je to dané tým, že v lete je málo vlahy, ale v jeseni je dosť a teda plody sú väčšie.

tak presne o tachto malinach som tu pisala-to su presne take ake mame na >Slovensku u rodicov.:)
arizona
16.05.09,18:40
Zaujal ma tento príspevok. Tiež máme maliny a viem, že sa prudko rozliezajú na všetky strany. Nerozumiem jednej veci: ak na jeseň odstránite nové, mladé výhonky, pakticky si odstránite úrodu nasledujúcej sezóny. Alebo nie?Maliny dávajú úrodu na druhoročnom výhonku. Teda, cez leto vám narástli nové výhonky, počas jesene by sa upevnili, vyzreli a nasledujúce leto by mali dať úrodu, lenže vy ich na jeseň odstránite. A, naviac máte počas sezóny ešte aj bohatšiu úrodu. Mám znalostné okno, alebo máte špeciálnu odrodu?
A ponechávate staršie, niekoľkoročné výhonky? Tie vám dávajú bohatú úrodu?
Treba pri zemi zostrihať tie odrodené-rozoznať to, sú suché,alebo moc košaté.
Nechať treba iba mladé výhonky, tie sú jemnejšie a zelenšie.:) Tie budú rodiť budúcu sezónu.
Kolenčík
16.05.09,18:54
S tým si ťažko pomôžete. Ja pestujem maliny vyše 20 rokov a bez oproblémov, už tu bolo spomínané že najlepšia je tzv. drôtenka, ale je to "na hračku". Doma mám na okraji záhrady cca 100 výhonkov. Tie čo vlani odrodili /sú suché/ sa majú na jeseň tesne nad zemou odstrihnúť /ja tak robím na jar, lebo je u nás veľa snehu a tie vyrodené mi pomáhajú pridržať nové/ Počas roka nechávam len tie najkrajšie výhonky a to mladé - vyrastajúce mimo základného koreňa, aby boli nové - staré je potrebné po 3 rokoch vykopávať. Terajšie nové výhonky a je ich neúrekom opäť likvidujem, veľmi ľahúčko idú aj dvoma prštekmi zo zeme, alebo kosím kosačkou a ponechávam len tie ktoré budú na budúci rok rodiť. Z uvedeného vyplýva, že mi rastú maliny tam, kde chcem ja a môžem z nich vytvárať rady - drôtenka, skupinky a pod.
Radanka
03.03.10,07:23
Takže teraz na začiatku marca už môžem maliny zostrihať a preriediť?
Kolenčík
03.03.10,11:35
Ak si tak neurobila v jeseni, tak áno, len pozor na nové výhonky, ktoré už pomaly budú vychádzať zo zeme z koreňov
Silvernola
03.03.10,14:45
Ja som sa s malinami takisto trápila. Potom som pri presádzaní zakopala do zeme cca 30cm obrubu z plechu ( v robote nám práve menili strechu) a odvtedy tieto problémy nepoznám.
Pridám ešte vlastnú skúsenosť: dvakrát rodiace odrody ti zabezpečia maliny až do mrazov, ak ale chceš plody spracovávať, musíš sa s nimi se**ať dlhú dobu. Razrodiace ti tú úrodu dajú takmer naraz. Osobne mám väčšinu malín tradičných, ostatné len ako chuťovku. Som tradicionalista a v jesennom období mi ani "nerežú":) Tobôž už nie v zime dovážané.
hacker007
23.10.10,11:06
Čaute,

kedy a ako sa majú strihať maliny?
A ako ďaleko majú byť výhonky od seba?
hacker007
23.10.10,11:31
Ďakujem za preloženie mojej otázky.
arizona
23.10.10,11:39
Nemáš za čo :-)
kukučka
23.10.10,11:41
ela77
24.10.10,06:39
My maliny zrezávame pred jarou o tretinu, alebo polovicu, podľa toho aké vysoké vyrastú v predošlom roku.(tento rok po tých dažďoch boli vysoké aj cez dva metre) Tie zrezané vyženú na jar konáriky, ktoré rodia jún a júl. Nové čo na jar vyrašia z koreňov, ktoré sa ťahajú ako burina rodia potom september a október podľa počasia, niekedy aj november. A to sa stále opakuje. Tie maliny sú veľmi vďačná rastlinka. Tiež sa nám ale rozťahovali všade. Susedia rušili kôlňu tak som od nich vypýtala takú pogumovanú krytinu, ktorú chceli odviesť na smetisko, bola široká asi 60 cm, tak som vykopala priekopu (rigol) a tie pásy som tam zakopala. Dúfam, že to pomôže lebo hlbšie tie ich korené nepôjdu. Tiež nechcem otravovať susedov aby sa im plazili po záhrade a ja ich tiež chcem mať iba na jednom mieste, lebo už zasahovali všade. Tú prekážku som dala z oboch strán. Tie maliny sú fantastické a nechcela by som sa ich vzdať. Rušíme ich na dvore a tak som si to takto zabezpečila a potiahla po krajoch záhrady.
Silvernola
24.10.10,07:34
My maliny zrezávame pred jarou o tretinu, alebo polovicu, podľa toho aké vysoké vyrastú v predošlom roku.
Súhlasím, len doplním, že to platí pre raz rodiace odrody. Dvakrát rodiace plodia už na tohtoročných výhonoch, čiže na tých, čo narastú na jar na jeseň rodia prvýkrát. Potom druhýkrát rodia zhruba v tom čase, ako bežné odrody. Mne osobne viac chutia raz rodiace, jesenné mám skôr pre chuť. Tie na zimu zostrihám úplne. Neskúšala som nechať ich na druhý rok, ale podľa niektorých pestovateľov tak dosiahnem, že všetka energia sa sústredí do jesennej úrody.
babun
08.11.10,05:33
Caute, porqadi niekto ako a hlavne KEDY je vhodne presadzat maliny? Mame ich uz dost zarastene travou a burinou, tak by som to rad omladil a skulturnil:))) Vopred dakujem za radu.
Kolenčík
08.11.10,06:49
Všade sa píše, že na jeseň, no ja presádzam na jar a osvedčilo sa mi to, len treba dávať pozor na nové púčiky, aby sa nepoškodili, ale na to treba dávať pozor aj na jeseň. Staré niekoľkoročné vykopávam a nové jednoročné ponechávam. Ja v jeseni nestrihám ani odrodené maliny, ponechávam ich tam kvôli snehu, lebo tie nové ponechané mi potom sneh polámal
Fanny62
11.03.11,13:29
Ako strihať čiernene maliny bez pichliačov?
J500j
05.06.12,11:46
Neviem ale ja som zatial počul o malinách, malino-černiciach a černiciach. Čierne maliny som nepočul. Čo to je?
pablito74
05.06.12,18:50
Dobry den, ciernoplode maliny ako napr. Bristol, rodia ako klasicke maliny na minulorocnych vyhonoch, ktore po odrodeni zaschnu, a môzu sa odstanit tesne pri zemi, hned po zbere, alebo kedykolvek do jari.
J500j
06.06.12,11:02
Ďakujem za vysvetlenie
wabi
11.06.12,09:23
Tak tejto komukácii som neporozumel. Jedine ak to bolo myslené ironicky.
Jedine ak by sme to brali ako pri politikoch keď "odpovedajú na otázku" ale nejakú úplne inú, než bola položená.
Otázka bola ako zabrániť malinám v rozrastaní... odpoveď hovorila o černiciach či ostružinách, ktoré sa ale koreňmi nerozrastajú v pôde ako maliny.
Zabrániť možno hlbokým prehradením- napríklad betonovým podzemným múrikom, alebo ručným vytrhávaním, alebo postrekom.
Valcake
11.06.12,22:31
....cha,... že vraj betonové, či iné zátarasy:eek:... to ale neplatí pre mojich susedov.:mad: Maliny nestačím vytrhávať zo skalky, z trávnika a vlastne zovšadiaľ. Oni sa nestarajú vôbec:(..čo môžeme robiť????
Indeed
12.06.12,04:34
rdšej maliny, ako spád semien buriny
Valcake
12.06.12,22:55
..no ale takto máme jedno aj druhé..
wabi
15.06.12,05:37
Ešte by si to mohla vzdať a pestovať maliny úplne všade. Je to celkom chutné ovocie. Tiež sa mi rozrastajú v záhrade.
Väčší orech ich vie zastaviť, ale inak len pesticid alebo manuálne vytrhávanie.
Veď ale každý kto má maliny má podobný problém a nejak sa s ním ak chce mať maliny vysporiuada.
Horšie keď niekto nechce mať maliny a má ich aj tak...
Dá sa to vytrhať dôkladne s rýľom. Potom hlbší betonový múrik od suseda a potom ešte pár krát dôkladné vytrhnutie keď bude obrastať a po čase vôla človeka zasa raz zvíťazí nad prírodou ako vždy...
Valcake
15.06.12,11:29
..ešte toto..všade mať maliny. :eek: Máme malú záhradku, kde je všetko..., ale je všetko v poriadku a oni majú všade všetko natískané. Raz za čas prídu, ani neoberajú,lebo im popadá.:--- Mohli dať k zadnému plotu.:mad:
arizona
15.06.12,11:57
postriekaj total herbicidom .-)
bettylou
15.06.12,14:59
U nás nestíhame, oberú tí pred nami..
vemak
17.06.12,20:20
Ja mám len 4 odrody, ale nemám problém s rozrastaním a v zemi žiadne zátarasy. Pestujem ich na drôtoch, na zemi čierna textília a kôra. Nechávam len výrez tam kde chcem aby rástli, a oni rastú len tam.
nattali
02.04.16,14:48
presne toto som sa chcela opýtať ... môžem maliny obsypať tenkou vrstvou mulčovacej kôry? vraj nie, že ich môžem len okopávať ... nezadusí mi tá kôra nové výhonky?
Kolenčík
03.04.16,06:06
neboj sa prejdú aj cez kôru, mne prešli i cez kamenný odpad a štrk.
arizona
03.04.16,11:15
presne toto som sa chcela opýtať ... môžem maliny obsypať tenkou vrstvou mulčovacej kôry? vraj nie, že ich môžem len okopávať ... nezadusí mi tá kôra nové výhonky?
Maliny nie je vhodne okopavat,maju plytke korene, mozes ich poskodit. A neboj sa, malina je "mrcha", tie jej vyhonky ani mulcovacia kora nezastavi.
nattali
03.04.16,12:43
supis, to som chcela pocut :-) dakujeeem
wabi
13.04.16,03:07
Vysial som semienka veľkoplodých raz rodiacich obrovskoplodých ruských malín ktoré sa mi prekrížili s 2 x rodiacimi Poľskými, s cielm získať "beztrné" ktoré viacerí žiadajú. Podarilo sa. Tento rok očakávam prvé úrody ak všetko dobre pôjde... budú to po dlhšej dobe prvé Slovenské hoci na Rusko-Polských základoch.
Kate1001
08.09.17,10:32
Ja sa snažím už druhý rok maliny vysadiť a stále nič. Vždy mi vykapú. Neviem či mi ich susedia pri plote niečím postriekajú, ale zatiaľ vždy vyschli. Už rozmýšľam, že ich vysadím na iné miesto. Môžem zem prikryť čiernou textíliou a zasypať kôrou?
ivka70
08.09.17,10:51
Ja sa snažím už druhý rok maliny vysadiť a stále nič. Vždy mi vykapú. Neviem či mi ich susedia pri plote niečím postriekajú, ale zatiaľ vždy vyschli. Už rozmýšľam, že ich vysadím na iné miesto. Môžem zem prikryť čiernou textíliou a zasypať kôrou?
Mozes, nevadi im to prekrytie, ale maliny su tak huzevnate, ze ani folia a kora nie je pri rozrastani pre ne prekazkou.
Mária27
08.09.17,14:27
Ja sa snažím už druhý rok maliny vysadiť a stále nič. Vždy mi vykapú. Neviem či mi ich susedia pri plote niečím postriekajú, ale zatiaľ vždy vyschli. Už rozmýšľam, že ich vysadím na iné miesto. Môžem zem prikryť čiernou textíliou a zasypať kôrou?
Stáva sa mi to isté. Brat hovorí, že ich niečo podožerie.
Valcake
08.09.17,21:28
Tiež ma napadá najskôr to postriekanie, veď maliny nie sú náročné..keď vysádzaš na jeseň je dobré zaliať a prihrnúť pôdu, aby nevymrzli.
wabi
09.09.17,14:44
Tak sa to podarilo až neuveriteľne úspešne. Mám nové vlastné hybridné maliny...Niektoré majú dokonca zdvojené obrovské plody Keď sa dobre pohnoja rastú až do 3-4m do výšky a po prehnojení potom necestujú pretože sa majú dobre tam kde sú a nerastú po celej záhrade. Je to len o tom, že kaď nie sú dobre pohnojené hľadajú lepšie pôdu preto potom cestujú viacej...
afrikánka
09.09.17,15:07
wabi, to máš pravdu. Keď maliny spotrebujú živiny, ujdú aj niekoľko metrov od svojho pôvodného koreňa. A dobre je aj maliny vysadiť pozdĺž plota, ponechať cca 0,5 metra okopaniny a pokračovať trávnikom. Vtedy sa dajú "ujduté" maliny pravidelne pokosiť, udržovať občasným okopaním a je aj dobrý prístup k oberaniu. V neposlednom rade aj prirodzený, úžitkový živý plot, avšak v prípade, že máme takú možnosť výsadby. A prihnojovať každý rok.
kukučka
09.09.17,17:30
Tak sa to podarilo až neuveriteľne úspešne. Mám nové vlastné hybridné maliny...Niektoré majú dokonca zdvojené obrovské plody Keď sa dobre pohnoja rastú až do 3-4m do výšky a po prehnojení potom necestujú pretože sa majú dobre tam kde sú a nerastú po celej záhrade. Je to len o tom, že kaď nie sú dobre pohnojené hľadajú lepšie pôdu preto potom cestujú viacej...
Vďaka za cennú radu.Najkrajšie maliny tu dala fotku pmajkap, tuším do "čo nám kvitne..., odvtedy ju volám, Majka Malinova :D Keď som včera videla oživenú túto tému, rozmýšľala som, ako ťa privolať. Vitaj späť a príď častejšie. Ak máš tie svoje maliny na predaj, hlásim sa.
Valcake
09.09.17,17:55
Aj ja sa hlásim na maliny..a mám prvú úrodu na Asimine i keď málo, ale veľmi sa teším.
alaya1
09.09.17,18:10
2 dvojrocne kriky, uroda cca 15 kuskov :)