PORADA.sk
PORADA.sk

Zobraziť plne funkčnú verziu príspevku : najomna zmluva alebo zmluva o vypozicke bytu ak byt prenajima FO nepodnikatel?



natam
15.05.09, 10:21
Dobry den,
aky mate nazor, co je lepsie - prenajom /vypozicka bytu v OV?

Skusim zhrnut co som zatial zistila -
1. najomna zmluva - odplatne, min. 1 EUR - musim sa zaregistrovat aj ked moj prijem z najomneho je nizsi ako 5nasobok zivotneho minima (vtedy ale neplatim dan).

prijem z prenajmu sa plati iba zo sumy presahujucej 5 x 178.92 = 894.6 EUR; (26950.7196 SKK), cize ak budem mat mesacny prijem z prenajmu do vysky 74 EUR (2200 Sk) neplatim dan


2. zmluva o vypocicke - bezodplatne - ak by najomcovia platili len energie, pritom ucty budem fyzicky platit ja (ak by ich platili oni, uz mam povinnost registrovat a podavat danove priznanie aj ked nemam prijem)

"považuje sa to za dodanie služby za protihodnotu" ?

"§ 9 som si obhajil, ale problem podla DÚ ani tak nerobi ten § 9, ale § 54.

A doplním, že napriek bezodplatnosti tejto služby, daňová povinnosť pri nej vzniká." ?


ake vidite vyhody/nevyhody medzi najmom a vypozickou? Pri vypocizke vidim vyhodu, ze sa nemusim registrovat a chodit po uradoch. :-)



dakujem,
Natalia

Lianka
15.05.09, 16:48
Ja ti teda neviem, ale ja na urady nechodim... Je to strata casu a ustne aj tak nic nevybavim. Vsetko posielam postou. Cas je vzacny.

Nie je povinnost registrovat sa osobne, staci poslat registraciu postou. Danovy urad ti posle postou aj karticku s pridelenym DIC (pokial sa vyslovene nedohodnes inak). A danove priznanie tiez mozes poslat postou.

Ak si veci dobre zmanazujes, po ziadnych uradoch chodit nemusis, ak ta len toto trapi.

Lianka
15.05.09, 16:54
Celkom mi nie je jasne, odkial tie paragrafy beries:

Zakon o dani z prijmov od 1.3.2009: § 9 Príjmy oslobodené od dane, § 54 ucinnost zakona

http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-1-3-2009-a.html#54: § 9 Zastupovanie, § 54 Opravy zrejmých omylov a nesprávností

Akosi nevidim suvislost. Skus to upresnit.

natam
18.05.09, 08:06
tie paragrafy som len vytiahla z inych diskusii, zaujalo ma pri nich ze riesia, kedy vznika a nevznika danova povinnost (dakujem za upozornenie ze sa to da aj postou:-). Mozno to neviem naformulovat spravne, ale v podstate by som chcela radu, ako postupovat pri prenajme bytu, teda aky typ zmluvy zvolit a preco, viem, ze behat po uradoch nemusim aj ked mam prijem bez zmluvy, ale dobry sused sa vzdy najde, tak sa pre istotu zaregistrujem :-) mozno aj to, ake maju skusenosti ludia s vypodou zmluvneho vztahu pri tychto typoch zmluv - co je lepsie z celkoveho pohladu, dakujem

Lianka
18.05.09, 12:21
V pripade prenajmu prenajimas na zaklade najomnej zmluvy.

Ja uprednostnujem zmluvy na dobu urcitu, s moznostou predlzenia. Nemala som s tym zatial problem. V pripade potreby inej upravy vyhotovime dodatok k zmluve.

Ja si skor zakladam na najomnikoch. Preferujem ludi, ktori su mi odporucani alebo ktorych osobne poznam.

Mária27
18.05.09, 14:52
Prečo chceš prenajímať byt, keď nechceš mať príjem? Kto ti to uverí?
A prečo zakladáš dve témy o tom istom?

zdendik18
20.05.09, 00:09
Ja mam tiež byt a chcem ho prenajať ale nechcem na nom zarabat ..... potrebujem ho dat do prenájmu pretoze v nom nebyvam a zbytočne zaň plaťim každý mesiac 6 000 Sk. Chcem iba aby sa mi vrátilo to čo dam za najomne ja.

SlavaK
20.05.09, 06:08
Pozdravujem.
Ak sa prenajima byt, čo sa vlastne považuje za príjem? Ak úhrada za najomne a inkaso tvorí spolu napr. 60 Eur a niekto inkasuje napr. 80 Eur od svojho najomnika, príjem je 80 Eur alebo 20 Eur?
Ide mi o to, čo sa posudzuje vo vzťahu k 5 násobku životného minima. Predpokladám že 20 Eur. Je to naozaj tak?

natam
25.05.09, 09:15
podla mna tych 20 euro.
najomne je podla mna tvoj prijem/zisk teda 20 euro, inkaso/media/sluzby/fondy su vydavky teda 60,
to co dostavas od najomcu na zaklade najomnej zmluvy je nájomné a úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu, cize 20+60, opravte ma ak sa mylim

Ella2
25.05.09, 09:32
Poraďte mi prosím, mamička - dôchodkyňa má možnosť prenajať firme 1 izbu v rodinnom dome na príležitostné ubytovanie zamestnancom - možno 3 dni v mesiaci. Musí sa prihlásiť na daňovom úrade aj keď neprenajíma kompletnú bytovú jednotku?

Lianka
25.05.09, 15:52
Poraďte mi prosím, mamička - dôchodkyňa má možnosť prenajať firme 1 izbu v rodinnom dome na príležitostné ubytovanie zamestnancom - možno 3 dni v mesiaci. Musí sa prihlásiť na daňovom úrade aj keď neprenajíma kompletnú bytovú jednotku?


Nie, nemusi.


2. Otázka:

Vlastním rodinný dom, v ktorom prenajímam jeho časť. Mám povinnosť zaregistrovať sa na daňovom úrade ?

Odpoveď:

Ak fyzická osoba prenajíma časť nehnuteľnosti, časť bytu alebo časť nebytového priestoru, nevzťahuje sa na ňu povinnosť registrácie.
Ak však fyzická osoba prenajíma takú časť rodinného domu, ktorá tvorí samostatnú bytovú jednotku (byt), tejto fyzickej osobe vzniká povinnosť registrácie.

Zdroj: usmernenie drsr

Lianka
25.05.09, 15:54
Pozdravujem.
Ak sa prenajima byt, čo sa vlastne považuje za príjem? Ak úhrada za najomne a inkaso tvorí spolu napr. 60 Eur a niekto inkasuje napr. 80 Eur od svojho najomnika, príjem je 80 Eur alebo 20 Eur?
Ide mi o to, čo sa posudzuje vo vzťahu k 5 násobku životného minima. Predpokladám že 20 Eur. Je to naozaj tak?

Prijem je to, co tvori proti hodnotu, co inkasujes - sam si si odpovedal: Prijem je 80 EUR.

Lianka
25.05.09, 15:56
Ja mam tiež byt a chcem ho prenajať ale nechcem na nom zarabat ..... potrebujem ho dat do prenájmu pretoze v nom nebyvam a zbytočne zaň plaťim každý mesiac 6 000 Sk. Chcem iba aby sa mi vrátilo to čo dam za najomne ja.

Ako znie otazka? Ak si vlastnickou bytu, na zaklade zmluvy o prenajme tak mozes urobit. Nezabudni sa registrovat na DU. Vysku najomneho si urcite v najomnej zmluve.

lml
07.07.09, 13:56
Podľa mňa sa vaša mama nemusí registrovať, práve z toho dôvodu, že nejde o nájom celého bvytu ale len jeho časti. Som si v tom takmer istá, tak na 90%.