dara
15.05.09,19:48
Ahojte opať sa hlásim o rady, chceme zasadiť brečtan do akej hĺbky ho treba sadiť? totižto máme terasu a sme dali dorobiť drevennú oporu a chcem aby sa potom brečtan ťahal, nemáte s tým niekto skúsenosti? aj ako rýchlo sa rozrastá? a ako treba polievať? a hlavne by ma zaujímalo, do akej hĺbky posadiť a či treba široký kvetináč, no dosť otázok, ale nič som tu také nenašla k tomu, ďakujem moc šikovnejším a múdrejším za cenné rady.
arizona
15.05.09,19:03
Ak máš možnosť, tak saď radšej do voľnej zeme. Ak musíš voliť kvetináč, tak väčší.
Možno brečtan nebudeš musieť kupovať,ak má niekto v okolí, určite ho bude strihať. Stačí ked ti dá odrezky. Sadí sa pomerne nahusto. Spočiatku mu dlho trvá, pokým sa zakorení a bude rásť. Ale potom už rastie ako burina.
Ak kúpiš B. už zakorenený, sadíš do zeme bežným spôsobom.

Ak budeš mať odrezky saď ich naopak t.j. koncom (vrcholom) do zeme. Najlepšie je urobiť "také blato" , zasadiť a spočiatku častejšie polievať.

Možno sa Ti táto metóda bude zdať divná, ale mám ju odskúšanú:)
Zita5
15.05.09,19:21
Ak máš možnosť, tak saď radšej do voľnej zeme. Ak musíš voliť kvetináč, tak väčší.
Možno brečtan nebudeš musieť kupovať,ak má niekto v okolí, určite ho bude strihať. Stačí ked ti dá odrezky. Sadí sa pomerne nahusto. Spočiatku mu dlho trvá, pokým sa zakorení a bude rásť. Ale potom už rastie ako burina.
Ak kúpiš B. už zakorenený, sadíš do zeme bežným spôsobom.

Ak budeš mať odrezky saď ich naopak t.j. koncom (vrcholom) do zeme. Najlepšie je urobiť "také blato" , zasadiť a spočiatku častejšie polievať.

Možno sa Ti táto metóda bude zdať divná, ale mám ju odskúšanú:)

Súhlasím s Tebou , aj mám mám metódu s odrezkami brečtanu odskúšanú , len som ich na husto popichala do zeme a ujal sa .Na husto som dávala preto , lebo som počítala vopred s možnosťou , že niektorý odrezok vyhynie .
Zitulda
15.05.09,19:21
Ja som dostala od kamarátky odrezky brečtanu. Mám to teraz vo vode a nebudem ich mať možnosť hneď posadiť. Akú dlhú dobu vydržia vo vode? alebo ich posadiť do kvetináčov a potom do zeminy na záhrade. Díky
janka67
15.05.09,19:29
Ja som odrezky brečtanu vlani na jar zasadila do kvetináčov a na jeseň som ich z nich vybrala, pekne zakorenené, a zasadila som ich volne do pôdy, tak ako som potrebovala. Úspešnosť prijatia cca 90 %.
dara
15.05.09,19:50
no ďakujem Vám moc, nemám možnosť ich zasadiť priamo do zeme, teda konkrétne chcem aj do zeme sadiť, ale tieto chceme mať na terase aby nám tam nebolo vidno od susedov a ešte je to aj pekné a zelené a vydrží to, brečtan budem mať taký diví, ak som to teda správne pochopila, ak ten odrezok dostanem, sadím to na husto cca koľko od seba? či úplne pri sebe? a nebudem to dávať tým hnedým koncom odrezaným, ale tým opačným? pýtam sa jak debil, ale snáď po lopate, aby som vedela. ďakujem, a spočitaktu teda každý deň polievať? a koľk omu cca trvá kým sa zakorení a rozrastie?
a_je_to
15.05.09,20:33
Brečtan v kvetináči pod holým nebom nemá dlhú perspektívu. Lebo sa ťažko chráni pred mrazom, ak sa neodloží niekde, kde nepremrzne celý koreň. Množí sa odrezkami dosť dobre, hlavne ak mu pomôžeš stimulátorom /dostať v záhradkárskych potrebách/ a prikryješ zaváraninovým pohárom počas zakoreňovania. Koreňový profil, hlavne v kvetináči by nemal preschnúť, ale ani byť dlhšie zamokrený, ideálne je trvale vlhká, nie mokrá pôda. Pre zakoreňovanie odrezkov je v pôde rovnako dôležitý vzduch, ako voda. Brečtan je vápnomilný druh, ak nemáš staršiu omietku, alebo vápencový štrk, tak mu do zeminy ku koreňom primiešaj aspoň väčšie množstvo nahrubo nadrvených vaječných škrupín. Odvďačí sa lepším rastom, aj zelenšou farbou. Hĺbka sadenia - zakorenený odrezok radšej hlbšie ako plytšie, on si korene vytvorí tam, kde ich potrebuje. Na ťahanie po omietke nepotrebuje žiadnu oporu, sám sa uchytí aj na úplne holú stenu, aj na okenné sklo a okenný rám . Lepšie sa mu darí na severnej a východnej stene, ako na južnej a západnej. Sám sa uchytí aj na kmeň hrubšieho stromu, ale po suchom dreve som ho ešte nevidel ťahať sa bez umelého upínania. Rýchlosť rastu - ja som sadil v roku 1998 a dnes na juhovýchodnej stene má výšku cca 8 metrov a oválnu šírku okolo 5 metrov z jedného koreňa. Ak sa podarí zajtra, tak pripojím foto.
dara
16.05.09,06:58
dobre dakujem ti pekne za odpoved, no ja chcem cast aj do kvetinacov je ti teda problem aby prezimovsl vonku v kvetinaci? Ma s tym niekto este skusenost?
aviator
16.05.09,18:46
dobre dakujem ti pekne za odpoved, no ja chcem cast aj do kvetinacov je ti teda problem aby prezimovsl vonku v kvetinaci? Ma s tym niekto este skusenost?
Má. Náš prezimoval v pohode už niekoľkokrát. Treba dávať pozor, aby nepreschol.
a_je_to
17.05.09,09:58
Kritický čas je na konci zimy, ak sa nadzemná časť preberie skôr, ako korene v zmrznutom kvetináči. V pôde je ešte ľad a listy už potrebujú vlahu na transpiráciu. Vo voľnej pôde a s koreňmi siahajúcimi do nepremŕzajúcej hĺbky to nehrozí. Pripájam aj sľúbené fotos.
Rozalka
17.05.09,11:25
Fotky sú pekné, chcem ťa len upozorniť na agresivitu brečtana: videla som zničené steny (zateplené), polystyrénové table sa rozsypali pod brečtanom.
VladoaKatka
17.05.09,11:31
Odrezky cca 20 cm s jedným listom som postrkala do zeme cca 15 cm od seba, samozrejme až po list.
Brečtan je plevel, nepotrebuje zvláštnu staroslivosť. Mne za 7 rokov tak rozrastli nastrkané odrezky, že pred dvomi rokmi, keď sme ich likvidovali, potrebovali sme sekeru a krompáč:D, korene má veľmi rozrastené, ešte stále sa mi miestami ukáže nejaký výhonok.

Inak ja som brečtan pri plote, nahradila kvetinou plamienok, nepotrebovala som to mať ako neprehľadný živý plot..., rastie síce len od jari do jesene, ale kvitne mi 2x do roka, je to krajšie.
VladoaKatka
17.05.09,11:35
Fotky sú pekné, chcem ťa len upozorniť na agresivitu brečtana: videla som zničené steny (zateplené), polystyrénové table sa rozsypali pod brečtanom.
Rozalka máš pravdu, mne zničil drevený plot.
k.fecko
17.05.09,15:35
Sadit brectan, aby sa tahal po dome neodporucam. Asi pred nesiacom som otrhal z domu cely brectan. Tu spst si radsej nepredstavujte. Aj ked som cakal, ze to bude este horsie. Ak sadit brectan k domu, tak len na nejaku pevnu drevenu konstrukciu.
VladoaKatka
18.05.09,09:02
Sadit brectan, aby sa tahal po dome neodporucam. Asi pred nesiacom som otrhal z domu cely brectan. Tu spst si radsej nepredstavujte. Aj ked som cakal, ze to bude este horsie. Ak sadit brectan k domu, tak len na nejaku pevnu drevenu konstrukciu.
Brečtan len k pletivovému plotu, inak zapustí "vzdušné korene" aj do dreva aj do omietky, zničí všetko.
VERONIKA6
18.05.09,09:18
Tiež máme s brečtanom zlé skúsenosti. Tak sa rozťahal, že je všade, nestačíme ho likvidovať.
ekonella
18.05.09,09:35
Nám sa dostal pod strešnú krytinu a miestami začalo zatekať, takže aj keď bol krásny museli sme ho zlikvidovať.
dara
19.05.09,09:18
Má. Náš prezimoval v pohode už niekoľkokrát. Treba dávať pozor, aby nepreschol.
A čo je prosím ťa vhodné robiť aby nepreschol? a ako ošetriť aby nezmrol?
dara
19.05.09,09:20
Odrezky cca 20 cm s jedným listom som postrkala do zeme cca 15 cm od seba, samozrejme až po list.
Brečtan je plevel, nepotrebuje zvláštnu staroslivosť. Mne za 7 rokov tak rozrastli nastrkané odrezky, že pred dvomi rokmi, keď sme ich likvidovali, potrebovali sme sekeru a krompáč:D, korene má veľmi rozrastené, ešte stále sa mi miestami ukáže nejaký výhonok.

Inak ja som brečtan pri plote, nahradila kvetinou plamienok, nepotrebovala som to mať ako neprehľadný živý plot..., rastie síce len od jari do jesene, ale kvitne mi 2x do roka, je to krajšie.
plamienok mám aj ja, ako sa treba oň špeciálne starať a dobre prezimuje? kúpila som ho prvý krát.
dara
19.05.09,09:21
Sadit brectan, aby sa tahal po dome neodporucam. Asi pred nesiacom som otrhal z domu cely brectan. Tu spst si radsej nepredstavujte. Aj ked som cakal, ze to bude este horsie. Ak sadit brectan k domu, tak len na nejaku pevnu drevenu konstrukciu.
No my máme konštrukciu a po nej chcem aby sa ťahal, nie po dome.
VERONIKA6
19.05.09,09:43
No my máme konštrukciu a po nej chcem aby sa ťahal, nie po dome.
My s ním nerobíme nič a prezimuje, ťahá sa aj tam kde sa nemá.
dara
31.05.09,18:05
Ešte sa teda spýtam skúsenejších, môže teda byť ten brečtan aj v kvetináčoch, prezimuje pekne?
Valcake
01.06.09,23:56
Kritický čas je na konci zimy, ak sa nadzemná časť preberie skôr, ako korene v zmrznutom kvetináči. V pôde je ešte ľad a listy už potrebujú vlahu na transpiráciu. Vo voľnej pôde a s koreňmi siahajúcimi do nepremŕzajúcej hĺbky to nehrozí. Pripájam aj sľúbené fotos.
Ahoj, prijala by som z toho brečtanu gold. Mne sa veľmi páči.;) Ja som zasadila na chate, ale len ten obyčajný, aby nebolo vidno od susedov. Keď sa správne strihá, nie je žiaden problém. V starej záhrade mi pekne obrástol peň stromu.
Valcake
02.06.09,01:03
Prikladám obrastený peň brečtanom...
Petak
21.02.12,06:47
Ahojte, potrebujem poradiť ohľadom opory,po ktorej sa má brečtan popínať. Na jar chceme robiť betónový plot a popri ňom chcem vysadiť brečtan na striedačku s paviničom. Nie je betón veľmi hladký,nepórovitý podklad pre takéto ťahavé rastliny? Uchytí sa bez problémov? Nemáte s tým niekto skúsenosti. Ďakujem za vaše rady.
gaspi
21.02.12,11:57
Pavinic by nemal mat s tym ziaden problem, uchytava sa niecim podobnym ako "prisavky". Brectan, to je uz otazne. Neviem, co presne mysis betonovym murom (DTcka ci betonove panely?).
arizona
21.02.12,16:36
@ gaspi
pavinic trojlalocny sa prichytava sam na stenu ako prisavka.
Ale pavinic patlalocny NIE!

Takze pozor pri kupe ;)

mrk aj sem :
http://www.porada.sk/t46089-popinave-rastliny-v-zahrade.html
gaspi
22.02.12,08:37
Ej, mas pravdu, nato som zabudol ;).
vicktor
27.02.12,08:11
Ahojte, potrebujem poradiť ohľadom opory,po ktorej sa má brečtan popínať. Na jar chceme robiť betónový plot a popri ňom chcem vysadiť brečtan na striedačku s paviničom. Nie je betón veľmi hladký,nepórovitý podklad pre takéto ťahavé rastliny? Uchytí sa bez problémov? Nemáte s tým niekto skúsenosti. Ďakujem za vaše rady.

Toto je moj pripad spred 12 rokov.
Zasadil som brectan a pavinic trojprsty na striedacku, tesil som sa z prirastkov. Po 3 rokoch pavinic zakryl cely mur. Odvtedy som ho musel stale skracovat. Po dalsich 3 rokoch sa suseda so mnou rozhadala, ze sa to taha k nej. Staci ho jedno leto zanedbat a zakryje/zadusi vsetko kam dosiahne, za tyzden narastie meter a stale sa rozvetvuje.
Odporucam striedavo nasadit roznofarebne brectany a po 3 rokoch pavinic uplne vykorenit.
bupi
02.05.12,20:40
Je lepsie zasadit brectan s korienkami - presadit, alebo sadit odrezky ako ste uz pisali - opacnym koncom? Na jesen som sadila aj s korienkami, ale tuto zimu vymrzli vsetky. Chcem skusit znovu, neviem aky sposob je rychlejsi. Potrebujem zakryt vyhlad cez pletivovy plot.

Existuju plazive aj tahave brectany, alebo vsetko jedno a to ako sa tahaju, resp. plazia zavisi len od okolia?
Valcake
02.05.12,22:00
korela
02.05.12,23:39
Sadit brectan, aby sa tahal po dome neodporucam. Asi pred nesiacom som otrhal z domu cely brectan. Tu spst si radsej nepredstavujte. Aj ked som cakal, ze to bude este horsie. Ak sadit brectan k domu, tak len na nejaku pevnu drevenu konstrukciu.
Nebolo to kvôli tomuto? Ak si ho strhával v apríli, vtedy aspoň v našich končinách začína najviac na jar rásť, má plno života v sebe.
"A náš tip, když už je břečťan příliš bujný. Potřebujeme-li jej strhnout, uřízneme
větve nad zemí a necháme nejdřív zaschnout. Utrháváme, až když zcela zaschnou a uvolní se kořínky."
http://loskutak.nova.cz/clanek/okrasna/brectan.html
vicktor
03.05.12,10:41
Je lepsie zasadit brectan s korienkami - presadit, alebo ...
Existuju plazive aj tahave brectany...?

Ja som odrezky neskusal. Resp. odrezky som dal do vody a vyckal kym vyhnali korienky. Tiez som kupil v malom kvetinaci zopar rastliniek a tie zasadil. Rychlost rastu bola znacne odlisna.
Moje brectany maju niekolko rokov, cize aj riadne korene, ale tuto zimu bolo mrazivo a slnecno a listy uschli. Rastliny nie, vyhanaju nove olistenie.
Mam drobnoliste rastliny, tie sa dobre prichytavaju na mure, aj prepletaju po pletive. Al velkoliste sa dobre chytaju na mur, ale pletivo ignoruju, pokryju plochu, ale uschnu kazdu, aj miernu zimu, aku tie drobnoliste zvladnu.