babooa
21.05.09,10:27
Ahoj,

vie mi prosím niekto poradiť....

Firma si vzala spotrebný úver zabezpečený biankozmenkou.
Úver som zaúčtovala, ale potom som sa dozvedela, ze by som mala uctovat aj o tej biankozmenke...len mi nie je jasne ako, sak oni ten uver riadne splatcaju a zmenka vypisana teda zatial nebola.

Vie mi niekto poradiť????

ďakujem Petra
hanelie
21.05.09,10:02
prepáčte mimotemy , zaujímalo by ma, prečo má biankozmenka / príp. zmenka / akési prednostné právo uplatnenia na súde
a_je_to
22.05.09,18:42
Najprv si od firmy vyžiadaj fotokópiu úverovej zmluvy, kde by o tom malo byť viac. Ale aj bez toho...o biankozmenke sa zatiaľ neúčtuje, je iba zárukou za splácanie úveru podľa zmluvných pravidiel. Splatením úveru zmenka zanikne. Ak by sa pravidlá porušili, tak dojde zrejme k eskontácii zmenky - predloženiu pred lehotou splatnosti, o čom firma dostane avizo. Až potom musíš účtovať zánik zbytku úveru a jeho nahradenie zmenkovým záväzkom 231/322 a k tomu splatný úrok 562/322, zostávajúci úrok 381/322. To sa už iba spláca 322/221, ale už podľa iných, prísnejších pravidiel.
Prednostné právo a prísnejšie pravidlá sú zrejme stanovené v zákone o zmenkách a šekoch č. 191/1950 Zb., ktorý sa dosť ťažko zháňa.
vierockak
22.05.09,19:49
dopl. info - ak firma účtuje v podvojnom účtovníctve a úver, ktorý sekundárne zmenka kryje prechádza cez rok - resp. po uzavretí riadnej účtovnej závierky, potom by mala byť v poznámkach k účtovnej závierke uvedená informácia, že firma takúto zmenku vystavila