natam
25.05.09,00:05
Zdroj OZ-
Nájomné a úhrada za plnenia poskytované s užívaním bytu § 696 (1) Spôsob výpočtu nájomného, úhrady za plnenia poskytované s užívaním bytu, spôsob ich platenia, ako aj prípady, v ktorých je prenajímateľ oprávnený jednostranne zvýšiť nájomné, úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu, a zmeniť ďalšie podmienky nájomnej zmluvy, ustanovuje osobitný právny predpis.
(2) Úhrada za plnenia poskytované s užívaním bytu alebo preddavok na ne sa platí s nájomným, ak sa účastníci nedohodnú alebo právny predpis neustanovuje inak.

Dobry den,
chcela by som sa opytat, ci mozem pre ucely najomnej zmluvy jednotlive 3 platby, ktore hradi najomca, rozdelit a spolu ich volat uhrada za prenajom bytu?

Moja verzia-
Nájomca je povinný platiť 1. nájomné, 2. úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu (služby a energie) a 3. úhradu pri (ročnom) vyúčtovaní ďalej spolu aj ako „úhrada za prenájom bytu“ a to nasledovne...:

Chapem to tak, ze najomne niekedy zahrna a niekedy nezahrna uhradu za plnenia poskytovane s uzivanim bytu, ale ja by som chcela jednotlive zlozky rozddelit (mozno mi to vyhovorite :-))
- Pytam sa to preto, lebo ako prinutit najomcu ako setrit, napr. mam cca odhad, ake mozu byt mesacne preddavky, ale kazdy clovek mina inak, a ked dam najomcovi fixny realny limit na uhrady, bude sa snad snazit, aby ho nepresvihol, a ak nie, tak bude musiet mesacne platit viac,

- viem, ze nieco moze najomca nahlasit (a platit) na svoje meno- elektrina, telefon, internet, ale to je asi vsetko?

- Asi by sa to rozdelenie na jednotlive body 1.2.3 hodilo aj pre danove ucely, pri danovom priznani, asi treba rozlisit najomne kvazi zisk a uhrady podla rocneho zuctovania od spravcu kvazi vydavky?
- Okrem toho ako mozem podat danove priznanie v marci spravne, ked rocne zuctovanie budem mat az v maji?
Nakoniec prilis vela otazok :-) len sa v tom zorentovavam, ale dakujem za vsetky komenty a rady :-)
Natalia
Lianka
25.05.09,15:06
Vyjadrim sa k jednej casti:


... - Asi by sa to rozdelenie na jednotlive body 1.2.3 hodilo aj pre danove ucely, pri danovom priznani, asi treba rozlisit najomne kvazi zisk a uhrady podla rocneho zuctovania od spravcu kvazi vydavky?
- Okrem toho ako mozem podat danove priznanie v marci spravne, ked rocne zuctovanie budem mat az v maji?

V danovom priznani uvadzas uhrn prijmov z prenajmu, nic nedelis, ani na zisk. Mas narok si od prijmu odpocitat skutocne alebo pausalne vydavky (40%), § 6, ods. 10,11. Do prijmu su zahrnute vsetky prijmy penaznych prostriedkov, ktore si v kaledarnom roku, za ktore podavas DP, prijala.

Tym "rocnym zuctovanim" mas asi na mysli vyuctovanie od spravcu za sluzby za predchadzajuci kalendarny rok. Pokial ti najomnik uhradi nedoplatok vycisleny v tomto vyuctovani, je tvojom prijmom v obdobi, kedy ho prijmes. T. j. ak mas vyuctovanie sluzieb za rok 2008, vyuctovanie je vydane v maji 2009, ty ho uhradis v lehote splatnosti, najomnik ti tento nedoplatok uhradi napr. 15.6.2009, pre teba je tento prijem prijmom roku 2009.