danushka
23.07.08,21:47
Prosím o radu
Sme platcami DPH účtujem v JU, ako zaúčtovať došlú fa z EU?
Vypočítať z ceny DPH? Aký typ DPH?

ĎAkujem
treba zadať typ DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html):
Nadobudnutie tovaru podľa § 11 a § 49 odst. 2c / riadky 5.7.18.19/

Je to tzv. samozdanenie.
danushka
23.07.08,19:52
ahojte oberonaci, ja mam možno primitívnu otázku no dosť podstatnú pre mňa. sme štvrťročný platca DPH a teraz pri robení DPH za 2q sa mi stal taký problém, že faktúru mam hoci správne zaúčtovanú nedá mi ju do DPH tlačiva mi ju nezapočíta a neviem prečo, musela som ich ručné nahadzovať. vie mi niekto poradiť kde robím chybu? ide o došlú faktúru a pri väčšine mam aj záznam že to patri do 2.štvrťroku no cca pri 6 nemám a keď sa mi vyhodilo oznámenie, že tato faktúra bola vyradená z DPH a či zaradiť opravný tak som dávala áno, prosím poraďte mi aby som sa už najbližšie nemusela s tým zase trápiť a rozmýšľať prečo mi vychádza nesprávne DPH, ďakujem
Anithocka, buď si zadala zaúčtovanie pri type DPH - ,,nezaradiť do DPH " alebo si zadala zlý dátum DPH, a následne sa ti to v danom kvartáli nezobrazilo..., inak si to neviem vysvetliť...
danushka
23.07.08,19:58
Mám otázku.Robím v Oberone.Sme platcami DPh.Posielame tovar poštou do členských štátov-neplatičom dph.Aký paragraf mám použiť pre Dph?
A čo pri vystavených dobropisoch?
Veľmi pekne dakujem za rady.
Ak predávate tovar do členských štátov neplatičom DPH, vy faktúrujete s našou DPH, to isté platí aj pre vystavené dobropisy. Nechápem, prečo by ste mali uvádzať nejaký paragraf, keď predaj nie je oslobodený od DPH...
Ale ak sa mýlim, tak nech ma tu niekto opraví.
anithocka
24.07.08,10:53
Anithocka, buď si zadala zaúčtovanie pri type DPH - ,,nezaradiť do DPH " alebo si zadala zlý dátum DPH, a následne sa ti to v danom kvartáli nezobrazilo..., inak si to neviem vysvetliť...


Danushka, vedela som ze nesklames :) dnes som na to prisla aj ja zly typ DPH som zadala, ale dakujem
anithocka
27.07.08,10:04
ahojte, ešte mám jednu otázočku ohľadom výpočtu miezd v programe Oberon. Ako si mám nastaviť aby mi program počítal odvody iba od 22.7.2008 kedy nastupil zamestnanec??? a čste otázočka kde si mým nastaviť zvýšenie daňového bónusu lebo som si myslela, že program to robi automaticky, ale nerobi stale mi pocíta z 555 Sk, vie mi niekto poradit?? dakujem
MANAGERIA
27.07.08,12:39
je bohovky v mojej uctovnej firmicke na nom makame
kornelia2
27.07.08,16:16
Ahojte,ako mam do oberonu MZDY dat prispevok na dovolenku?
danushka
30.07.08,17:59
ahojte, ešte mám jednu otázočku ohľadom výpočtu miezd v programe Oberon. Ako si mám nastaviť aby mi program počítal odvody iba od 22.7.2008 kedy nastupil zamestnanec??? a čste otázočka kde si mým nastaviť zvýšenie daňového bónusu lebo som si myslela, že program to robi automaticky, ale nerobi stale mi pocíta z 555 Sk, vie mi niekto poradit?? dakujem
Daňový bonus si nastavíš nasledovne
1. servis
2.nastavenie programu
3.minimálna mzda
4.v rámčeku daň z príjmu si upravíš aktuálnu výšku daň. bonusu a potvrdíš OK/od 1.7.2008 je to 582,- SK/

A čo sa týka zamestnanca od 22.7.2008...predsa v deň keď nastúpil do zamestnania, v ten deň si si ho musela zaevidovať aj v personalistike a odvody Ti vypočíta len z hrubej mzdy, aká mu alikvótne prináleží za odpracované hodiny v porovnaní s fondom pracovného času za júl...
anithocka
30.07.08,19:22
A čo sa týka zamestnanca od 22.7.2008...predsa v deň keď nastúpil do zamestnania, v ten deň si si ho musela zaevidovať aj v personalistike a odvody Ti vypočíta len z hrubej mzdy, aká mu alikvótne prináleží za odpracované hodiny v porovnaní s fondom pracovného času za júl...[/quote]


Danuska, ale to je presne ten problem, ze mne vypocitava za cely mesiac aj ked do personalistiky som zadala termin 22.7.2008 vypocitava mi za cely mesiac jul a neviem preco :( a ešte jedna otázočka, prečo mi niektorých zamestnancom mi neťahá odvody teda musím si pri Tvorbe mzdy dať iné zmeny a všetko ručne nahadzovať ale iba pri dvoch mi to nerobí a dvôvod netusím :( tak a aby toho ešte nebolo málo tak to je posledná otázočka: zamestnanec sám dal výpoveď k 30.6.2008 a o necelý mesiac teda v polovičke júla bol znova prijatý naspäť do zamestnania to si ho mám vymazať z databázy a znovu nahrať s dátumom nástupu do pracovného pomeru, či ako to mám spraviť?

PS: inak dakujem za ten danovy bonus zajtra sa na to pozriem
alicacka
01.08.08,12:50
Myslím, že aj mne to tak robí, choď na upraviť mzdu v tvorbe miezd a tam zadaj počet odpracovaných dní a nezabudni vypnúť kontrolu fondu prac.času.Ďań. bonus bude len za júl, t.j. mzdy budeš robiť v auguste za júl, len vtedy bude urobená iste aj aktualizácia, t.j. možno už dnes je. Idem sa pozrieť na stránku exalogic.sk.
anithocka
04.08.08,13:57
Myslím, že aj mne to tak robí, choď na upraviť mzdu v tvorbe miezd a tam zadaj počet odpracovaných dní a nezabudni vypnúť kontrolu fondu prac.času.Ďań. bonus bude len za júl, t.j. mzdy budeš robiť v auguste za júl, len vtedy bude urobená iste aj aktualizácia, t.j. možno už dnes je. Idem sa pozrieť na stránku exalogic.sk.

spravila som tak ako mi tu radíš, ale aj tak mi vypočítava odvody zo mzdy za cely mesiac teda zamestnance ma mzdu 8 100, tak mi vypocitava s tejto sumy, aj ked zadam pocet odpracovanych dni a vypnem kontroku fondu prac. času, je to tak spravne? podla mna nie
anithocka
05.08.08,17:13
poradaci, poradte ako vypocítať odvody do poistovni z minimalnej mzdy ak nebol zamestnnacom cely mesiac vzdy mi to pocita zo sumy 8 100 teda v plnej vyske je to spravne? ak zadam napriklad odpracovanych 5 dni vypocita mi to mzdu prisluchajucu k tymto 5 dnom, ale odvody mi pocita zo sumy 8 100, to mam vsetko rucne nahadzovat???????????????? dakujem
IvetaH
05.08.08,17:19
Dnes som čítala na Exalogic, že dávajú novú verziu a v zmenách je uvedené, že bola odstránená chyba vo výpočte odvodov. Skús to pozrieť, možno je to tvoj prípad.
Pekný večer
danushka
07.08.08,16:29
Prišla už niekomu automatická aktualizácia Oberonu teraz niekedy? U mňa sa stále nezobrazuje prepočet konverzného kurzu ani v mzdách, ani vo vystavených faktúrach a nevidím možnosť, ako to nastaviť. Minulého týždňa som však stiahla demo verziu jednému klientovi uň v PC a tam už tá voľba bola, aby sa konverzný kurz v dokladoch zobrazoval. Vie mi niekto poradiť ako na to, alebo či mám ešte počkať, byť trpezlivejšia ?:):):)
alicacka
07.08.08,16:53
Mne to už dávno zobrazuje. Nemáš náhodou nastavené v nastaveniach, aby ti nezobrazovalo ? Niekde v nastaveniach to je. Prosím pozri sa na to. Ja som už faktúry v júni mala aj s EUR a mzdy už za jún som mala v EUR-tiež.
alicacka
07.08.08,16:58
Čo sa týka výpočtu odvodov, mali chybný program. Už sa to opravilo.
danushka
07.08.08,18:40
Mne to už dávno zobrazuje. Nemáš náhodou nastavené v nastaveniach, aby ti nezobrazovalo ? Niekde v nastaveniach to je. Prosím pozri sa na to. Ja som už faktúry v júni mala aj s EUR a mzdy už za jún som mala v EUR-tiež.
Dakujem za info, ešte to prelúskam raz, asi si k tomu treba poriadne sadnúť.
Melnick
07.08.08,18:44
Dakujem za info, ešte to prelúskam raz, asi si k tomu treba poriadne sadnúť.

Servis
Nastavenia - Firma
Firma
Uprav si na aktuálnu hodnotu konv. kurz
Zaklikni : duálne zobrazenie ceny na dokladoch
anithocka
08.08.08,11:26
ahojte, aj po abgreitovanie Oberonu mi stale vypocitava odvody pri pracovnikoch, ktory nepracovali cely mesiac z celkovej sumy a nie z tej ktora je prisluchajuca zamestnancovi, vie mi niekto poradit? dakujem
Melnick
08.08.08,13:50
anitočka ,
ak som správne pochopila ,prijala si zamestnanca uprostred mesiaca .
Program Ti urobí mesačnú mzdu aj s doplatkom do MM. Ty odklikni sledovanie FPČ a vymaž doplatok do minima. Uprav hodiny ,ktoré by mali byť odpracované odo dňa nástupu a k nim Ti naskočí adekvátna mzda za odpracované hodiny. Aj výpočet odvodov je potom z tejto sumy.
anithocka
08.08.08,17:51
anitočka ,
ak som správne pochopila ,prijala si zamestnanca uprostred mesiaca .
Program Ti urobí mesačnú mzdu aj s doplatkom do MM. Ty odklikni sledovanie FPČ a vymaž doplatok do minima. Uprav hodiny ,ktoré by mali byť odpracované odo dňa nástupu a k nim Ti naskočí adekvátna mzda za odpracované hodiny. Aj výpočet odvodov je potom z tejto sumy.


jeeeej dakujem, konecne niekto kto ma pochopil :) dakujem uz viem ten doplatok som nevymazala a preto mi to furt pocitalo z celkovej mzdy ale pri taktomto zamestnancovi mozem uplatnit celu nezdanitelnu ciastku pripadajucu na jeden mesiac ci si to mam vypocitat adekvatne k odpracovanycm dnom?
Melnick
08.08.08,22:55
jeeeej dakujem, konecne niekto kto ma pochopil :) dakujem uz viem ten doplatok som nevymazala a preto mi to furt pocitalo z celkovej mzdy ale pri taktomto zamestnancovi mozem uplatnit celu nezdanitelnu ciastku pripadajucu na jeden mesiac ci si to mam vypocitat adekvatne k odpracovanycm dnom?

Nie . Neodčítavaš a neupravuješ NČZD. Túto mu uplatníš v plnej výške, aj keby jeho mzda bola 1.-SKK.:)
anithocka
11.08.08,10:52
poradaci dakujem za radu ohladom miezd uz mi to pocita spravne :) pekny den
anithocka
16.09.08,15:52
ahojte, už dávno som sa Vás chcela spýtať na čo je dobrá funkcia v Oberone HROMADNÉ ÚČTOVANIE neviem ju ja totiž nijako využiť, ďakuem za odpoveď
nicolet
10.10.08,09:32
Ahojte, pracovník bol prepustený 4.9.08. Mal vyplatenú mzdu aj s prepl.dovolenkou vo výške 6238,-Sk. Program OBERON neusleduje max. VZ na NP a GP (30219:30x4=4029), ale počíta odvody zo sumy 6238. Nevie niekto poradiť? Opravila som to ručne ale niekedy to človek neusleduje.
anithocka
18.10.08,13:34
ahojte, mám otázočku ako má moja kolegyňa zaúčtovať v Oberone nákup úžitkového MV, bol zaplatený predadvok z poklade a potom došla zálohová faktúru. teda preddavok chce znížiť o výšku DPH vie nám niekto poradiť? dakujeme
alicacka
18.10.08,15:01
Predpokladám, že ste platili na základe nejakého dokladu, preto by ste mali mať medzi zálohovými faktúrami evidovanú zálohový doklad, ktorý ak dôjde faktúra - vtedy keď ju nahrávaš, tak si vytiahni "záloha" a tam sa ti ukáže doklad, na základe ktorého si platila, ten sa natiahne do faktúry, ktorú práve vyplňuješ ako záväzok a vec je vyriešená.
alicacka
18.10.08,15:04
No ak mal plat 6 tisíc, tak samozrejme, že z toho vypočítava odvody. Už či pracoval celý mesiac, alebo pracoval 4 dni, za ktoré dostal 6 tisíc. 6 tisíc je 6 tisíc a nie maximum. Ja mám takýto názor. Ja by som určite neopravovala na 4 tisíc, tak ako to hovoríš ty. Maximálny odvod je za mesiac a u neho mesiac tvoria tie 4 dni a nie celý mesiac - maximum je uvedený na celý mesiac nie na dni, preto sa to neprepočítava. Ale ak sa mýlim, tak ma opravte.
anithocka
18.10.08,16:03
Predpokladám, že ste platili na základe nejakého dokladu, preto by ste mali mať medzi zálohovými faktúrami evidovanú zálohový doklad, ktorý ak dôjde faktúra - vtedy keď ju nahrávaš, tak si vytiahni "záloha" a tam sa ti ukáže doklad, na základe ktorého si platila, ten sa natiahne do faktúry, ktorú práve vyplňuješ ako záväzok a vec je vyriešená.

sorry nejakosi nechápem ten postup :( dňa 30.9.2008 uhradil 109 000 v hotovosti, v následne ten istý deň mu dali zálohovú faktúru na tú istú sumu. takže si to zaučtujem 314/211 (to bude preddavok), ale neviem ako tú faktúru účtovať? :( vlastne ako znížiť preddavok a výšku DPH v Oberone ako to mám spraviť?????
alicacka
18.10.08,16:11
Prepáč, myslela som, že máš JÚ. Ja účtujem v Oberone v JÚ.
Lucinka23
22.10.08,17:26
Ahojte, potrebovala by som poradiť. Začala som účtovať v Oberone a zaujímalo by ma nasledovné. Ak pri účtovaní niečo zabudnem a na konci mesiaca sa k tomu vrátim a doúčtujem to. Umožňuje program nejako to zoradiť dátumovo, lebo mne po vytlačení peňažného denníka zostane ten zápis na konci, vlastne tak, kde som ho zaúčtovala, hoci je napr. dátum 1.9. medzi 21.9. a 22.9. Ďakujem za radu.
zuzu247
23.10.08,07:37
V MOŽNOSTIACH, dolu na lište je voľba "Prečíslovanie poradových čísiel", program zápisy uloží podľa dátumu. Dajú sa aj prečíslovať čísla dokladov, ak treba voľbou nad, t,j. "Prečíslovanie pokladničných dokladov".
Pekný deň
Lucinka23
23.10.08,15:50
Ďakujem veľmi ste mi pomohla, už som myslela, že sa s tým nedá nič robiť.
Lucinka23
23.10.08,15:51
Ďakujem. Veľmi si mi pomohla, už so myslela, že sa s tým nedá nič robiť.
Lucinka23
23.10.08,16:36
zuzu prosím ťa, ešte by ma zaujímalo ako účtuješ platbu kartou. Ja to účtujem takto: v deň, keď má doklad o platbe kartou zúčtujem dve nepeňažné operácie a to príjem do priebežnej položky a výdavok v členení. No a na konci mesiaca, keď mám výpis, tak to zaúčtujem ako výdavok do priebežnej položky. Neviem, či to robím správne. Poraď mi prosím. L.
zuzu247
24.10.08,16:00
Myslím, že je to OK, pre istotu sa pohrab tu na porade určite to tu už bolo riešené.
:)
Lucinka23
24.10.08,18:06
Ďakujem.
Lucinka23
08.11.08,12:38
Ahojte, ešte raz idem k vám po radu ohľadom oberonu. Začala som si nahadzovať vystavené faktúry. kedže tieto sa nevystavovali v tomto pgm ale ručne, tak som si otvorila vystavené faktúry, vpísala všetky potrebné údaje, keď som šla dolu zadať suma, nechcelo ma to pustiť ďalej, t.z. nemohla som tam nič vpísať. Tak som v časti položky dokladu dala novú položku tovar na celkovú sumu. No pgm mi celkovú sumu zaokrúhľuje t.z. pokiaľ je tam suma 12345,50 tak mi dá do pohľadávky 12346 alebo ak 12345,40 tak na 12345. Zaokrúhľuje to matematicky na celé koruny. Nedá sa to nejak nastaviť, aby to zaokrúhľovalo správne? ďakujem
EPk
08.11.08,13:51
Ahojte, ešte raz idem k vám po radu ohľadom oberonu. Začala som si nahadzovať vystavené faktúry. kedže tieto sa nevystavovali v tomto pgm ale ručne, tak som si otvorila vystavené faktúry, vpísala všetky potrebné údaje, keď som šla dolu zadať suma, nechcelo ma to pustiť ďalej, t.z. nemohla som tam nič vpísať. Tak som v časti položky dokladu dala novú položku tovar na celkovú sumu. No pgm mi celkovú sumu zaokrúhľuje t.z. pokiaľ je tam suma 12345,50 tak mi dá do pohľadávky 12346 alebo ak 12345,40 tak na 12345. Zaokrúhľuje to matematicky na celé koruny. Nedá sa to nejak nastaviť, aby to zaokrúhľovalo správne? ďakujem
Zaokruhlovanie sa nastavuje cez Firma-Typy dokladov-Kniha pohľadávok- kliknes na dany doklad napr faktura a tam nastavis zaokruhlenie ake potrebujes.
Melnick
08.11.08,14:07
http://www.porada.sk/845311-post5.html
Stačí ak trochu pohľadáš na Porade.:)
Lucinka23
08.11.08,15:01
Ďakujem.
anithocka
14.11.08,18:11
ahojte poradaci, prave som sa docitala ze program Oberon v podvojnom uctovnictve pri uhrade zahranicneho zavazku by mal aj vypocitat kurzovy rozdiel mne to vsak nepocita, vie mi niekto poradit ako na to? aby som si ho nemusela rucne dopocivat ked to vraj robi Oberon? a este mam jednu otazocku na co je dobra funkcia v podvojnom uctovnictve ktora sa voa, ze hromadne uctovanie bankovych vypisov ci tak nejako. a este jedna otazocka, to je uz mimo uctovnictva, ale tyka sa Oberonu, ako sa daju oznacit obchodny partneri ked si ich chcem vytlacit na stitky a nechcem ich tam mat vsetkych iba niektorych? dakujem za odpoved
Melnick
19.11.08,10:57
ahojte poradaci, prave som sa docitala ze program Oberon v podvojnom uctovnictve pri uhrade zahranicneho zavazku by mal aj vypocitat kurzovy rozdiel mne to vsak nepocita,vie mi niekto poradit ako na to? Musíš si v predkontácii kliknúť na "oprava" a tam už sa Ti ponúka tabuľka kde môžeš predkontovať kurzový zisk a kurzovú stratu aby som si ho nemusela rucne dopocivat ked to vraj robi Oberon? a este mam jednu otazocku na co je dobra funkcia v podvojnom uctovnictve ktora sa voa, ze hromadne uctovanie bankovych vypisov ci tak nejako.Môžeš si stiahnuť celý bankový výpis - po dohode s bankou s a este jedna otazocka, to je uz mimo uctovnictva, ale tyka sa Oberonu, ako sa daju oznacit obchodny partneri ked si ich chcem vytlacit na stitky a nechcem ich tam mat vsetkych iba niektorych? Použi filter dakujem za odpoved:):):):):)
anithocka
19.11.08,12:07
Ďakujem za odpovede na moje otazocky, ale este ohladom toho kurzoveho rozdielu by som sa chcela spytat: To si mam nastavit predkontaciu v tej pomocou ktorej uctujem zavazky zahranicne, napriklad zahranicny zavazok mam pod kodom 550 tak v tom istom si mam nastavit ten kurzovy rozdiel?? nejako nechapem ...ja som si myslela, ze ak si nahodim kurz a dam si uhradu faktury tak mi to samo vypocita, ale to si asi musim zvlast zadavat predkontaciu, ci ako to vlastne sa robi??

PS: a to som si myslela, ze uz Oberon celkom dobre ovladam :) zdanie casto klame
evka-janekova
19.11.08,12:44
Stiahla som si do PC zo stránky exalogic.sk inštalačný balík pre Jenoduché účtovníctvo. To mi teraz bude normálne fungovať, akym spôsobom sa za to platí?
Diky
anithocka
19.11.08,12:46
áno bude to fungovať normálne do 100 poloziek je to bezplatne äteda tak nam bolo povedane ked sme volali do firmy). My sme si tam zavolali na HOTLINE cislo a oni nam dali aktivacny kod ktory sme si zadali do programu a v ten isty den sme museli uhradit sumu ktoru nam oni povedali, dali nam aj VS a poslali fakturu na tu sumu, faktura uz vlastne bola uhradena v den vystavenia. cennik je na ich stranke
Melnick
19.11.08,12:50
Stiahla som si do PC zo stránky exalogic.sk inštalačný balík pre Jenoduché účtovníctvo. To mi teraz bude normálne fungovať, akym spôsobom sa za to platí?
Diky
Dovolí Ti zaúčtovať 100 zápisov, ak neukončíš program,tak aj oveľa viac. No hneď ako zatvoríš PC a znovu budeš chcieť pracovať,oznámi Ti, že nemáš licenčné práva. Zaplatíš si taký program v akom chceš účtovať / veľmi slušná suma/ a fachčíš ďalej bez problémov. :):):)
Melnick
19.11.08,13:20
Ďakujem za odpovede na moje otazocky, ale este ohladom toho kurzoveho rozdielu by som sa chcela spytat: To si mam nastavit predkontaciu v tej pomocou ktorej uctujem zavazky zahranicne, napriklad zahranicny zavazok mam pod kodom 550 tak v tom istom si mam nastavit ten kurzovy rozdiel?? nejako nechapem ...ja som si myslela, ze ak si nahodim kurz a dam si uhradu faktury tak mi to samo vypocita, ale to si asi musim zvlast zadavat predkontaciu, ci ako to vlastne sa robi??

PS: a to som si myslela, ze uz Oberon celkom dobre ovladam :) zdanie casto klame
anitocka, musíš si vo svojich predkontáciách vytvoriť 4 ďalšie kódy a to na: kurzový zisk a kurzovú stratu v pohľadávkach a na kurzový zisk a kurzovú stratu v záväzkoch - dáš možnosť účtovania "automaticky" .
Kód môžeme mať iný Ty aj ja - dôležité sú účty 545 , 645 :)
anithocka
22.11.08,19:03
anitocka, musíš si vo svojich predkontáciách vytvoriť 4 ďalšie kódy a to na: kurzový zisk a kurzovú stratu v pohľadávkach a na kurzový zisk a kurzovú stratu v záväzkoch - dáš možnosť účtovania "automaticky" .
Kód môžeme mať iný Ty aj ja - dôležité sú účty 545 , 645 :)

ďakujem takto to nastavene mam, len ja som si myslela, ze ak si dam uhradu zavazku hned mi to predkontuje aj kurzovy rozdiel len som chcela vediet ci to tak je, ale asi nie ..dakujem
anithocka
07.12.08,11:19
ahojte, zase moja otazocka
...ako sa v Oberone nahrava saldokonto. Z jedneho programu chcem zaciatkom roka prejst do Oberonu, tak ze ako nahram neuradene faktury??
..a druha otazka ako to bude z prechodom na Euro v programe Oberon (len ci niekto nahodou nevie)?
..dakujem
zuzu247
08.12.08,15:31
vo "Fime", v období je možnosť "Prechod na euro", ale oberoňáci to odporúčajú robiť čo najneskôr možno, najlepšie po kompletnom zaúčtovaní a uzatvorení roku 2008.
Baťuška
09.12.08,03:14
Ahojte poraďáci. Robili ste niekto prechod v mzdovom systéme OBERON zo 40 hod. týždenného pr. času na 38,75 alebo naopak? Vyrátalo Vám dobre dovolenku? Mne zostáva rovnaký zostatok v hodinách a pri dňoch mi urobí desatinné číslo. Je to v poriadku?
Niektorý zamestnanci začínajú od februára pacovať na dve zmeny (uväzok 38,75), je to len dočasné asi na pol roka. Čo mi odporúčate. Mám obavy z prerátavania dovolenky.
anithocka
11.12.08,13:13
ahojte, nevie mi niekto poradit ako nahravat saldokonto v Oberone? (chcem zmenit uctovny program z FIBU na OBERON)!! dakujem za radu...
Melnick
11.12.08,13:24
vo "Fime", v období je možnosť "Prechod na euro", ale oberoňáci to odporúčajú robiť čo najneskôr možno, najlepšie po kompletnom zaúčtovaní a uzatvorení roku 2008.

Zatiaľ je to len pracovná verzia. NESKÚŠAJ !!!!!!!!!!!!!!!!!!
zuveska
18.12.08,08:13
ahojte, nevie mi niekto poradit ako nahravat saldokonto v Oberone? (chcem zmenit uctovny program z FIBU na OBERON)!! dakujem za radu...
Ak mas vacsiu firmu, pripadne povinny audit, Oberon ani neskusaj. Okrem inych mensich nedostatkov, evidencia majetku je uplne nepostacujuca. Ja som si celkom slusne skomplikovala zivot. Musela som dokupit Omegu na spracovanie majetku. Na mensiu firmu staci a robi sa celkom dobre, ale keby som sa mala dnes znova rozhodnut na Oberon by som nepresla.
kornelia2
18.12.08,10:36
mate skusenosti s počiatočnými stavmi v oberone?
anithocka
19.12.08,20:04
Ak mas vacsiu firmu, pripadne povinny audit, Oberon ani neskusaj. Okrem inych mensich nedostatkov, evidencia majetku je uplne nepostacujuca. Ja som si celkom slusne skomplikovala zivot. Musela som dokupit Omegu na spracovanie majetku. Na mensiu firmu staci a robi sa celkom dobre, ale keby som sa mala dnes znova rozhodnut na Oberon by som nepresla.

ahojky ZUVESKA, Oberon na s.r.o.-cke máme a som s ním pomerne spokojná s tohto dôvodu chceme zmeniť aj na druhej firme, ale neviem ako nahrať nauradené pohľadávky a záväzky do programu Oberon na začiatku roku 2009 a ako nahrať začiatočné stavy :( nevieš mi náhodou poradiť? firma, ktorú chceme dať do oberonu nemá povinnosť auditu a v majetku ma jedine tri auta na leasing, ktoré aj tak končia v roku 2009.
Melnick
20.12.08,09:30
mate skusenosti s počiatočnými stavmi v oberone?
Po ukončení roka si daj cez :
1/ Firma
2/Obdobie
3/Prevod počiatočných stavov
Melnick
20.12.08,09:38
ahojky ZUVESKA, Oberon na s.r.o.-cke máme a som s ním pomerne spokojná s tohto dôvodu chceme zmeniť aj na druhej firme, ale neviem ako nahrať nauradené pohľadávky a záväzky do programu Oberon na začiatku roku 2009 a ako nahrať začiatočné stavy :( nevieš mi náhodou poradiť? firma, ktorú chceme dať do oberonu nemá povinnosť auditu a v majetku ma jedine tri auta na leasing, ktoré aj tak končia v roku 2009.
S neuhradenými pohľadávkami a záväzkami nerobíš nič. Premietnu sa Ti vo výkaze o majetku a záväzkoch roku 2008 a automaticky Ti ako neuhradené ostávajú v KZ a KP r.2009. Neviem čo viac s nimi chceš robiť.
Dá sa vyfiltrovať ešte podľa dĺžky splatnosti,podľa obchodných partnerov .....no proste je tam toľko možností ,že sa mi ani nechcú všetky vypisovať.
anithocka
20.12.08,11:58
S neuhradenými pohľadávkami a záväzkami nerobíš nič. Premietnu sa Ti vo výkaze o majetku a záväzkoch roku 2008 a automaticky Ti ako neuhradené ostávajú v KZ a KP r.2009. Neviem čo viac s nimi chceš robiť.
Dá sa vyfiltrovať ešte podľa dĺžky splatnosti,podľa obchodných partnerov .....no proste je tam toľko možností ,že sa mi ani nechcú všetky vypisovať.

áno ja viem, že je tam veľa možnosti a preto ten program mám rada ..ale tu ide o to, že chcem zmeniť program Fibu na prgoram Oberon, a ak si iba nahram začiatočné stavy už v novom programe (Oberon) tak nebudem vedieť priradiť úhrady faktúr ak si nenahrám každú jednu neuhradenú faktúru ktorá nebola uhradené v roku 2008 keď v roku 2009 už budem používať Oberon?? tak preto sa pýtam ako na to?
Melnick
20.12.08,12:31
áno ja viem, že je tam veľa možnosti a preto ten program mám rada ..ale tu ide o to, že chcem zmeniť program Fibu na prgoram Oberon, a ak si iba nahram začiatočné stavy už v novom programe (Oberon) tak nebudem vedieť priradiť úhrady faktúr ak si nenahrám každú jednu neuhradenú faktúru ktorá nebola uhradené v roku 2008 keď v roku 2009 už budem používať Oberon?? tak preto sa pýtam ako na to?

To budeš musieť naozaj iba nahodiť všetky neuhradené FA z iného programu. No myslím si, že žiaden soft nie je taký geniálny, aby túto možnosť preklopenia z jedneho účt. softu do druhého obsahoval .:o
anithocka
20.12.08,19:41
To budeš musieť naozaj iba nahodiť všetky neuhradené FA z iného programu. No myslím si, že žiaden soft nie je taký geniálny, aby túto možnosť preklopenia z jedneho účt. softu do druhého obsahoval .:o

áno ja viem, že to mi nespraví žiadny program, ale ja potrebujem vedieť ako to nahodiť do Oberonu na začiatku roka? ( ak sa bude jednat o doslu faktúru tak napriklad: 504/321 v celkovej sume a dam, že nezaradiť do DPH teda, že nebudem rozpisovať sumy na cena bez DPH, DPH a spolu) toto ja neviem ako na to :(
danushka
22.12.08,14:39
áno ja viem, že to mi nespraví žiadny program, ale ja potrebujem vedieť ako to nahodiť do Oberonu na začiatku roka? ( ak sa bude jednat o doslu faktúru tak napriklad: 504/321 v celkovej sume a dam, že nezaradiť do DPH teda, že nebudem rozpisovať sumy na cena bez DPH, DPH a spolu) toto ja neviem ako na to :(
Anithocka, myslím, že keď budeš nahadzovať v novom roku faktúry z predchádzajúceho roka, ktoré Ti budú visieť ako neuhradené pohľadávky a závazky z predchádzajúceho roka, tak ak tam zadáš DPH z predchádzajúceho zdaniteľného obdobia, tak sa Ti DPH v danom kvartáli/mesiaci nezobrazí - veď tam budeš zadávať dátum dodania tovaru/služby. Takto by to malo byť OK, pretože suma celkovo Ti sedieť bude a nebude zmatok pri došlých a vyšlých úhradách za OFA a DFA. Ak som porozumela správne, tak Ti ide o to, aby si nemala zmatok v DPH...
anithocka
22.12.08,20:04
Anithocka, myslím, že keď budeš nahadzovať v novom roku faktúry z predchádzajúceho roka, ktoré Ti budú visieť ako neuhradené pohľadávky a závazky z predchádzajúceho roka, tak ak tam zadáš DPH z predchádzajúceho zdaniteľného obdobia, tak sa Ti DPH v danom kvartáli/mesiaci nezobrazí - veď tam budeš zadávať dátum dodania tovaru/služby. Takto by to malo byť OK, pretože suma celkovo Ti sedieť bude a nebude zmatok pri došlých a vyšlých úhradách za OFA a DFA. Ak som porozumela správne, tak Ti ide o to, aby si nemala zmatok v DPH...

takže v podstate ak som správne pochopila, nahadzovať faktúry tak, že si rozpíšem základ dane + DPH s tým, že dátum vzniku daňovej povinnosti budem udávať este z roku 2008, ale určite mi to bude vyhadzovať chybu ako sa poznám. ďakujem Danushka za odpoveďˇ:)
Lucinka23
24.12.08,12:32
ahojte, prvýkrát začínať pracovať s DPH a oberonom v JÚ. Ako správne nahadzovať výdavky? Mám napr. výdavok:
Základ dane: 324,76
DPH: 280,99
Spolu: 605,75
Skutočne uhradené: 605,50

Ja môžem dať na VPD len 605,50. Ako to správne nahodiť?

Ďakujem.
danushka
25.12.08,23:03
ahojte, prvýkrát začínať pracovať s DPH a oberonom v JÚ. Ako správne nahadzovať výdavky? Mám napr. výdavok:
Základ dane: 324,76
DPH: 280,99
Spolu: 605,75
Skutočne uhradené: 605,50

Ja môžem dať na VPD len 605,50. Ako to správne nahodiť?

Ďakujem.
Lucinka23, pri rozpise ZD a DPH máš ešte možnosť zaokrúhlenia, v tomto prípade by si tam dala sumu -0,25 SK:).
Lucinka23
26.12.08,08:21
Tá suma sa mi potom kde premieta v peňažnom denníku? Ide mi do VOZD?
Ďakujem ti, som rada, že nielen ja pracujem cez sviatky
Lucinka23
26.12.08,08:26
Prosím ťa danushka, ešte jedna vec. Tie typy DPH tam zadávam pričom aké? som trochu z toho nanervy, stále čítam zákon DPH a mám z toho veľký chaos. Ale zatiaľ tomu chápem takto:
- keď budem dávať tržby cez reg.pokladňu resp. faktúru, tak zadám typ DPH pre dodávku cez § 8 a 9
- keď budem dávať výdavky na nákup tovaru - tak zadám typ DPH § 51 ods. 1 písm. a - sú to faktúru a doklady z RP
- keď budem dávať výdavky na nákup tovaru z ČR - tak zadám typ DPH § 11 - samozdanenie
- nie je mi jasné čo, keď budem zadávať dobropis (mám dobropisy k faktúre s novinami) a keď budem účtovať vratné obaly (fľaše, prepravky)

Prosím poraď mi ešte aj s týmto. Ďakujem.
danushka
26.12.08,10:47
Tá suma sa mi potom kde premieta v peňažnom denníku? Ide mi do VOZD?
Ďakujem ti, som rada, že nielen ja pracujem cez sviatky
Po zaokrúhlení Ti upraví základ dane a tento bude v peň. denníku zobrazený ako výdavok ovpl. základ dane v členení v akom ho zadáš, DPH sa zobrazí v knihe DPH.
danushka
26.12.08,10:50
Prosím ťa danushka, ešte jedna vec. Tie typy DPH tam zadávam pričom aké? som trochu z toho nanervy, stále čítam zákon DPH a mám z toho veľký chaos. Ale zatiaľ tomu chápem takto:
- keď budem dávať tržby cez reg.pokladňu resp. faktúru, tak zadám typ DPH pre dodávku cez § 8 a 9ÁNO
- keď budem dávať výdavky na nákup tovaru - tak zadám typ DPH § 51 ods. 1 písm. a - sú to faktúru a doklady z RPÁNO
- keď budem dávať výdavky na nákup tovaru z ČR - tak zadám typ DPH § 11 - samozdanenieÁNO
- nie je mi jasné čo, keď budem zadávať dobropis (mám dobropisy k faktúre s novinami) a keď budem účtovať vratné obaly (fľaše, prepravky)nižšie som ti priložila link

Prosím poraď mi ešte aj s týmto. Ďakujem.

kuk sem :
http://www.porada.sk/t97095-dobropis-v-oberone.html
Lucinka23
26.12.08,11:03
ďakujem danushka, som rada, že mi pomáhaš, dúfam, že keď ešte na niečo narazím, tak mi opäť pomôžeš.
anithocka
26.12.08,12:24
ahojte, este sa chcem vrátit k zmene uctovnoho programu, teraz som si to vyskusala v demo firme, a ked si budem chciet v roku 2009 nahravat neuhradene faktury z roku 2008 stale mi vypisuje, ze neplatny datum. mam si zadat datum vystavenia, dodania 1.1.2009, ale datum zdanitelneho plnenia 31.12.2008? ci ako na to? prosim poradte :(
Melnick
26.12.08,12:48
ahojte, este sa chcem vrátit k zmene uctovnoho programu, teraz som si to vyskusala v demo firme, a ked si budem chciet v roku 2009 nahravat neuhradene faktury z roku 2008 stale mi vypisuje, ze neplatny datum. mam si zadat datum vystavenia, dodania 1.1.2009, ale datum zdanitelneho plnenia 31.12.2008? ci ako na to? prosim poradte :(
Faktúry roku 2008 nemôžeš nahrávať v r. 2009.
Vráť sa do obdobia r. 2008 - nahraj si ich a potom zmeň obdobie na rok 2009 . Neuhradené faktúry r. 2008 Ti budú vysvietené červene a úhradu môžeš urobiť bez problémov aj v roku 2009.
danushka
26.12.08,12:52
ahojte, este sa chcem vrátit k zmene uctovnoho programu, teraz som si to vyskusala v demo firme, a ked si budem chciet v roku 2009 nahravat neuhradene faktury z roku 2008 stale mi vypisuje, ze neplatny datum. mam si zadat datum vystavenia, dodania 1.1.2009, ale datum zdanitelneho plnenia 31.12.2008? ci ako na to? prosim poradte :(
Anithocka, tuším Ti nevezme v tomto roku ani demoverzia dátum z budúceho roka. Skús si v demoverzii nahrať doklad s určitým dátumom a DPH s dátumom dodania daj do predchádzajúceho zdaň. obdobia a potom to prekonroluj v knihe DPH, tak budeš vidieť, kde všade sa Ti nahraný doklad premietne...Predsa vieš previazanosť kníh, tak to skontroluj takto:). A v demoverzii sa neboj ničoho, tam nič nepokazíš.
anithocka
26.12.08,12:54
[quote=Melnick;900647]Faktúry roku 2008 nemôžeš nahrávať v r. 2009.
Vráť sa do obdobia r. 2008 - nahraj si ich a potom zmeň obdobie na rok 2009 . Neuhradené faktúry r. 2008 Ti budú vysvietené červene a úhradu môžeš urobiť bez problémov aj v roku 2009. [/quot

a čo v prípade, že fkaútra je z roku 2007?? to si mam vytvorit aj rok 2007? resp. 2006? ale teraz mi to uz dava logiku, dakujem velmi pekne
danushka
26.12.08,12:55
Faktúry roku 2008 nemôžeš nahrávať v r. 2009.
Vráť sa do obdobia r. 2008 - nahraj si ich a potom zmeň obdobie na rok 2009 . Neuhradené faktúry r. 2008 Ti budú vysvietené červene a úhradu môžeš urobiť bez problémov aj v roku 2009.
Jaj Majočka, vidíš to moja, viac hláv - viac rozumu...Presne ako hovoríš, ak má Anithočka multiverziu Oberonu, tak si toto všetko vie spätne nahrať v roku 2008 a všetko to previesť do roka 2009...
Melnick
26.12.08,13:04
[quote=Melnick;900647]Faktúry roku 2008 nemôžeš nahrávať v r. 2009.
Vráť sa do obdobia r. 2008 - nahraj si ich a potom zmeň obdobie na rok 2009 . Neuhradené faktúry r. 2008 Ti budú vysvietené červene a úhradu môžeš urobiť bez problémov aj v roku 2009. [/quot

a čo v prípade, že fkaútra je z roku 2007?? to si mam vytvorit aj rok 2007? resp. 2006? ale teraz mi to uz dava logiku, dakujem velmi pekne

Áno anitočka . V r. 2007 nahráš faktúry z daného obdobia a oni v prípade, že nebudú uhradené, budú s Tebou "putovať" všetkými obdobiami, až kým ich neuhradíš.:o
anithocka
26.12.08,14:08
[quote=anithocka;900649]

Áno anitočka . V r. 2007 nahráš faktúry z daného obdobia a oni v prípade, že nebudú uhradené, budú s Tebou "putovať" všetkými obdobiami, až kým ich neuhradíš.:o


ale ešte predsa jednu otázočku mám, keď si nahrám faktúry z roku 2006 a už ich viac nebudem mať tak si mám dat normalne spraviť uzávierku roka? alebo len si vytvoriť nový rok a zase nahravat dalej??
...ďakujem veľmi pekne už konečne tomu chápem. tak a o zábavu mám postarané :) ale si veľmi zlatá, že si mi poradil Melnick a aj Danushke
..keby niečo dufam, že sa môžem obrátiť na Vás :)
danushka
26.12.08,14:33
[quote=Melnick;900655]


ale ešte predsa jednu otázočku mám, keď si nahrám faktúry z roku 2006 a už ich viac nebudem mať tak si mám dat normalne spraviť uzávierku roka? alebo len si vytvoriť nový rok a zase nahravat dalej??
...ďakujem veľmi pekne už konečne tomu chápem. tak a o zábavu mám postarané :) ale si veľmi zlatá, že si mi poradil Melnick a aj Danushke
..keby niečo dufam, že sa môžem obrátiť na Vás :)
áno Anithočka, ak si raz zadáš firmu v roku 2006 a budeš si každú túto firmu uzatvárať a prenášať údaje z roka na rok, tak všetko čo tam ,,visí" z predchádzajúcich období, tak to tam bude visieť až doposiaľ...Teraz však ide o to, ktoré roky máš v Oberone zaplatené a akú licenciu máš, koľko zápisov tam potrebuješ mať v danom roku. Viem, že Oberon sa dá využívať na fakturáciu bezplatne s neobmedzeným počtom zápisov, čiže toto by ti teoreticky mohlo stačiť na potrebné preklenutie zápisov pohľadávok a záväzkov, ktoré sú neuhradené.
anithocka
26.12.08,14:39
[quote=anithocka;900673]
áno Anithočka, ak si raz zadáš firmu v roku 2006 a budeš si každú túto firmu uzatvárať a prenášať údaje z roka na rok, tak všetko čo tam ,,visí" z predchádzajúcich období, tak to tam bude visieť až doposiaľ...Teraz však ide o to, ktoré roky máš v Oberone zaplatené a akú licenciu máš, koľko zápisov tam potrebuješ mať v danom roku. Viem, že Oberon sa dá využívať na fakturáciu bezplatne s neobmedzeným počtom zápisov, čiže toto by ti teoreticky mohlo stačiť na potrebné preklenutie zápisov pohľadávok a záväzkov, ktoré sú neuhradené.

v podstate kazdy rok by som sa mala zmestit do tych 50 az na rok 2008 tam to bude podla mna horsie.ale nemusim si kazdy rok nahravat aj pociatocne stavy, vsak? staci iba z roku 2008 nahrat konecny stav co je vlastne zaciatocny stav roku 2009? ci mam zlu dedukciu?

PS: dakujem Vam za trpezlivost pri odpovedani mojich otazok
Melnick
26.12.08,14:56
=anithocka;900673[quote ;900655]


ale ešte predsa jednu otázočku mám, keď si nahrám faktúry z roku 2006 a už ich viac nebudem mať tak si mám dat normalne spraviť uzávierku roka? alebo len si vytvoriť nový rok a zase nahravat dalej??
...ďakujem veľmi pekne už konečne tomu chápem. tak a o zábavu mám postarané :) ale si veľmi zlatá, že si mi poradil Melnick a aj Danushke
..keby niečo dufam, že sa môžem obrátiť na Vás :)
anitočka, vzhľadom k tomu, že tieto kroky robíš iba kvoli faktúram, aby si ich mala podchytené v ďalších rokoch a nerobíš celé pravdivé účtovníctvo, tak nie je potrebné robiť uzávierky. Tie by Ti aj tak nemohli "sadnúť" :eek: . Faktúry sa dostanú do roku 2009 a Ty môžeš začať verne a pravdivo pokračovať v nahadzovaní účtovných dokladov,ktoré Ti klient v roku 2009 poskytne.:)
anithocka
26.12.08,16:14
teraz v tom mám zmetok, kedze Danushka mi poradila robit uzavierky a Melnick vravi, ze nie.
....ale akko vidim Danushka suhlasila s Melnick tak staci nahodit faktury v jednom roku potom vytvorit dalsi rok a zase nahodit faktury a takto az do roku 2008 ? a v roku 2009 uz budem budem viest pravdivo a presne uctovnictvo? :) dakujem Vam obom
danushka
26.12.08,17:09
teraz v tom mám zmetok, kedze Danushka mi poradila robit uzavierky a Melnick vravi, ze nie.
....ale akko vidim Danushka suhlasila s Melnick tak staci nahodit faktury v jednom roku potom vytvorit dalsi rok a zase nahodit faktury a takto az do roku 2008 ? a v roku 2009 uz budem budem viest pravdivo a presne uctovnictvo? :) dakujem Vam obom
Anithocka, asi sa nerozumieme...
Nehovoríme tu o kompletnom spracovávaní účtovníctva...neviem, či potrebuješ do roku 2009 dostať pohľadávky a záväzky až od roka 2006:confused:.
Ak prechádzaš od roku 2009 v jednej firme na iný účtovný program - v Tvojom prípade na Oberon, tak si veci nekomplikuj a len si v novom roku nahoď počiatočné stavy.
Podobné som riešila u seba minulého roka, kde som si podotýkam k 1.1.2007 zaevidovala záväzky z roka 2006, avšak dátum zdaniteľného plnenia pri DPH bol k 4.Q.2006, čiže sa tento v knihe DPH nezobrazoval v novom roku 2007. Neuhradené pohľadávky som v tejto firme neevidovala.
Melnik Ti navrhla jeden zo spôsobov a to napríklad ten, že v roku 2008 si zadáš neuhradené OFA a DFA a spravíš prenos do roku 2009.V takom prípade, však musíš ku koncu roka evidovať aj zostatky pokladní a BÚ...a celkovo, odsledovať previazanosť všetkých kníh.

Stále však nerozumiem problému, ktorý máš...Ostali v spomínanej firme pohľadávky a záväzky staršie, než z roka 2008? Úprimne povedané, podobné som ešte neriešila, určite by som takýto problém konzultovala priamo v Oberone, ochotne pomôžu aj po telefóne.

Neradi by sme Ťa tu verím Anithočka zamotali, skús jasnejšie definovať svoj problém, určite sa to dá riešiť.
anithocka
26.12.08,17:36
Danushka, poskusim sa to definovat. Ano ide o prechod na program Oberon, firma vedie podvojne uctovnictvo, je to zivnost, je mi jasne ze na zaciatku roku 2009 si nahram pociatocne stavy vsetkych uctov (aktiv a pasiv), ale z Tvojho navrhu mi nejde od hlavy to, ako si potom zadavala platby pohladavkou a zavazkov ak napriklad fakturu z roku 2006 uhradili v roku 2007 kedze si mala nahrate iba zaciatocne stavya nemala si nahodenu fakturu aj pod variabilnym symbolom. ano mam aj faktury z roku 2006 myslim, ze siahaju az do roku 2003. a skusala som tak ze zaciatkom roku som si nahrala pohladavky a zavazky zo zdanitelnym plnenim za 12-ty mesiac a vypisuje mi chybu ze datum nie je korektny z uctovnym obdobim ci nieco take mi tam vypisovalo.
danushka
26.12.08,17:50
Danushka, poskusim sa to definovat. Ano ide o prechod na program Oberon, firma vedie podvojne uctovnictvo, je to zivnost, je mi jasne ze na zaciatku roku 2009 si nahram pociatocne stavy vsetkych uctov (aktiv a pasiv), ale z Tvojho navrhu mi nejde od hlavy to, ako si potom zadavala platby pohladavkou a zavazkov ak napriklad fakturu z roku 2006 uhradili v roku 2007 kedze si mala nahrate iba zaciatocne stavya nemala si nahodenu fakturu aj pod variabilnym symbolom. ano mam aj faktury z roku 2006 myslim, ze siahaju az do roku 2003. a skusala som tak ze zaciatkom roku som si nahrala pohladavky a zavazky zo zdanitelnym plnenim za 12-ty mesiac a vypisuje mi chybu ze datum nie je korektny z uctovnym obdobim ci nieco take mi tam vypisovalo.
Samozrejme, že potrebuješ mať evidované všetky OFA a DFA neuhradené z predchádzajúcich období.
Ja by som asi postupovala nasledovne :
k 1.1.2009 by som zaevidovala všetky neuhradené OFA a DFa , dátum DPH a dátum dodania by som dala tak, ako je na faktúrach a chybu, ktorú mi hlási Oberon, že je chybný dátum, by som odignorovala, za predpokladu, že ma program pustí ďalej pracovať - takto sa ti DPH v novom kvartáli nezobrazí. Všetko pod variabilnými symbolmi tak, ako je na faktúrach.Ďalej by som nahodila počiatočné stavy bánk, pokladní, knihy SF atď.
V mojom prípade som toto nahadzovala v JÚ pred dvoma rokmi.
Melnick
26.12.08,19:08
Danushka, poskusim sa to definovat. Ano ide o prechod na program Oberon, firma vedie podvojne uctovnictvo, je to zivnost, je mi jasne ze na zaciatku roku 2009 si nahram pociatocne stavy vsetkych uctov (aktiv a pasiv), ale z Tvojho navrhu mi nejde od hlavy to, ako si potom zadavala platby pohladavkou a zavazkov ak napriklad fakturu z roku 2006 uhradili v roku 2007 kedze si mala nahrate iba zaciatocne stavya nemala si nahodenu fakturu aj pod variabilnym symbolom. ano mam aj faktury z roku 2006 myslim, ze siahaju az do roku 2003. a skusala som tak ze zaciatkom roku som si nahrala pohladavky a zavazky zo zdanitelnym plnenim za 12-ty mesiac a vypisuje mi chybu ze datum nie je korektny z uctovnym obdobim ci nieco take mi tam vypisovalo.
To sa teda fakt nerozumieme.:cool: Rok 2008 ukončíš v programe v ktorom si pracovala. Ostanú Ti nejaké neuhradené Fa a tie si nahodíš do Oberonu. Pochopiteľne ,že počiatočné stavy si potom nahodíš tiež, veď keby si tak neurobila Tvoje účtovníctvo by nezobrazovalo realitu. Ale ak chceš riešiť úhrady faktúr z roku 2006 v roku 2007 potom to vyznieva, akoby si chcela celé účto prepisovať do iného softu, čo je pekná bl...ť./ prepáč :o/

K môjmu vyznačenému veľkým písmom: načo mám v r. 2008 riešiť faktúru z roku 2006 uhradenú v r. 2007????? Je predsa uhradená a fertig Mariška.:D
anithocka
26.12.08,20:01
To sa teda fakt nerozumieme.:cool: Rok 2008 ukončíš v programe v ktorom si pracovala. Ostanú Ti nejaké neuhradené Fa a tie si nahodíš do Oberonu. Pochopiteľne ,že počiatočné stavy si potom nahodíš tiež, veď keby si tak neurobila Tvoje účtovníctvo by nezobrazovalo realitu. Ale ak chceš riešiť úhrady faktúr z roku 2006 v roku 2007 potom to vyznieva, akoby si chcela celé účto prepisovať do iného softu, čo je pekná bl...ť./ prepáč :o/

K môjmu vyznačenému veľkým písmom: načo mám v r. 2008 riešiť faktúru z roku 2006 uhradenú v r. 2007????? Je predsa uhradená a fertig Mariška.:D

Melnick, asi sa fakt nerozumieme uz aj ja zacinam mat ten pocit :( ...to bol priklad na Danushku, lebo ona pisala, ze menila soft na Oberon k 1.1.2007 tak som sa jej pytala ako nahadzovala uhrady faktur ked nemala sumy faktur ani variabilne symboly ani dodávatelov resp. odberatelov. V mojom pripade ako by som nahodila uhradu fakury z roku 2008 ktoru mam nahodenu v inom programe keby som si ju nemala nahodenu pod variabilnym symbolom a dodavatelom resp. odberatelom?
...skusim takto: keby som to robila ako Danushak ze nahrala by som si iba pociatocne stavy do Oberonu v roku 2009 ako by som si priradila platbu k fakture z roku 2008 kedze nemam nahrate neuradene pohladavky a zavazky ..aspon tak som pochopila to co mi radi Danushka
...uz som z toho jelen:mee:
anithocka
26.12.08,20:05
Samozrejme, že potrebuješ mať evidované všetky OFA a DFA neuhradené z predchádzajúcich období.
Ja by som asi postupovala nasledovne :
k 1.1.2009 by som zaevidovala všetky neuhradené OFA a DFa , dátum DPH a dátum dodania by som dala tak, ako je na faktúrach a chybu, ktorú mi hlási Oberon, že je chybný dátum, by som odignorovala, za predpokladu, že ma program pustí ďalej pracovať - takto sa ti DPH v novom kvartáli nezobrazí. Všetko pod variabilnými symbolmi tak, ako je na faktúrach.Ďalej by som nahodila počiatočné stavy bánk, pokladní, knihy SF atď.
V mojom prípade som toto nahadzovala v JÚ pred dvoma rokmi.

áno presne takto som si to aj ja predstavovala, ale problem je ten že koli datumu ma nepusti učtovať
...takže skúsim takto ako mi radi Melnick? ked mam zavazok z roku 2006 vytvorim si ten rok 2006 nahram si pohladavky a zavazky neuhradene, potom rok 2007 zopakujem to tiez a a v roku 2009 si nahram aj pociatocne stavy. Medzi jednotlivymi rokmi si nedam urobit uctovnu zavierku
...moze to takto byt??
Melnick
26.12.08,20:30
anitočka, načo stále do toho pletieš uzávierku roka- veď si nahadzovala iba faktúry a všetky ostatné doklady ostali nenahodené.
Ako chceš robiť účtovnú uzávierku ak máš v jednotlivých rokoch nahodené iba neuhradené pohľadávky resp. záväzky? Veď tá uzávierka by bol obyčajný paškvil.:cool:
Stále sa Ti snažím vysvetliť, že tie neuhradené faktúry Ti ostanú v evidencii či uzávierku urobíš, alebo nie. To ,že Ti vypisuje nekorektnosť účtovania je spôsobené len a len tým, že sa snažíš uhradiť faktúru roku 2006 stále si nastavená v roku 2006 a úhradu chceš robiť s dátumom 2007. Je to jasné aspoň na 45% ???:cool:
anithocka
26.12.08,20:39
Melnick, joj stale sa nechapeme :( som nechapava uz to viem
....tak dobre skusim takto, nahodim si neuhradene pohladavky a zavazky (rozpisem cenu bez DPH, DPH, variabilny symbol, obchodneho partnera) a zauctuejem aj s tym, ze pridam typ DPH. uzavierku robit po jednotlivych rokoch robit nebudem len k 1.1.2009 si nahram pociatocne stavy vsetkych uctov. a tym to pre mna hasne?
..ja si to takto predstavujem len ci je to spravne?
anithocka
26.12.08,20:45
Ďakujem Melnick a Danushka, za obrovsku trpezlivost pri odpovedani mojich nekonkretnych otazok ...ĎAKUJEM Vam obom velmi pekne!!
janka.mo
02.01.09,10:18
dobry den,
potrebovala by som poradit. chcem vystavit fa, zmenila som spracovavane obdobie na 2009, ale este som neurobila prechod na euro, lebo este nemam vela veci urobenych za minuly rok. ako mam vystavit fa, aby bola v eurach? prechod som nerobila, pretoze v pomocnikovi pisalo, ze ak to spravim, a este budem potrebovat urobit nieco v minulom obdobi, tak, ze to budem musiet robit dvakrat.... poradte mi prosiiiiiim, som zufala. dakujem
anithocka
02.01.09,12:03
dobrý deň, aj ja mám otázočku zase ..chcela by som sa spýtať ako mám v Oberone zaúčtovať leasing keď mám dve predkontácie, jednu mám na istinu + DPH a druhú predkontáciu mám na úrok + DPH, mám to zaúčtovať cez dve interné doklady?
Melnick
02.01.09,13:18
Pravdepodobne nemáš stiahnutú novú verziu , ale iba testovaciu.



Verzia: December 2008

Dátum vydania verzie: 19.12.2008



V súvislosti s prechodom na menu EUR boli do programov zapracované zmeny, ktoré tento prechod umožnia.

Podrobný popis prechodu na Euro menu nájdete v dokumentácii k programom OBERON (témy Pomocníka), téma s názvom Prechod na EUR.
janka.mo
02.01.09,20:47
Pravdepodobne nemáš stiahnutú novú verziu , ale iba testovaciu.



Verzia: December 2008

Dátum vydania verzie: 19.12.2008



V súvislosti s prechodom na menu EUR boli do programov zapracované zmeny, ktoré tento prechod umožnia.

Podrobný popis prechodu na Euro menu nájdete v dokumentácii k programom OBERON (témy Pomocníka), téma s názvom Prechod na EUR.
mam stiahnutu aj tu poslednu zo vcerajska.... mam normalne licenciu a stahovala som to cez oberon center.
citala som si aj toho pomocnika, ale z toho som pochopila, ze ak chcem robit fa v eurach, tak musim urobit aj ten prechod na euro. lenze zaroven tam upozornuju, ze ak to spravim a este budem musiet nieco dorabat do roku 2008, tak to potom budem musiet robit dvakrat....
neviem, mozno som to ja pochopila zle, preto sa radsej pytam....
Lucinka23
06.01.09,14:58
Ahojte mám takúto otázočku. V decembri som robila v pgm faktúru s tým, že som si v sklade vytvorila výdavku (skladové karty, na ktoré som však nič neprijala, šlo to do mínusu). Výdajku to robilo takým štýlom, že záverečná suma DPH bola súčtom jednotlivých DPH pri daných tovaroch, keď som si dala 19% zo základu, tak sa líšala o 0,70. No a ja mám takýto problém. Potrebovala by som všetko čo je na sklade vymazať, nakoľko sú tam záporné množstvá, aby SZČO mohol začať viesť sklad od januára(doteraz ho neviedol). A ono sa mi to nedá vymazať, dokiaľ nevymažem výdajku, keby som vymazala výdajku, tak sa mi vymažú sumy na faktúre. Ako dostanem tie sumy na faktúru, tak ako ich tam mám teraz. Mám to takto:
Základ: 10182,60
DPH: 1933,90
Spolu: 12116,50

Ak by som zadala základ, tak mi vypočítala DPH tú o 0,70 Sk väčšiu a tým aj vyššiu faktúru.

Ak by ste mi niekto vedeli pomôcť, budem rada. Ďakujem.
alicacka
10.01.09,17:17
Ahoj Lucinka. To je pravda, že ak budeš zadávať viacej položiek, tak sa ti DPH nebude nikdy rovnať ak prepočítaš kalkulačkou. Vždy bude nejaký halierový rozdiel, lebo program zaokrúhľuje pri každej položke a potom sčíta. No neviem, či rozumieš, čo chcem povedať. Ale v Oberone mi povedali, že to nevadí, že sa DPH líši o pár halierov. Ale ak zadáš ZD - len jednu položku, tak by ti malo počítať správne.
anithocka
12.01.09,13:25
ahojte, mam stiahnutu najnovsiu aktualizaciu programu Oberon. Daju sa vystavovat faktury v eurach bez toho aby som urobila prechod na Euro? mne to stale totiz zobrazuje v Skk a ako informativnu menu mi dava euro. vie mi niekto poradit?? dakujem
Melnick
12.01.09,18:07
ahojte, mam stiahnutu najnovsiu aktualizaciu programu Oberon. Daju sa vystavovat faktury v eurach bez toho aby som urobila prechod na Euro? mne to stale totiz zobrazuje v Skk a ako informativnu menu mi dava euro. vie mi niekto poradit?? dakujem

Jedine prechodom na Euro.:)
anithocka
12.01.09,20:09
Jedine prechodom na Euro.:)

tak to si ma nepotešila :( tak ako mam vystavovat teraz faktury? kedze tam sa pise nieco o dvojitom uctovani
janka.mo
12.01.09,20:24
ahojte,
prosim o radu. Teraz som prisla na to, ze som nemala spravenu analytiku na 518 na postovne, a ked som si upravila predkontaciu 268, ze som tam dala analyticky ucet, tak mi to nezmenilo ucty v uz zauctovanych operaciach, neda sa to nejako spravit? musim nanovo urobit kazdu jednu operaciu? dakujem
anithocka
12.01.09,20:56
ahojte,
prosim o radu. Teraz som prisla na to, ze som nemala spravenu analytiku na 518 na postovne, a ked som si upravila predkontaciu 268, ze som tam dala analyticky ucet, tak mi to nezmenilo ucty v uz zauctovanych operaciach, neda sa to nejako spravit? musim nanovo urobit kazdu jednu operaciu? dakujem

veru musíš všetko preúčtovať :( (vlastná skúsenosť)
janka.mo
12.01.09,21:26
veru musíš všetko preúčtovať :( (vlastná skúsenosť)
dakujem za odpoved, myslela som si to, len som tajne dufala, ze existuje nejaky figel :(
Melnick
12.01.09,22:01
tak to si ma nepotešila :( tak ako mam vystavovat teraz faktury? kedze tam sa pise nieco o dvojitom uctovani

Ak už máš všetky tohtoročné doklady ponahadzované - zazálohuj si pre istotu firmu, ktorú chceš preklopiť na euro.
Urob prechod na Euro a vytvorí sa Ti nová firma, ktorú nájdeš cez :
Súbor
Otvorenie
Označenie bude :
1/ TRAPAS / rok 2009 /
2/ TRAPAS*SKK* / rok 2008/
Budeš môcť behať z roku do roku a účtovať ako divá v akej chceš mene.:)
Je pravda,že ak nájdeš doklad z r. 2008 a budeš ho chcieť doúčtovať do r. 2008, musíš ho naúčtovať do obidvoch :) TRAPAS-ov:)
anithocka
13.01.09,08:44
práveže sa jedná už iba o ID ktoré budú súvisieť s rokom 2008 pri uzávierke, napríklad výpočet kurzových rozdielov, zaúčtovanie inventúry atd.
...ešte otázočka...ak tieto interné doklady budem nahadzovať do roku 2008 v Sk do roku 2009 si už ich prepočítam na eura, však??
mimotemyPS: dobre názvy firmy si dala :)
EPk
13.01.09,09:30
tak to si ma nepotešila :( tak ako mam vystavovat teraz faktury? kedze tam sa pise nieco o dvojitom uctovani
Ja to zatial obchadzam tak, ze vystavujem faktury v CM aj pre domacich odberatelov a kurz nastavim EUR 30,126. Neviem, co to urobi potom.
Melnick
13.01.09,09:33
Ja to zatial obchadzam tak, ze vystavujem faktury v CM aj pre domacich odberatelov a kurz nastavim EUR 30,126. Neviem, co to urobi potom.

A čo s typmi DPH - nenarobí Ti to šarapatu?:eek:
Melnick
13.01.09,09:38
práveže sa jedná už iba o ID ktoré budú súvisieť s rokom 2008 pri uzávierke, napríklad výpočet kurzových rozdielov, zaúčtovanie inventúry atd.
...ešte otázočka...ak tieto interné doklady budem nahadzovať do roku 2008 v Sk do roku 2009 si už ich prepočítam na eura, však??
mimotemyPS: dobre názvy firmy si dala :)
Ak sa nepreklopíš do Eura počas účtovania ID v r. 2008 , program Ti to všetko krásne prepočíta a rok 2009 už automaticky Tvoju pokladňu vedie v Eurách.
Si dobrá, keď robíš už len ID .:):):) Ja som v niektorých firmách iba v januári 2008 - no čo už, viem sa pohybovať v čase. :D:D:D:D
anithocka
13.01.09,09:49
ale ak si preklopím teraz na eurá tak musím si to účtovať raz v slovenských rokunách a raz v eurách, správne to chápem?? myslím teraz tým tie interné doklady spomínané


PS: s tými faktúrami by sa to nedalo potom spraviť tak, že si niekde na nete sitahnem tlačivo faktúry a budem vypisovať tie a keď už urobím prechod na euro tak si ich nahrám pod tym istým variabilným symbolom do softvéru? bude to problém keď odberateľ bude mať vyzuálne inú faktúru ako poskytuje soft? podla mna by to nemal byt problém.

..bez Vás by som to určite nezvládla (firma je štvrťročný platca DPH tak to musí byť v takej fáze v akej to je) a klobúk dolu pre Vami, pred ludmi, ktorí sa dokážu deliť o vedomosti, ktoré ste nadobudli krvopotným štúdium zákonov!!
EPk
13.01.09,09:55
A čo s typmi DPH - nenarobí Ti to šarapatu?:eek:
Ani nie, uz minuly rok chceli niektori odberatelia fa v EUR. Predkontacie pre domacich a zahranicnych mam rozne.
Melnick
13.01.09,09:57
ale ak si preklopím teraz na eurá tak musím si to účtovať raz v slovenských rokunách a raz v eurách, správne to chápem?? myslím teraz tým tie interné doklady spomínané chápeš správne, každý doklad po preklopení by si účtovala duplicitne.

PS: s tými faktúrami by sa to nedalo potom spraviť tak, že si niekde na nete sitahnem tlačivo faktúry a budem vypisovať tie a keď už urobím prechod na euro tak si ich nahrám pod tym istým variabilným symbolom do softvéru? Kľudne to tak môžeš urobiť.bude to problém keď odberateľ bude mať vyzuálne inú faktúru ako poskytuje soft? podla mna by to nemal byt problém.

..bez Vás by som to určite nezvládla (firma je štvrťročný platca DPH tak to musí byť v takej fáze v akej to je) a klobúk dolu pre Vami, pred ludmi, ktorí sa dokážu deliť o vedomosti, ktoré ste nadobudli krvopotným štúdium zákonov!!

o rok o dva tu budeš radiť aj Ty.:) Ale vlastne,veď Ty aj teraz už občas poradíš a správne.:)
janka.mo
13.01.09,11:54
Ak už máš všetky tohtoročné doklady ponahadzované - zazálohuj si pre istotu firmu, ktorú chceš preklopiť na euro.
Urob prechod na Euro a vytvorí sa Ti nová firma, ktorú nájdeš cez :
Súbor
Otvorenie
Označenie bude :
1/ TRAPAS / rok 2009 /
2/ TRAPAS*SKK* / rok 2008/
Budeš môcť behať z roku do roku a účtovať ako divá v akej chceš mene.:)
Je pravda,že ak nájdeš doklad z r. 2008 a budeš ho chcieť doúčtovať do r. 2008, musíš ho naúčtovať do obidvoch :) TRAPAS-ov:)
ja riesim podobny problem ako anithocka...
chcem sa opytat, ak si zmenim obdobie na 2009 a budem zadavat prijate fa v sk, kedze je stale povinnost udavat teraz informativnu cenu aj v sk podla konverz.kurzu, tak isto aj ostatne pokladnicne doklady a vysle fa by som vystavovala v inom programe, kde by som zadavala euro, tak, ked by som mala ukonceny rok 2008 a az potom by som urobila prechod na euro, tak by mi to spravne preklopilo aj s polozkami v obdobi 2009? neviem, mozno je to cisty blud, ale normalne sa bojim toho prechodu na euro, ked viem, ze mi este toho kopec chyba v roku 2008.
co myslite, je jednoduchsie urobit ten prechod a potom uctovat dvakrat, alebo je spravna aj tato moja myslienka vid hore.
A este sa chcem opytat, ked uz budem mat ten prechod na euro a budem teda musiet uctovat dvakrat, tak to bude vyzerat tak, ze v tej firme TRAPAS 2009 sa vratim do obdobia 2008 a tam to zauctujem v eurach a vo firme TRPAPAS SKK 2008 to zauctujem v slovenskych korunach? chapem to spravne?

aj ja by som sa chcela podakovat za vase rady, pretoze bez vas by som bola uplne stratena..... DAKUJEM
Dakujem za rady.
Melnick
13.01.09,12:20
ja riesim podobny problem ako anithocka...
chcem sa opytat, ak si zmenim obdobie na 2009 a budem zadavat prijate fa v sk, kedze je stale povinnost udavat teraz informativnu cenu aj v sk podla konverz.kurzu, tak isto aj ostatne pokladnicne doklady a vysle fa by som vystavovala v inom programe, kde by som zadavala euro, tak, ked by som mala ukonceny rok 2008 a az potom by som urobila prechod na euro,to by bolo najideálnejšie - ukončiť rok 2008 a preklopiť ho do roku 2009 s tým, že program upraví všetko. Tie faktúry si potom môžeš ponahadzovať do programu úplne rovnako, ako keď si ich vystavuje klient sám a Tebe ich prinesie na zaúčtovanie. tak by mi to spravne preklopilo aj s polozkami v obdobi 2009? neviem, mozno je to cisty blud, ale normalne sa bojim toho prechodu na euro,neboj sa - je to úplne rovnaké,ibaže hlavnú pokladňu už máme v Eurách :) ked viem, ze mi este toho kopec chyba v roku 2008.
co myslite, je jednoduchsie urobit ten prechod a potom uctovat dvakrat, tu by sa mohlo stať, že niečo nezaúčtuješ. Ja som za preklopenie po uzatvorení roka 2008 alebo je spravna aj tato moja myslienka vid hore.
A este sa chcem opytat, ked uz budem mat ten prechod na euro a budem teda musiet uctovat dvakrat, tak to bude vyzerat tak, ze v tej firme TRAPAS 2009 sa vratim do obdobia 2008 a tam to zauctujem v eurach a vo firme TRPAPAS SKK 2008 to zauctujem v slovenskych korunach? chapem to spravne? veľmi správne

aj ja by som sa chcela podakovat za vase rady, pretoze bez vas by som bola uplne stratena..... DAKUJEM :):):)
Dakujem za rady.

:):):):)
janka.mo
13.01.09,12:49
:):):):)
prepac, ale radsej sa opytam, aby som sa uplne uistila.... uz si pripadam ako totalne hlupa :( , ale neviem ci tomu dobre rozumiem.... :(
takze teraz mozem normalne uctovat prijate fa v roku 2009, tie ktore sa vztahuju na rok 2008 a tie sa mi potom pekne preklopia, ked zauctujem cely rok?
este ma napadlo, kvoli dph, sme totiz mesacny platcovia, ze by som si vytvorila fiktivnu firmu v roku 2009 a tam by som uctovala vsetko a aj vystavila fa. no a ked by som si bola ista, ze rok 2008 mam ok, tak po jeho preklopeni, by som to nahodila do normalnej firmy. viem, ze by som robila rovnaku robotu dvakrat, ale neviem, ci stihnem ukoncit rok do datumu podania priznania dph za januar...
uz to asi velmi komplikujem, vsak? :(
Melnick
13.01.09,13:09
prepac, ale radsej sa opytam, aby som sa uplne uistila.... uz si pripadam ako totalne hlupa :( , ale neviem ci tomu dobre rozumiem.... :(
takze teraz mozem normalne uctovat prijate fa v roku 2009, tie ktore sa vztahuju na rok 2008 ak boli vystavené do 31.12.2008,ináč ich nezaúčtuješ po tomto dátume. a tie sa mi potom pekne preklopia, ked zauctujem cely rok? áno, preklopia.
este ma napadlo, kvoli dph, sme totiz mesacny platcovia, ze by som si vytvorila fiktivnu firmu v roku 2009 a tam by som uctovala vsetko a aj vystavila fa. no a ked by som si bola ista, ze rok 2008 mam ok, tak po jeho preklopeni, by som to nahodila do normalnej firmy. viem, ze by som robila rovnaku robotu dvakrat, ale neviem, ci stihnem ukoncit rok do datumu podania priznania dph za januar...
uz to asi velmi komplikujem, nekomplikuješ, len si vytváraš zbytočnú robotu, ale dá sa aj tak ako uvažuješ vsak? :(

...............................
anithocka
15.01.09,07:02
ahojte, ako sa robí v Oberone ročné zúčtovanie dane? robí Oberon aj žiadosti na vyknanie ročného zúčtovania?? nenašla som takú funkciu a minulý rok som to všetko ručne počítala, poradí niekto?
Zuzka 335
15.01.09,07:28
Anithočka, ročné zúčtovanie program urobí, ale žiadosť treba vypísať ručne.
Ročné zúčtovanie urobíš pri spracovaní mzdy zamestnanca, klikneš na záložku Iné príjmy a v ľavom rožku je aktívne okienko, klikneš a otvorí sa ti tabuľka Ročné zúčtovanie. Treba to upraviť podľa dokladov, ktoré Ti poskytne zamestnanec a po úprave sa zahrnie preplatok alebo nedoplatok do výplatnej pásky. Snáď som to povedala jasne, ale prax Ti to ozrejmí.
anithocka
15.01.09,12:24
ludkovia nastal takyto problem u mna ako vzdy nieco sa najde
...stiahla som si predposlednu veriu Oberonu a odvtedy neviem uctovat banku, stale mi vypisuje,ze nestabilny system ci nieco take. vidim to jedine na preinstalovanie programu, ale moja otazka znie ....mam zalohovane data, ako ich dam spat v pripade, zeby som ho musela preinstalovat?
janka.mo
15.01.09,12:52
ludkovia nastal takyto problem u mna ako vzdy nieco sa najde
...stiahla som si predposlednu veriu Oberonu a odvtedy neviem uctovat banku, stale mi vypisuje,ze nestabilny system ci nieco take. vidim to jedine na preinstalovanie programu, ale moja otazka znie ....mam zalohovane data, ako ich dam spat v pripade, zeby som ho musela preinstalovat?
ak sa nemylim, tak cez servis - obnova udajov, ale musis mat otvorenu firmu s rovnakym nazvom v novom programe
ja som to tak robila, ked som to prenasala na novy pocitac
ak sa mylim, tak ma opravte, nerada by som poradila zle....
Melnick
15.01.09,12:53
ludkovia nastal takyto problem u mna ako vzdy nieco sa najde
...stiahla som si predposlednu veriu Oberonu a odvtedy neviem uctovat banku, stale mi vypisuje,ze nestabilny system ci nieco take. vidim to jedine na preinstalovanie programu, ale moja otazka znie ....mam zalohovane data, ako ich dam spat v pripade, zeby som ho musela preinstalovat?
anitočka akú verziu máš? Presne.
Melnick
15.01.09,12:59
S tou obnovou by som bola véééľmi opatrná, aby si si nepoprepisovala dáta na staršie ako momentálne máš.
Nechápem, prečo chceš ešte zasahovať do sťahovania. Veď každou novou verziou sa Ti pôvodné údaje pretransformujú a Ty už nič nerobíš. Iba potom každú firmu - pri ponúkanej tabuľke: Verzia je staršia ........... chcete pretransformovať ? klikneš na áno a je to.
anithocka
15.01.09,13:05
S tou obnovou by som bola véééľmi opatrná, aby si si nepoprepisovala dáta na starie ako momentálne máš.ˇ
Nechápem, prečo chceš ešte zasahovať do sťahovania. Veď každou novou verziou sa Ti pôvodné údaje pretransformujú a Ty už nič nerobíš. Iba potom každú firmu - pri ponúkanej tabuľke: Verzia je staršia ........... chcete pretransformovať ? klikneš na áno a je to.


nie nie Majka nepochopili sme sa, ide o to, ze ako som si nainstalovala predposlednu aktualizaciu tak neviem uctovat ziadne uhrady vzdy mi vypisuje ze nestabilny system a pusti ma nahravat iba vydavkove, a interne doklady tak preto sa pytam, ze ako mam co urobit? :(
Melnick
15.01.09,13:09
Skús si stiahnuť novú verziu. V December/2008 SP2 som mala chybové tlačové výstupy. Tiež si idem stiahnuť novú verziu - dúfam,že bez chýb.

Chyba ostala - verziu som preinštalovala. :cool:
Jana1303
15.01.09,14:58
Najnovšia verzia je December/2008 SP9.

Mne zasa nejde stiahnuť kurzový lístok - posledný deň je 13.10.2008.
JuKaS
15.01.09,15:05
Od 01.01.2009 sa používajú kurzy Europskej centrálnej banky, a nie kurzy NBS, zrejme to ešte nie je dotiahnuté v SW. Nejde sťahovať kurzové lístky.
Jana1303
15.01.09,16:05
Ja potrebujem kurzy ešte minulého roka - do 31.12.2008.
danushka
15.01.09,16:26
Ja potrebujem kurzy ešte minulého roka - do 31.12.2008.
No, neviem prečo to nevieš dostať do Oberonu, ale ak to nejde a potrebuješ rýchlo pracovať, nevieš to nahodiť manuálne? Tak, že stiahneš kurzový lístok z NBS?
Melnick
15.01.09,16:49
Ninna
15.01.09,19:58
ahojte, mam stiahnutu najnovsiu aktualizaciu programu Oberon. Daju sa vystavovat faktury v eurach bez toho aby som urobila prechod na Euro? mne to stale totiz zobrazuje v Skk a ako informativnu menu mi dava euro. vie mi niekto poradit?? dakujem
Aj ja som potrebovala vystaviť daňový doklad k prijatej zalohe -tak som si nainštalovala JÚ na iný PC - naplnila svojou obnovou preklopila na euro a vystavila doklad.Našťastie nemám zatiaľ vyšlých FA veľa -teda menej ako došlých /ktoré mi treba ešte nahodiť/ za rok 2008. ;)
Ninna
15.01.09,20:00
Ja potrebujem kurzy ešte minulého roka - do 31.12.2008.
kurzy z minulého roka sú v archíve nbs -zmenila sa adresa asi preto to nejde;)
Ninna
15.01.09,20:05
zuzu prosím ťa, ešte by ma zaujímalo ako účtuješ platbu kartou. Ja to účtujem takto: v deň, keď má doklad o platbe kartou zúčtujem dve nepeňažné operácie a to príjem do priebežnej položky a výdavok v členení. No a na konci mesiaca, keď mám výpis, tak to zaúčtujem ako výdavok do priebežnej položky. Neviem, či to robím správne. Poraď mi prosím. L.
Mňa by zaujímalo ako účtujete platbu kartou? tak ako je to spomenuté vyššie? Otázka bola položená aj v OBERONE ,zatiaľ odpoveď nedošla. Podľa postupov účtovania platby kartou v JÚ je hore uvedený postup iba alternatívny a nie celkom správny.:cool:
anithocka
15.01.09,20:29
ahojte, ja som vystavovanie faktúr vyriešila tak, že som si v Oberone vytvorila novú firmu spravila tam prechod na euro a ide to, a ked už budem mať uzavretý rok 2008 vtedy si spravím preklop na euro a znova si nahodím jednotlivé faktúry a mám po probléme
...asi som nechápavý typ človeka, neviem urobiť to ročné zúčtovanie preddavkov na daň, stále mi vypisuje, že nemám ho vykonané
Melnick
15.01.09,20:48
kurzy z minulého roka sú v archíve nbs -zmenila sa adresa asi preto to nejde;)

Veď som vám dala link v príspevku 378
Ninna
15.01.09,20:57
Majka a čo ty na tie platby kartou?
Melnick
15.01.09,20:57
ahojte, ja som vystavovanie faktúr vyriešila tak, že som si v Oberone vytvorila novú firmu spravila tam prechod na euro a ide to, a ked už budem mať uzavretý rok 2008 vtedy si spravím preklop na euro a znova si nahodím jednotlivé faktúry a mám po probléme
...asi som nechápavý typ človeka, neviem urobiť to ročné zúčtovanie preddavkov na daň, stále mi vypisuje, že nemám ho vykonané

Ty už spracovávaš mzdy za január? :eek::eek::eek: Veď je iba 15-ho . :cool: Ročné zúčtovanie sa Ti ani s podporou celej porady nepodarí urobiť pri spracovaní decembrových miezd.:)
Melnick
15.01.09,21:06
Majka a čo ty na tie platby kartou?
Pri platbe PK sa v PD odberateľa /napr. za nákup tovaru/ účtuje:
a/ PP výdaj a
b/výdavok celkom zahrnovaný do ZD, v ďalšom členení napr. nákup tovaru
Po obdržaní výpisu z banky, platbu zaúčtovať:
c/ výdavok peň. prostriedkov z BÚ a
d/ PP príjem
Ninna
15.01.09,21:22
Pri platbe PK sa v PD odberateľa /napr. za nákup tovaru/ účtuje:
a/ PP výdaj a
b/výdavok celkom zahrnovaný do ZD, v ďalšom členení napr. nákup tovaru
Po obdržaní výpisu z banky, platbu zaúčtovať:
c/ výdavok peň. prostriedkov z BÚ a
d/ PP príjem
A ako v programe naraz zaučtujem priebežne položky výdaj a ďalšie členenie VOZD jednou operáciou bez použitia nepeňažných oparácii?
danushka
15.01.09,21:31
Pri platbe PK sa v PD odberateľa /napr. za nákup tovaru/ účtuje:
a/ PP výdaj a
b/výdavok celkom zahrnovaný do ZD, v ďalšom členení napr. nákup tovaru
Po obdržaní výpisu z banky, platbu zaúčtovať:
c/ výdavok peň. prostriedkov z BÚ a
d/ PP príjem


A ako v programe naraz zaučtujem priebežne položky výdaj a ďalšie členenie VOZD jednou operáciou bez použitia nepeňažných oparácii?

Tak to by aj mňa zaujímalo, ešte som POS nákupy v Oberone neúčtovala, ale z toho čo Majočka napísla by som to urobila asi takto :
a/ PP výdaj
b/ cez ID nepeňažne
c/ výdaj z BÚ ako neovpl. základ dane
d/ PP príjem

súhlasíš Majočka Melničôčka?
Ninna
15.01.09,21:41
Tak to by aj mňa zaujímalo, ešte som POS nákupy v Oberone neúčtovala, ale z toho čo Majočka napísla by som to urobila asi takto :
a/ PP výdaj
b/ cez ID nepeňažne
c/ výdaj z BÚ ako neovpl. základ dane
d/ PP príjem

súhlasíš Majočka Melničôčka?
ID používame veľmi často v programe lebo nie je iná možnosť ako to naúčtovať a podľa mňa nepeňažné operácie sú tu ako uzávierkové operácie a máme ich použiť až 31.12.
07-10-08 09:56 AMZita5Re: Interné doklady v JÚ
Prikladám vyjadrenie z MF SR okľadom Interných dokladov .
Čo sa týka Alfy - Kros , už som ich upozornila , že v ich Pomoci resp. príkladoch nemajú postup účtovania správny v určitých prípadoch podľa Platných Postupov JU .To len ako poznámka , lebo tu niekde zaznel príspevok , že v ALFE je iný postup oproti Postupom JU . Asi ani tam nečítali riadne platné Postupy účtovania JU od 1.1.2008 . Sľúbili , že to koncom roka bude v súlade s platnými Postupmi JU . :)


Takže kopírujem odpoved nakoľko sa mi to nedá pridať v prílohe , tu je :



Podľa zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov je účtovná jednotka povinná doložiť účtovné prípady účtovnými dokladmi a zároveň je ustanovené, že účtovanie účtovných prípadov v účtovných knihách, t. j. aj v peňažnom denníku, vykoná účtovná jednotka účtovným zápisom iba na základe účtovných dokladov, pričom sa nedefinujú externé a interné účtovné doklady. Všetky účtovné doklady, ktoré vystaví účtovná jednotka a na základe nich účtuje o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva, možno považovať za interné, napr. aj pokladničné doklady, ktorými sa zachytávajú peňažné operácie v peňažnom denníku.
Peňažný denník je v jednoduchom účtovníctve hlavnou účtovnou knihou, ktorá v priebehu roka slúži na účtovanie príjmov a výdavkov peňažných prostriedkov v hotovosti na základe pokladničných dokladov, príjmov a výdavkov na účtoch v bankách na základe výpisov z účtov v bankách a tiež aj na účtovanie priebežných položiek. Ak účtovná jednotka pri svojej činnosti používa iba jednu pokladnicu alebo len jeden bankový účet, nemusí viesť osobitnú pokladničnú knihu ani osobitnú knihu účet v banke. Podľa § 4 ods. 10 opatrenia MF SR č. MF/27076/2007-74, ktorým sa vydávajú postupy účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, sa účtovné zápisy v peňažnom denníku vykonávajú tak, aby sa zabezpečila nadväznosť na zostatky jednotlivých účtov v banke alebo zostatky jednotlivých pokladníc.
Z uvedeného vyplýva, že v priebehu roka sa v peňažnom denníku účtujú najmä peňažné operácie. Môže sa však vyskytnúť situácia, keď sa pri účtovaní v peňažnom denníku použijú aj interné účtovné doklady, ktorými sa zachytí účtovný prípad, pri ktorom bezprostredne nedochádza zároveň k peňažnej transakcii. Môže ísť o prípad, keď účtovná jednotka zistí, že niektorý účtovný záznam v peňažnom denníku je neúplný, nepreukázateľný, nesprávny alebo nezrozumiteľný, a teda je potrebné vykonať jeho opravu. Napr. môže ísť o opravu sumy, ak bol nesprávne zaúčtovaný nákup, alebo sa zistilo, že bol dvakrát zaúčtovaný rovnaký príjem alebo výdavok a podobne.
Oprava sa môže uskutočniť iba spôsobom, ktorý pripúšťa zákon o účtovníctve, t. j. tak, aby bolo možné určiť zodpovednú osobu, ktorá vykonala príslušnú opravu, deň jej vykonania, obsah opravovaného účtovného záznamu pred opravou aj po oprave.
Na opravu účtovného zápisu treba vždy vyhotoviť účtovný doklad, pretože i samotná oprava účtovného dokladu je účtovným prípadom. Pri oprave chýb by účtovná jednotka nemala zápis prepisovať, prelepovať, prekrývať korekčnou páskou alebo mechanicky vymazávať.





Ing. Viera Laszová
riaditeľka odboru
danushka
15.01.09,21:48
Ninnuš, MF SR nech mi vysvetlí potom, ako počas roka účtovať napríklad vzájomné zápočty faktúr...to akože by sme mali podľa nich aj toto robiť až na konci účtovného obdobia?:eek::eek::eek:
Ninna
15.01.09,22:02
Ninnuš, MF SR nech mi vysvetlí potom, ako počas roka účtovať napríklad vzájomné zápočty faktúr...to akože by sme mali podľa nich aj toto robiť až na konci účtovného obdobia?:eek::eek::eek:
A opäť to nie je vyriešené v programe správne lebo záväzok a pohľadávku vypárujem iba zápisom kt.sa automaticky premieta v PD

(7) Pri vzájomnom započítaní pohľadávok sa k zmluvne dohodnutému dňu účtuje zánik pohľadávky v knihe pohľadávok a zánik záväzku v knihe záväzkov, najviac však do výšky nižšej sumy pohľadávky. V rámci uzávierkových účtovných operácií sa účtuje príjem zo započítanej pohľadávky podľa § 4 ods. 6 písm. d) a výdavok zo započítaného záväzku podľa § 4 ods. 6 písm. e). Pri započítaní pohľadávky v cudzej mene sa použije kurz vyhlásený Národnou bankou Slovenska platný ku dňu vzájomného započítania.
anithocka
16.01.09,08:22
Ty už spracovávaš mzdy za január? :eek::eek::eek: Veď je iba 15-ho . :cool: Ročné zúčtovanie sa Ti ani s podporou celej porady nepodarí urobiť pri spracovaní decembrových miezd.:)


NIeeeeeeeeeee nerobím za január veď nie som padnutná na hlavu (aj keď občas si to myslím)
..chcem si dať vytlačiť potvrdenie o zrazených preddavkoch na daň a vtedy mi to vypisuje...
Melnick
16.01.09,09:27
Dievčatá oberoňáčky , prikladám sem jeden link.
Chcem vás upozorniť na r.1 PD napíšte mi sem či pri zadaní priebežnej položky / PP/ na strane výdaj ,ostane stĺpec 5 nevyplnený teda nulový a či viete dostať do programu sumu PP tak aky sa nezobrazil súčasne v stĺpci 5,

Prípadne sem napíšte,ktoré stĺpce PD vám program naplní ak dáte sumu PP napr. 149 /výdaj do PP/ - tak ako to je v príspevku od J.Acsovej.
Lucinka23
16.01.09,11:54
Tak to by aj mňa zaujímalo, ešte som POS nákupy v Oberone neúčtovala, ale z toho čo Majočka napísla by som to urobila asi takto :
a/ PP výdaj
b/ cez ID nepeňažne
c/ výdaj z BÚ ako neovpl. základ dane
d/ PP príjem

súhlasíš Majočka Melničôčka?


Ja tiež účtujem v oberone a účtujem to takto: (možno to je zle, ale na nič rozumnejšie som neprišla - už je to tu niekde spomínané)

Keď mám fa za nákup:
1. nepeňažná operácia - príjem z priebežnej položky (110)
2. nepeňažná operácia - VOZD - nákup tovaru (520)

Keď príde výpis z banky:
3. peňažná operácia - výdaj do priebežnej položky (120).

Ale neviem či to robím správne.
Lucinka23
16.01.09,11:56
Prosím vás mňa by zase zaujímalo, či je niekde možné v oberone viesť evidenciu sociálneho fondu. VIem, že mi to prídel vypočítal v rekapitulácii ale či tam nie je nikde nejaká kniha sociálneho fondu. Ja som tam nič také nenašla.
Ninna
16.01.09,12:30
Prosím vás mňa by zase zaujímalo, či je niekde možné v oberone viesť evidenciu sociálneho fondu. VIem, že mi to prídel vypočítal v rekapitulácii ale či tam nie je nikde nejaká kniha sociálneho fondu. Ja som tam nič také nenašla.
Opat program nepracuje podla zákona - je tam možnost kniha sociálneho fondu ale samozrejme bez zauctovania v PD sa zápisy neobjavia v knihe soc.fondu. Je viazaná na zápisy v PD. :o
P.S.Kniha sociálneho fondu je v casti súbor- v samotnych tlacovych vystupoch.
(3) Tvorba a čerpanie sociálneho fondu11) sa účtuje v knihe sociálneho fondu ako prírastok a úbytok sociálneho fondu. Ak prostriedky sociálneho fondu nie sú uložené na osobitnom účte v banke, tvorba sociálneho fondu sa účtuje v rámci uzávierkových účtovných operácií podľa § 4 ods. 6 písm. e) šiesteho bodu. Ak prostriedky sociálneho fondu sú uložené na osobitnom účte v banke, tvorba sociálneho fondu sa účtuje v peňažnom denníku ako finančná operácia v priebehu roka podľa § 4 ods. 6 písm. e) šiesteho bodu.
Čerpanie sociálneho fondu sa účtuje podľa § 4 ods. 6 písm. g).
Ninna
16.01.09,12:31
Ja tiež účtujem v oberone a účtujem to takto: (možno to je zle, ale na nič rozumnejšie som neprišla - už je to tu niekde spomínané)

Keď mám fa za nákup:
1. nepeňažná operácia - príjem z priebežnej položky (110)
2. nepeňažná operácia - VOZD - nákup tovaru (520)

Keď príde výpis z banky:
3. peňažná operácia - výdaj do priebežnej položky (120).

Ale neviem či to robím správne.
Nie je to podľa postupov účtovania platnych od 1.1.2008!
Lucinka23
16.01.09,13:13
Nie je to podľa postupov účtovania platnych od 1.1.2008!

Aj som si myslela, tak ako to má byť? Cez koľko operácií účtovať jednu úhradu kartou???
Ninna
16.01.09,13:29
Aj som si myslela, tak ako to má byť? Cez koľko operácií účtovať jednu úhradu kartou???
Cely problem je v tom ze v oberone nedokazes naraz zauctovat PP a este aj clenenie VOZD ako to ma byt spravne jednou operaciou -musis pouzit nepenazne operacie. V OBERONE sa podla môjho nazoru velmi casto pouzivaju nepenazne operacie ako riesenie vsetkych problemov. napr.zadat dve predkontacie nie je mozne. Co sa v praxi bezne stava ze na FA más aj tovar aj material - a ako ho zauctovat? Ked si budem obhajovat svoju pracu na DU ze preco nepouzivam postupy platne pre JU od 1.1.2008 nikoho nebude zaujimat ze tvorca programu to jednoducho neriesil.:mad:
Lucinka23
16.01.09,13:38
Cely problem je v tom ze v oberone nedokazes naraz zauctovat PP a este aj clenenie VOZD ako to ma byt spravne jednou operaciou -musis pouzit nepenazne operacie. V OBERONE sa podla môjho nazoru velmi casto pouzivaju nepenazne operacie ako riesenie vsetkych problemov. napr.zadat dve predkontacie nie je mozne. Co sa v praxi bezne stava ze na FA más aj tovar aj material - a ako ho zauctovat? Ked si budem obhajovat svoju pracu na DU ze preco nepouzivam postupy platne pre JU od 1.1.2008 nikoho nebude zaujimat ze tvorca programu to jednoducho neriesil.:mad:

Pri tých fa jednoducho rozčlením fa, zapíšem ju dvakrát napr. 248/1 a 248/2 a zaúčtujem dvoma zápismi úhradu, jednu na materiál a jednu na tovar. Neviem ako by som to inak robila.
No a tú platbu kartou fakt neviem. A čo konkrétne treba dávať ako nepeňažnú operáciu. Možno tieto moje otázky vyznejú blbo ale som celkovo začiatočník či už na oberone alebo v celom účtovníctve. Vďaka.
Melnick
16.01.09,13:44
Ninna
16.01.09,13:50
Pri tých fa jednoducho rozčlením fa, zapíšem ju dvakrát napr. 248/1 a 248/2 a zaúčtujem dvoma zápismi úhradu, jednu na materiál a jednu na tovar. Neviem ako by som to inak robila.
No a tú platbu kartou fakt neviem. A čo konkrétne treba dávať ako nepeňažnú operáciu. Možno tieto moje otázky vyznejú blbo ale som celkovo začiatočník či už na oberone alebo v celom účtovníctve. Vďaka.
Pokiaľ zapíšem FA dvakrat musim rozpocitat aj DPH k tovaru a k materialu -suma sumarom mi nemusi vyjst to iste aj ked je to o desatinkach. A nemam malo takych fa ktorych treba rozuctovat cez rok. :rolleyes: Problem by sa vyriesil keby som vedela zadat dve predkontacie naraz jednym zapisom.
Melnick
16.01.09,13:58
Dievčatá oberoňáčky , prikladám sem jeden link.
Chcem vás upozorniť na r.1 PD napíšte mi sem či pri zadaní priebežnej položky / PP/ na strane výdaj ,ostane stĺpec 5 nevyplnený teda nulový a či viete dostať do programu sumu PP tak aky sa nezobrazil súčasne v stĺpci 5,

Prípadne sem napíšte,ktoré stĺpce PD vám program naplní ak dáte sumu PP napr. 149 /výdaj do PP/ - tak ako to je v príspevku od J.Acsovej.

Citujem svoj príspevok, lebo som zabudla dať link.
Vyjadrite sa ,prosím:)

http://www.porada.sk/772923-post9.html
Melnick
16.01.09,14:05
Ak nechcem, aby som mala úbytok z pokladne, alebo BÚ musím riešiť PP nepeňažnou operáciou= problém č.1 Cez PP nijako nemôžem členiť sumu - problém č.2
Ak použijem PP kód 110 výdaj v PD mám naplnený stĺpec príjem
Začínam uvažovať nad Oberonom a jeho ďalším využívaním
Melnick
16.01.09,14:07
Pokiaľ zapíšem FA dvakrat musim rozpocitat aj DPH k tovaru a k materialu -suma sumarom mi nemusi vyjst to iste aj ked je to o desatinkach. A nemam malo takych fa ktorych treba rozuctovat cez rok. :rolleyes: Problem by sa vyriesil keby som vedela zadat dve predkontacie naraz jednym zapisom.

V záväzkoch môžeš dať 2 predkontácie - ponuka rozúčtovanie a pri zaúčtovaní sa ťa program opýta,či chceš zaúčtovať viacerými riadkami.
Ninna
16.01.09,15:54
V záväzkoch môžeš dať 2 predkontácie - ponuka rozúčtovanie a pri zaúčtovaní sa ťa program opýta,či chceš zaúčtovať viacerými riadkami.
Ako presne vyzerá takýto zapis v knihe zaväzkov? /postup/
v Hotovosti mimo knihy zaväzkov takáto možnost nie je?!:mad:
Melnick
16.01.09,16:50
Ako presne vyzerá takýto zapis v knihe zaväzkov? /postup/

KZ - nový - položka 1 - rozúčtovanie /kód aký chceš typ Dph tiež - položka 2 rovnako ako pri položke 1 .Niekedy na 1x nechce priradiť správny DPH - dáva podľa starého zákona,preto zvolím hocijakú DPH a opätovne sa vrátim cez opravu a vtedy mi už ponúka správne typy- opravím a účtujem. Pri úhrade záväzku sa ma opýta Zaúčtovať doklad viacerými riadkami? Áno je moja voľba . Hotovosti mimo knihy zaväzkov takáto možnost nie je?!:mad: Bohužiaľ nie

.........................
Ninna
16.01.09,19:38
Po zvážení mažem moju citáciu...
Ninna
16.01.09,19:45
V záväzkoch môžeš dať 2 predkontácie - ponuka rozúčtovanie a pri zaúčtovaní sa ťa program opýta,či chceš zaúčtovať viacerými riadkami.
Táto možnosť je pre mňa nóvum aj preto že pomocnik v OBERONE je taký "vymakaný" ze to tam ani nie je:
4. Do faktúry je potrebné zapísať jej potrebné náležitosti, obchodného partnera, formu úhrady, dátum zaevidovania, splatnosti atď. Pri zaevidovaní došlej faktúry nie je potrebné zapísať položky faktúry. Do číselných polí na spodnom okraji faktúry je možné priamo zapísať napr. výšku dane z faktúry, celkovú sumu faktúry a urýchliť tak zaevidovanie došlej faktúry.
5. Zápis potrebných náležitostí faktúry ukončite tlačidlom OK. Do knihy záväzkov sa uloží nová faktúra.:mad:
Ninna
16.01.09,19:51
Tina, chcela som reakciu na link. PP používam už 25 rokov.;) V tomto prípade mi ide o PP používané pri účtovaní PK.
Ale Majka ved sa nem zlosti. ;) No platba kartou sa neda zadat spravne bez upravy progarmu špecialne pre tuto operaciu. A bolo by načase aby reštrukturovali tie nepeňažné operácie.
Melnick
16.01.09,19:53
;)
Podľa postupov je zobrazovanie správne v OBERONE priebežných položiek:
(3) Priebežné položky sa účtujú pri prevodoch peňažných prostriedkov medzi pokladnicou a účtom v banke, pri prevodoch medzi pokladnicami a pri prevodoch medzi účtami v bankách. Priebežné položky sa členia na príjem a výdavok. Ako príjem sa účtuje priebežná položka pri výdavku peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o príjme účtovnej jednotke doručený, ako výdavok sa účtuje priebežná položka pri príjme peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o výdavku
Tinka, nemám čas teraz viac sa rozpisovať, ale na PP v Oberone mám svoj nemenný názor. Určite ho tu budem prezentovať.

Citáciu, ktorú si napísala poznám.;) Cez PP účtujem už 25 rokov.;)
Ninna
16.01.09,20:38
Pochopila som načo narážaš: pokiaľ v OBERONE zadám 120 -výdaj do pribežnej položky aj keď v predkontáciách okontrolujem stĺpec v PD je tam že sa zobrazí v stĺpci priebežná položka výdaj a v skutočnosti sa zobrazí v stĺpci priebežná položka príjem. :rolleyes:
Ale prečo? :confused:
Melnick
16.01.09,22:17
Pochopila som načo narážaš: pokiaľ v OBERONE zadám 120 -výdaj do pribežnej položky aj keď v predkontáciách okontrolujem stĺpec v PD je tam že sa zobrazí v stĺpci priebežná položka výdaj a v skutočnosti sa zobrazí v stĺpci priebežná položka príjem. :rolleyes:
Ale prečo? :confused:

Pretože je to zle nastavené - predkontácia sa dá vždy upraviť, ale my tu nie sme od toho.
Štve ma,že zadám pri novom klientovi napr. "Neplatiteľ DPH" a v knihách Z+P mi to jednoducho odignoruje.
V predkontácii si zmením napr. typ DPH a čo urobí program? Ignoruje a ja musím prácne sledovať pri predkontáciách či si pán program náhodou nerozmyslel poslúchať moje zadania - no a "ON" just nie.
Dnes teda poriadne soptím.
Ninna
17.01.09,07:38
Pretože je to zle nastavené - predkontácia sa dá vždy upraviť, ale my tu nie sme od toho.
Štve ma,že zadám pri novom klientovi napr. "Neplatiteľ DPH" a v knihách Z+P mi to jednoducho odignoruje.
V predkontácii si zmením napr. typ DPH a čo urobí program? Ignoruje a ja musím prácne sledovať pri predkontáciách či si pán program náhodou nerozmyslel poslúchať moje zadania - no a "ON" just nie.
Dnes teda poriadne soptím.
Tak čo urobíme? :confused:Musime sa hromadne sťažovať a potom možno -možno sa niečo zmení. Veď je myslím dosť tých ćo používajú OBERON. :o
Melnick
17.01.09,09:14
Téma má dobrý výstižný názov - bolo by dobre popísať sem všetky nedostatky a upozorniť ich na túto stránku - nech sa inšpirujú. ;):---:D
JuKaS
17.01.09,12:48
Pochopila som načo narážaš: pokiaľ v OBERONE zadám 120 -výdaj do pribežnej položky aj keď v predkontáciách okontrolujem stĺpec v PD je tam že sa zobrazí v stĺpci priebežná položka výdaj a v skutočnosti sa zobrazí v stĺpci priebežná položka príjem. :rolleyes:
Ale prečo? :confused:
Priebežné položky sa používajú pri prevode peňazí, keď nám chýba jeden z dokladov. A ten doklad čo chýba sa zobrazí v priebežných položkách. Výber z pokladne - výdaj do priebežných položiek, ale chýba nám výpis z účtu o príjme peňazí, a ten sa zobrazí v priebežných položkách ako príjem. Keď nám príde výpis , účtujeme ako príjem z priebežnej položky, ale chýba nám tentoraz doklad o výbere z pokladne lebo sme ho už zaúčtovali, tak v priebežných položkách nám to dá ako výdaj.
Ninna, citovala si správne z postupov účtovania a tak sa to má aj účtovať, v oberone je to správne nastavené.
Melnick
17.01.09,15:35
Priebežné položky sa používajú pri prevode peňazí, keď nám chýba jeden z dokladov. A ten doklad čo chýba sa zobrazí v priebežných položkách. Výber z pokladne - výdaj do priebežných položiek, ale chýba nám výpis z účtu o príjme peňazí, a ten sa zobrazí v priebežných položkách ako príjem. Keď nám príde výpis , účtujeme ako príjem z priebežnej položky, ale chýba nám tentoraz doklad o výbere z pokladne lebo sme ho už zaúčtovali, tak v priebežných položkách nám to dá ako výdaj.
Ninna, citovala si správne z postupov účtovania áno a tak sa to má aj účtovať, v oberone je to správne nastavené.
Zitka, ja aj Tina sme porovnávali PP s príkladom z linku, ktorý som prilepila .
http://www.porada.sk/772923-post9.html
Tak, ako je to tam zaúčtované od J. Acsovej my docielime nepeňažnou operáciou, v žiadnom prípade jedným zápisom druhovo nerozčleníme o čo sa jedná. V iných programoch to programátori údajne upravili podľa nových postupov účtovania. My na to potrebujeme zápisov niekoľko a rýchlo sa môže stať, že sa poriadne dopletieme.
Melnick
17.01.09,16:15
Po zvážení mažem moju citáciu...


Prečo??? veď bola z postupov účtovania :) Ale zbytočne sme si zamrníkovali tému a platbu kartou sa nám aj tak v Oberone nepodarilo vyriešiť tak, aby sme nerobili xxxxxxx zápisov.
Melnick
19.01.09,07:11
Sťahujete niekto bankové výpisy elektronicky??? :confused::):)
Prečo mi nejde stiahnuť BV ???:mee:
Ešte pred 2 mesiacmi "frčali". Nechce sa mi 1100 položiek nahadzovať.
Prosíííííííííííííííííím poraďte- kde robím chybu. Alebo ju nerobím ja ???
anithocka
19.01.09,12:46
môžem otázočku pre tých, čo už urobili prechod na euro: jedna známa mi vravela, že pri prechode na euro si v minulom roku 2008 musím spraviť analytiku na slovenských a zahraničných dodávateľov a odberateľov (podľa jednotlivých krajín), že na jednej analytike budem mať iba slovenských dodávateľov, na ďalšej napríklad českých, na ďalšej talianskych, atď. lebo že ináč mi program neprepočíta správne celkovú sumu na eurá...ako to vlastne je?
janka.mo
01.02.09,11:42
dobry den,
potrebujem poradit, mozno ta otazka je zbytocna, ale potrebujem zistit, ci som to uctovala spravne, alebo musim opravit vsetky faktury. ked mi dosla nejaka fa. zadala som zaklad, dph a ak tam bolo zaokruhlenie, tak som to nechala, len v kolonke zaokruhlenie.... mala som to zaokruhlenie zauctovat na 548 alebo 648????? dakujem
kornelia2
01.02.09,12:13
mala som to zaokruhlenie zauctovat na 548 alebo 648????? dakujem

ano
janka.mo
01.02.09,12:17
ano
tak to som si riadne zavarila.... ja som si myslela, ze to mi robi automaticky..... neda sa to nejako nastavit? aby mi to robilo automaticky?
janka.mo
01.02.09,19:05
tak to som si riadne zavarila.... ja som si myslela, ze to mi robi automaticky..... neda sa to nejako nastavit? aby mi to robilo automaticky?
nie je tu nikto, kto by mi poradil..... prosiiiiim
janka.mo
01.02.09,19:10
Áno, mala, zaokrúhľujeme na účtoch 548 pri nákladoch a 648 pri výnosoch.
a este jedna otazka, to iste plati aj pri blockoch ERP? takze to musim vsetko poopravovat? lebo dph mam v poriadku, ale tie haliere sa mi bud pripocitali alebo odpocitali od zakladu.....
janka.mo
01.02.09,19:54
a este jedna otazka, to iste plati aj pri blockoch ERP? takze to musim vsetko poopravovat? lebo dph mam v poriadku, ale tie haliere sa mi bud pripocitali alebo odpocitali od zakladu.....
posuvam
kornelia2
01.02.09,20:17
tak to som si riadne zavarila.... ja som si myslela, ze to mi robi automaticky..... neda sa to nejako nastavit? aby mi to robilo automaticky?
ja to robim manualne ale tusim ze sa to nastavit v predkontaciach
janka.mo
01.02.09,20:32
ja to robim manualne ale tusim ze sa to nastavit v predkontaciach
tak to idem poopravovat..... musim to robit aj na blockoch z ERP? asi ano, vsak?
katulik82
04.02.09,22:44
podľa mňa nemusíš zvlášť účtovať halierové vyrovnanie .. ja ich zúčtovávam zo základu veď nie sú to také veľké položky ktoré by ovplyvnili dajako výrazne HV :)
anithocka
11.02.09,11:13
:mee::mee: ahojte, pocit zúfalstva ma prepadol. odkedy som si nainstalovana uberage tak Oberon ako keby sa zblaznil...mam dve otazocky:
1) firma ma kontokorentny uver na ktorej strane by mal byt konecny zostatok 221 (banky) nazory uctovnicok sa rozchadzaju jedna tvrdi, ze na MD s minusom a druha ze na D s plusom
2) ako uctujete v Oberone vzajomne zapocty? pouzivate ucty 321 a 311?
zavazok 321/311
pohľadávka 321/311??????

alebo pouzivate ucty 395?? zavazok 321/395
pohľadavka 395/311

PROSIIIIIIIIIM O POMOC, ja viem banalne otazky ale co uz? :mee:
Jana1303
11.02.09,11:25
Ja používam účty záväzok 321/325
pohľadávka 325/311.
janka.mo
11.02.09,11:48
:mee::mee: ahojte, pocit zúfalstva ma prepadol. odkedy som si nainstalovana uberage tak Oberon ako keby sa zblaznil...mam dve otazocky:
1) firma ma kontokorentny uver na ktorej strane by mal byt konecny zostatok 221 (banky) nazory uctovnicok sa rozchadzaju jedna tvrdi, ze na MD s minusom a druha ze na D s plusom
2) ako uctujete v Oberone vzajomne zapocty? pouzivate ucty 321 a 311?
zavazok 321/311
pohľadávka 321/311??????

alebo pouzivate ucty 395?? zavazok 321/395
pohľadavka 395/311

PROSIIIIIIIIIM O POMOC, ja viem banalne otazky ale co uz? :mee:
mne raz niekto poradil robit zapocty cez 395 a robim to tak.... mam tych zapoctov pozehnane, tak dufam, ze ich robim spravne :)
ved ten ucet sa ti po kazdom zapocte vynuluje.
dufam, ze neradim zle....
anithocka
11.02.09,13:23
no mne tiez poradili 395 ale potom som to preberala s inou ekonomkou a ona mi vravi to nie ze to nie je spravne ze to ma byt na 321/311 tak ja som ju posluchla teraz som zistila ze mi to nesedi :( tak preto sa radim s Vami....

mimotemy PS: a s tou bankou: kontokorent na MD - alebo na D+????
janka.mo
11.02.09,21:57
no mne tiez poradili 395 ale potom som to preberala s inou ekonomkou a ona mi vravi to nie ze to nie je spravne ze to ma byt na 321/311 tak ja som ju posluchla teraz som zistila ze mi to nesedi :( tak preto sa radim s Vami....

mimotemy PS: a s tou bankou: kontokorent na MD - alebo na D+????
ked to robis cez ten ucet, tak si mozes odkontrolovat, ci ti tie zapocty sedia.... aspon ja to tak robim. prakticky to je ako medziclanok.... ale neviem, nechcem radit zle, hovorim, len vlastnu skusenost.
s tym kontokorentom ti neporadim, nemam s tym skusenost, este len zacinam.....
anithocka
12.02.09,20:12
nahodila som to cez 395 tak snad to bude spravne, konecny zostatok mam nula.
katika0606
16.02.09,16:39
Ahoj dievčatá, vidím, že viaceré pracujete v Oberone. Náhodou mi nebudete vedieť poradiť? Ide o to, že máme leasing. Doteraz chodili faktúry, avšak od nového roku prišiel splátkový kalendár, ktorý je daňovým dokladom a faktúrou pre DPH. Čiže som chcela nahodiť prvý mesiac ako iný záväzok, ale potrebujem tam rozpísať položky - obstarávaciu cenu, úrok a DPH. No ale pri iných záväzkoch mi nedáva možnosť rozpísať položky. Nemáte s tým skúsenosť? Ď.
anithocka
16.02.09,21:56
ahojte poraďáci, chcem sa spýtať da sa Oberon nastaviť na párovanie podľa čísla účtu (vraj väčšina programov to má) tak by som rada zistila či aj Oberon, ževraj to uľahčuje prácu. Ak sa to dá v Oberone poradíte ako na to? ďakujem
ivako
17.02.09,18:08
mimotemy PS: a s tou bankou: kontokorent na MD - alebo na D+????[/quote]

Kontokorent si koncom roka preúčtuj na účet 231 tak, aby si na bankovom účte 221 mala nulu. Začiatkom roka 2009 si to preúčtuješ naspäť na banku.
anithocka
17.02.09,18:15
mimotemy PS: a s tou bankou: kontokorent na MD - alebo na D+????

Kontokorent si koncom roka preúčtuj na účet 231 tak, aby si na bankovom účte 221 mala nulu. Začiatkom roka 2009 si to preúčtuješ naspäť na banku.[/quote]

takže ak mám to správne ak to mám momentálne na 221 mínusom? len k 31.12. to preuctujem pomocou ID na 231??
anithocka
09.03.09,12:31
ahojte, mám otázočku týka sa to miezd v Oberone
..po vykonaní ročného zúčtovania dane som si chcela dať vytlačiť tlačivo Daňový úrad - ročné hlásenie no je prázdne, neviete mi niekto poradiť, kde robím chybu? ďakujem
danushka
09.03.09,21:03
ahojte, mám otázočku týka sa to miezd v Oberone
..po vykonaní ročného zúčtovania dane som si chcela dať vytlačiť tlačivo Daňový úrad - ročné hlásenie no je prázdne, neviete mi niekto poradiť, kde robím chybu? ďakujem
1. Súbor
2. Tlačové výstupy
3. Daňový - úrad - ročné hlásenie /tlačivo/

Obdobie musí byť 12/2008.

Predpokladám, že máš spracované mzdy už v roku 2009, tak sa vráť do obdobia 12/2008.
:):):)
Melnick
09.03.09,21:42
POZOR ! do ročného hlásenia načítava program zlé hodnoty. Už som volala do Oberonu. Odstránia chybu.
anithocka
09.03.09,21:58
no ale ked chcem vykonat ročné zúčtovanie musím sa prepnúť do roku 2009 vykonať ročné zúčtovanie a potom spat do roku 2008 do decembra?
...este jedna otazočka (kedže ho robím prvykrát) kde mám zadať sumu 12 000 čo si môže zamestnanec uplatniť zo životnej poistky? ďakujem
Melnick
09.03.09,22:38
anitočka, je tam krásne napísané v r. 02 Nezdaniteľné časti pod písmenkom "e":):)
anithocka
11.03.09,13:09
dakujem za upozornenie dnes som si vsimla, ze fakt namiesto preplatku mi to dava do kolonky nedoplatok, a aj celkovy prijem mi taha nespravne
mimotemy...este otazocku mam jednu, ak zamestnanec si chce sam podat danove priznaniea nepodpisal ziadost o vykonani rocneho zuctovania iba ziada potvrdenie o prijmne zapocitava sa aj on do hlasenia? a ci sa na strane tri vypisuje aj on kedze si ide robit sam DP? dakujem
janka.mo
15.03.09,13:01
ahojte, chcem sa opytat, robili ste uz niekto dp B pomocou oberou? myslim to exportovanie na drsr.sk? mne to nejako nejde, tak neviem, ci mam nieco zle nastavene, alebo.....
katika0606
16.03.09,12:46
Ahoj poraďáci,
mám veľmi veľkú prosbu. Pred mesiacom som nastúpila do novej práce, kde sa používa ekonomický softwér OBERON. Keďže stará ekonomka odišla ešte pred tým, ako som ja nastúpila, musela som sa s programom sama zoznamovať. Ale teraz mám obrovský problém - musím urobiť účtovnú uzávierku v PÚ. Ak by sa našiel niekto, kto by bol ochotný a mal by trošku času popísať mi postup v Oberone.
Tento týždeň to musím zmáknuť a mám z toho hrôzu. Účtovníctvo som robila pred siedmimi rokmi a za mesiac, ktorý to robím znovu, som sa nestihla do toho dostať ešte na 100%. A vidím, že ste tu všetci tak zbehlí a vzájomne si pomáhate, sledovala som Anithocku, ako sa na začiatku trápila a tu stále našla pomoc.
Vopred ďakujem za ochotu.
anithocka
17.03.09,22:28
ahojte Oberonaci, program Oberon mzdy a personalistika robi aj dohodu o skonceni pracovneho pomeru, rada by som vedela ci tento vystup je platny a ci sa moze podpisom zamestnanca tato dohoda povazovat za skoncenie pracovneho pomeru. Zamestnance tvrdi, ze tato dohoda nema vsetky nalezitosti no podla mojho nazoru ich ma ..poradite?
PS.katika0606 podla mna nie je chyba spytat sa aj banalnu otazku, ale mat istotu, ze to spravis spravne ako sa nepytat vobec a urobit to podla seba a nespravne. v pomocnikovi je napiseny postup minuly rok som to robila podla pomocnika a podarilo sa mi to
katika0606
19.03.09,10:06
Anithocka, prosím Ťa, kde v pomocníkovi. Veď som tam nič také nenašla.
Jana1303
19.03.09,11:36
katika0606 písala som Ti no neviem či Ti to prešlo
katika0606
19.03.09,12:38
Janka, si veľmi milá. Závierkové tlačové výstupy som našla. Len som si myslela, že napríklad niečo také ako obratová predvaha sa bude dať vytlačiť za celé obdobie naraz, nie po mesiacoch. Joj to sa ešte zapotím s tým oberonom.
Jana1303
24.03.09,18:46
Ďakujem, katika0606.
Čo je s Tebou? Dlho si sa neozvala, to si celá zahrabaná v papieroch?
katika0606
26.03.09,14:48
Janka1303, ahoj, no neozvala, trápem sa strašne:-( To bol rozum, nastúpiť do firmy prvého februára. Keby aspoň stará ekonomka za január niečo urobila, ja sa len pomaly dostávam do problematiky, do účtovania v našom programe a šup - rovno urob daňové priznanie. Tak ti asi nemusím hovoriť, ako to asi vyzerá. Nerobím nič, len obzerám staré doklady, kontrolujem, opravujem chyby - a to všetko mi trvá. Nech je už 1.4. vlastne nie, 2.4. :-) Ale si milá, že si si spomenula, ja sa ešte určite ozvem, lebo ešte isto niečo nebudem vedieť vyriešiť.
Alexandra777
30.03.09,14:35
Neviete mi prosím Vás poradiť, ako si mám v oberone zaokrúhliť výkazy, tak aby mi pri tlačení v tisícoch sedeli. V celých korunách mi sedia, ale keď dám zaokrúhlenie na tisíce, tak nesedia.
Alexandra777
30.03.09,14:37
zaokrúhľuje mi to výsledok hospodárenia o 2 tis nadol, môžem to tak nechať?
EPk
31.03.09,07:55
zaokrúhľuje mi to výsledok hospodárenia o 2 tis nadol, môžem to tak nechať?
Treba skontrolovat r. 85 v suvahe a Vysledok hospodarenia z Vykazu ZaS. Ak to sedi asi by to nemalo vadit.
Pri tlaceni suvahy dava moznost Upresnit zaokruhlenie vykazu a urcis riadok a sumu v tis.
katika0606
02.04.09,08:08
Halo, oberoňáci, je tu niekto?:-) potrebovala by som sa niečo opýtať.
janka.mo
03.04.09,20:56
ahojte, chcela by som sa opytat, ked idem robit mzdy v oberone za marec, tak tam by uz malo byt upravene to nezdanitelne minimum na 355,47, alebo sa mylim. ja tam mam stale tu sumu, ktora bola v januari a februari. da sa to niekde manualne opravit, alebo musim pockat na exalogic, kedy to upravia? dakujem
janka.mo
04.04.09,20:09
ahojte, chcela by som sa opytat, ked idem robit mzdy v oberone za marec, tak tam by uz malo byt upravene to nezdanitelne minimum na 355,47, alebo sa mylim. ja tam mam stale tu sumu, ktora bola v januari a februari. da sa to niekde manualne opravit, alebo musim pockat na exalogic, kedy to upravia? dakujem
posuvam....
naozaj tu nie je nikto, kto robi s oberonom, aby mi poradil?
prosiiim, prosiiim
EPk
06.04.09,08:17
Mas pravdu. Ja som minuly tyzden poslala vyplaty so starou sumou, aj tak sa to bude vyrovnavat v rocnom zuctovani. Da sa to nastavit cez Servis-Nastavenie programu-Minimalna mzda-Rocny odpocet na pracovnika.
Zatial im to zle zaokruhluje tak daj 4025,69 a potom bude na pracovnika 335,47.
Jana1303
06.04.09,18:52
Dnes dali novú verziu, treba ju stiahnuť.
Melnick
06.04.09,19:09
ahojte, chcela by som sa opytat, ked idem robit mzdy v oberone za marec, tak tam by uz malo byt upravene to nezdanitelne minimum na 355,47, alebo sa mylim. ja tam mam stale tu sumu, ktora bola v januari a februari. da sa to niekde manualne opravit, alebo musim pockat na exalogic, kedy to upravia? dakujem
Sumu NČZD si môžeš upravovať kedykoľvek dôjde k zmene a nemusíš čakať na novú verziu.
Úpravy robíš cez :
Servis
Nastavenia programu
Min. mzda
Ročný odpočet
Vo výplate potom už budeš mať alik. časť NČZD v správnej výške.
Melnick
06.04.09,19:14
Mas pravdu. Ja som minuly tyzden poslala vyplaty so starou sumou, aj tak sa to bude vyrovnavat v rocnom zuctovani. Da sa to nastavit cez Servis-Nastavenie programu-Minimalna mzda-Rocny odpocet na pracovnika.
Zatial im to zle zaokruhluje tak daj 4025,69 a potom bude na pracovnika 335,47.
Iba doplním EPk o jeden link ;)
zadaj : 4025,70 a mesačne to bude 335,48 €

http://ekonomika.sme.sk/c/4341721/vyssia-nezdanitelna-cast-usetri-dane-aj-za-januar-a-februar.html
janka.mo
15.04.09,10:48
dobry den,
neviete mi prosim poradit. uhradila som fa, ale po niekolkych dnoch nam prisli peniaze spat, lebo ucet uz bol zruseny, o com sme nevedeli. ako to mam spravit v oberone, aby sa mi zase spravil zavazok. dala som ako uhradu, ale prehodila som ucty. lenze na danej fa mi to spravilo ako keby som uhradila dalsiu sumu. neviem si s tym rady. dakujem
anithocka
15.04.09,17:02
ahojte, ja som sa prvykrat stretla dneska s tymto pripadom a neviem sa s tym nejako vysporiadat v Oberone:
majiteľ potravín si dal zaviesť terminál nemenovanej banky, a neviem ako to mám zaúčtovať a ako sa mi to vlastne odzrkadlí na bankovom výpise? poradíte?
danushka
15.04.09,17:43
dobry den,
neviete mi prosim poradit. uhradila som fa, ale po niekolkych dnoch nam prisli peniaze spat, lebo ucet uz bol zruseny, o com sme nevedeli. ako to mam spravit v oberone, aby sa mi zase spravil zavazok. dala som ako uhradu, ale prehodila som ucty. lenze na danej fa mi to spravilo ako keby som uhradila dalsiu sumu. neviem si s tym rady. dakujem

Tú prvú úhradu zruš ako úhradu DFA - zaúčtuj ju ako mylnú platbu - VNZD, následné vrátenie prostriedkov na Bú zaúčtuj ako PNZD.
Týmto by sa mal záväzok objaviť ako neuhradený.
Následne zaúčtuj úhradu DFA ako oprávnený výdavok, tak ako bol v skutočnosti uhradený.

Hovoríme o účtovaní v JÚ ?
danushka
15.04.09,17:54
ahojte, ja som sa prvykrat stretla dneska s tymto pripadom a neviem sa s tym nejako vysporiadat v Oberone:
majiteľ potravín si dal zaviesť terminál nemenovanej banky, a neviem ako to mám zaúčtovať a ako sa mi to vlastne odzrkadlí na bankovom výpise? poradíte?
V dennej uzávierke zaúčtuješ tržbu voči priebežným položkám ako nepeňažnú operáciu celú sumu, keď ti platba nabehne na účet, zaúčtuješ príjem z priebežných položiek celú sumu a výdaj do nákladov podľa zmluvy, ako máš uzatvorené s bankou na províziu, čiže výdaj voči bežnému účtu.
Príklad:
tržba v hotovosti = 100 €
tržba cez POS terminál = 10 €
priebežné položky-výdaj = 10€
platba na účet :
priebežné položky-príjem = 10€
provízia banke,výdaj z BÚ = 0,50 €
anithocka
16.04.09,16:53
Danushka, dakujem za radu, ale zabudla som podotknut ze sa jedna o podvojne úctovníctvo
janka.mo
16.04.09,19:16
Tú prvú úhradu zruš ako úhradu DFA - zaúčtuj ju ako mylnú platbu - VNZD, následné vrátenie prostriedkov na Bú zaúčtuj ako PNZD.
Týmto by sa mal záväzok objaviť ako neuhradený.
Následne zaúčtuj úhradu DFA ako oprávnený výdavok, tak ako bol v skutočnosti uhradený.

Hovoríme o účtovaní v JÚ ?
uctujem PU, kvoli tomu si neviem rady, ze ako to zauctovat...... prosiiim, ak mozte, tak mi poradte.... dakujem
danushka
17.04.09,08:02
Danushka, dakujem za radu, ale zabudla som podotknut ze sa jedna o podvojne úctovníctvo
kuk sem:
http://www.porada.sk/t9368-uctovanie-trzby-na-zaklade-erp.html?highlight=platba+platobnou+kartou

Anitočka moja, ak máš problém v PÚ, tak to treba hľadať v danej problematike, lebo účtovanie POS nákupov a predajov nie je záležitosť účtovného softu. Nemysím to zle, len sa nauč vyhľadať odpovede na svoj problém v už založených témach, nájdeš to tu :);).
danushka
17.04.09,08:20
uctujem PU, kvoli tomu si neviem rady, ze ako to zauctovat...... prosiiim, ak mozte, tak mi poradte.... dakujem
Janka, ja som síce v praxi PÚ nerobila, ale v sekcii PÚ na porade som sa dočítala, že mylnú platbu zaúčtuješ 379 (http://www.porada.sk/t59504-379-ine-zavazky.html)/221 a vrátenie 221 (http://www.porada.sk/t59051-221-bankove-ucty.html)/379.

Čiže mi najskôr vychádza, že danú faktúru treba očistiť zápisom, aby vyzerala ako neuhradená.
Ja sa na tento problém pozerám z pohľadu JÚ, ale to neznamená, že by bola iná logika v PÚ.

Tebe aj Anitočke skutočne v dobrom odkazujem, že žiadate o rady v Oberone, ktoré nie sú problémom softu, ale problémom účtovania ako takého.
Prečo svoju neurazte sa pohodlnosť nevymeníte za trošku kreativity vo vyhľadávaní. Pri hľadaní v iných, už založených témach sa dočítate veľa prospešných informácií a pri riešení svojho jedného problému odrazu vyriešite ďaľších 5 problémov.;););)
janka.mo
17.04.09,09:29
Janka, ja som síce v praxi PÚ nerobila, ale v sekcii PÚ na porade som sa dočítala, že mylnú platbu zaúčtuješ 379 (http://www.porada.sk/t59504-379-ine-zavazky.html)/221 a vrátenie 221 (http://www.porada.sk/t59051-221-bankove-ucty.html)/379.

Čiže mi najskôr vychádza, že danú faktúru treba očistiť zápisom, aby vyzerala ako neuhradená.
Ja sa na tento problém pozerám z pohľadu JÚ, ale to neznamená, že by bola iná logika v PÚ.

Tebe aj Anitočke skutočne v dobrom odkazujem, že žiadate o rady v Oberone, ktoré nie sú problémom softu, ale problémom účtovania ako takého.
Prečo svoju neurazte sa pohodlnosť nevymeníte za trošku kreativity vo vyhľadávaní. Pri hľadaní v iných, už založených témach sa dočítate veľa prospešných informácií a pri riešení svojho jedného problému odrazu vyriešite ďaľších 5 problémov.;););)
dakujem za radu....
teraz sa musim uprimne priznat, ze ked som si to precitala, tak som si uvedomila, ze sa to ma robit cez iny ucet....
mrzi ma, ze som zatazovala s otazkou, na ktoru je jasna odpoved... som myslela, ze ci sa to neda nejako spravit tak, ako ked uhradis nieco omylom navyse a vznikne ti preplatok, no a ked ti to pride na ucet, tak sa ti to vynuluje. som nevedela, ze si mi to nerobi soft chybne, ked som to zadavala, preto som to napisala do tejto temy. dufam, ze som to nenapisala ako hotentot, aj ked si niekedy tak naozaj pripadam....
este raz dakujem
danushka
17.04.09,09:42
Janka, nie je to vôbec zaťažujúca otázka, to som Ťa len trošku nakopla v dobrom zmysle slova, že na Porade na 99,9 % nájdeš odpoveď len treba hľadáááááááť v tých správnych témach :):):) .

Uf, či som ja sekera !
janka.mo
17.04.09,09:49
Janka, nie je to vôbec zaťažujúca otázka, to som Ťa len trošku nakopla v dobrom zmysle slova, že na Porade na 99,9 % nájdeš odpoveď len treba hľadáááááááť v tých správnych témach :):):) .

Uf, či som ja sekera !
v pohode, aj sekery treba :P
hlavne pre nas zacinajucich, cim viac na nas niekto tlaci, tym skor sa to naucime :P
duna8
17.04.09,09:51
Dobrý deň, môže mi niekto povedať, ako by sa program dal stiahnuť z internetu na skúšku?
danushka
17.04.09,09:58
Dobrý deň, môže mi niekto povedať, ako by sa program dal stiahnuť z internetu na skúšku?
Choď na ich stránku www.exalogic.sk (http://www.exalogic.sk), tam si ho stiahneš.
duna8
17.04.09,10:11
Ďakujem, hneď doma si to stiahnem a porovnám s alfou.
janka.mo
17.04.09,12:03
ahojte, chcem sa opytat, ci sa da nejako v oberone nastavit, aby mi naraz vytlacilo vsetky vystavene faktury, alebo to musim davat tlacit po jednej. skusala som vsetko mozne, ale vychadza mi to tak, ze mozem len po jednej. alebo existuje nejaky sposob, len som ho nenasla? dakujem
danushka
17.04.09,14:56
No veru Janka, ani ja som tam takúto možnosť nenašla.
Možno by bolo dobré tvorcom programu oznámiť, že hromadné tlačenie faktúr v Oberone chýba.
Naozaj, ak treba odrazu vytlačiť väčšie množstvo faktúr, je to pracné - tlačiť to po jednej.
Jana1303
17.04.09,15:10
Úplne s Tebou súhlasím, je to pracné a zdlhavé

A ešte by som sa chcela opýtať či náhodou niekto nevie ako nastaviť aby mi tlačilo v PÚ iba príjmové alebo iba výdavkové pokladničné doklady. Na jeden kanc. list mi tlačí 3 pokl. doklady a keď tlačím po mesiacoch vytlačí mi najskôr všetky príjmové a potom vydavkové doklady od začiatku roka, a tak som nútená to každý mesiac upravovať.
Za všetky odpovede vopred ďakujem.
janka.mo
19.04.09,11:21
Úplne s Tebou súhlasím, je to pracné a zdlhavé

A ešte by som sa chcela opýtať či náhodou niekto nevie ako nastaviť aby mi tlačilo v PÚ iba príjmové alebo iba výdavkové pokladničné doklady. Na jeden kanc. list mi tlačí 3 pokl. doklady a keď tlačím po mesiacoch vytlačí mi najskôr všetky príjmové a potom vydavkové doklady od začiatku roka, a tak som nútená to každý mesiac upravovať.
Za všetky odpovede vopred ďakujem.
ja to robim tak, ze v PD nastavim vo vlastnastiach prislusny mesiac , doklady - hlavna pokladna a vo filtry dam typ dokladu sa rovna bud prijmovy alebo vydavkovy. tak sa ti zobrazia a ked das tlacit, tak ti vytlaci iba tie zobrazene. dufam, ze som to nenapisala ako talian.
danushka
19.04.09,19:39
Úplne s Tebou súhlasím, je to pracné a zdlhavé

A ešte by som sa chcela opýtať či náhodou niekto nevie ako nastaviť aby mi tlačilo v PÚ iba príjmové alebo iba výdavkové pokladničné doklady. Na jeden kanc. list mi tlačí 3 pokl. doklady a keď tlačím po mesiacoch vytlačí mi najskôr všetky príjmové a potom vydavkové doklady od začiatku roka, a tak som nútená to každý mesiac upravovať.
Za všetky odpovede vopred ďakujem.

Ak chceš, aby Ti tlačilo po jednom PPD, VPD na jeden kancelársky papier tak choď do nastavení cez hornú lištu :
SERVIS
Nastavenie - užívateľa
Tlačové výstupy
Pokladničné doklady - tu si nastav, koľko pokl.dokladov chceš mať na jednej strane

Ak potrebuješ zobraziť len u určité obdobie spracovávaných údajov, použi filter, kde si vyfiltruješ údaje, ktoré práve potrebuješ.
V JÚ tento filter nastavuješ v peňažnom denníku na spodnej lište cez vlastnosti. Pozor, nezabudni potom ten filter vypnúť, lebo ak zabudneš, budeš mať pocit, že sa Ti údaje stratili:) a stále Ti bude zobrazovať len filtrované údaje.
Jana1303
20.04.09,07:06
Babenky ste zlaté ale ja to potrebujem v podvojnom účtovníctve.
janka.mo
20.04.09,11:16
Babenky ste zlaté ale ja to potrebujem v podvojnom účtovníctve.
ja to robim v podnojnom. pocet dokladov si nastavis, tak ako pisala danushka a potom v penaznom denniku cez vlastnosti si upravis obdobie, za ktore chces tie doklady tlacit a ak chces osobitne len prijmove alebo osobitne len vydavkove, tak si to nastavis vo vlastnostiach cez filter. Ja som to v JU nerobila, ale ako pise danushka, tak to je potom rovnake ako v JU, tak aj v PU
danushka
20.04.09,11:18
Babenky ste zlaté ale ja to potrebujem v podvojnom účtovníctve.

Janka, ale postup v PÚ je presne ten istý. Len si vyfiltruj nie peňažný denník, ale účtovný denník.
Určite máš k dispozícii vo voľbe firiem demo firmu a tam skúšaj, skúšaj a skúšaj, tam sa nemáš čoho báť, že niečo pokazíš.
janka.mo
24.04.09,20:45
ahojte, neviete mi poradit, co mam spravit, nechce mi vytlacit hromadny vykaz do poistovne pri mzdach. stale mi tam vypisuje, ze je nejaka chyba a ze mam pc restartovat. uz som to spravila 3krat a stale mi to blbne.... prosiiiim
dakujem
Melnick
24.04.09,20:49
Janka ,skús si stiahnuť novú verziu.
janka.mo
24.04.09,20:52
Janka ,skús si stiahnuť novú verziu.
ale ja som si cez oberon center dala vyhladat aktualizacie a tam mi vypisalo, ze mam najnovsiu verziu. ale idem skusit z ich stranky. vykazy mi vytlacilo v pohode, len to hromadne oznamenie :(

vyskusala som to aj teraz stiahnut z ich stranky a stale mi vypisuje systemovu chybu. vam to nerobi? co mi blbne pc? :((((( alebo program? :((((
Melnick
24.04.09,21:54
Skús pozrieť či máš dobré kódy poisťovní. Ak nemáš - nevytlačíš.:)
janka.mo
25.04.09,10:22
Skús pozrieť či máš dobré kódy poisťovní. Ak nemáš - nevytlačíš.:)
kody mam v poriadku, tu zamestnankynu som tlacila uz asi 7 mesiacov, myslim to oznamenie, ze je stale na marodke. aj vykazy mi tlaci v pohode, len teraz mi to nejako blbne....
no a este mam jeden problem. mam fa z ciech v eurach na 110 eur. ide o nakup antiviraku. zadala som normalne fa, sumu 110 bez dane. a kedze musim urobit samozdanenie, tak som dala typ dane Dan platena prijemcom podla §69 a §49 ods. 2b, teda by mi to malo ist do riadku 9, 18, 19. lenze ked dam zobrazit dan.priznanie dph, tak to tam vobec nemam. a ked si dam zobrazit podklady pre dph, tak tuto fa mam len v jednom, aj to tam mam same nuly. ked som to robila v januari s jednou fa, tak mi to automaticky po zadani typu dph zobrazilo aj v priznani. tak teraz neviem, kde robim chybu. urcite som nieco zabudla vyplnit, ale netusim co.... prosiiiim poradte mi.... dakujem

tak, zistila som, kde som mala chybu. takze prepacte, ze som vas otravovala otazkou o dph, ale cely vcerajsi vecer, noc som stravila nad tym, ze kde moze byt problem, preto som vam napisala teraz, a asi mi spanok cez noc prospel, lebo sa mi to podarilo odstranit. napisem to tu, aby to mozno niekomu raz pomohlo, aj ked asi nikto nerobi take chyby ako ja. ked som zadavala dodavatela, tak ked som vypisala DIC a potom ta to automaticky hodi na IC dph, tak tam mi dalo pred cislo este aj SK, a to som si nevsimla. ked som to teraz kontrolovala uz asi po milionty krat, tak som to opravila a uz to mam v pohode. dufam, ze nevadi, ze som sa tu takto rozpisala, ale mozno sa najde taky polepetko jak ja a pomoze mu to.
danushka
25.04.09,12:14
Naopak Janka, je dobré, že si to tu napísala.
Vidíš aký je ten Oberon v tomto smere dokonalý, jednoducho Ťa nepustil urobiť samozdanenie u SK dodávateľa, ale už teraz vieme, že keď sa podobné udeje niekomu z oberoňákov, treba hľadať chybu aj tu, ďakujeme za info.
anithocka
25.04.09,17:22
chcem sa Vas opytat, ci mi neviete poradit ....v predkontaciach mam nastaveny typ DPH pri ceskych fakturach samozdanenie, ale stale zadava iny typ DPH pritom pri predkontaciach ho mam dobre nastaveny, vie mi niekto poradit kde moze byt chyba?
Melnick
26.04.09,07:20
ale ja som si cez oberon center dala vyhladat aktualizacie a tam mi vypisalo, ze mam najnovsiu verziu. ale idem skusit z ich stranky. vykazy mi vytlacilo v pohode, len to hromadne oznamenie :(

vyskusala som to aj teraz stiahnut z ich stranky a stale mi vypisuje systemovu chybu. vam to nerobi? co mi blbne pc? :((((( alebo program? :((((

Janka,ospravedlňujem sa, ja som nepozorne čítala - pri hromadnom oznámení sa vyskytne táto chyba v prípade, že máš zle nastavený dátum. Ty spracovávaš mzdu za marec v apríli , ale v apríli ešte nemáš žiadne vylúčiteľné doby - čiže nastav sa pri tlači do obdobia, za ktoré potrebuješ hromadný výkaz vytlačiť. Raz som to takto vyriešila, takže vyskúšaj.:o
janka.mo
26.04.09,10:24
chcem sa Vas opytat, ci mi neviete poradit ....v predkontaciach mam nastaveny typ DPH pri ceskych fakturach samozdanenie, ale stale zadava iny typ DPH pritom pri predkontaciach ho mam dobre nastaveny, vie mi niekto poradit kde moze byt chyba?
neviem, ci poradim dobre, ale skus to manualne opravit v evidencii dph, aspon ja som to tak urobila....
janka.mo
26.04.09,10:25
Janka,ospravedlňujem sa, ja som nepozorne čítala - pri hromadnom oznámení sa vyskytne táto chyba v prípade, že máš zle nastavený dátum. Ty spracovávaš mzdu za marec v apríli , ale v apríli ešte nemáš žiadne vylúčiteľné doby - čiže nastav sa pri tlači do obdobia, za ktoré potrebuješ hromadný výkaz vytlačiť. Raz som to takto vyriešila, takže vyskúšaj.:o
ja som uz na to nemala nervy, tak som to vyplnila na stranke poistovne. nastastie sa to tykalo len jednej zamestnankyne, takze toho nebolo vela. ale dakujem za rady.
Melnick
26.04.09,11:07
chcem sa Vas opytat, ci mi neviete poradit ....v predkontaciach mam nastaveny typ DPH pri ceskych fakturach samozdanenie, ale stale zadava iny typ DPH pritom pri predkontaciach ho mam dobre nastaveny, vie mi niekto poradit kde moze byt chyba?

anitočka, niekedy je ten Oberon veru neposlušný, akoby ignoroval to čo mu prikážeme a robí si čo chce a teda to nie je Tvoja chyba. Musíš tú predkontáciu vymazať a vytvoriť znova.
Skús - malo by fungovať .:)
kornelia2
27.04.09,18:11
Je možne že mi zle prepočitalo z roku 2008 učtovnú uzavierku na počiatočné stavy?????
Melnick
30.04.09,07:39
Dievčatá a chlapci /ak tu nejaký je :D / dajte si pozor pri odovzdávaní Q. prehľadov o zrazených preddavkoch...... suma v r. 2 je iba informatívna .

Prehľad je potrebné prepočítať !!!
alicacka
07.05.09,11:26
Prosím ťa Melnick, o čom konkrétne hovoríš ? Prečo informatívna ?
danushka
07.05.09,11:45
Prosím ťa Melnick, o čom konkrétne hovoríš ? Prečo informatívna ?
No to znamená polopate, že never všetkému, čo ti soft vytlačí. Ale si to aj prever, prepočítaj:):):)