paula2
12.05.09,16:12
áno,účtujem v ňom JU už 3 roky...a som veľmi spokojná. Trocha bol teraz problém s prevodom na Euro,ale zvládla som to...
alicacka
26.05.09,07:12
Ahojte, vedel by mi niekto z Oberaňákov poradiť, ako účtujete zálohy ? Myslím konkrétne zálohová faktúra - faktúra na zálohu - faktúra. Potrebujem konkrétne zápisy vedieť. Lebo neviem , či to robím správne. Ďakujem.
iva.rbk
12.06.09,10:29
Ahojte.
Ja by som potrebovala poradiť so skladom. Dá sa nejako opraviť nákupná cena v priebehu mesiaca? U nás by malo nastať 3 x do mesiaca precenenie cien. Potrebujem však na konci mesiaca vedieť, kolko akého tovaru sa predalo v ktorej nákupnej cene. Vie mi niekto poradiť?
anithocka
15.06.09,17:31
ahojte oberonaci, mam jednu otazku, ktoru idem riesit len teraz skor ma nenapadlo. Vystavim si mzdy a musim ich znovu nahadzovat do uctovnictva, alebo sa daju nejako preniest do uctovnictva myslim sumy s konkretnym zapisom. dakujem
Melnick
15.06.09,18:35
Ak potrebuješ preniesť údaje v PÚ tak sa dajú úplne pohodovo, ale predtým si musíš v mzdovom programe rozúčtovať mzdu na jednotlivé predkontácie a tiež si musíš zvoliť cestu k databáze účtovníctva.
Mzdu prepošleš do účtovníctva vždy v tom mesiaci, ktoré obdobie si zvolíš. Čiže musíš postupne meniť jednotlivé obdobia.
Dôležité je pohrať sa s predkontáciami a potom to je polahoda.:):):)
anithocka
15.06.09,19:39
a ako a kde si to mam rozuctovat? a potom ako to poslem do uctovnictva? kebyze to chcem mat nauctovanie nie cez ID, ale cez Mzdy co tam je taky druh dokladu? predkontacie aj vsetko tam mam uz nastavene.
Melnick
15.06.09,20:10
Predkontácie si aj tak musíš ešte upraviť.;) Never na 100% programu. Ja som mala minimálne dve zlé.
Postup :
mzdy - servis- nastavenia programu- účtovanie / tu si skontroluj či naozaj sú predkontácie v poriadku ./

mzdy - servis - programy a pripojenia / rozklikaj / - súbor - nalistuj / a tu sa prehrábávaš do ktorého účtovníctva má viesť cesta.

Dúfam,že som Ti to napísala zrozumiteľne.:)
EPk
16.06.09,06:43
a potom ako to poslem do uctovnictva? kebyze to chcem mat nauctovanie nie cez ID, ale cez Mzdy co tam je taky druh dokladu? predkontacie aj vsetko tam mam uz nastavene.
V menu súbor daš Export miezd do účtovnícta
a v PU v denníku cez Moznosti daš import s datumom aky potrebujes.
anithocka
19.06.09,11:44
ahojte, chcem sa Vás iba spýtať na názor na Oberon čo sa týka jednoduchého účtovníctva. Kamoška si zakladá živnosť na kozmetické služby a rozmýšlame aký program zakúpiť a keďže z Oberonom som sa auž málinko skamarátila chcela by som vedieť Váš názor. ďakujem
danushka
19.06.09,11:58
Anithocka, skamarátiš sa aj s JÚ v Oberone aj s Oberonom v JÚ :)
anithocka
27.06.09,16:58
da sa nejako preniest databaza firiem z jednej firmy do druhej ked su takmer rovnaky odberatelia a dodavatelia?hm?
zuzu247
29.06.09,07:45
Dá myslím funkciou export a následným vložením import, ale nám sa dala takto premiestniť iba celá firma, nie len zoznamy, takže to prepláclo aj účtovníctvo. (Dúfam, že som to nenapísala ako "maďar"=nezrozumiteľne)
janka.mo
16.07.09,00:20
ahojte, uz tu spekulujem cely vecer, ako mam zauctovat leasing v oberone, ale na nic som neprisla a som zufala. v ju som uplny zaciatocnik, takze si naozaj neviem rady.
mam splatkovy kalendar. vypocitala som si zavazok istina, co predstavuje 66349 eur. to som zadala ako iny zavazok (zavazok c.1)
potom mam vypocitane zavazky mesacne za prvy mesiac mi to dava 491,52 - to je tzv. nájomne plus dph. to som tiez dala ako iny zavazok(zavazok c.2).
no ale splatka je 1119,10. to je vlastne najomne + dph + financny lizing. ked zaplatim z BU, tak 491,52 by mi malo ist na zavazok c.2, teda jeho ponizenie a ten zvysok by mi malo ponizit zavazok c.1. v penaznom denniku by sa mi to malo objavit v stlpcoch nezdanitelne - financny lizing (zavazok c.1), zdanitelne - najomne, a nezdanitelne dph. lenze absolutne netusim ako to mam spravit, kedze sa mi to pri uhrade neda rozuctovat.....
podobny problem mam aj s jednou fakturou. normalne som ju zadala ako fakturu, ide o prvu splatku toho leasingu 23686,59, ale mam na nu osobitnu fakturu. no a ked som dala uhradit, tak ako predkontaciu som dala uhrada uveru a vobec mi to nerozclenilo na dph a zaklad, ale mi to dalo vsetko do stlpca uhrada uveru - nezdanitelne. mozem to tak nechat, alebo to nie je spravne? no a kedze tzch 23686,59 mam zapocitanych v zavazku c.1, tak ho mozem akoby uhradit v tej sume nepenaznou operaciou?
vobec nemam skusenosti s nepenaznymi operaciami.
viem, ze som tu toho napisala naozaj vela, ale nejako som to nevedela napisat kratsie, tak sa ospravedlnujem.....
prosiiiiiiim poradte mi ako to mam urobit s tym zauctovanim.
budem vam velmi vdacna..... dakujem....
janka.mo
16.07.09,10:34
ahojte, uz tu spekulujem cely vecer, ako mam zauctovat leasing v oberone, ale na nic som neprisla a som zufala. v ju som uplny zaciatocnik, takze si naozaj neviem rady.
mam splatkovy kalendar. vypocitala som si zavazok istina, co predstavuje 66349 eur. to som zadala ako iny zavazok (zavazok c.1)
potom mam vypocitane zavazky mesacne za prvy mesiac mi to dava 491,52 - to je tzv. nájomne plus dph. to som tiez dala ako iny zavazok(zavazok c.2).
no ale splatka je 1119,10. to je vlastne najomne + dph + financny lizing. ked zaplatim z BU, tak 491,52 by mi malo ist na zavazok c.2, teda jeho ponizenie a ten zvysok by mi malo ponizit zavazok c.1. v penaznom denniku by sa mi to malo objavit v stlpcoch nezdanitelne - financny lizing (zavazok c.1), zdanitelne - najomne, a nezdanitelne dph. lenze absolutne netusim ako to mam spravit, kedze sa mi to pri uhrade neda rozuctovat.....
podobny problem mam aj s jednou fakturou. normalne som ju zadala ako fakturu, ide o prvu splatku toho leasingu 23686,59, ale mam na nu osobitnu fakturu. no a ked som dala uhradit, tak ako predkontaciu som dala uhrada uveru a vobec mi to nerozclenilo na dph a zaklad, ale mi to dalo vsetko do stlpca uhrada uveru - nezdanitelne. mozem to tak nechat, alebo to nie je spravne? no a kedze tzch 23686,59 mam zapocitanych v zavazku c.1, tak ho mozem akoby uhradit v tej sume nepenaznou operaciou?
vobec nemam skusenosti s nepenaznymi operaciami.
viem, ze som tu toho napisala naozaj vela, ale nejako som to nevedela napisat kratsie, tak sa ospravedlnujem.....
prosiiiiiiim poradte mi ako to mam urobit s tym zauctovanim.
budem vam velmi vdacna..... dakujem....
posuvam
Melnick
16.07.09,21:59
Janka, ja si predovšetkým vytvorím nové predkontácie,týkajúce sa iba leasingu.
Potom si urobím jeden veľký záväzok na istinu, ktorú ponižujem vždy pri doručených mesačných výpisoch z banky.
Na ostatné platby si robím mesačne predpisy v KZ . Je pravda , že s DPH- čkou som mala tiež problém, ale potom som si vytvorila novú predkontáciu iba na DPH z leasingu,lebo ináč som ju nevedela dostať do evidencie DPH.
Neviem či Ti to pomôže aspoň troška.
Kazu
16.07.09,22:34
Melnick, ona sa pýta na JÚ, ale napísala to tam veľmi nenápadne. :) Ja síce kecám do niečoho, čo nepoznám, možno v Oberone sa to robí aj v JÚ, tak mi nepošli smajlíka s kyjakom, aby mi to vytĺkol z hlavy :D
janka.mo
16.07.09,22:36
Janka, ja si predovšetkým vytvorím nové predkontácie,týkajúce sa iba leasingu.
Potom si urobím jeden veľký záväzok na istinu, ktorú ponižujem vždy pri doručených mesačných výpisoch z banky.
Na ostatné platby si robím mesačne predpisy v KZ . Je pravda , že s DPH- čkou som mala tiež problém, ale potom som si vytvorila novú predkontáciu iba na DPH z leasingu,lebo ináč som ju nevedela dostať do evidencie DPH.
Neviem či Ti to pomôže aspoň troška.
urcite mi to pomoze, len ja netusim ako si mam tu novu predkontaciu spravit. ako postup viem, ze v firma - predkontacie - novy..... ale neviem ako tam mozem zadat to, aby som tou splatkou mohla uhradit ten zavazok....... keby si bola taka zlata a napisala mi tie predkontacie.
ja som uvazovala aj nad tym, ze keby som si zadala celkovu fakturu, kde by som mala spocitane aj istinu aj dph aj urok. teda splatkou kedy by som uhradila leasing, by som ponizila ten zavazok. lenze este stale neviem, ako mam dostat dphcku do dennika. minuly kvartal, ked som mala len prvu splatku, tak aby som dostala dph do evidencie, tak som si vytvorila ostatny zavazok, kde som dph mala rozpisane. ale viem, ze to tak nie je spravne a teraz mi to vysi.
pomoz mi prosiiiim... dakujem
Melnick
16.07.09,22:42
Melnick, ona sa pýta na JÚ, ale napísala to tam veľmi nenápadne. :) Ja síce kecám do niečoho, čo nepoznám, možno v Oberone sa to robí aj v JÚ, tak mi nepošli smajlíka s kyjakom, aby mi to vytĺkol z hlavy :D

Zuzka, my v Oberone účtujeme JÚ cez predkontácie. :)
anithocka
20.07.09,17:18
ahojte Oberonaci, dnes sa mi nejakým zázrakom podarilo vymazať všetky predkontácie čo som mala od začiatku roka vytvorené. Minulý rok som mala tie isté, ale v inej firme a dnes som viac ako 3 hodiny riešila ako ich dostať z jednej firmy do druhej, ktoré spolu nesúvisia, ak som si dala importovať z inej firmy tak mi to nešlo, poradíte? DPH sa blíži a ja nemám ešte ani polovicu nahodé :mee::mee: :mee::mee::mee:
PROSÍM O POMOC!!!!
Melnick
20.07.09,19:36
ahojte Oberonaci, dnes sa mi nejakým zázrakom podarilo vymazať všetky predkontácie čo som mala od začiatku roka vytvorené. Minulý rok som mala tie isté, ale v inej firme a dnes som viac ako 3 hodiny riešila ako ich dostať z jednej firmy do druhej, ktoré spolu nesúvisia, ak som si dala importovať z inej firmy tak mi to nešlo, poradíte? DPH sa blíži a ja nemám ešte ani polovicu nahodé :mee::mee: :mee::mee::mee:
PROSÍM O POMOC!!!!
Anitočka, importovať predkontácie je možné len do účtovníctva, v ktorom
nie je v peňažnom denníku nič zaúčtované.:o
Ale nerozumiem ako sa Ti mohli predkontácie vymazať. Skús zajtra požiadať o vzdialenú pomoc. Netráp sa s tým, lebo môžeš urobiť ešte väčšiu "paseku".
anithocka
21.07.09,12:55
no tak to som v ri.. tak musim asi nahadzovat cele predkontacie znovu co? ..nemam net na PC kde je vedene ucto tak vzdialena pomoc nie je pristupne riesenie ...tak bo som si chcela obnovat databazu predkontacii bo mi zmyzla banka a takto mi zmyzlo vsetko...dakujem Melnick si poklad na Teba a Danushku sa vzdy mozem spolahnut :)
...pekny dnik
Melnick
21.07.09,13:29
Škoda, že sme Ti nepomohli.:mee: No aj tak si mohla zavolať do Oberonu či neexistuje nejaká finta. :)
mimotemyďakujem za uznanie.:):):)


anitočka, volala som do Oberonu - nie je možné, aby sa predkontácie vymazali tak ľahko, napríklad stlačením tlačítka "vymazať". Vždy sa totiž systém ešte "opýta" či to naozaj chceš vymazať a ďalej ťa upozorní ak stlačíš "áno", že tá funkcia je nevratná. Takže chyba bude niekde inde.
anithocka
21.07.09,20:05
áno ja viem, že sa to ešte opýta a tak zazmetkovala som :( čo už
..ale ďakujem Ti vééééééľmi pekne, a vééééľmi si vážim čo si pre mňa spravila, máš moje uznanie!!!
Melnick
21.07.09,20:21
anitočka a aspoň si trochu pokročila v nahadzovaní vymazaných predkontácií????:o
anithocka
22.07.09,15:11
anitočka a aspoň si trochu pokročila v nahadzovaní vymazaných predkontácií????:o

mimotemyMelnick, aj ja by som si zgustla na podrypovaní :) ale áno už som pokročila ostali mi ešte predkontácie na banku a zopár interných dokladov :( je toho riadne kvantum
Melnick
22.07.09,20:47
Verím Ti. Najviac ma vie na...ť ak musím robiť veci 2x . To sa mi zdá za najhoršie investovaný čas.:)

mimotemy a nepodrýpavam, iba som zvedavá. :)
anithocka
23.07.09,19:03
Melnick, mila a zlata poradkyna, este som sa Ta chcela spytat teda poradit sa: zauctovala som dodavatelsku fakturu no zistila som, ze nespravnu cenu tak som ju chcela opravit, ale kedze sa nedala opravit tak som si ju najprv oductovala v hlavnej knihe a tak som ratala s tym, ze uz tutu cenu budem vediet upravit, v knihe zavazkov ale nestalo sa tak. Neviem vobec upravovat mnozstva a ceny lebo fakuru ked dam opravit tak sa neda lebo je taka bledasta ako ked je zauctovana pritom v hlavnej knihe ju zauctovanu nemam. (joj dufam, ze som to vysvetlila tak, ze ma chapes)
Melnick
23.07.09,19:58
Predpokladám, že ide o PÚ.
- otvor knihu záväzkov
- označ faktúru ktorú chceš opraviť
- stlač účtovanie /ak máš v ÚD zaúčtovanú tak ju tam vymaž. /
- stlač dolu v rohu "vymazať"
- stlač zatvoriť a malo by Ťa hodiť do KZ na faktúru ktorú opravuješ.
- oprav cenu... dodávateľa čo len chceš
- daj zaúčtovať
- daj uhradiť :):):) ak máš dosť euráčikov ;)
anithocka
24.07.09,17:54
Melnick, no skusala som to aj tak a stale mi vypisuje, ze ju nemozem odstranit lebo obsahuje polozky... :( (áno ide o PÚ)
Melnick
24.07.09,20:08
Už si na dobrej ceste. Vymaž jednotlivé položky. Ale to si vlastne potom vymažeš celú Fa.
Myslím, že si nepostupovala správne.
Napíš mi, či chceš faktúru úplne vymazať, alebo opraviť.
anithocka
25.07.09,09:35
chcem fakturu opravit chcem opravit sumu, lenze problem moj je tam, ze ked si kliknem na fakuturu ktoru chcem opravit tak je taka bleda taka ze nemozem pouzit nic z toho co ponuka ze opravit, vymazat alebo pridat novu polozku do fakutury aj ked fakura nie je zauctovana v hlavnej knihe... tak neviem :(

...ešte však jedna a už fakt posledná otázka...ako robíte zápočty v PÚ v Oberone? ja ich robím nasledovne: v hlavnej knihe si zadám predkontáciu na faktúry a vyberiem si faktúru z knihy pohľadávok a z knihy záväzkov a vytlačím interný doklad je to takto správne?
Melnick
25.07.09,21:59
chcem fakturu opravit chcem opravit sumu, lenze problem moj je tam, ze ked si kliknem na fakuturu ktoru chcem opravit tak je taka bleda taka ze nemozem pouzit nic z toho co ponuka ze opravit, vymazat alebo pridat novu polozku do fakutury aj ked fakura nie je zauctovana v hlavnej knihe...bez zaúčtovania / nie úhrady ! / Ti nevybledne v žiadnom prípade tak neviem :(

...ešte však jedna a už fakt posledná otázka...ako robíte zápočty v PÚ v Oberone? ja ich robím nasledovne: v hlavnej knihe si zadám predkontáciu na faktúry a vyberiem si faktúru z knihy pohľadávok a z knihy záväzkov a vytlačím interný doklad je to takto správne?
Správne:)

Pozri aj sem, účtovanie je rovnaké aj Oberone.
http://www.porada.sk/722594-post6.html
anithocka
26.07.09,16:20
už som prišla na chybu :( bol na danej faktúre spravený zápočet pohľadávok a záväzkov ja som ale trdlo makove, že?

...ten link co si mi dala je vlastne link na JÚ nie?
anithocka
10.08.09,17:24
ahojte oberonaci, znova sa na Vás obraciam otázkou ...pri účtovaní banky mi dlho trvá kým si nájdem danú faktúru ku ktorej bola urobená platba. Chcem sa spýtať či pri účtovaní banky v Oberone (PÚ) nemá program takú funkciu ako napríklad FIBU, že si zadám variabilný symbol a vyhodí mi faktúru, či sa to dá iba v knihe záväzkov a pohľadávok cez filter? otázka znie dá sa to spraviť nejako v hlavnej knihe???
EPk
11.08.09,06:07
Takisto v hlavnej knihe mozes nastavit filter. Variabilny symbol je Ext. doklad
EPk
11.08.09,06:16
[QUOTE=anithocka;1108443]už som prišla na chybu :( bol na danej faktúre spravený zápočet pohľadávok a záväzkov ja som ale trdlo makove, že?
Ja tiez robim zapocet cez int. doklad, ale aby som videla vsetko k danej fa v knihe zavazkov (cez uctovanie) tak fa zauctujem a este raz zauctujem int. doklad (napr. zapocet, alebo samozdanennie...). Sice ma upozorni, ze doklad je uz zauctovany, ale potom ked kliknem v knihe zavazkov na zauctovanie, vidim vsetko co s tou fakturkou suvisi,
anithocka
11.08.09,17:13
[QUOTE=anithocka;1108443]už som prišla na chybu :( bol na danej faktúre spravený zápočet pohľadávok a záväzkov ja som ale trdlo makove, že?
Ja tiez robim zapocet cez int. doklad, ale aby som videla vsetko k danej fa v knihe zavazkov (cez uctovanie) tak fa zauctujem a este raz zauctujem int. doklad (napr. zapocet, alebo samozdanennie...). Sice ma upozorni, ze doklad je uz zauctovany, ale potom ked kliknem v knihe zavazkov na zauctovanie, vidim vsetko co s tou fakturkou suvisi,

celé účtovanie faktúr robím v hlavnej knihe, aj úhrady faktúr, aj zápočty a ked idem cez knihu záväzkov a dám si účtovanie tak mi ukáže všetko lenže ja som sa vtedy na to zabudla pozriet, dufam, ze moj postup je spravny ked si fakturu vlastne neuctujem dvakrat ako Ty?
EPk
12.08.09,07:58
K tomu, co potrebujeme sa da dostat viacerymi sposobmi, takze komu co vyhovuje to je dobre.
anithocka
27.08.09,17:29
stalo sa vam uz nieco take ako mne? mala som nastavenu predkontaciu v Oberone na 504/321 a zauctovalo mi to 321/504? to sa ako mohlo stat?? :((( mate s tym skusenost?
anithocka
17.10.09,13:50
ahojte ludkovia, dnes sa ma spýtala jedna ekonómka čo ide robiť účtovníctvo ako si má nahodiť neuhradené faktúry z minulého roka do hlavnej knihy v podvojnom účtovníctve tak aby tam bol aj dátum splatnosti a aj VS, keď si nahodila napríklad záväzok cez interný doklad tak jej vypisuje, že 321 je saldokontný účet a ja som jej s tým poradiť nevedela, to má ísť do knihy záväzkov a tam účtovať faktúry z minulého roka alebo sa to dá aj v hlavnej knihe? PROSÍME O RADU!!!

zabudla som uviesť ide o program OBERON
Melnick
17.10.09,14:44
A čo tak počiatočný stav a vedľajšia evidencia ?:)
anithocka
17.10.09,17:26
A čo tak počiatočný stav a vedľajšia evidencia ?:)

hmm a keď si vyrolujeme počiatočný stav tak by nám to už nemalo vypisovať že saldokontný účet? ďakujem vyskúšame to v pondelok ale mám otázočku čo je to tá vedľajšia evidencia?hm? :((
JuKaS
17.10.09,18:23
ahojte ludkovia, dnes sa ma spýtala jedna ekonómka čo ide robiť účtovníctvo ako si má nahodiť neuhradené faktúry z minulého roka do hlavnej knihy v podvojnom účtovníctve tak aby tam bol aj dátum splatnosti a aj VS, keď si nahodila napríklad záväzok cez interný doklad tak jej vypisuje, že 321 je saldokontný účet a ja som jej s tým poradiť nevedela, to má ísť do knihy záväzkov a tam účtovať faktúry z minulého roka alebo sa to dá aj v hlavnej knihe? PROSÍME O RADU!!!

zabudla som uviesť ide o program OBERON


A tá účtovníčka začína robiť firmu celkom novú ? Však ak robila predtým rok, tak jej automaticky záväzky aj pohľadávky prenesie. Účty 321 aj 311 sú saldokontné, aby sme mohli odsúhlasiť na konci roka naše záväzky a pohľadávky podľa jednotlivých dodávateľov a odberateľov. Ale ak účtovníčka nechce, aby jej zobrazovalo, že je to saldokontný účet, treba upraviť tu: Firma, účtový rozvrh, nájsť príslušný účet 321 a 311 , dať oprava a dať preč fajočku vedľa slov saldokontný účet. No a už to potom nikdy nebude pýtať. Ale neviem - pre vlastnú kontrolu je dobré mať evidenciu saldokonta.
anithocka
17.10.09,20:24
nie, nie je to nová firma, je to firma ktorá nie je platcom DPH, predtým rok robila iná externá účtovníčka účtovníctvo v inom programe a táto ekonómka chce robiť v Oberone (je to program, ktorý nepozná ale je počula na neho samé dobré preferencie tak si myslela, že ja jej pomôžem s ním no s týmto jej ja pomôcť neviem), tak si chce nahodiť počiatočné stavy aby pomaly mohla začať účtovať rok 2009.

..tam je ten problém, že: z roku 2008 ostali neuradené pohľadávky a záväzky o čom má knihu pohľadávok a záväzkov a teraz si chce tieto neuhradené pohľadávky a záväzky nahrať ako počiatočné stavy v roku 2009 aby mohla účtovať banku a nevieme na to prísť ako to urobiť v Oborone, aby nám sa nám tam dalo zapísať aj číslo faktúry, variabilný symbol, suma v eurách a obchodný partner bez toho aby sme museli vypnúť tú funkciu, že saldokontný účet.

ja som si najprv myslela, že to pôjde cez interný doklad, že si nahodím záväzky z minulého roka napr. 701/321 a zadám variabilný symbol lenže to nejde tak ako som si ja myslela.
IvetaH
18.10.09,10:45
Dobrý deň, robím v OBERONE DP k DPH a do položky Daňový úrad mi nepíše nič. Prosím vás, mám niekde chybu v nastavení, alebo tento údaj je potrebné vždy dopisovať?
alicacka
18.10.09,12:48
Daňový úrad si musíš vždy zadať. Nepíše to automaticky. Nikde sa nedá zadať.
Melnick
18.10.09,14:43
Nech si zaeviduje novú firmu, ktorú ide spracovávať v období 2008. Ak chce mať záväzky a pohľadávky zaevidované pod ich číslami tak nech ich nahrá do roku 2008, len neviem čo to urobí s počiatočnými stavmi. No určite sa Ti prenesú do r. 2009. Ďalej ale musíte dávať pozor čo vám to urobí.

V jednoduchom to takto robím bežne, keď preberám novú firmu,tak ponahadzujem všetky záväzky aj pohľadávky a potom ich len párujem pri úhrade.
arp69
21.10.09,20:48
Uctujem v oberone JU, platca DPH. Ked nahodim fa do knihy zavazkov podla predkontacie mi zaradi typ DPH, a potom v PD ked uctujem uhradu tak musim manualne zadat "nezaradit do priznania DPH" lebo inac to mam v knihe evidencie DPH dvakrat. Neviete preco? Robim nieco zle?
anithocka
22.10.09,09:05
hmm už som sa tešila že som prišla na to ako nahrať to saldokonto z minulého roka, lenže nastal problém. nahrať mi to nahrá, ale ak si idem dať úhradu cez banku k danej faktúre z minulého roka tami mi tú faktúru nenájde :( poradíte? ...ešte sa chcem spátať robíte úhrady faktúr v hlavnej knihe, alebo si kliknete v knihe pohľadávok a záväzkov na konkrútnu faktúru? ďakujemm...
Melnick
22.10.09,10:02
Uctujem v oberone JU, platca DPH. Ked nahodim fa do knihy zavazkov podla predkontacie mi zaradi typ DPH, a potom v PD ked uctujem uhradu tak musim manualne zadat "nezaradit do priznania DPH" lebo inac to mam v knihe evidencie DPH dvakrat. Neviete preco? Robim nieco zle?

To je ako možné! Robím to ako Ty a nemám to určite v knihe evidencie 2x.
Pri úprave predkontácií si náhodou nezaklikol väzba k evidencii Dph- iba takto si to viem vysvetliť, že by sa to mohlo stať.:eek:
Melnick
22.10.09,10:03
hmm už som sa tešila že som prišla na to ako nahrať to saldokonto z minulého roka, lenže nastal problém. nahrať mi to nahrá, ale ak si idem dať úhradu cez banku k danej faktúre z minulého roka tami mi tú faktúru nenájde :( poradíte? ...ešte sa chcem spátať robíte úhrady faktúr v hlavnej knihe, alebo si kliknete v knihe pohľadávok a záväzkov na konkrútnu faktúru? ďakujemm...
Zaúčtovala si tie faktúry ?
EPk
22.10.09,10:50
Uctujem v oberone JU, platca DPH. Ked nahodim fa do knihy zavazkov podla predkontacie mi zaradi typ DPH, a potom v PD ked uctujem uhradu tak musim manualne zadat "nezaradit do priznania DPH" lebo inac to mam v knihe evidencie DPH dvakrat. Neviete preco? Robim nieco zle?
V -Firma-Predkontacie skontroluj pre dany -Typ dokladu ci nemas nastavene zly typ DPH, ma byt nezaradit do DPH.
anithocka
22.10.09,14:23
Zaúčtovala si tie faktúry ?

Melnick, riešila som to tak, že v hlavnej knihe som si vyrolovala počiatočný stav, zadala obchodné partnera, sumu do kolonky bez DPH, variabilny symbol a pod interný symbol som pri pohľadávkach dávala 2 a pri záväzkoch 1, totiž tam už účtovníctvo je vedené, le teraz ide nahrávať banku tak aby nemusela všetko nahadzovať odznovu :( ach jaj som zmätená z toho, že neviem na to prísť ako to má byť...
Melnick
22.10.09,16:53
Anitočka - sumu Ti nemusí nájsť preto, lebo zaokrúhľovaním a preklopením na "€ " môžete mať malý rozdiel . :)
JuKaS
22.10.09,22:25
Uctujem v oberone JU, platca DPH. Ked nahodim fa do knihy zavazkov podla predkontacie mi zaradi typ DPH, a potom v PD ked uctujem uhradu tak musim manualne zadat "nezaradit do priznania DPH" lebo inac to mam v knihe evidencie DPH dvakrat. Neviete preco? Robim nieco zle?

A úhradu účtuješ v peňažnom denníku ? Úhrada sa účtuje cez knihu záväzkov a automaticky ti dá úhradu do peňažného denníka. Ešte aj toto môže byť, že ju máš 2 x v DPH.:)
anithocka
23.10.09,13:38
Melnick asi som sa zle vyjadrila, lebo sa nechápeme :( tak skúsim ešte raz
...záväzky z roku 2008 boli v Skk tie som si prepočítala konverzným kurzom na € a zaúčtovala som si ich v hlavnej knihe v roku 2009 a to takýmto sposobom:
všetky záväzky som si dala z dátumom 1.1.2009 do externý doklad a externý variabilný symbol som si zadala variabilný symbol z faktúry, ktorú nemám uhradenú v roku 2008 a do kolonlniek interný doklad a interný variabilný symbol som si pri záväzkoch dávala všade jednotku, aby bolo viditelné, že sú to záväzky pri pohľadávkach som si dávala dvojku, obchodného partnera som vybrala zo zoznamu toho, ktorý tú faktúru vystavil a cenu som zadávala do kolonky bez DPH a takto som to celé zaúčtovala a to 701/321. takto som účtovala záväzky a pohľadávky 311/701. mala som z toho dobý pocit, ale keď som išla nahrávať banku a úhradu týchto faktúr tak mi ich vôbec nezobrazilo a neviem ako mám k tomu pripárovať platby, aby som vedela, že už tie pohľadávky a záväzky mám uhradené.

teraz rozmýšľam ja som to robila v hlavnej knihe a to som mala asi v knihe pohľadávok a záväzkov lenže tam som si mala vynechať toľko miesta koľko mám faktúr, že? keď mne sa zdalo rozumné to nahodiť do hlavnej knihy len platby ako poparovať??? :(

ešte jedna otázočka: banku účtuješ v knihe pohľadávok a záväzkov, alebo v hlavnej knihe? ja to robim cez hlavnú knihu a nie som si teraz istá či je to tak sprváne.
(snažila som sa vysvetliť obšírnejšie náš problém)
Melnick
24.10.09,19:36
Melnick asi som sa zle vyjadrila, lebo sa nechápeme :( tak skúsim ešte raz
...záväzky z roku 2008 boli v Skk tie som si prepočítala konverzným kurzom na € a zaúčtovala som si ich v hlavnej knihe v roku 2009 a to takýmto sposobom:
všetky záväzky som si dala z dátumom 1.1.2009 do externý doklad a externý variabilný symbol som si zadala variabilný symbol z faktúry, ktorú nemám uhradenú v roku 2008 a do kolonlniek interný doklad a interný variabilný symbol som si pri záväzkoch dávala všade jednotku, aby bolo viditelné, že sú to záväzky pri pohľadávkach som si dávala dvojku, obchodného partnera som vybrala zo zoznamu toho, ktorý tú faktúru vystavil a cenu som zadávala do kolonky bez DPH a takto som to celé zaúčtovala a to 701/321. takto som účtovala záväzky a pohľadávky 311/701. mala som z toho dobý pocit, ale keď som išla nahrávať banku a úhradu týchto faktúr tak mi ich vôbec nezobrazilo a neviem ako mám k tomu pripárovať platby, aby som vedela, že už tie pohľadávky a záväzky mám uhradené.

teraz rozmýšľam ja som to robila v hlavnej knihe a to som mala asi v knihe pohľadávok a záväzkov lenže tam som si mala vynechať toľko miesta koľko mám faktúr, že? keď mne sa zdalo rozumné to nahodiť do hlavnej knihy len platby ako poparovať??? :( Anitočka, naozaj asi dosť dobre nerozumiem, ale faktúry mám jednoznačne zaevidované buď v KP, alebo KZ potom ich zaúčtujem - tým pádom sa mi dostanú do hlavnej knihy a potom pri úhrade ich párujem návzájom .:)
ešte jedna otázočka: banku účtuješ v knihe pohľadávok a záväzkov, alebo v hlavnej knihe? ja to robim cez hlavnú knihu a nie som si teraz istá či je to tak sprváne. Zasa nerozumiem. Ak uhrádzaš záväzok , alebo pohľadávku- nie je podstatné odkiaľ to realizuješ,či priamo z hlavnej knihy, alebo opačne z KP a KZ, podstatné je aby si zadala správne čísla faktúr a znova ich navzájom popárovala tak , aby Ti v záväzkoch prestali byť vysvietené farebne, ale ostali "čierne".
(snažila som sa vysvetliť obšírnejšie náš problém)

.................:)
anithocka
24.10.09,20:25
Melnick, ja chápem ako to myslíš len sa ja som rozmýšlala že či sa to nedá aj nejako ináč realizovať, aby som mala aj v roku 2009 založené tieto faktúry ako zoznam tak som myslela že v hlavnej knihe cez počiatočné stavy, alebo cez interná doklad..
..niekde na nete som čítala, že platby v Oberone sa majú robiť v KP a knihe KZ ja to riesim cez hlavnú knihu, ale podla toho co pises je aj moj sposob spravny, dakujem pekne za trpezlivost...
anithocka
03.11.09,09:26
ahojte, chcem sa Vás opýtať či Váš daňový úrad Vám akceptuje tlačio: Prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch čo sa odovzdáva kvartálne, keď odovzdáte výstup z Oberonu? Nám bolo povedané, že toto tlačivo nie je v súlade s ich tlačivom, že aby sme na to upozornili výrobcu softvéru. Stretli ste sa s niečím takým u Vás na Daňovom úrade?
EPk
03.11.09,09:37
ahojte, chcem sa Vás opýtať či Váš daňový úrad Vám akceptuje tlačio: Prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch čo sa odovzdáva kvartálne, keď odovzdáte výstup z Oberonu? Nám bolo povedané, že toto tlačivo nie je v súlade s ich tlačivom, že aby sme na to upozornili výrobcu softvéru. Stretli ste sa s niečím takým u Vás na Daňovom úrade?
Mne ho zobrali. Mas poslednu verziu?
anithocka
03.11.09,09:52
aj mne ho zobrali, ale povedali ze nabuduce aby som si to dala do ich tlačiva...no nova verzia vysla 30.10. a ja som to odovzdavala spolu s DPH-čkom takže v tom čase som mala tu augustovu verziu ešte...
P07
25.11.09,16:41
Rád by som vedel ako po rokoch hodnotíte tento program.
Ja mám také skúsenosti, že kto môže ten odchádza lebo ochota Helpdesku a servis je na bode mrazu. Moje skúsenosti sú hlavne pri využívaní ako ERP
IvetaH
25.11.09,18:11
Používam PU, JU, mzdy a som veľmi spokojná. Čo sa týka ochoty, keď mi padol disk minulý rok, pomohli mi so všetkým úpne bez problémov a po pracovnej dobe.
arp69
25.11.09,21:31
pouzivam uz tri roky JU a mzdy a stale v pohode a najma s ochotou na hotline. a este treba dodat ze som samouk v uctovnictve, takze obcas mam na nich aj nemiestne otazky :)
JuKaS
27.11.09,21:50
Tak ja ho používam od roku 1997 a som s ním spokojná ***, ešte sa mi nestalo, aby neboli ochotní pomôcť v každej situácii aj po pracovnej dobe.
anithocka
29.11.09,16:11
v prílohe Vám prikladám list, ktorý mi daroval Daňový úrad čo sa týka výstupu z Oberonu...

..nikto z Vás neobdržal taký list?
ivako
29.11.09,16:35
Tiež dávam výstupy z Oberonu, ale zatiaľ som nič nedostala.
danka63
02.12.09,07:38
Ahojte poradaci,
mam takyto problem v Oberone. Tento SW mam iba kratko, takze sa s nim zoznamujem. Co mi vsak vadi je to, ze ked si chcem vytlacit alebo iba dat na obrazovku pohyb na nejakom nakladovom ucte, dava mi na stranu MD sumu celkom a na stranu Dal sumu DPH. Neviete mi s tymto problemom poradit? Dakujem za Vasu ochotu.
Zuzka 335
02.12.09,10:29
Zaujímavé, že Daňové riaditeľstvo Banská Bystrica neuvádza žiadny dátum, kedy vydalo toto vyhlásenie. Dátum je dôležitý na každom tlačive, inak je neplatné. Nemám pravdu?
anithocka
02.12.09,16:07
Zaujímavé, že Daňové riaditeľstvo Banská Bystrica neuvádza žiadny dátum, kedy vydalo toto vyhlásenie. Dátum je dôležitý na každom tlačive, inak je neplatné. Nemám pravdu?

Zuzka, toto je už druhýkrát čo sme obdržali takýto list a ja neviem čo s tým keďže niko nemá takýto problém a mne sa každý mesiac nechce prepisovať tlačivo daňového priznania keď mi to robí softvér :(
IvetaH
02.12.09,17:00
Skús na DU, nech ti priamo povie, čo nie je v norme? Možno je to nastavením tvojho PC, ale musíš konkrétne zistiť, v čom je chyba.
Iné ma nenapadá.
anithocka
02.12.09,21:27
...problém je v tom, že každý účtovný softvér na všetkých tlačivách udáva z akého je to softvéru vytlačené no v poriadku aj Oberon to udáva na väčšine tlačív ako sú tlačivá do sociálnej a zdravotnej poisťovne, ale na tlačivách pre daňový úrad mi to nedáva a to je problém, že na spodku nie je napísane Oberon (tak mi to bolo vysvetlené na daňovom úrade).
JuKaS
02.12.09,21:52
Ahojte poradaci,
mam takyto problem v Oberone. Tento SW mam iba kratko, takze sa s nim zoznamujem. Co mi vsak vadi je to, ze ked si chcem vytlacit alebo iba dat na obrazovku pohyb na nejakom nakladovom ucte, dava mi na stranu MD sumu celkom a na stranu Dal sumu DPH. Neviete mi s tymto problemom poradit? Dakujem za Vasu ochotu.

Danka63, a zaúčtované máš správne ? Pretože na nákladovom účte na strane MD musí byť suma bez DPH, DPH je na účte 343 tiež na strane MD, a na strane D je celková suma , buď na účte dodávatelia (DF) alebo na účte pokladnica, ak bola hneď úhrada v hotovosti.
IvetaH
04.12.09,18:12
...problém je v tom, že každý účtovný softvér na všetkých tlačivách udáva z akého je to softvéru vytlačené no v poriadku aj Oberon to udáva na väčšine tlačív ako sú tlačivá do sociálnej a zdravotnej poisťovne, ale na tlačivách pre daňový úrad mi to nedáva a to je problém, že na spodku nie je napísane Oberon (tak mi to bolo vysvetlené na daňovom úrade).


Ja mám DU v Martine aj v Žiline I aj v Žiline II a nič mi nevrátili. Tej pani treba povedať nech sa poradí s kolegyňami na iných DU. To je divné celé. A nepoznám žiadnu normu, ktorá nariaďuje, že tam musí byť uvedený soft, v ktorom je to spracované. Možno existuje, ale nech ti ho povie.
Soňa Záborská
05.12.09,09:02
ja v ňom robím mzdy /pôvodne ešte v Lamentsofte/ už 10 rokov a som s ním spokojná
anithocka
05.12.09,16:17
práve z tohto dôvodu som to s Vami chcela prebrať či sa aj Vám stalo, že Vám to nechceli zobrať..takže odovzdávate výstupy z Oberonu neprepisujete to do žiadaného iného tlačiva tak to som rada, veľmi rada...
anithocka
15.12.09,18:34
ahojte ludkovia, mam vážny problém a už si s tým neviem mesiac rady :( nesedí mi kniha záväzkov s hlavnou knihou a ja neviem kde môže byť problém...prosím kto vie poraďte, ďakujem
IvetaH
16.12.09,18:35
Ja si stiahnem účety záväzkov do excelu a aj knihu záväzkov a cez VLOOKUP odkontrolujem.
anithocka
16.12.09,21:25
čo je to ten VLOOKUP? a to sa dá sťahovať do excelu? to som ani nevedela a ako sa to robí?
IvetaH
17.12.09,12:57
Ahoj,
export do excelu: otvoríš zostavu, klikni na ikonku export - je vedľa ikony tlač, tam vyber formát a výstup disk alebo aplikácia. Môžeš rovno aplikácia, priamo ti to otvorí v príslušnom programe. VLOOKUP je funkcia po slovensky SVYHLEDAT.
emula1
17.12.09,13:39
AHOJTE,

ako zuctovavate v oberone dobropisy?
Melnick
17.12.09,13:53
Vystavené Tebou, alebo prijaté.
emula1
17.12.09,14:11
vystavene.
Ide o to, ze viem ze ich treba vystavit s minusovym znamienkom, uctovne sa mi to vymaze, len svieti mi to stale v knihe pohladavok - 1. ako neuhradene a 2. ako preplatok
Melnick
17.12.09,19:16
Emula, dobropis zadaj do tej istej knihy ako bol pôvodný doklad, t.j. ak dobropisuješ pohľadávku dobropis zadaj do knihy pohľadávok.
Nemal by byť problém.:)
emula1
18.12.09,06:49
jasne, ze to dam do knihy pohladavok, vystavim ako fakturu len s nazvom dobropis a s minusovou hodnotou. len mam problem, ze to stale svieti nacerveno ako neuhradene a ta druha ako preuhradene
Melnick
18.12.09,12:36
Už si poriešila? Lebo som vyskúšala v Oberone Tvoje dve účtovné operácie a mám to v knihách vyčiernené - žiadne neuhradené ani preuhradené tam nemám. Aj z daňového hľadiska je to správne. Nakoľko nevystavujem dobropisy otvorila som si novú firmu a vyskúšala som to zaúčtovanie tam - a "fachčí" to správne.
emula1
21.12.09,07:27
mozes mi prosim ta presne napisat ako si to urobila, neviem ako sa k tomu dostat, aby boli obe - fa aj dobropis vyciernene

vopred dakujem
P07
07.01.10,05:27
Ahoj,
export do excelu: otvoríš zostavu, klikni na ikonku export - je vedľa ikony tlač, tam vyber formát a výstup disk alebo aplikácia. Môžeš rovno aplikácia, priamo ti to otvorí v príslušnom programe. VLOOKUP je funkcia po slovensky SVYHLEDAT.

mimotemy
To vážne si si kúpila MS Office? Nehnevaj sa na mňa ale ja za Excel 200€ resp. 440€ za Office nedám. Dosť sa divím, že to niekto ešte kupuje :eek:
P07
07.01.10,05:37
Znova som sa dostal k tomuto programu a opäť ma šokoval na ich stránke (http://www.exalogic.sk/?p=410) som našiel toto:


Multilicencia je špeciálny typ licencie, ktorý umožňuje pracovať na počítači s neomedzeným počtom firiem. Tento typ licencie je určený pre účtovné firmy, ktoré spracovávajú účtovníctvo ďalším účtovným jednotkám.
Multilicencia sa vzťahuje na jeden počítač a je neprenostiteľná na ďalší počítač (na rozdiel od štandardných licencií a s výnimkou hardvérového klúča) - s účtovnými údajmi sa dá pracovať len na jednom počítači. Ak sa prenesú účtovné údaje na iný počítač, nebudú obsahovať licenciu a už nebude možné do týchto údajov pridávať ďalšie záznamy (údaje bude možné však prezerať).
Doporučujeme využiť možnosť použitia hardvérového kľúča (zakupuje sa jednorazovo), ktorý sa dodáva vo forme USB pamäte (USB kľúčenka). V prípadejeho použitia je taktiež možné pracovať len na jednom počítači (v danom čase), avšak multilicencia je prenosná spolu s hardvérovým kľúčom i na ďalší počítač. Pri presunutí hardvérového kľúča na ďalšípočítač sa však stráca možnosť pracovať s účtovnými údajmi na pôvodnom počítači (multilicencia sa nachádza na hardvérovom kľúči).
Hardvérový kľúč môže obsahovať licenciu na jeden program, prípadne aj navšetky programy. Dôležité - pri strate hardwarového kľúča zaniká aj licencia, pričom na obnovenie licencie a je potrebné zakúpiť novú multilicenciu.
Ak sa firma rozhodne, že nevyužije hardvérový kľúč je možné využívať aj stávajúci spôsob aktivácie multilicencie. Avšak ak bude nutné opätovné vydanie aktivačných kľúčov (napr. výmena hardvéru, preinštalovanie operačného systému) budú tieto vydané len po uhradení plnej ceny licencie. Z tohoto dôvodu odporúčame využitie hardvérového kľúča všetkým užívateľom s typom licencie multi.
Multilicencie sa zakupujú pre tieto programy:
- Podvojné účtovníctvo, Jednoduché účtovníctvo, Mzdy a personalistika
Ostatné programy sú automaticky dodávané k týmto programom,s určitými výnimkami podľa tabuliek porovnania licencií.


Tak fúúúha. :confused: Týmto u mňa OBERON na dobro končí a pokiaľ toto nezrušia nemá absolútne žiaden význam sa zaoberať kúpou presnejšie povedané prenájmom tohto SW.

Užívateľom prajem veľa šťastia :cool:
janka.mo
07.01.10,12:14
dobry den,
nevedeli by ste mi prosim poradit, ako mam spravit v mzdach v oberone:
zamestnankyna skoncila PP k 30,6,09, ale zabudli sme jej preplatit dovolenku z roku 2008. nemala moznost si ju vycerpat pretoze do 30,4,09 bola PN a potom nechodila do prace, teda neospravedlnena absencia. Teraz sme na to prisli a chceme to mat v poriadku, takze ako by som mohla dat preplatenie tej dovolenky. odvody do ZP a SP sa neplatia, iba dan - aspon dufam :)
budem vdacna za vase rady
janka.mo
07.01.10,22:02
dobry den,
nevedeli by ste mi prosim poradit, ako mam spravit v mzdach v oberone:
zamestnankyna skoncila PP k 30,6,09, ale zabudli sme jej preplatit dovolenku z roku 2008. nemala moznost si ju vycerpat pretoze do 30,4,09 bola PN a potom nechodila do prace, teda neospravedlnena absencia. Teraz sme na to prisli a chceme to mat v poriadku, takze ako by som mohla dat preplatenie tej dovolenky. odvody do ZP a SP sa neplatia, iba dan - aspon dufam :)
budem vdacna za vase rady
prosim, nie je to niekto, kto by mi vedel s tymto poradit?
Melnick
07.01.10,22:25
Janka, zamestnankyni vyplať dovolenku po ukončení PP no najskôr si ju zaraď späť do stavu zamestnancov v evidencii. Nezabudni odviesť daň. Ja som dokonca uplatnila aj NČZD a nebol problém ani na DÚ v koncoročných zúčtovaniach . Odvody mať nebude čiže na výkazoch SP + ZP sa Ti neobjaví iba v podpisovej listine . Prešlo mi to kontrolou v auguste tohto roku.
janka.mo
07.01.10,22:42
Janka, zamestnankyni vyplať dovolenku po ukončení PP no najskôr si ju zaraď späť do stavu zamestnancov v evidencii. Nezabudni odviesť daň. Ja som dokonca uplatnila aj NČZD a nebol problém ani na DÚ v koncoročných zúčtovaniach . Odvody mať nebude čiže na výkazoch SP + ZP sa Ti neobjaví iba v podpisovej listine . Prešlo mi to kontrolou v auguste tohto roku.
ahoj maji,
urobim to tak, ze v personalistike vymazem datum ukoncenia pracovneho pomeru a v 12/09 jej akoby urobim mzdu? teda preplatim dovolenku? ide o sumu 160 Eur. Ked si uplatnim NCZD, tak potom nemusim ani odvadzat dan. rozumiem tomu dobre?
ked uz budem robit mzdu, tak vsetky kolonky vynulujem iba zadam sumu na preplatenie dovolenky? skusala som to tak, ale mne tam hned pocitalo aj odvody. takze tie vymazem tiez? neviem, ci na to idem dobre...
Melnick
08.01.10,08:25
Janka v iných príjmoch máš možnosť zadať - preplatenie zostatku dovolenky.
martinr
11.01.10,17:26
Skúsil som si novú funkciu Oberonu a to je vytlačenie daňového priznania a zistil som, že nefunguje - skončí sa chybovou hláškou Oberon Centra. Neskúsil to už niekto z Vás s úspešným výsledkom?
Zuzka 335
12.01.10,10:11
Je to tak, tiež som to skúsila. Myslím že v novej verzii roka 2010 to už bude fungovať!!!! A okrem toho by sa zišli aj ostatné tlačivá, napr. aktuálna daň z mot. vozidiel. inak som so softwérom veľmi spokojná.
Zuzka 335
12.01.10,10:21
Zuzka, toto je už druhýkrát čo sme obdržali takýto list a ja neviem čo s tým keďže niko nemá takýto problém a mne sa každý mesiac nechce prepisovať tlačivo daňového priznania keď mi to robí softvér :(
No trošku neskoro odpovedám, ale podľa mojej mienky je to chyba u nich, pretože poznám mnohých, ktorí pracujú v Oberone, ale nikto nemá problémy s tlačivami. Ani ja sama. Ale ako upozorniť Daňové riaditeľstvo, aby si upravilo vlastný sw?
anithocka
13.01.10,18:14
No trošku neskoro odpovedám, ale podľa mojej mienky je to chyba u nich, pretože poznám mnohých, ktorí pracujú v Oberone, ale nikto nemá problémy s tlačivami. Ani ja sama. Ale ako upozorniť Daňové riaditeľstvo, aby si upravilo vlastný sw?


no a vari si mám robiť problémy s daňovákmi? nie nie neprosím, tak poctivo každý mesiac to tlačivo prepisujem..no čo už narobím?

PS: každý to píše o nejakej novej funkcii Oberonu, ja som žiadne nezaregistrovala nevie mi niekto povedať o akú funkciu sa jedná?
Melnick
13.01.10,19:39
Skúsil som si novú funkciu Oberonu a to je vytlačenie daňového priznania a zistil som, že nefunguje - skončí sa chybovou hláškou Oberon Centra. Neskúsil to už niekto z Vás s úspešným výsledkom?
:)

anitočka nová funkia = vyznačené v texte.:) Priamo z Programu budeme tlačiť daňové priznanie.
Melnick
13.01.10,19:58
Skúsil som si novú funkciu Oberonu a to je vytlačenie daňového priznania a zistil som, že nefunguje - skončí sa chybovou hláškou Oberon Centra. Neskúsil to už niekto z Vás s úspešným výsledkom?


Ďalšie informácie

Spustiteľný súbor programu OBERON Center sa nachádza v adresári \\OBERON\SHARE\SYSTEM.
OBERON Center je súčasťou inštalácie programov OBERON. Vzhľadom na to, že je napísaný v novom vývojovom prostredí Visual Basic NET, je potrebné mať na počítači nainštalovaný Microsoft .NET Framework (mk:@MSITStore:C:\OBERON\oberon.chm::/HtmFiles/OBERON/oberon_instalacia_jednouziv1.htm) 2.0 (run-time knižniceNET technológie od fy. Microsoft). Framework nie je súčasťou inštalácie OBERON, je ho potrebné nainštalovať manuálne. Inštalačné súbory .NET Framework sa nachádzajú na inštalačnom CD OBERON, prípadne na www.exalogic.sk (http://www.exalogic.sk/) (ponuka Na stiahnutie, položka Ďalšie súbory, Iné programy a súčasti).
martinr
15.01.10,16:50
Melnick
Tušil som, že by som mal bližšie špecifikovať a popísať podrobnejšie problém ktorý som zistil.:rolleyes:
Ja nemám problém so spustením Oberon Centra, ktoré mám v poriadku nainštalované a spustené, ako teda aj .NET Framework. Chybovú hlášku dáva samotné oberon centrum a je v znení "Chyba pri zostavení výkazu".

Chcel by som vedieť, či si niekto z Vás vyskúšal to daňové priznanie s touto funkciou zostaviť a aj sa mu to podarilo. Zatiaľ nikto...
Melnick
16.01.10,08:26
martin, vyskúšala som, ale nie naostro a DP bolo v pohode, ale potom ako si priložil príspevok som znova vyskúšala a už hlásilo aj mne chybu. Zrejme robia úpravy a doťahujú , aby neboli chyby.
Melnick
19.01.10,17:51
Oberoňáci , viete, že nová licencia na rok 2010 je už na USB kľúči? :o:---:)
JuKaS
20.01.10,14:58
Oberoňáci , viete, že nová licencia na rok 2010 je už na USB kľúči? :o:---:)

Majka, máme sa toho báť, alebo tešiť ??? ;):):---
Melnick
20.01.10,17:10
Ja nie som strašidlo.:D:D:D Tak si teraz Zitka vyber.:---
No mne sa zmeny nepáčia, možno to chce nejaký čas.
IvetaH
21.01.10,18:31
Dobrý večer,
v potvrdení o zdaniteľnej mzde za rok 2009 mi doťahuje nezdaniteľnú časť vo výške 3927,24€. Správna je 4025,70€. V nastavení programu to mám zadané správne. Prosím vás, kde mám chybu alebo ako to opraviť?
Ďakujem
anithocka
21.01.10,19:12
Dobrý večer,
v potvrdení o zdaniteľnej mzde za rok 2009 mi doťahuje nezdaniteľnú časť vo výške 3927,24€. Správna je 4025,70€. V nastavení programu to mám zadané správne. Prosím vás, kde mám chybu alebo ako to opraviť?
Ďakujem

posúvam ja mám ten istý problém
Dana1
21.01.10,19:39
Dobrý večer,
v potvrdení o zdaniteľnej mzde za rok 2009 mi doťahuje nezdaniteľnú časť vo výške 3927,24€. Správna je 4025,70€. V nastavení programu to mám zadané správne. Prosím vás, kde mám chybu alebo ako to opraviť?
Ďakujem
Je to preto, že nezdaniteľná čiastka sa zvišovala až od marca a za prve dva mesiace bola tých 19,2 násobok ŽM a až od 1.3.2009 bola zvýšená na 22,5 násobo. na potvrdení je uvedená skutočná odpočítaná NČ za jednotlivé mesiace. v ročnom zúčtovaní dane potom treba nahodiť už tých 4025,70.
IvetaH
22.01.10,14:38
ďakujem za odpoveď. A prosím, ešte mám jednu otázku. Na www. exalogic je uvedené, že bola dnes vydaná nová verzia, ale je tam celý inštalačný súbor na stiahnutie. Mám si teda stiahnuť celý ten veľký balík? Aby som potom neprišla o všetky údaje a ešte aj o licenciu.
Ďakujem
Dana1
22.01.10,17:42
Najprv je dobré si všetky údaje zálohovať a potom stiahnuť ten súbor. multi licencia sa viaže na pevný disk (na jeden počítač), takže kým je ten v poriadku tak by sa nemalo nič stať. ostatné licencie pokiaľ viem sú prenosné aj na iný počítač.
Melnick
22.01.10,22:51
ďakujem za odpoveď. A prosím, ešte mám jednu otázku. Na www. exalogic je uvedené, že bola dnes vydaná nová verzia, ale je tam celý inštalačný súbor na stiahnutie. Mám si teda stiahnuť celý ten veľký balík? Aby som potom neprišla o všetky údaje a ešte aj o licenciu.
Ďakujem
Nesťahuj celý inštalačný súbor, sťahuj už iba upgrade. Ten predsa už stiahnutý máš, kedže pracuješ v programe Oberonu.
mimotemymimochodom nehrň sa hneď do upgrade , ale chvíľu počkaj, kým vychytajú chyby na iných - nie na Tebe. Hovorí zo mňa skúsenosť. :---:---
IvetaH
23.01.10,07:22
Ďakujem, počkám.
Pýtala som sa preto, lebo teraz tam upgrade nie je, iba ten veľký súbor.
Pekný deň prajem
martinr
23.01.10,10:40
Nesťahuj celý inštalačný súbor, sťahuj už iba upgrade. Ten predsa už stiahnutý máš, kedže pracuješ v programe Oberonu.
mimotemymimochodom nehrň sa hneď do upgrade , ale chvíľu počkaj, kým vychytajú chyby na iných - nie na Tebe. Hovorí zo mňa skúsenosť. :---:---

Exalogic urobilo na Oberone významné softvérové zmeny a tak nie je možné urobiť iba upgrade na staršiu verziu a preto je na ich stránkach dostupný len celý inštalačný balík veľkosti skoro 145MB. V systéme okrem toho treba mať nainštalovaný Microsoft .NET Framework 3.5
Ja som sa dal na "testovanie" a teda "vychytanie chýb" sa vykoná na mne :eek:
Bol som zvedavý najmä na to daňové priznanie o ktorom sme sa tu už bavili a ktoré v predchádzajúcej verzii nefungovalo. Tak v tejto verzii už funguje! :D:D:D Tento môj smiech odráža nie radosť z novej funkcie, ale z toho ako to funguje - úplne na nič:eek: Ono sa to len pripojí cez IE na server drsr.sk a odtiaľ natiahne prázdne tlačivo daňového priznania, ktoré si musíte komplet vyplniť sami. Takýto múdry som aj ja :cool:
Som veľmi sklamaný...
anithocka
23.01.10,11:03
Martinr takže Tvoje odporúčanie je ešte si nenainštalovať upgrade, ale radšej ešte počkať? hm?
martinr
23.01.10,11:57
Martinr takže Tvoje odporúčanie je ešte si nenainštalovať upgrade, ale radšej ešte počkať? hm?

Keď sa pýtaš, či nenainštalovať, alebo počkať - tak keďže tieto dve možnosti sú vlastne totožné, tak je to jedno nie? :rolleyes:
Viem, že si mala na mysli či nainštalovať, alebo počkať, ale v totmto Ti ja neporadím, lebo to záleží od toho, ako Oberon využívaš, či aj sklady, pokladnicu, DPH... Musíš si pozrieť na ich stránkach informácie o zmenách (mne nedovolí pridať link - nezmyselné pravidlo) či sa Ťa tam niečo týka, alebo nie.
Ja vediem jednoduché účtovníctvo, nie som platcom DPH, nemám žiaden sklad a nepoužívam pokladnicu Oberon, tak ja som si to z pohľadu potreby sťahoval zbytočne. Ešte na tom budú musieť chlapci a možno aj dievčatá z Exalogic popracovať a ako napísala Melnick vychytať chyby.... a pre mňa hlavne dotiahnuť to daňové priznanie, aby ho aj korektne vyplnilo a nie len natiahlo do prehliadača prázdne tlačivo... a vlastne ani to mi už netreba, lebo som si ho už vyplnil sám :cool:
Melnick
23.01.10,12:18
Exalogic urobilo na Oberone významné softvérové zmeny a tak nie je možné urobiť iba upgrade na staršiu verziu a preto je na ich stránkach dostupný len celý inštalačný balík veľkosti skoro 145MB. V systéme okrem toho treba mať nainštalovaný Microsoft .NET Framework 3.5
Ja som sa dal na "testovanie" a teda "vychytanie chýb" sa vykoná na mne :eek:
Bol som zvedavý najmä na to daňové priznanie o ktorom sme sa tu už bavili a ktoré v predchádzajúcej verzii nefungovalo. Tak v tejto verzii už funguje! :D:D:D Tento môj smiech odráža nie radosť z novej funkcie, ale z toho ako to funguje - úplne na nič:eek: Ono sa to len pripojí cez IE na server drsr.sk a odtiaľ natiahne prázdne tlačivo daňového priznania, ktoré si musíte komplet vyplniť sami. Takýto múdry som aj ja :cool:
Som veľmi sklamaný...

martinr predpokladám, že máš už aj USB kľúč s novou licenciou.:) Dobrá somarina - myslím si ja.:cool:
martinr
23.01.10,13:42
martinr predpokladám, že máš už aj USB kľúč s novou licenciou.:) Dobrá somarina - myslím si ja.:cool:

Novú licenciu ešte nemám, ale pokiaľ viem, tak žiaden USB kľúč s licenciou nie je a ani nebude potrebný. Všetko bude fungovať tak ako doposiaľ, čiže mi e-mailom zašlú aktivačný kód a licencia bude viazaná na rok spracovania účtovníctva a takisto to bude aj ľahko prenositeľné na iné počítače, čo aj využívam.
Exalogic akurát pridal možnosť pre multilicencie (nie povinnosť), ktoré neboli prenostiteľné na iné počítače, zakúpiť si hardvérový kľúč, pomocou ktorého to prenostiteľné bude.
martinr
23.01.10,13:53
Znova som sa dostal k tomuto programu a opäť ma šokoval na ich stránke som našiel toto:


Multilicencia je špeciálny typ licencie, ktorý umožňuje pracovať na počítači s neomedzeným počtom firiem. Tento typ licencie je určený pre účtovné firmy, ktoré spracovávajú účtovníctvo ďalším účtovným jednotkám.
Multilicencia sa vzťahuje na jeden počítač a je neprenostiteľná na ďalší počítač (na rozdiel od štandardných licencií a s výnimkou hardvérového klúča) - s účtovnými údajmi sa dá pracovať len na jednom počítači. Ak sa prenesú účtovné údaje na iný počítač, nebudú obsahovať licenciu a už nebude možné do týchto údajov pridávať ďalšie záznamy (údaje bude možné však prezerať).
Doporučujeme využiť možnosť použitia hardvérového kľúča (zakupuje sa jednorazovo), ktorý sa dodáva vo forme USB pamäte (USB kľúčenka). V prípadejeho použitia je taktiež možné pracovať len na jednom počítači (v danom čase), avšak multilicencia je prenosná spolu s hardvérovým kľúčom i na ďalší počítač. Pri presunutí hardvérového kľúča na ďalšípočítač sa však stráca možnosť pracovať s účtovnými údajmi na pôvodnom počítači (multilicencia sa nachádza na hardvérovom kľúči).
Hardvérový kľúč môže obsahovať licenciu na jeden program, prípadne aj navšetky programy. Dôležité - pri strate hardwarového kľúča zaniká aj licencia, pričom na obnovenie licencie a je potrebné zakúpiť novú multilicenciu.
Ak sa firma rozhodne, že nevyužije hardvérový kľúč je možné využívať aj stávajúci spôsob aktivácie multilicencie. Avšak ak bude nutné opätovné vydanie aktivačných kľúčov (napr. výmena hardvéru, preinštalovanie operačného systému) budú tieto vydané len po uhradení plnej ceny licencie. Z tohoto dôvodu odporúčame využitie hardvérového kľúča všetkým užívateľom s typom licencie multi.
Multilicencie sa zakupujú pre tieto programy:
- Podvojné účtovníctvo, Jednoduché účtovníctvo, Mzdy a personalistika
Ostatné programy sú automaticky dodávané k týmto programom,s určitými výnimkami podľa tabuliek porovnania licencií.


Tak fúúúha. :confused: Týmto u mňa OBERON na dobro končí a pokiaľ toto nezrušia nemá absolútne žiaden význam sa zaoberať kúpou presnejšie povedané prenájmom tohto SW.

Užívateľom prajem veľa šťastia :cool:

P07
Často strácaš hardvérové klúče, alebo to plánuješ? Lebo ak nie, tak potom nerozumiem, v čom je vlastne problém...
Melnick
23.01.10,14:59
Trvám na tom, že to nie je dobrý ťah zo strany Oberonu a prikláňam sa k PO7. Predsa nie sme všetci čo sme s nimi spolupracovali zlodeji a nevymýšľali sme si historky aby sme sa dostali k ďalšej licencii podvodom.
Ja pracujem s Oberonom skoro od ich začiatku a napriek tomu, že NB využívam iba na archivovanie a prípadnú prácu a drobné úpravy v obývačke pri manželovi - keď kontrolujem doklady, aby som nebola stále sama ja v pracovni a on v izbe deliacej nás stenou - musela som si kúpiť licenciu aj na NB, čo už je trocha silná káva.

Ja už totiž USB mám.
anithocka
26.01.10,17:37
ahojte, hoc robím s Oberonom cca dva aj pol roka až teraz mi napadlo sa spýtať či Oberon má takú funkciu, že si faktúru zaúčtujem a vytlačím si faktúru aj s predkontáciou, niektoré programy to majú. Pri Oberone som to nenašla.
EPk
27.01.10,08:46
V zalozke TLAC je UCTOVANIE v učt. denniku. Ja si to vytlacim a nalepim ku fa.
Dana1
27.01.10,15:32
ahojte, hoc robím s Oberonom cca dva aj pol roka až teraz mi napadlo sa spýtať či Oberon má takú funkciu, že si faktúru zaúčtujem a vytlačím si faktúru aj s predkontáciou, niektoré programy to majú. Pri Oberone som to nenašla.
Ja to robím tak, že si otvorím knihu záväzkov, idem na záložku účtovanie - zobrazí sa mi učtovanie v denníku , tam idem potom na tlač - účtovné doklady a to potom pripnem ku fakture.
anithocka
28.01.10,22:16
ahojte, mám otázočku. Dnes som si na skúšku dala vytlačiť Potvrdenie o príjmoch FO zo závislej činnosti, o preddavkoch na daň, o dani vyberanej zrážkou z týchto príjmov a o daňovom bonuse na vyživované deti a neviem prečo mi v predposlednom riadku, ktorý začína Na podporu udržia v zamestnaní menovaného zamestnanca sa poskytol príspevok podľa §50...atď mi dáva, že áno pritom má byť NIE a neviem ako to zmeniť.hm?
...a ešte ohľadom tej nezdaniteľnej časti kde ju mám zmeniť keď chcem aby mi softvér vytlačil správne tlačivo, keď vlastne v nastaveniach mám správnu sumu?a ani daňový bonus mi tam nedalo aj keď vlastne zamestnanec ho poberá a má ho aj na výplatnej páske
...tomu potvrdeniu sa nedá asi veľmi veriť, však?
Melnick
28.01.10,22:38
ahojte, mám otázočku. Dnes som si na skúšku dala vytlačiť Potvrdenie o príjmoch FO zo závislej činnosti, o preddavkoch na daň, o dani vyberanej zrážkou z týchto príjmov a o daňovom bonuse na vyživované deti a neviem prečo mi v predposlednom riadku, ktorý začína Na podporu udržia v zamestnaní menovaného zamestnanca sa poskytol príspevok podľa §50...atď mi dáva, že áno pritom má byť NIE a neviem ako to zmeniť.hm?
...a ešte ohľadom tej nezdaniteľnej časti kde ju mám zmeniť prečo ju chceš meniť v potvrdení :eek:, zmeníš si ju v tlačive ročného zúčtovania keď chcem aby mi softvér vytlačil správne tlačivo, keď vlastne v nastaveniach mám správnu sumu?a ani daňový bonus mi tam nedalo aj keď vlastne zamestnanec ho poberá a má ho aj na výplatnej páske - pravdepodobne , vlastne skoro isto máš rodné čísla detí v zlom formáte. Skontroluj si to.
...tomu potvrdeniu sa nedá asi veľmi veriť, však?

Ja mám potvrdenie bezchybne vyplnené. Takže neviem....

mimotemy : v nastaveniach môžeš meniť všetko možné, ale ja Ti to neodporúčam.:o Tam môžeš meniť výšku DB, výšku nezdaniteľnej položky, ale prečo by si to robila nerozumiem, keď pri upgrade Ti automaticky nabehnú správne hodnoty.
alicacka
29.01.10,12:17
Ja som mala tiež problém s potvrdeniami. Keď mám zamestnanca, ktorý robil počas roka viackrát na dohodu a medzitým i na pracovnú zmluvu, tak je problém, lebo vytlačí potvrdenia na všetky dohody a aj na pracovnú zmluvu zvlášť. Pri niektorých mi urobilo, že to spojilo do jedného, len som musela prísť na to, pri ktorom pracovnom pomere to tak vytlačí z tých troch.
alicacka
29.01.10,12:18
Pravdupovediac s tým programom Oberon je dosť makačka, lebo všetko treba kontrolovať. Neviem, aké máte skúsenosti, ja v ňom robím 2. rok, ale niekedy ma to dosť zdržuje, že sa všetko musí následne skontrolovať, čo vytlačím, či je to správne. Teraz mám problém taký, že odpisy od roku 2009 prehodilo na Eur-á, ale nezaokrúhlilo hore na celé eurá od r. 2009. Takže som musela všetko pracne robiť, aby som to mala správne.
anithocka
29.01.10,13:12
Melnick tak keď mi to dáva do toho potvrdenia tak ja neviem prečo mi to tam dáva a dáva mi to tam ešte aj zlú sumu Tebe vari do potvrdenia nedáva nezdaniteľnú časť?? tak to mi pripadá ako keby existovali viac druhov Oberonu a každý z nás robí v inej verzii, alebo ja neviem...tak to rodné číslo si musím preveriť lebo fakt nie som si toho vedomá, že by som ho mala zadané zle no ďakujem za rady :) ..tak mne napríklad keď sa menil DB nezmenil upgrade musela som si ho ručne zmeniť tak ja tomu vôbec nerozumiem...

...a toto mám ako zmeniť? ...na podporu udržia v zamestnaní menovaného zamestnanca sa poskytol príspevok podľa §50...atď mi dáva, že áno pritom má byť NIE a neviem ako to zmeniť.hm?
25lucinka
29.01.10,14:23
Ja som dnes tiež tlačila na skúšku potvrdenie o príjmoch... a v riadku nezdaniteľná časť na daňovníka mi dalo sumu 3.927,24 €. Nemá tam byť náhodou tá nová schválená suma 4.025,70 € ? A keď pozerám do nastavenia Servis/Nastavenia programu/minimálna mzda - tak tam mám tú sumu 4.025,70 €. Mám z toho zmätok. Zas po roku keď človek niečo robí. Ach jaj...
Melnick
29.01.10,14:34
Dievčatá , ale ako môžete dať do POTVRDENIA inú sumu než akú ste skutočne odpočítali .Dopĺňam: veď keby ste boli za január a február uplatnili vyššiu NČZD kľudne vám to mohlo ovplyvniť daňovú odvodovú povinnosť z miezd. Sumu z potvrdenia upravíte v Ročnom zúčtovaní dane . Tam to upraviť môžete , lebo tam vpisujete " Nárok " a vtedy tá suma je už o niečom inom.

mimotemy nemám inú verziu, len stále čítam a čítam.....
Melnick
29.01.10,14:35
Ja som mala tiež problém s potvrdeniami. Keď mám zamestnanca, ktorý robil počas roka viackrát na dohodu a medzitým i na pracovnú zmluvu, tak je problém, lebo vytlačí potvrdenia na všetky dohody a aj na pracovnú zmluvu zvlášť. Pri niektorých mi urobilo, že to spojilo do jedného, len som musela prísť na to, pri ktorom pracovnom pomere to tak vytlačí z tých troch.
Potvrdenie Ti vytlačí správne vtedy ak si u jedneho zamestnanca s viacerými vzťahmi spracovala najskôr "dohodu" a až potom " Prac. pomer na PZ" , ale aj toto sa tam dá vyčítať .;) Ak to pri vypracovaní miezd urobíš v opačnom poradí , potom.........
25lucinka
29.01.10,14:50
Takže ak mám čiastkový základ dane 5.560,82 tak z neho odrátam ktorú sumu? 3.927,24 alebo 4.025,70 aby som získala zdaniteľnú mzdu? Minulý rok som urobila RZD úplne bez problémov a tento rok som nejaká mimo:mee:
25lucinka
29.01.10,15:13
Ajeje...už mi svitá...ďakujem za spamätanie sa.
Melnick
29.01.10,15:44
Riadok 06:

Uvedieš, za aké mesiace sa uplatnilo zníženie základu dane na daňovníka Suma je daná ako 286,27 € x 2 (až po tomto termíne bola daná vyššia NČZD ) čo predstavuje zníženie dane v januári a februári 2009 a 335 (http://www.porada.sk/t58967-335-pohladavky-voci-zamestnancom.html),47 € x 10 za mesiace marec až december 2009 v prípade, že riešime ucelený rok.

mimotemysom rada, že svitá.:)
Melnick
29.01.10,15:46
Takže ak mám čiastkový základ dane 5.560,82 tak z neho odrátam ktorú sumu? 3.927,24 alebo 4.025,70 aby som získala zdaniteľnú mzdu? Minulý rok som urobila RZD úplne bez problémov a tento rok som nejaká mimo:mee:

Do potvrdenia dáš sumu zelenú.
V ročnom zúčtovaní upravíš na červenú.
anithocka
30.01.10,11:14
pri ročnom zúčtovaní do akej kolonky mám dať výšku zamestnaneckej prémie, aby sa som ho ju mala na hlásení za rok 2009?
25lucinka
01.02.10,08:56
Do potvrdenia dáš sumu zelenú.
V ročnom zúčtovaní upravíš na červenú.
Ďakujem za radu. Dnes mi je to úplne jasné a sama nad sebou sa smejem. Piatky sú asi ťažké na rozmýšlanie :-)
EPk
03.02.10,08:55
Prosim vas neviete mi poradit, ako vytlacit Mes. vykaz do ZP Dovera? Mam zamestnanca, kt. bol v Apole a ked som zmenila poistovnu v personalistike, tlaci mesacny vykaz popletene: logo je z Apolla, adresa je Cintorínska 5 aj učet je z Dôvery.
Melnick
03.02.10,10:18
Prosim vas neviete mi poradit, ako vytlacit Mes. vykaz do ZP Dovera? Mam zamestnanca, kt. bol v Apole a ked som zmenila poistovnu v personalistike, tlaci mesacny vykaz popletene: logo je z Apolla, adresa je Cintorínska 5 aj učet je z Dôvery.

Ja neviem, ale ja mám správne logo. Máš medzi poisťovňami aj Dôveru? A máš vyplnený správne aj kód poisťovne? Ja som iba v personalistike zmenila poisťovňu zamestnanca a tlačí mi výkazy poisťovne Dôvera.:o
Melnick
03.02.10,10:22
Schválne som teraz v tlačových výstupoch vyskúšala dvoch zam-cov, ktorých sa zmena poisťovne týka. Klikla som na predchádzajúce obdobia - mám v pohode výkaz do Apola, klikla som výkaz za január a mám výkaz do Dôvery.:)
EPk
03.02.10,10:30
Ja neviem, ale ja mám správne logo. Máš medzi poisťovňami aj Dôveru? A máš vyplnený správne aj kód poisťovne? Ja som iba v personalistike zmenila poisťovňu zamestnanca a tlačí mi výkazy poisťovne Dôvera.:o
Poistovnu mam zadanu, ale volala som do Dovery, aky maju kod a povedali mi 2400 a v tom bude asi zrada, lebo Apolo melo kod 24. Aj som sa cudovala, ale dala som 2400. Aky ma byt kod 2300?
EPk
03.02.10,10:32
Dakujem, ide to ked zmenim kod na 23
Melnick
03.02.10,10:34
Ja som dala 23 a aj pobočku 23 no neviem ako máš Ty. Skús to dať ako mám ja.:)
Nezobrazilo mi Tvoj príspevok, keď som písala môj:)
Tak fajn, že už to máš dobre.:)
janapill
10.02.10,12:03
Prosím Vás neviete ak si chcem zakúpiť multilicenciu na rok 2010 tak tá vraj už nebude obsahovať sklad? A ja robím účtovn. asi trom firmám kde ho potrebujem len také jednoduché P+V, to mám pre každú firmu objednávať licenciu zvlášť?
Dana1
10.02.10,20:14
Ak sa zmestíte do 100 skladových položiek tak netreba. a ak nie tak treba zatelefonovať a sa opýtať.
ja som dostala licenciu včera a nepytala som sa na to, pretože ja už mám sklady rozbehnute a som si povedala , že tie skladové karty, ktoré už nepoužívam a nie sú tam žiadne pohyby tak tie len premenujem a hotovo.
Dana1
10.02.10,20:23
No tak mi v prišla licencia , teda na tom kľúči. a chcem sa opýtať či to teraz musim mať ten klúč tam stále pripojený ku počítaču či ako?
Melnick
10.02.10,20:27
Momentálne musíš mať USB v PC ak spracovávaš rok 2010 - kľúč musíš vybrať v prípade, že sa vraciaš do rokov minulých, ale už sa v Oberone pracuje na odstránení tohoto nedostatku.
Dana1
10.02.10,21:48
No som si to všimla, že keď mám vloženú licenciu na tak tie zo starých rokov sa stratia a ked ju vyberiem tak sa tam zasa objavia. som rada, že s tým niečo robia lebo je to somarina.
Melnick
11.02.10,01:13
Problém odstránený.:):):)

Citujem :
Bol odstránený problém s hardvérovým klúčom - ak účtovná jednotka mala zakúpenú multilicenciu na rok 2009 a zároveň aj na rok 2010, pri aktívnom hardvérovom kľúči bolo možné účtovať len rok 2010 - pri účtovaní roku 2009 bola licencia neaktívna (bolo potrebné z počítača vytiahnuť hardvérový klúč).
anithocka
11.02.10,07:59
čóóóóóó?? licencia na USB kľúči? to keď si zakúpim licenciu tak mi pošlú USB kľúč a a budem s ním musieť pobehovať? to ako nemyslia vážne?? či to zle chápem??

už viem, že to nie je povinné, už som sa zlakla...
janapill
11.02.10,09:00
Ak sa zmestíte do 100 skladových položiek tak netreba. a ak nie tak treba zatelefonovať a sa opýtať.
ja som dostala licenciu včera a nepytala som sa na to, pretože ja už mám sklady rozbehnute a som si povedala , že tie skladové karty, ktoré už nepoužívam a nie sú tam žiadne pohyby tak tie len premenujem a hotovo.
No tak som napísala do OBERONU a prišla mi taká odpoveĎ:
Licencia Multi je už zameraná len na vedenie účtovníctva a nie vedenie skladovej evidencie, tú si robia firmy samostante u seba.

JU + sklad – licencia Štandard 98,- Eur
PU + sklad - to isté
Licencia multi JU/PU/MAP na jednom kľúči 169,- Eur.
To nerobíte firmám sklady? Ja mám dve stavebné firmy a oni majú toho materiálu veľa, takže im robím sklad príjem a výdaj na stavbu akú išlo. Z toho mi teraz vychádza, že pre tieto dva firmy musím kúpiť licencie zvlášť a pre ostatné MULTI?
a čo keď v priebehu roka zasa budem mať nejakú firmu so skladom?
Melnick
11.02.10,09:55
čóóóóóó?? licencia na USB kľúči? to keď si zakúpim licenciu tak mi pošlú USB kľúč a a budem s ním musieť pobehovať? to ako nemyslia vážne?? či to zle chápem??

už viem, že to nie je povinné, už som sa zlakla...

Anitočka s kľúčom môžeš robiť aj na inom PC, čo doteraz nebolo možné, ak tam nebola inštalovaná licencia. Robili to kvôli vychytralcom, ktorý sa k licenciám dostávali podvodom.
Bohužiaľ aj takí sú medzi nami.:o
Dana1
11.02.10,11:55
No tak som napísala do OBERONU a prišla mi taká odpoveĎ:
Licencia Multi je už zameraná len na vedenie účtovníctva a nie vedenie skladovej evidencie, tú si robia firmy samostante u seba.

JU + sklad – licencia Štandard 98,- Eur
PU + sklad - to isté
Licencia multi JU/PU/MAP na jednom kľúči 169,- Eur.
To nerobíte firmám sklady? Ja mám dve stavebné firmy a oni majú toho materiálu veľa, takže im robím sklad príjem a výdaj na stavbu akú išlo. Z toho mi teraz vychádza, že pre tieto dva firmy musím kúpiť licencie zvlášť a pre ostatné MULTI?
a čo keď v priebehu roka zasa budem mať nejakú firmu so skladom?

Ja robím tiež v niektorých firmách sklady a určite nebudem kupovať dalšie licencie. tie ktoré už mám tak s tými problém nemám a ak budem mať novú firmu tak si vytvorím sklad v exceli alebo ich požiadam , aby si sami kúpili licenciu na sklad.
anithocka
11.02.10,12:39
Melnick, teraz nie som si istá či som to správne pochopila..ak si zakúpim ten USB kľúč tak napríklad v kancelárií si urobím časť roboty a doma môžem kľudne pokračovať ak si nainštalujem Oberon? lebo ak som to správne pochopila tak to nie je úžasná vec, ale perfektná vec a ako sa to prejaví na faktúrach, ktoré už máme vystavené vzhľadom na to, že môj šéf vždy čaká do posledného zápisu kým ho Oberon pustí a až keď ho už nepustí vtedy zakupuje licenciu.

PS: dá sa to využívať aj pri multilicenciách? a má všetky také isté možnosti a výstupy ako keď to mám na disku? nejako nedokážem uveriť tomu, že niečo také geniálne existuje...

PSS: som si vedomá, že idem až moc do technických záležitostí, tak sa ospravedlňujem za to no rada by som vedela ako to funguje od tých, ktorí to už majú odskúšané ešte raz prepáčte!!
Dana1
11.02.10,13:06
na ich stránke je takýto text:
citujem:
Doporučujeme využiť možnosť použitia hardvérového kľúča (zakupuje sa jednorazovo), ktorý sa dodáva vo forme USB pamäte (USB kľúčenka). V prípadejeho použitia je taktiež možné pracovať len na jednom počítači (v danom čase), avšak multilicencia je prenosná spolu s hardvérovým kľúčom i na ďalší počítač. Pri presunutí hardvérového kľúča na ďalšípočítač sa však stráca možnosť pracovať s účtovnými údajmi na pôvodnom počítači (multilicencia sa nachádza na hardvérovom kľúči).

takže ja tomu rozumiem tak, že kľúč si môžem preniesť na další počítač a pracujem tam. vždy bude licencia na tom počítači kde je zapojený kľúč a vždy je to len na jednom počítači.
anithocka
11.02.10,13:37
Ďakujem za potvrdenie toho čo som si aj ja myslela, len neviem ako je to stými údajmi, ktoré sú už nahodené? napríklad my už máme vystavených okolo 30 faktúr a dobropisov...
Dana1
11.02.10,14:01
Na už vystavené faktúry to nemá nijaký vpliv. program vám dovolí zapísať len 100 položiek v PD a potom vás jednoducho nepustí dalej. po zakúpení kľúča ho zapojíte do PC a pokračujete v práci ďalej.
anithocka
11.02.10,14:20
ale predsa všetko čo spravím v účtovníctve sa mi zapíše na ten kľúč či nedobre rozmýšľam? napríklad urobím DPH za január a ostatnú mi neuradené faktúry tak na inom PC ich nebudem vidieť, ktoré mám uhradené a ktoré nie? hm nejakosi tomu nerozumiem asi správne...
Dana1
11.02.10,14:36
Som sa pozerala na tom kľúči je dosť miesta aj na zálohy. ale ja na zálohy používam iný kľúč. v robote pracujem a na konci si to čo som urobila zálohujem cez servis - zálohovanie údajov (mám vytvorený priečinok napr: firma,s.r.o.-2010 a tam to pekne uložím). prídem domov a zasa cez servis - obnova údajov prenesiem pekne z priečinka vytiahnem do pc , ktorý mám doma. a pokračujem v práci. a zasa ked dokončím robotu tak si to zasa zálohujem a donesiem ráno do práce.
anithocka
11.02.10,14:58
jéééj toto by mi vôbec nenapadlo už som začala uvažovať že ten kľúč si nekúpime, ale toto je dobrý nápad, ešte raz ďakujem ...
IvetaH
12.02.10,10:35
Dobrý deň, mám takú otázku, že čo všetko z tých tlačových výstupov, ktoré umožňuje OBERON mzdy zakladáte?
Ja tlačím skoro všetko a potom mám veľké fascikle.
Ďakujem za názor.
EPk
12.02.10,10:44
Kazdy tlaci to co potrebuje.
Ja tlačím rekapituláciu miezd aj strediská
a na druhú stranu Prehľad dane, rekapit. zdrav. poist, soc. poist, príkazy na úhradu a výplatné pásky - 6 zamest = 1 list obojstranne, odvody DDP (spolu 6 strán obojstranne) každý mesiac
Do zloziek pre poistovne tlacim po 1liste, ktore som si nechala orazit v ZP.
Melnick
12.02.10,10:46
1) Dochádzku , žiadanky o "D" a iné
2) Výplatné pásky
3) Podpisovú listinu
4) Rekapituláciu mzdy
5) Mesačné výkazy SP,ZP -potvrdené
6) Oznámenia zam-ľa o zmenách
7) Potvrdenia kvartálne na DÚ

Na konci roka :

1) Mzdové listy
2) Potvrdenia o príjme...
3) Ročné zúčtovanie....
4) Hlásenie ročné
janka.mo
12.02.10,12:49
ahojte,
neviete mi poradit co robim zle? nahodila som si blocky za januar do pokladne, samozrejme nepotriedene podla datumu a chcela som precislovat doklady a tam mi to urobilo taky bordel.... na jeden vydavkovy V00015 mi oznacilo 5 blockov (zapisov). robim PU. aj som si preinstalovala verziu a stale mi to robi.... proste s rovnakym vydavkovym cislom mam viac dokladov. Neviete mi poradit, co robim zle? lebo som bola zvyknuta robit to takym sposobom a nebol problem.
emula1
12.02.10,12:52
skus pozriet nastavenia, ci tam nemas nieco zadefinovane
IvetaH
12.02.10,12:55
Ďakujem za reakciu. Ja som tlačila každý mesiac 14 výstupov. Štvalo ma to, lebo aj tak všetko môžem kedykoľvek vytlačiť, a hrubé fascikle a aj spotreba zbytočná. Len sa mi zdalo všetko dôležité, že čo keby systém spadol alebo čo keby ...
Pekný deň prajem
janka.mo
12.02.10,12:56
pozerala som aj nastavenie firmy aj uzivatela a nic som nenasla, aj ked popravde ani neviem, co mam hladat... :( ked tak pozeram tak vydavkovy s rovnakym cislom mi dal aj na blocky z dvoch datumov.... nechapem
IvetaH
12.02.10,12:59
Skús pozrieť Typy dokladov, spôsob číslovania.
Melnick
12.02.10,13:14
Ďakujem za reakciu. Ja som tlačila každý mesiac 14 výstupov. Štvalo ma to, lebo aj tak všetko môžem kedykoľvek vytlačiť, a hrubé fascikle a aj spotreba zbytočná. Len sa mi zdalo všetko dôležité, že čo keby systém spadol alebo čo keby ...
Pekný deň prajem
Ivetka, mala som už niekoľko kontrol - zo SP, ZP, IP a všetkým stačili tie tlačové výstupy, ktoré som uviedla v príspevku vyššie.
Dokonca čo sa dá tlačím obojstranne, nie preto, žeby som bola Mc Dag, ale naozaj mi je ľúto tých stromov čo padnú za obeť na výrobu papiera.
Viem, že sama nič nezmôžem, ale aj keď jedna lastovička leto nerobí......
určite niekde na inom mieste sú rovnako zmýšľajúci ľudia.:):):)
janka.mo
12.02.10,13:41
Tak uz som to poriesila, vdaka pomoci na dialku. Trosku sa mi tam s tym pohrali, ale tiez sa im to nedarilo pomenit a nakoniec mi napisali, ze tie doklady, ktore sa mi ocislovali rovnako musim poopravovat manualne - napisat tam hocake nezmyselne cislo a potom precislovat este raz pomocou programu. urobila som to tak a ono to funguje :D
pisem to len preto, keby mal niekto z vas nahodou ten isty problem....

PS: Majka, dakujem za radu, ze mam volat do exalogicu :)
Jana1303
19.02.10,14:29
Prajem pekný deň všetkým poraďákom ktorí pracujú v Oberone, neviem či už sa nedokážem normálne sústrediť alebo rozmýšľať ale nemôžem nainštalovať hardwerový kľúč - multilicencia, môže mi niekto "po lopate" rozpísať ako sa to robí, mám Vindows Home XP.
Dana1
19.02.10,15:38
Ani mne to nešlo a trápila som sa s tym celé dopoludnie. čo ti nejde?
Dana1
19.02.10,15:46
Keď sa kľúč pripojí k počítaču tak mu priradí nejaké písmeno , ktoré je potrebné potom zmeniť na "K" - no a ja som si na to zavolala vzdialenú pomoc. a potom to už bolo to za 5 minut.
Jana1303
19.02.10,21:51
Asi budem musieť aj ja zavolať vzdialenú pomoc, ďakujem .
janka.mo
21.02.10,12:48
ahojte,
neviete mi prosim poradit? chcem ist vytlacit dp za s.r.o., zadala som tlac, danove priznanie, tam som potvrdila, kde sa to ma ulozit a potom m v oberon centre vypise tuto hlasku:
Chyba pri zostavení výkazu.
chyba pri načítaní nastavení programu z databázy, objekt systémových nastavení nepracuje korektne. databázový stroj microsoft jet nemuze najít vstupní tabulku nebo dotaz sys-settings-data. presvedcte sa, zda existuje a zda je nazev napsan spravne....

absolutne netusim, co s tym mozem urobit. poradte prosim.... dakujem
martinr
21.02.10,19:11
Janka.mo chyba bude niekde na strane firmy Exalogic, čiže ty s tým neurobíš nič. Ešte keď som mal nainštalovanú verziu február SP1, tak to fungovalo (ale aj tak nič moc) a keď som to skúšal dnes po prečítaní tvojho príspevku, keď už mám nainštalovanú verziu február SP3, tak pokus o vytlačenie daňového priznania dopadol s rovnakou chybou ako tebe. Na ak to skúša niekto ešte aj v týchto chvíľach, tak je zas problém na serveri drsr.sk, kde prebieha technická údržba:
"UPOZORNENIE:

Dovolujeme si Vám oznámit, ze z dôvodu nevyhnutných technických úprav bude
v termíne od 21.2.2010 - 18:00 hod. do 22.2.2010 - 8:00 hod.
nedostupný Portál danovej správy a jeho elektronické sluzby."
Vo firme Exalogic toho musia ešte dosť veľa doladiť. Na niektoré chyby som ich upozornil (po vyjdení verzie február SP1), ale zatiaľ ich stále neopravili. Jednu vážnu napíšem pre istotu do nasledujúceho príspevku, aby si to každý všimol.
martinr
21.02.10,19:25
POZOR
Toto upozornenie je pre všetkých ktorí si z jednoduchého účtovníctva tlačia Výkaz o príjmoch a výdavkoch. Program tam zle zaradí výdavky na tvorbu sociálneho fondu (predkontácia 600), ktoré pripočíta na riadok 09 Prevádzková réžia a pritom by mali byť vykázané v riadku 08 Platby poistného a príspevkov.

Dajte si na to pozor a skontrolujte si výstupy. V prípade, že Vám to všetko robí dobre a ja som niekde urobil fatálnu chybu, tak mi dajte prosím vedieť.
janka.mo
21.02.10,20:15
dakujem za info, ze chybu nerobim ja.... skusim zajtra zavolat do exalogicu, co mi povedia, ked, tak dam vediet....


mimotemy ale som zase riadne na..... cely vikend drsr.sk robi udrzbu po nociach.... ako chapem, ze aj to treba, ale tri dni (pardon noci) za sebou???? asi nepatrim k tym normalnym, lebo robim vacsinou po nociach, pretoze mam maleho syna, ale aj tak....
neviem, to len ja som z toho taka rozladena alebo aj niekto iny.... mimotemy
Melnick
22.02.10,01:11
POZOR
Toto upozornenie je pre všetkých ktorí si z jednoduchého účtovníctva tlačia Výkaz o príjmoch a výdavkoch. Program tam zle zaradí výdavky na tvorbu sociálneho fondu (predkontácia 600), ktoré pripočíta na riadok 09 Prevádzková réžia a pritom by mali byť vykázané v riadku 08 Platby poistného a príspevkov.

Dajte si na to pozor a skontrolujte si výstupy. V prípade, že Vám to všetko robí dobre a ja som niekde urobil fatálnu chybu, tak mi dajte prosím vedieť.


Ja som z tých chýb už tiež poriadne vytočená a podchvíľou volám do Bešeňovej. Chlapci sa síce snažia, ale ak iba v týchto dňoch upravujú veci okolo ZP, pravidlá ktorej boli známe už v marci 2009 keď bola schválená - tak k tomu nemám naozaj viac čo dodať a vysvetlenie do telefónu pri upozorneniach na chyby ,že : " Počkajte do večera, opravíme to :mad: a stiahnite si novú verziu " ma teda vôbec neuspokojuje.

Keby som mala pred sebou viac rokov úč. práce - určite uvažujem nad zmenou sw. :o
Ale ja to už nejako "dokŕkam" s nimi.:o

mimotemy Ja potrebujem program, ktorý mi vynadá, že som urobila chybu a nie program, ktorý neustále kontrolujem a nadávam mu, že zasa niečo urobil zle. :D:D:D
kornelia2
22.02.10,17:15
Ahojte, mam problem s DPH : ked dojde z EU faktura za tovar do ktoreho riadku ste davali???
Melnick
22.02.10,17:30
Bola chyba vo verzii Február SP2 , teraz by mala byť DPH správna .
kornelia2
22.02.10,17:51
dakujem
Melnick
22.02.10,17:58
V tomto obdodí treba program dosť kontrolovať - má veľa nedostatkov, ale ak nejaký objavíte, nahláste ho tvorcom programu.:):):)
anithocka
26.02.10,06:55
...som vééééľmi smutná :( ...konečne mi došla licencia na USB kľúči...veľmi som sa potešila..pri návode bol postup ako ho nainštalovať no nešlo mi to tak som začala účtovať bez inštalácie a pekne som si účtovala, bola som spokojná, že som stihla spraviť DPH a prídem domov a doma chcem vyskúšať USB kľúč a už mi nejde vypisuje mi, že mám nedostatočnú licenciu..čo s tým? :( neviem totiž ako zmeniť to slávne písmenko na to ešte slávnejšie "K" :(
martinr
26.02.10,07:47
...som vééééľmi smutná :( ...konečne mi došla licencia na USB kľúči...veľmi som sa potešila..pri návode bol postup ako ho nainštalovať no nešlo mi to tak som začala účtovať bez inštalácie a pekne som si účtovala, bola som spokojná, že som stihla spraviť DPH a prídem domov a doma chcem vyskúšať USB kľúč a už mi nejde vypisuje mi, že mám nedostatočnú licenciu..čo s tým? :( neviem totiž ako zmeniť to slávne písmenko na to ešte slávnejšie "K" :(

Ahoj anithocka,

Neviem aký máš OS, ale vo Win XP pro sa zmena písmenka robí napríklad takto:


zasunieš USB do správnej dierky.
Pravým tlačitkom myši na ikonu Tento počítač vyvoláš kontextové menu z ktorého vyberieš voľbu Spravovať a otvorí sa dialógové okno Správa počítača, alebo Computer Management

V ľavej časti vyberieš voľbu Ukladací priestor - Správa diskov a v pravej hornej časti sa Ti zobrazí zoznam pripojených jednotiek - tvoj HDD a aj tvoj USB disk.
Pravým tlačítkom myši ťukneš v zozname na tvoj USB disk čím vyvoláš kontextové menu z ktorého vyberieš voľbu Zmeniť písmeno jednotky a cesty... vybehne ďalšie dialógové okno v ktorom bude terajšie písmenko priradené USBčkovému kľúču.
Označíš to písmenko a ťukneš na tlačítko Upraviť... na čo vybehne zase ešte ďalšie dialógové okno :rolleyes:
V ňom v riadku Priradiť písmeno jednotky vyberieš s rozbaľovacieho zoznamu písmeno K a stlačíš OK.

Potvrdíš zmenu vo varovnom okne
Zavrieš zostávajúce okno a je to.;)

Pridal by som aj obrázkového sprievodcu, ale mne to tu nedovolí pridávať odkazy a obrázky, lebo som vraj amatér :cool:

Pekný deň
anithocka
03.03.10,12:20
chcem sa opýtať, ak mám zakúpenú licenciu na rok 2010 na USB kľúči, tak tento kľúč mi vlastne nepovolí na inom PC robiť uzávierkové práce v roku 2009?
Melnick
03.03.10,13:08
chcem sa opýtať, ak mám zakúpenú licenciu na rok 2010 na USB kľúči, tak tento kľúč mi vlastne nepovolí na inom PC robiť uzávierkové práce v roku 2009?
Na uzávierkové práce r. 2009 nepotrebuješ kľúč, veď si mala licenciu, takže uzávierky robíš bez problémov bez kľúča. Kľúč používaš iba pri spracovaní r. 2010. :)
anithocka
03.03.10,14:06
áno Melnick, ale ide o to, že nemala som nahraté všetky položky banky keďže mi chýbali faktúry a tak by som si ich chcela doúčtovať tú banku a stále mi vypisuje, že mám nedostatočnú licenciu..tak preto by ma zaujímalo že či to si musím doúčtovať na tom PC kde je zadané licenčné číslo pre rok 2009? alebo prečo ma to vlastne nechce pustiť doúčtovať do roku 2009? :(
Melnick
03.03.10,17:57
Mala si licenciu na tom PC kde chceš doúčtovať banku ?
anithocka
03.03.10,18:10
licenciu v roku 2009 som zadala ja počítači číslo jeden a ja chcem doúčtovavať na počítači číslo dva ...a ja som si myslela, že s tým USB kľúčom mi to pôjde :( a vlastne malo by mi to ísť či nie?
Melnick
03.03.10,22:19
Spätne Ti to na PC, kde nebola licencia zakúpená nepôjde. Takto budeš môcť doúčtovávať rok 2010 v roku 2011 - to už budeš môcť doúčtovávať tam, kde budeš mať momentálne vložený USB kľúč.
katkarbk
09.03.10,15:52
Pozdravujem skúsenejších a hlavne odborníčku na Oberon - Melnick!
Prvý krát budem na tomto softvéri robiť účtovnú závierku a priznám sa, som z toho jeleň. Bolo by možné poradiť mi, ako začať, či je možné využiť nejaké funkcie, ktoré ponúka priamo softvér? Vopred Vám všetkým veľmi pekne ďakujem!
Melnick
09.03.10,20:11
Pozdravujem skúsenejších a hlavne odborníčku na Oberon - Melnick!
Prvý krát budem na tomto softvéri robiť účtovnú závierku a priznám sa, som z toho jeleň. Bolo by možné poradiť mi, ako začať, či je možné využiť nejaké funkcie, ktoré ponúka priamo softvér? Vopred Vám všetkým veľmi pekne ďakujem!

katkarbk - spoluobyvateľka RBK ??? :D za odborníčku sa nepovažujem, ale ak budem vedieť tak jasné,že Ti poradím a nielen ja,ale všetci čo sa trápime s Oberonom.. Tému "Oberon" sledujem, lebo aj ja sa rada priučím. ;):)
katkarbk
10.03.10,07:33
Ahoj Melnick, áno, som z Rbk, je to super, že vy, ktorí ste skúsení, ste ochotní pomôcť nám - začiatočníkom. Takže si určite prídem po rady z Porady. Zatiaľ ďakujem!
Melnick
10.03.10,07:39
Ahoj Melnick, áno, som z Rbk, je to super, že vy, ktorí ste skúsení, ste ochotní pomôcť nám - začiatočníkom. Takže si určite prídem po rady z Porady. Zatiaľ ďakujem!
A vieš prečo Katka ?
Veď aj my sme boli začiatočníkmi a v niektorých prípadoch sme nimi stále. :D
zk24
11.03.10,12:37
Pozdravujem skúsenejších a hlavne odborníčku na Oberon - Melnick!
Prvý krát budem na tomto softvéri robiť účtovnú závierku a priznám sa, som z toho jeleň. Bolo by možné poradiť mi, ako začať, či je možné využiť nejaké funkcie, ktoré ponúka priamo softvér? Vopred Vám všetkým veľmi pekne ďakujem!

Ahoj,

pouzivam oberon uz treti rok, co by si konkretne potrebovala vediet? Na konci roka si necham spravit suvahu, vykazy, vsetko krasne vytlaci. Danove som doteraz robila vzdy interaktivne na strankach danoveho priznania. Ked kupis licenciu nad dalsi rok, teda rok 2010, samo si to prepocita konecne a zaciatocne stavy, zadas licenciu, das prevod do noveho obdobia a hnes ma nahadzany zaciatocny ucet suvahovy ako pociatocne stavy...

Skus povedat, co konkretne potrebujes, mozno budem vediet poradit.
Benko
11.03.10,12:48
Dnes som chcela opraviť nejaké doklady z r.2009, závierku ešte nemám urobenú, ale keď vstúpim do dokladu, tak sa mi nedá opraviť, samo mi zaokrúhľuje jednotlivé čiastky alebo mi nechá prázdne miesto. Nemáte podobný problém.
zk24
11.03.10,12:51
Dnes som chcela opraviť nejaké doklady z r.2009, závierku ešte nemám urobenú, ale keď vstúpim do dokladu, tak sa mi nedá opraviť, samo mi zaokrúhľuje jednotlivé čiastky alebo mi nechá prázdne miesto. Nemáte podobný problém.


Nesmies vstupit priamo do riadkov... skus najprv upravit "celkova suma dokladu" co je este v tzv. headeri. Ak ta teda chapem spravne. Ak mas nastavene ze celkova suma but 100 eur a potom v riadku chces nieco upravit, aj ked sa ti MD rovna D, ale nerovna sa to sume na headeri, tak ta to dalej nepusti a sumy ti sam opravi.


Ja s upravou sum nemam problem. Mozno ak nechapem spravne, skus nejaky print-screen :-) Co konkretne myslis, pripadne konkretny priklad popisat.
katkarbk
11.03.10,12:56
Ste super, díky! Momentálne mám dva problémy:
1. S prechodom na euro u nás vo firme nastal nenormálny problém a došlo to až tak ďaleko, že nám páni z Exalogicu museli doslova vziať počítač a nakonfigurovať všetky potrebné zmeny u nich na firme, pretože nám spustenie prechodu na euro úplne rozhádzalo sklad, o účtovníctve ani nehovoriac... Bohužiaľ, všetko to, čo sme už mali dovtedy vytvorené sme museli opätovne ručne nahadzovať a teda aj ja svoje počiatočné stavy, ktoré som samozrejme ručne prepočítavala z SKK na Euro. Problém spočíva v tom, že rozdiel medzi KÚS 2008 a ZÚS 2009 mi robí celkom cca 37.000 EUR. Odkontrolovala som položku po položke, a vôbec netuším, kde by mohla byť chyba.
2. Pri RZD mi u jedného zamestnanca vyšiel nedoplatok na dani, ktorý sa mi však nepreniesol do výplaty tak ako u tých, ktorí majú preplatok. Mám to tam dohodiť ručne alebo si to program nejako sám vysporadúva s daňou, ktorú má zamestnanec reálne zo mzdy zaplatiť? Zamestnanec si neuplatňuje nezdaniteľnú časť.

Skúste poradiť, ešte raz vďaka!
zk24
11.03.10,15:43
Ahoj, skusim sa na to pozriet doma, teraz som inde v praci a popripade vecer napisat.

No mne prechod na euro prebehol bez problemov, 0,01 eura bol rozdiel co islo na 378/AE. Ten obrovsky rozdiel nie je sposobeny Hospodarskym vysledkom alebo niecim takym?

Btw. ja mam pusteneho agenta zalohovania, a robim aj manualne zalohy po kazdom dni na externy disk. Uz mi raz odisiel cely PC, a preto som velmi ocenila svoju "preciznost" v tomto, kedze som prisla len o par faktur uctovanych v ten den...

Inac, ak ti sedi KUS 2008 a ZUS 2009 obsahuje vsetky polozky v rovnakej sume, tak rozdiel nastat nemoze. Prve by som okontrolovala ze naozaj vsetky polozky su tam, ze nahozaj HV je tam a je na spravnej strane, ci opravky su naozaj na spravnej strane so spravnym znamienkom ... Mozu ti tam vyjst naozaj len zaokruhlovacie rozdiely. Nic ine.
maruskadva
11.03.10,17:18
Chcem Vás poprosiť o radu. Robím v Oberone už 2 rok. V úč.závierke mám poslednú položku 710/702 v sume 8851,8. Vo výsledovke na riadku 51 je suma 8851 a v súvahe na riadku 87 je suma 8852. Vo výsledovke mám aj na riadku 59 HV pred zdanením menší o euro ako v skutočnosti. Asi to vzniklo zaokrúhľovaním. Ale čo mám s tým robiť? Môžem to tak nechať?Ďakujem pekne za každú radu.
arp69
11.03.10,22:24
neviete preco mi nedovoli oberon JU zaevidovat v knihe zavazkov fakturu za stroj s predkontaciou 700 t.j. výdavok-majetok? vypisuje hlasenie ze tuto predkontaciu nie je mozne pouzit v tejto knihe. tak ako mam ten stroj zaradit do majetku?
Melnick
12.03.10,00:48
Neviem, lebo teraz som schválne v mojej knihe záväzkov vyskúšala a bez problémov mi majetok na kód 700 zaevidovalo :eek: Ešte si skús ten kód trocha preklikať, alebo ho vymaž a nanovo vytvor v predkontáciách - to bude asi najschodnejšia cesta k úspešnému zaevidovaniu majetku.:o:o:o

mimotemy posledné tri dni by som bola išla vraždiť do Oberonu.:mad:
arp69
12.03.10,08:02
doteraz som nikdy predkontacie neupravovala, kedze som sa spolahla ze su od
"vyrobcu" spravne zadane. ale podla tvojej rady som opravila nastavenie na "umoznit pouzivat v knihe zavazkov a pohladavok" a uz je to OK.
takze dakujem velmi pekne.
katkarbk
12.03.10,08:42
Ďakujem zk24, takže idem znova kontrolovať! Môžem ešte poprosiť radu ohľadom toho ročného zúčtovania dane zamestnancom? Ako som písala u tých, čo im vyšiel preplatok, mi tento automaticky nahodilo do výplaty, akurát u tých, čo majú nedoplatok nie. Mám tento nedoplatok teda zadať ručne?
katkarbk
12.03.10,10:41
Iba posúvam... poraďte prosím.
Melnick
12.03.10,14:51
Katka , aj nedoplatok by sa Ti mal zobraziť v mzde rovnako ako preplatky.
Ako Ti zam-ec uverí, že má nedoplatok, ak ho neuvidí vo výplatnej páske ???:o

mimotemy:Oberon, oberon.... to bolo moje hlasné povzdychnutie.:o
Melnick
12.03.10,14:53
Ďakujem zk24, takže idem znova kontrolovať! Môžem ešte poprosiť radu ohľadom toho ročného zúčtovania dane zamestnancom? Ako som písala u tých, čo im vyšiel preplatok, mi tento automaticky nahodilo do výplaty, akurát u tých, čo majú nedoplatok nie. Mám tento nedoplatok teda zadať ručne?

Katka a aký je vysoký ten nedoplatok ?

Pretože :
7) Daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania presahujúci sumu 3, 32 eura zráža zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi zo zdaniteľnej mzdy najneskôr do konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odvedie zrazený daňový nedoplatok alebo zrazenú časť daňového nedoplatku správcovi dane v najbližšom termíne na odvod preddavkov na daň. Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) postupoval podľa § 36 ods. 5, daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania zníži o sumu daňového bonusu a zohľadní daňový nedoplatok aj v sume 3, 32 eura alebo nižšej ako 3, 32 eura. Ak zamestnanec uplatní postup podľa § 50, zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi, v prípade, ak nebol daňový nedoplatok zaplatený v správnej výške znížením sumy daňového bonusu, zrazí aj daňový nedoplatok v sume 3, 32 eura alebo nižšej ako 3, 32 eura najneskôr do 30. apríla po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa vykonalo ročné zúčtovanie
zk24
12.03.10,19:33
Iba posúvam... poraďte prosím.

ahoj katka,

mrzi ma to, ale mzdovy modul nepouzivam, kedze uz nemame zamestnancov, len konatelov. Este ma napada, ci to tam neni pre to, ze sa to da strhavat aj "na splatky" a nie jednorazovo, ze sa da trebars dohodnut zo zamestnancom?

Nie som velmi dobra mzdova uctovnicka, ale ak je trebars nedoplatok relativne vysoky, nema zamestnanec narok poziadat o to, aby mu to bolo strhavane postupne?

Len "tápam".
zk24
12.03.10,21:07
Iba posúvam... poraďte prosím.

ahoj,

nahodila som si free verziu tohto mzdoveho modulu, a musim povedat ze mi to "trosku" blbne... zakazdym ked dam vypracovat rocne zuctovanie preddavkov na dan, tak mi vrati ine cisla :D
Da sa to vsak opravit manualne, tak by som to tam nahodila manualne a potom to spracuje. Preco to tak je, to neviem... nie som mzdova uctovnicka, a neviem ci sa da strhnut nedoplatok na viacero splatok...

Ale da sa tento "bug" obist, takze mne by sa asi nechcelo rieist preco to nefunguje, kedze je uz pol marca, a radsej by som to prepisala manualne a uplatnila vcas ;)
Melnick
12.03.10,22:26
ahoj katka,

mrzi ma to, ale mzdovy modul nepouzivam, kedze uz nemame zamestnancov, len konatelov. Este ma napada, ci to tam neni pre to, ze sa to da strhavat aj "na splatky" a nie jednorazovo, ze sa da trebars dohodnut zo zamestnancom?

Nie som velmi dobra mzdova uctovnicka, ale ak je trebars nedoplatok relativne vysoky, nema zamestnanec narok poziadat o to, aby mu to bolo strhavane postupne?

Len "tápam".


7) Daňový nedoplatok vyplývajúci z ročného zúčtovania presahujúci sumu 3, 32 eura zráža zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi zo zdaniteľnej mzdy najneskôr do konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa vykonalo ročné zúčtovanie


Však je to o príspevok vyššie napísané, že sa dá zraziť do konca ......;)
katkarbk
13.03.10,08:08
Ahojte, Melnick si povzdychla správne, Oberon, Oberon... Vzniknutý nedoplatok som do príslušnej kolonky dopísala ručne, ale aj tak sa mi vo výplatnej páske nezobrazoval. Takže som volala tvorcom programu, pozreli sa na to cez vzdialenú pomoc a ejhľa - opäť ďalšia chyba v programe. Mám si počkať na novú verziu, v ktorej to vraj opravia...:(
monik111
18.03.10,21:48
Dobrý večer
Prosím o radu aký typ DPH pri došlom dobropise a aký typ pri vyšlej zahraničnej FA za tovar. Ešte nemám naštudovaný zákon
:o((((
Ďakujem
Danielam
19.03.10,11:32
Dobrý večer
Prosím o radu aký typ DPH pri došlom dobropise a aký typ pri vyšlej zahraničnej FA za tovar. Ešte nemám naštudovaný zákon
:o((((
Ďakujem

ahoj,
ja tiež používam oberon
1. Došlý DPS - typ DPH odpočítanie dane (tuzemsko) §51 odst.1písm.a použijem znamienko mínus
2. Vyšla FA do EU - typ DPH dodanie tovarov a služieb podľa § 43

dúfam že to ma tak byť...ak to je zle prosím opravte ma...
monik111
19.03.10,13:14
ahoj,
ja tiež používam oberon
1. Došlý DPS - typ DPH odpočítanie dane (tuzemsko) §51 odst.1písm.a použijem znamienko mínus
2. Vyšla FA do EU - typ DPH dodanie tovarov a služieb podľa § 43

dúfam že to ma tak byť...ak to je zle prosím opravte ma...
Došlý Dobropis predsa bol §53 zvýšenie, nie????? Ja som chcela vedieť či sa niečo zmenilo podľa nového zákona.
Ale §51to určite nie je aspň som v tom , to je obyčajná došla fa
Danielam
19.03.10,14:40
Došlý Dobropis predsa bol §53 zvýšenie, nie????? Ja som chcela vedieť či sa niečo zmenilo podľa nového zákona.
Ale §51to určite nie je aspň som v tom , to je obyčajná došla fa
Prepáč zle som ti napísala ten došlý DPS ano je to tak ako hovoríš ty.Ale dúfam , že to znamienko mínus tam má byť.ja robím v Oberone 1.rok tak prosím pomôž.ďakujem
monik111
19.03.10,14:50
Prepáč zle som ti napísala ten došlý DPS ano je to tak ako hovoríš ty.Ale dúfam , že to znamienko mínus tam má byť.ja robím v Oberone 1.rok tak prosím pomôž.ďakujem
áno znamienko mínus tam je
katkarbk
26.03.10,10:10
Babuľky, skúste poradiť: PZP za mot. vozidlo na rok 2010, uhradené v roku 2009 - ako zaúčtovať v JÚ?
A môžete mi aspoň v skratke zhrnúť, na čo sa využívajú v JÚ "priebežné položky"?
Ďakujem!
danielaz
26.03.10,12:48
napr. keď vyberieš z účtu peniaze, zaeviduješ PPD do pokladne a čakáš na výpis, čiže pri príjme do pokladne dáš aj priebežnú položku mínusom a pri výpise z účtu, kde účtuješ že sa zrealizoval výber, dáš priebežnú položku plusom.
PZP - výdavok roku 2009 - VOZD
katkarbk
26.03.10,12:53
Vďaka, už mi je to zhruba jasné.
PZP som si zaúčtovala, ako si napísala, keď si však vytlačím výkaz o majetku a záväzkoch, tak sa mi táto suma zobrazuje v priebežnej položke... Je to dobre?
danielaz
27.03.10,10:34
PZP : výdavok z pokladne alebo BU
výdavok ovplyvňujúci ZD
prevádzková réžia

nie, nemá to byť v prieb.položkách
Melnick
27.03.10,15:53
napr. keď vyberieš z účtu peniaze, zaeviduješ PPD do pokladne a čakáš na výpis, čiže pri príjme do pokladne dáš aj priebežnú položku mínusom a pri výpise z účtu, kde účtuješ že sa zrealizoval výber, dáš priebežnú položku plusom.
PZP - výdavok roku 2009 - VOZD
danielaz, trocha nerozumiem tým znamienkam. Však máme dva kódy jeden predstavuje úbytok a druhý prírastok na PP. Neviem či sa KatkaRBK tými plusovými a mínusovými znamienkami nedopletie. A navyše ani ja neviem o čom hovoríš:)
No zrejme som už prepracovaná, tak prepáč .
Melnick
27.03.10,15:58
Vďaka, už mi je to zhruba jasné.
PZP som si zaúčtovala, ako si napísala, keď si však vytlačím výkaz o majetku a záväzkoch, tak sa mi táto suma zobrazuje v priebežnej položke... Je to dobre?
Katka, sú situácie na prelome rokov, keď aj PP vo výkaze ostane mínusová, ale to je na dlhšie písanie ak nepotrebuješ riešiť teraz, tak to nerozoberajme. Vrátime sa k tomu neskôr. :)
ivako
27.03.10,17:46
Nemôžem urobiť súvahu, VZaS a tiež daňové priznanie cez export priamo na stránku DRSR, aby som už mala načítané údaje. Zahlási mi "chyba pri voláni programu Oberon center. Zostavovanie výkazu je súčasťou programu Oberon center, nie je možné ďalej pokračovať. Som pripojená na internet, mám stiahnutú najnovšiu verziu.Neviete náhodou niekto poradiť?
janka.mo
27.03.10,18:36
Nemôžem urobiť súvahu, VZaS a tiež daňové priznanie cez export priamo na stránku DRSR, aby som už mala načítané údaje. Zahlási mi "chyba pri voláni programu Oberon center. Zostavovanie výkazu je súčasťou programu Oberon center, nie je možné ďalej pokračovať. Som pripojená na internet, mám stiahnutú najnovšiu verziu.Neviete náhodou niekto poradiť?
skus uplne zavriet firmu a otvorit si oberon agenda a tam sa klikni na danu firmu - otvorit. malo by ti vypisat transformaciu do novej verzie alebo take cosi. ked to odklikas, tak zase otvoris normalne ucto a malo by to ist.....
zk24
27.03.10,18:42
Ja som skusala danove priznanie, tiez mi vyhodilo tento error... a myslim ze pomohlo len spustit Oberon Center, kedze ho vypinam vzdy ako sa mi sam nastartuje (pre mna zbytocna ikona na liste), a nakoniec sa mi to podarilo.... ale ci pomoze netusim....
janka.mo
27.03.10,19:13
Ja som skusala danove priznanie, tiez mi vyhodilo tento error... a myslim ze pomohlo len spustit Oberon Center, kedze ho vypinam vzdy ako sa mi sam nastartuje (pre mna zbytocna ikona na liste), a nakoniec sa mi to podarilo.... ale ci pomoze netusim....
vidis, to ma nenapadlo, aj ja som to skusala najprv cez oberon center, niektore sa mi dali v pohode takto vytlacit, ale to sa tykalo firiem, ktore som uz robila v najnovsej verzii, ale ked islo o starsiu firmu, tak mi to cez vzdialenu pomoc urobili cez tu agendu.... tak neviem, dufam, ze sa to spusti :)
ivako
28.03.10,07:04
skus uplne zavriet firmu a otvorit si oberon agenda a tam sa klikni na danu firmu - otvorit. malo by ti vypisat transformaciu do novej verzie alebo take cosi. ked to odklikas, tak zase otvoris normalne ucto a malo by to ist.....
Urobila som to podľa tvojej rady, hlási mi: databáza s údajmi je staršej verzie ako je verzia programu. Je potrebné vykonať transformáciu. Dám si OK a vráti ma o krok späť a znova idem dookola. Nemôžem to odklikať.
Už to nechám tak. Skôr to nahodím ručne, než zistím chybu.
Ale ďakujem všetkým za rady.
danielaz
28.03.10,10:11
danielaz, trocha nerozumiem tým znamienkam. Však máme dva kódy jeden predstavuje úbytok a druhý prírastok na PP. Neviem či sa KatkaRBK tými plusovými a mínusovými znamienkami nedopletie. A navyše ani ja neviem o čom hovoríš:)
No zrejme som už prepracovaná, tak prepáč .


ja sa veľmi ospravedlňujem za tie znamienka, tak sa mi to zdalo pri písaní jednoduché čo píšem, až to môže niekoho zaviesť. Je to presne tak ako si napísala.
KKatika
09.04.10,09:56
Dobrý deň, mám otázku ohľadom mzdových listov - program oberon. Všimla som si, že v náležitostiach mzdového listu nie je uvádzaná zdaniteľná mzda. Dá sa niekde v nastavenia doplniť táto položka, alebo nie je také dôležité ju uvádzať? Myslím, že by ju mal mzdový list obsahovať. Ďakujem za odpoveď.
EPk
09.04.10,10:33
Dobrý deň, mám otázku ohľadom mzdových listov - program oberon. Všimla som si, že v náležitostiach mzdového listu nie je uvádzaná zdaniteľná mzda. Dá sa niekde v nastavenia doplniť táto položka, alebo nie je také dôležité ju uvádzať? Myslím, že by ju mal mzdový list obsahovať. Ďakujem za odpoveď.
Nie je to základ dane?
KKatika
12.04.10,12:45
sorry, myslela som čiastkový základ dane
katkarbk
12.04.10,14:23
Melnick, zk24, ďakujem Vám, aspoň zhruba ste ma uviedli do obrazu, takže som priebežnú položku ako-tak pochopila. Našťastie v JÚ nemám veľa účtovných dokladov:-) Daňové priznanie som zvládla, prišla som aj na tú chybu, o ktorej som písala (s vašou pomocou), takže momentálne som spokojná:-) Dievčatá, a vám sa darí?
Melnick
18.04.10,21:16
Prosím vás ste spokojní s tým paškvilom, ktorému Oberon hovorí :" Prehľad o zrazených a odvedených..."
No to je niečo úžasné.:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:
KKatika
21.04.10,14:00
1) Dochádzku , žiadanky o "D" a iné
2) Výplatné pásky
3) Podpisovú listinu
4) Rekapituláciu mzdy
5) Mesačné výkazy SP,ZP -potvrdené
6) Oznámenia zam-ľa o zmenách
7) Potvrdenia kvartálne na DÚ

Na konci roka :

1) Mzdové listy
2) Potvrdenia o príjme...
3) Ročné zúčtovanie....
4) Hlásenie ročné

Melnick, prosím Ťa, kde v oberone tlačíš dochádzku a žiadanky o dovolenku. Ja to tu nikde nevidím. Dík
daja
22.04.10,09:08
Prosím vás ste spokojní s tým paškvilom, ktorému Oberon hovorí :" Prehľad o zrazených a odvedených..."
No to je niečo úžasné.:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

Opäť nová verzia, ale myslím, že tam je opäť nejaká chyba, lebo mi do prehľadu ťahá sumy, ktoré netuším odkiaľ sú:eek::eek::eek::eek:. No počkám ešte do konca mesiaca, hádam sa dočkám:(
Melnick
22.04.10,14:13
Opravená ? verzia bude dnes večer. No uvidíme. :cool::cool::confused::mad:
Melnick
22.04.10,14:16
Melnick, prosím Ťa, kde v oberone tlačíš dochádzku a žiadanky o dovolenku. Ja to tu nikde nevidím. Dík
Na tieto bežne potrebné tlačivá Oberon ešte nedorástol.:cool:
KKatika
23.04.10,08:25
dík, tak už nehľadám
Lucinka23
23.04.10,16:54
Ahojte, prosím o radu k účtovaniu daňového bonusu v oberone. Od februára máme zamestnankyňu, ktorá poberá daňový bonus na 2 deti. Keďže mzdy zamestnancov sú nízke, tak vypočítaná preddavková daň vyjde malá. Takže každý mesiac musí zamestnávateľ vyplácať DB z časti aj zo svojich prostriedkov. A ja by som chcela vedieť ako to zaúčtovať.
Mám medzi záväzky nahadzovať aj preddavkovú daň, aj keď ju neuhrádzame?
Sumu DB vyplateného zo svojho mám nahodiť k 31.3. do pohľadávok?

A nemôže sa bonus odpočítavať aj zo zrážkovej dane? Veď v štvrťročnom výkaze tam kolonky na to sú. Ale program to nezapočítava.

Okrem oberonu robím mzdy aj inom programe tam mi to tak robí. Tak teraz neviem ako to má byť.

Ďakujem.
IvetaH
23.04.10,17:21
Bonus odpočítavam aj zo zrážkovej dane. Robím to ručne. Aj príkaz na úhradu si podľ toho upravujem. Ale mám pár zamestnancov, tak sa dá.
Zuzka 335
28.04.10,06:12
Milí kolegovia Oberonu, teraz som sa vrátila z DÚ, kde som sa dozvedela, že používam úplne zlý program na účtovanie v JÚ, pretože v JÚ sa predsa nepoužívajú predkontácie. Čo sa dá na to povedať?
Melnick
29.04.10,11:02
Ale my v Oberone nepoužívame predkontácie iba kódy, ktoré nám uľahčujú prácu.
Tak s Tvojim DÚ hlboko nesúhlasím. Predsa všetky programy majú podobné kódy, aby sme mali jednoduchšie účtovanie do jednotlivých stĺpcov PD.
Oberon nie je jediný program,ktorý poznám a všade som mala tú možnosť zaúčtovania cez určitý kód, alebo si to nazvi ako chceš.:)
GAP
14.06.10,18:04
Ako sa v oberone v podvojnom účtovníctve zadavajú počiatočne stavy? Ja som ich zadala priamo do účtovného denníka. Je to dobré? Pretože ak si dam tlacit obraty na účtoch tam sa mi tam sice ukaže účet 701 ale žiadne sumy. Ale ked dam tlačiť hlavnu knihu tak ich tam mám. Mám zle nastavený program? A taktiež ak dam tlaciť suvahu tak mi nevypise rezervy ale zas vypise napr. účet 366 čo som vobec neučtovala.
zk24
14.06.10,19:59
Ako sa v oberone v podvojnom účtovníctve zadavajú počiatočne stavy? Ja som ich zadala priamo do účtovného denníka. Je to dobré? Pretože ak si dam tlacit obraty na účtoch tam sa mi tam sice ukaže účet 701 ale žiadne sumy. Ale ked dam tlačiť hlavnu knihu tak ich tam mám. Mám zle nastavený program? A taktiež ak dam tlaciť suvahu tak mi nevypise rezervy ale zas vypise napr. účet 366 čo som vobec neučtovala.

Ahoj,

robim to tak isto, zaciatocny stavy nahadzujem cez 701-tku priamo do uctovneho dennika. Nezabudni ale nastavit typ dokladu "Pociatocny stav". Vtedy ti pociatocne stavy dotiahne do tlacoveho vystupu "obraty na uctoch". Nie vsak na ucet 701. Ten mam aj ja nulovy. 701-tku som si vytlacila individualne cez "Hlavna kniha - synteticke ucty".
GAP
15.06.10,11:46
Dakujem za odpoved , ja som si myslela mam nieco zle nastavene. Som zaciatocnik v podv. učt. Vcera som dala prispevok "počiatočne stavy- ako zaučtovať?" nemohla by si sa mi na to pozrieť? Nikto zatial neodpisal a ja ani neviem ci to robim spravne.
Ninna
17.06.10,06:54
Chcem Vás pekne poprosiť o radu:
dovoz tovaru z EÚ platiteľ -platiteľ, teda samozdanenie je typ DPH:
Nadobudnutie tovaru podľa par.11 a par.49 ods.2c riadky DP 5,7,20,21?

služba od platiteľa z EÚ na Slovensku, platiteľ platiteľ tiež samozdanenie je typ DPH:
daň platená príjemcom par.69 a par.49 ods.2b?
Ďakujem
GAP
20.06.10,15:21
Robim v oberone PU. Mam zaplatiť daň účet 591 47,6767€ . Ja som to zaokruhlila na 47,67€ na danovom priznaní. Je to tak správne? A problem mam v tom ze ak si dam tlaciť výkaz ziskov a strat tak mi to nevychadza. Na riadku 49 mi vypíše 48€ a vlastne hospodarsky výsledok mi robi rozdiel o 1€. A ja neviem čo s tym. Da sa niekde prednastaviť tlacove zostavy? Suvahu som si uz nastavila ale neviem ako na vykaz ziskov a strat.
Nikde sa nemozem docitať ako sa zaokruhľuje daň, kde sa to mozem dopatrat?
GAP
20.06.10,15:57
Este jednu otazocku mám ak by ste mi pomohli. Vyplatene uroky v banke ktore boli zdanene tak sa uctuju 221/662? V predchadzajucom prispevku som pisala ze mi robi rozdiel v HV 1€. Tak neviem ci tam nemam chybu. Tiež to je 1€.
Melnick
21.06.10,15:16
Chcem Vás pekne poprosiť o radu:
dovoz tovaru z EÚ platiteľ -platiteľ, teda samozdanenie je typ DPH:
Nadobudnutie tovaru podľa par.11 a par.49 ods.2c riadky DP 5,7,20,21? Áno

služba od platiteľa z EÚ na Slovensku /Tinka tomuto zadaniu moc nerozumiem/, platiteľ platiteľ tiež samozdanenie je typ DPH:
daň platená príjemcom par.69 a par.49 ods.2b? malo by byť 9,10,20,21
Ďakujem

Ináč, typy DPH sú v Oberone kupodivu k jednotlivým riadkom DPDPH priraďované správne.:cool:
Melnick
21.06.10,15:27
Daň platená príjemcom podľa § 69 ods.3 a § 49 ods. 2b [11,12;20,21] – tzv. samozdanenie služieb.

nezabudla si v predchádzajúcom príspevku na odstavec v §§ , pretože potom sú riadky ....