Melnick
01.03.11,15:00
Ahojte, chcem sa spýtať. V mzdách (tvorba miezd) je kólonka stravné -chcela som tam nahodiť výšku diet (vyplácam ich raz mesačne spolu s výplatou na účet).
Ale keď som to zadala - Upraviť mzdu- iné zložky - stravné-náhrada, tak sa mo to zobrazilo síce ako iná oslobodená náhrada, ale zahrnulo mi to do čistej mzdy. Predpokladala som, že sa to zobrazí v kolónke stravné a nebude to zahrnuté v čistej mzde. Diety nie sú zložka mzdy.... či som niečo prehliadla?

V kolonke stravné sa Ti zobrazí suma, ktorú prispieva zamestnanec na GL a o túto sumu je ČM nižšia. Túto zložku riešiš cez
-zrážky
-stravné - vyberieš z viacerých ponúk.:)
Melnick
01.03.11,14:49
Ahojte, chcem sa spýtať. V mzdách (tvorba miezd) je kólonka stravné -chcela som tam nahodiť výšku diet (vyplácam ich raz mesačne spolu s výplatou na účet).
Ale keď som to zadala - Upraviť mzdu- iné zložky - stravné-náhrada, tak sa mo to zobrazilo síce ako iná oslobodená náhrada, ale zahrnulo mi to do čistej mzdy. Predpokladala som, že sa to zobrazí v kolónke stravné a nebude to zahrnuté v čistej mzde. Diety nie sú zložka mzdy.... či som niečo prehliadla?


http://www.praca-ako.sk/mzda/
anithocka
01.03.11,19:16
prosím Vásm chcem sa opýtať náhodu mi neviete potvrdiť resp. vyvrátiť moju informáciu, že od 01.01.2011 vstupuje refundácia odvodov z ÚPSVaR podľa paragrafu 50a do vymeriavacieho základu aj pre sociálnu poisťovňu? doteraz to bolo že iba pre zdravotnú poisťovňu...prosím o usmernenie a keď vstupuje ako si to nastavím v Oberone, aby mi to ťahalo aj do vymeriavacieho základu pre sociálnu poisťovnu...
Dana1
01.03.11,20:14
Nevstupuje ten príspevok do VZ pre SP.
od 1.1.2011 je to zákone o soc.poistení. prikladám sobor, lebo sa mi to nepodarilo prekopírovať. na strane 8 je §138 - vymeriavací základ. a hneď v bode 1 máš, že VZ zamestnanca sú jeho zdaniteľné príjmy...... OKREM...príjmov zamestnanca poskytovaných zamestnávateľom podľa osobitného predpisu.
a práve ten osobitný predpis, je odvolávka na §50a zákona o službách zamestnanosti
janapill
01.03.11,21:55
Prosím Vás neviete ako mám vystaviť v Oberone potvrdenie o zdaniteľnej mzde ... za rok 2010 ak nebola zamestnancom vyplatená mzda do 31.1.2011??
Melnick
01.03.11,22:49
Prosím Vás neviete ako mám vystaviť v Oberone potvrdenie o zdaniteľnej mzde ... za rok 2010 ak nebola zamestnancom vyplatená mzda do 31.1.2011??


http://www.porada.sk/1671695-post2.html
Melnick
01.03.11,22:55
Prosím Vás neviete ako mám vystaviť v Oberone potvrdenie o zdaniteľnej mzde ... za rok 2010 ak nebola zamestnancom vyplatená mzda do 31.1.2011??

Jediným riešením je stornovať mzdu za mesiac december, vytlačiť potvrdenia a následne znova mzdy ako spracované, presunúť do decembra.:)
daja
02.03.11,07:33
Ahojte, chcem sa spýtať. V mzdách (tvorba miezd) je kólonka stravné -chcela som tam nahodiť výšku diet (vyplácam ich raz mesačne spolu s výplatou na účet).
Ale keď som to zadala - Upraviť mzdu- iné zložky - stravné-náhrada, tak sa mo to zobrazilo síce ako iná oslobodená náhrada, ale zahrnulo mi to do čistej mzdy. Predpokladala som, že sa to zobrazí v kolónke stravné a nebude to zahrnuté v čistej mzde. Diety nie sú zložka mzdy.... či som niečo prehliadla?

A na čo sa napríklad používa kolónka Iné oslobod. náhrady pri mzdách: (Upraviť mzdu- iné zložky - stravné-náhrada)
Ďakujem.
daja
02.03.11,07:36
V kolonke stravné sa Ti zobrazí suma, ktorú prispieva zamestnanec na GL a o túto sumu je ČM nižšia. Túto zložku riešiš cez
-zrážky
-stravné - vyberieš z viacerých ponúk.:)

dakujem :)
janapill
02.03.11,08:27
Jediným riešením je stornovať mzdu za mesiac december, vytlačiť potvrdenia a následne znova mzdy ako spracované, presunúť do decembra.:)

Ale ako to spraviť ak sa to týka mesiacov 4-7/2010? to mám všetky mesiace stornovať a potom nanovo spracovávať???:eek:.
Melnick
02.03.11,13:05
Ale ako to spraviť ak sa to týka mesiacov 4-7/2010? to mám všetky mesiace stornovať a potom nanovo spracovávať???:eek:.

Tá mzda nebola vyplatená v mesiacoch 4-7 ???. Potom iba presuň spracovaných zamestnancov, medzi nespracovaných. Ináč nedocieliš , aby nevyplatenú, ale spracovanú mzdu nezahrnulo do všetkých výstupov.
Keď budeš meniť obdobia, klikaj stále na: nie, nie lebo Ti preráta údaje, ktoré máš zadané hlavne priemer.
janapill
02.03.11,15:38
OK. ďakujem, idem to vyskúšať.
janapill
02.03.11,16:00
Tá mzda nebola vyplatená v mesiacoch 4-7 ???. Potom iba presuň spracovaných zamestnancov, medzi nespracovaných. Ináč nedocieliš , aby nevyplatenú, ale spracovanú mzdu nezahrnulo do všetkých výstupov.
Keď budeš meniť obdobia, klikaj stále na: nie, nie lebo Ti preráta údaje, ktoré máš zadané hlavne priemer.
Skúsila som to, ale teraz mi vypíše úplne čisté tlačivo bez osobných údajov, proste nič. A nedá sa mi vytlačiť ani potvrdenie k ZP.:(
jana32
07.03.11,20:53
Prosím , ako mám urobiť vzájomné započítanie pohľadávok? My sme mali uhradiť 1500 €, oni nám 750€. Našla som v programe dobropis , zálohové faktúry, ale nič také ako vzájomný zápočet - nie sme platitelia DPH. Ďakujem
Melnick
07.03.11,20:56
Prosím , ako mám urobiť vzájomné započítanie pohľadávok? My sme mali uhradiť 1500 €, oni nám 750€. Našla som v programe dobropis , zálohové faktúry, ale nič také ako vzájomný zápočet - nie sme platitelia DPH. Ďakujem

ID - nepeňažnou operáciou.
jana32
07.03.11,21:36
Melnick, ďakujem, prosím ťa a poradíš mi aj ohľadom účtu 365, ja som na tento účet účtovala osobný vklad majiteľa do pokladne. Je to správne? Totiž presne o túto sumu mi nesedí hospodársky výsledok keď si vyhodím výkaz ziskov a strát a súvahu , tak či som niečo ja zle nezaúčtovala.
zk24
08.03.11,07:16
Melnick, ďakujem, prosím ťa a poradíš mi aj ohľadom účtu 365, ja som na tento účet účtovala osobný vklad majiteľa do pokladne. Je to správne? Totiž presne o túto sumu mi nesedí hospodársky výsledok keď si vyhodím výkaz ziskov a strát a súvahu , tak či som niečo ja zle nezaúčtovala.


Predpis: 211/365 je OK. Chcelo by to ale aj nejaku zmluvu o pozicke konatela firme.
jana32
08.03.11,12:41
Predpis: 211/365 je OK. Chcelo by to ale aj nejaku zmluvu o pozicke konatela firme.

Účet 365, ale nevchádza do súvahy? Presne o túto sumu mi totiž nesedí hospodársky výsledok. Ide o súvahu neziskovky.
zk24
08.03.11,14:38
Ide do súvahy.... Hovorite o N.O.? Aha, tak to bohuzial ani netusim ako sa tam uctuje...
zk24
08.03.11,14:41
Účet 365, ale nevchádza do súvahy? Presne o túto sumu mi totiž nesedí hospodársky výsledok. Ide o súvahu neziskovky.

Inac v ziadnom pripade sa nespoliehaj na Suvahu od Oberonu. Ja tam mam take neskutocne bludy, ze prepisovanie suvahy mi trva viac casu ako vlastnorucne pisanie. Pozri sa na Uctovny rozvrh: Firma - Uctovny rozvrh. Najdi si ten ktory konkretny ucet a pozri ci je priradeny nejakemu riadku Suvahy. Je mozne ze tam ma byt ucet (netusim o NO) ale nie je mu priradeny riadok suvahy.
jana32
08.03.11,21:13
Inac v ziadnom pripade sa nespoliehaj na Suvahu od Oberonu. Ja tam mam take neskutocne bludy, ze prepisovanie suvahy mi trva viac casu ako vlastnorucne pisanie. Pozri sa na Uctovny rozvrh: Firma - Uctovny rozvrh. Najdi si ten ktory konkretny ucet a pozri ci je priradeny nejakemu riadku Suvahy. Je mozne ze tam ma byt ucet (netusim o NO) ale nie je mu priradeny riadok suvahy.

Tak na toto ma upozornila Melnickj, vďaka nej som si kopu veci opravila, ale práve tento účet mi do súvahy proste nechce vziať a v účtovnom rozvrhu mi ani neponúkne možnosť priradiť ho nejakému riadku súvahy. Tak som si pomohla tým, že som použila účet 379, asi to nie je správne, ale ja si inak neviem pomôcť. Viete mi poradiť aj čo sa týka knihy záväzkov? Dá sa odtiaľ faktúra vymazať, keď je už zaúčtovaná aj v účtovnom denníku? Ja som ju totiž dva krát a keď skúšam jednu vymazať stále mi hlási že musím najprv vymazať položky faktúry. neviem však ako, lebo tie sa vymazať nedajú. Ďakujem za trpezlivosť!
Melnick
08.03.11,21:58
Tak na toto ma upozornila Melnickj, vďaka nej som si kopu veci opravila, ale práve tento účet mi do súvahy proste nechce vziať a v účtovnom rozvrhu mi ani neponúkne možnosť priradiť ho nejakému riadku súvahy. Tak som si pomohla tým, že som použila účet 379, asi to nie je správne, ale ja si inak neviem pomôcť. Viete mi poradiť aj čo sa týka knihy záväzkov? Dá sa odtiaľ faktúra vymazať, keď je už zaúčtovaná aj v účtovnom denníku? Ja som ju totiž dva krát a keď skúšam jednu vymazať stále mi hlási že musím najprv vymazať položky faktúry. neviem však ako, lebo tie sa vymazať nedajú. Ďakujem za trpezlivosť!
Ak máš v ÚD zaúčtovanú faktúru, tak najskôr :
- vymaž jej úhradu
- vymaž zaúčtovaný záväzok v ÚD
-fa znova bude svietiť na červeno
- zvoľ oprava
- zvoľ vymazanie položky /nový,oprava,vymazať/
- potvrď OK
´faktúra bude nulová
- vpravo dole zvoľ vymaž
- Faktúra je vymazaná
denisocka
09.03.11,10:04
Ahojte !
Ako účtujete kurzové rozdiely k 31.12 v oberone? Ja som minulý rok zaúčtovala ručne cez ID , a tento rok som chcela tiež, ale nesedí mi potom účet 321AE z knihou faktúr. Akoby som mala kurzové rozdiely z r.2009 zrušiť a zapísať nové. Prosím poradťe mi čo mám s tým robiť! Za odpovede Vám vopred ďakujem
jana32
15.03.11,20:22
Prosím Vás je tu niekto kto v Oberone účtuje neziskovky? Dá sa nejako v programe označiť, ktoré účty budú nezdaňovaná činnosť? My totiž máme aj nezdaňovanú aj zdaňovanú činnosť, nedokážem to ale rozlíšiť. Poraďte.
jana32
16.03.11,07:04
Prosím Vás je tu niekto kto v Oberone účtuje neziskovky? Dá sa nejako v programe označiť, ktoré účty budú nezdaňovaná činnosť? My totiž máme aj nezdaňovanú aj zdaňovanú činnosť, nedokážem to ale rozlíšiť. Poraďte.

Prosím poraďte.
zk24
16.03.11,13:42
Vediete niekto Knihu jazd v OBERON? Je to OK, da sa s tym dobre pracovat?
jana32
16.03.11,18:37
Tak tie účty som našla, ale teraz som v koncoch. Ako si vyhodiť zostavu tak, aby som z toho mohla urobit daňové priznanie. Organizácia bola totiž do 30.11. neziskovkou, mala príjmy a výdavky oslobodené od dane, od 1.12.2010 má aj podnikateľskú činnosť, ja som si účty , ktoré som pritom použila označila ako daňové, ale nemám tušenie ako teraz z toho "chaosu " urobiť daňové priznanie. Poradíte?
Melnick
16.03.11,18:57
Janka, otvor si účtovný rozvrh a posúvaj sa po jednotlivých účtoch, a poupravuj si tam tie, ktoré máš daňové - UR uprav cez "OPRAVA".
martinr
16.03.11,19:36
Vediete niekto Knihu jazd v OBERON? Je to OK, da sa s tym dobre pracovat?

Ja si vediem knihu jázd v Oberone a nemám s tým žiaden problém. Lenže ja to nemám s čím porovnávať, lebo som ju nikdy nikde inde a inak neviedol a navyše ja sa s tým rovnako ako z celým účtovníctvom na rozdiel od ostatných o ktorých problémoch tu sem tam čítam veľmi nepárem, tak neviem či moju skúsenosť možno považovať za smerodajnú :-)
jana32
16.03.11,19:42
Janka, otvor si účtovný rozvrh a posúvaj sa po jednotlivých účtoch, a poupravuj si tam tie, ktoré máš daňové - UR uprav cez "OPRAVA".

Ja som si účtovný rozvrh upravila, síce neviem čo je to UR, ale keďže ide o neziskovku v účtoch mi umožnilo zaškrtnúť poličko " zdaňovaná činnosť ". Len teraz sa neviem posunúť ďalej, ako mám urobiť daňové priznanie, z čoho vyčítať údaje , že čo bude zdanené. Predtým som mala mRP program, ten mi vyhodil aj dańové priznanie, tu som nováčik tak tápem. Melnick, dopredu ďakujem
emula1
17.03.11,10:38
ahojte,

neviete preco mi v suvahe nenatiahne udaje minuleho roka?
EPk
17.03.11,10:56
Mas poslednu verziu? Lebo mali tam chybu, ale mne tam dava aj tak zle hodnoty, tak som to dopisovala rucne. Ked mam vykaz presne cisla, to ide , ale ked dam zaokruhlene, su v minulom obdobi hausnumera.
zk24
17.03.11,11:30
ahojte,

neviete preco mi v suvahe nenatiahne udaje minuleho roka?

Uctujem v OBERONE asi stvrty rok a v zivote mi netahal udaje minuleho roka. vzdy ich musim dopisovat manualne. Okrem toho ze mi taha bludy aktualneho roka.

A mam aktualnu verziu.

Tak mozno niekto vie preco a ze treba niekde nieco nastavit... a poradi :)
emula1
17.03.11,12:07
no stiahla som si najaktualnejsiu verziu, s centami mi to taha, ale zaokruhlene bludy, takze to musim prepocitavat
zk24
17.03.11,16:49
Povedzte mi prosim ako ta kniha jazd funguje. Stlpec "pocitadlo km" mi pocita uplne bludy... medzi prvou a druhou jazdou rozdiel 6km, pricom auto nabehlo iba 1km (to 1km som tam dala preto aby sa to lahko "pocitalo", inac mi to tam hadze dvojnasobky a rozne ine cisla), len nahodou som sa pustila do prepocitavania a hned toto...

Oprava: Coby plus 6 ale minus 14 km po druhej jazde...
kornelia2
18.03.11,20:55
Ahoj skus prepocitat v jazdach si daj moznosti a potom konecny stav prepocitat(ja to vzdy robim)aj prepocet
jana32
19.03.11,16:36
Prosím Vás, keď mám všetko doúčtované v PÚ a chcem spustiť uzávierku, aby mi previedlo počiatočné stavy do ďalšieho roku, ako to mám spraviť?
Melnick
19.03.11,16:48
Urob si zálohu na USB - nikdy nevieš ;)

Firma
Obdobie
Účt. závierka
Zmena obdobia

Čítaj pozorne a choď na to logicky. Potom si daj aj skopírovať účt. rozvrh z minulého obdobia.
jana32
19.03.11,18:15
Melnick, prosím ťa a keď si tlačíš jednotlivé účtovné doklady, napríklad košieľku ( tuším sa tomu hovorí krycí list )na vystavenú faktúru, dá sa vytlačiť aj viac faktúr na jeden kancelársky list? Lebo mne tlačí jednu faktúru na jeden list a tá spotreba papiera je neskutočná.
Melnick
19.03.11,19:14
Janka, myslím, že tu Oberon nepočítal so šetrením papiera.:mee:
jana32
19.03.11,19:29
OK, aj tak še dá. Oberon vie vytlačiť daňové priznanie, ale to je naviazané na tú nešťastnú stránku drsr.sk. Nedá sa to vytlačiť nejako inak?
timy
22.03.11,19:02
Prosim Vas ako sa robi suhrnny vykaz DPH pre neplatcu v oberone ?
Melnick
22.03.11,20:23
On sa nerobí.:) Ak u neplatiteľa dáš službu, so správnym typom DPH potom Ti ho vytlačí v tom Q keď si takúto službu uskutočnila..
timy
22.03.11,20:26
A prosim ta vytlacim ho v zostave DPH ? Dakujem za odpoved
EPk
23.03.11,07:06
On sa nerobí.:) Ak u neplatiteľa dáš službu, so správnym typom DPH potom Ti ho vytlačí v tom Q keď si takúto službu uskutočnila..
Mne nedava udaje ani pre platitela DPH. Asi mam nieco zle nastavene, ale neviem co. Mam nastavene Dodanie tovaru a sluzieb podla $43(16)
Melnick
23.03.11,07:37
Keď sa Ti suma zobrazí v evidencii DPH - klikni si na ten doklad, ktorý chceš zaradiť do súhrnného výkazu - rozbalí sa Ti a dole úplne na spodu máš okienko kde označíš " Zahrnúť do súhrnného výkazu." Potom už len v tlačových výstupoch klikneš na "Súhrnný výkaz" a tlačí ti ho. :)
alicacka
23.03.11,07:38
Ja robím súhrnné výkazy pre podnikatľa - fyzickú osobu, platiteľa DPH, v Oberone-JÚ. AK niekto potrebuje radu, môže mi napísať na adresu unistav@nextra.sk.
alicacka
23.03.11,07:40
Ešte by som doplnila Melnika, že je potrebné zadať, aj či pôjde o službu alebo o tovar. To sa tiež zadáva v Kniha evidencie DPH, ťukneš na príslušnú faktúru a vyberieš v okienku, ktoré sa ti objaví dole - služba. Mala by si mať nad tým § 15 ods. 1.
mimusa
23.03.11,07:44
Ale ak podnikatel nie je platca DPH ale ma povinnost podavat suhrnne vykazy a robi v ju, tak sa mu prislusne doklady ani nedostanu do knihy evidencie. Vtedy sa to ako robi ?
EPk
23.03.11,08:34
Dakujem, naozaj to tak funguje☺
alicacka
23.03.11,08:38
Ale ak podnikatel nie je platca DPH ale ma povinnost podavat suhrnne vykazy a robi v ju, tak sa mu prislusne doklady ani nedostanu do knihy evidencie. Vtedy sa to ako robi ?

No s tým nemám skúsenosti, ale mohlo by to byť tak, že pri zadávaní pohľadávky - teda tvojej faktúry, si zvolíš evidencia podľa § 15 ods. 1, vtedy sa ti to dostane do Knihy evidencie DPH, a potom už ďalej sme písali, že ťukneš na faktúru v knihe evidencie, objaví sa ti okienki, kde dole zvolíš - služba, alebo tovar a nad ním má byť v okienku § 15 ods. 1, čo si zadala pri pohľadávke. A potom už len tlač súhrnného výkazu. Inak neviem, ako by sa to dalo urobiť. Možno skús zavolať do Oberonu 0908 223300.
alicacka
23.03.11,08:41
Teraz by si ma mohla aj ty trošku poučiť, z akého dôvodu musí neplatiteľ DPH podávať súhrnné výkazy ?
mimusa
23.03.11,08:45
Neplatitel DPH musi podavat suhrnne vykazy vtedy , ked poskytuje sluzbu alebo tovar do clenskych statov EU a zadala som pohladavku presne tak ako ty pises podla § 15 odst.1 ale kedze mam v hlavnych udajoch firmy neplatca DPH, tak do knihy evidencie DPH sa mi to nedostane
alicacka
23.03.11,08:47
Tak v každom prípade zavolaj do Oberonu na číslo, ktoré som uviedla. Možno budeš musieť prestaviť v údajoch firmy, ale možno ti poradia niečo iné. Sú ochotní, zavolaj.
beatap
24.03.11,17:29
Viete niekto poradiť, mám neplatcu DPH (JÚ-Oberon), ten prijíma služby zo štátov EU, z ktorých je povinný odviesť DPH a urobiť daňové priznanie §69 odst. 3. Asi mi to nemyslí, ale nech nastavujem ako chcem neviem to dostať do knihy DPH, teda otázka znie: Ako správne postupovať od prvého kroku, a to evidencie faktúry v knihe záväzkov, tam treba evidovať záväzok bez dph alebo s dph? Aký typ DPH nastaviť v predkontáciách, aby som to dostala do knihy DPH? V tomto prípade dph, čo odvedie neplatca na DÚ je aký výdavok? Nastavujem hore dolu rozne varianty a stále to nemám správne.
JuKaS
24.03.11,23:05
Viete niekto poradiť, mám neplatcu DPH (JÚ-Oberon), ten prijíma služby zo štátov EU, z ktorých je povinný odviesť DPH a urobiť daňové priznanie §69 odst. 3. Asi mi to nemyslí, ale nech nastavujem ako chcem neviem to dostať do knihy DPH, teda otázka znie: Ako správne postupovať od prvého kroku, a to evidencie faktúry v knihe záväzkov, tam treba evidovať záväzok bez dph alebo s dph? Aký typ DPH nastaviť v predkontáciách, aby som to dostala do knihy DPH? V tomto prípade dph, čo odvedie neplatca na DÚ je aký výdavok? Nastavujem hore dolu rozne varianty a stále to nemám správne.


Ak osoba, ktorá nie je platiteľom je príjemcom služby od zahraničnej osoby z iného členského štátu, pri ktorej je povinná platiť daň podľa § 69 odst. 3, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň - stáva sa platiteľom dane. V programe si musíš zadať, že je platiteľ dane, ak tam máš nastavené, že je neplatiteľ, nedáva to do knihy DPH. V knihe záväzkoch zadáš bez DPH (program to sám vypočíta) a typ DPH: Služby,daň platí príjemca podľa §69 odst.3 (11,12)
beatap
25.03.11,06:23
Však to, že mi to nepracuje ako má, stále mám niekde problém, lebo mám nastavené, že je platiteľ, v predkontácii mám nastavený správny typ DPH:Služby, daň platí príjemca § 69 ods. 3, idem do knihy záväzkov, zaevidujem záväzok bez dane, vyberiem predkontáciu, ale nehodí mi tam tú čo mám nastavenú, ak si chcem znovu vybrať typ predkontácie ručne, tak tam ani tá správna predkontácia nie je, len tá čo je daň platí príjemca, §69 ods.3 a §49 odst 2., teda do knihy DPH sa mi dostane vstup aj výstup, čo v tomto prípade nie je správne.
alicacka
25.03.11,06:42
A neskúsila si opraviť predkontáciu vtedy, keď už zadávaš záväzok a vtedy ťukni na predkontáciu - oprava, tam oprav na správny typ. Možno ti tam zoberie.
Dana1
25.03.11,09:44
Však to, že mi to nepracuje ako má, stále mám niekde problém, lebo mám nastavené, že je platiteľ, v predkontácii mám nastavený správny typ DPH:Služby, daň platí príjemca § 69 ods. 3, idem do knihy záväzkov, zaevidujem záväzok bez dane, vyberiem predkontáciu, ale nehodí mi tam tú čo mám nastavenú, ak si chcem znovu vybrať typ predkontácie ručne, tak tam ani tá správna predkontácia nie je, len tá čo je daň platí príjemca, §69 ods.3 a §49 odst 2., teda do knihy DPH sa mi dostane vstup aj výstup, čo v tomto prípade nie je správne.
aj ja to takto mám a ja potom surovo v knihe DPH vymažem všetky vstupy a zostane len výstup.
škoda, že sa nedá aby som si sama navolila typ DPH aj riadky , kde sa mi to má v DP zobraziť, keď už to tam nedaju vyrobcovia programu. možno by sa mal dať podnet, nech doplnia typy DPH. alebo neviem, ja som to tiež všelijaku skúšala a nič.
beatap
25.03.11,13:30
Tak to som to zatiaľ vyriešila aj ja, ono by to asi chcelo ako hovoríš dať podnet a v nastaveniach doplniť možnosť okrem platcu a neplatcu DPH, aj registráciu podľa §7a, lebo asi v tom je pes zakopaný. Totiž ak nastavím, že nie som platiteľ DPH (čo podľa správnosti registrácia §7a je), tak mi vôbec nedovolí evidenciu v knihe DPH a ak nastavíme, že sme platiteľmi (čo nie sme), tak je zbytočné, aby nám ponúkal soft možnosť len povinnosti odviesť daň podľa § 69 ods. 3, ak ako platitelia by sme mali nárok aj na odpočet... takže výsledok, zatiaľ si pomôcť ručne z knihy DPH ten vstup vymazať...
katkarbk
26.03.11,13:38
Zdravím Vás, prosím poradiť s týmto problémom: firma, mesačný platca DPH, účtuje v sústave podvojného účtovníctva, si v 03/2010 neuplatnila pri jednej faktúre odpočet DPH (nie je to veľká suma) a nechce podávať dodatočné priznanie k DPH. Faktúru má zaevidovanú v knihe záväzkov, je uhradená. Ako o takejto faktúre účtovať v programe Oberon? Zaujíma ma hlavne, čo s tou DPH? Ďakujem veľmi pekne.
janka.mo
28.03.11,11:03
ahojte, poradte mi prosim, ci rozmyslam zle, alebo ci mi chaosi program
dala som si vyplnenie dp po z programu a do vynosov a nakladov mi natiahlo nezmyselne cisla.
ked som si zadala vytlacit HV z programu, tak naklady mam 236259,02 a vynosy mam 204781,68
lenze v tlacive mi natiahlo sumu 204781,68 do nakladov a vynosy mi natiahlo sumu 202752,39
vsak to nie je spravne a mam to vyplnit podla HV?
alebo rozmyslam zle?
dakujem
zk24
28.03.11,11:50
Ja sa na OBERON nespolieham v ziadnom reporte, ani danovom priznani. Vsetko robim manualne, lebo aj do vykazov mi to taha uplne bludy a nie to este aby som chcela nejake minule obdobia, tam mi netaha nic...

Ja ti neviem poradit :( DPPO som ani neskusala cez OBERON. Robim to vzdy priamo na stranke drsr.sk (eDANE) a neriesim ine...
alicacka
28.03.11,11:51
Zdravím Vás, prosím poradiť s týmto problémom: firma, mesačný platca DPH, účtuje v sústave podvojného účtovníctva, si v 03/2010 neuplatnila pri jednej faktúre odpočet DPH (nie je to veľká suma) a nechce podávať dodatočné priznanie k DPH. Faktúru má zaevidovanú v knihe záväzkov, je uhradená. Ako o takejto faktúre účtovať v programe Oberon? Zaujíma ma hlavne, čo s tou DPH? Ďakujem veľmi pekne.

Ja by som v Jú dala ako výdavok neovplyvňujúci ZD, v podvojnom to možno môže byť pripočítateľná položka.
IvetaH
30.03.11,10:27
Dobrý deň,
prosím vás, bude DU akceptovať tlačivo z OBERONU ročné hlásenie? Je toho dosť a nechce sa mi to prepisovať do internetových formulárov.
Ďakujem
denisocka
31.03.11,08:02
Ja všetky formuláre tlačím cez oberon - prehľady, ročné hlásenie, daňové priznanie , výsledovky - a žiaden problém s nimi nemám
jana32
01.04.11,11:15
Prosím, kde v Oberone v mzdách mi vytlačí zápočtový list zamestnanca?
zk24
01.04.11,11:20
Prosím, kde v Oberone v mzdách mi vytlačí zápočtový list zamestnanca?

Karta pracovníka - Tlačivá - Nové
jana32
01.04.11,11:33
Ďakujem!
Melnick
01.04.11,13:02
Ja všetky formuláre tlačím cez oberon - prehľady, ročné hlásenie, daňové priznanie , výsledovky - a žiaden problém s nimi nemámTiež tlačím všetky formuláre, ale predtým ich najskôr skontrolujem. Nie vždy súhlasí to čo tam má byť, s tým,čo mi tam vyjde . ;):cool:
zk24
01.04.11,13:03
Nie vzdy? Skor malokedy :D
Melnick
01.04.11,13:18
Prosím, kde v Oberone v mzdách mi vytlačí zápočtový list zamestnanca?

Janka, dám Ti jednu radu: vytvor si v Oberone jednu fiktívnu firmu a v nej sa" prehrabávaj" do zblbnutia - uvidíš a budeš prekvapená, koľko rôznych tlačových výstupov objavíš a ktoré Ti zároveň uľahčia Tvoju prácu. Nemusíš sa báť, lebo "tam" nič nepokazíš a do riadnej firmy budeš "chodiť" už iba 100% pripravená.
Ja keď som začínala pracovať v Oberone som si tak vytvorila fiktívnu firmu v mzdovom programe, v JÚ aj PÚ a tam som si skúšala všetko možné. A prečo nepriznať, že aj dodnes ich využívam, keď mám nejaký zložitý účtovný prípad, ktorý neviem ako mi všetko ovplyvní ,odskočím si do fiktívnych, zaúčtujem problematické, pozriem čo a ako mi to poovplyvňovala a do riadnej firmy idem účtovať so 100% istotou, že niečo nezbabrem.:)

mimotemyže sa mi všeličo podarí aj zbabrať, o tom vydám knihu. Názov knihy vám zavčasu prezradím.:D:D:D
Melnick
01.04.11,13:20
Nie vzdy? Skor malokedy :D
Skôr vždy, ako málokedy. :D:D:D
zk24
01.04.11,13:21
Hej? no co sa tyka reportov, vsetko prechadzam manualne a vsetko prerabam... Máááááááááááálokedy sa mi stane ze report je ok. To nehovorim este o podvojnom uctovnictve...
kn-alka
02.04.11,15:31
Ja tiež účtujem v Oberone a všetky talčové výstupy sú v poriadku, vždy všetko kontrolujem a málokedy v tom majú chybu. Ak ti haspruje program, stiahni si novú verziu.

V tomto roku bolo veľa zmien hlavne v mzdách, vydávali veľa verzií, bolo tam veľa chýb, musela som posielať opravné výkazy do poisťovní, ale v najnovšej verzii už majú všetko v poriadku.
zk24
02.04.11,15:45
Ja tiež účtujem v Oberone a všetky talčové výstupy sú v poriadku, vždy všetko kontrolujem a málokedy v tom majú chybu. Ak ti haspruje program, stiahni si novú verziu.

V tomto roku bolo veľa zmien hlavne v mzdách, vydávali veľa verzií, bolo tam veľa chýb, musela som posielať opravné výkazy do poisťovní, ale v najnovšej verzii už majú všetko v poriadku.

Mam novú verziu. Kym som mala "jednoduchych" klientov, tak som na chyby nenarazila. Az ked som mala takych co maju dokonca aj casove rozlisenie :D tak zacali sa norit chyby. Hlavne ked danove zavazky (341 ucet) zaradi do riadku danovych zavazkov a sucasne zavazkov voci spolocnikom. Ucet 211 mi takisto dava do dvoch riadkov - kratkodobe financie aj dlhodobe... a potom sa mi vsetko kumulativne napocitava... To je len priklad...

Pri zamestnancoch ktori robia klasicky na 8h denne 5x tyzdenne, tiez nie je problem, ale problem je s nepravidelnym kalendarom pri zamestnancoch ktori robia iba piatky 8h, a teda raz mesacne 32h a raz 40h, napriek tomu ze maju mesacnu mzdu, vzdy to vypocita hluposti. Na helpdesku kazali nastavit hodinovu mzdu, a vzdy prepocitat hodinovu odmenu tak aby sedela mesacna mzda. Pretoze tam sa neda nastavit uvazok 0,2. Lebo potom to pocita ako odpracovanych 22 dni 1,5 hodine (cca), a nie 4 dni po 8 hodin...

Ved to je jedno :) Reporty, typu Suvaha, VZaS, Hlásenia, a podobne veci su uplne nepouzitelne v trochu "zlozitejsich" pripadoch....
Melnick
02.04.11,15:53
Ja tiež účtujem v Oberone a všetky talčové výstupy sú v poriadku, vždy všetko kontrolujem a málokedy v tom majú chybu. Ak ti haspruje program, stiahni si novú verziu.

V tomto roku bolo veľa zmien hlavne v mzdách, vydávali veľa verzií, bolo tam veľa chýb, musela som posielať opravné výkazy do poisťovní, ale v najnovšej verzii už majú všetko v poriadku.
Kn-alka , za tie roky čo pracujem v Oberon-e som nemala dobrý ani jeden Q.Prehľad. No ,klamem, jeden sa určite našiel. Vždy všetko robím sama - upravujem si to a stále prosím programátorov, aby do programu zakomponovali kľúč, ak si niečo opravím,aby som to mohla uzamknúť a aby mi to spätne neprerátalo. To je moja skúsenosť. Závidím Ti, že máš všetko OK, nóó možno tlačíš až potom, keď ja mám za sebou 2-3 hodinový pokec s programátorom. Hmmm.:cool:
zk24
02.04.11,16:06
Kn-alka , za tie roky čo pracujem v Oberon-e som nemala dobrý ani jeden Q.Prehľad. No ,klamem, jeden sa určite našiel. Vždy všetko robím sama - upravujem si to a stále prosím programátorov, aby do programu zakomponovali kľúč, ak si niečo opravím,aby som to mohla uzamknúť a aby mi to spätne neprerátalo. To je moja skúsenosť. Závidím Ti, že máš všetko OK, nóó možno tlačíš až potom, keď ja mám za sebou 2-3 hodinový pokec s programátorom. Hmmm.:cool:

Presne tak, strasne ma stve, ze ked napriklad vytlacim suvahu na obrazovku, a prerobim ju rucne (o dotiahnuti udajov z minuleho roka len snivam), ze sa neda ulozit. Ked zistim ze som spravila preklep alebo zabudla vyplnit SKNACE, a otvorim suvahu nanovo, tak zas a zas dokola prepisovat vsetky riadky. Je to na zabitie. Ale zvykla som si. Aspon ma to drzi v strehu, nespolieham sa na nic. Mozno keby robili vsetko dobre, ani by som nevedela ako sa tie vykazy vyplnaju :)

ale zas vedela by som si predstavit zivot aj bez toho :D
zk24
02.04.11,16:08
Aleob som len neprisla na to, ze sa da ulozit? :)
Melnick
02.04.11,16:18
Zuzka, presne po takom "uzamykaní" toho svojho upraveného túžim už minimálne dva roky a aj ich o to prosím.
Ale som asi sama,čo po takom niečom túžim. No má Oberon na druhej strane aj veľmi veľa dobrých vecí - musím byť objektívna. Prvá je jeho cena :D
zk24
02.04.11,16:21
Zuzka, presne po takom "uzamykaní" toho svojho upraveného túžim už minimálne dva roky a aj ich o to prosím.
Ale som asi sama po takom niečom túžim. No má Oberon na druhej strane aj veľmi veľa dobrých vecí - musím byť objektívna. Prvá je jeho cena :D

Jasne, inak by som ho nemala uz asi stvrty rok, alebo mozno aj viac.
Pacia sa mi vystupy typu "hlavna kniha, saldokonto, uctovny dennik,...." a taketo. Ale Tie co idu na urady, tie sa mi nepozdavaju...

Bud nech vytlacia suvahu prazdnu a ja tam vyplnim vsetko sama, alebo nech ju robia spravnu. Lebo nielen pisat nanovo a pocitat riadky, ale aj vymazavat nimi zle natiahnute udaje, a to nehovorim o tom, ze castokrat potom neviem ci ten ktory riadok je uz upraveny alebo nie....".

A cena je bezkonkurencna. Manipulacia, jednoduchost, prehladnost, ale ma vela vela much.
jana32
03.04.11,12:04
Prosím o radu, končí mi zamestnanec 31.3.2011 má zostatok dovolenky k tomuto dňu 7 dní. V personalistike som si zadala koniec pracovného pomeru ku 31.3.2011, ale keď si v tvorbe miezd zadám preplatiť zostatok dovolenky, mám tam zlú sumu. Asi treba ešte nejaký krok urobiť, prosím poraďte.
Melnick
03.04.11,15:34
Prosím o radu, končí mi zamestnanec 31.3.2011 má zostatok dovolenky k tomuto dňu 7 dní. V personalistike som si zadala koniec pracovného pomeru ku 31.3.2011, ale keď si v tvorbe miezd zadám preplatiť zostatok dovolenky, mám tam zlú sumu. Asi treba ešte nejaký krok urobiť, prosím poraďte.
Žiadny krok, iba Ti musí sedieť zostatok dovolenky.
katkarbk
06.04.11,09:05
Taktiež si s niečím podobným neviem rady: zamestnanec ukončil PP k 14.03.2011. Na začiatku roka mal zostatok dovolenky z minulého roka 1 deň + bol mu pripočítaný nárok na celý rok, teda 20 dní. Do personalistiky som zadala ukončenie PP 14.03.2011, ale neviem, čo s tou pripísanou dovolenkou? A taktiež, čo so zvyškom neodpracovaných dní, teda od 15.03. do 31.03.?
Vopred ďakujem za odpoveď.
Melnick
06.04.11,15:44
ja normálne musím čakať, kým zmizne ten otáznik.
zk24
06.04.11,16:15
?????? tieto ti nikdy nezmiznu :-P
anithocka
06.04.11,16:27
moje otázočka sa týka skladovej evidencie...náš najväčší dodávateľ nám posiela faktúry aj e-mailom..vo faktúre je EAN kód, počet kusov, cena dá sa to nejako cez túto faktúru nainportovať do skladu ako príjem? alebo treba všetko manuálne nahádzať?
Melnick
06.04.11,16:49
http://www.porada.sk/image.php?u=87227&dateline=1271947923 (http://www.porada.sk/member.php?u=87227)
zk24 (http://www.porada.sk/member.php?u=87227) Dnes, 06:15 PM
?????? tieto ti nikdy nezmiznu :-P


Zuzka, mala som na mysli, kým ich nezahltia ďalšie príspevky. ja tie otázniky nenávidím. Neviem, prečo ich Richard nezruší, lebo mnohí ich zneužívajú. Keby nebol otáznik, tak Katkarbk už má odo mňa odpoveď.
zk24
06.04.11,19:33
Ja som pochopila... len som chcela byt vtipna, ale nepodarilo sa asi :D
Melnick
06.04.11,19:55
:):):)
katkarbk
07.04.11,11:12
...iba posúvam... dúfam, že bez otáznika:-) Melnick, vopred srdečne ďakujem!

Taktiež si s niečím podobným neviem rady: zamestnanec ukončil PP k 14.03.2011. Na začiatku roka mal zostatok dovolenky z minulého roka 1 deň + bol mu pripočítaný nárok na celý rok, teda 20 dní. Do personalistiky som zadala ukončenie PP 14.03.2011, ale neviem, čo s tou pripísanou dovolenkou? A taktiež, čo so zvyškom neodpracovaných dní, teda od 15.03. do 31.03.?
Vopred ďakujem za odpoveď.
Melnick
07.04.11,19:47
...iba posúvam... dúfam, že bez otáznika:-) Melnick, vopred srdečne ďakujem!

Taktiež si s niečím podobným neviem rady: zamestnanec ukončil PP k 14.03.2011. Na začiatku roka mal zostatok dovolenky z minulého roka 1 deň + bol mu pripočítaný nárok na celý rok, teda 20 dní. Do personalistiky som zadala ukončenie PP 14.03.2011, ale neviem, čo s tou pripísanou dovolenkou? A taktiež, čo so zvyškom neodpracovaných dní, teda od 15.03. do 31.03.?
Vopred ďakujem za odpoveď.Katka, najskôr si musíš upraviť dovolenku za tento rok, čiže k zostatku - 1 deň - pripočítaš alikvotnu časť, ktorá pripadá na obdobie do ukončenia PP. Tomu vymodrenému dosť dobre nerozumiem - píšeš, že PP sa skončil 14.3.2011 tak načo chceš riešiť dni po ukončení.
Ak si zamestnanec nestihol vyčerpať tú dovolenku, ktorá mu na tento rok vychádza , zo zákona mu ju môžeš preplatiť.
Dovolenku si po prepočte upravíš v :
- personalistika
- pracovnoprávny vzťah
- dovolenka
- nárok - sem napíšeš súčet /1 deň z r. 2010 + alik. časť r.2011/
potvrdíš OK
A až teraz budeš spracovávať mzdu. Dáš mu počet odpracovaných hodín do toho 14.3. a zadáš preplatenie zostávajúcej dovolenky. Malo by Ti to vypočítať správne. Ja s tým nemám problém. :)
Neviem na koľko dní má nárok... 20 dní ?....25 dní? :)
katkarbk
10.04.11,14:44
Melnick, ešte raz ďakujem, upravila som všetko podľa tvojej rady a je to OK. Tie dni po ukončení PP bola blbosť, neupravila som si počet odprac. hodín.
Melnick
10.04.11,14:49
Som rada. ;)
jana32
19.04.11,16:44
Dobrý večer, prosím poraďte mi, prvý krát účtujem v oberone v pokladni aj DPH, firmu som nastavila na platiteľa DPH, aj v pomocníku som pozerala ako postupovať ale múdrejšia nie som. Doklad účtujem v účtovnom denníku ( ide o pokladničný výdavkový doklad ) a to mi potom smao prenesie do evidencie DPH? Ja som si totiž v denníku zadala základ dane 5,80 a počítala som, že DPH mi preráta samo, ale nič? Prosím poraďte mi postup. Ďakujem.
Melnick
19.04.11,18:38
Dobrý večer, prosím poraďte mi, prvý krát účtujem v oberone v pokladni aj DPH, firmu som nastavila na platiteľa DPH, aj v pomocníku som pozerala ako postupovať ale múdrejšia nie som. Doklad účtujem v účtovnom denníku ( ide o pokladničný výdavkový doklad ) a to mi potom smao prenesie do evidencie DPH? Ja som si totiž v denníku zadala základ dane 5,80 a počítala som, že DPH mi preráta samo, ale nič? Prosím poraďte mi postup. Ďakujem.
Janka bločky môžeš nahadzovať 2 spôsobmi ,ak nahodíš :
a/ celkovú sumu dokladu tak program Ti ju rozdelí / a dobre/ na DPH + cenu bez dane .

b/ nahodíš DPH z dokladu ... automaticky Ti zasa preráta cenu bez DPH a cenu celkom.


Ale , k čomu máš ten bloček ? Je to hotovostná platba bez faktúry? Lebo ak máš faktúru a tú zaeviduješ tak DPH Ti "ťahá" do evidencie už z knihy záväzkov. :)
Upresni,prosím.
jana32
19.04.11,19:10
Ahoj melnick, dúfala som, že práve ty sa ozveš, takže teraz mám všetko len bločky z registračnej pokladne o nákupe materiálu, podnikateľ nič iné nemal, žiadnu faktúru a pod.
Melnick
19.04.11,19:12
Tak vyskúšaj ako som Ti napísala :)
jana32
19.04.11,19:13
Ja som to skúsila nahodiť v účtovnom denníku Sumy dokladu, zadala som si základ dane a neurobilo mi to nič. V nastavení firmy mám ale zadané že ide o platiteľa, rozmýšľam, je tam aj kolonka Typ DPH, nemám aj tam niečo zaškrtnúť? Mne tam svieti nezaradiť do DPH, tak to bude asi blbosť, nie?
Melnick
19.04.11,19:21
Ja som to skúsila nahodiť v účtovnom denníku Sumy dokladu, zadala som si základ dane a neurobilo mi to nič. V nastavení firmy mám ale zadané že ide o platiteľa, rozmýšľam, je tam aj kolonka Typ DPH, nemám aj tam niečo zaškrtnúť? Mne tam svieti nezaradiť do DPH, tak to bude asi blbosť, nie?
Janka, Ty si teraz, keď sa firma stala platiteľom DPH musíš "otvoriť" predkontácie a tam si zadať správne typy DPH. Ináč Ti to samozrejme DPH neovplyvní ak máš " Nezaradiť".:)
jana32
19.04.11,19:53
Idem to skúsiť
jana32
20.04.11,18:25
Janka, Ty si teraz, keď sa firma stala platiteľom DPH musíš "otvoriť" predkontácie a tam si zadať správne typy DPH. Ináč Ti to samozrejme DPH neovplyvní ak máš " Nezaradiť".:)

Melnick, tie predkontácie otvorím v účtovnom denníku? Ja som tam nejaké predkontácie našla ale mám pocit, že to je skôr len o účtovaní na príslušných účtoch a nie DPH, asi to nebude ono?
zk24
20.04.11,20:20
Ahojte,

ako uctujete faktury z pracovnej cesty? Napriklad konatel donesie fakturu z hotela z Ciech z pracovnej cesty. Vytvorila som novy ID - Cestovny prikaz (resp.Vyuctovanie pracovnej cesty), a asi budem uctovat takto:

Doklad: CP-01
518 (hotel) / 365

VPD:
365 / 211

Davate faktury z pracovnych ciest cez knihu zavazkov?
Rozmyslala som ze to spravim ako Vyuctovanie pracovnej cesty a k tomu pripnem vsetky blocky a vedlajsie vydavky z pracovnej cesty a zauctujem tak ako pisem hore.
Alebo to davate 518 / 321?

A ake mate skusenosti s kurzami ktore stahuje OBERON? Da sa ne spolahnut, alebo to radsej opisujete z nbs.sk?

dakujem
Melnick
20.04.11,20:37
Zuzka, priznám sa, že služobku mala konateľka 1x, ale tak neskoro som dostala doklady ,že som jej to ani nezaúčtovala - mohla som si to dovoliť :D

Ale viac by som sa prikláňala k tomu prvému zaúčtovaniu.
Ja kurzom dôverujem, ale iba z lenivosti. Tvrdili mi, že sú správne .
Napriek tomu, že buzerujem takmer za všetko, kurzy ignorujem, lebo sa mi nechce stále porovnávať s NBS :cool:, dúfam, že raz mňa niekto odignoruje tak, že ma to bude bolieť.:D Teda moju peňaženku. :mee:
zk24
21.04.11,06:30
Ďakujem.

Tak checkovala som vcera nahodne kurzy s NBS a vyslo mi ze ked zadam datum vyuctovania pracovnej cesty trebars 17.9.2010, tak automaticky dotiahne 16.9.2010 kurz, tak snad je to OK :)

A este som sa naucila ako si dotiahnut dalsie meny do uctovneho dennika.

Jedine co mi ale robilo velky problem je ked mam z jednej pracovnej cesty blocky rozlicnych mien. Ked isiel konatel do chorvatska cez slovinsko a madarsko, tak donesie blocky v HUF, v EUR a aj v HRK. A v OBERON dovolujem pracovat naraz iba s jednou menou. Tak som si to musela prepocitat na papieriku konecnu sumu v EUR a zadat uctovny zapis ako v domacej mene.
To mi trosku strpcovalo zivot, ale dalo sa to dobojovat :)
Melnick
21.04.11,09:24
Zuzka, tak si v pokladni zadaj tú menu, ktorú chceš, ide to v pohode . Ja mám momentálne tiež viac cudzích mien.
Len tie meny musíš predtým zadefinovať v zozname cudzích mien ,že budeš s nimi pracovať. Potom Ti kurzový lístok bude stiahnutý aj týmto menám.
zk24
21.04.11,10:13
Zuzka, tak si v pokladni zadaj tú menu, ktorú chceš, ide to v pohode . Ja mám momentálne tiež viac cudzích mien.
Len tie meny musíš predtým zadefinovať v zozname cudzích mien ,že budeš s nimi pracovať. Potom Ti kurzový lístok bude stiahnutý aj týmto menám.

Jasne, to mam, mam cudzie meny nadefinovane, robim ale iba s eurovou pokladnicou. Ale problem mi robilo ked som chcela zauctovat toto:

518 (fa za hotel v HUF)
518 (listocek z parkovania v EUR)
518 (prejazd chorvatskom - poplatky v HRK)
/
365

Chcela som to dat jednym uctovnym zapisom, jednym dokladom. V jednom doklade pouzit tri meny.

Ci ide aj toto?
plavčík
26.04.11,06:00
Prosím...kamarát začal robiť v Oberone a nevie si nahodiť Interné doklady napríklad na predpis miezd / mzdy mu robí extrená spoločnosť...dostane ich vypočítané/. Alebo nenašli sme klasickú pokladňu...keď chce nahrať na jeden pokladničný doklad viac položiek tak sa to nedá. Ja robím v Datalocu a tomu Oberonu fakt nerozumiem.


Prosím poradíte?

VĎAKA
zk24
26.04.11,06:12
Prosím...kamarát začal robiť v Oberone a nevie si nahodiť Interné doklady napríklad na predpis miezd / mzdy mu robí extrená spoločnosť...dostane ich vypočítané/. Alebo nenašli sme klasickú pokladňu...keď chce nahrať na jeden pokladničný doklad viac položiek tak sa to nedá. Ja robím v Datalocu a tomu Oberonu fakt nerozumiem.


Prosím poradíte?

VĎAKA

Ahoj,

ak by som dostavala spracovane mzdy externe, tak si spravim podla jednotlivych zloziek mzdy predkontacie a davam to manualne, vzdy pod ten isty doklad (rovnaky nazov dokladu), aby sa to potom dalo vytlacit ako jeden doklad.

Ked otvorim v uctovnom denniku jednoducho novy uctovny pripad, vyberiem dajme tomu 31.3.2011, Typ - Mzdy a pod predkontáciami by som si navolila rozne typy, napr.:

900: Hrubé mzdy: 521/331
901: Sociálne poistenie: 331/336.AE
902: Zdravotné poistenie: 331/336.AE (inac sa mi mari ze tam su nejake taketo predkontacie by default)

A tak dalej. Alebo podla potreby. A do nazvu dokladu, by som vzdy dala ten isty, napriklad za marec: M1103, aby ked sa v uctovnom denniku postavim na uvedeny doklad a dam Tlacit - uctovny doklad, tak to tam zhrnie vsetky mzdove operacie pod tymto dokladom.

Druhej otazke o pokladnici som neporozumela.
KKatika
26.04.11,09:48
Dobrý deň,
mohol by mi, prosím, niekto vysvetliť rekapituláciu miezd.
V mesiaci február som vyplatila z RZ preplatok na dani 63,69 a DB 20,02. V rekapitulácii bol uvedený preplatok 83,71 ale do riadku daňový bonus, vyplatenie mi sumu 20,02 nenapísal. Táto suma bola pripočítaná v marcovej rekapitulácii. Tam som mala preplatok spolu 659,76 a z toho bol DB 240,24. Program mi uviedol sumu 240,24 + 20,02 = 260,26.
Ďakujem.
Melnick
26.04.11,12:57
Dobrý deň,
mohol by mi, prosím, niekto vysvetliť rekapituláciu miezd.
V mesiaci február som vyplatila z RZ preplatok na dani 63,69 a DB 20,02. V rekapitulácii bol uvedený preplatok 83,71 ale do riadku daňový bonus, vyplatenie mi sumu 20,02 nenapísal. Táto suma bola pripočítaná v marcovej rekapitulácii. Tam som mala preplatok spolu 659,76 a z toho bol DB 240,24. Program mi uviedol sumu 240,24 + 20,02 = 260,26.
Ďakujem.
Katika označ si v Q.prehľade krížikom v malom štvorčeku dole vľavo " neprepočítavať riadky ....." a rekapituláciu si urob sama, tak ako si myslíš, že má byť. Ja sa na Q.prehľady "vypľuté" z programu Oberon nespolieham, preratujem si vždy sama. :cool:
KKatika
27.04.11,10:20
Melnick vďaka za odpoveď. Aj som si myslela, že je to len nejaký blud, ale začínam, tak sa radšej pýtam skúsenejších.
Danielam
24.05.11,16:33
ahojte, prosím vás ako evidujete došlé faktúry v oberone??
dátum vystavenia 15.5.2011
dátum dodania 30.4.2011
faktúra mi došla 24.5.2011
OBERON??????
Dátum evidencie:???? neviem
dátum dodania: 30.4.2011
Dátum DPH: 30.4.2011
Dátum splat: taký ako je na fa
Poprosila by som keby niekto poradil aký tam dávate dátum evidencie došlej faktúry (deň uskutočnenia učt.prípadu čiže deň dodania tovaru?? v tomto prípade 30.4.2011) Pýtam sa to z dôvodu toho že mi potom nesedí DP DPH za dané obdobie s účtom hlavnej knihy 343 za dané obdobie lebo ked tam dam dátum kedy mi fa došla tak do hlavnej knihy potiahne dátum evidencie.Veľmi pekne dakujem za každú radu :)
zk24
24.05.11,20:20
ahojte, prosím vás ako evidujete došlé faktúry v oberone??
dátum vystavenia 15.5.2011
dátum dodania 30.4.2011
faktúra mi došla 24.5.2011
OBERON??????
Dátum evidencie:???? neviem
dátum dodania: 30.4.2011
Dátum DPH: 30.4.2011
Dátum splat: taký ako je na fa
Poprosila by som keby niekto poradil aký tam dávate dátum evidencie došlej faktúry (deň uskutočnenia učt.prípadu čiže deň dodania tovaru?? v tomto prípade 30.4.2011) Pýtam sa to z dôvodu toho že mi potom nesedí DP DPH za dané obdobie s účtom hlavnej knihy 343 za dané obdobie lebo ked tam dam dátum kedy mi fa došla tak do hlavnej knihy potiahne dátum evidencie.Veľmi pekne dakujem za každú radu :)

ja vzhladom k tomu ze keby som mala datum evidencie pisat realne kedy som dostala fakutru do ruky, tak by to bol vzdy februar nasledujuceho roka :D tak pisem ako datum evidencie zhodny s datumom vystavenia.
Danielam
24.05.11,20:47
ja vzhladom k tomu ze keby som mala datum evidencie pisat realne kedy som dostala fakutru do ruky, tak by to bol vzdy februar nasledujuceho roka :D tak pisem ako datum evidencie zhodny s datumom vystavenia.
Chápem ale dátum vystavenia tiež može byť rozdielny od dátumu dodania ako som uviedla dátum dodania može byť apríl a dátum vystavenia od dodávateľa máj (do 15 dní) a vtedy mi DP DPH nesedí s účtom 343 v hlavnej knihe lebo tie faktúry ktoré sa základe dátumu dodania dostanú do DP DPH za apríl sa mi ale v hlavnej knihe na účte 343 posúvajú do mája...DPHčka správna účet 343 nesedí o tie faktúry ktoré majú dátum evidencie v máji a dátum dodania v apríli....Mám niečo zle nastavené alebo????
zk24
25.05.11,06:03
Chápem ale dátum vystavenia tiež može byť rozdielny od dátumu dodania ako som uviedla dátum dodania može byť apríl a dátum vystavenia od dodávateľa máj (do 15 dní) a vtedy mi DP DPH nesedí s účtom 343 v hlavnej knihe lebo tie faktúry ktoré sa základe dátumu dodania dostanú do DP DPH za apríl sa mi ale v hlavnej knihe na účte 343 posúvajú do mája...DPHčka správna účet 343 nesedí o tie faktúry ktoré majú dátum evidencie v máji a dátum dodania v apríli....Mám niečo zle nastavené alebo????

Ved DPH-cka ide do toho mesiaca, kedy bol datum dodania. Tak ako hovoris, dodavatel je povinny vystavit fakturu do 15 dni. Ked mam datum dodania 30.3.2011, a datum vystavenia 15.4.2011, tak zaevidujem fakturu 15.4.2011, ale OBERON tu DPH aj tak zapocita do 1Q/2011. On berie datum dodania ako rozhodujuci. Aj keby si ju zaevidovala v oktobri, stale ti ju v reportoch bude davat do mesiaca marec alebo do 1.kvartalu (podla toho ci si mesacny alebo kvartalny platca). Datum evidencie nie je v tomto pripade rozhodujuci.
Danielam
25.05.11,20:12
Ved DPH-cka ide do toho mesiaca, kedy bol datum dodania. Tak ako hovoris, dodavatel je povinny vystavit fakturu do 15 dni. Ked mam datum dodania 30.3.2011, a datum vystavenia 15.4.2011, tak zaevidujem fakturu 15.4.2011, ale OBERON tu DPH aj tak zapocita do 1Q/2011. On berie datum dodania ako rozhodujuci. Aj keby si ju zaevidovala v oktobri, stale ti ju v reportoch bude davat do mesiaca marec alebo do 1.kvartalu (podla toho ci si mesacny alebo kvartalny platca). Datum evidencie nie je v tomto pripade rozhodujuci.


Asi sa trošku nechápeme :) DP DPH za príslušné obdobie mám dobré.To mi je jasné.ale v hlavnej knihe účtovného denníka účet 343 za príslušné obdobie je iný.Dám tlačové výstupy syntetický účet za určité obdobie je iný lebo tam potiahne dátum evidencie. tzn. že sa je tam rozdiel o tie faktúry, ktoré mám zaevidované že došli v nasledujúcom období ale dátum dodania je v predchádzajúcom mesiaci.Uvediem príklad lebo možno to píšem ako mongol!

Evidencia DPH: (DP DPH)
Dátum vystavenia: 12.5.2011
Dátum dodania: 30.4.2011
Základ dane: 100,00
DPH: 20,00
Mám to v DP DPH za mesiac apríl čo je správne lebo ako píšeš tam potiahne ten dátum dodania. vzniká mi daň.povinnosť 20,00 toto mi je úplne jasné.

Účtovný denník - idem faktúru došlu zaučtovať. Nastavím sa na uvedenú faktúru. Pokračujem možnosti-zaučtovať doklad - zápis do denníka a tu mi hned automaticky dá dátum zaučtovania kedy som faktúru zaevidovala v mojom príklade 12.5.2011.zaučtovanie hotové.Pokračujem na konci mesiaca idem si skontrolovať DP DPH s účtom 343...čo by mala byť rovnaká suma.
V tomto príklade by sa mi to ukázalo takto:
DP DPH za apríl 20,00 daňová povinnosť
účet 343 za apríl 0,00 mám to na 343 až v máji...čo robím zle???alebo prosím ťa vysvetlí mi to ako to robíš ty.
anithocka
26.05.11,05:35
ja som to zo začiatku tak isto účtovala ako Danielam a keďže každý mesiac som riešila ten istý problém pristúpila som k tomu, že dátum dodania a dátum vystavenia ak je v rôznom mesiaci tak dávam posledný deň v mesiaci kedy mi bol tovar dodaný napríklad v Tvojom prípade by som dala 30.04.2011
zk24
26.05.11,06:31
Asi sa trošku nechápeme :) DP DPH za príslušné obdobie mám dobré.To mi je jasné.ale v hlavnej knihe účtovného denníka účet 343 za príslušné obdobie je iný.Dám tlačové výstupy syntetický účet za určité obdobie je iný lebo tam potiahne dátum evidencie. tzn. že sa je tam rozdiel o tie faktúry, ktoré mám zaevidované že došli v nasledujúcom období ale dátum dodania je v predchádzajúcom mesiaci.Uvediem príklad lebo možno to píšem ako mongol!

Evidencia DPH: (DP DPH)
Dátum vystavenia: 12.5.2011
Dátum dodania: 30.4.2011
Základ dane: 100,00
DPH: 20,00
Mám to v DP DPH za mesiac apríl čo je správne lebo ako píšeš tam potiahne ten dátum dodania. vzniká mi daň.povinnosť 20,00 toto mi je úplne jasné.

Účtovný denník - idem faktúru došlu zaučtovať. Nastavím sa na uvedenú faktúru. Pokračujem možnosti-zaučtovať doklad - zápis do denníka a tu mi hned automaticky dá dátum zaučtovania kedy som faktúru zaevidovala v mojom príklade 12.5.2011.zaučtovanie hotové.Pokračujem na konci mesiaca idem si skontrolovať DP DPH s účtom 343...čo by mala byť rovnaká suma.
V tomto príklade by sa mi to ukázalo takto:
DP DPH za apríl 20,00 daňová povinnosť
účet 343 za apríl 0,00 mám to na 343 až v máji...čo robím zle???alebo prosím ťa vysvetlí mi to ako to robíš ty.


Uz chapem co myslis. No pravdu povediac, neviem ze co je spravne. Ja davam datum evidencie zhodny s datumom vystavenia FA. Ja si vsak robim na 343 analyticku evidenciu takto (klient je kvartalny platca) :

1Q/2010: 343101
2Q/2010: 343102
3Q/2010: 343103
4Q/2010: 343104

1Q/2011: 343111
2Q/2011: 343112

A preto potom vzdy robim obraty na konkretnom ucte. A vsetky veci co sa tykaju DPH-cky netlacim z uctovneho dennika (teda iba obrat na ucte ano), ale z knihy DPH, kde si tlacim zvlast DPH na vstupe, na vystupe a tak... Podla toho to kontrolujem...

Ak ma ale presvedcite, ze sa ma davat posledny den v mesiaci, kam DPH-cka patri a nie datum faktury, tak si rada necham poradit. Moc sa mi to ale nepozdava. Nepaci sa mi zauctovat nieco v denniku 30.4.2011, ked to bolo fyzicky vystavene trebars 12.5.2011... Neviem. Kludne dajte argumenty, rada sa priucim.
Danielam
26.05.11,08:39
Uz chapem co myslis. No pravdu povediac, neviem ze co je spravne. Ja davam datum evidencie zhodny s datumom vystavenia FA. Ja si vsak robim na 343 analyticku evidenciu takto (klient je kvartalny platca) :

1Q/2010: 343101
2Q/2010: 343102
3Q/2010: 343103
4Q/2010: 343104

1Q/2011: 343111
2Q/2011: 343112

A preto potom vzdy robim obraty na konkretnom ucte. A vsetky veci co sa tykaju DPH-cky netlacim z uctovneho dennika (teda iba obrat na ucte ano), ale z knihy DPH, kde si tlacim zvlast DPH na vstupe, na vystupe a tak... Podla toho to kontrolujem...

Ak ma ale presvedcite, ze sa ma davat posledny den v mesiaci, kam DPH-cka patri a nie datum faktury, tak si rada necham poradit. Moc sa mi to ale nepozdava. Nepaci sa mi zauctovat nieco v denniku 30.4.2011, ked to bolo fyzicky vystavene trebars 12.5.2011... Neviem. Kludne dajte argumenty, rada sa priucim.

Pochopili sme sa :) ďakujem za trpezlivosť. Ved preto sa na toto pýtam lebo ani mne sa nepáči učtovať niečo čo ešte nemám....My sme mesačný platca DPH.Tiež všetko kontrolujem z výstupov čo sa DPHačky týka - kniha evidencie DPH (to všetko je vždy v poriadku) ale potom si idem skonrolovať obraty na 343 (analytika vedená) s DP DPH a tu vzniká ten problém -na tomto účte mám vždy za mesiac rozdiel o tie faktúry, ktoré sa mi vlastne posúvajú do dalšieho mesiaca vzhľadom na to že ich evidujem kedy došli. Naposledy sme toto riešili s kolegyňou z inej firmy a ta ma odkázala na knihu Anna Cenigova kde je písané : Zostatok analytického účtu 343 ...(nadm.odpoč. alebo daňová povinnosť) zo zaučtovanej dane za zdaňovacie obdobie vyjadruje vlastnú daňovú povinnosť alebo nadm.odpočet, ktorý je totožný s daňovým priznaním za zdaň.obdobie. Ja viem že to ma byť takto ale ked tam budem zadávať dátum kedy mi faktúra došla a dátum dodania je z predchádzajúceho obdobia tak sa mi to zhodovať nikdy nebude a pritom viem že DP DPH mám určite správne.Ako to robíte ostatní aby vám sedela 343... s priznaním?????
anithocka
27.05.11,15:22
no ja argumentovať neviem ja som sa len o tom poradila z daňovákmi a oni mi poradili toto riešenie presne kôli obratu 343 v hlavnej knihe a výstupom na vstupe a výstupe v DPH-čke..používam ešte íný soft tam mi to pekne počíta na základe dátumu DPH a nie na základe dátumu zúčtovania ako v Oberone...mne to prešlo aj daňovou kontrolou no nechám to na uvážení každého z Vás :) pekný víkend prajem
Danielam
27.05.11,22:04
no ja argumentovať neviem ja som sa len o tom poradila z daňovákmi a oni mi poradili toto riešenie presne kôli obratu 343 v hlavnej knihe a výstupom na vstupe a výstupe v DPH-čke..používam ešte íný soft tam mi to pekne počíta na základe dátumu DPH a nie na základe dátumu zúčtovania ako v Oberone...mne to prešlo aj daňovou kontrolou no nechám to na uvážení každého z Vás :) pekný víkend prajem

Takže ak ťa dobre chápem tak by som do denníka mala zadávať ako dátum zaučtovania dátum dodania tovaru aby mi sedel obrat 343 v hlavnej knihe s daňovým priznaním DPH???Neskúsi mi poradiť ešte niekto kto pracuje v oberone?
anithocka
29.05.11,09:14
áno ja to presne takto robím iné riešenie nevidím aby sedelo daňové priznanie DPH s hlavnou knihou...no aj mňa by zaujímalo ako to robia ostatní...
zk24
29.05.11,12:24
Vazne to robite takto? Moze mi danova kontrola vytknut ak davam datum evidencie podla datumu vystavenia?

Ako to robite s cislovanim potom takych dokumentov? Ked mi trebars aprilova faktura dojde v júni, tak ju zauctujete 30.4. ak dobre chapem, ale potom cislo dokladu v hlavnej knihe bude vyssie ako trebars tie co mi dosli tiez v juni a maju datum dodania trebars 15.5..

Ja to riesim iba analytikou a tlacim podklady k DPH z knihy DPH, nie z hlavnej knihy. Kedze do knihy DPH sa mi tusim dostavaju az ked ich zauctujem v hlavnej knihe, akurat ze kniha DPH mi to sortuje podla datumov dodania...

necham si poradit. ak to robim zle...
anithocka
29.05.11,15:02
ja mám tieto dátumy ošetrené v interných smerniciach na vedenie účtovníctva (poradili daňováci)... tak sa ja tým riedím

..keby nastal ten prípad čo uvádzate vy tak by som ju zaúčtovala v júni s tým, že sú dve možnosti:
1. dátum dodania dať v júni kedy faktúra došla
2. doúčtovať do apríla a podať opravné DPH

ja by som zvolila možnosť 1

...nechám si aj ja veľmi rada poradiť bolo by super keby Melnic sa k tomu vyjadrila ona je podľa môjho názoru expert na Oberon
Danielam
30.05.11,09:57
ja mám tieto dátumy ošetrené v interných smerniciach na vedenie účtovníctva (poradili daňováci)... tak sa ja tým riedím

..keby nastal ten prípad čo uvádzate vy tak by som ju zaúčtovala v júni s tým, že sú dve možnosti:
1. dátum dodania dať v júni kedy faktúra došla
2. doúčtovať do apríla a podať opravné DPH

ja by som zvolila možnosť 1

...nechám si aj ja veľmi rada poradiť bolo by super keby Melnic sa k tomu vyjadrila ona je podľa môjho názoru expert na Oberon

toto je tiež riešenie, ale podľa možnosti 2 by som neustále podávala dodatočné DP DPH...prosím Vás skúste sa ešte niekto kto pracuje v Oberone vyjadriť-poradiť. A je potom samozrejme že ked budem dávať dátum dodania (a nie dátum kedy faktúra došla v skutočnosti) mi nesedí číslovanie faktúr????
Danielam
30.05.11,10:19
Vazne to robite takto? Moze mi danova kontrola vytknut ak davam datum evidencie podla datumu vystavenia?

Ako to robite s cislovanim potom takych dokumentov? Ked mi trebars aprilova faktura dojde v júni, tak ju zauctujete 30.4. ak dobre chapem, ale potom cislo dokladu v hlavnej knihe bude vyssie ako trebars tie co mi dosli tiez v juni a maju datum dodania trebars 15.5..

Ja to riesim iba analytikou a tlacim podklady k DPH z knihy DPH, nie z hlavnej knihy. Kedze do knihy DPH sa mi tusim dostavaju az ked ich zauctujem v hlavnej knihe, akurat ze kniha DPH mi to sortuje podla datumov dodania...

necham si poradit. ak to robim zle...

Pre istotu som to pozerala do knihy evidencie DPH sa faktúry dostávajú hned po nahodení fa do knihy záväzkov a pohľadávok, iba pokladničné a bankové doklady sa dostávajú nahodením do účtovného denníka.A z tohoto dôvodu to do knihy evidencie DPH potiahne všetko správne a preto vznika ten rozdiel na 343 v hlavnej knihe. Kniha evidencie DPH ťahá dátum dodania čo je správne. Ale ked mi faktúra príde 15.5.2011 s dátumom dodania 30.4.2011 tam vzniká ten problém v hlavnej knihe na 343...lebo tam potiahne dátum 15.4.2011 vtedy to riešim tak že dátum zaučtovania dám 30.4.2011 ale už mi nesedí číselný rad došlých faktúr. Myslím si že toto ako to robím nie je správne
zk24
30.05.11,10:56
Pre istotu som to pozerala do knihy evidencie DPH sa faktúry dostávajú hned po nahodení fa do knihy záväzkov a pohľadávok, iba pokladničné a bankové doklady sa dostávajú nahodením do účtovného denníka.A z tohoto dôvodu to do knihy evidencie DPH potiahne všetko správne a preto vznika ten rozdiel na 343 v hlavnej knihe. Kniha evidencie DPH ťahá dátum dodania čo je správne. Ale ked mi faktúra príde 15.5.2011 s dátumom dodania 30.4.2011 tam vzniká ten problém v hlavnej knihe na 343...lebo tam potiahne dátum 15.4.2011 vtedy to riešim tak že dátum zaučtovania dám 30.4.2011 ale už mi nesedí číselný rad došlých faktúr. Myslím si že toto ako to robím nie je správne

Ano, chapeme sa. Ja prave preto davam datum zauctovania zhodny s datumom vystavenia, pripadne ak mi dojde neskoro ta faktura, tak davam taky datum. Proste datum zauctovania. Ja si k podkladom o DPH netlacim obrat na 343 z hlavnej knihy, ale iba z Knihy DPH, a preto nejake nezrovnalosti nemam, ani s 343-jkou ani s cislovanim.

Ja si ale myslim, ze to nie je nejaky taky problem s ktorym by mohol mat danovak problem. Obe riesenia su podla mna OK. A mozno by som si obhajila to svoje riesenie
Danielam
30.05.11,18:55
Ano, chapeme sa. Ja prave preto davam datum zauctovania zhodny s datumom vystavenia, pripadne ak mi dojde neskoro ta faktura, tak davam taky datum. Proste datum zauctovania. Ja si k podkladom o DPH netlacim obrat na 343 z hlavnej knihy, ale iba z Knihy DPH, a preto nejake nezrovnalosti nemam, ani s 343-jkou ani s cislovanim.

Ja si ale myslim, ze to nie je nejaky taky problem s ktorym by mohol mat danovak problem. Obe riesenia su podla mna OK. A mozno by som si obhajila to svoje riesenie

Ja som to robila v roku 2010 presne takisto ako ty. DP DPH mi sedelo s knihou evidencie DPH. Ale potom mi kolegyne-účtovníčky povedali, že obrat účtu 343... musí byť totožný s DP DPH za zdaňovacie obdobie a tu nastal ten problém....ale ani jedna z nich nepracuje v Oberone takže mi nevedia poradiť ako to urobiť. Pozerala som aj tu Cenigovú a tiež to tam je takto napísané. Preto by som chcela aby sa vyjadrili tí ktorí už pracujú s Oberonom dlhšie.Skúsim ešte do konca týždňa behnúť ku nám na DÚ po radu :)
IvetaH
30.05.11,19:32
Robím v Oberone od 2006. Úplne sa prikláňam k názoru zk24. Ak si pomenujem analytiky, nevidím problém. Viem doložiť podklad k DP, ktorý súhlasí aj s knihou DPH aj s hlavnou knihou.
Danielam
30.05.11,22:29
Robím v Oberone od 2006. Úplne sa prikláňam k názoru zk24. Ak si pomenujem analytiky, nevidím problém. Viem doložiť podklad k DP, ktorý súhlasí aj s knihou DPH aj s hlavnou knihou.

Spýtam sa? ked ti prídu faktúry neskôr (viem že Kniha evidencie DPH je v priadku s DP DPH to všetko sedí) ale rovná sa ti DP DPH s obratom účtu 343 za príslušné zdaňovacie obdobie?? môžem poprosiť potom vysvetliť ako si vediete tie analytiky??
Ja takto:
343 001 - došlé fa tuzemsko + nákup cez pokladňu tuzemsko
343 002 - došlé fa EU tzv.samozdanenie
343 003 - JCD

343 011 - odoslané faktúry tuzemsko
343 012 - došlé fa tzv samozdanenie
343 013 - faktúry EU oslobodené par.43

343 100 - Vlastná daň.povinn.alebo nadm.odpočet a
na tomto účte robím prevod dane za za zdaňovacie obdobie zo všetkých analytík za obdobie a tento mi nesedí s DP DPH. Robíte ešte nejakú inú analytiku???

Ved ked mam došlu fa 15.5.2011 s dátumom dodania 30.4.2011 tak mi 343 nemože sedeť s DP DPH.
Do knihy evidencie DPH mi to potiahne do apríla s dátumom dodania čo je správne mám tam nejakú daň,povinnosť...
Ale do hlavnej knihy to zaučutem 15.5.2011 tak na 343 to mám až v máji a potom:
obrat 343 za apríl je 0,00
obrat 343 za máj je suma DPH z danej faktúry..
Neviem už som z toho domotaná asi....
IvetaH
31.05.11,17:18
Je to ozaj také všelijaké, na účet 343100 preúčtujem len položky, ktoré mám v DP. Lenže rozmýšľam nad tým, že ja riešim obvykle opačný problém, faktúru mám včas, ale posúvam zdaňovacie obdobie.
A v inej firme mám nastavené v programe, aby mi bralo došlé faktúry v novom mesiaci do nového mesiaca a potom mám rovnaké účtovné i daňové obdobie.
Ale na konci roka robím všetko s dátumom 31.12.
Danielam
31.05.11,18:58
Je to ozaj také všelijaké, na účet 343100 preúčtujem len položky, ktoré mám v DP. Lenže rozmýšľam nad tým, že ja riešim obvykle opačný problém, faktúru mám včas, ale posúvam zdaňovacie obdobie.
A v inej firme mám nastavené v programe, aby mi bralo došlé faktúry v novom mesiaci do nového mesiaca a potom mám rovnaké účtovné i daňové obdobie.
Ale na konci roka robím všetko s dátumom 31.12.

Ivetka ale na účet 343 100 musím preúčtovať obraty analytických účtov za obdobie a mne to nesedí ked tam mám fa došlé v ďalšom mesiaci s dátumom dodania v predchádzajúcom mesiaci. Dnes som sa zase trochu radila a že zákon vraví deň uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky ...........atd a to je deň dodania. ja už mám z toho španielsku dedinu.
Prosím ťa napíš mi po lopate kde si to mám ako nastaviť. Vytvorila som si cvičnú firmu kde som to skúšala milion krát na jednej faktúre.Otvorím knihu záväzkov nahodím dátum evidencie 15.5.2011 dátum dodania 30.4.2011 v knihe evidencie dph to mám ako daňovu povinnosť za apríl to je dobre. Idem na zaučtovanie v učt.denníku dám dátum zaučtovania 15.5.2011 kedy mi došla v skutočnosti idem potiahnúť obrat 343 100 z hlavnej knihy a tu je ten zádrhel za apríl nula a táto daňová povinnosť sa mi na účte 343 100 prejaví v máji a už to nesedí...a vraj to nie je správne.ty keby si mala takýto prípad tak ti sedí 343 100 s DP DPH? Ak ano poraď mi prosím ťa aké dátumy by si v tomto konkrétnom prípade dala ty do ktorej knihy. Budem veľmi vďačná.
Dátum vystavenia 15.5.2011
dátum dodania 30.4.2011
faktúru som dostala 15.5.2011
IvetaH
01.06.11,12:16
Mám nastavené SERVIS - NASTAVENIE FIRMA - a tam je normálne zadaný počet dní 25 na evidenciu do starého mesiaca. Ja som si dala 0 dní a vždy mi potom dátum evidencie pasuje aj s dátumom DPH. Dátum dodania prepíšem podľa skutočnosti. A tým pádom mám všetko v rovnakom období.
A ten druhý prípad, že napr 343200 je DPH na vstupe, na konci mesiaca ju rozúčtujem na 343100 - to dávam do DP k DPH a 343201 - zostáva do ďalšieho daňového priznania. A keď tieto položky idem zaradiť do DP, tak ich preúčtujem z 343201 na 343100. Obvykle si to všetko hodím do xls súboru a tam si to vypárujem, aby som mala k DP doklad, na ktoré položky tento mesiac neuplatňujem odpočet ale mohla by som.
Asi tak to robím.
Danielam
01.06.11,16:10
Mám nastavené SERVIS - NASTAVENIE FIRMA - a tam je normálne zadaný počet dní 25 na evidenciu do starého mesiaca. Ja som si dala 0 dní a vždy mi potom dátum evidencie pasuje aj s dátumom DPH. Dátum dodania prepíšem podľa skutočnosti. A tým pádom mám všetko v rovnakom období.
A ten druhý prípad, že napr 343200 je DPH na vstupe, na konci mesiaca ju rozúčtujem na 343100 - to dávam do DP k DPH a 343201 - zostáva do ďalšieho daňového priznania. A keď tieto položky idem zaradiť do DP, tak ich preúčtujem z 343201 na 343100. Obvykle si to všetko hodím do xls súboru a tam si to vypárujem, aby som mala k DP doklad, na ktoré položky tento mesiac neuplatňujem odpočet ale mohla by som.
Asi tak to robím.

Ivetka prosím ťa mohla by si mi do súkromnej správy poslať nejakú tvoju mailovú adresu. Ja si to dnes večer vypracujem a skúsila by som ti pripojiť tlačové výstupy zajtra do mailu a poprosila by som ťa len sa na to pozreť či som to správne pochopila. Bola by som ti veľmi vďačná. Ozaj potrebujem súrnu pomoc :(
anithocka
09.06.11,08:59
viete mi prosím Vás povedať ako sa postupuje keď si stiahnem bankový výpis cez internetbanking? zaujíma ma predovšetkým či to napáruje platbu na uhradenú faktúru a či je jednoduchšie nahadzovať výpisy, alebo siahnúť a doúčtovať? nikdy som s tým nerobila tak by ma zaujímal Váš názor.
zk24
09.06.11,09:12
viete mi prosím Vás povedať ako sa postupuje keď si stiahnem bankový výpis cez internetbanking? zaujíma ma predovšetkým či to napáruje platbu na uhradenú faktúru a či je jednoduchšie nahadzovať výpisy, alebo siahnúť a doúčtovať? nikdy som s tým nerobila tak by ma zaujímal Váš názor.

Nikdy som s tym nerobila. Vzdy to robim manualne. nejako neverim ze to moze nejako inteligentne fungovat. Castokrat zakaznik uhradi platbu s takymi divnymi udajmi, ze mam problem to naparovat rucne, a nie to este aby to rozoznal pocitac. Ale ked to skusis, a bude fungovat, daj vediet, rada vyskusam....
anithocka
09.06.11,12:14
no zk24 ja to tiež manálne účtujem neskúšala som to no včera mi jeden zamestnanec vnukol túto myšlineku tak pátram po tom že ako to fuguje a či to má aj nejaké výhody...skúšala som to v inom softe a to bola katastrófa tak ma zaujíma Oberon ako to má poriešené..
zk24
11.07.11,08:27
Ahojte,

kam v mzdach zadavate 1% z OC automobilu vyuzivaneho na sukromne ucely?
zk24
11.07.11,08:41
Ahojte,

kam v mzdach zadavate 1% z OC automobilu vyuzivaneho na sukromne ucely?

Uz som nasla. danena polozka 1
Melnick
11.07.11,12:15
no zk24 ja to tiež manálne účtujem neskúšala som to no včera mi jeden zamestnanec vnukol túto myšlineku tak pátram po tom že ako to fuguje a či to má aj nejaké výhody...skúšala som to v inom softe a to bola katastrófa tak ma zaujíma Oberon ako to má poriešené..

Má to poriešené výborne , iba si musíš veľmi zodpovedne predkontovať pravidlá a potom máš za pol minúty v účtovnom denníku aj 5000 položiek. Ja takto sťahujem z TB.:)
zk24
24.07.11,20:29
Ahojte, mate hint na nasledujucu vec?

Pride faktura za telef.sluzby. Nahodim cez knihu zavazkov, dam moznosti - zauctovat v UD, a zauctujem: 518/321, dajme tomu v sume 100 €.

Klient uhradi fakturu na pobocke - dostanem PPD vyzerajuci takto:
1. Uhrada faktury 100 €
2. Expresna platba 1€
Spolu prijate: 101 €

Ja v OBERONe idem do Knihy zavazkov, dam moznosti - Uhrada dokladu. Otvori sa mi UD, a uhradzam takto:

MD 321 (100 €)
MD 518 (1€)
/
D 211 (101 €)

Faktura vsak ostane v Knihe zavazkov svietit na cerveno s udajom: "Ostava uhradit: -1,00 €".

Ako riesite taketo veci, aby ste mali fakturu v knihe zavazkov zelenu? Viete to spravit jednym zapisom a mat to "zelene"?

Alebo to riesite cez dva samostatne zapisy v UD - najprv uhrada v sume 100€ a potom samostatny riadok v UD ako poplatok 1€?

Dakujem za rady.
JuKaS
24.07.11,21:30
Cez dva samostatne zapisy v UD - najprv uhrada v sume 100€ a potom samostatny riadok v UD ako poplatok 1€
zk24
24.07.11,21:34
Cez dva samostatne zapisy v UD - najprv uhrada v sume 100€ a potom samostatny riadok v UD ako poplatok 1€

Skoda, tomu som sa chcela vyhnut. Dakujem.
IvetaH
01.08.11,17:52
Dobrý večer,
pokúšam sa vysielať do VšZP výkazy a stále mi píše, že v hlavičke má byť 20 údajov a mám len 18 resp. 19.
Prosím vás, čo mám zle? Vám to ide bez problémov?
Ďakujem
Dana1
01.08.11,18:00
aj ja som mala dnes ten istý problém, nakoniec som natípovala ručne el.výkaz.
EPk
02.08.11,15:14
Dobrý večer,
pokúšam sa vysielať do VšZP výkazy a stále mi píše, že v hlavičke má byť 20 údajov a mám len 18 resp. 19.
Prosím vás, čo mám zle? Vám to ide bez problémov?
Ďakujem

Na stranke VSZP som nasla vysvetlenie
Zmeny vo vykazovaní predavkov na poistné[/h2]
Dátum publikovania: 30.6.2011MU ÚDZS č. 3/3/2008 účinné od 31.5.2011

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou s účinnosťou od 31.05.2011 novelizoval Metodické usmernenie (ďalej len "MU") č. 3/3/2008 "Spôsob a forma vykazovania preddavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie".
Zmeny v MU 3/3/2008 sa týkajú dátového rozhrania dávky 514:
V 1. vete záhlavia dávky sa zmenili nepovinné položky č. 7 (telefón) a položka č. 9 (email) na povinné položky. Tieto položky sa uvádzajú ako povinné od účinnosti MU 3/3/2008.
V 2. vete záhlavia dávky sa zmenili nepovinné položky č. 10 (Skutočná výška príjmu celkom - zamestnanci bez ZP) a položka č. 11 (Skutočná výška príjmu celkom - zamestnanci so ZP) na povinné. V dávkach odoslaných do 31.7.2011 sa tieto položky ako povinné nevykazujú. V dávkach odoslaných od 1.8.2011 platitelia položky č. 10 a 11 uvádzajú.
V 3. vete záhlavia dávky pribudla nová povinná položka č. 20 (Celkový počet zamestnancov prihlásených vo všetkých zdravotných poisťovniach). V dávkach odoslaných do 31.7.2011 sa táto položka nevykazuje. V dávkach odoslaných od 1.8.2011 platitelia položku č. 20 uvádzajú.
Ďakujeme za spoluprácu.

Autor:Sekcia zdravotného poistenia Kontakt:infolinka@vszp.sk

Takze treba do r. 3 pridat na koniec položku č.19 (poznámka) a č. 20 (Celkový počet zamestnancov prihlásených vo všetkých zdravotných
poisťovniach) napr. |6
kornelia2
16.08.11,08:21
Ahojte,
mam dilemu,viem ze sa to uz tu rozoberalo ale mam stoho gulas:
vystaveny dobropis s -minusom ,riadok v DPH 21??? oprava dane podľa § 53 (zníženie) 20,21
nasla som danushka prispevok č.139
a, Oprava dane podľa §25 odst. 1 až 3 /zvýšenie/ riadok (1 , 3 )
b, Oprava dane podľa §25 odst. 1 až 3 /zníženie/ riadok (1 , 3 )
----týka sa dodania tovaru a služby podľa § 8 a 9 zákona
toto považujem za situáciu pri vyšlom tuzemskom dobropise
Jukas pise prispevok c.130
oprava dane podľa § 53 (zvýšenie) 20,21,
oprava dane podľa § 53 (zníženie) 20,21
ktore??
:mee::mee:
JuKaS
16.08.11,21:08
Prečítaj celý príspevok č. 139 od Danushky , tam je to krásne rozpísané :)
kornelia2
17.08.11,08:10
Jukas ja som sa chcela iba ubezpecit ci som to dobre pochopila, to znamena ze po b?

---------------------------------------------------------------------------------
je to paragr.25-Oprava dane
vango
24.08.11,11:30
Dobrý večer,
pokúšam sa vysielať do VšZP výkazy a stále mi píše, že v hlavičke má byť 20 údajov a mám len 18 resp. 19.
Prosím vás, čo mám zle? Vám to ide bez problémov?
Ďakujem

Mne to robilo tiez. Po stiahnuti novej verzie Oberonu z augusta 2011 bol tento problem odstraneny.
dyjana1
30.08.11,07:03
Dobrý večer,
pokúšam sa vysielať do VšZP výkazy a stále mi píše, že v hlavičke má byť 20 údajov a mám len 18 resp. 19.
Prosím vás, čo mám zle? Vám to ide bez problémov?
Ďakujem


doporučujem stiahnuť up grade
zk24
23.09.11,20:45
Ahojte,

ako prosim uctujete samozdanenie v Oberone?

1) zahranicna faktura za sluzby: cez knihu zavazkov - moznosti - zauctovanie dokladu: 518/321 (nezaradit do priznania DPH). Suma napr. 1000 €

2) samozdanenie: interny doklad cez uctovny dennik: 343.AE / 343. AE (daň platená príjemcom podľa §69 ods.3 a §49 odst.2b (11,12;20,21)). Suma 200 €

Takto som to skusila ale pri danove priznanie dph mi to tlaci hluposti. pocita mi ako zaklad DPH 200 € a z toho dan 40 €. Potrebujem dotat do zakladu dane 1000, do dane 200 a zaroven do odpocitania 200.

Ako tam nastavujete prosim tie typy DPH, pripadne ako to rozuctovavate, aby Vam to pocitalo spravne?

Moc moc dakujem.
zk24
23.09.11,21:47
Už viem. Dam to do jedneho zapisu. Do hlavicky dam jeden spolocny typ dane: daň platená príjemcom podľa §69 ods.3 a §49 odst.2b (11,12;20,21)). A do jednotlivych riadkov v zapise uz pre kazdu 343-jku samostatnu dan.
zk24
29.09.11,19:18
Ahojte,

ako riesite suhrnne vykazy v oberone? Ked zadavam faktury do knihy pohladavok (vystavene FA do zahranicia, s prenosom danovej povinnosti na odberatela) zadavam "Nezaradit do priznania DPH". Ide o prenos danovej povinnost podla §69 odst.3. V typoch DPH je sice taka moznost, ale ta taha FA do danoveho priznania, ak by som bola prijemcom sluzby ja a robila samozdanenie.

Vsimla som si ze v Knihe DPH cez moznosti OBERON ponuka moznost vyexportovat Suhrnny vykaz. Lenze ja v knihe DPH nemam ziadne udaje, kedze vsetky moje vystavene FA maju prenos danovej povinnosti na zahranicneho odberatela, takze cela moja Kniha DPH je prazdna.

Zatial robim SV rucne. Viete poradit co nastavit na vystavenu FA aby mi ju tahalo do suhrnneho vykazu?

Dakujem krasne
EPk
30.09.11,06:20
Ahojte,

ako riesite suhrnne vykazy v oberone? Ked zadavam faktury do knihy pohladavok (vystavene FA do zahranicia, s prenosom danovej povinnosti na odberatela) zadavam "Nezaradit do priznania DPH". Ide o prenos danovej povinnost podla §69 odst.3. V typoch DPH je sice taka moznost, ale ta taha FA do danoveho priznania, ak by som bola prijemcom sluzby ja a robila samozdanenie.

Vsimla som si ze v Knihe DPH cez moznosti OBERON ponuka moznost vyexportovat Suhrnny vykaz. Lenze ja v knihe DPH nemam ziadne udaje, kedze vsetky moje vystavene FA maju prenos danovej povinnosti na zahranicneho odberatela, takze cela moja Kniha DPH je prazdna.

Zatial robim SV rucne. Viete poradit co nastavit na vystavenu FA aby mi ju tahalo do suhrnneho vykazu?

Dakujem krasne
V knihe DPH kliknem na danu Fa a zobrazi sa okno "Zapis v knihe evidencie DPH" a tam predposledny riadok je Suhrnny vykaz (vyberiem moznost podla potreby).
zk24
30.09.11,07:15
V knihe DPH kliknem na danu Fa a zobrazi sa okno "Zapis v knihe evidencie DPH" a tam predposledny riadok je Suhrnny vykaz (vyberiem moznost podla potreby).

Ale ja ju v knihe DPH nemam, kedze pri jej pridavani zadavam typ DPH "nezaradit do DPH"..... Aku moznost tam treba teda zadavat, aby sa mi zobrazila v Knihe DPH, ale netahalo mi to do DP DPH?
Sarlotka
01.10.11,22:05
Ahojte,

ako riesite suhrnne vykazy v oberone? Ked zadavam faktury do knihy pohladavok (vystavene FA do zahranicia, s prenosom danovej povinnosti na odberatela) zadavam "Nezaradit do priznania DPH". Ide o prenos danovej povinnost podla §69 odst.3. V typoch DPH je sice taka moznost, ale ta taha FA do danoveho priznania, ak by som bola prijemcom sluzby ja a robila samozdanenie.

Vsimla som si ze v Knihe DPH cez moznosti OBERON ponuka moznost vyexportovat Suhrnny vykaz. Lenze ja v knihe DPH nemam ziadne udaje, kedze vsetky moje vystavene FA maju prenos danovej povinnosti na zahranicneho odberatela, takze cela moja Kniha DPH je prazdna.

Zatial robim SV rucne. Viete poradit co nastavit na vystavenu FA aby mi ju tahalo do suhrnneho vykazu?

Dakujem krasne
podla toho co fakturujes:vyberies typ DPH či už konkrétne v predkontacii alebo len priamo pri vystavení faktury konkretnu evidenciu § 8,11,15,16,49 nasledne v knihe evidencie DPH (zelene talcitko na liste tretie od konca) rozkliknes prislusnu evidenciu a pri suhrnnom vykaze rolovacie vyberies pre danú fakturaciu konkretnu položku : (nezaradit, sluzby, ostatne dodavky tovaru, trojstranný obchod)
Sarlotka
01.10.11,22:05
Ale ja ju v knihe DPH nemam, kedze pri jej pridavani zadavam typ DPH "nezaradit do DPH"..... Aku moznost tam treba teda zadavat, aby sa mi zobrazila v Knihe DPH, ale netahalo mi to do DP DPH?

definuj predmet fakturacie do zahranicia...
zk24
01.10.11,22:45
definuj predmet fakturacie do zahranicia...

Su to poskytnute sluzby do zahranicia. V type DPH teda vyberat formu evidencie? Tie moznosti som nikdy este nevyberala, len konkretne DPH-cky. Uz ked to budem mat v knihe DPH uz viem ako pokracovat. Len som to nevedela dostat do Knihy DPH tak, aby sa mi to nezaratavalo do DP DPH.
Sarlotka
02.10.11,09:13
Su to poskytnute sluzby do zahranicia. V type DPH teda vyberat formu evidencie? Tie moznosti som nikdy este nevyberala, len konkretne DPH-cky. Uz ked to budem mat v knihe DPH uz viem ako pokracovat. Len som to nevedela dostat do Knihy DPH tak, aby sa mi to nezaratavalo do DP DPH.

v type dph v knihe pohladavok - evidencia § 15 ods 1 v zmysle zakona o dph
miestom dodania sluzby zdanitelnej osobe, je miesto kde ma tato osoba sidlo - vystavena faktura je teda bez DPH
nasledne v knihe evidencie dph rozkliknes a pri suhrnom vykaze vyberies sluzby a v suhrnom vykaze ti da kod 2 (sluzby...
zaroven to mas v podkladoch dph
hotovka :)
zk24
02.10.11,09:40
Fantázia !! Vždy som na tieto faktury davala iba "nezaradit do priznania DPH" a moznost zaradit do suhrnneho vykazu som nenasla.... preto mi to neslo...

Veľká vďaka.
GAP
11.11.11,10:41
Akú sumu mám zadať do personalistiky zamestnancovi, keď v zmluve je dohodnutá mesačná odmena 1138€ ale PP mu začal 19.9.2011? Ak zadám celú sumu tak mi nahodí aj pri vypočte miezd celú sumu a neberie ohľad na uzatvorený PP k 19.9.
zk24
11.11.11,12:00
Akú sumu mám zadať do personalistiky zamestnancovi, keď v zmluve je dohodnutá mesačná odmena 1138€ ale PP mu začal 19.9.2011? Ak zadám celú sumu tak mi nahodí aj pri vypočte miezd celú sumu a neberie ohľad na uzatvorený PP k 19.9.

Ja nahadzujem celu mzdu. Ale potom pri tvorbe miezd zmenim pocet odpracovanych hodin, a malo by to samo prepocitat... Nemam to pred sebou, tusim tam je tlacitko "Upravit mzdu" alebo nieco take.
GAP
11.11.11,17:20
Ja nahadzujem celu mzdu. Ale potom pri tvorbe miezd zmenim pocet odpracovanych hodin, a malo by to samo prepocitat... Nemam to pred sebou, tusim tam je tlacitko "Upravit mzdu" alebo nieco take.

Aj to tak robím, ale zle mi to spočíta. Ak si to vyrátam na kalkulačke, tak mi vyjde suma ako základná mzda 440,52€ ( 1138÷31×12kalendárnych dní) ale v oberone mi nahodí sumu 620,73€. A ja neviem čo s tým. V kolonke úprava miezd som nahodila 12 dní a 96 hodín, pričom aj tu mi program hneď na začiatku nahodil chybne a dal mi 14dní a 112 hodín. Ešte som skúšala že som zadala iba 10dní( teda pracovných aj ked je to mesačná mzda ) a 80 hodín ale tiež mi zle nahodí v sume 517,27€. Teda neviem či robím alebo počítam nejako chybne.
Poradite?
zk24
11.11.11,17:26
Aj to tak robím, ale zle mi to spočíta. Ak si to vyrátam na kalkulačke, tak mi vyjde suma ako základná mzda 440,52€ ( 1138÷31×12kalendárnych dní) ale v oberone mi nahodí sumu 620,73€. A ja neviem čo s tým. V kolonke úprava miezd som nahodila 12 dní a 96 hodín, pričom aj tu mi program hneď na začiatku nahodil chybne a dal mi 14dní a 112 hodín. Ešte som skúšala že som zadala iba 10dní( teda pracovných aj ked je to mesačná mzda ) a 80 hodín ale tiež mi zle nahodí v sume 517,27€. Teda neviem či robím alebo počítam nejako chybne.
Poradite?

Prepocet podla kalendarnych dni nie je spravny.*
Musite to vydelit poctom pracovnych dni v septembri a krat odpracovany pocet dni. Teda 1138/22*10 = 517,27 €. Toto je podla mna spravny vysledok. Ak som vypocitala spravny pocet pracovnych dni v septembri...*
GAP
11.11.11,17:31
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
jana32
13.11.11,18:33
Dobrý večer, prosím o radu, v jednoduchom účtovníctve som si v peňažnom denníku nahodila príjem do pokladne a dala som si vytlačiť pokladničný doklad. Potrebujem všek mať na pokladničnom doklade meno človeka, ktorý mi platbu uhradil a netuším ako to zadať. Prosím poraďte
Sarlotka
13.11.11,18:48
Dobrý večer, prosím o radu, v jednoduchom účtovníctve som si v peňažnom denníku nahodila príjem do pokladne a dala som si vytlačiť pokladničný doklad. Potrebujem všek mať na pokladničnom doklade meno človeka, ktorý mi platbu uhradil a netuším ako to zadať. Prosím poraďte

No vo všeobecnosti sa to dá takto:

v peňažnom denníku nový , vybrať predkontáciu (pokladňa príjem) a vybrať obchodného partnera , tam si ho zadefinujete ...
pri tlači bude uvedený ako osoba od ktorej sa prijalia hotovosť do pokladne
toto ste mysleli?
jana32
14.11.11,04:14
No vo všeobecnosti sa to dá takto:

v peňažnom denníku nový , vybrať predkontáciu (pokladňa príjem) a vybrať obchodného partnera , tam si ho zadefinujete ...
pri tlači bude uvedený ako osoba od ktorej sa prijalia hotovosť do pokladne
toto ste mysleli?

Sarlotka dakujem, ja som si to aj tak zadala, ale na samotny pokladnicny doklad mi to nevytlacilo - kolonka "Prijate od" mi ostava stale prazdna a ja tam potrebujem na pokladnicnom doklade mat meno toho cloveka. Dakujem
Melnick
14.11.11,11:31
toto ste mysleli?Sarlotka dakujem, ja som si to aj tak zadala, ale na samotny pokladnicny doklad mi to nevytlacilo - kolonka "Prijate od" mi ostava stale prazdna a ja tam potrebujem na pokladnicnom doklade mat meno toho cloveka. Dakujem


V PD sa postav na riadok , kde máš príjem od obchodného partnera zaúčtovaný a cez možnosti :
- Tlač
- Pokladničný doklad si daj vytlačiť PPD.

Za predpokladu, že máš obchodného partnera zaradeného so všetkými náležitosťami, budeš tam mať nielen jeho meno, ale aj IČO a DIČ.

V nastaveniach máš ešte možnosť určiť si koľkokrát potrebuješ PPD vytlačiť. Možnosť je 1-3 kusy PPD.
Sarlotka
14.11.11,12:41
Sarlotka dakujem, ja som si to aj tak zadala, ale na samotny pokladnicny doklad mi to nevytlacilo - kolonka "Prijate od" mi ostava stale prazdna a ja tam potrebujem na pokladnicnom doklade mat meno toho cloveka. Dakujem

este jedna vec ma napada, to sa mi raz stalo tiez mi pri tlaci nezobrazovala ochodneho partnera... ja som si pri zadavani obchodneho partnera kópirovala z orsr, aby som ho nemusela vypisovat (ctrl c , ctrl v) a potom mi ho akoby tento kopirovan text nevzala... skus teda prepisat celeho obchodneho partnera a potrvdit ok, ci to nepojde..
Sarlotka
03.12.11,18:38
Ahojte potrebujem poradit,

uctujem prvykrat v jednoduchom ucte uver a neviem ho dostat vo vykaze majetku a zavazkoch do polozky uver (len rucne) da sa to nejako pri evidovani uveru v knihe zavazkov? dakujem.
Melnick
04.12.11,12:51
Dá sa to, musíš dať správnu predkontáciu *740* + celú sumu úveru a následne ho v KZ ponižovať o jednotlivé splátky. Nezabudni si upraviť dátum splatnosti úveru, aby si mala záväzok vždy vysvietený až do celkovej úhrady úveru. V KZ budeš mať vždy aktuály stav dlžnej sumy ponížený o jednotlivé splátky a takýto aktuálny sa prenesie na konci roka do VoMaZ.
Sarlotka
04.12.11,15:48
ja neviem co robim zle presne takto to mam ale mne to nedava do uverov ale do zavazkov...

napisem vam moj postup, ci nerobim nahodou nejaku chybu
1. kniha zavazkov novy iny zavazok - zadefinujem obchodny partner, VS, splatnost
2. predkontaciu dam 740
3. zadam sumu
4. potrvdeim OK

nasledne mesacne ponizujem splatky

a mam to v zavazkoch a nie v uveroch... :(
Sarlotka
04.12.11,15:56
a ešte by som sa v oberone rada opytala, nakolko som si vsimla ze oberon meni cennik a teda aby som vedela zhodnotit spravy vyber ako viem najst pocet zapisov v uctovnom denniku... ( viem to len si uct. dennik ulozim v excelovom formate)
no podla mna je moznost najst aj v programe pocet zapisov v uct. denniku... neviete poradit niekto?
zk24
04.12.11,15:59
a ešte by som sa v oberone rada opytala, nakolko som si vsimla ze oberon meni cennik a teda aby som vedela zhodnotit spravy vyber ako viem najst pocet zapisov v uctovnom denniku... ( viem to len si uct. dennik ulozim v excelovom formate)
no podla mna je moznost najst aj v programe pocet zapisov v uct. denniku... neviete poradit niekto?

ahoj sarlotka,*

myslim ze to vidis stale hore na liste. Otvoris uctovny dennik, tak je tam nazov "uctovny dennik za cely uctovny rok (395). Vsetky doklady." To je cislo zapisov.*
obnovuje sa ale az po zatvoreni a otvoreni dennika, nie po kazdom pridanom zapise.*
Sarlotka
04.12.11,16:00
ahoj sarlotka,*

myslim ze to vidis stale hore na liste. Otvoris uctovny dennik, tak je tam nazov "uctovny dennik (395)" trebars. to je cislo zapisov.*
obnovuje sa ale az po zatvoreni a otvoreni dennika, nie po kazdom pridanom zapise.*

ach ja slepuch uz to vidim...:)

dakujeeeem to je ale ulahcenie...:D
Sarlotka
04.12.11,16:27
Prosim ta Zuzka a ako chapes toto?

zo stranky exalogic.sk
Typ licencie Multi zostáva zachovaný, platia však nasledujúce pravidlá:

neobmedzený počet spracovávaných firiem
obmedzenie počtu zápisov v peňažnom denníku programu Jednoduché účtovníctvo na 2000
obmedzenie počtu zápisov v účtovnom denníku programu Podvojné účtovníctvo na 5000
povolený počet spracovaných miezd programu Mzdy a personalistika na 240 za rok (priemerne 20 zamestnancov)

V prípade že ste mali zakúpenú licenciu Multi a ste veľká firma s veľkým počtom zápisov v evidenciách, prosíme Vás aby ste zvážili možnosť zakúpenia licencie pre jednu firmu podľa potreby, kde uvedené obmedzenia neplatia.

ze napr program podvojne uctovnictvo dokopy vsetky firmy co tam mam 5000 zapisov alebo 5000 zapisov v jednej firme?
zk24
04.12.11,16:37
Čozeeeeeeeeee? Oni pomenili licencie a aj takto dost zdrazeli? No pekne... musim si to nastudovat....*
Chapala by som to ze dokopy na licenciu je to 5000 zapisov. Doteraz bolo vsetko neobmedzene. To co je za blbost ze mas multilicenciu obmedzenu na zapisy? To si mam kupit multi licenciu a dalsie tri samostatne licencie?*
Co su chori? Normalne ma nas.ali...*
Sarlotka
04.12.11,16:38
no su tam zmeny ale este to asi len nahadzuju lebo sa vela veci neda rozkliknut, napr mini standard profi aspon mne nejde rozkliknut...
Sarlotka
04.12.11,16:40
no budeme to musiet najeko nakombinovat...:) ale este pockam na tie popisy inych licencii...:)
dyjana1
05.12.11,12:45
Ak 300 firiem, tak 300x5000 zápisov, lebo som tam volala. Na firmy nad 5000 zápisov treba licenciu zvlášť , tú čo volajú licencia pre jednu firmu. Čiže mna tým naozaj dojali. Našťastie je tu pozitívum v tom, že multi na obidva účtovníctva stojí teraz len 99€.
Sarlotka
05.12.11,13:30
suhlas aj ja som tam volala :) je to tak ako piše dyjana1 ...

a k tomu uveru co som pisala v par prispevkov dozadu v jednoduchom ucte mi zatial nevedeli poradit... dokonca na mi nalogovali do programu ale neslo im to... tak uvidim a ked dam vediet ako..:)

ale ja si aj tak myslim, ze oproti inym maju super ceny...:)
zk24
05.12.11,15:43
Tak potom aj tie mdzy su chapane tak ze 240 miezd rocne na kazdu firmu ...
no tak to neznie tak zle... ale skoda ze s tymi cenami isli podla mna dost hore.

Na rok 2011 som platila 159 € a teraz udem 198 €. Podla mna je to dost velky rozdiel. Isli s cenou hore o 25%. Tak to aby som aj ja zdrazela o 25%...
Sarlotka
05.12.11,17:38
ano aj mzdy 240 rocne a znamena to ze cca priemerne za rok 20 zamestnancov

kedze rok ma 12 mesiacov tak 240/12 je 20 zamestnancov na jednu firmu ( v pripade, ze by kazdy mesiac robilo presne 20 zamestnancov)

aj ked som rada, ze tam volal aj niekto iny, lebo som stale bola na pochybach ci dobre rozumiem... :))

inak uz funguju aj popisy mini, standard, rofi licencie...
zk24
05.12.11,17:44
Mne pripada v uvahu jedine multi....
Sarlotka
05.12.11,18:46
ja neviem ako sa odpoveda tak pod :)

no multi ak nemas ziadnu firmu nad 5000 poloziek v podvoj a 2000 v jednoduchom...
inak nasledne pre nu samostatne...
zk24
05.12.11,19:06
Tak že dole pod príspevkom (pri rýchlej odpovedi) zaškrtneš že minikomentar :)
zk24
05.12.11,19:08
ano ano, 5,000 položiek nemám na žiadnej firme. pozerala som a vychádza mi to max cca 3,000 položiek pri najvačšej firme. Takže sa vojdem... Ak bys om k multi musela kupovat samostatnu licenciu, tak kašlem na oberon a skusam mozno ten Humanet...
Melnick
05.12.11,19:25
Ale kočky, nefrflime ,ešte aj tak cenovo patrí Oberon medzi najdostupnejšie. Ja mám stále "multi verziu "už niekoľko rokov, no teraz musím pouvažovať, lebo jedna firma má viac ako 5000 zápisov a druhá viac ako 40 miezd . Do paroma - to bude šupa.
Asi to zabalím a pôjdem na Bora Bora. :D
zk24
05.12.11,20:05
Jeden z najlacnejších áno... ale keby som musela ešte dokupovat dalsie licencie na mzdy alebo samostatnu firmu, tak asi volim uz ine... uz to cenovo musi vychadzat pekne draho....
Ninna
06.12.11,09:39
No pekne dnes ráno začalo...To čo sú za "novoty" v OBERONE. Pre takú malú firmičku kde ste si kupovali ročnú licenciu pre JÚ mini za 63 eur - /mala som v nej do 1000 zápisov PD a neobmedzeny počet skladovych kariet/ teraz budem platiť 110eur. A to všetko len preto lebo poctivo vediem sklad a trochu som sa rozpísala na skladových kartách??? Šok ! Okrem toho že do tej malej firmičky musím zacvakať novú pokladňu lebo sme nechceli pokladňu s termotlačiarňou /pri zakladaní FI/ a firma v Prešove vyradila tieto pokladne a nedá sa načípovať....K čomu toto speje?
dyjana1
06.12.11,10:29
zdá sa že je to nejaká kartelová dohoda alebo čo, všetci dvíhajú ceny.....
poniektorí to rovno už avizujú, napríklad tu: http://www.madosoft.sk/Product/Pricelist
prečítajte si prvú vetu, mrp sa mi zdá tiež podvihalo ceny, pohoda cenník priznám sa je neprehľadný, neviem zistiť
v čom sa líši jazz od profi, lite a pod. s cenníkom money som na tom podobne, vidím že je to licencia
na jeden pc ale u oberonu viem že sa možem svoje veci ľubovolne premiestňovať z počítača na počítač kedy sa mi zachce, ale
či to môžem aj u money, to neviem, a teraz som pozrela kros, no tak základ je lacný, ale ak pridám DPH, majetok, pár kariet
a podobne, tak sranda tiež končí....
len tak lahko porovnať ceny veľmi ani nejde...
Ninna
06.12.11,10:40
zdá sa že je to nejaká kartelová dohoda alebo čo, všetci dvíhajú ceny.....
poniektorí to rovno už avizujú, napríklad tu: http://www.madosoft.sk/Product/Pricelist
prečítajte si prvú vetu, mrp sa mi zdá tiež podvihalo ceny, pohoda cenník priznám sa je neprehľadný, neviem zistiť
v čom sa líši jazz od profi, lite a pod. s cenníkom money som na tom podobne, vidím že je to licencia
na jeden pc ale u oberonu viem že sa možem svoje veci ľubovolne premiestňovať z počítača na počítač kedy sa mi zachce, ale
či to môžem aj u money, to neviem, a teraz som pozrela kros, no tak základ je lacný, ale ak pridám DPH, majetok, pár kariet
a podobne, tak sranda tiež končí....
len tak lahko porovnať ceny veľmi ani nejde...
Budem si musieť prezrieť cenníky....Ale momentálne mi je :mee::mad::mee:. Keby som len tušila že niečo menia na Sklade, určite by som si nezaložila viac ako 1000 kariet skladových, ale keď idete z neobmedzeným počtom a zrazu báác...Je to nespravodlivé si myslím.
Melnick
06.12.11,20:05
Tinka, naordinuj skladu redukčnú dietu. :):):D
Ninna
06.12.11,20:26
Tinka, naordinuj skladu redukčnú dietu. :):):D
Majka sa ti smeje...Ale ja mám hlavu v smútku...Čo ďalej...Či vôbec ďalej...
Sarlotka
07.12.11,00:07
prosim nemohli by ste prosim pozriet prispevok #1173 dakujem
zk24
07.12.11,07:37
Prepáč ja poradiť neviem, v JU neúčtujem.... aspon ti posuniem temu ...
Ninna
07.12.11,08:04
Ahojte potrebujem poradit,

uctujem prvykrat v jednoduchom ucte uver a neviem ho dostat vo vykaze majetku a zavazkoch do polozky uver (len rucne) da sa to nejako pri evidovani uveru v knihe zavazkov? dakujem.
Pozerala som to vo vykaze riadok je editovateľny - takže ručne. Tiež účtujem úver a tiež ručne.;)
Melnick
07.12.11,08:24
PRE ŠARLOTKU


Všetky riadky, ktoré sú vysvietené bielou farbou sú riadky, kde si sumy zadávate ručne.Je viac takých položiek, ktoré si zadávame do výkazu my, na konci účtovného obdobia.
Len pozor! Ak si úver zaevidujete ako tzv "veľký "záväzok voči banke a následne ho cez kód 740 ponižujete v KZ, tak ručne už do kolonky "úvery" nič nevpisujte, pretože výška úveru prípadne jeho zostatok ( po ponížení mesačnými splátkami ) je už zahrnutá v celkovej sume záväzkov.
Sarlotka
07.12.11,10:34
DAkujem Vam , takze len rucne ... a ano ked si zadam celkovu sumu do zavazkov tak vo vykaze o majetku a zavazkoch nie je mozne tuto sumu prepisat resp rozdelit na uver a zavazky...
jana32
03.01.12,04:14
Dobrý deň, prosím Vás poraďte mi, doniesol mi podnikateľ papiere, predtým mu to robila účtovníčka na inom programe, ja mám Oberon a neviem ako zadať počiatočné stavy. Ďakujem.
zk24
03.01.12,07:18
Ahoj,

v uctovnom denniku si zvol typ dokladu "počatočný stav" a zadavaj normálne ručne
701/411 5,000
211/701 1500

a tak dalej.
avalik
12.01.12,19:37
mimotemy

Chcela by som zacat uctovat PU - ucto som mala na VS, mam pocit ze sa celkom dobre orientujem ... ale nikdy som neuctovala. Robim si sice FA aj vediem sklad. Mam aj svoju uctovnicku, ale ta robi v Krose. Rada by som si casom viedla sama aspon svoje uctovnictvo v Oberone. Nevzali by ste ma niekto v BA na staz? Mam cas tak 2 dni do tyzdna. Ak mate niekto zaujem prosim SS. Dik :)
zk24
20.01.12,13:25
Ahojte,

len taká jednoduchá otázka - dá sa z OBERONu tlačiť "zoznam dokladov"? Napríklad dám si v účtovnom denníku vyfiltrovať všetky a zobraziť iba interné doklady. Nechcem si ich tlačiť všetky ze na kazdú stranu jeden a tak. Stačil by mi iba taky zoznam internych dokladov tak ako sa zobrazuje na monitore ked je to vyfiltrovane:

1: 1.1.2011. Interny doklad: ID-11-001. Preúčtovanie HV: 431 100 428 100
2: 2.1.2011. Interny doklad: ID-11-002. Casove rozlisenie nakladov: 518 100 381 100

to len ako príklad ako si to predstavujem. Alebo da sa to niekde exportovat do xls napríklad?

Chcem si totiž vytlačiť všetky ID, ale nepotrebujem to tlačiť na 50 strán, stačí mi jedna strana so zoznamom.

Ak to nepojde, tak to spravím ako "print-screen" obrazovky a vytlačím ako obrazok. ak by to vsak islo inteilgentnejšie, tak budem rada.

Dakujem.
zk24
20.01.12,13:26
looooooooooooool ... to sú čísla účtov a nie telefonne cisla :D :D :D :D :D :D
zk24
20.01.12,13:34
Oo.. už to zmenilo na čísla účtov :)
zk24
20.01.12,13:35
už som to našla.... že sa to dá exportovať do Microsoft Access databázy.... to mi uplne stačí. Takže už netreba.
dyjana1
20.01.12,13:45
dá sa to aj priamo v programe vytlačiť, v Tlačových výstupoch, Účtovný dennik... je to piata zostava
zk24
20.01.12,13:52
Super...
martatak
20.01.12,20:46
Zdravím, rada by som sa opýtala, mam ID, ktorý je nedaňový náklad, a neviem kde ho mám označiť že je nedaňový, pretože mi stále v uzávierke vybieha ako daňový a neviem ako ho mam odtiaľ vybrať , aby som ho mohla nechať zaúčtovaný. Ďakujem
zk24
20.01.12,21:40
no možno poradia skusenejši, ale ja mam pocit ze to nejde zadat. aspon som na nic take nenarazila zatial. ja
nechávam zaúčtovaný a následne v daňovom priznaní upravujem základ dane o pripocitatelne / odpočitatelne polozky.
Sarlotka
22.01.12,14:55
Rada by som sa poradila, da sa niekde nastavit, ked si davam tlac, smerovanie obrazovka a hore na liste mi dava 75 % a ja si to preklikavam na 100 % nakolko to nevidim... da sa niekde nastavit, ze mi vzdy dany tlacovy subor zobrazi ako 100 % a nemusim si preklikavat zvacsovat ?

snad som sa vyjadrila aspon trosku zrozumitelne...:))

dakujem
avalik
22.01.12,15:20
Rada by som sa poradila, da sa niekde nastavit, ked si davam tlac, smerovanie obrazovka a hore na liste mi dava 75 % a ja si to preklikavam na 100 % nakolko to nevidim... da sa niekde nastavit, ze mi vzdy dany tlacovy subor zobrazi ako 100 % a nemusim si preklikavat zvacsovat ?

snad som sa vyjadrila aspon trosku zrozumitelne...:))

dakujem

servis - nastavenia uzivatel - tlacove vystupy a na 1. karte nahlad si upravis %
Sarlotka
22.01.12,19:58
servis - nastavenia uzivatel - tlacove vystupy a na 1. karte nahlad si upravis %

fantastikus :) dakujem
Melnick
22.01.12,22:29
Zdravím, rada by som sa opýtala, mam ID, ktorý je nedaňový náklad, a neviem kde ho mám označiť že je nedaňový, pretože mi stále v uzávierke vybieha ako daňový a neviem ako ho mam odtiaľ vybrať , aby som ho mohla nechať zaúčtovaný. Ďakujem

Neviem či som Vás dobre pochopila, ale ..... Nová predkontácia a zadať všetko tak ako si to v účtovníctve želáte . Dá sa to tak v JU ako aj PU , len si treba vytvoriť novú predkontáciu.
martatak
23.01.12,10:35
V JU sa to dá, ale v PU som to nikde nenašla
avalik
23.01.12,16:00
V JU sa to dá, ale v PU som to nikde nenašla

tie predkontacie boli myslene asi podobne ako tu: http://www.porada.sk/t36312-evidencia-nedanovych-nakladov.html
Melnick
23.01.12,16:03
Predkontácie
Nový - určíš číslo napr. 767
Názov : nedaňový a špecifikuj si ho
Typ : ID
Účty - vyber číslo ned. nákladu , uprav si v účtoch analytiku a hotovo.
zk24
23.01.12,19:06
Stale to však uvidí v hospodárskom výsledku započítané ale, nie? Ja som pochopila ze nechce aby sa jej to tahalo do HV a teda aby nemusela riesiť pipocítatelné a odpocitatelné polozky...
jana32
24.01.12,18:49
Dobrý deň, prosím Vás dá sa v programe Oberon vytvoriť zostava pre elektronické zaslanie DPH na daňový úrad? Ja som to ešte nerobila. A je tá povinnosť zaslať to elektronicky od 1.1.2012 alebo až od 1.4.2012? Ďakujem
Melnick
24.01.12,21:09
Ja som DPH neodosielala elektronicky, ale priateľka účtovníčka - áno- takže určite sa dá, lebo má SW -oberon.
A tá povinnosť je od 1.4.2012.


Daňové riaditeľstvoSlovenskej republiky
Elektronické podávanie daňových priznaní v roku 2012
BANSKÁ BYSTRICA 8. decembra 2011: V súvislosti s legislatívou schválenouna decembrovej schôdzi Národnej rady SR pripravuje daňová správa začiatkomroka 2012 zavedenie novej formy plnohodnotnej elektronickej komunikácie. Tádaňovým subjektom zjednoduší komunikáciu s daňovými orgánmi. Zároveň
nový Daňový poriadok (Zákon č. 563/2009 Z.z.) zavádza pre niektoré skupinydaňových subjektov povinnosť doručovať podania daňovému a colnémuorgánu výlučne elektronicky.
Na prebiehajúcej schôdzi NR SR poslanci NR SR schválili novelu zákona(Zákon č. 563/2009 Z.z), ktorá posúva účinnosť povinnosti komunikovať elektronickypre vymedzené daňové subjekty z pôvodného termínu 1. januára 2012 na 1. apríla2012.
Podľa ustanovenia § 14 nového Daňového poriadku je povinný doručovať podaniaelektronickými prostriedkami:
a.) daňový subjekt, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty,
b.) daňový poradca za daňový subjekt, ktorého zastupuje pri správe daní,
c.) advokát za daňový subjekt, ktorého zastupuje pri správe daní,
d.) zástupca neuvedený v písmenách b) a c) za daňový subjekt, ktorý je platiteľom danez pridanej hodnoty, ktorého zastupuje pri správe daní.Nová povinnosť sa vzťahuje na všetky podania, ktoré je povinný alebo oprávnenývymedzený okruh subjektov podať. Výnimku podľa § 14 odseku 2 tohto ustanovenia tvoriaprílohy podania, ktoré môžu subjekty doručovať aj inak ako elektronickými prostriedkami.
Daňová správa pripravuje začiatkom roka 2012 zavedenie novej bezplatnejformy elektronickej komunikácie. Daňový subjekt získa možnosť plnohodnotneelektronicky komunikovať aj bez potreby zakúpenia zaručeného elektronickéhopodpisu ZEP, čo zvyšuje užívateľský komfort daňovníka.Zároveň ostáva zachovaný súčasný spôsob elektronického doručovania podaní nazáklade uzatvorenia Dohody o spôsobe doručovania písomností elektronickýmiprostriedkami alebo so zaručeným elektronickým podpisom.
Nový systém elektronickej komunikácie zamedzí problémom s nedostupnosťou portáludaňovej správy, známe zo záťažových období minulých rokov.
Ďalšie informácie Vám poskytne:
Mgr. Gabriela Dianová, hovorkyňa DR SR, tel:+421 48 4393905, mobil: +421 903 554 329e-mail: gabriela.dianova@drsr.sk, Daňové riaditeľstvo SR, Nová 13, 975 04 Banská Bystrica
zk24
25.01.12,08:20
Ja som v OBERON-e nenašla zatial nejakú zostavu ktora by sa dala uploadnut priamo do eDANE alebo eTAX. Suhrnny vykaz tam je vo formate xml ale DP DPH tam nemam. takze si ho musim v eDANE alebo eTAXe vypisat vzdy ručne.

ak niekto našiel kde sa nejake xml dp dph nachadza, privitam info.
Zelkaem
25.01.12,08:32
S Oberonom som spokojná, robím JÚ, PÚ, Mzdy a celý balík s licencoiu na rok 2012, t.j. PÚ profi, JÚ aj Mzdy štandard stojí len 140,00 €. Aktualizácie si sťahujem cez internet, je to veľmi jednoduché.
zk24
25.01.12,08:50
ja som tiež s ním spokojna.... Multi licencia išla síce rapídne hore tento rok, čo ma trošku sklamalo, ale čo už... Multi licencia na rok 198 (PU+JU+MAP)
Ninna
25.01.12,08:59
Chcem sa Vás opýtať OBEROŇÁČKY:
pri tlačení daň.priznania DPH a následnom nahodení do E-dane mi nesedí výpočet po zadaní základu pre daň riadok 03. Rozdiel je v cente ale ako mám postupovať? Platí čo vypočíta e-dane alebo program OBERON? riešil to už niekto?
zk24
25.01.12,09:07
To co ti vyšlo reálne podla oberonu... Je to v tom ze dan sa pocita zo zakladu dane kazdeho bloku zvlast a vo velkych uhrnoch to moze robit centove rozdiely. Ak by si dala to co ti vypocitalo eDANE a uhradila podla eDANE tak sa ti nevynuluje 343-jka v uctovnictve. Takze to prepis podla svojej evidencie. eDANE by ti to mali zobrat aj ked budu papulovat.
avalik
25.01.12,09:11
ja som cerstva Oberonacka - mam momentalne PU + sklady za 90,-. Zda sa, ze sa celkom uspesne zoznamujem s programom. Co mi ale vadi je zbytocne velky format uctovneho dokladu (v omege sa mi zda uspornejsi), tiez mi na uctovnom doklade chyba predtlacene "schvalil" - ale uz na tom pracujem, vyzera to, ze si vytvorim vlastny format :)
zk24
25.01.12,09:22
Ja som si vacsinu tlačových formátov upravila podľa seba. Je to celkom šikovné.
Ninna
25.01.12,13:09
zk24 prosím Ťa ja som tam uz aj vstupovala ale nevyznam sa v tom...ako nato? poraď?
zk24
25.01.12,18:52
Ahojte baby,

potrebovala by som súrne pomoc... platca DPH:

V 01/2011 účtovaná faktúra:

518 (1000 €)
343 (200 €)
/
321 (1200 €)

Cez knihu závazkov:
Typ: Faktúra
Typ DPH: Odpočítanie dane §51 odst.1 písm.a) - plný odpočet

V 11/2011 došiel dobropis: /Volá sa to síce Faktúra a je to na zápornú sumu, ale v texte je ze "dobropisujeme Vám...."
Dátum dodania: 1/11/2011

Kniha záväzkov:
Typ: Dobropis
Typ DPH: Odpočítanie dane §51 odst.1 písm.a) - plný odpočet

V účtovnom denníku účtovanie:
518 (-100)
343 (-20)
/
321 (-120)

No a tu mám problém. Aký typ DPH zadať pri tom dobropise? Stále mi to totižto ťahá v knihe DPH do odpočtu v kladných sumách a teda mi to navyšuje odpočet DPH, napriek tomu že by som mala nejakú DPH vrátiť, kedže celý odpočet som si uplatnila v 1/2011.
Skúšala som dávať záporné hodnoty do dobropisu, že nechať odpočítanie podľa §51 ale zadať sumu faktúry -120 €, ale to mi nezoberie, lebo že cena nemôže byť záporná.

Prosíím poradte ako to má byť správne nastavené všetko aby mi to nedávalo do DP DPH ako moje "plus", teda moje odpočítanie, kedze ja tu DPH musím vrátiť.

Dakujem
Dana1
25.01.12,18:57
treba dať zápornú položku m.j.
zk24
25.01.12,19:04
Stokrát vďakaaaaaaaaaaaaaaaa.... záporné množstvo ma vôbec nenapadlo...keďže sa jedná o službu................
Ďakujeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeem.....
Dana1
25.01.12,19:14
:) za málo, pekný večer prajem.
dyjana1
26.01.12,08:32
No aj mna to prekvapilo, ale zase moja kamarátka si pochvaluje, lebo jej sa cena znížila zo 154€ na 99€ , kedže nerobí mzdy...
Marquis de la Cic Mur-Mur
26.01.12,16:01
Ja neviem čo sa sťažujete, to platíte 100 alebo 200 evri za celý rok a živíte sa tým? Viete koľko platia projektanti za CAD systémy? Veď ak je to Váš nástroj na fungovanie na celý rok, tak čo by ste to chceli za 10 evri?
zk24
26.01.12,19:33
Mozno si ja pytam za klienta 50 € mesačne. Projektant vypyta 3,000 € za projekt, ktory mu trva tyzden...
Ninna
27.01.12,08:15
To co ti vyšlo reálne podla oberonu... Je to v tom ze dan sa pocita zo zakladu dane kazdeho bloku zvlast a vo velkych uhrnoch to moze robit centove rozdiely. Ak by si dala to co ti vypocitalo eDANE a uhradila podla eDANE tak sa ti nevynuluje 343-jka v uctovnictve. Takze to prepis podla svojej evidencie. eDANE by ti to mali zobrat aj ked budu papulovat.
Sa chcem opýtať či nikto nemal problém s vystavenou faktúrou odberateľovi pri takomto spôsobe výpočtu DPH - zo základu jednotlivých položiek?

Z vlastnej skúsenosti /nie práve príjemnej/ som musela ručne opraviť DPH zo základu nakoľko mi reklamovali faktúru že nie je správne vystavená. Bola vystavená na dosť vysokú sumu s cca 50 položkami a tam to už rádovo narobilo dosť veľkú šarapatu...o ktorej som ja ani len netušila.
Ninna
27.01.12,08:17
zk24 prosím Ťa ja som tam uz aj vstupovala ale nevyznam sa v tom...ako nato? poraď?
posúvam... ako upraviť, prispôsobiť formáty jednotlivych tlačových vystupov?
avalik
27.01.12,09:31
posúvam... ako upraviť, prispôsobiť formáty jednotlivych tlačových vystupov?

v pomocnikovi, na karte register si daj vyhladat "tlacove vystupy" a tam vyber "Ako upravit tlacove vystupy"
Ninna
27.01.12,10:04
ďakujem, som sa nato aj v OBERONE dotazovala cez E-mail ale neodpovedali mi na túto otázku..poskúšam , hádam pomôže;)
jana32
10.02.12,16:20
Dobrý večer, prosím Vás ako sa dajú dodatočne nahodiť počiatočné stavy v PU v Oberone? Neviem kde to mám zadať, ja som počas roku robila účto, ale doklady od predchádzajúcej ekonómky za rok 2010 som dostala do ruky až teraz! Prosím poraďte mi.
jana32
10.02.12,16:49
Dobrý večer, prosím Vás ako sa dajú dodatočne nahodiť počiatočné stavy v PU v Oberone? Neviem kde to mám zadať, ja som počas roku robila účto, ale doklady od predchádzajúcej ekonómky za rok 2010 som dostala do ruky až teraz! Prosím poraďte mi.

Prosím , poraďte mi. Svoje doklady mám nahodené, len na tomto som ostala stáť. Ďakujem
Dana1
10.02.12,17:04
no ja som to robila ručne, nahodila som si predkontácie k 701 - počiatočné stavy.
avalik
10.02.12,17:27
Prosím , poraďte mi. Svoje doklady mám nahodené, len na tomto som ostala stáť. Ďakujem


Zadanie počiatočných stavov


Zadaním počiatočných stavov sa myslí zadanie počiatočných stavov účtov v programe Podvojné účtovníctvo. Počiatočné stavy sa zadávajú priamo do účtovného denníka, účtujú sa oproti začiatočnému súvahovému účtu 701.
Ak ste účtovali predchádzajúce účtovné obdobie na tomto programe, počiatočné stavy program vytvorí automaticky pri účtovnej závierke (http://www.porada.sk/ucp_ponuka3_obdobie.htm).
V prípade ak začínate účtovať prvé účtovné obdobie na tomto programe, je potrebné ešte zaevidovať všetky neuhradené pohľadávky a záväzky. Tieto zaevidujte v knihách Kniha pohľadávok (http://www.porada.Ucj/ucj_ponuka2_knihaPohladavok.htm) a Kniha záväzkov (http://www.porada.sk/ucp_ponuka2_knihaZavazkov.htm) s dátumami z pôvodnej evidencie. Potom pri úhrade týchto faktúr bude doklady možné "vypárovať".
EPk
13.02.12,10:13
Ja si v januari ponahadzujem niektore pociatocne stavy rucne, (taku vatu - aby som mohla lepsie kontrolovat pokladne, ucty ...) a po zavierke ich vymazem.
Melnick
13.02.12,11:40
DO POZORNOSTI :

V stredu 15.02.2012 bude vydaná nová verzia " OBERON" a budú zakomponované aj daňové priznania. :):):)
allgreen
11.05.13,08:13
prosím vás poradil by mi niekto prečo ked začnem robiť inventúru komisného skladu nenačíta mi správne množstvá v evidencii? napr v sklade mam 2ks tak po začatí inventúry v inventúre je niečo iné, napr 0, .. fyzycky mám 2ks
nestane sa "niečo" keď skončím inventúru že tie množstvá zas budu zase ine? lebo tam mam same prebytky.