ORLEN
21.07.05,12:42
Poznáte software oberon?
Pepa
21.07.05,11:05
Poznám .
EPk
21.07.05,12:07
Poznam, zatial som s nim spokojna
sadžika
21.07.05,18:39
Poznám ho a som s ním spokojná. Je to soft, ktorý mi najviac vyhovuje.http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
zuveska
22.07.05,14:18
Poznám, učtujem v ňom JU a cez sklad posielam oznamenie o liehu pre colnicu. Testujem ho druhý rok na jednom klientovi, zvažujem prechod na tento soft aj s ostatnými klientami. Len sa mi do toho nechce. Uvidím akú budem mať náladu na konci roka. Inak zatiaľ sa mi javí v mnohých veciach lepší ako MRP.
jess
21.11.05,06:49
Poznám ho a som s ním spokojná. Je to soft, ktorý mi najviac vyhovuje.http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif a to vážne stojí ŠTANDARD len 2000,- bez DPH na rok ?
EPk
21.11.05,07:11
Ano, ich cenova politika je velmi prijemna, Ja som zacinala objednanim len 1000 zapisov v denniku (okolo 900 Sk pred 3 rokmi) a potom som si licenciu rozsirila na neobmedzeny pocet riadkov. Bezplatne maju 60 miezd, potom sa spoplatnuje podla mnozstva. Upgrade davaju kazdy 1/4 rok, alebo podla potreby, da sa stiahnut z internetu.
jess
21.11.05,07:22
Trošku ho teraz testujem. Chcem ho použiť v mojich MO predajniach na predaj cez fiškál, čiže potrebujem ten "transport" údajov na vzdialených prevádzkach. Zatiaľ má tento program presne TO, čo potrebujem, navyše za smiešny peniaz, pretože toto isté (a oveľa menej) by ma stálo v inom software na cca 25.000,- a viac ! :):):)
Simonab
21.11.05,08:15
Tiež som s ním spokojná. Robila som aj v MRP tiež nebol na zahodenie, ale tá cena. Oberon je cenovo prístupný aj jednoduchý na ovládanie a keď niečo neviem stačí zavolať a poradia. Účtujem aj v programe Alfa, zatiaľ len začínam takže neviem veľmi porovnať, ale mzdový program Olymp majú na dobrej úrovni.
Oberon sa oplatí!!!:D:D:D:D
jess
22.11.05,07:43
Tiež som s ním spokojná. Robila som aj v MRP tiež nebol na zahodenie, ale tá cena. Oberon je cenovo prístupný aj jednoduchý na ovládanie a keď niečo neviem stačí zavolať a poradia. Účtujem aj v programe Alfa, zatiaľ len začínam takže neviem veľmi porovnať, ale mzdový program Olymp majú na dobrej úrovni.
Oberon sa oplatí!!!:D:D:D:D
OMEGA,ALFA,OLYMP z KROSu sú veľmi dobré programy, avšak zatiaľ nerobia, TO, čo potrebujem teraz ja. Používam ich všetky a som veľmi spokojná !:)
Danielam
02.12.05,12:13
Poradí mi niekto ako zlikvidovať kurzový rozdiel pri úhrade faktúry v JU v Oberone?Chcem ho dať mimo denník aby sa mi prejavil len na faktúre ale akosi to neviem.Doteraz som pracovala v MRP-tam sa dalo jednoducho mimo denník ale chcem prejsť na oberon a tam si s tým neviem poradiť.dakujem
Danielam
03.12.05,12:44
Poradí mi niekto ako zlikvidovať kurzový rozdiel pri úhrade faktúry v JU v Oberone?Chcem ho dať mimo denník aby sa mi prejavil len na faktúre ale akosi to neviem.Doteraz som pracovala v MRP-tam sa dalo jednoducho mimo denník ale chcem prejsť na oberon a tam si s tým neviem poradiť.dakujem

Prosím Vás ozaj mi nevie nik poradiť???
DanielaSL
03.12.05,12:58
Poradí mi niekto ako zlikvidovať kurzový rozdiel pri úhrade faktúry v JU v Oberone?Chcem ho dať mimo denník aby sa mi prejavil len na faktúre ale akosi to neviem.Doteraz som pracovala v MRP-tam sa dalo jednoducho mimo denník ale chcem prejsť na oberon a tam si s tým neviem poradiť.dakujem

A ja si s tým zase neviem poradiť v MRP, keď idem cez úhradu a kurzový rozdiel tak ma to stále hodí do denníka. Nenapísala by si mi postup ako to treba správne urobiť. Vystavujeme fa v českých korunách a keď príde úhrada tak raz neviem ako v MRP na to. Ináč mám MRP Win.
kira
04.12.05,07:20
Poradí mi niekto ako zlikvidovať kurzový rozdiel pri úhrade faktúry v JU v Oberone?Chcem ho dať mimo denník aby sa mi prejavil len na faktúre ale akosi to neviem.Doteraz som pracovala v MRP-tam sa dalo jednoducho mimo denník ale chcem prejsť na oberon a tam si s tým neviem poradiť.dakujem
Robím v Oberone asi 3 mesiace ale kurzové rozdiely nevyberám,tie si vysporiadam na konci roka.Keď si neviem poradiť s programom idem na www.exalogik.sk,je tam linka podpory/0908223300/-neviem presne to číslo ale vždy mi poradili
Danielam
04.12.05,07:23
Ďakujem ti, skúsim to.
kira
04.12.05,07:26
Ďakujem ti, skúsim to.
Ale až v pondelok,niekedy máva nedostupný telefon,len skúšaj a som nadn´mieru spokojná s ochotou aj programom.Mne sa vidí lepší ako z Krosu Alfa.Maj sa
Danielam
04.12.05,07:28
A ja si s tým zase neviem poradiť v MRP, keď idem cez úhradu a kurzový rozdiel tak ma to stále hodí do denníka. Nenapísala by si mi postup ako to treba správne urobiť. Vystavujeme fa v českých korunách a keď príde úhrada tak raz neviem ako v MRP na to. Ináč mám MRP Win.

V MRP Win. keď uhrádzaš faktúru tak ti dáva v tabulke možnosti a keď chceš zlikvidovať kurzový rozdiel tak použiješ možnosť "len do zoznamu úhrad".
DanielaSL
04.12.05,11:33
V MRP Win. keď uhrádzaš faktúru tak ti dáva v tabulke možnosti a keď chceš zlikvidovať kurzový rozdiel tak použiješ možnosť "len do zoznamu úhrad".

Jáj a aké to je jednoduché....to ma nenapadlo. Zajtra to vyskúšam. Ďakujem za radu.:)
riordan
14.03.06,08:09
Oberon je jeden z najlepsich... cena je fakt dobrá.Najviac si cením, ze ked potrebujeme nieco, co by uctovny program mal robit, napiseme im a oni to naozaj spravia... Viete co myslim.. napr. ma napadne, ze co keby to robilo toto... a oni to spravia.. fakt skvelý.... Skúste zavolat do Datalocku alebo MRP, ze nieco potrebujete...
IVEB
14.03.06,09:05
Ja som si tiež stiahla z internetu účtovný program OBERON , zatiaľ ho len skúšam / doteraz pracujem v ALFE-JÚ/ , ale program na MZDY sa mi zdá jednoduchší ako je OLYMP od Krosu hlavne čo sa týka začiatočníkov. Ja mám len jedného zamestnanca a tak som to skúsila práve v OBERONE a bez problémov som ho na prvý pokus zvládla. Čo sa týka JÚ ,ALFA je viac prepracovaná , žiaľ od KROSU mi tam chýba Evidencia dokumentov v zmysle zákona o archíve , síce už uvažujú o tom v letnom updade , no uvidíme. Čo sa týka ešte OBERONU , zatiaľ sa mi vidí jednoducho zvládnuteľný a myslím , že ceny majú veľmi dobré. Takže skúšajte.
ivako
16.09.06,07:09
vie mi niekto poradiť, ako sa v oberone účtuje o poskytnutých preddavkoch a následne o odúčtovaní z došlej faktúry?
Melnick
16.09.06,11:06
vie mi niekto poradiť, ako sa v oberone účtuje o poskytnutých preddavkoch a následne o odúčtovaní z došlej faktúry?Vráť sa znovu cez opravu do faktúry,ktorú chceš upraviť a vpravo hore klikni na" záloha" /nemám k dispozícii môj PC,ale malo by to tak byť,no nemôžem si to overiť či ma pamäť neklame./.Tam rozúčtuj celkovú sumu na preddavok,ktorý si už uhradil a sumu ,ktorú následne uhradíš.
ivako
17.09.06,10:45
ďakujem veľmi pekne
maja0
08.02.07,15:54
Ahojte.
Ako zaevidovať v knihe záväzkov platby do ZP? Dávam to ako iný záväzok, ale tam ma potom nepustí zadať žiadnu predkontáciu, aj keď bez nej ma to nepustí ďalej.
Mám to zaevidovať ako fa, aj keď na to žiadnu nemám?
Melnick
08.02.07,15:59
Ahojte.
Ako zaevidovať v knihe záväzkov platby do ZP? Dávam to ako iný záväzok, ale tam ma potom nepustí zadať žiadnu predkontáciu, aj keď bez nej ma to nepustí ďalej.
Mám to zaevidovať ako fa, aj keď na to žiadnu nemám?
Neviem prečo tam nemôžeš zadať predkontáciu, mne ju ponúka rovnako ako pri normálnom záväzku.:eek:
maja0
08.02.07,16:09
Zle som to napísala. Ponúkne mi ju, ale keď ju zadám, tak mi vypíše, že ten kód použiť nemôžem a robí mi to pri každej predkontácií, čo tam zadám. Skúšala som komplet všetky. Asi bude zrada v aplikácií.
Melnick
08.02.07,16:27
Naozaj neviem kde môže byť zrada,pretože mne ho zaúčtuje.:)
Skús im zajtra zavolať do firmy.
maja0
09.02.07,12:26
Takze nic sa nezistilo. Vsetko by malo fungovat, ale nefunguje. A ted babo rad. Neviem, co robit alebo nerobit. Mozno to nemam davat, ako iny zavazok, mozno ako fa - ale tu samozrejme nemam. Som zufala.
JuKaS
09.02.07,20:32
Oberon používam už 10 rokov a som s ním nadmieru spokojná, nestretla som sa s lepším a " tak ľahko ovládateľným" softvérom, vo firme Exalogic s.r.o., ktorá softvér tvorí sú veľmi príjemní a vždy ochotní poradiť a pomôcť v prípade nejasnosti.
anithocka
07.10.07,13:48
ahojte, kedze ma porada nikdy nesklamala idem si tu po dalsie rady tearz pre zmenu o programe OBERON. Sme zacinajuca s.r.o. ktora dovaza tovar z Ceskej republiky preto by som sa chcela spytat ci mi vie niekto poradit ako prepocitat v Oberone ceske faktury vystavene na ceske koruny prepocitat na slovenske koruny ako sa to robi neprisla som na to este zatial! a Este jednu otazocku mam ako preddefinovat text faktury ked vlastne pracujeme z mineralnymi vodami a aby sme nemuseli stale vypisovat nazvy vod a objem. chapete ma hadam o aku radu prosim! dakujem
Melnick
07.10.07,13:58
ahojte, kedze ma porada nikdy nesklamala idem si tu po dalsie rady tearz pre zmenu o programe OBERON. Sme zacinajuca s.r.o. ktora dovaza tovar z Ceskej republiky preto by som sa chcela spytat ci mi vie niekto poradit ako prepocitat v Oberone ceske faktury vystavene na ceske koruny prepocitat na slovenske koruny ako sa to robi neprisla som na to este zatial!Keď eviduješ faktúru ponúka sa Ti možnosť Faktúra v CM. Kurzový lístok Ti stiahne priamo aj keď už máš otvorenú faktúru.Samozrejme musíš mať aj cudzie meny zadefinované. a Este jednu otazocku mam ako preddefinovat text faktury ked vlastne pracujeme z mineralnymi vodami a aby sme nemuseli stale vypisovat nazvy vod a objem. chapete ma hadam o aku radu prosim! dakujem hore na lište máš názov "Firma" - rozklikaj ho a tám máš možnosti - medzi iným aj napr. merné jednotky, texty faktúr, prdmet faktúr a pod. Cez ponuku nový si tam dáš čo chceš. Taktiež v Servis- nastavenia- pohľadávky si môžeš prednastaviť tie čo sa Ti najviac opakujú.
Som s Oberonom nadmieru spokojná. Len hľadaj a uvidíš koľko možností Ti ponúka.:)
anithocka
07.10.07,14:37
Melnick dakujem velmi pekne zajtra to vyskusam v robote :) ja som vedela ze tu ma ludia nesklamu
Melnick
07.10.07,17:20
A kľudne sa pýtaj ďalej. V Oberone robím od jeho "narodenia".:) :) :)
anithocka
07.10.07,18:00
tak ak sa este môžem spytať dajú sa prepojiť skladová evidencia, podvojné účtovnictvo, pokladnica a mzdy? alebo ked napriklad vystavim fakturu tak ju budem musiet znovu uctovat?
..dakujem si zlata, lebo to je pre mna spanielska dedina ..urcite kym na to pridem kazdy den Ta budem otravovat ale ja som vedela ze na poradu sa mozem spolahnut :) dakujem este raz
anithocka
07.10.07,18:01
a este som sa chcela spytat neexistuje nejaky navod na jeho pouzivanie myslim mimo toho co obsahuje softver pretoze ten mne nevyhovuje
Melnick
07.10.07,18:37
tak ak sa este môžem spytať dajú sa prepojiť skladová evidencia, podvojné účtovnictvo, pokladnica a mzdy? alebo ked napriklad vystavim fakturu tak ju budem musiet znovu uctovat? Tak pri došlých ,ako aj vystavených faktúrach máš možnosť priamo z knihy pohľadávok,prípadne záväzkov cez tlačítko "možnosti" faktúru zaúčtovať. Stačí tam "hodiť" dátum a spôsob ako bola uhradená- účet/BÚ
Čo sa týka miezd dajú sa exportovať zo mzdového programu do PÚ. Len si v nastaveniach ešte skontroluj či máš všetky predkontácie , ale väčšinou sú všetky už od programátorov predkontované.
..dakujem si zlata, lebo to je pre mna spanielska dedina ..urcite kym na to pridem kazdy den Ta budem otravovat ale ja som vedela ze na poradu sa mozem spolahnut :) dakujem este raz
anithočka , skús si vytvoriť novú firmu - skúšobnú a tam si skúšaj všetky možnosti.
Melnick
07.10.07,18:42
a este som sa chcela spytat neexistuje nejaky navod na jeho pouzivanie myslim mimo toho co obsahuje softver pretoze ten mne nevyhovuje Skús kontaktovať tvorcov softu. Ja som sa učila sama. Uvidíš aké príjemné prekvapenia zažiješ keď mu prídeš na chuť. No parkrát ma poriadne aj vytočil:mad: - nič nie je totiž dokonalé. Aj teraz testujú vynovenie- nechajme sa prekvapiť.:)
anithocka
08.10.07,08:41
mila Majka, dakujem si zlata a idem sa s nim trapit ale ak ma neprekvapi vyhodim ho :) mozem? ak by som mala este nejake otazocky mozem sa pytat priamo Tebe?? pekny dnik
Robina
08.10.07,09:18
Ak by som sa mohla pripojiť k tejto téme, tak by ma zaujímalo, ako je to s prepojením skladu do účtovníctva. Trápim sa s tým a asi robím niekde chybu, lebo keď zaúčtujem nákup tovaru v hotovosti, ktorý by som chcela prijať na sklad - nejako sa mi to nedarí poprepájať a taktiež, ked som si dala vytlačiť inventúrny súpis, tak mi dalo len názvy bez množstva. Mám naň nervy, možno niečo robím zle, ale pokiaľ dám aj otáznik - nemám popísaný ten postup. Vˇaka, ušetrilo by mi to veľmi veľa práce.
Melnick
08.10.07,09:35
Ak by som sa mohla pripojiť k tejto téme, tak by ma zaujímalo, ako je to s prepojením skladu do účtovníctva. Momentálne nie je možné prepojenie, pracujú na tom -nová verzia už by mala túto požnosť ponúknuť.Trápim sa s tým a asi robím niekde chybu, lebo keď zaúčtujem nákup tovaru v hotovosti, ktorý by som chcela prijať na sklad - nejako sa mi to nedarí poprepájať a taktiež, ked som si dala vytlačiť inventúrny súpis, tak mi dalo len názvy bez množstva.Musíš klik na Knihy- inventúra - spustiť - Možnosti -zač. inventúry- načítajú sa stavy- možnosť fyzicky upraviť a tlačiť inventúru.:) Mám naň nervy, možno niečo robím zle, ale pokiaľ dám aj otáznik - nemám popísaný ten postup. Vˇaka, ušetrilo by mi to veľmi veľa práce. Ja všetko skúšam najprv na firme, ktorú si vytvorím ako skúšobnú. Skús tak aj Ty postupovať.
Ale čo sa skladu týka -súhlasím s Tebou - mám nervy:mad:
Robina
08.10.07,09:50
Ďakujem ti veľmi pekne - skúsim to a budem sa trápiť. Napríklad mzdy sa mi páčia, ale toto podvojné ma dosť trápi - možno len nemám správny postup, ale mohlo by to byť prepojenejšie a mali by rýchlejšie reagovať na legisl. zmeny. Dúfam, že aj tento sklad doriešia, lebo takto ma to hnevá. Ale ešte raz vďaka.
Rudo
10.10.07,18:48
Mám problém pri posielaní mesačného výkazu na SP. Mám pracovníkov na dohodu a tých mi nechce zobrať na výkaz na SP. Pri všetkých mi vypíše chybu, že mám zlý vymeriavací základ úrazového poistenia, ale pritom v mzdách to mám dobre. Poradí mi niekto, čo s tým?
joni102
11.10.07,08:46
Mám problém pri posielaní mesačného výkazu na SP. Mám pracovníkov na dohodu a tých mi nechce zobrať na výkaz na SP. Pri všetkých mi vypíše chybu, že mám zlý vymeriavací základ úrazového poistenia, ale pritom v mzdách to mám dobre. Poradí mi niekto, čo s tým?

Skus sa spytat hotlinu co ti povie a odporuci...
Melnick
11.10.07,22:26
Mám problém pri posielaní mesačného výkazu na SP. Mám pracovníkov na dohodu a tých mi nechce zobrať na výkaz na SP. Pri všetkých mi vypíše chybu, že mám zlý vymeriavací základ úrazového poistenia, ale pritom v mzdách to mám dobre. Poradí mi niekto, čo s tým?
Rudo ,so zasielaním el.výkazov do SP je problém ,na odstránení ktorého pracujú. Novú testovaciu verziu si radšej nesťahuj. Čochvíľa bude k dispozícii nová ostrá verzia - a odstránené budú aj rôzne chybičky krásy.:)
anithocka
20.11.07,17:53
ahojte odbornici na oberon, prednastavila som si predmety faktur no neviem ich vyuzivat pri vystavovani faktur ako sa to robi? joj ten oberon je pre mna maturita dalsia :) a este jedna otazocka ked som vystavila dodaci list v oberone stale mi to vyhadzuje ako fakturu preco? :( viete zaciatky su tazke ..mozno sa Vam moje otazky zdaju prihluple no pre mna podstatne, dakujem
Robina
23.11.07,11:15
Veľmi pekne prosím o radu, lebo už som s nervami na dne: napíšte mi čo robím zle pri jednostrannom zápočte pohľ. a záv.:
Firma dostane dod. FA - zaúčt. 343,504/321
Firma dostane dobropis na zníženie /-/ - zaúčt. 321/315,343
vzáj. zápočet - úhrada /malo by mi dať len rozdiel na úhradu/ zaúčt. 321/211


Takto som to robila aj predtým a vždy mi to pekne ponúklo len rozdielnu sumu a teraz po novembr. upgrade som na nervy. Možno zle zadávam typ DPH, alebo ja už neviem čo. Neviem či som uviedla, že v programe Oberon. Strašne budem vďačná ak ma niekto vyvedie z tohoho začarov. kruhu, lebo sa trápim od včera a na nič som nedošla, len som si narobila chaos. Ešte raz vďaka.
Robina
27.11.07,07:22
Prosím o radu z predchádzajúceho príspevku. Nemáte nikto skúsenosť v tomto programe so zápočtom?
Robina
30.11.07,12:48
No tak Vám ďakujem, neviem sa s tým ani pohnúť a mám ich plno
janka.mo
19.12.07,18:05
melnick...
maji, nie si tu nahodou? potrebujem poradit ohladom tej faktury a nejde mi poslat spravu...
Melnick
19.12.07,18:28
Veľmi pekne prosím o radu, lebo už som s nervami na dne: napíšte mi čo robím zle pri jednostrannom zápočte pohľ. a záv.:
Firma dostane dod. FA - zaúčt. 343,504/321
Firma dostane dobropis na zníženie /-/ - zaúčt. 321/315,343
vzáj. zápočet - úhrada /malo by mi dať len rozdiel na úhradu/ zaúčt. 321/211


Takto som to robila aj predtým a vždy mi to pekne ponúklo len rozdielnu sumu a teraz po novembr. upgrade som na nervy. Možno zle zadávam typ DPH, alebo ja už neviem čo. Neviem či som uviedla, že v programe Oberon. Strašne budem vďačná ak ma niekto vyvedie z tohoho začarov. kruhu, lebo sa trápim od včera a na nič som nedošla, len som si narobila chaos. Ešte raz vďaka.
Robina , skús si otvoriť novú firmu a tam si vyskúšaj presne tie úkony čo chceš. A urob si kontrolu čo všetko Ti to ovplyvnilo.:)
Melnick
19.12.07,18:30
=janka.mo;594256]melnick...
maji, nie si tu nahodou? potrebujem poradit ohladom tej faktury a nejde mi poslat spravu...
Janka som na chvíľu, ale fakt mi zhorí môj prvý koláč ak sa tu zdržím ešte minútu .

Janka vymaž si ss asi ich máš moc. Neviem akú máš kapacitu ss asi 100 ?
anithocka
24.12.07,16:33
ahojte, ja viem ze su vianoce ale praca je praca predsa. Potrebola by som poradit ako oductovat fotkuru ked som zauctovala, vybrala typ DPH a zistila som, ze je zle vybrany typ DPH? aby sa mi to dvakrat nezaucotvalo chapete ma nie? dakujem za skoro udpoved
danushka
24.12.07,17:47
ahojte, ja viem ze su vianoce ale praca je praca predsa. Potrebola by som poradit ako oductovat fotkuru ked som zauctovala, vybrala typ DPH a zistila som, ze je zle vybrany typ DPH? aby sa mi to dvakrat nezaucotvalo chapete ma nie? dakujem za skoro udpoved
Anithocka, neviem či som Ťa správne pochopila, ale vychádza mi to tak, že spomínanú faktúru už máš aj uhradenú. Najskôr zruš úhradu a potom si môžeš upraviť typ DPH vo faktúre (postav sa na spomínanú faktúru v knihe faktúr a zadaj opravu), resp. úplne zrušiť faktúru. Pekné Vianoce prajem:)...a dnes už nepracuj;)
ivako
26.12.07,15:54
ahojte, ja viem ze su vianoce ale praca je praca predsa. Potrebola by som poradit ako oductovat fotkuru ked som zauctovala, vybrala typ DPH a zistila som, ze je zle vybrany typ DPH? aby sa mi to dvakrat nezaucotvalo chapete ma nie? dakujem za skoro udpoved
Najprv ju vymaž z peňažného denníka, a potom sa vráť do fa, oprav typ DPH a daj znova zaúčtovať. Budeš ju mať zaúčtovanú iba raz.
Melnick
26.12.07,16:07
ahojte, ja viem ze su vianoce ale praca je praca predsa. Potrebola by som poradit ako oductovat fotkuru ked som zauctovala, vybrala typ DPH a zistila som, ze je zle vybrany typ DPH? aby sa mi to dvakrat nezaucotvalo chapete ma nie? dakujem za skoro udpoved
Sa dosť čudujem,:eek: že Ti dovolil soft zadať nesprávny typ DPH.:eek: Tentokrát je kontrola pri zadávaní dosť nepriepustná a nepustí Ťa ďalej ak zadáš nesprávny typ. Tvorcovia programu sa dosť s týmto pohrali.;)
Vendula
26.12.07,17:16
Prosím veľmi pekne o pomoc pri zadávaní typu DPH v Oberone. Začala som nahadzovať 4.Q a som mimo :( ...Účtujem v JÚ a neviem po novom zaradiť typ DPH pri nákupe tovaru a služieb v tuzemsku, predtým som si zadefinovala všetko do riadku 14 v starom tlačive a teraz mi ponúka riadky 18,19 a 20,21. Môžem teda nákup tovaru a služieb v tuzemsku zadávať pod §51-riadok 21?
Ďakujem za odpoveď.
Melnick
26.12.07,18:32
Áno. Odpočítanie dane tuzemsko- plný odpočet.
Jana1303
02.01.08,14:56
Poznám, účtujem v ňom jednoduché i podvojné účtovníctvo, mzdy od roku 2002 a som s ním veľmi spokojná.
anithocka
06.01.08,17:05
jaj vy ste ale zlaty narod tu :) pomahate jedna radost a to sa mi paci a vraj slovaci su sebci :) aspon viem, ze to nie je pravda ..este jednu otazocku mam aky typ DPH vybrat v Oberane ked uctujem prijatku cesku fakturu pri vydanej podla §43 ale co pri prijatej? toto by sa mohlo zadefinovat v programe samo a bolo by super :) a ten oberon sa mi moc paci ale ako vidim, nie som jedina :)
anithocka
07.01.08,20:06
Sa dosť čudujem,:eek: že Ti dovolil soft zadať nesprávny typ DPH.:eek: Tentokrát je kontrola pri zadávaní dosť nepriepustná a nepustí Ťa ďalej ak zadáš nesprávny typ. Tvorcovia programu sa dosť s týmto pohrali.;)
no je to tak pretoze ked som uctovala cesku fakturu vydanu tak mi nedalo do toho riadku kam malo, pouzila som DPH podla §43 bola to faktura vystavena pre ČR za dopravu ale mam dilemu nie som si ista ktory § pouzit pri fakture doslej za tovar z CR ..poradis? dakujeeeeem, pekny vecer
Melnick
07.01.08,20:35
anithocka, ja už si bez podrobného popisu prípadu nedovolím radiť. Potom sú zmätočné odpovede a mýlia ostatných ,
no je to tak pretoze ked som uctovala cesku fakturu vydanu tak mi nedalo do toho riadku kam malo, pouzila som DPH podla §43 bola to faktura vystavena pre ČR za dopravu ale mam dilemu nie som si ista ktory § pouzit pri fakture doslej za tovar z CR ..poradis? dakujeeeeem, pekny vecer ja fakt dobre nerozumiem ,ale možno mi iba nepáli......snáď niekto kto porozumel zadaniu, odpovie....:o
anithocka
07.01.08,20:46
anithocka, ja už si bez podrobného popisu prípadu nedovolím radiť. Potom sú zmätočné odpovede a mýlia ostatných , ja fakt dobre nerozumiem ,ale možno mi iba nepáli......snáď niekto kto porozumel zadaniu, odpovie....:o
no to je tak ked otazku pise uctovnik zaciatocnik velmi velky zaciatocnik
JuKaS
07.01.08,21:10
Pri faktúre došlej za tovar z ČR od platiteľa DPH sa použije typ DPH: Nadobudnutie tovaru §11 a §49 odst. 2c /5,7,18,19/ tzv. samozdanenie
anithocka
08.01.08,06:44
Pri faktúre došlej za tovar z ČR od platiteľa DPH sa použije typ DPH: Nadobudnutie tovaru §11 a §49 odst. 2c /5,7,18,19/ tzv. samozdanenie
jeeeeeeeeeeej dakuuuuuuuuuujem niekto porozumel mojej otazke :) este raz daaaaaaaaaaaaakujem ..zase porada nesklamala :) to je uzasne nieco ...pekny den
anithocka
08.01.08,17:40
ja viem, ze ma tu radi vidite ale je to super stranka a ja som iba zaciatocnik uctovnik a oberon poznam cca 2 mesiace ..ako mam zacat vystavovat faktury v tomto roku 2008 ked este rok 2007 nemam uzavrety? dakujem a pekny vecer
Melnick
08.01.08,22:45
Anithočka,že ťa radi vidíme je pravda.:)
A k Tvojej otázke: hore na lište sa nastav na "Firma" ponúknu sa Ti možnosti:úplne na spodu: obdobie -klikni, znova sa Ti ponúkajú možnosti a Ty klikni na : zmena obdobia .
Keď ukončíš rok 2007 tak,že už nebudeš robiť žiadne úpravy takto isto sa dostaneš na ponuku : prevod počiatočných stavov. Ale kým nemáš ukončený rok 2007 tak prevody počiatočných stavov si nezadávaj. Daj si iba :zmena obdobia. Keď tak urobíš,ponúka sa Ti možnosť zadať to účtovné obdobie , v ktorom práve chceš pracovať-čiže napíšeš ...2008 a vystavuješ FA r. 2008.
Použitím týchto funkcií si môžeš "behať " z roku do roku.:D:D:D
anithocka
09.01.08,05:53
Majka, vsade kde sa pohnem si aj Ty :) a za to Ti dakujem pravdupovediac myslela som si ze to tak bude ako pises ale stale ma miatlo to, ze ked som si zadala rok 2008 mi vyhadzovalo aj faktury za rok 2007 tak to ma dostalo do riadnej slamastiky a to ze ma radi videte bolo myslene ironicky kedze skoro kazdy den sa nieco pytam ale zistila som ze teoria je nieco uplne ine ako prax :( ...dakujem este raz a pekny dnik
tina76
09.01.08,09:26
ahojte, mate niekto skusenosti s inventurou v oberone?
anithocka
09.01.08,10:28
aha kto je tu zase? :) ja ...dnes som vystavovala prve faktury v oberone na rok 2008 a ked som zadala typ DPH podla §8 a §9 tak mi stale vypisovalo, ze vybrany typ DPH nie je spravny preco ked vlastne sa jednalo o tovar ktory bol predany v tuzemsku? joj ja obdivujem ludi ktory vedia robit perfektne uctovnictvo vzdy som si myslela ze je to iba tak tukanie cisel ale nie je to tak ..sklanam hold vsetkym uctovnikom a ekonomom!!
Melnick
09.01.08,13:01
Anithočka, zrejme máš v predkontácii zadefinovanú daň a zaradenie do riadkov, ktoré platili pred zmenou. Skús si správnu DPH upraviť v predkontácii Nastav sa na predkontáciu daj opravu a uprav predvoľby -typ DPH.:)
Melnick
09.01.08,13:38
Majka, vsade kde sa pohnem si aj Ty :) a za to Ti dakujem pravdupovediac myslela som si ze to tak bude ako pises ale stale ma miatlo to, ze ked som si zadala rok 2008 mi vyhadzovalo aj faktury za rok 2007 tak to ma dostalo do riadnej slamastiky a to ze ma radi videte bolo myslene ironicky kedze skoro kazdy den sa nieco pytam ale zistila som ze teoria je nieco uplne ine ako prax :( ...dakujem este raz a pekny dnikanitočka, žeby som sa pred Tebou ukryla???:D:D:D

anithočka, v knihe záväzkov si klikni na vlastnosti - potom klikni na filter - nastav si napr.dátum vystavenia... je z rosahu 01.01.2007 - 25.12.2007 a bude Ti zobrazovať iba faktúry vystavené po dátume 25.12.2007 , ostatné faktúry Ti potom zobrazovať nebude.
S filtrami si môžeš vymedzovať čo len chceš.:)
anithocka
09.01.08,14:53
anitočka, žeby som sa pred Tebou ukryla???:D:D:D

anithočka, v knihe záväzkov si klikni na vlastnosti - potom klikni na filter - nastav si napr.dátum vystavenia... je z rosahu 01.01.2007 - 25.12.2007 a bude Ti zobrazovať iba faktúry vystavené po dátume 25.12.2007 , ostatné faktúry Ti potom zobrazovať nebude.
S filtrami si môžeš vymedzovať čo len chceš.:)

nie nie len sa neskryvaj Majka kto bude potom odpovedat na moje jednoduche otazky? :) dakujem za radu a este ako to je s tym DPH? to mi nevies poradit? hm ..dakujem
tina76
10.01.08,07:30
prosim vas, mate niekto skusenosti s inventurou v oberone?
anithocka
13.01.08,14:59
ahojte :) posledne otazky ako sa robi zapocet v oberone ked sa robi zapocet s ceskou firmou :( a uz sa tu neukazem dlho :) dakujem a pekny vecer
danushka
13.01.08,15:08
ahojte :) posledne otazky ako sa robi zapocet v oberone ked sa robi zapocet s ceskou firmou :( a uz sa tu neukazem dlho :) dakujem a pekny vecer

Internými dokladmi, nepeňažná operácia.
anithocka
17.01.08,15:17
ahojte :) no dnes som sa pustila do velkeho uctovania v Oberone a natrafila som na nieco co ani netusim co je poradte mi prosim ...pravdila pre vypisi bankovych uctoch, ked som si dala pomocnika nepochopila som vlastne o co tam ide a na co to je dobre a ci je to poviine ..poradite mi?? dakujem
JuKaS
17.01.08,15:27
Napíš, čo konkrétne chceš vedieť, nerozumiem otázke???
anithocka
17.01.08,17:22
co su to pravidla pre zauctovanie bankovych vypisov... ja sama tomu nerozumiem tak nemozem blizsie definovat :(
p.e.t.e.r.x
18.01.08,16:10
Dobry den,

Ja som tiez novy uzivatel Oberonu. Tento software sa mi zatial pozdava. No bol by som rad ak by mi vedel niekto poradit ohladne typov DPH.

uvediem konkretne pripady a ak by mi niekto napisal aky tym dph mam zvolit velmi by som mu bol vdacny.

1. Ak dostavam fakturu za tovar z CR na ktorej je 0% dph. Aky typ dph?
2. Na tej istej fakture č.1 je fakturovana aj doprava a dobierka tiez 0% dph. Aky typ dph, kedze tu dopravu a dobierku uctujem zvlast
3.Ak dostavam fakturu za tovar z SR s 19% DPH. Aky typ dph?
4.Na tej istej fakture č. 3 je tiež aj doprava a dobierka s 19% dph. Aky typ dph?
5. ak mam blocek napriklad za nejake služby. Napr. emisna kontrola na auto. Aky tym dph zvolit tu?
6. Ak uctujem blocky za naftu tu aky typ DPH.


A este by som chcel vediet ze ak vydavam fakturu na uzemie SR s 19% dph tu zvolim aky typ dph?


Viem ze som dal vela otazok, ale som mlady odvazlivec ktory sa pustil do podnikania a velmi by mi pomohla vasa rada na moje otazky

Vopred Vam kazdemu velmi pekne dakujem
anithocka
20.01.08,19:20
poradaci Oberonovi, vysvetlite mi prosim niekto co su to pravidla pre uctovanie bankovych vypisov neviem sa s tym pohnut dalej :( a je to dolezite ved ide DPH a ja neviem ako na vypisi bankove, dakujem
danushka
20.01.08,19:53
poradaci Oberonovi, vysvetlite mi prosim niekto co su to pravidla pre uctovanie bankovych vypisov neviem sa s tym pohnut dalej :( a je to dolezite ved ide DPH a ja neviem ako na vypisi bankove, dakujem

Anithocka, nie je jasné čo sa nás pýtaš, preto zrejme nik neodpovedá. V Oberone je Demoverzia, kde môžeš skúšať a skúšať rôzne nastavenia. V prvom rade si musíš firmu nastaviť pre konkrétneho užívateľa, zadať jeho idnetifikačné údaje, aký je platca DPH, aké má pokladne a účty. Vieš si tam zvoliť ako budeš číslovať doklady, môžeš čísla zadávať i manuálne. Pri evidovaní faktúr už zadávaš predkontáciu s typom DPH a pri úhrade faktúry - je jedno, či cez účet alebo pokladňu si konkrétnu faktúru vieš vybrať podľa variabilného symbolu alebo z knihy faktúr a zadáš úhradu, kde ti zas ponúka možnosť odkiaľ to budeš uhrádzať. V peňažnom denníku hneď v ľavom rohu vyberáš, či robíš operáciu bankovú, pokladnovú alebo nepeňažnú. V zadávaní predkontácií si môžeš tvoriť vlastnú analytiku.
Oberon je neskutočne flexibilný a dokáže vyfiltrovať údaje, ktoré práve potrbuješ, len sa s ním treba pohrať a nebáť sa toho oťukávania v Demofirme a v užívateľovej firme už ideš naostro.
Neviem na aké pravidlá účtovania bankových výpisov sa pýtaš, však ak ideš účtovať v peňažnom denníku banku, tak buď tam účtuješ priebežné položky, alebo uhrádzaš nejakú došlú faktúru, ktorú už máš zaevidovanú v knihe záväzkov, alebo nabehne platba za OFA, ktorú zas vyberáš z knihy pohľadávok, alebo rozúčtovávaš mzdy na základe ID. Ak nerobíš operáciu, ktorá priamo súvisí s knihami záväzkov a pohľadávok, tak volíš už z prednastavených predkontácií. Na spodnej lište peňažného denníka máš ,,možnosti", kde si môžeš nazrieť na zostatky bank.účtov a pokladní, celkové súčty peňažného denníka atď. Peňažný denník si vieš cez filter nastaviť od zápisu do zápisu atď.
No a moja rada na záver, ak si nedáš rady s Oberonom do konca týždňa, tak DPH sprav len v exceli, napočítaj si tam DPH na vstupe a výstupe a hľadaj vo svojom okolí niekoho, čo ti ukáže Oberon v praxi. ZVLÁDNEŠ TO, LEN SA NEBOJ!!!
anithocka
20.01.08,20:11
..tak skusim takto polozit otazku, ak mam vsetko uz nastavene, zauctovane okrem banky, iba normalne pojdem do penazneho dennika (ci ako sa to vola v podvojnom uctovnictve) a uctujem banku? preco mi vsak potom dava navyber dve banky ked mam iba jednu? joj uz som zufala neviem ako to mam napisat :( aby mi aspon niekto rozumel :(
...idem uctovat banku vyberiem si pohladavku ktora bola uctovana cez banku a zauctujem? nepotrebujem si nic nastavovat? pretoze ak som si dala pomocnika tak mi to vyhodilo ze si musim preddefinovat ako mi to bude uctovat opdla stupna dolezitosti :( uz sa vzdavam inac to neviem opisat co by som potrebovala :( pekny vecer
anithocka
20.01.08,20:15
Anithocka, nie je jasné čo sa nás pýtaš, preto zrejme nik neodpovedá. V Oberone je Demoverzia, kde môžeš skúšať a skúšať rôzne nastavenia. V prvom rade si musíš firmu nastaviť pre konkrétneho užívateľa, zadať jeho idnetifikačné údaje, aký je platca DPH, aké má pokladne a účty. Vieš si tam zvoliť ako budeš číslovať doklady, môžeš čísla zadávať i manuálne. Pri evidovaní faktúr už zadávaš predkontáciu s typom DPH a pri úhrade faktúry - je jedno, či cez účet alebo pokladňu si konkrétnu faktúru vieš vybrať podľa variabilného symbolu alebo z knihy faktúr a zadáš úhradu, kde ti zas ponúka možnosť odkiaľ to budeš uhrádzať. V peňažnom denníku hneď v ľavom rohu vyberáš, či robíš operáciu bankovú, pokladnovú alebo nepeňažnú. V zadávaní predkontácií si môžeš tvoriť vlastnú analytiku.
Oberon je neskutočne flexibilný a dokáže vyfiltrovať údaje, ktoré práve potrbuješ, len sa s ním treba pohrať a nebáť sa toho oťukávania v Demofirme a v užívateľovej firme už ideš naostro.
Neviem na aké pravidlá účtovania bankových výpisov sa pýtaš, však ak ideš účtovať v peňažnom denníku banku, tak buď tam účtuješ priebežné položky, alebo uhrádzaš nejakú došlú faktúru, ktorú už máš zaevidovanú v knihe záväzkov, alebo nabehne platba za OFA, ktorú zas vyberáš z knihy pohľadávok, alebo rozúčtovávaš mzdy na základe ID. Ak nerobíš operáciu, ktorá priamo súvisí s knihami záväzkov a pohľadávok, tak volíš už z prednastavených predkontácií. Na spodnej lište peňažného denníka máš ,,možnosti", kde si môžeš nazrieť na zostatky bank.účtov a pokladní, celkové súčty peňažného denníka atď. Peňažný denník si vieš cez filter nastaviť od zápisu do zápisu atď.
No a moja rada na záver, ak si nedáš rady s Oberonom do konca týždňa, tak DPH sprav len v exceli, napočítaj si tam DPH na vstupe a výstupe a hľadaj vo svojom okolí niekoho, čo ti ukáže Oberon v praxi. ZVLÁDNEŠ TO, LEN SA NEBOJ!!!

..precitala som si to este raz a uz viem co chcem ty to mas inac spomenute ako sa robia tie prednastavenia predkontacii pre banku to su vlastne tie pravidla uctovania banvkovych vypisov alebo pouzijem tie iste co mam napriklad na faktury a pokladnu? dakujem
danushka
20.01.08,20:29
..precitala som si to este raz a uz viem co chcem ty to mas inac spomenute ako sa robia tie prednastavenia predkontacii pre banku to su vlastne tie pravidla uctovania banvkovych vypisov alebo pouzijem tie iste co mam napriklad na faktury a pokladnu? dakujem

Tak ako som spomínala v ss, že PÚ nerobím v Oberone, ale určite tie predkontácie, čo Ti ponúka pri zadávaní faktúr, Ti bude ponúkať aj v banke:). Typ DPH volíš tiež z nastavenia, ktoré je nepriepustné a pokiaľ vieš v tlačive nového DPH priznania kam zaradiť konkrétny účtovny prípad, tak si musíš vedieť vybrať aj typ DPH v Oberone. Ak koeficient požívaš, tak ten zadávaš až keď ideš tlačiť DPH výkaz a Oberon Ti to uprace sám;), len pri účtovaní zadávaš napríklad §51-plný odpočet alebo §51-koeficientovať. Pri každom type DPH Ti píše riadok v tlačive.
danushka
20.01.08,20:35
..tak skusim takto polozit otazku, ak mam vsetko uz nastavene, zauctovane okrem banky, iba normalne pojdem do penazneho dennika (ci ako sa to vola v podvojnom uctovnictve) a uctujem banku? preco mi vsak potom dava navyber dve banky ked mam iba jednu? - MÁŠ URČITE ZLÉ NASTAVENIE UŹÍVATEĽA, nie je možné mať dve banky v softe, keď používaš jednu...
joj uz som zufala neviem ako to mam napisat :( aby mi aspon niekto rozumel :(
...idem uctovat banku vyberiem si pohladavku ktora bola uctovana cez banku a zauctujem? nepotrebujem si nic nastavovat? pretoze ak som si dala pomocnika tak mi to vyhodilo ze si musim preddefinovat ako mi to bude uctovat opdla stupna dolezitosti :( uz sa vzdavam inac to neviem opisat co by som potrebovala :( pekny vecer

...ak tam je banka, čo neexistuje, vyhoď ju:)
anithocka
20.01.08,20:36
ďakujem si poklad :) už zacinam chapat (aspon si to myslim) zajtra to vyskusam :)
danushka
21.01.08,05:24
...ak tam je banka, čo neexistuje, vyhoď ju:)

Ešte jedna vec, čo sa týka tých dvoch účtov. Neviem Anithocka, či si začala robiť v novom programe, či pokračuješ po pradchádzajúcej účtovníčke. Ak vravíš, že ta máš dva účty, je možné, že to je účet z pradchádzajúceho obdobia, ktorý sa v súčasnosti nepoužíva - takže, to by vysvetľovalo, prečo ti ponúka na výber z dvoch účtov.
anithocka
21.01.08,06:05
Danushka, robim v novom programe a je to aj nova firma ja som vsetko nastavovala takze tu jednu banku musim vyhodit ...ďakujem
p.e.t.e.r.x
21.01.08,08:55
Dobry den,

Ja som tiez novy uzivatel Oberonu. Tento software sa mi zatial pozdava. No bol by som rad ak by mi vedel niekto poradit ohladne typov DPH.

uvediem konkretne pripady a ak by mi niekto napisal aky tym dph mam zvolit velmi by som mu bol vdacny.

1. Ak dostavam fakturu za tovar z CR na ktorej je 0% dph. Aky typ dph?
2. Na tej istej fakture č.1 je fakturovana aj doprava a dobierka tiez 0% dph. Aky typ dph, kedze tu dopravu a dobierku uctujem zvlast
3.Ak dostavam fakturu za tovar z SR s 19% DPH. Aky typ dph?
4.Na tej istej fakture č. 3 je tiež aj doprava a dobierka s 19% dph. Aky typ dph?
5. ak mam blocek napriklad za nejake služby. Napr. emisna kontrola na auto. Aky tym dph zvolit tu?
6. Ak uctujem blocky za naftu tu aky typ DPH.


A este by som chcel vediet ze ak vydavam fakturu na uzemie SR s 19% dph tu zvolim aky typ dph?


Viem ze som dal vela otazok, ale som mlady odvazlivec ktory sa pustil do podnikania a velmi by mi pomohla vasa rada na moje otazky

Vopred Vam kazdemu velmi pekne dakujem


Najde sa dobra dusa co by mi v kratkosti odpovedala na tuto vyssie uvedenu otazku?....Moc dakujem vopred
danushka
21.01.08,16:53
Najde sa dobra dusa co by mi v kratkosti odpovedala na tuto vyssie uvedenu otazku?....Moc dakujem vopred


Peter, predovšetkým si treba ujasniť niektoré základné veci, takže kuk tu
http://www.porada.sk/t63477-vypananie-noveho-danoveho-priznania-k-dph.html

...poriadne si to treba prečítať a vôbec problematiku DPH,aspoň náznak problematiky, inak je zbytočné Ti vypísať, aký typ DPH zadávať v Oberone.
Pokiaľ vieš typ DPH napísať ručne do tlačiva, nemáš problém zadať ho v softe, teda chcem tým povedať ,,až taký problém".
Skús ešte jedno...typ DPH v JÚ v Oberone je v predkontácii prednastavený (netvrdím, že nastavenie nemôže byť chybné!), keď Ti tam konkrétny typ hodí, tak otvor zákon o DPH a skús na to ísť z opačného konca, skús sa dočítať, prečo je tam práve taký typ.

To sa naozaj nedá v krátkosti vysvetliť, bohužiaľ.
anithocka
24.01.08,19:16
ahojte oberanaci zase sa na vas obraciam s otazkou kedze zajtra je DPH :( ach jaj ...uctujem cesku fakturu doslu, a viem, ze mi ju ma do tlaciva DPH hodit na riadok 14 a 13 vysvetli mi niekto preco ked zadam DPH ten kde je riadok 14 mi vypisuje ze je chybny vyber DPH? a pritom viem, ze vyberam spravny typ DPH :( ja som s toho oberonu nestastna :( pekny vecer
JuKaS
24.01.08,19:27
treba zadať typ DPH:
Nadobudnutie tovaru podľa § 11 a § 49 odst. 2c / riadky 5.7.18.19/

Je to tzv. samozdanenie.
anithocka
25.01.08,06:23
[quote=JuKaS;622830]treba zadať typ DPH:
Nadobudnutie tovaru podľa § 11 a § 49 odst. 2c / riadky 5.7.18.19/

Je to tzv. samozdanenie.[/quo

ked som sa pytala ekonomky tak ona mi tiez tvrdila, ze vyberam dobry typ DPH tak dakujem
tina76
27.01.08,15:33
14, 13 po starom, 5,7,18,19 po novom...anithocka...
anithocka
27.01.08,19:36
ach jaj tak ak sa to menilo tak mi este poradte aky typ DPH pouzivat v Oberone pri vystavenej fakture za sluzby pre cesku republiku a pri nadobudnuti tovaru a sluzieb v tuzemku :( ..a este jednu otazocku mam oberon mzdy a personalistika nerobi vykazi do SP a ZP?? neprisla som an to ako sa to robi a ci to vlastne robi? dakujem
Ninna
27.01.08,19:42
..a este jednu otazocku mam oberon mzdy a personalistika nerobi vykazi do SP a ZP?? neprisla som an to ako sa to robi a ci to vlastne robi? dakujem
robí : rekapitulácia- sociálna poisťovňa /tlačivo/
rekapitulácia - zdravotné poisťovne /tlačivo/
v tlačových výstupoch :)
danushka
27.01.08,19:53
ach jaj tak ak sa to menilo tak mi este poradte aky typ DPH pouzivat v Oberone pri vystavenej fakture za sluzby pre cesku republiku a pri nadobudnuti tovaru a sluzieb v tuzemku :( ..a este jednu otazocku mam oberon mzdy a personalistika nerobi vykazi do SP a ZP?? neprisla som an to ako sa to robi a ci to vlastne robi? dakujem

-dodanie tovaru z tuzemska do iného členského štátu - § 43, osolobodenia od dane , riadok 14
- nadobudnutie tovaru v tuzemsku - §51 odst 1a), riadok 20 alebo 21 podľa typu DPH, toto sa ti premietne aj v riadkoch 18 alebo 19, zas podľa typu DPH
- pozor pri dobropisoch...

Anithočka, zákon o DPH sa nemenil, len tlačivo. O vypisovaní nového tlačiva tu prebehla veľká diskusia , prihodím ti link;)

K tej personalistike v Oberone :
V prvom rade si musíš kompletne zaevidovať zamestnanca v personalistike a po spracovní mzdy ti Anithočka treba ísť do tlačových výstupov. Tam ti vytlačí aj výkaz ZP, SP, prehľady, príkazy k úhradám - len si prvotné vstupy musíš zadefinovať, aby tie výkazy bolo na základe čoho spracovať
Melnick
27.01.08,19:55
anithočka ...nemôžem sa pozerať ako sa trápiš. Máš stiahnutú novú verziu oberonu ? Ak áno a stále máš problém so zadávaním správnej DPH tak si skús v predkontáciách urobiť cez opravu zmeny v DPH. Ak ani to nepomôže tak pri zadávaní pri faktúrach ..záväzkoch ...pohľadávkach ...niekedy nechce "zobrať" program ten správny typ DPH ..stalo sa to aj mne tak som jednoducho zatvorila okno dala som DPH nesprávnu a vrátila som sa znova k tomu záväzku, alebo pohľadávke cez opravu a čuduj sa svete možnosti nových typov DPH sa mi tam už ponúkli. Je treba tieto nedostatky hlásiť "Oberoňákom" riešia problémy aj cez vzdialenú pomoc.
danushka
27.01.08,19:55
Melnick
27.01.08,20:02
-dodanie tovaru z tuzemska do iného členského štátu - § 43, osolobodenia od dane , riadok 14
- nadobudnutie tovaru v tuzemsku - §51 odst 1a), riadok 20 alebo 21 podľa typu DPH, toto sa ti premietne aj v riadkoch 18 alebo 19, zas podľa typu DPH
- pozor pri dobropisoch...

Anithočka, zákon o DPH sa nemenil, len tlačivo. O vypisovaní nového tlačiva tu prebehla veľká diskusia , prihodím ti link;)

K tej personalistike v Oberone :
V prvom rade si musíš kompletne zaevidovať zamestnanca v personalistike a po spracovní mzdy ti Anithočka treba ísť do tlačových výstupov. Tam ti vytlačí aj výkaz ZP, SP, prehľady, príkazy k úhradám - len si prvotné vstupy musíš zadefinovať, aby tie výkazy bolo na základe čoho spracovať

To znamená anitočka ..že si musíš v mzdovom programe hore na lište nájsť :
Firma
Poisťovne
rozbaľ si ponuku poisťovne a zadaj tam všetky ,v ktorých máš poistených zam-cov .
Jedným slovom keď "Oberon" najskôr poriadne nakŕmiš / a nemusí to byť zrovna biftek :)/ tak Ti poskytne nekonečné množstvo tlačových výstupov .
danushka
27.01.08,20:06
anithočka ...nemôžem sa pozerať ako sa trápiš. Máš stiahnutú novú verziu oberonu ? Ak áno a stále máš problém so zadávaním správnej DPH tak si skús v predkontáciách urobiť cez opravu zmeny v DPH. Ak ani to nepomôže tak pri zadávaní pri faktúrach ..záväzkoch ...pohľadávkach ...niekedy nechce "zobrať" program ten správny typ DPH ..stalo sa to aj mne tak som jednoducho zatvorila okno dala som DPH nesprávnu a vrátila som sa znova k tomu záväzku, alebo pohľadávke cez opravu a čuduj sa svete možnosti nových typov DPH sa mi tam už ponúkli. Je treba tieto nedostatky hlásiť "Oberoňákom" riešia problémy aj cez vzdialenú pomoc.

Presne aj mne sa toto Maji stáva, že jednoducho neviem predvoliť DPH a musím najskôr skončiť a urobiť opravu a potom to už ide, hlavne ak ide o DPH ,,nezaradiť do DPH", vôbec mi to tam niekedy neponúkne:eek:.
Ale tak ako vravíš, tie typy DPH sa dajú prednadstaviť pri opakujúcich sa operáciách a potom práca ide rýchlejšie, lebo to nemusíš zakaždým kontrolovať.

Ja Anithočke navrhujem, nech príde za mnou do KE a vysvetlím jej za jeden deň ako to s tým Oberonom funguje. ALE DOPREDU UPOZORŇUJEM, že nerobím PÚ, ale PÚ nePÚ, zákon o DPH je aj v JÚ aj v PÚ rovnaký. Fakt sa nám to dievča trápi a to by už malo mať DPH za 4.Q hotové:mee:.
Zvládneš to Anitočka, nenecháme Ťa v tom samú.
anithocka
27.01.08,20:09
Majka :) normalne si mi uz chybala ked si neragovala na mna :) ..takze vykazi sa daju tiez no to som moc rada :) no oberon sa mi raz paci raz nie, a neviem si s nim poradit a este jednu otazku mam ked si sa tak rozbehla :) ked uctujem Banku ponuka mi dve banky a pritom mame iba jednu neviem ako odsranit tu druhu banku :( ked som isla do firmy a tam vlastne bankove ucty vypisuje mi tam iba jednu co s tym??
anithocka
27.01.08,20:16
Presne aj mne sa toto Maji stáva, že jednoducho neviem predvoliť DPH a musím najskôr skončiť a urobiť opravu a potom to už ide, hlavne ak ide o DPH ,,nezaradiť do DPH", vôbec mi to tam niekedy neponúkne:eek:.
Ale tak ako vravíš, tie typy DPH sa dajú prednadstaviť pri opakujúcich sa operáciách a potom práca ide rýchlejšie, lebo to nemusíš zakaždým kontrolovať.

Ja Anithočke navrhujem, nech príde za mnou do KE a vysvetlím jej za jeden deň ako to s tým Oberonom funguje. ALE DOPREDU UPOZORŇUJEM, že nerobím PÚ, ale PÚ nePÚ, zákon o DPH je aj v JÚ aj v PÚ rovnaký. Fakt sa nám to dievča trápi a to by už malo mať DPH za 4.Q hotové:mee:.
Zvládneš to Anitočka, nenecháme Ťa v tom samú.


Si poklad aj Ty aj Majka ze mi tak upenlivo odpovedate na moje otazky aj ked sa vam zdaju mozno banalne :( ..uctovnictvo za 4Q mam hotove a odovzdane ale na posledny termin kedze som si nevedela poradit s tou ceskou fakturou, ale uz to pojde podla mna, pre mna je Oberon novy ja som stale pouzivala MRP ale tak ze uz predo mnou niekto ho ponastavoval ...to vazne keby som dosla do KE vysvetlila by si mi ho? hlavne by som potrebovala mzdy, a DPH...
Melnick
27.01.08,20:21
anitočka ,znova sa nastav na lište v JEDNODUCHOM ÚčTOVNÍCTVE na "Firma" ...
ponúkajú sa
obch. partneri
členenie
predkontácie
typy dokladov
......
......
až prídeš na
vlastné bankové účty ... tu si klikni a pozri koľko máš tam napísaných peň ústavov ...
NIČ NEVYMAZÁVAJ ..len mi napíš koľko ich tam máš.
danushka
27.01.08,20:29
Si poklad aj Ty aj Majka ze mi tak upenlivo odpovedate na moje otazky aj ked sa vam zdaju mozno banalne :( ..uctovnictvo za 4Q mam hotove a odovzdane ale na posledny termin kedze som si nevedela poradit s tou ceskou fakturou, ale uz to pojde podla mna, pre mna je Oberon novy ja som stale pouzivala MRP ale tak ze uz predo mnou niekto ho ponastavoval ...to vazne keby som dosla do KE vysvetlila by si mi ho? hlavne by som potrebovala mzdy, a DPH...

Anithočka, jasné že by som ti pomohla. Niekedy je lepšie raz vidieť ako 100x počuť:):):). Ja som taký samouk, ale neskutočne mi pomáha Porada. Za tých pár mesiacov, čo som členom tohto báječného fóra som sa naučila toľko, čo sa možno nenaučia absolventi obchodnej akadémie za 4 roky.
Majočka je super kočka a klaniam sa pred jej vedomosťami ako aj pred vedomosťami ostatných tu na porade.
anithocka
27.01.08,20:32
anitočka ,znova sa nastav na lište v JEDNODUCHOM ÚčTOVNÍCTVE na "Firma" ...
ponúkajú sa
obch. partneri
členenie
predkontácie
typy dokladov
......
......
až prídeš na
vlastné bankové účty ... tu si klikni a pozri koľko máš tam napísaných peň ústavov ...
NIČ NEVYMAZÁVAJ ..len mi napíš koľko ich tam máš.

mam tam jeden SlSp ...ale nemoze to byt sposobene tym, ze ked som hnedn a zaciatku evidovala firmu nazov, dic, ico atd. tak tam som zadavala aj banku a potom do vlastnych uctov som zase zadala ten isty ucet? ked robim fakturu tak sa mi vyhodi ucet ten ktory som zadala pri registracii firmy a potom si musim vyrolovat a vybrat ten isty ucet ale sa mi tam zobrazi viac informaciii o ucte (asi zase nepochopis joj musim sa naucit vyjadrovat ekonomicky :))
Melnick
27.01.08,20:33
Napadlo ma: nezačína Tvoja banka na :UNI - to by vysvetľovalo, prečo máš dva účty .
anithocka
27.01.08,20:35
Napadlo ma: nezačína Tvoja banka na :UNI - to by vysvetľovalo, prečo máš dva účty .

nie nie slovenska sporitelna ...to fakt v tom oberone iba ja som taka ze sa na vsetko musim pytat? :( ach jaj
Melnick
27.01.08,20:37
danuška,dokonca aj rýmovanie Ti ide .:):):)
Melnick
27.01.08,20:40
nie nie slovenska sporitelna ...to fakt v tom oberone iba ja som taka ze sa na vsetko musim pytat? :( ach jaj
Keď som ja začala robiť na Oberone ..nebolo sa koho pýtať ... Aj Oberon začínal aj ja a ústretoví boli vždy aj domov prišli ...kedysi...teraz už sa rozmohli dosť dobre a ponúkajú iné druhy pomoci. :)
Nie si sama ...to som tým chcela povedať.
anithocka
27.01.08,21:19
Keď som ja začala robiť na Oberone ..nebolo sa koho pýtať ... Aj Oberon začínal aj ja a ústretoví boli vždy aj domov prišli ...kedysi...teraz už sa rozmohli dosť dobre a ponúkajú iné druhy pomoci. :)
Nie si sama ...to som tým chcela povedať.


ale najhorsie je to, ze v kancelarii kde je oberon nainstalovany a kde sa na nom robi sa nemoze vyuzit vziadelna pomoc a to ma moc hneva ..a pritom sa mi zda oberon dobry aj ked obcas som z neho nervozna ale viem, ze ponuka vela moznosti ....esteze som sa odzvedela o tejto stranke :) kde su perfektny ludia a perfektny radcovia :) dakujem vsetkym
anithocka
11.02.08,14:07
ahojte oberonaci :) konecne som sa v programe zorientovala ako tak, ale mam jednu otazocku ...preco chcem, aby mi ukazalo konecny stav na bankovom ucte a v pokladnici tak v pokladnici mi ukaze ale v banke nie? dakujem
EPk
15.02.08,12:39
Treba stlacit sipocku vpravo a tam sa ti rozvinu vsetky pokladne a ucty. Kurzorom ukazes co chces vidiet a to sa ti zobrazi
silvia1974
20.02.08,18:38
Ahojte, prosím Vás, ako zaúčtujem v Oberone dobropis ? Keď tam dám znamienko mínus, tak mi napíše - suma nemôže byť záporná - takže neviem, čo s tým.

ĎAkujem
JuKaS
20.02.08,19:15
Musíš si dať mínusom počet a nie sumu.
anithocka
20.02.08,19:28
Jaj ludkovia moji zlaty ja uz fakt neviem co robim zle v tom nestastnom uctovani v oberone ...idem uctovat vystavenu fakturu v predkontaciach mam nastavene narok na plný odpocet podla §51 a vzdy mi vypisuje nekorektny typ DPH preco????????? :mee::mee::mee::mee:
JuKaS
20.02.08,19:37
Došlé faktúry - keď je nárok na odpočítanie:
Odpočítanie dane /tuzemsko/ § 51 odst. 1 písm. a) - plný odpočet /20,21/
takto musíš mať typ DPH
danushka
20.02.08,19:44
Jaj ludkovia moji zlaty ja uz fakt neviem co robim zle v tom nestastnom uctovani v oberone ...idem uctovat vystavenu fakturu v predkontaciach mam nastavene narok na plný odpocet podla §51 a vzdy mi vypisuje nekorektny typ DPH preco????????? :mee::mee::mee::mee:
Anithocka, podľa §51 sa účtujú došlé faktúry. Keď vystavuješ OFA, tak tam musíš mať § 8 a 9 zákona o DPH - dodanie tovaru a služby. Usudzujem, že preto Ti dáva nekorektný typ DPH.
silvia1974
20.02.08,20:04
Ok, vyberiem si počet ale nemala by som si vybrať aj typ dokladu "dobropis" - ďakujem Vám
JuKaS
20.02.08,20:05
Áno, typ dokladu musí byť dobropis.
anithocka
21.02.08,05:45
Anithocka, podľa §51 sa účtujú došlé faktúry. Keď vystavuješ OFA, tak tam musíš mať § 8 a 9 zákona o DPH - dodanie tovaru a služby. Usudzujem, že preto Ti dáva nekorektný typ DPH.


Jaj Danuška :) poklad si Ty ale pre overenie ma to byt takto?:

dodanie tovaru z tuzemska do iného členského štátu - § 43, osolobodenia od dane , riadok 14 (vystavené faktúry pre ČR napriklad.)
nadobudnutie tovaru v tuzemsku - §51 odst 1a), riadok 20 alebo 21 podľa (došlé faktúry)
nadobodnutie tovaru podľa § 8 a § 9 (vystavené faktúry pre SR)
a pri dobropisoch konretne všetky mam za rychlu platbu aky typ DPH

..ja učtovnictvo asi nikdy nezvladnem :mee:

TEORIA NIE JE PRAX TO ZISTUJEM KAZDYM DNOM VIAC A VIAC
danushka
21.02.08,18:14
Jaj Danuška :) poklad si Ty ale pre overenie ma to byt takto?:

dodanie tovaru z tuzemska do iného členského štátu - § 43, osolobodenia od dane , riadok 14 (vystavené faktúry pre ČR napriklad.áno
nadobudnutie tovaru v tuzemsku - §51 odst 1a), riadok 20 alebo 21 podľa (došlé faktúry)áno
nadobodnutie tovarudodanie tovaru a služby podľa § 8 a § 9 (vystavené faktúry pre SR)
a pri dobropisoch konretne všetky mam za rychlu platbu aky typDPH-pri dobropisoch upravuješ základ dane podľa § 25 a 53 zákona o DPH, došlým dobropisom zvyšuješ povinnosť, vyšlým dobropisom znižuješ povinnosť

..ja učtovnictvo asi nikdy nezvladnem :mee: ZVLÁDNEŠ Anithocka, si mladučká a máš predpoklady stať sa dobrou !!! Len musíš využívať zdravý sedliacky rozum a pri riešení toho, čo ti ponúka Oberon v rámci DPH si vždy daj pred seba daňové priznanie k DPH, pozri si konkrétny riadok, vezmi si zákon o DPH a čítaj dovtedy, kým nepochopíš...musíš mať jasno v tom, čo je vstup a výstup a keď si nie si istá, tak sa nás opýtaj, vždy poradíme:)

TEORIA NIE JE PRAX TO ZISTUJEM KAZDYM DNOM VIAC A VIAC

Odpovede sú v tvojej citácii...
anithocka
21.02.08,18:59
Danuška, každým dňom viac a viac zistujem, že oberon je uzasny program a fakt poskytuje velke mnozsto funkcii co na nom velmi ocenujem ale este mam jednu otazocku ohladom miezd v oberone ...spracovala som mzdy zamestnancom a dala som si vystupy tlacivo pre socialnu poistovnu a vytlacilo mi to ale bez tlaciva proste iba cisla a ziadne tlacivo :( treba este nieco niekde nastavit? a ozaj veeeelmi pekne dakujem za tie DPH-cka si poklad!!!! dakujem :)
Melnick
21.02.08,19:16
Stiahni si novú verziu , bol nejaký problém s výstupmi pre SP.
danushka
21.02.08,19:22
Danuška, každým dňom viac a viac zistujem, že oberon je uzasny program a fakt poskytuje velke mnozsto funkcii co na nom velmi ocenujem ale este mam jednu otazocku ohladom miezd v oberone ...spracovala som mzdy zamestnancom a dala som si vystupy tlacivo pre socialnu poistovnu a vytlacilo mi to ale bez tlaciva proste iba cisla a ziadne tlacivo :( treba este nieco niekde nastavit? a ozaj veeeelmi pekne dakujem za tie DPH-cka si poklad!!!! dakujem :)

Anithocka,
súbor
tlačové výstupy
mzdy
rekapitulácia - sociálna poisťovňa /tlačivo/ -toto políčko je označené červeným ako adobe reader

...ty si pravdepodobne klikla na políčko nad tým červeným a vytlačilo ti len čísla...alebo mi ešte napadá jedna vec, ale teraz neviem či nebudem kecať...kým som nemala OBERON a chcela som manuálne vypisovať tlačivá SP a ZP, musela som mať nainštalovaný súbor ADOBE READER, ktorý to podporuje, aby sa ti tie tlačivá zobrazili v PC - teraz sa určite poniektorí zasmejú ako sa tu neterminologicky vyjadrujem, ale pokiaľ ten súbor nemáš natiahnutý, tak mi vychádza z toho, že tie výstupy z OBERONU nevypučíš....doporučujem zajtra zavolať hotline Oberonu, a oni ti s tým pomôžu priamo, keď si na nete sa vedia na teba napojiť...naozaj neviem Anithočka, v čom je pes zakopaný:eek:
anithocka
21.02.08,19:33
Stiahni si novú verziu , bol nejaký problém s výstupmi pre SP.

mam stiahnutu verziu januar 2008 a nejde mi to nechapem preco :(
anithocka
21.02.08,19:36
Anithocka,
súbor
tlačové výstupy
mzdy
rekapitulácia - sociálna poisťovňa /tlačivo/ -toto políčko je označené červeným ako adobe reader

...ty si pravdepodobne klikla na políčko nad tým červeným a vytlačilo ti len čísla...alebo mi ešte napadá jedna vec, ale teraz neviem či nebudem kecať...kým som nemala OBERON a chcela som manuálne vypisovať tlačivá SP a ZP, musela som mať nainštalovaný súbor ADOBE READER, ktorý to podporuje, aby sa ti tie tlačivá zobrazili v PC - teraz sa určite poniektorí zasmejú ako sa tu neterminologicky vyjadrujem, ale pokiaľ ten súbor nemáš natiahnutý, tak mi vychádza z toho, že tie výstupy z OBERONU nevypučíš....doporučujem zajtra zavolať hotline Oberonu, a oni ti s tým pomôžu priamo, keď si na nete sa vedia na teba napojiť...naozaj neviem Anithočka, v čom je pes zakopaný:eek:

Danushka presne toto som dala a nevytlacilo mi to tlacivo a je to v pdf verzii to tlacivo ktore som si dala ja tlacit a to iste som mala aj ked som si dala tlacit registracny list FO do socialnej poistovne takze asi tam budem musiet zavolat, kedze najnovsiu verziu stahnutu mam tak skusim sa pozriet este na ADOBE READERE ci ho tam vlastne mam ale inac by mi ani tlacivo nezobrazovalo nie? dakujem
silvia1974
21.02.08,19:39
Ahojte, prosím Vás, chcem sa ešte raz opýtať ohľadom došlých a vyšlých dobropisov - Aký typ dane si pri týchto dobropisoch vyberie ? Tiež sa zoznamujem s programom a nie som si istá, či to robím dobre.
/predpokladám - Došlý dobropis/tuzem./ - par.51, Vyšlý dobropis - par.8 a 9. Je to správne ? Treba tam zadať aj znamienka ? Tzn. pri vyšlom dobropise zadám znamienko mínus ?/

ĎAkujem za trpezlivosť s mojimi otázkami.

Silvia
anithocka
21.02.08,19:44
Ahojte, prosím Vás, chcem sa ešte raz opýtať ohľadom došlých a vyšlých dobropisov - Aký typ dane si pri týchto dobropisoch vyberie ? Tiež sa zoznamujem s programom a nie som si istá, či to robím dobre.
/predpokladám - Došlý dobropis/tuzem./ - par.51, Vyšlý dobropis - par.8 a 9. Je to správne ? Treba tam zadať aj znamienka ? Tzn. pri vyšlom dobropise zadám znamienko mínus ?/

ĎAkujem za trpezlivosť s mojimi otázkami.

Silvia

Ahoj, ak si prečítaš príspevok vyššie na tej istej strane prídeš na to keď mi radila Danushka :) su tam rozoberane typy DPH a presne aj to aky typ DPH uplatnit pri dobropisoch :)
JuKaS
21.02.08,20:37
Opravu základu dane robíš síce podľa § 25, ale typ DPH zadávaš
oprava dane podľa § 53 (zvýšenie) 18,19,
oprava dane podľa § 53 (zníženie) 18,19

Prečítaj § 53 zákona o dani z pridanej hodnoty
anithocka
22.02.08,05:59
Opravu základu dane robíš síce podľa § 25, ale typ DPH zadávaš
oprava dane podľa § 53 (zvýšenie) 18,19,
oprava dane podľa § 53 (zníženie) 18,19

Prečítaj § 53 zákona o dani z pridanej hodnoty

ak som spravne pochopila v Oberone pri uctovani dobropisov si vyberam oprava dane podľa § 53 (zvýšenie resp. zníženie) a nie § 25? ste ma tu domotali teraz
JuKaS
22.02.08,14:50
Anithočka a našla si v type DPH § 25 ?
danushka
22.02.08,18:49
ak som spravne pochopila v Oberone pri uctovani dobropisov si vyberam oprava dane podľa § 53 (zvýšenie resp. zníženie) a nie § 25? ste ma tu domotali teraz
Prepáč Anithočka, zmiatla som Ťa trošku...treba si prečítať § 53,ktorý naväzuje na §25...
Doporučujem Ti z problematiky Oberonu sa presunúť do problematiky DPH na Porade a do vyhľadávača si zadaj ,,dobropis" - tu je toho naozaj popísané veľa, len musíš čítať:).
A včera večer mi to už nemyslelo...Jukas odpovedala a opravila ma:)
anithocka
22.02.08,18:50
Anithočka a našla si v type DPH § 25 ?

ja som s tym typov DPH jelen ak mam pravdu povedat :( a § 25 som po pravde nenasla ..ja sa z toho zblaznim asik
anithocka
22.02.08,18:55
Prepáč Anithočka, zmiatla som Ťa trošku...treba si prečítať § 53,ktorý naväzuje na §25...
Doporučujem Ti z problematiky Oberonu sa presunúť do problematiky DPH na Porade a do vyhľadávača si zadaj ,,dobropis" - tu je toho naozaj popísané veľa, len musíš čítať:).
A včera večer mi to už nemyslelo...Jukas odpovedala a opravila ma:)

tak a teraz som uz v obraze :) asi fakt bude dobre sa prepnut do problematiky DPH to som mala uz davno spravit, ďakujem!! a dufam, ze aj tam chodis :)
danushka
22.02.08,19:10
tak a teraz som uz v obraze :) asi fakt bude dobre sa prepnut do problematiky DPH to som mala uz davno spravit, ďakujem!! a dufam, ze aj tam chodis :)
Anithocka...Heuréka! Moje zlaté a ty si tam doposiaľ nebola:eek::eek::eek::D:D:D???!!! Tak aby si vedela, že ja sa stále učím tak ako ty, len som pochopila trošku skôr, že v podstate tu na Porade nájdeš akúkoľvek odpoveď , len si ju treba vyhľadať, všetko to tu je Xkrát opísané a omielané a čím viac čítaš, tým viac sa dozvieš:):):).

...a zasa som sa zasedela tuná...:rolleyes:
anithocka
22.02.08,19:54
Anithocka...Heuréka! Moje zlaté a ty si tam doposiaľ nebola:eek::eek::eek::D:D:D???!!! Tak aby si vedela, že ja sa stále učím tak ako ty, len som pochopila trošku skôr, že v podstate tu na Porade nájdeš akúkoľvek odpoveď , len si ju treba vyhľadať, všetko to tu je Xkrát opísané a omielané a čím viac čítaš, tým viac sa dozvieš:):):).

...a zasa som sa zasedela tuná...:rolleyes:


nebola som tam pretože témy DPH sa moc bojím a to doslovne myslím :mee: vždy, keď idem účtovať tak zo strachom a 1000x si musím overiť typ DPH!!!!!!!!!! to asi nikto tolkokrat nekontroluje ako ja ale zistila som, že Oberon je fakt perkektny program len ma ešte stále trápia tie výstupy do poistovní vobec tomu nechápem prečo je to tak ako to je :(
danushka
22.02.08,20:07
Ale veď som Ti povedala, že máš zavolať do Oberonu. Keď nemáš kontakt na nich tak tu je mob. na technicku podporu : 0905 846 632, sú tam v pracovné dni tuším do 15,00 h. Naozaj sú veľmi ochotní, poradia.

No a k tej DPH ešte...v predkontáciach si môžeš zadefinovať konkrétny typ DPH, ktorý keď uložíš, tak sa Ti pri opakovaných operáciach bude stále ponúkať...aby si to nemusela manuálne vyhľadávať.
danushka
23.02.08,16:27
Anithočka a našla si v type DPH § 25 ?

mne pri výbere opravy DPH OBERON ponúka nasledovné :

Oprava dane podľa §25 odst. 1 až 3 /zvýšenie/ riadok (1 , 3 )
Oprava dane podľa §25 odst. 1 až 3 /zníženie/ riadok (1 , 3 )
----týka sa dodania tovaru a služby podľa § 8 a 9 zákona
toto považujem za situáciu pri vyšlom tuzemskom dobropise

Oprava dane podľa §25 odst. 1 až 3 /zvýšenie/ riadok (5 , 7 )
Oprava dane podľa §25 odst. 1 až 3 /zníženie/ riadok (5 , 7 )
---týka sa nadobudnutia tovaru podľa § 11 a 11a zákona
dovoz v tuzemsku z čl.št EÚ + osobit.prípad

Oprava dane podľa §25 odst. 1 až 3 /zvýšenie/ riadok (9 )
Oprava dane podľa §25 odst. 1 až 3 /zníženie/ riadok (9 )
---týka sa tovaru a služieb, pri ktorých príjemca platí podľa §69 ods.2 až 4 a 9 zákona
oprava dodanenia

Oprava dane podľa §53 odst. /zvýšenie/ riadok (18 , 19)
Oprava dane podľa §53 odst. /zníženie/ riadok (18 , 19 )
---týka sa odpočítania dane celkom podľa § 49 - 54 zákona
toto považujem za situáciu pri došlom tuzemskom dobropise

Teraz som už zamotaná aj ja ...resp. zneistená, keď Jukas sa pýta Anithočky či jej núka Oberon § 25...
No keďže mne ho núka a túto ponuku ja chápem tak, ako som hore napísala, prosím, aby ma niekto chápavejší alebo opravil alebo uistil...
Minimálne ja a Anithočka to oceníme;)
anithocka
23.02.08,17:21
mne pri výbere opravy DPH OBERON ponúka nasledovné :

Oprava dane podľa §25 odst. 1 až 3 /zvýšenie/ riadok (1 , 3 )
Oprava dane podľa §25 odst. 1 až 3 /zníženie/ riadok (1 , 3 )
----týka sa dodania tovaru a služby podľa § 8 a 9 zákona
toto považujem za situáciu pri vyšlom tuzemskom dobropise

Oprava dane podľa §25 odst. 1 až 3 /zvýšenie/ riadok (5 , 7 )
Oprava dane podľa §25 odst. 1 až 3 /zníženie/ riadok (5 , 7 )
---týka sa nadobudnutia tovaru podľa § 11 a 11a zákona
dovoz v tuzemsku z čl.št EÚ + osobit.prípad

Oprava dane podľa §25 odst. 1 až 3 /zvýšenie/ riadok (9 )
Oprava dane podľa §25 odst. 1 až 3 /zníženie/ riadok (9 )
---týka sa tovaru a služieb, pri ktorých príjemca platí podľa §69 ods.2 až 4 a 9 zákona
oprava dodanenia

Oprava dane podľa §53 odst. /zvýšenie/ riadok (18 , 19)
Oprava dane podľa §53 odst. /zvýšenie/ riadok (18 , 19 )
---týka sa odpočítania dane celkom podľa § 49 - 54 zákona
toto považujem za situáciu pri došlom tuzemskom dobropise

Teraz som už zamotaná aj ja ...resp. zneistená, keď Jukas sa pýta Anithočky či jej núka Oberon § 25...
No keďže mne ho núka a túto ponuku ja chápem tak, ako som hore napísala, prosím, aby ma niekto chápavejší alebo opravil alebo uistil...
Minimálne ja a Anithočka to oceníme;)

Ejha Danushka už ako ma poznáš keďže píšeš, že to oceníme ale máš pravdu :) takže kto nám odhalí tajomstvo DPH pri dobropise? Ja som doteraz používala podľa § 8 a § 9 tak mi to bolo povedané bývalou ekonómkou.
silvia1974
23.02.08,17:42
Ahojte, dievčatá som rada, že na jednej strane nie som v tejto problematike sama - Anithocka, a na druhej strane veľmi ďakujem Danuskhe a JukaS, že ma usmernili v tejto problematike.
Veľmi mi pomohla rada Danushki, pozrieť sa pri určovaní DpH do pokynu k vypĺňaniu daňového priznania.
Ja som pravdu povediac, čítala zákon DpH min. 3x, ale človek ak nepríde s určitými vecami do styku, tak nevie, o čom číta.
Tiež začínam účtovať len tento rok. Toto bude moje prvé DpH priznanie, tak mám strašný strach, aby to dobre dopadlo.

Takže ďakujem.

Silvia
JuKaS
23.02.08,21:42
Danushka, ospravedlňujem sa za zmätenie, je to tak ako píšeš. Prepáč.
danushka
23.02.08,21:45
Danushka, ospravedlňujem sa za zmätenie, je to tak ako píšeš. Prepáč.

:D:D:D juj, ale mi odľahlo...
anithocka
24.02.08,12:17
:D:D:D juj, ale mi odľahlo...


Danushka, tak ako to te raz je s tym DPH pri dobropisoch? :mee:
danushka
25.02.08,16:23
Danushka, tak ako to te raz je s tym DPH pri dobropisoch? :mee:
No s Jukas sme sa zhodli, že tak, ako som to uviedla v príspevku č. 139.

Nuž ale keby to ešte odklepla Melnik..., to by bolo isté nabetón;).
danushka
25.02.08,18:55
Majočka, si poklad, Ty si taký náš tútor v tejto témičke. Ďakujem za všetky neisté :) :) :).
p.e.t.e.r.x
29.02.08,18:22
Dobry vecer,
Chcem sa opytat ze ci software ponuka aj Tlac danoveho priznaniak dani z prijmov pravnickej osoby. Nasiel som tam tlac "vykaz ziskov a strat" ale ine nie....Ponuka to tento software?
natalakovac.
29.02.08,18:38
ponuka vykaz ziskov a strat a suvahu ale dan z prijmov z PO nie.
p.e.t.e.r.x
05.03.08,20:57
A prosim Vas kde najdem v Oberone moznost tlacit "vykaz ziskov a strat" a "suvahu"...dakujem
Ľubica2
06.03.08,07:34
Prosím Vás, ako sa robí účtovná uzávierka v Oberone ? Je potrebné zostatky nektorých účtov preúčtovať (napr. 428, 429, 431), alebo to program spraví sám v rámci účtovnej uzávierky ?
Ďakujem.
EPk
06.03.08,07:43
A prosim Vas kde najdem v Oberone moznost tlacit "vykaz ziskov a strat" a "suvahu"...dakujem
V Uctovnom denniku - tlac- tlacove vystupy-závierkove tlačové vystupy(celkom dolu) su aj v pdf formate aj bez (daju sa exportovat do excelu..)
kornelia2
06.03.08,07:53
Prosím Vás, ako sa robí účtovná uzávierka v Oberone ? Je potrebné zostatky nektorých účtov preúčtovať (napr. 428, 429, 431), alebo to program spraví sám v rámci účtovnej uzávierky ?
Ďakujem.

učtovná uzavierka sa robi:

firma-obdobie-uctovna uzavierka
Ľubica2
06.03.08,12:12
učtovná uzavierka sa robi:

firma-obdobie-uctovna uzavierka


Ďakujem, spravila som tak, ale odpisy DHM mi vyšli s mínusovou hodnotou. Je to v poriadku ?
popleta
07.03.08,18:55
Zdravim Oberoňakov. Niekde som tu videla príspevok (nemôžem ho teraz v rýchlosti nájsť) o zadávaní platieb do fondov: ZP,SP. Mne to tiež nechce zobrať do knihy záväzkov. Uvediem predk. 570 a vypíše mi :"Predk. 570 nie je možné pre túto knihu použiť". Ako to mám dostať do tých zaväzkov?
p.e.t.e.r.x
07.03.08,21:03
Zdravim
Prosim Vas je mozne v Oberone tlacit nieco take ako ponukovy list?...ze by sa tam davali polozky zo skladu ale stav by sa nemenil....pretoze by to bol iba ponukovy list...je to mozne??? A este by ma zaujimalo ze ci pokladnica OBERON nedokaze nieco take ako tlac zarucneho listu ako to je pri fakturak v sklade....Dakujem
anithocka
08.03.08,13:02
ahojte, zase jedna z mojich lahsich otazociek :) v Oberone mzdy a personalistika som za mesiac januar spravila vyplatu ale za februar mi nejde. Postupujem takto vyplata za januar spravena necham zamestnanca v sekcii spracovane mzdy a idem na tvorbu mzdoveho kalendara, tam si zadam, ze februar vypocita mi pocet odpracovanych dni, dam si to ulozit a idem do tvorba mzdy a uz mi to nejde, neda sa mi sipkou prepnut na februar ako keby ten kalendar som ani nevytvarala :( kde robim chybu? kto mi poradi, dakujem
Ninna
08.03.08,13:15
ahojte, zase jedna z mojich lahsich otazociek :) v Oberone mzdy a personalistika som za mesiac januar spravila vyplatu ale za februar mi nejde. Postupujem takto vyplata za januar spravena necham zamestnanca v sekcii spracovane mzdy a idem na tvorbu mzdoveho kalendara, tam si zadam, ze februar vypocita mi pocet odpracovanych dni, dam si to ulozit a idem do tvorba mzdy a uz mi to nejde, neda sa mi sipkou prepnut na februar ako keby ten kalendar som ani nevytvarala :( kde robim chybu? kto mi poradi, dakujem
Musíš dať zmenu obdobia vo "firma" na február.Skús až nepôjde budeme uvažovať ďalej ;)
anithocka
08.03.08,16:02
Musíš dať zmenu obdobia vo "firma" na február.Skús až nepôjde budeme uvažovať ďalej ;)


ďakujem ide to :) a este jedna otazocka ohladom miezst, spracovane mzdy a idem do vykazov preco vykaz do spolocnej zdravotnej poistovne mi vytlaci tak ze iba cisla ale tabulku nie :( robi to iba mne?
Ninna
08.03.08,16:20
ďakujem ide to :) a este jedna otazocka ohladom miezst, spracovane mzdy a idem do vykazov preco vykaz do spolocnej zdravotnej poistovne mi vytlaci tak ze iba cisla ale tabulku nie :( robi to iba mne?
Skus vyjsť z programu a znova daj tlač vykazu až to nepôjde reštartuj počítač. A vždy počkaj kým vytvorí sám počítač ten výkaz, bežným kancelárskym počítačom chvíľu trvá kým vytvoria náhľad. Až to nepôjde porozmýšľame.;)
anithocka
08.03.08,16:46
Skus vyjsť z programu a znova daj tlač vykazu až to nepôjde reštartuj počítač. A vždy počkaj kým vytvorí sám počítač ten výkaz, bežným kancelárskym počítačom chvíľu trvá kým vytvoria náhľad. Až to nepôjde porozmýšľame.;)

ale ak spracujem mzdu a dam si ten vykaz vytlacit tak to mam nastavene tak ze mi ho zobrazi na obrazovke a az tak ho davam tlacit, na obrazovke je vsetko dobre, ale ak dam tlacim tak vyjudu iba cisla a tak zakazdym musim prepisovat rucne tento vykaz :( ta ak mozem a mam ta na linke :) tak este jedna otazocka ale ta sa tyka uctovania v podvojnom uctovnictve v Oberone, idem do účtovného denníka dám si tlač a kniha bankových výpisov, ale nic mi tam nezobrazi a pritom banku nahratu mam :( a to je moja posledna otazka :) ale inak oberon sa mi moc moc lubi :) ĎAKUJEM!!!!
Ninna
08.03.08,17:55
ale ak spracujem mzdu a dam si ten vykaz vytlacit tak to mam nastavene tak ze mi ho zobrazi na obrazovke a az tak ho davam tlacit, na obrazovke je vsetko dobre, ale ak dam tlacim tak vyjudu iba cisla a tak zakazdym musim prepisovat rucne tento vykaz :( ta ak mozem a mam ta na linke :) tak este jedna otazocka ale ta sa tyka uctovania v podvojnom uctovnictve v Oberone, idem do účtovného denníka dám si tlač a kniha bankových výpisov, ale nic mi tam nezobrazi a pritom banku nahratu mam :( a to je moja posledna otazka :) ale inak oberon sa mi moc moc lubi :) ĎAKUJEM!!!!
a máš nainštalovaný ACROBAT READER? Mne tie výkazy idú O.K.
a máš už aj účtované v tej banke?
anithocka
08.03.08,18:51
a máš nainštalovaný ACROBAT READER? Mne tie výkazy idú O.K.
a máš už aj účtované v tej banke?


práveže mám a to je to prečo ma to trápi, že čo mám zle :(
Ninna
08.03.08,18:55
práveže mám a to je to prečo ma to trápi, že čo mám zle :(
napíš postup ako si postupovala pri účtovaní
Melnick
08.03.08,19:07
Tiež nechápem, ak máš stiahnutý Adobe ... a klikneš na tlačové výstupy v zátvorke ( tlačivo) mala by si mať výkaz v správnom formáte :eek:
Skús tento problém vyriešiť v pondelok v Oberone.
K tej banke ... skús si do prvého riadku v zadaní účtov napísať presne to, čo Ti ponúka pri účtovaní v účtovnom denníku. Niekedy malá odchýlka spôsobí, že Ti nezobrazí zaúčtované položky v BU
anithocka
09.03.08,08:00
pri účtovaní banky som postupovala nasledovne:

účtovní denník - nový - zadala som dátum, sumu a v predkontáciach som si vybrala napríklad poplatky banke - zapísla som sumu do riadku suma celkom a OK
Ninna
09.03.08,08:07
pri účtovaní banky som postupovala nasledovne:

účtovní denník - nový - zadala som dátum, sumu a v predkontáciach som si vybrala napríklad poplatky banke - zapísla som sumu do riadku suma celkom a OK
Vypisuje Ti aj chybové hlásenie alebo náhľad je čistá strana?
anithocka
10.03.08,10:20
Vypisuje Ti aj chybové hlásenie alebo náhľad je čistá strana?

nahlad je cista strana :(
JuKaS
10.03.08,11:43
Anithočka a prepla si si typ dokladu - banka výdaj ?
Kuzelnicka
10.03.08,11:44
a pisala si do firmy oberon ze co na to vravia? ak mas internet vyuzi vzdialenu pomoc...
anithocka
10.03.08,11:51
áno ak si dám filter a prefiltrujem si banku príjmy a výdaje z Banky pekne mi to zobrazi ale ked si dam bankovu knihu nic mi to nezobrazi a ja nechapem preco :( a pritom to mam spravne uctovane
anithocka
10.03.08,11:52
a pisala si do firmy oberon ze co na to vravia? ak mas internet vyuzi vzdialenu pomoc...

môj sef je taky ....že nie je schopny dat zavist net do kancelarie ale uz to nema zmysel riesit, podstatne je to ze aspon za zmohol na zakupenie oberonu :) lubi sa mi ten program moccccccccc
Kuzelnicka
10.03.08,11:57
áno ak si dám filter a prefiltrujem si banku príjmy a výdaje z Banky pekne mi to zobrazi ale ked si dam bankovu knihu nic mi to nezobrazi a ja nechapem preco :( a pritom to mam spravne uctovane

A co mas zadane vo filtri?
anithocka
11.03.08,10:18
A co mas zadane vo filtri?


vo filtri mam zadane typ dokladu je banka 1 - príjem, banka 1 - výdaj mam sfiltrovanu celu banku tak ja uz fakt neviem :( ale uz sa vzdavam
Kuzelnicka
11.03.08,10:32
vo filtri mam zadane typ dokladu je banka 1 - príjem, banka 1 - výdaj mam sfiltrovanu celu banku tak ja uz fakt neviem :( ale uz sa vzdavam

nuz neviem, tak vypni filter a tak daj vytlacit knihu bankovych vypisov....to ti vytlaci ci nieco vypise?
danushka
11.03.08,18:32
môj sef je taky ....že nie je schopny dat zavist net do kancelarie ale uz to nema zmysel riesit, podstatne je to ze aspon za zmohol na zakupenie oberonu :) lubi sa mi ten program moccccccccc
Anithocka, odkazujem tvojmu šéfovi nech sa zobudí z doby ľadovej, Povedz mu, že keď nemáš net pri programe, tak ani upgrady nebudú aktualizované. To ako mi chceš povedať, že robíš PÚ firme a nemajú cca 500,- na internet:eek:. Vyhlásila by som štrajk, vzbúrila by som sa, držala by som hladovku, zavolala médiá, oliala by som ho horúcou kávou a keby aj tak nepristal, tak by som sa mu vieš čo ... na to jeho podvojné...
Ninna
11.03.08,18:40
vo filtri mam zadane typ dokladu je banka 1 - príjem, banka 1 - výdaj mam sfiltrovanu celu banku tak ja uz fakt neviem :( ale uz sa vzdavam
Nepoznám presne postup účtovania v PÚ ale v JÚ keď idem tlačiť knihu bankových výpisov pýta sa za aké obdobie má vytlačiť knihu.Nie je problém tam?
danushka
11.03.08,18:56
Podľa mňa by mohol byť problém v tom filtri. Keď si vyfiltruješ určité údaje a zabudneš na to, tak to potom robí šarapatu a nedostaneš z oberonu nič pred filtrom ani nič po ňom. Tiež som sa tak raz pozabudla a išla som sa zblázniť, že kde mám nahodené doklady:eek:. Takže Anithočka - vypínaj filter:D. Tiež nerobím v oberone PÚ, len JÚ, ale princípy obsluhy sú identické.
EPk
12.03.08,06:01
Mas zadane spravne obdobie? Ked mas nastavene vo filtri BU-prijem aj BU-vydaj nezobrazi sa nic, lebo tieto podmienky vo filtri platia sucasne. Skus si vytlacit Hlavná kniha- analytické účty, či to máš dobre zaúčtované, lebo mne sa bezne stáva, že sa pomýlim a hodím to na inú analytiku
anithocka
12.03.08,06:23
Anithocka, odkazujem tvojmu šéfovi nech sa zobudí z doby ľadovej, Povedz mu, že keď nemáš net pri programe, tak ani upgrady nebudú aktualizované. To ako mi chceš povedať, že robíš PÚ firme a nemajú cca 500,- na internet:eek:. Vyhlásila by som štrajk, vzbúrila by som sa, držala by som hladovku, zavolala médiá, oliala by som ho horúcou kávou a keby aj tak nepristal, tak by som sa mu vieš čo ... na to jeho podvojné...


jaj keby len jedno uctovnictvo mu robim ale hned dve, a ta tlaciaren, mi ani vykazi netlaci bo uz mi to nedalo tak som skusila doma a doma mi vsetky pekne vytlaci , vzdy vravim blazon blaznom ostane :)
..a teraz k tej banke, ak si dam vytlacit hlavu knihu tak banku tam mam zauctovanu spravne, aj ked si zrusim filtre a dam si tlacit knihu bankovych vypisov zobrazi sa mi cisty nahlad a toto nechapem, ze preco :( uz som z toho zufala :mee: ach jaj
EPk
12.03.08,06:30
A nemas to nahodou na viac stran a zobrazi ti poslednu stranu, kde je len zahlavie?
anithocka
12.03.08,12:20
A nemas to nahodou na viac stran a zobrazi ti poslednu stranu, kde je len zahlavie?


jaj tak toto ma veru nenapadlo :( ja som ale dilinko zajtra sa kuknem na to, dakujem
Ninna
13.03.08,18:19
ale ak spracujem mzdu a dam si ten vykaz vytlacit tak to mam nastavene tak ze mi ho zobrazi na obrazovke a az tak ho davam tlacit, na obrazovke je vsetko dobre, ale ak dam tlacim tak vyjudu iba cisla a tak zakazdym musim prepisovat rucne tento vykaz :( ta ak mozem a mam ta na linke :) tak este jedna otazocka ale ta sa tyka uctovania v podvojnom uctovnictve v Oberone, idem do účtovného denníka dám si tlač a kniha bankových výpisov, ale nic mi tam nezobrazi a pritom banku nahratu mam :( a to je moja posledna otazka :) ale inak oberon sa mi moc moc lubi :) ĎAKUJEM!!!!
Stiahni si najnovšiu verziu, dnes som si sadla že idem tlačiť výkazy a tiež mi to nešlo na januárovej verzii.
Alexandra777
14.03.08,16:53
Neviete mi prosím niekto poradiť, či si musím záväzky za december účtovať do účtovného denníka iba na december, alebo podľa toho, ako mi prišli? Niektoré faktúry mi prišli napr. až 17.01. 2008 (dátum dodania 31.12.2007), tak som si ich zaúčtovala 21. 01. 2008. Teraz neviem, či mi to hodí do záväzkov roku 2007 alebo 2008?
anithocka
15.03.08,10:42
Stiahni si najnovšiu verziu, dnes som si sadla že idem tlačiť výkazy a tiež mi to nešlo na januárovej verzii.


tak aspon viem, ze som na to isla správne, ale výkazy do SP mi dobre tlacilo tak nechapem :( novu verziu mam stiahnutu tak vyskusam teraz
Alexandra777
16.03.08,14:52
Musím si záväzky do účtovného denníka v oberone účtovať k dátumu dodania, alebo dátumu skutočného zaúčtovania Neviete mi niekto poradiť?
danushka
16.03.08,16:48
Musím si záväzky do účtovného denníka v oberone účtovať k dátumu dodania, alebo dátumu skutočného zaúčtovania Neviete mi niekto poradiť?
No mala by si ich účtovať tak, ako v skutočnosti obdržíš záväzok, teda, ak Ti príde poštou faktúra, tak si tam daj pečiatku o prijatí /alebo napíš rukou/a zaúčtuj v ten deň.
V praxi väčšina z nás robí tak, že vezme od klienta raz mesačne doklady a poukladá došlé FA podľa dátumu vystavenia. Ale robíme to preto, lebo netušíme, či kllientovi faktúra prišla poštou alebo ju prevzal osobne. Ale ak Ti faktúrka príde mesiac po vystavení poštou a ty už máš evidované iné, tak to zaeviduj podľa skutočnosti. Navyše v Oberone si môžeš nastaviť dátum do 25. v mesiaci u plátcu DPH, kedy Ti to hodí stále do obdobia DPH, ktorého sa to týka.
Alexandra777
16.03.08,17:51
Ďakujem za radu. Neviem ale, či mi to faktúry, kt. mi prišli až v januári 2008 s dátumom dodania v decembri 2007, dá do nákladov roku 2007 podľa dátumu dodania v knihe záväzkov, alebo až do roku 2008 podľa dátumu zaúčtovania.
anithocka
17.03.08,12:01
ahojte ludkovia, ta ja uz fakt neviem co robim zle, na januarovej verzii mi dobre islo tlacit vykazi do SP a do zdravotnej so spolocnej zdravotnej neslo a tento mesiac je to opacne :( ta je to mozne?? kto mi poradi? ide vam dobre tlacit vykazy do SP?? pekny dnik
Ninna
17.03.08,17:00
ahojte ludkovia, ta ja uz fakt neviem co robim zle, na januarovej verzii mi dobre islo tlacit vykazi do SP a do zdravotnej so spolocnej zdravotnej neslo a tento mesiac je to opacne :( ta je to mozne?? kto mi poradi? ide vam dobre tlacit vykazy do SP?? pekny dnik
Je to možné - stiahni si najnovšiu verziu
danushka
19.03.08,11:57
Ďakujem za radu. Neviem ale, či mi to faktúry, kt. mi prišli až v januári 2008 s dátumom dodania v decembri 2007, dá do nákladov roku 2007 podľa dátumu dodania v knihe záväzkov, alebo až do roku 2008 podľa dátumu zaúčtovania.
Prijatá faktúra sa stáva VOZD dňom úhrady, nie dátumom prijatia tovaru alebo služby, ak takúto faktúru nemáš zaúčtovanú v decembri 2007, prišla Ti až v januári 2007, ale dátum vystavenia bol ešte v decembri 2007, tak by som nešpekulovala okolo toho toľko a zaevidovala by somju k 31.12.2007, aby sa mi premietla v záväzkoch. Toto hovorím bez ohľadu na to, či si alebo nie si platcom DPH.
Alexandra, skús si svoj problém overiť v demofirme , je to ideálny spôsob, ako si vychytať niektoré pochybnosti v programe.
danushka
19.03.08,12:06
Alexandra, poopravím sa ešte trošku. Nepíšeš, či si mesačným alebo Q. platcom DPH. Ak si totiž platca DPH a faktúra za december 2007 s dátumom dodania decembrovým Ti došla po 25. januári, neostáva nič iné, ako ju zaevidovať po 25.1. Ak však nie si platca DPH a z neznámych príčin takáto došlá faktúra meškala a chceš, aby sa Ti premietla v záväzkoch roka 2007, tak ju zaeviduj tak, ako bolo vyššie spomínané.

Niekedy je ťažké poradiť naozaj dobre pre nedostatok kompletných informácií.
Alexandra777
19.03.08,13:32
Ahojte, neviete mi prosím poradiť, ako si môžem všetky knihy v knihe záväzkov prepočítať k 31. 12. tak, aby mi ostal záväzok v Sk po vyúčtovaní kurzového rozdielu? Dá sa to nejako?
EPk
19.03.08,13:45
Ja zauctujem cez Moznosti este raz Zauctovanie dokladu kurz rozdiel k 31.12. (321/663 alebo 563/321)
anithocka
20.03.08,05:38
ahojte poradaci, mam otazocku zneisliti ma dve ekonomky ktore maju rozny nazor na moj problem, taky sa miezd za mesiac januar (ja viem, ze uz sa robili za februar) ale chcem si to overit, v januari v roku 2008 boli dve sviatky z toho jeden pripadal na pracovny den a to 1.1.2008 a tu sa rozchadzaju nazory
...jedna ekonomka mi tvrdi, ze spominany sviatok sa rata ako normalne odpracovany den lebo zamestnanec ma minimalnu mzdu takze to tam ma byt, ze pocet odpracovanych dni bolo 23
...druha ekonomka mi tvrdi, ze sa to rada ako pocet odpracovanych dni 22 a plus jeden den ako nahrada prijmu za sviatok ako to ma byt spravne?
...ja som to vsak pocitala prvym sposobom je to spravny postup? ak by so to robila podla druheho tak oberon mi potom stale upravuje minimalnu mzdu na 8 056 a pocet odpracovanych dni 22,88 vie mi niekto poradit ako na to? dakujem a pekny den
Alexandra777
20.03.08,15:49
ahoj danuška, dakujem. Sme mesačný platcovia DPH, všetky faktúry majú dátum vystavenia do 31. 12. a došli do 25. 01. 08, na konci roka neviem, či môžem účtovať decembrové náklady do januára 2008, pretože v roku 2007 musím mať zaúčtované skutočné náklady roku 2007.
JuKaS
20.03.08,22:07
Áno, aj prvý postup je správny, anithocka, ten ktorým si mzdu rátala
p.e.t.e.r.x
24.03.08,12:42
Dobry den,

Prosim Vas vie mi niekto poradit ako zauctovat zakladne imanie a zriadovacie naklady v oberone?...Jedna sa o SRO.....a chcel by som vediet aku predkontaciu mam dat ake ucty atd atd.........Vopred dakujem pekne
anithocka
24.03.08,13:32
ahojte poradaci :) zase moja otazocka jedna z lahsich :) da sa niekde v Oberone vytlacit cash flow? treba mi to ako prilohu k poznámkam. ak sa da ta kde? dakujem
kornelia2
24.03.08,14:39
ahojte poradaci :) zase moja otazocka jedna z lahsich :) da sa niekde v Oberone vytlacit cash flow? treba mi to ako prilohu k poznámkam. ak sa da ta kde? dakujem

neda sa
silvia1974
25.03.08,13:10
Prosím Vás, ešte raz k vyšlým a došlým dobropisom.
V DpH za január som zle vybrala paragrafy. Vyšlý dobropis som dala par. 25 zníženie a asi malo byť par. 25 zvýšenie. Došlý dobropis som dala par 53.zvýšenie a to by malo byť pravdepodobne v poriadku. Tým, že som dala par. 25 zníženie - neodrátalo mi v riadku 3 DP od príjmov podľa par. 8 a 9 dobropisy. Uvažujem správne ?
Mám v tom ešte stále hokej.


Ďakujem a ospravedlňujem sa za opakovanie.
Richard417
25.03.08,18:07
Bohužial som s nimi skončil ako živnostník. Dvíhajú ceny bez upozornenia. Teraz už stojí cca 2000 Sk na rok. A to je softvér, kde mnohé veci chýbajú pre živnostníka.
Alexandra777
26.03.08,13:58
Výkaz ziskov a strát vypisujete z programu? Zaokrúhľuje mi to celé tisíce tak, že mi HV vo výkaze ziskov a strát vychádza o 1000 menší ako HV v súvahe. Dá sa s tým niečo robiť?
EPk
27.03.08,07:24
Ano, tlacim ho z programu. Pri tlaceni Suvahy ponuka moznost zaokruhlit konkretny riadok, tym sa to upravi
anithocka
30.03.08,12:54
ahojte, na tento den som cakala ako na slniecko :) teda kedy budem mat hotove danove priznanie :) ale teraz otazocka, v Oberone som ukoncila rok a teraz co s tym ako preniest zaciatocne stavy do roku 2008? a este jedna otazocka pri kontrole konecnych zostatkov som zistila ze jednu fakturu mi zapocitalo do 1.stvrtroku roku 2008 a nie do 4.stvrtroku 2007 ako malo a nechapem preco ked datum vystavenia bol niekedy v polovicke decembra, da sa nejako nastavit v Oberone?sme stvrtrocny platcovia DPH a este jedna otazocka po uzavreti DPH treba nejako ukoncitstvrtrok? dakujem
anithocka
02.04.08,13:05
ahojte no na predchadzajúci prispevok nikto neodpovedal tak hadam na tento mi niekto poradi, v Oberone mzdy a personalistika sa da vytlacit odhlaska a prihlaska do socialnej poistovne dohodarov? Nenasla som to tam :( poradi mi niekto? dakujem
EPk
03.04.08,05:36
ahojte no na predchadzajúci prispevok nikto neodpovedal tak hadam na tento mi niekto poradi, v Oberone mzdy a personalistika sa da vytlacit odhlaska a prihlaska do socialnej poistovne dohodarov? Nenasla som to tam :( poradi mi niekto? dakujem
Kazdy zamestnanec ma v personalistike kartu pracovnika a tam posledna zalozka su tlaciva. Vyberies Registracny list FO a doplnis podla potreby
kornelia2
03.04.08,09:09
1. Dosla mi FA v CM, v euro 2823,90.Ide o trojstranny obchod tovar hned poslali do Čiech z France.Aky typ DPH to je?
2. Vystavym FA do Čiech vlastne na ten tovar , ide o trojstranny obchod? a aky typ DPH to je?
kornelia2
03.04.08,12:26
To mi nikto nevie poradit?
kornelia2
03.04.08,17:09
vie mi niekto poradit????????????????
EPk
04.04.08,06:04
Nerobim trojstranny obchod, ale pri fa v CM Oberon automaticky urobi samozdanenie ked zadas Nadobudnutie tovaru podla $11 a $49 ods.2c (5,7,18,19 su riadky v danovom priznani). Pri vystaveni fa do CZ dam typ Dodanie tovarov a sluzieb podla $43 (14 riadok v DP)a na zaver text Dodanie tovaru do Českej republiky oslobodené od dane podľa § 43, 5 (a) zákona 222/2004 Z.z.. ale to patri do porady DPH a nie Oberon
Alexandra777
07.04.08,08:48
Ahojte, neviete mi prosím niekto poradiť, ako môžem v oberone nahodiť pokl. doklady, keď chcem odrátať daň (podľa §51 ods. 2 ZoDPH)až v nasledujúcom zdaňovacom období? Musím dať v peňažnm denníku dátum, ktorý je uvedený na pokl. doklade, alebo môžem dať až dátum, kedy chcem, aby sa mi DPH odpočítalo? Ďakujem
anithocka
16.04.08,11:17
ahojte, dnes som potrebovala surne zistit ako bola uhradena faktura no neprisla som na to ako sa to da robit tak som musela manualne hladat v papieroch vie mi niekto poradit? dosla faktura v minulom roku teda v roku 2007, faktúra vsak bola uhradena cast cez banku, cast v hotovosti a dvakrat zapocet pohladavok a zavazkov, ako by sa dalo v Oberone zistit datumy tychto uhrad a zapoctov k danemu zaväzku? jedna sa o podvojne uctovnictvo v Oberone, dakujem
EPk
16.04.08,11:35
Otvoris knihu pohladavok alebo zavazkov najdes danu fa, ked je vysvietena posledna moznost vlavo dolu je uctovanie. Tam ti zobrazi z dennika vsetko co k tej fa patri
anithocka
17.04.08,16:12
ahojte, zneistila ma jedna pani ktora robi v oberone, ako to je zo sposobom uctovania cesky faktur? zauctujem ju a musim si vypocitat sama DPH? ci nie?
Pukluš
18.04.08,04:38
Ahojte,
stalo sa mi, že som vyhodila faktúru z pohľadávok z evidencie dph a teraz ju tam neviem dať späť. Už som ju aj vymazala, znova nahodila a stále mi ju tam nedáva. Neviete mi poradiť ako to mám spraviť?

Ďakujem
EPk
18.04.08,05:20
Pri kazdom zauctovani fa ju automaticky dava do DPH. Skontroluj Typ DPH aby nebolo Nezaradit do priznania DPH.
zuzu247
18.04.08,08:35
Ahojte babuľky a babuľkovia poraďáci. Doteraz som účtovala v MRP, a toho roku sa môj šéfko rozhodol pre Oberon, len som z niektorých vecí trošken zmätená. Keď v peňažnom denníku robím úhradu fa, typ DPH mi to zaraďuje podľa došlej al. vyšlej, čiže tvári sa, že započíta do DPH, ale v MRP to označovalo ako či už príjem alebo výdaj nezapočítavaný do DPH. Je to tak správne alebo to mám vždy preznačiť ako nezahrňovaný do DPH?:eek:
anithocka
18.04.08,13:30
Pri kazdom zauctovani fa ju automaticky dava do DPH. Skontroluj Typ DPH aby nebolo Nezaradit do priznania DPH.


ano ja viem, ze pri kazdom uctovani faktury dava automaticky DPH, ale pri ceskej nie tam si davam DPH podlľa § 63 a tym padom ani nevypocitavam DPH tak sa pytam ci v Oberone si ho mam vypocitat manualne a tak nahodit (co sa mi zda nezmysel), alebo iba zauctovat fakturu v ceskych korunach, co mi prepocita na slovenske, nechat paragraf 63 co je samozdanenie a zauctovat, alebo to DPH vypocitat manualne? a normalne dat na 343.
teda priklad:
ceska faktúra 170 000CZK 504/321 (sposob uctovania mame rovno do spotreby) automaticky sa mi prerata na slovenske a nic viac?
JuKaS
19.04.08,10:10
Pri došlej faktúreza tovar z Čiech vystavenej v cudzej mene robíš samozdanenie, typ DPH dávaš: Nadobudnutie tovaru podľa §11 a §49 odst. 2c (r.5,7,18,19), ty nevypočítavaš DPH, automaticky ti vyráta a dá v daňovom priznaní na stranu vstupu aj výstupu.
anithocka
19.04.08,11:07
Pri došlej faktúreza tovar z Čiech vystavenej v cudzej mene robíš samozdanenie, typ DPH dávaš: Nadobudnutie tovaru podľa §11 a §49 odst. 2c (r.5,7,18,19), ty nevypočítavaš DPH, automaticky ti vyráta a dá v daňovom priznaní na stranu vstupu aj výstupu.

ďakujem presne toto som potrebovala potvrdit, lebo sa hadala so mnou jedna ekonomka ze to mam rucne vypocitavat, ze Oberon to nerobi ale ostatne programy ano. dakujem
riordan
21.04.08,13:52
A tu mám problém ja.. Zadám DF v cudzej mene a zamrzne to.. Ale len pri novom klientovi, starý ide.. Ale v programovej firme už hľadajú chybu.. DPH počíta dobre, sám, len si treba dobre zadať predkontácie, napr. mám 500 ako mat. 501 ako dobropis a 502 ako materiál z EU..
V JÚ.
V podvojnom podobne, aby to fungovalo bez premýšlania, a ide to..
Ninna
21.04.08,16:24
Pri došlej faktúreza tovar z Čiech vystavenej v cudzej mene robíš samozdanenie, typ DPH dávaš: Nadobudnutie tovaru podľa §11 a §49 odst. 2c (r.5,7,18,19), ty nevypočítavaš DPH, automaticky ti vyráta a dá v daňovom priznaní na stranu vstupu aj výstupu.
Idem robiť samozdanenie aj ja prvý krát tak Vás prosím o trpezlivosť k mojej otázke:
Akú predkontáciu V JÚ použijem?
A moja druhá otázka je čo mám ako text uviesť do knihy záväzkov?
Faktúra bude vystavená v eurách, napr.1650 teda bez DPH - to znamená že pre mňa to bude základ dane?
Prosím Vás o praktický príklad mám v tom hokej.:confused::mee:
Ninna
21.04.08,16:26
A tu mám problém ja.. Zadám DF v cudzej mene a zamrzne to.. Ale len pri novom klientovi, starý ide.. Ale v programovej firme už hľadajú chybu.. DPH počíta dobre, sám, len si treba dobre zadať predkontácie, napr. mám 500 ako mat. 501 ako dobropis a 502 ako materiál z EU..
V JÚ.
V podvojnom podobne, aby to fungovalo bez premýšlania, a ide to..
Celkom som nepochopila tie predkontácie. Prosím o bližšie vysvetlenie.:o
Ninna
22.04.08,07:40
Prosím Oberoňáci a iný ochotný...
JuKaS
22.04.08,17:00
Idem robiť samozdanenie aj ja prvý krát tak Vás prosím o trpezlivosť k mojej otázke:
Akú predkontáciu V JÚ použijem?
A moja druhá otázka je čo mám ako text uviesť do knihy záväzkov?
Faktúra bude vystavená v eurách, napr.1650 teda bez DPH - to znamená že pre mňa to bude základ dane?
Prosím Vás o praktický príklad mám v tom hokej.:confused::mee:

Predkontáciu si dáš,podľa toho čo nakupuješ, buď nákup tovaru alebo ,alebo materiálu, len si musíš prepnúť typ DPH, ako som uviedla. V knihe záväzkov si dáš faktúra v cudzej mene a všetko vypisuješ ako u klasickej slovenskej faktúre, len nezadávaš 19% DPh, pri správnom type DPH ti o vyráta samé.
Ninna
22.04.08,17:03
Predkontáciu si dáš,podľa toho čo nakupuješ, buď nákup tovaru alebo ,alebo materiálu, len si musíš prepnúť typ DPH, ako som uviedla. V knihe záväzkov si dáš faktúra v cudzej mene a všetko vypisuješ ako u klasickej slovenskej faktúre, len nezadávaš 19% DPh, pri správnom type DPH ti o vyráta samé.
tak že keď budem nakupovať software za 3300 eur bude základom tých 3.300 a predkontácia ?:(
Melnick
22.04.08,17:30
Vytvor si cez tlačítko "Nový" novú predkontáciu, ja mám na prijatý materál 501, a prijatý tovar 502 ,
názov napr. : Výdavok - materiál nákup v EU
stlpec v PD : Výdavok ovplyvňujúci ZD / materiál
Typ DPH : Nadobudnutie podľa § 11 a 49 ods. 2 c
Ninna
22.04.08,17:42
Vytvor si cez tlačítko "Nový" novú predkontáciu, ja mám na prijatý materál 501, a prijatý tovar 502 ,
názov napr. : Výdavok - materiál nákup v EU
stlpec v PD : Výdavok ovplyvňujúci ZD / materiál
Typ DPH : Nadobudnutie podľa § 11 a 49 ods. 2 c
Chápem to už;).
kornelia2
30.04.08,09:08
Aky typ DPH mam dat ked vystavujem Dobropis?
anithocka
01.05.08,16:41
Aky typ DPH mam dat ked vystavujem Dobropis?

ak si pozrieš príspevok 139 mne to tam vysvetlovali aky typ DPH pouzit pri fakturach ale aj pri dobropisoch
kornelia2
02.05.08,08:01
dakujem
Baťuška
24.06.08,15:48
Poradte prosím, ako začať účtovať v OBERONE. Ako zadať počiatočné stavy, cez peňažný denník. Priznám sa mám kurz podvojného účtovníctva, ale tam sme ho robili ručne, nie cez soft. Cez záväzky a pohľadávky idú všetky výdaje a príjmy (VF, DF, pokladňa, int. doklady). Poradte v skratke, ako postupovať.
Baťuška
24.06.08,15:54
Prosím poradte ako zaúčtovať počiatočné stavy v OBERONE. Priamo cez peňažný denník?
A ako je to so záväzkami a pohľadávkami, zadávam tam všetky výdaje a príjmy (VF, DF, Int. doklady, pokladňa). Mám kurz PÚ, ale robili sme ho len ručne. Poradte v skratke ako postupovať pri softe.
JuKaS
24.06.08,16:19
V JU účtuješ začiatočné stavy cez peňažný denník, tak isto interné doklady a príjmy a výdavky v hotovosti, došlé faktúry eviduješ cez knihu záväzkov a vyšlé faktúry cez knihu pohľadávok, V PU tak isto, len nie cez peňažný denník, ale cez denník.
Baťuška
24.06.08,16:32
Ospravedlňujem sa , myslela som účtovný denník, nie peňažný. Ide o podvojné účtovníctvo. Takže rekapitulácia: došlé faktúry cez záväzky, vystavené faktúry cez pohľadávky, int. doklady, pokladňa príjem a výdaj cez účt. denník. OK?
JuKaS
24.06.08,16:43
Ospravedlňujem sa , myslela som účtovný denník, nie peňažný. Ide o podvojné účtovníctvo. Takže rekapitulácia: došlé faktúry cez záväzky, vystavené faktúry cez pohľadávky, int. doklady, pokladňa príjem a výdaj cez účt. denník. OK?
OK. Pri úhrade faktúr došlých úhrady cez knihu záväzkov, a vyšlých cez knihu pohľadávok, a dá ti to do denníka. Ostatné ako som napísala.
Oberon je v pohodičke, držím palce.
Baťuška
25.06.08,04:14
Je možnosť výstupov (súvaha, výkaz ziskov a strát) v cudzom jazyku - nemčine? Môj šéf nepodpíše nič, čomu nerozumie, všetko musím prekladať.
JuKaS
25.06.08,16:05
Je možnosť výstupov (súvaha, výkaz ziskov a strát) v cudzom jazyku - nemčine? Môj šéf nepodpíše nič, čomu nerozumie, všetko musím prekladať.
Súvaha, výkaz ziskov a strát neviem, v cudzom jazyku tlačí faktúry - nemecky a anglicky, ale zavolaj si do firmy Exalogic na linku podpory, určite ti veľmi ochotne poradia.
Jana1303
25.06.08,16:34
Úhrady pohľadávok môžeš robiť priamo v denníku, dáš predkontácia - úhrada FV, klikneš na interný doklad tam sa Ti objavia všetky neuhradené pohľadávky, vyberieš tú ktorú účtuješ o úhrade, vysvietiš ju, dáš OK a pohľadávka je uhradená. Taktiež to urobíš i zo záväzkami ale neotvoríš interné ale externé doklady.
Jana1303
03.07.08,16:20
Dobrý podvečer, prosím o radu všetkých ktorí účtujú v OBERONE.
Firmu, ktorú neúčtujem celý rok ale iba na konci roka som chcela odstrániť zo zoznamu a omylom som ju odstránila natrvalo. Teraz neviem ako ju tam dostať späť, lebo keď ju vytvorím ako novú firmu s tým istým účt. menom, otvorím ju, vložím disketu a dám si "Obnova údajov", skopíruje mi ju ale neurobí transformáciu a nedá sa otvoriť. Vie mi niekto poradiť či odstránená firma sa nachádza niekde v počítači? A ak áno tak ako ju dostať späť do účtovníctva. Za všetky odpovede veľmi pekne ďakujem.
JankaV
04.07.08,14:17
Skús sa pozrieť do zložky ZALOHY. TAm to mám v malých zložkách.
Jana1303
04.07.08,14:59
Myslíš "Agent zálohovania", už som skúšala nie je to tam.
kathy_smal
07.07.08,08:36
Skus pozriet do Kosa vo Windowse, pripadne v adresari C:\Zalohy\OBERON. Ak si nemala zapnuteho agenta zalohovania tak je to marne:(
anithocka
10.07.08,13:17
už keď sa tu toľko omiela agent zalohovania ako sa zapina v Oberone? :( fakt netusim
kathy_smal
11.07.08,06:55
už keď sa tu toľko omiela agent zalohovania ako sa zapina v Oberone? :( fakt netusim

Pokial sa ti nespsusta automaticky pri zapnuti pc, chod do adresara kde mas naisntalovany Oberon a tam v zalozke Backup spusti backup.exe. Najlepsie je ho hned nastavit co ma zalohovat, kde to ma ukladat, ako casto, pripadne ci ho spustat manualne, atd. Ja si zalohujem raz do tyzdna, vzdy v pondelok aby som nezabudla:)
zuzu247
17.07.08,12:51
Ahojky, prosím Vás, ako si mám nastaviť valutovú pokladňu tak, aby som mohla zadávať sumy v eurách? Alebo mám všetko prepočítavať kurzom NBS na SKK? Ďakujem
zuzu247
17.07.08,16:05
Ahojček, už začínam byť otravná,;) ale práve účtujem jedného novoplatiteľa DPH. Na základe §55 si môže odpočítať i daň zo zásob nakúpených v min. období. Dá sa to v oberone niekde vpísať do DP DPH alebo si ho pre tentokrát mám urobiť ručne. :confused: Ďakujem moc, krásny večer.
maruskadva
19.07.08,09:25
Mám otázku.Robím v Oberone.Sme platcami DPh.Posielame tovar poštou do členských štátov-neplatičom dph.Aký paragraf mám použiť pre Dph?
A čo pri vystavených dobropisoch?
Veľmi pekne dakujem za rady.
monik111
21.07.08,07:03
Prosím o radu
Sme platcami DPH účtujem v JU, ako zaúčtovať došlú fa z EU?
Vypočítať z ceny DPH? Aký typ DPH?

ĎAkujem
anithocka
22.07.08,17:39
ahojte oberonaci, ja mam možno primitívnu otázku no dosť podstatnú pre mňa. sme štvrťročný platca DPH a teraz pri robení DPH za 2q sa mi stal taký problém, že faktúru mam hoci správne zaúčtovanú nedá mi ju do DPH tlačiva mi ju nezapočíta a neviem prečo, musela som ich ručné nahadzovať. vie mi niekto poradiť kde robím chybu? ide o došlú faktúru a pri väčšine mam aj záznam že to patri do 2.štvrťroku no cca pri 6 nemám a keď sa mi vyhodilo oznámenie, že tato faktúra bola vyradená z DPH a či zaradiť opravný tak som dávala áno, prosím poraďte mi aby som sa už najbližšie nemusela s tým zase trápiť a rozmýšľať prečo mi vychádza nesprávne DPH, ďakujem