inkamia
27.05.09,13:13
Dobry den,

Dnes som mala dost zarazujuci telefonat a preto mi to nedalo, aby som sa lepsie poinformovala. Jedna sa o to, ze vystavujem faktury v podvojnom uctovn. a ako zaver davam: "Pri neuhradení faktúry v stanovenom termíne, budeme nútení účtovať penále vo výške 3% za každý deň omeškania." Kedze sme dostavali tiez take obdobne faktury,tak sa mi to zdalo normalne a nezaoberala som sa tym. Ale pani na telefone mi povedala, ze to nieje normalne, ze za rok to je az XX %. Tak som jej vysvetlila, ze to tak vystavujem stale a doposial som problem nemala a ked nastala taka situacia, ze platba bola zaplatena az neskor (podotykam,ze pocitame s oneskorenim platby vzdy),tak sme ziadne penale nepytali. A ked niekto nezaplatil ani po upomienke (bez penále), ale ozval sa, tak sme sa dohodli, ale ked niekto nereagoval vobec,tak sme to poslali dalej advokatovi a ten zaslal výzvu na zaplatenie a ked ani to nepomohlo, tak jedina cesta bola sud. Kedze vieme aka situacia je, tak cakame este na platbu cca do mesiaca, niekedy aj viac (teda +normalna doba splatnosti) a ked nie,tak postupujeme tak ako som hore už spomenula.
Tak prosím o radu,alebo vas nazor, ako tomu mam rozumiet-tomu telefonatu... (ja som tomu porozumela tak, ze tu fakturu nam chcu zaplatiť až o rok :) myslim, ze seriozne firmy to beru ako fakt, nato si davaju tu dobu splatnosti a ked sa aj vyskytne problem, treba zavolat a dohodnut sa da vzdy. Teda moj nazor a tak to aj praktizujem. A este ci tie % teda nemam znizit, aby to nebol strasiak./sme firma zaoberajuca sa prepravou tovaru/ DAAKUJEM.
azla
27.05.09,11:28
Pri omeškaní platby sa môžu účtovať úroky z omeškania dohodnuté v zmluve.
Ak takéto úroky nie sú dohodnuté, postupuje sa podľa obchodného zákonníka.
Úrok 3% denne - je podľa môjho názoru úrok úžernícky:D. Omeškanie 1 mesiac je už 90 % - a to asi nie je v súlade s dobrými mravmi.

Neviem do akej miery je úrok, ktorý uvediete na faktúre záväzný. To nepovažujem za dohodu (ale nie som právnik). Ak nie je dohoda, nastupuje obchodný zákonník.
mlisa
27.05.09,11:31
mozno vas len pani chcela upozornit, ze penale 3% denne by sa dali povazovat za vyhrazanie resp. vydieranie :-) Ono ked sa uz dava nejaka zmluvna pokuta, tak maximalne 0,05% denne. Neprimerane vysoku zmluvnu pokutu by sud totiz v pripade sporu aj tak znizil.
Navyse, tie 3% z vasej strany nie su vobec relevantne, nakolko ich mate len vo fakture, cize nie su dohdonute a nejde teda ani o zmluvnu pokutu a v pripade ked si na sude budete niekedy nejaku dlzobu vymahat, budete mat narok len na zakonny urok z omeskania.
Mam dojem, ze ju proste zaskocila ta vyska %, pretoze to sa len tak nevidi :-) Co sa tyka splacania a dohody pri nesplacani 100%-ne suhlasim s Vami :-)
inkamia
27.05.09,12:31
jasne, dakujem, tak to % znížim (bo isto úžerník nie som:-D
...Ale viete, pokiaľ nemate nejakeho strašiaka na faktúre, tak s vami všetci "zametajú" (a dnes je toľko prešpekulovaných firiem, čo to zneužívaju) ,
Vy si urobíte svoju prácu, vynaložíte náklady, poprípade sú tam zaangažovaní ďaľší dodávatelia a keď takto jeden nezaplatí, tak je z toho začarovaný kruh a už sa to nabaľuje ďalej, ale ľudí nezaujíma, že nám nikto nezaplatil, oni svoju prácu odviedli (ale tak to je dnes bežné, takže to beriem ako realitu a normálnu vec)
Idem to hneď zmeniť, tak veľmi pekne ďakujem.
skaspa
27.05.09,12:39
pani sa rozčulovala úplne zbytočne, je úplne jedno aký vysoký úrok na faktúre uvediete, ak výška nie je zmluvne dohodnotá platí § 369 ods. 1 obchodného zákonníka "ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku alebo jeho časti, je povinný platiť z nezaplatenej sumy úroky z omeškania určené v zmluve, inak 10 % vyššie, než je základná úroková sadzba ECB ...."
nie som síce právnik, ale faktúra podľa mňa nie je zmluva - pri faktúre odberateľ nemal možnosť vyjadriť svoj súhlas s 3%-tným denným sankčným úrokom, ako by to mohol potvrdriť svojim podpisom na zmluve (a zmluvu s takým úrokom by asi len tak ľahko hocikto nepodpísal);
ruci
27.05.09,13:02
[QUOTE=mlisa;1054484]mozno vas len pani chcela upozornit, ze penale 3% denne by sa dali povazovat za vyhrazanie resp. vydieranie :-) Ono ked sa uz dava nejaka zmluvna pokuta, tak maximalne 0,05% denne. Neprimerane vysoku zmluvnu pokutu by sud totiz v pripade sporu aj tak znizil.

zmluvnu pokutu treba odlisit od uroku z omeskania, su dva rozdielne instituty
na urok z omeskania ma narok veritel priamo zo zakona, ak je dlznik v omeskani s plnenim penazneho zavazku
zmluvna pokuta musi byt dohodnuta v zmluve
Lianka
27.05.09,13:20
pani sa rozčulovala úplne zbytočne, je úplne jedno aký vysoký úrok na faktúre uvediete, ak výška nie je zmluvne dohodnotá platí § 369 ods. 1 obchodného zákonníka "ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku alebo jeho časti, je povinný platiť z nezaplatenej sumy úroky z omeškania určené v zmluve, inak 10 % vyššie, než je základná úroková sadzba ECB ...."
nie som síce právnik, ale faktúra podľa mňa nie je zmluva - pri faktúre odberateľ nemal možnosť vyjadriť svoj súhlas s 3%-tným denným sankčným úrokom, ako by to mohol potvrdriť svojim podpisom na zmluve (a zmluvu s takým úrokom by asi len tak ľahko hocikto nepodpísal);

Ma teda zmysel uvadzat akukolvek % vysku penale z omeskania na fakture?
mlisa
28.05.09,07:31
zmluvnu pokutu treba odlisit od uroku z omeskania, su dva rozdielne instituty
na urok z omeskania ma narok veritel priamo zo zakona, ak je dlznik v omeskani s plnenim penazneho zavazku
zmluvna pokuta musi byt dohodnuta v zmluve

a presne to som aj napisala :-)
mlisa
28.05.09,07:48
pani sa rozčulovala úplne zbytočne, je úplne jedno aký vysoký úrok na faktúre uvediete, ak výška nie je zmluvne dohodnotá platí § 369 ods. 1 obchodného zákonníka "ak je dlžník v omeškaní so splnením peňažného záväzku alebo jeho časti, je povinný platiť z nezaplatenej sumy úroky z omeškania určené v zmluve, inak 10 % vyššie, než je základná úroková sadzba ECB ...."
;

len by som chcela upozornit ze toto ustanovenie OBZ bolo s ucinnostou od 15.1. 2009 novelizovane nasledovne "Ak úroky z omeškania neboli dohodnuté, dlžník je povinný platiť úroky z omeškania podľa predpisov občianskeho práva" Uroky podla obcianskeho prava upravuje nariadenie vlady 87/1995 a podla neho "Výška úrokov z omeškania je o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej bankyplatná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu"
jeso
19.06.09,08:27
len by som chcela upozornit ze toto ustanovenie OBZ bolo s ucinnostou od 15.1. 2009 novelizovane nasledovne "Ak úroky z omeškania neboli dohodnuté, dlžník je povinný platiť úroky z omeškania podľa predpisov občianskeho práva" Uroky podla obcianskeho prava upravuje nariadenie vlady 87/1995 a podla neho "Výška úrokov z omeškania je o 8 percentuálnych bodov vyššia ako základná úroková sadzba Európskej centrálnej bankyplatná k prvému dňu omeškania s plnením peňažného dlhu"



mam podobný problem, fa splatná v roku 2007 a zaplatená v roku 2009, chcú uroky z omeškania vo výške 14,75 ročne / urok NBS +10%/
uroky neboli zmluvne dohodnuté, vzťahuje sa novelizácia od 15.1.2009 na takýto prípad , alebo ak boli záväzky splatné v 2007 idem podla starého znenia §369 ods.1 OZ
istina sa úročí podľa úrokovej sadzby v období, ked dlh vznikol ?
dik za odpoved
jeso
19.06.09,09:15
už som našla odpoved vinformačnom servise eNoviny- nová úprava sa bude aplikovať len na právne vzťahy, z ktorých vzniklo omeškanie a ktoré nastali po nadobudnutí účinnosti zákona t.j. po 15.1.2009