andreaS
28.05.09,10:59
Ahojte,

pokusala som sa najst na porade tento recept, no neuspesne..

svagrina uz dlho hlada recept na kysnute kapustove kolace, ale zakazdym ked najde na internete a vyskusa urobit, tak su tvrde, ze s nim moze klince zatlkat :D pritom nie je kucharske drevo.

podeli sa niekto o recept, kt. vysledkom budu kapustniaky ako od babicky? :)

dakujem
Stina
28.05.09,09:02
Kapustníčky

300 g múky, 10 g droždia, 1-2 dl mlieka, 20 g cukru, 40 g tuku, 1 žĺtok, pol lyžičky soli, 30 g tuku n, vymastenie plechov; plnka: 30 g masti, 350 g bielej kapusty, soľ, škorica, 30 g cukru.

Do misky dáme múku, tuk, cukor, soľ, vykysnuté droždie, žĺtok a podľa potreby trochu vlažného mlieka. Cesto dobre vypracujem na necháme na teplom mieste vykysnúť. Potom ho dáme na pomúčenú dosku, radielkom pokrájame na rovnaké štvorčeky, urobím z nich guľky a necháme kysnúť. Potom každú prstami trochu roztlačíme, dáme do nej trochu vychladnutú plnku, okraje dobre spojíme natenko rozvaľkáme, pomastíme a vykysnuté upečieme. Plnka: Do rozpustenej masti dáme cukor a upražíme ho na karamel. Potom pridáme nadrobno posekanú kapustu, osolíme a dusíme do mäkka. Nakoniec pridáme cukor a tlčenú škoricu.

Kapustníky

600 g hrubej múky, 2 až 3 dl mlieka, 25 g droždia, 30 g práškového cukru, 80 g obyčajného masla, 2 žĺtky, soľ. Plnka: 700 g bielej hlávkovej kapusty, 60 g cukru, 60 g masti, hrozienka, mletú škoricu, mleté čierne korenie, soľ, žĺtky na potretie.

Plnka: hlávkovú kapustu (bez hlúbu) posekáme nadrobno, na masti podusíme domäkka. Pridáme soľ, škoricu, mleté čierne korenie, cukor a hrozienka. Cesto: múku, soľ, nakysnutý kvások, žĺtky, rozpustené maslo a mlieko spracujeme na vláčne cesto, ktoré necháme kysnúť na teplom mieste. Vykysnuté rozvaľkáme na pomúčenej doske, nakrájame na rovnaké kúsky, urobíme bochníčky a necháme znova kysnúť. Bochníčky roztlačíme, naplníme vychladnutou kapustovou plnkou, uzavrieme a obrátime ich na druhú stranu. Potom ich natenko rozvaľkáme na veľkosť dezertného tanierika. Poukladáme ich na plech, pomastíme a po opätovnom kysnutí upečieme.

Kapustová štrúdľa

Olivový olej, 100 g prerasteného údeného bôčika, 1 menšiu hlávku kapusty, 4 lyžice cukru, 1 lyžicu mletého čierneho korenia, rascu, 1 cibuľu, polievkové korenie, 1 vajce na potretie, 1 lístkové cesto.

Na oleji osmažíme na malé kúsky pokrájanú bôčik, pridáme nadrobno pokrájanú cibuľu. Pridáme tretinu na rezance pokrájanej kapusty, 1 lyžičku mletého čierneho korenia, 1 lyžičku polievkového korenia, 1 lyžičku cukru, všetko premiešame. Po chvíli pridáme ďalšiu časť kapusty, 1 lyžičku mletého čierneho korenia, 1 lyžičku polievkového korenia, 1 lyžičku cukru, všetko premiešame a zasa, kapustu, 1 lyžičku mletého čierneho korenia, 1 lyžičku polievkového korenia, 1 lyžičku cukru, všetko premiešame. Dusíme, pokým sa šťava neodparí. Kapusta musí zostať hnedá od skaramelizovaného cukru. Cesto rozvaľkáme, posypeme polievkovým korením, navrstvíme naň kapustu a vytvoríme závin. Potriem vajcom vyšľahaným s polievkovým korením a s rascou. Preložíme na pekáč a upečieme.

Kapustové posúchy

500 g hrubej múky, droždie, soľ, mlieko, 1 žĺtok, 50 g oleja. Plnka: 500 g hlávkovej kapusty, 50 g oškvarkov, mleté čierne korenie.

Z múky, kvásku, oleja a žĺtku vypracujeme cesto, ktoré necháme vykysnúť. Kapustu postrúhame, osolíme a na masti podusíme do polomäkka. Pridáme oškvarky posekané na drobno, okoreníme a necháme vychladnúť. Vychladnuté zmiesime s vykysnutým cestom. Na vymastený plech kladieme z cesta malé kôpky, ktoré roztlačíme na tenké posúchy. Upečieme. Podávame s kyslím mliekom.
andreaS
28.05.09,09:07
mas ich aj overene?
Jara
28.05.09,09:18
kuk sem:

Moravské koláče a kapustníky
Maruška54
28.05.09,09:19
Ja mám tieto overené

500 g hladkej múky,1 vajce, 100g rastlinného tuku, 30 gdroždia, 2,5 dl mlieka, 20 g cukru, soľ

Z uvedených prísad vypracujeme cesto, necháme vykysnúť, po vykysnutí vyvaľkáme, povykrajujeme kolieska, do stredu položíme kapustovú plnku, prikryjeme daľším kolieskom, okraje stlačíme a znova vykrojíme. Naplnené kolieska poukladáme na pomastený plech, necháme podkysnúť potrieme maslom a v dobre vyhriatej rúre upečieme do zlata. Po upečení znova potrieme maslom a vychladnuté posypeme cukrom.Ja som piekla pri 180 stupňoch asi 20 minút. Namiesto masla je dobre použiť kvalitnú bravčovú masť.
Plnka: Postrúhanú kapustu dusíme na masle, osladíme, pridáme mletú škoricu a hrozienka.
andreaS
28.05.09,09:24
a s kyslou kapustou?

svagrina mi pise, ze jej starka ich robievala s kyslou kapustou aj so slaninkou :)

ste zlate kocky :)

dakujeme
Maruška54
28.05.09,09:29
myslím že tie moje môže robiť aj s kyslou kapustou a slaninkou, to cesto nie je veľmi sladké, skutočne sú lahodné
andreaS
28.05.09,09:43
jara: myslela si tuto temu, vsak?:

http://www.porada.sk/t8656-moravske-kolace-a-kapustniky.html

uz som zistila preco mi nenaslo ziadny recept vo vyhladavaci... davala som totiz kapustniaky alebo kapustniky ale bez dlzna... tak mi vyhodilo nula moznosti...

kocky dakujem...

svagrina si ich uz vytlacila, potom dam vediet, kt. sa jej podaril a ci chutilo ako od starkej :)
Bionda
28.05.09,09:45
jara: myslela si tuto temu, vsak?:

http://www.porada.sk/t8656-moravske-kolace-a-kapustniky.html

uz som zistila preco mi nenaslo ziadny recept vo vyhladavaci... davala som totiz kapustniaky alebo kapustniky ale bez dlzna... tak mi vyhodilo nula moznosti...

kocky dakujem...

svagrina si ich uz vytlacila, potom dam vediet, kt. sa jej podaril a ci chutilo ako od starkej :)
Ja tie kapustníky- na sladko čo sú tam uvedené mám oskúšané a doporučujem urobiť pol moravské, pol kapustníky :) jedno cesto a je to:)
andreaS
28.05.09,09:50
bionda: vidis to je dobre pre mna, lebo ja osobne kapustniky nelubim... ale moj muz o nich tiez basni ... o tych od starkej ;) tak by som zabila dve muchy jednou ranou :)
Bionda
28.05.09,10:27
ak urobíš cesto podľa receptu na str.3 prísp.21 - vláčnejšie ako hustejšie, budeš spokojná, budú mäkké a ak ich ešte po vybratí moravské potrieš maslom a kapustníky olejom- budú vynikajúce aj na druhý deň- ak čosi zostane :D
andreaS
24.06.09,18:25
bionda: dakujem za tvoj recept! kapustniky zozali velky uspech ;)

len som chvilu stresovala so samotnym cestom, bolo doooost riedke, ale zvladla som to... ale keby ste videli prvy kapustnik... vyzera (este existuje, lebo manzo si ho odklada na ranajky) ako taky mensi bochnik chleba :D :D :D

urobila som "batozkovym" systemom aj zopar s dzemom, lebo som nemala dost kapustovej plnky a zaujimave, ze iba tie sa mi potrhali... ale aj tak su dobre :P

a prisli sme aj so svagrinou na chybu, preco ona ich mala tvrde... tajomstvo je v natreti olejom pred pecenim a druhym natretim na horuce kapustniky... potom su nadherne jemne a vlacne...

no a robila som ich vlastne preto, lebo mi zo vcera ostala dost velka hlavka cerstvej kapusty... tak som ju pokrajala najemno, osolila, ocukrila, bobkovy list, nove korenie, podusila, neskor podliala 2dcl bieleho vinka a dala trocha octu, osobitne trosku osmahla masitu slaninku a ta plnka bola bozska!!!! sama som sa chvalila, lebo mi chutila aj sama o sebe... a s takou dobrou plnkou som aj prvy krat vo svojom zivote ochutnala kapustnik.. uznavam ze je to vcelku zaujimavy slany kolac ;)

bionda este raz vdaka ;)
Bionda
25.06.09,07:02
;) som rada, keď sa dielo vydarí :) a pomôžem.
suhela
17.07.09,18:34
Moja svokra robila kapustníky tak že urobila klasické kysnuté cesto
rozvaľkala ho nakrájala na kocky naplnila ako buchty dusenou kapustou s čiernym korením a tieto buchty potom opatrne rozvaľkala a piekla na platni z oboch strán .Potom sa potreli masťou alebo maslom a sú ozaj dobré.Jedli sa k polievkam ako je zemiaková
fazuľková na zeleno .