zuzanka.zz
31.05.09,13:54
Dobrý deň,
prerábam dom po starých rodičov a pod drevenou podlahou sme objavili 30 cm škváry...Dom je z polovice podpivničený.Samozrejme drevené dosky pôjdu preč,ale čo so škvárou???.Nechať???.vyhodiť??..a čo namiesto nej??? Nemôžme si dovoliť veľké finančné vstupy,ale na druhej strane,nechceme po 10 rokoch prerábať podlahy nanovo,lebo teraz niečo nedotiahneme...nemá niekto skúsenosť..alebo dobrý nápad,tip,ako na to???
ďakujem pekne.
Zuzana
arizona
31.05.09,12:08
Aj ked to nie je lacná záležitosť, odporúčam vyhodiť a urobiť podlahu nanovo. Ked sa už nasťahujete,potom sa Vám nebude chcieť pustiť do takej "špinavej"roboty. Za dlhé roky sa v škváre nazbieralo všeličo...
Ale názory " či nechať,alebo vyhodiť" sú rôzne, záleží na Vás.
Pozri do starších tém, určite si nájdeš veľa odporúčaní :

http://www.porada.sk/t92838-skvara-pod-palubovkovu.html
http://www.porada.sk/t74341-skvara-na-poter-ano-ci-nie.html
http://www.porada.sk/t66697-vysusenie-podlahy.html
zuzanka.zz
31.05.09,12:46
ďakujem,naštudujem...
220870
31.05.09,14:50
Predpokladám že to idete betónovať.Ona sa musí vyhodiť pretože inak by ste mali vysokú podlahu.
wagner
31.05.09,15:47
Ja som mala tiež starú podlahu, bol tam štrk. Všetko sme vyhodili, zabetónovali a teraz tá miestnosť vlhne. Stavbári mi povedali, že bola chyba, že sme to zabetónovali. Mali sme iba vymeniť štrk a drevenú podlahu. V druhých miestnostiach to určite tak urobíme. Nebudeme betónovať,vymeníme štrk a dáme nové dosky. Tá podlaha vydržala 60 rokov.
alla66
31.05.09,15:55
Dali ste izoláciu proti vlhku? Najprv sa dá spodný betón, IPA , kto chce izoláciu proti chladu a nakoniec poter
wagner
31.05.09,18:39
Zatiaľ je tam iba betón. Podlaha nevlhne, ale jedna stena vlhne. Tento rok chceme spraviť podlahu - samozrejme že najprv pôjde IPA, potom nobasil, paronepriepustná fólia a drevená podlaha. Ale stena vlhne nad podlahou. Preto v ďalších izbách iba vymeníme piesok, hranoly a dáme novú drevenú podlahu.
zuzanka.zz
31.05.09,18:42
dnes nám poradili vytrhať podlahu,časť škváry vybrať,poprekladať polystyrénom a navrch deku.čo vy na to?
alla66
31.05.09,18:48
Zatiaľ je tam iba betón. Podlaha nevlhne, ale jedna stena vlhne. Tento rok chceme spraviť podlahu - samozrejme že najprv pôjde IPA, potom nobasil, paronepriepustná fólia a drevená podlaha. Ale stena vlhne nad podlahou. Preto v ďalších izbách iba vymeníme piesok, hranoly a dáme novú drevenú podlahu.
potom nemáte zaizolované základy pod domom, ak vlhne stena..je to vonkajší múr?
alla66
31.05.09,18:53
dnes nám poradili vytrhať podlahu,časť škváry vybrať,poprekladať polystyrénom a navrch deku.čo vy na to?
hydroizoláciu nedáte? ak dáš tenkú deku, popraská betón...mali sme podobný prípad
Xanti
31.05.09,19:02
Raz som bola u známych, mali tam statika. A tiež podlahu typu škvara a na tom palubovka, tiež sa ju chystali zabetonovať a statik ich upozornil na to, že dom nebude dýchať a že môžu vlhnúť steny. Navrhol im aby dali tyče pred betonovanim a vyviedli ich to, neviem či to dobre vysvetlím ale mali ich zasekať do steny a vývod urobiť nad úroveň podlahy. Od spodu zo zeme spod betona vlhkosť ide v pohode dohora, a je vyvedená smerom do izby a na stene sú také mriežky.
220870
31.05.09,20:00
dnes nám poradili vytrhať podlahu,časť škváry vybrať,poprekladať polystyrénom a navrch deku.čo vy na to?
Nerozumiem výrazu...... poprekladať.
wagner
31.05.09,20:11
Základy sú zaizolované a vlhne vonkajšia stena. Podľa vyjadrenia odborníkov je to z dôvodu, že podlaha sa zabetónovala a tým sa zmenili vlhostné pomery. Pokiaľ tam bol štrk, tak ten vlhkosť odviedol, ale betón vlhkosť zo steny neodvedie, iba ju akumuluje.
Xanti
31.05.09,20:23
no presne niečo také spomínal ten statik, preto kázal urobiť také prieduchy alebo ako to nazvať aby dom dýchal teda aby "ostali rovnaké vlhkostné pomery" ... predsa je iné nový dom, a iné prerábka starého ... pri prerábaní treba na veľa vecí dávať pozor, na ktoré si pri novostavbe človek ani nespomenie...
zuzanka.zz
31.05.09,21:23
čo znamená nedať tenkú deku???..som fakt absolútny amatér...nechcem veľa mínať,ale ani neefektívne šetriť..ide o 60m2...fakt neviem,ako to urobiť najefektívnejšie a najlacnejšie...
alla66
01.06.09,16:17
čo znamená nedať tenkú deku???..som fakt absolútny amatér...nechcem veľa mínať,ale ani neefektívne šetriť..ide o 60m2...fakt neviem,ako to urobiť najefektívnejšie a najlacnejšie...

tiež som amatér, učím sa na vlastných chybách:mee:


hydroizoláciu nedáte? ak dáš tenkú deku, popraská betón...mali sme podobný prípad

...po roku nám popraskala podlaha, všetko sme vybúrali a urobili novú...
podľa tohto postupu



Najprv sa dá spodný betón 8/10cm, IPA , kto chce izoláciu proti chladu a nakoniec poter zatiaľ drží a vôbec nemáme vlhké steny:)
zuzanka.zz
01.06.09,16:37
tak tolko názorov som ani nečakala..určite dám vedieť ako to dopadlo...
alla66
01.06.09,16:52
Nerozumiem výrazu...... poprekladať.
prosím Ťa napíš odpoveď na tento citovaný príspevok:)
bewik
02.06.09,11:25
Mam obdobny pripad. V starsom rodinnom dome sme vyhadzali staru drevenu podlahu aj so skvarou. Ostali tam zelezne Icka. V kuchyni chcem mat len dlazbu, odporucili mi teda dat najprv polystyren - 7cm a nanho beton s kari rohozou v hrubke 5 cm. Som uplny laik a neviem, ci tato postupnost s danou hrubkou materialov je v poriadku. Dom je podpivniceny, ale urcite tam nejaku izolaciu mat chceme. Je polystiren ok alebo zvolit iny typ izolacie? Spominali ste tu IPA napr. Za odpoved dakujem, velmi mi pomozete.
alla66
02.06.09,11:46
IPA je asfaltová izolácia, ktorá sa lepí na betón pomocou plameňa. Je to podobné ako térový papier, je to hrubšie. . . dáva sa na celú podlahu a kraje okolo steny sa zalievajú roztopenou smolou.
dolfort
02.06.09,12:45
Dobrý deň,
prerábam dom po starých rodičov a pod drevenou podlahou sme objavili 30 cm škváry...Dom je z polovice podpivničený.Samozrejme drevené dosky pôjdu preč,ale čo so škvárou???.Nechať???.vyhodiť??..a čo namiesto nej??? Nemôžme si dovoliť veľké finančné vstupy,ale na druhej strane,nechceme po 10 rokoch prerábať podlahy nanovo,lebo teraz niečo nedotiahneme...nemá niekto skúsenosť..alebo dobrý nápad,tip,ako na to???
ďakujem pekne.
Zuzana

Ja som úplne rovnaký prípad. Navyše v každej miestnosti som mal iné hrúbky a finálne výšky podlahy. Takže všetko von, vrátane škváry.
Išiel som 15cm pod úroveň pôvodnej podlahy, až na hlinu. Na to som nasypal 10cm štrku, na štrk sa striekal Bochemit proti pliesni a hubám (2 dni v kľude). Následne sa štrk prekryl térpapierom (aby nesal vodu z betónu) a na to 5cm betónu (včera sme betónovali). Na betón dám ipu, na to polystyrén, podlahové kúrenie, poter, nášľapná vrstva (dlažba).
Dom je suchý, ale v prípade potreby som pripravený robiť aj hydroizolácie zvonku.
Betónu išlo 4 m3 a vyrátal som že sa mi oplatí raketa. Betón sme kydali priamo dovnútra. Za 80 minút zaliate a vyrovnané.
Nevravím že takto sa to musí robiť, iba som ukázal ako to máme u nás a budem dúfať že som neurobil zle.

30cm škváry v tvojom prípade je dosť, ale podľa mňa to stojí za tú makačku.
christie1
02.06.09,17:28
No my máme práve skoro rovnaký prípad. Prerábame starý RD. Podlaha - stará drevená išla von, aj staré hranoly na ktorých stála. Zostala tam vrstva štrku a kamenia. Tá tam zostane, lebo sme ešte cca 25 cm pod nivelou. To sme urobili na stenu rysku, kde máme meter nod nively a čo je pod čiarou sa musí dorovnať. Ideme to - práve tento víkend - urobiť takto: ide sa navoziť eše vrstva štrku (cca 10 cm), na to betón 7 cm, naň styrodur (tvrdený polystyrén) 3 cm + hliníková fólia + systém rúrok podlahovky, na to 5 cm betón s karí rohožami.
Ideme si to robiť svojpomocne, cca 60 m2 tak držte palce :-)))))
christie1
02.06.09,17:31
a ešte ma napadlo, moji rodičia keď prerábali starý dom tak mali tiež škváru cca 40 cm, všetko išlo von, dali betón (klasika) a jeden múr, resp. roh im vlhol. Nič nepomáhalo, iba savo proti plesni, ale tento rok to konečne prestalo. Proste tá vrstva betónu potrebovala vyzrieť. Pripomínam, že tam už bývajú 5 rokov :-) Kdesi som čítala, že betón zrie celú dobu životnosti takže asi na tom niečo bude
bewik
03.06.09,05:46
Su nutne karisiete v betone v interieri? Co ak po case praskne nejaka trubka rozvodov v betone :confused: , to bude hotova pohroma.
christie1
03.06.09,20:47
Pri podlahovom kúrení sú karísiete nutné lebo betón pracuje, tak aby nepraskal. A prečo by mali praskať trubky? To sú špeciálne na podlahovky, životnosť min 50 rokov a to tu už my nebudem...
bewik
04.06.09,06:20
Ja tam ale nemam podlahove kurenie, ale rozvody tepla od plynoveho kotla k radiatorom plastohlinikovymi trubkami. Mozem ich vobec davat do betonu? Povodne tam beton ist nemal, ale viete ako to chodi, "projekt" sa meni zo dna na den, z hodiny na hodinu :).
zuzanka.zz
04.06.09,06:42
podlaha stojí,murár zvolil polystyrén,igelit a dlážku..teraz mám ďaľšiu otázku...nivilačka-áno,alebo nie????...nie je to finančne náročné?
kero64
04.06.09,08:49
Ja tam ale nemam podlahove kurenie, ale rozvody tepla od plynoveho kotla k radiatorom plastohlinikovymi trubkami. Mozem ich vobec davat do betonu? Povodne tam beton ist nemal, ale viete ako to chodi, "projekt" sa meni zo dna na den, z hodiny na hodinu :).
Plastohliníkovú trubku môžeš zaliať do betónu, len ju treba obaliť do tubolitu. Sú to molitanové trubky, ktoré ju z vrchu chránia a zabezpečujú aj možnosť dilatácie. V podstate by sa nemalo nič stať, len si treba označiť, kadiaľ tie trubky vedú, aby v prípade potreby vŕtať do podlahy nenastal problém, že si trubky poškodíte a tam už je potom treba rozbiť kus podlahy, aby sa to dalo opraviť. Možno by bolo lepšie dať trubky do steny tesne nad podlahou. Ale to záleží, ako budete pripájať radiatory a samozrejme, je to práca navyše. Rozhodnutie je na vás.
bewik
04.06.09,09:34
Dakujem za radu, urcite to teda premeriam a zakreslim, ak v buducnosti nastane problem, aby moje pravnucence vedeli kde maju a kde nemaju vrtat. :) Dik
bewik
04.06.09,09:36
a este mi napadlo: ak budu obalene tubolitom, mozu sa dotykat tvrdeneho polystyrenu, ktory pojde pod beton?
kero64
04.06.09,13:01
V podstate áno, malo by to byť dostatočne zaizolované.
dolfort
05.06.09,08:29
Dakujem za radu, urcite to teda premeriam a zakreslim, ak v buducnosti nastane problem, aby moje pravnucence vedeli kde maju a kde nemaju vrtat. :) Dik

Niekde tu už dávnejšie odznela rada že všetko si počas výstavby zakresľovať a ideálne aj fotiť, kde treba tak s priloženým metrom. Tak to robím aj ja, všetko fotím ako blázon, aj zdanlivé maličkosti. V budúcnosti to už nemusia byť maličkosti. Oveľa jednoduchšie sa bude vyberať napr. miesto na hmoždinku pre obraz, keď budem mať aj na foto zdokumentované že v tom mieste nie je žiaden el. kábel či slabá tehla či dáky zrádnik, a vidím presne čo je pod omietkou, pod betónom.
Tie fotky sa môžu zísť aj keď niečo prdne a vďaka nim sa bude ľahšie dokazovať majstrom ak niečo pokašlú.