fedorka15
31.05.09,17:14
Dobrý deň, potrebovala by som zistiť, či sa dá odhlásiť motorové vozidlo z evidencie bez potvrdenia o zošrotovaní. Vraj sa to dá ešte do konca augusta, ale neviem, čo je na tom pravdy. A ak áno, tak aké doklady sú k tomu potrebné? Za všetky rady vopred ďakujem.
viktorviktor
31.05.09,15:43
evidenčné čísla vozidla, veľký technický, 3€ kolok, a žiadosť, ktorá je na príslušnom DI, kde sa "vlastnou hlavou" :D ručí že vozidlo bolo zošrotované alebo rozpredané na súčiastky
fedorka15
31.05.09,16:00
Takže netreba žiaden doklad zo šrotoviska ani nič? Lebo brat nabúral auto, takže už je použiteľné iba na súčiastky, tak ho chce rozpredať a už sa mu ho nechce viezť niekam na šrotovisko. Takže by to malo ísť aj bez toho? Vďaka za pomoc
02Michaela
01.06.09,06:03
Takže netreba žiaden doklad zo šrotoviska ani nič? Lebo brat nabúral auto, takže už je použiteľné iba na súčiastky, tak ho chce rozpredať a už sa mu ho nechce viezť niekam na šrotovisko. Takže by to malo ísť aj bez toho? Vďaka za pomoc
Ešte snáď doplním, na ODI budú žiadať prehlásenie, kde vyhlásite, že vozidlo bolo ekologicky a na vlastné náklady... (utratené, zošrotované, rozpredané:D).
02Michaela
01.06.09,06:05
Dobrý deň, potrebovala by som zistiť, či sa dá odhlásiť motorové vozidlo z evidencie bez potvrdenia o zošrotovaní. Vraj sa to dá ešte do konca augusta, ale neviem, čo je na tom pravdy. A ak áno, tak aké doklady sú k tomu potrebné? Za všetky rady vopred ďakujem.

Všetko sa dá, keď sa chce...;)
Ale upozorňujem, má to jeden háčik. Ak dáte čestné prehlásenie, že ste vozidlo na vlastné náklady a ekologicky zošrotovali (rozpredali), a nestane sa tak a po istej dobe sa motor, alebo nebodaj karoséria (stačí číslo) objaví na nejakom inom vozidle a nebodaj kradnutom, bude to riadny prúser.
viktorviktor
01.06.09,10:30
Všetko sa dá, keď sa chce...;)
...má to jeden háčik. Ak dáte čestné prehlásenie, že ste vozidlo na vlastné náklady a ekologicky zošrotovali (rozpredali), a nestane sa tak a po istej dobe sa motor, alebo nebodaj karoséria (stačí číslo) objaví na nejakom inom vozidle a nebodaj kradnutom, bude to riadny prúser.

nechápem:confused:, keď sa predá motor, tak ho kupujúci predsa nezahrabe v záhrade
02Michaela
01.06.09,17:55
nechápem:confused:, keď sa predá motor, tak ho kupujúci predsa nezahrabe v záhrade
No lenže na ODI sa dáva čestné prehlásenie o tom, že si ho zošrotoval ekologicky a na vlastné náklady (čiže predpokladajú, že si ho skutočne zošrotoval a nie si ponechal pre vlastný malý domáci biznis). Ak ho chceš predať (či už karosériu alebo motor) tak ho potom musíš prepísať na nového majiteľa. Takých vynaliezavých by bolo.... Vyradím z evidencie, neplatím poistenie a potom ešte na ňom zarobím... To tak nejde. Ak Ti ho vyradia z evidencie, ONI chcú mať záruku, že motor, karoséria sa už nikdy viac neobjaví na zemskom povrchu. Ak sa objaví po vyradení z evidencie, máš problém... Preto sa píše vyhlásenie o tom, že si vozidlo na vlastné náklady ekologicky zošrotoval.
tutiola
01.06.09,18:55
Dobrý deň, potrebovala by som zistiť, či sa dá odhlásiť motorové vozidlo z evidencie bez potvrdenia o zošrotovaní. Vraj sa to dá ešte do konca augusta, ale neviem, čo je na tom pravdy. A ak áno, tak aké doklady sú k tomu potrebné? Za všetky rady vopred ďakujem.
Dá sa odhlasiť aj bez šrotovného a to za podmienok:
- ŠPZ
-technický preukaz
- potvrdenie o zaplatení zákonného poistenia minimálne do dńa odhlasovania z evidencie, alebo bielu kartu
- kolok v hodnote 1,5€, alebo jednoducho v hotovosti
-vypísanú žiadosť o odhlásenie z evidencie (malé tlačivo)
-čestné vyhlásenie o rozpredaní napr. na náhradné diely
- platný doklad totožnosti
Ak do čestného vyhlásenia napíšete, že ste ho dali na vlastné náklady ekologický zošrotovať, tak musíte to aj dokladovať a tým ani nesmiete predať jednotlivé diely. Ak napíšete, že ho rozpredáte na náhradné súčiastky, tak sa nič nestane, ak diely vášho auta sa najdu na inom aute. Vtedy je ale dobre si poznamenať, komu čo predávate. V tom prípade vám nehrozí žiaden postih. Môžete ho aj rozobrať a odviesť do zberu a všetko je v poriadku.
Keď toto všetko budeš mať hotové, nezabudni zájsť do príslušnej poisťovnea zrušiťzákonné poistenie a doklad o vyradení auta si uschovaj.
fedorka15
01.06.09,19:02
Tutiola ďakujem pekne za vysvetlenie, lebo už som sa bála, keď som čítala to predtým. Pretože práve on ho chce rozpredať na súčiastky, ale zasa aby to bolo legálne, lebo mať opletačky teraz s policajtmi sa veľmi neoplatí. A ešte raz všetkým vďaka za rady.
Aluš
03.06.09,07:40
Chcela by som sa opýtať či mi na DI odhlásia aj motorové vozidlo aj v prípade, že nepredložím potvrdenie o zaplatení povinného poistného?
viktorviktor
03.06.09,18:30
napíš na žiadosť dátum kedy bolo vozidlo ešte poistené a vyžiadaj si v poisťovni potvrdenie
tutiola
03.06.09,18:35
Musíš predložiť alebo doklad o zaplatení, alebo bielu kartu, ktorú vydáva poisťovňa svojím klientom. Poistné sa dá platiť rôznými spôsobmi.
Štvrťročne, polročne, ročne a neviem možno aj mesačne. Dôležité je aby poistenie bolo zaplatené minimálne do dňa odhlasovania.
Aluš
04.06.09,08:06
Ďakujem za rady. Musím to ísť rýchlo odhlásiť aby som zbytočne neplatila poistné.
janka67
24.06.09,08:55
Ďakujem za rady. Musím to ísť rýchlo odhlásiť aby som zbytočne neplatila poistné.
Dobrý deň, podarilo sa Vám auto odhlásiť? Na DI v PB nám dnes robili drahoty :mad:... ale konečne je auto odhlásené.
iron-racing
12.08.09,14:45
Zdravím.
A je toto odhlásenie možné urobiť, aj keď mám bielu kartičku, techničáky a ŠPZky, ale poistka na toto auto je zrušená už asi tri roky?
Čo by ste mi poradili? Môžu ma nejako sankciovať za to, ze auto už neexistuje, poistka je zrušená, len je zaevidované na DI?
Ďakujem :confused:
viktorviktor
13.08.09,09:44
iron-racing
práve pre tieto prípady bola daná výnímka, ponáhľaj sa aby si stihol, nezabudni si vziať 1,5 € kolok, nie všade berú hotovosť, pozri stránku http://www.minv.sk/?vyradenie-vozidla-z-evidencie .

Okresný dopravný inšpektorát vyradí staré vozidlo z evidencie, ak vlastník vozidla alebo držiteľ vozidla najneskôr do 31. októbra 2009 predloží čestné vyhlásenie o tom, že takéto vozidlo už fyzicky neexistuje; v čestnom vyhlásení uvedie spôsob zániku vozidla.
tutiola
14.08.09,08:27
Zdravím.
A je toto odhlásenie možné urobiť, aj keď mám bielu kartičku, techničáky a ŠPZky, ale poistka na toto auto je zrušená už asi tri roky?
Čo by ste mi poradili? Môžu ma nejako sankciovať za to, ze auto už neexistuje, poistka je zrušená, len je zaevidované na DI?
Ďakujem :confused:
Policia ťa sankcionovať nebude. Ak predložiš potrebné veci k odhláseniu , tak ho odhlasia. Poistka je vec poisťovne. Ak ju máš zrušenú, muselo sa tak stať na nejakom základe. Je zvykom, že poistku zrušia ak predložiš doklad o odhlásení vozidla, alebo o zmene majiteľa.
alaya1
13.09.09,11:15
Moj otec predal pred casom svoju staru skodovku- spoluobcanom.
Bolo to v sobotu podvecer, tak im dal len maly technicky a dohodli sa, ze na prepis pridu v pondelok ranio.
Neprisli.
Neskor sme zistili, ze auto bolo este v den kupi rozobrate a je niekde v zberni.
Otec ho odhlasil na 10 rokov, no ked je teraz ta vynimka, staci, ak predlozi to cestne prehlasenie?
tutiola
13.09.09,11:51
Moj otec predal pred casom svoju staru skodovku- spoluobcanom.
Bolo to v sobotu podvecer, tak im dal len maly technicky a dohodli sa, ze na prepis pridu v pondelok ranio.
Neprisli.
Neskor sme zistili, ze auto bolo este v den kupi rozobrate a je niekde v zberni.
Otec ho odhlasil na 10 rokov, no ked je teraz ta vynimka, staci, ak predlozi to cestne prehlasenie?
Áno odhlasia ho. Nezabudnite zobrať aj rozhodnutie o dočasnom vyradení z evidencie, platný OP, 1,5€ kolok alebo peniaze a vyplnite tlačivo na vykonanie zmeny - odhlásenia z evidencie (malé tlačivo), čestné vyhlásenie o tom, že auto už neexistuje. Po odhlásení z evidencie nezabudnite zájsť do vašej poisťovne a definitívne zrušiť PZP.
alaya1
14.09.09,03:55
Áno odhlasia ho. Nezabudnite zobrať aj rozhodnutie o dočasnom vyradení z evidencie, platný OP, 1,5€ kolok alebo peniaze a vyplnite tlačivo na vykonanie zmeny - odhlásenia z evidencie (malé tlačivo), čestné vyhlásenie o tom, že auto už neexistuje. Po odhlásení z evidencie nezabudnite zájsť do vašej poisťovne a definitívne zrušiť PZP.
Dakujem a este otazocka- co ma obsahovat to cestne prehlasenie? Je nejaky vzor?
tutiola
15.09.09,06:05
Vzor neexistuje, ale napíšte pravdu - auto bolo rozobrané a fyzicky nejestvuje. Viac nepotrebujete rozpisovať. Tlačivo dostanete alebo u informátorky, alebo pri priehradke. Kým pracovníčka bude vyraďovať z evidencie, vypíšete tlačivko. Je tam málo údajov, takže sa to dá.
bobekkkkkkkkk
21.11.09,17:11
a pokial som nestihol odhlasit uz neexistujuce auto do 31 oktobra co mam spravit??? mam voliaku inu moznost?
tutiola
24.11.09,07:42
a pokial som nestihol odhlasit uz neexistujuce auto do 31 oktobra co mam spravit??? mam voliaku inu moznost?
Žiaľ teraz sa da auto odhlasiť z evidencie iba na základe potvrdenia o zošrotovaní. Dá sa ešte dočasne odhlasiť z evidencie na základe rozhoddnutia Odboru dopravy Obvodného úradu, ale to nie je trvalé odhlásenie.
bobekkkkkkkkk
25.11.09,16:57
tak to som dopadol ozaj mi niet pomoci???? privitam ake kolvek riesenie nech sa ho zbavim
tutiola
25.11.09,18:44
tak to som dopadol ozaj mi niet pomoci???? privitam ake kolvek riesenie nech sa ho zbavim
Musíš mať doklad o zošrotovaní, ako to inak napísať.....?
sarasara
25.11.09,21:06
Dnes prišiel sused s tým, že odviezol auto na zošrotovanie a dostal zaň 4,30 eura. Na polícii zaplatil kolok 5 eur. Je to možné?
tutiola
26.11.09,08:08
Dnes prišiel sused s tým, že odviezol auto na zošrotovanie a dostal zaň 4,30 eura. Na polícii zaplatil kolok 5 eur. Je to možné?
Poplatok za odhlásenie mot. voziddla z evvidencie na polícií je 5,-€. Koľko je šrotovné neviem.
LUBY
02.02.10,16:36
Poprosim o radu aj ja, ak ste niekto riesili takyto problem - odhlasovali sme z evidencie otcovu staru skodovku, ktora bola poistena v Allianzi do 31.12.2009. Odhlasena z evidencie MV bola k datumu 27.1.2010 /skor sme to bohuzial nestuhli/. Pri oznameni tohto v poistovni pani za okienkom ziadala doplatit este alikvotnu cast poistneho za rok 2010. Neviete mi poradit kde zistim ci na to ma narok, alebo nie?
dakujem
misoft
02.02.10,16:48
Predpokladá sa, že KAŽDÉ vozidlo musí byť zákonne poistené - teda, ak aj nebola zmluva, vozidlo bolo naďalej poistené a je potrebné alikvotnú časť doplatiť.
dansuľ
13.11.11,20:25
dobrý večer,
mám dotaz. Svokrovci predali v auguste auto v rámci nášho okresu. Myslím tým, že majú podpísanú kúpno - predajnú zmluvu, dostali pár eur a nový majiteľ odišiel s autom aj s dokladmi s tým, že sa stretnú so svokrom v dohodnutom termíne na polícii a auto spoločne odhlásia a prihlásia na nového majiteľa. prešli tri mesiace, ale s kupujúcim nie je možné dohodnúť sa, kedy príde na políciu a prepíše sa auto. Takže teoreticky je svokor stále majiteľom auta. Je možné odhlásiť auto na základe kúpno-predajnej zmluvy, prípadne ako by mal svokor postupovať ?
buchač
13.11.11,20:46
dobrý večer,
mám dotaz. Svokrovci predali v auguste auto v rámci nášho okresu. Myslím tým, že majú podpísanú kúpno - predajnú zmluvu, dostali pár eur a nový majiteľ odišiel s autom aj s dokladmi s tým, že sa stretnú so svokrom v dohodnutom termíne na polícii a auto spoločne odhlásia a prihlásia na nového majiteľa. prešli tri mesiace, ale s kupujúcim nie je možné dohodnúť sa, kedy príde na políciu a prepíše sa auto. Takže teoreticky je svokor stále majiteľom auta. Je možné odhlásiť auto na základe kúpno-predajnej zmluvy
N I E ...
, prípadne ako by mal svokor postupovať ?

- zohnať nového majiteľa
- vziať doklady
- odhlásiť na polícii
- odovzdať doklady nazad

...nový majiteľ nemusí byť pri odhlásení , stačiajeho nacionále ....
...potom , to znovuprihlásenie bude už len jeho problém ...

...políciu veľmi kúpnopredajná zmluva nezaujíma ....ovšem , pokiaľ sa nejedná o úplne nové auto , čo je však v tomto prípade pasé ...
...nezabudnúť si na polícii vypýtať potvrdenie o odhlásení pre poisťovňu ...
bubkoch
13.11.11,20:57
- nahlasit na policii stratu velkeho TP
- po vystaveni duplikatu odhlasit auto na noveho majitela
- ist s celkym TP do poistovne a zrusit poistku
- viac sa nic nestarat

a novy majitel - spekulant ma zarobene na velky pruser
dansuľ
13.11.11,21:23
Pokiaľ viem, pri prepise auta v rámci okresu musia byť obaja, a jednoducho zlyhávajú všetky dohody a nový majiteľ sa nechce dostaviť s autom na políciu. Tým pádom nemôže svokor auto odhlásiť a následne ani zrušiť poistku, lebo auto je stále prihlásené na neho.
misoft
13.11.11,21:54
Pokiaľ viem, pri prepise auta v rámci okresu musia byť obaja
Nepravda.


Zmeny v evidencii vozidiel Držiteľ vozidla je povinný osobne oznámiť orgánu Policajného zboru, kde je jeho vozidlo evidované:


zmenu vlastníckeho práva k vozidlu alebo prevod držby vozidla na inú osobu,
odhlásenie vozidla do cudziny,
výmenu podvozka alebo karosérie, na ktorej sa nachádza identifikačné číslo vozidla VIN alebo identifikátor, ktorý bol úradne pridelený,
trvalú zmenu farby alebo farebného vyhotovenia vozidla,
zmenu vykonanú na vozidle a zmenu iných údajov zapisovaných do osvedčenia o evidencii, ak je potrebný zápis nových údajov do osvedčenia o evidencii, alebo zmena údajov zapísaných v osvedčení,
poškodenie, stratu alebo odcudzenie osvedčenia o evidencii,
poškodenie, stratu alebo odcudzenie tabuľky s evidenčným číslom,
odcudzenie vozidla,
rozhodnutie obvodného úradu dopravy o vyradení vozidla z cestnej premávky (v tomto prípade je povinný aj odovzdať osvedčenie o evidencii a tabuľku s evidenčným číslom).

Každú hore uvedenú skutočnosť je držiteľ vozidla povinný oznámiť do 15 dní odo dňa, keď táto skutočnosť nastala. Orgán Policajného zboru zapíše zmenu podľa prvých dvoch bodov len so súhlasom vlastníka vozidla alebo na základe rozhodnutia príslušného orgánu a zmenu podľa 3. bodu, len ak obvodný úrad dopravy vyznačil túto zmenu v osvedčení o evidencii.
Nové osvedčenie o evidencii za osvedčenie o evidencii v prípade jeho poškodenia, straty alebo odcudzenia môže na základe žiadosti vlastníka vozidla alebo držiteľa vozidla vydať orgán Policajného zboru, kde je vozidlo evidované, alebo orgán Policajného zboru, kde si žiadateľ podá žiadosť o jeho vydanie.
Držiteľ vozidla je povinný osobne oznámiť zmenu svojho pobytu alebo sídla v lehote 15 dní odo dňa, kedy táto zmena nastala, orgánu Policajného zboru príslušnému podľa miesta svojho nového pobytu alebo sídla.
Držiteľ vozidla pri oznámení zmeny podľa 2. – 4. bodu je povinný na vykonanie evidenčných úkonov predložiť odborný posudok o kontrole originality vozidla s výsledkom „spôsobilé“ alebo „dočasne spôsobilé“ z dôvodu chybného zápisu údajov v osvedčení o evidencii alebo v evidencii vozidiel nie starší ako 15 dní.
Držiteľ vozidla je povinný pri oznámení zmeny podľa 1. a 2. bodu uviesť potrebné údaje o osobe, ktorú orgán Policajného zboru zapíše do osvedčenia o evidencii ako osobu, na ktorú sa držba vozidla previedla; zároveň je povinný uviesť údaje o vlastníkovi vozidla.

Držiteľ vozidla pri oznámení zmeny v evidencii vozidiel je povinný:


predložiť osvedčenie o evidencii; to neplatí, ak bolo osvedčenie o evidencii v stanovených prípadoch zadržané a nebolo vydané nové osvedčenie o evidencii alebo ak bolo osvedčenie o evidencii stratené alebo odcudzené,
predložiť ďalšie doklady preukazujúce splnenie podmienok na vykonanie zmeny v evidencii vozidiel, dokladom je KPZ
preukázať svoju totožnosť, OP
vyplniť príslušné tlačivo.

Orgán Policajného zboru zaeviduje zmenu v evidencii vozidiel, vlastníkovi vozidla alebo držiteľovi vozidla vydá osvedčenie o evidencii a podľa potreby pridelí vozidlu evidenčné číslo a vydá tabuľku s evidenčným číslom, ak tomu nebránia zákonné dôvody.
Zápis držiteľa vozidla Pri oznámení zmeny vlastníckeho práva k vozidlu alebo prevode držby vozidla na inú osobu je osoba, na ktorú sa držba vozidla previedla, povinná osobne požiadať orgán Policajného zboru príslušný podľa miesta svojho pobytu alebo sídla o zápis do dokladov vozidla ako držiteľ, a to do 15 dní odo dňa, keď sa na ňu držba vozidla previedla. Pritom je povinná na vykonanie evidenčných úkonov:


predložiť osvedčenie o evidencii so zápisom o oznámení zmeny, ktorý vykonal orgán Policajného zboru, a ďalšie potrebné doklady ustanovené týmto zákonom preukazujúce splnenie podmienok na vykonanie zmeny v evidencii vozidiel; osvedčenie o evidencii sa neodovzdáva, ak bolo stratené alebo odcudzené,
preukázať svoju totožnosť
vyplniť príslušné tlačivo.

Ak osoba, na ktorú sa držba vozidla previedla, žiada o zápis orgán Policajného zboru, na ktorom nie je vozidlo evidované, je povinná odovzdať aj tabuľku s evidenčným číslom; to neplatí, ak bola tabuľka s evidenčným číslom stratená alebo odcudzená.
Praktická rada: Na osobu, ktorá má byť zapísaná do dokladov vozidla ako jeho držiteľ a ktorá si nesplní túto povinnosť, prechádzajú povinnosti držiteľa vozidla.
Praktická rada: Ak osoba, na ktorú sa držba vozidla previedla, nepožiada v ustanovenej lehote orgán Policajného zboru o zápis do dokladov vozidla ako držiteľ, môže tak urobiť najneskôr do 30 dní odo dňa, keď sa na ňu vozidlo previedlo; pritom je povinná hodnoverne preukázať, že tak nemohla z objektívnych dôvodov požiadať. Ak tak neurobí ani do 30 dní, je povinná predložiť odborný posudok o kontrole originality vozidla.


Stačí len získať doklady (chyba svokra, že vydal doklady z ruky - mohol to mať už za sebou), ísť na DI, odhlásiť vozidlo - nahlásiť zmenu vlastníka. Svokra by ako vlastníka odhlásili a kupujúci musí do 30 dní zapísať vozidlo na seba (pozri praktickú radu č.2)

Zdroj: http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=158
dansuľ
13.11.11,22:09
Nepravda.


Stačí len získať doklady (chyba svokra, že vydal doklady z ruky - mohol to mať už za sebou), ísť na DI, odhlásiť vozidlo - nahlásiť zmenu vlastníka. Svokra by ako vlastníka odhlásili a kupujúci musí do 30 dní zapísať vozidlo na seba (pozri praktickú radu č.2)

Zdroj: http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=158



Policajti trvajú na tom, že musia prísť obaja. A čo sa týka tých dokladov, teraz si je svokor vedomý chyby, ktorú urobil, ale ako ďalej? Prosím, ako postupovať, keď sa už chyba stala a to auto jednoducho potrebujeme prepísať na nového majiteľa?
misoft
14.11.11,18:03
Prosím, ako postupovať, keď sa už chyba stala a to auto jednoducho potrebujeme prepísať na nového majiteľa? Ak to chcú, tak im vyhovejte. Choďte za tým ogrgeňom, chyťte ho za golier a odvezte na DI. Ak by sa vzpieral, zoberte mu auto - podľa papierov je stále vaše a povedzte, že peniaze vrátite asi tak o pol roka :D.
lusillda
11.06.12,18:30
Ahoj. Chcem sa opýtať, či stále platí to čo v roku 2009, že stačí čestné prehlásenie o ekologickom zošrotovaní, alebo niečo podobné. Chcem odhlásiť svoje autíčko, ale rada by som si ho nechala. Chceme si doma urobiť autokino :-)
misoft
11.06.12,21:32
NIE! Prehlásenie nestačí - potrebný je doklad o zošrotovaní od vykonávateľa takejto služby.

BTW: to autokino - to akože vteperíš autíčko do obývačky a miesto predného skla si tam vycapíš Full HD plazmu? :D:D:D