braxator
01.06.09,10:37
Obraciam sa na Vas so ziadostou o blizsie vysvetlenie postupu pri volbe riaditela skoly.Ako clen rady skoly na SS som sa zucastnil volieb na funkciu riaditela skoly.Avsak mena kandidatov,ktori sa zucastnili vyberoveho konania,som sa dozvedel az hodinu pred samotnym procesom volieb.Rovnako az vtedy som mal moznost oboznamit sa ich koncepciami rozvoja skoly.
Chcem sa opytat,ci postup predsedu rady skoly,ktory neoznamil v istom casovom predstihu ostatnym clenom rady skoly mena kandidatov na funkciu riaditela skoly,je spravny a legitimny,alebo jeho povinnostou bolo tieto mena ostatnym clenom rady skoly poskytnut skor ako v den volieb.
Nenasiel som vo Vasom usmerneni zverejnenom na internetovej stranke metodicky pokyn k tomuto kroku.
Moj osobny nazor je,ze ako rovnopravny clen rady skoly by som mal byt o skutocnostiach suvisiacich s priebehom volieb,ale aj s menami kandidatov a ich koncepciami rozvoja skoly,ktore vypracovali,oboznameny predsedom rady skoly ovela skor,ako az v dany den volieb.
elpka
01.06.09,08:57
Ja som tiež v rade školy a pred týždňom sme mali výberové konanie, boli na ňom aj zo školskej inšpekcie a bolo nám povedané, že členovia rady školy sa s projektom daného kandidáta je možné sa zoznámiť len pred výberovým konaním. Obálky s prihlásenými kandidátmi sa otvárajú na meste, ktorí aj oboznamujú s menami kandidátov a potom výberové konania sa od toho dátumu majú uskutočniť do mesiaca. O týchto skutočnostiach ako aj o zákonitom priebehu výberových konaní oboznamujú predsedov rady škôl na poradách, ktoré sa konajú na mestskom úrade.
gabriela2579
01.06.09,11:00
zo zákona 596/2003:


(2) Výberovou komisiou na výberové konanie na vymenovanie riaditeľa je rada školy. Organizačné zabezpečenie výberového konania a posúdenie kvalifikačných predpokladov kandidátov na vymenovanie riaditeľa zabezpečuje zriaďovateľ.

Som členom rady školy a my sme si na prvom zasadnutí, kde sa zišli všetci členovia rady školy, stanovili Rokovací poriadok komisie pre výberové konanie na miesto riaditeľa ZŠ.

V tomto rokovacom poriadku máme aj nasledovný bod:
Komisia prejedná menovite všetky prihlášky uchádzačov.

Posúdenie kvalifikačných predpokladov - teda či spĺňa podmienky výberového konania - je na zriaďovateľovi.
Ale pred samotným výberovým konaním sme mali zasadnutie, kde sme "nakukli" hlavne do koncepcie rozvoja školy, ktoré uchádzači predložili.
Aby potom na samotnom VK mali možnosť členovia rady školy spýtať sa na konkrétne body koncepcie. Podľa mňa by ste nemali dostať kompletné dokumenty uchádzača na poslednú chvíľu. To tam uchádzač bude sedieť, kým si členovia poprelistujú jeho dokumenty a koncepcie?

skús sa informovať u zriaďovateľa.
braxator
01.06.09,15:11
Dakujem.Ja do istej miery chapem,ze urcite veci suvisiace s kandidatmi na miesto riaditela musia zostat v utajeni,aby nedoslo k ovplyvnovaniu kandidatov,ale na druhej strane nechapem,preco by clenovia rady skoly,pripadne aj clenovia pedagogickeho zboru,ktorych sa to bezprostredne tyka, nemali vediet mena kandidatov aspon odvtedy,ako predseda rady skoly na krajskom urade otvori zapecatenu obalku s menami kandidatov.
Nezda sa mi celkom normalne,ze ich mena nie su od okamihu otvorenia zapecetanej obalky zverejnene,a vsetko sa udrziava v maximalnom utajeni.To,ze hodinu pred samotnym predstupenim kandidatov sa mozem oboznamit s ich koncepciami rozvoja skoly,sa mi tiez velmi nezda korektne,pretoze v takom, pomerne kratkom case, si nemozem precitat napr.3 prace,aby som mohol zodpovedne pristupit k tak dolezitemu aktu,ako je volba riaditela skoly.
Ved ked su volby na ine spolocensky dolezite miesta,ako je primator,poslanci....,mena su verejnosti zname uz niekolko tyzdnov pred volbami a nikto sa nad tym nepozastavuje,ze by mohlo dojst k nejakemu ovplyvnovaniu kandidatov.
jaros5
09.06.09,13:21
Môj názor je, že predseda rady školy postupoval nekompetentne a výberové konanie nemala rada školy (aj jeho pričinením a napriek tvojej snahe) pripravené.
Tu najdeš odpovede na otázky týkajúce sa Rady školy v súvislosti s výberovým konaním na funkciu riaditeľa:http://www.rozhlady.pedagog.sk/cisla/pr2-2004.pdf v článku "Zodpovednosť rady školy za výber riaditeľa" , a v článku "Ako optimalizovať výberové konanie ..... " (str. 1 - 6) ;);
esperr
15.06.09,06:51
som predseda rady skoly a podla pokynov z vydanej brozurky naozaj o kandidatoch a ich koncepciách predseda clenov informuje pred vyberovym konanim ...ale nie je to stanovene nejakym utajenym casom ze tesne pred VK, lebo clenovia podpisuju tlacivo o mlcanlivosti osobnych udajov..a nakoniec v statute rady skoly by mali byt aj prava clena rady skoly...bolo treba ich vyuzit predsedu vyzvat na stretnutie...
Sabadka
15.06.09,07:04
Obraciam sa na Vas so ziadostou o blizsie vysvetlenie postupu pri volbe riaditela skoly.Ako clen rady skoly na SS som sa zucastnil volieb na funkciu riaditela skoly.Avsak mena kandidatov,ktori sa zucastnili vyberoveho konania,som sa dozvedel az hodinu pred samotnym procesom volieb.Rovnako az vtedy som mal moznost oboznamit sa ich koncepciami rozvoja skoly.
Chcem sa opytat,ci postup predsedu rady skoly,ktory neoznamil v istom casovom predstihu ostatnym clenom rady skoly mena kandidatov na funkciu riaditela skoly,je spravny a legitimny,alebo jeho povinnostou bolo tieto mena ostatnym clenom rady skoly poskytnut skor ako v den volieb.
Nenasiel som vo Vasom usmerneni zverejnenom na internetovej stranke metodicky pokyn k tomuto kroku.
Moj osobny nazor je,ze ako rovnopravny clen rady skoly by som mal byt o skutocnostiach suvisiacich s priebehom volieb,ale aj s menami kandidatov a ich koncepciami rozvoja skoly,ktore vypracovali,oboznameny predsedom rady skoly ovela skor,ako az v dany den volieb.

Rada školy, by mala mať ešte pred samotnými voľbami jedno zasadnutie, predseda rš oboznámi ostatných členov s uchádzačmi o post riaditeľa, dohodnú si zásady a kritériá výberového konania a členovia sa oboznámia s koncepciou každého uchádzača. Termín tohoto zasadnutia nie je určený v žiadnej vyhláške, teda je na rozhodnutí predsedu rš, či to zvolá v časovom predstihu, alebo hodinu pred samotnými voľbami. Ak sa vám nepozdáva činnosť predsedu, alebo si myslíte, že nekoná v rámci svojich právomocí je možnosť jeho odvolania.
vazuv
16.06.09,16:05
Dobrý podvečer. Aj podľa môjho názoru predseda rady konal nekompetentne a keby ste sa proti takémuto postupu ohradili, pravdepodobne by boli voľby vyhálsené za neplatné. Ak máte záujem, nájdite si webovú adresu Krajského školského úradu v Trenčíne, kde si v ponuke nájdete: rada školy. Sú tam nasledovné materiály:
- Porada predsedov rád škôl ... tu sa formou prezentácie dozviete o legislatíve a postupe pri výberových konaniach+
- Vzory ... tu máte všetky predpísané tlačivá, ktoré sú potrebné na výberové konanie. Dúfam, že Vám to pomôže. Pekný zvyšok dňa.
Reve
28.08.09,12:13
Ahoj,
neviete mi poradiť štylizáciu poverenia vedením materskej školy? Mali sme neúspešné výberové konanie, pôvodná riaditeľka MŠ odchádza na dohodu (z jej iniciatívy). Veľmi pekne ďakujem
Reve
Sabadka
31.08.09,16:56
Ahoj,
neviete mi poradiť štylizáciu poverenia vedením materskej školy? Mali sme neúspešné výberové konanie, pôvodná riaditeľka MŠ odchádza na dohodu (z jej iniciatívy). Veľmi pekne ďakujem
Reve

Ako klasický menovací dekrét, len nie menovanie ale poverenie do doby po výberové konanie, presné § nájdeš v 596/2003.
jaros5
01.09.09,14:33
........................... ako rovnopravny clen rady skoly by som mal byt o skutocnostiach suvisiacich s priebehom volieb,ale aj s menami kandidatov a ich koncepciami rozvoja skoly,ktore vypracovali,oboznameny predsedom rady skoly ovela skor,ako az v dany den volieb.
Aj keď sa tu braxator uz neobjavil a téma už nie tak aktuálna ako na konci školského roka, pridávam link na niekoľko materiálov, ktoré by mal mať minimálne naštudované každý člen výberovej komisie = rady školy, ;);
http://www.banskabystrica.sk/download_file_f.php?id=60938
http://www.ksubb.sk/files/Metodika_vyberovych_konani.pdf
http://www.ksubb.sk/files/Zasady_VK_na_funkciu_riaditela_skoly_2009.pdf
týty1
18.09.12,16:44
Dobrý deň, poprosila by som o názor. Blíži sa výberové konanie na funkciu riaditeľa školy. Preštudovala som si materiál ohľadne voľby a v ňom je napísané toto:"ak kandiduje člen rady školy na funkciu riaditeľa (alebo jeho rodinný príslušník), jeho členstvo v rade školy sa pozastavuje dňom doručenia prihlášky až do skončenia výberového konania." Zaujíma ma, čo znamená rodinný príslušník? Je to iba najbližšie príbuzenstvo, alebo do toho spadajú aj švagrovia, švagriné, bratranci atď. Ďakujem.
Mia8181
23.05.16,07:46
Chcem sa este spytat, ked napríklad do 10.6. trva VK. Rada skoly sa ma stretnut pred skoncenim VK alebo moze aj po skonceni VK na dohodnutie kriterii? Ale o uchádzacovi sa mozu dozvedieť tesne pred VK? napríklad ked VK je naplanovane na 17.00 hod., tak RŠ sa oboznámi s uchádzačmi napr. stretnutím o 15.00 hod. v ten isty deň?