wegamizi
11.06.09,21:20
Ahojte,
mam prosbu na jeden receptik. Vie mi niekto poskytnut domaci recept na tinkturu z kopru? Hladam uz tyzden kade-tade a nic. Mozno by sa niekde u vas nasiel. Vopred dakujem.
Beella
11.06.09,19:29
Našla som tento všeobecný recept na výroby tinktúr z byliniek... Snáď pomôže

225 g čerstvo pokrájanej liečivej rastliny vsypeme do nádoby s pevne uzatvoriteľným vrchnákom
• zalejeme 570 ml najmenej 30% alkoholu, napr. brandy, vodka, a uzavrieme (nevhodný je technický a chirurgický lieh!)

• zmes sa nechá stáť 2 týždne na teplom mieste a 2 x denne sa pretrepe
• potom sa precedí cez dvojitý mušelín a zvyšok sa poriadne vytlačí
• uskladňuje sa v tmavej, dobre uzavretej nádobe
• výhodou je dlhá doba trvanlivosti.



Užívanie tinktúr:
• vnútorne 5 – 15 kvapiek denne
• zvonka na natieranie a lokálne obklady
• pred aplikáciou obkladu a po ňom si vždy treba natrieť pokožku krémom alebo bylinnou masťou.
wegamizi
11.06.09,19:32
Velmi-velmi daakuujeem
arizona
11.06.09,20:59
na čo sa to používa?
ondrejvla
11.06.09,21:11
na čo sa to používa?
Aj ja by som to chcela vedieť, dajte radu...
veronikasad
11.06.09,21:17
Aj ja by som to chcela vedieť, dajte radu...
vlasti, nebude to niečo pre teba ?

http://www.porada.sk/741816-post70.html
Darina1234
11.06.09,21:28
čaj z kopru znižuje krvny tlak, takže usudzujem, že napriklad sa po kvapkach može uživat aj na tento učel.
Beella
12.06.09,06:04
Toto som vygúglila ako účinky kôpru, tak si myslím, že je možné v mini-množstve použiť i tinktúru:

VYUŽITIE : redukuje hromadenie plynov v ľudskom tele a uľahčujú ich odvádzanie. malé množstvo kôprových plodov v čajovinových zmesiach podporuje chuť do jedla, upokojuje nervovú sústavu a priaznivo ovplyvňuje
tvorbu materského mlieka

Kôpor má utišujúce účinky, preto s ním treba zaobchádzať šetrne. V ľudovom liečiteľstve sa často využívajú aj jeho plody. Majú laktačné účinky (zvyšujú vylučovanie mlieka), pomáhajú pri nespavosti, tíšia čkanie, žalúdočné a črevné bolesti u detí, odvádzajú črevné plyny a. i. Tieto účinky však zatiaľ nie sú klinicky testované.

Liečivé účinky: Karminatívum, stomachikum, spazmolytikum, fytoncídum, laktagogum, sedatívum.
Plody kôpru slúžia ako náhrada rasce, ktorá má podobné účinky. Napomáhajú tvorbe žalúdočnej šťavy, pričom na tráviaci trakt účinkujú príjemme spazmolyticky. Povzbudzujú aj činnosť čriev a uvoľňujú plyny. Silica pôsobí v črevnom trakte antisepticky.
Kôpor povzbudivo pôsobí na činnosť prsníkových žliaz, preto sa ordinuje dojčiacim matkám. Niektoré zložky silice, ktoré sú rozpustné vo vode, prechádzajú do mlieka a regulujú trávenie dojčiat, pričom pôsobia upokojujúco. Na tento ciel je vhodná aj čerstvá vňať, prípadne jej odvar.
viktorviktor
12.06.09,10:15
kôpor znižuje krvný tlak a prekrvuje srdečný sval

Jiří Janča
VELKÝ RECEPTÁŘ
ALTERNATIVNÍ MEDICÍNY

Nálev z kôpru: 1 čajovú lyžičku pomletých semien kôpru zalejeme šálkou vriacej vody a prikryté 10 minút vylúhujeme. Pijeme po hlavnom jedle.
wegamizi
12.06.09,11:14
na čo sa to používa?
Pozrite si v sekcii ZDRAVIE, tam som dostala tiez odpoved.
wegamizi
12.06.09,11:17
Velmi pekne vam dakujem za rady. Su dobre a zaujimave.mimotemy Mam teraz take obdobie, hram sa trocha na liecitelku.:D Ale zatial len pre rodinnych prislusnikov.;) Hladam v prirode a v zahradke, co by som vyuzila v prospech zdravia. Uz mam aj prve vysledky:)