PORADA.sk
PORADA.sk

Klikne pre zoradenie od najlepšej odpovede: : Odvody do socialnej poistovne



kati2ka
12.06.09, 12:48
Ked som bol stratovy v roku 2008, budem musiet platit odvody do socialnej poistovne od 01.07.2009.? A ked ano tak kolko?

Anja111
12.06.09, 12:52
Ked som bol stratovy v roku 2008, budem musiet platit odvody do socialnej poistovne od 01.07.2009.? A ked ano tak kolko?
A aký si mal celkový príjem ako SZČO?

veronikasad
12.06.09, 12:54
Ked som bol stratovy v roku 2008, budem musiet platit odvody do socialnej poistovne od 01.07.2009.? A ked ano tak kolko?
ak tvoj príjem = tržby za rok 2008 presiahli 12-násobok min.mzdy /12x295,50€/, od 1.7. budeš platiť odvody z min.mzdy, aj keď si vykázal stratu. Prvá platba do 8.8.-platí sa mesiac pozadu.

kati2ka
12.06.09, 12:55
Okolo 150000,- som mal prijem,ale som mal viac vydavkov.To znamena ,ze budem musiet platit?

veronikasad
12.06.09, 12:56
Okolo 150000,- som mal prijem,ale som mal viac vydavkov.To znamena ,ze budem musiet platit?
ano, budeš platiť z min.vymer.základu - 89,70€ mesačne od 1.7.2009

Stina
12.06.09, 12:58
SZČO, ktoré mali za rok 2008 podľa DP príjem bez odpočítania výdavkov vyšší ako 3456,00 €, sú od 1.7.2009 povinne nemocensky a dôchodkovo poistené.
Naopak , tým SZČO, ktorých príjemnepresiahol sumu 3456,00 €, od 1.7.2009 zanikne povinné nemocenské a povinné dôchodkové poistenie. (môžu sa prihlásiť ako dobrovoľne poistení).

astronom
12.06.09, 18:18
Vie niekto povedat, z coho sa rata ten limit? Dnes mi dosiel pozdrav zo Socialnej poistovne, ze vraj som v 2008 prijmami presiahol 106 800 Sk. Lenze pokial viem, toto je 12nasobok minimalnej mzdy pre rok 2009, nie pre rok 2008.

Takze je to tak, ze sa porovnava tohorocne minimum s minulorocnym prijmom?

veronikasad
12.06.09, 18:21
Vie niekto povedat, z coho sa rata ten limit? Dnes mi dosiel pozdrav zo Socialnej poistovne, ze vraj som v 2008 prijmami presiahol 106 800 Sk. Lenze pokial viem, toto je 12nasobok minimalnej mzdy pre rok 2009, nie pre rok 2008.

Takze je to tak, ze sa porovnava tohorocne minimum s minulorocnym prijmom?
kolko si mal za rok 2008 príjmy = tržby z podnikania ?

limit = 295,50€ x 12

Lianka
12.06.09, 18:21
Ten udaj je spravny, ten limit je 106 800 Sk. Ano, pre rok 2009.

koordinatoreva
18.06.09, 06:21
Koľko sa platilo z min. mzdy ako SZČO od 1.1.2009?

Anja111
18.06.09, 07:15
Koľko sa platilo z min. mzdy ako SZČO od 1.1.2009?
Od 1.1.2009 min.: 97,80 €, ale od 1.4.2009: 89,70 € (znížená sadzba do RF).

VERONIKA6
18.06.09, 07:15
Koľko sa platilo z min. mzdy ako SZČO od 1.1.2009?
Minimálna mzda: 295,50 EUR
odvody: nemocenské 4,4%
starobné 18 %
invalidné 6 %
RF 4,75 %

Lianka
18.06.09, 12:01
Minimálna mzda: 295,50 EUR
odvody: nemocenské 4,4%
starobné 18 %
invalidné 6 %
RF 4,75 % - platilo do 31.3.2009, od 1.4.2009 2%

Zmena od 1.4.2009 u SZCO.

Tamila
18.06.09, 12:07
U dobrovoľne poistených zostal RF 4,75 %

astronom
21.06.09, 15:03
Dakujem za odpoved.
A tento limit sa tyka iba vyfakturovanych ziskov SZCO, alebo sa do neho zapocitavaju aj zisky z predaja akcii za dany rok?

Muška
21.06.09, 15:08
Dôležitá je = akú sumu uvádzaš v DP v tabuľke pre § 6, riadok 9 stĺpec 1

Muška
21.06.09, 15:11
trošku zo zákona:
(1) Povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie samostatne zárobkovo činnej osobe vzniká od 1. júla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9, a zaniká 30. júna kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku, za ktorý jej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou nebol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 9, ak tento zákon neustanovuje inak.

Príjem - ak vedieš JU, alebo paušálne výdavky
Výnos - ak SZČO vedie PU

astronom
21.06.09, 18:05
Dakujem za odpoved.

Znamena to teda, ze sa na odvody berie celkovy suhrn prijmov, a nielen prijmy suvisiace s podnikanim?

Ak by som v juni pozastavil zivnost (vediem pausalne vydavky), pricom by vyfakturovana suma za tento rok bola mensia nez 12 x minimum, a potom som bol dobrovolne nezamestnany (dohodar), a mal by som vtedy zisk z predaja akcii, ktory by uz spolu s vyfakturovanou sumou toto odvodove minimum presiahol, tak by mi o rok (ked si zivnost na jar obnovim) odvodova povinnost aj tak vznikla?

Muška
21.06.09, 19:56
Znamena to teda, ze sa na odvody berie celkovy suhrn prijmov, a nielen prijmy suvisiace s podnikanim?

nie.
klikni:
http://www.porada.sk/1078883-post16.html
veď tu som Ti písala aj riadok z DP z § 6 - a to je príjem z podnikania.



Ak by som v juni pozastavil zivnost (vediem pausalne vydavky),
Ak 1.7. nebude SZČO nemusíš sa prihlásiť k plateniu do SP.


pricom by vyfakturovana suma
nie vyfaktúrovaná suma, ale PRÍJEM z podnikania v roku brutto.


suma za tento rok bola mensia nez 12 x minimum, a potom som bol dobrovolne nezamestnany (dohodar), a mal by som vtedy zisk z predaja akcii, ktory by uz spolu s vyfakturovanou sumou toto odvodove minimum presiahol, tak by mi o rok (ked si zivnost na jar obnovim) odvodova povinnost aj tak vznikla?
Akcie zdaňuješ v § 6??

Dobroslava
22.06.09, 11:19
Prosím, moja priateľka si platí DNP ako fyzická osoba. V roku 2008 bola väčšiu časť mesiacov PN a OČR. Dobre myslím, keď ju presviedčam, že by si mohla na soc. poisťovni žiadať o vrátenie preplatku z DNP za rok 2008 z uvedených PN a OČR? Ďakujem za pomoc.

zsazsula
22.06.09, 16:47
Prosím Vás neviem či uvažujem správne ak SZČO podnikala v roku 2008 od mája t.j 8 mesiacov tak jeho príjem nesmel prekročiť 8-násobok vymeriavacieho základu ???????????????????????? na povinné nemocenské poistenie. Ďakujem

Muška
22.06.09, 16:48
Prosím Vás neviem či uvažujem správne ak SZČO podnikala v roku 2008 od mája t.j 8 mesiacov tak jeho príjem nesmel prekročiť 8-násobok vymeriavacieho základu ???????????????????????? na povinné nemocenské poistenie. Ďakujem
nie.
12-násobok minimálnej mzdy, ktorá je platná pre rok 2009

zsazsula
22.06.09, 16:52
takže nezohráva že bol SZČO iba 8 mesiacov ďakujem poplietlo ma to lebo pri výpočte VZ sa zohľadňuje koľko mesiacov bol SZČO.

Dobroslava
23.06.09, 10:20
Prosím, moja priateľka si platí DNP ako fyzická osoba. V roku 2008 bola väčšiu časť mesiacov PN a OČR. Dobre myslím, keď ju presviedčam, že by si mohla na soc. poisťovni žiadať o vrátenie preplatku z DNP za rok 2008 z uvedených PN a OČR? Ďakujem za pomoc.
Prosím, vie niekto poradiť?

veronikasad
23.06.09, 10:33
Prosím, vie niekto poradiť?
Počas poberania nemocenského - a myslím, že aj OČR sa dobrovolné nem. poistenie neplatí. Môže žiadať SP o vrátenie preplatku