fatinka
22.06.09,17:50
Ahojte poradaci,chcem Vas poprosit o rozne recepty na kolace,zakusky... na maly plech,alebo je to polovicny neviem.Sme s manzelom zatial sami,tak nechcem zbytocne vypekat tak vela,aby som zbytocne nepriberala:D
Dakujem pekne:rolleyes:
daria29
22.06.09,18:47
je hrozne vela receptou,no ked máš malý plech,tak si daj množstvo na polovičnú dávku,a máš to na malý plech.
Kazu
22.06.09,18:47
Ahojte poradaci,chcem Vas poprosit o rozne recepty na kolace,zakusky... na maly plech,alebo je to polovicny neviem.Sme s manzelom zatial sami,tak nechcem zbytocne vypekat tak vela,aby som zbytocne nepriberala:D
Dakujem pekne:rolleyes:

Na malý plech sa zle pečie, ani toľko neupečieš koľko našpiníš riadu:D Upeč na veľký a zanes mame, svokre, prípadne babičkám. Ja som to voľakedy tiež tak robila.
erzet
23.06.09,07:28
Na malý plech sa zle pečie, ani toľko neupečieš koľko našpiníš riadu:D Upeč na veľký a zanes mame, svokre, prípadne babičkám. Ja som to voľakedy tiež tak robila.
Aj mne môže priniesť.
babi2
23.06.09,07:37
Veľa koláčov a zákuskov je vhodných aj na zamrazenie, upeč na veľký plech a čo sa nezje daj zamraziť, je napečené na viackrát a ušetrí sa umývanie
erzet
23.06.09,07:50
Veľa koláčov a zákuskov je vhodných aj na zamrazenie, upeč na veľký plech a čo sa nezje daj zamraziť, je napečené na viackrát a ušetrí sa umývanie
OK
Kazu
23.06.09,07:54
Aj mne môže priniesť.

No počkaj!!! Keď pôjdem do Žiliny, ....sámvačky ti napečiem :D A ak máš veľkú chuť môžeš prísť. Máme ešte čerešňový a sypaný, síce už len kúsok ale podelím sa.:---
Maruška54
23.06.09,13:30
No počkaj!!! Keď pôjdem do Žiliny, ....sámvačky ti napečiem :D A ak máš veľkú chuť môžeš prísť. Máme ešte čerešňový a sypaný, síce už len kúsok ale podelím sa.:---

ja som dnes niesla zbytok tvarohového sypaného synovi do Bratislavy, ten koláč je jak víno čím je starší tým je lepší
Kazu
23.06.09,14:24
ja som dnes niesla zbytok tvarohového sypaného synovi do Bratislavy, ten koláč je jak víno čím je starší tým je lepší

Ten koláč v nedeľu sa zjedol na počkanie, ten zo včerajška mám jeden pásik zostal na dnes a veru máš pravdu, bol ešte lepší ako včera. A do toho, čo som piekla včera som dala menej cukru a nám lepšie chutil. Teraz som si spomenula, že takýto sypaný som piekla voľakedy pred 25 rokmi, len sa mi nepáčil, lebo bol krehký a synom sa drobil v rukách. :)
fatinka
23.06.09,14:33
vidim baby ze tu sa tie kolace rozdavaju kde kade:mee:,ale ziadny recept nevidim.Ja viem ze sa da urobit kolac z polovicnej davky.Nie vzdy sa taky kolac podari,neda sa robit presne z polovice.Niekde som videla iba cisto na maly plech tak mi poradte.:D
alla66
23.06.09,15:03
Rafaelo rezy
Ingrediencie: 1 šálka práškového cukru, 1 šálka polohrubej múky, 1 šálka mlieka, ½ šálky oleja, 1 prášok do pečiva, 2 vajcia
Posýpka: 1 šálka kokosu, ½ šálky práškového cukru, 1 šľahačková smotana
Postup: Vyšľaháme vajcia s cukrom, pridáme olej, múku, mlieko, prášok do pečiva a zmes vylejeme na vymastený plech. Posypeme kokosom s cukrom a pečieme pri teplote 170 stupňov asi 30 minút. Hneď po upečení koláč polejeme smotanou a necháme vychladnúť.


Maslovo škoricový koláč

Cesto:
125 g masla
180g polohrubej múky
100g kryštálového cukru
2 vajcia
½ prášku do pečiva
1 lyžica mlieka
hrsť hrozienok (nemusia byť)

Všetky prísady zmiešame, vypracuje cesto a vylejeme ho na vymastený a múkou posypaný malý plech na pečenie.
Keď je koláč upečený, vyberieme ho z rúry a polejeme polevou: rozpustíme 50g masla a vymiešame spolu s 2 lyžicami kryštálového cukru a l lyžičkou škorice.
Necháme trochu odstáť a podávame.

http://www.porada.sk/468294-post8.html
Maruška54
23.06.09,16:17
Ten koláč v nedeľu sa zjedol na počkanie, ten zo včerajška mám jeden pásik zostal na dnes a veru máš pravdu, bol ešte lepší ako včera. A do toho, čo som piekla včera som dala menej cukru a nám lepšie chutil. Teraz som si spomenula, že takýto sypaný som piekla voľakedy pred 25 rokmi, len sa mi nepáčil, lebo bol krehký a synom sa drobil v rukách. :)
aj mne sa zdá že tento recept je vylepšený lebo tiež si pamätám na nejaký nevydarený pokus
Maruška54
23.06.09,16:29
vidim baby ze tu sa tie kolace rozdavaju kde kade:mee:,ale ziadny recept nevidim.Ja viem ze sa da urobit kolac z polovicnej davky.Nie vzdy sa taky kolac podari,neda sa robit presne z polovice.Niekde som videla iba cisto na maly plech tak mi poradte.:D

tak začni piecť také kde sa suroviny dajú podeliť,plechy sú rôznych veľkostí, v niektorých receptoch je napísané že je to na plech o rozmeroch .....alebo chceš aby ti tu niekto presne vyrátal suroviny z pôvodného receptu na veľký plech?
wagner
23.06.09,16:59
mimotemyJa pečiem koláč a aj zákusky len na veľký plech:D Však aj aj som väčšej postavy:D:D A vždy dám koláče aj zákusky do mrazničky a vyberiem si kedy mám na koláč chuť. Neviem síce načo špekuluješ s malým plechom, neušetríš. Napeč za veľký a daj do mrazničky. Na budúce akoby si našla - príde návšteva, alebo máš chuť si zamaškrtiť:--- A keď chceš piecť na malom plechu, tak si recept podeľ dvomi a peč. Na malý plech nepotrebuješ zvlášť recept.:rolleyes:
tutiola
23.06.09,17:18
Ja bežne pečiem na malých plechoch ale nemám na to zvláštne recepty, len si to urobím z polovičnej dávky. V časoch, keď som bola vydatá a chcela som sa naučiť piecť tak som používala len malé plechy, keď deti rástli, tak som tiež používala malé plechy, ale upiekla som napr. 2 druhy zákuskov a teraz sme znova len traja a tak pečiem len na malých plechoch. Dokonca používam malé plechy aj vtedy, keď chystám väčšiu hostinu ako napr. teraz na oslavu maminej 80. a potrebujem viac druhov.
A keďže naša rodina nemá rada príliš sladké koláče a zákusky, tak dávky cukru znížujem ešte o 1/3.
To je všetko asi mimotemy, ale s receptami na mal plechy som sa ešte ani nestretla.

Ešte k tým plechom. Mám aj veľké plechy, ale keď bola u mňa kamarátka, tak sa vyjadrila, že ona má oveľa väčšie. To, že nie vždy to výjde je pravda a nemusí to byť veľkosťou plechu a dávkou cesta na ňom. Veľmi zaleží od múky, od veľkosti použitých vajec atď. Ono to chce skúšať, skúšať a manžel nemusí vedieť, koľkokrát to skonči v koši:---
fatinka
23.06.09,18:59
tak vam pekne dakujem,vidim ze z toho mojho prispevku akurat vyzeram akoze si neviem rozdelit suroviny na polovicu.ok dakujem aspon za tie dva recepty.:(
alla66
23.06.09,19:04
mimotemyMáš tam link na tretí,:eek::eek::eek: veľmi vychvaľovaný...vyskúšaj:D:):---
fatinka
23.06.09,19:08
jaj dakujem ti alla nevsimla som si:D
alla66
23.06.09,19:19
Slivkový koláč
Potrebujeme:

200 g masla
120 g hnedého cukru
250 g práškového cukru
2 vajcia
330 g hladkej múky
1,5 ČL kypriaceho prášku
125 ml mlieka
1 kg sliviek
kôra z 1 citróna
štipka soli
Postup:

Rúru predhrejte (na 170 °C). Na malý plech dajte 4 PL masla a nahrejte ho v rúre, kým sa maslo nerozpustí. Plech vyberte z rúry rozpustené maslo rovnomerne posypte hnedým cukrom. Na vrstvu cukru poukladajte do radov tesne vedľa seba pokrájané odkôstkované slivky, až je pokrytý celý plech.

Cesto: Zvyšné maslo vymiešajte s práškovým cukrom a postrúhanou citrónovou kôrou do penista. Pridajte vajcia a striedavo pridávajte preosiatu múku s kypriacim práškom a so soľou a mlieko.
Vypracujte hladké Cesto, ktoré stierkou rovnomerne rozotrite na slivky. Koláč vložte do vyhriatej rúry a upečte. Po upečení nechajte koláč asi 10 minút vychladnúť, potom ho vyklopte („hore nohami”) a nechajte úplne vychladnúť.
alla66
23.06.09,19:27
Makové rezy
Čo budeme potrebovať :

1 hrnček = cca 2,5 dl
2 hrnčeky polohrubej múky
1 a pol hrnček kryštálový cukor
1 hrnček mlieko
1 hrnček olej, nie plný, tak 2 cm od vrchu
1 balík prášok do pečiva
3 celé vajcia
1 hrnček mak - nemletý

Čo budeme potrebovať /plnka/

možnosť 1

2 celé vajcia
150 g kryštálový cukor
250 g maslo

možnosť 2

1/2 l mlieka, 2 zlaté klasy, 250 g masla, 1 až 2 vanilkový cukor

Postup:

cesto:
vajcia s cukrom rozmiešame pridáme mlieko pridáme ostatné suroviny z cesta vylejeme na plech

plnka:
vajcia s cukrom varíme za stáleho miešania necháme vychladnúť pridáme maslo a vymiešame plnku dáme na vrch ako ozdobu, posypeme celým makom a postrúhanou čokoládou


Rýchly koláč zo Zakysanky

3 kelímky zakysanky (kyslého mlieka)
3 kelímky práškového cukru
3 kelímky hrubej múky alebo detskej krupice
100g orechy
100g hrozienka (nemusia byť)
1 lyžička sódy bikarbóny
1 lyžica kakaa
½ kelímka oleja

Zmiešame mlieko s cukrom. Pridáme múku a vypracujeme tekuté hladké cesto. Vmiešame, orechy, hrozienka, kakao, olej a na záver sódu bikarbónu. Vylejeme na vymastený a múkou vysypaný plech a dáme piecť do vyhriatej rúry na cca 30 minút. Po vybratí natrieme na vrch ríbezľový lekvár a môžeme poliať čokoládovou polevou .Poleva nemusí byť,je dobrý aj posypaný práškovým cukrom...

Ovocná bublanina
2 hrnčeky polohrubej múky (môže byť aj celozrnná)
1 hrnček práškového cukru
3 vajíčka
1 hrnček smotany (stačí 12%)
1 prášok do pečiva
ľubovoľné ovocie

Vajcia vyšľaháme s cukrom, vlejeme smotanu, pridáme múku zmiešanú s práškom do pečiva a cesto premiešame. Vymažeme plech tukom, vysypeme múkou a predhrejeme rúru na 180°C. Cesto nalejeme na plech, poukladáme v múke obalené ovocie a vložíme do vyhriatej rúry na 20 minút.

Keď chceme upiecť mramorovú bublaninu, tak do polovice cesta pridáme 2 lyžice kakaa a nalejeme na bielu polovicu cesta. Potom pridáme ovocie.


Tvarohový koláč

Potrebujeme (na 12 kusov):
Cesto:
250 g detskej krupice , 150 g masla ,1 vajce,100 g práškového cukru , 1/2 balíčka prášku do pečiva , tuk na vymastenie a strúhanka na vysypanie plechu

Plnka: 400 g tvarohu
, 150 g práškového cukru ,1 vanilínový cukor ,1 kyslá smotana,1 žĺtok ,4 lyžice strúhaného kokosu, 80 g posekaných vlašských orechov ,

Postup:

1. Na cesto vymiešame krupicu, maslo, vajce, cukor a prášok do pečiva. Cesto vylejeme na plech vymastený tukom a vysypaný strúhankou. V rúre vyhriatej na 180 °C pečieme 25 až 30 minút.

2. Plnku vymiešame z tvarohu, práškového a vanilkového cukru,zo smotany, žĺtka a strúhaného kokosu.

3. Asi 10 minút pred dopečením cesto vytiahneme z rúry a potrieme plnkou. Nakoniec ho posypeme orechmi zmiešanými so škoricovým cukrom a zapečieme dozlatista.

Čas prípravy: 50 minút
Čas pečenia: 25 až 30 minút

Jablková bublanina
Ingrediencie

8 stredne veľkých jabĺk, 2 bielka, 2 lyžice práškového cukru, trošku škorice, olej na vymastenie formy

Postup prípravy

Jablká očistíme, postrúhame. Z bielkov vyšľaháme tuhý sneh, pridáme práškový cukor, trošku škorice a zľahka zmiešame s postrúhanými jablkami. Formu dobre vymažeme olejom, dáme jablkovú hmotu a vo vyhriatej rúre zapečieme.
fatinka
23.06.09,19:32
ja ti strasne dakujem alla ze na mna myslis aspon jedina rozumna osoba ktora ma chape.
fatinka
23.06.09,19:33
urcite vyskusam aj ty asi zvyknes robit na maly plech ze?vsetky recepty si skusala?
Maruška54
23.06.09,19:37
ja ti strasne dakujem alla ze na mna myslis aspon jedina rozumna osoba ktora ma chape.

rozumná-nerozumná to chce len trošku posurfovať po internete a nie čakať že mu niečo padne do klína
fatinka
23.06.09,19:41
no prepac myslis si ze som si popri porade nepozerala recepty na internete?
alla66
23.06.09,19:43
urcite vyskusam aj ty asi zvyknes robit na maly plech ze?vsetky recepty si skusala?

mimotemyJa musím robiť na veľké plechy, pretože mám doma hladošov:D:D:D....podobné robím z veľkých dávok, tieto sú z netu, vyskúšaj a uvidíš, či budeš mať úspech...:):)
fatinka
23.06.09,19:49
alla66
23.06.09,20:07
zlezaradilNeboj, každý koláč sa zje...:---:D:D]mne sa nepodarila bábovka, bola na mraky...deťúrence ma pochválili... akú dobrú bábovku som upiekla:D:D ...postupom času si upravíš každý recept podľa seba....http://serousci.webz.cz/smajlici/297.gif
fatinka
23.06.09,20:43
dakujem za rady alla som len rok vydata a skusenosti z domu takmer nulove,nebola som zvyknuta varit,piect mamka nezniesla nikoho v kuchyni:D ale s mimibazarom a poradou som sa naucila a aj pomocou kucharskych knih:)
alla66
23.06.09,21:26
:)Som Ti vždy po ruke, ak budeš niečo potrebovať.:D..3x pískni, ss, mail, skype, QIP a pomôžem Ti...:D:D:D...od toho je PORADA:)
jozka56
23.06.09,23:03
dakujem za rady alla som len rok vydata a skusenosti z domu takmer nulove,nebola som zvyknuta varit,piect mamka nezniesla nikoho v kuchyni:D ale s mimibazarom a poradou som sa naucila a aj pomocou kucharskych knih:)
Fatinka, čo sa stresuješ, myslíš, že ja vypekám??? Sestra, dcéra aj deti v rodine vypekajú, veď to stačí. A keby kamky z porady išli okolo mňa do BA, mohli by mi 1kúsok /ak by chceli aj viac/ nechať okoštovať:D:D:D
Maruška54
24.06.09,05:14
Fatinka, čo sa stresuješ, myslíš, že ja vypekám??? Sestra, dcéra aj deti v rodine vypekajú, veď to stačí. A keby kamky z porady išli okolo mňa do BA, mohli by mi 1kúsok /ak by chceli aj viac/ nechať okoštovať:D:D:D

Jožka nabudúce pôjem do Bratislavy cez Pezinok
anitram
24.06.09,07:38
fatinka tento isty problem mam aj ja, mam jeden obrovsky plech, ze kolac co ma moja mamina 4 cm vysoky, ja ho mam ledva 2 cm a potom mam jeden maly, ktory som radsej este neskusala, uz rok sa chystam odmerat mamin plech a kupit ho v obchode, ale akosi som zaneprazdnena
zatial to riesim tak, ze nepeciem a ked napeciem, tak nesmie doma nikto frflat, ze ako to vyzera ;) lebo nabuduce nenapeciem nic
a s tym varenim som na tom ako ty, hladam a skumam recepty na porade aj na mimibazari a robim len take jednoduchsie najlepsie aj s obrazkami, mna varenie nebavi vobec, ale jest treba :mad:
Kazu
24.06.09,17:56
Fatinka, čo sa stresuješ, myslíš, že ja vypekám??? Sestra, dcéra aj deti v rodine vypekajú, veď to stačí. A keby kamky z porady išli okolo mňa do BA, mohli by mi 1kúsok /ak by chceli aj viac/ nechať okoštovať:D:D:D

Ale mojkaaa, ná čo nepovieš. Však ja do Paštekárne cez Pezinok chodím. Najbližšie až pôjdem, napečiem aj pre teba. Na zelenú na semafore sa dlho čaká, stihnem ti ho cez okienko vyložiť :D
alla66
24.06.09,18:06
Fatinka, čo sa stresuješ, myslíš, že ja vypekám??? Sestra, dcéra aj deti v rodine vypekajú, veď to stačí. A keby kamky z porady išli okolo mňa do BA, mohli by mi 1kúsok /ak by chceli aj viac/ nechať okoštovať:D:D:D


rozumná-nerozumná to chce len trošku posurfovať po internete a nie čakať že mu niečo padne do klína

mimotemyVčera mi bolo Fatinky ľúto:mee:
Dievčence, zabudli ste, aké boli Vaše kuchárske začiatky ???:):D
jozka56
24.06.09,18:16
Ale mojkaaa, ná čo nepovieš. Však ja do Paštekárne cez Pezinok chodím. Najbližšie až pôjdem, napečiem aj pre teba. Na zelenú na semafore sa dlho čaká, stihnem ti ho cez okienko vyložiť :D
Kazu a ešte pred tým semaforom na mňa aj zakrič, aby sme mohli aj pokecať:D:D:D ..nielen vykladať:D:D:D A budú dobroty, http://www.celysvet.cz/skin/smile/s7451.gif
jozka56
24.06.09,18:19
mimotemyVčera mi bolo Fatinky ľúto:mee:
Dievčence, zabudli ste, aké boli Vaše kuchárske začiatky ???:):D
No dúfam, že sa nenahnevala, nesmútila, veď ja som ešte takmer nezačala vypekať.
Maruška54
24.06.09,19:12
mimotemyVčera mi bolo Fatinky ľúto:mee:
Dievčence, zabudli ste, aké boli Vaše kuchárske začiatky ???:):D
Nezabudla som na moje kuchárske začiatky aj veľmi rada moje skúsenosti predám ďalej len keď fatinka stále pýtala recepty na polovičný plech, snažila som sa jej rozumne vysvetliť že plechy sú rôzne a nech skúša najprv na takých receptoch ktoré sa dajú deliť a skúsenosťami príde na všetko, nepoznám totiž kuchársku knihu na polovičné dávky.Na porade je veľa mojich receptov aj s podrobným popisom práce a praktickými radami takže stačilo skutočne množstvá vydeliť a pýtať sa, vďačne by som poradila.
tetrisss
24.06.09,19:17
Maruska mas pravdu, aj ja si myslim, ze ziadne zvlastne recepty na to nie su a to som uz aj internet prebehla letom-svetom. Inak hned ako bola tato tema zadana ma napadla taka jednoducha vec, ze na poly, no ale sa mi to zdalo blbe pisat, lebo to je dost logicke. Lenze pripajam sa k ostatnym, ze sa polovicna davka ani neoplati piest, uz len kvoli tej robote.
Kazu
25.06.09,07:54
Recept na polovičnú dávku:) len som sa pri tej predstave pousmiala a spomenula som si na moje začiatky. U nás sa vždy varilo a pieklo vo veľkých hrncoch a plechoch. Keď som sa vydala bývali sme u svokrovcov a tam nás tiež nebolo málo takže veľké hrnce pokračovali. Keď sme sa osamostatnili prvý krát som išla piecť štrúdle. Pekne podľa receptu som nasypala múku a pozerám nedôverčivo na tú kôpočku múky však to mi nemôže stačiť, to bude málo! Tak som prisýpala a prisýpala až bola kopa podľa mojich predstáv a zarobila som cesto. Cestíčko sa podarilo :--- akurát to malo jednu chybu z tej hrče cesta vyšlo 16 plechov štrúdiel :D:D:D Piekla som od predobedia až do samého večera, ešte aj svokra pribehla na pomoc a čistila jablká :D:D:D Tak som sa ja naučila štrúdle piecť :---
erzet
27.02.10,19:30
Šťavnatý koláč s makom
4 vajcia
150 g rastlinného tuku
200 g práškového cukru
1 vanilkový cukor
½ balíčka prášku do pečiva
200 g pomletého maku
50 g hrubej múky
500 g čerešní alebo višní
Tuk vymiešame s práškovým cukrom a žĺtkami, pridáme vanilkový cukor, pomletý mak, múku dobre rozmiešanú s práškom do pečiva a tuhý sneh z bielkov. Cesto rozotrieme na vymastený a múkou vysypaný menší plech, navrch poukladáme umyté a vykôstkované čerešne a vo vyhriatej rúre upečieme. Vychladnuté posypeme pred podávaním práškovým cukrom zmiešaným s vanilkovým cukrom a nakrájame.