hiva
23.06.09,15:30
Chcela by som poprosit odbornikov o radu.

Na dvore mame stary murovany chliev (2,5 x 3 metre) a sopu z dreva (3x4 metre). Tieto stavby chceme zburat a na tom mieste si postavit altanok (3x3 metre) a murovanu letnu kuchynku (4x3 metre).

Vsetky tieto stavby su na hranici pozemku so susedom kde sused ma tiez na hranici postavene uzitkove stavby.

nakolko ale chceme vsetko presne podla zakona, lebo sused je svi.a a udava nas za kazdu blbost, radi by sme vedeli, ako to vyriesit.

Stacilo by iba ohlasenie o drobnej stavbe, alebo staci rekonstrukcia drobnej stavby alebo treba najprv ziadat o povolenie burania a potom ohlasenie drobnej stavby?

Pri ohlasovani drobnej stavby je potrebne prilozit aj jednoduchy technicky popis stavby a situacny vykres ....je potrebne na vypracovanie tychto dokumentov adresovat projektanta? alebo na situacny vykres staci geodet a jednoduchy technicky popis mozme spravit aj sami?

Za odborne rady vopred velmi pekne dakujem.

Ivana
Miloš Mičega - CIMOM TN
23.06.09,18:12
AKO PRVÉ :
Oznámiť stavebnému úradu odstránenie drobných stavieb podľa § 88 ods. 4 SZ
4) Povolenie stavebného úradu sa nevyžaduje na odstránenie zariadenia staveniska, ktorého dočasnosť bola obmedzená v stavebnom povolení na čas trvania stavby, a na odstránenie stavieb a zariadení, ktoré nepodliehajú stavebnému povoleniu. Pri drobných stavbách [§ 55 ods. 2 písm. b)], informačných, reklamných a propagačných zariadeniach postačí ohlásenie lehoty, do ktorej budú odstránené.

AKO DRUHÉ :
Ohlásiť uskutočnenie drobnej stavby podľa § 57 ods. 1 SZ.
Pri ohlásení postupovať podľa § 5 vyhl. č. 453/2000


Ohlásenie drobných stavieb, stavebných úprav a udržiavacích prác
(k § 57 zákona)
§ 5
(1) Ohlásenie drobnej stavby obsahuje
a) meno, priezvisko (názov) a adresu (sídlo) stavebníka,
b) účel, rozsah a miesto stavby,
c) druh a parcelné číslo pozemku podľa katastra nehnuteľností, /1/
d) ak ide o stavby uskutočňované svojpomocou, vyhlásenie kvalifikovanej osoby, že bude zabezpečovať vedenie uskutočňovania stavby,
e) ak sa pri uskutočňovaní stavby majú použiť susedné nehnuteľnosti, vyjadrenie vlastníka tejto nehnuteľnosti.

(2) K ohláseniu drobnej stavby sa pripojí
a) doklad, ktorým sa preukazuje vlastnícke alebo iné právo k pozemku,
b) jednoduchý situačný výkres v dvoch vyhotoveniach, ktorý obsahuje vyznačenie umiestnenia stavby na pozemku vrátane odstupov od hraníc so susednými pozemkami a od susedných stavieb a stavebné riešenie stavby,
c) jednoduchý technický opis stavby,
d) rozhodnutia, stanoviská, vyjadrenia, súhlasy, posúdenia alebo iné opatrenia dotknutých orgánov štátnej správy.
------------------------------------------------------------------------
/1/ § 18 a 69 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 162/1995 Z. z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon) v znení neskorších predpisov.



__________________________________________________ ____
CIMOM
val007
25.06.09,19:19
No ja nie som odborník, ale neviem, kedy to chcete realizovať. Máme známeho s tiež takým susedom a ten mi práve hovoril, že asi od budúceho roku - možno od júla - neviem, to by bolo treba zistiť netreba na stavby do 100 m2 alebo tak nejako, vravím treba to lepšie zistiť, žiadne povolenie nič a sused môže tebe aj mojmu zámemu vieš čo.... No v prípade, že Ti to dovtedy počká.
hiva
26.06.09,10:28
no praveze chceme zacat co najskor...mozno to skusime uhrat na rekonstrukciu....ale musime si najprv ceknut na uzemnom plane, ze ktore stavby mame nahlasene....ci su tam ten chliev a sopa zakreslene ...

Co sa tyka tej buracky, to im staci iba povedat, ze do vtedy a vtedy zburam tu a tu stavbu a to je vsetko? alebo je na to tiez specialny formular? Alebo nebodaj treba pouzit tento formular: Žiadosť o povolenie odstránenia stavby v súlade s § 88 zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení neskorších predpisov, ďalej § 24 vyhlášky č. 453/2000 Zz.
hiva
26.06.09,10:31
Dalo by sa to pripadne uhrat na Ohlásenie stavebných úprav?

Hrozi pri tom, ze sa pridu pozret, ako to vyzera predtym a ako to bude vyzerat potom? ...podorys sa v podstate menit nebude.....akurat vrch ano
Miloš Mičega - CIMOM TN
26.06.09,17:28
no praveze chceme zacat co najskor...mozno to skusime uhrat na rekonstrukciu....ale musime si najprv ceknut na uzemnom plane, ze ktore stavby mame nahlasene....ci su tam ten chliev a sopa zakreslene ...

Co sa tyka tej buracky, to im staci iba povedat, ze do vtedy a vtedy zburam tu a tu stavbu a to je vsetko? alebo je na to tiez specialny formular? Alebo nebodaj treba pouzit tento formular: Žiadosť o povolenie odstránenia stavby v súlade s § 88 zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení neskorších predpisov, ďalej § 24 vyhlášky č. 453/2000 Zz.

bez tlačiva
mkys
26.06.09,18:00
no praveze chceme zacat co najskor...mozno to skusime uhrat na rekonstrukciu....ale musime si najprv ceknut na uzemnom plane, ze ktore stavby mame nahlasene....ci su tam ten chliev a sopa zakreslene ...

Co sa tyka tej buracky, to im staci iba povedat, ze do vtedy a vtedy zburam tu a tu stavbu a to je vsetko? alebo je na to tiez specialny formular? Alebo nebodaj treba pouzit tento formular: Žiadosť o povolenie odstránenia stavby v súlade s § 88 zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení neskorších predpisov, ďalej § 24 vyhlášky č. 453/2000 Zz.


úplne v pohode to stačí takto



Vec : Oznámenie


Týmto Vám podľa § 88 ods. 4 druhá veta zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v platnom znení oznamujem, že do ............. 2009 odstránim drobné stavby ....................... na pozemku parc. č. ....................... v katastrálnom území ...................
Vlastníkom uvedeného pozemku je ...........................

S pozdravom


................................
jannci9
28.06.09,14:46
chcel by som sa spytat ked si chcem postavyt garaz o rozmeroch 6x5 m a vyska stavby cca 5,5m ci potrebujem na takuto stavbu aj projekt alebo staci len oznamenie a stavebne povolenie. alebo respektive co vsetko budem potrebovat. dik
Miloš Mičega - CIMOM TN
28.06.09,15:28
chcel by som sa spytat ked si chcem postavyt garaz o rozmeroch 6x5 m a vyska stavby cca 5,5m ci potrebujem na takuto stavbu aj projekt alebo staci len oznamenie a stavebne povolenie. alebo respektive co vsetko budem potrebovat. dik


Stavebné povolenie so všetkým, čo k tomu patrí. Mimochodom nie je to dvojgaráž ?


CIMOM
tutiola
28.06.09,17:08
No ja nie som odborník, ale neviem, kedy to chcete realizovať. Máme známeho s tiež takým susedom a ten mi práve hovoril, že asi od budúceho roku - možno od júla - neviem, to by bolo treba zistiť netreba na stavby do 100 m2 alebo tak nejako, vravím treba to lepšie zistiť, žiadne povolenie nič a sused môže tebe aj mojmu zámemu vieš čo.... No v prípade, že Ti to dovtedy počká.
Možno to bude tak, ale tých 100 štvorákov sa mi vidí veľa. Veď rodinný dom mám 110 štvorákov zastavanej plochy. Zrejme pôjde o podstatne menšie stavby, resp. tzv. drobné stavby. Ale taká garaž, altanok a pod by do toho mohli patriť.
jannci9
28.06.09,18:26
Stavebné povolenie so všetkým, čo k tomu patrí. Mimochodom nie je to dvojgaráž ?


CIMOM

a je v tom nejaky rozdiel? a teda ten projekt nepotrebujem? lebo zato sa pitaju zbytocne peniaze sa my vydi najme pri takychto stavbach. takze teda staci len stavebne opvolenie s nejakym tym laickym nakresom a ohlasovacia povinnost?
Miloš Mičega - CIMOM TN
29.06.09,03:38
a je v tom nejaky rozdiel? a teda ten projekt nepotrebujem? lebo zato sa pitaju zbytocne peniaze sa my vydi najme pri takychto stavbach. takze teda staci len stavebne opvolenie s nejakym tym laickym nakresom a ohlasovacia povinnost?

- Projekt musí byť.
- Stavebné konanie, resp. žiadosť o stavebné povolenie - pozri § 8 a § 9 vyhl. č. 453/2000 Z.z.
- možno pozrieť aj link : http://www.porada.sk/t101034-skusim-poradit-v-stavebnej-legislative.html (príspevok 3)
- Ak je to dvojgaráž, nemá to vplyv na nič. To som uviedol iba preto, že zákon pozná pojem dvojgaráž. (pri 3 garážových miestach a viac je už iný správny poplatok)
- ešte jedno - drobná stavba na ohlásenie je do 25 m2



CIMOM
hiva
29.06.09,09:55
Vdaka vsetkym za rady.....asi nakoniec pojdeme bez tlaciva, lebo sme nasli este dalsi hacik vyzadujuci dodatocne papierovacky...a to ze sopu mame v skutocnosti na pozemku evidovanom ako zahrada....takze by bolo treba este ziadat o zmenu pozemku zo zahrady na zastavane plochy a nadvoria....a to uz je teda brutal papierovaciek kvoli jednej bude a altanku :-D ....takze ideme na to a budeme dufat, ze nas sused neuda :-)
Miloš Mičega - CIMOM TN
29.06.09,10:13
Vdaka vsetkym za rady.....asi nakoniec pojdeme bez tlaciva, lebo sme nasli este dalsi hacik vyzadujuci dodatocne papierovacky...a to ze sopu mame v skutocnosti na pozemku evidovanom ako zahrada....takze by bolo treba este ziadat o zmenu pozemku zo zahrady na zastavane plochy a nadvoria....a to uz je teda brutal papierovaciek kvoli jednej bude a altanku :-D ....takze ideme na to a budeme dufat, ze nas sused neuda :-)

Neurobíš to dnes, budeš to musieť spraviť zajtra.

Výňatok zo zákona č. 220/2004 Z.z.

§ 11
(1) Orgán ochrany poľnohospodárskej pôdy (§ 23) z vlastného podnetu alebo na základe žiadosti vlastníka, prípadne užívateľa rozhodne o zmene poľnohospodárskeho druhu pozemku, ak

a) pred 25. júnom 1992 vplyvom ľudskej činnosti zmenil svoj charakter a nezodpovedá poľnohospodárskej pôde,
b) bol administratívne odňatý z poľnohospodárskeho pôdneho fondu a zanikol dôvod a účel odňatia, pričom nezmenil charakter poľnohospodárskej pôdy.

(2) Prílohou žiadosti vlastníka, prípadne užívateľa podľa odseku 1 sú základné identifikačné údaje o pozemku a technické podklady katastra potrebné na vyznačenie zmeny druhu pozemku v katastri.


CIMOM
hiva
29.06.09,10:17
no to je fajn, ale keby sa za vsetko nemuselo tolko platit.....teraz to radsej spravime len tak a potom casom ked bude viac penazi, tak to dame na pravu mieru.....ale vybavovat to vsetko teraz, zhanat geodeta a podobne vecicky....tak na to nemame cas, peniaze a tym padom ani chut ;-)

Vdaka za rady CIMOM
jannci9
04.07.09,17:16
- Projekt musí byť.
- Stavebné konanie, resp. žiadosť o stavebné povolenie - pozri § 8 a § 9 vyhl. č. 453/2000 Z.z.
-

- Ak je to dvojgaráž, nemá to vplyv na nič. To som uviedol iba preto, že zákon pozná pojem dvojgaráž. (pri 3 garážových miestach a viac je už iný správny poplatok)
- ešte jedno - drobná stavba na ohlásenie je do 25 m2



CIMOM


a keby ze sa to postavy ako dvojgaraz s dvoma branami nezavisle na sebe ? a este vyska stavby aby nemusel byt projekt je aka? ja som nasiel aj 4,5 a aj 5,5 m.
hiva
13.07.09,08:28
no tak my sme teda zacali s buranim chlievov bez akehokolvek povolenia ...vie mi niekto povedat, aka pokuta nam hrozi? (je dost pravdepodobne, ze nas sused uda)....a co sa deje po zaplateni pokuty?

a este jedna vec....ak by sme aj potom zacali stavat (podotykam jedna sa o drobnu stavbu) a boli by sme opat udani na mestsky urad, aka pokuta hrozi tam? A bude mozne potom tu stavbu dokoncit (po zaplateni pokuty) alebo moze mesto ziadat aby sme ju zburali? ake dalsie dosledky okrem pokuty mozu byt?
amoo
01.08.09,08:04
Podla mojich vedomosti na opravu plota netreba ohlasenie Drobnej Stavby. Na stavbu noveho potrebujete. Aj na stavbu noveho chodnika potrebujete nahlasenie DS... Mozno by sa to dalo docasne uhrat akoze ze opravujete chliev a drevarku aspon do casu, ale uzitkovy ucel bude samozrejme iny a to je problem. Dodrzte aspon vzdialenost 2m od sused. pozemku. Ak neprekracujete 25m2 a predpisanu vysku pre DS. Vybavte si povolenia na DS, nie je to nic zlozite. (ja som to vybavil: vyplnil jednoduche tlacivo, nakreslil na A4 novu drevenu uzitkovu DS z kazdej strany, dvere, okna, strechu a umiestnenie orientacne na zahrade akoze planik rukou len tak, po 14 dnoch mi prisla kladna odpoved, nikto nebol nic kontrolovat) Vybavujte si to uz teraz priebezne. Na tie stare stavby ste pravdepodobne nijake povolenie nemali su vobec zakreslene v mape? Casom spadli vy len upratete kopu bordelu, vyvratte to a odfotte. Zeby na zahrade nemohol stat aktanok? A letnu kuchynku by som nazval sklad naradia al.podobne. Naozaj menit charakter pody sa mi zda... Co sa tyka pokut ak to uradnikom dostatocne vysvetlite asi sa to utrasie v minime.
lubor74
24.08.09,12:59
zaujimalo by ma, nakolko treba pri drobnej stavbe dodrzat vzdialenost od hranice pozemku.
Konkretne ak sa jedna o lahku z dreva montovanu konstrukciu (nazvime ju sklad naradia) s podorysom 2x3m a sused suhlasi s tym, aby sme to nalepili na jeho mur na hranici pozemku, mozu s tym uradnici robit problem?
pivko
19.09.09,17:08
zaujimalo by ma, nakolko treba pri drobnej stavbe dodrzat vzdialenost od hranice pozemku.
Konkretne ak sa jedna o lahku z dreva montovanu konstrukciu (nazvime ju sklad naradia) s podorysom 2x3m a sused suhlasi s tym, aby sme to nalepili na jeho mur na hranici pozemku, mozu s tym uradnici robit problem?
Tak to by zaujímalo aj mňa.
pivko
19.09.09,17:12
AKO PRVÉ :
Oznámiť stavebnému úradu odstránenie drobných stavieb podľa § 88 ods. 4 SZ
4) Povolenie stavebného úradu sa nevyžaduje na odstránenie zariadenia staveniska, ktorého dočasnosť bola obmedzená v stavebnom povolení na čas trvania stavby, a na odstránenie stavieb a zariadení, ktoré nepodliehajú stavebnému povoleniu. Pri drobných stavbách [§ 55 ods. 2 písm. b)], informačných, reklamných a propagačných zariadeniach postačí ohlásenie lehoty, do ktorej budú odstránené.

AKO DRUHÉ :
Ohlásiť uskutočnenie drobnej stavby podľa § 57 ods. 1 SZ.
Pri ohlásení postupovať podľa § 5 vyhl. č. 453/2000


Ohlásenie drobných stavieb, stavebných úprav a udržiavacích prác
(k § 57 zákona)
§ 5
(1) Ohlásenie drobnej stavby obsahuje
a) meno, priezvisko (názov) a adresu (sídlo) stavebníka,
b) účel, rozsah a miesto stavby,
c) druh a parcelné číslo pozemku podľa katastra nehnuteľností, /1/
d) ak ide o stavby uskutočňované svojpomocou, vyhlásenie kvalifikovanej osoby, že bude zabezpečovať vedenie uskutočňovania stavby,
e) ak sa pri uskutočňovaní stavby majú použiť susedné nehnuteľnosti, vyjadrenie vlastníka tejto nehnuteľnosti.

(2) K ohláseniu drobnej stavby sa pripojí
a) doklad, ktorým sa preukazuje vlastnícke alebo iné právo k pozemku,
b) jednoduchý situačný výkres v dvoch vyhotoveniach, ktorý obsahuje vyznačenie umiestnenia stavby na pozemku vrátane odstupov od hraníc so susednými pozemkami a od susedných stavieb a stavebné riešenie stavby,
c) jednoduchý technický opis stavby,
d) rozhodnutia, stanoviská, vyjadrenia, súhlasy, posúdenia alebo iné opatrenia dotknutých orgánov štátnej správy.
------------------------------------------------------------------------
/1/ § 18 a 69 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 162/1995 Z. z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon) v znení neskorších predpisov.



__________________________________________________ ____
CIMOM
Chcem sa opýtať ktoré sú tie dotknuté orgány ak chcem stavať garáž na konci mojeho pozemku pri susedovom plote a či je nutné požiadať aj pozemkovy úrad o vyňatie pozemku na stavbu garáže.
lubor74
19.09.09,18:13
Tak to by zaujímalo aj mňa.


Nebol s tym ziadny problem, na moje velke prekvapenie som dostal do tyzdna oznamenie, ze nemaju vyhrady :D
JMduso
30.10.09,06:14
Chcel by som sa popýtať ako je to s povinosťou ohlásiť drobnú stavbu po 1.7.2010. Našiel som články, že sa stavebný zákon zmenil okrem iného aj v tom, že pri drobnej stavbe (do 25m2,5m výšky) nebude potrebné už ani ohlásenie stavebnému úradu. Nakoľko som si v minulom roku "užil" svoje pri vybavovaní povolenia (ohlásenia drob. stavby) so susedmi, nechcel by som to zažiť opäť. Platí táto časť stavebného zákona definitívne ?
Miloš Mičega - CIMOM TN
30.10.09,07:25
Chcel by som sa popýtať ako je to s povinosťou ohlásiť drobnú stavbu po 1.7.2010. Našiel som články, že sa stavebný zákon zmenil okrem iného aj v tom, že pri drobnej stavbe (do 25m2,5m výšky) nebude potrebné už ani ohlásenie stavebnému úradu. Nakoľko som si v minulom roku "užil" svoje pri vybavovaní povolenia (ohlásenia drob. stavby) so susedmi, nechcel by som to zažiť opäť. Platí táto časť stavebného zákona definitívne ?

Neplatí, ešte nie je ani v parlamente.

CIMOM
Miloš Mičega - CIMOM TN
30.10.09,07:26
Chcem sa opýtať ktoré sú tie dotknuté orgány ak chcem stavať garáž na konci mojeho pozemku pri susedovom plote a či je nutné požiadať aj pozemkovy úrad o vyňatie pozemku na stavbu garáže.

O vyňatie áno.
Dotknuté orgány ? - ak je to v ochranných pásmach, tak tie, ktoré pásma sú dotknuté.
Inak nikto.


CIMOM
stavebny dozor
31.10.09,11:36
Pod drobnou stavbou rozumieme stavebnu plochu o rozmere max. 24m2. Kym tato tzv drobna stavba nezasahuje do cesty ako napr. garaz. alebo kym neovplyvnuje inak, nie je potrebné nikde hlasit. Pokial sa jedna o drobnu stavbu garaz tam je samozrejmostou podat ziadost podpisanu od obidvoch susedov ak su a staci to posunut, ak ste z obce, starostovy ak z mesta stav. uradu. Pripajanim sa na cestnu komunikaciu musite mat aj suhlas z dopravneho. Tymto povazujem vec za ukoncenu
Miloš Mičega - CIMOM TN
31.10.09,16:06
1. Pod drobnou stavbou rozumieme stavebnu plochu o rozmere max. 24m2.

2. Kym tato tzv drobna stavba nezasahuje do cesty ako napr. garaz. alebo kym neovplyvnuje inak, nie je potrebné nikde hlasit.

3. Pokial sa jedna o drobnu stavbu garaz tam je samozrejmostou podat ziadost podpisanu od obidvoch susedov

4. ak su a staci to posunut, ak ste z obce, starostovy ak z mesta stav. uradu.

5. Pripajanim sa na cestnu komunikaciu musite mat aj suhlas z dopravneho. Tymto povazujem vec za ukoncenu

K bodom :

1. Nie 24, ale do 25 m2 (§139b ods. 6 SZ).

2. To v žiadnom prípade. § 54 SZ - Stavby, ich zmeny a udržiavacie práce na nich sa môžu uskutočňovať iba podľa stavebného povolenia alebo na základe ohlásenia stavebnému úradu.

3. Akých susedov?????????
: http://www.porada.sk/t106294-odmena-pre-stavebny-urad-a-pre.html

4. Aj obec aj mesto sú stavebným úradom.

5. Akého dopravného???

CIMOM
pistik8
31.10.09,16:41
stotoznujem sa s CIMONOM ziadne suhlasy susedov pri ohlaseni drobnej stavby netreba . V mojom pripade, ktory som tiez riesil v spolupraci s Cimonom, podaval som na obecny urad, ktory je stavebny urad OHLASENIE DROBNEJ STAVBY, ale ja som isiel s drobnou stavbou na hranicu pozemku, tu som vsak potreboval VYJADRENIE VLASTNIKA SUSEDNEJ NEHNUTELNOSTI (bude sa pri uskutocnovani stavby vyuzivat susedny pozemok?), nakolko som omietku a podobne veci robil z jeho pozemku....
amoo
06.11.09,20:38
Dovolím si oponovat, ja som musel dolozit starostovy podpisy susedov pri DS do 25m2, aj napriek tomu ze som staval viac ako 2m od spol. hranic pozemkov. Tento ukon mi trval 2 mesiace!
Zrejme z dovodu aby sa susedia mohli vyjadrit ak by ich moja DS nejako obmedzovala??? Alebo to zalezi od iternych zvykov... z uctou
viliam.durina
25.01.10,18:04
Ja len takú poznámku mimo: ak máte dobré vzťahy so susedom, kľudne si dajte podpísať aj to, čo netreba. Možno sa to raz zíde. A aj susedovi príde zadobre, keď sa bude môcť aspoň vyjadriť k tomu, čo chcete robiť, hoci proti tomu nič nemôže urobiť.
DenisD
26.08.10,11:36
A to som pochopil tak, že keď chcem robiť plot okolo záhrady-stačí zájsť na Obecný úrad? Netreba na stavebný???
wagner
26.08.10,18:10
A to som pochopil tak, že keď chcem robiť plot okolo záhrady-stačí zájsť na Obecný úrad? Netreba na stavebný???
Oplotenie je drobná stavba, na obecnom úrade Ti dajú tlačivo a povedia Ti, čo k tomu máš priložiť. Obecný úrad je aj stavebný úrad.
DenisD
26.08.10,18:25
Diky
lork
07.06.11,09:18
Dobrý deň,
chcel by som poradiť ohľadom drobnej stavby. Mám víkendový domček ktorý je z 2/3 murovaný a z 1/3 drevenný. Drevennú časť cca 20m2 by som chcel nahradiť murovanou a zároveň pristaviť terasu o rozlohe 15m2. Stačí mi len ohlásenie drobnej stavby ?
zdenok
23.06.11,09:52
Ja by som chcel tiež požiadať o radu.
Mám zakúpené garážové státie v podzemných garážach pričom v danom priestore sú takéto garážové státia dve (ohraničené z 3 strán múrmi) a ja by som rád medzi nimi postavil priečku a uzavrel svoju časť priestoru garážovou bránou.
Čo všetko by som mal k takejto úprave vybaviť?
Správcu budovy som požiadal o možnosť zriadiť elektrickú prípojku s vlastnými hodinami a chcem ešte doriešiť protipožiarne čidlo, ktoré je aktuálne namontované na strope na rozhraní oboch státí a ktoré bude asi potrebné zdvojiť, keďže sa sledovaný priestor rozelí.
Drobec4
19.01.12,08:57
Dobrý deň Poraďáci :),
ak som správne pochopil. chcem si za domom postaviť altánok 6x4 m. podľa zákona 50/1976 z.z § 55 odstavec (2) Ohlásenie stavebnému úradu postačí
b) pri drobných stavbách, ktoré plnia doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie.
a podľa § 139b
odstavec (6) Drobné stavby sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (napr. pre stavbu na bývanie, pre stavbu občianského vybavenia, pre stavbu na výrobu a skladovanie, pre stavbu na individuálnu rekreáciu) a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie:
a) prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25m2 a výška 5 m, napríklad kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, zariadenia, na nádoby na odpadky, stavby na chov drobného zvieratstva, sauny, úschovne bickylov a detských kočíkov, čakárne a stavby športových zariadení.

Správne som to pochopil, že mi postačí Ohlasovacia povinnosť???
Ďakujem za radu
Drobec4
19.01.12,11:34
Čo znamená:
d) rozhodnutia, stanoviská, vyjadrenia, súhlasy, posúdenia alebo iné opatrenia dotknutých orgánov štátnej správy. ???
Vie mi to prosím niekto vysvetliť ?
amoo
22.04.12,09:43
Keďže Ti nikto zatiaľ neodpovedal,, V našej obci musím mať súhlas na drobnú stavbu od OÚ
to je vyplnené jednoduché tlačivo, z jednoduchým nákresom a na ňom aj súhlas podpis susedov
juraj.siska
21.01.13,07:25
Re:Ohlasenie drobnej stavby
Ak sa stavebný úrad nevyjadrí k ohláseniu drobnej stavby v lehote do 30 dní, možno toto mlčanie
chápať ako súhlas s realizáciou drobnej stavby?
command
21.01.13,08:45
napr. ak by islo o chranenu oblast a pod. alebo pri stavbe cov potrebujes povolenie aj od vodohospodarov alebo take nieco
wagner
21.01.13,13:28
Re:Ohlasenie drobnej stavby
Ak sa stavebný úrad nevyjadrí k ohláseniu drobnej stavby v lehote do 30 dní, možno toto mlčanie
chápať ako súhlas s realizáciou drobnej stavby?

Stavebný zákon hovorí, že Ti musia dať odpoveď
§ 57
Ohlásenie stavebnému úradu
(1) Stavebník (§ 139 ods. 3) drobných stavieb, stavebných úprav a udržiavacích prác uvedených v §55 ods. 2 je povinný ich uskutočnenie vopred písomne ohlásiť stavebnému úradu. Stavebný úrad môže určiť, že ohlásenú drobnú stavbu, stavebnú úpravu alebo udržiavacie práce možno uskutočniť len na základe stavebného povolenia.

(2) Drobnú stavbu alebo stavebnú úpravu môže stavebník uskutočniť len na základe písomného oznámenia stavebného úradu, že proti ich uskutočneniu nemá námietok. Udržiavacie práce môže stavebník vykonať, pokiaľ stavebný úrad do 30 dní odo dňa ohlásenia neurčí, že tieto práce podliehajú stavebnému povoleniu.
obuvnik007
07.03.13,09:47
...aj ja sa chcem spýtat mam postavenu charaž ktoru som ohlasil ako drobnu stavbu teraz po roku je chcem prekryt strechou a tu strechu aj vysunut aby mi tam vznikol zakryty priestor ale strecha bude mat už rozmer 6x7m. Je na to treba stavebne povolenie alebo stačíí zase ohlasenie drobnej stavby ?? Dakujem
bystrá
07.03.13,09:55
Je potrebné stavebné povolenie, výsledná stavba je väčšia ako 25m2
Mila123
07.03.13,09:57
ideme si postaviť skleník na záhradke, s plochou cca 6m2 a pevnými základni (murované, či betónové), je potrebné niečo riešiť s drobnou stavbou a MÚ?
bystrá
07.03.13,10:01
Je to drobná stavba, treba ju ohlásiť na obecnom /mestskom/ úrade.
Mila123
07.03.13,10:03
ďakujem
jozos2
10.03.13,15:24
Dobrý deň,

chcel by som poradiť s nasledovným problémom:

chcem zbúrať hospodársku budovu (kuchynka, sklad, chliev) a chcel by som na cca tom istom mieste postaviť novú, ale väčšiu.
1. stará budova 9,5x4,5 + na konci chliev 2x3 - nie je zapísaná na katastri - nemusím oznamovať zbúranie ?
2. nová budova bude 5x10 - ako to spraviť aby som nemusel vybavovať stavebné povolenie? Známy mi poradil aby som to spravil ako oznámenie DS na 2x, t.j. najprv ohlásim prvú polovicu budovy čiže 5x5 a potom zasa cca o mesiac dva druhú polovicu 5x5 s tým že stavby budú umiestnené za sebou. Keď to budem potom fyzicky stavať tak po postavím defakto ako jednu budovu - spol. zaklady atď.

Čo vy na to?

Poradte popr. ako by sa to ešte dalo urobiť. Nechce sa mi vyhadzovať peniaze za stavebné plány a podobne pre stavebné povolenie keď si to aj tak všetko postavím sám svojpomocne.

Ďakujem.
wagner
10.03.13,17:33
Dobrý deň,

chcel by som poradiť s nasledovným problémom:

chcem zbúrať hospodársku budovu (kuchynka, sklad, chliev) a chcel by som na cca tom istom mieste postaviť novú, ale väčšiu.
1. stará budova 9,5x4,5 + na konci chliev 2x3 - nie je zapísaná na katastri - nemusím oznamovať zbúranie ? záleží od toho, akých máš susedov
2. nová budova bude 5x10 - ako to spraviť aby som nemusel vybavovať stavebné povolenie? Známy mi poradil aby som to spravil ako oznámenie DS na 2x, t.j. najprv ohlásim prvú polovicu budovy čiže 5x5 a potom zasa cca o mesiac dva druhú polovicu 5x5 s tým že stavby budú umiestnené za sebou. Keď to budem potom fyzicky stavať tak po postavím defakto ako jednu budovu - spol. zaklady atď. máš dobrých susedov? So starostom si kamarát? Obec má dosť peňazí? Podľa toho sa dáva výška pokuty. Stojí Ti to za to? Až do troch rokov od postavenia budovy Ti beží lehota na to, aby Ti vyrúbili pokutu. Myslíš si, že Ti to na obecnom úrade neprídu skontrolovať? Ak odpovieš na všetky otázky áno a si si istý, že Ťa nikto nenatrie, tak rob ako kamarát radí

Čo vy na to?

Poradte popr. ako by sa to ešte dalo urobiť. Nechce sa mi vyhadzovať peniaze za stavebné plány a podobne pre stavebné povolenie keď si to aj tak všetko postavím sám svojpomocne.

Ďakujem.

odpoveď v texte