val007
25.06.09,08:32
Chcela by som sa popýtať na vlhkosť v dome. Prerábali sme si cca 50 ročný dom z pálenej tehly. (Kúrenie, elektrina, voda, omietky...). Nedávno sme dokončili a chceme sa sťahovať, no hlavne v tomto období, keď pršalo je tam hrozne vlhko. Nič nezateká, nevlhnú steny alebo také niečo (aspoň zatiaľ), ale stále je tam tak vlhko, že napríklad papiere sú cítiť vlhko, alebo oblečenie je také vlhké. Snažíme sa vetrať, ale keď už pár dní vonku prší a je vlhko, tak nič nevyvetrám. Ešte by som napísala, že teplo je vnútri cca 18 stupňou. Neviem, čo máme robiť, nie som zvyknutá s paneláka na takéto niečo. Či viac vetrať (no keď prší), alebo kúriť, aby sa zvýšila teplota vnútri alebo poraďte. Ešte som roznýšľala, že možno stavba nie je vyschnutá, a že sa to upraví, ale neviem, či to pomôže.
Ďakujem.
jojkoz
25.06.09,10:09
1. KUPTE si vlhkomer - stoji par korun a hned viete ako na tom ste.

2. samozrejme treba VETRAT - ale bez indikacie ( vlhkomer ) tazko odhadovat kedy a ako

3. Vyssia teplota - nizsia relativna vlhkost.
chandler
25.06.09,13:37
vlhko je tam z omietok, ked prestane prsat treba mat stale otvorene okno, a tak isto aj v zime , nabuduci rok to uz bude ok.
arizona
25.06.09,14:44
mkys
25.06.09,17:57
Treba si predstaviť, koľko vody išlo do omietok, poterov a pod.
Tak takéto množstvo sa teraz vyparuje do prostredia, nakoľko steny všetko neabsorbujú.
val007
25.06.09,19:11
Prosím Ťa, poraď, kde kúpim vlhkomer? V Baumaxe alebo kde mám začať hľadať?
Stefan2005
25.06.09,20:09
Prosím Ťa, poraď, kde kúpim vlhkomer? V Baumaxe alebo kde mám začať hľadať?

Do Google zadáš "vlhkomer" a vyhodí ti stovky odkazov...
220870
26.06.09,04:55
Vlhkomer tam kde aj teplomer,Baumax ,Metro,Kaufland,Tesco a všetky ostatné priemerne veľké obchody.
AndrejG
26.06.09,07:37
Nechajte to minimalne mesiac poriadne vyvetrat, nech preschne to co ste urobili.
Manual
26.06.09,07:45
A do každej miestnosti dať väčší ventilátor - taký čo má čiastočnú rotáciu do strán, aby bolo väčšie prúdenie vzduchu na steny.
val007
30.06.09,19:31
No vlhkomer sme kúpili a vlhkosť je tam tak okolo 75 - 78%. Akokoľvek vetrám, nepohne to ani o 1%. Keď náhodou, hneď to je späť. Neviem, či to môže byť ešte z tých omietok a malovania a obkladov a dlažieb, alebo je to nejaký technický problém. Máme už aj podozrenie. Máme pod časťou domu takú pivnicu, a tá je vlhká, tak či sa to nevyparuje aj odtiaľ. V lete by sme chceli dom z tej strany obkopať a dať tam nopovú fóliu.
Ešte som zvažovala požičať odvlhčovač z požičovne - tam mi radil, ževraj si to veľmi požiavajú na vysušenie podláh a stien pri stavbách, no neviem, či si za to len zbytočne nezacvakám a bude to len dočasné, alebo si kúpiť vlastný alebo je to problém stavby.
val007
05.08.09,05:27
Chystáme sa teraz obkopať dom, k stene nopovú fóliu, dať tam drenáž a geotextíliu. Po akej dobe by sa mohol prejaviť účinok?
Pripadá mi rozumné oddeliť fóliou múry, nech preschnú aj zvonku.
Drenážou chceme odviesť prípadnú vodu čo najďalej.
majklsvk
01.10.09,17:17
V nasom dome riesime vlhkost permanentne od jesene az do leta pristrojom ceresit. Je to skatulka do ktorej sa vlozi tableta a ta absorbuje vlhkost z miestnosti. Pristroj ma nadobku, ktoru raz za mesia a pol az dva vylejem a vlozim novu tabletu. Som nadmieru spokojny, pretoze sa mi steny vysusili a okna prestali rosit.
arizona
01.10.09,17:22
[QUOTE=majklsvk;1166745]V nasom dome riesime vlhkost permanentne od jesene az do leta pristrojom ceresit. Je to skatulka do ktorej sa vlozi tableta a ta absorbuje vlhkost z miestnosti. Pristroj ma nadobku, ktoru raz za mesia a pol az dva vylejem a vlozim novu tabletu. Som nadmieru spokojny, pretoze sa mi steny vysusili a okna prestali rosit. Ak si neviete predstavit strojcek pozrite na nete/QUOTE]

To máš akýsi zázračný strojček, keď aj steny vysúša! Tiež Ceresit používam už dlho, nestačím meniť tabletky ( sú aj riadne drahé!!! ), ale steny mi nevysušilo ani raz :rolleyes::cool: , iba pohlcujú nadmernú vlhkosť...

http://www.porada.sk/t64256-nadmerna-vlhkost-v-byte-a-ceresit.html :D
220870
01.10.09,18:33
Ten strojček rieši dôsledok ale nie príčinu.Takže vo vašich prípadoch je na dve veci.Pokiaľ neodstránite príčinu tak budete len preplácať el energiu.Strojček je určený na odvlhčenie surových(čerstvo a kvalitne postavených domov)na odčerpanie vody ktorá je v novom dome po mokrých procesoch výstavby.
Nopová fólia vám vôbec nepomôže.Pri obkopaní základov a vložení tejto fólie sa v 80% prípadov narobí viac škody ako úžitku.
jezevcik88
06.10.09,08:07
Preco sa s tym obkopanim spravi viac skody ako uzitku? Ja mam ten isty problem dom je asi 1,5 metra v zemi a ta vlhkost je tam taka. Aj ked zavriem okna utesnim, vlhkost vzdy si cestu najde a po 1 dni je aj z 50% naspat na cca 75%. Mam tiez podozrenie na tu izolaciu okolo domu. Je tam daky asfalt obmurovany, ale na povrchu kde je nad zemou puka. Je to 30 rocny dom.
220870
06.10.09,16:41
Odpoviem vám otazkou.Ako chcete odvlhčiť základ domu zo strany interiéru.Ak by ste sa aj tak pustili do odizolovania základu nopovou fóliou z interiéru ako chcete základ odizolovať zospodu? Veď je to vyložená hovadina.Tým že tam tú nop fol dáte opriete o základ vytvoríte vode doslova zlatú cestu k základom domu.Ak by som si aj vzal za príklad že máte ideálne rovno urobený základ domu( na starších domoch vysoko nepravdepodobné) a tú fóliu opriete o základ prisypete hlinou tak medzi základom a tou fóliou vám vznikne aká taká medzera .A ak máte mokrý pozemok alebo veľa povrchovej vody tak tá medzera medzi základom a nopovou foliou sa vám bude plniť práve tou vodou ktorej sa chcete zbaviť.Poznám z mojej praxe 5 prípadov keď sa snažili pomocou fólie dostať vodu od základov, vždy dosiahli presný opak.
jezevcik88
08.10.09,17:18
Rozumiem a tak co by ste v takychto pripadoch odporucali ?
sarasara
08.10.09,20:47
Dom má chýbajúcu izooláciu. Treba odizolovať múry od základov. To, že je dom po rekonštrukcii je nedobré. Keby ste sa len chystali rekonštruovať, vyhádzali by ste podlahy aj všetko pod nimi a vyizolovali by ste to až do výšky po izoláciu medzi múrom a základom. Ak vám bude voda namáčať základy a z nich navlhnú steny a dolu pod podlahami ak tiež nie je izolácia, asi bude stále vlhko.
val007
14.10.09,10:57
Ahojte. Píšem k tomu pôvodnému príspevku, čo som tam zadala už dávnejšie. Takže, moja nová otázka k tomu vlhkému domu. Cez leto sa to ako tak dalo, teraz síce vlhkosť je len okolo 50 -55 %, no naskytol sa iný problém. Začalo nám tam smrdieť. Aj cez leto to sem tam bolo cítiť, a viem tak na 90%, že zo stien, lebo keď ju ovoniam, tak má taký čudný pach, hlavne kúty. Vyzeralo to, že sa sušia a vyparujú a to smrdí, Ale to sa vyvetralo. No teraz začalo pršiavať, tak to začalo poriadne smrdieť. Je to taký štiplavý smrad, niekedy ani nie je cítiť, no smrdia nám už veci, vlasy... Tak že dáme dom podrezať alebo použijeme injektáž. Moja otázka je, že či je lepšie podrezanie alebo injektáž? Ja nachádzam výhodu podrezania v tom, že je to také trvalejšie, no výhoda injektáže mi príde v tom, že to menej namáha ten dom a vzhľadom na to, že sme pred 3 mesiacmi dokončili kompletnú rekoštrukciu narobí sa menej škôd. No podlahy zaizolované zatiaľ nebudú, tak potom neviem pri injektáži, ako sa to nadpája, ke)d by sme sa neskôr do toho pustili. A ešte taká otázka, že keď mi to odizolujem základy od stien, ale aj tie smrdia, tak ja si myslím že aj tak nám to bude smrdieť. Nie?
sarasara
14.10.09,18:36
Keď odizolujete steny od základov, už vám nebudú smrdieť. musí sa vlhkosť odvetrať. Však nebude stále takto hnusne pršať. Ak budete mať suché steny, prestanú smrdieť. Môže však smrdieť spod podlahy. podrezanie alebo injektáž. Ak sa spravia kvalitne, oboje je dobré.
S vlhkosťou a smradom mám skúsenosti z nášho minulého domu. Vytrhali sme podlahu, vyviezli sme škváru a jamu, ktorá tam zostala sme izolovali až po koniec základov a začiatku steny. Múry sme podrezali a zaizolovali. Ako mizla vlhkosť z múrov, mizol aj smrad.
220870
14.10.09,20:17
Ahojte. Píšem k tomu pôvodnému príspevku, čo som tam zadala už dávnejšie. Takže, moja nová otázka k tomu vlhkému domu. Cez leto sa to ako tak dalo, teraz síce vlhkosť je len okolo 50 -55 %, no naskytol sa iný problém. Začalo nám tam smrdieť. Aj cez leto to sem tam bolo cítiť, a viem tak na 90%, že zo stien, lebo keď ju ovoniam, tak má taký čudný pach, hlavne kúty. Vyzeralo to, že sa sušia a vyparujú a to smrdí, Ale to sa vyvetralo. No teraz začalo pršiavať, tak to začalo poriadne smrdieť. Je to taký štiplavý smrad, niekedy ani nie je cítiť, no smrdia nám už veci, vlasy... Tak že dáme dom podrezať alebo použijeme injektáž. Moja otázka je, že či je lepšie podrezanie alebo injektáž? Ja nachádzam výhodu podrezania v tom, že je to také trvalejšie, no výhoda injektáže mi príde v tom, že to menej namáha ten dom a vzhľadom na to, že sme pred 3 mesiacmi dokončili kompletnú rekoštrukciu narobí sa menej škôd. No podlahy zaizolované zatiaľ nebudú, tak potom neviem pri injektáži, ako sa to nadpája, ke)d by sme sa neskôr do toho pustili. A ešte taká otázka, že keď mi to odizolujem základy od stien, ale aj tie smrdia, tak ja si myslím že aj tak nám to bude smrdieť. Nie?
50-55% vlhkosť je normálna.Vápenné omietky nepáchnu.Páchnuť môžu jedine maľovky do ktorých sa chytila plieseň.Tá plieseň môže byť aj pod vrstvami maľovky nemusí byť vidieť voľným okom.Určite je lepšie podrezanie.Injektáž má životnosť cca 30 rokov.Na to aby bol váš dom suchý asi budete musieť znovu urobiť potery s izoláciou. ( ak ste ich už neurobili)
alltracboy
15.10.09,04:57
viem, ze vam to bude teraz na zimu pripadat ako somarina.. ale perfektny odvlhcovac je klimatizacia. Staci aj prenosna.
otinka
15.10.09,05:19
Urcite prikurte viac! 18 stupnov? To je malo. Ked tam este nebyvate, nechaj otvorene vetracky a zakur. Je to mozno trochu plytvanie ale inac si v tomto obdobi s vlhkostou z omietok neporadis... Skoda ze ste nestihli tie omietky v lete kym bolo horuco. Alebo stihli? Kazdy sa tu chytil toho ze to je z omietok. Kedy ste ich vlastne dokoncili? Napis aj ci a ako je dom odizolovany od zeme, mozno taha vlhko odtial, to uz bude o inom nez o vetrani a kupovani vlhkomera... (Dobry vlhkomer je solnicka - ked sa s nou neda posolit tak je proste velmi vlhko! Zazila som to...)
ono79
16.10.09,09:20
Čítam tých pár riadkov čo ste tu popísali a musím sa priznať, že mi z toho vychádza, že ste ešte neskúsili alternatívne vysušovanie tzv. ekologické. My sme si kúpili magnetický rezonátor, ktorý vysušuje stavby alebo budovy od vody bez toho aby bol zapojený do nejakej elektriky alebo generátora. Je zavesený v priestore, kde nám určili, že je najlepšie miesto na vysušovanie. Urobia vám merania a potom to príde. Zaplatíte cca 2300 Eur. (aspoň my sme tak platili ešte v starej cene cca 71.000,- Sk) a potom sa už môžete tešiť. Bez zásahov do muriva a bez podpílenia a injektáže.
www.vasati.sk, Ale... Ale ak máte záujem tak si dohodnite poriadne podmienky zmluvy... my sme to podcenili a teraz ....
ale to je na potom.... TAkže už nemáme problémy s vodou. Pracuje to na princípe polarizácie vody v murive....
alltracboy
16.10.09,12:18
Moc tomu neverim, aj ked kamos co mal strom pri dome tak vravel ze nemal vlhkost, a teraz ma. Ale za tu cenu radsej podrezat mur ako pisal ciners.
ciners
16.10.09,12:36
Čítam tých pár riadkov čo ste tu popísali a musím sa priznať, že mi z toho vychádza, že ste ešte neskúsili alternatívne vysušovanie tzv. ekologické. My sme si kúpili magnetický rezonátor, ktorý vysušuje stavby alebo budovy od vody bez toho aby bol zapojený do nejakej elektriky alebo generátora. Je zavesený v priestore, kde nám určili, že je najlepšie miesto na vysušovanie. Urobia vám merania a potom to príde. Zaplatíte cca 2300 Eur. (aspoň my sme tak platili ešte v starej cene cca 71.000,- Sk) a potom sa už môžete tešiť. Bez zásahov do muriva a bez podpílenia a injektáže.
www.vasati.sk, Ale... Ale ak máte záujem tak si dohodnite poriadne podmienky zmluvy... my sme to podcenili a teraz ....
ale to je na potom.... TAkže už nemáme problémy s vodou. Pracuje to na princípe polarizácie vody v murive....

Necital som celu temu,ale ak je podrazanie alebo injektaz lacnejsia viarianta a nemusi mi nic 50rokov visiet v dome, ja by som volil radsej klasiku. Moj nazor,tym ti nechcem oponovat.
ciners
16.10.09,12:44
50-55% vlhkosť je normálna.Vápenné omietky nepáchnu.Páchnuť môžu jedine maľovky do ktorých sa chytila plieseň.Tá plieseň môže byť aj pod vrstvami maľovky nemusí byť vidieť voľným okom.Určite je lepšie podrezanie.Injektáž má životnosť cca 30 rokov.Na to aby bol váš dom suchý asi budete musieť znovu urobiť potery s izoláciou. ( ak ste ich už neurobili)

Nemala by vapenna omietka posobit tak trochu dezinfekcne? Starí "somari" podla mna vedeli, naco tym licili.
sarasara
16.10.09,15:20
No, páchne murivo, tzn. tehly. Stačí vyvŕtať dierku do steny a ovoňať prach, ktorý odtiaľ vypadne. Ak je smrad v dome, je to z muriva nie z omietky. Ten smrad z mokrého domu je nezameniteľný. Páchne to ako nevetraný, zatuchnutý dom. Ak sa dom podreže a kvalitne zaizoluje, vydrží to aj dlhšie ako 50 rokov. Sú staré predvojnové domy a ak mali kvalitnú izoláciu, sú suché aj dnes. Niekdajšia izolácia pozostávala z térového papiera a cestného asfaltu. Asfalt, ktorý sa používal na cesty, časom vytiekol, niekde to je aj vidno ako vytekal. Tento asfalt mal redšiu konzistenciu ako stavebný.
Dnes je izolácia úplne o niečom inom, takže keď sa múry odizolujú, mal by byť dom v pohode.
Toť môj názor, netvrdím, že nemôže byť aj niečo iné, čo pomôže.
alltracboy
16.10.09,15:32
nieje lepsie dat namiesto ipy alebo co sa teraz dava.. nerezovy plech? to vydrzi naveky
220870
16.10.09,17:22
Nemala by vapenna omietka posobit tak trochu dezinfekcne? Starí "somari" podla mna vedeli, naco tym licili.
Už som to tu niekde písal.Rekonštruoval opravoval som viacero starých domov hlinených aj po strop mokrých.Vápenná omietka maľovaná vápnom nesmrdí potuchlinou ani v maštali.:)
val007
18.10.09,16:04
Ešte by som sa spýtala, keď ho dáme teraz podrazeť, vyvetrá sa to aj teraz v zime? Jasnačka, že poriadne kúrime a vetráme.
220870
18.10.09,16:51
Múry sa vám samozrejme vyvetrajú,nebudú ďalej vlhnúť.Ale ak nemáte odizolované potery tak vám to nepomôže.
sarasara
19.10.09,00:47
Nejako začať musia. Ak teraz podrežú múry, tie sa cez zimu trochu prevetrajú i vyschnú a na jar, ak bude problém pretrvávať, môžu porozmýšľať čo ďalej. Bez podrezania to tak či tak nepôjde.
ono79
19.10.09,03:53
no k tomu podrezávaniu, čo som si zisťoval v tom čase cca 2,5 r. dozadu by nás podrezávanie vyšlo drahšie ako eko vysušovanie. A pokiaľ viem tak práve podrezávaním sa narušuje statika v tom zmysle, že pri tom nabíjaní dochádza k posunu a otrasom. Niekde sa to môže prejaviť puklinami v murive niekde sadanim. Čo sa týka toho podrezania pokiaľ nie sú spodné izolácie, tak kde sa potom tá voda zastaví keď ju nasáva murivo? Pravdepodobne na prerezanom mieste. Ale voda je fiškus a hlavne čo sa týka solí v nej, takže pravdepodobne je to skôr reklama než overená prax. Stretol som stavbárov, ktorí to preferujú ale sami nie sú 100% presvedčení o výsledku. Je to na dlhé obdobie dopredu, ale ak sa vyskytne problém s vodou po podrezaní, tak sa potom na to isté hľadá iné pomenovanie. Na tejto porade som sa už stretol aj s tým, že to niekto robí svojpomocne a to tak, že pol až metrové pásy zo spodnej časti vyberá a vkladajú tam ipu na odizolovanie, a potom túto ipu spájajú na lôžku na podlahe, kde vlastne vytvoria tú vrstvu voči vode. jediný problém je asi ten, že je to veľmi pracné a časovo náročné.
Názor
220870
19.10.09,04:23
Súhlasím s vami.Len tieti dve veci ,podrezanie a výmena podláh sú pomerne priestorovo náročné práce.Dvakrát rozhádzať dom?
220870
19.10.09,04:32
no k tomu podrezávaniu, čo som si zisťoval v tom čase cca 2,5 r. dozadu by nás podrezávanie vyšlo drahšie ako eko vysušovanie. A pokiaľ viem tak práve podrezávaním sa narušuje statika v tom zmysle, že pri tom nabíjaní dochádza k posunu a otrasom. Niekde sa to môže prejaviť puklinami v murive niekde sadanim. Čo sa týka toho podrezania pokiaľ nie sú spodné izolácie, tak kde sa potom tá voda zastaví keď ju nasáva murivo? Pravdepodobne na prerezanom mieste. Ale voda je fiškus a hlavne čo sa týka solí v nej, takže pravdepodobne je to skôr reklama než overená prax. Stretol som stavbárov, ktorí to preferujú ale sami nie sú 100% presvedčení o výsledku. Je to na dlhé obdobie dopredu, ale ak sa vyskytne problém s vodou po podrezaní, tak sa potom na to isté hľadá iné pomenovanie. Na tejto porade som sa už stretol aj s tým, že to niekto robí svojpomocne a to tak, že pol až metrové pásy zo spodnej časti vyberá a vkladajú tam ipu na odizolovanie, a potom túto ipu spájajú na lôžku na podlahe, kde vlastne vytvoria tú vrstvu voči vode. jediný problém je asi ten, že je to veľmi pracné a časovo náročné.
Názor
Reklama je Aqapol.Podrezanie múrov aj keď môže dochádzať k praskaniu múrov je stále najlepšie najúčinejšie riešenie ,a určite overené rokmi.cca čo viem tak 40rokov sa určite podrezáva.Zatiaľ ani jeden dom nespadol.K pukaniu dochádza jednorazovo nie je to proces ktrorý ba po podrezaní pokračoval ďalej a dochádzalo k sústavnému praskaniu múrov.
ono79
19.10.09,05:03
Reklama je Aqapol.Podrezanie múrov aj keď môže dochádzať k praskaniu múrov je stále najlepšie najúčinejšie riešenie ,a určite overené rokmi.cca čo viem tak 40rokov sa určite podrezáva.Zatiaľ ani jeden dom nespadol.K pukaniu dochádza jednorazovo nie je to proces ktrorý ba po podrezaní pokračoval ďalej a dochádzalo k sústavnému praskaniu múrov.
reklama nereklama, Aquapol má tú politiku kde ako väčšina firiem, že vám chce nafaktúrovať aj ďalšie práce okolo toho navrhovaného aby sa tak nabalili, že až. Pri nich by to vyšlo ešte viac, oni ponúkali aj výkopy okolo(rovný pozemok), potom drenáž odvod vody z terénu, prečerpávanie vody a iné. A tak by cena koncová bola niečo cez 150 tis. čo by už nebolo ani reálne ani možné. takže každý má možnosť ponúkať, ale ja tu niesom preto... Skôr sa zamýšľam, že áno súhlasím to sadanie je možno jednorázové čo sa týka práve aplikácie podrezávania, ale soli sú tak agresívne, že ak môžu rozložiť 65 cm múry, kde sú v základoch kamene, pieskovec, liaty betón a vaľky, tak potom čo také železo? Má trvácnosť železné "učko" v preklade nad dverami alebo oknom, ale plechy v spodnej časti muriva. Je pravdou, že sú projektované a stavané piliere cez vodné toky, ktoré držia mosty, ale to sú špeci veci. Pri domoch sú rôzne spodné vody a iné, ktoré si hľadajú cesty a čo taký plech. Ak sa pohybujete v tej oblasti, cca 100m2 dom - koľko by to stálo? A aké sú ďalšie vstupy pri podrezávaní. okolo sú nejaké iné výdavky úzko späté s tým podrezávaním. Alebo je to len tento úkon a potom je to už OK s vodou?Len sa pýtam
Jozef035
19.10.09,10:48
Čo sa týka toho podrezania pokiaľ nie sú spodné izolácie, tak kde sa potom tá voda zastaví keď ju nasáva murivo? Pravdepodobne na prerezanom mieste. Ale voda je fiškus a hlavne čo sa týka solí v nej, takže pravdepodobne je to skôr reklama než overená prax.
A kde sa zastaví voda pri novostavbe??? Izolácie pri novostavbe sú tiež iba reklama ? :D

reklama nereklama, Aquapol má tú politiku kde ako väčšina firiem, že vám chce nafaktúrovať aj ďalšie práce okolo toho navrhovaného aby sa tak nabalili, že až
V prípade podobných firiem čo ponúkajú zázračné riešenie zavesením kvetináča s napojením alebo bez napojenia na elektriku je to samozrejmé. "Divotvorný hrniec" pod stropom nič nevyrieši. Všetky požadované stavebné zásahy min. po dobu záruky do značnej miery eliminujú prejavy vlhkosti. Ale príčinu samozrejme neodstránia. Zázraky neexistujú a tak ako na to prišli klienti BMG a spol. prídu a prichádzajú na to aj majitelia zázračných krabičiek.
Čo sa týka serióznej sanácie vlhkého muriva, tak to nie je jednoduchá záležitosť. Vo väčšine prípadov zabudnite na jednoduché, lacné a bezbolestné riešenia bez stavebných zásahov. Seriózna firma Vám nechce nafaktúrovať ďaľšie práce aby sa nabalila, ale Vás upozorní, že samotné podrezanie alebo injektáž bez ďaľších prác je len polovičné riešenie a daný problém vyrieši len čiastočne alebo vôbec. Ťažko cez internet posúdiť či sa jedná o zemnú vlhkosť alebo kondenzačnú. Navyše jedna s druhou úzko súvisí. Podrezanie alebo injektáž odstráni iba vzlínajúcu zemnú vlhkosť. Staré často plesnivé a zasolené omietky ale treba odstrániť. Murivo po odstránení príčiny nevyschne za deň ani za mesiac. Preto je potrebné použiť sanačné omietky aj po podrezaní. Atď. Keď niekto príde so zázračným a jednoduchým riešením bez ďaľších stavebných zásahov, tak nie preto že vám nechce faktúrovať ďaľšie "zbytočné" práce navyše, ale preto že Vám chce predať niečo čo je nefunkčné, ale tvári sa to výhodne, lebo nemusíte nič iné robiť.
Podrezanie aj injektáž je radikálny zásah do stavby ale bez stavebného zásahu sanácia vlhkosti neexistuje. Už len pre nutnosť odstránenia zavlhnutých a zasolených omietok. Murivo pri správnom podrezávaní nemá prečo nanovo praskať. Pri vŕtaní vznikajú dokonca väčšie otrasy ako pri samotnom podrezávaní. Rozdiel je v cene, účinnosti a nedá sa vždy jednoznačne dopredu povedať čo je vhodnejšie a často sa obe metódy kombinujú. Sanácia vlhkého muriva je celý systém prác ktoré treba zrealizovať aby bola sanácia úspešná. A v prvom rade treba odstrániť príčinu. A tú žiadne zázračné prístroje, nátery, prísady do omietok a dokonca ani kvalitné sanačné omietky samy o sebe nevyriešia.
Všetko so všetkým súvisí. Často stači vymeniť okná. Následne sa zvýši relatívna vlhkosť vzduchu v interiéri a začnú plesnivieť steny/podlahy. To sa dá 100% riešiť iba zateplením stien aj podláh. Odvlhčovanie alebo masívne vetranie nerieši príčinu. Lenže po zateplení stien sa na starom murive bez funkčných vodorovných izolácií veľmi často prejaví zemná vlhkosť, ktorá sa dovtedy stačila odvetrávať cez vonkajšie omietky. Takže pred zateplením murivo treba podrezať. Pokiaľ nevykonáte všetky práce tak budete mať stále problém buď so zemnou alebo s kondenzačnou vlhkosťou. Lenže príde firma ktorá podrezáva a ponúkne podrezanie, že vlhkosť (kondenzačná, ktorá sa môže javiť ako zemná) zmizne. Zákazník sa teší že má po probléme. Lenže iba do prvej zimy, keď sa vlhkosť napriek podrezaniu objaví znovu. Alebo príde firma ktorá zatepluje a ponúkne správne zateplenie. Ale keďže zákazník nemá peniaze nazvyš, tak ho neupozorní, že predtým treba vyriešiť vodorovné izolácie muriva rsp. podláh. Zákazník je spokojný, že zateplením všetko vyrieši. Zase len do doby, keď sa vnútri objaví zemná vlhkosť. Alebo príde firma ktorá ponúkne podrezanie ale upozorní, že treba následne odstrániť zavlhnuté omietky a zhotoviť sanačné, pre odstránenie kondenzačnej vlhkosti doporučí zatepliť podlahy, murivo prípadne strop. To už sa zákazníkovi nepáči lebo je to drahé a firma iba chce vytiahnuť navyše peniaze. Jednoducho podvodníci. No a nakoniec príde kúzelník so zázračným prístrojom, ktorý je drahý ale nevyžaduje stavebný zásah ani žiadne ďaľšie investície. BINGO. To je čo sme hľadali.
ono79
19.10.09,11:23
Jozef035, ďakujem za výklad. Súhlasim s tvojími podanými informáciami. Naozaj všetko so všetkým súvisí a máme v dome vlhkosť naďalej. Ale nie do takej miery ako predtým. Je pravdou, že s firmou XY nemám ja osobne dobré vzťahy, pretože okrem predaja a nejakých carbonito-carbonových skúšiek kde sa zisťuje objem vody v 1m3 a vlhkosť meraná elektronickým povrchovým vlhkomerom ma oni sami nejak nepresvedčili o tom, že to čo predávajú funguje. Nebudem tu rozoberať kto za tým je, ale v čase keď sme začali opravovať starší RD tak sme okrem iných zásahov urobili drenáž na východnej stene (tá bola bez odkvapu), vybrali sme podlahy až na hlinu a robili sme lôžka, betonárky, izolácie. V izbách sa nám nedotýkajú lôžka stien, lebo to bola prvá podmienka pri zavesení toho zázraku. Odviedli sme vodu od domu do terénu žľabmi, aby sme eliminovali nejaké spodné vetvy, ktorými sa voda mohla dostať do muriva. Vymenili sme strešnú krytinu, opravili komíny, opravili sme okná - repas, aj nové drevené. obili sme staré omietky, na ktorých boli vyzrážané soli v celých lupeňoch a iné. to všetko sme urobili preto aby sme aj napredovali ale hlavne aby sme zabránili vstupu vody do interiéru. Práve na ich podnet som si robil zápisky typu deň-nameraná vlkosť pri príchode a odchode zo stavby. To všetko okomentovali tí pracovníci z firmy, že je to relatívne a že mi garantujú, že do 3 rokov od zavesenia mi vysušia stavbu. Mojou chybou a to upozorňujem tu všetkých prítomných je to, že som si nedal viac záležať na obsahu zmluvy, ktorú vypracovávali pracovníci už spomínanej firmy. teraz už viem, že nás dobehli. Ale akokoľvek to tu hrôzostrašne opisujem, musím povedať že aj tými úpravami mám menej vlhkosti v dome, zatiaľ nemám mokré steny a iné. Pre informáciu, dom stojí na rovnom pozemku kde spodná voda je v hlbke cca 80 cm. dom bol postavený približne v roku 1933(písomná zmienka) a má suché základy. Nie je podpivničený a pred a za domom sa nachádzajú dve plytké studne, kde je voda cca 80 cm pod povrchom. :rolleyes: Výrobok garantujú doživotne (dúfam že ešte dačo požijem), záruka je 25 rokov. je to na princípe magnetizmu zeme. www.vasati.sk
ono79
19.10.09,11:37
musim k tomu ešte pridať, že čo sa týka toho vysušenia do 3 rokov, tak v zmluve nie je napísaný stav pred začatím vysušovania, čo sme vlastne odhlali až nedávno, keď sme rozoberali ich prístup. Lebo v zmluve je uvedené, že ak do 3 rokov nevysušia stavbu na 4% hodnotu, tak potom vrátia kúpnu cenu späť a odoberú prístroj od zákazníka. Ale to sme si uvedomili, že ak stav vysušenia má mať hodnotu 4% tak potom aký bol začiatok. To bohužiaľ!!!!!!!!! v zmluve nie je. Takže vďaka tomu sme sa dostali a teraz je to už najskôr paséééé. Len toľko, zabudol som sa.. Máme ho už druhý rok, tak uvidím čo bude.... mimotemy
Jozef035
19.10.09,11:51
V izbách sa nám nedotýkajú lôžka stien, lebo to bola prvá podmienka pri zavesení toho zázraku
Tomuto nerozumiem.

Ale akokoľvek to tu hrôzostrašne opisujem, musím povedať že aj tými úpravami mám menej vlhkosti v dome, zatiaľ nemám mokré steny a iné
A o tom to je. Ono to je iba tými úpravami.
Stavebnými úpravami ako je drenáž, odvetranie základov, sanačné omietky, odvetranie podláh a pod. sa dá dosiahnuť veľmi veľa. Nikdy to nenahradí neéxistujúce izolácie, ale často je to postačujúce. Pokiaľ sa stavba nezateplí, nepoužíva sa na trvalé bývanie a pod. tak je to dostatočné riešenie. Veľa starých stavieb bez izolácií je stále suchých. Len sa nesmú zmeniť podmienky užívania stavby a vykonať nevhodné stavebné zásahy.
ono79
19.10.09,12:07
to čo sa nemá dotýkať stien sú práve tie lôžka (vane - zváraná ipa) a vyliaty spodný betón. Pôvodne od nás chceli aby sme urobili odvetranú podlahu, tj. aby sme urobili ako nopovka ale štupeľ je až 80mm, alebo potom sú také profili ako plastová stolička bez operadla rôznych výšok od 5 cm do 50 cm. Používa sa to priemyselných hál alebo tak nejak. A potom karyrohož-beton-izolácia-zateplenie-podlahovka-poter-nivelačka a krytina. Ale to sme nerobili tak, len sa nám vybetonované lôžko nedotýka stien. Pretože ak vola vzlína a narazí na lôžko tak si bude hľadať inde cestu a tak vyrazí do stien. Ale tým že sa to nedotýka stien, tak je to menší nápor na stenu a čiastočne sa vlkosť odvetrá do priestoru. malo to byť ošetrené kanálikmi alebo dokonca rúrkami vedenými v stenách a prechádzať mali až pod štablony, kde by sa prípadné hlodavce alebo nejaký hmyz nedostal pod podlahu a potom nerobil neplechu. Následne nám ešte aj ponúkali hlinené omietky,že treba dodržať staré recepty na staré domy. Ale to by sme finančne asi nezvládli, tak sme to potom robili klasicky, to čo sme obili sme nahradili vakovka, pucovka, farba.
A čo sa týka tých úprav,to boli požiadavky tej firmy aby mohli nám vysušiť dom. Už vtedy sa mi to zdalo zvláštne, načo im dávať taký peniaz keď vlastne všetky úpravy robíme zároveň s tzv. vysušovaním, čo vlastne neviem porovnať, ako prispel prístroj a ako my. Teda v akom % podiele. TAkže ale to je´na dlhšie. Tak sa im chcem prihovoriť, nech si ho vezmú lebo ak má 25rokov záruku tak potom nie je problém s cenou, lebo sme ho amortizovali len 2,5r. Ale funkčnosť je na veky vekov Amen. Tak dúfam že sa nám to podarí. Lebo ak nie, tak zvažujem antireklamu alebo podanie na súd. Ale to je na dlhé lakte a oni to asi vedia. Tak zatiaľ.... veľa zdaru stavbári...
alltracboy
19.10.09,12:28
cize v podstate musis spravit vsetko preto, aby sa ti vysusil dom a potom ti predaju super krabicku za 60tis.. to je dobry kseft :D Inak ked mas spodnu vodu 80cm tak to zijes v bazine.. ako ludia v monarskej aleji :D sa vobec divim, ze tam niekto kupi pozemok. Len ked vidim ako tam po zime na zahradach stoja jazierka so spodnou vodou tak sa musim smiat. Inak neviem preco tu firmu tak predhadzujes ked s tym sam niesi 100% spokojny,
Jozef035
19.10.09,13:33
jj :D Tak už si dávajú do podmienok aj odvetrané podlahy. Ináč dobrá vec hlavne pri historických objektoch. Ale treba ich spraviť tak ako sa to má. Čiastočné riešenie nemá zmysel. Dotýkať stien sa nemá poter aby nepopraskal a nie podkladný betón.
Voľakedy robili reklamu, že bez stavebného zásahu, neskôr si dávali do podmienok drenáže, omietky a pod. a teraz už aj odvetrané podlahy. Predpokladám, že onedlho si dajú podmienku injektáž a nakoniec podrezať :D:D.
Ak ti môžem popradiť tak sprav sondu v mieste kde bolo murivo najviac zavlhnuté pred rekonštrukciou. ( od zemnej vlhkosti, nie od zatečenia z vonku a pod.). Odober vzorky min. z hlbky 10 cm a pošli do labáku. To isté ( z miesta v blízkosti pôvodnej sondy ) urob tesne pred vypršaním 3 ročnej lehoty. Budeš mať presné hodnoty vlhkosti. Povrchové meranie vlhkosti rôznymi ručnými elektrickými meračmi je max. nepresné, v podstate je to nezmysel. Nameráš to čo potrebuješ namerať. Ináč suchá tehla má vlhkosť cca. 1,5%, malta okolo 2% a pod. Nie je jasné čo myslia 4%. Ak máš steny kamenné, tak kameň ako taký nie je moc nasiakavý, ak to nie je pieskovec. Vtedy sa treba zamerať na spojivo medzi kameňmi.
Na súdy by som sa moc nespoliehal. Antireklama ti tiež moc nepomôže. Takých už bolo. A ak si dali aj do zmluvy tie odvetrané podlahy a ty ich nemáš, tak máš smolu.
ono79
20.10.09,03:48
. "Inak neviem preco tu firmu tak predhadzujes ked s tym sam niesi 100% spokojny"

čo sa týkak predhadzovania, to je práve tá možnosť ako na vlhkosť. Keď sme im položili otázku či je to certifikované, tak nám povedali že ešte nie. Ale veľké spoločnosti ako napr. divadlá(veľa pivníc hlboko v zemi), reštaurácie a penzióny majú tieto výrobky a sú spokojní. manželka s otcom boli pozrieť dom v Prešove, kde majiteľka kúpila dom po rekonštrukcií. Je postavený v teréne pod lesom-pole.... tak a keď v jeseni prišli už presťahovať do tých priestorov firmu zistili, že majú celú pivnicu temer pod vodou, tak zisťovali čo to je a došli k tomu, že majú spodnú vodu a zle odizolovaný dom od spodnej vody. tak si zisťovali ceny u firiem čo a ako to treba urobiť a nakoniec si zavesili Vasatiho do domu a teraz sú bez vody, či prší alebo nie. Takže aj to príklad, ale u nás neviem do akej miery to funguje a to práve problém, preto aj keď dávam do pozornosti aj takúto možnosť, chcem pôsobiť preventívne - znamená upozorniť, že ak sa niekto z Vás s týmto stretne aby bol na pozore, lebo aj keď to má výsledky, nemusí to mať až také prevedenie. Takže neviem sám, ale asi je to reklama na neuspokojený výsledok....:cool:
Jozef035
20.10.09,06:06
Tieto krabičky nie su ani proti vzlínajúcej vlhkosti a nieto ešte proti tlakovej vode :mad:. To si nedovolia ani oni sami tvrdiť. Takže ak tá pani nemá v pivnici vodu, isto nie vďaka kvetináču.
Že vysušujú divadlá je pravda. Dávali to na ČT v programe Černé ovce :D
Ale už to tu neriešme, na to je veľa iných fór. Toto sa týka vysušovania a sanácie mimotemy
ono79
20.10.09,08:18
Tieto krabičky nie su ani proti vzlínajúcej vlhkosti a nieto ešte proti tlakovej vode :mad:. To si nedovolia ani oni sami tvrdiť. Takže ak tá pani nemá v pivnici vodu, isto nie vďaka kvetináču.
Že vysušujú divadlá je pravda. Dávali to na ČT v programe Černé ovce :D
Ale už to tu neriešme, na to je veľa iných fór. Toto sa týka vysušovania a sanácie mimotemy

Áno, keĎ sa vrátim do témy sanácia a vysušovanie, tak tá odvetraná podlaha má význam. Je pravdou, že iné je keď máš na podklade škvaru alebo hlinu. A tam som sa stretol s tým, že pri použití tých plastových profilov čo vyzerajú ako stoličky bez operadla(majú určite svoj názov) tak tie by boli super a na to rohože a betón. Ale ako podklad je potrebné zabetónovať prvú vrstvu bez izolácie a to práve preto, lebo ten profil a na to betón má svoju váhu a keĎ by to bolo bez spodnej vrstvy mohla by sa znížiť účinnosť, keby sa to zaborilo hlbšie. A následne potom tie vývody na odvetranie toho priestoru. To všetko by bolo fajn, ale problémom sú financie. Stojí toto riešenie tak veľa, že ak by sme nemali problém s peniazmi tak by sme to určite podstúpili. Radili nám staré recepty na dom. Tak ale toto je iná káva. Takže ak by sme sa ešte raz opätovne zaoberali podlahami (na inej stavbe) odporúčim to. Mám aj kontakt na pána, ktorý to mal sprostredkovať. f. Gutta, p. Miňo;), f. Erbe - KE, f. MPL - KE,
Jozef035
20.10.09,11:07
Jasné že ide o financie. Stavebnými úpravami sa dá dosiahnuť veľa. Lenže v konečnom dôsledku, také úpravy vyjdú drahšie ako samotné podrezanie a stále to nie je 100%. Záleží od konkrétnej stavby, kde je čo vhodné použiť.
majsniarka
20.10.09,11:50
Ahojte poraďáci.
Som rada, že sa rozvinula debata na túto tému, mám aj ja jednu otázku:
prerábali sme cca.50 ročný dom z pálenej tehly. dali sme plastové okná, nezatepľovali, múry sú cca.45 cm, vraj zatepľovať netreba, neviem, nevyznám sa do zatepľovania. tri miestosti sú nad úrovňou terénu (cca.50cm) a miestnosť, s ktorou máme problémy je spálňa. Tú sme prerobili z pôvodnej letnej kuchyne, je na úrovni terénu a nie je z tehál, ale z takých šedých kvádrov (škvárobetón?).podlaha tam bola betónová, na to sme dali plávajúcu (medzi ne také zelené dosky akoby z tvrdeného papiera). na steny sieťky, lepidlo, omietku, farbu a na strop polystyrénové kazety. Do týždňa to tam začalo smrdieť potuchlinou a plesňou, úplne nové skrine boli splesnené na celej zadnej strane, za týždeň som na nábytok a steny vystriekala 1 celé savo proti plesni. keď už pleseň nikde nebola a smrad bol stále, rozobrali sme plávajúcu podlahu a ten zelený tvrdený papier pod ňou bol kompletne splesnený....tak sme ho vyhodili a dali tam 4 cm tvrdený polystyrén. Medzitým sa začali na stene robiť mokré fľaky. už sú tam asi 5 mesiacov, takže ani v lete sa nevysušili a terajšia vonkajšia vlhkosť im len pridáva. robia sa na rôznych miestach, v rôznych veľkostiach, najväčší má asi 1,5x2m.keď to vysusím ohrievačom, tak za chvíľku sa objaví znova.
Niekto nám povedal, že tie polystyrénové kazety na strope sú pekná hlúposť, nakoľko vlhkosť nemá kde unikať.tak sme ich pred 4 dňami dali dole a dúfame, že tie fľaky zmiznú, keď nie, tak už neviem. smrad trochu povolil, aj plesne sa zdá menej...Vlhkosť v spálni je 70%
Píšem hrozne obšírne, ale som už z toho neštastná, vôbec nevieme, čo s tým, s ostatným izbami problémy nie su. Je mi nepríjemné spávať v izbe s takou vysokou vlhkosťou, potuchlinou a plesňou....
nemá niekto s niečim podobným skúsenosť? Budem vďačná za každú radu....
Jozef035
20.10.09,12:55
Tepelný odpor tehly 45 je cca 0,7 m.K/W, norma na rekonštrukcie je tuším 2, novostavby 3. Takže zatepľovať treba. Hlavne kvôli pliesňam. Alebo nedávať plastové okná.
Ten strop treba zatepliť zhora, ale to nebola príčina vysokej vlhkosti v miestnosti. Problém je, že by vám to časom plesnivelo medzi stropom a polystyrénom.
Tá stará betónová podlaha nie je istotne zaizolovaná ani proti vlhkosti. Plus žiadna tepelná izolácia, tak je jasné že to začalo kondenzovať. Ak sa vám už v lete začali robiť pliesne na stenách, tak pravdepodobne budú tie steny mokré aj od zemnej vlhkosti. A povedal by som že dosť, lebo suchý škvárobetón má lepšie tepelnoizolačné vlastnosti ako tehla. A pri takýchto teplotách by ešte namal byť problém s kondenzačnou vlhkosťou ani pri 45 cm tehle. Problém by mohol byť so zabudonovanou vlhkosťou pri rekonštrukcii. Ale keďže podlahy ste nerobili a na stenu išli podľa toho čo píšete iba tenkovrstvé omietky/pucovka, zabudovanej vlhkosti tam asi moc nebude. Skôr vidím problém s tou sieťkou a lepidlom. Ak ste použili nejaké nevhodné lepidlo, ktorým ste stenu uzavreli, tak je to jasné, že to nedýcha a kondenzuje.
Každopádne cez internet ti ťažko niekto poradí.
alltracboy
20.10.09,13:33
chces povedat, ze s eurooknami nebude plesniviet mur? ved tie okna maju take iste tesnenia ako plastove.


Takže zatepľovať treba. Hlavne kvôli pliesňam. Alebo nedávať plastové okná.
val007
20.10.09,14:31
No to je zaujímavé, že nevhodné lepidlo tie steny uzavrie. U nás to môže potom byť podobný problém, no my sme tam dali také obyčajné klebermax alebo také čosi z baumaxu. A aké je vhodné lepidlo?
Jozef035
20.10.09,15:11
To je jedno či plastové, eurookná alebo hliníkové. Podstatné je, že sa zvýši relatívna vlhkosť vzduchu.
Nesmie sa použiť lepidlo ako sa používa pri zatepľovaní alebo dokonca na lepenie obkladu. Sú špeciálne lepidlá na to. Sieťka sa používa na Ytong, Hebel a spol.
majsniarka
20.10.09,15:15
Jozef035 ďakujem za názor, bol sa nám na to narýchlo pozrieť sused-stavebný inžinier, ten povedal, že polystyrén zo stropu dolu a radšej z povale dať sklennú vatu.a že najlepšie by bolo, dat dole úplne všetkú omietku až do tých škvárobetónov...keď si predstavím, koľko práce a peňazí sme do tej izby investovali a všetko zbytočne....chcem sa tejto možnosti vyhnúť...možno bude fakt najlepšie zavolať nejakého odborníka, nech povie, čo s tým, ale sme radi, že splácame hypotéku, neviem si predstaviť, kde teraz zobrať desaťtisíce Sk na podrezanie a podobné zásahy....
220870
20.10.09,15:56
No to je zaujímavé, že nevhodné lepidlo tie steny uzavrie. U nás to môže potom byť podobný problém, no my sme tam dali také obyčajné klebermax alebo také čosi z baumaxu. A aké je vhodné lepidlo?
V Baumaxe sa predáva veľa podpriemerných materiálov za nekreťanskú cenu ale balené (vrecované)omietky a lepidlá od známich overených výrobcov sú tam pomerne lacné.
K tomu uzavretiu stien.Tie nekvalitné ,lacné lepidlá sú preto lacné a nekvalitné ,lebo obsahujú málo zušlachťujúcich prísad a mizerný cement.Práve preto sú pomerne vzdušné tj.paropriepustné,takže lacné lepidlo steny neuzavrie.
220870
20.10.09,16:16
reklama nereklama, Aquapol má tú politiku kde ako väčšina firiem, že vám chce nafaktúrovať aj ďalšie práce okolo toho navrhovaného aby sa tak nabalili, že až. Pri nich by to vyšlo ešte viac, oni ponúkali aj výkopy okolo(rovný pozemok), potom drenáž odvod vody z terénu, prečerpávanie vody a iné. A tak by cena koncová bola niečo cez 150 tis. čo by už nebolo ani reálne ani možné. takže každý má možnosť ponúkať, ale ja tu niesom preto... Skôr sa zamýšľam, že áno súhlasím to sadanie je možno jednorázové čo sa týka práve aplikácie podrezávania, ale soli sú tak agresívne, že ak môžu rozložiť 65 cm múry, kde sú v základoch kamene, pieskovec, liaty betón a vaľky, tak potom čo také železo? Má trvácnosť železné "učko" v preklade nad dverami alebo oknom, ale plechy v spodnej časti muriva. Je pravdou, že sú projektované a stavané piliere cez vodné toky, ktoré držia mosty, ale to sú špeci veci. Pri domoch sú rôzne spodné vody a iné, ktoré si hľadajú cesty a čo taký plech. Ak sa pohybujete v tej oblasti, cca 100m2 dom - koľko by to stálo? A aké sú ďalšie vstupy pri podrezávaní. okolo sú nejaké iné výdavky úzko späté s tým podrezávaním. Alebo je to len tento úkon a potom je to už OK s vodou?Len sa pýtam
Aqapol má životnosť cca 30rokov práve preto že ho rozožiera (chemicky reaguje) zo solami obsiahnutými v murive.Pokiaľ viem tak pri podrezávaní sa vkladajú plechy ale nie oceľové takže nehrdzavejú.Môže sa vložiť aj IPA.pokiaľ nieje stavebná oceľ priamo v styku s vodou a vzduchom tak jej životnosť je niekoľko desaťročí.Nepodrezávam domi.Takže presne cenu neviem.Ale máte dom murovaný z pálenej tehly tak na 100 m2 potrebujete cca 40mb IPA,(glasbit) cca 80€.cca troch pracovitých chlapov ktorým sa chce a cez výkend ten dom podrežú a povkladajú tam IPU.Ak sa bude dariť a moc nepoškodia omietky tak šikovný murár ich má poopravované za dva tri dni.Iné je to ak potrebujete izolovať aj potery.
Jozef035
20.10.09,17:22
majsniarka : Veď to som ti napísal. Zatepliť zhora a ak ste nepoužili paropriepustne lepidlo tak omietky dolu. Podrezanie nie je nevyhnutné ak sú dobré izolácie. To ale treba posúdiť. Asi by som v každom prípade použil prevzdušňovacie omietky. Pozor na lacné sanačné omietky alebo prísady určené do cementových omietok. Treba čítať technické listy.

Tie nekvalitné ,lacné lepidlá sú preto lacné a nekvalitné ,lebo obsahujú málo zušlachťujúcich prísad a mizerný cement.Práve preto sú pomerne vzdušné tj.paropriepustné,takže lacné lepidlo steny neuzavrie
Tak podľa toho by som sa vôbec neorientoval. Lacné lepidlo z Baumaxu istotne nebude paropriepustné. Práve naopak. A práve tie plastifikátory ktoré robia lepidlo paropriepustné sú drahé. Rozhodne nie cement. Navyše pokiaľ to nie je Ypor a pod. tak nevidím vôbec dôvod na používanie akéhokoľvek lepidla. Aj to najparopriepustnejšie lepidlo má vyšší difúzny odpor ako samotná vápenná omietka.

Aqapol má životnosť cca 30rokov práve preto že ho rozožiera (chemicky reaguje) zo solami obsiahnutými v murive
Aquapol má životnosť neobmedzenú. Je to pár tyčiek a drôtikov ktoré sú schované v plastovom kvetináči. Do kontaktu s murivom vôbec neprichádza. V praxi je ale jeho životnosť ohraničená dobou, kedy prestanú účinkovať podporné stavebné opatrenia prípadne sanačné omietky a majiteľ ho vyhodí z okna :D

Pokiaľ viem tak pri podrezávaní sa vkladajú plechy ale nie oceľové takže nehrdzavejú.Môže sa vložiť aj IPA.pokiaľ nieje stavebná oceľ priamo v styku s vodou a vzduchom tak jej životnosť je niekoľko desaťročí.Nepodrezávam domi.Takže presne cenu neviem.Ale máte dom murovaný z pálenej tehly tak na 100 m2 potrebujete cca 40mb IPA,(glasbit) cca 80€.cca troch pracovitých chlapov ktorým sa chce a cez výkend ten dom podrežú a povkladajú tam IPU.Ak sa bude dariť a moc nepoškodia omietky tak šikovný murár ich má poopravované za dva tri dni.Iné je to ak potrebujete izolovať aj potery.
Plechy sú oceľové - nerezové, ale do muriva sa vrážajú. Pri podrezávaní sa používajú polyetylénové fólie. V žiadnom prípade nie IPA a pod.:eek::eek::eek:
RD s plochou 100 m2 ťažko niekto podreže strojom za 2 dni, ručne ani najšikovnejší chlapi už vôbec nie. Tí môžu murivo max. postupne vybúravať čo je vzhľadom na technologické prestávky robota tak na 2 týždne. Takže podstatne drahšie a dlhšie ako podrezanie strojom. Ale keď má niekto čas, chuť a baví ho to tak je to riešenie ;)
ono79
21.10.09,05:28
[QUOTE=
Aquapol má životnosť neobmedzenú. Je to pár tyčiek a drôtikov ktoré sú schované v plastovom kvetináči. Do kontaktu s murivom vôbec neprichádza. V praxi je ale jeho životnosť ohraničená dobou, kedy prestanú účinkovať podporné stavebné opatrenia prípadne sanačné omietky a majiteľ ho vyhodí z okna :D= [/QUOTE]

K tomu som sa chcel opýtať, či je to informácia priamo od zdroja alebo je to odniekiaľ vytiahnuté okolo toho kvetináča:D, lebo my sme sa ešte nedostali k tomu aby sme videli ten zázrak z vnútra. Ale už sa pohrávam s myšlienkou, že napíšem listík firme, ktorá nám to predala. Totiž je pravdou že som na nich vybehol ako laik posledne pri super kontrole, kde mi pracovník firmy povedal, že mu mám určiť stenu ktorá je podľa mňa najmokrejšia aby mohol z nej zobrať vrtom odber a urobiť tú carbonito-carbonovú skúšku pri ktorej zistí že koľko je vody v murive. Tak som mu povedal na to, že on by to mal zistiť a nie ja subjektívne. Tak mi nameral hodnoty pod stropom, v strede steny a potom nad podlahou cca 35 cm. Zistil že pod stropom je najväčší objem vody a preto sa ma pýtal či mi nezateká zo strechy. Tak som mu povedal, že skôr ako sme namontovali ten zázrak tak sme vymenili strechu a nikde netečie ani kvapka. Tak potom sa tváril zvláštne a vtedy už som nemohol a tak som mu položil trošku viac expresívne otázky a potom to už bolo. A tak teraz aj keĎ sme mali akože nejaké rečovanky medzi sebou, ja som mu na začiatku zaplatil a riešime to cez Obč. zákonník,kde ja mám povinnosti a práva a tak isto aj on. Ale jeho povinnosti zatiaľ nevyzerajú na povinnosti len nejaké ospravedlňovanie a iné. Takže píšem listík, ale..... ale.... takže ako si sa dostal k tým informáciám čo je v tom kvetináči?mimotemy
Jozef035
21.10.09,05:45
Asi ti ten zázrak dali dolu hlavou a vodu ti ťahá hore namiesto dolu :D
Nedajú sa mi vkladať linky.
ww.sysifos.cz/files/Zpravodaj-1-2006.pdf
ono79
21.10.09,09:21
nesranduj, šak to neni sranda... šak to je na hlavu. Ale k tej sanacii, tak som sa chcel spytať, bo budem ešte robiť jednu izbu a mam tam ešte neobite omietky, tak pri obijaní keď by som stretol v základe kamene a potom vaľky ako ďalší stavebný matroš v poradí, tak by bolo fajn tam vložiť IPU a tú potom zvárať s tou, ktorá je vyvedená z lôžka? Alebo by bolo možné tam vkladať niečo iné? Totiž keď sme to inde robili , tak podlaha sa nám nikde nestretáva so stenami, ale v tejto izbe sme nevyrazili von starú, lebo tam už bol betón, ale asi izolácia tam nie je. Tak sme to ošetrili potom IPou, polystyrén a poter. Ale teraz by som to mohol tak spraviť či nie?:eek:
Jozef035
21.10.09,10:58
Ak sa ti chce vybúravať steny tak áno. Postupne ich vybúraj ( šachovnicovo, nie naraz ) a môžeš tam vložiť hydrobit rsp. glasbit. Žiadnu lacnú lepenku. To potom prelepíš s izoláciou podlahy. Na ňu polystyrén, obyčajnú lepenku a poter.
majsniarka
04.11.09,13:23
Tak sa ešte vrátim k svojmu príspevku (vlhké fľaky na stenách) a vlastne aj k téme. Bol u nás pozrieť odborník (stavebný inžinier, dlhé roky stavebný dozor, starší pán, tak verím, že skúsený....) a povedal, že máme v tej miestnosti tenké steny. Čo je inak pravda, lebo naša spálňa je pristavovaná a teda celý dom má vodorovnú izoláciu, aj hrubé múry, len spálňa je bez izolácie a múry sú tak 30cm. Takže chlapík povedal, že vo vnútri je teplo, z vonku ide zima a na stene vzniká nejaký rosný bod. navrhol nám, že by sme to mali od vonku zatepliť - stačí tú jednu miestnosť.. tým pádom, by sa teplo z vnútra nestretávalo s veľkou zimou z vonku..(píšem to ako laik, ale celkom mi to dáva logiku a som rada, že nemusíme podrezávať, ani robiť injektáže a pod.....).
alltracboy
04.11.09,13:32
Tak sa ešte vrátim k svojmu príspevku (vlhké fľaky na stenách) a vlastne aj k téme. Bol u nás pozrieť odborník (stavebný inžinier, dlhé roky stavebný dozor, starší pán, tak verím, že skúsený....) a povedal, že máme v tej miestnosti tenké steny. Čo je inak pravda, lebo naša spálňa je pristavovaná a teda celý dom má vodorovnú izoláciu, aj hrubé múry, len spálňa je bez izolácie a múry sú tak 30cm. Takže chlapík povedal, že vo vnútri je teplo, z vonku ide zima a na stene vzniká nejaký rosný bod. navrhol nám, že by sme to mali od vonku zatepliť - stačí tú jednu miestnosť.. tým pádom, by sa teplo z vnútra nestretávalo s veľkou zimou z vonku..(píšem to ako laik, ale celkom mi to dáva logiku a som rada, že nemusíme podrezávať, ani robiť injektáže a pod.....).
ja mam tiez tenke steny na izbe.. nerobia sa mi sice flaky, ale ked som mal v zime oprety matrac o stenu lebo bola studena a potom ho dal prec tak na stene bola namraza-lad. cize teraz musim prestahovat z tej steny nabytok na zimu aby sa to tam vetralo.
Jozef035
04.11.09,14:59
vo vnútri je teplo, z vonku ide zima a na stene vzniká nejaký rosný bod. navrhol nám, že by sme to mali od vonku zatepliť - stačí tú jednu miestnosť.. tým pádom, by sa teplo z vnútra nestretávalo s veľkou zimou z vonku..(píšem to ako laik, ale celkom mi to dáva logiku a som rada, že nemusíme podrezávať, ani robiť injektáže a pod.....).

S otváraním šampanského by som ešte počkal. Ak je to škvárobetón, tak 30 cm sa minimálne vyrovná 45 cm tehle. Ak plynosilikátový kváder tak má podstatne väčší tepelný odpor ako tehla. Aj keď to je samozrejme málo, v lete nemalo moc čo kondenzovať. To by napovedalo že to bude zemná vlhkosť. A v tom prípade zateplením vyženiete tú vlhkosť v múroch ešte vyššie.
majsniarka
10.11.09,11:19
Jozef035, nerozumiem celkom tomu, čo si napísal (nie som technický typ :))...ak to nezmizne ani po zateplení, tak dáme na stenu tapetu,obklad z prírodného kameňa alebo sklennú vatu a na to drevený obklad alebo . sú to asi zúfalé riešenia, ale hlavne aby nebolo vidieť fľaky a neplesnelo to.... a dám potom vedieť....
Jozef035
11.11.09,07:10
Napísal som, že ak to vlhlo v lete, tak to nie je iba kondenzačná vlhkosť. A ak to je zemná vlhkosť, zateplením sa to ešte zhorší. A tapeta, sklenná vata, drevený obklad tak to je už úplná katastrofa :eek:
Poraďte sa s tým susedom a vysvetlite mu, že to vlhlo aj keď bolo vonku teplo. Nech hľadá príčinu aj inde ako v zateplení.
alltracboy
11.11.09,07:16
Tak sa ešte vrátim k svojmu príspevku (vlhké fľaky na stenách) a vlastne aj k téme. Bol u nás pozrieť odborník (stavebný inžinier, dlhé roky stavebný dozor, starší pán, tak verím, že skúsený....) a povedal, že máme v tej miestnosti tenké steny. Čo je inak pravda, lebo naša spálňa je pristavovaná a teda celý dom má vodorovnú izoláciu, aj hrubé múry, len spálňa je bez izolácie a múry sú tak 30cm. Takže chlapík povedal, že vo vnútri je teplo, z vonku ide zima a na stene vzniká nejaký rosný bod. navrhol nám, že by sme to mali od vonku zatepliť - stačí tú jednu miestnosť.. tým pádom, by sa teplo z vnútra nestretávalo s veľkou zimou z vonku..(píšem to ako laik, ale celkom mi to dáva logiku a som rada, že nemusíme podrezávať, ani robiť injektáže a pod.....).
ja by som to asi dal aj podrezat pokial tam nemas izolaciu aj zaizolovat. Lebo ked to nespravis tak si budes hlavu buchat, ze si to neurobila.
mino2
11.11.09,08:01
Tak ja som riešil podobný problém s f. vasati. Prišiel chlapík so slečinkou a silou mocou mi tlačili ten prístroj. Ako chcel som do toho isť ale ked som videl to správanie tak u mna táto firma skončila. Obrátil som sa na Aquapol a uplná pohoda.Aj na agrači získali za ich výrobok zlatý kosák tak sa mi to zdalo doveryhodnejšie... Ked mi prístroj aplikovali tak najväčšia vlhkosť bola cca 20l vody v metri3. Teraz už je to po cca 2 rokoch ina okolo 5l m3. Tým ako nepropagujem tento sposob ale ja som spokojný. Jediné čo som spravil bolo obkopanie a nhodenie nopovej folie. Možno aj u mna funguje placebo efekt. Ako vravim ja som spokojný.
majsniarka
16.11.09,09:55
Pri pátraní po internete som naďabila na "odvlhčovače" vzduchu. tak sme jeden kúpili. je to síce taký mini, stál 44,-€...bála som sa kúpiť tie drahšie (150,-€ a hore), lebo ak by to nefungovalo.... takže mašinka beží od soboty, "naťahala" asi 2 dl vody, ale vlhkosť je stále 68%. keď otvorím okno, tak klesne pod 60% a ak zapnem aj ohrievač, tak vlhkosť klesá dokonca pod 40% a aj steny vyschýnajú - fľaky vyblednú. avšak ohrievač nemôže stále bežať, však sa nedoplatím elektriny... a tiež som teplomil, takže 14 stupňov v spálni mi nevyhovuje. ideálne by bolo, keby tam bola vysoká teplota a nízka vlhkosť...až ani neviem, či mám nechávať otvorené dvere, alebo spáľnu zavrieť, aby tam nešlo teplo z ostatných miestností a "nezrážalo" sa na stenách, ktoré sú studené....už fakt neviem.

kolegyne mi v práci povedali, že už dávnejšie mi veci páchnu potuchlinou....pekná hanba. skrine nemám kde premiestniť....
misomiso
16.11.09,14:42
Pri pátraní po internete som naďabila na "odvlhčovače" vzduchu. tak sme jeden kúpili. je to síce taký mini, stál 44,-€...bála som sa kúpiť tie drahšie (150,-€ a hore), lebo ak by to nefungovalo.... takže mašinka beží od soboty, "naťahala" asi 2 dl vody, ale vlhkosť je stále 68%. keď otvorím okno, tak klesne pod 60% a ak zapnem aj ohrievač, tak vlhkosť klesá dokonca pod 40% a aj steny vyschýnajú - fľaky vyblednú. avšak ohrievač nemôže stále bežať, však sa nedoplatím elektriny... a tiež som teplomil, takže 14 stupňov v spálni mi nevyhovuje. ideálne by bolo, keby tam bola vysoká teplota a nízka vlhkosť...až ani neviem, či mám nechávať otvorené dvere, alebo spáľnu zavrieť, aby tam nešlo teplo z ostatných miestností a "nezrážalo" sa na stenách, ktoré sú studené....už fakt neviem.

kolegyne mi v práci povedali, že už dávnejšie mi veci páchnu potuchlinou....pekná hanba. skrine nemám kde premiestniť....

A to na akom principe pracuje ten odvlhcovac, ked stal 44 EUR?

Ja mam kondenzacny za 260, paradne maka automaticky, za noc 5 l vody, nastavis vlhkost aku potrebujes a tu pekne drzi.
majsniarka
16.11.09,15:55
funguje na takom princípe, že ventilátorom nasáva vzduch, ktorý potom skvapaľňuje a "vysušený" vzduch zase vyfukuje...nedá sa tam nič nastaviť...veď pre to bol asi taký lacný...hovorím, bála som sa kúpiť drahý, lebo keby to nič nepomohlo, potom by som si len búchala hlavu...keby som vedela o niekom, kto to má,tak si to požičiam a vyskúšam, ak by to fungovalo, tak kúpim aj drahý odvlhčovač. to by bolo perfektné, keby tam bola vlhkosť len 50%.ale to by asi musel bežať stále, predpokladám, že keby som to vypla, vlhkosť stúpne a fľaky budú naspäť....
iv@n
16.11.09,22:34
Pri pátraní po internete som naďabila na "odvlhčovače" vzduchu. tak sme jeden kúpili. je to síce taký mini, stál 44,-€...bála som sa kúpiť tie drahšie (150,-€ a hore), lebo ak by to nefungovalo.... takže mašinka beží od soboty, "naťahala" asi 2 dl vody, ale vlhkosť je stále 68%. keď otvorím okno, tak klesne pod 60% a ak zapnem aj ohrievač, tak vlhkosť klesá dokonca pod 40% a aj steny vyschýnajú - fľaky vyblednú. avšak ohrievač nemôže stále bežať, však sa nedoplatím elektriny... a tiež som teplomil, takže 14 stupňov v spálni mi nevyhovuje. ideálne by bolo, keby tam bola vysoká teplota a nízka vlhkosť...až ani neviem, či mám nechávať otvorené dvere, alebo spáľnu zavrieť, aby tam nešlo teplo z ostatných miestností a "nezrážalo" sa na stenách, ktoré sú studené....už fakt neviem.
2 deci vody? to je úplne smiešne číslo ked si zoberieš že štvorčlenná rodina je počas dňa schopná predať aj 14l vody do svojho okolia. ak to chceš odvhlčiť odvlhčovačom, tak potrebuješ seriozny prístroj a nie hračky alebo ceresity.
ak je to vlhnutie steny spôsobené iba nadmernou vlhkosťou vzduchu, tak vonkajšie zateplenie steny pomôže. zvýši sa povrchová teplota steny vo vnútri, posunieš rosný bod do izolácie a tým pádom sa ti nebude zrážať na stene.
220870
17.11.09,04:56
2 deci vody? to je úplne smiešne číslo ked si zoberieš že štvorčlenná rodina je počas dňa schopná predať aj 14l vody do svojho okolia. ak to chceš odvhlčiť odvlhčovačom, tak potrebuješ seriozny prístroj a nie hračky alebo ceresity.
ak je to vlhnutie steny spôsobené iba nadmernou vlhkosťou vzduchu, tak vonkajšie zateplenie steny pomôže. zvýši sa povrchová teplota steny vo vnútri, posunieš rosný bod do izolácie a tým pádom sa ti nebude zrážať na stene.
Ešte som nevidel vlhké steny ,spôsobené iba nadmernou vlhkosťou vzduchu.Boli ste už niekedy v maštali plnej kráv?Vo vinárskej pivnici?Tam je takmer 100% vlhkosť vzduchu a žiadne pliesne.
Rosný bod sa v praxi na 100% nedá posunúť do izolácie .Rosný bod NIEJE bod 0°C.Je to bod cca do 15°C.
Žiadny odvlhčovač ani ten najlepší na svete nevyrieši konštrukčné chyby stavieb.Odvlhčovač je prístroj na vysušenie novostavieb!!! to jest priestorov kde sa nachádza veľké množstvo zabudovanej vody pri rýchlo výstavbe obytných priestorov.Ak si niekto myslí že tým bude sušiť zle prevedené stavebné konštrukcie tak sa hlboko mýli.
misomiso
17.11.09,10:07
funguje na takom princípe, že ventilátorom nasáva vzduch, ktorý potom skvapaľňuje a "vysušený" vzduch zase vyfukuje...nedá sa tam nič nastaviť...veď pre to bol asi taký lacný...hovorím, bála som sa kúpiť drahý, lebo keby to nič nepomohlo, potom by som si len búchala hlavu...keby som vedela o niekom, kto to má,tak si to požičiam a vyskúšam, ak by to fungovalo, tak kúpim aj drahý odvlhčovač. to by bolo perfektné, keby tam bola vlhkosť len 50%.ale to by asi musel bežať stále, predpokladám, že keby som to vypla, vlhkosť stúpne a fľaky budú naspäť....

Stale bezi iba ventilator amy mal pristroj moznost merat vlhkost vzduchu v miestnosti. Kompresor sa zapina, az ked vlhkost prekroci 3% nad stanovenu hranicu a vypina sa 3% pod touto hranicou.

Inak 260 EUR nie je drahy pristroj, tie domace sa pohybuju do 500 EUR, nad 500 su potom profi na vysusanie stavieb.
misomiso
17.11.09,10:11
Ešte som nevidel vlhké steny ,spôsobené iba nadmernou vlhkosťou vzduchu.Boli ste už niekedy v maštali plnej kráv?Vo vinárskej pivnici?Tam je takmer 100% vlhkosť vzduchu a žiadne pliesne.
Rosný bod sa v praxi na 100% nedá posunúť do izolácie .Rosný bod NIEJE bod 0°C.Je to bod cca do 15°C.
Žiadny odvlhčovač ani ten najlepší na svete nevyrieši konštrukčné chyby stavieb.Odvlhčovač je prístroj na vysušenie novostavieb!!! to jest priestorov kde sa nachádza veľké množstvo zabudovanej vody pri rýchlo výstavbe obytných priestorov.Ak si niekto myslí že tým bude sušiť zle prevedené stavebné konštrukcie tak sa hlboko mýli.

Ano, to mas pravdu, ked je vsetko urobene tak ako ma byt tak nic nekondenzuje. Hoci - ak byva v malom byte napr. rodina s malymi detmi, vari sa tam, perie a jedina moznost susenia bielizne je vo vnutri, tak sa asi tiez vyskytne moznost tvorenia plesni a potom by bol ten odvlhcovac na mieste - na obcasne pouzitie.

Ja som to dal do jedneho RD, kde robime teraz aj more procesy, no zaroven tam mam stroje, takze nechcem ist v ostatnych priestroroch nad 60% vlhkosti.

Samozrejme - tiez tam musime casom riesit vlhky suteren, tam by som tiez privital vase rady, asi na to zalozim samostatnu temu.
majsniarka
17.11.09,11:59
Ďakujem Vám všetkým za ochotu sa zapodievať mojím problémom. pokiaľ nevieme, z čoho tá vlhkosť vzniká, tak naozaj môžeme len skúšať. už som spomínala, zavolali sme si jedného páno, stavebného inžiniera, dlhoročného stavebného dozora (myslím, že by to mal byť odborník) a ten povedal, že je to kondenzačná vlhkosť, že máme tenké múry a že treba zatepliť od vonku....(stačí tú miestnosť, má 2 vonkajšie steny, jedna vnútorná, na tej nie sú žiadne fľaky a jedna stena je spoločná s garážou...). už neviem, mám zase niekoho zavolať, nech sa na to pozrie??? my sme ten dom nestavali, kúpili sme ho, táto miestnosť bola pôvodné letná kuchyňa a určite tam predtým tento problém nebol.inak, tam , kde je garáž, bola predtým maštaľ a v nej samozrejme nosnice,ktoré sme povyberali a podlahu zabetónovali...možno to spravilo aj to, ale čo mám teraz, rozbiť ten betón?? a robí sa to aj na dvoch ďalších stenách...
rozmýšľali sme aj nad sanačnou omietkou, ale v istom veľkoobchode so stavebninami začínajúcom na B... nám povedali, že účinok sa dá zaručiť, ak steny obijeme do tehly (v našom prípade do škvárobetónu, tehál, kameňa a bohvie, z čoho je tá stena)....toto môj muž robiť nechce....podrezávať tiež nechce, a vraj by sa to u nás ani nedalo...na jar to asi zateplíme, akeď to nepomôže, nakoniec asi skončíme pri injektáži...a ešte niečo, mne sa zdá, že sa tieto mokré fľaky robia na určitých miestach aj od vonku....:(
iv@n
17.11.09,18:12
Ešte som nevidel vlhké steny ,spôsobené iba nadmernou vlhkosťou vzduchu.Boli ste už niekedy v maštali plnej kráv?Vo vinárskej pivnici?Tam je takmer 100% vlhkosť vzduchu a žiadne pliesne.
Rosný bod sa v praxi na 100% nedá posunúť do izolácie .Rosný bod NIEJE bod 0°C.Je to bod cca do 15°C.
Žiadny odvlhčovač ani ten najlepší na svete nevyrieši konštrukčné chyby stavieb.Odvlhčovač je prístroj na vysušenie novostavieb!!! to jest priestorov kde sa nachádza veľké množstvo zabudovanej vody pri rýchlo výstavbe obytných priestorov.Ak si niekto myslí že tým bude sušiť zle prevedené stavebné konštrukcie tak sa hlboko mýli.
ja som teda plesnivých kravínov videl za mlada habakuk a vinoték taktiež.
podla teba rosný bod nie je 0C a je to bod cca do 15C. podla mňa je rosný bod teplota, pri ktorej je vzduch maximálne nasýtený vodnými parami, ak teplota klesne pod tento bod, nastáva kondenzácia. Vzduch za určitej teploty môže obsahovať iba určité množstvo vodných pár. Čím je teplota vzduchu vyššia, tým viac vlhkosti dokáže prijať. Ak sa vzduch začne ochladzovať, vodné pary začnú kondenzovať. Čiže sa nedá exaktne povedať že je to bod cca do 15C.
Tiež neviem prečo je ho nemožné posunúť v praxi do izolácie, ak mi to objasníš tak budem iba rád.
S tým že žiadny odvlhčovač nevyrieši konštrukčné chyby stavieb sa dá iba súhlasiť. vyriešiť nevyrieši, ale zmierniť následky môže. ak máš vlhkú stenu a nechceš podrezávať, tak je asi milšie pustiť odvlhčovač ako pozerať na to ako rastie pleseň.
220870
17.11.09,19:08
Súčiniteľ tep. vodivosti W(m.k)
EPS 50mm =0,041
EPS 70 mm =0,038
EPS 100mm =0,036
EPS 150mm= 0,035
EPS 200mm= 0,034
EPS 300mm= 0,033


Preto ,že by ste museli mať obvodové steny z 150mm betónu. zatepleného 300 mm polystyrénom.Zatepľovať hrubším polystyrénom ako 150mm je neekonomické a ak existuje problém rosného bodu pod polystyrénom hrubším ako 50 mm ( o čom pochybujem) tak hrúbkou polystyrénu to nikto nevyrieši.Ak by existoval problém rosného bodu tak úplne všetky tepelné izolácie (do jednej) z minerálnej vaty by boli do roka prežraté plesňou.Keďže nie sú ,tak strašenie rosným bodom je zbytočné ,na konštrukčne dobre postavených domoch problém rosného bodu neexistuje.Na chybných konštrukciach bude exitovať aj bez zateplenia.Ak by sa niečo podobné vyskytovalo tak domy zateplované pred 18 -rokmi 50 mm polystyrénom by to už dávno cítili.Problém je úplne niekde inde a volá sa nekvalitná práca ,najlepšie ak sa skombinuje s nevhodnými materiálmi.
ciners
17.11.09,19:47
Bacha pri tom odsavani vlhkosti na sliznicu dychacich ciest. 220870 suhlas, konstrukcne zavady treba riesit a nie odvlhcovac.
Jozef035
18.11.09,07:31
Súčiniteľ tep. vodivosti W(m.k)
EPS 50mm =0,041
EPS 70 mm =0,038
EPS 100mm =0,036
EPS 150mm= 0,035
EPS 200mm= 0,034
EPS 300mm= 0,033
To je ako čo :eek: Súčiniteľ tepelnej vodivosti nezávisí od hrúbky materiálu. Takže táto tabuľka je úplne mimo. Platí možno pre konkrétne výrobky z nejakého katalógu. Ale to sú rôzne polystyrény a nie rôzne hrúbky izolácie.
Ja som ešte nevidel vínnu pivnicu bez plesní :D Na ich tvorbu má zásadný vplyv práve vysoká relatívna vlhkosť vzduchu. Preto sa tvoria aj v saune, ktorá je aj dobre zaizolovaná, aj je tam teplúčko.
Ale miešajú sa tu hrušky s jablkami. Odvlhčovač a podrezávanie spolu absolútne nesúvisia. Ani injektáž nie. A do škvárobetónových tvárnic už vôbec nie. :eek:
majsniarka
18.11.09,09:19
Teraz možno "strelím capa" ako hovorievala moja starká, ale čo hovoríte na toto: (budem sa vyjadrovať laicky....) -steny natrieme hydrozoláciou, na podlahu pri stene a na celú stenu dáme nejakú ipu, ktorú potom horákom zatavíme a potom na všetky steny dáme porobetóny.tým by sa podľa mňa nedostala na steny zemná vlhkosť ......
lebo už rozmýšlam aj nad tým, či je to naozaj kondenzačná vlkosť....či to nie je zemná (mýli ma len jeden fľak, ktorý je uprostred steny, teda neťahá sa od spodu, tam je to suché- môže aj to byť zemná vlhkosť???
Čo by sa stalo, kebyže to urobíme s tou ipou a porobetónmi???
Jozef035
18.11.09,16:59
:eek::eek::eek::eek::eek:
iv@n
18.11.09,19:51
Čo by sa stalo, kebyže to urobíme s tou ipou a porobetónmi??? tak ti tam tá vlhkosť ostane a bude vzlínať dalej ak je to zo zeme. uzavretím zrušíš aj možnosť odparovania smerom do interiéru a bude ti degradovať stavebný materiál v stene.
musíš jednoznačne určiť či je to zo zeme kôli chýbajúcej hydroizolácii alebo skondenzovaná vzdušná vlhkosť.
iv@n
18.11.09,20:11
Súčiniteľ tep. vodivosti W(m.k)
EPS 50mm =0,041
EPS 70 mm =0,038
EPS 100mm =0,036
EPS 150mm= 0,035
EPS 200mm= 0,034
EPS 300mm= 0,033


Preto ,že by ste museli mať obvodové steny z 150mm betónu. zatepleného 300 mm polystyrénom.Zatepľovať hrubším polystyrénom ako 150mm je neekonomické a ak existuje problém rosného bodu pod polystyrénom hrubším ako 50 mm ( o čom pochybujem) tak hrúbkou polystyrénu to nikto nevyrieši.Ak by existoval problém rosného bodu tak úplne všetky tepelné izolácie (do jednej) z minerálnej vaty by boli do roka prežraté plesňou.Keďže nie sú ,tak strašenie rosným bodom je zbytočné ,na konštrukčne dobre postavených domoch problém rosného bodu neexistuje.Na chybných konštrukciach bude exitovať aj bez zateplenia.Ak by sa niečo podobné vyskytovalo tak domy zateplované pred 18 -rokmi 50 mm polystyrénom by to už dávno cítili.Problém je úplne niekde inde a volá sa nekvalitná práca ,najlepšie ak sa skombinuje s nevhodnými materiálmi.
neviem, to mala byť reakcia na môj príspevok? najprv si napísal trochu od veci o rosnom bode a teraz o súčiniteľovi tepelnej vodivosti. z tých odpovedí mám pocit, že v tom máš trochu guláš.
potom si napísal, že rosný bod sa nedá 100% posunúť do izolácie a v dalšom príspevku píšeš, že problém rosného bodu neexistuje lebo by boli všetky tepelné izolácie do roka prežraté plesňou. Ale preboha účelom zateplenia je okrem ekonomickej časti aj to, že posúvam rosný bod do izolácie a tým pádom mi na stene nedochádza ku kondenzácii, lebo zvyšujem zateplením jej povrchovú teplotu, čiže rosný bod posunutý zo steny do izolácie je jav žiadúci :)
a inak, zateplovači čo použili 50mm polyš pred 18 rokmi dosť často problémy majú. ide tam práve o ten blbý rosný bod. záleží už len na tom, aký vlhkostný režim majú v interiéri a či sa toho skondenzuje na stene dosť na to aby sa to prejavilo aj vizuálne.
Hop377
18.11.09,22:52
Mam dotaz...moze mi niekto vysvetlit, kde bol ten slavny rosny bod pred zateplenim? a kam sa posunie po zatepleni trebars 50mm EPS?.
220870
19.11.09,04:58
To je ako čo :eek: Súčiniteľ tepelnej vodivosti nezávisí od hrúbky materiálu. Takže táto tabuľka je úplne mimo. Platí možno pre konkrétne výrobky z nejakého katalógu. Ale to sú rôzne polystyrény a nie rôzne hrúbky izolácie.
Ja som ešte nevidel vínnu pivnicu bez plesní :D Na ich tvorbu má zásadný vplyv práve vysoká relatívna vlhkosť vzduchu. Preto sa tvoria aj v saune, ktorá je aj dobre zaizolovaná, aj je tam teplúčko.
Ale miešajú sa tu hrušky s jablkami. Odvlhčovač a podrezávanie spolu absolútne nesúvisia. Ani injektáž nie. A do škvárobetónových tvárnic už vôbec nie. :eek:
http://www.epssr.sk/index.php?id=6
220870
19.11.09,05:01
neviem, to mala byť reakcia na môj príspevok? najprv si napísal trochu od veci o rosnom bode a teraz o súčiniteľovi tepelnej vodivosti. z tých odpovedí mám pocit, že v tom máš trochu guláš.
potom si napísal, že rosný bod sa nedá 100% posunúť do izolácie a v dalšom príspevku píšeš, že problém rosného bodu neexistuje lebo by boli všetky tepelné izolácie do roka prežraté plesňou. Ale preboha účelom zateplenia je okrem ekonomickej časti aj to, že posúvam rosný bod do izolácie a tým pádom mi na stene nedochádza ku kondenzácii, lebo zvyšujem zateplením jej povrchovú teplotu, čiže rosný bod posunutý zo steny do izolácie je jav žiadúci :)
a inak, zateplovači čo použili 50mm polyš pred 18 rokmi dosť často problémy majú. ide tam práve o ten blbý rosný bod. záleží už len na tom, aký vlhkostný režim majú v interiéri a či sa toho skondenzuje na stene dosť na to aby sa to prejavilo aj vizuálne.
Takže podľa vás zvýšením hrúbky polystyrénu posuniete rosný bod do polystyrénu a v polystyréne sa bude zrážať voda ktorú vypotili múry?:D:D:D
Jozef035
19.11.09,07:52
220870 (http://www.porada.sk/member.php?u=37773) : Ešte raz. Súčiniteľ tepelnej vodivosti nezávísí od hrúbky materialu ale od materialialu samotného. Takže ak npr. EPS 50mm =0,041, potom EPS 100 mm z toho istého materiálu má lambdu zase len 0,041. Meter hrúbky toho istého polystyrénu má zase lambdu iba 0,041.
Ak má nejaký EPS300 lambdu 0,033, tak je to iný materiál ako ten EPS100.
Jozef035
19.11.09,07:54
Takže podľa vás zvýšením hrúbky polystyrénu posuniete rosný bod do polystyrénu a v polystyréne sa bude zrážať voda ktorú vypotili múry?:D:D:D
Nie rosný bod ale 0. Pri dostatočnej hrúbke izolácie.
ciners
19.11.09,09:02
220870 (http://www.porada.sk/member.php?u=37773) : Ešte raz. Súčiniteľ tepelnej vodivosti nezávísí od hrúbky materialu ale od materialialu samotného. Takže ak npr. EPS 50mm =0,041, potom EPS 100 mm z toho istého materiálu má lambdu zase len 0,041. Meter hrúbky toho istého polystyrénu má zase lambdu iba 0,041.
Ak má nejaký EPS300 lambdu 0,033, tak je to iný materiál ako ten EPS100.

Pri polystyrene pri inych hrubkach moze byt trosku rozdiel v suciniteli teplotnej vodivosti ako pise 220870 pretoze za ucelom pevnosti polystyrenu sa meni jeho objemova hmotnost, nepatrne,ale meni a tym aj sucinitel tepelnej vodivosti.
V tabulke od 220870 jasne vidno, ze sucinitel teplotnej vodivosti sa zmensuje s hrubkou polystyrenu, cim sa zmensuje aj jeho "hutnost", pretoze vacsie hrubky potrebuju mensiu pevnost na to,aby sa pri praci nelamali.
K rosnemu bodu pomlcim, dristy,dristy a este raz dristy, treba citat aj ostatne temy a nevysmievat sa....X-krat som to tam popisal,co vsetko sa posudzuje pri kondenzacii-povrchova teplota, rocna bilancia vodnych. Ziadny rosny bod sa niekam do steny nezatlaca, to musi kompelxne vyhovovat poziadavkam STN 730540(keby to niekoho zaujimalo,tam to najdete)
Jozef035
19.11.09,11:54
Veď o tom píšem. Rôzne polystyrény, rôzne súčinitele. Tabuľka platí pre konkrétne polystyrénové platne. Keď kúpiš polystyrén iného výrobcu, môže mať iné hodnoty. Takže tá tabuľka je irelevantná. Podstatná je hodnota R rsp. U.
Elena Brindzová
19.11.09,12:34
Dobrý deň.
My bývame v tehlovom byte na prízemí. Pod nami je bývalá kotolňa, ktorá je momentálne prázdna. Každý byt má vlastné kúrenie. Pred dvomi rokmi sme vymenili okná za plastové. Teraz v lete sme prerábali jadro. Je postavené z Ytongu, sieťka atď. Od októbra sa neviem zbaviť vlhka a plesne. Skúšala som aj ceresit, ale ten pomôže na chvíľu. Vetrám skoro stále a vlhko je vždy. Už si neviem poradiť a chcem odstrániť príčinu len neviem akú. Mám stále zarosené okná a mokré kúty v izbách. Poraďte mi čo môže byť príčina. Po výmene okien som pleseň nemala až teraz po stavbe jadra.

Ďakujem
ciners
19.11.09,12:40
Dobrý deň.
My bývame v tehlovom byte na prízemí. Pod nami je bývalá kotolňa, ktorá je momentálne prázdna. Každý byt má vlastné kúrenie. Pred dvomi rokmi sme vymenili okná za plastové. Teraz v lete sme prerábali jadro. Je postavené z Ytongu, sieťka atď. Od októbra sa neviem zbaviť vlhka a plesne. Skúšala som aj ceresit, ale ten pomôže na chvíľu. Vetrám skoro stále a vlhko je vždy. Už si neviem poradiť a chcem odstrániť príčinu len neviem akú. Mám stále zarosené okná a mokré kúty v izbách. Poraďte mi čo môže byť príčina. Po výmene okien som pleseň nemala až teraz po stavbe jadra.

Ďakujem

Aj ste zateplovali?
Elena Brindzová
19.11.09,13:26
Nie nezatepľovali sme. Iba sme vyhodili umakartové jadro.
Elena Brindzová
19.11.09,13:29
A ešte sme namiesto elektrického kúrenia urobili plynové.
ciners
19.11.09,13:45
Treba zateplit. Zvisena vlhkost a nizka povrchova teplota stien. Toto je jedna z najcastejsich chyb, vymena okien a nezateplit. Obalovy plast treba riesit komplexne,inak sa to takto vypomsti.
chandler
19.11.09,14:37
ked ste nemali problem po vymene okna minulu zimu az teraz po vymene jadra, tak je to pravdepodobne z omietok a na buduci rok to uz bude ok. kupte si ten stroj na odvlhcovanie ak je to velmi zle.
zateplenie by pomohlo na tie steny, ale nie na okna.
Jozef035
19.11.09,14:38
No nebude to také jednoduché asi. Podobný problém sa vyskytuje aj v zateplených bytoch ak je vysoká relatívna vlhkosť vzduchu. A ak je to tehla 45 cm, tak teraz nie su teploty aby to malo kondenzovať aj keď to nie je zateplené. Takže problém je pravdepodobne vo vysokej vlhkosti vzduchu. Nie je tam vlhko? Ak áno tak prečo?
Z Ytongu a tenkovrstvých omietok nemôže byť žiadna zabudovaná vlhkosť od leta.
ciners
19.11.09,14:53
Tie 2 roky by tam nevadili, plesne tak rok vydrzia. Poznam aj take stare domy,kde jeden rok vymaluju,druhy sa tesia a na dalsi maju plesne a to iste dookola. Z vymeny jadra si neviem predstavit tolko vlhkosti, zda sa mi to nerealne. Bolo by to treba vidiet, pani by mohla nejake fotky pridat :)
majsniarka
19.11.09,17:03
Ešte raz Vám všetkým ďakujem za Vaše názory a rady. už to nechám tak, aj tak s tým teraz nič nespravíme... niekdy v marci - apríli zateplíme.všetci ste písali o polystyréne, no môj muž hovorí, že to bude zateplovať sklennou vatou...takže ozvem sa o pol roka, ako sme dopadli;)
Elena Brindzová
19.11.09,18:16
Skúsim vlozit fotky. Je tu hrozne vlhký vzduch, niekedy mám pocit, ze aj oblečenie je vlhké. A vetranie nepomáha. Trošku pomohol Ceresit, len tam potrebujem často tie tabletky, ktoré nie sú lacné.
Ten byt je rohový. Tri steny sú vonkajšie, čize chladné a kotolňa pod bytom je tiez nevykurovaná. Pleseň je len na vonkajších stenách bytu na vnútorných vôbec. Najviac plesne sa robí pri podlahe okolo rúrok na kúrenie, ktoré sú medené a sú tak 10 - 15cm od podlahy. Tie rúrky sú nové vzhľadom k tomu , ze kúrenie sme robili tie len toho roku.
ciners
19.11.09,18:46
Skúste merat teplotu v strede miestnosti a pri stene a napiste kolko ste namerali. Tam bude asi dost "chladno"
iv@n
19.11.09,20:53
Takže podľa vás zvýšením hrúbky polystyrénu posuniete rosný bod do polystyrénu a v polystyréne sa bude zrážať voda ktorú vypotili múry?:D:D:D
to som akože niekde napísal s tým potením? nejak to nevidím. smiať by sa dalo skôr nad tými bludmi o rosnom bode a súčiniteli tepelnej vodivosti, čo si tu napísal ty :D:D:D
v jednom príspevku tvrdíš, že sa nedá posunúť rosný bod do izolácie a potom napríklad v tvojom blogovom príspevku nájdem vety "Sklenná vata má jednu obrovskú nevýhodu je nasiakavá na vodu.A to je jej najväčší problém.Totižto rosný bod sa takmer vždy nachádza niekde v nej" alebo "neposunie sa rosný bod hlbšie do izolácie?".
tak ako teda je to s tým rosným bodom v izolácii, je tam alebo tam nie je beťár jeden? :D alebo tam je len pri vate a pri polyši nie? :D
ciners
19.11.09,20:58
Ludia kaslite na to, tuna cakam,kym pani zo Spiskeho Podhradia da dalsie info a budem sa musiet k tomu preklikavat cez niekolko stran hadania :( A pravdu mam aj tak ja, tak naco sa hadate :D
jojkoz
20.11.09,05:54
Rosny bod je teplota pri ktorej kondenzuje voda.

Priklad (vymyusleny nechce sa mi to pocitat) vnutri 20 st.C vonku 0 st.C vlhkost vnutri 70% vonku 90 %.

Povedzme ze rosny bod vyjde na teplotu 12,5 st.C

No a podla izolacie zalezi kde sa nachadza tento bod ( miesto kde je 12,5 st C a menej samozrejme )

1. Ak je niekde na vnutornom povrchu muriva ( tepelny most ...) takto vidime hned - lebo to tam zacne vlhnut pripadne pri dlhsom posobeni vlhka aj plesniviet

2. Ak je tato teplota ( v resp. rosny bod) v murive - tak cast vlhkosti ktoru pohltilo murivo sa skondenzuje v nom a vlhne zvnutra.

3. Ak je takato teplota ( rosn. bod) az v izolacii a ta je nenasiakava - cize neobsahuje ziadnu alebo len min. vlhkost - tak nema co kondenzovat .....


Toto je ale len VYMYSLENY priklad pri urcitych teplotach a vlhkostiach - Tie sa samozrejme pocas roka s teplotami a vlhkostami ( a nieco maju do cinenia aj parcialne tlaky ...) menia.
Ide len o to ako je to v dosledku celeho roka - ci skondenzovana voda v murive sa dokaze cez leto odparit .... ;)
ciners
20.11.09,08:03
Takto to s tou kondenzaciou nefunguje, to by si totalne nebral do uvahy difuznu skladbu.
jojkoz
20.11.09,08:40
Takto to s tou kondenzaciou nefunguje, to by si totalne nebral do uvahy difuznu skladbu.

To sa rad necham poucit - pretoze co viem tak cez steny ide AZ 4 % percenta vlhkosti.

Mimo ine patrilo to hlavne ku kontaktnemu zatepleniu EPS ktore sa pouziva v drvivej vacsine pripadov.
ciners
20.11.09,08:49
V nejakej teme je to tu napisane, ako sa pri tom celom posudeni postupuje a ako to funguje. Vlhkost v percentach je relativna,prislucha k danej teplote, takze ak je v stene bod ,kde je aj 0 stupnov Celsia, este neznamena, ze tam bude kondenzovat vodna para, pretoze relativna vlhkost a s tym spojene tlaky ciastocne nasytenych vodnych par mozu byt mensie ako tlaky nasytenych vodnych par. A potom nie je nejaky rosny bod v stene, tam je cela oblast,kde kondenzuje vodna para. Dalej sa posudi, ci toto skondenzovane mnozstvo nepresahuje hodnotu,ktora sa ma rocne odparit. Neviem, ak si z fachu, nerad by som ta poucoval, ak nie si a zaujima ta to, tak v pohode :)
airwolf
20.11.09,21:15
p.Brindzová, príčinou zarosených okien a mokrých kútov v izbách je prílišná vlhkosť v miestnostiach a zároveň nízka povrchová teplota na uvedených stenách. Je to výsledok viacerých vecí:
1.výmena okien = oproti starým oknám sa výrazne zredukovala možnosť úniku prebytočnej vlkosti cez špáry okien,okolo rámov, resp.popod parapet + sa výrazne znížilo množstvo priamych tepelných ziskov kvôli novým izolačným sklám + mierne sa tiež zmenšila plocha zasklenia kvôli hrubším rámom u nových okien.
2.po výmene kúrenia ste určite začali kvôli úspore menej kúriť, čo zase znižuje povrchovú teplotu stien a zvyšuje pravdepodobnosť kondenzácie.
3."stále vetranie" nie je optimálne, lebo opäť viac vychladnú steny a výmena vzduchu je pomalá a neúplná. Treba vetrať nárazovo, dokorán a krátko(v zime stačí 1-2 minúty), cez deň,keď je slnko. Radšej nie keď je hmla alebo inverzia. Aspoň 2-3x denne.
4.stavebná vlhkosť pri prestavbe jadra sa odvetrala ešte v lete, to že sa to prejavilo teraz v októbri súvisí skôr s tohtoročnou sychravou jeseňou, s málom slnka a vysokou vlhkosťou.
5.stav čiastočne zhoršilo aj ukončenie prevádzky kotolne, kde určite výrazne klesla teplota. Skúste prípadne presadiť, aby sa tam aj naďalej aspoň temperovalo.
Čo môžte spraviť: ako prvé je potrebné zvýšiť teplotu miestností, aby sa znížila relatívna vlkosť, čiže budete musieť bohužiaľ zámerne trvale prekurovať miestnosti, aby sa steny oteplili a obschli. Odporúčam ďalej odstrániť zdroje väčšej vlhkosti: veľké množstvá kvetov, nesušiť prádlo v interiéri, zabezpečiť nútené odsávanie pár z kúpelne a kuchyne priamo do exteriéru. Odtiahnuť nábytok a dekoračky od roh.kútov, aby neblokovali prúdenie vzduchu. Následne by bolo optimálne aplikovať na steny termokeramický náter, ktorý ďalej výrazne zredukuje vplyv konštrukčných tepelných mostov (chladné rohy a kúty), v zime potlačí navĺhanie muriva a tým zvýši jeho schopnosť akumulovať teplo, a zrovnomerní rozvrstvenie teplôt v miestnosti počas vykurovania (teplota pri podlahe sa zvýší, pod stropom klesne).
Plánované zateplenie fasády by len zvýšilo vlhkostnú nepriepustnosť plášťa budovy a znížilo jeho priamu tepelno-akumulačnú schopnosť, čo v praxi veľmi často nevykompenzuje ani zateplením dosiahnutá zvýšená teplota obvod.steny. Kombinácia: tehlová bytovka+polystyrén je z tohto hľadiska(skoršieho alebo neskoršieho výskytu plesní) asi tá "najsmrtelnejšia".
Budete radi,ak dostanete pod kontrolu aspoň to, čo napáchali okná. Držím palce
iv@n
20.11.09,21:54
Následne by bolo optimálne aplikovať na steny termokeramický náter, ktorý ďalej výrazne zredukuje vplyv konštrukčných tepelných mostov (chladné rohy a kúty), v zime potlačí navĺhanie muriva a tým zvýši jeho schopnosť akumulovať teplo, a zrovnomerní rozvrstvenie teplôt v miestnosti počas vykurovania (teplota pri podlahe sa zvýší, pod stropom klesne).
Plánované zateplenie fasády by len zvýšilo vlhkostnú nepriepustnosť plášťa budovy a znížilo jeho priamu tepelno-akumulačnú schopnosť
už len chýba link na predajcu termoshieldu :)
pozerám že tu je to aj škoda čítať, nieto sa ešte nejakými radami aj riadiť. aj sa už bojím spýtať, že ako sa zateplením zníži priama tepelno-akumulačná schopnosť tej obvodovej steny a či je aj nejaká nepriama tepelno-akumulačná schopnosť.
petervi
21.11.09,06:43
A za najvacsiu blbost pokladam tuto vetu -> "teplota pri podlahe sa zvýší, pod stropom klesne".<- To uz bude asi aj nahrada za podlahove kurenie.
AndrejG
22.11.09,01:37
aj sa už bojím spýtať, že ako sa zateplením zníži priama tepelno-akumulačná schopnosť tej obvodovej steny a či je aj nejaká nepriama tepelno-akumulačná schopnosť.

Existencia fyzikalnych zakonov sa potlaca priamo umerne navysujucej sa marze a naopak. :D
ludo_centrum
22.11.09,08:42
A za najvacsiu blbost pokladam tuto vetu -> "teplota pri podlahe sa zvýší, pod stropom klesne".<- To uz bude asi aj nahrada za podlahove kurenie.

Myslím, že mal na mysli to, že termokeramický náter zaistí to, že bude teplo odrazené smerom nadol. Čiže sa zníži teplotný rozdiel medzi podlahou a stropom.
To je efekt infračervených žiaričov s keramickými telesami, ktoré keď sa nahrievajú ohňom, tak žiaria teplo (niečo ako slnko vo veľkej stručnosti).
To znamená, že teplo nesúpa len hore, ale je posielané pomocou infračerveného žiarenia do priestoru. A neporušujú sa tým žiadne fyzikálne zákony.

A skutočne nie som zástancom žiadnych drahých ani neviem akých riešení.
Elena Brindzová
23.11.09,06:29
Dobrý deň .
Merala som teplotu v strede miestnosti a na kraji pri vonkajšej stene a rozdiel je 1 stupeň. V byte je vlhko a ešte musím sušiť prádlo na radiátoroch, lebo nemáme sušiareň a vonku mi prádlo nevyschne. V tie dni keď suším prádlo tak je na stenách vidieť také mokré fľaky. Postupne to v priebehu pár dní vyschne. Ale v jednom kúte v rohu izbe je mokro stále. Skúšam byt prekurovať a trochu začína ustupovať pleseň okolo rúrok na vykurovanie, ale steny sú vlhké stále.
Elena Brindzová
23.11.09,06:42
p.Brindzová, príčinou zarosených okien a mokrých kútov v izbách je prílišná vlhkosť v miestnostiach a zároveň nízka povrchová teplota na uvedených stenách. Je to výsledok viacerých vecí:
1.výmena okien = oproti starým oknám sa výrazne zredukovala možnosť úniku prebytočnej vlkosti cez špáry okien,okolo rámov, resp.popod parapet + sa výrazne znížilo množstvo priamych tepelných ziskov kvôli novým izolačným sklám + mierne sa tiež zmenšila plocha zasklenia kvôli hrubším rámom u nových okien.
2.po výmene kúrenia ste určite začali kvôli úspore menej kúriť, čo zase znižuje povrchovú teplotu stien a zvyšuje pravdepodobnosť kondenzácie.
3."stále vetranie" nie je optimálne, lebo opäť viac vychladnú steny a výmena vzduchu je pomalá a neúplná. Treba vetrať nárazovo, dokorán a krátko(v zime stačí 1-2 minúty), cez deň,keď je slnko. Radšej nie keď je hmla alebo inverzia. Aspoň 2-3x denne.
4.stavebná vlhkosť pri prestavbe jadra sa odvetrala ešte v lete, to že sa to prejavilo teraz v októbri súvisí skôr s tohtoročnou sychravou jeseňou, s málom slnka a vysokou vlhkosťou.
5.stav čiastočne zhoršilo aj ukončenie prevádzky kotolne, kde určite výrazne klesla teplota. Skúste prípadne presadiť, aby sa tam aj naďalej aspoň temperovalo.
Čo môžte spraviť: ako prvé je potrebné zvýšiť teplotu miestností, aby sa znížila relatívna vlkosť, čiže budete musieť bohužiaľ zámerne trvale prekurovať miestnosti, aby sa steny oteplili a obschli. Odporúčam ďalej odstrániť zdroje väčšej vlhkosti: veľké množstvá kvetov, nesušiť prádlo v interiéri, zabezpečiť nútené odsávanie pár z kúpelne a kuchyne priamo do exteriéru. Odtiahnuť nábytok a dekoračky od roh.kútov, aby neblokovali prúdenie vzduchu. Následne by bolo optimálne aplikovať na steny termokeramický náter, ktorý ďalej výrazne zredukuje vplyv konštrukčných tepelných mostov (chladné rohy a kúty), v zime potlačí navĺhanie muriva a tým zvýši jeho schopnosť akumulovať teplo, a zrovnomerní rozvrstvenie teplôt v miestnosti počas vykurovania (teplota pri podlahe sa zvýší, pod stropom klesne).
Plánované zateplenie fasády by len zvýšilo vlhkostnú nepriepustnosť plášťa budovy a znížilo jeho priamu tepelno-akumulačnú schopnosť, čo v praxi veľmi často nevykompenzuje ani zateplením dosiahnutá zvýšená teplota obvod.steny. Kombinácia: tehlová bytovka+polystyrén je z tohto hľadiska(skoršieho alebo neskoršieho výskytu plesní) asi tá "najsmrtelnejšia".
Budete radi,ak dostanete pod kontrolu aspoň to, čo napáchali okná. Držím palce


Po výmene kúrenia je u nás oveľa teplejšie ako bolo predtým. Elektrické kúrenie bolo veľmi slabé a bolo nám stále zima.
Skúsim vetrať nárazovo. Možno na tom niečo bude.
Prevádzka kotolne sa zrušila pred 10 rokmi. Každý má vlastné kúrenie a kotolňa sa nedá temperovať, lebo tam už nieje žiaden kotol a nič iné. Je to prázdna miestnosť.
Zateplenie zvonka neplánujeme, lebo vlastníci bytov nechcú. Niektorý majú zateplené zvnútra.
iv@n
23.11.09,18:48
Dobrý deň .
Merala som teplotu v strede miestnosti a na kraji pri vonkajšej stene a rozdiel je 1 stupeň. V byte je vlhko a ešte musím sušiť prádlo na radiátoroch, lebo nemáme sušiareň a vonku mi prádlo nevyschne. V tie dni keď suším prádlo tak je na stenách vidieť také mokré fľaky. Postupne to v priebehu pár dní vyschne. Ale v jednom kúte v rohu izbe je mokro stále. Skúšam byt prekurovať a trochu začína ustupovať pleseň okolo rúrok na vykurovanie, ale steny sú vlhké stále.
na sušenie prádla odporúčam sušičku. investícia 300-400€ a vlhkosť nejde do celého bytu ale do kondezačnej nádobky. my perieme kôli malej dcérke prakticky stále a vlhkosť je do 60%. tým sušením na radiatoroch si robíte z bytu daždový prales, jedna várka je ako by ste vyliala na stenu 2-3l vody.
hurkar1
10.12.09,15:09
táto rada je možno pravdivá v premočenej močaristej pôde, so silnými "spodnými prúdmi" vody. Nopová fólia sa dáva pre odvetranie základu a kombinuje sa s drenážou, ktorá odvádza vodu od dna základu preč


Odpoviem vám otazkou.Ako chcete odvlhčiť základ domu zo strany interiéru.Ak by ste sa aj tak pustili do odizolovania základu nopovou fóliou z interiéru ako chcete základ odizolovať zospodu? Veď je to vyložená hovadina.Tým že tam tú nop fol dáte opriete o základ vytvoríte vode doslova zlatú cestu k základom domu.Ak by som si aj vzal za príklad že máte ideálne rovno urobený základ domu( na starších domoch vysoko nepravdepodobné) a tú fóliu opriete o základ prisypete hlinou tak medzi základom a tou fóliou vám vznikne aká taká medzera .A ak máte mokrý pozemok alebo veľa povrchovej vody tak tá medzera medzi základom a nopovou foliou sa vám bude plniť práve tou vodou ktorej sa chcete zbaviť.Poznám z mojej praxe 5 prípadov keď sa snažili pomocou fólie dostať vodu od základov, vždy dosiahli presný opak.
atramka
20.02.10,16:09
....má niekto skúsenosti s použitím prípravku Dampex, na vlhké rohy v miestnosti ?? Zaberá to????
220870
20.02.10,18:35
táto rada je možno pravdivá v premočenej močaristej pôde, so silnými "spodnými prúdmi" vody. Nopová fólia sa dáva pre odvetranie základu a kombinuje sa s drenážou, ktorá odvádza vodu od dna základu preč
Na čo je dobrý súchý betón zálkladov?:confused:
Jozef035
22.02.10,06:22
....má niekto skúsenosti s použitím prípravku Dampex, na vlhké rohy v miestnosti ?? Zaberá to????
Nezaberá.
Jediné čo to môže dokázať je obmedzenie tvorby plesní. Vlhnutiu zabrániť nemôže.
ono79
29.04.10,05:26
Asi ti ten zázrak dali dolu hlavou a vodu ti ťahá hore namiesto dolu :D
Nedajú sa mi vkladať linky.
ww.sysifos.cz/files/Zpravodaj-1-2006.pdf

tak a teraz je to tu. už máme vysušený dom. Ale nik nevie čím to je. Oni tvrdia že prístrojom rezonátora, my že kúrením, vetraním, oddrenažovaním, odizolovaním, výmenou strechy, opravou komínov a opätovným vetraním.... tak som sa bol poradiť na Technickej univerzite v Košiciach na katedre stavebnej fyziky ohľadom vlkosti konštrukcií. Tak ma temer vysmiali. pomenovali to obyčajným šarlatánstvom. Je preukázateľné, že rezonátor funguje.... no pri tých úpravách čo boli doporučené a nami určite aj bez doporučenia vykonané, tak sa nedá percentuálne vyjadriť čo akými percentami prispelo k vysušeniu. čo je horšie a to už až tak nesúvisí s tým samotným vysušovaním, že firma prestala s nami komunikovať a ich postupy nie sú v súlade so stanoveným harmonogramom vykonania prác. Nekomunikujú, skôr len vyčkávajú. Zmluva bola napísana tak lišiacky, že ak by sme podali žalobu k obsahu, je to viac menej prehratý boj. čo sa týka samotného výrobku, mienim a už som začal komunikovať so (chcem) združením spotrebiteľov, slovenskou obchodnou inšpekciou, časopis QUARK a Technická univerzita. Ak by som to mal zhrnúť, peniaze od firmy nedostanem, pretože svoje si splnili VYSUŠILI!!!!

Ale týmto by som chcel aspoň iných vystríhať, že ak by sa s týmto stretli aby si určite dali tú námahu a vyjednali si lepšie podmienky zmluvy, presné počiatočné merania nie karbidovou metódou(zastaralá a nepresná metóda zisťovania vlhkosti v murive), privolali stavbárov na prvé merania, navštívili tak veľmi firmou spomínané už vysušené domy a kostoly na Slovensku, prípadne aj RD, aj keĎ neviem či nejaké sú. Komunikovali s firmou výlučne písomnou formou, lebo je to teraz problém dokázať, čo kto kedy povedal a hlavne urobil. :mee:

Pomohlo by možno, aby sa ozvali aj iní, ktorí majú negatívne skúsenosti s takýmito firmami, aby bolo možné podať viacero podaní. Jeden najskôr nebude mať možnosť čosi poriešiť. Totiž sú znalci a znalci. Niektorí to pripúšťajú, že to v teoretickej rovine funguje. No popísať aké možné vplyvy na vysušenie vplývajú, čo všetko môže ovplyvniť sušenie a dobu sušenia, to sú otázniky, na ktoré je ťažká odpoveď. Podľa toho ako súdnictvo funguje, prikláňajú sa skôr k obsahu a presnému petitu veci. Teda nezohľadňujú prípadné možné odchylky ...

Smola... :o
lapejko
29.04.10,19:54
Na čo je dobrý súchý betón zálkladov?:confused:
U nás v ílovej zemi mokrý základ tlačí vodu do muriva, keďže ako izolácia medzi základom a murivom je zväčša papierová lepenka so smolou, takže kvalitné odvodnenie je viac ako nevyhnutné.
bebikamt
24.05.10,03:14
prosim o radu .Kupili sme stary 54 rocny dom .opravili to je vybetonovali stare podlahy ,zaterlili strop ,vymenili okna za plastove .Stahovali sme sa vlete ale ked zacala zima ,zacala pre mna nocna mora .Zacali nam plesniet rohy .Steny a nabytok .Novu postel sme museli po roku vyhodit ,skrine mi tak poplesneli ze zadne dosky sme museli nahradit novymi a to nehovorim o pradle co som musela kazde 2 tyzne prepierat .som zufala pomozte mi .Mam 2 male deti a bojim sa aby z toho neochoreli .Dakujem za radu.
220870
24.05.10,03:24
Na radu ja to málo popísané.Čo ste presne prerábali aké materiály ste požili.Skúste tu prerábku popísať čo najviac.
Jozef035
24.05.10,05:45
No čo asi :D Zabetónovali podlahy bez tepelnej izolácie, strop zateplili zospodu, dali plastové okná, fasádu nezateplili. Múry boli mokré ale to len preto, že sa tam predtým nekúrilo. Takže s tým nerobili nič, to zmizne keď sa zakúri. Staré omietky sa nechcelo oškrabávať, tak na steny šupli sieťku s lepidlom.
Soráč ale cez internet ťažko daný problém vyriešiš. Navyše tu je podobných tém XY.
bebikamt
24.05.10,15:53
Stare omietky sme dali az na tehlu , natiahli sietku a stierku ,na strop sme dali isover, neaku foliu a sadrokarton .Podlahy boli parkety tak sme ich vybrali a urobili vanicku z izolaciou . Zaliali 5 cm beton a na vrch plavacku .
220870
24.05.10,16:09
Zrejme to nestihlo vyschnúť.Taký betón schne zhruba 5 týždňov cez leto.Priamo na tehlové murivo ste natiahli lepidlo?To by mohol byť ten " kameň úrazu". Akú máte fasádu?Máte na stenách mokré "mapy",alebo len tú plieseň? s čím ste maľovali, akú presne ste použili omietku ,stierku,penetrácie?Nieje foto?
bebikamt
25.05.10,02:57
Na vyschnutie to malo dost casu toto bola 2 zima a ten isty problem .Pitala som sa manzela a on mi povedal ze stare omietky sa zoskrabali len kde tu co som bola prekvapena a na ne natiahli bawkleber a sietku .Dom este nieje zatepleny a uvazujeme .Kupila som si vlhkomer a v izbach mam tak 68 p.vlchkosti .Ked prikurime tak vlhkost ide dolu no neda sa stale kurit aj v maji .Ale ta vhkost sa obiavuje aj v tedy ked sme prestali kurit a nechali sme otvorene okno steny schli .Mapy su .Zo stropu je 20 cm pas ,rohy mokre no proste hruza .Teraz to vyschlo ak tak fotto poslem .
220870
25.05.10,03:13
Foto.Čím viac tým lepšie.na 220870@post.sk.Aj exteriér.
Jozef035
25.05.10,05:18
Napísal som to ako fejtón a ono je to pravda :eek:

A - Lepidlo a sieťka zalepili steny. Je to ako igelit na stenu. Nepomôže už ani zateplenie zvonku.
B - Dtto na strope
C - Podlahy bez tepelnej izolácie zákonite musia kondenzovať
D - Do toho všetkého plastové okná

Keby niekto chcel pestovať plesne tak spraví presne také úpravy ako ste urobili vy.
topinambur
25.05.10,08:53
Dobry den, momentalne tiez prerabame 55 - rocny dom, a chystame podobne "akcie" - sme v procese opravy a samozrejme, teraz mame este priestor na to, aby sme sa vyhli niecomu, co nie je zle.

Jozef035, ak to vsetko nie je dobre, ako sa to ma urobit?

Dakujem za odpoved
jojkoz
25.05.10,09:15
Dobry den, momentalne tiez prerabame 55 - rocny dom, a chystame podobne "akcie" - sme v procese opravy a samozrejme, teraz mame este priestor na to, aby sme sa vyhli niecomu, co nie je zle.

Jozef035, ak to vsetko nie je dobre, ako sa to ma urobit?

Dakujem za odpoved

VETRAT ! - najlepsie nutene napr. Rekuperaciou.
Jozef035
25.05.10,10:35
Jozef035, ak to vsetko nie je dobre, ako sa to ma urobit?
Dakujem za odpoved

Ako som napísal. Presne naopak ako spravila bebikamt.
- Podlahy zatepliť, min. 6cm izolácia.
- Stropy zatepliť zhora, nikdy nie zvnútra.
- 55 ročný dom zaizolovať aj proti zemnej vlhkosti. Ak múry nie sú vlhké, tak časom po zateplení budú. Ak sú "preto že sa nekúrilo", tak to je blbosť a suché po rekonštrukcii nebudú.
- Na steny nesmie ísť žiadne lepidlo. Ak sa musí dávať sieťka, tak iba na praskliny. Ak na celú stenu, tak lepidlo musí byť paropriepustné. Ale nikdy to nebude tak paropriepustné ako bez lepidla. Ak sa steny zalepia zvnútra, tak akokoľvek zaizolovaný dom bude plesnivieť.
- Zatepliť zvonku fasádu
Vetranie je samozrejmosť, ale nerieši príčinu. V podstate v danom prípade ani dôsledok.
topinambur
25.05.10,10:54
Ako som napísal. Presne naopak ako spravila bebikamt.
- Podlahy zatepliť, min. 6cm izolácia.
- Stropy zatepliť zhora, nikdy nie zvnútra.
- 55 ročný dom zaizolovať aj proti zemnej vlhkosti. Ak múry nie sú vlhké, tak časom po zateplení budú. Ak sú "preto že sa nekúrilo", tak to je blbosť a suché po rekonštrukcii nebudú.
- Na steny nesmie ísť žiadne lepidlo. Ak sa musí dávať sieťka, tak iba na praskliny. Ak na celú stenu, tak lepidlo musí byť paropriepustné. Ale nikdy to nebude tak paropriepustné ako bez lepidla. Ak sa steny zalepia zvnútra, tak akokoľvek zaizolovaný dom bude plesnivieť.
- Zatepliť zvonku fasádu
Vetranie je samozrejmosť, ale nerieši príčinu. V podstate v danom prípade ani dôsledok.
Ďakujem za odpoveď.

Ale ešte k bodu č. 4 - na steny nesmie ísť žiadne lepidlo....

Ako to teda urobiť? Na pôvodných stenách boli tapety, tie sme dali dole. Ako to opraviť, aby to vyzeralo dobre a zaroven aby to neplesnivelo? Ostatne podmienky su alebo budu splnene (tepelna izolacia v podlahe, strop zatepleny zvonku, izolacia proti zemnej vlhkosti, casom vonkajsie zateplenie ...)
ono79
25.05.10,11:11
Ďakujem za odpoveď.

Ale ešte k bodu č. 4 - na steny nesmie ísť žiadne lepidlo....

Ako to teda urobiť? Na pôvodných stenách boli tapety, tie sme dali dole. Ako to opraviť, aby to vyzeralo dobre a zaroven aby to neplesnivelo? Ostatne podmienky su alebo budu splnene (tepelna izolacia v podlahe, strop zatepleny zvonku, izolacia proti zemnej vlhkosti, casom vonkajsie zateplenie ...)

chcem sa opýtať, aké hrubé múry má dom? my máme niekde 50 až 60 cm a zatepľovať sme nezatepľovali. Ani sa neodporúča. A z akého materiálu je postavený dom? aj to by mohlo pomôcť. my sme opravovali dom (vaľok, pieskovec) a vlastne ešte budeme čosi opravovať. Dali sme dolu omietky. Tam kde sme dali celé dole, tak nie sú žiadne problémy. Tam, kde sme dali len problémové časti dolu a napájali sme nové (piesok, cement, vápno, voda) a navrh pucovka sa teraz po 1 roku ukazujú trhliny a praskliny. to mienim nechať ešte teraz tak, aby sa toho ukázalo viac ak vôbec. Potom to mienim opraviť. No s lepidlom sme si dali pokoj. Len na novej stene (vnútorná priečka) lepidlo a sieťka a na to omietka. ale keď už radíte, tak čo na steny z vonku? Dal som dolu 95% starých omietok, cez omietníky som nahodil novú vakovku a teraz neviem, či do lepidla dom z vonku ako to má sused a na to škrabanú, alebo dáme pucovku, čo je trošku problém, lebo pri nej sa môžu ukázať nerovnosti na veľkých plochách. :rolleyes:
topinambur
25.05.10,11:37
Dom je postaveny z betonu - prizemie ma hrubsie steny, cca. 50 cm, poschodie je zo skvarobetonu, steny su hrube 40-45 cm.
Vnutorne priecky su z tehal, ale to asi nie je relevantne.

Super, ze ste sa podelili so skusenostami, v tychto chvilach je to pre mna velka pomoc.
iv@n
25.05.10,11:49
Napísal som to ako fejtón a ono je to pravda :eek:

A - Lepidlo a sieťka zalepili steny. Je to ako igelit na stenu. Nepomôže už ani zateplenie zvonku.
B - Dtto na strope
C - Podlahy bez tepelnej izolácie zákonite musia kondenzovať
D - Do toho všetkého plastové okná

Keby niekto chcel pestovať plesne tak spraví presne také úpravy ako ste urobili vy.
ja to mám podobne a neplesnie a nevlhne nič. na fasáde 10cm polystyrén, na strope z povalovej strany 35cm, vo vnútri lepidlo/sieťka/stierka. sokel je zateplený ale podlaha bohužiaľ nie. je to tak 5 rokov a zatiaľ nič nevlhne. vnútorná vlhkosť sa pohybuje okolo 55%.
220870
25.05.10,16:30
Napísal som to ako fejtón a ono je to pravda :eek:

A - Lepidlo a sieťka zalepili steny. Je to ako igelit na stenu. Nepomôže už ani zateplenie zvonku.
B - Dtto na strope
C - Podlahy bez tepelnej izolácie zákonite musia kondenzovať
D - Do toho všetkého plastové okná

Keby niekto chcel pestovať plesne tak spraví presne také úpravy ako ste urobili vy.
A nezmysel:mad:
B nezmysel:mad:
C nezmysel:mad:
D nezmysel:mad:
Jozef035
26.05.10,07:45
A nezmysel:mad:
B nezmysel:mad:
C nezmysel:mad:
D nezmysel:mad:

:eek::eek::eek::eek: Tak to aj vyzerá keď radia takí odborníci.
Stačí si naštudovať základné fyzikálne zákony.
Difúzny odpor musí narastať smerom von - Takže zákonite treba zatepliť zvnútra a na steny nacápať lepidlo.
Pri dosiahnutí teploty rosného bodu dochádza ku kondenzácii vodných pár. - Takže treba zabezpečiť nízku teplotu konštrukcií a vysokú relatívnu vlhkosť vzduchu aby ku kondenzácii nedochádzalo.
- Tepelný odpor konštrukcie klasá so zvyšujúcou sa vlhkosťou - tak steny netreba izolovať. Veď sa bude kúriť. Prinajhoršom sa potom zateplí fasáda. Potom to už vlhnúť nebude.
Na Slovensku je každý odborník. Hlavne na stavebníctvo. Tak to aj vyzerá.
bebikamt
26.05.10,08:52
Tak teda co mam teraz robit_?Teraz kazda rada draha .Zoskrabat stierky a co potom_?.Mame ten sadrokarton zhodit a zateplit z vrchu?Nanovo izolovat podlahy?Vsetko to boli vyhodene peniaze ale musime to dat neako do poriatku .My sa tomu nerozumieme a takych co nam to robili ...fuserov je vela ...spolieham sa na vas .Co mi poradite to spravim .Plakat nad rozliatym mliekom nema vyznam .Takze poradaci co ako prve odporucate?
Jozef035
26.05.10,09:03
Zhodiť polystyrén a zatepliť strop zhora v každom prípade. Podlahy zatepliť a škrabať omietky už nie je také bezbolestné. Ale minimálne zatepliť podlahy by to chcelo. Treba zavolať niekoho, kto tomu rozumie. Nech vám aj logicky zdôvodní svoj návrh riešenia, aby to nebol nejaký samaritán. Cez internet to nevyriešite.
bebikamt
26.05.10,09:28
zatepleny strop mame 2 izbach tak to nebude taky problem a zateplit podlahy ....to je izolovat a dat polistiren?
Jozef035
26.05.10,09:39
Áno. Ale podlahy sú iba časť problému. Od PC to nikto nevyrieši.
bebikamt
26.05.10,09:59
dobre zavolam neakeho odbornika a potom napisem co mi odporucil .....moze byt
bebikamt
31.05.10,04:26
Bol u nas pan a jeho vyjadrenie je .Podrezat dom lebo tahaju mury ,vlhkost muru nameral 60 per.Zhodit strop lebo nad stropom je deka z betonu a tam to kondezuje.A zateplit z vonka lebo satam vytvaraju tepelne mosty,steny su studene .To bola rada od odbornika .Tak co vy na to.Hadam to bol chlap co vie poradit.
220870
31.05.10,16:48
Podrezať múry k tomu sa nedokážem vyjadriť musel by som to vidieť,ale existuje aj niečo ako sanačné omietky alebo je možné že na vašom dome sa vlhkosť do muriva prenáša cez omietku tak ako na priloženej fotgrafii.Ak je strop dobre urobený tak sa tam nemôže zrážať kondenz,ak je urobený zle tak sa to musí opraviť.Zateplenie schvalujem ale až potom čo sa vyriešia predošlé problémy dom sa musí nechať vyschnúť.Ak sa nevyriešia a neodstránia tak zateplenie sú vyhodené peniaze.
ludmilla
23.07.10,09:42
Podrezať múry k tomu sa nedokážem vyjadriť musel by som to vidieť,ale existuje aj niečo ako sanačné omietky alebo je možné že na vašom dome sa vlhkosť do muriva prenáša cez omietku tak ako na priloženej fotgrafii.Ak je strop dobre urobený tak sa tam nemôže zrážať kondenz,ak je urobený zle tak sa to musí opraviť.Zateplenie schvalujem ale až potom čo sa vyriešia predošlé problémy dom sa musí nechať vyschnúť.Ak sa nevyriešia a neodstránia tak zateplenie sú vyhodené peniaze.

My robíme práve teraz sanačné omietky v pivniciach, kde nám vlhnú steny (betónové základy).
usvitlv@azet.sk
27.07.10,07:37
S manzelom pre velku vlhost stien az do vysky 50cm uvazujeme nad podrezavanim.Vie my niekto poradit firmu s ktorou bol maximalne spokojny.Bojime sa,ze do toho vrazime prachy aby to neodflakli.Jedna pani u nas si to dala robit,no nepomohlo.Dakujem
andiablo
27.07.10,10:29
S manzelom pre velku vlhost stien az do vysky 50cm uvazujeme nad podrezavanim.Vie my niekto poradit firmu s ktorou bol maximalne spokojny.Bojime sa,ze do toho vrazime prachy aby to neodflakli.Jedna pani u nas si to dala robit,no nepomohlo.Dakujem
najlepšie je keď ti príde nejaký odborník a pozrie prečo ti to vlhne aby si nedopadla ako suseda. Niekedy je podrezávanie neúčinné pokiaľ sa neodstaví zdroj vlhkosti
marleau
27.07.10,12:35
S manzelom pre velku vlhost stien az do vysky 50cm uvazujeme nad podrezavanim.Vie my niekto poradit firmu s ktorou bol maximalne spokojny.Bojime sa,ze do toho vrazime prachy aby to neodflakli.Jedna pani u nas si to dala robit,no nepomohlo.Dakujem
V našom rodičovskom dome máme problém tiež s vlhkosťou.Keďže poznám príčinu vlhkosti,snažím sa odtrániť ju,nie jej následky.Dom je v zemi a základy ani steny nie sú zaizolované.Tak či sa to našim páči alebo nie,jediným riešením je odkopať okolo domu,oddrenážovať a napokon zaizolovať.Zatiaľ sa im to nepáči,tak nič nerobím.Vlhne ďalej.
topinambur
09.09.10,08:45
Dobry den,

opravujem horne poschodie na dome (50 rokov - z tehly). Nevieme sa rozhodnut, co mame robit. Na stenach boli tapety, tie sme dali dole, steny umyli vodou a nasledne vodou s mazlavym mydlom...stena je malovana latexovou farbou. Chceli by sme natiahnut nove stierky, ale ta latexova farba sa neda odstranit...ak chceme nove stierky, musime ju odstranit? Omietka je povodna, len taka obycajna, ako sa robili pred 50 rokmi (teda bez cementu, ako mi bolo povedane), ale drzi. Ak by sme to aj nasietkovali a potom vystierkovali, bolo by to dobre riesenie, alebo sa radsej vyhnut lepidlu a sietkam?
andiablo
09.09.10,14:35
no pokiaľ je tam latexová farba tak to dať dole. Latex nepije vodu a mám obavu, že nová omietka by sa ti na tom dobre neujala. A starú omietku daj dole. Je to pracnejšie ale keď už to robíš tak naporiadok aby si za pár rokov nerobil znova.
hydrogeolog
09.09.10,14:55
18 stupnov kebyze mam doma tak zamrznem :)
220870
09.09.10,16:13
Dobry den,

opravujem horne poschodie na dome (50 rokov - z tehly). Nevieme sa rozhodnut, co mame robit. Na stenach boli tapety, tie sme dali dole, steny umyli vodou a nasledne vodou s mazlavym mydlom...stena je malovana latexovou farbou. Chceli by sme natiahnut nove stierky, ale ta latexova farba sa neda odstranit...ak chceme nove stierky, musime ju odstranit? Omietka je povodna, len taka obycajna, ako sa robili pred 50 rokmi (teda bez cementu, ako mi bolo povedane), ale drzi. Ak by sme to aj nasietkovali a potom vystierkovali, bolo by to dobre riesenie, alebo sa radsej vyhnut lepidlu a sietkam?
Treba to vyskúšať na pár metroch.Naschvál natiahnuť väčšiu vrstvu stierky dve tri vrstvy na seba.Steny ak tá latex farba drží tak ju môžete doškriabať nieje nutné ju dať dole celú.
marek7777
31.10.10,06:43
Hlavný tepelný problém starých budov bol vyriešený ,
nový problém sa objavil. V nových a rekonštruovaných
stavbách je vetranie nedostatočné alebo dokonca celkom
absentuje. Čerstvý vzduch nemôže viac vstúpiť dovnútra
a zákonite spôsobuje priamo viditeľné problémy: kvalita
vzduchu sa zníži a prebytok vlhkosti kondenzuje
na najchladnejších častiach obydlia.
Preto je nutné znovu vytvoriť otvory a obnoviť cirkuláciu
vzduchu v obydlí. Pre vyriešenie problémov musíme vytvoriť
stabilné prúdenie vzduchu podľa potrieb.
Čerstvý vzduch bude privádzaný cez najmenej
znečistené (obývacie) miestnosti a znečistený
(opotrebovaný) vzduch musí byť odsatý cez takzvané
mokré (technické) miestnosti.
Kroky sú nasledovné:
- umiestniť prívodné štrbiny do obytných miestností
na zabezpečenie prívodu vzduchu do obydlia,
- zaistiť prúdenie vzduchu vo vnútri obydlia
dostatočnou medzerou pod dverami, resp. otvormi
v spodnej časti dverí,
- v technických miestnostiach (kuchyňa, kúpeľňa
a WC) umiestniť odsávacie mriežky napojené cez
horizontálne/vertikálne potrubie na ventilátor.
Tieto zabezpečia odsatie znečisteného vzduchu
(vzduch môže vstúpiť do obytných miestností len
preto, lebo je odsávaný z technických miestností).
Technológia reagujúca na vlhkosť sa používa v prívodných štrbinách, ako
aj v odsávacích mriežkach, ktoré sú citlivé na vlhkosť. Prívodné štrbiny
sa umiestňujú v obytných miestnostiach (obývačka, spálňa, detská
izba,...), odsávacie mriežky zas v takzvaných technických miestnostiach
(kuchyňa, kúpeľňa a WC).
V tomto prípade je ventilátor umiestnený priamo v obydlí. Tento spôsob je samozrejme vhodný aj pre samostatné domy či byty. Umiestnenie
ventilátora vo vnútri poskytuje výhody priameho prístupu k nemu, čo je výhodou pre jeho údržbu. Tak výmena vzduchu v obydlí je zabezpečená ventilátorom . Pri nútenom vetraní riadenom relatívnou vlhkosťou je vzduch odsávaný cez odsávacie mriežky
z technických miestností, čím iniciuje výmenu vzduchu v obydlí. Na vlhkosť reagujúce prívodné štrbiny sú potom schopné distribuovať čerstvý
vzduch podľa potrieb v každej miestnosti. Odsávacie mriežky reagujúce na vlhkosť/detekciu prítomnosti umožňujú distribuovať dostupný prietok
vzduchu generovaný ventilátorom podľa potrieb každej technickej miestnosti. Takto miestnosti s vyššími požiadavkami na čerstvý vzduch disponujú
väčším tlakom a prietokom vzduchu ako prázdne (neobývané) miestnosti.
marleau
31.10.10,21:21
Pokiaľ sa dá,robiť prievan.
fenixtrade
19.11.10,16:13
ak ste este nevyriesili dany problem s vlhkostou ozvite sa mi, poradim
fenixtrade
19.11.10,16:27
ak ste este nevyriesili dany problem s vlhkostou ozvite sa mi, poradim
Aja912
24.11.10,10:11
možete mi poradiť kde sa dá kúpiť taký bytový vlhkomer? Hľadám na nete a zatiaľ som nič nenašla :-(
220870
24.11.10,10:25
možete mi poradiť kde sa dá kúpiť taký bytový vlhkomer? Hľadám na nete a zatiaľ som nič nenašla :-(
V Tescu,Kauflande,Baumaxe,Hypernove a vo veľa ,veľa ďalších obchodoch.
Aja912
24.11.10,10:26
no taká múdra som aj ja :-). Ja som skôr myslela nejaký kamenný obchod a nič také som nenašla
Wlady
24.11.10,10:30
možete mi poradiť kde sa dá kúpiť taký bytový vlhkomer? Hľadám na nete a zatiaľ som nič nenašla :-(

A coo google? napr..:
http://www.celzius.sk/digitalne-vlhkomery
fenixtrade
24.11.10,10:33
možete mi poradiť kde sa dá kúpiť taký bytový vlhkomer? Hľadám na nete a zatiaľ som nič nenašla :-(

staci ist do NAY od 10 € aj s teplomerom
Aja912
24.11.10,10:36
skúsim pozrieť, ďakujem
andiablo
24.11.10,11:09
Llívia
24.11.10,11:36
možete mi poradiť kde sa dá kúpiť taký bytový vlhkomer? Hľadám na nete a zatiaľ som nič nenašla :-(
Neviem, či sa bežne predávajú aj len samostatné vlhkomery. Často je vlhkomer súčasťou meteostaníc. Máme dve, každá však meria inak. Rozdiel je 5 - 10 %, čo je dosť, takže tá spoľahlivosť asi nie je bohvieaká.:(
goromir
26.05.11,20:45
50 ročný dom? Tak to je asi tak životnosť tej papierovej lepenky, čo sa používala ako hydroizolácia. To nebude stavebná vlhkosť. Zavolajte si radšej profesionálnu firmu, ktorá vám zadarmo urobí diagnostiku a aspoň budete vedieť na čom ste, napr. AQUASTOP
220870
27.05.11,03:22
50 ročný dom? Tak to je asi tak životnosť tej papierovej lepenky, čo sa používala ako hydroizolácia. To nebude stavebná vlhkosť. Zavolajte si radšej profesionálnu firmu, ktorá vám zadarmo urobí diagnostiku a aspoň budete vedieť na čom ste, napr. AQUASTOP
aqastop je čo? reklama podvod alebo nebodaj vydrží dlhšie ako 15-20 rokov aj to len pri dokonalej 100% práci čo sa pri tejto technológii prakticky nedá dosiahnúť.
lubko6394
27.05.11,05:34
50 ročný dom? Tak to je asi tak životnosť tej papierovej lepenky, čo sa používala ako hydroizolácia. To nebude stavebná vlhkosť. Zavolajte si radšej profesionálnu firmu, ktorá vám zadarmo urobí diagnostiku a aspoň budete vedieť na čom ste, napr. AQUASTOP


Aha naraz vo veľa témach sa objavuje zázrak dodávaný firmou z Toplolčian a ešte tie rady dáva pod jedným nickom. Totálna reklama !!!:D:D:D
goromir
27.05.11,06:22
AQUASTOP nie je Woodoo. Je to firma, ktorá sa zaoberá sanáciou budov. Nie je z Topoľčian ale z Chynorian. Jej výhodou je, že sa nezameriava na jednu sanačnú metódu, ktorú sa vám snaží predať ale má v portfóliu skoro všetky a teda individuálne na každý objekt projektuje tú najvhodnejšiu. Reklama je každý príspevok, kde sa uvádza značka a tých je tu teda príliš na to, aby sme sa tvárili, že ju tu nemáme. Dúfam, že môžem aj ja prezentovať svoje skúsenosti, keďže mi sanovali 400 ročný dom, pôvodne hospodárska budova a po dvoch rokoch pri kvalitnom vetraní mám príjemný užívateľský štandard.
lubko6394
27.05.11,07:09
AQUASTOP nie je Woodoo. Je to firma, ktorá sa zaoberá sanáciou budov. Nie je z Topoľčian ale z Chynorian. Jej výhodou je, že sa nezameriava na jednu sanačnú metódu, ktorú sa vám snaží predať ale má v portfóliu skoro všetky a teda individuálne na každý objekt projektuje tú najvhodnejšiu. Reklama je každý príspevok, kde sa uvádza značka a tých je tu teda príliš na to, aby sme sa tvárili, že ju tu nemáme. Dúfam, že môžem aj ja prezentovať svoje skúsenosti, keďže mi sanovali 400 ročný dom, pôvodne hospodárska budova a po dvoch rokoch pri kvalitnom vetraní mám príjemný užívateľský štandard.

Tak pardón. Ked som to gúgloval, tak mi ostalo v pamäti, že odo mňa za kopcom a namiesto motoráčika som uviedol pivo. A nie je to firma, ale súkromník a podľa www asi začína s internetovým obchodom, lebo tam ešte ani nemá IČO a ani DIČO. A ked si tak spokojný zákazník prečo reaguješ na staré témy z roku 2010 a viacnásobne. Ved keby to bolo tak, tak by si asi reagoval na novopoloženú otázku.:D:D
Llívia
27.05.11,11:10
Keďže sa zaoberám touto problematikou, tak je prirodzené, že reagujem na príspevky s touto problematikou. ...

Reagoval si takto:

50 ročný dom? Tak to je asi tak životnosť tej papierovej lepenky, čo sa používala ako hydroizolácia. To nebude stavebná vlhkosť. Zavolajte si radšej profesionálnu firmu, ktorá vám zadarmo urobí diagnostiku a aspoň budete vedieť na čom ste, napr. AQUASTOP
Z tohto ani srnka netuší, na koho a na ktorý príspevok si reagoval, koho problém sa snažíš vyriešiť, pretože si necitoval žiadny príspevok. :rolleyes:
220870
27.05.11,16:51
Úplne nezaracujem aqastopy ale tie sanácie majú pár chybičiek krásy.Nieje všetko zlato čo sa bliští.
Llívia
29.05.11,11:59
Goromir, vy musíte byť s tou firmou strašne spokojný, keď kvôli tomu, aby ste sa s nami podelili o Vaše vynikajúce skúsenosti, ste zase na Poradu niečo napísali po takmer roku :rolleyes:a týka sa jej skoro polovica Vašich príspevkov.:rolleyes:

PS: Skvelý návod pre ostatných poraďákov: chcete prezentovať svoju firmu/činnosť, spraviť si zadarmo reklamu na Porade? Jednoduché riešenie: nájdite témy (nevadí, že už sú zapadnuté prachom), ktoré sa týkajú vašej činnosti, píšte do nich príspevky, v ktorých vychválite vami ponúkané produkty/služby a potom sa dušujte, že to nie je reklama, ale že to máte také dobré skúsenosti, že sa o ne musíte podeliť aj s ostatnými.:cool: