lujza.j
17.10.10,19:59
výborné recepty sú v téme Bábovky:)
DanielaSL
17.10.10,18:07
Andrejka toto sa stalo aj mne..na prvý raz krása...na druhý raz katastrofa prilepená vo forme. Odvtedy ju nepoužívam a pečiem v starej klasickej podedenej po babke.
durisovad
20.10.10,08:43
Mile poradacky, nemate nahodou niektora recept na vyrobu hroznoveho octu? Citala som, ze je ovela chutnejsi a zdravsi ako klasicky ocot z obchodu, ale nikde som nevedela vygooglit jeho vyrobu, len predajcov je ako maku. Urodilo sa nam take male kysle hrozno a snad by sa dalo pouzit na vyrobu octu.
bef
20.10.10,08:53
Mile poradacky, nemate nahodou niektora recept na vyrobu hroznoveho octu? Citala som, ze je ovela chutnejsi a zdravsi ako klasicky ocot z obchodu, ale nikde som nevedela vygooglit jeho vyrobu, len predajcov je ako maku. Urodilo sa nam take male kysle hrozno a snad by sa dalo pouzit na vyrobu octu.

Skús si dať vyhľadať "výroba vinného octu" a nájdeš veľa postupov na výrobu.

Pekný deň :)
durisovad
20.10.10,09:00
Nasla som toto :http://bistro.florentyna.cz/2009/03/02/kysele-hrozny/
http://www.vomfass-prague.cz/cz/katalog/octy/2.html
ale ja som myslela, ci nahodou niekto taky ocot nerobil a ako sa to podarilo.
osky
20.10.10,18:26
hubata,aj ja som uvazovala nad baklavou-ale mala som na to malo orechov.
a to co opisujes ty,take podobne som skusala robit a skoncilo to v kosi.ale je fakt,ze som to nepotierala maslom-skratka to cesto je tak suche,potrebovalo by dacim navlhcit.
skusim to nabuduce podla teba.dik za radu.;)

tak po roznych uvahach som si povedala,ze tto s tym cestom este nevzdam a dnes som vymyslela takyto kolac:

falosna strudla z Yufky.

potrebujeme:

1 balenie cesta Yufka-to je 12 platov tenulinkeho strudloveho cesta,ja to kupujem v rakusku v Zielpunkte

maslo
zavarane hrusky/mozu byt i jablka,alebo marhule,ci broskyne/
mlete orechy
praskovy cukor
tvaroh vymiesany
1 maly jogurt-moze byt i ochuteny

-ruru prehrejeme cca na 180 stupnov
-hrusky/alebo iny duzinaty,nie velmi mäkky kompot/ scedime na site,stavu si odchytime do nejakej nadoby.
-hrusky nakrajame na drobnejsie kusky,alebo na platky-ale nie na tenko!!!
-1 tvaroh,1 jogurt ,praskovy cukor a trochu vody vymiesame do hladkej masy,ktora musi mat redsiu konzistenciu,nie vsak tekutu!!
-pekac si poriadne vymazeme maslom
-nan ulozime po jednom 3 platky cesta-opatrne,cesto sa trha,ale to nevadi,moze sa ponadpajat,pri peceni sa to zceli.
-cesto potrieme hojne hruskovou stavou, pomocou mastenicky tak ,aby zmäklo-nie vsak aby sa celkom rozleptalo!!!
-posypeme hojne mletymi orechmi a praskovym cukrom
-znova ulozime 3 platy cesta a popotierame hruskovou stavou
-na to nanesieme cely tvarohovy obsah a rozotrieme rovnomerne po povrchu
-polozime dalsie 3 platy cesta a znova potrieme hruskovou stavou
-na to rozhrnieme rovnomerne kusky hruskoveho kompotu a pokryjeme poslednymi 3 platmi cesta-znova potrieme poriadne hruskovou stavou.
-trocha masla si dame stopit a popotierame nim cely povrch kolaca
-ked aj vrchna vrstva cesta zmäkne,kolac pokrajame na rovnomerne kusky
-potom este trochu ,s mierou,popolievame prebytocnou kompotovou stavou cely kolac-stavu ale nemusime za kazdu cenu minut!!!!
- vlozime do predhriatej rury a pecieme do zlatista v strede rury.
-hotovy kolac vytiahneme a prikryjeme utierkou,aby vdychol paru do seba
-zostane tak sice chrumkavy,ale aj mäkky
-pred podavanim:
treba ho este raz po rezoch prebehnut nozom,aby sa pooddelovali jednotlive kusky,rovnako i okolo krajov,ak je prilepeny o pekac. pri vyberani z pekaca ho treba odspodu nozom podrezat-popodoberat,potom sa pekne vybera a neostane prilepene cesto na pekaci.
je ozaj velmi dobry,netreba ho ani posypat navrchu cukrom.
hubatá
20.10.10,20:11
Jááj aká si ty šikulka - porozmýšľaľa si a nič nevyšlo nazmar. Môžeš byť príkladom pre našu vládu !!!
IngridMedve
25.10.10,16:15
Dobry den, rada by som sa opytala na Vase skusenosti s varenim zahusteneho sladeneho mlieka - Salka. Uvarene Salko pouzivam na plnenie kolacikov a tort tzv. karamelovym kremom. Avsak pri uvareni Salka mi niekedy toto nezhustne, je riedke a nedaju sa z takto "uvareneho" Salka robit plnky, su potom riedke. Salko varim min. 2 hod, doplnam vodu, aby bola plechovka zaliata vodou pocas celej doby varenia. Viete mi niekto poradit, ako zarucene uvarit huste Salko a nemat stres z toho, ci tento krat zhustne alebo nezhustne Salko po uvareni a nasledne aky bude potom krem? Dakujem za Vase rady :-)
jackguelina
25.10.10,17:00
Dobry den, rada by som sa opytala na Vase skusenosti s varenim zahusteneho sladeneho mlieka - Salka. Uvarene Salko pouzivam na plnenie kolacikov a tort tzv. karamelovym kremom. Avsak pri uvareni Salka mi niekedy toto nezhustne, je riedke a nedaju sa z takto "uvareneho" Salka robit plnky, su potom riedke. Salko varim min. 2 hod, doplnam vodu, aby bola plechovka zaliata vodou pocas celej doby varenia. Viete mi niekto poradit, ako zarucene uvarit huste Salko a nemat stres z toho, ci tento krat zhustne alebo nezhustne Salko po uvareni a nasledne aky bude potom krem? Dakujem za Vase rady :-)

Ja ti poradím toľko,že SALKO musí byť sladené.Keď kúpiš nesladené,určite nezhutne.Mne sladené SALKO vždy po 2 hod.varení vo vodnom kúpeli zhustne.
lujza.j
25.10.10,19:54
salco je salco sladké zahustené mlieko, tatra mlieko je zahustené nesladené mlieko.pokiaľ si pamätám tak salco bolo vždy len sladké:)alebo sa niečo zmenilo?ja som to tak varievala do domáceho "bejlisu":)
jackguelina
25.10.10,20:17
salco je salco sladké zahustené mlieko, tatra mlieko je zahustené nesladené mlieko.pokiaľ si pamätám tak salco bolo vždy len sladké:)alebo sa niečo zmenilo?ja som to tak varievala do domáceho "bejlisu":)
Ja poznám tieto zahustené mlieka aj sladené aj nesladené práve preto,že raz som si nevšimla ,čo je na konzerve napísané,lebo som to brala automaticky,že musí byť sladené.Ale ,keď mi po 2 hodinách varenia ostalo riedke,všimla som si že je nesladené.Preto mám túto skúsenosť.
Marína
25.10.10,20:33
Dobry den, rada by som sa opytala na Vase skusenosti s varenim zahusteneho sladeneho mlieka - Salka. Uvarene Salko pouzivam na plnenie kolacikov a tort tzv. karamelovym kremom. Avsak pri uvareni Salka mi niekedy toto nezhustne, je riedke a nedaju sa z takto "uvareneho" Salka robit plnky, su potom riedke. Salko varim min. 2 hod, doplnam vodu, aby bola plechovka zaliata vodou pocas celej doby varenia. Viete mi niekto poradit, ako zarucene uvarit huste Salko a nemat stres z toho, ci tento krat zhustne alebo nezhustne Salko po uvareni a nasledne aky bude potom krem? Dakujem za Vase rady :-)
Aj mne sa to raz stalo, asi v mlieku bolo málo cukru, ten síce skaramelizoval ale hmota ostala riedka. V tom prípade si urob karamelový likér, možno ti bude chutiť viac ako krém.;) Je ozaj výborný, stačí rozmixovať cca 1/2 litra umu, podľa toho, aký sladký chceš, s jedným skaramelizovaným mliekom. Toť vsjo.:) Je to mňamota, to mi ver.;)
mati111
28.10.10,07:56
Dobry den, mam dilemu ci KUSKUS je to iste co TARHONA?
magno
28.10.10,08:04
Aj mne sa to raz stalo, asi v mlieku bolo málo cukru, ten síce skaramelizoval ale hmota ostala riedka. V tom prípade si urob karamelový likér, možno ti bude chutiť viac ako krém.;) Je ozaj výborný, stačí rozmixovať cca 1/2 litra umu, podľa toho, aký sladký chceš, s jedným skaramelizovaným mliekom. Toť vsjo.:) Je to mňamota, to mi ver.;)

:) super tip,obcas mam tiez ten problem,ale teraz to mozno uvitam....;)
buchač
28.10.10,08:14
Dobry den, mam dilemu ci KUSKUS je to iste co TARHONA?

Tarhoňa (z maď. tarhonya) alebo slovenská ryža je cestovina pripravená z hladkej múky a vajec, ktoré sa po zamiesení strúha alebo krája nadrobno a nechá vyschnúť. Suché kúsky majú veľkosť a tvar zrniek ryže alebo obilia.

Co je to kuskus (arab. kaskasa)

Jedná se o druh těstovin.
Je vyroben z tvrdozrnné pšenice, která se nejdříve zpracovává na krupici a poté se zpracovaná do drobných kuliček. Ty jsou poté napařovány a vysušeny.
Gabhus
28.10.10,08:25
Doplním Juraja, kuskus dostať väčšinou v obchodoch so zdravými potravinami a na balíčku zvykne byť napísaný aj spôsob prípravy. Osobne mi to chutí.:)
Daniela
28.10.10,12:30
Pre mňa je hnusny. Myslím ten kuskus.
AlaNR
28.10.10,13:09
Doplním Juraja, kuskus dostať väčšinou v obchodoch so zdravými potravinami a na balíčku zvykne byť napísaný aj spôsob prípravy. Osobne mi to chutí.:)

Ja ho robím presne podľa návodu na sáčiku tak, že odmeriam množstvo na mililitre a zalejem dvojnásobkom vriacej vody. Nechám cca 10 minút pod pokrievkou "napučať" s pridaním 1 lyžičky vegety , potom pridám zo dve lyžičky obyčajného masla.
Najviac mi to chutí ku jedlám so šťavou. Väčšinou ho robím vtedy, keď sa mi nechce robiť ryžu, lebo je to rýchlejšie
andreaS
28.10.10,13:50
kuskus - milujem tuto potravinu... akurat ze asi kupujem iny druh ako AlaNR... lebo ten "moj" staci zaliat rovnakym mnozstvom vody... t.j. pre seba mam odmerane mnozstvo 130ml kuskus-u a tolko isto vody... pripravujem ho chutovo neutralne - osolim a pridam trosku oleja... zakryjem alobalom a za chvilocku je hotovy, napucany... "nacuchram" vidlickou a mozem podavat ;) mojmu muzovi nechuti... ja sa ho neviem dojest a ideal hlavne s omackami... nasiakne ju doseba a ja sa oblizujem aj za usami :D ... chystam sa vyskusat aj sladke variacie s kuskus-om...

salko a varenie - nasi chodievaju sem-tam na nakup potravin do polska a mama naposledy uplnou nahodou kupila uz takuto hotovu zmes... je to asi 2-3x take balenie ako nase salko, v plechovke... a uz skaramelizovane... keby som nevidela balenie tak neuverim, ze to neni prevarene salko... mama robieva plnku do torty zo salka a teraz ma ulahcenu pracu ;)
lujza.j
28.10.10,15:20
Aj mne sa to raz stalo, asi v mlieku bolo málo cukru, ten síce skaramelizoval ale hmota ostala riedka. V tom prípade si urob karamelový likér, možno ti bude chutiť viac ako krém.;) Je ozaj výborný, stačí rozmixovať cca 1/2 litra umu, podľa toho, aký sladký chceš, s jedným skaramelizovaným mliekom. Toť vsjo.:) Je to mňamota, to mi ver.;)
mimotemyalebo 2 salká uvariť na karamel 2h, 1 vanilkový cukor, 1 poliev. lyž. medu, 1 čajov. lyžička nescafé, + 1/2l rumu alebo koňaku, všetko rozmixovať a precediť = domáci "bejlis";) toto je tiež riadna mňamka, tiež mi môžeš veriť:D
osky
28.10.10,17:50
kuskus - milujem tuto potravinu... akurat ze asi kupujem iny druh ako AlaNR... lebo ten "moj" staci zaliat rovnakym mnozstvom vody... t.j. pre seba mam odmerane mnozstvo 130ml kuskus-u a tolko isto vody... pripravujem ho chutovo neutralne - osolim a pridam trosku oleja... zakryjem alobalom a za chvilocku je hotovy, napucany... "nacuchram" vidlickou a mozem podavat ;) mojmu muzovi nechuti... ja sa ho neviem dojest a ideal hlavne s omackami... nasiakne ju doseba a ja sa oblizujem aj za usami :D ... chystam sa vyskusat aj sladke variacie s kuskus-om...

salko a varenie - nasi chodievaju sem-tam na nakup potravin do polska a mama naposledy uplnou nahodou kupila uz takuto hotovu zmes... je to asi 2-3x take balenie ako nase salko, v plechovke... a uz skaramelizovane... keby som nevidela balenie tak neuverim, ze to neni prevarene salko... mama robieva plnku do torty zo salka a teraz ma ulahcenu pracu ;)

dievcata,ten navod na vreckach co tu opisujete,je samozrejme z dovodu malej straty casu,a preto vasim pribuznym ani nechuti!!!!!
pretoze ked sa kuskus zaleje vodou,nasaje ju a je ozaj hnusny-skusala som to.:D:mad:
pravy kuskus sa pripravuje uplne inak-varila som ho v taliansku podla podrobneho opisu mojej kamosky z Maroka:
vo zvlastnom hrnci ,ktora sa vyraba vyslovene na kuskus,sa vari mäsovo-zeleninova omacka a nad tym je sito/to je sucast toho hrnca,je to vlastne naparovacia nadoba.kovova./
kuskus prehnetieme rukami,ktore sme si poriadne naolejovali.
mozeme si ich naolejovat este aj viac krat,kym sa kuskus nepomasti a nevytvara guce-nelepi sa do hrudiek.
takyto ho dame na ten parak a ten polozime na nadobu,v ktorej sa uz vari omacka/recept mozem prilozit,ak ma niekto zaujem/.ak chcete len kuskus ako prilohu,v nadobe nevarite omacku ale len vodu.musi sa varit,pretoze kuskus sa robi na tej pare.neprikryva sa.
ked trochu naberie na objeme,nadobu zlozime.
pripravime si inu nadobu so studenou vodou a este jednu prazdnu.
vo vode si macame ruky a z paraka naberame male mnozstvo horuceho kuskusu a hnetieme medzi rukami-aby sa trochu od tych ruk namocil,potom ho dame do prazdnej nadoby.takto postupujeme kym neminieme cely obsah.v prazdenj nadobe sa nam hromadi kuskus prehneteny mokrymi rukami.mozeme pozorovatmze sa mierne zväcsil jeho objem.
dame spät na parak a nechame dost dlho parit.potom znova zlozime ,pripravime si vodu a prazdnu nadobu a predosly postup "namacania rukami" zopakujeme.znova dame nad paru a nechame parit.
postup namacania a nasledneho parenia sa musi zopakovat 3-4 razy,kym nie je kuskus mäkky,prijemny na skus a je ho poriadna kopa......
takyto kuskus je skvely a nic sa mu nevyrovna.mnam.najlepsi je ten s velkymi zrnami-je ich totiz viac druhov.
poviete si-tento postup je udlhavy.....je to fakt,ale to je pravy kuskus,ktory naozaj aj chuti.
vzdy ked som ho isla pripravit,na ten den som si nic ine neplanovala,lebo mi to zabralo velmi vela casu.ale je to super,navari sa vela,neoplati sa to robit pr jedneho.da sa dat do mraznicky taky hotovy,takze ziaden problem.;)
Dáša_
28.10.10,17:56
osky, prosim ťa, daj aj tú omáčku k tomu
andreaS
28.10.10,18:01
priznavam, ze mna kuskus ocaril aj vdaka rychlosti pripravy...

mne chuti, nasiakne do seba este aj omacku a vtedy je to najmnamka ;)

vseobecne sa vyhybam zdlhavemu vareniu... nemam nato cas... :rolleyes:
osky
28.10.10,18:15
osky, prosim ťa, daj aj tú omáčku k tomu

samozrejem,rada,ale prosim o nejaky cas strpenia-keby som to varila,spomeniem si co tam este dat,ako to ma chutit ale takto z hlavy to nenapisem.musim vyhrabat dakde presny recept a potom sa tu s tym prihlasim.
kedze teraz som vo
hubatá
28.10.10,20:42
Dobre osky, my počkáme .....
kukučka
28.10.10,22:11
salko a varenie - nasi chodievaju sem-tam na nakup potravin do polska a mama naposledy uplnou nahodou kupila uz takuto hotovu zmes... je to asi 2-3x take balenie ako nase salko, v plechovke... a uz skaramelizovane... keby som nevidela balenie tak neuverim, ze to neni prevarene salko... mama robieva plnku do torty zo salka a teraz ma ulahcenu pracu ;)

Andrejka pozri sa doma na plechovku, ja som ešte karamelové salko v Poľsku nevidela, kúpila som, ale čokoládové a menej sladké, ušetrí sa varenie

doplnené: hľadala som, ale momentálne nie je v ponuke Mleko zagęszczone słodzone gotovane kakaowe váha 530 g
obal má žltohnedý a je na ňom krava
http://alma24.pl/kategoria/58/Mleko_i_smietana_?filterIds[1]=92432
andreaS
29.10.10,07:30
no musim prist ku nasim na navstevu a odfotim ;)
Llívia
03.11.10,13:46
Nikto sa ma nepýtal, ale aj tak vám budem odpovedať :D

Ak rady (a možno aj radi) pečiete, odporúčam kúpiť na pečenie takúto fóliu
http://www.zlacnene.sk/letak/3143/p/15/ (vpravo dolu)
http://www.adal.biznisweb.sk/product/folia-na-pecenie-teflonova-40-x-60-cm-469/ (dopĺňam: podobnú som kúpila v Kinekus markete - vtedy stála cez 200 SKK)
Táto podložka je síce trochu drahšia (v Lidli som v akcii kúpila podobnú za asi 79 SKK, lenže už dlhšie som ich v ponuke nevidela), ale aj tak sa oplatí do nej investovať. Výhody sú:
- na rozdiel od silikónovej podložky z tejto jedlo nenapáchne,
- koláče sa zospodu pekne zapečú,
- nehrozí, že by sa cesto zapieklo na plechu, čo sa môže stať vtedy, ak plech vymastíte a vysypete múkou, a tiež, keď pečiete ovocné koláče, tak vytekajúca šťava toľko neznečistí plech,
- podložku netreba natierať tukom, príp. olejom - ušetríme nejakú tú kalóriu,
- koláč aj s podložkou sa dá ľahko vybrať z plechu, ak napr. chcete koláč nechať vychladnúť na mriežke.
- ľahko sa čistí,
- zaberá málo miesta,
- dá sa nastrihať na potrebnú veľkosť.
Pozor na ostré predmety pri krájaní na podložke! Tata nám takto jednu podložku zaklal. :D :)

A ešte doplním:
- a dá sa použiť aj na mrazenie - dávame ju na plech napr. pri mrazení jahôd, ktoré sa potom dajú ľahko zosypať do vrecka na mrazenie,
- tiež ju používame ako podložku pod pečivo, ktoré polievame čokoládou - fólia je mäkká, ohybná a kúsky, ktoré sa vďaka čokoláde prilepia, sa dajú pekne odlepiť.
magno
03.11.10,14:17
Pozor na ostré predmety pri krájaní na podložke! Tata nám takto jednu podložku zaklal. :D :)

:D:D:D
Llívia
03.11.10,17:50
Magno, najskôr sme sa s mamou trochu hnevali, keďže to bola akciová podložka z Lidla, ktoré mali asi tak 2x do roka, ale potom sme ju kúsok skrátili a používame ju ďalej (našťastie ju tata zaklal kúsok od začiatku kratšej strany plechu).
Llívia
03.11.10,18:00
1. Vo vianočnom vydaní Praktickej ženy (možno tak spred 20 rokov) boli recepty na sladké koláče pečené z naklíčenej a zomletej pšenice. Do koláčov nebol pridávaný cukor, že vraj tá naklíčená pšenica je sladká a to stačí. Máte to niekto odskúšané na vlastnej chutí?

2. Skúšala som naklíčiť obilie - prepláchla som ho vodou, do téglika som naliala trošku vody, dala obilie, toto som 2x za deň prepláchla - a nič. Naklíčili možno 4 zrnká. Téglik bol otvorený. Treba ho mať zakrytý alebo v mikroténovom vrecku? Alebo bola chyba v tom, že v byte bolo chladnejšie?

3. Trochu MT: chcela by som vypestovať obilie normálne v zemine (ako krmivo pre škrečkov). Treba nádobu dať tiež do nejakého vrecka alebo zakryť, aby obilie vzišlo?
bettylou
03.11.10,18:36
1. Áno, naklíčená pšenica je sladká, ale ten koláč som nejedla.
2. Obilie sa nakličuje v tme - teda akoby pod zemou - treba ho prikryť. Možno si nemala obilie na klíčenie, ale už "mŕtve" tak preto nevyklíčilo. Nemusí mať veľmi teplo stačí aj okolo 10 stupňov.
3. Treba len osiať do vlhkej zeme. Dá sa aj prikryť fóliou alebo plastovou fľašou kôli klíme, potom vyklíči rýchlejšie. Neskôr treba odkryť.
magno
03.11.10,18:44
Llivia.....no este ze tak,ty nasi chlapi su niekedy na zozranie :)
hubatá
03.11.10,19:28
Ten koláč z naklíčenej pšenice sa nevolal že "kalkýš?"
Llívia
03.11.10,19:35
Hubatá, to boli rôzne recepty, aj pečivo. Ak si to dobre pamätám, tak naklíčená pšenica sa zomlela a používala celá, už sa neumývala.
Pozrela som, čo je to ten kalkýš
http://www.biospotrebitel.sk/clanok/1650-keltys-kalkys-%E2%80%93-pozitavska-specialita.htm
hubatá
03.11.10,19:45
Áno, takýto koláč som myslela, ja mám po babke "Roľnícke noviny" z rokov 1938-1942 a tam je recept na tento koláč. Opisujú ho ako veľmi sladký a piekol sa hlavne pre deti, aby po dlhej zime dobehli nedostatok vitamínov.
Sa mi zdá, že na Veľkú noc v relácii "Postav dom, zasaď strom" ho K. Farkašová tiež piekla s nejakou tetou.
Dáša_
03.11.10,19:58
1. Vo vianočnom vydaní Praktickej ženy (možno tak spred 20 rokov) boli recepty na sladké koláče pečené z naklíčenej a zomletej pšenice. Do koláčov nebol pridávaný cukor, že vraj tá naklíčená pšenica je sladká a to stačí. Máte to niekto odskúšané na vlastnej chutí?

2. Skúšala som naklíčiť obilie - prepláchla som ho vodou, do téglika som naliala trošku vody, dala obilie, toto som 2x za deň prepláchla - a nič. Naklíčili možno 4 zrnká. Téglik bol otvorený. Treba ho mať zakrytý alebo v mikroténovom vrecku? Alebo bola chyba v tom, že v byte bolo chladnejšie?

3. Trochu MT: chcela by som vypestovať obilie normálne v zemine (ako krmivo pre škrečkov). Treba nádobu dať tiež do nejakého vrecka alebo zakryť, aby obilie vzišlo?

Llivia, ku tomu klíčeniu, my mávame sem tam záchvaty "zdravej výživy". A tak som si vyrobila klíčiace misky. Postup som písala sem http://tvorimesk.blogspot.com/2010/02/nasa-zimna-zahradka.html

Skúšala som klíčiť všeličo a so pšenicou bol problém, že väčšina bola nejak upravovaná a tak nevyklíčila. Skúšala som viaceré druhy, ale pravdu povedac, neviem, ktorá nakoniec vyklíčila. Častejšie mali radosť mamine sliepky ..
Llívia
03.11.10,20:06
Skúšala som naklíčiť obilie z krmiva pre škrečkov (pšenica, jačmeň, ovos) - veď to kvôli nim :-). Neviem, či bolo obilie nejako špeciálne upravené, ale nepodarilo sa mi ho naklíčiť viac než tie 4 ks (škrečkom klíčky chutili). Vianoce sa blížia, chcela by som vyskúšať niečo zo zomletej naklíčenej pšenice - takú zdravšiu variantu nezdravých koláčov :D
Llívia
03.11.10,20:13
Pridám ešte jednu radu do kuchyne, ale nie k vareniu.
Čistenie termosky od zafarbenia čajom: do (najlepšie suchej) termosky nasypať vrecko (20 g) prášku do pečiva alebo 1 PL sódy bikarbóny a zaliať vriacou vodou. Termosku treba postaviť do umývadla alebo nejakej nádoby, lebo prášok aj sóda po zaliati vodou kypí (jasné, že prvýkrát mi to krásne vykypelo na kuchynskú linku :D, preto som taká múdra :D). Nechať aspoň chvíľu pôsobiť, vyliať vodu, zvyšné usadeniny odstrániť kefkou na fľaše (ide to ľahko, lebo sú "zmäknuté", niekedy tie usadeniny len zotriem kuchynskou utierkou - ak sú hore v termoske, kam dočiahnem prstami). Potom treba termosku dobre vypláchnuť.
osky
03.11.10,22:04
.......KUS-KUS:
pravy kuskus sa pripravuje uplne inak-varila som ho v taliansku podla podrobneho opisu mojej kamosky z Maroka:
vo zvlastnom hrnci ,ktora sa vyraba vyslovene na kuskus,sa vari mäsovo-zeleninova omacka a nad tym je sito/to je sucast toho hrnca,je to vlastne naparovacia nadoba.kovova./
kuskus prehnetieme rukami,ktore sme si namocili vodou a poriadne naolejovali.
mozeme si ich namocit a naolejovat este aj viac krat,kym sa kuskus nepomasti a nenamoci a nevytvara guce-nelepi sa do hrudiek.je to preto aby sa neprepadal cez diery v paraku.
takyto ho dame na ten parak a ten polozime na nadobu,v ktorej sa uz vari omacka/recept mozem prilozit,ak ma niekto zaujem/.ak chcete len kuskus ako prilohu,v nadobe nevarite omacku ale len vodu.musi sa varit,pretoze kuskus sa robi na tej pare.neprikryva sa.
ked trochu naberie na objeme,nadobu zlozime.tento postup robime vzdy,ked pridavame k omacke nove dolezite ingrediencie.
pripravime si inu nadobu so studenou vodou a este jednu prazdnu.
vo vode si macame ruky a z paraka naberame male mnozstvo horuceho kuskusu a hnetieme medzi rukami-aby sa trochu od tych ruk namocil,potom ho dame do prazdnej nadoby.takto postupujeme kym neminieme cely obsah.v prazdenj nadobe sa nam hromadi kuskus prehneteny mokrymi rukami.mozeme pozorovat ,ze sa mierne zväcsil jeho objem.
dame spät na parak a nechame dost dlho parit.potom znova zlozime ,pripravime si vodu a prazdnu nadobu a predosly postup "namacania rukami" zopakujeme.znova dame nad paru a nechame parit.
postup namacania a nasledneho parenia sa musi zopakovat 3-4 razy,kym nie je kuskus mäkky,prijemny na skus a je ho poriadna kopa......kus-kus sa ma zdvihnut aspon 3 razy,vtedy by mal byt hotovy.je sypky,nelepi sa.nie je rozvareny.absorbuje do seba vela omacky-stavy.
takyto kuskus je skvely a nic sa mu nevyrovna.mnam.najlepsi je ten s velkymi zrnami-je ich totiz viac druhov.

servirovanie.
na tanier dame kuskus a poriadne popolievame. stavou nesetrime,kuskus ma byt dobre navlhceny..navrch polozime kusy zeleniny a mäsa.

poviete si-tento postup je zdlhavy.....je to fakt,ale to je pravy kuskus,ktory naozaj aj chuti.
vzdy ked som ho isla pripravit,na ten den som si nic ine neplanovala,lebo mi to zabralo velmi vela casu.ale je to super,navari sa vela,neoplati sa to robit pr jedneho.da sa dat do mraznicky taky hotovy,takze ziaden problem.;)[/QUOTE]

tak konecne som ten recept vyhrabala a nasla som aj kopu inych,tak lepim.nech to mate pokope,citujem navod na originalnu pripravu kuskusu ako prilohy k tejto OMACKE.ale aj povodnu upravu kuskusu som este doplnila,tak si to precitajte este raz.

pripravte si poriadne velky hrniec.

potrebujeme:

hovädzie alebo telacie mäso
/1-2 kg/moze byt aj viac
cca 1 kg mrkvy
cca 1 kg cukin/takych malych,nie obrovskych,co sa vysmazaju/
2 velke cibule
kus tekvice/zhruba tolko co je mrkvy/
1 bulva zeleru/velkost ako dve velke zovrete dlane/
zopar hlavok bielej repy/vola sa to aj kvaka/-cca 5-7 kusov
cca 5 hrsti zelenych fazulovych strukov
podla chuti mozeme pridat i karfiol alebo na stvrtky nakrajane 2-3 velke paradajky,pripadne inu zeleninku
1 zelena paprika/PCR-ka,nie kapia!!!!!/
väcsi zväzok aromatickych vnati/petrzlenova,zelerova,cibulova,estragon,saturejka/
olej
sol
trocha paradajkoveho pretlaku
koreniny:kurkuma,sladka paprika,troska kminu/najlepsi je cumino/,stiplava paprika alebo chilli,cele nove korenie,bobkovy list
postup:

-mäso nakrajame na velke kocky-velkost skoro ako zovreta mensia dlan,nie na drobne kusky!!!!
-zeleninu umyjeme,ocistime
-na mensie kocky pokrajame iba zeler
-mrkvu a cukiny pozdlzne prekrojime na polovice,ale ak su male,tenke,nechame ich vcelku
-cibulu nechame vcelku
-tekvicu nakrajame na kusy velke ako je mäso/5x5cm/
-repu na podobne kusky,alebo kazdu repu prekrojime len na polovicu
-strucky cca na 4 cm dlhe kusky
-ak pridavame karfiol,rozoberieme ho na ruzicky
-ak davame paradajky,nebudeme uz pridavat pretlak!!!!pokrajame ich na platky aby sa dobre rozvarili

-olej zohrejeme
-pridame mäso a prudko opekame zo vsetkych stran-mäso ma byt asi do jednej tretiny ponorene v oleji
-pridame sol,trochu kurkumy,stipku kminu,dost sladkej papriky a mierne stiplavej papriky-dobre pomiesame s mäsom
-este cca 5-6 zrniek noveho korenia a 2-3 velke bobkove listy
-pridame celu cibulu a zalejeme takym mnozstvom vody,aby bolo mäso ponorene este o 5 cm vyssie/podotykam ,ze teraz sa nad toto dava ten parak s kuskusom a vsetko sa vari naraz!!!/
-dusime do mäkka
-ked je mäso tak dobre zmäknute,ale nie este hotove,pridame mrkvu,zeler,vnate,repu,
-ked je mrkva polomäkka,pridame este cukiny,tekvicu /karfiol/ a fazulove strucky-na zaver paradajky alebo pretlak-vzdy ked treba,dolievame vodu-tej musi byt stale rovnako,takmer ako na zaciatku
-vsetko uvarit do mäkka
-omacka ma mat polievkovu konzistenciu
-vody musi byt vela,lebo kuskus prijme vela tekutiny
-vela musi byt aj zeleniny-jedla ma byt plny hrniec
-pocas pripravy omacky sa paralelne pripravuje aj kus-kus-na paraku nad omackou,podla navodu vyssie uvedeneho.

zozente si na to ten originalny hrniec.je to tutovka,aj ked sa vam to zda hrozne vela,z mala sa to neoplati robit.co zostane,supnete do mrazaku.mnam.;):---
osky
03.11.10,22:29
nasla som este iny recept na kus-kus,ale nemam vyskusany-je to zo slovenskeho nemenovaneho casopisu.zaklad je ze aj tu sa kuskus pripravuje na pare!!!

-pol kila kuskusu pokropit troskou vody a kvapkou oleja-premiesat prstami
-vlhky kuskus dat na sitko a to polozit na hrniec s vriacou vodou-kuskus takto za obcasneho miesania parime cca 40 minut
-cibulu nakrajat na drobno,pridat cesnak a paradajkvy pretlak a zlahka osmahnut na olivovom oleji
-zaliat 1,5 litra vody
-pridatchilli korenie,trosku kurkumy,sol,cierne korenie,2 kusy kuracich prs alebo 2 kuracie stehna
-pridat cicer,kusky mrkvy a rozstvrteny zemiak
-vsetko spolu varit 40 minut
-hotovy kuskus poriadne popolievat vyvarom a oblozit mäsom a zeleninou

-kuskus chuti aj na sladko:
po napareni ho popolievajte osladenym mliekom a ochutte sladuckymi datlami a figami;)
alabut
04.11.10,05:13
Zaujimavy napad, na pare. Skusim to s tarhonou, horsie bude prisposobit si hrniec.
hubatá
06.11.10,00:53
Tarhoňa potom bude mať chuť ako keby bola varená. Ak ju troška opečieš na oleji tak má úplne inú chuť ......
hubatá
06.11.10,01:03
Osky, chudiatko moje - ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď a skláňam sa aj pred tými neznámymi moslimskými ženami v burkách, tiež sa narobia kým nachovajú rodinu.
osky
06.11.10,12:34
no,dakujem za uznanie,ale verte,ze to sa len take narocne zda-po 1.raze to uz ma clovek v rukach:)
opisat to pre mna nebolo az take vycerpavajuce;)
najlepsie na tom je ze ten kuskus je zdrave jedlo a moslimovia maju vela takychto zeleninovych jedal.napr.oni ani nejedia mäso z obchodu,lebo vraj zvierata sa usmrcuju vo velkovyrobniach elektrinou a potom vsetka zla krv ostava v nich.
oni konzumuju mäso len zo zarezaneho zvierata,kde zla krv,plna stresu odtecie-vyhadzuju ju.....

este vam dam typ-tie hrnce su dostat v taliansku v moslimskych predajniach a na trhu a aj tu vo Viedni na trhu u Turkov som ich videla.
byvaju hlinikove ale aj z kvalitneho kovu-asi ocel alebo co,dokonca i medene,skoda ze neviem prilozit fotku,ale aspon to opisem:
ta spodna nadoba je vysoka a uzska a pri vrchu sa zuzuje-skoro ako dzban-amfora.
a nad tym ten parak je ako normalny hrniec/je to na 1 kg kuskusu/,ma to dve kovove usi a dierky velkosti uverenej tarhone.

rozmyslam ze si to uz konecne kupim,len neviem ci to nebudem jest len ja:confused:
evuš
09.11.10,09:50
od osky : rozmyslam ze si to uz konecne kupim,len neviem ci to nebudem jest len ja :confused:

Osky, snáď si nedostala chuť na ten parák ??? :D:D:D
osky
09.11.10,11:43
ale coby na parak,na ten kuskus!!!!!!mnam,mnam.
a na dietu je ako stvoreny-zdravy,dietny,dobry a vela.....:rolleyes:
evuš
09.11.10,13:59
ale coby na parak,na ten kuskus!!!!!!mnam,mnam.
a na dietu je ako stvoreny-zdravy,dietny,dobry a vela.....:rolleyes:

Osky, viem, že nie na parák, ale vyznelo to trošku tak:---.... No, ja som ten kuskus ešte v živote nejedla, pripadá mi to ako "napučaný šrot" pre prasiatka /prepáč, nemyslím tým nič zlé../, ale skúsim si ho spraviť podľa Tvojich rád a dám Ti vedieť ako chutil mne ;)
Val29
10.11.10,16:08
S kysnutymi kolacmi nemam ziadny problem, ale knedlu som skusila urobit len raz a odvtedy radsej kupujem hotovu.
Prosím Vás poraďte ako piecť kysnuté rožky,aby nepraskli.Skúšala som už všeličo:piecť pri nižšej teplote,popichať vidličkou,ale márne.
osky
10.11.10,20:03
Osky, viem, že nie na parák, ale vyznelo to trošku tak:---.... No, ja som ten kuskus ešte v živote nejedla, pripadá mi to ako "napučaný šrot" pre prasiatka /prepáč, nemyslím tým nič zlé../, ale skúsim si ho spraviť podľa Tvojich rád a dám Ti vedieť ako chutil mne ;)

vsak,je to pravda-fakt to tak vypada-a niekomu to tak aj chuti,ale ja som presvedcena ze len tomu,kto to nevie pripravit.
hubatá
10.11.10,20:15
Val29 - to myslíš bratislavské rohlíčky? Plnené makom alebo orechami ako zákusky? Alebo som ťa zle pochopila a myslíš rožky na raňajky?
pepsikova
10.11.10,20:16
...ja som teda už dosť odrastená"" kuchoška..ale dnes som kúpila také rožky, navrchu slanina a syr..už som také piekla, lebo mi to chutilo ako normálne slané kysnuté pečivo...ale nebolo to ončo...tie " kúpenské" (pomenovanie podľa môjho syna), boli iné...čo s tým?..ako ich urobiť, aby boli "iné"...poradíte?..
Val29
11.11.10,09:32
Val29 - to myslíš bratislavské rohlíčky? Plnené makom alebo orechami ako zákusky? Alebo som ťa zle pochopila a myslíš rožky na raňajky?Áno myslím tie plnené orechami, makom, kakaom.
kukučka
11.11.10,09:39
koláče praskajú vtedy, ak sú na vrchu zasušené a para nemá kade ísť, treba ich nechať podkysnúť a natierať žltkom či masťou až pred vložením do rúry
ewita888
11.11.10,09:49
...ja som teda už dosť odrastená"" kuchoška..ale dnes som kúpila také rožky, navrchu slanina a syr..už som také piekla, lebo mi to chutilo ako normálne slané kysnuté pečivo...ale nebolo to ončo...tie " kúpenské" (pomenovanie podľa môjho syna), boli iné...čo s tým?..ako ich urobiť, aby boli "iné"...poradíte?..
také doma neupečieš, ani keď sa pototo..ja som skúšala že domáce žemle, aj s vodou, aj s mliekom, aj z takej múky aj onakej, nikdy to nie je to, čo v obchode.. je to tým, že oni majú také všelijaké prísady do toho, ktoré my domáci nemáme..
alabut
11.11.10,16:03
Treba piect v pare. :-)
lavanda
11.11.10,18:36
koláče praskajú vtedy, ak sú na vrchu zasušené a para nemá kade ísť, treba ich nechať podkysnúť a natierať žltkom či masťou až pred vložením do rúry

mimotemy Moja mama hovorí, že koláče praskajú od dobroty = od toho skvelého maku alebo orechov vnútri:).
nela88
30.11.10,19:46
Prosím, kto mi poradí? Začala som robiť tento recept: Marcipánové mušličky:
300 g sušeného mléka, 300 g moučkového cukru, 200 g másla, 2 bílky, 2 lžíce mléka, 80 g kokosové moučky, 1-2 lžíce citronové šťávy. Zpracujeme těsto, vtlačíme do formiček mušliček vysypaných cukrem. Vyklopíme a necháme do druhého dne zaschnout. Spojujeme máslovým krémem vždy dvě k sobě a necháme trochu pootevřené. Do krému vložíme marcipánovou růžičku nebo 2 cukrářské perličky.
A teraz môj problém. Vôbec to nejde z formičky vyklopiť, masa je moc taká kašovitá. Čo mám pridať , aby to šlo? Ďakujem Recept sem vložila Osky v rubrike vianoce, Nela 88
liennka
01.12.10,15:55
Ja by som skúsila vystlať formičku tenučkou potravinárskou fóliou alebo alobalom. Neviem, ako by to vyzeralo, no malo by sa to bez problémov vybrať z formičky a fóliu potom stiahneš.
osky
01.12.10,20:39
Prosím, kto mi poradí? Začala som robiť tento recept: Marcipánové mušličky:
300 g sušeného mléka, 300 g moučkového cukru, 200 g másla, 2 bílky, 2 lžíce mléka, 80 g kokosové moučky, 1-2 lžíce citronové šťávy. Zpracujeme těsto, vtlačíme do formiček mušliček vysypaných cukrem. Vyklopíme a necháme do druhého dne zaschnout. Spojujeme máslovým krémem vždy dvě k sobě a necháme trochu pootevřené. Do krému vložíme marcipánovou růžičku nebo 2 cukrářské perličky.
A teraz môj problém. Vôbec to nejde z formičky vyklopiť, masa je moc taká kašovitá. Čo mám pridať , aby to šlo? Ďakujem Recept sem vložila Osky v rubrike vianoce, Nela 88

ak to mas velmi kasovite,mozes pridat este kokosku,tou nic nepokazis.pripadne trochu masla,ale ak je to redsie,tak ani s maslom to nesmies prehnat.potrebuje to suchu zlozku.ta masu zceli a potom uz tvar bude bez problemov.skus a daj vediet.
alla66
01.12.10,20:44
ak to mas velmi kasovite,mozes pridat este kokosku,tou nic nepokazis.pripadne trochu masla,ale ak je to redsie,tak ani s maslom to nesmies prehnat.potrebuje to suchu zlozku.ta masu zceli a potom uz tvar bude bez problemov.skus a daj vediet.

nebude lepšie pred plnením formičiek pichnúť masu na chvíľu do chladničky?
osky
01.12.10,20:50
nebude lepšie pred plnením formičiek pichnúť masu na chvíľu do chladničky?
to musi tak ci onak,ale ak je kasovita,tolko jej to nestuhne ani v chaldnicke.
Llívia
06.12.10,08:55
Pred nejakou dobou som tu písala o teflónovej fólii. Od dnes do stredy ju majú v "Lidl akcii":
http://www.lidl.sk/cps/rde/xchg/SID-545A381C-55C69D34/lidl_sk/hs.xsl/index_11669.htm
V Lidli som ju už kupovala a je super. (Aj teraz si kúpim, lebo ďalšiu takúto fóliu zarezala mama :D)
nela88
09.12.10,20:04
skúšala som všetko možné, chladničku, mrazničku, aj fóliu, potom som pridala kokos, nepomohlo ale ninčen-nič. tak som nakoniec uobila z masy guľky a obalila v čokoláde. Dík za rady. Skrátka mušle z toho nebudú. Dana
lujza.j
28.01.11,13:17
ahojte:) chcela by som robiť ovocný pohár, kde by som na spodok dala ovocie z konzervy, piškóty a potom tam chcem dať puding a kyslú smotanu s vanilkovým cukrom, ale neviem v akom poradí to bude lepšie, či dať na piškoty puding, alebo kysl. smotanu, alebo naopak.ďakujem:)
babi2
28.01.11,13:22
ahojte:) chcela by som robiť ovocný pohár, kde by som na spodok dala ovocie z konzervy, piškóty a potom tam chcem dať puding a kyslú smotanu s vanilkovým cukrom, ale neviem v akom poradí to bude lepšie, či dať na piškoty puding, alebo kysl. smotanu, alebo naopak.ďakujem:)
Ja by som na piškóty dala najprv kyslú smotanu a až potom puding, tie piškóty sa s tou smotanou spoja, ako keď sa robí tiramisu
lujza.j
28.01.11,14:24
ďakujem:)
Jandarinka
28.01.11,19:15
Salko musi byt sladene a ja ho varim 3 hodiny ponorene vo vode, to je vzdy huste...
Jandarinka
28.01.11,19:23
Prosím Vás, keď pečieme nejaký zákusok, vačšinou robíme krém zo zlatého klasu a masla (jednoduchý a aj chutný), ale vraj sa robí aj nejaký z mlieka, múky a vajíčka alebo len žltka, uvarí sa to a potom spojí s maslom s cukrom.... Neviete o niecom takom?
durisovad
28.01.11,20:07
Prosím Vás, keď pečieme nejaký zákusok, vačšinou robíme krém zo zlatého klasu a masla (jednoduchý a aj chutný), ale vraj sa robí aj nejaký z mlieka, múky a vajíčka alebo len žltka, uvarí sa to a potom spojí s maslom s cukrom.... Neviete o niecom takom?
V dnesnej dobe pochybneho povodu vajicok by som s takymto kremom velmi neuvazovala, zvlast ked zo zlateho klasu, masla a ochuteny cukrom, kakaom alebo citronom je velmi dobry a chutny
adi11
28.01.11,20:08
Prosím Vás, keď pečieme nejaký zákusok, vačšinou robíme krém zo zlatého klasu a masla (jednoduchý a aj chutný), ale vraj sa robí aj nejaký z mlieka, múky a vajíčka alebo len žltka, uvarí sa to a potom spojí s maslom s cukrom.... Neviete o niecom takom?
Zltkovu plnku davam do orechovej torty {penove zakusky}
plnka
4zltky, 1 lyzica hladkej muky, 2dcl mlieka, 2 vanilky - vsetko zmiesame a dame varit na kasu, potom dame do vymiesaneho masla 25 dkg s cukrom 20dkg
Jandarinka
28.01.11,20:58
adi11, myslis, ze tuto plnku mozem pouzit aj na metrovy kolac? ako by som potom urobila hnedý krém?
adi11
28.01.11,21:04
adi11, myslis, ze tuto plnku mozem pouzit aj na metrovy kolac? ako by som potom urobila hnedý krém?
tato plnka je dobra na orechove cesto a na to ide este sneh, je to vzborny zakusok

do metroveho kolaca davam bielu plnku, len mlieko s mukou, cukor a maslo
a ked chces hnedu plnku, tak das do toho este kakao
grilka5
01.02.11,06:52
ahojte,neviete ako sa robí čokoladová plnka do palaciniek?taká tekutá,nie čokoládová poleva tá rýchlo stuhne,ale táto je tekutá,robieva ju moja starká....dakujem!
Ježko
01.02.11,16:54
Za čias našich starých mám neboli zlaté klasy, pudingy,...varili krém z bešamelu...zapražka z hladkej múky zaliata mliekom...do vychladnutého sa zašľahalo maslo, cukor a podľa chuti kakao, orechy, sparený kokos, vanielka,...
Aj dnes považujem tento krém za najlepšiu a najchutnejšiu a hlavne trvacnejšiu plnku do koláčov i tort...
osky
02.02.11,09:51
ahojte,neviete ako sa robí čokoladová plnka do palaciniek?taká tekutá,nie čokoládová poleva tá rýchlo stuhne,ale táto je tekutá,robieva ju moja starká....dakujem!

skus toto:
zmiesaj kakao,cukor a len po trosicke pridavaj mlieko,vymiesas si to do hladka na taku hustotu,aku si zelas.
ked je to tekutejsie,polievam s tym aj kolace alebo slahackovy pohar,ale ked je to huste,da sa to pekne natiierat.
alebo sa opytaj starkej a potom napis aj nam,mouno robi inu.;)
ela77
02.02.11,12:40
ahojte,neviete ako sa robí čokoladová plnka do palaciniek?taká tekutá,nie čokoládová poleva tá rýchlo stuhne,ale táto je tekutá,robieva ju moja starká....dakujem!


Skúsila si už plniť palacinky pudingom, či vanilkovým, či čokoládovým, alebo BB???? Sú stále potom šťavnaté a mäkké. Naši majú najradšej plnku: vanilkový puding zmiešaný s mäkkým tvarohom.
durisovad
02.02.11,13:47
ahojte,neviete ako sa robí čokoladová plnka do palaciniek?taká tekutá,nie čokoládová poleva tá rýchlo stuhne,ale táto je tekutá,robieva ju moja starká....dakujem!
Cukor s vodou povarit na sirup, ale nie velmi husty. Maslo s kakaom vymiesat a do toho vyliat cukrovy sirup. Ak je sirup hustejsi, cokolada po vychladnuti stuhne, ak je redsi, cokolada zostane tekuta.
oriesok
02.02.11,13:59
A čo tak naplniť palacinky nutelou a nakrájaným banánom, na vrch poliať riedkou roztopenou, rozriedenou čokoládou a zdobiť šľahačkou, ? u nás mňam.
grilka5
02.02.11,17:04
dakujem za vsetky odpovede...tu nutelu som skusala a moc nam to nechuti:)))
alabut
03.02.11,17:15
neviete ako sa robí čokoladová plnka do palaciniek?taká tekutá,

maslo, horke kakao, trochu horkej cokolady, olej ... je malo sladka :-)
Tweety
03.02.11,17:17
neviete ako sa robí čokoladová plnka do palaciniek?taká tekutá,

maslo, horke kakao, trochu horkej cokolady, olej ... je malo sladka :-)
skús pridať smotanu
alabut
03.02.11,17:40
dikes :-)
milka 60
04.02.11,14:08
Dievčatá , nemáte niektorá šikovný recept na koláčiky plnené salámou, na malé pohostenie ?
Tweety
04.02.11,14:29
Dievčatá , nemáte niektorá šikovný recept na koláčiky plnené salámou, na malé pohostenie ?
So salámou som nerobila, ale zato so šunkou a syrom áno. Ale postup je rovnaký. Stačí lístkové cesto , chuť do práce, uvedené ingred., korenie na pizzu, vajíčko na potretie, rúra, ktorá dobre pečie, a je to.
Gabi03
04.02.11,16:54
Dievčatá , nemáte niektorá šikovný recept na koláčiky plnené salámou, na malé pohostenie ?

Ja zvykievam (keď je príležitosť a najmä nálada) s klobáskami, ale dalo by sa aj so salámou.
Lístkové cesto pokrájam na štvorce, do stredu kvapnem trochu kečupu, na to krúžok klobásky, na to postrúhaný údený syr zmiešaný s korením na pizzu. Rohy štvorca pokrájam a každý druhý zviniem do stredu. A už len dať piecť. ;)
lavanda
04.02.11,21:19
Dievčatá , nemáte niektorá šikovný recept na koláčiky plnené salámou, na malé pohostenie ?

Veľmi rýchle pohostenie sú malé koktejlové párky (alebo nejaké veľké, rozkrojené na polovicu alebo tretiny) omotané pásikom rozvaľkaného lístkového cesta (ako šamrole) a narýchlo upečené vo vyhriatej rúre.
Jandarinka
08.02.11,17:27
Dievčatá , nemáte niektorá šikovný recept na koláčiky plnené salámou, na malé pohostenie ?
no ja odporúčam minižemličky s klobásou:
300mll mlieka, 1čl cukru, 35gr droždia, 600gr polohr. muky, 100gr Hery, štipka soli, vajce na potretie, sezam, klobása.
nátierka: 2bambína, 8strúčikov cesnaku, 125g masla.

urobíme kvások, po vykysnutí vymiesíme cesto a necháme vykysnúť, urobíme valček a rozdelíme na 35 kúskov. Urobíme guličky, po 10 minútach potrieme vajcom, posypeme sezamom, upečieme na vymastenom plechu na 180st. Po vychladnutí narežeme, potrieme nátierkou a do každej žemličky dáme koliečko klobásy. Mňam.
bettylou
09.02.11,15:49
Ak mám čerstvé hovädzie, akým spôsobom (kde) ho nechám odležať a ako dlho?
Tweety
09.02.11,15:51
Ak mám čerstvé hovädzie, akým spôsobom (kde) ho nechám odležať a ako dlho?
Odležať- najlepšie do chladničky aspoň na hodinu. Ale všetko záleží od druhu.
alla66
09.02.11,17:42
Ak mám čerstvé hovädzie, akým spôsobom (kde) ho nechám odležať a ako dlho?
http://sk.wikipedia.org/wiki/M%C3%A4so
KATA50
10.02.11,16:23
Ak máš čerstvé hovädzie mäso zo zabíjačky, tak ti veľmi dobre poradila alla66. Ja rozumiem pod pojmom odležať, aj taký proces, keď si plátky mäsa naklepem osolím a okorením a nechám v uzavretej nádobe do druhého dňa odpočívať v chladničke. Potom je pripravené na spracovanie. Je jemnejšie a chutnejšie.
bettylou
11.02.11,08:17
Vďaka, tých 3-5 dní, bude ok.
PS. Soľ nepoužívam, mne je mäso dosť slané aj tak. :)
durisovad
11.02.11,10:44
Ked sa masko necha odlezat trosku pokvapkane olejom, je este lepsie. Bravcove velmi netreba, ale hovadzie si to priam pyta. Odlezat nechat v miske pod pokrievkou alebo alobalom a chladnicke.
srska
11.02.11,10:57
na odľahčenie: v arabských krajinách mäsko nechajú odležať priamo na ulici pri teplote 35 stupňov - viď obr. z Tiznitu 2010:)
durisovad
11.02.11,14:59
Keby to bol bazant v peri, nepoviem, ale takto?
aneurizma
11.02.11,21:55
Dlhé roky ma trápi, http://serousci.webz.cz/smajlici/78.gif prečo neviem urobiť tak dobrú knedľu ako svokra?

Dobrý večer, netrápte sa, že Vaša svokra robí lepšiu knedľu ako Vy. Veď je to svokra. Keď Vy raz budete svokra, rovnako budete lepšia ako Vaša nevesta...:)
Život nie je o dobrých a zlých knedliach. Život je o dobrých a zlých ľuďoch. A Vy patríte k tým dobrým, pretože sa zamýšľate nad tým, čo by iní nechali "plávať" bez povšimnutia.
Ja osobne si dám do mikrovlnky prihriať asi 2 dcl mlieka, polovicu kvasníc a trocha cukru. Počkám kým kvások vzíde. Do misy si preosejem hladkú múku, trošku soli a varechou vypracujem vláčne cesto, ktoré sa oddeľuje od stien. Potom misu prikryjem utierkou a položím na radiátor. O pol hodiny vzíde cesto, ktoré na pomúčenej doske vypracujem a ešte raz nechám podkysnúť. V hrnci zatiaľ zovrie trocha vody, paráčik pomastím olejom, postavím do vody a naň položím vykysnuté cesto v tvare knedle. Prikryjem a 20 minút parím.
Viem, že týchto 7 riadkov vyznieva dosť cynicky a banálne, ale pri v poradí už 105 knedli som pochopila, že aj ja viem urobiť knedľu ako hocikto iný, len si treba veriť....pekný večer.:)
letula
12.02.11,18:34
Zapojila by som sa do debaty o varení. Pekne nakysnuté,pripravené parené buchty vkladám do hrnca s parákom a vriacou vodou,a po vyparení nastane problém estetický.Po otvorení pokrievky mi para narobí ďobky,a buchty sú škaredé. Volila som mnoho spôsobov-nepomohlo.Poradíte mi ako nato?
buchač
12.02.11,18:52
Dlhé roky ma trápi, http://serousci.webz.cz/smajlici/78.gif prečo neviem urobiť tak dobrú knedľu ako svokra?

Prečóóóóó................................... ................?????? :confused:



Kto mi odpovie ?????? ;) :)

P.S.:
Ten knedlík ma trápi najmenej ...nikdy ho nerobila ....:D:---:D
liennka
12.02.11,18:54
Zapojila by som sa do debaty o varení. Pekne nakysnuté,pripravené parené buchty vkladám do hrnca s parákom a vriacou vodou,a po vyparení nastane problém estetický.Po otvorení pokrievky mi para narobí ďobky,a buchty sú škaredé. Volila som mnoho spôsobov-nepomohlo.Poradíte mi ako nato?
Cesto na buchty nesmie byť vyvaľkané natenko, nad džemom musí byť dostatočne hrubé cesto. Inak nad parou nakysne a potom spľasne.Tiež mi trvalo, kým som prišla na to, kde robím chybu. Teraz sú už moje buchty ukážkové.
Katkasv
14.02.11,06:13
Hneď po otvorení hrnca buchty popichať špáradlom.
Nesplasnú.
alabut
14.02.11,09:05
Ja vidim problem inde. Pravdepodobna chyba bude v pokryvke. Nesmie byt rovna, ale obla, aby skondenzovana para nekvapkala na buchty, ale pekne stekala po pokryvke na okraj nadoby. Najlepsia je sklenena, tam vidno ako skondenzovana para steka.:-)
alabut
14.02.11,09:18
Este je jedna moznost, manzelka pouzivala na prikrytie plastovu misku. Cize: hrniec s vodou, namiesto paraku natiahnute platno na vrchu hrnca a na platno plastova miska. :-)
Slayer666
14.02.11,14:41
Takze mam dve otazky. Jedna vam bude pripadat normalna, druha menej tak.
1, kde zozeniem v KE male kurcata? tym myslim cokolvek pod 1kg
2, kde sa da objednat horcicny olej ako ochucovadlo jedal?
Dakujem vopred.:)
buchač
14.02.11,19:03
Takze mam dve otazky. Jedna vam bude pripadat normalna, druha menej tak.
1, kde zozeniem v KE male kurcata? tym myslim cokolvek pod 1kg
2, kde sa da objednat horcicny olej ako ochucovadlo jedal?
Dakujem vopred.:)

add. 1. ...šak si objednaj , kúp len štvrťky kurčiat ...momentálne v idú / aspoň u nás na Jazere v jednom obchode po 1,09 ;) /....oplatí sa ...

add. 2....objednať sa dá na http://www.milara.sk/product/100-horcicny-olej-500ml-368/...iac aj google ponúka , toto som len tak námatkou ...
lujza.j
20.02.11,13:36
Ahojte:) chcela by som si vyrobiť korenie-talianske, kupovala som si ho v jednom Talianskom obchode v BA, ale majitel povedal, že už ho dovážať nebude:mad::mad: je pravda , že iných obch. som ešte nešmejdila.
korenie sa skladá: čili paprika, suš.petržlen vňať, sušený cesnak, soľ úplne jednoduché ale nenormálne dobré. no ide mi vlastne o ten sušený cesnak, čo myslíte môžem tam dať taký ten sušený napr. od kotany?
Tweety
20.02.11,13:57
Ahojte:) chcela by som si vyrobiť korenie-talianske, kupovala som si ho v jednom Talianskom obchode v BA, ale majitel povedal, že už ho dovážať nebude:mad::mad: je pravda , že iných obch. som ešte nešmejdila.
korenie sa skladá: čili paprika, suš.petržlen vňať, sušený cesnak, soľ úplne jednoduché ale nenormálne dobré. no ide mi vlastne o ten sušený cesnak, čo myslíte môžem tam dať taký ten sušený napr. od kotany?
A prečo si myslíš, že práve ten od kotanyho nie je dobrý?:--- Možno by bol dobrý aj od iného výrobcu, aj v Lidl... predávajú dobré koreniny.
lujza.j
20.02.11,14:03
A prečo si myslíš, že práve ten od kotanyho nie je dobrý?:--- Možno by bol dobrý aj od iného výrobcu, aj v Lidl... predávajú dobré koreniny.

nemyslím, že ten by bol dobrý:) vôbec od nich nekupujem koreniny sú strašne drahé, to ma prvé napadlo;) a ja som si vlastne ani nevšimla či niekto iný robí sušený cesnak. napr. sušenú celú čili ani neviem či má niekto v ponuku. "smetie" od kotány s mlynčekom by som určite nekúpila. celú čili mi priniesla kolegyňa. sušenú petr. vňať mám z Lidl.:)
Tweety
20.02.11,14:05
nemyslím, že ten by bol dobrý:) vôbec od nich nekupujem koreniny sú strašne drahé, to ma prvé napadlo;) a ja som si vlastne ani nevšimla či niekto iný robí sušený cesnak. napr. sušenú celú čili ani neviem či má niekto v ponuku. "smetie" od kotány s mlynčekom by som určite nekúpila. celú čili mi priniesla kolegyňa. sušenú petr. vňať mám z Lidl.:)
Aj ja som si kúpila terazky u nich vňaťku, len tak na vyskúšanie, nebola ani drahá, tak prečo nie? Kotany tiež nekupujem, sú aj lacnejší.
lujza.j
20.02.11,14:19
ja mám aj sušenú pažítku, tá je tiež dobrá:)
bettylou
22.02.11,11:54
To korenie je super aj čerstvé, zohreje sa oliv olej (trošku), dá sa cesnak, potom čili a petržlenová vňať všetko čerstvé (alebo ako máme) a nechá sa kým nezačne rozvoniavať, potom sa dajú ďalšie prísady, napr. zelenina, mleté mäso, paradajky...
fosilllia
18.03.11,21:25
Môžem sa tu niekoho veľmi pekne opýtať: Prosím Vás kde a kedy vznikla chrenová šlahacka a vlastne rolka s chrenovou slahackou co sa podava dost casto pri akejkolvek príležitosti.alebo kde by som sa mohla nieco dozvediet o historii tohto druhu jedla?????:)
Fakt dakujem
bettylou
05.04.11,14:46
Robila som zemiakové pyré. Dala som mlieko, maslo, prehriala, zmixovala. Spravilo sa mi slizké.
1. Ako nabudúce docieliť aby malo pyré textúru?
2. Čo teraz s tým pokazeným pyré? Dá sa to nejako napraviť, prípadne z neho niečo iné spraviť, čo sa bude dať jesť?
Dáša_
05.04.11,14:52
Robila som zemiakové pyré. Dala som mlieko, maslo, prehriala, zmixovala. Spravilo sa mi slizké.
1. Ako nabudúce docieliť aby malo pyré textúru?
2. Čo teraz s tým pokazeným pyré? Dá sa to nejako napraviť, prípadne z neho niečo iné spraviť, čo sa bude dať jesť?

mlieko si do zemiakov naliala horúce?
Nie s každým mixérom sa dá pyré urobiť. Potom už ostáva iba klasika, ručne.
Gabi03
05.04.11,15:26
Robila som zemiakové pyré. Dala som mlieko, maslo, prehriala, zmixovala. Spravilo sa mi slizké.
1. Ako nabudúce docieliť aby malo pyré textúru?
2. Čo teraz s tým pokazeným pyré? Dá sa to nejako napraviť, prípadne z neho niečo iné spraviť, čo sa bude dať jesť?

Predpokladám, že si nemala správny druh zemiakov na pyré.

Skús do masy primiešať múku, vyformovať nejaké tortičky a upiecť v rúre. ... :rolleyes: bez záruky :o:D
Gabi03
05.04.11,15:27
mlieko si do zemiakov naliala horúce?
Nie s každým mixérom sa dá pyré urobiť. Potom už ostáva iba klasika, ručne.

To mlieko akože malo byť horúce?
Ja zakaždým dávam studené rovno z chladničky. ;)
durisovad
05.04.11,15:43
Aj mne sa stalo to iste ako bettylou, ked som si myslela, ze mixovanim, resp. slahanim urobim dobre pyre. Odvtedy davam do horucich zemiakov, z ktorych zlejem vodu, rozpustit maslo, pridam mlieko /studene/ a vsetko rozpucim pucitkom na zemiaky., Potom to na slabom ohni iste dobre premiesam vareskou.
alla66
05.04.11,15:50
Robila som zemiakové pyré. Dala som mlieko, maslo, prehriala, zmixovala. Spravilo sa mi slizké.
1. Ako nabudúce docieliť aby malo pyré textúru?
2. Čo teraz s tým pokazeným pyré? Dá sa to nejako napraviť, prípadne z neho niečo iné spraviť, čo sa bude dať jesť?

1- horúce mlieko
2- Vymaž a vysyp strúhankou janskú misu..... vlož pyré, lyžicou vytvaruj dostatočne hlboké jamky. Do každej priehlbiny pridaj opraženú pokrájanú slaninku (môže byť šunka), tvrdý syr a jedno vajíčko..... zapekaj v rúre.
Dáša_
05.04.11,15:59
do pyré horúce mlieko - ja v ňom rovno roztopím aj maslo
bettylou
05.04.11,16:14
Ďakujem za rady, vyskúšam. Aký druh zemiakov by som mala kupovať na pyré?
durisovad
05.04.11,16:39
Myslim, ze druh zemiakov ani velmi nie je dolezity. My mame zemiaky od gazdu a pouzivame ich na vsetky mozne sposoby - jeden a ten isty druh. Druhy zemiakov, ktore su predavane v obchodoch a deklarovane na urcity sposob pouzitia je podla mojho nazoru len obchodny trik.
srska
05.04.11,16:44
Aj mne sa stalo to iste ako bettylou, ked som si myslela, ze mixovanim, resp. slahanim urobim dobre pyre. Odvtedy davam do horucich zemiakov, z ktorych zlejem vodu, rozpustit maslo, pridam mlieko /studene/ a vsetko rozpucim pucitkom na zemiaky., Potom to na slabom ohni iste dobre premiesam vareskou.
nevarím ale pamätám si, že takto to robila moja mama. "pučítko":) mala drevené (ako ručný granát z 1. svetovej) a občas som to robieval za ňu ja.
alla66
05.04.11,17:00
Myslim, ze druh zemiakov ani velmi nie je dolezity. My mame zemiaky od gazdu a pouzivame ich na vsetky mozne sposoby - jeden a ten isty druh. Druhy zemiakov, ktore su predavane v obchodoch a deklarovane na urcity sposob pouzitia je podla mojho nazoru len obchodny trik.
Je rozdiel v zemiakoch....napr.zemiaky na šalát sa nerozvaria:)
typ A sa hodí na šaláty
varný typ B na prílohy
varný typ C na pyré a lokše
typ D je určený na priemyselné spracovanie.( nenachádza sa v obchodoch)
hubatá
06.04.11,05:48
Mňa vyslovene ssss ... ú tie zemiaky predávané podľa skupín: to čo chce odo mňa obchod - aby som mala v paneláku uskladnené 3 odrody a keď idem variť tak vždy pozerať či mám dosť zemiakov na pyré alebo na šalát?
Tiež si hľadám nejakého domáceho pestovateľa, ale ho nenachádzam, lebo im vraj aj čo zasadia ako semeno ukradnú naši nemenovaní ......
srska
06.04.11,06:00
Mňa vyslovene ssss ... ú tie zemiaky predávané podľa skupín: to čo chce odo mňa obchod - aby som mala v paneláku uskladnené 3 odrody a keď idem variť tak vždy pozerať či mám dosť zemiakov na pyré alebo na šalát?
Tiež si hľadám nejakého domáceho pestovateľa, ale ho nenachádzam, lebo im vraj aj čo zasadia ako semeno ukradnú naši nemenovaní ......
tak to robíme my - máme zazimované na strednom slovensku a vždy si dovezieme potrebné množstvo - a v obchode kúpime len vtedy keď nám náhodou pochybia.
Gabi03
06.04.11,08:23
Myslim, ze druh zemiakov ani velmi nie je dolezity. My mame zemiaky od gazdu a pouzivame ich na vsetky mozne sposoby - jeden a ten isty druh. Druhy zemiakov, ktore su predavane v obchodoch a deklarovane na urcity sposob pouzitia je podla mojho nazoru len obchodny trik.

Asi sa zhodneme na tom, že existujú rôzne druhy zemiakov. Či už sa dajú použiť na všetko alebo sú vhodné len na niektoré jedlá.
Ja len hovorím vlastnú skúsenosť, že pri robení zemiakových pyré vždy používam rovnaký postup (studené mlieko a mixér) a napriek tomu sa stane, že niekedy ostane také slizské, inokedy by som zjedla všetko naraz bez všetkého. Teda mojim blonďavým rozumom to musí byť len kvôli zemiakom... :rolleyes:;):)
AlaNR
06.04.11,12:53
Mám problém s tortovou formou, dlho som ju nepoužívala. Je teflónová, veľmi dobre sa v nej pečie, akurát mám problém s tesnosťou. Cesto mi z nej nestihne vytiecť, keď ho dávam hneď do rúry, ale keď robím tortu trebárs zo smotany, zvykne mi trosku spodom vytiecť. Je to bežné? alebo je forma zlá?
Ajk&
06.04.11,13:09
Určite riedke pyré nevyhadzovať, ale do polohrubej múky zapracujeme pyré a dostaneme zemiakové cesto. No a z toho sa dajú robiť čary:
1. Placky - cesto vypracujeme podobne ako na lokše, vyvaľkáme na cca 3-4 mm hrúbku, povykrajujeme kolieska a upražíme na troške oleja. K tomu kyslú polievku (šošovicovú fazuľovú, kapustovú). Deti tieto placky ľúbia s bielou kávou.
2. Z cesta ušuláme šulec o priemere cca 4-5 cm, pokrájame na malé kúsky. Vyvaríme vo vode. Medzitým si upražíme cibuľku a spolu zmiešame. K tomu čo iné ako kyslé mlieko alebo kefír.
3. Nič sa nestane keď cesto zabalíme do mikroténového vrecka a dáme zmraziť dovtedy kým nedostaneme chuť na lokše, šúľance s makom alebo makové slivkové gule. Keď sa nám bude zdať vodové (mäkké) smelo pridajte múky.
Ajk&
06.04.11,13:14
Ježíšííí ... ešte k bodu 1. treba tie placky potrieť cesnakom - také dôležité a zabudla som. Bez cesnaku by to nebolo ono !
trisestri
06.04.11,13:17
vedel by niekto poradit,kde v Bratislave alebo Trnave zoženiem lacno baraninu,jahnacinu,chladených králikov prípadne divinu,bio a netradične potraviny? vdaka za info.
lujza.j
06.04.11,15:59
vedel by niekto poradit,kde v Bratislave alebo Trnave zoženiem lacno baraninu,jahnacinu,chladených králikov prípadne divinu,bio a netradične potraviny? vdaka za info.

http://www.supernavigator.sk/navigator/profile_firm.php?id=12026072
http://www.azet.sk/firma/572377/ladislav-orban-maso-udeniny/
trisestri
06.04.11,16:12
dakujem-Orbanovi som posielal minulý tyžden email ohaom cennika,doteraz nemám odpoved,zverex ma zrušenú stranku,tak neviem či prevadzkuju aj maloobchodný predaj,škoda že do Metra treba kartu.
lujza.j
06.04.11,16:48
dakujem-Orbanovi som posielal minulý tyžden email ohaom cennika,doteraz nemám odpoved,zverex ma zrušenú stranku,tak neviem či prevadzkuju aj maloobchodný predaj,škoda že do Metra treba kartu.

divinu predávali v takej malej predajni vína v BA, ul. Ferienčíková-staré mesto, ale bolo to pár rokov do zadu ;)
osky
06.04.11,18:36
Mám problém s tortovou formou, dlho som ju nepoužívala. Je teflónová, veľmi dobre sa v nej pečie, akurát mám problém s tesnosťou. Cesto mi z nej nestihne vytiecť, keď ho dávam hneď do rúry, ale keď robím tortu trebárs zo smotany, zvykne mi trosku spodom vytiecť. Je to bežné? alebo je forma zlá?


asi mas taku,ktora sa da roztvarat.
ja mam viacero foriem-tie co pouzivam na pecenie,nikdy nerozoberam,prave koli tomu ,aby ostali take zapecene/neznamena to ze su spinave!!!!:eek:/,a mam istotu,ze mi z nich nic nevytecie.

na studenu tortu mam zvlastnu jednu mensiu a jednu celkom velku formu.
po pouziti ich rozoberam a umyvam po castiach.
pekavam v nich len velmi vynimocne,vtedy ich dno obalim papierom
a dobre utiahnem a uzavriem obruc.
napriklad mam formy na velkonocneho baranka a zajaca,a tie sa musia rozobrat,aby sa dali dobre umyt.
preto ich spodok tiez balim pri peceni do alobalu.kym sa cesto zapecie,nevytecie to po celej rure.
ludmila12
07.04.11,04:32
Asi sa zhodneme na tom, že existujú rôzne druhy zemiakov. Či už sa dajú použiť na všetko alebo sú vhodné len na niektoré jedlá.
Ja len hovorím vlastnú skúsenosť, že pri robení zemiakových pyré vždy používam rovnaký postup (studené mlieko a mixér) a napriek tomu sa stane, že niekedy ostane také slizské, inokedy by som zjedla všetko naraz bez všetkého. Teda mojim blonďavým rozumom to musí byť len kvôli zemiakom... :rolleyes:;):)
Ja tiež nemám rada slizké pyré. Odkedy zemiaky rozpučím len nahrubo obyčajným tlačítkom ešte horúce, dám do nich maslo a mlieko a vyšlahám metličkami ktoré používam napr.na vyšlahanie bielkov na sneh nikdy sa nestane,že by sa ťahalo ako žuvačka je krásne jemné.:)
AlaNR
07.04.11,06:18
asi mas taku,ktora sa da roztvarat.
ja mam viacero foriem-tie co pouzivam na pecenie,nikdy nerozoberam,prave koli tomu ,aby ostali take zapecene/neznamena to ze su spinave!!!!:eek:/,a mam istotu,ze mi z nich nic nevytecie.

na studenu tortu mam zvlastnu jednu mensiu a jednu celkom velku formu.
po pouziti ich rozoberam a umyvam po castiach.
pekavam v nich len velmi vynimocne,vtedy ich dno obalim papierom
a dobre utiahnem a uzavriem obruc.
napriklad mam formy na velkonocneho baranka a zajaca,a tie sa musia rozobrat,aby sa dali dobre umyt.
preto ich spodok tiez balim pri peceni do alobalu.kym sa cesto zapecie,nevytecie to po celej rure.

AAha, diky za radu.;) Takže budem musieť investovať asi do ďalšej. Asi to bude rozumnejší nápad ako zakaždým nezabudnúť, že treba niečo v chladničke podložiť, aby obsah nevytiekol. Zatial som to tiež riešila tým papierom prípadne potravinárskou fóliou (na studené).
truch
07.04.11,07:08
Ja dávam do pyré horúce mlieko, má byť vraj takej teploty ako zemiaky. Popučím, pridám trochu masla, trochu horúceho mlieka, vyšľahám a ešte nakoniec pridám 10% smotanu.
daniela-D
09.04.11,13:52
potrebujem poradit _:))) kedysi daavnejsie som jedla meso.. s takym fantastickym dresingomm.. ale neviem akym.. iba viem ze tam bol aj worchester..
poradite mi nejaky dresing kde je aj worchester? D:
alebo inyy doobrucky dresing?.. klasiku mam uz odskusanu- smotana-tatarka,cesnak, bilinky, kecup..atd..:-/ nieco co sa hodi k hovedziemu steaku? :))pls.. vdakaaa
babka - ježibabka
09.04.11,17:17
Toto som tento týždeň dostala, možno si vyberieš.
Marinády - maso:


Tyto marinády jsou určeny převážně na kuřecí, vepřová a hovězí masa,můžou být však použity i na maso klokaní. Všechny níže uvedené ingredience smícháme, omyté ,nakrájené maso na plátky či menší kousky vložíme do marinády a necháme odležet nejlépe do druhého dne. Do marinády používáme slunečnicový olej či olivový olej, bylinky můžeme použít jak čerstvé, tak i sušené.
Hořčičná marináda:

4 lžíce oleje, 2 lžíce kečupu, 1 lžíce kremžské hořčice, sojová omáčka, 5 stroužků česneku (prolisovat), čerstvá bazalka (nasekat), červená paprika, kari, sůl
Jogurtová marináda:

250 g bílého jogurtu, 1 lžíce kečupu, 1 lžíce oleje, 1 lžička červené papriky, čerstvá bazalka (nasekat), sojová omáčka, sůl
Medová marináda:

2 lžíce oleje, 4 lžíce kečupu, 1 lžíce medu, sojová omáčka, 3 stroužky česneku, cibule (najemno nakrájená), oregáno, bazalka, skořice mletá, sůl
Kari marináda:

250g bílého jogurtu, 3 lžičky kari , 3 lžičky červené papriky, 1 lžíce oleje, sůl
Švestková marináda:

3 lžíce švestkových povidel, 2 lžíce dezertního vína (např. sherry), 2 lžíce oleje, 2 stroužky česneku (prolisovat), 1/2 chilli papričky, sojová omáčka, zázvor
Bylinková marináda:

4 lžíce oleje, pepř mletý, cibule (najemno nakrájet), 2 lžíce sojové omáčky, 2 stroužky česneku (prolisovat), čerstvá petrželová nať a pažitka (nasekat), sůl
Meruňková marináda:

5 lžic meruňkové marmelády, 1 lžíce plnotučné hořčice, sojová omáčka světlá, citrónová šťávy, 1 stroužek česneku (prolisovat), zázvor, pepř bílý, sůl
Česneková marináda s medem:

3 lžíce oleje, 5 lžic kečupu, 1 lžíce medu, cibule (najemno nakrájená), 4 stroužky česneku (prolisovat), petrželová nať a bazalka (nasekat), sojová omáčka, pepř, sůl
Marináda na divoko:

3 lžíce oleje, 1 lžička plnotučné hořčice , 1 lžíce kečupu,bobkový list a nové koření (namlít), sojová omáčka, červená paprika, pepř mletý, sůl
Exotická marináda:

1,5 dl pomerančového džusu, 1dcl bílého vína, 3 stroužky česneku (prolisovat), zázvor, sůl
Pikantní marináda:

4 lžíce oleje, citrónová šťáva, čerstvá petrželová nať, bazalka, kopr, oregano (nasekat), 2 chilli papričky (najemno nasekat popř. nastrouhat), 3 stroužky česneku (prolisovat), bílý pepř, můžeme přidat i bílý jogurt
Pepřová marináda:

5 Lžic oleje, 4 stroužky česneku (prolisovat), nahrubo namletý barevný pepř, sůl
Marináda z jablíček a česneku:

2 velká jablka (oloupat a najemno nastrouhat), 4 stroužky česneku (prolisovat), 2 lžíce oleje










Marinády - ryby:



Marináda určena pro ryby sladkovodní i mořské,do marinád je vhodné používat olivový olej a čerstvé bylinky,které dodají pokrmu nezaměnitelnou chuť a vůni.
Česneková marináda:

3 lžíce oleje, 0,5 dl bílého vína, 3 stroužky česneku (prolisovat), pepř bílý, citrónová šťáva, jedná-li se o mořské ryby můžeme přidat čerstvou bazalku, sůl
Pikantní marináda:

3 lžíce oleje, 1 chilli paprička (najemno nakrájené popř. nastrouhané) (může být i sušená),2 stroužky česneku (prolisovat), čerstvá petrželová nať a bazalka (nasekat), sůl
Marináda na divoko:

4 lžíce oleje, 4 stroužky česneku (prolisovat), 2 lžičky sladké papriky, drcené koření (bobkový list, nové koření, jalovec), sůl
Koprová marináda:

4 lžíce oleje, citrónová šťáva, bílý pepř, čerstvý kopr (nasekat), sůl
Bylinková marináda:

4 lžíce oleje, 2 stroužky česneku (prolisovat), čerstvá petrželová nať a bazalka (nasekat), mladá cibulka ( najemno nasekat, popřípadě nastrouhat), bílý pepř, sůl
Pikantní marináda s medem:

3 lžíce oleje,citrónová šťáva, 2 lžíce medu,čerstvá petrželová nať (nasekat), 1 chilli paprička (najemno nakrájet popř. na strouhat), bílý pepř, sůl


Marinády - ovoce:



Grilovat lze opravdu vše co nám chutná, nasvědčují tomu i níže uvedené recepty.Můžeme grilovat jakékoliv ovoce i bez použití marinád.
Jablka:

2 lžíce medu, 3 stroužky česneku (prolisovat), citrónová šťáva, sůl
(jablka nakrájíme na kousky a naložíme do marinády cca 2 hodiny), poté napichujeme na špíz střídavě s kousky naloženého kuřecího masa nejlépe do jednoduché marinády z následujících ingrediencí: olej, pepř černý,1 lžíce kečupu, sojová omáčka, sůl
Banány:

2 lžíce medu, 0,5 dl whisky
Ananas:

2 lžíce medu, 2 stroužky česneku, sůl










Marináda - zelenina:


Můžeme použít jakoukoliv zeleninu, kterou vypěstujeme (avšak listová zeleniny není příliš vhodná, můžeme ji použít na příklad na závitky, kdy do listů např. kapusty či špenátu zabalíme kousky naloženého masa): rajčata, paprika, cuketa, lilek, cibule, houby, mrkev, celer, brambory (můžou být i předem uvařené ve slupce), hrachové či fazolové lusky, apod. potřeme lehce rozpuštěným máslem a posolíme
3 lžíce oleje (nejlépe olivového), 5 stroužků česneku (prolisovat), čerstvá bazalka a petrželová nať ( najemno nasekat), cibule ( najemno nakrájet), citrónová šťáva, sůl, zeleninu necháme cca 1 hodinu naloženou v marinádě.
Grilovanou zeleninu můžeme pokapat zálivkou z následujících ingrediencí:

Olivový olej, ocet balsamico, čerstvá bazalka a petrželová nať (nasekat), česnek (prolisovat),máte-li rádi ostré, můžete přidat i chilli papričku, sůl
Studené omáčky ke grilovaným masům, rybám, pečeným bramborám, grilované zelenině,ale i k čerstvým salátům:

Jogurtová omáčka:

500g bílého jogurtu (můžeme použít i zakysanou smetanu), čerstvá pažitka, petržel a bazalka (nasekat), citrónová šťáva, 3 stroužky česneku, sůl
Tatarská omáčka:

Majonéza, kyselé okurky (nastrouhat), cibule (najemno nakrájet), pepř mletý, nálev z okurek, sůl
Labužnická omáčka:

10 lžic kečupu jemného,1 chilli papričky (najemno nakrájené popř. nastrouhané), 1 lžička červené papriky, 1 lžička kari nebo curcumy, 2 lžičky cukru, 1 lžíce švestkových povidel, čerstvá petrželová nať a bazalka (nasekat), sůl
Omáčka z nivy:

200g bílého jogurtu, 200 g zakysané smetany, 2 stroužky česneku (prolisovat), čerstvá bazalka, pažitka a petrželová nať (nasekat), strouhaná niva, sůl
Místo nivy můžeme použít strouhaný eidam nebo hermelín
Rajčatová omáčka:

Rajčatové pyré z čerstvých rajčat (spaříme celá rajčata, oloupeme a rozmačkáme, necháme vychladnout), cibule (najemno nakrájená), čerstvá bazalka, petrželová nať a pažitka (nasekat), 3 stroužky česneku ( prolisovat), bílý pepř, sůl
Česneková omáčka:

Majonéza, 3 stroužky česneku (prolisovat), citrónová šťáva, čerstvá pažitka (nasekat), sůl
Pikantní omáčka:

Majonéza, 2 lžíce hořčice, 2 lžíce kečupu, citrónová šťáva, bílý pepř, 1 lžička bílého cukru, čerstvá pažitka (nasekat), 1 chilli paprička (najemno nakrájet popř. nasekat), sůl
Italská omáčka:

Majonéza, 2 lžíce kečupu, cibule (najemno nakrájet), 2 kyselé okurky (nastrouhat), 1 kapie (najemno nakrájet popř. nastrouhat), čerstvá bazalka a petrželová nať (nasekat), citrónová šťáva nebo lák z okurek, 1 lžička hnědého cukru, sůl
Citrónová omáčka:

200g bílého jogurtu, 200 g zakysané smetany, 2 stroužky česneku, čerstvá meduňka (nasekat), citrónová šťáva, bílý pepř, sůl
Křenová majonéza:

Majonéza, 2 lžíce zakysané smetany, 2 lžíce strouhaného křenu, bílý pepř, sůl
Zahradnická omáčka:

300g zakysané smetany nebo bílého jogurtu, Ľ bílého hlávkového zelí, 2 mrkve, 1 lžička plnotučné hořčice, citrónová šťáva, bílý pepř, sůl




Křenová omáčka s jablkem:

200g zakysané smetany, 3 lžíce čerstvě nastrouhaného křenu, 1 jablko (najemno nastrouhané), 1 snítka kopru (nasekat), sůl
Libečková omáčka:

200g zakysané smetany, 2 lžíce majonézy, čerstvé lístečky libečku (najemno nasekat), 3 stroužky česneku (prolisovat), citrónová šťáva, bílý pepř, sůl
Omáčka z meduňky:

Majonéza, čerstvá meduňka (nasekat), 0,5 dl bílého vína, 1 stroužek česneku, vlašské ořechy (nasekat), citrónová šťáva nasekat), sůl
Mexická omáčka:

200g zakysané smetany, rajčatové pyré z čerstvých rajčat (spaříme celá rajčata, oloupeme a rozmačkáme, necháme vychladnout),1 chilli papričky (najemno nasekat popř. nastrouhat), 3 stroužky česneku, cibule (najemno nakrájet), 1 lžíce olivového oleje, čerstvá petrželová nať a pažitka (nasekat), cayenský pepř, sůl

Zálivky do salátů:


Cibulová zálivka:

3 lžíce olivového oleje, 2 lžíce vinného octa, cibule (nejlépe červená) (najemno nakrájet), čerstvá pažitka a petrželová nať (nasekat), můžeme použít i čerstvý kopr, sůl
Bylinková zálivka:

3 lžíce olivového oleje, čerstvá bazalka, petrželová nať, pažitka a koriandr (nasekat), 2 stroužky česneku (prolisovat), cibule ( najemno nakrájet), 1 chilli paprička (najemno nakrájet nebo na strouhat), sůl
Hořčičná zálivka:

3 lžíce olivového oleje, 3 lžíce kremžské hořčice, 1 lžíce octa balsamico, 1 lžička hnědého cukru, bílý pepř, sůl
Hořčičná zálivka s medem:

200g zakysané smetany, 1 lžíce olivového oleje, citrónová šťáva, 1 lžička francouzské hořčice, 1 lžíce bílého vína, 1 lžíce medu, bílý pepř, sůl
Francouzská zálivka:

3 lžíce olivového oleje, 3 lžíce plnotučné hořčice, čerstvá petrželová nať a pažitka ( nasekat), 1 lžíce octa, bílý pepř, sůl
Jogurtová zálivka na grilované ovoce:

200g bílého jogurtu,1 nízkotučný tvaroh moučkový cukr, ˝ sáčku vanilkového cukru

Marináda na sýry:

Do marinád na sýry můžeme nakládat např. hermelín, balkánský sýr, mozzarelu, eidam 45% aj. Naložený hermelín, jelikož má bílou plíseň na povrchu, která zabrání,aby vytekl, můžeme také grilovat. Ostatní marinované sýry můžeme použít do salátů či na obložené mísy,ale také na maso.
Bylinková marináda:

3 lžíce olivového oleje, 3 stroužky česneku (prolisovat), čerstvá bazalka (nasekat) můžeme přidat čerstvou petrželová nať nebo pažitku, chceme-li docílit,aby marináda byla pikantní přidáme 1/2 chilli papričky (najemno nasekat popř. nastrouhat),sůl
Marináda na divoko:

3 lžíce olivového oleje, bobkový list, nové koření, černý pepř (nahrubo namlít),můžeme použít i nemleté koření, sůl


·
osky
09.04.11,18:01
Toto som tento týždeň dostala, možno si vyberieš.
Marinády - maso:


Tyto marinády jsou určeny převážně na kuřecí, vepřová a hovězí masa,můžou být však použity i na maso klokaní. Všechny níže uvedené ingredience smícháme, omyté ,nakrájené maso na plátky či menší kousky vložíme do marinády a necháme odležet nejlépe do druhého dne. Do marinády používáme slunečnicový olej či olivový olej, bylinky můžeme použít jak čerstvé, tak i sušené.
Hořčičná marináda:

4 lžíce oleje, 2 lžíce kečupu, 1 lžíce kremžské hořčice, sojová omáčka, 5 stroužků česneku (prolisovat), čerstvá bazalka (nasekat), červená paprika, kari, sůl
Jogurtová marináda:

250 g bílého jogurtu, 1 lžíce kečupu, 1 lžíce oleje, 1 lžička červené papriky, čerstvá bazalka (nasekat), sojová omáčka, sůl
Medová marináda:

2 lžíce oleje, 4 lžíce kečupu, 1 lžíce medu, sojová omáčka, 3 stroužky česneku, cibule (najemno nakrájená), oregáno, bazalka, skořice mletá, sůl
Kari marináda:

250g bílého jogurtu, 3 lžičky kari , 3 lžičky červené papriky, 1 lžíce oleje, sůl
Švestková marináda:

3 lžíce švestkových povidel, 2 lžíce dezertního vína (např. sherry), 2 lžíce oleje, 2 stroužky česneku (prolisovat), 1/2 chilli papričky, sojová omáčka, zázvor
Bylinková marináda:

4 lžíce oleje, pepř mletý, cibule (najemno nakrájet), 2 lžíce sojové omáčky, 2 stroužky česneku (prolisovat), čerstvá petrželová nať a pažitka (nasekat), sůl
Meruňková marináda:

5 lžic meruňkové marmelády, 1 lžíce plnotučné hořčice, sojová omáčka světlá, citrónová šťávy, 1 stroužek česneku (prolisovat), zázvor, pepř bílý, sůl
Česneková marináda s medem:

3 lžíce oleje, 5 lžic kečupu, 1 lžíce medu, cibule (najemno nakrájená), 4 stroužky česneku (prolisovat), petrželová nať a bazalka (nasekat), sojová omáčka, pepř, sůl
Marináda na divoko:

3 lžíce oleje, 1 lžička plnotučné hořčice , 1 lžíce kečupu,bobkový list a nové koření (namlít), sojová omáčka, červená paprika, pepř mletý, sůl
Exotická marináda:

1,5 dl pomerančového džusu, 1dcl bílého vína, 3 stroužky česneku (prolisovat), zázvor, sůl
Pikantní marináda:

4 lžíce oleje, citrónová šťáva, čerstvá petrželová nať, bazalka, kopr, oregano (nasekat), 2 chilli papričky (najemno nasekat popř. nastrouhat), 3 stroužky česneku (prolisovat), bílý pepř, můžeme přidat i bílý jogurt
Pepřová marináda:

5 Lžic oleje, 4 stroužky česneku (prolisovat), nahrubo namletý barevný pepř, sůl
Marináda z jablíček a česneku:

2 velká jablka (oloupat a najemno nastrouhat), 4 stroužky česneku (prolisovat), 2 lžíce oleje










Marinády - ryby:



Marináda určena pro ryby sladkovodní i mořské,do marinád je vhodné používat olivový olej a čerstvé bylinky,které dodají pokrmu nezaměnitelnou chuť a vůni.
Česneková marináda:

3 lžíce oleje, 0,5 dl bílého vína, 3 stroužky česneku (prolisovat), pepř bílý, citrónová šťáva, jedná-li se o mořské ryby můžeme přidat čerstvou bazalku, sůl
Pikantní marináda:

3 lžíce oleje, 1 chilli paprička (najemno nakrájené popř. nastrouhané) (může být i sušená),2 stroužky česneku (prolisovat), čerstvá petrželová nať a bazalka (nasekat), sůl
Marináda na divoko:

4 lžíce oleje, 4 stroužky česneku (prolisovat), 2 lžičky sladké papriky, drcené koření (bobkový list, nové koření, jalovec), sůl
Koprová marináda:

4 lžíce oleje, citrónová šťáva, bílý pepř, čerstvý kopr (nasekat), sůl
Bylinková marináda:

4 lžíce oleje, 2 stroužky česneku (prolisovat), čerstvá petrželová nať a bazalka (nasekat), mladá cibulka ( najemno nasekat, popřípadě nastrouhat), bílý pepř, sůl
Pikantní marináda s medem:

3 lžíce oleje,citrónová šťáva, 2 lžíce medu,čerstvá petrželová nať (nasekat), 1 chilli paprička (najemno nakrájet popř. na strouhat), bílý pepř, sůl


Marinády - ovoce:



Grilovat lze opravdu vše co nám chutná, nasvědčují tomu i níže uvedené recepty.Můžeme grilovat jakékoliv ovoce i bez použití marinád.
Jablka:

2 lžíce medu, 3 stroužky česneku (prolisovat), citrónová šťáva, sůl
(jablka nakrájíme na kousky a naložíme do marinády cca 2 hodiny), poté napichujeme na špíz střídavě s kousky naloženého kuřecího masa nejlépe do jednoduché marinády z následujících ingrediencí: olej, pepř černý,1 lžíce kečupu, sojová omáčka, sůl
Banány:

2 lžíce medu, 0,5 dl whisky
Ananas:

2 lžíce medu, 2 stroužky česneku, sůl










Marináda - zelenina:


Můžeme použít jakoukoliv zeleninu, kterou vypěstujeme (avšak listová zeleniny není příliš vhodná, můžeme ji použít na příklad na závitky, kdy do listů např. kapusty či špenátu zabalíme kousky naloženého masa): rajčata, paprika, cuketa, lilek, cibule, houby, mrkev, celer, brambory (můžou být i předem uvařené ve slupce), hrachové či fazolové lusky, apod. potřeme lehce rozpuštěným máslem a posolíme
3 lžíce oleje (nejlépe olivového), 5 stroužků česneku (prolisovat), čerstvá bazalka a petrželová nať ( najemno nasekat), cibule ( najemno nakrájet), citrónová šťáva, sůl, zeleninu necháme cca 1 hodinu naloženou v marinádě.
Grilovanou zeleninu můžeme pokapat zálivkou z následujících ingrediencí:

Olivový olej, ocet balsamico, čerstvá bazalka a petrželová nať (nasekat), česnek (prolisovat),máte-li rádi ostré, můžete přidat i chilli papričku, sůl
Studené omáčky ke grilovaným masům, rybám, pečeným bramborám, grilované zelenině,ale i k čerstvým salátům:

Jogurtová omáčka:

500g bílého jogurtu (můžeme použít i zakysanou smetanu), čerstvá pažitka, petržel a bazalka (nasekat), citrónová šťáva, 3 stroužky česneku, sůl
Tatarská omáčka:

Majonéza, kyselé okurky (nastrouhat), cibule (najemno nakrájet), pepř mletý, nálev z okurek, sůl
Labužnická omáčka:

10 lžic kečupu jemného,1 chilli papričky (najemno nakrájené popř. nastrouhané), 1 lžička červené papriky, 1 lžička kari nebo curcumy, 2 lžičky cukru, 1 lžíce švestkových povidel, čerstvá petrželová nať a bazalka (nasekat), sůl
Omáčka z nivy:

200g bílého jogurtu, 200 g zakysané smetany, 2 stroužky česneku (prolisovat), čerstvá bazalka, pažitka a petrželová nať (nasekat), strouhaná niva, sůl
Místo nivy můžeme použít strouhaný eidam nebo hermelín
Rajčatová omáčka:

Rajčatové pyré z čerstvých rajčat (spaříme celá rajčata, oloupeme a rozmačkáme, necháme vychladnout), cibule (najemno nakrájená), čerstvá bazalka, petrželová nať a pažitka (nasekat), 3 stroužky česneku ( prolisovat), bílý pepř, sůl
Česneková omáčka:

Majonéza, 3 stroužky česneku (prolisovat), citrónová šťáva, čerstvá pažitka (nasekat), sůl
Pikantní omáčka:

Majonéza, 2 lžíce hořčice, 2 lžíce kečupu, citrónová šťáva, bílý pepř, 1 lžička bílého cukru, čerstvá pažitka (nasekat), 1 chilli paprička (najemno nakrájet popř. nasekat), sůl
Italská omáčka:

Majonéza, 2 lžíce kečupu, cibule (najemno nakrájet), 2 kyselé okurky (nastrouhat), 1 kapie (najemno nakrájet popř. nastrouhat), čerstvá bazalka a petrželová nať (nasekat), citrónová šťáva nebo lák z okurek, 1 lžička hnědého cukru, sůl
Citrónová omáčka:

200g bílého jogurtu, 200 g zakysané smetany, 2 stroužky česneku, čerstvá meduňka (nasekat), citrónová šťáva, bílý pepř, sůl
Křenová majonéza:

Majonéza, 2 lžíce zakysané smetany, 2 lžíce strouhaného křenu, bílý pepř, sůl
Zahradnická omáčka:

300g zakysané smetany nebo bílého jogurtu, Ľ bílého hlávkového zelí, 2 mrkve, 1 lžička plnotučné hořčice, citrónová šťáva, bílý pepř, sůl




Křenová omáčka s jablkem:

200g zakysané smetany, 3 lžíce čerstvě nastrouhaného křenu, 1 jablko (najemno nastrouhané), 1 snítka kopru (nasekat), sůl
Libečková omáčka:

200g zakysané smetany, 2 lžíce majonézy, čerstvé lístečky libečku (najemno nasekat), 3 stroužky česneku (prolisovat), citrónová šťáva, bílý pepř, sůl
Omáčka z meduňky:

Majonéza, čerstvá meduňka (nasekat), 0,5 dl bílého vína, 1 stroužek česneku, vlašské ořechy (nasekat), citrónová šťáva nasekat), sůl
Mexická omáčka:

200g zakysané smetany, rajčatové pyré z čerstvých rajčat (spaříme celá rajčata, oloupeme a rozmačkáme, necháme vychladnout),1 chilli papričky (najemno nasekat popř. nastrouhat), 3 stroužky česneku, cibule (najemno nakrájet), 1 lžíce olivového oleje, čerstvá petrželová nať a pažitka (nasekat), cayenský pepř, sůl

Zálivky do salátů:


Cibulová zálivka:

3 lžíce olivového oleje, 2 lžíce vinného octa, cibule (nejlépe červená) (najemno nakrájet), čerstvá pažitka a petrželová nať (nasekat), můžeme použít i čerstvý kopr, sůl
Bylinková zálivka:

3 lžíce olivového oleje, čerstvá bazalka, petrželová nať, pažitka a koriandr (nasekat), 2 stroužky česneku (prolisovat), cibule ( najemno nakrájet), 1 chilli paprička (najemno nakrájet nebo na strouhat), sůl
Hořčičná zálivka:

3 lžíce olivového oleje, 3 lžíce kremžské hořčice, 1 lžíce octa balsamico, 1 lžička hnědého cukru, bílý pepř, sůl
Hořčičná zálivka s medem:

200g zakysané smetany, 1 lžíce olivového oleje, citrónová šťáva, 1 lžička francouzské hořčice, 1 lžíce bílého vína, 1 lžíce medu, bílý pepř, sůl
Francouzská zálivka:

3 lžíce olivového oleje, 3 lžíce plnotučné hořčice, čerstvá petrželová nať a pažitka ( nasekat), 1 lžíce octa, bílý pepř, sůl
Jogurtová zálivka na grilované ovoce:

200g bílého jogurtu,1 nízkotučný tvaroh moučkový cukr, ˝ sáčku vanilkového cukru

Marináda na sýry:

Do marinád na sýry můžeme nakládat např. hermelín, balkánský sýr, mozzarelu, eidam 45% aj. Naložený hermelín, jelikož má bílou plíseň na povrchu, která zabrání,aby vytekl, můžeme také grilovat. Ostatní marinované sýry můžeme použít do salátů či na obložené mísy,ale také na maso.
Bylinková marináda:

3 lžíce olivového oleje, 3 stroužky česneku (prolisovat), čerstvá bazalka (nasekat) můžeme přidat čerstvou petrželová nať nebo pažitku, chceme-li docílit,aby marináda byla pikantní přidáme 1/2 chilli papričky (najemno nasekat popř. nastrouhat),sůl
Marináda na divoko:

3 lžíce olivového oleje, bobkový list, nové koření, černý pepř (nahrubo namlít),můžeme použít i nemleté koření, sůl


·





teeeeda-ze ty si nesla za kucharku......:)
babka - ježibabka
10.04.11,12:00
No Osky nepoznáš ma, s tým kuchárovaním nie je to také jednoduché ako sa zdá. Veď aj dedka som načapala na bláznivé hríby. :D:D:D Keby vedel, čo tu píšem, tak ma zabije. :D:D:D Recepty mi dodávajú hlavne krstné dcéry. Aj teraz mi jeden došiel, ešte nie je prečítaný.
erzet
11.04.11,09:41
Mňa vyslovene ssss ... ú tie zemiaky predávané podľa skupín: to čo chce odo mňa obchod - aby som mala v paneláku uskladnené 3 odrody a keď idem variť tak vždy pozerať či mám dosť zemiakov na pyré alebo na šalát?
Tiež si hľadám nejakého domáceho pestovateľa, ale ho nenachádzam, lebo im vraj aj čo zasadia ako semeno ukradnú naši nemenovaní ......
veru, dobrý nick máš, hubatá
traker
11.04.11,16:26
Zdravim vsetkych poradakov. Vie mi prosim Vas niekto poradit, kde by som kupil restovanu cibulu? Dakujem
buchač
11.04.11,16:41
Zdravim vsetkych poradakov. Vie mi prosim Vas niekto poradit, kde by som kupil restovanu cibulu? Dakujem

:confused::confused::confused:

...v železiarstve asi by tak mohli mať ...:rolleyes:

Keby náhodou nemali , tak si kúp 4 - ky chrómované vidly ...;):---:D
Dáša_
11.04.11,16:46
Zdravim vsetkych poradakov. Vie mi prosim Vas niekto poradit, kde by som kupil restovanu cibulu? Dakujem



http://www.levnekoreni.cz/Restovana-cibule-50g--m8|g8|o114.html

a keby si chcete vediet ako na to, je tu aj diskusia http://www.baby-cafe.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=31415&postdays=0&postorder=asc&workarround=0&start=0

a v nej švédsky recept

http://www.menyse.com/3.11432/varufakta/rostad-lok/
traker
13.04.11,15:00
:confused::confused::confused:

...v železiarstve asi by tak mohli mať ...:rolleyes:

Keby náhodou nemali , tak si kúp 4 - ky chrómované vidly ...;):---:D


Ha Ha Ha ! Strasne smiesne .

Máš tam jedny odložené aj ty
traker
13.04.11,15:19
Dáša dakujem. Len na vysvetlenie, v bežných obchodoch ju nepredavaju. Skusim tu Ikeu. Este raz diky.
zelenydom
15.04.11,14:25
Myslite, ze sa da v recepte nahradit zlaty klas niecim inym?
durisovad
15.04.11,14:28
Myslite, ze sa da v recepte nahradit zlaty klas niecim inym?
Napriklad maizenou.
zelenydom
16.04.11,13:36
A je rozdiel medzi maizenou a skrobovou muckou?
mysimis
16.04.11,15:34
A je rozdiel medzi maizenou a skrobovou muckou?

Rozoznávame kukuričný škrob /Gustin/ a zemiakový škrob /Solamyl/.
makron
16.04.11,15:46
prosim vas ako sa robi sneh do trubiciek z listkoveho cesta!
durisovad
16.04.11,15:58
Maruška54
16.04.11,16:15
prosim vas ako sa robi sneh do trubiciek z listkoveho cesta!

najprv sneh vyšľaháme s cukrom a potom nad parou došľaháme do tuha musí byť skoro až horúci
Slayer666
07.05.11,16:20
Kde sa da v KE zohnat jahnacina alebo baranina, okrem toho predrazeneho minipliecka v Hypertescu? Alebo kde sa da objednat?
Nella_2
07.05.11,16:43
Kde sa da v KE zohnat jahnacina alebo baranina, okrem toho predrazeneho minipliecka v Hypertescu? Alebo kde sa da objednat?
Možno priamo na nejakom salaši
lofr
10.05.11,21:53
Mam obycajnu 33% smotanu, ako urobit slahacku taku dobru a penovu, aka vychadza z tych sprejov na slahacku?

Dalej, ako urobit co najchutnejsiu polevu?
(potrebujem to na palacinky)
Marína
10.05.11,22:43
Kde sa da v KE zohnat jahnacina alebo baranina, okrem toho predrazeneho minipliecka v Hypertescu? Alebo kde sa da objednat?
Jahňacinu zo salaša ale min. 2 - 3 týždne pred veľkonočnými sviatkami, skoro všetky jahňatá idú na Veľkú noc do Talianska. Musíš sa však dohodnúť aby ti jahňa nechali, aj tak je to dosť problém. Baraninu až neskôr, keď ovce podrastú.
Píšeš o vysokej cene. Ono to tak vychádza, živé jahňa(do 20 kg) stojí cca 2,5 € za kg, nad 20 kg o niečo menej, odpočítaj odpad, kosti, mäsa veľa neostane, ale je dobré.;):) Ešte bačovi 3 € za stiahnutie z kože a vyčistenie.
osky
11.05.11,18:42
Myslite, ze sa da v recepte nahradit zlaty klas niecim inym?


no ja ked nemam zlaty klas,davam normalny vanilkovy puding.
rozdiel nie je na chuti vobec citit.
ale ta maizena je tiez dobry napad a pridaj si k nej vanilkovy cukor.
maizena je urcite kukuricny skrob.
ak sa pise o skrobovej mucke,mozes pouzit zemiakovy alebo kukuricny skrob,asi je to jedno,ked nenapisu konkretne.;)
Slayer666
11.05.11,18:51
no ja ked nemam zlaty klas,davam normalny vanilkovy puding.
rozdiel nie je na chuti vobec citit.
ale ta maizena je tiez dobry napad a pridaj si k nej vanilkovy cukor.
maizena je urcite kukuricny skrob.
ak sa pise o skrobovej mucke,mozes pouzit zemiakovy alebo kukuricny skrob,asi je to jedno,ked nenapisu konkretne.;)

Ak si precitas zlozenie, tak zistis, ze zlaty klas nie je nic ine ako kukuricny skrob s farbivami a aromou. Takze samozrejme, ze sa da nahradit, ved on sam je nahrazka. Original je kukuricny skrob a vanilka, resp. vanilkovy cukor (co je vlastne cukor, ktory bol isty cas s vanikovym strukom v nadobe a nasal tu aromu).
osky
11.05.11,20:33
potrebujem radu:este minuly tyzden som si varila ovsennu kasu na ranajky a neviem ako sa mi to podarilo,ale mi prihorela.skoncila v zachode ,nedal sa zjest,razila tou zhoreninou.
problem je,ze hrncek ostal nahoreny a nie a nie ho ocistit.na spodu je cierne nahorene cudo,viem ze sa davalo na to nieco a potom to same odskocilo od dna,volakedy u babicky ako male dieta som to videla,ale co to bolo.vie mi niekto poradit,ako tu ciernu skvareninu odstranim?dik.
Nella_2
11.05.11,20:38
potrebujem radu:este minuly tyzden som si varila ovsennu kasu na ranajky a neviem ako sa mi to podarilo,ale mi prihorela.skoncila v zachode ,nedal sa zjest,razila tou zhoreninou.
problem je,ze hrncek ostal nahoreny a nie a nie ho ocistit.na spodu je cierne nahorene cudo,viem ze sa davalo na to nieco a potom to same odskocilo od dna,volakedy u babicky ako male dieta som to videla,ale co to bolo.vie mi niekto poradit,ako tu ciernu skvareninu odstranim?dik.
Nebola to sóda bikarbóna?
adi11
11.05.11,20:42
potrebujem radu:este minuly tyzden som si varila ovsennu kasu na ranajky a neviem ako sa mi to podarilo,ale mi prihorela.skoncila v zachode ,nedal sa zjest,razila tou zhoreninou.
problem je,ze hrncek ostal nahoreny a nie a nie ho ocistit.na spodu je cierne nahorene cudo,viem ze sa davalo na to nieco a potom to same odskocilo od dna,volakedy u babicky ako male dieta som to videla,ale co to bolo.vie mi niekto poradit,ako tu ciernu skvareninu odstranim?dik.
ja necham prihoreny hrniec dlhsie namoceny vodou, potom dratenkou a cifom vydrhnem a vzdy mi to zide
osky
11.05.11,20:55
ja necham prihoreny hrniec dlhsie namoceny vodou, potom dratenkou a cifom vydrhnem a vzdy mi to zide

skusala som,toto ale neni len nahorene,to je priskvarene,nejde to.ved uz to mam namocene tyzden a nic.:D:mee:
uznavam ze uz daaaaaavno sa mi takyto kusok v kuchyni nepodaril.asi som este spala.....
adi11
11.05.11,21:11
skusala som,toto ale neni len nahorene,to je priskvarene,nejde to.ved uz to mam namocene tyzden a nic.:D:mee:
uznavam ze uz daaaaaavno sa mi takyto kusok v kuchyni nepodaril.asi som este spala.....
tak druhykrat uz budes vediet, ze ked sa vari..tak sa nespi..:D
..ale stava sa to..ja nepamatam kedy sa mne stalo..obcas mi zemiaky prihoreli..joj to bolo smradu..:D
biba1970
12.05.11,11:00
Gazdinky, prosím poraďte mi. Máme ísť na 7 dní na chatu, ktorá je dosť "od ruky" a v okolí nie sú žiadne potraviny ani reštaurácia. Chcela by som nejaké recepty čo uvariť a napr. zasterilizovať alebo inak zakonzervovať aby to vydržalo. PS: Aj chladnička je malá a predpokladám že v nej chlapi budú mať pivo :-D
otázka
12.05.11,11:06
potrebujem radu:este minuly tyzden som si varila ovsennu kasu na ranajky a neviem ako sa mi to podarilo,ale mi prihorela.skoncila v zachode ,nedal sa zjest,razila tou zhoreninou.
problem je,ze hrncek ostal nahoreny a nie a nie ho ocistit.na spodu je cierne nahorene cudo,viem ze sa davalo na to nieco a potom to same odskocilo od dna,volakedy u babicky ako male dieta som to videla,ale co to bolo.vie mi niekto poradit,ako tu ciernu skvareninu odstranim?dik.

Aj mne sa stalo, nechala som 2 dni hrniec namočený v čistej vode, vodu vyliala a (čo je super pomôcka v našej domácnosti ) zoškrabala som tom škrabkou na sklokeramickú dosku za pár sekúnd.
Dáša_
12.05.11,11:08
Gazdinky, prosím poraďte mi. Máme ísť na 7 dní na chatu, ktorá je dosť "od ruky" a v okolí nie sú žiadne potraviny ani reštaurácia. Chcela by som nejaké recepty čo uvariť a napr. zasterilizovať alebo inak zakonzervovať aby to vydržalo. PS: Aj chladnička je malá a predpokladám že v nej chlapi budú mať pivo :-D

zmes na "boloňské špagety" - mleté hovazdie mäso sa dá na orestovanú cibuľku, popraží, pridávam tam aj mrkvu strúhanú na drobno. Zalejem pretlakom, povarím, do pohárov a sterilizovat 1 hodinu, za 24 hodin este aspon 20 minút.

Maso na kocky (bravčové pliecko, kuracie, morčacie prsia) natlačené do pohárov zasterilizované. Podľa chuti - doplniť smotanou, syrom ku tomu cestoviny.

Základ na guláš - poriadne cibule, maso, korenie podusené a potom do pohárov. na mieste sa uvaria zemiaky.

Hovädzie plátky naklepané, orestované, natlačené do pohárov. Ku tomu ryža vo varných vreckách.
Nella_2
11.06.11,08:23
Nemáte niekto skúsenosti s mrazením bryndze? Niekde som počula, že sa dá zamraziť... ale neviem, či potom chutí rovnako ako čerstvá.:rolleyes:
Gina Er
11.06.11,08:27
Nemáte niekto skúsenosti s mrazením bryndze? Niekde som počula, že sa dá zamraziť... ale neviem, či potom chutí rovnako ako čerstvá.:rolleyes:
mne sa zdá po rozmrazení rovnaká :)
ale skúšala som zamraziť ricottu a po rozmrazení už taká dobrá nebola....:mee:
durisovad
11.06.11,08:31
S mrazenim bryndze mam niekolkorocne dobre skusenosti. Uz som tu pisala, ze si bryndzu vyrabame sami, vzdy koncom maja z praveho ovcieho syra. Po rozmrazeni je bryndza presne taka dobra ako pred zmrazenim. Vrelo odporucam.
alabut
11.06.11,09:26
Potvrdzujem. :-)
Nella_2
11.06.11,09:34
S mrazenim bryndze mam niekolkorocne dobre skusenosti. Uz som tu pisala, ze si bryndzu vyrabame sami, vzdy koncom maja z praveho ovcieho syra. Po rozmrazeni je bryndza presne taka dobra ako pred zmrazenim. Vrelo odporucam.
Super, ďakujem :)
Nella_2
11.06.11,09:35
mne sa zdá po rozmrazení rovnaká :)
ale skúšala som zamraziť ricottu a po rozmrazení už taká dobrá nebola....:mee:
Tak skúsim aj ja, hádam ostane bryndza bryndzou. :):D
durisovad
11.06.11,09:50
Ak bola bryndzou od zaciatku, zostane aj po zamrazeni a rozmrazeni.
Nella_2
11.06.11,10:01
áno, je to domáca super bryndza - len je jej veľa naraz...
balunka
21.06.11,06:35
S mrazenim bryndze mam niekolkorocne dobre skusenosti. Uz som tu pisala, ze si bryndzu vyrabame sami, vzdy koncom maja z praveho ovcieho syra. Po rozmrazeni je bryndza presne taka dobra ako pred zmrazenim. Vrelo odporucam.
Aj ja dávam bryndzu do mrazničky a je dobrá keď ju rozmrazím:)
555555
21.06.11,06:51
potrebujem radu:este minuly tyzden som si varila ovsennu kasu na ranajky a neviem ako sa mi to podarilo,ale mi prihorela.skoncila v zachode ,nedal sa zjest,razila tou zhoreninou.
problem je,ze hrncek ostal nahoreny a nie a nie ho ocistit.na spodu je cierne nahorene cudo,viem ze sa davalo na to nieco a potom to same odskocilo od dna,volakedy u babicky ako male dieta som to videla,ale co to bolo.vie mi niekto poradit,ako tu ciernu skvareninu odstranim?dik.
Čas od času sa mi tiež stane,že niečo varím a niekam odbehnem:)Skúšala som všeličo, ale najlepšie funguje obyčajný prášok na pranie,ktorý dám do hrnca,zalejem vodou,nechám "odvariť a pripálenina odpadne sama.Voľakedy babky odvárali hrnce s práškom ktorý sa volal Mil.Pamätáte?Myslím že sa v ňom vyvárali aj plienky.Doporučujem skúsiť vyvariť Pampersku:):):):):)
marleau
23.01.12,19:24
Ako najlepšie uchovám citrónovú šťavu čerstvo vytlačenú?Koľko vydrží použiteľná?
osky
23.01.12,20:29
chutovo ti v chladnicke vydrzi niekolko dni,ale na vitaminy zabudni,tie ti ostanu tak 15 minut po vytlaceni citrona.
lavanda
27.01.12,20:50
Ako najlepšie uchovám citrónovú šťavu čerstvo vytlačenú?Koľko vydrží použiteľná?

Zamraziť ju vo vrecúškach na ľad?
lujza.j
27.01.12,21:00
Ako najlepšie uchovám citrónovú šťavu čerstvo vytlačenú?Koľko vydrží použiteľná?

alebo naliať do formičiek na ľad, po zamrznutí z toho "vylúskať" a dať do mikro sáčku a šup späť do mrazáku.http://www.smartcook.sk/6055-3131-thickbox/formicky-na-lad-4ks.jpg
Slayer666
27.01.12,22:05
Ako najlepšie uchovám citrónovú šťavu čerstvo vytlačenú?Koľko vydrží použiteľná?

Tak, ze ju vytlacis vtedy, ked ju ides pouzit.
bettylou
03.02.12,15:06
Po uvarení boli domáce pirohy tvrdé. Ako dosiahnuť, aby boli mäkké a vláčne ako ich robievala moja stará mama? Cesto bolo pol kg hrubá múka, 2 vajcia, 2dl vody
Slayer666
03.02.12,20:32
Po uvarení boli domáce pirohy tvrdé. Ako dosiahnuť, aby boli mäkké a vláčne ako ich robievala moja stará mama? Cesto bolo pol kg hrubá múka, 2 vajcia, 2dl vody

Cesto urob bud zemiakove, alebo rozkove. Vezmi zopar obycajnych rozkov, nakrajaj na tenke kolieska (konce vyhod), polej dostatkom mlieka, aby sa uplne rozmocili (pomaha pomackanie rukou), pridaj vajce a polohrubu muku, mozno trochu soli. Garantujem ti, ze bude genialne.
Marína
03.02.12,21:02
Po uvarení boli domáce pirohy tvrdé. Ako dosiahnuť, aby boli mäkké a vláčne ako ich robievala moja stará mama? Cesto bolo pol kg hrubá múka, 2 vajcia, 2dl vody
Ak chceš cesto z múky, nedávaj vajce a použi polohrubú múku, vodu a štipku soli. Z takého cesta robím pirohy na slano(bryndzové, tvarohové).
Mila123
03.02.12,21:12
ja cesto na pirohy robím tiež z polohr. múky a pridávam do cesta aj uvarené, roztlačené zemiaky...cesto sa potom super lepí , nerozvára sa a po uvarení je mäkké....
bettylou
06.02.12,07:42
tak možno to bolo tým, že som použila hrubú múku? bo tak bolo v recepte
lofr
29.02.12,10:11
Kde kupujete dobre koreniny? Ja pouzivam aj exoticke, rozne indicke korenia, tie kupujem v exotickych potravinach, ale co take obycajne - majoranka, oregano, rasca, susena petrzlenova vnat, atd...?
Tie Kotanyi sa mi zdaju velmi predrazene... su vobec o tolko lepsie? Navyse ak varite casto, tak taky sacik sa hned minie, lepsie kupit vacsie balenie.
Dáša_
29.02.12,10:29
Kde kupujete dobre koreniny? Ja pouzivam aj exoticke, rozne indicke korenia, tie kupujem v exotickych potravinach, ale co take obycajne - majoranka, oregano, rasca, susena petrzlenova vnat, atd...?
Tie Kotanyi sa mi zdaju velmi predrazene... su vobec o tolko lepsie? Navyse ak varite casto, tak taky sacik sa hned minie, lepsie kupit vacsie balenie.

občas sa dá v bylinkových obchodoch kúpiť od tejto firmy http://www.gresik.cz/nase-vyrobky/dobre-koreni.html

sú výborné, mám vyskúšané viacero, len na slovensku sa dosť ťažko znáňajú

aha, tak som našla aj na slovensku http://www.gresik.sk/uvod/dobre-korenie/
lofr
01.03.12,12:30
občas sa dá v bylinkových obchodoch kúpiť od tejto firmy http://www.gresik.cz/nase-vyrobky/dobre-koreni.html

sú výborné, mám vyskúšané viacero, len na slovensku sa dosť ťažko znáňajú

aha, tak som našla aj na slovensku http://www.gresik.sk/uvod/dobre-korenie/

Diky, ake je v porovnani s Kotanyi, ktore sa snazi uz o nejaku kvalitu? Mas to odskusane?
Inak ceny su priaznive, porovnatelne s Kotanyi.
Dáša_
01.03.12,13:20
Diky, ake je v porovnani s Kotanyi, ktore sa snazi uz o nejaku kvalitu? Mas to odskusane?

mám vyskúšané napríklad grilovacie bylinky, bylinky do polievky, na špagety.... - sú bez obsahu soli a glutamanu a to nám maximálne vyhovuje.
Vyskúšaných mám viac druhov. A najviac mi vyhovuje to, ze neobsahujú žiadne prídavne látky.

Mmch, včera som si objednala aj pár jednodruhových korenín a už sú doma (teda zatiaľ na pošte, ale už mam lístok)
Slayer666
01.03.12,13:28
Kde kupujete dobre koreniny? Ja pouzivam aj exoticke, rozne indicke korenia, tie kupujem v exotickych potravinach, ale co take obycajne - majoranka, oregano, rasca, susena petrzlenova vnat, atd...?
Tie Kotanyi sa mi zdaju velmi predrazene... su vobec o tolko lepsie? Navyse ak varite casto, tak taky sacik sa hned minie, lepsie kupit vacsie balenie.

Nazdar. Majoranku susenu nepouzivam. Raz som mal vypestovanu cerstvu a uz som sa k susenej nevratil. Ale aj tak majoranku moc nepouzivam.

Oregano nemam velmi vyskusane, mozno by si si chcel radsej vypestovat sam a zamerat sa aj na konkretnu odrodu. Je rozdiel medzi greckym oreganom (origanum vulgare hirtum) a obycajnym. Susene som mal kupene v Grecku a to bol iny level, ale aj to z turecka, ktore je v Tescu je OK. Predpokladam, ze to chces na taliansku alebo grecku kuchynu, no aj toto by som si radsej vypestoval asi.

Rascu moc nemusim, tak k tomu sa ti nevyjadrim. Petrzlenova vnat susena, tak tomu sa tiez snazim vyhybat (zatial uspesne).

Papriku mam vyskusanu tu beznu, aj Kotanyi, ktora je o nieco lepsia, ale ani jedna sa nemoze porovnavat s kalocsai edesnemes. Tu ked som otvoril a privonal som si, tak som neveril, ze je susena. Madarska paprika ma sest urovni kvality. Najlepsia je vraj kulonleges, ale este som nemal tu cest. Radsej si vsak kup papriku v Madarsku, zo Szegedu alebo Kalocse. Tieto produkuju najkvalitnejsiu papriku. Na tie slovenske sa vykasli (btw. Kotanyi je rakuska firma), v lepsom pripade to ma farbu, ale chut ziadnu (alebo nie prave prijemnu). Vyborna paprika sa robi tiez v Spanielsku, hlavne pimenton de la Vera, ktora je udena. Myslim, ze dostanes v Cesku alebo vo Viedni, ale u nas asi nie. Ved u nas ani olivovy olej nedostat, takze tak.

Co sa cierneho korenia tyka, zatial som nespozoroval rozdiel v znackach. Je to mozno aj tym, ze nikdy nekupujem mlety a vzdy si cerstvo meliem. To je obrovsky rozdiel skratka.

Muskatovy orech sa mi tiez zda vsade rovnaky.
ivuliatko
04.03.12,13:01
Ja používam veľa majoránky a vyskúšala som ju snáď od všetkých výrobcov. Všetky pripomínajú len nejakú sušenú burinu a ešte som nenašla takú voňavú ako občas predávajú tetky a ujkovia na trhovisku. Skúšala som ju aj vypestovať v kvetináči, ale zdechla.
Slayer666
04.03.12,16:40
Ja používam veľa majoránky a vyskúšala som ju snáď od všetkých výrobcov. Všetky pripomínajú len nejakú sušenú burinu a ešte som nenašla takú voňavú ako občas predávajú tetky a ujkovia na trhovisku. Skúšala som ju aj vypestovať v kvetináči, ale zdechla.

Majoranka sa neda tak dobre ususit ako oregano napr. Preto je lepsie ju pouzivat cerstvu. Ja som ju vypestoval v samozavlazovacom kvetinaci a nebol problem. Bola krasna cely cas, akurat potom vykvitla, takze tie listy uz neboli dobre.
lavanda
04.03.12,17:22
Po uvarení boli domáce pirohy tvrdé. Ako dosiahnuť, aby boli mäkké a vláčne ako ich robievala moja stará mama? Cesto bolo pol kg hrubá múka, 2 vajcia, 2dl vody

Ten recept máš od starej mamy? Možno ich ona robila zo zemiakového cesta? To je mäkšie.
Ja robím pirohy z polohrubej múky, pre 4 ľudí dávam do múky (množstvo odoka, už asi viem, akú kôpku múky nasypať:rolleyes:) len 1 vajce a vody toľko, aby cesto bolo vláčne a dobre sa s ním robilo. Soľ nedávam, až do vody. Ale od švagra mám iný recept a jeho pirohy nemajú chybu:
1 kyslá smotana, 1 vajce, 1 ČL soli, hladkej múky toľko, aby vzniklo mäkké a vláčne cesto, poriadne ho vymiesiť, posypať troškou múky, nechať ho 5-10 minút postáť a až potom s ním pracovať.
lofr
20.03.12,21:58
#1
Potreboval by som poradit, ci je hruba muka a krupica to iste. Potom este niekde vidim oznacenie krupica hruba, alebo krupicova muka.

#2
Co pouzivate na zbieranie halusiek/sulancov/knedlikov, ktore postupne vyplavavaju na povrch? Robil som to s umelohmotnym mensim sitkom, ale to sa potom zle umyva, je cele polepene v tych skarach. Celkom dobre to islo s plastovou naberackou na spagety... ma na dne take dierky, ale pri vacsom mnozstve by to uz bol problem, a takisto posledne halusky, ktore plavali vo velkom mnozstve vody, uz trebalo vyberat takmer po jednom. :-)

Vopred dakujem.
andreaS
20.03.12,22:11
lofr: k bodu 2, ja pouzivam taketo nieco (nie presne to, ale mam take podobne, kovove s plastovou ruckou a ma to dierky a okruhly tvar ako lyzica, takze naberiem dost halusiek, guliek, sulancov...):

http://eshop.tescoma.sk/priprava-a-spracovanie-potravin/kuchynske-naradie-a-pomocky/virtuoso/638132-penovacka-virtuoso
buchač
20.03.12,23:50
#1
Potreboval by som poradit, ci je hruba muka a krupica to iste. Potom este niekde vidim oznacenie krupica hruba, alebo krupicova muka.

#2
Co pouzivate na zbieranie halusiek/sulancov/knedlikov, ktore postupne vyplavavaju na povrch? Robil som to s umelohmotnym mensim sitkom, ale to sa potom zle umyva, je cele polepene v tych skarach. Celkom dobre to islo s plastovou naberackou na spagety... ma na dne take dierky, ale pri vacsom mnozstve by to uz bol problem, a takisto posledne halusky, ktore plavali vo velkom mnozstve vody, uz trebalo vyberat takmer po jednom. :-)

Vopred dakujem.

add. 1. http://www.pekarny.unas.cz/typy_mouky1.html

add. 2. na zbieranie ani tak nie ...normálne scedím ...keďže máš ten problém s tým polepením , tak tam vidím problém v tom , že máš zlú konzistenciu hmoty ( príliš jemné ) a preto sa zaondí do tých škár ...
...trochu hustejšie musíš urobiť .....
vieraaaa
21.03.12,05:45
#1
#2
Co pouzivate na zbieranie halusiek/sulancov/knedlikov, ktore postupne vyplavavaju na povrch? Robil som to s umelohmotnym mensim sitkom, ale to sa potom zle umyva, je cele polepene v tych skarach. Celkom dobre to islo s plastovou naberackou na spagety... ma na dne take dierky, ale pri vacsom mnozstve by to uz bol problem, a takisto posledne halusky, ktore plavali vo velkom mnozstve vody, uz trebalo vyberat takmer po jednom. :-)

Vopred dakujem.
Ja používam cedník - viď napr.
http://www.tomgast.cz/new/upload/products/188/188.jpg
http://www.eshop.jaz.sk/index.php?name=cedidla.a.sita&id_cat=163
sú nerezové aj smaltované a okrem toho je dostať ešte dierkovanú naberačku na vyberanie - napr.
http://www.abdomacnost.sk/katalog/naberacka-dierovana-country-9-cm-21/
Na začiatku, keď sa ich naraz uvarí viac, tak ich vyberám priamo veľkým cedníkom a pri konci dierkovanou naberačkou na cedník, na ktorom ich nechávam aj otiecť.
Slayer666
21.03.12,08:08
add. 1.
http://www.pekarny.unas.cz/typy_mouky1.html


U nas som videl T450 hladku, nie hrubu. Takisto u nas su dva druhy krupice - jemna (myslim, ze sa vola aj detska) a hruba. Hruba muka je nieco ine zas. Ta je pomleta jemnejsie ako krupica.
lofr
21.03.12,09:02
U nas som videl T450 hladku, nie hrubu. Takisto u nas su dva druhy krupice - jemna (myslim, ze sa vola aj detska) a hruba. Hruba muka je nieco ine zas. Ta je pomleta jemnejsie ako krupica.

Ano, i ja som videl oznacenie krupica hruba. Jemnu som videl presne ako detstku.
Uz som si stihol precitat, ze ta jemna (casto je na sacku napisane aj dehydrovana) je na krupicne kase. Ta hruba krupica je zas do halusiek, zem. cesta, atd...
Zaujimalo by ma, ci je krupica jemna stale hrubsia, nez hruba muka, teda ze poradie zrnitosti muky od najjemnejsej po najhrubsiu je: hladka - polohruba - hruba - krupica jemna - krupica hruba.
lofr
21.03.12,09:12
lofr: k bodu 2, ja pouzivam taketo nieco (nie presne to, ale mam take podobne, kovove s plastovou ruckou a ma to dierky a okruhly tvar ako lyzica, takze naberiem dost halusiek, guliek, sulancov...):

http://eshop.tescoma.sk/priprava-a-spracovanie-potravin/kuchynske-naradie-a-pomocky/virtuoso/638132-penovacka-virtuoso

Diky. Ano tu vec som si uz vsimol, teraz maju v TESCU na kamennom velku akciu aspon 50% to vychadza, na niektore taketo pomocky od tescomy, ale uz skoro ta najvyssia rada UNO za 3,50 - 3,90 som tam videl ceny.
Napriklad teda, v tomto pripade toto:
http://eshop.tescoma.sk/dopredaj-supravy/dopredaj/dopredaj/450184-penovacka-uno
V domacich potrebach som to nekupil, stalo to tam 7,20, sa mi to zdalo vela, dojdem do tesca a skoro ma prekontilo... to iste, co zhanam (drvic na zemiaky, naberacka s dierkami a klieste na spagety) za taketo nizke ceny. Moze toto byt nahoda??? Uplne som mal pocit, ako v tom filme Tajomstvo, ze som si to pritiahol, lebo toto neni mozne proste. Intuicia mi dobre poradila. :-) Hned som kupil drvic na zemiaky, co som uz dlho chcel, a klieste na spagety, obdive po 3,50. Mne sa ta rada UNO paci najviac z celej tescomy, este viac nez Prezident. :-)
http://eshop.tescoma.sk/dopredaj-supravy/dopredaj/dopredaj/450195-drvic-na-zemiaky-klasicky-uno
http://eshop.tescoma.sk/dopredaj-supravy/dopredaj/dopredaj/450232-klieste-na-spagety-uno

Takze komu sa paci UNO seria od tescomy, len sa mu vzdy zdalo vela platit 6-8 eur za take naberacky, tak supsup do tesca, mate to za menej nez Presto. :-)
Tak dnes idem kupit tu zberacku na halusky... aj ked... je to oznacene ako nejaky zberac peny, ci co. To je akoze povodne urcene na zberanie peny???
kukučka
21.03.12,09:20
Začnem koreninami, hoci naše kupujem len priesady na jar. Čo sa dá nazbieram alebo vypestujem, suším a mrazím, čo sa nedá, kupujeme v cudzine. S tým majoránom máte pravdu, ja takúto "kvalitu" volám pozametané sklady, platí to aj o čajoch, balené vo vrecúškach používam výnimočne. Sú tiež s umelinami a farbené. Vyskúšajte doma, dobrý čaj po pridaní pár kvapiek citrónovej šťavy zbledne. Ak nie, čo je v ňom? Majorán sa pred kvitnutím zostrihá a narastie znovu.
Oregáno nekupujem, je to náš slovenský pamajorán /český názov dobromysl/ a s majoránom sú bratranci. ;) :---
Rastie okolo mňa - Belianske Tatry, Levočské pohorie, videla som ho v kameňolome vo Vyšných Ružbachoch aj na Zelenej vode. Nádherne vonia, v záhrade sa mi krásne ujal. Keď som bola malá, chodili sme na mokré lúky zbierať aj rascu, pri pečení chleba jej spotrebujem veľa, včera som kúpila od fy Thymos, vonia dobre, aj v Lidli majú veľké a lacné balenia poľskej.
Med som ešte v obchode nekúpila, ani na trhu. Včelárov je okolo mňa dosť.
avalik
21.03.12,09:22
Diky. Ano tu vec som si uz vsimol, teraz maju v TESCU na kamennom velku akciu aspon 50% to vychadza, na niektore taketo pomocky od tescomy, ale uz skoro ta najvyssia rada UNO za 3,50 - 3,90 som tam videl ceny.
Napriklad teda, v tomto pripade toto:
http://eshop.tescoma.sk/dopredaj-supravy/dopredaj/dopredaj/450184-penovacka-uno
V domacich potrebach som to nekupil, stalo to tam 7,20, sa mi to zdalo vela, dojdem do tesca a skoro ma prekontilo... to iste, co zhanam (drvic na zemiaky, naberacka s dierkami a klieste na spagety) za taketo nizke ceny. Moze toto byt nahoda??? Uplne som mal pocit, ako v tom filme Tajomstvo, ze som si to pritiahol, lebo toto neni mozne proste. Intuicia mi dobre poradila. :-) Hned som kupil drvic na zemiaky, co som uz dlho chcel, a klieste na spagety, obdive po 3,50. Mne sa ta rada UNO paci najviac z celej tescomy, este viac nez Prezident. :-)
http://eshop.tescoma.sk/dopredaj-supravy/dopredaj/dopredaj/450195-drvic-na-zemiaky-klasicky-uno
http://eshop.tescoma.sk/dopredaj-supravy/dopredaj/dopredaj/450232-klieste-na-spagety-uno

Takze komu sa paci UNO seria od tescomy, len sa mu vzdy zdalo vela platit 6-8 eur za take naberacky, tak supsup do tesca, mate to za menej nez Presto. :-)
Tak dnes idem kupit tu zberacku na halusky... aj ked... je to oznacene ako nejaky zberac peny, ci co. To je akoze povodne urcene na zberanie peny???

ano, zberanie peny pri vareni polievky - aby nebola zakalena

ikeu si pozeral? http://www.ikea.com/sk/sk/catalog/categories/departments/cooking/20647/?pageNumber=0
lofr
21.03.12,21:44
ano, zberanie peny pri vareni polievky - aby nebola zakalena

ikeu si pozeral? http://www.ikea.com/sk/sk/catalog/categories/departments/cooking/20647/?pageNumber=0

Ikeu ani velmi nie. Bol som tam osobne, a ten kuchynsky sortiment ma velmi nezaujal. Tescoma sa mi paci viac, hlavne vyssie rady. Samozrejme su drahe, ale ked je obcas takato akcia, potom ich cena klesne na uroven tych ikeackych. Ja si vtedy vzdy doplnim to co mi chyba.

Diky, penu z polievky asi zbierat nebudem, tak som sa rozhodol, ze tu penovacku nekupim, budem to lovit naberackou na spagety. :-) Na zemiakove gulky to funguje super, na sulance uspokojivo, jedine, co je trochu problem, su halusky. Ale, tie si zas tak casto nebudem robit.
Slayer666
21.03.12,21:59
S tým majoránom máte pravdu, ja takúto "kvalitu" volám pozametané sklady, platí to aj o čajoch, balené vo vrecúškach používam výnimočne. Sú tiež s umelinami a farbené. Vyskúšajte doma, dobrý čaj po pridaní pár kvapiek citrónovej šťavy zbledne. Ak nie, čo je v ňom?


Ja caje vo vrecuskach nepijem. Radsej si kupim drahy kvalitny listovy caj a budem ho pit menej casto ako pit ten ''pozametany sklad''. Naozaj pochybujem o akychkolvek blahodarnych zdravotnych ucinkoch takeho ''caju''. Ved nakoniec kvalitne caje sa vacsinou daju zalievat viackrat, niektore dokonca desat a viac (davka moze byt vsak trochu vyssia), takze ten cenovy rozdiel sa tym zmensuje, niekedy mozno aj do minusu. Nedavno som mal tu ''cest'' znovu ochutnat vrecuskovy caj (dokonca to mal byt vraj Darjeeling...vobec som nevedel, ze aj tam vysoko v horach maju sklady a ze si takto nechaju kazit meno) a to sa bez kila cukru nedalo ani vypit. Ja pritom caj nikdy neochucujem, ved naco?


Majorán sa pred kvitnutím zostrihá a narastie znovu.


Vdaka, vyskusam tento rok.
lofr
29.03.12,22:29
Nemoze sa v maslovacke (ten stetec s vlasmi na natieranie veci maslom, vajcom...) rozmnozit salmoneloza? Dnes som potieral strudlu rozslahanym zltkom a dost zle sa to z tych vlasov cistilo. Urcite to nejde vyplachnut cele. Co ked tym istym stetcom budem potierat pizzu s olejom? Je lepsie mat jednu maslovacku na vajcia, a jednu na olej/maslo?
Katarina
29.03.12,22:58
Ja mám silikonovú maslovačku, s umytím nie je žiadny problém.
buchač
30.03.12,05:14
ano, zberanie peny pri vareni polievky - aby nebola zakalena

ikeu si pozeral? http://www.ikea.com/sk/sk/catalog/categories/departments/cooking/20647/?pageNumber=0
...jedno lepšie , ako druhé ...

...kua , zberačka peny ????.....keď už , aj obyčajná lyžica postačí ....

...kua , pena v polievke ????.....a to je čo ???

...a zakalenú poznám len oceľ a nie polievku .......
avalik
30.03.12,07:02
...jedno lepšie , ako druhé ...

...kua , zberačka peny ????.....keď už , aj obyčajná lyžica postačí ....

...kua , pena v polievke ????.....a to je čo ???

...a zakalenú poznám len oceľ a nie polievku .......

napriklad aj na zberanie peny a cohokolvek ineho :)
pena v polievke sa tvori, ked sa vari maso a na zaciatku sa ti vyzrazaju bielkoviny - ta sa zbera, aby bol vyvar cisty a neplavali v nom chuchvalceky, resp. aby sa nezmutila
Dáša_
30.03.12,07:28
Vývar treba od začiatku variť na veľmi slabom plameni, vtedy s penou nie je problém a vývar ostane krásne číri.
Tweety
30.03.12,07:52
Vývar treba od začiatku variť na veľmi slabom plameni, vtedy s penou nie je problém a vývar ostane krásne číri.
Súhlasím, bielkoviny krásnej čírosti neuškodia, ale silné vrenie áno.
buchač
30.03.12,08:13
napriklad aj na zberanie peny a cohokolvek ineho :)
pena v polievke sa tvori, ked sa vari maso a na zaciatku sa ti vyzrazaju bielkoviny - ta sa zbera, aby bol vyvar cisty a neplavali v nom chuchvalceky, resp. aby sa nezmutila
...aby sa nevytvorili tie bielkoviny - nevyzrážali , tak

- pomaly variť v studenej vode ...
alebo
- mäso , kosti ...šmariť do vrelej vody , tie bielkoviny sa okamžite zatiahnu...

...nič sa nevytvorí , takže ani zberačka peny nie je potrebná....
avalik
30.03.12,08:16
...aby sa nevytvorili tie bielkoviny - nevyzrážali , tak

- pomaly variť v studenej vode ...
alebo
- mäso , kosti ...šmariť do vrelej vody , tie bielkoviny sa okamžite zatiahnu...

...nič sa nevytvorí , takže ani zberačka peny nie je potrebná....

jasne, ale obcas sa stane, ze aj tak ti niekde nieco plava a chces to vybrat :)

ja ju pouzivam aj pri vyprazani malych kuskov
Dáša_
30.03.12,08:37
Inak, mne trvalo dosť rokov, kým som prišla na to, ako variť dobrý vývar.
Dnes dávam mäso na polievku do studenej vody, na malom plameni varím bez soli, bez korenín.
Po nejakej hodine (občas aj viac) pridávam soľ, korenie, sušené stonky ligurčeka a zeleninu. A tak dovarím.
lofr
07.04.12,15:44
Poradte prosim co najlepsi papier na pecenie, ktory sa nespali, nescerna a nezuholnatie pri 30minutovom peceni na 200 stupnov, nie ako Clever... :-)

Edit: aha, ok , uz viem kde som urobil chybu. Clever to celkom dobre vydrzal, zhorel ten, co sa predaval spolu s cestom. :-)
evaj63
07.04.12,16:02
Ja kupujem papier na pečenie v Kauflande, ten najlacnejší čo tam majú. Niekedy pečiem aj 2 krát na tom istom a ešte nikdy mi nesčerňal. Pečiem na ňom aj fašírku, aby som nemusela drhnút' pekáč, a tú pečiem aj 3/4 hodinu a nestane sa mu nič.
lofr
07.04.12,16:06
Diky. Aj ten clever to zvladol celkom dobre, zabudol som, ze tam boli dva na sebe, ja ze scernali oba. Az potom som si vsimol, ze iba ten, s ktorym bolo cesto. Ale aj tak diky, mam pocit, ze ten v Kaufalnde je este lacnejsi.
lofr
09.04.12,10:15
1. Akym sposobom cistite mlyncek na mak. Ja som ho umyl a hned po prvom pouziti mi zacina hrdzaviet.
Da sa niekde kupit s nerezovym vnutrom? (je ho nutne vobec umyvat vodou, nestaci to vytriet servitkou, a pri novej davke maku male mnozstvo, co vytlaci ten stary, vyhodit?)

2. Aku polohrubu (popripade hrubu) muku pouzivate? Je ich na trhu tolko znaciek. Ktora je podla vas dobra. Vyssia cena za kvalitu mi nevadi, ale za BIOpodvod priplacat zase nechcem.
kukučka
09.04.12,10:23
ja používam Tangan, až teraz som zistila, že je to fínsky výrobok, dá sa použiť opakovane
wagner
09.04.12,15:51
1. Akym sposobom cistite mlyncek na mak. Ja som ho umyl a hned po prvom pouziti mi zacina hrdzaviet.
Da sa niekde kupit s nerezovym vnutrom? (je ho nutne vobec umyvat vodou, nestaci to vytriet servitkou, a pri novej davke maku male mnozstvo, co vytlaci ten stary, vyhodit?)
Mlynček mám starý - zdedila som po matke. Bude mať určite minimálne toľko rokov ako ja. Nič mi na ňom nehrdzavie. Neumývam ho vodou, poutieram vlhkou umývacou hubkou. Potom vysuším.
2. Aku polohrubu (popripade hrubu) muku pouzivate? Je ich na trhu tolko znaciek. Ktora je podla vas dobra. Vyssia cena za kvalitu mi nevadi, ale za BIOpodvod priplacat zase nechcem.
Snažím sa používať múku od výrobcu Pohronský Ruskov. To je pani múka. Samozrejme podľa možností trhu. Keď idem do PD a v obchodných reťazcoch ju majú, kúpim si aspoň päť kilogramov. Z každého druhu. Knedle z nej nemajú chybu. Zo žiadnej inej nie sú také chutné.
arizona
09.04.12,16:17
Inak, mne trvalo dosť rokov, kým som prišla na to, ako variť dobrý vývar.
Dnes dávam mäso na polievku do studenej vody, na malom plameni varím bez soli, bez korenín.
Po nejakej hodine (občas aj viac) pridávam soľ, korenie, sušené stonky ligurčeka a zeleninu. A tak dovarím.
Ja sa tiez drzim rady od starej skusenej gazdinky :
Ked varis napr.polievku,alebo nieco z coho potrebujes mat dobry chutny vyvar, tak treba davat maso a zeleninu do studenej vody -pusti chut a vonu do polievky
Ale ked potrebujes napr. uvarit sunku, ci zeleninu, tak treba dat do vriacej vody. Sunka zostane stavnata,aj zeleninka je chutnejsia a vonavejsia -vhodene do vriacej sa nerozvara,vtedy vona a stava zostane vnutri.
lofr
10.04.12,22:09
Dakujem za tip
lofr
12.04.12,17:57
Nema niekto nahodou tento valcek? :-)
http://www.youtube.com/watch?v=UOLzeS_Q0NA&feature=relmfu
Ci by vedel dat tip, ci je dobry, alebo zbytocne vymyslanie, vsak normalny dreveny staci. :-)
buchač
12.04.12,18:13
...neblázni človeče....drevený vydrží viac.....hlavne , keď Ťa milovaná ovalí po hlave ...hehehe..:-)
Tweety
12.04.12,18:22
Takéto nie sú dobré, sú ľahké, cesto nevyvaľkajú, klasika je klasika
lofr
13.04.12,09:47
Nojo ... :-) Len dnes je to uz casto naopak, chalan v kuchyni s valcekom v ruke :-)
Dáša_
13.04.12,10:04
Nema niekto nahodou tento valcek? :-)
http://www.youtube.com/watch?v=UOLzeS_Q0NA&feature=relmfu
Ci by vedel dat tip, ci je dobry, alebo zbytocne vymyslanie, vsak normalny dreveny staci. :-)


po niečom takom už dlhšie túžim. Už som ho aj obzerala priamo v obchode, ale zatiaľ som sa neodhodlala. Raz ku tomu ale príde:)
avalik
13.04.12,16:19
ja by som to nechcela - tym sa neda rozvalkat vacsie cesto ako je sirka valceka - resp. da ale treba prestavovat a potom aj tak nezistis aka je hrubka cesta :)
Slayer666
13.04.12,16:29
Lofr: Urcite sa neoplati. Ja zas zhanam nieco take, ale zatial bezvysledne:
http://vermontrollingpins.com/shop/pasta_rolling_pin.shtml
avalik
13.04.12,16:44
Lofr: Urcite sa neoplati. Ja zas zhanam nieco take, ale zatial bezvysledne:
http://vermontrollingpins.com/shop/pasta_rolling_pin.shtml

a co tak kupit rucku na lopatu a skratit podla potreby? :)
hnedoočka
13.04.12,16:51
Nema niekto nahodou tento valcek? :-)
http://www.youtube.com/watch?v=UOLzeS_Q0NA&feature=relmfu
Ci by vedel dat tip, ci je dobry, alebo zbytocne vymyslanie, vsak normalny dreveny staci. :-)

určite bude dobrý, tú hrúbku cesta ti zabezpečia okraje, ktoré nastavuješ, dreveným sa ti nepodarí
ale vidím to prvýkrát
hnedoočka
13.04.12,16:53
Lofr: Urcite sa neoplati. Ja zas zhanam nieco take, ale zatial bezvysledne:
http://vermontrollingpins.com/shop/pasta_rolling_pin.shtml

čím je výnimočný, resp.na čo použiteľný?
lebo mne príde dlhý a nevymeriam sa na doske :D
hnedoočka
13.04.12,16:56
Ja sa tiez drzim rady od starej skusenej gazdinky :
Ked varis napr.polievku,alebo nieco z coho potrebujes mat dobry chutny vyvar, tak treba davat maso a zeleninu do studenej vody -pusti chut a vonu do polievky
Ale ked potrebujes napr. uvarit sunku, ci zeleninu, tak treba dat do vriacej vody. Sunka zostane stavnata,aj zeleninka je chutnejsia a vonavejsia -vhodene do vriacej sa nerozvara,vtedy vona a stava zostane vnutri.

to praktizujem, ale známy mi ešte poradil, že po uvarení vyberiem z horúcej vody a celú ponorím do studenej s kockami ľadu.Vtedy tá šťava dokonale ostane v šunke.
srska
13.04.12,16:56
čím je výnimočný, resp.na čo použiteľný?
lebo mne príde dlhý a nevymeriam sa na doske :D
1. je taliansky
2. je dlhý
3. je použiteľný aj na váľkanie cesta
hnedoočka
13.04.12,17:03
1. je taliansky v tom je akože kvalita?
2. je dlhý mám doma dlhý valček a viac som zvyknutá s ním robiť,ale po koncoch trochu zúžený
3. je použiteľný aj na váľkanie cesta a ešte načo? dúfam ,že nie na polovičku :)

fakt sa vážne pýtam, lebo môj mám ešte z domu a neviem,aké sa teraz predávajú
avalik
13.04.12,17:09
a ešte načo? dúfam ,že nie na polovičku :)

fakt sa vážne pýtam, lebo môj mám ešte z domu a neviem,aké sa teraz predávajú

este nan mozes zavesit klobasky :D

moja babka pouzivala prave taku rozvaľku ... dobre sa s nou valkalo cesto na rezance alebo pirohy
hnedoočka
13.04.12,17:14
nebola zúžená na konci, ale rovná?
avalik
13.04.12,17:16
uplne rovna
Dáša_
13.04.12,17:27
určite bude dobrý, tú hrúbku cesta ti zabezpečia okraje, ktoré nastavuješ, dreveným sa ti nepodarí
ale vidím to prvýkrát


ja som pôvodne chcela tento http://www.bytovedoplnky.sk/kategoria/doplnky/kuchyna/pomocnici/ostatni-pomocnici/nastavitelny-valcek-joseph-joseph-zeleny/ tam sa dajú nastaviť 3 hrúbky cesta. Medzitým sa hrali aj návrhari v tesome a vymysleli toto čudo
hnedoočka
13.04.12,17:30
uhm, podobné, len tam je viac variánt
Slayer666
13.04.12,18:09
a ešte načo? dúfam ,že nie na polovičku :)

fakt sa vážne pýtam, lebo môj mám ešte z domu a neviem,aké sa teraz predávajú

V tom, ze je taliansky, samozrejme, vobec nie je kvalita. Ale v tom, ze je dlhy, je vhodnejsi na valkanie cesta na cestoviny. Ver mi, s klasickym valcekom je to dost naprd. Este uvazujem aj o strojceku na cestoviny, ale valcek vraj robi lepsie cestoviny.
misoft
13.04.12,18:15
A pri ovalení po gebuli vydáva aj taký správny zvuk - tento plastový by len na hlave praskol.
misoft
13.04.12,18:16
Racionálne myslenie!
misoft
13.04.12,18:18
4: je vhodný aj na obranu na väčšiu vzdialenosť :D:D:D
misoft
13.04.12,18:20
Ale na bokoch má len tie smiešne držiaky - žiadne poctivé držadlá ako na klasike.
hnedoočka
14.04.12,19:44
V tom, ze je taliansky, samozrejme, vobec nie je kvalita. Ale v tom, ze je dlhy, je vhodnejsi na valkanie cesta na cestoviny. Ver mi, s klasickym valcekom je to dost naprd. Este uvazujem aj o strojceku na cestoviny, ale valcek vraj robi lepsie cestoviny.

Slayer, takto som dnes vaľkala...je to to isté ,čo hľadáš, alebo je v nich nejaký rozdiel?
prihodila som tam balíček múky kvôli porovnaniu dĺžky

113066
patalia
16.04.12,18:41
prepáčte dámy, toto bude off topicmimotemy , ale :D skatarinas- mami dobrú tému si založila, konečne nemusím tebe volať ako sa robí cesto na palacinky a namiesto odpovede od oka sa dozviem presné množstvo!
skatarinas
16.04.12,18:43
:D:D:D:D čo sa pýtaš, napíš odpoviem .......