janot
05.07.09,15:04
"V súčastnosti predstavujú výdavky štátu na dôchdky 2% zo štátneho rozpočtu.Ak sa aj naplnia najpesimistickejšie predpovede tak za 30 rokov to bude 5%." - citát autora "220870".
Má vôbec zmysel táto debata s takýmito absurdnými "argumentmi"?
Vymývanie mozgov aj na porada.sk?
ROBIN111
05.07.09,17:52
Moja mama ma dilemu tiez ohladne vystupenia ci nevystupenia. Ma 49 rokov a do dochodku si bude v DSS sporit 12 rokov. Plat ma sice staly ale urcite je mensi ako priemerna mzda.
Nepride tak o peniaze co uz v DSS-ke nasporene ma ?
Prosim poradte.
Moc dakujem.Dilemu už nemusí mať, lebo vystúpiť sa už nedá.
O peniaze nepríde.
duves
06.07.09,06:14
S tymto názorom súhlasím


Ti, co volí příjmy a ne děti, ať si našetří na důchod za své peníze.

http://dolezite.sk/Rust_dani_reseni_duchodoveho_systemu.html
zuzanakovacova5
08.07.09,06:33
No dobre ale verim tomu,ze este II. pilier otvoria (uz ho otvorili tusim 2x)na to aby znovu ludia mohli vystupit. Co v tomto pripade? Ma moja mama zasielat prispevky aj do DSS alebo to ma vystupit a nechat peniaze len na socialnu poistovnu?
Dakujem.
slimak
10.07.09,22:11
V predchadzajucom prispevku som sa nesikovne a mozno nie celkom spravne usiloval vysvetlit stav demografie a jeho vplyv na prvy pilier.

Tento blog a obrazok je nazornejsi.

http://blogy.etrend.sk/michal-lehuta/2936-deti-naviac-nas-nezachrani-pani-tomanova/172526.html (http://blogy.etrend.sk/michal-lehuta/2936-deti-naviac-nas-nezachrani-pani-tomanova/172526.html)

A druha vec co som na co som reagoval: "ustava ci nejaky politik garantuje nieco, za hocijaku cenu".

Tak ziednoduseny priklad o schodku, teda dlhu co niesme schopni dnes zatiahnut a hadzeme to buducna.

HDP 60 mld Eur * 6% = 3,6 mld. Eur schodok ŠR. To aj predpovedaju od 3 do 4mld.(zatial).
Teraz ziednodusim, kto by tu sekeru mal zaplatit, aby sme mali vyrovnany rozpocet. Ak nezvysi sadzbu PO(firiem, ktore maju dan.prazdniny sa ani to nedotkne), tak to musia zaplatit ludia - obcania(je jedno akym sposobom akou danou). 3,6 mld / 5 mil obcanov = 720 eur.
Ale vsetci obcania to platit nebudu, moj dvojrocny syn nema ziadne prijmy ani uspory. Vynecham aj dochodcov, nezamestnanych(scasti sa budu na tom podielat - znizi sa im prijem), zostanu zarobkovocinni, od tych mozem odratat nizkoprijmovych, lebo vpodstate nemaju z coho platit, proste ak potrebuju pr. na zivobytie 400 eur(to som ja donedavna platil len za moj byt a splatky uveru zan), vychadza mi, ze polovicu zarobkovocinnych mozem vylucit. Median prijmov moze byt nejakych 18 000 Sk(v cistom 14 500, z tohto prijmu uz ovela viac na dane clovek neprispeje ).

Takze
3,6 mld / 1,1mil = 3 272 eur by mali platit statu navyse, aby tento stat prikryl perinou svoju spotrebu. 100 000 Sk to je dost,nie sme toho schopni.

Buduci rok bude schodok rovnaky, ak by ozaj schodok chceli znizit na 3%, museli by sa dost uskromnit, co je nerealne,minimalne navyse budu musiet platit schodky v VsZP,soc.poist, TV,stadiony a x podobnych veci, danove prijmy vacsie nebudu(skor mensie). Proste aby to vykrili(znizili dlh na polovicu tohtorocneho) musime zaplatit o 50 000 dani viacej, ale nie vsetci hrame poker tak to nehrozi. Nase vlady tvorili schodky, teda dlhy aj ked sme hospodarsky vyznamne rastli.

Zaver: teraz nie sme schopni sa o seba postarat, a cakame ze to o 10 - 20 rokov bude lepsie? Ked dochodcov bude o statisice viac a zarobkovo cinnych o statisice menej?

Este jeden blog, prvy graf je pekny. Zaujimavy je, ze schodok je vyjadrený ako pomer nie k HDP, ale k prijmom SR(nevyhoda tohto ukazovatela, zakladna je mensia, teda vychadza vacsie cislo, politikom sa to asi nepaci).
http://purdes.blog.sme.sk/c/199131/Defenestrovat-Pociatka.html (http://purdes.blog.sme.sk/c/199131/Defenestrovat-Pociatka.html)
duves
11.07.09,07:22
Proste aby to vykrili(znizili dlh na polovicu tohtorocneho) musime zaplatit o 50 000 dani viacej,
To bude viac, lebo vlady maju najväčšie vybery na daniach od zamestnavatelov, čo zamestnavaju ludi na zavislu činnost. Živnostnici zväčša dane neplatia. Česť výnimkám.
ROBIN111
11.07.09,15:36
No dobre ale verim tomu,ze este II. pilier otvoria (uz ho otvorili tusim 2x)na to aby znovu ludia mohli vystupit. Co v tomto pripade? Ma moja mama zasielat prispevky aj do DSS alebo to ma vystupit a nechat peniaze len na socialnu poistovnu?
Dakujem.Predpokladám, že vaša mama vstúpila do 2. piliera v roku 2005 a odchod do dôchodku bude po dovŕšení 62. roku (s najväčšou pravdepodobnosťou aj neskôr, keďže sa predpokladá zvýšenie tejto hranice).
To znamená, že v 2. pilieri bude nejakých 18-20 rokov. Vzhľadom na dĺžku tohto obdobia (podľa dostupných kalkulačiek napr: http://www.odvody.sk/kalkulacka/dochodkova-kalkulacka.htm ) nepredpokladám, že jej dôchodok sa bude nejako významnejšie odlišovať od dôchodku, ktorý by dostávala len z 1. piliera. Kalkulačky treba ale brať len ako orientačnú pomôcku.
Na druhej strane, treba vziať do úvahy aj možnosť dedenia, pretože za tie roky to môže byť zaujímavá čiastka.
Doležité bude aj to, ako sa bude v budúcnosti 1. a 2. pilier vyvíjať z hľadiska legislatívy, pretože demografický vývoj spoločnosti je taký aký je. Mnoho ľudí si neudržateľnosť priebežného systému neuvedomuje, resp. nechce uvedomiť - veď štát sa o to nejako postará. Naša vláda (ohľadom 2. piliera) straší a vedome klame ľudí, aby ich čo najviac z neho vystúpilo a aby ich našetrené peniaze mohla minúť cez štátny rozpočet bohviekde.
slimak
11.07.09,21:44
To bude viac, lebo vlady maju najväčšie vybery na daniach od zamestnavatelov, čo zamestnavaju ludi na zavislu činnost. Živnostnici zväčša dane neplatia. Česť výnimkám.

Klud, nic sa platit na viac nebude, aspon na daniach. Kazdy normalny zivnostnik co ma vyssi zaklad dane, kvoli odvodom spravi s.r.o.
Nato aby sme zaplatili 50 000 Sk viac nieje legislativa, ani hospodarske vysledky, teda schodok bude aspon taky ako v tomto roku. Nevidim dovod preco by sa mali znizovat vydavky, kancel. papier budu potrebovat, ja im ho nedonesiem.

Ze by sa malo zlepsit pocasie ziaden dovod nevidim. Mame zly danovy system, vraj len do dobreho pocasia, chcel by som vidiet aky je ten do zleho pocasia.