Veronika.si
27.06.09,16:34
ahojte, chcela by som poznať váš názor, čo spraviť do konca júna - zostať -vystúpiť z II.piliera? Mám 38 rokov, mám malé dieťa 2,5r, môj plat pred materskou a taktiež po materskej bol a bude zas len na úrovni minimálnej mzdy. Manžel 41 živnostník s minimálnymi odvodmi do poisťovne. Nepredpokladám vyššie zárobky. Sme obaja v II.pilieri. Vôbec sa neviem rozhodnúť, či tam máme zostať alebo vystúpiť - vzhľadom na náš vek, odvody z minimálnej mzdy...... Prosím poraďte, čo spraviť!, čas sa kráááááti. ďakujem.
durisovad
27.06.09,15:47
Pani ministerka hovori, ze pre ludi nad 45 rokov s prijmom mensim ako je priemerna mzda sa druhy pilier nevyplati.
Mna sa to sice uz netyka, som davno na starobnom dochodku, ale keby som sa mala rozhodovat, radsej by som sa rozhodla pre stvrty pilier, to znamena vlastne individualne sporenie na starobu, napr. v banke.
Veronika.si
27.06.09,21:28
nenájde sa ešte niekto? :mee:
Jozef Mihál
27.06.09,22:12
Na Vašom mieste by som v II. pilieri zostal, máte do dôchodku ešte veľmi ďaleko.
lijana1
28.06.09,05:01
Ja som vystúpila este ked bol otvoreny po prvýkrát.Mzdu mám len o trocha vyšší ako minimálna mzda a nie je perspektíva na jej zvýšenie. Problém je v tom, že správcovské spoločnosti si vyplácajú vopred určené odmeny bez ohladu na to, aký vysoký je výnos.Tým pádom ti ukrajujú z tvojho vkladu a nie iba z toho čo správnym investovaním zarobia.Pozri sa na výpisy z Tvojho osobného účtu.Zarobili Ti nejaké peniaze alebo si v mínuse a vyhovorili sa na krízu?Zvaž to
220870
28.06.09,07:30
Presne taký istý prípad sme aj my s manželkou.Skúste si pozrieť výpis čo chodí z vašej poisťovne .Koľko ste si nasporili za tých pár rokov s minimálnymi odvodmi? a potom skúste rátať.Predpokladám ,že pri min odvodoch tam máte nasporené od 25 000 do 30 000 SKK.... to celé tuším za 5 rokov.Teda za rok nasporíte 6 000 SKK.Ak to bude pokračovať takto ďalej do odchodu do dôchodku , tak za celý čas nasporíte 150 000 + tých 30 000 =180 000 SKK.Vezmime si súčasný dôchodok na Slovensku .Predstavuje cca 6000 Skk.Teda 180 000 : 6 000=30.
V absolútnej hodnote to znamená ,že si za celý čas nasporíte na 30mesiacov dôchodku čo je 2,5 roka .Teda dôchodok budete dostávať do veku 67,5 roka.Čo a koľko potom neviem.
na záver z toho vyplýva .Ak sa plánujete oslavovať svoje 70 -te narodeniny, potom porozmýšľajte či budete mať na oslavu svojich narodenín nejaké tie financie ?
Ak som zle rátal tak ma prosím opravte.

Na záver .Mám priateľa čo pracuje ako vedúci jednej poisťovne ..40 ročný.Na moju otázku či je v II pilieri odpovedal že nie je ,to pre neho nevýhodné , s jeho predpokladám 25- až 40 tis platom.Ďalší fakt je ten ako chcú naši napol skorumpovaný a nenažraný tzv manageri poisťovní obstáť v konkurenčnom boji?Jediný ich argument je ten ,že štát za 30 rokov nebude mať na dôchodky je debilina.V súčastnosti predstavujú výdavky štátu na dôchdky 2% zo štátneho rozpočtu.Ak sa aj naplnia najpesimistickejšie predpovede tak za 30 rokov to bude 5%.Ak si vezmete oficiálny odhad ,že naše politické špičky ročne rozkradnú 20% štátneho rozpočtu ,120 00 až 150 000 miliárd korún , ... a to je len suma ktorá sa dá štatisticky dokázať.........potom si domyslite čo ďalej....

Ak môžem poradiť nemáte nad čím rozmýšľať.
zemun1
28.06.09,11:30
Ja si myslím,že určite je dobré ostať v druhom pilieri napriek kríze.Kríza časom prejde a fondy budú zasa v zisku.Záleží aj od fondu v ktorom máš peniaze.Ostal by som už len preto,že keď sa ti náhodou niečo stane peniaze ktroré budeš mať v druhom pilieri zdedí tvoja rodina a nie štát.Štát robí kampaň lebo nemá na vyplácanie dôchodkov,peniaze z druhého piliera im veľmi chýbajú,preto sa tešia z každého kto vystúpi.Pre porovnanie u nás je priemerný dôchodok približne 60% z priemernej mzdy,zatiaĽ čo napr. v nemecku jeto 24% a v taliansku dokonca iba 10%,takže je na zváženie či sa oplatí šetriť alebo spoiehať na odhadom asi 30% dôchodok od štátu.
wegamizi
28.06.09,12:20
Zaruky ti nik neda ani v II. piliery, ani bez neho. Pozri sa okolo. :eek:
Ja by som vystupila, to je moj nazor.
Stanislav 1975
28.06.09,12:56
Ja radím-odísť čo najrýchlejšie- jediní, ktorí majú zisk z 2 piliera sú vlastníci dss-siek-teraz sa obhajujú, že je kríza a preto aktíva klesajú a je to len dočasný jav- ale, čo keď sa toto zopakuje za 5 rokov a potom za 12 rokov?A dochodok budeš mať akurát na 10 litrov mlieka...:mee:
Celý ten 2 pilier je úplne od veci a treba ho zrušiť úplne...
alla66
28.06.09,13:01
Ja radím-odísť čo najrýchlejšie- jediní, ktorí majú zisk z 2 piliera sú vlastníci dss-siek-teraz sa obhajujú, že je kríza a preto aktíva klesajú a je to len dočasný jav- ale, čo keď sa toto zopakuje za 5 rokov a potom za 12 rokov?A dochodok budeš mať akurát na 10 litrov mlieka...:mee:
Celý ten 2 pilier je úplne od veci a treba ho zrušiť úplne...

Výhodu 2 piliera vidím v tom, ak sa nedožijeme dôchodku /nie som v tomto smere optimista/ zdedia ušetrené peniaze aspoň naše deti:rolleyes:
Stanislav 1975
28.06.09,13:02
Výhodu 2 piliera vidím v tom, ak sa nedožijeme dôchodku /nie som v tomto smere optimista/ zdedia ušetrené peniaze aspoň naše deti:rolleyes:
To áno-to je pravda, ale to je prvá a posledná výhoda...:mad:
mandula
28.06.09,13:03
Veľmi zaujímané čítanie na danú problematiku tu:http://www.epi.sk/366/Vystupit-ci-nevystupit-z-2-piliera_12944.aspx
Mňa zaujalo hlavne toto:

".... pretože dôchodok z 1. piliera v roku 2028 nebude môcť byť tak vysoký ako v súčasnosti.
V súčasnosti sa porovnávajú dôchodky z 2. piliera s dôchodkami z 1. piliera, ale pritom sa vychádza z predpokladu, že starobné dôchodky z 1. piliera sa budú poskytovať vo výške, ako to určuje v súčasnosti platný zákon o sociálnom poistení – to je však v budúcnosti vzhľadom na uvedený demografický vývoj málo pravdepodobné. V tejto súvislosti je veľmi dôležité si uvedomiť, že štát garantuje výšku dôchodku len tým osobám, ktoré už dôchodok poberajú. Aké dôchodky sa budú vyplácať v budúcnosti, bude závisieť predovšetkým od finančných možností Sociálnej poisťovne a štátu. Na zmenu výpočtu dôchodku stačí zmeniť zákon o sociálnom poistení...
Po roku 2025 je možné predpokladať, že postupne dôjde k zmene v ponímaní účelu starobného dôchodku z 1. piliera – od zásluhovosti, ktorá sa uplatňuje v súčasnosti, k zabezpečeniu základného životného štandardu v budúcnosti. Zdroje starobného poistenia (1. piliera) budú totiž veľmi obmedzené. Príčinou bude opäť demografický vývoj. Ako vyplýva z tabuľky o vývoji počtu obyvateľstva SR vo veku nad 65 rokov, aj po zvýšení dôchodkového veku na 65 rokov bude po roku 2030 stále vysoký prírastok osôb v dôchodkovom veku v porovnaní s poklesom počtu občanov v aktívnom veku.
V tejto súvislosti treba upozorniť, že pomer priemernej výšky starobného dôchodku k priemernej mesačnej mzde zaznamenal pokles už aj v blízkej minulosti, čiže v období, keď sa počet osôb v aktívnom veku (platiteľov poistného do 1. piliera) zvyšoval:"

"Ak občan vystúpi z 2. piliera, tak dôchodková správcovská spoločnosť musí podľa zákona o starobnom dôchodkovom sporení vrátiť jeho dôchodkové úspory do Sociálnej poisťovne, ktorá ich hneď použije na výplatu dôchodkov súčasným poberateľom starobného dôchodku. Občanovi nie je možné vyplatiť ani časť z týchto jeho úspor a zostáva tak odkázaný len na dôchodok z 1. piliera. Pritom si treba uvedomiť, že dôchodok z 1. piliera sa môže kedykoľvek zmeniť – stačí zmena zákona. Zákon o sociálnom poistení sa od roku 2003 (vtedy bol schválený) zmenil už viac ako 25-krát..."
Stanislav 1975
28.06.09,13:05
Veľmi zaujímané čítanie na danú problematiku tu:http://www.epi.sk/366/Vystupit-ci-nevystupit-z-2-piliera_12944.aspx
Mňa zaujalo hlavne toto:

".... pretože dôchodok z 1. piliera v roku 2028 nebude môcť byť tak vysoký ako v súčasnosti.
V súčasnosti sa porovnávajú dôchodky z 2. piliera s dôchodkami z 1. piliera, ale pritom sa vychádza z predpokladu, že starobné dôchodky z 1. piliera sa budú poskytovať vo výške, ako to určuje v súčasnosti platný zákon o sociálnom poistení – to je však v budúcnosti vzhľadom na uvedený demografický vývoj málo pravdepodobné. V tejto súvislosti je veľmi dôležité si uvedomiť, že štát garantuje výšku dôchodku len tým osobám, ktoré už dôchodok poberajú. Aké dôchodky sa budú vyplácať v budúcnosti, bude závisieť predovšetkým od finančných možností Sociálnej poisťovne a štátu. Na zmenu výpočtu dôchodku stačí zmeniť zákon o sociálnom poistení...
Po roku 2025 je možné predpokladať, že postupne dôjde k zmene v ponímaní účelu starobného dôchodku z 1. piliera – od zásluhovosti, ktorá sa uplatňuje v súčasnosti, k zabezpečeniu základného životného štandardu v budúcnosti. Zdroje starobného poistenia (1. piliera) budú totiž veľmi obmedzené. Príčinou bude opäť demografický vývoj. Ako vyplýva z tabuľky o vývoji počtu obyvateľstva SR vo veku nad 65 rokov, aj po zvýšení dôchodkového veku na 65 rokov bude po roku 2030 stále vysoký prírastok osôb v dôchodkovom veku v porovnaní s poklesom počtu občanov v aktívnom veku.
V tejto súvislosti treba upozorniť, že pomer priemernej výšky starobného dôchodku k priemernej mesačnej mzde zaznamenal pokles už aj v blízkej minulosti, čiže v období, keď sa počet osôb v aktívnom veku (platiteľov poistného do 1. piliera) zvyšoval:"

"Ak občan vystúpi z 2. piliera, tak dôchodková správcovská spoločnosť musí podľa zákona o starobnom dôchodkovom sporení vrátiť jeho dôchodkové úspory do Sociálnej poisťovne, ktorá ich hneď použije na výplatu dôchodkov súčasným poberateľom starobného dôchodku. Občanovi nie je možné vyplatiť ani časť z týchto jeho úspor a zostáva tak odkázaný len na dôchodok z 1. piliera. Pritom si treba uvedomiť, že dôchodok z 1. piliera sa môže kedykoľvek zmeniť – stačí zmena zákona. Zákon o sociálnom poistení sa od roku 2003 (vtedy bol schválený) zmenil už viac ako 25-krát..."
OK, ale aké máš garancie na výplatu dochodku z 2 piliera??? Ešte menšie ako z 1 piliera...-to nieje žiadne šetrenie- to je kšeft...
mandula
28.06.09,13:10
OK, ale aké máš garancie na výplatu dochodku z 2 piliera??? Ešte menšie ako z 1 piliera...-to nieje žiadne šetrenie- to je kšeft...

No, problém je v tom, že ja nevidím žiadne garancie ani z 1. piliera ..... :(
Preto si radšej šetrím v banke ....
Jozef Mihál
28.06.09,13:12
Súčasné nastavenie poplatkov pre DSS-ky nie je pre ne žiaden kšeft a práve naopak zvažujú oni sami ukončenie podnikania za takýchto podmienok. Minulá vláda zaviedla jeden extrém, táto vláda zasa druhý (pokiaľ ide o poplatky). Dúfam, že v budúcnosti sa podarí nájsť rozumný kompromis (sám sa o to snažím).

Podobné to je pri možnostiach investovania. Táto vláda zo všetkých troch fondov v II. pilieri urobila de facto superkonzervatívne fondy, v ktorých z princípu nemôže dôjsť k poklesu majetku sporiteľa ale ani k zaujímavejšiemu zhodnoteniu.

Na záver môj názor: situácia v II. pilieri sa časom znormalizuje (a to nehovorím vo vzťahu ku kríze ale vo vzťahu k spolitizovaniu tejto otázky) a II. pilier bude riešením pre budúcich dôchodcov, stabilnejším ako priebežný systém (I. pilier).
Stanislav 1975
28.06.09,13:14
No, problém je v tom, že ja nevidím žiadne garancie ani z 1. piliera ..... :(
To je troška inak, štát si nemože dovoliť zrazu akože "zrušiť" dochodky- nikdy sa to nestalo a ani nestane- na to sú medzinárodne zmluvy a pod. a okrem toho sme členmi EÚ.Ale naopak, súkromná firma može povedať- jej sorry, zle sme investovali-vaše 25 ročné úspory sú v čudu-skorej verím štátu, ako nejakým súkromným firmám...
Ja osobne DSS-kám neverím ani slovo...
mandula
28.06.09,13:34
To je troška inak, štát si nemože dovoliť zrazu akože "zrušiť" dochodky- nikdy sa to nestalo a ani nestane- na to sú medzinárodne zmluvy a pod. a okrem toho sme členmi EÚ.Ale naopak, súkromná firma može povedať- jej sorry, zle sme investovali-vaše 25 ročné úspory sú v čudu-skorej verím štátu, ako nejakým súkromným firmám...
Ja osobne DSS-kám neverím ani slovo...

Štát si môže dovoliť vyplácať len z toho, čo má. A koľko bude mať v budúcnosti, je vo hviezdach .... Tiež veľmi záleží na tom, ako vláda s danými financiami hospodári .... Možno tie budúce vlády ... - doprajú čosi aj občanom, a nie len sami sebe a im blízkym ....
Netvrdím ani to, že DSS-kám verím na 100% - som toho názoru, že najistejšie máš to, čo si ušetríš sám:)
220870
28.06.09,13:50
Výhodu 2 piliera vidím v tom, ak sa nedožijeme dôchodku /nie som v tomto smere optimista/ zdedia ušetrené peniaze aspoň naše deti:rolleyes:
Dajme našim deťom vzdelanie naše skúsenosti ,vedomosti ,vychovajme ich.Je to viac ako keď im dáte svoj dôchodok.Ale nedávajme im našu starobu.
Vo všetkých štátoch kde boli pokusy o niečo podobné ako tu sa to skončilo fiaskom, ľudia prišli o peniaze.Argentína,Chile.Jediné čo to dokázalo vyprodukovať bolo to že sa okolo dôchodkových spoločností v menovaných štátoch zgrupla banda zlodejov.
Stanislav 1975
28.06.09,13:52
Štát si môže dovoliť vyplácať len z toho, čo má. A koľko bude mať v budúcnosti, je vo hviezdach .... Tiež veľmi záleží na tom, ako vláda s danými financiami hospodári .... Možno tie budúce vlády ... - doprajú čosi aj občanom, a nie len sami sebe a im blízkym ....
Netvrdím ani to, že DSS-kám verím na 100% - som toho názoru, že najistejšie máš to, čo si ušetríš sám:)
S tou tvojou poslednou vetou súhlasím a preto,keby som niekedy v budúcnosti založil politickú stranu :D,tak by som bol za úplné zrušenie povinných odvodov- načo niekoho nútiť, nech si sporí tolko a toľko-však je kopu komerčných poisťovní,bánk a pod.a každý nech si sporí kde chce a kolko chce- keď si bude sporiť 50 eur mesačne-jeho vec, keď si bude sporiť 200 eur mesačne-jeho vec a kolko nasporí-toľko bude mať...:rolleyes:-samozrejme, nemyslím nejaké investičné poistenia, ale normálne kapitálovky a vklady do bánk- mimochodom, dnes sa dá napr. aj poistiť nezamestnanosť komerčne a dokonca sa vypláca 1 rok a nie 6 mesiacov ako teraz štát a dokonca 75% príjmu a nie ako teraz cca.50% príjmu...
Takže povinné odvody zrušiť...
Už len hladám nejakého ekonoma, ktorý mi poradí, čo zo súčasnými dochodcami-ale to nejako vyriešime...:D:confused:
Stanislav 1975
28.06.09,13:54
Dajme našim deťom vzdelanie naše skúsenosti ,vedomosti ,vychovajme ich.Je to viac ako keď im dáte svoj dôchodok.Ale nedávajme im našu starobu.
Vo všetkých štátoch kde boli pokusy o niečo podobné ako tu sa to skončilo fiaskom, ľudia prišli o peniaze.Argentína,Chile.Jediné čo to dokázalo vyprodukovať bolo to že sa okolo dôchodkových spoločností v menovaných štátoch zgrupla banda zlodejov.
Nechcel som to napísať takto natvrdo,ale niečo na tom bude...:confused:
Stanislav 1975
28.06.09,13:56
Dajme našim deťom vzdelanie naše skúsenosti ,vedomosti ,vychovajme ich.Je to viac ako keď im dáte svoj dôchodok.Ale nedávajme im našu starobu.
Vo všetkých štátoch kde boli pokusy o niečo podobné ako tu sa to skončilo fiaskom, ľudia prišli o peniaze.Argentína,Chile.Jediné čo to dokázalo vyprodukovať bolo to že sa okolo dôchodkových spoločností v menovaných štátoch zgrupla banda zlodejov.
Ozaj, nehovorí sa zlodeji,ale finančná skupina...;)
pavol54
28.06.09,14:04
Kto zaručí dôchodky ak by náhodou prebehol u DSS riadený konkurz? kto by bol býval pred rokom povedal že automobilové giganty v usa skrachujú, na toho by hodili sieť aby sa veľmi netrepal a odniesli by ho niekam. a tí čo DSSky vehementne ohhajujú budú možno za dvadsať rokov dávno studení, ale dnes za to berú províziu. je síce možné že ani prvý pilier nedá toľko % ako dnes ale pri raste priemernej mzdy to bude za tie roky viac ako úspory v dss. Ktorý dôchodca mal pred 20 rokmi taký plat aby mu vyšlo na dnešný dôchodok? Oni presne vedia že sú medzi nami aj takí čo si nevedia zrátať bežný nákup v obchode a takí sa majú rozhodovať o svojich investíciách do dôchodku? Vžite sa do situácie z pred 15 rokov pri vtedajšom priemernom dôchodku cca 2000Sk by ste si odkúpili za úspory dôchodkovú rentu s porovnaním dnes by ten dôchodca mal rozbiť hubu tomu kto ho nalákal do toho lebo ten čo je v priebežnom má minimálne 250,-€ t j 7500,- cca a tak to bude približne za 15 rokov
Zita5
28.06.09,14:05
Ja som sa tiež rozhodla vystúpiť z II.piliera , už mám pripravené tlačivo .Manžel nechce o tom ani počuť , tak som zvedavá ak tam zostane ,čo bude ďalej . Máme obaja 52 rokov a sme v II.p. od začiatku .
Stanislav 1975
28.06.09,14:07
Ja som sa tiež rozhodla vystúpiť z II.piliera , už mám pripravené tlačivo .Manžel nechce o tom ani počuť , tak som zvedavá ak tam zostane ,čo bude ďalej . Máme obaja 52 rokov a sme v II.p. od začiatku .
Ak má manžel 52 rokov, tak rýchlo z dss-ky preč- ale čo najrýchlejšie...:mee:
mona091
28.06.09,14:07
Štát si môže dovoliť vyplácať len z toho, čo má. A koľko bude mať v budúcnosti, je vo hviezdach .... Tiež veľmi záleží na tom, ako vláda s danými financiami hospodári .... Možno tie budúce vlády ... - doprajú čosi aj občanom, a nie len sami sebe a im blízkym ....

Netvrdím ani to, že DSS-kám verím na 100% - som toho názoru, že najistejšie máš to, čo si ušetríš sám



- statu neverim, ale aspon sa nemoze len tak zbalit a odist, musi riesit (akoze)

- DSS-ky mozu hospodarit aj zle aj dobre, ale zazraky nespravia,

radsej dam peniaze na dnesnych dochodcov ako DSS-kam, dedenie je fain, ale radsej by som sa toho dochodku dozila


- no a najradsej by som tie povinne odvody davala na moj vlastny ucet, aj keby mal byt az do dochodkoveho veku nedostupny, radsej by som riskovala inflaciu, alebo by som sa financne vzdelavala a robila financne operacie s cielom zhodnotenia do dochodku, ale tie peniaze by boli iba moje, pripadne by sa tiez dedili
Stanislav 1975
28.06.09,14:11
- statu neverim, ale aspon sa nemoze len tak zbalit a odist, musi riesit (akoze)

- DSS-ky mozu hospodarit aj zle aj dobre, ale zazraky nespravia,

radsej dam peniaze na dnesnych dochodcov ako DSS-kam, dedenie je fain, ale radsej by som sa toho dochodku dozila


- no a najradsej by som tie povinne odvody davala na moj vlastny ucet, aj keby mal byt az do dochodkoveho veku nedostupny, radsej by som riskovala inflaciu, alebo by som sa financne vzdelavala a robila financne operacie s cielom zhodnotenia do dochodku, ale tie peniaze by boli iba moje, pripadne by sa tiez dedili
Takže mám v súvislosti s mojím príspevkom číslo 19- prvú voličku???:D:D;):confused:
Zita5
28.06.09,14:11
Ak má manžel 52 rokov, tak rýchlo z dss-ky preč- ale čo najrýchlejšie...:mee:


Asi to nepôjde s ním , pritom mal rok , že platil maximálne odvody .Ale väčšinou platil vyššie odvody .Ja som to vzdala a povedala som si , že nech sa rozhodne sám.
pavol54
28.06.09,14:15
súhlasím len jediný problém je v tom že odvody na svoj účet do banky nemôžete dať do daňových nákladov kdežto to čo pošlete do dss je považované za daňový náklad nie je to perfektne vymyslené v prospech dss sa štát ešte aj o daň pripraví ja by som to tiež tak spravil keď šetriť ,tak na vlastnom účte a s daňovou úľavou na odložené dôchodkové peniaze
veronikasad
28.06.09,14:19
súhlasím len jediný problém je v tom že odvody na svoj účet do banky nemôžete dať do daňových nákladov kdežto to čo pošlete do dss je považované za daňový náklad nie je to perfektne vymyslené v prospech dss sa štát ešte aj o daň pripraví ja by som to tiež tak spravil keď šetriť ,tak na vlastnom účte a s daňovou úľavou na odložené dôchodkové peniaze
Ak píšeš o II. pilieri - je to omyl. Ako odpočitatelnú položku od ZD si môžeš uplatniť príspevky do III. piliera.

Príspevky do soc. poisťovne znižujú ZD bez ohľadu na to, či má alebo nemá II. pilier.
Jozef Mihál
28.06.09,14:19
Kto zaručí dôchodky ak by náhodou prebehol u DSS riadený konkurz?

Nepoznáte zákon 43/2004 Z.z. o starobnom dôchodkovom sporení, inak by ste toto nenapísali.

1. Majetok sporiteľov je oddelený od majetku samotnej DSS. DSS-ka môže skrachovať, majetku sporiteľov sa to však nedotkne.

2. Investície DSS-iek (inak povedané aktivity, ktoré robia s majetkom sporiteľov) sú denne strážené Národnou bankou = štátom. Ak neveríte Národnej banke, tak potom už neviem komu.
Stanislav 1975
28.06.09,14:21
súhlasím len jediný problém je v tom že odvody na svoj účet do banky nemôžete dať do daňových nákladov kdežto to čo pošlete do dss je považované za daňový náklad nie je to perfektne vymyslené v prospech dss sa štát ešte aj o daň pripraví ja by som to tiež tak spravil keď šetriť ,tak na vlastnom účte a s daňovou úľavou na odložené dôchodkové peniaze
Tak potom to poistenie...,tam do bývalých 12.000skk si dáte ako odpočítateĺnú položku zo základu dane- neboj sa, to zvýšime na cca. 16.000skk bývalých, t.j.-cca. 530 eur a bude dobre a vymyslíme aj niečo s tými bankami-;):D:D:D
Xanti
28.06.09,14:23
Pritom si treba uvedomiť, že dôchodok z 1. piliera sa môže kedykoľvek zmeniť – stačí zmena zákona. Zákon o sociálnom poistení sa od roku 2003 (vtedy bol schválený) zmenil už viac ako 25-krát..." Tak s týmto súhlasím, čo ak dospejeme do štádia kde štát nám nebude garantovať nič. Žiadny dôchodok. Max. nejaký sociálny v mizivej výške, ak nebudeme mať majetok. A ak ten majetok ( byt, dom ) mať budeme tak od štátu dostaneme veľké kulové. Čo potom? ( Nejako takto to funguje u protinožcov, sú nutený celý život si šporiť sami na dôchodok ).
A tu sa tak často menia pravidlá hry, že to človek nestíha sledovať. Možno ked táto vláda bude vládnuť dalej, tak zase otvoria pilier. Ked nastúpi nová vláda možno to zase upraví podľa seba. Myslím, že nikde nemáme garanciu čo sa týka dôchodku. Smutné ale pravdivé a aj tak vyhrajú len tý naši počerný občania. :(
JarkaL
28.06.09,14:26
Ja mám 39 r, v II. pilieri som 5 rokov, ale už rok som na ID. Na môj účet teraz nič nechodí, ale aj tak som sa rozhodla, že tam ostanem. Už len na truc Ficovi a SP.
mona091
28.06.09,14:26
súhlasím len jediný problém je v tom že odvody na svoj účet do banky nemôžete dať do daňových nákladov kdežto to čo pošlete do dss je považované za daňový náklad nie je to perfektne vymyslené v prospech dss sa štát ešte aj o daň pripraví ja by som to tiež tak spravil keď šetriť ,tak na vlastnom účte a s daňovou úľavou na odložené dôchodkové peniaze

- staci upravit zakon, a za danovy naklad sa moze povazovat aj povinne odkladanie si penazi na vlastny ucet s ucelom dochodkoveho zabezpecenia

- okrem toho, maximalnou sumou 12000 sk rocne sa znizuje danovy zaklad, v dani je to 2280,-sk, mesacne = 190 sk, ale pri podnikateloch to nemusi zohravat az taku ulohu, kedze ma danovo uznatelne naklady rozne, skor pri zamestnancoch

- najlepsie by bolo mat dane v statnom rozpocte urcene do socialneho systemu a rozumne nimi hospodarit
Stanislav 1975
28.06.09,14:26
Tak s týmto súhlasím, čo ak dospejeme do štádia kde štát nám nebude garantovať nič. Žiadny dôchodok. Max. nejaký sociálny v mizivej výške, ak nebudeme mať majetok. A ak ten majetok ( byt, dom ) mať budeme tak od štátu dostaneme veľké kulové. Čo potom? ( Nejako takto to funguje u protinožcov, sú nutený celý život si šporiť sami na dôchodok ).
A tu sa tak často menia pravidlá hry, že to človek nestíha sledovať. Možno ked táto vláda bude vládnuť dalej, tak zase otvoria pilier. Ked nastúpi nová vláda možno to zase upraví podľa seba. Myslím, že nikde nemáme garanciu čo sa týka dôchodku. Smutné ale pravdivé a aj tak vyhrajú len tý naši počerný občania. :(
Ešte stále je Slovensko štátom, ktorý sa o svojích občanov stará pomerne dobre- napríklad zdá sa mi , že vo Švajčiarsku je rodičovský príspevok len cca.6 mesiacov alebo USA- tam sa štát nestará takmer o nič-tam sa musí starať každý ako vie sám o seba...:cool:
veronikasad
28.06.09,14:27
Tak potom to poistenie...,tam do bývalých 12.000skk si dáte ako odpočítateĺnú položku zo základu dane- neboj sa, to zvýšime na cca. 16.000skk bývalých, t.j.-cca. 530 eur a bude dobre a vymyslíme aj niečo s tými bankami-;):D:D:D
stanko, tých 12000 sa predsa vzťahuje na III. pilier ...
Stanislav 1975
28.06.09,14:29
Ja mám 39 r, v II. pilieri som 5 rokov, ale už rok som na ID. Na môj účet teraz nič nechodí, ale aj tak som sa rozhodla, že tam ostanem. Už len na truc Ficovi a SP.
Už len na truc Ficovi a SP.- Jarka, Ficovi to je tak úplne jedno či tam ostaneš alebo nie-on akurát nič iné nerobí,len každý deń pozerá , či nejaká Jarka vystúpila alebo nie-;):---:D
On má iné záujmy...
Stanislav 1975
28.06.09,14:30
stanko, tých 12000 sa predsa vzťahuje na III. pilier ...
Však áno veronika,pozri si moj príspevok č. 19- 1 a 2 pilier nebude-bude len 3-:confused::D
mona091
28.06.09,14:31
Nepoznáte zákon 43/2004 Z.z. o starobnom dôchodkovom sporení, inak by ste toto nenapísali.

1. Majetok sporiteľov je oddelený od majetku samotnej DSS. DSS-ka môže skrachovať, majetku sporiteľov sa to však nedotkne.

2. Investície DSS-iek (inak povedané aktivity, ktoré robia s majetkom sporiteľov) sú denne strážené Národnou bankou = štátom. Ak neveríte Národnej banke, tak potom už neviem komu.


strazene su, ale nie je strazene to, ako sa bude vyvijat trh, preto su ucty sporitelov v minusoch,
preto si myslim, ze na terminoch by sporitelia mali vyssiu istotu tam mat aspon to, co vlozili, bankove ucty su tiez pod dohladom NBS
Xanti
28.06.09,14:32
Ešte stále je Slovensko štátom, ktorý sa o svojích občanov stará pomerne dobre- napríklad zdá sa mi , že vo Švajčiarsku je rodičovský príspevok len cca.6 mesiacov alebo USA- tam sa štát nestará takmer o nič-tam sa musí starať každý ako vie sám o seba...:cool: Ano máš pravdu, mám 32 r som na ID a štát sa o mňa stará. Ale netuším čo bude o 30 rokov, kedy podla terajších platných zákonom dovršim dôchodkový vek. Možno tu ani nebudem čo je jedna možnosť. Druhá možnosť je tá, že prvý pilier totálne krachne a štát nebude mať na to starať sa o občanov. Možno krachne i druhý pilier a všetka starosť ostane na našich deťoch. Tak ako v rozprávke o troch grošoch.
Garancie nie sú žiadne, a nikde. Bohužial. :mee:
Stanislav 1975
28.06.09,14:33
strazene su, ale nie je strazene to, ako sa bude vyvijat trh, preto su ucty sporitelov v minusoch,
preto si myslim, ze na terminoch by sporitelia mali vyssiu istotu tam mat aspon to, co vlozili, bankove ucty su tiez pod dohladom NBS
dodám len, že aj poisťovne...:cool:
mona091
28.06.09,14:35
a este,
kedze pravda je taka, ze ludia platia to, co musia, odvody musia byt zo zakona povinne, v opacnom pripade by sa to zvrhlo,

ale stale si mylsim, ze spravovanie povinnych odvodov by malo byt pod Jedinou Statnou instituciou, ktora by bola kontrolovana a pod drobnohladom,

a nie v rukach sukromnikov, ktori tuto cinnost robia nie kvoli dobremu pocitu
Miloš Mičega - CIMOM TN
28.06.09,16:49
zákon 650/2004 rieši vyplácanie dôchodkov

1. Ak viem čítať, tak potom pojednáva o doživotnom vyplácaní dôchodkov.

2. Čítal som tu, že niekto si nasporí na 2,5 roka a pod. Nie je to pravda.

3. Treba si uvedomiť aj to, že je to zákon a môže byť menený. Ak niekto dnes šíri, že to je total nevýhodné pre sporiteľov, tak by nešíril fámy, ale by konal a jeho konanie by bolo možno chápať ako konanie vo verejnom záujme. Určite by mal na to dôvod. Nekoná a zbytočne mätie ľudí. Nikto nikoho nenúti.

4. Mimochodom buď nesledujem komunikačné prostriedky, alebo som to prehliadol, ale za celý čas som nevidel žiadnu odbornú debatu na túto tému. Stále je to len politika hádka.

Na základe toho vidno ako si politici vážia občana. Je nútený zberať info a názory mimoiného aj na takýchto fórach.
Ja doporučujem jednoznačne zostať.


CIMOM
dad111
28.06.09,20:42
Nekonečná debata. Tí čo sa toho zázračného II.piliera zastávate. Ak je to také zázračné a výhodné, prečo potom nezvýšite svoje príspevky? Prečo sú Vaše odvody len minimálne? Prečo sú tu aj takí, ktorí sú v II pilieri a ich odvody sú nulové? Odpovedzte prosím. Nie je to preto, že tomu sami neveríte? Nie je to preto, že sa o svoje peniaze v tejto čiernej diere bojíte? Prečo potom prehovárate iných?
Argumentujete tu demografickým vývojom a zlými prognózami. Čia je to vina? Kto Vám má tú situáciu zvrátiť? Aj tomu je na vine Fico? Nie ste to náhodou Vy? Čo robíte pre to, aby tu v budúcnosti bolo viac tých, čo budú na Vás a Váš dôchodok robiť? Myslíte len na seba a len teraz. Skúste s tým niečo aj aktívne robiť. Ozaj neviete ako na to? Nie je to taká najhoršia robota. Ozaj Vás to nebaví? Alebo len na to skutočne nemáte.
Xanti
28.06.09,20:55
Nekonečná debata. Tí čo sa toho zázračného II.piliera zastávate. Ak je to také zázračné a výhodné, prečo potom nezvýšite svoje príspevky? Prečo sú Vaše odvody len minimálne? Prečo sú tu aj takí, ktorí sú v II pilieri a ich odvody sú nulové? Odpovedzte prosím. Nie je to preto, že tomu sami neveríte? Nie je to preto, že sa o svoje peniaze v tejto čiernej diere bojíte? Prečo potom prehovárate iných?
Argumentujete tu demografickým vývojom a zlými prognózami. Čia je to vina? Kto Vám má tú situáciu zvrátiť? Aj tomu je na vine Fico? Nie ste to náhodou Vy? Čo robíte pre to, aby tu v budúcnosti bolo viac tých, čo budú na Vás a Váš dôchodok robiť? Myslíte len na seba a len teraz. Skúste s tým niečo aj aktívne robiť. Ozaj neviete ako na to? Nie je to taká najhoršia robota. Ozaj Vás to nebaví? Alebo len na to skutočne nemáte. Heeeeeeeeej, kľud. Hovoríš, že tam dávame minimálne odvody. Vieš, že ja som si až teraz uvedomila, že nech platím koľko chcem do II.piliera mi nejde ani cent. Lebo som na ID. Nikto tu nikoho neprehovára. Len vyjadrujeme svoje názory. Osobne si myslím, že je jedno kde tie peniaze sú. Vždy to bude svojvôľa politikov čo vymyslia zákony tak aby im to vyhovovalo. Možno o rok o dva celkom zrušia druhý pilier, možno príde iná vláda a zase zmení podmienky. A my ako cvičené opičky ich budeme nasledovať. Lebo žial, zákony sa meniť dajú. A nie je fér ked sa menia pravidlá počas hry.
Si vezmime hokej v prvej tretine povedia, super hráte 5+1 proti 5+1 , zrazu v druhej tretine zväčšia bránku, zmenšia ihrisko a natesnajú tam hráčov v počte 7+1 a 7+1 a v tretej tretine si zase dačo vymyslia. Myslíš, že takto sa dá existovať? Nedá, to by sa ale v prvom rade mali politici uvedomiť. Neverím, že by toľko ludí vystúpilo z II. piliera, keby pravidlá hry ostali nezmenené. Ale tak ako sa mení I. pilier tak menia aj ten II. naši slávny politici zákonmi, a my proti tomu nenarobíme nič. Či vystúpime abo ostaneme, ani jeden človek nemá istotu, že čosi z toho dostane. Lebo je to všetko jeden veľký BORDEL.
Howg dohovorila som ;)
veronikasad
28.06.09,20:55
Dad111, nezastávam sa I. ani II. piliera - je to na osobnom rozhodnutí každého poistenca.Mala som licenciu sprostredkovateľa II. piliera a každý prípad som posudzovala individuálne. Len pre upresnenie. Výška odvodov je závislá od vymeriavacieho základu - u zamestnancov je to spravidla hrubá mzda, u živnostníka 1/12 z polovice základu dane. Mnohí zamestnanci by určite prijali vyššiu mzdu a tým i vyššie odvody. A živnostníci, ktorí robia všetko preto, aby odvody do SP neplatili - škodia sami sebe, pretože tým nie sú poistení ani v I. ani v II. polieri.
durisovad
28.06.09,20:58
Je mozne, ze ti zivnostnici si na svoju penziu setria aj bez pilierov, co ja povazujem za najbezpecnejsie.
Jozef Mihál
28.06.09,21:24
Nekonečná debata. Tí čo sa toho zázračného II.piliera zastávate. Prečo sú tu aj takí, ktorí sú v II pilieri a ich odvody sú nulové? Odpovedzte prosím.
Od vlaňajšieho otvorenia II. piliera som v II. pilieri, napriek tomu, že dlhé roky odvody do SP neplatím (živia ma autorské honoráre a podiely na zisku).

Čiže som v II. pilieri a moje odvody sú nulové.

Viete prečo som vstúpil do II. piliera?

1. Čo ak sa štruktúra mojich príjmov zmení - napr. stanem sa zamestnancom - a budem odvody do SP platiť? Ak tak bude, budem si búchať hlavou o stenu, že moje odvody končia všetky v SP? Nie.

2. Čo ak sa v budúcnosti zmení zákon a odvody sa budú platiť zo všetkých príjmov - vrátane honorárov a podielov na zisku - ... pokračovanie viď bod 1.
wegamizi
28.06.09,22:30
Aj ja by som chcela podnikat tak, aby mi stat garantoval prijmy od obcanov vyplyvajuce pomaly zo zakona. To je predsa super kseft, nie????
Taketo rozhodnutia obcanov, ci sporit, alebo nie, by sa nemali politizovat, ani nijakym sposobom prikazovat.Kazdy si je strojcom svojho stastia, nemoze na vsetko byt §.
Veronika.si
28.06.09,22:45
dakujem všetkým za príspevky. Som na 98% rozhodnutá vystúpiť, lebo, ako som písala predpokladám, že ak budem zamestnaná, tak odvody budú vždy len na úrovni min.mzdy, taktiež manžel-živnostník (živnostníkom je s donútenia zamestnávateľa) platí len min.odvody. A ak by živnosť zrušil, zas bude len na min.mzde, pretože to je dnes viac než bežné, že súkromník(zamestnávateľ) vám väčšinou dá na pásku min.mzdu...... A z týchto chudobných odvodov si asi nenašetríme na dôstojný dôchodok, a nakoniec ten čo by bol len v I.pilieri bude natom lepšie ako ja. A tiež, môže sa stať, že ostanem invalid, nezamestnaná ......... a pochybujem že budem pracovať do nejakého veku 60-62 rokov. Chcem vidieť, kto zamestná "starú babku", ktorá môže ale nemusí byť chorá, nemotorná, zábudlivá, nebude vládať....... Sory, možno preháňam, ale už dnes v mojom veku mám mierne zdrav.problémy, a ktovie čo ma čaká,či vôbec budem vládať pracovať o takých 10 rokov. Takže asi nenašetrím, lebo najproduktívnejšiu časť života už máme za sebou, lepšie už určite nebude, tiež vzhľadom ku kríze...., kým sa svet pozviecha z krízy, ja pôjdem pomaly na dôchodok.....a dovtedy pre mňa nebudú veľké možnosti zárobkov. Keby som mala 20-25, tak neváham a zostanem-takí mladí ľudia majú dosť času sa vypracovať a zarabať.
Je síce pekné, že peniaze zdedia deti, ale človek musí teraz myslieť hlavne na seba. Deti tie peniaze potrebovať nebudú (aj ked by im prišli iste vhod), ale ja, dôchodca budem musieť z niečoho žiť a tie peniaze ma uživia max na 3 roky a aj to je dnešný prepočet, a ktovie koľko bude treba mesačne na dôchodok-živobytie v budúcnosti....
Xanti
29.06.09,05:25
Veronika.si to či vystúpiš alebo ostaneš je na tvojom rozhodnutí. Len odkiaľ si vzala tie 3 roky prosím vysvetli mi to.
Deti tie peniaze potrebovať nebudú (aj ked by im prišli iste vhod), ale ja, dôchodca budem musieť z niečoho žiť a tie peniaze ma uživia max na 3 roky a aj to je dnešný prepočet, a ktovie koľko bude treba mesačne na dôchodok-živobytie v budúcnosti.... Prepáč o čom to píšeš? Naozaj nerozumiem odkial si vzala tie 3 roky, a prečo?
zákon 650/2004 rieši vyplácanie dôchodkov

1. Ak viem čítať, tak potom pojednáva o doživotnom vyplácaní dôchodkov.

2. Čítal som tu, že niekto si nasporí na 2,5 roka a pod. Nie je to pravda.
CIMOM
Dúfam Veronika.si, že mi to vysvetlíš. Ďakujem :D
Stanislav 1975
29.06.09,06:47
Ja by som len chcel dať všetkým, ktorí tak vehementne obhajujú 2 pilier jednu otázku a nemusia na ňu odpovedať verejne,ale nech si to povedia len sami pre seba a to-
Koľko ste vložili za celý čas, čo ste v DSS-ke peňazí a aký máte stav účtu teraz??? Máte tam aspoň vklad? Silne pochybujem...
veronikasad
29.06.09,06:56
Ja by som len chcel dať všetkým, ktorí tak vehementne obhajujú 2 pilier jednu otázku a nemusia na ňu odpovedať verejne,ale nech si to povedia len sami pre seba a to-
Koľko ste vložili za celý čas, čo ste v DSS-ke peňazí a aký máte stav účtu teraz??? Máte tam aspoň vklad? Silne pochybujem...
Stanko, neobhajujem II. pilier, ale pre objektívnosť informácie.
Prostriedky, ktoré SP presunie do DSS sa v DSS evidujú v dôch. jednotkách - poukázané poistné sa prepočíta aktuálnou dôchodkovou hodnotou. V čase "vzniku" II. piliera bola aktuálna dôchodková hodnota 1,000.

Prikladám tabuľku aktuálnej dôchodkovej hodnoty nemenovanej DSS k 25.6.2009 :

Dňa 25. 06. 2009GarantOptimalProgres[B]
Aktuálna hodnota dôchodkovej jednotky v EUR

0,038252 EUR (1,1524 SKK)
0,035674 EUR (1,0747 SKK)
(0,035035 EUR (1,0555 SKK)


Ospravedlňujem sa za neprehľadnú tabulku, ale takto to na PORADe pomiešalo ...
Stanislav 1975
29.06.09,07:07
Stanko, neobhajujem II. pilier, ale pre objektívnosť informácie.
Prostriedky, ktoré SP presunie do DSS sa v DSS evidujú v dôch. jednotkách - poukázané poistné sa prepočíta aktuálnou dôchodkovou hodnotou. V čase "vzniku" II. piliera bola aktuálna dôchodková hodnota 1,000.

Prikladám tabuľku aktuálnej dôchodkovej hodnoty nemenovanej DSS k 25.6.2009 :

Dňa 25. 06. 2009GarantOptimalProgres[B]
Aktuálna hodnota dôchodkovej jednotky v EUR

0,038252 EUR (1,1524 SKK)
0,035674 EUR (1,0747 SKK)
(0,035035 EUR (1,0555 SKK)


Ospravedlňujem sa za neprehľadnú tabulku, ale takto to na PORADe pomiešalo ...
Veronička, ja ti rozumiem, ale vačšinu ĺudí zaujíma kolko tam má reálnych peniažkov...
Ale máš pravdu s že sa to počíta v jednotkách...
veronikasad
29.06.09,07:12
Veronička, ja ti rozumiem, ale vačšinu ĺudí zaujíma kolko tam má reálnych peniažkov...
Ale máš pravdu s že sa to počíta v jednotkách...
Veď to si ľahko vypočítajú. Dostali výpis z účtu alebo majú prístup na svoj účet on-line, zistia si počet dôchodkových jednotiek a prepočítajú si to aktuálnou dôchodkovou hodnotou.

Všetko je na webe ...
Nechaj rozhodnutie o vstupe či výstupe z II. piliera na každom z nich
dodo777
29.06.09,07:24
p.Mihal môžem sa spýtať? Sam ste v druhom pilieri?
Anja111
29.06.09,07:26
p.Mihal môžem sa spýtať? Sam ste v druhom pilieri?
Pozri príspevok č. 48.
Miloš Mičega - CIMOM TN
29.06.09,07:28
Nekonečná debata. Tí čo sa toho zázračného II.piliera zastávate.

1. Ak je to také zázračné a výhodné, prečo potom nezvýšite svoje príspevky?
2. Prečo sú Vaše odvody len minimálne?
3. Prečo sú tu aj takí, ktorí sú v II pilieri a ich odvody sú nulové?
4. Odpovedzte prosím. Nie je to preto, že tomu sami neveríte?
5. Nie je to preto, že sa o svoje peniaze v tejto čiernej diere bojíte?
6. Prečo potom prehovárate iných?
7. Argumentujete tu demografickým vývojom a zlými prognózami. Čia je to vina?
8. Kto Vám má tú situáciu zvrátiť?
9. Aj tomu je na vine Fico?
10. Nie ste to náhodou Vy?
11. Čo robíte pre to, aby tu v budúcnosti bolo viac tých, čo budú na Vás a Váš dôchodok robiť?
12. Myslíte len na seba a len teraz. Skúste s tým niečo aj aktívne robiť. Ozaj neviete ako na to?
13. Nie je to taká najhoršia robota. Ozaj Vás to nebaví?
14. Alebo len na to skutočne nemáte.

Strašne veľa otázok, žiadna odpoveď a ani žiadny návrh riešenia. Pokúsim sa svojími slovami odpovedať, pričom na nikoho nebudem útočiť ani vnucovať svoj názor.
K jednotlivým bodom :
1. Nevidím dôvod, prečo by mal byť niekto zlý, keď nezvýši svoje príspevky. Platí toľko, koľko zákonmi nastavil štát.
Konta otázka : Pllatíte vyššie dane ako treba ?

2. DTTO ako k bodu 1.

3. Systém je tak nastavený.
Konta otázka : O koľko sa mi zvyšuje môj dôchodok v I. piliery, ak mám nulový príjem (platbu) aj do neho ?

4. Keď mám niečomu veriť, tak verím tomu čo vidím. Moja matka až do starobného dôchodku po odpracovaní viac ako 30 rokov a porodení 3 detí má dôchodok cca 150 €.
Konta otázka : Veríte mi ?

5. Čo je čierna diera podpobne popísal Einstein. Nič to nemá spoločné s uvedenou témou.
Konta otázka : Ak nemáte náhodou výsluhový dôchodok (armáda a pod.) a v posledných rokoch pred dôchodkom ste nerobil, aký vymeriavací základ Vám víde pre dôchodok?

6. Myslím , že tu nikto neprehovára, len diskutuje.
Konta otázka : Prečo Vy odhovárate a vnucujete svoj názor a invektujete iný ?

7. Neviem.
Konta otázka : Vy viete ?

8. Neviem čo sa má zvrátiť.
Konta otázka : Vy ste za vodou, keď tvrdíte , že kto má nám a nie aj Vám zvrátiť situáciu ?

9. Nikto to netvrdí ani nevyvracá. Politika bokom.
Konta otázka : Viete ešte o niekom ?

10. Určite nie.
Konta otázka : A Vy ?

11. Ja osobne pracujem, platím dane a mimochodom ak je to narážka na deti, tak ja už som podľa Vás zabezpečený.
Konta otázka : Neurážate tým tých, čo nemajú alebo nemôžu mať deti ?
dovetok : PS : poznám aj takých a pracujú a tiež odvádzajú dane.

12. Vôbec nemyslím len na seba. Z psychologického hľadiska každý myslí na seba, ale to je o inom. Mimochodom robím s tým niečo - pracujem. A tý čo nepracujú, teda samozrejme mimo tých čo vôbec nechcú, s tým budú robili, robia a robiť budú. Treba vytvoriť podmienky, aby môhli. To je podstatné.
Konta otázka : Ja by som aj vedel ako na to, ale nemal by to vedieť niekto iný (volený) ?

13. Nechápem, ale dobre. Ak sa jedná o to , tak mňa to baví.
Konta otázka : Čo nás má baviť ?

14. Neviem kto na čo nemá mať. Človek má (cca 80 % populácie) nervy zo železa.
Konta otázka : Čo navrhujete mimo tých útokov na Vašich fiktívnych oponentov ?


Uvedené nikomu nevnucujem, len som cítil osobnú potrebu reagovať, keď už som jeden príspevok k tejto téme dal. Pravdepodobne sa vrátim na svoju poradu.


CIMOM
Stanislav 1975
29.06.09,07:29
Veď to si ľahko vypočítajú. Dostali výpis z účtu alebo majú prístup na svoj účet on-line, zistia si počet dôchodkových jednotiek a prepočítajú si to aktuálnou dôchodkovou hodnotou.

Všetko je na webe ...
Nechaj rozhodnutie o vstupe či výstupe z II. piliera na každom z nich
Veronička, však zadávatelka temy sa pýtala na naše názory-tak ja som vyjadril len svoj názor- ja nikoho nenútim( nikoho nedržím za ucho a neodvádzam ho z DSS-ky,:D:D:D)-však, nech sa každý rozhodne sám...;)
sulko
29.06.09,07:34
vidno ze fickova propaganda je ucinna, vacsina ludi sa boji II.ho piliera a radsej bude pchat nenazrancom do vrecak :(:(
Manual
29.06.09,07:35
Mňa sa už DSS netýkajú, ale možno (asi určite) by bolo výhodnejšie si zriadiť stavební sporenie buď na starých rodičov alebo na neplnoleté deti a otáčať to a výnos by bol určite vyšší ako v DSS, tam je to garantované a rastie to stále a to je podstatné
dodo777
29.06.09,07:35
Kedže sa plati do DDS len polovica príjmu tak je to len polovica dôchodku, a čo ta druhá polovica ktorá je v soc. poisťovni, ved aj tam bude dôchodok či nie? Alebo tomu zle rozumiem?
Stanislav 1975
29.06.09,07:37
vidno ze fickova propaganda je ucinna, vacsina ludi sa boji II.ho piliera a radsej bude pchat nenazrancom do vrecak :(:(
Odborne debatujeme, Porada je apolitická, Doc. JUDr. Roberta Fica Csc., sem nepleť...-nemiešaj sem politiku...
duves
29.06.09,08:05
http://nazory.pravda.sk/druhy-pilier-smeruje-ku-kolapsu-daz-/sk-nkom.asp?c=A090629_074616_sk-nkom_p12

Neviem, ale nazov mal byt, že 1.pilier smeruje ku kolapsu, napokon autor píše, že každa vlada od roku 2010 bude potrebovat miliardu na vyplacanie dochodkov.
Vobec by som sa nedivil, keby nova vlada robila akože odborne rozhodnutie. Nechaju urobiť analyzu od odbornikov a vypluju nejake čísla a fakty podla ktorych striktne (zakonom) presadia, kto môže zostať v 2.pilieri a kto nie. Do prveho piliera tak vratia 150 tisic poistencov. A hned budu mat zdroje na financovanie toho 1.piliera. Legalne, odobrene parlamentom a prezidentom.
sulko
29.06.09,08:06
apoliticka bohuzial byt nemoze nakolko len politici rozhoduju ako to s tym II pilierom bude

osobne chcem mat radsej kdekolvek inde "iste" peniaze ako v SP, ktora raz zavrie dvere a povie ze nema-to by si mali uvedomit vseci ktori maju do dochodku este daleko

zamysleli ste sa ze sa zmeni vlada dalsie volebne obdobie(a) a ta zase bude presadzovat samostatne sporenie na dochodok??

je to kazdeho osobna vec, ale toto je kapitalizmus, a tam sa stara kazdy o seba-stat vam nepomoze
accad
29.06.09,08:27
Xanti
29.06.09,09:24
pozri si príspevok č.
"Presne taký istý prípad sme aj my s manželkou.Skúste si pozrieť výpis čo chodí z vašej poisťovne .Koľko ste si nasporili za tých pár rokov s minimálnymi odvodmi? a potom skúste rátať.Predpokladám ,že pri min odvodoch tam máte nasporené od 25 000 do 30 000 SKK.... to celé tuším za 5 rokov.Teda za rok nasporíte 6 000 SKK.Ak to bude pokračovať takto ďalej do odchodu do dôchodku , tak za celý čas nasporíte 150 000 + tých 30 000 =180 000 SKK.Vezmime si súčasný dôchodok na Slovensku .Predstavuje cca 6000 Skk.Teda 180 000 : 6 000=30.
V absolútnej hodnote to znamená ,že si za celý čas nasporíte na 30mesiacov dôchodku čo je 2,5 roka .Teda dôchodok budete dostávať do veku 67,5 roka.Čo a koľko potom neviem.
na záver z toho vyplýva .Ak sa plánujete oslavovať svoje 70 -te narodeniny, potom porozmýšľajte či budete mať na oslavu svojich narodenín nejaké tie financie ?
Ak som zle rátal tak ma prosím opravte."
súhlasím sním!
Veronika,
ale ten príspevok nemá pravdu. Ved to CIMON napísal v príspevku č. 43
zákon 650/2004 rieši vyplácanie dôchodkov

1. Ak viem čítať, tak potom pojednáva o doživotnom vyplácaní dôchodkov.

2. Čítal som tu, že niekto si nasporí na 2,5 roka a pod. Nie je to pravda.

CIMOM Predsa len si nemôžeme, vymýšlať. Ked zákon hovorí o doživotnom vyplácaní dôchodkov. Samozrejme môže to byť rok, môže to byť 5 rokov ale aj 20 rokov ak dožijeme. Nevieme, kedy nás čaká zubatá.
Veronika.si
29.06.09,09:25
Veronika.si to či vystúpiš alebo ostaneš je na tvojom rozhodnutí. Len odkiaľ si vzala tie 3 roky prosím vysvetli mi to. Prepáč o čom to píšeš? Naozaj nerozumiem odkial si vzala tie 3 roky, a prečo?
Dúfam Veronika.si, že mi to vysvetlíš. Ďakujem :D
Pozri si príspevok č.6:

Presne taký istý prípad sme aj my s manželkou.Skúste si pozrieť výpis čo chodí z vašej poisťovne .Koľko ste si nasporili za tých pár rokov s minimálnymi odvodmi? a potom skúste rátať.Predpokladám ,že pri min odvodoch tam máte nasporené od 25 000 do 30 000 SKK.... to celé tuším za 5 rokov.Teda za rok nasporíte 6 000 SKK.Ak to bude pokračovať takto ďalej do odchodu do dôchodku , tak za celý čas nasporíte 150 000 + tých 30 000 =180 000 SKK.Vezmime si súčasný dôchodok na Slovensku .Predstavuje cca 6000 Skk.Teda 180 000 : 6 000=30.
V absolútnej hodnote to znamená ,že si za celý čas nasporíte na 30mesiacov dôchodku čo je 2,5 roka .Teda dôchodok budete dostávať do veku 67,5 roka.Čo a koľko potom neviem.
na záver z toho vyplýva .Ak sa plánujete oslavovať svoje 70 -te narodeniny, potom porozmýšľajte či budete mať na oslavu svojich narodenín nejaké tie financie ?
Ak som zle rátal tak ma prosím opravte.

- ja sním súhlasím!
sulko
29.06.09,09:27
preboha ved ale nesledujete spravy?? ze demograficka krivka je uboha, a ze ked mladi ludia pojdu o 30-40 rokov do dochodku tak nebude mat SP z coho vyplacat(ak este nejaka bude)?? kto povedal ze v 65tich pojdes do dochodku a ze dochodkovy vek nebude 75 rokov??

je velmi smutne ze najma mladi ludia sa stale spoliehaju ze stat sa o nich postara :(

ja vidim riesenie len v 3tom a 4tom pilieri-co si usetris to si na starobu minies.

a z praktickeho hladiska budem rad ked sa vobec dozijem dochodku
Veronika.si
29.06.09,09:30
Veronika,
ale ten príspevok nemá pravdu. Ved to CIMON napísal v príspevku č. 43 Predsa len si nemôžeme, vymýšlať. Ked zákon hovorí o doživotnom vyplácaní dôchodkov. Samozrejme môže to byť rok, môže to byť 5 rokov ale aj 20 rokov ak dožijeme. Nevieme, kedy nás čaká zubatá.

ved áno, doživotné vyplácanie mojej našetrenej sumy, ale čo z toho, ked tá suma bude nízka....180000sk, ked mi ju budú doživotne vyplácať, tak akú mi dajú mesačnú sumu? ved nemôžem mať mesačne tak isto, ako niekto čo si našetril 1mil.
duves
29.06.09,09:31
V absolútnej hodnote to znamená ,že si za celý čas nasporíte na 30mesiacov dôchodku čo je 2,5 roka .Teda dôchodok budete dostávať do veku 67,5 roka.Čo a koľko potom neviem.
na záver z toho vyplýva .Ak sa plánujete oslavovať svoje 70 -te narodeniny, potom porozmýšľajte či budete mať na oslavu svojich narodenín nejaké tie financie ?
Ak som zle rátal tak ma prosím opravte.

- ja sním súhlasím!
To záleží ešte od toho, aká bude tzv.odkupná hodnota na vyplácanie minimálneho doživotného dôchodku stanoveného zákonom. Predpokladám, že ak nasporená suma (z tej minimálnej mzdy ) nebude postačovať, tak bude treba doplatiť. Alebo ako to bolo už inde uvedené, suma zostane pripísaná na osobnom účte do okamihu dedenia. Sporitelovi sa nič nevyplatí - nesplnil podmienky. Niečo podobné, ako ked nesporí 15 rokov.
Xanti
29.06.09,09:34
ved áno, doživotné vyplácanie mojej našetrenej sumy, ale čo z toho, ked tá suma bude nízka....180000sk, ked mi ju budú doživotne vyplácať, tak akú mi dajú mesačnú sumu? ved nemôžem mať mesačne tak isto, ako niekto čo si našetril 1mil.
Ano je pravda, že nebudeš mať toľko ako ten čo našporil milion, ale ten príspevok čo si ho citovala hlása totálne bludy. A vôbec sa to nedá takto rátať :D
Veronika je to tvoje rozhodnutie či ostaneš alebo vystúpiš, nikto ťa nebude ani presviedčať ani nútiť k rozhodnutiu. Verím, že sa rozhodneš správne, len to prosím nerátaj podla príspevku č. 6 :D
Veronika.si
29.06.09,09:40
Ano je pravda, že nebudeš mať toľko ako ten čo našporil milion, ale ten príspevok čo si ho citovala hlása totálne bludy. A vôbec sa to nedá takto rátať :D
Veronika je to tvoje rozhodnutie či ostaneš alebo vystúpiš, nikto ťa nebude ani presviedčať ani nútiť k rozhodnutiu. Verím, že sa rozhodneš správne, len to prosím nerátaj podla príspevku č. 6 :D

prosím ťa, už som z toho celá zmätená. Vysvetli mi základný princíp a polopate!!!
budem si šetriť, možno nasporím tých 180000, pôjdem na dôchodok, budem polovicu dostávať od sociálky a druhú polovicu z II.piliera. Tam bude závisieť, aká bude vtedy min.výška dôchodkov. Takže podľa toho budem musieť doplatiť do tých 180000?? aby mi mohli doživotne vyplácať?? alebo ako to vlastne je?
duves
29.06.09,09:42
prosím ťa, už som z toho celá zmätená. Vysvetli mi základný princíp a polopate!!!
budem si šetriť, možno nasporím tých 180000, pôjdem na dôchodok, budem polovicu dostávať od sociálky a druhú polovicu z II.piliera. Tam bude závisieť, aká bude vtedy min.výška dôchodkov. Takže podľa toho budem musieť doplatiť do tých 180000?? aby mi mohli doživotne vyplácať?? alebo ako to vlastne je?
No chýba jedna premenná a to je suma, ktorá sa bude rovnať 0,6 nasobku živ.minima v čase, ked pojdeš do dôchodku a druhá neznáma je, či si nasetriš na osobnom účte takú sumu, aby ti životná poisťovna za ňu ponúkla výplatu doživotného dôchodku na úrovni 0,6 nasobku živ.minima.
Stanislav 1975
29.06.09,09:47
Ano je pravda, že nebudeš mať toľko ako ten čo našporil milion, ale ten príspevok čo si ho citovala hlása totálne bludy. A vôbec sa to nedá takto rátať :D
Veronika je to tvoje rozhodnutie či ostaneš alebo vystúpiš, nikto ťa nebude ani presviedčať ani nútiť k rozhodnutiu. Verím, že sa rozhodneš správne, len to prosím nerátaj podla príspevku č. 6 :D
Ja by som nepovedal, že hlása bludy-a ako si si taká istá že akurát ty máš pravdu?Však keď si našetrí cca. 180.000skk(bývalých) tak hádam nedostane z dss-ky 1.000.000-alebo chceš tvrdiť, že áno?
Stanislav 1975
29.06.09,09:49
Pozri si príspevok č.6:

Presne taký istý prípad sme aj my s manželkou.Skúste si pozrieť výpis čo chodí z vašej poisťovne .Koľko ste si nasporili za tých pár rokov s minimálnymi odvodmi? a potom skúste rátať.Predpokladám ,že pri min odvodoch tam máte nasporené od 25 000 do 30 000 SKK.... to celé tuším za 5 rokov.Teda za rok nasporíte 6 000 SKK.Ak to bude pokračovať takto ďalej do odchodu do dôchodku , tak za celý čas nasporíte 150 000 + tých 30 000 =180 000 SKK.Vezmime si súčasný dôchodok na Slovensku .Predstavuje cca 6000 Skk.Teda 180 000 : 6 000=30.
V absolútnej hodnote to znamená ,že si za celý čas nasporíte na 30mesiacov dôchodku čo je 2,5 roka .Teda dôchodok budete dostávať do veku 67,5 roka.Čo a koľko potom neviem.
na záver z toho vyplýva .Ak sa plánujete oslavovať svoje 70 -te narodeniny, potom porozmýšľajte či budete mať na oslavu svojich narodenín nejaké tie financie ?
Ak som zle rátal tak ma prosím opravte.

- ja sním súhlasím!
Veronika, dobre na to ideš a to si ešte dosť optimistická v tom, že sa ti vráti aspoň vklad- to by som tiež moc s tým nepočítal...
Stanislav 1975
29.06.09,09:52
Ja by som nepovedal, že hlása bludy-a ako si si taká istá že akurát ty máš pravdu?Však keď si našetrí cca. 180.000skk(bývalých) tak hádam nedostane z dss-ky 1.000.000-alebo chceš tvrdiť, že áno?
Len doplním- dss-ky niesú humanitárne organizácie, že ti vyplatia viac ako si našetrila-to veru nie...-práve naopak, budú sa snažiť hladať cestičky ako čo najviac nahrabať pre seba...
Veronika.si
29.06.09,09:53
No chýba jedna premenná a to je suma, ktorá sa bude rovnať 0,6 nasobku živ.minima v čase, ked pojdeš do dôchodku a druhá neznáma je, či si nasetriš na osobnom účte takú sumu, aby ti životná poisťovna za ňu ponúkla výplatu doživotného dôchodku na úrovni 0,6 nasobku živ.minima.

ak tá moja suma bude málo, ako vypočítajú, koľko mám doplatiť, aby mi mohli vyplácať doživotný dôchodok? koľko je 0,6 násobok na doživotie?-ved nevedia koľko sa dožijem.. alebo majú nejaké priemery? a ak nebudem mať na doplatenie možno aj nejakých 100000, tak mi nič nedajú? no to je ohromné...
veronikasad
29.06.09,09:54
Ja by som nepovedal, že hlása bludy-a ako si si taká istá že akurát ty máš pravdu?Však keď si našetrí cca. 180.000skk(bývalých) tak hádam nedostane z dss-ky 1.000.000-alebo chceš tvrdiť, že áno?
Stanko, si poisťovák - možno by nezaškodilo, keby si si k všeobecnému prehľadu prečítal aj zákon o dôchodkovom sporení

Uplne znenie zákona nájdeš tu - odvtedy už bol niekolkokrát novelizovaný

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208098&FileName=zz2008-00116-0208098&Rocnik=2008&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=130&Flags=160&IndexFile=zz2008&Text=zákon+o+dôchodkovom+sporení
Veronika.si
29.06.09,09:54
No chýba jedna premenná a to je suma, ktorá sa bude rovnať 0,6 nasobku živ.minima v čase, ked pojdeš do dôchodku a druhá neznáma je, či si nasetriš na osobnom účte takú sumu, aby ti životná poisťovna za ňu ponúkla výplatu doživotného dôchodku na úrovni 0,6 nasobku živ.minima.

ten link mi nejde otvoriť..
Barbara
29.06.09,09:57
Odborne debatujeme, Porada je apolitická, Doc. JUDr. Roberta Fica Csc., sem nepleť...-nemiešaj sem politiku...

mimotemy
Stanko, no toto by som až tak presvedčivo nepovedala;), že Porada je apolitická;)
mám vymenovať politické témy?
a mimochodom už ani v Etikete ten bod už nenachádza, alebo sa mýlim:rolleyes:

jujjjj, ale teraz som si dala:D
Stanislav 1975
29.06.09,10:00
mimotemy
Stanko, no toto by som až tak presvedčivo nepovedala;), že Porada je apolitická;)
mám vymenovať politické témy?
a mimochodom už ani v Etikete ten bod nenachádza, alebo sa mýlim:rolleyes:

jujjjj, ale teraz som si dala:D
čooo-:eek::eek::eek:-už to nieje v etikete porady? Nevedel som...:---
Stanislav 1975
29.06.09,10:02
duves
29.06.09,10:03
Len doplním- dss-ky niesú humanitárne organizácie, že ti vyplatia viac ako si našetrila-to veru nie...-práve naopak, budú sa snažiť hladať cestičky ako čo najviac nahrabať pre seba...
DSS-ky robia spravu prostriedkov. no, môže sa stať, že v určiom období nebudu výnosy, alebo budú záporné a tak vlastne poplatky spôsobia to, že v určitom období pribudne na mojom účte menej, než tam bolo odvedených prostriedkov.
No omnoho väčší problem vidim v tom, že ako budu vypočítavať doživotný dôchodok. t.j. aká suma bude potrebná na nákup doživotného dôchodku vo výške 0,6 nas.životného mimina pre 62 rocneho, pre 65 rocneho, alebo 60 rocneho (ak niekto bude chciet ist skor do dochodku).
Teraz to este nie je aktualne, ale o 10-15 rokov pripravia DSS, resp. ich zriadovatelia určite zaujimave programy práve v ich životnych poistovniach pre sporitelov v 2.pilieri tak, aby im sporitelia nepoodchadzali. Lebo kupa doživotneho dochodku znamena jedno: ak bude vyplateny len jeden dochodok, a nastane umrtie dochodcu, nič sa nevracia, nededí. Dedia sa iba úspory.
duves
29.06.09,10:06
ten link mi nejde otvoriť..
Neuviedol som link. Nechapem.
veronikasad
29.06.09,10:06
Duves, podmienkou výplaty dôchodku z II. piliera je okrem splnenia doby poistenia 15 rokov - dovršenie dôchodkového veku - ten je stanovený na 62 rokov (zatial) preto nemôže ísť nikto do dôchodku vo veku 60 rokov
Stanislav 1975
29.06.09,10:06
OK, ja som svoje názory v tejto téme vyjadril,samozrejme za všetkými svojími príspevkami si stojím a už sa v tejto téme nebudem vyjadrovať- Prajem všetkým z 2 piliera švajčiarske dochodky( najma tým 80% živnostníkom čo platia odvody z minimálného základu)-nemyslím to ironicky( no trošku áno:o),lebo ja chcem aby sa ĺudia mali dobre, lebo keď sa ľudia majú dobre, tak sa aj ja mám dobre...:rolleyes:
veronikasad
29.06.09,10:08
OK, ja som svoje názory v tejto téme vyjadril,samozrejme za všetkými svojími príspevkami si stojím a už sa v tejto téme nebudem vyjadrovať- Prajem všetkým z 2 piliera švajčiarske dochodky( najma tým 80% živnostníkom čo platia odvody z minimálného základu)-nemyslím to ironicky( no trošku áno:o),lebo ja chcem aby sa ĺudia mali dobre, lebo keď sa ľudia majú dobre, tak sa aj ja mám dobre...:rolleyes:
ak nebudeš vedieť čo s volným časom, čítaj ...

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208098&FileName=zz2008-00116-0208098&Rocnik=2008&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=130&Flags=160&IndexFile=zz2008&Text=zákon+o+dôchodkovom+sporení
Jana Motyčková
29.06.09,10:10
Na nákup doživotného dôchodku sa použije suma, ktorá bude aktuálne na dôchodkovom účte. Nie je v tomto prípade podmienkou, abu dôchodok bol vo výške 0,6-násobklu životného minima. Koľko vyjde, toľko bude, aj v nižšej sume. Mimochodom pri minimálnej mzde ani z prvého piliera nedostanete 0,6-násobok, resp. 1,2 (ak je len 1.pilier) životneho minima.
Stanislav 1975
29.06.09,10:11
duves
29.06.09,10:13
Duves, podmienkou výplaty dôchodku z II. piliera je okrem splnenia doby poistenia 15 rokov - dovršenie dôchodkového veku - ten je stanovený na 62 rokov (zatial) preto nemôže ísť nikto do dôchodku vo veku 60 rokov
Môže byť. Zákon som sa učil v roku 2004, už ma to tak nezaujima, lecenciou som po roku vratil.
Ide o detail. Zaujima ma model podla akeho sa bude vypočítavať ten balík potrebný na zakúpenie doživotneho dôchodku. V tom bude pes zakopany.
99% SPORITELOV nevie, o čom točíme.
veronikasad
29.06.09,10:13
0,6-násobok životného minima SP berie do úvahy iba pri schvaľovaní predčasného starobného dôchodku. Ak predčasný SD vyjde nižší, žiadosť zamietne.
Starobný dôchodok môže byť schválený aj v podstatne nižšej výške, ako je 0,6-násobok životného minima.
Stanislav 1975
29.06.09,10:16
0,6-násobok životného minima SP berie do úvahy iba pri schvaľovaní predčasného starobného dôchodku. Ak predčasný SD vyjde nižší, žiadosť zamietne.
Starobný dôchodok môže byť schválený aj v podstatne nižšej výške, ako je 0,6-násobok životného minima.
Na 5 rožkov, 2 pivá a kilo masa mesačne...:D:confused::mee:
duves
29.06.09,10:16
OK, ja som svoje názory v tejto téme vyjadril,samozrejme za všetkými svojími príspevkami si stojím a už sa v tejto téme nebudem vyjadrovať- Prajem všetkým z 2 piliera švajčiarske dochodky( najma tým 80% živnostníkom čo platia odvody z minimálného základu)-nemyslím to ironicky( no trošku áno:o),lebo ja chcem aby sa ĺudia mali dobre, lebo keď sa ľudia majú dobre, tak sa aj ja mám dobre...:rolleyes:
No, z toho budu tiež problemy. Už som počul o takych čo frflali.
No budu/su aj takí, čo odkladaju. Musia mať silnu volu. Lebo: SZCO+optimalizacia danoveho priznania = nizky dochodok
Stanislav 1975
29.06.09,10:19
No, z toho budu tiež problemy. Už som počul o takych čo frflali.
No budu/su aj takí, čo odkladaju. Musia mať silnu volu. Lebo: SZCO+optimalizacia danoveho priznania = nizky dochodok
Máš svatú pravdu- ale ja čo mám prehĺad vačšina takýchto živnostníkov si šetria sami ešte aspoň 70 eur mesačne...
Zita5
29.06.09,10:24
Môže byť. Zákon som sa učil v roku 2004, už ma to tak nezaujima, lecenciou som po roku vratil.
Ide o detail. Zaujima ma model podla akeho sa bude vypočítavať ten balík potrebný na zakúpenie doživotneho dôchodku. V tom bude pes zakopany.
99% SPORITELOV nevie, o čom točíme.

Môžem poprosiť o vysvetlenie o čom točíte ? Ja skutočne neviem , priznám sa , že som sa o to nezaujímala doposiaľ , ale mám ešte dva dni na rozhodnutie vystúpiť z II. Piliera .

Ďakujem za prípadné vysvetlenie , ale po lopate .:);)
Stanislav 1975
29.06.09,10:25
Môžem poprosiť o vysvetlenie o čom točíte ? Ja skutočne neviem , priznám sa , že som sa o to nezaujímala doposiaľ , ale mám ešte dva dni na rozhodnutie vystúpiť z II. Piliera .

Ďakujem za prípadné vysvetlenie , ale po lopate .:);)
Zituš, nech sa páči- pán L.Kaník z Banskej Štiavnice ti to isto rád vysvetlí...:D:D:D
duves
29.06.09,10:28
Môžem poprosiť o vysvetlenie o čom točíte ? Ja skutočne neviem , priznám sa , že som sa o to nezaujímala doposiaľ , ale mám ešte dva dni na rozhodnutie vystúpiť z II. Piliera .

Ďakujem za prípadné vysvetlenie , ale po lopate .:);)
No niektorych tvorcov zakonov poslať k lopate:D.
sulko
29.06.09,10:28
z druheho piliera aj tak nevystupi dostatocny pocet sporitelov (kolko si **** predstavuje) takze urcite toto akoze "uzatvorenie" nie je konecne. ja tam ostavam, myslim si ze po dalsich volbach bude situacia uplne ina a aj "odbornici" tu na forach budu hovorit nieco uplne ine
Zita5
29.06.09,10:31
No niektorych tvorcov zakonov poslať k lopate:D.

To viem ;), ale ja som mala na mysli vysvetliť balík na zakúpenie doživotného dôchodku .A vysvetlenie by malo byť po lopate , lebo v týchto veciach som ťažšie chápavá.:)
Veronika.si
29.06.09,10:32
Neuviedol som link. Nechapem.

bolo nejaký link pod čiarou, tak asi to nepatrilo k tvojmu príspevku..
duves
29.06.09,10:32
z druheho piliera aj tak nevystupi dostatocny pocet sporitelov (kolko si **** predstavuje) takze urcite toto akoze "uzatvorenie" nie je konecne. ja tam ostavam, myslim si ze po dalsich volbach bude situacia uplne ina a aj "odbornici" tu na forach budu hovorit nieco uplne ine
Objavia sa ako huby po daždi.:D
Zita5
29.06.09,10:32
Zituš, nech sa páči- pán L.Kaník z Banskej Štiavnice ti to isto rád vysvetlí...:D:D:D

Stanko nečerti sa toľko , vôbec Ti to nepristane ;)
duves
29.06.09,10:35
To viem ;), ale ja som mala na mysli vysvetliť balík na zakúpenie doživotného dôchodku .A vysvetlenie by malo byť po lopate , lebo v týchto veciach som ťažšie chápavá.:)
No čím zložitejší vzorec, tym lepsie pre poistovnu. Ludia sa nechcu pýtať, aby nevyzerali ako blbci, že tomu nerozumejú. Preto sa nepýtali pri vstupe do 2.piliera a bude ich to zaujímať až pri odchode na dôchodok.
No čo už. Budeme si musieť oprášiť matematiku.
Stanislav 1975
29.06.09,10:36
Stanko nečerti sa toľko , vôbec Ti to nepristane ;)
Ja a čertiť sa??? Však ja sa vobec nečertím-a preto tam bolo toto-:D:D:D
Ale fakt, ujo Kaník to vysvetlí-:D:D:D
Veronika.si
29.06.09,10:40
To viem ;), ale ja som mala na mysli vysvetliť balík na zakúpenie doživotného dôchodku .A vysvetlenie by malo byť po lopate , lebo v týchto veciach som ťažšie chápavá.:)

presne, mne to tiež v tomto akosi nepáli-aký balík bude treba a ako ho vyrátajú??????? a ak bude treba doplatiť, čo sa stane, ked nato nebudem mať peniaze????? chcela by som odpoveď po lopateeeeee! predstav si, ja som sa pýtala takých slečien na sociálke, a oni mi "nevedeli povedať" ! chápeš? tak kto mi to má povedať???? veď ako sa máme obyčajný ľudia rozohodovať o tak dôležitej veci, ked to nerozumejú ani kompetentní.....????
duves
29.06.09,10:43
Ale fakt, ujo Kaník to vysvetlí-:D:D:D
Ja ked som sa mailom pytal istej dss-ky v roku 2005 na sumu potrebnu pre vyplatu doživotneho dochodku, odvolali sa na tvorcov zakona, resp. v každej zbierke su osoby čo to podpísali.
Tak reku ak niekto niečo podpíše, tak by mal tomu rozumieť, no nie?. Lenže som sa nepýtal blahorodia pana prezidenta na nič, tak neviem doteraz.:D
Stanislav 1975
29.06.09,10:46
Ja ked som sa mailom pytal istej dss-ky v roku 2005 na sumu potrebnu pre vyplatu doživotneho dochodku, odvolali sa na tvorcov zakona, resp. v každej zbierke su osoby čo to podpísali.
Tak reku ak niekto niečo podpíše, tak by mal tomu rozumieť, no nie?. Lenže som sa nepýtal blahorodia pana prezidenta na nič, tak neviem doteraz.:D
A možno tomu nerozumie ani pán blahorodie prezident, tiež nemusí čítať všetky dokumenty, čo podpisuje...;)
duves
29.06.09,10:47
presne, mne to tiež v tomto akosi nepáli-aký balík bude treba a ako ho vyrátajú??????? a ak bude treba doplatiť, čo sa stane, ked nato nebudem mať peniaze????? chcela by som odpoveď po lopateeeeee! predstav si, ja som sa pýtala takých slečien na sociálke, a oni mi "nevedeli povedať" ! chápeš? tak kto mi to má povedať???? veď ako sa máme obyčajný ľudia rozohodovať o tak dôležitej veci, ked to nerozumejú ani kompetentní.....????
Ked nebudes mat peniaze na doplatenie, tak bude problem. Bud pomože rodina, alebo rychlo šetriť ešte inak.

To druhe - vid prispevok pod tebou. Lebo ved nerozumeju tomu ani tí, čo podpisujú zákony.
Stanislav 1975
29.06.09,10:48
presne, mne to tiež v tomto akosi nepáli-aký balík bude treba a ako ho vyrátajú??????? a ak bude treba doplatiť, čo sa stane, ked nato nebudem mať peniaze????? chcela by som odpoveď po lopateeeeee! predstav si, ja som sa pýtala takých slečien na sociálke, a oni mi "nevedeli povedať" ! chápeš? tak kto mi to má povedať???? veď ako sa máme obyčajný ľudia rozohodovať o tak dôležitej veci, ked to nerozumejú ani kompetentní.....????
slečne na sociálke v minisukni iné veci sa melú hlavou a nie to ako sa ti bude vyratávať dochodok
duves
29.06.09,10:48
A možno tomu nerozumie ani pán blahorodie prezident, tiež nemusí čítať všetky dokumenty, čo podpisuje...;)
No ešte to tak, ved by si on mohol podpisať aj rozsudok.:D
duves
29.06.09,10:50
slečne na sociálke v minisukni iné veci sa melú hlavou a nie to ako sa ti bude vyratávať dochodok
Co také? http://forum.annwin.sk/forum/images/smilies/xchat_13.gif
Olice
29.06.09,10:51
Na nákup doživotného dôchodku sa použije suma, ktorá bude aktuálne na dôchodkovom účte. Nie je v tomto prípade podmienkou, abu dôchodok bol vo výške 0,6-násobklu životného minima. Koľko vyjde, toľko bude, aj v nižšej sume. Mimochodom pri minimálnej mzde ani z prvého piliera nedostanete 0,6-násobok, resp. 1,2 (ak je len 1.pilier) životneho minima.


presne, mne to tiež v tomto akosi nepáli-aký balík bude treba a ako ho vyrátajú??????? a ak bude treba doplatiť, čo sa stane, ked nato nebudem mať peniaze????? chcela by som odpoveď po lopateeeeee! predstav si, ja som sa pýtala takých slečien na sociálke, a oni mi "nevedeli povedať" ! chápeš? tak kto mi to má povedať???? veď ako sa máme obyčajný ľudia rozohodovať o tak dôležitej veci, ked to nerozumejú ani kompetentní.....????


Ked nebudes mat peniaze na doplatenie, tak bude problem. Bud pomože rodina, alebo rychlo šetriť ešte inak.

To druhe - vid prispevok pod tebou. Lebo ved nerozumeju tomu ani tí, čo podpisujú zákony.
Na aké doplatenie, čoho doplatenie?
Zita5
29.06.09,10:54
presne, mne to tiež v tomto akosi nepáli-aký balík bude treba a ako ho vyrátajú??????? a ak bude treba doplatiť, čo sa stane, ked nato nebudem mať peniaze????? chcela by som odpoveď po lopateeeeee! predstav si, ja som sa pýtala takých slečien na sociálke, a oni mi "nevedeli povedať" ! chápeš? tak kto mi to má povedať???? veď ako sa máme obyčajný ľudia rozohodovať o tak dôležitej veci, ked to nerozumejú ani kompetentní.....????

Ja tomu tiež nechápem a nehanbím sa to povedať ani napísať , lebo na Slovensku to je ako v Kocúrkove .

Mne sa to nepáči , aby som ešte platila , resp,odkúpila niečo , čo je moje .
Barbara
29.06.09,10:55
QUOTE=veronikasad;1086745]0,6-násobok životného minima SP berie do úvahy iba pri schvaľovaní predčasného starobného dôchodku. Ak predčasný SD vyjde nižší, žiadosť zamietne.
Starobný dôchodok môže byť schválený aj v podstatne nižšej výške, ako je 0,6-násobok životného minima.[/QUOTE]

lenže potom nerozumiem počiarknutému


§ 31
Podmienky vyplácania predčasného starobného
dôchodku formou programového výberu
s doživotným dôchodkom
alebo formou doživotného dôchodku

Sporiteľovi sa vypláca predčasný starobný dôchodok
podľa tohto zákona, ak
a) mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok podľa
osobitného predpisu3) a
b) aktuálna hodnota osobného dôchodkového účtu
sporiteľa ku dňu požiadania o vyplácanie predčasného
starobného dôchodku je v hodnote potrebnej
na vyplácanie tohto dôchodku doživotne v sume,
ktorá dosahuje najmenej 0,6-násobku sumy životného
minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu podľa
osobitného predpisu.37)
Formy vyplácania starobného dôchodku
a predčasného starobného dôchodku
§ 32
Programový výber s doživotným dôchodkom
(1) Programový výber s doživotným dôchodkom je
forma vyplácania starobného dôchodku a predčasného
starobného dôchodku podľa tohto zákona, pri ktorej
dôchodková správcovská spoločnosť, s ktorou sporiteľ
uzatvoril zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení
alebo ktorú sporiteľovi určila Sociálna poisťovňa podľa
§ 64 (ďalej len „príslušná dôchodková správcovská spoločnosť“),
vypláca starobný dôchodok alebo predčasný
starobný dôchodok ako disponibilný prebytok počas
obdobia programového výberu a príslušná poisťovňa
vypláca doživotný starobný dôchodok alebo doživotný
predčasný starobný dôchodok.
(2) Disponibilný prebytok podľa odseku 1 sa zistí ku
dňu požiadania o vyplácanie starobného dôchodku alebo
predčasného starobného dôchodku ako rozdiel medzi
aktuálnou hodnotou osobného dôchodkového účtu
sporiteľa k tomuto dňu a sumou potrebnou na zakúpenie
doživotného starobného dôchodku alebo doživotného
predčasného starobného dôchodku vyplácaného príslušnou
poisťovňou.
(3) Príslušná dôchodková správcovská spoločnosť
prevedie z dôchodkového fondu, ktorého dôchodkové
jednotky boli v deň požiadania o vyplácanie starobného
dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku
evidované na osobnom dôchodkovom účte sporiteľa,
príslušnej poisťovni, s ktorou sporiteľ uzatvoril zmluvu
o budúcej zmluve o vyplácaní doživotného starobného
dôchodku alebo doživotného predčasného starobného
dôchodku,38) peňažné prostriedky alebo po dohode
s poisťovňou iné aktíva (ďalej len „aktíva“) v hodnote
potrebnej na vyplácanie doživotného starobného dôchodku
alebo na vyplácanie doživotného predčasného
starobného dôchodku. Aktíva prevedené podľa predchádzajúcej
vety musia mať hodnotu potrebnú na vyplácanie
doživotného starobného dôchodku alebo doživotného
predčasného starobného dôchodku príslušnou
poisťovňou v sume, ktorá dosahuje najmenej
0,6-násobku sumy životného minima pre jednu plnoletú
fyzickú osobu podľa osobitného predpisu.37)
duves
29.06.09,10:56
Na aké doplatenie, čoho doplatenie?
ukážkový príklad niekedy v buducnosti: občan AB bude mať na osobnom dochodkovom účte nasporene 10 tisic eur. Túto sumu bude moct použiť na nakup doživotnmeho dochodku. Zakon hovori/l (aspon kedysi ten prvy), že musí sa vyplácať min. 0,6 násobok životného minima. Poistovna povie, fajn, musite doplatit ešte 15 tisic eur, a budeme vam vyplacat tych 250 eur doživotne.
duves
29.06.09,10:59
Ja tomu tiež nechápem a nehanbím sa to povedať ani napísať , lebo na Slovensku to je ako v Kocúrkove .

Mne sa to nepáči , aby som ešte platila , resp,odkúpila niečo , čo je moje .
Ty nebudes odkupovať, ale životná poisťovňa.
Olice
29.06.09,10:59
ukážkový príklad niekedy v buducnosti: občan AB bude mať na osobnom dochodkovom účte nasporene 10 tisic eur. Túto sumu bude moct použiť na nakup doživotnmeho dochodku. Zakon hovori/l (aspon kedysi ten prvy), že musí sa vyplácať min. 0,6 násobok životného minima. Poistovna povie, fajn, musite doplatit ešte 15 tisic eur, a budeme vam vyplacat tych 250 eur doživotne.
No, ale tento príspevok toto tvrdenie vyvracia, či nie? Už som z toho ja jeleň;).

Na nákup doživotného dôchodku sa použije suma, ktorá bude aktuálne na dôchodkovom účte. Nie je v tomto prípade podmienkou, abu dôchodok bol vo výške 0,6-násobklu životného minima. Koľko vyjde, toľko bude, aj v nižšej sume. Mimochodom pri minimálnej mzde ani z prvého piliera nedostanete 0,6-násobok, resp. 1,2 (ak je len 1.pilier) životneho minima.
Veronika.si
29.06.09,11:00
skúsim to zhrnúť:
-dostanem polovicu dôchodku zo socialky
-druhú polovicu z II.piliera za podmienky, že budem mať dostatočnú sumu napr. 180000+xxxxx (suma ktorú musím doplatiť, aby som som si zakúpila doživotný dôchodok od poisťovne). Tá suma na dôchodkový balík - netuším aká bude musieť byť - neviem ako sa môže vypočítať, či z nejakého priemerného veku človeka alebo čo??:confused:
Myslím, že určite nebudem mať tú dostatočnú našetrenú sumu, takže ak ich budem chcieť dostať od poisťovne, musím si doplatiť? :confused::confused::confused::confused::confused: :confused::confused:
Zita5
29.06.09,11:01
Ty nebudes odkupovať, ale životná poisťovňa.

Ale musím tým pádom mať životné poistenie , nie ?
duves
29.06.09,11:05
No, ale tento príspevok toto tvrdenie vyvracia, či nie? Už som z toho ja jeleň;).
No zakon bol napisany tak ružovo-optimisticky:D, že ludia našetria viac a budu to riešiť programovym vyberom (ak budu chciet) - vid prispevok: http://www.porada.sk/1086827-post115.html a dajako sa nedotiahlo to, že sa môže stať to, že niekto bude mať našetrene malo na vyplacanie doživotneho dochodku 0,6 nasobku životneho minima platneho v tom čase.
duves
29.06.09,11:09
Ale musím tým pádom mať životné poistenie , nie ?
Nie, ale tie prostriedky sa prevedu z tvojho učtu v dss na účet do životnej poisťovni, ktoru si vyberieš. Preto inde píšem, že to marketingové masírovanie bude mať o 10 rokov druhé dejstvo. napr. DSS s naázvom XYZ, ktoru zriadila banka XYZ a už má vedla seba poisťovňu XYZ ti ponúknu podmienky, aby si nepresla do inej životnej poistovni, napr. ABC.
Veronika.si
29.06.09,11:09
Ale musím tým pádom mať životné poistenie , nie ?


ale veď na to máš uzatvorený II.pilier s nejakou poisťovňou, napr.allianz.....
Barbara
29.06.09,11:10
Na aké doplatenie, čoho doplatenie?



no ja v zákone som nič také nenašla, že by bolo treba doplatiť, iba to, že tam musí byť aspoň najmenej 0,6 z živ, minima

ja tomu rozumiem tak, že keď tam nebude mať toľko teda najmenej 0,6 z živ. minima, tak žiadny dôchodok nedostane.

ešteže, mňa sa to netýka;)
Jana Motyčková
29.06.09,11:12
lenže potom nerozumiem počiarknutému




Necitujem celé, lebo je to dlhé.
V §32 sa rieši keď niekto má dostať doživotný dôchdok a zvyšok si chce vybrať, vtedy musí doživotný dôchodok byť aspoň vo výške 0,6-násobku živ.minima.
Ak niekto chce len doživotný dôchodok, resp. nemá na ten 0,6-násobok životného minima, to rieši §33 Doživotný dôchodok, t.j. koľko má nasporené, za to si kúpi doživotný dôchodok v akejkoľvek výške (resp. koľko vyjde).

Takže zdôražňujem : Nikto nič nebude doplácať, aby dostal dôchodok z II.piliera!
Barbara
29.06.09,11:19
podľa mňa ešte je moc skoro o tomto lamentovať, lebo 10 rokov sa nič nebude diať, a po 10 rokoch ešte podmienky budú aspoň 10x zmeniť. :rolleyes: a ani v to neverím, že sa to bude dediť........:rolleyes: 10 rokov je 10 rokov;)

mne len to nejde do hlavy, že to sporenie je 9% z povinného poistného,
aké pak dedenie, úspory.....?

budem rada, ak mi to niekto vysvetlí, ale po lopate.;)
Xanti
29.06.09,11:29
Ja by som nepovedal, že hlása bludy-a ako si si taká istá že akurát ty máš pravdu?Však keď si našetrí cca. 180.000skk(bývalých) tak hádam nedostane z dss-ky 1.000.000-alebo chceš tvrdiť, že áno?
Nemám patent na rozum, len hovorím že to rátanie a tá suma na 2,5 roka dôchodku je blud.. táto časť je somarina. A čo ak dostane viac? Predsa my nevieme kedy po nás príde zubatá, a pôjdeš na dúchod a po roku zomrieš ( ups, ale tie prachy aj ten milion čo si tam mal už nevyplatia dedičom ) takže je to ako s poistkami. A v tom si doma, mám taký pocit. A ked niekto bude žiť na dôchodku 25 r a bude tam mať našporené 180 000 tak predsa dostane oveľa viac ako tam vložil. :eek:
Jana Motyčková
29.06.09,11:32
Kto má zaujem o presnejšie info, dosť informácií bolo uvedených v tejto téme :
http://www.porada.sk/t68625-vstupit-ci-vystupit-z-ii-piliera.html
Veronika.si
29.06.09,11:34
Nemám patent na rozum, len hovorím že to rátanie a tá suma na 2,5 roka dôchodku je blud.. táto časť je somarina. A čo ak dostane viac? Predsa my nevieme kedy po nás príde zubatá, a pôjdeš na dúchod a po roku zomrieš ( ups, ale tie prachy aj ten milion čo si tam mal už nevyplatia dedičom ) takže je to ako s poistkami. A v tom si doma, mám taký pocit. A ked niekto bude žiť na dôchodku 25 r a bude tam mať našporené 180 000 tak predsa dostane oveľa viac ako tam vložil. :eek:

nemôže to byť ako s poistkami, ked podpíšeš s DSS zmluvu o vyplácaní doživ.dôchodku, tak vtedy ak zomrieš, už sa nič nededí. Ale život.poistka, ak zomrieš - máš stanoveného človeka, ktorému vyplatia poistku za teba.
Xanti
29.06.09,11:42
nemôže to byť ako s poistkami, ked podpíšeš s DSS zmluvu o vyplácaní doživ.dôchodku, tak vtedy ak zomrieš, už sa nič nededí. Ale život.poistka, ak zomrieš - máš stanoveného človeka, ktorému vyplatia poistku za teba.
Ano v tomto máš pravdu :D a preto stále tvrdím, že môžeš mať našporené 180 000 sk a na dôchodok z II. piliera môžeš dostať suma sumárum oveľa viac ako si tam vložila. Ak budeš dlho žiť. A ten čo tam má ten melon tak fakt môže po odkúpení dôchodku, zomrieť a tie peniaze už dediť nebude nikto ostane to živ. poisťovni, ktorá aj tými peniazmi bude prispievať na tvoju "dôstojnú a pokojnú starobu". Trošku ironie, lebo fakt pri tej rýchlosti ako sa menia zákony pochybujem, že čokoľvek z akéhokoľvek piliera dostaneme. BTW. investície sa má rozdeliť aby sa eliminovalo riziko do budúcna. Preto som si ja zvolila II. pilier, aj ked mi tam centíky neposielajú. :eek:
jar88
29.06.09,11:44
Včera som si prečítal príspevky a uvažoval nad tým, ako je možné, že sa niekto rozhodne pre vstup, alebo výstup z druhého piliera. Žasnem nad tým, čo všetko naši ľudia považujú za argument pre, alebo proti.
Nakoniec som dospel k záveru, že sa to asi ani pochopiť nedá. Nemá to žiadnu logiku a pre mňa je to nepochopiteľné. Nenašiel som tu žiadny skutočný argument pre, ale ani proti. Pritom sa vám jedná o polovicu peňazí za vašu prácu.
Veronika.si
29.06.09,11:46
Ano v tomto máš pravdu :D a preto stále tvrdím, že môžeš mať našporené 180 000 sk a na dôchodok z II. piliera môžeš dostať suma sumárum oveľa viac ako si tam vložila. Ak budeš dlho žiť. A ten čo tam má ten melon tak fakt môže po odkúpení dôchodku, zomrieť a tie peniaze už dediť nebude nikto ostane to živ. poisťovni, ktorá aj tými peniazmi bude prispievať na tvoju "dôstojnú a pokojnú starobu". Trošku ironie, lebo fakt pri tej rýchlosti ako sa menia zákony pochybujem, že čokoľvek z akéhokoľvek piliera dostaneme. BTW. investície sa má rozdeliť aby sa eliminovalo riziko do budúcna. Preto som si ja zvolila II. pilier, aj ked mi tam centíky neposielajú. :eek:

pri tom príklade ako hovoríš, tak áno. Ale koľko budem mesačne dostávať ja?? a koľko ten čo tam ma melon?????????
Xanti
29.06.09,11:50
pri tom príklade ako hovoríš, tak áno. Ale koľko budem mesačne dostávať ja?? a koľko ten čo tam ma melon????????? A vôbec ťa netrápi to, že ten čo bude mať na účte melon tak bude mať aj logicky z I. piliera oveľa vyšší dôchodok, kedže jeho odvody boli vyššie. To sa nedá vyrátať koľko budeš dostavať.

Ved aj teraz tý čo zarábali celý život málo majú nizke dôchodky a tý čo zarábali viac tak aj tie dôchodky majú vyššie. A to nikoho netrápi? Všetkých trápi to čo bude o 20 - 30 rokov . Zamysli sa Veronika. Proste ak som platil málo, tak nemôžem dostávať veľa.

V tomto vidím paralelu aj so životným poistením, ak platím za poistku ( úraz ) 40 sk mesačne tak nemôžem čakať, že dostanem rovnaké odškodnenie ako ten človek čo si platí mesačne 400 sk. Tak to je aj z dôchodkami. Bohužial, nemáme ani mať ich rovnaké nebudeme.... :eek:
Veronika.si
29.06.09,11:59
[QUOTE=Xanti;1086922]A vôbec ťa netrápi to, že ten čo bude mať na účte melon tak bude mať aj logicky z I. piliera oveľa vyšší dôchodok, kedže jeho odvody boli vyššie. To sa nedá vyrátať koľko budeš dostavať.

Ved aj teraz tý čo zarábali celý život málo majú nizke dôchodky a tý čo zarábali viac tak aj tie dôchodky majú vyššie. A to nikoho netrápi? Všetkých trápi to čo bude o 20 - 30 rokov . Zamysli sa Veronika. Proste ak som platil málo, tak nemôžem dostávať veľa.

(tie prvé dva odstavce mali byť citát xanti, neviem to opraviť)
ved to mi je úplne jasné, ved preto som zadala túto tému, otvorene som napísala že mám nízky príjem aj odvody, a aj v budúcnosti budem mať nízke, tak čo sa mi viac oplatí - či zostať alebo vystúpiť z II.piliera??? Samozrejme, že ten čo zarába veľa, tak by bol hlúpy, aby nešiel do II.p. ale ja zarábam málo! Myslím, že II.pilier je dobrý zas len pre bohatých, lebo dostanú svoje peniaze, ale ja zápasím s problémom, či tam budem mať dosť peňazí nato, aby som dostala nejaký minimálny dôchodok.
Zita5
29.06.09,12:04
[QUOTE=Xanti;1086922]A vôbec ťa netrápi to, že ten čo bude mať na účte melon tak bude mať aj logicky z I. piliera oveľa vyšší dôchodok, kedže jeho odvody boli vyššie. To sa nedá vyrátať koľko budeš dostavať.

Ved aj teraz tý čo zarábali celý život málo majú nizke dôchodky a tý čo zarábali viac tak aj tie dôchodky majú vyššie. A to nikoho netrápi? Všetkých trápi to čo bude o 20 - 30 rokov . Zamysli sa Veronika. Proste ak som platil málo, tak nemôžem dostávať veľa.

ved to mi je úplne jasné, ved preto som zadala túto tému, otvorene som napísala že mám nízky príjem aj odvody, a aj v budúcnosti budem mať nízke, tak čo sa mi viac oplatí - či zostať alebo vystúpiť z II.piliera??? Samozrejme, že ten čo zarába veľa, tak by bol hlúpy, aby nešiel do II.p. ale ja zarábam málo! Myslím, že II.pilier je dobrý zas len pre bohatých, lebo dostanú svoje peniaze, ale ja zápasím s problémom, či tam budem mať dosť peňazí nato, aby som dostala nejaký minimálny dôchodok.

Veronika, som toho názoru , že nedostaneš pravú odpoveď či zostať ,alebo nezostať .

Ja som si tiež prečítala diskusie o II.P a nič ma nepresvedčilo o správnosti môjho vstupu do II.P .Tiež zápasím s rozhodnutím , či zotrvať , alebo vystúpiť . Do zajtra sa musím rozhodnúť . Skutočne to záleží od rozhodnutia konkrétnej osoby .
Veronika.si
29.06.09,12:06
[QUOTE=Veronika.si;1086929]

Veronika, som toho názoru , že nedostaneš pravú odpoveď či zostať ,alebo nezostať .

Ja som si tiež prečítala diskusie o II.P a nič ma nepresvedčilo o správnosti môjho vstupu do II.P .Tiež zápasím s rozhodnutím , či zotrvať , alebo vystúpiť . Do zajtra sa musím rozhodnúť . Skutočne to záleží od rozhodnutia konkrétnej osoby .

ja som z toho už na nervy, máme rovnaký problém. K čomu sa ty prikláňaš? a koľko máš rokov ty?
majja
29.06.09,12:06
Prečo sa stale hovori, ze polovicu dostanem z 1.piliera a polovicu z 2.piliera? To sa nikde nezohladni,ze napr. 25 rokov som poistenec v SP (berie sa od strednej skoly,) a dalsich 21 rokov budem cast platit SP a cast DSS. Ved do SP som platila ovela dlhsie. Co to je za prepocet?
Xanti
29.06.09,12:06
ved to mi je úplne jasné, ved preto som zadala túto tému, otvorene som napísala že mám nízky príjem aj odvody, a aj v budúcnosti budem mať nízke, tak čo sa mi viac oplatí - či zostať alebo vystúpiť z II.piliera??? Samozrejme, že ten čo zarába veľa, tak by bol hlúpy, aby nešiel do II.p. ale ja zarábam málo! Myslím, že II.pilier je dobrý zas len pre bohatých, lebo dostanú svoje peniaze, ale ja zápasím s problémom, či tam budem mať dosť peňazí nato, aby som dostala nejaký minimálny dôchodok.
Nikto nevie ako na tom bude za ten dlhý čas, ten kto teraz zarába 1000 eur a aj viac nemá nikde zaručené, že o 5 rokov bude tak iste zarábať abo viac. Čo ak aj tý čo teraz veľa zarábajú klesnú s príjmom. Čo ak tebe sa zadarí a postúpiš. Je tam priveľa čo ak... Ťažko sa radí, a myslím že to rozhodnutie je stále len a len na tebe a na mnohých z nás, ktorý zvažujú výstup z II. piliera. Keby si vlády nemenili pravidlá hry ako to menia doteraz, myslím že také ťažkosti by sme teraz nemali.

Add. zabudla som, na tých čo môžu pri obrovských príjmoch stať sa invalidnými dôchodcami, a tie peniažky im už na ich účet nepôjdu. Proste človek sa nemôže spoliehať na to že čo platí dnes bude platiť aj zajtra. :D
Barbara
29.06.09,12:11
Veronika.si

vystúp z II. piliera, keď máš malý príjem, neoplatí sa Ti tam ostať.!!!!!!

ostať v II. pilieri sa oplatí tým, ktorí majú, a je predpoklad, že aj dovtedy , kým pôjdu do toho dôchodku budú mať vysoký príjem.

hádam toto je už jasná odpoveď na Tvoju otázku ;)
Barbara
29.06.09,12:13
podľa mňa ešte je moc skoro o tomto lamentovať, lebo 10 rokov sa nič nebude diať, a po 10 rokoch ešte podmienky budú aspoň 10x zmeniť. :rolleyes: a ani v to neverím, že sa to bude dediť........:rolleyes: 10 rokov je 10 rokov;)

mne len to nejde do hlavy, že to sporenie je 9% z povinného poistného,
aké pak dedenie, úspory.....?

budem rada, ak mi to niekto vysvetlí, ale po lopate.;)


lenže ešte ja som nedostala odpoveď na ten môj hlavolam:confused:
Jana Motyčková
29.06.09,12:22
Veronika : keďže zarábaš minimálnu mzdu, ak by si robila povedzme 40 rokov, tvoj dôchodok len z I.piliera by bol cca 137 € (vypočítané zo súm platných v súčasnosti a pri zákonoch, ktoré dnes platia - čo je velmi premenlivá veličina).

Ak vstúpiš do II.piliera a z tých 40 rokov v ňom budeš 20 rokov, dôchodok z I.piliera bude 102,75 €.
Zároveň budeš dostávať doživotný dôchodok z II.pilera. Ten ti teraz nevypočítam, možno by to vedel poisťovák. Ale kdesi mám k tomu z poisťovne podklady, len ich neviem násť. Tak aspoň toľko : cca za tých 20 rokov, keď nepočítam zhodnotenie a znehodnotenie, budeš mať v II.pilieri nasporené cca 26€x12x20 = 6240€. Z toho nejako poisťovňa vypočíta dôchodok podľa predpokladaného veku dožitia (vo všeobecnosti, nie tvojho). Povedzme, ak by priemerná doba dožitia bola 15 rokov, tvoj dôchodok z II.piliera by mohol byť cca 34,67 €.

Vo všetkých týchto výpočtoch je niekoľko neznámych, preto nikto s istotou nepovie, čo je lepšie :
1. ako sa posunie vek odchodu do dôchodku - ak sa posunie hore, tak je sa výhoda nakloní pre II.pilier
2. ako sa bude poćítať dôchodok z I.pilier o 20 rokov
3. ak by sa aj počítal rovanko ako dnes, ako sa bude vyvíjať ADH (aktuálna dôchodková hodnota) - závisi od rastu priemernej mzdy a inflácie)
4. keďže peniaze II.pilieri sa investujú, môže dôjsť aj k ich zhodnoteniu aj k znehodnoteniu - dôležitý je stav v čase, keď budes žiadať o dôchodok, to dnes nikto nevie.

Záver: Či ostať, alebo neostať v II.pilieri nezávisí veľmi od výšky príjmu, ak ten príjem je zhruba nemenný.
Jana Motyčková
29.06.09,12:25
Barbara, vôbec neviem o aký hlavolam ide.
Jana Motyčková
29.06.09,12:29
Ešte citujem z témy, kde sa to rozoberalo minule (môj príspevok):
Keď si odmyslím vplyv vývoja ekonomiky, štátu a demografického vývoja na výšku dôchodku z I. a II. piliera a osobné preferencie ohľadne dedenia a i., tak II.pilier je výhodný pre toho, ktorý pred vstupom do II.piliera mal v priemere nižšie príjmy ako po vstupe do II. piliera. Pritom treba brať do úvahy pomer príjmu voči v tom čase platnému priemernému zárobku, t.j. osobný mzdový bod do vstupu do II. piliera a po vstupe.
Veronika.si
29.06.09,12:32
Veronika : keďže zarábaš minimálnu mzdu, ak by si robila povedzme 40 rokov, tvoj dôchodok len z I.piliera by bol cca 137 € (vypočítané zo súm platných v súčasnosti a pri zákonoch, ktoré dnes platia - čo je velmi premenlivá veličina).

Ak vstúpiš do II.piliera a z tých 40 rokov v ňom budeš 20 rokov, dôchodok z I.piliera bude 102,75 €.
Zároveň budeš dostávať doživotný dôchodok z II.pilera. Ten ti teraz nevypočítam, možno by to vedel poisťovák. Ale kdesi mám k tomu z poisťovne podklady, len ich neviem násť. Tak aspoň toľko : cca za tých 20 rokov, keď nepočítam zhodnotenie a znehodnotenie, budeš mať v II.pilieri nasporené cca 26€x12x20 = 6240€. Z toho nejako poisťovňa vypočíta dôchodok podľa predpokladaného veku dožitia (vo všeobecnosti, nie tvojho). Povedzme, ak by priemerná doba dožitia bola 15 rokov, tvoj dôchodok z II.piliera by mohol byť cca 34,67 €.

Vo všetkých týchto výpočtoch je niekoľko neznámych, preto nikto s istotou nepovie, čo je lepšie :
1. ako sa posunie vek odchodu do dôchodku - ak sa posunie hore, tak je sa výhoda nakloní pre II.pilier
2. ako sa bude poćítať dôchodok z I.pilier o 20 rokov
3. ak by sa aj počítal rovanko ako dnes, ako sa bude vyvíjať ADH (aktuálna dôchodková hodnota) - závisi od rastu priemernej mzdy a inflácie)
4. keďže peniaze II.pilieri sa investujú, môže dôjsť aj k ich zhodnoteniu aj k znehodnoteniu - dôležitý je stav v čase, keď budes žiadať o dôchodok, to dnes nikto nevie.

Záver: Či ostať, alebo neostať v II.pilieri nezávisí veľmi od výšky príjmu, ak ten príjem je zhruba nemenný.

Janka, mám 38 rokov. Odrobené 20 aj s materskými-neviem či sa to berie do úvahy. Mám nízky príjem a aj budem mať nízky.
veronikasad
29.06.09,12:32
lenže ešte ja som nedostala odpoveď na ten môj hlavolam:confused:
Barbarka, aby si nemusela čítať celý zákon, pomôžem ti. Odpoveď nájdeš na str. 9 v § 40

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208098&FileName=zz2008-00116-0208098&Rocnik=2008&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=130&Flags=160&IndexFile=zz2008&Text=zákon+o+dôchodkovom+sporení
Xanti
29.06.09,12:35
Jana Acsová
29.06.09,12:37
Nedá sa tu oceňovať. Ale ďakujem za príspevky najmä Jozefovi Mihálovi a Janke Motyčkovej.
veronikasad
29.06.09,12:38
mimotemyVeronika ale tam to nemá po lopate :D mimotemy
Lopatu nemám, ale odst. 5 by ako mzdárka porozumieť mala.
Barbara
29.06.09,12:40
Nerozumiem tomu, z príjmu sa zráža 18% povinné poistné. Z toho povinného poistného 9% ide do toho II. piliera . Keďže aj tých 9% je z povinného poistného ako z toho bude na dedenie?:rolleyes:
asi sa nevyjadrujem zroumiteľne, ale to nechápem.
To má niečo spoločné s tým, že ten dôchodok bude vyplácať životná poisťovňa?:rolleyes: možno.:rolleyes:

je v tom zákone reč aj o nejakom disp. zostatku.
duves
29.06.09,12:42
Nemám patent na rozum, len hovorím že to rátanie a tá suma na 2,5 roka dôchodku je blud.. táto časť je somarina. A čo ak dostane viac? Predsa my nevieme kedy po nás príde zubatá, a pôjdeš na dúchod a po roku zomrieš ( ups, ale tie prachy aj ten milion čo si tam mal už nevyplatia dedičom ) takže je to ako s poistkami. A v tom si doma, mám taký pocit. A ked niekto bude žiť na dôchodku 25 r a bude tam mať našporené 180 000 tak predsa dostane oveľa viac ako tam vložil. :eek:
No ale to je uz rovina poistnej matematiky. Poistovna vie, že produkt - doživotná renta musi byť zisková a matematik poistovne bude počítať, kalkulovať. Bude mat k dispozícii štatitisticke ukazovatele. Tie budu ako premenne s dalsou, co bude suma k dispozii každeho sporitela po našetrení. A poistovna povie, za milion Sk, teda 33.194 eur budeme panovi/panej co sa dožila dnes veku 62 ropkov vyplacať dochodok v sume xxx,-EUR. Pričom vedia, že 10 % sa nedožije vyplacania do 1 roku, 15 % sa nedožije vyplacania 3 rokov...atd. To už nie je o tom, či niekto bude mať vyplatene viac, než tam vložil, On sporitel totižto kúpením doživotného dôchodku nemá žiadnu sumu na osobnom účte. To je ako reset.
Barbara
29.06.09,12:47
Barbarka, aby si nemusela čítať celý zákon, pomôžem ti. Odpoveď nájdeš na str. 9 v § 40

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208098&FileName=zz2008-00116-0208098&Rocnik=2008&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=130&Flags=160&IndexFile=zz2008&Text=zákon+o+dôchodkovom+sporení



no nič ja som taký neveriací Tomáš, vráťme sa k tej téme až o 10 rokov, platí??????:D:D;);) ale či bude platiť aj tento zákon:rolleyes:........ no to budeme koukat:D
Jana Motyčková
29.06.09,12:47
Janka, mám 38 rokov. Odrobené 20 aj s materskými-neviem či sa to berie do úvahy. Mám nízky príjem a aj budem mať nízky.
Starostlivosť o dieťa sa do úvahy berie ako doba poistenia. Ak si bola na materskej počas doby, keď si bola v II.pilieri, štát tam za teba prispieval. To je teraz už trochu inak - treba nahlasiť, že aj počas starostlivosti o dieťa chces ostať v II.pilieri, inak sa to berie, že v tej dobe si v I.pilieri.
Inak ten výpočet platil na cca minimálnu mzdu.
Jana Motyčková
29.06.09,13:04
Nerozumiem tomu, z príjmu sa zráža 18% povinné poistné. Z toho povinného poistného 9% ide do toho II. piliera . Keďže aj tých 9% je z povinného poistného ako z toho bude na dedenie?:rolleyes:
asi sa nevyjadrujem zroumiteľne, ale to nechápem.
To má niečo spoločné s tým, že ten dôchodok bude vyplácať životná poisťovňa?:rolleyes: možno.:rolleyes:

je v tom zákone reč aj o nejakom disp. zostatku.
Z príjmu sa zráža povinné poistné nielen 18%, ale povedzme.
Príklad:
príjem 500€,
poistné na SDS 9% = 45€
Keď si niekto platí 20 rokov, tak v II.pilieri bude mať 20x12x45 = 10800€ - poplatky +- výnosy.

Ak zomrie predtým, než si požiada o dôchodok, tak dedičia zdedia aktuálny stav, t.j. napr. tesne pred dôchodkom 10800 €

Ak si už o doživotný dôchodok požiada (resp. zakúpi), na doživotný dôchodok sa presunie buď:

1. 10800€ a bude sa vyplácať nejaká suma, ktorá z toho vyjde mesačne. Ak dôchodca po dvoch mesiacoch zomrie, nemá nárok na zvyšok (ani dedičia). Ale po úmrtí je ešte vyplácaný vdovský a sirotský dôchodok za podmienok a po dobu, ako sa vypláca vdovský a sirotský zo SP. Ak bude žiť 30 rokov, tak v skutočnosti dostane spolu o dosť viac ako 10800€

2. Ak by vyšiel dožívotný dôchodok vo výśke aspoň 0,6xživotné minimum z nižšieho zostatku ako 10800 - povedzme z 10000, tak za 10000 si kúpi ten doživotný dôchodok a ostane 800 (disponibilný prebytok). 800 použje na programový výber - čiže určí, koľko mesiacov chce z toho mať niečo platené (najmenej 1 - t.j. všetko naraz). Ak počas platenia z disponibilného prebytku umrie, zvyšok prebytku sa vypláca ako vdovský alebo sirotský dôchodok, alebo sa dedí. Ak si to vyčerpá naraz, nededí sa nič.

Možno to nie je presné, ale cca tak by to malo fungovať.
Vlado.s
29.06.09,13:35
Aby sa Vám ľahšie rozhodovalo. Náhodou som natrafil pri potulkách netom na tento článok:
http://finweb.hnonline.sk/c1-37600830-druhy-pilier-nastroj-diverzifikacie

V podstate vystihuje aj to prečo som v II. pilieri a prečo tam aj zostávam. Rozloženie rizika. To bol dôvod prečo som vstúpil a zostávam. 18% músí ísť preč či chcem, alebo nie. Tak prečo ich postaviť na jednu nohu a nie na dve. Dve sú stabilnejšie, či nie? Najstabilnejšie by bolo na troch (3. pilier alebo súkromné sporenie). Ak nič iné tak v 2. i 3. pilieri mám istotu, že "moje" peniaze zostanú "mojej" rodine.

Takto rozmýšľam ja.
janka67
29.06.09,16:39
Ja som dnes časť dňa snorila za informáciami o 1. a 2. pilieri, tiež som čítala spomínaný článok v HN, rozhodla som sa zostať v 2. pilieri. Mám 42 rokov, plat síce nič moc, ale informácie, čo sú dostupné, tiež nič moc. Skrátka, kto mi dnes zodpovedne povie, čo bude o 23 rokov, keď ja pôjdem do dôchodku??? Teda ak sa dožijem. :confused:
zemun1
29.06.09,20:02
Keď sa zamyslím ako sa štát stavia k mladým rodinám v porovnaní z dôchodcami,už len z toho dôvodu nevystúpim z druhého piliera.Moji svokrovci majú dôchodky spolu 900 eur,okrem bytu a stravy nemajú žiadne výdavky a stále nariekajú,my máme dve malé deti podobný príjem,platíme hypotéku a žijeme od výplaty do výplaty.Keď to pôjde takto ďalej dôchodku sa asi minimálne jeden z nás nedožije,takže budem rád keď aj to málo čo budem mať v druhom pilieri ostane deťom.Kto si myslí že štát sa o eho postará ten sa popáli.
Stanislav 1975
29.06.09,20:05
2. Pilier čaká neodvratný krach...:mad:
Xanti
29.06.09,20:07
2. Pilier čaká neodvratný krach...:mad: šíriš poplašnú správu?????
Stanislav 1975
29.06.09,20:09
šíriš poplašnú správu?????
čo je na tom poplašného?:eek:-je to moj názor...
janka67
29.06.09,20:14
2. Pilier čaká neodvratný krach...:mad:
Na základe čoho si dospel k takému záveru? Zodpovedne a odborne sa vyjadri, prosím.
Xanti
29.06.09,20:17
Na základe čoho si dospel k takému záveru? Zodpovedne a odborne sa vyjadri, prosím. Myslím, že Stanislav1975 sa k tomu nevyjadrí, lebo on rád rozbúri hladiny tichých vôd a neuzná dokonca ani overené info. :eek:
Stanislav 1975
29.06.09,20:19
Na základe čoho si dospel k takému záveru? Zodpovedne a odborne sa vyjadri, prosím.
Proste je to moj názor, hospodársky rast je preč, príspevky sú a budú nižšie a podľa mňa to 2 pilier neprežije...
Jozef Mihál
29.06.09,20:22
Ak čaká krach II. pilier, potom krach čaká všetky banky, životné poisťovne, investičné fondy...

Skrátka podľa Stanislava, šetriť, odkladať, investovať je úplne zbytočné, žime tu a teraz a nemyslime na budúcnosť.
Stanislav 1975
29.06.09,20:25
Ak čaká krach II. pilier, potom krach čaká všetky banky, životné poisťovne, investičné fondy...

Skrátka podľa Stanislava, šetriť, odkladať, investovať je úplne zbytočné, žime tu a teraz a nemyslime na budúcnosť.
Jožko, napríklad ivestovať do akcií v dnešnej dobe je nerentabilné a stratové...-ešte ako tak do dlhopisov, ale akcie sú dnes mimo hru...
Jozef Mihál
29.06.09,20:36
Stano, vieš o tom, že v II. pilieri existujú aj tzv. konzervatívne fondy?
Stanislav 1975
29.06.09,20:40
Stano, vieš o tom, že v II. pilieri existujú aj tzv. konzervatívne fondy?
Jožko viem, ale 85% sporiteľov má všetko naložené v akciových fondoch, a ja mám tú obavu, že dss-ky začnú riskovať viac ako by bolo vhodné a...
Jožko, možeš apelovať na to, že v dss-kách je dostatočný majetok na pokrytie rizika, ale pozri ako dopadli ovela, ovela silnejšie korporácie v USA- v živote by si nepovedal, že oni by mohli mať niekedy problém a pozri ako dopadli...:mee:
Stanislav 1975
29.06.09,20:43
Jožko viem, ale 85% sporiteľov má všetko naložené v akciových fondoch, a ja mám tú obavu, že dss-ky začnú riskovať viac ako by bolo vhodné a...
Jožko, možeš apelovať na to, že v dss-kách je dostatočný majetok na pokrytie rizika, ale pozri ako dopadli ovela, ovela silnejšie korporácie v USA- v živote by si nepovedal, že oni by mohli mať niekedy problém a pozri ako dopadli...:mee:
Možno že sa mýlim- napísal som svoj osobný názor...Možno sa to udrží ale len pod podmienkou, že slabý sporitelia sa odtiaľ odstránia a bude tam také zdravé jadro silných sporiteľov...
mona091
29.06.09,20:50
Stanko,
co tak skusit infiltrovat sa do vedenia DSS-ky?, hociakej,
klientov by sme mali habadej, a Isty Plat aj na dva dochodky :---

samozrejme aj so mnou,
a rucim, ze vtedy aj my budeme DSS-ky obhajovat
Jozef Mihál
29.06.09,20:52
Stano, začínaš sa zamotávať... ráno múdrejšie večera.
ROBIN111
29.06.09,21:44
Jožko, napríklad ivestovať do akcií v dnešnej dobe je nerentabilné a stratové...-ešte ako tak do dlhopisov, ale akcie sú dnes mimo hru...Práveže dnešná doba, keď sú ceny akcií na niekoľkoročných minimách je tá pravá doba na ich nákup (s výhľadom na ich zhodnotenie v dlhšom časovom horizonte). Nakupuj, keď sú ceny dole, predávaj keď sú na vrchole - jedna zo základných poučiek investora.


...ale 85% sporiteľov má všetko naložené v akciových fondoch, a ja mám tú obavu, že dss-ky začnú riskovať viac ako by bolo vhodné a...Rastové fondy (o vyvážených a konzervatívnych ani nehovorím), majú drvivú väčšinu majetku sporiteľov uloženú v produktoch peňažného a dlhopisového trhu. Aj preto ich z(ne)hodnotenie sa pohybuje na túto dobu na veľmi nízkych úrovniach. Od +2,08% po -4,87% v priemere ku 25.06.2009.

DSSky nemôžu riskovať viac, pretože im to nedovoľuje zákon. A posledná Fickova novelizácia ich v tomto smere priškrtila ešte viac.
dolfort
29.06.09,21:45
Keď som sa jedného známeho pýtal či je v druhom pilieri, tak mi povedal že on má svoj druhý pilier. Prvý má svoj dôchodok čo má odmakané v armáde + druhý pilier má renty z realít ktoré vlastní. Poriešené. My ostatní sme odkázaní na naozajstný druhý pilier, resp. snažiť sa vyrobiť si okrem oficiálnych troch pilierov ešte nejaké ďalšie, ako má ten chlapík.

Inak keď tu bola reč o tom že systém súkromného sporenia na dôchodky v Argentíne alebo v Chile skrachoval - podľa mňa tie systémy neprežili politické turbulencie v regióne. Treba ale tiež doplniť, že napr. množstvo súkromných firemných dôchodkových schém najmä v USA a GB doplatilo na krízu, lebo práve oni masívne investovali do pochybných hedgových fondov - takže aj dôchodky snáď miliónov poctivo pracujúcich bežných ľudí sa cez noc takpovediac vyparili. V podstate aj tieto dôchodkové fondy fungujú rovnako ako náš druhý pilier, akurát že tam to nemá (takmer) žiadnu reguláciu vlád. No a teraz to už aj tak nemá význam...

Tak ja myslím, buďme radi že máme aspoň taký druhý pilier aký máme, hoci vláda do toho neustále džube, a obávam sa že ani tie čo prídu po nej, nebudú lepšie. Z kaluže do blata. Lúčim sa heslom "Mihál na Hrad!".
Veronika.si
29.06.09,23:46
ešte by ma zaujímalo, ak zostanem v II.pilieri, ako to bude v prípade, že sa stanem čiastočným invalidom alebo plným invalidom??? ako sa budú riešiť vdovské dôchodky ??? sirotské dôchodky???? Budú mať ľudia v II.pilieri na takéto dôchodky nejaký nárok??????? bude mi DSS takéto dôchodky vyplácať??? alebo ako to bude?? myslím že to sú dosť vážne veci, môže sa to stať každému.
Vlado.s
29.06.09,23:55
Proste je to moj názor, hospodársky rast je preč, príspevky sú a budú nižšie a podľa mňa to 2 pilier neprežije...

Jáááj a to už nikdy nebude žiadný hospodársky rast? To je škoda. To už naveky ostaneme tam kde sme? Hmmm...

A ako je potom možné, že sme kde sme, veď aj v minulosti boli krízy. Každá kríza ma + i - . Kde niekto končí, niekto iný začína. Oddelil sa plev od zrna, prežilo zdravé jadro a ideme ďalej. Načo tak pesimisticky Stanislave...
Barbara
30.06.09,05:07
Výhodu 2 piliera vidím v tom, ak sa nedožijeme dôchodku /nie som v tomto smere optimista/ zdedia ušetrené peniaze aspoň naše deti:rolleyes:


Alli, si si istá, že aj o 10 rokov to bude tak?:rolleyes:
Barbara
30.06.09,05:14
ešte by ma zaujímalo, ak zostanem v II.pilieri, ako to bude v prípade, že sa stanem čiastočným invalidom alebo plným invalidom??? ako sa budú riešiť vdovské dôchodky ??? sirotské dôchodky???? Budú mať ľudia v II.pilieri na takéto dôchodky nejaký nárok??????? bude mi DSS takéto dôchodky vyplácať??? alebo ako to bude?? myslím že to sú dosť vážne veci, môže sa to stať každému.


Veronika.si ešteraz ten link od Veronikasad: musíš chvíľku vydržať potom sa to otvorí , tam nájdeš odpoveď na tie Tvoje otázky, je nárok aj na vdovský, sirotský atd. dôchodky, na ktoré sa pýtaš : od § 35

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208098&FileName=zz2008-00116-0208098&Rocnik=2008&#xml=http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?HitFile=True&FileID=130&Flags=160&IndexFile=zz2008&Text=zákon+o+dôchodkovom+sporení
alla66
30.06.09,05:27
[/B]


Alli, si si istá, že aj o 10 rokov to bude tak?:rolleyes:

Barborka, je určitá šanca , sice minimálna...Čo neurobím pre deti? Chcem byť optimistka a veriť, že pár centikov zdedia.
Barbara
30.06.09,05:35
Barborka, je určitá šanca , sice minimálna...Čo neurobím pre deti? Chcem byť optimistka a veriť, že pár centikov zdedia.


Alli, áno je určitá / minimálna / šanca, ale keď už, tak ja by som radši to doplnkové dôchodkové sporenie- lebo to naozaj zdedia naše deti.;)

je to iba môj názor
alla66
30.06.09,05:42
Alli, áno je určitá / minimálna / šanca, ale keď už, tak ja by som radši to doplnkové dôchodkové sporenie- lebo to naozaj zdedia naše deti.;)

je to iba môj názor

nebojkaj fičím aj doplnkovom...
janka67
30.06.09,06:33
Myslím, že Stanislav1975 sa k tomu nevyjadrí, lebo on rád rozbúri hladiny tichých vôd a neuzná dokonca ani overené info. :eek:
Ale vyjadrí, ale nie zodpovedne a odborne.
Barbara
30.06.09,06:53
nevšímajte si ma;), ale nesmieme zabudnúť na 1 fakt, že tie DSS-ky- sú súkromné a čo keď............:rolleyes:
Stanislav 1975
30.06.09,06:59
Ale vyjadrí, ale nie zodpovedne a odborne.
Načo provokuješ? Aký chceš odborný názor? A zodpovedne som sa vyjadril-vyjadril som svoj názor, hlavne, že ty si odborníčka na všetko...
Pozri sa, ja zo seba nerobím nasilu odborníka na všetko, ale ako tak sledujem situáciu zamestnanosti, hospodárstva- z toho vyšiel moj názor a nechápem, čo odborného chceš odomňa- keď ani sama tomu nerozumieš- tak nezačínaj s invektívami zbytočnými, ja som ťa niekedy napadol?, Vasilisa premúdra...
duves
30.06.09,07:07
nevšímajte si ma;), ale nesmieme zabudnúť na 1 fakt, že tie DSS-ky- sú súkromné a čo keď............:rolleyes:
Aj banky sú súkromné a čo keď....
Xanti
30.06.09,07:09
Aha čo som našla :

"Ku včerajšiemu dňu vystúpilo z druhého piliera približne 30-tisíc sporiteľov. Naopak, pre druhý pilier sa rozhodlo zhruba 10-tisíc ľudí. "Od začiatku sme tvrdili, že to číslo je príliš odvážne. Ľudia, ktorí vystúpiť chceli, tak urobili už pri prvom otvorení a potom, čo zákon vniesol do druhého piliera garancie, nemali opodstatnenie ani argumenty o rizikovosti. Nie som prekvapený týmto číslom," zhodnotil predseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností (ADSS) Peter Socha."


viac na http://aktualne.centrum.sk/ekonomika/slovensko-a-ekonomika/clanek.phtml?id=1185326



takže podľa toho sa ešte zvýšia garancie štátu. Nototo. :rolleyes:
Jana Motyčková
30.06.09,07:10
ešte by ma zaujímalo, ak zostanem v II.pilieri, ako to bude v prípade, že sa stanem čiastočným invalidom alebo plným invalidom??? ako sa budú riešiť vdovské dôchodky ??? sirotské dôchodky???? Budú mať ľudia v II.pilieri na takéto dôchodky nejaký nárok??????? bude mi DSS takéto dôchodky vyplácať??? alebo ako to bude?? myslím že to sú dosť vážne veci, môže sa to stať každému.
Veronika, ak chceš info k veci (aj o vdovských a sirotkských dôchodkoch z II.piliera) a nie len rôzne nepodložené názory, opäť odporúčam tému:

http://www.porada.sk/t68625-vstupit-ci-vystupit-z-ii-piliera.html

Je tam síce tiež veľa nezaujímavých príspevkov, ale skôr tam nájdeš info "k veci".
K invalidnému dôchodku - invalidné poistenie sa platí len do SP, takže ID je vyplácaný len zo SP, bez ohľadu na to, či si alebo nie si v II.pilieri.
Jana Motyčková
30.06.09,07:18
Načo provokuješ? Aký chceš odborný názor? A zodpovedne som sa vyjadril-vyjadril som svoj názor, hlavne, že ty si odborníčka na všetko...
Pozri sa, ja zo seba nerobím nasilu odborníka na všetko, ale ako tak sledujem situáciu zamestnanosti, hospodárstva- z toho vyšiel moj názor a nechápem, čo odborného chceš odomňa- keď ani sama tomu nerozumieš- tak nezačínaj s invektívami zbytočnými, ja som ťa niekedy napadol?, Vasilisa premúdra...
Nevadí mi, keď niekto vysloví svoj názor.
Ale ak ho vysloví ako odpoveď alebo dokonca doporučenie na nejakú otázku a vôbec mu nevadí, že nie je vôbec odborne podložený, tú trúfalosť obdivujem. Ale nepovažujem to za zodpovedné vyjadrenie.
janka67
30.06.09,07:18
Načo provokuješ? Aký chceš odborný názor? A zodpovedne som sa vyjadril-vyjadril som svoj názor, hlavne, že ty si odborníčka na všetko...
Pozri sa, ja zo seba nerobím nasilu odborníka na všetko, ale ako tak sledujem situáciu zamestnanosti, hospodárstva- z toho vyšiel moj názor a nechápem, čo odborného chceš odomňa- keď ani sama tomu nerozumieš- tak nezačínaj s invektívami zbytočnými, ja som ťa niekedy napadol?, Vasilisa premúdra...
Tak ja provokujem ... a ja napádam ... a ja som odborníčka na všetko ... a ja som Vasilisa premúdra ... Ďakujem za odpoveď. :)
duves
30.06.09,07:20
viac na http://aktualne.centrum.sk/ekonomika/slovensko-a-ekonomika/clanek.phtml?id=1185326



takže podľa toho sa ešte zvýšia garancie štátu. Nototo. :rolleyes:
Zaujimave.
Ja som sa od začiatku (januar 2005) rozhodol pre konzervativny fond a urobil som dobre, zhodnotenie cca 12-13% za to obdobie, mám 46, tak načo riskovať.
Jozef Mihál
30.06.09,07:21
Doplním Janku - v prípade "zmeny schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť", čiže v prípade vzniku invalidity bude mať invalid úplne rovnaký invalidný dôchodok či je II. pilieri, či nie je v II. pilieri. Preto pri rozhodovaní o vstupe alebo výstupe do/z II. piliera samotný argument "čo ak sa stanem invalid" nemá podstatný význam.
Stanislav 1975
30.06.09,07:24
Tak ja provokujem ... a ja napádam ... a ja som odborníčka na všetko ... a ja som Vasilisa premúdra ... Ďakujem za odpoveď. :)
Ja som ťa akože napadol prvý?A zodpovedne som sa vyjadril. odborne tomu tu nerozumie 95% ľudí, čo bude s 2 pilierom, nikdy by ma nenapadlo sa dávať do polohy odborníka na všetko ako ty...
janka67
30.06.09,07:28
Ja som ťa akože napadol prvý?A zodpovedne som sa vyjadril. odborne tomu tu nerozumie 95% ľudí, čo bude s 2 pilierom, nikdy by ma nenapadlo sa dávať do polohy odborníka na všetko ako ty...
Ale veď ja som nikomu neradila, ja som prosila o zodpovedné a odborné vyjadrenie, aby som sa mohla správne rozhodnúť.
Stanislav 1975
30.06.09,07:33
Ale veď ja som nikomu neradila, ja som prosila o zodpovedné a odborné vyjadrenie, aby som sa mohla správne rozhodnúť.
Pekne, napísala si toto-



Pôvodca textu príspevku: janka67 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/114772-vystupit-z-ii-piliera-pomozte-v-rozhodnuti-post1087625.html#post1087625)
Ale vyjadrí, ale nie zodpovedne a odborne


A toto nieje žiadne prosenie o vyjadrenie sa , to je konštatovanie
A Janka, neviem, či ty si určenou osobou, ktorá sa má vyjadrovať, kto sa vyjadruje odborne a zodpovedne a kto nie...-ty nie...
janka67
30.06.09,07:45
Pekne, napísala si toto-



Pôvodca textu príspevku: janka67 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/114772-vystupit-z-ii-piliera-pomozte-v-rozhodnuti-post1087625.html#post1087625)
Ale vyjadrí, ale nie zodpovedne a odborne


A toto nieje žiadne prosenie o vyjadrenie sa , to je konštatovanie
A Janka, neviem, či ty si určenou osobou, ktorá sa má vyjadrovať, kto sa vyjadruje odborne a zodpovedne a kto nie...-ty nie...
Pozri si príspevok 160, prosím.
Zita5
30.06.09,07:57
Našetrené peniaze v DSS Vaše deti nezdedia. V II. pilieri sa úspory nededia vždy, len počas doby sporenia. Stačí, ak Vám vyplatia prvý dôchodok a možnosť dedenia zaniká.


Citácia je zo stránky www.socpoist.sk
http://www.socpoist.sk/vdok_simple-vystupenie-z-ii-piliera---2/371s20088c#preco-odporucame-vystupit-z-ii-piliera-alebo-rizika-investovania-v-dss

Tak potom tomu dedeniu nerozumiem .
Jana Motyčková
30.06.09,08:01
Zita5, tu som sa to snažila vysvetliť :
http://www.porada.sk/1087037-post153.html
duves
30.06.09,08:06
Našetrené peniaze v DSS Vaše deti nezdedia. V II. pilieri sa úspory nededia vždy, len počas doby sporenia. Stačí, ak Vám vyplatia prvý dôchodok a možnosť dedenia zaniká.


Tak potom tomu dedeniu nerozumiem .

V čase vyplacania dôchodku už nie je doba sporenia, ale ide o poistný vzťah. Ide o doživotné vyplácanie.
Veronika.si
30.06.09,08:10
Doplním Janku - v prípade "zmeny schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť", čiže v prípade vzniku invalidity bude mať invalid úplne rovnaký invalidný dôchodok či je II. pilieri, či nie je v II. pilieri. Preto pri rozhodovaní o vstupe alebo výstupe do/z II. piliera samotný argument "čo ak sa stanem invalid" nemá podstatný význam.

Ako môžem mať rovnaký invalidný dôchodok, ked som do I.piliera prispievala len polovicou??? A bude sa vyplácať taktiež z oboch pilierov? alebo len zo sociálky? To isté ma zaujíma aj pri tých vdovských dôchodkoch.......
Ak viete prosííííím rýchlu odpoved!!!!!!!!! nestíham čítať tie články, diskusie....
Zita5
30.06.09,08:15
Zita5, tu som sa to snažila vysvetliť :
http://www.porada.sk/1087037-post153.html


Janka citujem z Tvojho príspevku "

Ak si už o doživotný dôchodok požiada (resp. zakúpi), na doživotný dôchodok sa presunie buď:

1. 10800€ a bude sa vyplácať nejaká suma, ktorá z toho vyjde mesačne. Ak dôchodca po dvoch mesiacoch zomrie, nemá nárok na zvyšok (ani dedičia). Ale po úmrtí je ešte vyplácaný vdovský a sirotský dôchodok za podmienok a po dobu, ako sa vypláca vdovský a sirotský zo SP. Ak bude žiť 30 rokov, tak v skutočnosti dostane spolu o dosť viac ako 10800€


To znamená , že ak by dôchodca zomrel , po požiadaní o doživotný dôchodok a po dvoch mesiacoch zomrie , tak právo na dedenie nie je , ale po jeho úmrtí bude vyplácaný dôchodok komu ?

Predpokladám manželke , ak bude žiť . Ak nie , tak deti nedostanú potom ani korunu .

Správne to chápem ?
mona091
30.06.09,08:20
ja platim preto, lebo musim, a nerobim si iluzie, ze nejake DSS-ky mi zabezpecia dochodok, oni len potrebuju aj moje peniaze, aby mohli vyvijat svoju podnikatelsku cinnost, a ci sa im bude darit, alebo nie, je to jedno,

no a investovanie vo fondoch si mozem robit aj sama bez dss, vysledok bude rovnaky, ked sa dari, dari sa vsade, a naopak
Jana Motyčková
30.06.09,08:21
Janka citujem z Tvojho príspevku "

Ak si už o doživotný dôchodok požiada (resp. zakúpi), na doživotný dôchodok sa presunie buď:

1. 10800€ a bude sa vyplácať nejaká suma, ktorá z toho vyjde mesačne. Ak dôchodca po dvoch mesiacoch zomrie, nemá nárok na zvyšok (ani dedičia). Ale po úmrtí je ešte vyplácaný vdovský a sirotský dôchodok za podmienok a po dobu, ako sa vypláca vdovský a sirotský zo SP. Ak bude žiť 30 rokov, tak v skutočnosti dostane spolu o dosť viac ako 10800€


To znamená , že ak by dôchodca zomrel , po požiadaní o doživotný dôchodok a po dvoch mesiacoch zomrie , tak právo na dedenie nie je , ale po jeho úmrtí bude vyplácaný dôchodok komu ?

Predpokladám manželke , ak bude žiť . Ak nie , tak deti nedostanú potom ani korunu .

Správne to chápem ?
Ak dôchodca po dvoch mesiacoch zomrie, tak za rovnakých podmienok a rovnakú dobu ako je vyplácaný vdpovský a sirotský dôchodok zo SP, bude z II.piliera vyplácaný vdovský a sirotský dôchodok. Nič sa nededí. Ak vdova (vdovec) alebo siroty nie sú, nikto nič nededí (rovnako ako pri dôchodku zo SP). Peniaze akoby "prepadnú" poisťovni. Na druhej strane, keď buďeš žiť dlhšie ako priemer, poisťovňa ti bude dôchodok vyplácať doživotne, čiže aj keď by si tam už mala z "tvojich" peňazí 0.
Zita5
30.06.09,08:22
Ak dôchodca po dvoch mesiacoch zomrie, tak za rovnakých podmienok a rovnakú dobu ako je vyplácaný vdpovský a sirotský dôchodok zo SP, bude z II.piliera vyplácaný vdovský a sirotský dôchodok. Nič sa nededí. Ak vdova (vdovec) alebo siroty nie sú, nikto nič nededí (rovnako ako pri dôchodku zo SP). Peniaze akoby "prepadnú" poisťovni. Na druhej strane, keď buďeš žiť dlhšie ako priemer, poisťovňa ti bude dôchodok vyplácať doživotne, čiže aj keď by si tam už mala z "tvojich" peňazí 0.


Ďakujem za odpoveď .
Veronika.si
30.06.09,08:32
Ako môžem mať rovnaký invalidný dôchodok, ked som do I.piliera prispievala len polovicou??? A bude sa vyplácať taktiež z oboch pilierov? alebo len zo sociálky? To isté ma zaujíma aj pri tých vdovských dôchodkoch.......
Ak viete prosííííím rýchlu odpoved!!!!!!!!! nestíham čítať tie články, diskusie....

prosíííím!!!!
a ak zomrie pred vyplácaním dôchodku-čiže pred dôchodkom - ako sa zachová sociálna poisťovňa?? je mi jasné, že ak bude na dôchodku, a zomrie, tak z jeho peňazí budú vyplácať vdovský... ale ak to bude pred dôchodkom, tak čo? do socialky odvadzame polovicu - budem mať rovnako ako tí čo len v socialke? a to iste platí aj o tých invalidoch???
mona091
30.06.09,08:33
Zhrniem moje pochopenie:

zakladny rozdiel je iba akoze v dedeni,

ostatne nalezitosti vyplacania dochodkov su porovnatelne,

co moze byt ine je to,

ze ak sa zadari dds-kam, vyska dochodku bude o nejake drobne € vyssia, ak sa nezadari, tak nizsia,
ale celkova suma dochodku bude porovnatelna, to znamena, ze nebude velky rozdiel dochodku iba z I. p., alebo suctom I. a II. p.,

aky moze byt najvyssi rozdiel v mesacnom dochodku pri kombinacii oboch pilierov?
slimak
30.06.09,08:44
Mne sa paci, ze po 5 rokoch diskusii sa uz nedebatuje o tom ktory z pilierov je istejsi - vyhodnejsi. Diskuteri uz pochopili ze to nema vyznam pocitat. Neda sa to. Pr. uz v diskusiach nevidim take presvedcene predpovede, ze investovane peniaze sa zhodnotia o 6 - 8 % rocne(pesimistickejsi predpovede boli 2,3). Stacila jedna financna kriza.

Paci sa mi, ze po 5 rokoch od kedy ludia vstupili do II.piliera sa zaujimaju ako to vlastne je.

Dalej sme sa mohli presvedcit aj kvoli krize ako asi to bude vyzerat s I.pilierom o par rokov. Vraj ma(riaditel ustavnej istoty) peniaze do septembra .

Peniaze na dochodky budu o tom som presvedceny a verim ustave. Otazka je kolko ich bude.

Som presvedceny, ze dnes nieje posledny termin kedy mozte vstupit ci vystupit. Ten co to s nami najsocialnejsie mysli nam este da moznost sa rozhodnut, resp. za nas mudro rozhodne.
Proste on tie vase peniaze potrebuje.
Takze nestresujte.
mona091
30.06.09,08:53
pokracovanie uvahy,

katastroficky scenar: I. p. nebude mat peniaze, zruti sa socialny system, nebudu dochodky,
vtedy nejakke drobne budu dostavat iba ti z II. p.?, ale tiez iba polovicu, kedze nebude I.p.?
Jana Motyčková
30.06.09,08:57
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Veronika.si http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/114772-vystupit-z-ii-piliera-pomozte-v-rozhodnuti-post1087801.html#post1087801)
Ako môžem mať rovnaký invalidný dôchodok, ked som do I.piliera prispievala len polovicou??? A bude sa vyplácať taktiež z oboch pilierov? alebo len zo sociálky? To isté ma zaujíma aj pri tých vdovských dôchodkoch.......
Ak viete prosííííím rýchlu odpoved!!!!!!!!! nestíham čítať tie články, diskusie....


prosíííím!!!!
a ak zomrie pred vyplácaním dôchodku-čiže pred dôchodkom - ako sa zachová sociálna poisťovňa?? je mi jasné, že ak bude na dôchodku, a zomrie, tak z jeho peňazí budú vyplácať vdovský... ale ak to bude pred dôchodkom, tak čo? do socialky odvadzame polovicu - budem mať rovnako ako tí čo len v socialke? a to iste platí aj o tých invalidoch???

Opakujem :
Invalidné poistenie sa celé platí len do SP. Invalidné poistenie sa neplatí do II.piliera!! Do II.piliera sa platí len starobné poistenie, žiadné iné. Preto invalidný dôchodok sa vypláca iba zo SP a jeho výška ani podmienky vyplácania v ničom nezávisia ood toho, či je alebo nie je niekto v II. pilieri.

Nie som odborník na vdovske a sirotské dôchodky. Zákon hovorí, že vdova (vdovec) má nárok na vdovský dôchodok (§74) po manželovi. ktorý
a) ku dňu smrti bol poberateľom starobného, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku
b) ku dňu smrti splnil podmienky nároku na starobný dôchodok alebo získal počet rokov dôchohodkového poistenia na nárok na invalidný dôchodok
c) zomrel v dôsledku pracovneho úrazu alebo choroby z povolania.
Ďalej pozri §74 zákon o SP.
Veronika.si
30.06.09,09:00
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Veronika.si http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/114772-vystupit-z-ii-piliera-pomozte-v-rozhodnuti-post1087801.html#post1087801)
Ako môžem mať rovnaký invalidný dôchodok, ked som do I.piliera prispievala len polovicou??? A bude sa vyplácať taktiež z oboch pilierov? alebo len zo sociálky? To isté ma zaujíma aj pri tých vdovských dôchodkoch.......
Ak viete prosííííím rýchlu odpoved!!!!!!!!! nestíham čítať tie články, diskusie....



Opakujem :
Invalidné poistenie sa celé platí len do SP. Invalidné poistenie sa neplatí do II.piliera!! Do II.piliera sa platí len starobné poistenie, žiadné iné. Preto invalidný dôchodok sa vypláca iba zo SP a jeho výška ani podmienky vyplácania v ničom nezávisia ood toho, či je alebo nie je niekto v II. pilieri.

Nie som odborník na vdovske a sirotské dôchodky. Zákon hovorí, že vdova (vdovec) má nárok na vdovský dôchodok (§74) po manželovi. ktorý
a) ku dňu smrti bol poberateľom starobného, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku
b) ku dňu smrti splnil podmienky nároku na starobný dôchodok alebo získal počet rokov dôchohodkového poistenia na nárok na invalidný dôchodok
c) zomrel v dôsledku pracovneho úrazu alebo choroby z povolania.
Ďalej pozri §74 zákon o SP.


ďakujem krásne za jasnú odpoveď, to som chcela počuť - jasne a zreteľne. ešte raz vďaka:)
Manual
30.06.09,09:05
pokracovanie uvahy,

katastroficky scenar: I. p. nebude mat peniaze, zruti sa socialny system, nebudu dochodky,
vtedy nejakke drobne budu dostavat iba ti z II. p.?, ale tiez iba polovicu, kedze nebude I.p.?
Myslím, že tak ďaleko to nedôjde. Vláda to bude musieť riešiť úverom a bude sa žiť na úkor našich detí či vnukov. Zvýšia sa odvody atď. Spôsobov je veľa. Alebo si myslíš že tí dôchodcovia čo berú dôchodok teraz len zo SP a budú žiť napr. ešte 15 - 20 rokov vyjdú do ulíc žobrať... ? Tak tie dôsledky si ani neviem predstaviť :D :D :D
mona091
30.06.09,09:15
Myslím, že tak ďaleko to nedôjde. Vláda to bude musieť riešiť úverom a bude sa žiť na úkor našich detí či vnukov. Zvýšia sa odvody atď. Spôsobov je veľa. Alebo si myslíš že tí dôchodcovia čo berú dôchodok teraz len zo SP a budú žiť napr. ešte 15 - 20 rokov vyjdú do ulíc žobrať... ? Tak tie dôsledky si ani neviem predstaviť :D :D :D


no, takze plati moja uvaha c. 1.?:

zakladny rozdiel je iba akoze v dedeni,
ostatne nalezitosti vyplacania dochodkov su porovnatelne,
co moze byt ine je to,
ze ak sa zadari dds-kam, vyska dochodku bude o nejake drobne € vyssia, ak sa nezadari, tak nizsia,
ale celkova suma dochodku bude porovnatelna, to znamena, ze nebude velky rozdiel dochodku iba z I. p., alebo suctom I. a II. p.,

takze este raz opakujem otazku: aky moze byt najvyssi rozdiel v mesacnom dochodku pri kombinacii oboch pilierov?
veronikasad
30.06.09,10:43
no, takze plati moja uvaha c. 1.?:

zakladny rozdiel je iba akoze v dedeni,
ostatne nalezitosti vyplacania dochodkov su porovnatelne,
co moze byt ine je to,
ze ak sa zadari dds-kam, vyska dochodku bude o nejake drobne € vyssia, ak sa nezadari, tak nizsia,
ale celkova suma dochodku bude porovnatelna, to znamena, ze nebude velky rozdiel dochodku iba z I. p., alebo suctom I. a II. p.,

takze este raz opakujem otazku: aky moze byt najvyssi rozdiel v mesacnom dochodku pri kombinacii oboch pilierov?
Na poslednú otázku ti odpoveď nedá nikto.

Ešte jeden "maličký" rozdiel medzi I. a II. pilierom je :

- dôchodky z I. piliera sú pravidelne valorizované, % valorizácie schvaľuje vláda

- výška dôchodku z II. piliera závisí len od zhodnotenia prostriedkov v danom dôchodkovom fonde.
mona091
30.06.09,14:52
Na poslednú otázku ti odpoveď nedá nikto.

Ešte jeden "maličký" rozdiel medzi I. a II. pilierom je :

- dôchodky z I. piliera sú pravidelne valorizované, % valorizácie schvaľuje vláda

- výška dôchodku z II. piliera závisí len od zhodnotenia prostriedkov v danom dôchodkovom fonde.


Pre mna je rozhodnutie lahke:

staviam na isty dochodok +- o nejake drobne iny oproti dss,
ako na neisty prijem v neistej vyske z dss,

a hlavne, neodsudim dnesnych dochodcov na zaniik
duves
30.06.09,16:50
Na poslednú otázku ti odpoveď nedá nikto.

Ešte jeden "maličký" rozdiel medzi I. a II. pilierom je :

- dôchodky z I. piliera sú pravidelne valorizované, % valorizácie schvaľuje vláda
.
Ano, a vies s určitostou povedať, že tak bude o 20 rokov, resp. akym percentom?


- výška dôchodku z II. piliera závisí len od zhodnotenia prostriedkov v danom dôchodkovom fonde.
Výška dôchodku sa bude odvíjať hlavne od výšky nasporenej sumy....a od zhodnotenia, to bude taka čerešnička.
veronikasad
30.06.09,20:15
Ano, a vies s určitostou povedať, že tak bude o 20 rokov, resp. akym percentom?

Výška dôchodku sa bude odvíjať hlavne od výšky nasporenej sumy....a od zhodnotenia, to bude taka čerešnička.
Duves, z moje strany to nebola kampaň za zotrvanie v I. ani II. pilieri. Boli to informácie o rozdieloch v znení súčasne platných zákonov. Tie už nemusia platiť o rok, nie o 20 rokov ... Výšku nasporenej sily mnohokrát nie je v možnostiach zamestnanca ovplyvniť. Mnohí sú radi, že majú akúkoľvek prácu
mona091
30.06.09,20:40
Ano, a vies s určitostou povedať, že tak bude o 20 rokov, resp. akym percentom?

Výška dôchodku sa bude odvíjať hlavne od výšky nasporenej sumy....a od zhodnotenia, to bude taka čerešnička.

co v pripade, ak zhodnotenie nasporenej sumy bude v case odkupu nizsie, nedajboze minusove, tak ako dnes? Kto bude dotovat rozdiel do hranice zakladneho minima? v pripade, ze peniaze sa nezhodnotia podla ocakavaneho predpokladu?
verim, ze peniaze by sa mohli zhodnocovat, ale neverim, ze do zavratnych vysok, ani u kazdeho rovnako (pri rovnakych sumach), a ani tak, ze dochodkova cast suctom oboch p. bude omnoho vyssia, ako dochodok z I.p.


no mam aj jednu pozitivnu informaciu: udajne by mali dss garantovat aspon vysku vlozeneho vkladu - to bude zase "boj",

v niektorych krajinach dss.ky davaju garancie, napriklad urcite % vynosu, alebo garanciu nad mieru inflacie, no u nas to zatial tak nie je, preto pokladam dss-ky za rizikovejsie ako I.p., ktory dava zaruky ineho charakteru
duves
01.07.09,05:18
co v pripade, ak zhodnotenie nasporenej sumy bude v case odkupu nizsie, nedajboze minusove, tak ako dnes? Kto bude dotovat rozdiel do hranice zakladneho minima? v pripade, ze peniaze sa nezhodnotia podla ocakavaneho predpokladu?
verim, ze peniaze by sa mohli zhodnocovat, ale neverim, ze do zavratnych vysok, ani u kazdeho rovnako (pri rovnakych sumach), a ani tak, ze dochodkova cast suctom oboch p. bude omnoho vyssia, ako dochodok z I.p.
Existuje počet jednotiek a ich aktualny kurz. Pri odkupeni sa toto vynasobi, uplne jednoducho. Alebo čo na tom nie je jasne?
mona091
01.07.09,05:35
Existuje počet jednotiek a ich aktualny kurz. Pri odkupeni sa toto vynasobi, uplne jednoducho. Alebo čo na tom nie je jasne?

nepytala som sa, ako sa nasobia jednotky, pytala som sa, co v pripade, ak hodnota bude nizsia, ako je nutne
duves
01.07.09,05:38
nepytala som sa, ako sa nasobia jednotky, pytala som sa, co v pripade, ak hodnota bude nizsia, ako je nutne
Nižšia vo vzťahu k čomu?
mona091
01.07.09,06:23
Nižšia vo vzťahu k čomu?

ak sucet dochodkovej sumy z prveho a druheho poliera bude nizsi ako socialne minimum, (napriklad z dovodu aky je aj dnes, kedy su ucty v minusoch)
duves
01.07.09,13:42
ak sucet dochodkovej sumy z prveho a druheho poliera bude nizsi ako socialne minimum, (napriklad z dovodu aky je aj dnes, kedy su ucty v minusoch)
Nechápem, aké účty sú v mínusoch. Skus to objasniť , čo tým myslíš.
mona091
01.07.09,19:06
Nechápem, aké účty sú v mínusoch. Skus to objasniť , čo tým myslíš.


objasnujem, napriklad:

a) vlozis 100, na konci tam mas 120 - inflacia = zisk, alebo 0
b) vlozis 100, na konci mas 100 - inflacia = strata
c) vlozis 100, na konci mas 70 - inflacia = este vacsia strata

a na toto neexistuje krystalova gula, ale myslim, ze vies o com vravim, ja som len chcela odpoved na otazku, ktorej sa vyhybas
duves
01.07.09,19:23
objasnujem, napriklad:

a) vlozis 100, na konci tam mas 120 - inflacia = zisk, alebo 0
b) vlozis 100, na konci mas 100 - inflacia = strata
c) vlozis 100, na konci mas 70 - inflacia = este vacsia strata

a na toto neexistuje krystalova gula, ale myslim, ze vies o com vravim, ja som len chcela odpoved na otazku, ktorej sa vyhybas

To a) by som bral, nepíšeš kedy je koniec:D. Čize 1.januara 2009 vložíš 100 a 31.12.2009 je tam 120, tak to je +20%, to nemôže byť predsa nula. Kde maju také fondy?:D

Vies co sa vraví? Na nepresnú otázku patrí nepresná odpoved. Alebo sa chceš spýtať dačo k strategii investovania, k jej bezpečnosti a výnosnosti? Sú to 2 protichodne parametre. Môžeš bezpečne uložiť prostriedky do banky s urokom cca 2% p.a., alebo aj menej, no máš istotu na 99,9% že vlastne prostriedky + výnos dostaneš s5. Alebo môžeš investovať na burze cennych papierov, alebo skusiť obchodovať s ropou, cukrom, vínom. Možno to vyjde a zarobíš majland, alebo ti nezostanu ani gate.
mona091
01.07.09,20:00
napisla som pointu -priklad,

myslim, ze v tomto vlakne nie je podstatne rozoberat teoriu investovania, tu sme sa nebavili, ako pracuju investicie, ktorych vyvoj sporitel neovplyvni, moze si akurat ovplyvnit strukturu fondov,
takze na otazku si priamo neodpovedal, mimochodom, ved sa ani neda, namiesto toho tu rozoberas vztah: cim vyssie riziko, tym vyssi vynos, cim nizsie riziko, tym nizsi vynos,
alla66
01.07.09,20:49
ahojte, chcela by som poznať váš názor, čo spraviť do konca júna - zostať -vystúpiť z II.piliera? Mám 38 rokov, mám malé dieťa 2,5r, môj plat pred materskou a taktiež po materskej bol a bude zas len na úrovni minimálnej mzdy. Manžel 41 živnostník s minimálnymi odvodmi do poisťovne. Nepredpokladám vyššie zárobky. Sme obaja v II.pilieri. Vôbec sa neviem rozhodnúť, či tam máme zostať alebo vystúpiť - vzhľadom na náš vek, odvody z minimálnej mzdy...... Prosím poraďte, čo spraviť!, čas sa kráááááti. ďakujem.
Veronika, ako si sa rozhodla? Zostala si II.pilieri?:)
slimak
02.07.09,00:51
co v pripade, ak zhodnotenie nasporenej sumy bude v case odkupu nizsie, nedajboze minusove, tak ako dnes? Kto bude dotovat rozdiel do hranice zakladneho minima?

no mam aj jednu pozitivnu informaciu: udajne by mali dss garantovat aspon vysku vlozeneho vkladu - to bude zase "boj",


Ved si si sama odpovedala.

Za inflaciu je hlavne zodpovedny stat(skryte zdanenie - okradnutie statom - znizenie hodnoty tvojich penazi-lebo su menej cenne, kedze je ich na trhu viac). Vzdy bol a bude. Preto nema vyznam ukladat peniaze do vankusa dlhodobo.

Vek sporitela nema podla mna velky vplyv pre rozhodovanie ci sporit ci nie.
Tam o realnom zhodnoteni(realnej cene penazi) rozhoduje vynos a inflacia.
Dolezity vek je pre I.pilier, pozri sa na vekovu skladbu a pocty ludi(potencialnych platitelov a poberatelov).

Veronika ma 38 (ja 31), je myslim zo zaciatku silneho populacneho obdobia, je zena poberat bude 22rokov(ja muz len17).Myslim ze kym pride rad na mna bude sa mat este lepsie(vacsi realny dochodok), budeme na nich pracovat 20 rocnikov po 100 000 a dvadsatpat rocnikov 50 000 ludi. Pred smrtou to uz budeme mat horsie 5 rocnikov 100 000 a 45 rocnikov 52 000(som optimista). Ti co sa narodili v 1989 budu mat socialne dochodky(ale najviac nasporeneho). Najlepsie to uvidis na demografickom strome.

Priklad dnes na dochodcov makame najsilnejsie rocniky(1970-1992) a dochodcovia maju 42% z priemerneho prijmu. Ono to klesa a bude klesat,nevravim ze az na 20% ale aj 28% je dost zle. Vraj mame aj cim dalej ciernejsie deti, cim nechcem povedat,ze budu menej pracovitejsie.

Aj ked bude vyssia produktivita prace, neverim ze budu velmi ochotni sa s nami delit o prijem. Budu iste viac zdaneni ci zadlzeni(dnes makame na stat pol roka). Vyvoj ide dopredu, ten medicinsky priam milovymi krokmi, ale rovnako velky problem bude nielen s tym kam na vylet, ci co do ust, ale aj kde ako a zaco sa liecit. Nam napr. dnes zatvorili v meste po 50-60 rokoch porodnicu. Pokrok, vsetci mame rychle auta, preco nie.

Ja osobne vsadzam na svoje deti(ak ich zo zenou dobre vychovame, snad sa o prijem podelia, ak nie - nic nezdedia,nebudu mat co). Len aku bude mat hodnotu nas byt a ci este bude stat.
duves
02.07.09,04:46
napisla som pointu -priklad,

myslim, ze v tomto vlakne nie je podstatne rozoberat teoriu investovania, tu sme sa nebavili, ako pracuju investicie, ktorych vyvoj sporitel neovplyvni, moze si akurat ovplyvnit strukturu fondov,
takze na otazku si priamo neodpovedal, mimochodom, ved sa ani neda, namiesto toho tu rozoberas vztah: cim vyssie riziko, tym vyssi vynos, cim nizsie riziko, tym nizsi vynos,
A co vlastne porušila dss, ak za určite obdobie nebude na rastovom fonde vynos a dodržali zakon? Nič, takže ak argumentujes, že vlastne nedostanes späť svoje vložene prostriedky, tak smola. Potom už zostava iba butlava vrba.
mona091
02.07.09,05:11
A co vlastne porušila dss, ak za určite obdobie nebude na rastovom fonde vynos a dodržali zakon? Nič, takže ak argumentujes, že vlastne nedostanes späť svoje vložene prostriedky, tak smola. Potom už zostava iba butlava vrba.


Vlastne si konecne pripustil, ze sporitel v II. piliery moze byt na tom aj horsie, oproti I. p. v urcitych, a dost moznych pripadoch,

ja som nemmala problem s rozhodovanim,

je tu dost prispevkov s mojim nazorom, istota, aj ked nizsia od statu, lebo musi konat, oproti neistote od sukromnikov dds-ky - aj ja Ti slubim viac, ako Ti dam
duves
02.07.09,05:17
Vlastne si konecne pripustil, ze sporitel v II. piliery moze byt na tom aj horsie, oproti I. p. v urcitych, a dost moznych pripadoch,

ja som nemmala problem s rozhodovanim,

je tu dost prispevkov s mojim nazorom, istota, aj ked nizsia od statu, lebo musi konat, oproti neistote od sukromnikov dds-ky - aj ja Ti slubim viac, ako Ti dam
S každým investovaní je spojene riziko a dochodkove fondy su o investovaní, tie % tam nenaskáču "za modré oči". A dosiahnute vynosy zo včera, nie su garanciou na zajtrajsie.
mona091
02.07.09,05:27
S každým investovaní je spojene riziko a dochodkove fondy su o investovaní, tie % tam nenaskáču "za modré oči". A dosiahnute vynosy zo včera, nie su garanciou na zajtrajsie.

Dakujem, konecne si otvoreny,

a teraz sa zamysli, ci si priemerny sporitel skutocne uvedomuje spravanie sa investicii, myslim, ze v pripade, ak sporitelia budu mat menej, ako ocakavaju, vtedy zacne etapa hromzenia, ako s nimi zase niekto vybabral,

ak budu mat viac, bude to OK, ale ani pri lepsom zhodnoteni, nebude ten rozdiel medzi I..p, a II.p. velky, pretoze dss-ky maju hhranice, kde a ako mozu investovat, no nevylucujem, ze moze prist obdobie rychleho rastu fondov, naozaj je to vo hviezdach
duves
02.07.09,06:16
Osobne neverim na 9% vynosy v rastovych fondoch. Od zaciatku som v konzervativnom a urobil som dobre, za takmer 4 a pol roka je vynos 16%. Pomaly dalej zajdes. Rastove a vyvažene padli riadne.
kero64
02.07.09,07:05
Môj názor na toto je asi taký:
Už teraz SP plače, že nemá peniaze na dôchodky. Možno ešte naškriabe niekde inde, ale dokedy? Populácia starne, dôchodcov pribúba a pracujúcich je čím ďalej menej. Už pred rokmi, keď bol u nás dôchodkový vek 60 rokov u mužov a 55 rokov u žien, v Nemecku mali 65 rokov hranicu. Dnes sme ich dobehli a nikde nieje istota, že o pár rokov to nebude 70 alebo 75 rokov. Som zamestnaný od svojich 18 rokov. Ak by som robil do 70 nedajbože do 75 rokov, pri takomto životnom strese mám dojem, že ani nieje šanca sa toho dôchodku dožiť. Ak sa nezmenia pravidlá, tak tie peniaze aspoň zdedia deti, keď si ich už neužijem ja. Stále sa hovorí o hranici, koľko treba šporiť v druhom piliery, aby sa to oplatilo. Najskôr 10 potom 15 rokov, veď ak si začne sporiť 50 ročný pracujúci, má do 65 ešte 15 rokov a nikde nieje napísané, že za 15 rokov sa hranica odchodu do dôchodku nezmení. A neverím, že by išla smerom dolu.
mona091
02.07.09,07:20
Môj názor na toto je asi taký:
Už teraz SP plače, že nemá peniaze na dôchodky. Možno ešte naškriabe niekde inde, ale dokedy? Populácia starne, dôchodcov pribúba a pracujúcich je čím ďalej menej. Už pred rokmi, keď bol u nás dôchodkový vek 60 rokov u mužov a 55 rokov u žien, v Nemecku mali 65 rokov hranicu. Dnes sme ich dobehli a nikde nieje istota, že o pár rokov to nebude 70 alebo 75 rokov. Som zamestnaný od svojich 18 rokov. Ak by som robil do 70 nedajbože do 75 rokov, pri takomto životnom strese mám dojem, že ani nieje šanca sa toho dôchodku dožiť. Ak sa nezmenia pravidlá, tak tie peniaze aspoň zdedia deti, keď si ich už neužijem ja. Stále sa hovorí o hranici, koľko treba šporiť v druhom piliery, aby sa to oplatilo. Najskôr 10 potom 15 rokov, veď ak si začne sporiť 50 ročný pracujúci, má do 65 ešte 15 rokov a nikde nieje napísané, že za 15 rokov sa hranica odchodu do dôchodku nezmení. A neverím, že by išla smerom dolu.


Uz sa tu spominal katastroficky scenar,

takze len v skratke - likvidacia socialneho systemu by znamenala pad statu, a toto je nerealne,

ale respektujem, ak je pre niekoho dolezite mat pocit, aby po mne dedili, ok, ale je to velmi slaby argument, ak cele rozhodnutie stoji iba na tomto jedinom,

nehovoriac o podmienkach, za ktorych k dedeniu moze dojst,
duves
02.07.09,07:52
slimak
02.07.09,10:20
Uz sa tu spominal katastroficky scenar,

takze len v skratke - likvidacia socialneho systemu by znamenala pad statu, a toto je nerealne,



Ja by som to povedal takto, vysoke dlhy(I.pilier je velmi velky dlh) znamenaju financny kolaps statu a to potom likviduje socialne systemy(moznosti).

Ze je to realne sa mozu presvedcit ludia v Lotyssku, Madarsku - pokles dochodkov o 10%, prijmy statnych zamestnancov o 20%, zvysenie dani, tiez znizuje prijmy.

V kalifornii to tiez nieje ruzove. tam uz nepomoze ani zvysovanie dani.
http://ekonomika.sme.sk/c/4917006/kalifornia-vyhlasila-stav-financnej-nudze.html


Guvernér musí znížiť o miliardy dolárov výdavky v zdravotníctve, vzdelávaní a v sociálnej sfére. Návrhy, aby zvýšil dane (http://www.sme.sk/storm/itextg.asp?idh=4308590&ids=6), alebo aby urobil nejaké kozmetické úpravy rozpočtu, odmietol. Už v stredu (1.7.) odišlo na nútené neplatené voľno 200.000 štátnych zamestnancov. Tri dni v mesiaci budú odteraz zostávať doma. Štát začne plniť niektoré svoje finančné povinnosti dlžobnými úpismi.
mona091
02.07.09,10:58
II.p., nevýhody

- neexistuje žiadny princíp solidarity. Občania s nízkym príjmom (čiastočne invalidný, invalidný, ) budú mať nižšie dôchodky. Nebudú sa týmto skupinám občanov umelo zvyšovať dôchodky ako v prípade I. piliera.
- hodnota nasporených peňazí na dôchodkovom sporiacom účte a výška výnosov je závislá od vývoja na finančných trhoch a ich turbulenciách.
minimálny dôchodok v životnej poisťovni, ktorý si musí sporiteľ kúpiť od poisťovne v čase odchodu do dôchodku, však musí predstavovať minimálne 0,6-násobok sumy životného minima.
- poplatky za vedenie účtu, poplatok za správu fondu, depozitársky poplatok môžu byť vyššie ako výnosy z investovania DSS. Teoreticky sa môže stať, že v čase odchodu do dôchodku, budete mať na vašom účte menej ako ste tam vložili.
- DSS - negarantuje priemernú výnosnosť, resp. môže dosiahnúť aj stratu.
Existuje 19% daň z výnosov. Platí ju síce DDS za majiteľov účtov, avšak v konečnom dôsledku je o túto hodnotu ukrátený sporiteľ dôchodkového účtu.
- poplatky DSS sa strhávajú raz mesačne a DSS ich účtuje aj vtedy, ak ste napríklad nezamestnaný a na osobný dôchodkový účet práve neprispievate.
poplatok platíte aj Sociálnej poisťovni, ktorá si za prevod polovičnej časti odvodu na starobné poistenie do dôchodkovej správcovskej spoločnosti účtuje 0,5 % z každého odvodu príspevku.
- ak si v novom systéme nebudete sporiť aspoň 10 rokov (stanete sa práceneschopným, nezamestnaným alebo vycestujete natrvalo do zahraničia, smrť) dôchodok z tohto druhého piliera nedostanete, peniaze na vašom osobnom účte sa budú ďalej zhodnocovať a zdedia ich až vaši pozostalí po vašej smrti
- zákon o starobnom dôchodkovom sporení však nestanovuje minimálnu hranicu zhodnotenia majetku v dôchodkovom fonde.
duves
02.07.09,11:12
II.p., nevýhody

- neexistuje žiadny princíp solidarity. Občania s nízkym príjmom (čiastočne invalidný, invalidný, ) budú mať nižšie dôchodky. Nebudú sa týmto skupinám občanov umelo zvyšovať dôchodky ako v prípade I. piliera.
- hodnota nasporených peňazí na dôchodkovom sporiacom účte a výška výnosov je závislá od vývoja na finančných trhoch a ich turbulenciách.
minimálny dôchodok v životnej poisťovni, ktorý si musí sporiteľ kúpiť od poisťovne v čase odchodu do dôchodku, však musí predstavovať minimálne 0,6-násobok sumy životného minima.
- poplatky za vedenie účtu, poplatok za správu fondu, depozitársky poplatok môžu byť vyššie ako výnosy z investovania DSS. Teoreticky sa môže stať, že v čase odchodu do dôchodku, budete mať na vašom účte menej ako ste tam vložili.
- DSS - negarantuje priemernú výnosnosť, resp. môže dosiahnúť aj stratu.
Existuje 19% daň z výnosov. Platí ju síce DDS za majiteľov účtov, avšak v konečnom dôsledku je o túto hodnotu ukrátený sporiteľ dôchodkového účtu.
- poplatky DSS sa strhávajú raz mesačne a DSS ich účtuje aj vtedy, ak ste napríklad nezamestnaný a na osobný dôchodkový účet práve neprispievate.
poplatok platíte aj Sociálnej poisťovni, ktorá si za prevod polovičnej časti odvodu na starobné poistenie do dôchodkovej správcovskej spoločnosti účtuje 0,5 % z každého odvodu príspevku.
- ak si v novom systéme nebudete sporiť aspoň 10 rokov (stanete sa práceneschopným, nezamestnaným alebo vycestujete natrvalo do zahraničia, smrť) dôchodok z tohto druhého piliera nedostanete, peniaze na vašom osobnom účte sa budú ďalej zhodnocovať a zdedia ich až vaši pozostalí po vašej smrti
- zákon o starobnom dôchodkovom sporení však nestanovuje minimálnu hranicu zhodnotenia majetku v dôchodkovom fonde.
Mona, o 20 - 30 rokov bude SP vyplacat dochodky tak na urovni životneho minima. Na viac nebudu zdroje.
mona091
02.07.09,11:23
I.p., Nevýhody

- peniaze sa neukladajú do budúcnosti (nesporia sa na účte sporiteľa) na individuálny účet sporiteľa ale používajú sa na výplatu dôchodkov súčasným dôchodcom.
- výška dôchodku je veľmi závislá od budúcich príjmov ŠR a rozhodnutia vlády. Ak nebudú peniaze v štátnom rozpočte na dôchodky, musí si štát požičať peniaze z externých zdrojov, čím sa zvyšuje zadĺženosť krajiny.
výška dôchodku je veľmi naviazaná na výšku aktuálnej dôchodkovej hodnoty v čase požiadania o starobných dôchodok. Tento ukazovateľ (aktuálnu dôchodkovú hodnotu) stanovuje a odsúhlasuje vláda na nasledujúce obdobie.
- V prvom pilieri má nárok na nejaký druh odškodnenia len životný partner, v podobe vdovského, vdoveckého alebo sirotského dôchodku na určité obdobie.
prakticky neexistuje žiadna priebežná kontrola stavu nároku na dôchodok v jednotlivých rokoch, resp. hodnoty dôchodku. Taktiež sa komplikovane overuje počet odpracovaných rokov, náhradné doby za predchádzajúce obdobie sporiteľa.


v prípade, ze stat nebude mat peniaze,
nieco malo stat bude platit stale, a viacej dostane ten z I.p., ako ten, co bude mat nieco aj z II.p.
mona091
02.07.09,11:27
I.p., Výhody

- doživotné vyplácanie dôchodku, resp. dočasné pre starobné, predčasné starobné, vdovské a vdovecké penzie.
- štát upravuje percentuálne výšku už pridelených dôchodkov (valorizuje) v závislosti od vývoja inflácie a rastu priemernej nominálnej mzdy v krajine vždy k 1.7. kalendárneho roka. Zmenu však musí schváliť parlament.
Vzorec valorizácie dôchodkov zo Sociálnej poisťovne:
% zvýšenia dôchodkov = (M + C) / 2 x 100
kde:
M = medziročný index rastu miezd
C = medziročný index rastu cien.

- je predpoklad, že nominálna mzda bude len narastať, minimálne o inflačné kritérium. (tak tomu bolo za posledných 50 rokov). Hodnota rastu priemernej nominálnej mzdy sa prejavuje do aktuálnej dôchodkovej hodnoty, ktorá sa každý rok upravuje (štátom) a prepočítava výšku dôchodku pre tých občanov, ktorí požiadajú v predmetnom roku o dôchodok.
- predpoklad, že tu bude Sociálna poisťovňa o 30 rokov je o niečo vyššia ako existencia dôchodcovských správcovských spoločností. Štát má zo zákona povinnosť vyplácať dôchodcom dôchodky.
- Sociálna poisťovňa je chránená štátom a na vyplatenie dôchodkov si musí štát nájsť finančné prostriedky aj keby si ich mal draho požičať.
zásluhovosť, solidarita - dobre zarábajúci dostanú vysoké dôchodky, zle zarábajúci menej.
veľmi nízke dôchodky sa umelo zvyšujú, veľmi vysoké dôchodky sa umelo znižujú.
- podľa zákona sa dôchodky zvýšia, ak sa podľa údajov vykázaných Štatistickým úradom SR zvýšili životné náklady aspoň o 10 % alebo priemerná mzda aspoň o 5 % a to najskôr po uplynutí 3 mesiacov od predchádzajúceho zvýšenia dôchodkov.
mona091
02.07.09,11:31
II.p., Výhody

- diverzifikácia rizika, resp. rozloženie rizika investície, sporenia na dôchodok do 2 možností.
možnosť čerpať dôchodok už po 10 rokoch sporenia.
peniaze sa môžu zhodnocovať v závislosti od stratégie investovania DSS a výberu správneho investičného fondu podľa preferencie postoja k riziku sporiteľa. (konzervatívny, vyvážený a rastový fond).
- účty DSS vedie depozitár, banka na území SR, ktorá by nemala byť spriaznená s DSS.
- činnosť DSS podlieha 5 násobnej kontrole - Úrad pre finančný trh, depozitár, nezávislý audit, klient a vnútorná kontrola spoločnosti.
- štát v zásade reguluje výšku výnosov. DSS ktorá by pri porovnaní výnosnosti fondov výrazne zaostávala za priemerom ostatných DSS, tá DSS musí rozdiel výnosov doplatiť z vlastného.
- v prípade nezákonného postupu DSS alebo depozitára nahradí klientom škodu Sociálna poisťovňa z Rezervného fondu solidarity podľa pravidiel stanovených v zákone. POZOR-NEMYLIT SI SO STRATOU, VYPLYVAJUCOU Z INVESTOVANIA,
- klient v DSS si môže vybrať, akým spôsobom chce úspory dostávať. V zákone má len povinnosť dostať doživotný dôchodok vo výške 0,6-násobku životného minima.
- za zvyšok peňazí, teda 40% hodnoty nasporenej sumy na dôchodkovom účte DSS si sporiteľ buď kúpi doživotnú penziu, alebo časovo obmedzenú penziu. V druhom prípade si bude vlastne akoby postupne vyberať peniaze z účtu počas presne stanovenej doby. A keďže najkratšia doba je mesiac, môže si vlastne všetky nasporené peniaze po zakúpení štátom požadovaného minimálneho dôchodku - vybrať naraz.
- úspory z DSS v prípade smrti sporiteľa môže získať aj iný dedič - napríklad rodič, deti či iný určený blízky človek.
- zásluhovosť systému, čím viac budete zarábať, tým vyššie odvody budete platiť a tým viac si budete mesačne sporiť na vašom účte v DSS.
- podobný systém II piliera existuje aj v iných krajinách napríklad v Austrálii, v Chile, v Poľsku, v Maďarsku a pobaltských krajinách.
- ak sporiteľ splnil nárok na poberanie dôchodku z II. piliera a pokiaľ klient dôchodok nepoberal a má svoje prostriedky na osobnom dôchodkovom účte v DSS, je ich dedenie možné.
mona091
02.07.09,11:33
moje rozhodnutie ovplyvnilo to, ze sa mam rada (som sebec), dedenie ma az tak nezaujima, dedicov zabezpecim inac,

a hlavne, mam rada svojich rodicov, ktori si zasluzia ovela viac
slimak
02.07.09,12:31
Nevyhody I a II.piliera vidim v tom, ze su regulovane, nastavene, plne ovplyvnitelne statotom - politikmi, bezcharakternymi sebcami a zlodejmi.
Myslim, ze budem mat zase suhlas s prispevkom a neocakavam protirecenie(vcera som pozeral TV, viem menovat). 35 rokov je dlha doba , asi sa to velmi nezmeni.


Sociálna poisťovňa je chránená štátom a na vyplatenie dôchodkov si musí štát nájsť finančné prostriedky aj keby si ich mal draho požičať.
Tu sa mylis, nemusi. Staci ak jej uz nik nepozicia. Pr. Slovensko nesplaca istinu(na tu si vzdy poziciava - vydava dalsie dlhopisy) svojho dlhu. Dokonca nesplaca ani urok. Mame dlhovu sluzbu - urad ktory pomaha zabezpecovat likviditu statu, ak uz dane nestacia. Urok mas zapocitany vo vydavkoch statneho rozpoctu. Ale aky mame deficit? Odhadujem vacsi ako je ten urok. To znamena ze sa zadlzujeme viac.

Vyssie spomenute krajiny uz prekrocili hranicu, ked im uz nik nechce pozicat, resp. za likvidacny urok. Preco pristupili k nepopularnym opatreniam, lebo to bolo podmienkou od veritela(mozno posledneho), resp. u kalifornii nemaju na vyber.

Aj ja som sebec, ale nie som zastancom po nas potopa.
duves
02.07.09,12:34
slimak
02.07.09,14:39
Počet vystúpených sporiteľov z 2. piliera neustále rastie. V priebehu 24 hodín ich počet stúpol o niekoľko tisíc. Sociálna poisťovňa (SP) eviduje k dnešnému dňu 40.155 vystúpených a 10.662 nových sporiteľov. TASR o tom informoval hovorca SP Peter Višváder.



Okrem toho bol aktualizovaný odhad efektu otvorenia 2.piliera na príjmy verejnej správy. V rozpočte ako aj februárovej prognóze sa odhadoval čistý výstup 140 000 sporiteľov (výstup 150 000 a vstup 10 000), pričom v čase prípravy odhadu pre Výbor IFP (dňa 19.6.2009) odhadoval čistý výstup na úrovni 14 200 sporiteľov (výstup 23 500 a vstup 9 300). Celkový dopad otvorenia 2.piliera sa v porovnaní s pôvodnými predpokladmi v sume 302 mil. Eur znížil o 257,4 mil. Eur na úroveň 44,3 mil. Eur. Aktuálne údaje naznačujú, že čistý efekt otvorenia 2.piliera bude nakoniec o niečo vyšší (údaj zo dňa 2.7.2009 čistý výstup 29 493 poistencov) ako bol odhad IFP v čase konania Výboru, čo predstavuje pozitívne riziko pre rozpočet oproti zverejnenej prognóze v sume približne 29 mil. Eur.

Prvy text je zo Sme, druhy z prognozi danovych prijmov MF. Snad sa spominanych 50 000 ludi spravne rozhodlo. Dovidenia o rok.:)
mona091
02.07.09,15:43
masove ovplyvnovanie je historickym javom,
mnohi robia rozhodnutia, ale vobec nerozumeju hlavnym principom,

socialny a dochodkovy system je nutne menit z roznych dovodov,

dss v tom zohravaju dolezitu ulohu, v niektorych statoch, ako som uz inde spominala, dss davaju aj rozne garancie, co je myslim velmi dolezite,
u nas vsak dnes akakolvek garancia chyba, je to iba ciste investovanie,

- po novom uz by sa riziko malo znizit, takze konecne by to nemalo byt iba typicke investovanie
mona091
03.07.09,05:42
z dnesnej ludovej tlace, citujem:


"Správcovia penzijných fondov odpredali takmer všetky akcie, aby sa vyhli riziku, že budú musieť doplácať sporiteľom z vlastného majetku. Tým ľudia prišli o možné výnosy z akcií v čase ich rastu."
- o ake mozne vynosy ludia prisli? Ved predsa ak by sa dosiahli vynosy, DSS by nemuseli nic doplacat. Alebo si nie su iste tymi vynosami? Tak bud budem tvrdit, ze vynosy budu a nezbavovat sa akcii, alebo ked si tym nie som isty, tak netvrdit, ze vynosy sa dostavia. Inak je to schizofrenia.
--------
"Sporitelia sa tak musia zmieriť s tým, že nemôžu rátať s vyššími výnosmi. Vláda za to ponúka istotu, že z toho, čo pošlú do druhého piliera, aspoň nič nestratia."
- pokial sa nemylim, tak cely ten druhy pilier sa nazyva sporenie na dochdok. Teda ide o sporenie a nie o investovanie. Cielom sporenia je dosiahnut sumu vlozenych prostriedkov plus nejaky vynos. Cielom sporenia nie su vysoke vynosy - tie patria do sfery investovania. Ak teda mame pilier na sporenie, nechcime od neho vynosy (resp. mozne straty) typicke pre investovanie.
------
Ma clovek riskovat svoju starobu, 40 rokov setrit s moznostou, ze sa na stare kolena stane obetou ekonomickeho cyklu? Ak chce investovat, nech si sam kupuje akcie, pripadne nech investuje do investicnych fondov ak sa v akciach nevyzna. Nech to ale robia ludia z uspor, nie z povinnych odvodov. Inak je to povinne investovanie, teda hazardna hra nie nepodobna rulete. "
duves
03.07.09,05:58
z dnesnej ludovej tlace, citujem:


"Správcovia penzijných fondov odpredali takmer všetky akcie, aby sa vyhli riziku, že budú musieť doplácať sporiteľom z vlastného majetku. Tým ľudia prišli o možné výnosy z akcií v čase ich rastu."
- o ake mozne vynosy ludia prisli? Ved predsa ak by sa dosiahli vynosy, DSS by nemuseli nic doplacat. Alebo si nie su iste tymi vynosami? Tak bud budem tvrdit, ze vynosy budu a nezbavovat sa akcii, alebo ked si tym nie som isty, tak netvrdit, ze vynosy sa dostavia. Inak je to schizofrenia.
--------
"Sporitelia sa tak musia zmieriť s tým, že nemôžu rátať s vyššími výnosmi. Vláda za to ponúka istotu, že z toho, čo pošlú do druhého piliera, aspoň nič nestratia."
- pokial sa nemylim, tak cely ten druhy pilier sa nazyva sporenie na dochdok. Teda ide o sporenie a nie o investovanie. Cielom sporenia je dosiahnut sumu vlozenych prostriedkov plus nejaky vynos. Cielom sporenia nie su vysoke vynosy - tie patria do sfery investovania. Ak teda mame pilier na sporenie, nechcime od neho vynosy (resp. mozne straty) typicke pre investovanie.
------
Ma clovek riskovat svoju starobu, 40 rokov setrit s moznostou, ze sa na stare kolena stane obetou ekonomickeho cyklu? Ak chce investovat, nech si sam kupuje akcie, pripadne nech investuje do investicnych fondov ak sa v akciach nevyzna. Nech to ale robia ludia z uspor, nie z povinnych odvodov. Inak je to povinne investovanie, teda hazardna hra nie nepodobna rulete. "
S tym suhlasim. Koncepcia mala byt hlavne v tom, že mali byť výlučne konzervatívne fondy. Dôchodok je tak vážna vec, že tam je akékolvek riziko neprijatelne. A mali byť garancie. Minimalne v tom, že vklady mali byť ručene štátom na 100%.
Napokon, to nie je nova vec, čo uvadzaš. DSS sa začali zbavovať akcii pri rastových/vyvážených fondoch dávnejšie.
duves
03.07.09,07:59
ROBIN111
03.07.09,22:55
z dnesnej ludovej tlace, citujem:


"Správcovia penzijných fondov odpredali takmer všetky akcie, aby sa vyhli riziku, že budú musieť doplácať sporiteľom z vlastného majetku. Tým ľudia prišli o možné výnosy z akcií v čase ich rastu."
- o ake mozne vynosy ludia prisli? Ved predsa ak by sa dosiahli vynosy, DSS by nemuseli nic doplacat. Alebo si nie su iste tymi vynosami? Tak bud budem tvrdit, ze vynosy budu a nezbavovat sa akcii, alebo ked si tym nie som isty, tak netvrdit, ze vynosy sa dostavia. Inak je to schizofrenia. Prišli o možné výnosy v budúcnosti, keď po recesií príde rast (myslené v dlhšom časovom horizonte). V poslednej novelizácií zákona sa stanovilo 6 mesačné porovnávacie obdobie, počas ktorého sa bude sledovať výkonnosť jednotlivých fondov. V prípade nákupu akcií je 6 mesačný horizont príliš krátky na to, aby v DSSke mohli zodpovedne zanalyzovať a predpovedať cenový vývoj danej akcie. Boli by to nákupy príliš rizikové. Najmä v súčasnom období. Z toho dôvodu to nie je schizofrénia. Nik nemá vešteckú guľu, aby odhadol čo bude o pol roka. Pri investovaní na akciových trhoch platí, že čím je dlhší investičný horizont, tým je riziko straty menšie. Preto aj tvrdenie v tom článku, že: "...prišli o možné výnosy z akcií v čase ich rastu" podľa môjho názoru správne.




"Sporitelia sa tak musia zmieriť s tým, že nemôžu rátať s vyššími výnosmi. Vláda za to ponúka istotu, že z toho, čo pošlú do druhého piliera, aspoň nič nestratia."
- pokial sa nemylim, tak cely ten druhy pilier sa nazyva sporenie na dochdok. Teda ide o sporenie a nie o investovanie. Cielom sporenia je dosiahnut sumu vlozenych prostriedkov plus nejaky vynos. Cielom sporenia nie su vysoke vynosy - tie patria do sfery investovania. Ak teda mame pilier na sporenie, nechcime od neho vynosy (resp. mozne straty) typicke pre investovanie.Účastníci druhého piliera sú síce označovaní ako sporitelia, v skutočnosti sú investormi, pretože ich peniaze sú investované na peňažných, dlhopisových, akciových a iných trhoch, ktoré môžu rásť, ale aj klesať.


Ma clovek riskovat svoju starobu, 40 rokov setrit s moznostou, ze sa na stare kolena stane obetou ekonomickeho cyklu? Ak chce investovat, nech si sam kupuje akcie, pripadne nech investuje do investicnych fondov ak sa v akciach nevyzna. Nech to ale robia ludia z uspor, nie z povinnych odvodov. Inak je to povinne investovanie, teda hazardna hra nie nepodobna rulete. "Aby sa človek ku koncu obdobia sporenia nestal obeťou ekonomického cyklu rieši zákon v paragrafe 92. Po dovŕšení 47. roku nesmie byť sporiteľ v rastovom fonde a po dovŕšení 55. roku musí byť v konzervatívnom fonde. Konzervatívny fond neinvestuje do akcií, takže riziko veľkých výkyvov nehrozí.


------

Inak ja nie som zástancom deštrukcie druhého piliera, čo sa týka investovania mojich peňazí. Vstúpil som doňho za určitých podmienok, som si vedomý rizík spojených s investovaním vo fonde, ktorý som si vybral (vyvážený). Preto s poslednou úpravou zákona v tomto smere absolútne nesúhlasím.
ROBIN111
04.07.09,11:03
Od zaciatku som v konzervativnom a urobil som dobre, za takmer 4 a pol roka je vynos 16%. Pomaly dalej zajdes. Rastove a vyvažene padli riadne.Po zarátaní inflácie sa ten výnos pohybuje okolo nuly.
duves
04.07.09,14:39
Po zarátaní inflácie sa ten výnos pohybuje okolo nuly.
8%, alebo 9% výnosy nebudu mať dochodkove fondy nikdy.
ROBIN111
04.07.09,17:05
8%, alebo 9% výnosy nebudu mať dochodkove fondy nikdy.Súhlasím. Možno sa v budúcnosti vyskytnú roky s obzvlášť priaznivým zhodnotením, ale tiež si myslím, že v priemere to bude menej.
zuzanakovacova5
05.07.09,11:57
Moja mama ma dilemu tiez ohladne vystupenia ci nevystupenia. Ma 49 rokov a do dochodku si bude v DSS sporit 12 rokov. Plat ma sice staly ale urcite je mensi ako priemerna mzda.
Nepride tak o peniaze co uz v DSS-ke nasporene ma ?
Prosim poradte.
Moc dakujem.