Dank
30.07.05,09:46
Ahojte. Po veľmi náročnom pracovnom týždni som vyšla dnes ráno do záhradky a zistila som, že sa mi urodila fazuľka. Máte nejaké jednoduché recepty, ako ju zavariť? Ďakujem !
durisovad
30.07.05,09:25
So zavaranim dobre skusenosti nemam, ale fazulku mrazim. Jej priprava je potom velmi rychla a jednoducha.
kukučka
30.07.05,11:35
Sú dve možnosti:
Slaná: celú či pokrájanú fazuľku uvaríme v slanej vode, ocedíme, naložíme do fliaš a zalejeme nálevom, v ktorom sa varili /podľa chuti môžeme ešte pridať soľ/. Sterilizujeme najmenej pol hodiny pri 100 st C, druhý, alebo tretí deň sterilizáciu opakujeme, môžeme sterilizovať aj v tlakovom hrnci.
Jednoduchší je druhý spôsob. Do nálevu pridáme ocot, prevaríme a zalejeme fazuľku, stačí jedna sterilizácia. Na liter nálevu 1 dcl octu.
Vlastne viem aj tretí :D Pripravíme nový nálev a zalejeme už v slanej vode uvarenú fazuľku. Sterilizujeme 15min/80st
Nálev kyslý: uvaríme 2 l vody, 40 gramov soli, 3,5 dcl octu.
Nálev sladkokyslý: 1 l vody, 0,3 dcl octu, 8 dg cukru, soľ
Môžeme pridať peper, bobkový list, saturejka, kôpor, alebo trošku tymiánu.
Ja ju robím na slano, koreniny som ešte neskúšala, teraz som to vyčítala z múdrej knižky :p
lenkak
31.07.05,09:23
My ju zvykneme nechať usušiť, potom rozlúskame a odložíme do vrecúšok a potom robíme z nej polievočky.
A niekedy zavárame ako Kukučkin prvý spôsob na slano.
durisovad
31.07.05,09:33
Aj ja som zavarala do slaneho nalevu, sterilitovala som tiez dva razy. Par mesiacov vydrzala, ale ked som pohar otvorila asi po pol roku, to si neviete predstavit ten puch........
Tak som sa zapovedala, ze viac nie, od tych cias len mrazim.
pyton
31.07.05,10:02
Podľa mňa ani mrazená dlho nevydrží, potom chytí zas taký chladničkový pach a už jednoducho nie je dobrá.
Paula
31.07.05,10:22
Keď som mrazila, tak som fazuľku (i karfiol) najprv hodila na 15 sekúnd do vriacej vody s pár kvapkami citrónovej šťavy. Potom hneď ochladila v studenej. Zachovala si pôvodnú farbu. S nabraním chladničkového pachu som nemala problém, všetko som ukladala do krabičiek (aj mäso) do mrazničky určených. :)
ondrejvla
31.07.05,12:36
Keď som mrazila, tak som fazuľku (i karfiol) najprv hodila na 15 sekúnd do vriacej vody s pár kvapkami citrónovej šťavy. Potom hneď ochladila v studenej. Zachovala si pôvodnú farbu. S nabraním chladničkového pachu som nemala problém, všetko som ukladala do krabičiek (aj mäso) do mrazničky určených. :)
Paula, ja tiež obáram fazuľku, prudko schladím cez sitko a dám do mrazničkových nádobiek zamraziť. Ničím nenapáchne, a takto robím aj hríby, karfiol. Čučoriedky a drobné ovocie tiež mrazím v krabičkách, najskôr ich prudko zamrazím na plechu, dám ich do nádobiek od Ramy, dobre uzavriem a ešte zabalím do mikroténového vrecúška. Tento rok sa mi z niektorých poodliepali nálepky, tak sme mali tajomné ovocie, lebo som nevedela, čo sú čierne maliny, čo čierne ríbezle a čo čučoriedky. Ale ani nám to nevadilo, muselo sa zjesť to, čo sa rozmrazilo.
Paula
31.07.05,12:43
Aby sa čo najviac využil priestor v mrazničke, je dobré na "zabalenie" použiť obaly z mlieka alebo z džúsov (do vnútra dať mikr.sáčok prípadne). Neostanú nevyužité medzery tak, ako pri oblých tvaroch obalov.
kukučka
31.07.05,12:54
Aj ja som zavarala do slaneho nalevu, sterilitovala som tiez dva razy. Par mesiacov vydrzala, ale ked som pohar otvorila asi po pol roku, to si neviete predstavit ten puch........
Tak som sa zapovedala, ze viac nie, od tych cias len mrazim.
Kvapni do toho slaného nálevu trolinku octu, tento rok sa Ti isto podarí, veď opakovanie matka múdrosti. Nie si sama, komu sa niečo nepodarilo :rolleyes:
lenkak
31.07.05,17:11
Moja mamina si minulý rok zamrazila hríby, tak to dopadlo že celá mraznička bola napáchnutá hríbovou vôňou, všeti boli spokojní, len ja keď som otvorila mrazničku, taká hríbová facka ma vždy ovalila, ja som odvtedy o hríboch ani počuť nechcela.
Tento rok mi ani nechcela povedať, že má mrazené hríby ale už to má OK. Už žiadne facky.
Paula
31.07.05,19:29
Tak, tak veru...aj ryby môžu byť dlhodobo.... keď sa dobre zabalia :)
Bionda
01.08.05,09:06
ja zas veľmi si chválim tégliky od zmrzlín tie oválne ... a naozaj aj dreň ovocná aj ovocie.. je zamrazené super a nenapáchne a ani sa nevykydne v mrazáku!
Bionda
01.08.05,09:16
A ešte by som sa chcela podeliť o dobrý recept na zaváranie... ak vám zostane melón červený event, ak sa stane, že nie je dobre zrelý.. nakrájate ho aj so šupou na obdlžničky , dáte do pohára a nálev ako na uhorky.... jedla som a musím povedať... že je to dobručké ..... budem rada, ak poviete vlastné dojmy...
janaGT
01.08.05,09:17
A ešte by som sa chcela podeliť o dobrý recept na zaváranie... ak vám zostane melón červený event, ak sa stane, že nie je dobre zrelý.. nakrájate ho aj so šupou na obdlžničky , dáte do pohára a nálev ako na uhorky.... jedla som a musím povedať... že je to dobručké ..... budem rada, ak poviete vlastné dojmy...
a nie je to potom kyslé?
Bionda
01.08.05,09:22
a nie je to potom kyslé?Jani, veď práve to nahradí uhorky a kyslú prílohu a aj šupa sa je ...
ondrejvla
01.08.05,09:24
A ešte by som sa chcela podeliť o dobrý recept na zaváranie... ak vám zostane melón červený event, ak sa stane, že nie je dobre zrelý.. nakrájate ho aj so šupou na obdlžničky , dáte do pohára a nálev ako na uhorky.... jedla som a musím povedať... že je to dobručké ..... budem rada, ak poviete vlastné dojmy...
To vážne? - alebo nás skúšaš? Melón nakyslo? no ak je to tak, tak to vyskúšam, ja milujem kyslé zaváraniny!
A aj fazuľku som robievala ako uhorky, pár kvapiek oleja navrch, zasterilizovať a ako príloha k mäsu, mňam! Ale keď ma prepadla chuť na kyslé, tak som fľaštičku fazuľky zjedla ako zákusok.
Bionda
01.08.05,10:23
To vážne? - alebo nás skúšaš? Melón nakyslo? no ak je to tak, tak to vyskúšam, ja milujem kyslé zaváraniny!
A aj fazuľku som robievala ako uhorky, pár kvapiek oleja navrch, zasterilizovať a ako príloha k mäsu, mňam! Ale keď ma prepadla chuť na kyslé, tak som fľaštičku fazuľky zjedla ako zákusok.Vlasti,
vôbec to nie je sranda a úplne vážne, je to veľmi starý recept. Tiež som dlho odmietala a dnes viem, že tá kombinácia nasladlého melóna a nálevu na uhorky... hmmmm.. myslím, že poviete, že lepšie ako uhorky ...
Bubika
01.08.05,11:46
..... tá kombinácia nasladlého melóna a nálevu na uhorky... hmmmm.. myslím, že poviete, že lepšie ako uhorky ...
tak to musim tiez vyskusat..... kysle zavaraniny, to je moje