rozum
10.07.09,23:24
Ahoj som tu nová a ďakujem že sú tu ľudia pre ľudí.Chcem vedieť či si mám v prípade že som bola s malým na operáciu zobrať dovolenku alebo očr.neviem sa rozhodnúť.ĎAKUJEM:confused:
Tweety
11.07.09,05:45
Ahoj som tu nová a ďakujem že sú tu ľudia pre ľudí.Chcem vedieť či si mám v prípade že som bola s malým na operáciu zobrať dovolenku alebo očr.neviem sa rozhodnúť.ĎAKUJEM:confused:
Máš nárok aj na ošetrovné, ale to je v peniažkoch možno menej ako je tvoja priemerka za dovolenku ( záleží od výšky mzdy). Ak si chceš dovolenku ponechať, tak čerpaj ošetrovné. Je to na tvojom rozhodnutí.
tutiola
11.07.09,09:33
Je to nielen o peniazoch. OČR je limitovaná. V roku máš nárok na jej čerpanie na seba 7 dní a neviem ,myslím, že tiež 7 dní na dieťa a samozreejme prídeš aj o časť peňazi. Dovolenka - ak počítaš s čerpaním dovolenky na oddych, budeš jej mať dosť? Ak jej budeš mať málo, PN ti nepomôže, lebo v tom čase musíš sedieť doma. Nie je to ľahké rozhodovanie. Môj názor - čerpám to, na čo mám práve nárok. Naučila som sa nebrať dovolenku na marodovanie, lebo do konca roka je ešte ďaleko a jeden nikdy nevie čo všetko sa pritrafí.
JarkaL
11.07.09,09:40
Závisí to aj od počtu dní, čo si nebola v práci. Za prvé 3 dni je OČR nižšia ako za ďalšie dni, takže pokiaľ sú to napr. len 2 dni, naozaj sa to finančne neoplatí.
Ospravedlňujem sa, poplietla som si to s PN, pozri príspevok č.9. Ďakujem za opravu, Veronika.
Beella
11.07.09,09:46
Je to nielen o peniazoch. OČR je limitovaná. V roku máš nárok na jej čerpanie na seba 7 dní a neviem ,myslím, že tiež 7 dní na dieťa a samozreejme prídeš aj o časť peňazi. Dovolenka - ak počítaš s čerpaním dovolenky na oddych, budeš jej mať dosť? Ak jej budeš mať málo, PN ti nepomôže, lebo v tom čase musíš sedieť doma. Nie je to ľahké rozhodovanie. Môj názor - čerpám to, na čo mám práve nárok. Naučila som sa nebrať dovolenku na marodovanie, lebo do konca roka je ešte ďaleko a jeden nikdy nevie čo všetko sa pritrafí.

Je to vskutku tak, že máme nárok na OČR takto limitovanú?? :eek: :eek: Práve mi hrozí v októbri OČR-ka s malým, ktorý má plánovanú operáciu - ale takmer trojtýždňová. Zamestnávateľa som informovala, ale neupozornil ma na nič podobné. Viem, že sú limitované do roka celodenné ošetrenie u lekára, ale aj toto .... Viete mi to prosím niekto ešte potvrdiť alebo vyvrátiť?
Zuziana
11.07.09,10:28
OČR limitovaná nie je. Iba ak v tom zmysle, že máš platených len 10 kalendárnych dní. Prepláca soc. poisťovňa. Od 11 dňa ti neplatí nik. Od 11. dňa sa ti prerušuje sociálne poistenie.
Beella
11.07.09,11:26
OČR limitovaná nie je. Iba ak v tom zmysle, že máš platených len 10 kalendárnych dní. Prepláca soc. poisťovňa. Od 11 dňa ti neplatí nik. Od 11. dňa sa ti prerušuje sociálne poistenie.

Veľmi si ma nepotešila. Ale aspoň viem a môžem sa zariadiť ináč. Ďakujem.
Zuziana
11.07.09,12:13
Pokiaľ chceš mať zaplatené tak 10 dní OČR a potom dovolenka
veronikasad
11.07.09,15:58
Závisí to aj od počtu dní, čo si nebola v práci. Za prvé 3 dni je OČR nižšia ako za ďalšie dni, takže pokiaľ sú to napr. len 2 dni, naozaj sa to finančne neoplatí.
nesúhlasím, ošetrovné je od 1. dňa 55% denného vymeriavacieho základu
veronikasad
11.07.09,16:02
Je to nielen o peniazoch. OČR je limitovaná. V roku máš nárok na jej čerpanie na seba 7 dní a neviem ,myslím, že tiež 7 dní na dieťa a samozreejme prídeš aj o časť peňazi. Dovolenka - ak počítaš s čerpaním dovolenky na oddych, budeš jej mať dosť? Ak jej budeš mať málo, PN ti nepomôže, lebo v tom čase musíš sedieť doma. Nie je to ľahké rozhodovanie. Môj názor - čerpám to, na čo mám práve nárok. Naučila som sa nebrať dovolenku na marodovanie, lebo do konca roka je ešte ďaleko a jeden nikdy nevie čo všetko sa pritrafí.

Nesúhlasím, mýliš si ošetrovné s prekážkou v práci v zmysle § 141 Zákonníka práce - vyšetrenie a ošetrenie člena rodiny v zdr.zariadení.

Ošetrovné - v prípade ochorenia člena rodiny je možné čerpať aj niekoľkokrát v roku. Sociálna poisťovňa prepláca 55 % denného vymer. základu, max. po dobu 10 kal. dní, v každom novom prípade ochorenia.
renula4
11.07.09,17:24
Súhlasím s veronikasad, ošetrovné - v prípade ochorenia člena rodiny môže byť niekoľkokrát v roku maximálne 10 kalendárnych dní, v prípade infekčného ochorenia je to iná dĺžka. Určuje to lekár. Sociálna poisťovňa prepláca 55 % z denného vymeriavacieho základu. Vyšetrenie v zdr. zariad. - je max. 7 dní na seba a max. 7 dní na člena rodiny, klasické "P". Poskytuje sa na nevyhnutne potrebnom rozsahu. Musí tam lekár napísať či sa jedná o celodňové ošetrenie.
tutiola
11.07.09,18:33
Veronikasad a renula4 máte právdu a ja som sa mýlila a mrzí ma to. Tých 7 dni je pri klasickom "P".
brčko
11.07.09,18:45
Ešte sa dá kombinovať napr. P-čko, očr a dovolenka, ak sa dohodneš s detskou lekárkou na celodennom ošetrení/vyšetrení dieťaťa. Záleží od počtu dní, ktoré potrebuješ byť s dieťaťom doma.
rozum
12.07.09,14:23
AHOJTE ďakujem vám veľmi pekne za vaše rady a názory sú pre mňa prínosom. Mrzí ma že človek ktorý chodí do roboty má zviazané ruky v tom že keď je na PN,OčR dostane aj menší príjem. Ale toho koňa bijú ktorý ťahá.Horšie je na tom to že ako predavačka pokladníčka dostávam aj minimalnú mzdu zo 17nasť ročnou praxou v obchode.Krízu ma ten komu sa zíde na zastrašovanie zamestnancov.
Airam25
13.07.09,11:33
Nesúhlasím, mýliš si ošetrovné s prekážkou v práci v zmysle § 141 Zákonníka práce - vyšetrenie a ošetrenie člena rodiny v zdr.zariadení.

Ošetrovné - v prípade ochorenia člena rodiny je možné čerpať aj niekoľkokrát v roku. Sociálna poisťovňa prepláca 55 % denného vymer. základu, max. po dobu 10 kal. dní, v každom novom prípade ochorenia.


Chcem sa spýtať -môže byť zamestnancovi vyplatené ošetrenie člena rodiny 2x v jednom mesiaci ??? U zamestnavateľa nie je žiadna vnútorná smernica vzťahujúca sa na preplácanie vzhľadom na frekvenciu čerpania tohto plateného voľna.
Tweety
13.07.09,11:48
Chcem sa spýtať -môže byť zamestnancovi vyplatené ošetrenie člena rodiny 2x v jednom mesiaci ??? U zamestnavateľa nie je žiadna vnútorná smernica vzťahujúca sa na preplácanie vzhľadom na frekvenciu čerpania tohto plateného voľna.
Ak myslíš na § 141-ošetrenie, vyšetrenie, tak odpoveď je áno. Ak ošetrovné, ktoré prepláca SP, odpoveď je tiež áno.
Airam25
13.07.09,12:18
DAKUJEM za odpoved :-) Chcela som to poslat cez bodiky.Tema je však zle zaradená.
Tweety
13.07.09,17:33
DAKUJEM za odpoved :-) Chcela som to poslat cez bodiky.Tema je však zle zaradená.
Nevadí, niekedy nabudúce.:)