denimama
21.07.09,16:01
Zdravim vsetkych, prosim Vas, pomozte mi zistit, ako sa vola rastlina na prilozenych fotkach. Je polihava, ci popinava s oporou, kvitne tmavoruzovymi, lievikovitymi kvetmi a na zimu vraj musi dnu. Jediny rozkvitnuty kvet som nestihla odfotit, odpadol, na fotke su puky. Chcela by som vediet, ake ma tento kvet poziadavky na stanovisko a tak. Ospravedlnte horsiu kvalitu zaberov, k dispozicii bol iba mobil. Dakujem!!!
VieraHu
21.07.09,16:56
Podľa fotografie by to mohla byť Sundavilla, popínavá vždyzelená rastlina. V našich podmienkach sa pestuje v nádobách, v substráte na balkónové kvety. Vyžaduje slnečné alebo polotienisté miesto na balkóne alebo terase. Za dobrých podmienok kvitne bohato od jari do jesene. Zimu prekoná v svetlom priestore s teplotou minimálne 5 °C, optimálna teplota na prezimovanie je 10 až 12 °C, pri obmedzenej zálievke. Toto píšu v múdrych knihách. Moja vlastná skúsenosť je zlá, lebo aj keď som dodržala všetko čo sa tu píše, rastlina cez zimu zhodila všetky listy a na jar sa už neprebrala a vyschla. Mala som ju jeden rok a prikladám fotku pred tým, ako som ju odložila na zimu do chladnejšieho, svetlého priestoru.
denimama
23.07.09,09:22
Ahoj Vierka, velmi pekne Ti dakujem. Uz som pobrazdila po nasom i zahranicnom nete, vidim, ze najvacsi problem je prezimovanie. Treba uhodlat strih, teplotu a zalievku, predovsetkym asi treba poriadnu davku stastia:)
sondaw
27.07.09,13:44
Já bych řekla, že je to podle květů Aeschynanthus, kdysi jsem ji mívala

Tato exotická rostlina ve své domovině roste epifycky v korunách tropických stromů. Na svých převislých stoncích nese záplavu červeno-oranžových květů. Listy jsou drobné kožovité. Pokud se chceme těšit květy je nutno rostlinu v létě vydatně rosit a v zimě v období růstového klidu dodržet teplotu 13 - 18 ° C
VieraHu
27.07.09,21:09
Já bych řekla, že je to podle květů Aeschynanthus, kdysi jsem ji mívala

Tato exotická rostlina ve své domovině roste epifycky v korunách tropických stromů. Na svých převislých stoncích nese záplavu červeno-oranžových květů. Listy jsou drobné kožovité. Pokud se chceme těšit květy je nutno rostlinu v létě vydatně rosit a v zimě v období růstového klidu dodržet teplotu 13 - 18 ° C
Nie je to Aeschynanthus. Mám ho tiež doma.
alla66
01.08.09,13:08
Viete názov tejto ťahavej rastliny?...neviem názov.... chcem si nájsť na nete spôsob rozmnožovania a strihania, upravovania do tvaru... Ďakujem:)
JarkaL
01.08.09,13:21
Keď kvitne, má také biele kvietky? Nie som si istá, či to je ona.
alla66
01.08.09,13:23
Keď kvitne, má také biele kvietky? Nie som si istá, či to je ona.
Áno, kvitne na bielo...:)
JarkaL
01.08.09,13:35
Neviem, ako sa volá, ale roky to mala moja babka a ja som si ju z Východu tiež doniesla a mám ju v skalke. Na jar alebo na jeseň treba vyhrabkať s koreňom a zasadiť. Rastie to ako divé, stále z toho ostrihávam, aby to neprerástlo cez ostatné kvety. Neviem, či v týchto horúčavách by sa to dalo presadiť, asi skôr nie. Ale na jeseň Ti môžem poslať, ak chceš.
alla66
01.08.09,13:42
Práveže ju mám, na jar bola pekná zelená, kvitla, teraz je zospodu suchá..neviem, či sa prestriháva, hnojí..chcem si prečítať niečo bližšie o nej..preto ma zaujíma názov...mám ju od svokry, tiež nevie názov.
JarkaL
01.08.09,13:53
Aj moja je teraz taká suchšia zospodu, na jeseň ju zvyknem úplne ostrihať až ku koreňom. Nehnojím ju, mám ju v skalke a rastie ako divá.
alla66
01.08.09,14:29
Ak ju úplne zostriháš, na jar máš toľko lístkov ako si mala predtým?
Ešte som ju nestrihala:(
wagner
01.08.09,15:34
Ak ju úplne zostriháš, na jar máš toľko lístkov ako si mala predtým?
Ešte som ju nestrihala:(
Ja som ju tiež mala a neviem sa jej zbaviť. Na jeseň som ju zostrihala, nechala som len také kúsky a ona sa na jar rozrástla. Mala som jej plnú záhradku. Tak som ju na jeseň akože vytrhala, ale na jar sa objavila zas. Je to nezmar.
alla66
01.08.09,15:40
Ja som ju tiež mala a neviem sa jej zbaviť. Na jeseň som ju zostrihala, nechala som len také kúsky a ona sa na jar rozrástla. Mala som jej plnú záhradku. Tak som ju na jeseň akože vytrhala, ale na jar sa objavila zas. Je to nezmar.
Keby som vedela, ako sa starať a upravovať...bol by z nej pekný zamatový koberec, ktorý zabraňuje rastu zeline...
JarkaL
01.08.09,15:43
Len strihať tak, aby sa neplazila tam, kde nechceš...
wagner
01.08.09,15:45
Keby som vedela, ako sa starať a upravovať...bol by z nej pekný zamatový koberec, ktorý zabraňuje rastu zeline...
Lenže zelina a najmä pýr vyrastá pod ňou. Tiež som mala z toho pekné koberce. Nevyžaduje to žiadnu starostlivosť, keď je sucho poliať a zostrihávaním upravuješ tak, ako chceš. To je všetko. Žiadny problém s ňou nie je, len sa rýchlo rozrastá.
alla66
01.08.09,15:55
Lenže zelina a najmä pýr vyrastá pod ňou. Tiež som mala z toho pekné koberce. Nevyžaduje to žiadnu starostlivosť, keď je sucho poliať a zostrihávaním upravuješ tak, ako chceš. To je všetko. Žiadny problém s ňou nie je, len sa rýchlo rozrastá.
S pýrom máš pravdu:mee:... ako sa volá...nevieš ani približne?;)
aviator
01.08.09,17:03
Nie je to rožec - Cerastium?
Blankake
01.08.09,17:16
Nie je to rožec - Cerastium?
Tiež som na to myslela.

Vyzerá takto s kvetmi?
http://www.biolib.cz/IMG/GAL/31204.jpg
alla66
01.08.09,17:35
Blankake
01.08.09,17:39
kukučka
01.08.09,17:48
LesnáVíla
07.08.09,10:22
No ja som bola u sesternici po dlhej dobe na návšteve,a tam som si hneď všimla jeden kvietok,neviem ako sa volá,ale pripomína mi to čínsku ružu,len táto má obrovské kvety a je to ako krík,nové stonky vyháňa z koreňov. Viete mi poradiť ako sa to volá?Rastie jej to vonku pred domom.
JarkaL
07.08.09,10:51
To by som aj ja rada vedela. Ja mám tento kvet už niekoľko rokov a voláme ho "ten americký", lebo semienka nám doniesla jedna pani, keď sa vrátila z pobytu v Amerike, mali ho v záhrade jej domáci. Je veľmi pekný.
aviator
07.08.09,17:19
Je to druh Ibišteka, Hibiscus. Druh je asi mutabilis, ale može byť aj moscheutos. Treba sa mrknúť na google obrázky a urobiť si vlastný názor :D
Videl som na vystave v Tullne, o chvilu bude zas po rocku. Mali tam tuším aj cca dvojmetrové :eek:
Nachtigal
08.08.09,14:31
vyzerá to na ibištek, aj ja mám niečo také, existuje veľa druhov aj farieb a čínsku ružu mám plnú
Nachtigal
23.10.09,11:08
môj syn zasadil na jar kôstku z avokáda a toto je výsledok!
Žabinka
23.10.09,11:18
môj syn zasadil na jar kôstku z avokáda a toto je výsledok!
Gratulujem! Ja som to skúšala asi dva krát, a nič mi nevyšlo. :mee:
Ale z kôstok z ďatlí mám asi dvojmetrové palmy. :D
Nachtigal
23.10.09,11:29
Gratulujem! Ja som to skúšala asi dva krát, a nič mi nevyšlo. :mee:
Ale z kôstok z ďatlí mám asi dvojmetrové palmy. :D
palmy som sadila kedysi aj ja! Ale napadli mi ich tie puklice či ako sa to volá.
Môj syn mi povedal, že treba nechať kôstku najskôr vyschnúť a potom zasadiť.
wagner
23.10.09,12:57
Je toto kvetina, alebo burina? Rastie mi to na záhrade a neviem čo s tým. Vyhodiť?
beba13
23.10.09,14:56
No ja som bola u sesternici po dlhej dobe na návšteve,a tam som si hneď všimla jeden kvietok,neviem ako sa volá,ale pripomína mi to čínsku ružu,len táto má obrovské kvety a je to ako krík,nové stonky vyháňa z koreňov. Viete mi poradiť ako sa to volá?Rastie jej to vonku pred domom.
Vyzerá to na ibiš americký, má oveľa väčšie kvety ako náš ibiš, už asi 2-3 roky som ho videla na výstave v Nitre.
Valcake
23.10.09,23:49
Je toto kvetina, alebo burina? Rastie mi to na záhrade a neviem čo s tým. Vyhodiť?
Veď je to veľmi pekné a dekoratívne. Nepoznám čo to je, ale vyhodiť by bolo rozhodne škoda:eek:
wagner
24.10.09,16:44
Veď je to veľmi pekné a dekoratívne. Nepoznám čo to je, ale vyhodiť by bolo rozhodne škoda:eek:
Mám to zasadené na záhrade. Teraz neviem, či je to mrazu vdorné, alebo nie. Kto mi vie povedať viac?
Valcake
24.10.09,20:25
No, či je to mrazuvzdorné, alebo nie to neviem, ale snáď aviator by mohol pomôcť :confused: alebo zistíš to na budúci rok :eek:;):)
aviator
25.10.09,19:50
No, či je to mrazuvzdorné, alebo nie to neviem, ale snáď aviator by mohol pomôcť :confused: alebo zistíš to na budúci rok :eek:;):)
Ďakujem za dôveru :D . Už som to niekoľkokrát videl, ale nezapamätal som si názov. Myslím, že je to mrazuvzdorné.
Silvernola
26.10.09,04:15
wagner
26.10.09,11:05
http://www.garten.cz/a/cz/3645-hibiscus-moscheutos-scarlet-ibisek-bahenni/
Ale mne to vôbec nekvitlo, je to stále také zelené, ako je to na fotkách. Mne sa nezdá, že by to mal byť ten ibištek bahenný. No neviem, ja si názvy rastlín málokedy zapamätám.
JOSCH
29.10.09,11:29
Je to sandevila naozaj krasne vyrastie prezimuje aj na schodiskach vo vykurovanych bytoch.Potrebuje ale svetlo a netreba ju strihat. Vydel som aj v zltej farbe.Je to parada.
arizona
29.10.09,11:43
Je to sandevila naozaj krasne vyrastie prezimuje aj na schodiskach vo vykurovanych bytoch.Potrebuje ale svetlo a netreba ju strihat. Vydel som aj v zltej farbe.Je to parada.
Josch,
v tejto téme sa už spomínalo viacero rastlín.
Pri odpovedi používaj tlačítko "cituj " , aby bolo zreteľné, na ktorú otázku odpovedáš ;)
JOSCH
29.10.09,15:44
Josch,
v tejto téme sa už spomínalo viacero rastlín.
Pri odpovedi používaj tlačítko "cituj " , aby bolo zreteľné, na ktorú otázku odpovedáš ;)

Moja odpoved ( kusok vyzsie) sa tykala prvej otazky. Tak sory (musim sa stale ucit):mee:
wagner
29.10.09,15:55
Je to sandevila naozaj krasne vyrastie prezimuje aj na schodiskach vo vykurovanych bytoch.Potrebuje ale svetlo a netreba ju strihat. Vydel som aj v zltej farbe.Je to parada.
A je to mrazuvzdorné? Pretože to mám zasadené na záhrade - na otvorenom priestranstve.
wagner
29.10.09,16:03
Je to sandevila naozaj krasne vyrastie prezimuje aj na schodiskach vo vykurovanych bytoch.Potrebuje ale svetlo a netreba ju strihat. Vydel som aj v zltej farbe.Je to parada.
Keď som dala do google sandevilu, tak mi ponúkol iba sundavile a to mám. Ale ujo google nepozná sandevilu, žiaľ.
arizona
29.10.09,16:03
A je to mrazuvzdorné? Pretože to mám zasadené na záhrade - na otvorenom priestranstve.
wagner, ja mám pocit, že josch odpovedal na úplne prvú otázku v téme...:confused:
wagner
29.10.09,16:10
wagner, ja mám pocit, že josch odpovedal na úplne prvú otázku v téme...:confused:
Myslela som že odpovedal na môj dotaz. Máš pravdu, to je tak, keď niekto píše odpoveď a necituje. Ďakujem za upozornenie.
JOSCH
29.10.09,16:17
A je to mrazuvzdorné? Pretože to mám zasadené na záhrade - na otvorenom priestranstve.

Tak som trochen zazmatkoval sory.Ale mame doma aj ten ibisek v skalke uz asi 10 rokov je to krasny vankus v lete.
aviator
30.10.09,19:33
A je to mrazuvzdorné? Pretože to mám zasadené na záhrade - na otvorenom priestranstve.
Nepoznám názov, ale pestuje sa to bežne vonku. Len neviem, či to prezimuje, alebo vyrastie na jar /samo/ zo semien.
Valcake
30.10.09,23:51
Ja som sa tiež popozerala kade, tade, ale nenašla som to. No, ale hlavne že ako aviator, píše, vyrastie na jar zo semien.:)
Zdenka175
31.10.09,09:50
Chcela som sa poradiť. Dostala som kvety v takej plechovej nádobe. Pestujete niekto v niečom podobnom? Nemá to žiadne otvory. Ja to rozmýšľam presadiť do kvetináča a každé zvlášť. Chcela som sa spýtať na názvy kvetov. Poznám to červené je kalanchoa, potom dracéna, krotónovec strakatý a hypoestes zhora červené listy zdola zelené? Ďakujem
zena
31.10.09,12:30
Chcela som sa poradiť. Dostala som kvety v takej plechovej nádobe. Pestujete niekto v niečom podobnom? Nemá to žiadne otvory. Ja to rozmýšľam presadiť do kvetináča a každé zvlášť. Chcela som sa spýtať na názvy kvetov. Poznám to červené je kalanchoa, potom dracéna, krotónovec strakatý a hypoestes zhora červené listy zdola zelené? Ďakujem
Ta ruzova kvetinka je fitonia, je vela druhou, od zelenych az po ruzove s vyraznou zilnatinou. Odborne knihy pisu ze sa jej nedari velmi dobre v suchych teplych bytoch, no ja ju pestujem uz dlhe obdobie a myslim ze sa jej dobre dari....Potrebuje vysoku vlhkost vzduchu, takze ju sem tam orosim a to je vsetko :))) Inak asi by som Ti dala za pravdu a tuto kvetinovu kompoziiciu by som porozsadzala, tak kvetinky ovela lepsie vyniknu...
Zdenka175
01.11.09,13:13
Ta ruzova kvetinka je fitonia, je vela druhou, od zelenych az po ruzove s vyraznou zilnatinou. Odborne knihy pisu ze sa jej nedari velmi dobre v suchych teplych bytoch, no ja ju pestujem uz dlhe obdobie a myslim ze sa jej dobre dari....Potrebuje vysoku vlhkost vzduchu, takze ju sem tam orosim a to je vsetko :))) Inak asi by som Ti dala za pravdu a tuto kvetinovu kompoziiciu by som porozsadzala, tak kvetinky ovela lepsie vyniknu...
No hodila som názov fitonia do gogla a asi je to ona. Iste ich odsadím.
aviator
28.11.09,15:57
Je toto kvetina, alebo burina? Rastie mi to na záhrade a neviem čo s tým. Vyhodiť?
Príspevok 30, fotky sa neodcitovali :D
...melú pomaly, ale isto :D http://images.google.sk/images?q=euphorbia%20lathyris&oe=utf-8&rls=org.mozilla:sk:official&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&sa=N&hl=sk&tab=wi
vyzerá to tak, ta ňe?
wagner
28.11.09,17:20
Príspevok 30, fotky sa neodcitovali :D
...melú pomaly, ale isto :D http://images.google.sk/images?q=euphorbia%20lathyris&oe=utf-8&rls=org.mozilla:sk:official&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&sa=N&hl=sk&tab=wi
vyzerá to tak, ta ňe?
Ďakujem, je to ona. Už viem aspoň názov
truch
09.05.10,21:10
V záhrade nám rastie strom, momentálne je celý zakvitnutý,proste nádherný:):) Myslím,že by to mohla byť sakura,alebo niečo podobné.
Nepoznáte?? Po odkvitnutí má plody podobné čerešniam,len sú tvrdé ako kameň.
Silvernola
10.05.10,02:56
V záhrade nám rastie strom, momentálne je celý zakvitnutý,proste nádherný:):) Myslím,že by to mohla byť sakura,alebo niečo podobné.
Nepoznáte?? Po odkvitnutí má plody podobné čerešniam,len sú tvrdé ako kameň.
Mne to skôr pripadá ako nejaká okrasná jabloň, napr. Malus "Courtarou" COCCINELLA®
truch
10.05.10,06:12
Mne to skôr pripadá ako nejaká okrasná jabloň, napr. Malus "Courtarou" COCCINELLA®
Hľadala som na nete a nič podobné som nenašla. Jabloň to asi nebude, má plody podobné čerešni /nejedlé/
Iconka
10.05.10,10:21
Silvernoa ma pravdu, je to diva jablon, tiez ju mam na inej stranke, pozri tu
http://zahrada.artmama.sk/krasy-prirody/oblubeny-strom
:)je krasny, ked kvitne, ale vlastne cely rok
ajuschka
11.05.10,13:09
V záhrade nám rastie strom, momentálne je celý zakvitnutý,proste nádherný:):) Myslím,že by to mohla byť sakura,alebo niečo podobné.
Nepoznáte?? Po odkvitnutí má plody podobné čerešniam,len sú tvrdé ako kameň.

Sakura je japonska ceresna a aj tak kvitne, takze sakura urcite nie :)
truch
11.05.10,15:30
Silvernoa ma pravdu, je to diva jablon, tiez ju mam na inej stranke, pozri tu
http://zahrada.artmama.sk/krasy-prirody/oblubeny-strom
:)je krasny, ked kvitne, ale vlastne cely rok
Ten môj strom je možno prerastený krík, nemá také plné a husté kvety ako ten na priloženom obrázku,podobajú sa skôr na dulovec. Lístky má tiež bordové. Na jeseň odfotím aj tie jeho plody, možno sa bude dať určiť podľa nich.
Vďaka Vám za ochotu, nech už je to čokoľvek, kvitne to nádherne :):):)
truch
11.05.10,15:36
Skúsila som tie kvety odfotiť z blízka, možno ich je lepšie vidieť
Silvernola
11.05.10,16:49
Okrasných jabloní a botanických druhov je snáď aj niekoľko stovák. Medzi nimi nájdeš aj tú svoju.
Iconka
11.05.10,17:16
Aj ta na mojej fotke je najskor bordova, potom takto zakvitne a napokon ma cervene bobule. Ver, ze to je diva jablon:D
lavanda
12.05.10,20:27
Pomôžte mi, prosím, identifikovať túto rastlinu. Je vysoká asi 20-30 cm, má široké rozložité bielozelenofľakaté listy s pichľavými okrajmi a v strede je kvet, podobajúci sa na artičok. Ďakujem.
Silvernola
13.05.10,03:00
Sybilium mariánske, inak pestrec mariánsky
lavanda
13.05.10,05:18
Ďakujem:).
zena
13.05.10,06:41
Prosim Vas a neviete o aku rastlinu ide na obrazku? Ked som kupovala muskaty bola taka mini pri jednom korienku a tak som ju tam nechala, lebo som bola zvedava co z toho bude, no zatial sa len rozrastaju listky. Je to nejaky kvietok alebo len burina?
Silvernola
13.05.10,15:35
Prosim Vas a neviete o aku rastlinu ide na obrazku? Ked som kupovala muskaty bola taka mini pri jednom korienku a tak som ju tam nechala, lebo som bola zvedava co z toho bude, no zatial sa len rozrastaju listky. Je to nejaky kvietok alebo len burina?
Na 99% burina.
aviator
13.05.10,17:27
Prosim Vas a neviete o aku rastlinu ide na obrazku? Ked som kupovala muskaty bola taka mini pri jednom korienku a tak som ju tam nechala, lebo som bola zvedava co z toho bude, no zatial sa len rozrastaju listky. Je to nejaky kvietok alebo len burina?

Pripomína to kapustu...........
zena
14.05.10,05:36
:D:D:D Dakujem za identifikaciu, ja som si aj myslela..;)
olybaba
20.05.10,15:44
pozdravujem,
- syn kupil takyto stromcekovy kvet na balkon
- poznate niekto tuto rastlinu ???
ela77
30.05.10,12:04
Poradíte aj mne? Prikladám foto. Teraz po odkvitnutí(dosť dlho to kvitlo, nikto to tam nesadil a ani vlani to tam nebolo) to má také akoby ploché peniažky oválne na stopke. Aj keby to mala byť burina, tak si ju asi nechám.
57756
Silvernola
30.05.10,19:02
Poradíte aj mne? Prikladám foto. Teraz po odkvitnutí(dosť dlho to kvitlo, nikto to tam nesadil a ani vlani to tam nebolo) to má také akoby ploché peniažky oválne na stopke. Aj keby to mala byť burina, tak si ju asi nechám.
57756
Mesačnica ročná - Lunaria annua
olybaba
18.06.10,17:37
viete niekto ako sa vola rastlina ?
- bez kvetu a po zakvitnuti
Valcake
07.07.10,20:42
Zdravím, rada by som vedela ako sa volá tento kvietok. Pozná ho niekto? Dík.
daria29
07.07.10,20:51
Mesačnica ročná - Lunaria annua
mi tomu aj hovoríme peniazky, necháva sa to vysušiť,je to pekné ,dekoratívne.
daria29
07.07.10,20:54
viete niekto ako sa vola rastlina ?
- bez kvetu a po zakvitnuti
no to je zaujímavé,ja som to mala na dvore, je to popínavé, len viem že mi tam vždy loziloplno mravcou,zrezaki sme to, a stále to vychádza von, no teraz to presadím do kvetináča,najazyku mám meno, možno neskôr napíšem...
arizona
07.07.10,20:56
viete niekto ako sa vola rastlina ?
- bez kvetu a po zakvitnuti
Myslím, že nejaký druh Trúbkovca ( priznávam, nie som si istá na 10O%)
ludmilla
07.07.10,21:10
..žeby trúbkovec Flamenco - Campsis grandiflora?
daria29
07.07.10,21:10
Ďakujem, je to ona. Už viem aspoň názov
používa sa na niečo tá rastlina? ja som to mala, myslela som že je to zelina,nejako som to odtafarila preč,ale bolo to veľké ,ako stromček.
daria29
08.07.10,19:56
neviete načo sa používa rastlina EUPHORBIA ?
arizona
08.07.10,20:09
daria29
08.07.10,21:23
Ďakujem arizona.možem to nechať ako ozdobnu zelinu.dnes som 2 ks objavila ,ako mi rastu.
ubka
08.07.10,21:51
Sybilium mariánske, inak pestrec mariánsky

Semená sa používajú pri ochoreniach pečene, sú súčasťou mnohých farmako terapeutík.
arizona
09.07.10,06:46
Ďakujem arizona.možem to nechať ako ozdobnu zelinu.dnes som 2 ks objavila ,ako mi rastu.
Euphorbiíí (ľudovo mliečnik)je veľmi veľa druhov. Tiež mám zopár druhov.
Ak sa Ti páčia, môžeš ich nechať. Ale ich "šťava" je mierne jedovatá, takže ,môže vyvolať podráždenie kože u citlivejších osôb, takže radšej dôkladne poumývať ruky , ak sa mlieko dostane na kožu.
http://www.google.sk/images?q=EUPHORBIA&oe=utf-8&rls=org.mozilla:sk:official&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&hl=sk&tab=wi
Žabinka
19.07.10,15:32
Pomôžte mi prosím identifikovať tento kvet. Rastie už veľa rokov na chalupe, a teraz po dlhej dobe kvitne.
Samir
19.07.10,15:42
Pomôžte mi prosím identifikovať tento kvet. Rastie už veľa rokov na chalupe, a teraz po dlhej dobe kvitne.

Je to Yucca filamentosa - Juka vláknitá.
Žabinka
19.07.10,16:21
Je to Yucca filamentosa - Juka vláknitá.
Ďakujem za pomoc. Podľa názvu som si konečne našla údaje o kvete a ako sa oň starať. Doteraz si na chalupe len rástla a tohto roku aj zakvitla, bez akejkoľvek starostlivosti. Muž ju chcel vyhodiť, no už mu to nedovolím.:D
http://www.garten.cz/a/cz/5494-yucca-filamentosa-juka-vlaknita/
http://www.garten.cz/a/cz/5877-yucca-filamentosa-juka-vlaknita/
LesnáVíla
23.10.11,20:28
Dobrý večer prajem :-)
Potrebovala by som poradiť....sme si kúpili dom a naraz som objavila tam takúto rastlinku, neviete mi prosím poradiť čo je to za rastlinku ? Aj vonia tak limetkovo alebo citrusovo. Ďakujem za pomoc .




(http://i53.tinypic.com/2dliy4x.jpg)
Iconka
24.10.11,05:33
ahoj, toto je citronovy muskat
wabi
24.10.11,05:45
Je to typ muškátu pelargonie v zime nemôže byť vonku treba ho dať na chladnejšie miesto ale k oknu aby mal svetlo
LesnáVíla
24.10.11,18:00
ďakujem pekne za odpovede :)
A starosť o túto rastlinu je taká istá ako u ostatných muškátov???
arizona
24.10.11,19:27
ďakujem pekne za odpovede :)
A starosť o túto rastlinu je taká istá ako u ostatných muškátov???
Ano,len pozor! je hakliva na vosky... viac sleduj
Erika686
29.10.11,07:40
pripajam svoje obrazky rastliny, pravdepodobne bodliak, ale aky? Ma krasnu modru farbu a cim je suchsi (nechala som ho vysusit), tym je modrejsi.
Silvernola
29.10.11,17:11
Mám ju tiež a bola som presvedčená, že sa jedná o nejaký druh štetky. Ale ujo google mi to nepotvrdil :mee:
Valcake
29.10.11,17:55
Je to Kotúč-Eryngium
Erika686
31.10.11,08:41
Ano, dakujem. Nejak som sa dopatrala :)
rennka
31.10.11,10:31
Ahojte, poznate niekto tuto kvetniku? Ako sa treba o nu starat? Dostala som ju kedysi davno, vzdy v zime mi takmer vyschne, na jar ju dam von a tam sa nadherne preberie. Teraz uz zasa zacina blednut a zhadzovat listy. Co mam s nou robit?
wabi
31.10.11,13:50
Ide zrejme o mučenku "kristovu korunu". známe sú jej jedlé plody "maracuja", Mám viacero odrôd jedna z nich dokonca pomerne mrazuodolná popínavka vydrží až okolo -15 až 20, častejšie sa však pestuje ako izbovka s peknými veľkými ako by pavučinovými najčastejšie bielomordrými kvetmi...
Valcake
31.10.11,14:16
http://slnieckova.sk/images/mucenka-843_jpg_290x600_q85.jpg
http://slnieckova.sk/images/mucenka-844_jpg_290x600_q85.jpg
http://slnieckova.sk/images/mucenka-845_jpg_290x600_q85.jpg

Múčenka pleťováMučenka, Passiflora incarnata L., Granadila (kvet vášne, Kristova koruna)Výskyt: Bylinka pochádza z Brazílie a z juhu Spojených štátov amerických. Keď španielski dobyvatelia objavili bylinku s jedlými plodmi, videli v jej kvetoch symbol umučenia Krista - tyčinky predstavovali ukrižovanie, purpurové vlákna tŕňovú korunu a blizny sa zoskupovali do tvaru kríža.
Zber: Predmetom zberu sú nadzemné časti s kvetmi, prípadne plodmi.
Uplatnenie: Múčenka - rovnako známa aj ako Maracuja - pre svoje relaxačné a upokojúce, osviežujúce a čistiace účinky. Používa sa v alternatívnej medicíne ako prostriedok proti nespavosti, upokojenie nervového napätia a proti migréne. Jej vôňa je zmesou sladkých kvetov a citrusu.
Upozornenie: Vysoké dávky vyvolávajú bolesť hlavy.
Zaujímavosť: Vo Francúzsku v 1916 roku aplikovali bylinku vyslúžilcom ako prostriedok zbavujúci strachu z vojnových hrôz.

http://www.tvojdom.sk/zahrada/starostlivost-o-zahradu/encyklopedia-rastlin-mucenka-jedla.aspx
http://www.citrusy.cz/2003081203-mucenka-passiflora
http://www.ceskestavby.cz/rostliny/mucenka-passiflora/

...veľmi dobré popisy pre pestovanie;)
wabi
31.10.11,14:54
Pekne si to vygúglila. To že to zbavuje strachu som ani nevedel. Mali by to politici teraz plošne aplikovať voličom a ako protikrízové opatrenie najlepšie v celej EU.mimotemy
Valcake
31.10.11,14:59
:D:D
rennka
01.11.11,11:47
Dakujem Wabi, Valcake. Te kvety su prekrasne, no mne este nekvitla. Neviem co robim zle, co sa jej nepaci. Presadila som ju, v lete hnojila a kvetov nikde. Este horsia bude zima, ked listky uz teraz pomaly schnu a opadavaju, neviem ci sa dozije do leta
wabi
01.11.11,17:18
Chce mať zimný klud ale nie pri izbovej teplote zrejme ale v nevykurovanej miestnosti okolo 10 stpňov a keď ju prenášaš dnu musíš poliať horúcou vodou inak listy trpia pretože zem sa ohreje neskôr než vzduch a tak je nerovnováha medzi teplotou koreňou a nadzemnej časti a tým rastlinba veľmi trpí. Snaží sa zhodiť listy hoci inak by si ich ponechala.
rennka
02.11.11,10:05
Asi mas pravdu Wabi. Len ja mam problem s prezimovanim vsetkych letnych kvetin. V dome je teplo, zimnu zahradu nemame a v pivnici s angl. dvorcami je takmer tma. Prezimuju mi tam len oleandre, ktore mi opadnu, a potom trva cele leto nez zakvitnu. Ostatne kvetiny mi tam vzdy vykapali. Tak neviem ci to mam risknut, alebo ju pomaly susit v izbe...:(
rennka
04.11.11,14:43
Zhanam nejake info o tejto kvetinke, poznate ju niekto?
Valcake
04.11.11,15:48
arizona
04.11.11,17:09
Dakujem Wabi, Valcake. Te kvety su prekrasne, no mne este nekvitla. Neviem co robim zle, co sa jej nepaci. Presadila som ju, v lete hnojila a kvetov nikde. Este horsia bude zima, ked listky uz teraz pomaly schnu a opadavaju, neviem ci sa dozije do leta
Moja znama ma taku akoby "zimnu "zahradu",ibaze tam ma podlah.kurenie a zime stabilnu teplotu okolo 30st.!
Vsetky kvety tam prezimiju,polozene na zemi,medzi nimi aj mucenky. sice listky opadavaju, rastlina vyzera akoby uschnuta,ale na jar znovu ozelenie.Polieva trochu raz tyzdenne.
Tiez sa kazdy rok cudujem, ze vsetky kvietky preziju...
Takze, za pokus to stoji,drzim palce
rennka
05.11.11,14:18
dakujem Valcake, dalsia pekna kvetinka s problemom zimovania....
Valcake
05.11.11,22:35
Ahojte, poznate niekto tuto kvetniku? Ako sa treba o nu starat? Dostala som ju kedysi davno, vzdy v zime mi takmer vyschne, na jar ju dam von a tam sa nadherne preberie. Teraz uz zasa zacina blednut a zhadzovat listy. Co mam s nou robit?

Ahoj rennka, kamoška má takú mučenku a pýtala som sa jej ako ju zimuje. Má ju na parapete v neprekúrenej izbe, ale keď jej zhodí listy, tak ostrihá. Treba polievať aj v zime, len nie prelievať. Vždy sa jej preberie a kvitne celé leto vonku na terase..držím palce!
rennka
06.11.11,14:36
Dakujem za Vase rady poradacky ;) :)
Sharon
11.11.11,08:33
Túto rastlinku som kúpila na jar Kauflande, uvádzali že je to Pepino Gold, ale vyklubalo sa z nej niečo úplne iné - a neviem čo. Cez leto krásne kvitla bielymi malými kvietkami na koncoch dlhých stoniek, ale plody nemala žiadne. Nepoznáte ju niekto? Dá sa prezimovať? Ďakujem za každú pomoc.
Anežob
11.11.11,11:46
Pepino Gold to asi nie je. Aj keď malá podobnosť by tu bola. Stonky drevnatejú, listy sú tiež podobné, ale pepíno kvitne fialovým kvetom. Túto rastlinku, ktorú si odfotila tiež mám, krásne kvitne celé leto, dá sa prezimovať podobne ako ťahavý muškát. Ja jej vždy pri odložení na zimu mladé výhony riadne skrátim, dám ju do hladnej miestnosti spolu s muškátmi a občas ju treba poliať, ale len toľko aby nevyschla. Ani ja neviem ako sa volá, lebo tiež som si ju raz na jar zo zvedavosti kúpila na trhu. Mám túto rastlinku už viac rokov a obnovujem si ju tiež tak ako muškáty. Kupovala som ju ako kvet, čiže asi to nie je plodová rastlina. V auguste najneskôr v septembri si pár odrezkov zasadím do zeme. Vždy zasadím viacej odrezkov, lebo sa príjmajú ťažšie ako muškáty a ja som lenivá robiť to odborným postupom. Kúpiť si vhodnú zem, zakoreňovač... to nie. Odrezky len tak napichám do bedničky a zem dám len obyčajnú zo záhrady. A vždy sa mi pár rastliniek ujme.
Silvernola
11.11.11,15:51
mne sa to podobá na Solanum jasminoides
http://www.exoflora.sk/modules/news/article.php?storyid=60
Milas265
11.11.11,16:20
Podľa mňa je to pepino.... nemusí kvitnúť na fialovo...je veľa variet. ....ale možno sa mýlim :eek:....perfektný návod je tu

http://www.pepinogold.cz/pestovani.htm

Ja som pestoval podľa toho tento rok prvýkrát pepino a príjemne ma prekvapilo...
Až to nie je pepino tak nejaké ine solanum...:D
http://gardenerstips.co.uk/blog/flowers/solanum-potato-flower-climber/
Až chceš prídi si na jar,až mi to neskape pre odrezky,alebo ti odrežem aj z koreňom teraz...máš to kúsok

:D

http://s9.postimage.org/rgfrcwpij/P9030921.jpg (http://postimage.org/image/rgfrcwpij/)
wabi
11.11.11,17:43
Pepino to samozrejme nie je. Je to to solanum jasminoides určite.
Heleč
11.11.11,20:46
nepoznáte náhodou niekto toto:

C:\Documents and Settings\A\Desktop\Nový priečinok\2011 213

príde mi to ako kaktus alebo sukulent, ale vôbec to nemôžem náisť.
Dnes som to ukoristila na urade. Bolo to dosť velké.
Heleč
11.11.11,20:47
no fain, ako tam dostať ten súbor???
arizona
11.11.11,20:49
Heleč
11.11.11,20:54
takže dúfam že to už pôjde
Sharon
12.11.11,21:13
Ďakujem všetkým za pomoc, už som si istá že to je Solanum jasminoides, utvrdil ma v tom článok, na ktorý poslal(a) link Silvernola. Je to pekná rastlinka, na jar ju namnožím a nasadím do hrantíkov hustejšie, lebo kvety sú len na koncoch dlhých výhonov.
Valcake
12.11.11,23:57
Sharon, aj ja mám Solanum- Jasmín. Sú aj ťahavé, ale na poslednom obrázku je neťahavý. Ťahavý som dala v lete s črepníkom medzi ruže a vyzeralo to pekne. Keď chceš mať viac kvetov, treba zaštipovať konce, vtedy sa rozvetví a bude mať viac kvetov.
Anežob
13.11.11,07:56
Ešte dodám niečo do diskusie - pepíno vezus jasminoides.

Sharon, podľa hore uvedených príspevkov Solanum jasminoides si ideš prezimovať. Pôvodne si chcela mať pepino, tak si ho na jar tiež môžeš zaobstarať. Ľahko sa pestuje a rozmnožuje. Za starostlivosť v jeseň chutná odmena. Plody dozrievajú postupne a u nás - podhorská oblasť ich oberám približne od konca augusta do konca roka. Pred prvým mrazom v jeseň šup dnu napr. do skleníka a potom dozrejú aj na schodišti. Pepino pri dobrej zálievke a hnojení rastie veľmi bujne a na jednej rastlinke som mala aj 10 plodov.

Pri zimovaní sa mi občas objavia na týchto dvoch rastlinkách vošky. Postriekam ich saponátovým roztokom. Aj cez leto, hlavne z jari sa na jasminoides-e občas objavia ešte vošky. Záleží podľa počasia. Na pepíno, keď mám na záhrade posadené zemiaky priletí pásavka zemiaková a to je nepríjemné. Pásavka žerie celú rastlinu aj plody. Likvidovala som ju mechanicky a časť plodov som zachránila a po tejto skúsenosti pepíno umiestňujem čo najďalej od zemiakov.

Toľko z mojich amatérskych skúsenosti a ak sa mi poradí prikladám foto môjho pepína.
Heleč
13.11.11,20:33
poprosím
naozaj to nik nepozná
Silvernola
14.11.11,15:43
poprosím
naozaj to nik nepozná

Pozná niekto toto zviera? ;)
majuška35
15.11.11,08:52
poprosím
naozaj to nik nepozná

skus Rhipsalis cassutha
Heleč
15.11.11,19:59
skus Rhipsalis cassutha

dík,
ale pozerala som to na nete ... ale nie je to asi ono.
Táto rastlina rastie do hora .
Pokúsim sa to vyfotiť celé

zatial dík
Valcake
17.11.11,18:44
Valcake
17.11.11,18:49
Rhipsalis cassutha
Ripsális stanoviště: polostín zálivka: častá + mlžení výška: 31-60 cm barva: zelená okrasná: listem




Katalogové č.: PR 97
Popis a péče Ripsális je bizarní rostlina, která nevypadá jako kaktus, ale přitom kaktusem je – pouze má místo trnů vlákna. Maličké bílé květy se objevují v zimě a na jaře se mění v bílé bobule. Ripsális vyžaduje stanoviště na světlém místě, ale s nutným zastíněním před přímými slunečními paprsky. Dobře se mu daří na severním okně. Poté, co se na něm objeví poupata až do konce jeho kvetení zaléváme vydatně. Po odkvetení zálivku omezíme. Ripsális uvítá pravidelné rosení a pravidelnou teplou sprchu. Ripsális přihnojujeme od března do června speciálním hnojivem pro kaktusy, každé dva týdny. Ripsális se uchovává se při mírných nebo trochu nižších teplotách, asi okolo 18 až 20°C, v období od října do ledna je nutné dopřát mu období klidu při teplotě 15 až 17°C.

...tu to nájdeš: http://www.katalog-rostlin.cz/pokojove-rostliny/strana31-38.html
Valcake
17.11.11,23:49
...čírou náhodou som našla na nete ešte jednu podobnú rastlinku: Euphorbia tirucalli, pozri sa, či nie je to:confused:

http://www.google.sk/search?q=euphorbia+tirucalli&hl=sk&biw=1094&bih=585&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=uJvFToH4M8bi8AO16vjrCg&ved=0CCoQsAQ
Heleč
20.11.11,12:52
..
..a či sa nepodobá?:rolleyes:

a veruže podobá.
Si úžasná, ja som to nenašla... Ďakujem
idem to lúskať
Valcake
20.11.11,19:05
...dík, tak to som rada..:);)
azrael7
15.04.12,16:12
kukučka
15.04.12,16:35
kaučukovník
azrael7
15.04.12,18:35
prevratil som pol sveta na nete a nenasiel som nic co by sa jej podobalo -- dakujem za radu. :)
ivuliatko
15.04.12,18:46
prevratil som pol sveta na nete a nenasiel som nic co by sa jej podobalo -- dakujem za radu. :)

mám ju doma

synadenium grantii - http://vetrolam.blogspot.com/2009/03/gumovnik-alias-synadenium-grantii.html
lujza.j
15.04.12,18:46
prevratil som pol sveta na nete a nenasiel som nic co by sa jej podobalo -- dakujem za radu. :)
http://sk.wikipedia.org/wiki/Kau%C4%8Dukovn%C3%ADk podľa detailu listu asi nie kaučukovník, viem že sme túto kvetinu tu už "preberali" ale neviem ako sa volá, ale viem že je jedovatá. je to kvet ktorý je skoro v každej kancelárii v takom znení bola aj reportáž v TV o nej, hold pamätám si len to že je jedovatá;)
ivuliatko
15.04.12,19:10
je to gumovník - a naozaj jedovatý
81janka
15.04.12,20:35
áno, gumovník
LesnáVíla
29.05.12,14:48
Ahoj dievčatá, potrebovala by som znova poradiť . Syn z návratu zo školy priniesol toto čudo a pichol ho do zeme v záhrade.:)
Čo to je prosím Vás, mám pocit že sa jej nejako nedarí, lebo opadávajú jej dole tie puky a aj nejako sa vysúša.:(
kukučka
29.05.12,15:59
Pravdepodobne máš len kvetný stvol a nie celú rastlinu
LesnáVíla
29.05.12,21:02
Kukučka može byť...píšem že syn to to doniesol domov a pichol hneď do záhrady. :)
A nevieš prosím ťa čo je to za rastlinu, kvet , stvol ???
travina
29.05.12,21:06
Vyzerá to na kvety yuky.
kukučka
29.05.12,21:21
aj ja si myslím, veď nech ti syn ukáže, kde to odtrhol
http://www.tvojdom.sk/zahrada/starostlivost-o-zahradu/encyklopedia-rastlin-juka.aspx
LesnáVíla
29.05.12,22:54
No vyzerá to byť ono....škoda že máme iba stvol, takto je nám rastlinka asi nanič....pochybujem že bez listov a koreňov z nej niečo bude.
LesnáVíla
14.05.13,07:50
Ahojte , pekný deň prajem . Dievčatá potrebujem poradiť . Včera som dostala tieto plantičky a v črepníku nejaký kríček od jednej babky, pýtala som sa jej ako sa to volá , ale keďže ona je už dosť stará tak si na názvy nepotrpí .....povedala mi že tie plantičky majú kvitnúť na modro a že to večer strašne pekne vonia. Viete mi poradiť čo to možu byť za rastliny . Velká vďaka Vám.