kika86
27.07.09,15:52
Dobry den,
prosim vedeli by ste mi niekto poradit?
Potrebovala by som prepisat auto, ktore bolo kupene v akcii srotovne, majtel srotovaneho auta prepisuje na rodinneho prislusnika nove auto.
Je to mozne cez darovaciu alebo kupnu zmluvu?
V kupnej zmluve musi byt uvedena hodnota auta alebo moze byt aj mensia/kvoli dani/? Na dopravnom inspektorate som sa stretla s maximalnou neochotou.
Prosim, ak ma niekto skusenosti, poradte ako postupovat?

Dakujem!
Lianka
27.07.09,14:09
Bolo auto pouzivane na podnikanie?

Idete ho darovat alebo predat? Podla toho aj typ zmluvy.

PS
Nepoznam podmienky srotovneho, reagujem len na otazky ohladom zmeny vlastnictva.
Pisica
27.07.09,14:28
Na prepis auta je potrebné spísať kúpnu zmluvu. Cena je určená dohodou. A potom jednoducho spolu s predávajúcim ísť na dopravný inšektorát a urobiť prepis auta. Absolvovala som to minulý týždeň.
Lianka
27.07.09,14:32
Na dopravnom inspektorate som sa stretla s maximalnou neochotou.

Neviem, co si ocakaval od nich, pomoc v com? DI neriesi typ zmluvy, nerobi pravne poradenstvo. Max. ti mohli povedat, co k prepisu potrebujes, ake dokumenty a kolky.
kika86
27.07.09,16:37
no to by ste sa cudovali, ja som tam s tou zmluvou prisla a policajt mi ju nechcel zobrat lebo cena nie je ako na fakture... dala som do 25000SK aby sa neplatila dan... a on mi to nechcel zobrat vraj cena musi byt rovnaka.... a ked som sa ho teda pytala ako to teda urobit, povedal ze ked to nebude ako on povedal nemam ani chodit....dobre ze....ani sa neunuval mi to vysvetlit preco a ako by som to teda mala spravit
tutiola
27.07.09,18:39
Dobry den,
prosim vedeli by ste mi niekto poradit?
Potrebovala by som prepisat auto, ktore bolo kupene v akcii srotovne, majtel srotovaneho auta prepisuje na rodinneho prislusnika nove auto.
Je to mozne cez darovaciu alebo kupnu zmluvu?
V kupnej zmluve musi byt uvedena hodnota auta alebo moze byt aj mensia/kvoli dani/? Na dopravnom inspektorate som sa stretla s maximalnou neochotou.
Prosim, ak ma niekto skusenosti, poradte ako postupovat?

Dakujem!

Najlepšie je to darovacou zmluvou. Do 15 dní od vystavenia faktúry na nové auto zakúpené v akcií "šrotovné" urobiť darovaciu zmluvu, korá musí byť overená, resp. podpisy musia byť overené notárom, alebo na matrike.
K prihláseniu do evidencie potrebuješ:
- darovaciu zmluvu
- platný doklad totožnosti
- technický preukaz
- zmluvu o PZP
- 66,-€ kolok alebo v hotovosti
-auto pristaviť k obhliadke
kika86
27.07.09,18:46
dakujem tak asi to bude formou darovacej zmluvy, ak ked som chcela uprednostnit kupnu, ktora je vlastne neodvolatelna.
ale aj tak moc dakujem!
tutiola
28.07.09,02:11
Pri kúpnopredajnej zmluve pri šrotovnom by musel majiteľ zaevidovať najprv na seba a potom by ste urobili zmenu majiteľa. To znamená vyššie náklady. Prvé zaevidovanie 66,-€, zmena majiteľa v okrese 33,-€, zmena majiteľa z okresu do okresu 66,-€.
Lianka
28.07.09,07:28
no to by ste sa cudovali, ja som tam s tou zmluvou prisla a policajt mi ju nechcel zobrat lebo cena nie je ako na fakture... dala som do 25000SK aby sa neplatila dan... a on mi to nechcel zobrat vraj cena musi byt rovnaka....

Ak je sucastou tejto operacie faktura aj zmluva, udaje musia byt rovnake. Ked hovoris o dani, predpokladam, ze auto bolo obchodnym majetkom - pouzivane na podnikanie, predava ho podnikatel. Prijem z predaja takehoto majetku je oslobodeny az po 5 rokov od vyradenia z obchodneho majetku.
tutiola
28.07.09,09:35
Ak je sucastou tejto operacie faktura aj zmluva, udaje musia byt rovnake. Ked hovoris o dani, predpokladam, ze auto bolo obchodnym majetkom - pouzivane na podnikanie, predava ho podnikatel. Prijem z predaja takehoto majetku je oslobodeny az po 5 rokov od vyradenia z obchodneho majetku.

Nemohlo byť používané na podnikanie, ak píše:

Kika86
Potrebovala by som prepisat auto, ktore bolo kupene v akcii srotovne, majtel srotovaneho auta prepisuje na rodinneho prislusnika nove auto.


.......alebo sa mýlim, alebo kika86 mýli nás.......
Lianka
28.07.09,09:44
Pomylila ma ta faktura - od koho komu? Dalej hovoril o dani z prijmu pri predaji... Tak som si to dala dokopy tak, ze ide o auto, ktore predava FO-podnikatel.
kika86
28.07.09,10:28
ni je obchodnym majetkom....
takze musia byt sumy rovnake? potom ak nie je vedene ako firemnne tak neplatila by sa ziadna dan pri predaji?
tutiola
28.07.09,10:57
Kika86 ak je to auto nové kúpené v akcií šrotovné ešte nezaevidované tak sú takéto možnosti:
- kupujúci zaeviduje na seba a potom prepíše na príbuzného
- kupujúci darovacou listinou prrevedie na iného a ten zaeviduje auto na seba
- kupujúci kúpnopredajnou zmluvou prevedie auto na iného, ktorý auto zaeviduje na seba a predávajúci šrotovné vráti. Suma musí byť rovnaká ako na faktúre.

Stále nevvieme, či to auto už bolo alebo nebolo zaevidované.

Zadanie treba písať jasne a zrozumiteľne.
kika86
28.07.09,11:14
auto sa eviduje po prvy krat...
problem je len v tej kupnej zmluvemedzi rodin prislusnikmi/ pretoze vraj ta suma musi byt rovnaka ako je na fakture od predajcu auta, co nechcem aby sa nemusela platit dan
tutiola
28.07.09,12:21
Ak by ten, kto kupuje auto v akcií "šrotovné" auto pred zaevidovaním predal formou kúpno-predajnej zmluvy, nedopustil by sa porušenia zákona? Nárok na šrotovné má predsa len majiteľ auta staršieho viac ako 10 rokov a bol jeho vlastníkom pred 1.1.2009 a kúpi si nové auto.

My sme auto prredávali cudziemu a nemali sme kúpno-predajnú zmluvu. Policajti jú nepotrebujú. Spôssob nadobudnutia v tom prípade je súhlas majiteľa s jeho prepisom čiže so zmenou majiteľa. Ak sa chceš vyhnúť darovacej zmluve, tak nech ho zaeviduje na seba a napr. po 14 dňoch urobite prepis. Síce náklady na zaevidovanie budú vvyššie o 33,-€, ale nebude to darovanie. V tom prípade 1.majiteľ zaplatí zákonné poistenie len na 1 mesiac a po prepise poistku zruší. Je to legálne. Ty ako 2.majiteľ neprikládaš ani faktúru ani neuvádzaš na polícií cenu, za ktorú si auto odkúpila
Lianka
28.07.09,14:07
auto sa eviduje po prvy krat...
problem je len v tej kupnej zmluvemedzi rodin prislusnikmi/ pretoze vraj ta suma musi byt rovnaka ako je na fakture od predajcu auta, co nechcem aby sa nemusela platit dan

O podmienkach srotovneho vela neviem, ale o obchodnych vztahoch, nadobudnuti vlastnictva a zakone o dani z prijmu nieco ano. Nechapem, co vlastne riesis, aky mas problem.

Aka faktura? Od predajcu? Na nej je okrem ineho aj suma, za ktoru bolo auto zakupene, a aj nadobudatel vozidla (prvy majitel).

Auto musi byt najprv zaregistrovane na DI na nadobudatela (prvy majitel podla faktury), na toho, kto auto od predajcu kupuje. Az nasledne moze byt prevedene (darovanie/predaj) na dalsi subjekt, v tvojom pripade rodinneho prislusnika.

Dan z prijmu pri predaji auta plati predavajuci (vo vasom pripade prvy vlastnik) len v pripade, ak automobil bol pouzivany na podnikanie a od jeho vyradenia z podnikania neuplynulo aspon 5 rokov. To vsak nie je Vas pripad. Dan z prijmu z dovodu predaja auta teda predavajuci platit nebude. Z tohto dovodu nevidim zmysel umelo znizovat sumu. Je logicky jasne, ze v jeden den hodnota auta neklesla z napr. 500 000 Skk na 25 000 Skk.
tutiola
28.07.09,14:57
Lianka

Auto musi byt najprv zaregistrovane na DI na nadobudatela (prvy majitel podla faktury), na toho, kto auto od predajcu kupuje. Az nasledne moze byt prevedene (darovanie/predaj) na dalsi subjekt, v tvojom pripade rodinneho prislusnika.


Nemaš pravdu. Viď.prísp. č.6
kika86
28.07.09,15:58
tak zakon by neporusil pretoze oni si tu kupnu alebo darovaciu zmluvu vyzaduju. tam ide o to aby to nejakym sposobom preslo na druheho/rod.prislusnik/-sposob ako to nadobudol.
ten policajt odo mna aj zmluvu zobral a pytal ju len ta suma na nej musi podla neho byt rovnaka ako cena za ktoru sa auto kupilo.
a o tu sumu mi ide pri kupnej zmluve-dala som do 25000SK aby sa neplatila dan.
No on sa so mnou nechcel bavit vraj to musi byt ako on povedal, a nechcel ani vysvetlit preco to musi byt a ci nie je ina moznost
...no zatra mam posledny termin na prihlasenie
...mam tri varianty zmluv a uvidime co bude...
kika86
28.07.09,16:04
takze dan nebudem platit, ked ide o FO,nepodnikatel
takze ked ja predam auto za 300000SK nemusim to pri dan.priznani priznat a platit dan?
kika86
28.07.09,16:55
...prosim kde by som nasla vzor darovacej zmluvy na auto???
D!