AIMA
29.07.09,21:51
Môj známy mal za posledný rok dva krát záchvat dny. Urobili sme prieskum na internete a zistili sme, že táto choroba vzniká poruchou metabolizmu a neschopnosťou tela spracovať kyselinu močovú, ktorá rozožiera kĺby a veľmi bolí, postihuje palec na nohe v začiatočnom štádiu, neskôr aj koleno, či iné kĺby a obličky...
No nikde som nenašla alternatívnu liečbu, okrem čajov, v lekárni mi magistra povedala že lieky sú len predpis ( tie, ktoré rozbíjajú krištáliky kyseliny močovej).
Máte s tým niekto skúsenosti, dieta veľmi nezaberá, vylúčil aj alkohol, no žiaden úspech.
Ďakujem za každú radu
pasuliatko
29.07.09,20:02
môj otec to má, bol u lekára a rozbíjali mu to laserom a to mu pomohlo. u doktora ste boli?
Andy Kralik
29.07.09,20:06
Moze ale nemusi to byt dna, aj ked to tak vyzera. Treba ist k lekarovi a dat to vysetrit. Teda ak ste doposial neboli. Len on moze vylucit ostatne diagnozy. Odporuci aj lieky podla potreby a podla vysledkov vysetreni.
AIMA
29.07.09,20:55
U lekára sme boli, dostal lieky, ktoré rozbíjajú kryštíliky kys. močovej, je to jasná dna, všetky príznaky tomu nasvedčujú, ružový boľavý palec, mohla by som ho vyfotiť do zdravovedy, dokonca aj pot páchne kyselinou, spúšťa sa v noci bolesť, to je tiež ďalší z príznakov a mohla by som ešte dlho pokračovať...
Pasuliatko, čo ocovi rozbíjali laserom?
Xanti
29.07.09,21:05
Pasuliatko, čo ocovi rozbíjali laserom? Jaaaaaj ja mám pocit, že Pasuliatko sa pomýlilo
môj otec to má, bol u lekára a rozbíjali mu to laserom a to mu pomohlo. asi myslela na obličkové kamene, tie sa tuším rozbíjajú laserom. A asi to má jej ocko a nie DNU.
AIMA
29.07.09,21:19
Jaaaaaj ja mám pocit, že Pasuliatko sa pomýlilo asi myslela na obličkové kamene, tie sa tuším rozbíjajú laserom. A asi to má jej ocko a nie DNU.


...veruže asi tak, neviem čo by sa v tom palci dalo rozbiť, skôr klepnúť kladivom po druhom aby prehlušila bolesť toho boľavého:D, inak ho bolí aj môj pohľad naň. Bolí ho vraj na ňom aj prievan, ktorý urobím, keď prejdem okolo, neviem si predstaviť tú bolesť, musí byť hrozná....:rolleyes:
Xanti
29.07.09,21:24
...veruže asi tak, neviem čo by sa v tom palci dalo rozbiť, skôr klepnúť kladivom po druhom aby prehlušila bolesť toho boľavého:D, http://www.celysvet.cz/skin/smile/s11915.gifhttp://www.celysvet.cz/skin/smile/s11917.gif http://www.celysvet.cz/skin/smile/s11916.gif tak toto áno to by asi na chvílku pomohlo.
Ináč verím, že tá bolesť je neznesiteľná, niečo podobné som zažila a práve na takú bolesť mne pomohli korti. Ale to pri DNA asi nezabere.
AIMA
29.07.09,21:32
http://www.celysvet.cz/skin/smile/s11915.gifhttp://www.celysvet.cz/skin/smile/s11917.gif http://www.celysvet.cz/skin/smile/s11916.gif tak toto áno to by asi na chvílku pomohlo.
Ináč verím, že tá bolesť je neznesiteľná, niečo podobné som zažila a práve na takú bolesť mne pomohli korti. Ale to pri DNA asi nezabere.

mimotemyto sú úžasné hlavy guľaté, som sa pobavila, škoda že nie sú v porade dostupné...
Jara
30.07.09,06:31
Týmito bolesťami tŕpi aj môj manžel. Je to ozaj veľmi bolestivé, nemôže sa postaviť na nohu, aj ten prievan bolí a problém je dať si ponožku, ale bolesti veľmi rýchlo ustúpia keď berie lieky, myslím po 2 tabletky každé 2 hodiny aj v noci a na druhý deň je po záchvate. Berie lieky aj preventívne a sledujú mu stále kyselinu močovú.
AIMA
30.07.09,06:35
Týmito bolesťami tŕpi aj môj manžel. Je to ozaj veľmi bolestivé, nemôže sa postaviť na nohu, aj ten prievan bolí a problém je dať si ponožku, ale bolesti veľmi rýchlo ustúpia keď berie lieky, myslím po 2 tabletky každé 2 hodiny aj v noci a na druhý deň je po záchvate. Berie lieky aj preventívne a sledujú mu stále kyselinu močovú.

Jarka a čo berie ako prevenciu? My sme v lekárni kúpili nejaký prášok, ktorý obsahuje minerály a vraj pôsobí detoxikačne, no v čase keď je palec už spuchnutý nezaberá. No myslím si, že detoxikovať organizmus by nebolo až také márne. Drží nejakú dietu?
Jara
30.07.09,07:53
Nenapíšem ti názov, lebo to neviem a som v práci nie doma. Tie lieky má ale na predpis a berie ich denne, keď už opuchne palec to je znak začiatku dnového záchvatu a vtedy musí brať tie lieky na rýchle odvodnenie. On sa ale lieči 34 rokov na vysoký tlak takže berie lieky denne aj na tlak, takže to môže byť liek len pre ľudí čo majú aj tlak aj dnu. Vieš, ja nie som lekár. Inak ale nejakú zvláštnu diétu nedrží, len celkovo v rodine menej solíme, konzumujeme viac chudé mäso ako tučné, veľa rýb a jeme viac zeleniny a ovocia. No po jedle si dá rád pivo, ale v malom množstve a ak pije alkohol, tak suché červené víno, nefajčí. Tak neviem či to je diéta, ale drží si /teda liekmi/ dobrý tlak a záchvaty dny má maximálne raz do roka.
pasuliatko
30.07.09,07:56
U lekára sme boli, dostal lieky, ktoré rozbíjajú kryštíliky kys. močovej, je to jasná dna, všetky príznaky tomu nasvedčujú, ružový boľavý palec, mohla by som ho vyfotiť do zdravovedy, dokonca aj pot páchne kyselinou, spúšťa sa v noci bolesť, to je tiež ďalší z príznakov a mohla by som ešte dlho pokračovať...
Pasuliatko, čo ocovi rozbíjali laserom?

to čo súvisí s touto témou asi nie?:D tu DNU v palci na nohe lepšie povedané tie kryštáliky
pasuliatko
30.07.09,07:57
Jaaaaaj ja mám pocit, že Pasuliatko sa pomýlilo asi myslela na obličkové kamene, tie sa tuším rozbíjajú laserom. A asi to má jej ocko a nie DNU.

môj má DNU a nie obličkové kamene to snáď viem nie?lebo mi to aj ukazoval kde mu to robili aj hovoril popis
pasuliatko
30.07.09,07:58
...veruže asi tak, neviem čo by sa v tom palci dalo rozbiť, skôr klepnúť kladivom po druhom aby prehlušila bolesť toho boľavého:D, inak ho bolí aj môj pohľad naň. Bolí ho vraj na ňom aj prievan, ktorý urobím, keď prejdem okolo, neviem si predstaviť tú bolesť, musí byť hrozná....:rolleyes:

tak sa nevychechtávaj keď tomu nerozumieš. tebe tak kladivom po palci.
alla66
30.07.09,09:32
Môj známy mal za posledný rok dva krát záchvat dny. Urobili sme prieskum na internete a zistili sme, že táto choroba vzniká poruchou metabolizmu a neschopnosťou tela spracovať kyselinu močovú, ktorá rozožiera kĺby a veľmi bolí, postihuje palec na nohe v začiatočnom štádiu, neskôr aj koleno, či iné kĺby a obličky...
No nikde som nenašla alternatívnu liečbu, okrem čajov, v lekárni mi magistra povedala že lieky sú len predpis ( tie, ktoré rozbíjajú krištáliky kyseliny močovej).
Máte s tým niekto skúsenosti, diéta veľmi nezaberá, vylúčil aj alkohol, no žiaden úspech.
Ďakujem za každú radu
V práci mám dvoch kolegov, ktorí trpia touto chorobou...užívajú lieky,snažia sa dodržiavať diétu, alkohol v malom množstve...z času na čas ich chytí záchvat,väčšinou sa sťažujú na nohy, koleno, lokeť... diéta pri dne : http://www.zzz.sk/?clanok=4078


Pár rád, ako zmierniť túto chorobu.

Najdôležitejší je odpočinok
Pri prudkej bolesti znehybnite postihnutú končatinu a nechajte ju v o vyvýšenej polohe. Pacienti vo fáze ostrej bolesti neznesú ani najmenší dotyk na zapálený kĺb.

Dajte si ibuprofen
Keďže dnu vyvoláva zosilnený zápalový proces, môžete užívať voľne dostupný liek proti bolesti, ktorý má zároveň protizápalové účinky. Ak vám odporúčaná dávka neprinesie úľavu, okamžite vyhľadajte lekára.

Neužívajte acylpirín ani paracetamol
Prostriedky proti bolesti totiž účinkujú rôzne. Acylpirín spomaľuje vylučovanie kyseliny močovej z organizmu a tak môže zosilniť ťažkosti. Paracetamol má zasa prislabé protizápalové účinky, takže jeho vplyv nie je dostatočný.

Ľadové obklady
Ak vás postihnutý kĺb pri dotyku príliš nebolí, dajte si naň obklad s drveným ľadom zabaleným do igelitového vrecka. Ľad má upokojujúce a znecitlivujúce účinky. Obklad prikryte uterákom a nechajte na zapálenom kĺbe 10 minút. Zábal môžete aj zopakovať.

Vyhýbajte sa pokrmom s vysokým obsahom purínov
Ak trpíte na dnu, mali by ste zmeniť spôsob stravovania. Potraviny obsahujúce veľa purínov zvyšujú koncentráciu kyseliny močovej v krvi. Z jedálneho lístka vylúčte predovšetkým mastné výrobky s vysokým obsahom bielkovín, mozoček, vývary, mäsové omáčky, slede, ľadvinky, pečeň, mleté mäso, slimáky, sardinky, chren, fazuľu, karfiol, šošovicu, huby, ovsenú kašu, zelený hrášok, kôrovce, špenát, celozrnné pečivo a droždie.

Pite veľa vody
Ak denne pijete vodu, kyselina močová sa vylúči z organizmu prv, ako stihne vyvolať zdravotné ťažkosti. Väčšina ľudí pije málo čistej vody. Optimálne množstvo je 5 – 6 pohárov denné. Príjem dostatočného množstva tekutín zároveň obmedzuje tvorbu obličkových kameňov, ku ktorým majú skony práve pacienti s dnou.

Bylinkové čaje
Zdravé sú aj bylinkové čaje. Keďže neobsahujú kofeín a majú málo kalórií, môžete ich piť bez obmedzenia. Najlepšie sú čaj z rebríčka obyčajného, zo šípok alebo z mäty. Čaj pripravte podľa návodu a pite ho niekoľkokrát denne.

Prestaňte piť alkohol
Osoby, ktoré prekonali záchvat podagry, by vôbec nemali piť alkohol. Alkohol pravdepodobne zvyšuje tvorbu kyseliny močovej a brzdí jej vylučovanie,čo môže u mnohých jedincov vyvolať ďalší záchvat. Mimoriadne škodlivé je aj pivo, ktoré obsahuje veľké množstvo purínov.
Ak si neviete odoprieť pohárik alkoholu, zmiernite aspoň jeho účinky. Pite pomaly a zároveň jedzte sacharidy, ktoré sa ľahko vstrebávajú, napr. krekry, ovocie a syry.

Kontrolujte si tlak
Podagru sprevádza vysoký krvný tlak, ktorý ešte väčšmi komplikuje pacientov stav. Lieky znižujúce krvný tlak totiž zvyšujú hladinu kyseliny močovej v organizme, čo následne vedie k ďalšiemu rozvoju choroby. Preto sa usilujte znížiť krvný tlak prirodzeným spôsobom. Obmedzte sodík, dodržiavajte diétu a cvičte. Ale lieky vysaďte len so súhlasom lekára.

S chudnutím opatrne
Ak trpíte nadváhou, zbavujte sa nadbytočných kilogramov nanajvýš opatrne. „Zázračné diéty“ totiž môžu ešte väčšmi skomplikovať priebeh choroby. Väčšina drastických diét, vrátane hladovky, vedie k rozpadu buniek, z ktorých sa následne uvoľňuje kyselina močová. Ak chcete schudnúť, požiadajte lekára, aby vám pomohol vypracovať rozumný postup redukcie hmotnosti.

Nepredávkujte sa vitamínmi
Nadmerné množstvo vitamínových zložiek – predovšetkým niacínu a vitamínu A – totiž môže zhoršiť priebeh choroby.
Kým začnete brať vyššie dávky vitamínov, poraďte sa s lekárom.

Živočíšne uhlie


Pasta zo živočíšneho uhlia – táto látka zachytáva toxíny v organizme. Zmiešajte pol šálky živočíšneho uhlia v prášku s niekoľkými lyžicami rozdrvených ľanových semiačok. Zmes zalejte takým množstvom vody, aby z nej vznikla hustá kaša. Kašovitou hmotou natrite chorý kĺb a obviažte ho. Obklad vymeňte každé 4 hodiny, poprípade ho nechajte celú noc.
Kúpeľ v živočíšnom uhlí – živočíšne uhlie zmiešajte s vodou a potom si v roztoku okúpte nohy. Roztok sa pripraví takto: pol hrnčeka živočíšneho uhlia rozmiešajte v troške vody na kašičku. Kašu zalejte horúcou vodou tak, by ste si do nej mohli ponoriť chodidlá. Kúpeľ by mal trvať 30-60 minut.
Živočíšne uhlie účinkuje aj vnútorne – nakoľko znižuje hladinu kyseliny močovej v krvi. Pol až jednu lyžičku živočíšneho uhlia užite štyrikrát denne: ráno, na obed, neskoro popoludní a tesne pred spánkom.


Pozor na úrazy
Osoby trpiace na dnu sa musia dvojnásobne chrániť pred úrazmi. Do rán,ktoré sa pri tomto ochorení zle hoja, sa totiž môže dostať infekcia. Dávajte pozor najmä na drobné poranenia prstov a ďalšie náhodné zranenia. Nezabudnite na pohodlné topánky.

Na záver
Liečivá sila višní
Viacerí lekári pripúšťajú, že višne zmierňujú bolesti pri dne. Stačí ak denne zjete 10 višní alebo vypijete lyžičku višňového koncentrátu. Je jedno, čo sú višne sladké, kyslé, čerstvé alebo spracované. Aj keď na takéto tvrdenie neexistujú jednoznačné dôkazy, táto terapia má mnoho zástancov.
Jara
30.07.09,09:53
Alla, veľmi dobre napísané. Aj bodík by si zaslúžila, keby sa to v tejto rubrike dalo ;). Joj a fakt, ešte som zabudla, že lekár mu zakázal banány, tie obsahujú vraj veľa draslíka. Manžel bol z toho dosť nešťastný, lebo teda má ich veľmi rád a viem, že keď prišiel domov, tak bedákal, mimotemy že teda alkohol pije len málo, nefajčí, tak čo mu už iné mohol zakázať, tak banány :cool:. Poťažkal si, že ach jáj :mee: , ešteže sex môžem...:D
Xanti
30.07.09,09:53
môj má DNU a nie obličkové kamene to snáď viem nie?lebo mi to aj ukazoval kde mu to robili aj hovoril popisJa sa nehádam, hladám na nete liečba laserom pri ochorení DNA a neviem nič nájsť. Skús nám o tom napísať viac, nejaké podrobnosti a tak.
Lebo je to neobvyklé keď niečo nevie človek nájsť na nete. Dakujem.
alla66
30.07.09,10:59
Alla, veľmi dobre napísané. Aj bodík by si zaslúžila, keby sa to v tejto rubrike dalo ;). Joj a fakt, ešte som zabudla, že lekár mu zakázal banány,? tie obsahujú vraj veľa draslíka. Manžel bol z toho dosť nešťastný, lebo teda má ich veľmi rád a viem, že keď prišiel domov, tak bedákal, mimotemy že teda alkohol pije len málo, nefajčí, tak čo mu už iné mohol zakázať, tak banány :cool:. Poťažkal si, že ach jáj :mee: , ešteže sex môžem...:D

Ďakujem za pochvalu;)
Jarka, čítala si priložený link? V ňom sa píše, http://s10.rimg.info/416b7c36e5b544533fc27efc3f1b2eda.gif patria medzi odporúčané potraviny.

Dna a odporúčané potraviny:


ovocné šťavy, ovocné čaje, minerálky s nízkym obsahom minerálov
rastlinné tuky a oleje
mlieko a mliečne výrobky (nízkotučné syry, jogurty, tvaroh)
zelenina a ovocie (vhodné sú najmä čerešne, jahody, čučoriedky a iné „bobule“, ananás, banány, mandarínky, pomaranče, listová zelenina, paradajky)
biele i tmavé pečivo
zemiaky, cestoviny, cereálie, múčne jedlá
korenie: petržlenová vňať, kôpor, pažítka, rasca, majoránka

Dna a potraviny vhodné len v obmedzenom množstve:


káva, slabý čierny čaj, minerálky s vyšším obsahom minerálov
maslo, vajíčka
chudé hovädzie mäso, hydina, varená šunka, tofu
sladkovodné ryby, tuniak, losos
karfiol, huby, fazuľa, ryža
slabé pivo, ľahké víno

Dna a nevhodné potraviny:


silné kakao, silný čaj
živočíšne tuky, živočíšne bielkoviny
morské ryby, rybie konzervy, mušle
mäso, údeniny, vnútornosti, mäsové vývary, divina
plesňové a tučné syry, údené syry
špenát, kapusta, chren, cesnak
hrach, šošovica
čokoláda, marcipán
ostré korenie, horčica, sójová omáčka
alkohol (viacstupňové pivá, ťažké vína, destiláty)
Jara
30.07.09,11:54
Áno, aj som sa nad tým zamyslela, ale to možno nebude zakázané na dnu, ale na vysoký tlak. Len viem, že mu hovoril, že má vysoký obsah draslíka. No aj tak ich baští, je to taký opičiak. Nevie odolať banánom. No a tiež ako vidím morské ryby a tie má hrozne rád aj plesnivé, tučné a údené syry, takže moc to nedodržiava. Ďakujem alla66
pasuliatko
30.07.09,16:49
Ja sa nehádam, hladám na nete liečba laserom pri ochorení DNA a neviem nič nájsť. Skús nám o tom napísať viac, nejaké podrobnosti a tak.
Lebo je to neobvyklé keď niečo nevie človek nájsť na nete. Dakujem.

jasné, o štátnych zamestnancov sa dobrí lekári aj tak starajú. :rolleyes: neviem čo o tom chcete viac vedieť. už to bolo dosť dávno.
Xanti
30.07.09,17:02
jasné, o štátnych zamestnancov sa dobrí lekári aj tak starajú. :rolleyes: neviem čo o tom chcete viac vedieť. už to bolo dosť dávno. No to nejde moc o to, že o štátnych zamestnancov, skôr ma zaujíma celý ten zákrok.
Píšeš, že už dávno liečili otcovi DNA laserom. Ale ked je to tak dávno, prečo sa nič nedá nájsť na nete.:confused: Lebo sa vždy aspoň náznak niečoho dá nájsť a v tomto prípade čo spomínaš neviem nájsť nič. :(
Preto som sa pýtala ako prebiehala liečba, mnohý páni ( lebo DNA sa týka najmä pánov ) iste privítajú nejaké podrobnejšie info, kde tak zázračne dokážu pomôcť s problémami s DNA tou liečbou laserom. Skús sa opýtať svojho otca, iste si spomenie a potom nám to tu napíš. Díky.
alla66
30.07.09,17:30
Hľadám liečbu laserom... našla som pár zaujímavých informácií...

Záchvat dny začína tak, že zrazu pocítite trhanú bolesť, ako keby vám nebožiecom vŕtali v končatine. Zo začiatku väčšinou v palci na nohe. Palec napuchne, očervenie a leskne ako keby ste ho pulírovali slaninou. Všetci, čo dostali záchvat dny vám odprisahajú, že bolesť je skutočne strašná. Dnes síce dostanete lieky, ktoré odstránia nielen bolesť, ale o niekoľko dní i zápal. Stačí navštíviť lekára, ale je tu maličký problém. Ako sa do ordinácie dostať. Najjemnejšia prikrývka na boľavej nohe je plátom olova, cesta na záchod cestou okolo sveta a najhoršie na tom je, že záchvaty dny si obľúbili nočné hodiny. Nedá sa ani oko zažmúriť, tobôž spať. Preto vám iste dobre padnú alternatívne metódy liečby, ktoré vám môžu pripraviť príbuzný, či niekto, koho tiež zaplatíte, aby sa o vás postaral.

Dnu zmierňujú vyklíčené semená lucerny siatej (pomáhajú znižovať hladinu kyseliny močovej v krvi), lopúch a yzop. V ľudovom lekárstve sa považujú za účinné plody a kvety trnky obyčajnej.

Pomáha, ak v rozumnom množstve vydráždite včely. Niektorým pacientom trpiacim dnou sa uľavilo po liečbe včelím jedom. Včelí jed sa injekčne aplikuje pod kožu alebo niekoľko včielok obetuje svoj život na oltáre medicíny a dobre vás popichá. Jed pôsobí protizápalovo a má stimulujúce účinky na imunitný systém.

Môžete si urobiť aj mastičku z masti a propolisu. Dva dekagramy propolisu rozpustíte v pol kilograme bravčovej masti (masť sa nesmie škvariť - teplota na rozpúšťanie je cca 80 až 90 stupňov C). Nechajte masť stuhnúť a na ďalší deň ju znovu rozpustite. Opakujte tri až štyrikrát. Potom masť preceďte cez jemnú gázu, opäť nechajte stuhnúť a masť je pripravená na použitie. Najlepšie pôsobí, keď ju použijete v dobe začínajúcej bolesti. Veľmi rýchlo sa vám uľaví.

Čo pri záchvate



Postihnutú končatinu znehybnite. Dajte ju do zvýšenej polohy a zabudnite na svet okolo. Oddychujte. Vezmite si liek proti bolesti na báze ibuprofenu a najlepšie bude, ak sa poradíte s lekárom. Pomáha aj pasta z živočíšneho uhlia. Vyťahuje jedy z tela. Do nádobky vložte živočíšne uhlie, pridajte rozdrvené ľanové semienka a zmiešajte s niekoľkými lyžicami teplej vody. Vzniknutú kašičku naneste na boľavé miesto a obviažte. Obklad si nechajte celú noc. Živočíšne uhlie sa hodí aj na kúpeľ. Kašičku z živočíšneho uhlia zalejete takou horúcou vodou, akú vydržíte. Najlepšie pol, ba až hodinu. Živočíšne uhlie pomáha aj vnútorne. Dávajte si štyrikrát denne jednu až dve tabletky. Živočíšne uhlie vás prečistí a zabráni koncentrácii kyseliny močovej v krvi.

Bolesť zmierňujú ľadové obklady - meniť asi po desiatich minútach. Vyskúšajte i obklady z kostihoja alebo dubovej kôry. Dlho ich varte, až vznikne riadne tmavá tekutina. Obklady sa používajú vlažné alebo chladné. Z netradičných receptúr stojí za zmienku jeden, no trochu zaváňa kriminálom. Je to odvar a obklad z konopných koreňov. Väčšia hrsť koreňov konope sa naseká na malé kúsky, zaleje ¼ litrom vody, pridá sa lyžička oleja a 15 minút sa povarí v tlakovom hrnci. Na vonkajšie použitie možno pridať lyžičku rozdrveného koreňa kostihoja. Do odvaru sa namočí plátno, dobre sa v rukách vykrúti a pokryje uvareným koreňom. Obklad sa priloží na postihnuté miesto, previaže suchým uterákom a nechá pôsobiť najlepšie cez noc.

Pomáha aj základ na zemiakovú polievku. Surové zemiaky na jemno postrúhate, tekutinu scedíte do priesvitnej nádoby a necháte odstáť. Po niekoľkých minútach zostane dole tekutý škrob, ktorý vás nezaujíma. Vy pijete iba šťavu nad ním. Osvedčil sa aj vývar z rasce. Za hrsť dáte do pol litra vody, zhruba 20 minút povaríte a po vychladnutí vypijete. Preventívne pôsobí čaj z vŕbových listov. Ten dostanete v lekárňach aj s návodom na použitie.

Dna miluje kyslé prostredie a zhoršujú ju preto kyselinotvorné potraviny. Hlavne tie, ktoré obsahujú tzv. puríny. Sú to predovšetkým vnútornosti, tj. ľadvinky, pečienka, mozoček, ale k purínovým látkam patrí i kofein. Takže chorobu zhoršuje i káva a coca-cola. Ku škodlivinám druhého radu patrí predovšetkým červené víno, pivo a všetky pálenky od päť hviezdičkového koňaku až po lavórovicu. Z klasických potravín hlavne tmavé mäso, vývary z neho, údeniny a obecne bielkovinová strava. Pomáhajú aj protireumatické čaje, napr. štyri krát denne Rheumozen a horúce kúpele nôh a rúk v odvaroch z paliny obyčajnej, dúšky materinej alebo tymianu. Osvedčili sa alkalotvorné zeleninové šťavy a liečebné pitie vody, ktorá vyplavuje škodliviny. Človek nie je chorý, je len smädný platí aj v tomto prípade.


Ako dnu nedostať


Nie je isté, či sa vlastne dá dna nedostať, keď ju ovplyvňuje toľko faktorov. No niekoľko dobrých rád iste príde vhod. Zabudnite na acylpyrín ani paralen. Údajne zadržiavajú kyselinu močovú v organizme a môžu dnu do tela privolať. Pokiaľ tam už kraľuje, tieto lieky ju môžu posilniť.

Proti tvorbe nadmerného množstva kyseliny močovej sa najlepšie bránia vegetariáni. Zabudnite aj na rafinované sacharidy - teda aj na cukor. Vyhýbajte sa potrave s vysokým percentom purínov. Ide o mastné výrobky s vysokým obsahom bielkovín, mozoček, vývary, mäsové omáčky, slede, ľadvinky, pečeň, mleté mäso, slimáky, sardinky, fazule, karfiol, šošovicu, huby, ovsenú kašu, zelený hrášok, kôrovce, špenát, celozrnné pečivo a droždie. Jesť môžete všetko, čo zostalo. Čiže všetko, čo nie je dobré.
terezamaria
30.07.09,17:47
Alenka dala si sem vynikajúce články o DNE, škoda, že v tejto téme sa nemôžu prideľovať bodíky.Za každý článok by si si bodík zaslúžila. Aj moderátori by mohli zvážiť,neviem teda či je to v ich kompetencii, či všeobecne v téme ZDRAVIE by sa nedali prideľovať bodíky. Ďakujem Ti za ostatných, ktorým články pomohli a ďakujem aj za seba.
alla66
30.07.09,18:07
terezamaria
30.07.09,18:47
Viem Alenka, že nie sú dôležité, ale keď pomôže človek inému, tak by si bodík zaslúžil.http://mojazabava.wbl.sk/Smajlik_r__zne/clapW14.gif
pasuliatko
30.07.09,19:10
No to nejde moc o to, že o štátnych zamestnancov, skôr ma zaujíma celý ten zákrok.
Píšeš, že už dávno liečili otcovi DNA laserom. Ale ked je to tak dávno, prečo sa nič nedá nájsť na nete.:confused: Lebo sa vždy aspoň náznak niečoho dá nájsť a v tomto prípade čo spomínaš neviem nájsť nič. :(
Preto som sa pýtala ako prebiehala liečba, mnohý páni ( lebo DNA sa týka najmä pánov ) iste privítajú nejaké podrobnejšie info, kde tak zázračne dokážu pomôcť s problémami s DNA tou liečbou laserom. Skús sa opýtať svojho otca, iste si spomenie a potom nám to tu napíš. Díky.

zajtra sa ho opýtam.a napíšem
AIMA
02.08.09,07:50
Ahojte,
ďakujem všetkým za rady, už som neverila, že sa dozviem viac ako som vygooglila. Nie je to až také zlé, ako sa na prvý pohľad zdalo, liečba so živ. uhlím sa mi páči, je neškodné a ak pomôže, bude super, keď sa priateľ zaobíde bez liekov, ktoré ho oblbujú...
Pasuliatko rozbiljanie kryštálikov laserom by ma naozaj zaujímalo, kde to robia a na ako dlho to pomáha...
Vidím že táto choroba nie je až taká výnimočná a verím, že táto téma pomôže aj ostatným, ktorí si tu nájdu ten svoj prostriedok na zmiernenie bolesti, ktorý ešte neskúsili, prípadne dajú tip na ten svoj...
Veľa zdravia všetkým:o
Xanti
02.08.09,07:55
zajtra sa ho opýtam.a napíšem Pasuliatko,
opýtala si sa otca? Napíš nám o tom viac. Vidíš viacerý sme tu žhavý na túto info.
pasuliatko
02.08.09,09:17
Pasuliatko,
opýtala si sa otca? Napíš nám o tom viac. Vidíš viacerý sme tu žhavý na túto info.

som sa ho teraz na to pýtala a povedal,že nevie o tom...tak som sa evidentne pomýlila a splietkla som si to s niečim iným... ale s čím? :confused: :( prepáčte...
alla66
02.08.09,09:52
Recepty na zbavenie sa kyseliny močovej

Je potrebné denne aspoň mesiac konzumovať:
200g čerstvých čerešní
3ks jabĺk alebo hrušiek
1polievkovú lyžicu omega 3 mastných kyselín, ktoré sa nachádzajú v rybom oleji, v tekvicových, slnečnicových a sezamových semiačkach alebo vlašských orechoch
sparený pór, alebo krátko varený zeler – 2 až 5min.
3krát denne čaj Kukicha

No nesmieme zabudnúť hlavne na spomínané potraviny, ktoré nám do tela privádzajú alebo v tele udržiavajú kyselinu močovú. Potom môžme využiť spomínané recepty pritom nemusíme využiť všetko z uvedeného. Snažíme sa aspoň o konzumáciu niečoho. Tak napr. denne budem piť čaj, na raňajky alebo desiatu si dám hrušky, keď sú čerstvé čerešne tak si ich dám, lebo oni majú najväčšiu silu. Vlašské orechy si dám ako olovrant alebo dezert po jedle a k jedlu si pridám sparený pór. Na druhý deň si zase urobíme inú kombináciu.
účtovník 007
07.08.12,08:43
Ahoj te Poraďáci,
chcem oživiť túto prachom zapadnutú tému a spýtať sa vás, či nemáte konkrétne recepty na jedlá pri dne. Viem, že sa odporúča veľa surovej zeleniny, prejsť na vegetariánstvo....ale zakázaného je toľko.:confused:

Vygooglila som tabuľku s hodnotami purínov a nerozumiem niektorým veciam. Pri kapuste je uvedené množstvo purínov 6, čo je v porovnaní s ostatnými hodnotami potravina vhodná a aj napriek tomu sa v surovom stave nesmie. Iba varená, alebo kyslá. To isté aj cvikla 5, ale pri DNE je zakázaná. Prečo?
Najviac ma však dorazili tie celozrnné výrobky a ovsené vločky.:mee:

Na internete som našla stále tie isté omáčky o vhodných a nevhodných jedlách, ale konkrétne recepty nie. Poradí niekto, čo a ako?
účtovník 007
08.08.12,12:03
Halooo Poraďáci,
nie je tu nikto, kto by mi poradil s receptami pri DNE, prípadne dal odpoveď na moje otázky?
veronikasad
08.08.12,12:09
účtovník 007
08.08.12,12:15
Veronikasad, ďakujem, ale to všetko viem. Ja mám problém s vymýšľaním receptov, dochádzajú nápady. A v texte nie je uvedené, prečo kapusta, keď má purínov 6 (čo je málo) je zakázaná, detto cvikla. Mne by kapusta do šalátov moc vyhovovala, lebo toho, čo nejesť je strašne veľa a variť z tak mála je ťažké.
Ale aj tak ďakujem.
veronikasad
08.08.12,12:23
účtovník 007
09.08.12,05:42
Veronikasad, presne takéto niečo som potrebovala. Ď.:)
Ako som sa dočítala, tak ja som tú diétu poňala mooooc prísne, čo však nebude na škodu.