PORADA.sk
PORADA.sk

Klikne pre zoradenie od najlepšej odpovede: : Spolocenstva vlastnikov bytov a nebyt. priestorov



Janca
19.05.04, 13:25
Poprosila by som tych, ktori sa zaoberaju uctovanim pre spolocenstva, aby mi poradili, kde by som nasla komplexnejsi priklad na vedenie uctovnictva pre SVB. Nejde mi o vyuctovanie pre vlastnikov, evidenciu zal. platieb, evidenciu FUaO a pod., ale len uctovanie par najcastejsich poloziek v penaznom denniku - rozdelenie jednotlivych stlpcov a koncorocne uctovne a danove vykazy {nie vyuctovanie pre vlastnikov}. V roznych odbornych casopisoch su tzv. suvisle priklady pre JU a PU pre podnikatelov, s.r.o., a.s., ale pre SVB som zatial nikde neobjavila.
Podla skusenosti viem, ze ani zastresujuce Zdruzenie SVB v Kosiciach taketo nic nevydalo a spolocenstva si to robia rozne. Na DU som sa stretla s roznymi nazormi na vykazy k DP, ak spolocenstvu zo zakona vyplyva podat danove priznanie.{maju aj zdanitelne plnenia nevybrate zrazkou}. Taktiez vyplnenie statistickych vykazov, ktore sa odvolavaju na vykazy, ktore SVB vobec nepouzivaju.
Ja osobne by som uvitala skolenie na tuto temu. Neviem napr. ako zauctovat v JU vystavbu vlastnej plynovej kotolne, financovanu v hotovosti z FUaO.
Pomoze mi kazda rada, odvolavka.

Beata
28.05.04, 14:39
Ake zdaniteľné plnenia si mala na mysli?
Výstavbu vlastnej plynovej kotolne, financovanú z FUaO si zaúčtuješ len ako prevody peňazí z FUaO na výstavbu, čiže len znížiš FUaO o tieto položky.

AdaG
28.05.04, 20:42
Účtujem SVB od r. 1998-rada pomôžem. Nechcem robiť reklamu, ale program ALFA má program špeciálne pre účtovanie SVB, stiahnite si demo-verziu a vyskúšajte. Ja sama ho používam a som spokojná.
Stručne povedané-peňažný denník pre SVB sa baví len okrajovo o príjmov a výdavkoch ovplyvňujúcich a neovplyvňujúcich základ dane. Príjmy SVB podliehajúce zdaneniu sú do výšky 300.000,- od dane oslobodené.
Dôležitá je analytika-rozčlenenie príjmov aj výdajov na SLUŽBY (ÚK,TÚV, ohrev TÚV, SV, Výťah, El.energ.spol.priest, Zrážk.voda atď.), SPRÁVU (správa-resp.mzdy na správu, poistenie atď.), FOND OPRÁV(tiež je možné ho rozčleniť na tzv.réžiu(žiarovky, čist.potr., kanc.potr.), opravy drobné + veľké, úvery atď).
Združenie SVB v Košiciach pripravuje vzor pen. denníka, ale s pracovnou verziou vôbec nesúhlasím. Čo sa týka školení, ak ste členom Združenia, v Spravodajcovi sa dozviete aj o školeniach.

GABRIELA
01.06.04, 17:06
Tiež účtujem SVB, používam ALFA z Krosu. Dobre sa mi s tým robí.

Rozdelenie je len a len na jednotlivom spoločenstve - ako má členený FÚO ak ho má nejak členený, platby na prevádzku domu a pod. Nesúhlasím však s predchádzajúcim príspevkom, že platby do 300.000,- sú oslobodené od dane. Nemám tu pri sebe teraz zákon, ale platilo to len do roku 1999 alebo 2000. Ja som začala v r.2002, mala som daňovú kontrolu a zdanené som musela mať všetky príjmy z prenájmu NP, aj reklamy aj prenájmu pivníc. Prešla som bez škrabanca. Ak budete nejaký dotaz, musí byť konkrétny.

AdaG
01.06.04, 20:11
Reagujem na p. Gabrielu: Nečudujem sa, že daňová kontrola Vám neporadila, že máte nárok na oslobodenie od dane. O tých 300.000,- -och sa dočítate aj v novom zákone o DP §13 ods.1 pís. e)

ekin
01.06.04, 20:39
a co tak este sa pozriet na § 43? Ten vravi o zrazkovej dani : .... dan z príjmov sa vyberá zrážkou, ak ide o príjem:
v odseku 3/ písm. g
-príjem za prenájom nebytových priestorov, spoločných častí domu a spoloč. zariadení domu vlastníkov bytov a nebytových priestorov, ktorý je príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv
Tak ako to vlastne je?

AdaG
01.06.04, 20:55
Milá Evka!
Už dlhšie sledujem Vaše príspevky a hovorím"klobúk dolu-vyznáte sa"!
V predošlom príspevku som asi nezrozumiteľne reagovala len na margo tých 300.000,-, že neboli zrušené. Keďže SVB neboli založené na podnikanie, logicky si to štát ošetril "zrážkovou daňou"-čo tento pojem znamená-že ešte v r. 2003 to bolo 15%, teraz je to takisto príjem, ktorý nepodlieha výnimke oslobodenia a treba ho zdaniť a rovnako si môžete uplatniť aj výdavky.
SVB sú pre štát neveľmi zaujímavé a preto im venuje "adekvátnu" pozornosť.
Niektoré daňové úrady nevyžadujú ani podanie daňového priznania.
Je smutné, že ani "zastrešovacie" Združenie SVB v Košiciach nevie zaujať jednotné stanovisko a tápajú v dohadoch.
Mimochodom, hľadajú lektorov pre školenia účtovníkov pre SVB.
Bola som prekvapená, prečo DÚ kontroloval SVB u p. Gabriely - už viem - zrážková daň!

ekin
01.06.04, 21:12
necítim sa byt odborníkom, iba som si pozrela ten §.... a dotiahla to, .... a spomenula si na ekonomku v našom SVB v KE, ktorá platí dane za našu reklamu na bloku a boli sme spolu nešťastné, ako nám klesli príjmy, kedze stupli dane :-(
Inak je pravdou, že metodika pre SVB či neziskovky - to je problem... A prave v tých oblastiach pracuje najviac ekonomov-nadsencov, lebo tam nieto velkych prijmov, iba vela práce...

GABRIELA
02.06.04, 06:53
Priznám sa ,že na to či mám nárok nezdaniť si príjmy do 300.000,- nemám vobec z daňového úradu, ale z ministerstva financií( p.Kováčová). Navyše pri čítaní zákona o DzP mi to tak aj vychádzalo. Len som sa chcela uistiť či mám pravdu, pretože celé predsedníctvo žiaden príjem nechcelo zdaniť. Myslím že tých 300.000,- sa vzťahuje na celkom iné organizácie a SVB su dokonca vo výklade zákona extra zaradené do zrážkovej dane. Stále nie som v práci , zákon je tam, ešte sa ozvem, z čoho som vychádzala. Nemôžem ale teraz súhlasiť s tým, že je možné si uplatniť na takéto priestory výdavky- napr, realizácia opravy. Pýtala som sa to už právničky, ktorá robí aj pre spoločenstvá, aj p. Kováčovej z ministerstva financií, a tá mi tiež potvrdila, že výdavky nie je možné uznať ako náklad a tak si znížiť príjem. Dohodli sme sa že jeje ešte zavolám, len keby bol čas. Ak sa dozviem niečo nové určite dám vedieť.
A tá daňová kontrola? Jeden náš nájomník, ktorému sme nechceli dať robiť účtovníctvo za pre nás za vysokú sumu, a navyše sa sťahoval, tak sa rozhodol poslať na nás udanie, ako to robíme všetko zlé, a ako tu kradneme. Takže mi DÚ prešiel aj zápisnice zo zhromaždení, všetky zmluvy, pokladnicu, peňažný denník,VK, PSS a pod.
A len tak mimochodom, chceli nás nachytať na hruškách a 5.12.2003 som im musela doniesť všetko zaúčtované do 30.11.2003.

Som veľmi rada, že sa tu rozprúdila táto diskusia, veď je tu toľko problémov, a nový zákon na svete. Neviete či už je aj niekde uverejnený alebo ešte len schválený?

ekin
04.06.04, 12:23
novy zakon som este necitala, ale ked je schvaleny tak, ako citam o nom rozne info, tak .....Viete si predstavit, ako sa par susedov vratane predsedu spolocenstva..zide v bloku, svoje stretnutie nazvú Zhromazdenim vlastnikov a odsuhlasia si, co chcu?
Su tam veci, ktoré postrádajú logiku, aj ked viem, o čo ide, čo sa tým chcelo docielit. My sme tri bloky, len post.pouk. nas min.rok stali 6 tis a teraz mame mat na kazdy blok iny ucet? a na FFO dalsie tri, na spravu bytov dalsie tri - kto na tom ziska? jedine banka a vlastnikom to dvihneme v sluzbach - a my sme vlastne SVB zalozili, aby sme usetrili....:-(( a kolki nam zavidia, ze mame mesacne poplatky velmi nizke, ze tzv. "najomne" je v nasich bytoch skutocne ľudske. Uctovnicka vedie analyticke clenenie vydavkov, kazdy dom vie, kolko ma na ucte, kolko nedoplatkov ci preplatkov, tak preco to komplikovat? Naviac, neviem, neviem, ... ked vezmeme balkony ci loggie z osob.vlastnictva nasim vlastnikom - to bude treba menit LV v katastri? to bude zárobok!! Nehovoriac o dalsich vymysloch...Samozrejme, su aj plusy, ale my fungujeme uz par rokov, kazde 3 roky nove volby mame tiez..a nemame iba predsedu, ale jemu na roven podpredsedov-za kazdy dom jeden, aby nebolo o nas bez nas..A aj ludia su pominutelni, keby si predseda zlomil ruku, tak ani fakt. by sme nevedeli preplatit, preto sme 3, na plat.prikazy vzdy 2 podpisy!! Uvidim, co este najdem v tom zakone, ale stale verim, ze si s vlastnikmi schvalime to, čo potrebujeme my. Prečo by nám mal zákon prikazovat niečo, čo je proti nám? SVB sme si sami zalozili, aby to bolo lepsie, nez predtym...a hla, zas ktosi diriguje :-))

accad
14.06.04, 14:40
Nevie niekto, kde by sa dal nájsť nový zákon o spoločenstve vlastníkov bytov ... Na www.zbierka.sk (http://www.zbierka.sk) som ho nenašla. Prípadne ak ešte nebol uverejnený, kde by som našla návrh zákona.

AdaG
15.06.04, 20:19
skúste na WWW.build.gov.sk (http://www.build.gov.sk) - je to stránka Min. výstavby a regionálneho rozvoja, ktorá má pod sebou aj Spoločenstvá, ale pokiaľ viem, nový zákon ešte neprijali.

accad
16.06.04, 13:49
V dnešnom vydaní novín PRAVDA je dvojstrana-Nové pravidlá pre vlastníkov a správcov bytov, bez uvedenia č.novely zákona, ale s údajom, že novela vstúpi do praxe od 1.7.2004. Zatiaľ sa mi nedarí zistiť číslo novely.

veem
20.07.04, 06:48
Rada by som sa Vás opýtala ohľadom účtovania SVB, je nutné
rozúčtovávať mesačné poplatky od majiteľov bytov do jednotlivých
stĺpcov PD alebo stačí to len zaúčtovať jedným zápisom. Ľudia platia
mesačne rôzne sumy, doplácajú staré dlhy a rozúčtovanie by bolo problematické. Ďakujem
veem

Heni
20.07.04, 21:09
Asi kvoli poriadku a aby som sa v tom vyznala aj o rok - o dva, i v pripade kontroly ci ak to po mne niekto preberie - radsej by som to rozuctovala...

veem
21.07.04, 07:12
Súhlasím s Tvojím názorom, len rozúčtovanie je dosť problematické kvôli tomu,
že majitelia bytov vôbec neplatia podľa predpisov. Okrem účtovníctva vediem
ešte správcovský program,ktorý presne rozúčtuje jednotlivé platby.
veem