grilka5
03.08.09,14:32
ahojte,mame v pivnici strasne vela zemiakov este z minuleho roka,a mame uz aj nove.zemiakove prilohy nas uz omrzeli a preto by som chcela robit aj nejaky kolac z nich.alebo popripade aj nejake ine recepty zo zemiakov.DAKUJEM ZA KAZDY RECEPT!!!!!
Xanti
03.08.09,12:41
GRULY KUCHEN
Suroviny :
cesto : 1 kg polohrubá múka
štipka soli
1 kocka droždie
mlieko
plnka: zemiaky
soľ
bryndza
masť
cibuľka
Postup:
Zo surovín na cesto urobíme obyčajné kysnuté cesto, ako na knedľu. Dáme vykysnúť po vykysnutí rozdelíme na 2 bochníky. Trošku rozvaľkáme ( alebo vyťaháme ) na rozmer cca 20x30 cm . Na jednu polovicu cesta dáme zemiakovú plnku a prikryjeme druhou polovicou cesta ( vyzerá to ako veľký piroh ). Prenesieme na vymastený plech a postupne roztlačíme tak aby sme získali tenkú placku, roztiahnutú na veľkom plechu. Popicháme vidličkou, na vrch dáme 5 - 6 lyžičiek masti. A upečieme. Z jednej dávky výjdu 2 plechy.
Príprava plnky: zemiaky ošúpeme, nakrájame na kocky, osolíme a uvaríme. Po uvarení ich pretlačíme , zamiešame do nich bryndzu a na masti osmaženú na kocky nakrájanú cibuľu. Po vychladnutí plníme cesto.
Xanti
03.08.09,12:50
Džadky

Suroviny: zemiaky, hladká múka, soľ,
Poleva : 1.) cukor, maslo
2.) slaninka, cibuľa
Postup:
Zemiaky očistíme, nakrájame na kocky, osolíme a dáme variť. Po dovarení ich čiastočne scedíme ( musí zostať v polke hrnca voda ), zasypeme hladkou múkou a prikryjeme pokrievkou aby sa múka sparila.
Po chvílke tieto zemiaky popučíme a premiešame s tou múkou. Vznikne nám kaša, z ktorej tvarujeme guličky.
Sladká varianta : guličky hádžeme do cukru. Nakoniec polejeme rozpusteným maslom, premiešame pretrepaním misy. Dobrú chuť.
Slaná varianta tohto jedla sa robí tak, že sa tie guličky nahádžu do omastenej misy, a pridá sa sol a slaninka popražená, poprípade cibuľka abo oboje. :D
Blankake
03.08.09,12:58
Slivkové knedle zo zemiakového cesta, zemiakový závin, zemiakové placky (z varených zemiakov)
grilka5
03.08.09,17:40
a nejake sladke mucniky????zo zemiakov
andreaS
03.08.09,17:59
sulance ;)
Blankake
03.08.09,18:13
a nejake sladke mucniky????zo zemiakov
Zemiaky uvarené v šupke, pridať toľko polohrubej múky, koľko zemiaky vsiaknu, pridať 1 vajce (asi na 1/2 kg zemiakov), trošku soli.
Z tohto cesta môžu byť slivkové knedle (rozvaľkať cesto, pokrájať na štvorce, poukladať na ne odkôstkované slivky, zabaliť a uvariť v osolenej vode - keď vyplávajú hore, sú hotové... potom poliať roztopeným maslom, prípadne aj opraženou strúhankou a posypať cukrom).
Z tohto istého cesta môžu byť aj šúlance s makom :)
Xanti
03.08.09,18:38
A čo našiel ujo GOOGLE. :D

http://kucharka.wordpress.com/2009/05/29/zemiakove-kolaciky/


Zemiakové koláčiky


1 vajce, 250 g masla, 300 g zemiakov, 250 g hladkej múky, 1 prášok do pečiva, rasca, soľ Zemiaky uvaríme v šupke a olúpeme. Nastrúhame na jemnom strúhadle, pridáme maslo, múku, soľ, prášok do pečiva a vymiesime cesto. Na pomúčenej doske rozvaľkáme na hrúbku asi 1 cm a formičkou vykrajujeme koláčiky, ktoré potrieme rozšľahaným vajcom, posypeme rascou a upečieme na vymastenom plechu vo vyhriatej rúre.

http://kuchar.mojerecepty.sk/tag/recepty-zo-zemiakov/

Vyplištence (http://kuchar.mojerecepty.sk/2009/06/vyplistence/)

Posted by kuchár - Jún 6th, 2009
5 – 6 zemiakov, 2 žĺtky, polohrubá múka, maslo alebo masť, slivky, škorica, soľ

Zemiaky ošúpeme a nastrúhame najemno. Zlejeme vodu, pridáme štipku soli, žĺtky a toľko polohrubej múky, aby vzniklo cesto trochu redšie, ako na zemiakové placky. Plech dôkladne vymastíme maslom alebo masťou. cesto vylejeme na plech, dôkladne pokvapkáme roztopeným tukom, nahusto naukladáme polovice sliviek a posypeme škoricou. V rúre vyhriatej na 200 °C pečieme cca 1/2 hodiny. ©
alla66
03.08.09,19:04
http://img.mimibazar.sk/2/10/080404/22/j4780.jpg
POTŘEBNÉ PŘÍSADY

Cesto: 400 g zemiakov * 160 g polohrubej múky * ½ pdp * soľ * 8 PL oleja * 8 PL mlieka * 1 vajce * petržlenová vňať * 100 g šunky _____ Na potretie: 1 vajce * 20 g strúhaného syra * 1 PL kyslej smotany _____ Dresing: 100 g strúhaného syar * 1 PL kyslej smotany * nakrájané bylinky

POSTUP PŘÍPRAVY
Zemiaky uvaríme v šupke a necháme vychladnúť. Vychladnuté ich postrúhame. Dáme do misky, pridáme múku, pdp, pokrájanú šunku (ja som šunku nemala), olej, mlieko, vajíčko, soľ a petržlenovú vňať.

Z cesta mokrými rukami formujeme menšie okrúhle koláče. Z kyslej smotany (pôvodne mala isť sladká ale keďže som nemala tak som dala kyslú, a aj s tou to bolo relatívne dosť riedke), vajíčka, strúhaného syra a soli vytvoríme zmes, ktorou koláčiky potrieme, ľubovoľne posypeme (ja som dala sezam a ľanové semienka)

druhý plech (robila som z 2-jitej dávky) zmes na potretie som mala len jednodávkovú a úplne stačila
pečieme do zlatista... po vychladnutí môžeme prekrojiť a naplniť dressingom
Xanti
03.08.09,19:16
Alla mňam to by som si dala, vyzerá to ako pagáče. :D
alla66
03.08.09,19:19
http://mojerecepty.files.wordpress.com/2008/10/vcielkaisr-001.gif?w=76&h=41

Zemiakové pagáčiky so syrom

Potrebujeme:

250 g hladkej múky, 180 g masla alebo rastlinného tuku, 250 g uvarených pretlačených zemiakov, 1 žĺtok, trocha smotany, 20 g droždia, soľ, syr na posypanie.

Postup:

Múku preosejeme a rozdelíme napoly. Do jednej polovice pridáme maslo alebo tuk a zamiesime. Do druhej polovice pridáme zemiaky, žĺtok, v smotane rozmiešané droždie, soľ a zamiesime cesto. Na múkou posypanej doske ho vyvaľkáme, vložíme doň maslové cesto, zabalíme, spolu vyvaľkáme, poskladáme na tretiny a necháme štvrť hodiny odpočívať. Znova vyvaľkáme, poskladáme a necháme odpočívať. Skla*danie opakujeme ešte dva razy. Potom cesto vyvaľkáme na hrúbku 2 cm, urobíme na ňom nožom mriežky, povykrajujeme pagáčiky, poukladáme na plech a vložíme do vyhriatej rúry. Pred dopečením z rúry vyberieme, potrieme bielkom, posypeme postrúhaným syrom, vložíme späť do rúry a dopečieme. Podávame teplé.
stonka
04.08.09,08:41
ZEMIAKOVÉ LIEVANCE slané

Ingrediencie
500 g zemiakov, 0.3 l mlieka, 60 g oleja, 3 vajcia, strúhaný muškátový oriešok, soľ
Postup prípravy
Ošúpané zemiaky osolíme a uvaríme. Scedíme, necháme vychladnúť, prelisujeme a spojíme so žĺtkami a mliekom. Ochutíme muškátovým orieškom. Nakoniec vmiešame tuhý sneh z bielkov a na panvici v oleji smažíme lievance.
stonka
04.08.09,08:44
Zemiakové lievance sladké
Ingrediencie
300 g v supke uvarenych zemiakov
200 g polohruba muka
2 vajicka
2 - 3 pl praskovy cukor
mlieko

Zemiaky pretlacime alebo postruhame na jemnom struhaku, pridame vajicka, cukor a postupne striedame muku s mliekom. Miesame na hustejsie cesto ako na palacinky. Vo vymastenej dolkarni alebo v panvici na lievance ich pecieme z oboch stran. Dochutit podla chuti-lekvar, slahacka, skoricovy cukor...
Xanti
04.08.09,08:45
Zemiakové lievance sladké
Ingrediencie
300 g v supke uvarenych zemiakov
200 g polohruba muka
2 vajicka
2 - 3 pl praskovy cukor
mlieko

Zemiaky pretlacime alebo postruhame na jemnom struhaku, pridame vajicka, cukor a postupne striedame muku s mliekom. Miesame na hustejsie cesto ako na palacinky. Vo vymastenej dolkarni alebo v panvici na lievance ich pecieme z oboch stran. Dochutit podla chuti-lekvar, slahacka, skoricovy cukor... Díky, toto si pamätám z detstva išli sme sa za tým zblázniť, i za sladkými i za slanými. Len som zabudla ako sa to robí. Teraz to už viem, je to na porade. :D
stonka
04.08.09,08:50
Zemiaková torta
Cesto:
8 žĺtkov, 280g cukru, 200g mletých orechov, 3PL (polievkové lyžice) kakaa, 200g varených pretlačených zemiakov, sneh z 8 bielkov

Cesto vypracujeme šľahačom, dáme do vymastenej formy a vo vyhriatej rúre pečieme 45 minút pri 170-180 stupňoch (teda dlho a pomaly).

Upečenú tortu opatrne rozrezávame na pláty až úplne vychladnutú, lebo je veľmi krehká.

Krém: 3 vajcia, 180g kryštálového cukru, 125g klasického masla

Vajcia s cukrom miešame nad parou do úplného zhustnutia. Potom do hmoty rozmiešame maslo.

Ak chceme mať čokoládový krém pridáme do hmoty polovicu čokolády na varenie.


Krémom naplnenú tortu natrieme ríbezľovým džemom (može byť aj iný kyslý džem) a polejeme čokoládovou polevou.

Torta zostane dlho šťavnatá.
adi11
04.08.09,09:15
Zemiakové lievance sladké
Ingrediencie
300 g v supke uvarenych zemiakov
200 g polohruba muka
2 vajicka
2 - 3 pl praskovy cukor
mlieko

Zemiaky pretlacime alebo postruhame na jemnom struhaku, pridame vajicka, cukor a postupne striedame muku s mliekom. Miesame na hustejsie cesto ako na palacinky. Vo vymastenej dolkarni alebo v panvici na lievance ich pecieme z oboch stran. Dochutit podla chuti-lekvar, slahacka, skoricovy cukor...
Chcem poradiť, že dajú sa robiť aj z ošúpaných zemiakov uvarených - je to rýchlejšie. Ja ich robím na sladko aj na slano.
fredy27
04.08.09,14:19
gazdinky...Dostal som chuť na zemiakové cesto plnené údeninou a s dusenou kapustou. viete recept?
stonka
04.08.09,15:50
gazdinky...Dostal som chuť na zemiakové cesto plnené údeninou a s dusenou kapustou. viete recept?

Zemiakové gule plnené údeným mäsom

Potrebujeme:
zemiaky, červená kapusta, údené mäso, cibuľa, 1 vajce, polohrubá múka, oravská slaninka, ocot, cukor, mletá rasca, soľ, mleté čierne korenie
Ako na to:
V šupke uvarené zemiaky olúpeme a postrúhame. Pridáme vajce, múku, soľ a vypracujeme na cesto. Nakrájanú kapustu udusíme na opraženej cibuľke. Ochutíme soľou, octom, cukrom a rascou. Nadrobno nakrájanú cibuľku opražíme do zlatista, pridáme zomleté údené mäso, soľ, korenie a chvíľu posmažíme. Cesto rozvaľkáme a pokrájame na štvorce. Do každého štvorca vložíme lyžičku mäsovej hmoty, zabalíme, urobíme guľky a uvaríme v slanej vriacej vode. Slaninu nakrájame na kocky a opečieme na škvarky. Na tanier servírujeme mäsové guľky a kapustu, polejeme roztopenou slaninou.

Môže byť? Ináč, to je moje obľúbené jedlo zo zemiakov. Ale samozrejme až po bryndzových haluškách;)