ZuzanaŽ
05.08.09,15:34
Vie mi niekto poradiť, či sa dajú zavárať melóny?! Máme nečakane bohatú úrodu žltých aj červených melónov, tak by som ich chcela zavariť na zimu, ale netuším, či sa to dá a ako. Ak viete, pomôžte.
JankaO
05.08.09,13:44
ZEvina
05.08.09,13:46
Pamätám si ešte ako deviatačka sme mali raz na Vianoce melón. Nie zaváraný, ale zasádrovaný. Mamka injekčnou striekačkou naplnila vnútrajšok melóna koňakom (veľa sa tam toho nezmestí:D), a celý melón potrela sádrou. Chuť melóna si už veľmi nepamätám, len viem, že melón sa nepokazil.
marjankaj
05.08.09,13:52
Vie mi niekto poradiť, či sa dajú zavárať melóny?! Máme nečakane bohatú úrodu žltých aj červených melónov, tak by som ich chcela zavariť na zimu, ale netuším, či sa to dá a ako. Ak viete, pomôžte.

Neviem, či zoženieš také veľké poháre?:D
osky
05.08.09,17:19
mozno tei cukrove melony stoja za to,budu ako ananas,ked zavaris.ale cervene radsej zjedzte ved je horucava a su tak ovlazujuce,zdrave na odvodnenie,precistenie organizmu,len sa ich najedzte cerstvych do syta!nenic vitaminy,uzi si zivej vody ktoru v sebe maju,ta je priam zazracna na organizmus.naozaj.to plati i o uhorkach.a valstne o kazdom ovoci ale o melonoch obzvlast.
co by som ja dala za to keby som si mohla dat kazdy den jeden cely melon,a riadne velky.nemusela by som ani varit.....;)
Bionda
05.08.09,17:41
Tie menej sladké som jedla ako zavárané na spôsob uhoriek- nebolo to zlé :)
ZuzanaŽ
06.08.09,05:56
A ako sa zavára ananás? Mám tie cukrové melóny pokrájať na kocky, dať do fliaš a zaliať sirupom (voda a cukor) ?
Tie červené melóny malý zje, aj muž, ale žlté sú len moje. Tak by som si ich chcela naložiť aj na zimu.
Voľakedy dávno som počula recept, kde sa pridával do každej fľaše nejaký alkohol, ale v tom čase som ešte nezavárala.
kačenka
06.08.09,06:09
Voľakedy, keď sme ešte poriadne neochutnali chuť ananásu, sa na tento spôsob zavárala tekvica a to tak, že sa nakrájala na kocky a do pohárov sa zaliala ananásovým džúsom a vodou, ale v akom pomere to si už nepamätám. Len viem, že tá tekvica mala potom ananásovú chuť, zobrala si ju z toho ananásového džúsu a to sme si dávali do šľahačky. Veď pred 20-30 rokmi sme ananás celý v obchode ani nevideli, boli len v plechovkách aj to len pre niektorých.
betyna8
07.08.09,12:36
My dávame do tekvicového kompótu ananasovú arómu,nie džus;)
Tu som našla aj recept
TEKVICOVY KOMPOT - ANANAS

Pokrajame tekvicu na uhladne kocecky a dame varit do vody s kyselinou citronovou. Na dva litre vody ide jedna lyzicka kyselky a varime asi tak 10 minut. Ked tekvica zmakne tak ju vyberieme a este teplu supsneme do poharikov do ktorych sme si dali-do kazdeho- 1 platok citrona , jeden klincek , maly ulomok skorice a teraz....10 kvapiek ananasovej aromy a 5 kvapiek citronovej aromy...miesto ananasovej sa moze dat aj pomarancova aroma.
NALEV: na 1 kg cukru ide 0.5 l vody a 1 a 1/2 lyzice kyselky citronovej. Povarit zaliat tekvicu v poharikoch,zavriet a sterilizovat.
Sterilizovanie: 80*C...30-40 minut
90*C...15-20 minut
100*C...8-15 minut
viktorviktor
07.08.09,14:50
47 receptov v ruštine www.gotovim.ru/subject/ovoshy/arbuz.shtml

tieto na prilepšenie

500 g olúpaných jabĺk, 500 g žltej dyne, 2 hrušky, 1 citrón, trochu orechov, 0,7-0,9 kg cukru
-ovocie narezať na kúsky, zmiešať všetko okrem žltého melónu a citrónovej šťavy, variť takmer do hotovosti, pridať melón (ten pridávame podľa zrelosti, aby sa nerozvaril) a citron, pred samotným koncom môžeme pridať vanilku (tiež podľ a zrelosti melónu, aby nebola prehlušená vôňa).
Kúsky ovocia majú svoju typickú farbu, nálev tvorí želé. Dáme do pohárov a suchý „dunc“.

2 kg červeného melónu, 6 ks čierneho korenia pre vôňu, 1 liter vody, 1 veľkú lyžicu soli, 2 veľké lyžice cukru, kyselina citrónová ½ malej lyžičky
Melon narezať na kocky, pásiky, čokoľvek, zrnká môžeme vybrať, na dno pohára dáme korenie hore melon, zalejeme vriacou vodou, necháme postáť 20 minút, zliať a zopakovať.
Pridáme kyselinu citrónovú, zalejeme vriacim nálevom (voda, soľ, cukor) uzatvoríme, prevrátime a zabalíme do deky.
Letko
15.08.12,08:11
Pamätám si ešte ako deviatačka sme mali raz na Vianoce melón. Nie zaváraný, ale zasádrovaný. Mamka injekčnou striekačkou naplnila vnútrajšok melóna koňakom (veľa sa tam toho nezmestí:D), a celý melón potrela sádrou. Chuť melóna si už veľmi nepamätám, len viem, že melón sa nepokazil.

Toto ma zaujíma. Vie niekto o tejto metóde viac? Alkohol sa dá na Vianoce alebo ešte pred zasádrovaním? Vydrží to naozaj od augusta do Vianoc alebo Silvestra?
Letko
15.08.12,09:25
Nikto?
Rozalka
15.08.12,10:12
alaya1
16.08.12,11:35
alaya1
16.08.12,11:37
alkohol sa vpichuje injekcnou striekackou este pred zasadrovanim. Ulozit do velmi chladnej pivnice, stopku nechat na melone. nam vydrzal az do Vianoc.
maja
17.08.12,11:38
Minulý rok som zavarila červený melón v sladkokyslom náleve (ako na uhorky) aj s feferónkou. Vzhľad pre niektorých bol odpudzujúci:eek: a chuť, škoda melóna :D.
pinta
20.08.12,14:53
Ak uchovať melón, tak iba sušením.Najskôr som bola skeptická, že z toho nič nezostane, keď som to začala sušiť, výsledok ma prekvapil.Ani jedno sušené ovocie mi tak nechutilo, ako práve vodový červený melón.A ak ho nezjete, vydrží aj do Vianoc.