Korytnák
08.08.09,12:25
Prosim, viete mi poradit, ci mam narok na rodinne pridavky, ak som stale student denneho studia na vysokej skole a zacala som podnikat (som konatelkou firmy).
Dakujem
veronikasad
08.08.09,10:27
Prosim, viete mi poradit, ci mam narok na rodinne pridavky, ak som stale student denneho studia na vysokej skole a zacala som podnikat (som konatelkou firmy).
Dakujem
uveď prosím svoj vek
Korytnák
08.08.09,10:28
Mam 21 rokov
Korytnák
08.08.09,10:30
Mám 21 rokov.
veronikasad
08.08.09,11:00
Mám 21 rokov.
ako študent denného štúdia, do veku 25 rokov si nezaopatreným dieťaťom s nárokom na prídavok na dieťa. Výška príjmu sa nesleduje
Korytnák
08.08.09,17:23
Ďakujem velmi pekne :)
Korytnák
15.08.09,17:34
A viete mi prosim este poradit ako je to so sirotkymi pridavkami?
Dakujem.
katka50
15.08.09,17:39
A viete mi prosim este poradit ako je to so sirotkymi pridavkami?
Dakujem.
Zákon 461/2003 § 76
Podmienky nároku na sirotský dôchodok
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#hore)

(1) Nárok na sirotský dôchodok má nezaopatrené dieťa, ktorému zomrel rodič alebo osvojiteľ dieťaťa, ak rodič alebo osvojiteľ ku dňu smrti bol poberateľom starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku alebo ku dňu smrti získal počet rokov dôchodkového poistenia na nárok na invalidný dôchodok, alebo splnil podmienky nároku na starobný dôchodok, alebo zomrel v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania.

(2) Nárok na sirotský dôchodok nevzniká nezaopatrenému dieťaťu v pestúnskej starostlivosti po pestúnovi alebo po jeho manželovi.

(3) Nárok na výplatu sirotského dôchodku zaniká osvojením nezaopatreného dieťaťa. Zrušením osvojenia nárok na výplatu sirotského dôchodku vznikne znovu. Nárok na výplatu sirotského dôchodku zaniká aj dňom, ktorým dieťa prestalo byť nezaopatreným dieťaťom. Nárok na výplatu sirotského dôchodku sa obnoví odo dňa, ktorým dieťa znovu začalo byť nezaopatreným dieťaťom.

(4) Nárok na sirotský dôchodok zaniká dňom právoplatnosti rozhodnutia súdu, podľa ktorého nezaopatrené dieťa úmyselne spôsobilo smrť fyzickej osoby, po ktorej vznikol nárok na sirotský dôchodok.

(5) Nárok na sirotský dôchodok zaniká vždy dovŕšením 26. roku veku dieťaťa.
Korytnák
16.08.09,17:14
Dakujem :)
arimi
11.08.10,19:48
viete mi prosím poradit...ako to je s vyplácaním prídavku do veku...napr. na slovensku je to 25? tak ako sa ráta táto hranica veku? ked dosiahne syn v septembri 25 rokov, po tomto dátume už nemá nárok, alebo je to ešte celý rok, ked bude mat tých 25???
ivka70
11.08.10,19:51
viete mi prosím poradit...ako to je s vyplácaním prídavku do veku...napr. na slovensku je to 25? tak ako sa ráta táto hranica veku? ked dosiahne syn v septembri 25 rokov, po tomto dátume už nemá nárok, alebo je to ešte celý rok, ked bude mat tých 25???

Narok ma do septembra v tom roku, kedy dosiahne 25 rokov. V oktobri uz narok na rodinne pridavky ani na danovy bomus nema.
arimi
11.08.10,20:30
vdaka.
Marta Žigová
17.08.10,05:33
viete mi poradiť aj v prípade, ak si rodičia študenta denného štúdia neuplatňovali nárok na prídavok na dieta? Je možné požiadať spätne ?
katka50
17.08.10,05:39
viete mi poradiť aj v prípade, ak si rodičia študenta denného štúdia neuplatňovali nárok na prídavok na dieta? Je možné požiadať spätne ?
Áno - 6 mesiacov.

Zákon 600/2003 § 15
§ 15
Zánik nároku
Nárok na prídavok a nárok na príplatok k prídavku za kalendárny mesiac zaniká uplynutím šiestich mesiacov od posledného dňa v mesiaci, za ktorý prídavok a príplatok k prídavku patrili.
Marta Žigová
18.08.10,05:09
Vďaka
lge
20.08.10,21:16
Poradite?
Je rovnaky postup aj v pripade, ze student denneho studia zaroven pracuje na TPP? Takisto sa nesleduje jeho prijem, ako je uvedene v odpovedi vyssie? Co ak tento student, ktory ma menej ako 25 rokov, ma vlastne deti? Pridavky na neho pobera jeho rodic. On (student) zasa pobera pridavky na svoje deti, rovnako ako danovy bonus?
lafarge
18.09.10,12:08
Dobrý deň. Som študent 4. ročníka denného bakalárskeho štúdia a mám 22 rokov. V tomto roku robim Bakalársku prácu. Maju moji rodičia nárok na rodinne prídavky, ak sú obaja zamestnaní? Ďakujem za odpoveď
katka50
18.09.10,12:20
Dobrý deň. Som študent 4. ročníka denného bakalárskeho štúdia a mám 22 rokov. V tomto roku robim Bakalársku prácu. Maju moji rodičia nárok na rodinne prídavky, ak sú obaja zamestnaní? Ďakujem za odpoveď
Ak si neprekročil štandartnú dĺžku štúdia-I.stupeň vysokej školy má trvať 4 roky-tak áno, majú nárok na rodinné prídavky.
marcelaStanakova
30.09.10,10:55
Vi emi niekto vysvetliť aký je rozdiel medzi rodičovským príspevkom a rodinnými prídavkami?
Tamila
30.09.10,11:11
Rodičovský príspevok - štátna sociálna dávka, ktorú dostáva rodič do veku troch rokov dieťaťa: http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=135
Prídavok na dieťa - štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva na každé dieťa, kým je nezaopatrené :
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=134
arizona
30.09.10,11:11
Vi emi niekto vysvetliť aký je rozdiel medzi rodičovským príspevkom a rodinnými prídavkami?
tu to máš vysvetlené http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=109
Chobot
30.09.10,11:17
Vi emi niekto vysvetliť aký je rozdiel medzi rodičovským príspevkom a rodinnými prídavkami?

Pojem "rodinné prídavky" na Slovensku neexistuje.

Matka na rodičovskej dovolenke poberá rodičovský príspevok podľa zákona o rodičovskom príspevku č. 571/2009. Základná suma RP v súčasnosti je 164,22 EUR.

Potom existujú prídavky na deti podľa zákona č. 600/2003 a prídavok na jedno dieťa je 22,01 EUR.

Okrem toho existuje ešte príplatok k prídavku vo výške 10,32, ale na ten má nárok len ten, kto spĺňa podmienky dané zákonom 600/2003.

Potom existuje daňový bonus na dieťa - každý, kto má dieťa a má určitý príjem, môže poberať tento bonus. Je vo výške 20,02 EUR na každé dieťa.
JAJA11
30.09.10,11:24
Ak si neprekročil štandartnú dĺžku štúdia-I.stupeň vysokej školy má trvať 4 roky-tak áno, majú nárok na rodinné prídavky.

Ak niekto prekročí štandartnú dĺžku štúdia na VŠ, stráca nárok na prídavky? :o
katka50
30.09.10,11:25
Ak niekto prekročí štandartnú dĺžku štúdia na VŠ, stráca nárok na prídavky? :o
Áno, aj na daňový bonus.
tomPD
04.01.12,17:50
Potreboval by som poradit:
Dovrsil som 25 rokov, studujem na VS v standardnej dlzke studia na dennom studiu. Podla veku mi zanikol narok na rodinne pridavky a v podstate mojim rodicom aj zakonna vyzivovacia povinnost. Je mozne od statu ziskat nejake socialne davky, alebo nieco podobne? Dakujem za radu
Xanti
04.01.12,18:02
TomPD,
skús sa informovať na študijnom oddelení svojej školy na sociálne štipendium. Ak priznávajú tak býva väčšie ako sociálne dávky, kt. by boli vo výške 62,50 eur.
Mária27
04.01.12,18:19
Zákonná vyživovacia povinnosť nezaniká vekom.
77gabika
06.01.12,16:18
pekny den mozete mi poradit ci mam narok na vyplatenie danoveho bonusu za minuli rok na deti aj ked som pracovala na 4h denne za min.mzdu a 27.12.2011 mi zamestnavatel oznamil ze od novembra mi neplati odvody a mam neplatene volno lebo firma sa dostala do financnych problemov.Ked som ho prosila nech mi vyrata ci mam narok na danovy bonus povedal ze mi to nevyslo a neodvadzal ani zrazky zo mzdy exekutorom ktore boli urcene sudom.neviem ako mam postupovat preto ze nedal vediet ani exekutorom preco prestal odvadzat splatky.Teraz sa bojim ze mi nabehnu dalsie uroky na exekuciach lebo podla zakonu im mal dat vediet do 15dni.dakujem
Mila123
06.01.12,16:19
v hrubom musíš mať 317* 6 ak to dosiahneš máš nárok na DB za rok 2011
veronikasad
06.01.12,16:21
pekny den mozete mi poradit ci mam narok na vyplatenie danoveho bonusu za minuli rok na deti aj ked som pracovala na 4h denne za min.mzdu a 27.12.2011 mi zamestnavatel oznamil ze od novembra mi neplati odvody a mam neplatene volno lebo firma sa dostala do financnych problemov.Ked som ho prosila nech mi vyrata ci mam narok na danovy bonus povedal ze mi to nevyslo a neodvadzal ani zrazky zo mzdy exekutorom ktore boli urcene sudom.neviem ako mam postupovat preto ze nedal vediet ani exekutorom preco prestal odvadzat splatky.Teraz sa bojim ze mi nabehnu dalsie uroky na exekuciach lebo podla zakonu im mal dat vediet do 15dni.dakujem
zamestnávatel ti vyplácal daňový bonus mesačne ? Výplata DB nesúvisí s platením odvodov do SP.
77gabika
06.01.12,16:31
nevyplácal mi ho mesacne prave o to ide.A neviem ci mi vlastne aj odvody robyl s min mzdy preto ze mi ekonomka nieco splietala ze mi odvadzali odvody so sumy 160eur a ze ked mi prirata zrazky na exekutorov co bolo 66,66eur tak to nevychadza.Asi som teda dosla aj o ten jedinny prijem co som mala raz za rok.
veronikasad
06.01.12,16:31
v hrubom musíš mať 317* 6 ak to dosiahneš máš nárok na DB za rok 2011
Platí v prípade, ak o doplatenie DB žiada v RZD. Ak splní mesačnú výšku zdanitelného príjmu (1/2 min.mzdy) a zamestnávatel je vypláca DB mesačne, vyplatený DB nevracia, aj keď ročný príjem nedosiahne 6-násobok min.mzdy.
veronikasad
06.01.12,16:32
nevyplácal mi ho mesacne prave o to ide.A neviem ci mi vlastne aj odvody robyl s min mzdy preto ze mi ekonomka nieco splietala ze mi odvadzali odvody so sumy 160eur a ze ked mi prirata zrazky na exekutorov co bolo 66,66eur tak to nevychadza.Asi som teda dosla aj o ten jedinny prijem co som mala raz za rok.
Podpíš u zamestnávatela Vyhlásenie a žiadaj od 1.1.2012 o mesačnú výplatu DB. Dôvod je uvedený v predch.príspevku.
Mila123
06.01.12,16:40
Platí v prípade, ak o doplatenie DB žiada v RZD. Ak splní mesačnú výšku zdanitelného príjmu (1/2 min.mzdy) a zamestnávatel je vypláca DB mesačne, vyplatený DB nevracia, aj keď ročný príjem nedosiahne 6-násobok min.mzdy.
Veronika, ja to viem,len zadávateľka píše , že nedostávala DB mesačne....tak potom iba cestou či už RZD alebo DP FO typ A a tá suma v tomto prípade sedí, alebo sa mýlim????
veronikasad
06.01.12,16:41
Z príspevku č. 28 som to nevyčítala. Odpovedala si skôr, ako tento údaj doplnila ...
Mila123
06.01.12,16:45
som to tak pochopila, že nemá nič vyplatené.....a pri prelistovaní som si všimla, že Gábina napísala jedno zadanie a jednu odpoveď.....
veronikasad
06.01.12,16:48
Netvrdím, že tvoja odpoveď je nesprávna, ale neplatí vždy ...
77gabika
06.01.12,17:43
prepač te ale už som taka zmagorena z toho ze teraz neviem ci mam narok alebo nie.podla toho ako som vas pochopila tak asi nie.Veronika pise ze neplati vzdy ale co neplati.inac dakujem za rady
Mila123
06.01.12,17:43
tvoja HM za rok 2011 bola aká?
77gabika
06.01.12,17:53
praveže cakam na papiere od zamestnavatela lebo vobec neviem z akeho prijmu mi odvadzal odvody a tym padom ani neviem aky mi priznal prijem aj ked na papieri mam min mzdu.Pretoze min mzda je 378cca a on mi robyl odvody so 160eur.A to co som vam zabudla napisat je ze mi povedal ze ak donesiem 200eur tak mi spraví danove tak aby som dostala bonus.
Mila123
06.01.12,17:58
to ti tu niekto zadarmo pomôže vypísať.....na DU si vyzdvihni DP FO typ A
a
ak ti dá potvrdenie o zdaniteľnej mzde a zrazených preddavkov zo závislej činnosti a funkčných požitkov za rok 2011, v prvom riadku budeš maž napísané, že zúčtovaná a vyplatená mzda.....ak bude vo výške aspoň 1902 € a viac dostaneš DB na detí, ak menej, je mi ľúto, nemáš nárok....
77gabika
06.01.12,18:07
moc vam dakujem a vlastne ste mi pomohli lebo presne viem co odomna chcel zamestnavatel.Tych 200eur mi chybalo do tej sumy aby mi vysiel danovy bonus.Skratka som mu naletela ked som chcela dat vypoved uz v lete a prehovoril ma nech pockam do konca roka nech mam narok na bonusy a on ma uz v novembri odhlasil lebo uz ma nepotreboval lebo som mu spravila uz vsetku robotu co potreboval.Moc vam dakujem.Mam este jeden problem ale neviem ci vas mozem zatazovat este aj tym.neviem ako to tu chodi lebo len dnes som sa zaregistrovala
Mila123
06.01.12,18:09
Gabi, tento chat sa volá porada, a radí sa tu.....tak sa neobávaj, pýtaj sa a určite sa nájde niekto kto ti poradí.....
mňa ešte zaujíma, on ťa odhlásil z poisťovní s tvojím súhlasom?
77gabika
06.01.12,18:18
praveže ja som nevedela nic az ked som sa 27.12. opytala ako to teda bude lebo firma ma financne problémy a ani v dec.sme nedostali vyplaty tak mi oznamil ze on mi uz od novembra dal neplatene volono.Ostala som ako obarena a hned som zacala riesit aj dane a bonusy a ostatne veci.Vlastne ked mam neplatene volno tak som ako nezamestnana lebo si odvody musim platit ja.A ked mozem tu druhu otazku.Bojim sa aj toho ze som rozvedena a mam dve neplnolete deti.Mam exekutorov z podnikania a prave toho sa bojim lebo dvom exekutorom odchadzali splatky zo mzdy a dalsi traja boli vcakani.Ale tym ze od novembra som vlastne na neplatenom volne tak mi povedal ze neplatil ani exekutom a podla zakona im to mal nahlasit do 15dni.teraz sa bojim ze vsetko budem musiet platit od znova a ja nemam z coho ani zit nie este platit exe.Neviem vobec ako mam postupovat
Mila123
06.01.12,18:22
aspoň čiastočné riešenie je Inšpektorát práce....zavolaj tam, popr. napíš im,ako si prišla o zamestnanie, že nemá tvoju žiadosť o neplatené voľno..... o nič neprídeš,aj keď šéf bude vedieť, že ty si ho "bonzla", .....
77gabika
06.01.12,18:30
moc dakujem pomohli ste mi