kveti
10.08.09,09:00
gazdinky co sa da a da sa vlastne nieco spravit s horkými orechmi?? jadra su krasne lahko sa lupu len su strasne horke
dakujem
Kazu
10.08.09,18:58
S takým orechmi sa už nedá nič urobiť. Tá horkosť nejde odstrániť. Orechy boli pravdepodobne skladované v teple, sú olejnaté a teplom zhorkli.
DominikaDominika
11.08.09,17:05
myslím, že v zime si na tom pochutnajú sýkorky a iné vtáčiky, keď im to dáš do krmítka ;)
Zewa
08.09.09,23:53
ak mas med, zober cisty prazdny pohar a poukladaj orechy na dno pohara, zalej medom, potom pridaj arasidy, zalej medom, pridaj pistacie - nesolene, neprazene, zalej medom - pokracuj podla velkosti pohara a vlastnej fantazie....orechy sice horkost nestratia, ale med na nich prichyteny ich aspon trochu osladi...a ked sa ti to podari pekne naaranzovat, tak mas aj peknu ozdobu do policky v kuchyni - pohar staci prekryt gazou aby tam nepadal prach...med sa neskazi, ak je prirodny... odporucam ho trochu ohriat ak je scukornateny, aby povytlacal vzduch spomedzi orechov... dobru chut
pepsikova
09.09.09,02:46
...skús ich pomlieť a také mleté popražiť na suchej panvici...minieš ich aspoň do koláča...
bettylou
15.09.09,18:27
NEJESŤ. Sú toxické, preto sú horké a môžu aj poškodiť pečeň
viktorviktor
28.09.09,10:34
toto som našiel ako skladovať orechy, má niekto skúsenosti

Téma "Uskladnění ořechů"

- Já uskladňuji tak, že je zavíčkuji do sklenice a zavařím. Jen tak, aby chytlo víčko. Potom vydrží i několik let.

- Dobr7 den,
jsem chlap, prosím, co znamená přesně zavařit ? Do sklenice, nějaký nálev, pak do vařicí vody , na jak dlouho ?

- Chlape, žádný nálev. Jen tak bez vody. Na 80' C tak 15-20 minut. Jde to ještě v mikrovlnce. Naskládáte do sklenice a na 1,5 minuty vložíme do mikrovlnky nastavené na plný výkon. Poté zavíčkujeme a obrátíme dnem vzhůru do úplného vychladnutí. Potom uložíme do spíže.

- Nestane se jim vůbec nic, jenom musí být dobře vysušené, sklenice taky dokonale suchá. Necháte jenom chvilku na 80 C přichytit víčka, normálně v hrnci v páře nebo v troubě, jak jste zvyklá zavařovat. Tchyně vloni zavařila ořechy málo vysušené a zplesnivěly jí. Ořechy jsou po otevření sklenice úplně normální, nejsou měkké, jenom pozor na víčka, doporučuju nová, protože třeba víčko, které dříve bylo na sklenici s okurkami, je pořád trochu cítit octem a ořechy to natáhnou.(vlastní zkušenost)

- Už jsem na to odpovídala, nevím jestli tobě. Ořechy se dají zmrazit a sterilovat. Do sklenic sesypeme vyloupaná jádra, zavíčkujem a sterilujeme 20 minut při 80-90°C, Po vyndání ochladíme mokrým ručníkem, jako každý jiný kompot. Měly by vydržet až 10 let Mrazíme do sáčků, jen tak.

- Dobrý den Vám přeji,
měla jsem už i 3/4 roku z mražené vlašské ořechy vyloupané. Musíte je dát do speciálních sáčku na mřažení. a snažila jsem troch s toho vysát vzduch , sáček zavřela
a bylo to.
Kupuju je na slovensku a vydrž mě celý rok.

Ničeho se nebojte a ořechy často používejte.
Příjemný den
RKaja
29.09.09,09:08
Ja orechy dávam do mraziaka, nezamrznú, len sú také studené, takže sa dajú hneď používať, a chutia ako čerstvé.
smudla
01.10.09,12:19
.ono záleží aj na tom, ako dlho si tie orechy skladovala Ty..( teda, či si ich Ty mala čerstvé, alebo si ich kúpila ako čerstvé, a možno ani také neboli ). Niekedy sa fakt stane, že človek zabudne a objaví ich až vtedy, keď zhorknú.
Občas sa to prihodilo aj mojej babičke, ona to napravila tak, že ich najprv poriadne umyla pod studenou tečúcou vodou ( dala ich do plátenného vrecka a preprala v rukách), potom vysypala na sitko, znova umyla pod tečúcou vodou a nechala odkvapkať. Napokon dala variť do hrnca vodu, keď voda vrela, otrechy tam vsypala a chvíľu nechala povariť. Potom znova precedila cez sitko, keď voda odkvapkala, vysypala ich na plech a nechala presušiť v miernej rúre, alebo na radiátore. Potom pomlela a použila na pečenie. Takto to robievala aj s makom, keď bol trocha nahorknutý.
Osobne som vyskúšala takúto fintu na orechy aj na mak, a horkosť zmizla, do koláča sa dali v pohode použiť a nikto neutrpel žiadnu ujmu na zdraví.
Jeden fakt je, že orechy aj mak obsahujú veľa tuku, čo spôsobuje pri dlhom skladovaní tú horkosť..
Inak som kedysi vyskúšala na uskladnenie aj to zaváranie, o ktorom hovorí Viktor ( mám dojem, že kedysi dáávno- pradávno to dávali v Receptári), a fakticky orechy vyrdžali. Len treba dávať pozor pri ochladzovaní pohára, aby nepraskol...
;)