denimama
17.08.09,19:36
Ahojte, je sice este velmi skoro, ale pri dnesnom zavarani velmi dobrej urody rajcin som si spomenula na to, ako sa kazdu jar vacsinou rovnako marne trapim s vypestovanim vlastnych priesad. Moji stari rodicia si bezne pestovali zo semienok z vlastnej minulorocnej urody. Ja to skusam radsej s osivom z obchodu (paprika, rajciny, zeler, kalerab), vysievam do substratu v kelimkoch, tie mam na svetlom mieste, nie vsak priamo na okne. Pravidelne okolo nich beham, polievam, napriek tomu som este nikdy nedosiahla viac ako asi 6cm vysoke, ako nitka tenke rastlinky, ktore potom prestanu rast a len zivoria. :( Nakoniec si priesady musim vzdy niekde zohnat. Kalerab sa mi zadari vzdy len ak ho vysejem uz priamo von do zahradky. Predpestovanie mi skratka nejde. V com robim chybu? Ako sa vlastne spravne ziskavaju semienka na vysev z tohorocnej urody rajcin a paprik? Vsetkym dakujem.
pavol54
17.08.09,19:01
je to otázka dostatku svetla, živín v pôde, hustoty výsevu semiačok na plantovanie.niekedy aj veľa vody škodí, dnes sú bežne dostupné samozavlažovacie hrantíky treba ich položiť priamo na parapetu okna a občas hrantík otočiť o 180 stupňov (okolo vertikálnej osi nie horizontálnej)
vaši starí rodičia nemali okolo seba hybridné rastliny takže si to mohli dovoliť, z hybridných samozberov nikdy nedosiahnete to čo materskej rastliny.
wagner
17.08.09,19:16
Treba si uvedomiť, že každá planta má iné nároky na vlahu, teplo, svetlo. Ja si vždy dopestujem plantu - či už kapustu, kel, karfiol, brokolicu, rajčiny, papriku. Ešte aj hokaido, patizony, uhorky a cukety so dopestujem ako plantu.Kapusta, kel, brokolica a karfiol majú rady chladnejšie podmienky pestovania. Primeranú teplotu vyžaduje paprika a rajčiny. Všetku plantu mám na okne.
pavol54
17.08.09,19:18
odrody rastlín od hybridov poznáme tak, že na vrecúšku je označenie za názvom F1.
na čo chcete predpestovať priesady?
Celer treba vysiať veľmi skoro a potom aspoň raz presadiť a potom von
rajčina - pre výsev do poľa stačí na jar pod debničku na noc prikrytú fóliou a koncom júla máme rajčín a rajčín, no závisí od skorosti odrody resp hybridu
paprika potrebuje optimálnu teplotu na klíčenie a rast tá musí byť v teple

Osobne by som nezbieral semiačka pokiaľ nepoznáte ich rodičovský pôvod pretože ak to bol hybrid nikdy nedosiahnete taký plod z akého ste semiačko brali ale od toho sme tu my osivárske firmy aby sme vám zabezpečili dostatok kvalitného osiva, Ako chcete byť bojovníčkou proti kríze ak si budete robiť vlastné osiváhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Manual
17.08.09,19:41
Ja pred výsevom napr. rajčín alebo papriky dám semiačka do pohárka na 24 h. s odstátou vodou . Potom ich dám po jednom do plytkej nádoby cca 10x10 cm a vysokej cca 5-6 cm so substrátom (klasickým čo predávajú na planty). Túto nádobku dám k zdroju tepla (radiator) a podľa potreby priebežne aj 3-5 x denne kropím. Ak začnú semiačka schádzať, dám ich od radiátora preč a sú pri normálnej izbovej teplote na svetle. Ak príde ich čas, potom ich prepikýrujem do kelímkov. A priesady sú vždy ukážkové.
PS: klíčenie semiačok má byť pri teplote cca 28 - 30 st.C
denimama
18.08.09,05:37
Ja pred výsevom napr. rajčín alebo papriky dám semiačka do pohárka na 24 h. s odstátou vodou . Potom ich dám po jednom do plytkej nádoby cca 10x10 cm a vysokej cca 5-6 cm so substrátom (klasickým čo predávajú na planty). Túto nádobku dám k zdroju tepla (radiator) a podľa potreby priebežne aj 3-5 x denne kropím. Ak začnú semiačka schádzať, dám ich od radiátora preč a sú pri normálnej izbovej teplote na svetle. Ak príde ich čas, potom ich prepikýrujem do kelímkov. A priesady sú vždy ukážkové.
PS: klíčenie semiačok má byť pri teplote cca 28 - 30 st.C

Dakujem pekne, tento postup ma velmi zaujal, urcite vyskusam.
denimama
18.08.09,05:58
Osivarske podniky kvoli mne urcite neskrachuju, osivo vzdy kupujem, aj ked mi doteraz bolo skoro vzdy nanic. Ide len o dve veci:
- v mojom regione akosi nefunguju trhy s priesadami, aj tuto jar som musela velmi dlho patrat, kym som nasla babku s ponukou asi 15ks rajcin mix, nedokazala mi povedat, ake to su:confused:
s istotou viem, ze mnohi moji spoludedincania si semienka ziskavaju z vlastnej urody

- z toho tajuplneho balicka rajcinovych priesad sa napokon naozaj vyklulo niekolko druhov, prvykrat som tento rok vypestovala velikanske, na pohlad nie velmi krasne, zato vsak na konzervovanie idealne masite, stavnate rajciny. Kedze netusim, ako by som sa k nim dostala nabuduce (pozerala som uz ponuku osiv v zahr.centre a nic), prislo na mna pokusenie vyskusat si ziskat osivo sama
Urcite to nebol utok na osivarov,hehe.
dakujem
wabi
18.08.09,21:21
Možno len dodať, že pri získavaní semienok z rajčín je asi najjednoduchšie opatrne vycucnúť šťavu, jemne odstrániť taký ten želatinovitý obal jazykom okolo jednotlivých semienok a potom vypľuť do servítky.
Doplním ešte že stačí posadiť až v januári.
Stojí za zmienku, že za určitých okolností sa dajú rajčiny aj prezimovať, ak máte dobré podmienky a nebojíte sa škodcov, najmä molíc a roztočov. Môžete si zakoreniť vrcholové odrezky, alebo vrcholček potopiť, a on zakorení...:)
Chokma
01.02.11,13:55
Denimama, z akeho regionu ste?

Odporúčam osiva od spoločnosti Presto Bratislava, SevaSeed, JMC, ktoré dodávajú kvalitné holandské, francúzske a české odrody. Samozrejme súhlasím s ostatnými, že semiačka sa z väčšiny z nich chytať nedajú.

Neviem vsak, ci Vam bude vyhovovat ich minimalne množstvo odberu.
Čo sa týka vysievania a pikirovania, skutočne ide o proces, pri ktorom si v dnešnej dobe musíte dať pozor na množstvo vecí.
Na predpestovanie neodporúčam čistý substrát, ale kombináciu pôdy (treba dať pozor na ph pôdy), substrátu a piesku, po vzídení treba priesady pikírovať - my to robíme do čistej zeminy - štuplíkov, ktoré si sami lisujeme, prípadne kelímkov zospodu zrezaných. Ďalšou vecou je, ako to už viacerí spomenuli, teplota, vlhkosť a ošetrovanie.
Chokma
01.02.11,13:56
Erika686
01.02.11,14:11
Ja som si min. roku niekedy v zime vysusila semiacka takej fajnej cervenej papriky, tu som na jar normalne zasiala, urobila priesadky, potom niekedy v maji supla do folie a mala som krasnu urodu cervenej papriky :).
Toho roku mam tiez nasusene semiacka, tak dufam, ze ma nesklame tento rok.
A urcite bojujem proti krize :), lebo vsetky ostatne semienka som si nakupila, dokonca som sa toho roku rozhodla rozsirit moju zahradku aj o ine druhy zeleninky :).
wabi
01.02.11,14:36
Prečo nie, dá sa zasiať aj tak, len teda ak sa jedná o papriku napríklad, tak často sa vyskytuje hybridná a semeno s takejto, potom sa štiepy vo svojich vlohách - napríklad polovica bude tenkostenných a polovica kápiových, to mám aj z vlastnej skúsenosti, no ale samozrejme jesť sa dá i taká a na čerstvom maslovom chlebíčku... - táto zimná sa jej nevyrovná.
Ak máš šťastie môžeš natrafiť aj na nehybridnú - odrodovú a tá potom drží svoje dobré vlastnosti aj ďalej...
Podobne aj u inej zeleniny - napríklad paradajky...
kamoska1
01.02.11,15:50
Ja si pestujem sama len rajčinovú plantu a tú vždy sadím 19.3.na Jozefa,teprve do kelímkov semienka.Do skleníka vysadzam semienka do kelímkov okolo 20.februara.Semienka si vždy kupujem F1.
Papriku si chcem zasa skusit tento rok nejaku aj sama vypestovat plantu,ale neviem či sa mi to podarí,malo mi vschadza,preto ju skušam každy tretí rok pred pestovať.
pavol54
01.02.11,21:38
Ja som si min. roku niekedy v zime vysusila semiacka takej fajnej cervenej papriky, tu som na jar normalne zasiala, urobila priesadky, potom niekedy v maji supla do folie a mala som krasnu urodu cervenej papriky :).
Toho roku mam tiez nasusene semiacka, tak dufam, ze ma nesklame tento rok.
A urcite bojujem proti krize :), lebo vsetky ostatne semienka som si nakupila, dokonca som sa toho roku rozhodla rozsirit moju zahradku aj o ine druhy zeleninky :).
Aj ja bojujem proti kríze začínam od známych bežne napaľovať filmy, skladby, aj niektoré programy
Erika686
02.02.11,08:01
no toto je,myslim, riadne mimo temy....
Ale tu su presne vase slova :

"Ako chcete byť bojovníčkou proti kríze ak si budete robiť vlastné osivá"
pavol54
02.02.11,12:50
Také šľachtenie stojí veľa úsilia a prostriedkov, predal som známej osivo hybridu dyne červenej za ľudovú cenu o rok prišla za mnou že už nemusí kupovať odo mňa semiačka daného hybridu, že si nazbierala z tej čo sa jej urodili prvý rok to bolo fajn, na ďalší rok tam mala všeličo len nie to čo si vypestovala z môjho semiačka. Hneď prišla že čo sa stalo, a že moje melóny sú pekné, no budem jej vysvetľovať ako sa vyrába hybrid? Ale ja som potom zlý a nemám dobré odrody, alebo predávam zbastardené osivo?
Chokma
02.02.11,14:52
Semiacka a plody, z ktorych je mozne chytat semiacka, su myslim oznacene na obale pismenom "S". :-)
Ludia uz skratka nicomu a nikomu neveria, myslim si, ze za to mozu aj aktualne afery - dioxinove vajicka, maso nasiaknute anabolikami a pod. A pestovanie im prinasa radost.
Je vsak nutne vyrabat si vlastne osivo a nedat par korun za kvalitne?
pavol54
02.02.11,16:11
"S1,S2 " znamená stupeň množenia, žiadny šľachtiteľ nedodá " E"- elitu to by nikto nezaplatil, to je základný množiteľský materiál. Správne by sa nemalo vyrábať osivo bez dovolenia majiteľa prihlásenej odrody, (tak ako by sa nemali napaľovať skladby, filmy atď bez vedomia majiteľa). Určite však nedoporučujem množiť zo semiačok kde označenie F1 - sa jedná o hybrid.
deerslayer
06.02.11,17:18
Koľko pestujete koreňov rajčín a pre koľkočlennú rodinu ?
kamoska1
06.02.11,18:44
Ja sadievam 25 koreňov pre 4-člennu rodinu a mam aj na rozdavanie znamym.Minuly rok som nasadila 18 koreňov.
beba13
10.02.11,14:49
tak já aj 40 koreňov,kedže chcem aj pretlak paradajkovy,kečup a iné omáčky
Chokma
11.02.11,09:29
.. no tak s tým tvojim výrokom nesúhlasím.. dôvod? minilého ruku manželka kúpila semiačko mrkvy a výsledok vášho kvalitného osiva bol, že 2/3 bola krmná biela mrkev, ktorú požrali moje zajace...

Mozem sa spytat o aku firmu islo? Ked hovoris o kvalite, aj medzi osivarmi a dodavatelmi osiv su predsa rozdiely, rovnako ako pri inych tovaroch ;-) Kolko stalo to tvoje KVALITNE osivo?
Chokma
11.02.11,09:40
..ktoho vie, možno ho vážne predávaš zbastardené..., to máš tak, ako mäso, vajička a pod., vraj výrobca je SK, ale nenapíšu, že 3x bolo prebalené , aby sa z neho stal slovenský výrobok....

Legolas, myslim, ze nemas dovod takto utocit na pavla, pokial nemas s nim, resp. s jeho firmou nejaku osobnu skusenost. Sama som spomenula maso a vajicka aby som poukazala na korene nedovery ludi, ak vsak budeme vsetkemu nedoverovat, vratime sa kdesi na zaciatok, kde si kazda rodina bude robit vsetko - ked si bude chciet upiect chleba, bude si musiet zasiat a mat vlastne osivo a zomliet, co je dost tazko realizovatelne v dnesnej dobe.
Myslim, ze pomoze selekcia medzi tymi, od koho kupujeme. Chapes tomu, co znamena hybrid? Podla toho, co pises, asi nie... a o toto ide. Dotycna, ktoru spomina pavol, spravila sama chybu, ked si z hybridu chytala semeno a potom, namiesto toho, aby si ju priznala, ju hodila na druheho... Pozor, aby si tak nespravil aj ty. Pretoze to nie je vychodisko.
Chokma
11.02.11,09:42
..to je pravda, ale ja pestujem zeleninu pre vlastnú potrebu, tak prečo by som mal zisťovať aká firma to osivo vyrába...

Prave preto, aby si dve tretiny nemal krmnu mrkvu. ;-) Ak si budes semiacko chytat, tak len zvysujes pravdepodobnost tohoto efektu. Cize vyberkvalitnej firmy je nutny.
Chokma
11.02.11,09:47
..to je pravda, ale ja pestujem zeleninu pre vlastnú potrebu, tak prečo by som mal zisťovať aká firma to osivo vyrába...

Ak ti mozem odporucit - odporucam firmu Presto, sidlo Bratislava - http://www.presto.sk/index.php
S nimi sme este nikdy nemali problem, ani v komunikacii, ani v kvalite tovaru.:)
Ak chces, pozri sa mi do albumu na priesady, ktore robime. Ale to uz chvalim nas. :D
Chokma
11.02.11,09:59
Este mi neda nevyjadrit sa... Ono ide prave o to, aby si ludia svojim vyberom predavajuceho volili kvalitu, v takom pripade podporia kvalitne firmy a tie ostanu na trhu. O to ide aj v spominanom boji proti krize. Su firmy, ktore ponukaju nekvalitny tovar zabaleny v krasnych farebnych balickoch a ludia rok co rok kupia ten krasny balicek, neuvedomiac si, ze minuly rok s nim neboli spokojni. ;-)
wabi
12.02.11,01:38
Treba však tiež povedať, že hybrydy sú tiež dvojsečná zbraň. Keď si spočítame o koľko je vyšší výnos pri predraženom hybridnom osive s rizikom, že navyše nemusí byť vždy kvalitné a porovnáme s úrodnosťou kvalitnej odrody nemusí vždy byť hybrid v praxi výhodný...
To je však iba teoretická úvaha. Samozrejme sa dostávajú pestovatelia do područia osivárenskej firmy. Heterózny efekt sa stráca, vlastnosti sa štiepia a potomstvo je rôzne nejednotné. Pestovatelia muia potom čo už nepestujú odrodu s ktorej si vedeli vypestovať sadbu sami, stále kupovať. Ti je práve riziko pre osivárov, zvýšiť ceny, keďže môžu diktovať. Zároveň to zvyšuje globalizáciu a znižuje genetickú rozmanitosť...
pavol54
12.02.11,05:26
.. no tak s tým tvojim výrokom nesúhlasím.. dôvod? minilého ruku manželka kúpila semiačko mrkvy a výsledok vášho kvalitného osiva bol, že 2/3 bola krmná biela mrkev, ktorú požrali moje zajace...
Mňa to osobne uráža, lebo moje osivo si určite nekúpil, rovnako môžem napísať že si klamár, len preto že ma niekedy nejaký človek oklamal, ale ak nemám dôkazy tak to sú príliš silné slová a práve tak ako v Nemecku sa našla firma s dioxínom tak nemôžem tvrdiť že sú všetky zlé skrátka zlyhala kontrola nad chamtivosťou, u nás je to to isté. Dokáž že nekvalitné osivo si dostal odo mňa a dávam verejný prísľub že ťa odškodním sumou 5000€, čo dáš ty za to že si ma tu opľul? V ktorej mojej predajni si kúpil to osivo? Mám vôbec predajne? Aká odroda bola toho kvalitného osiva? Bola tam moja značka? Bolo vrecúško označené číslom dávky? Aj keby moje osivá predával ten najsprostejší predajca ktorý absolútne ničomu nerozumie, tak čísla dávky sa dá vysledovať všetko ako bola balená a kontrolovaná.
pavol54
12.02.11,05:41
Treba však tiež povedať, že hybrydy sú tiež dvojsečná zbraň. Keď si spočítame o koľko je vyšší výnos pri predraženom hybridnom osive s rizikom, že navyše nemusí byť vždy kvalitné a porovnáme s úrodnosťou kvalitnej odrody nemusí vždy byť hybrid v praxi výhodný...
To je však iba teoretická úvaha. Samozrejme sa dostávajú pestovatelia do područia osivárenskej firmy. Heterózny efekt sa stráca, vlastnosti sa štiepia a potomstvo je rôzne nejednotné. Pestovatelia muia potom čo už nepestujú odrodu s ktorej si vedeli vypestovať sadbu sami, stále kupovať. Ti je práve riziko pre osivárov, zvýšiť ceny, keďže môžu diktovať. Zároveň to zvyšuje globalizáciu a znižuje genetickú rozmanitosť...
Hybridy sú v podstate výsledkom toho aby sme dosiahli cieľ :
1.rovnakú kvalitu každého plodu(rastliny).
2.aby každý špekulant si neprivlastňoval niekoľkoročné úsilie šľachtiteľa a na tom nebohatol ako nemenovaný predajca bielej mrkvy.Hybrid je v dnešnom chápaní zaheslovaný program do ktorého vstúpiš len ak poznáš prístupový kód.

Lenže ceny spravidla nediktuje výrobca v žiadnom obore, ani výrobca osiva , ale obchodník
pavol54
12.02.11,05:49
..to je pravda, ale ja pestujem zeleninu pre vlastnú potrebu, tak prečo by som mal zisťovať aká firma to osivo vyrába...
Parafráza: Ja si kupujem mäso pre vlastnú spotrebu prečo by som mal zisťovať či je vôbec v záruke, kto ho vyrába...?
pavol54
12.02.11,08:03
Legolas, zdá sa mi maximálne nevhodné, ak dáš nejaký príspevok a potom ho bez akéhokoľvek vysvetlenia stiahneš, lenže reakcie sa už stiahnuť nedajú, tak by sa aspoň patrilo keď na niekoho hodím za lopatu výkalov sa mu aspoň ospravedlniť a uviesť veci na pravú mieru.
Chokma
12.02.11,09:08
A vidim, ze sme aj dostali "hodnotenie" nasich prispevkov ako zabavne, nevhodne a pod. :) skoda, ze k nim nie je nutne pridat aj argument ;) a vdaka Bohu za moznost citacie. :cool:
Legolas, myslim, ze si mohol nechat svoje prispevky, ved si sa dokonca aj ospravedlnil, tak preco taketo "zabavne" riesenie?
wabi
12.02.11,18:16
Tiež sa stretávam s tým že niekto osočuje. Často je to len tak, je to ovaľa jednoduchšie než uviesť a vysvetliť. Räzne glosy a tvrdenia ktoré sú subjektívne a zbytočné je s nimi polemizovať. Tiež som sa s tým zaoberal, ale jednoducho to je asi strata času. Tí ľudia nech by človak napísal čokoľvek vždy si s toho vyberú len čosi alebo nevyberú a nechcú rozumieť. Ich cieľom je len rozčúliť a vlastne keď na nich človak reaguje zistí že možno o to im išlo.
Môžem sa o niečo snažiť a robiť ako len chceš aj tak človek ktorý do toho nevidí vôbec napíše tvrdenie s cielom uraziť a poškodiť a keď sa človek snaží brániť, tak on píše ďlej od veci. Je to vždy na čitateľovi aby zvážil kde je pravda...
oriesok244
12.02.11,19:10
Skúšal som niekedy "vychytať" semiačka,ale F1 nič neprekoná.Aspoň čo sa týka papriky a paradajok.Odroda paradajky sa mi osvedčila Start,alebo Tornádo,papriky-podľa chuti.Február-po 4 do štvorca,do kelímkoch od solviny,jemne zatlačiť (len pod povrch!),zakryť fóliou,uložím na radiátor (aspoň 26°C) a každý deň jemne orosím rozprašovačom.Po vyklíčení hneď odkryjem (proti pliesni) a preložím na chladnejšie,ale dobre osvetlené miesto a začnem primerane zalievať.Pri výške 5cm (keď opadávajú klíčne lístky-ich výživa) ich jemne prihnojím (napr. 5-7 zrniek NPK do každého kelímku).V Marci to isté s paradajkami a priesady sa tešia každý rok na jún v plnom zdraví.Niekedy som aj pikíroval,či presádzal,ale výsledky boli rovnaké,no práca bola neporovnateľne úmorná.Tých pár centov za F1 sa určite oplatí.Iná situácia je napr. pri šaláte,cesnaku,či pažítky,ale to už je iná kapitola.
legolas
12.02.11,21:07
Legolas, zdá sa mi maximálne nevhodné, ak dáš nejaký príspevok a potom ho bez akéhokoľvek vysvetlenia stiahneš, lenže reakcie sa už stiahnuť nedajú, tak by sa aspoň patrilo keď na niekoho hodím za lopatu výkalov sa mu aspoň ospravedlniť a uviesť veci na pravú mieru...

..a kto ti bráni stiahnuť svoje príspevky? tak isto ich môžeš stiahnuť ako ja... apropo ja som nikoho neurážal, vyjadril som svoj názor a na to má právo každý a že ty si na tento názor reagoval podráždene tak som ťa ukľudnil tým, že som zmazal svoje príspevky...
deerslayer
14.02.11,19:46
Kedy sejete semienka pre vysádzanie paradajok do voľnej pôdy ?
oriesok244
14.02.11,20:14
Kedy sejete semienka pre vysádzanie paradajok do voľnej pôdy ?
Semiačka paradajok rýchlejšie klíčia,ak majú vhodné tepelné podmienky.Potrebujú ale asi 6 týždňov na to,aby sa z nich stali priesady.Ak je dlhé a teplé leto,je to možné,ale čas hraje proti nám.V priebehu Mája (ak je istota,že "zamrznutí" sa nevrátia) je dobré sadeničky paradajok vysadiť a nie vysiať.Tých 6 týždňov asi nedobehnete a všetka úroda by nestihla dozrieť,čo by bola škoda.
deerslayer
14.02.11,20:21
Semiačka paradajok rýchlejšie klíčia,ak majú vhodné tepelné podmienky.Potrebujú ale asi 6 týždňov na to,aby sa z nich stali priesady.Ak je dlhé a teplé leto,je to možné,ale čas hraje proti nám.V priebehu Mája (ak je istota,že "zamrznutí" sa nevrátia) je dobré sadeničky paradajok vysadiť a nie vysiať.Tých 6 týždňov asi nedobehnete a všetka úroda by nestihla dozrieť,čo by bola škoda.
:DVeď ja nechcem vysievať semiačka paradajok do voľnej pôdy vonku....ale vnútri...predpestovať po zrmznutých ich dať na záhradu...:D:D
arizona
14.02.11,20:42
Kedy sejete semienka pre vysádzanie paradajok do voľnej pôdy ?
Semiacka paradajok sa priamo do zahrady nevysievaju. Treba predpestovat.Ak chces paradajky z vlastnych priesad, je najvyssi cas ;)
durisovad
14.02.11,20:47
Ked budu mat 4-5 listkov, treba ich presadit /pikirovat/ do vacsich kelimkov.
pavol54
14.02.11,20:53
Semiacka paradajok sa priamo do zahrady nevysievaju. Treba predpestovat.Ak chces paradajky z vlastnych priesad, je najvyssi cas ;)
Ale vysievajú, len nie pod Tatrami, úroda síce bude trocha neskoršie, kde by veľkí pestovatelia desiatky hektárov sadili z priesad a mávajú viac ako 20 ton z ha, paradajka rastie pomerne rýchlo, rýchlejšie ako paprika, ako sadenice nie sú vhodné prerastené lebo sa zabrzdia a potom sa nedokážu rýchlo rozbehnúť v o voľnej pôde. Rátaj od polovičky mája spätne max 6 týždňov ako vhodný termín výsevu .
pavol54
14.02.11,21:04
Ked budu mat 4-5 listkov, treba ich presadit /pikirovat/ do vacsich kelimkov.
Každé vytrhnutie sadenice poškodí jej koreňové vlásočnice a nejaký čas trvá kým sa znova obnoví ich rast, dvakrát by som ich nepresádzal, z výsevu rovno pri tých 4-6 lístkoch na miesto určenia.
Jediná výnimka je zeler tam je vhodné ho presádzať dvakrát, aby sa zabezpečila guľatá buľva.
durisovad
14.02.11,21:25
Ja mam skusenost, ze ak sa nechaju tak ako vzisli, vyrastu vysoke a slabe sadenice. Mozno zalezi aj na teplote miestnosti, kde su, ja ich pestujem na parapete.Po presadeni sa rast zastavi asi na 3-4 dni a potom pekne prospievaju dalej.
Nepresadzam uhorky, tie predpestovane davam priamo na zahon, ale vysadzam ich neskor ako paradajky.
deerslayer
14.02.11,21:32
Semiacka paradajok sa priamo do zahrady nevysievaju. Treba predpestovat.Ak chces paradajky z vlastnych priesad, je najvyssi cas ;)

:D to by som netvrdil...ak potrebuje semiačko 6-7 týždňov na vyrastenie do fázy sadenice....to by som vysádzal v prvej polovici apríla ....do voľnej pôdy :D
oriesok244
14.02.11,23:18
:DVeď ja nechcem vysievať semiačka paradajok do voľnej pôdy vonku....ale vnútri...predpestovať po zrmznutých ich dať na záhradu...:D:D
V tom prípade stačí vysiať v priebehu marca,aby boli do mája pripravené.Posledný týždeň ich treba "aklimatizovať",aby si zvykali na vonkajšie podmienky,no nie na priamom slnku.
pavol54
15.02.11,08:45
Ja mam skusenost, ze ak sa nechaju tak ako vzisli, vyrastu vysoke a slabe sadenice. Mozno zalezi aj na teplote miestnosti, kde su, ja ich pestujem na parapete.Po presadeni sa rast zastavi asi na 3-4 dni a potom pekne prospievaju dalej.
Nepresadzam uhorky, tie predpestovane davam priamo na zahon, ale vysadzam ich neskor ako paradajky.
Nemala si husto a je zrejmé že mali málo svetla? Nestane sa nič ju vysadíš naležato, ona vytvorí koreňový systém po celej dľžke čo je v zemi.Inak ak ich po presadení prikryješ zemou aj viac ako po klíčne lístky sa nič nestane, podobne sa chránia rajčiny pred jarným mrazom, ak budú mať dobré nakrytie zeminou tak zamrzne len to čo je nad zemou čo je v zemi prežije a vyženie bočné výhonky.
oriesok244
15.02.11,09:37
:D to by som netvrdil...ak potrebuje semiačko 6-7 týždňov na vyrastenie do fázy sadenice....to by som vysádzal v prvej polovici apríla ....do voľnej pôdy :D
Papriky sejem koncom januára (najskôr),paradajky do konca marca.Niekedy som aj ja pikíroval a presádzal priesady pri 4-5 pravých lístkoch,ale takto je to pohodlnejšie a výsledok je rovnaký.Používam kelímky od solviny.Do kúpeného vlhkého substrátu jemne zatlačím 4 semienka do štvorca,orosím postrekovačom,zakryjem igelitom a dám vyklíčiť na radiátor.Rosím 1x denne.Ihneď po vzídení odkryjem (plieseň) a znížim teplotu-preložím na parapetnú dosku.Teplota a svetlo určia,aké budú Vaše sadeničky.Na radiátore napr.26°c,na parapete stačí do 20°C (s dostatkom svetla).Pri zhodení klíčnych lístkov prihnojím asi (5ks.) granulovaným hnojivom NPK a teplota sa môže dalej znižovať.V čase,keby sa mali sadeničky pikírovať-presádzať- to je vo fáze 4-5 pravých lístkov ich prenesiem na parapetu inej izby,kde je nižšia teplota (chodba a pod.),ale s dostatkom svetla.Tam pomaly budú dorastať,no nie na úkor hrúbky.Nedostatok svetla a vyššia teplota spôsobia tenké,bledé a vyhúknuté priesady,ktoré sa lámu,sú ľahko napadnutelné škodcami,či hnijú od stopky.Také sadeničky aj po presadení do voľnej pôdy sa len veľmi ťažko ujímajú a aj keď prežijú,ich úroda je veľmi malá.
bosorka31131
24.02.11,19:24
Ahojte, potrebovala by som poradit. Kupila som si v obchode semiacka paradajky krickovej balkonovej, a zaroven som si kupila male parenisko v Baumaxe. Potrebovala by som vediet ako dalej postupovat. mam dat kazde semienko zvlast do nadobby, mam ju rozdelenu na 24ks alebo najprv vyberiem tie priehradky naukladam tam semiacka zakryjem a ked budu mat prave listky tak ich presadim do tych jednotlivych priehradok?Dakujem za pomoc
arizona
24.02.11,19:59
Ahojte, potrebovala by som poradit. Kupila som si v obchode semiacka paradajky krickovej balkonovej, a zaroven som si kupila male parenisko v Baumaxe. Potrebovala by som vediet ako dalej postupovat. mam dat kazde semienko zvlast do nadobby, mam ju rozdelenu na 24ks alebo najprv vyberiem tie priehradky naukladam tam semiacka zakryjem a ked budu mat prave listky tak ich presadim do tych jednotlivych priehradok?Dakujem za pomoc
nepoznam to parenisko,ktore spominas...;):confused:
Ale semiacka mozes vysiat do pareniska volne a po vzideni a spevneni rastlinky presadit do jednotlivych kelimkov
O balkonovych paradajakach je tu samostatna tema : http://www.porada.sk/t136955-balkonove-paradajky.html
bosorka31131
24.02.11,20:00
Dakujem za radu :-) este by som sa chcela opytat ci ich mam polievat, alebo iba rosit a jak casto.
deerslayer
02.03.11,21:33
Tak som to už nevydržal... a vysial som časť paradajok pre poľné pestovanie vonku na záhrade-Pollicino, Perun, Ildi, Bejbino, Beefmaster, Black from Tula,,Mirabelle Blanche, Tigerella...Tornádo a SanMarzano kúpim priesady na tržnici
durisovad
02.03.11,21:55
Keby som chcela vysievat vonku na zahrade, musela by som jamky robit krompacom, taka je tu zem zamrznuta.
deerslayer
03.03.11,06:51
Keby som chcela vysievat vonku na zahrade, musela by som jamky robit krompacom, taka je tu zem zamrznuta.

:D Zle ste ma pochopila...ja som samozrejme vysieval v obývačke...len paradajky sú cieľovo určené nie do skleníka ani fóliovníka, ale von...:D
durisovad
03.03.11,07:23
Este ze tak. Uz som chcela zavidiet, ze mate v zahradach tak pekne teplo.
pavol54
03.03.11,08:28
:D Zle ste ma pochopila...ja som samozrejme vysieval v obývačke...len paradajky sú cieľovo určené nie do skleníka ani fóliovníka, ale von...:D
Myslím si že je to ešte aj tak veľmi skoro, môžu zostarnúť, potom sa ťažko rozbiehajú
Sharon
27.02.12,20:49
Ahojte, oslovujem skúsených záhradkárov, poraďte laikovi kde čerpať dôveryhodné informácie o pestovaní plodín. Ja som skúsila na internete a čo ma prekvapilo je, že rôzne zdroje sa dosť rozchádzajú. Chcem tento rok pestovať prvýkrát brokolicu a dočítala som sa: „Brokolica dobre hospodári s vodou, preto jej nevadí aj dlhšie sucho“ a inde sa zase uvádza, že porast treba pravidelne polievať a nesmie preschnúť.
Ďalej som sa dozvedela že k jej dobrým vlastnostiam patrí, že nie je náchylná na prijímanie dusičnanov z pôdy a iný zdroj zase tvrdí - brokolica kumuluje dusičnany, celková dávka nemá presiahnuť 20g/m2. Tak ako to vlastne je ???
wabi
18.03.12,01:01
Veď vyskúšaj a uvidíš...
Polievať isto treba a čím lepšie podmienky, tým lepšie rastie ako všetko.
Ak je pestovaná mormálnym spôsobom na záhrade, tak počas sezony slnko dusičnany vyťahá, ak je rýchlená, tak celkom verím, že má dusičnanov dostatok...