rozum
19.08.09,20:45
Čaj si dáme keď sme zdraví, šťastní a je nám fajn ale aj vtedy ak sme chorí unavení a cítime sa zle.
Dav
19.08.09,18:53
Veru, napríklad taký voňavý mätový, s medom, je dobrý aj na chvíle pohody, aj ako liek.
Stanislav 1975
19.08.09,18:57
Čaj si dáme keď sme zdravý,šťastný a je nám fajn ale aj vtedý ak sme chorý unavený a cítime sa zle.

U nás taká obyčaj-pije sa len pigi čaj...:):):)
rozum
19.08.09,18:58
Výborný je aj harmančekový, ale aj zelený.Treba vedieť ho aj správne pripraviť vtedy chutí najlepšie.
terezamaria
19.08.09,19:01
Čaj si dáme keď sme zdravý,šťastný a je nám fajn ale aj vtedý ak sme chorý unavený a cítime sa zle.

Dobrá téma, ja mám rada pohánkový čaj, je veľmi dobrý a hlavne podieľa sa na spevňovaní ciev a tiež nikdy neodmietnem zázvorový čaj s citrónom, prehreje a chuťove je tiež fajn.Hlavne cez zimu je u nás obľúbený.

Cez celý rok je fajn medovkový, je upokojujúci a z čerstvej medovky aj chutný.
rozum
19.08.09,19:01
Pigi čaj má stále inú chuť a každá krabička ktorú kúpiťe inak chutí,lebo sa vyrába zo zvyškou čajov vraj.
Stanislav 1975
19.08.09,19:02
Pigi čaj má stále inú chuť a každá krabička ktorú kúpiťe inak chutí,lebo sa vyrába zo zvyškou čajov vraj.

Nieje pravda,pigi čaj je legenda...:)
tina1
19.08.09,19:03
Na dlhe zimne večery skuste si zavarit tento cajik, vyborny
http://www.ajina-kucharka.wz.cz/zavarovani/zavarovani-zimni_caj.htm
Stanislav 1975
19.08.09,19:03
Veru, napríklad taký voňavý mätový, s medom, je dobrý aj na chvíle pohody, aj ako liek.

Olinka a ja mám aj rád "čajík" z hrozna alebo ríbyzlu,hmhm:D:D:D
Dav
19.08.09,19:05
Pigi čaj má stále inú chuť a každá krabička ktorú kúpiťe inak chutí,lebo sa vyrába zo zvyškou čajov vraj.
Ešte som to vylepšila, že som do krabičky od pigi čaju poprekladala všetky zvyšné vrecúška.Samozrejme s tým, že veď zbadám, čo si varím. Potom som dostala chuť na Pigy čaj,schmatla škatuľku do práce a nestačím sa čudovať, akú zmes som si tam namiešala - čo vrecúško, to dačo iné:eek::D - mäta, urologický, ovocný, roibos.
Stanislav 1975
19.08.09,19:08
Ešte som to vylepšila, že som do krabičky od pigi čaju poprekladala všetky zvyšné vrecúška.Samozrejme s tým, že veď zbadám, čo si varím. Potom som dostala chuť na Pigy čaj,schmatla škatuľku do práce a nestačím sa čudovať, akú zmes som si tam namiešala - čo vrecúško, to dačo iné:eek::D - mäta, urologický, ovocný, roibos.

Pri tomto ma napadol jeden starý vtip, ale radšej ho nenapíšem nebudem kaziť morálku mladistvým...:D:D:D
rozum
19.08.09,19:10
Ešte som to vylepšila, že som do krabičky od pigi čaju poprekladala všetky zvyšné vrecúška.Samozrejme s tým, že veď zbadám, čo si varím. Potom som dostala chuť na Pigy čaj,schmatla škatuľku do práce a nestačím sa čudovať, akú zmes som si tam namiešala - čo vrecúško, to dačo iné:eek::D - mäta, urologický, ovocný, roibos.

:):):)tak to si mala dobrú zmes čaju.Ja občas kúpim aj Lipton rôzne druhy niekedy sa kupoval len v tuzexe.
Stanislav 1975
19.08.09,19:12
:):):)tak to si mala dobrú zmes čaju.Ja občas kúpim aj Lipton rôzne druhy niekedy sa kupoval len v tuzexe.

ty jeeedna kapitalistka...Takže čaj od Lipton-u? A nestačil by ti z baliarní a obchodu Poprad?:D:D:D
Sorry za mrník...
rozum
19.08.09,19:15
ty jeeedna kapitalistka...Takže čaj od Lipton-u? A nestačil by ti z baliarní a obchodu Poprad?:D:D:D
Sorry za mrník...
mimotemy
Zdravýýýýýýýý kapitalizmus nikomu ešťe neublížil len škoda že k nám nedorazil.:D:D:D:---;):)
cloe
19.08.09,19:27
Milujem zelený, hlavne s jazmínom:) Ale tiež biely. Ten je najjemnejší. No, bylinkové takmer všetky. Používam ich aj namiesto tabletiek. Tabletku som neužila už asi 10 rokov. Napr. na bolesť zubov a zápaly v ústnej dutine, fakt vrelo doporučujem šalviu lekársku /"babské ucho"/. Na noc si dávam kamilkový s medom.
O čaji by som sa vedela baviť hodiny...
Niekde som si prečítala, že som bola v minulom živote bylinkárka v Číne. Tak to by aj sedelo;)
Darina1234
19.08.09,19:30
O čajoch sa viem baviť aj ja, hlavne bylinky, ktore rada zbieram, poznam ich, pre panov napriklad odporučam čaj z vrbovky .... robi zazraky s prostaou a podobne.
Stanislav 1975
19.08.09,19:32
A už ste niekedy pili čaj zo neviem ako sa to povie po slovensky, ale po česky sa to volá zemežlč? Mne to babka v detstve neviem prečo varila a ja som to tajne vylieval do kvetiny...-béééé
Ale varila aj dobré čaje, napr. šípkovo-lubovníkový, a pod.
rozum
19.08.09,19:32
Zelený čaj pijem asi 4 roky a je výborný, ale chcela by som vedieť ako sa správne pripravuje.
Stanislav 1975
19.08.09,19:34
O čajoch sa viem baviť aj ja, hlavne bylinky, ktore rada zbieram, poznam ich, pre panov napriklad odporučam čaj z vrbovky .... robi zazraky s prostaou a podobne.

konkretizuj bližšie-čo za zázraky???:)
Darina1234
19.08.09,19:35
No ta takzvana mužnost ...
Stanislav 1975
19.08.09,19:38
No ta takzvana mužnost ...

no ale to nemá nič s prostatou spoločné,hmhm-:rolleyes:, aha ty myslíš namiesto viagry, ehmehm:rolleyes::D
Darina1234
19.08.09,19:40
Prave je čas zberu, kedy je v paperičku, takže cez vikend ju nazbieram, v pripade zaujmu liečby prostaty zašlem zdarna ako liek
Stanislav 1975
19.08.09,19:42
Prave je čas zberu, kedy je v paperičku, takže cez vikend ju nazbieram, v pripade zaujumu liečby prostaty zašlem zdarna ako liek

musím si ísť tú vrbovku "vygooglovať"-sa normálne hanbím ale nepoznám to,hmhm-tak pošli darinka zo kilo...:D
Darina1234
19.08.09,19:44
Nazbieram, vysušim a pošlem ako prevenciu prostaty OK
rozum
19.08.09,19:46
musím si ísť tú vrbovku "vygooglovať"-sa normálne hanbím ale nepoznám to,hmhm-tak pošli darinka zo kilo...:D

Ty sa chceš v tom kúpať? :D:D:D
ondrejvla
19.08.09,19:46
A už ste niekedy pili čaj zo neviem ako sa to povie po slovensky, ale po česky sa to volá zemežlč? Mne to babka v detstve neviem prečo varila a ja som to tajne vylieval do kvetiny...-béééé
Ale varila aj dobré čaje, napr. šípkovo-lubovníkový, a pod.

Zemežlč - palina, aj nám to babka varievala, keď nás boleli žalúdky, alebo sme nechceli jedávať, tiež sme ho potajme vylievali do uhliaka, až kým nebolo čierne linoleum... Ale teraz, veru by som ho aj vypila, len vrátiť tak aspoň polstoročie späť;)
Tiež holdujem čaju Lipton - žltý, ale v zime rozhodne najradšej bylinkové, lipový, šípkový, mätový, ale najradšej z nastrihaných byliniek, to sú vône, chlipkám, a snívam...:)
rozum
19.08.09,19:48
Ako sa pripravuje zázvorový?
Stanislav 1975
19.08.09,19:51
Nazbieram, vysušim a pošlem ako prevenciu prostaty OK

Beriem ťa za slovo,nieže mi potom povieš,že už nemáš,že manžel všetko vypil...:D:D;)
Darina1234
19.08.09,19:52
Ja len nastruham, zalejem po vyluhovani, pridam citron
ondrejvla
19.08.09,19:54
Olinka a ja mám aj rád "čajík" z hrozna alebo ríbyzlu,hmhm:D:D:D

A ešte tak z čiernych ríbezlí šťavička..., mňam. :D
Výborný je čajík zo sušených plodov ríbezle čiernej, čučoriedky, jablkových šupiek, lesných jahôd, ten čaj milujem.
Darina1234
19.08.09,19:54
Nazbieram pre vštkých
Stanislav 1975
19.08.09,19:58
Nazbieram pre vštkých

:):);)
rozum
19.08.09,20:04
Sladíte si čaj?A čím?Cukrom alebo medom?
cloe
19.08.09,20:17
Sladíte si čaj?A čím?Cukrom alebo medom?

Ja čaj nesladím, len ten kamilkový pijem s medom, lebo mi tá kombinácia veľmi chutí.
terezamaria
20.08.09,03:42
Ako sa pripravuje zázvorový?

Asi 1 - 1,5 cm čerstvého koreňa zázvoru sa naškriabe alebo postrúha a zaleje 1 litrom vriacej vody. Po 10 minútach sa scedí, keď trošku vychladne pridá sa celý citrón a 2 lyžice medu. Diabetici bez medu.Je veľmi chutný, až trošičku štipľavý, je to taká protichrípková bomba.Ale veľmi dobrý je aj hotový - zázvorový s citrónom, je s veľa príchuťami, ale tento je najlepší.
JajaFabša
20.08.09,04:28
Zemežlč - palina, aj nám to babka varievala, keď nás boleli žalúdky, alebo sme nechceli jedávať, tiež sme ho potajme vylievali do uhliaka, až kým nebolo čierne linoleum... Ale teraz, veru by som ho aj vypila, len vrátiť tak aspoň polstoročie späť;)
Tiež holdujem čaju Lipton - žltý, ale v zime rozhodne najradšej bylinkové, lipový, šípkový, mätový, ale najradšej z nastrihaných byliniek, to sú vône, chlipkám, a snívam...:)
Zemežlč a palina sú dve rozdielne bylinky, ale pravdou je, že obe sa užívajú na rozbúrený žalúdok. Zemežlč je nízka bylinka, max 20 cm vysoká s peknými ružovými kvietkami, palina je vysoká metla s nenápadnými kvetmi.
rozum
20.08.09,16:38
Viete niekto na čo je dobrý lipový čajík?
liba2
20.08.09,16:39
Viete niekto na čo je dobrý lipový čajík?
http://smihulova.blog.sme.sk/c/132599/Lipovy-caj.html :D
Nachtigal
20.08.09,16:57
Keď boli deti malé každý rok sme zberali a sušili lipu, potom aj bazu, skorocel, materínu dúšku, repíček a mätu, cez zimu sme pili takéto čajíky. Niekedy každý zvlášť alebo zmiešaný, podľa chuti. Deti odrástli a ja teraz akosi nestíham....... pijem kupované ginko, ženský, zelený, čierny ...... a skúšam, čo mi niekto odporučí alebo ma čajík upúta v markete na regáli ..... a šup do koša ....
Dav
20.08.09,16:58
Medzi bylinkami mám obľúbenú mätu, medovku, šalviu a repík. Momentálne hľadám čistec, ale ešte nie je.
Trochu viac popíšem o repíku. Je dobrý aj na pitie, pri žalúdočných problémoch, ale úplne vynikajúci je na obklady a kúpele.
Z vlastných skúseností a skúseností v rodine :
1. obklady očí ( odporúčané očnou lekárkou) - pri podráždení, zápaloch, uvariť repík cca 1 PL v 1/2 litri vody 15 min. povariť. Precediť, namočiť tampóny, prikladať na oči.Ideálne pri únave očí od monitora, pri prievane, pri drobnom cudzom telese v oku .
2. kloktanie pri angínach, zápaloch v ústnej dutine, po vytrhnutí zuba - ale spýtať sa lekára, lebo niekedy, keď je aj zápal a ranu treba čistiť, sa nemá prirodzený proces hojenia rany urýchľovať.
3.obklady rán ( odporúčanie lekára- chirurga) - na odmočenie obväzu pri preväzoch rán, aj šitých rán - tiež sa treba spýtať lekára
4. kúpeľ - pri liečení dcérinej popáleniny v určitom štádiu hojenia lekár odporučil kúpele v repíku, a rany sa hojili rýchlejšie, bez komplikácií, a hlavne bez trvalých následkov. Tiež sa treba poradiť s lekárom.
5. drobné poranenia , kožné oderky, už scelené rany - ale pozor, nie každú ranu je vhodné "zamočiť". Príklad na bezpečné použitie - mám reznú ranu, nie je šitá, ale krvácala - tak som si dala obväz, a po 2 dňoch si chcem previazať ranu - repíkový čaj, odmočiť obväz v repíku, sňať obväz, skontrolovať, nechať usušiť, prípadne znovu obviazať.
A na ukľudnenie si k tomu navariť voňavučkú medovku, osladiť medom a popíjať.
ondrejvla
20.08.09,17:03
Zemežlč a palina sú dve rozdielne bylinky, ale pravdou je, že obe sa užívajú na rozbúrený žalúdok. Zemežlč je nízka bylinka, max 20 cm vysoká s peknými ružovými kvietkami, palina je vysoká metla s nenápadnými kvetmi.

Ten rozdiel už nepoznám, ale príšerne chutia obidva, ale pomáhajú:)
ondrejvla
20.08.09,17:05
Sladíte si čaj?A čím?Cukrom alebo medom?

Čajík je škoda sladiť...:)
rozum
20.08.09,17:21
Keď prídem unávená z roboty domov tak od únavy sa nedá spať aký čaj vtedy?
Blankake
20.08.09,17:28
Keď prídem unávená z roboty domov tak od únavy sa nedá spať aký čaj vtedy?
Čaj z medovky - pôsobí ukľudňujúco
rozum
20.08.09,17:43
Ďakujem ale ten si kúpim zajtra.Keď som veľmi unavená tak sa mi ťažko zaspáva, no a potom kukám do noci.
Bionda
20.08.09,19:02
Rozum nekukaj, ale spi, veď pobudíš celú rodinu kukaním :D:D:D:D budú myslieť, že kukučkové hodiny :D:D:D
Ja osobne najradšej Rooibos - aj na žalúdok a pankreas dobre pôsobí , ale tá medovka je dobrá a moja dcéra má večer aj kamilkový alebo mätový veľmi rada :)
Darina1234
20.08.09,19:09
Včera som doporučila čaj mužom, dnes nam ženam. Určite mnohe z nas tuto rastlinku pozname a nepoviem nič nove, ale chcem pripomenuť, ýe my ženy by sme mali piť čaj z alchemilky. Trebenova napisala, že keby sme ju pili, tak mnohe deti by nemuseli prist o svoje mamy. Je to vyslovene čaj, ktory potrebujeme my ženy. je mnoho iných byliniek pre ženy, ale tato je pre nas ochranou aj liekom.
rozum
20.08.09,19:28
Načo je dobrý čaj s alchemilky?
Darina1234
20.08.09,19:32
Celkovo na ženske problemy, napriklad v prechode, alebo na zmiernenie boletivých prsnikov, na dobry chod menzesu, na maternicu, na myomy proste na dobry chod organizmu ženy.
rozum
20.08.09,19:38
Aha vyskúšal niekto jeho účinky?
Meggi 1
20.08.09,21:58
Čaj z medovky - pôsobí ukľudňujúco
Včera som si práve robila čaj z čerstvej medovky, len tak bez sladenia. Je to lahodný nápoj, chutí ako keby boli do neho pridané limetky :). Dala som ho trocha schladiť do chladničky, nie veľmi, lebo v lete by sa nemali piť veľmi chladené nápoje. Už sa teším, že si ho dnes zas urobím. Pôsobí naozaj upokojujúco.

Dav píše na unavené oči priložiť repíkový obklad, súhlasím, je veľmi dobrý. Dopĺňam, že veľmi dobrá je aj očianka rostkovova - tiež priložiť obklad na unavené oči. Mám to odskúšané, pomáha.
rozum
21.08.09,16:55
Aký je dobrý čaj na imunitu pre deti?
stonka
21.08.09,17:03
Aký je dobrý čaj na imunitu pre deti?
Čaj s echinaceou, alebo aj sypaný čaj Lapacho.
rozum
21.08.09,17:08
A čo je to ten Lapacho
stonka
21.08.09,17:21
A čo je to ten Lapacho
Lapacho je juhoamer. strom. Na prípravu čaju sa využíva jeho kôra. Dá sa kúpiť v čajovniach, kde predávajú sypané čaje. Mieša sa aj s rôznymi príchuťami. Viac:
http://www.bonsajacaj.sk/cl_byl_5.htm
rozum
21.08.09,17:30
A aké má účinky?
stonka
21.08.09,17:36
LIEČIVÝ KYSLÍK A KRV
Kambium tohto úžasného stromu viaže v sebe mnoho kyslíka, ktorý pomáha ničiť vírusy, baktérie, huby, plesne i prvoky, vyskytujúce sa v organizme človeka a zároveň podporuje aj tvorbu červených krviniek, pretože obsahuje veľa železa. Dobrá krvotvorba a transport kyslíka v organizme je jednou z podmienok nášho zdravia.
Lapacho zvyšuje obsah hemoglobínu v krvinkách a aj ich počet, čím zvyšuje kapacitu krvi potrebnú na prenos kyslíka. Kôra Lapacha obsahuje veľa železa, ktoré dokáže tento strom odovzdať ľudskej krvi.
V BOJI PROTI RAKOVINE
Lapacho sa používa i pri liečbe cukrovky, pretože brzdí príjem glukózy v črevách človeka a zároveň podporuje využitie dlhých reťazcov uhľohydrátov a tukov v organizme, čím sa podieľa aj na redukcii telesnej hmotnosti a strate pocitu hladu.
Očisťuje pečeň, odvádza z tela jedy a toxické metabolity, posilňuje organizmus, brzdí rast nádorov a pôsobí proti leukémii, pretože výrazne podporuje tvorbu červených krviniek v kostnej dreni a považuje sa za stimulátora krvi. Vedecké výskumy vkladajú veľké nádeje do Lapacha práve pri liečbe rakoviny. U mnohých pacientov preukázalo schopnosť utlmiť rast nádorov.
SILNÝ ANTIOXIDANT
Lapacho je veľmi silným antioxidantom a zabraňuje tvorbe a výskytu voľných radikálov. Mierni bolesti hlavy, nervozitu a dokonca sa používa aj proti malárii.
Nezanedbateľný je aj jeho vplyv na kožné problémy. Lieči rôzne zápaly, ekzémy, psoriázu, rany i hnisavé lôžka. Pôsobí protizápalovo a pomáha rege-nerácii ciev i liečbe kŕčových žíl. Odporúčame pravidelne si prikladať teplé obklady z čaju Lapacho na postihnuté miesta, prípadne si dopriať liečivé kúpele.
Výborné výsledky sa dosahujú aj s pravidelným vyplachovaním ústnej dutiny týmto príjemným čajom. Znižuje sa tak škodlivý vplyv amalgámu na organizmus i nebezpečenstvo infekcie a paradentózy.
Jeden z vedcov, zaoberajúcich sa účinkami Lapacha, sa s obdivom vyjadril, že Lapacho lieči snáď úplne všetko.
STIMULUJE IMUNITU
Hlavným účinkom čaju Lapacho však zostáva jeho schopnosť prebudiť vlastný obranný systém k aktivite a zvýšiť tak imunitu tela, zlikvidovať rôzne nežiaduce parazity a pôvodcov infekčných ochorení a pomôcť v boji proti rakovine, cukrovke a znečistenému vnútornému prostrediu. Čaj je vhodný aj pre deti. Vedľajšie účinky dodnes neboli preukázané.
SPRÁVNA PRÍPRAVA ČAJU
Čaj Lapacho odporúčame piť v 4 až 6-týždňových liečebno - očistných kúrach. Dôležitá je správna príprava čaju. Pretože sa jedná o nastrúhanú kôru stromu, je dobré kopcovitú lyžičku čaju najprv povariť v 3 Dl vody 5-10 minút a potom ešte asi 10 - 15 minút nechať lúhovať, aby prešli do roztoku všetky účinné látky. Pre terapeutické účely čaj pijeme teplý, najlepšie nesladený. Doprajeme si 3 šálky denne medzi jedlom. Pre chuť a potešenie sa dajú z čaju Lapacho pripraviť aj veľmi zaujímavé recepty s pridaním medu, ovocia, napríklad posekaných sušených jabĺčok či pomarančovej kôry a šťavy alebo aj voňavých korenín. Kúra sa môže po mesiaci zopakovať. Preventívne postačí jedna šálka denne alebo aspoň sem-tam podľa chuti.
rozum
21.08.09,17:39
Ďakujem pekne
stonka
21.08.09,17:51
Za málo. Ináč, vraj takto pekne kvitne:)
http://www.bonsajacaj.sk/images/lapach2.jpg
rozum
21.08.09,17:53
A aj pekne to vyzerá:)
Dav
22.08.09,18:11
Mám rada aj čaj maté.
Viac o ňom je tu : http://jakub.serych.cz/mate
Blankake
22.08.09,18:16
Mne zasa veľmi chutí čaj Oolong.
rozum
22.08.09,19:04
Dnes som si dala čajík s materinej dúšky je výborný.
icemonika
22.08.09,21:17
V prvom rade super téma!!!!
Ja mám veľmi rada jazmínový čaj a veľmi osviežujúci je nejaká citrusová zmes značky Dilmah...je taký zvláštny, so zmesou nejakého korenia...no fantastický...hneď som naňho dostala chuť!!! Nespomínam si na názov :( :(
rozum
23.08.09,19:49
Aký čajík ste si dnes dali ?:);):)
bettylou
23.08.09,20:17
bylilnkový na mechúr a ľadviny
rozum
23.08.09,20:25
No aj moja kolegyňa prechladla od spodu a mala problémy s močením.Teraz v auguste je počasie všelijaké a treba si dávať pozor.Ja mám ponožky na nohách vždy.Prajem veľa zdravia.http://tbn1.google.com/images?q=tbn:S5WBpYsUhMrE7M:http://www.kukanka.estranky.sk/archiv/iobrazek/619
ex
24.08.09,08:36
Vedel by mi niekto poradiť čaj alebo bylinku alebo kombináciu byliniek na opuchnuté členky? Budem veľmi vďačná ...
Nachtigal
25.08.09,04:23
No aj moja kolegyňa prechladla od spodu a mala problémy s močením.Teraz v auguste je počasie všelijaké a treba si dávať pozor.Ja mám ponožky na nohách vždy.Prajem veľa zdravia.http://tbn1.google.com/images?q=tbn:S5WBpYsUhMrE7M:http://www.kukanka.estranky.sk/archiv/iobrazek/619
počula som, že veľmi dobrý čajík na ženské problémy je čaj Afrodita
Nachtigal
25.08.09,04:27
Vedel by mi niekto poradiť čaj alebo bylinku alebo kombináciu byliniek na opuchnuté členky? Budem veľmi vďačná ...
no opuchnuté členky môžu mať veľa príčin prečo zostáva voda v tele. Máš ich opuchnuté aj ráno keď vstávaš? .... alebo len po celodennej námahe?
rozum
26.08.09,03:49
Prajem uspešný deň a dobré raánohttp://img.cas.sk/img/8/article/323287_.jpg
Nachtigal
26.08.09,06:22
:D mám uvarený žihľavový čajík na prečistenie krvi
Nachtigal
27.08.09,03:49
už mám uvarený čajík : čaj pokoja ochrana duše, včera mi manžel povedal, že som na neho ako pŕhlava, tak sa ukľudňujem:D :D :D
mazanova
27.08.09,10:44
ja milujem zázvorový čaj - pijem ho (okrem leta)stále.
Z čerstvej hľuzy nakrájam tenučké plátky 2-5 podľa množstva vody, tie vložím do vriacej vody a povarím 1-2 min.
Blankake
27.08.09,10:53
ja milujem zázvorový čaj - pijem ho (okrem leta)stále.
Z čerstvej hľuzy nakrájam tenučké plátky 2-5 podľa množstva vody, tie vložím do vriacej vody a povarím 1-2 min.
Tá hľuza je ozaj čerstvá alebo môže byť aj ten zázvor z obchodu? Na aké množstvo vody to dávaš?
tina1
27.08.09,18:12
Tá hľuza je ozaj čerstvá alebo môže byť aj ten zázvor z obchodu? Na aké množstvo vody to dávaš?

Zazvorovy caj:
Malu hrst nakrajaneho zazvoru varit v 1 l vody asi 5 min. Nechame vychladnut. Precedime, pridame 1 vymackany citron a osladime medom /cukrom/.
Pijeme pri prechladnuti co znesieme a za 2 dni sme celkom v pohode
rozum
28.08.09,09:49
mazanova
28.08.09,10:04
No veď tú hľuzu kupujem v obchode a tá je čerstvá (napr. v Tescu, Kauflande) netreba kupovať veľa aby nezostarla a nevyschla...

Tá hľuza je ozaj čerstvá alebo môže byť aj ten zázvor z obchodu? Na aké množstvo vody to dávaš?
Nachtigal
28.08.09,10:54
Horúci zázvorový čaj je najznámejším pomocníkom. Pomáha pri zimnici, nádche a chrípke, posilňuje imunitu a pomáha vylučovať hlieny.
Zázvor napomáha dobrému tráveniu. Posilňuje žalúdok a ukľudňuje žalúdočnú neurózu či koliku. Pomáha aj proti plynatosti. Je vhodný v stresových situáciách či obdobiach, dokáže ukľudňovať a uvoľňuje migrény, má podobné účinky na krv ako aspirín.
Počas tehotenstva dokáže efektívne eliminovať rannú nevoľnosť, ktorá sa objavuje v prvých mesiacoch. Zázvor má antiseptické účinky, ale aj schopnosť prečisťovať lymfu či redukovať cholesterol. Japonská medicína verí v povzbudzujúci účinok zázvoru. Pol čajovej lyžičky zázvoru 20 minút pred cestou autom vám údajne zaručí okolo 4 hodín povzbudzujúcich účinkov.
Je účinný aj pri kinetóze – nevoľnosti pri cestovaní. Stačí pred cestou skonzumovať trochu zázvoru. Obklady prinášajú úľavu pri zápale prínosových dutín, pri zápale priedušiek a pri iných pľúcnych ťažkostiach. Vatový tampón namočený v zázvorovom odvare prináša úľavu pri bolestiach ucha. Priložený na pokožku zvyšuje prekrvenie, a tak zmierňuje bolesti spôsobené chrípkou.

Varovanie:
Zázvor Vám môže pomôcť v zimnom období či v nepriaznivom období, ale treba mať na pamäti múdre slová našich predkov: „Všetkého veľa škodí“. Nakoľko zázvor je veľmi silný, užívajte ho s mierou! Deti do troch rokov by nemali zázvor využívať na liečebné účely vôbec. V tehotenstve je vhodné ho používať len v práškovej forme ako čaj.
bettylou
28.08.09,12:58
To Rozum: Ďakujem za želanie. Už mi je lepšie.

Dnes som si dala 2 balíčky keksov poliatych mliečnou čokoládou a zapíjala som ich politrom čaju na chudnutie. Booožská kombinácia. Do večera po nich nezostalo nič, len omrvinky :D
rozum
28.08.09,13:05
Však ja zastávam názor že čaj je na každú príležitosťhttp://img.cas.sk/img/8/article/323287_.jpg:D:D:D
Nachtigal
28.08.09,16:38
Však ja zastávam názor že čaj je na každú príležitosťhttp://img.cas.sk/img/8/article/323287_.jpg:D:D:D
jasnačka a najmä v zime čaj so slivovicou alebo rumom!!!!:D:D:D:D:D:D:D:D
rozum
28.08.09,16:50
Len aby toho rumu nebolo viac ako čaju.http://www.princaruza.estranky.sk/archiv/ifile/3721.jpg
Nachtigal
28.08.09,18:10
Len aby toho rumu nebolo viac ako čaju.http://www.princaruza.estranky.sk/archiv/ifile/3721.jpg
mám lepší prameň slivovice..... a dobrej!!!!!!!!!
rozum
30.08.09,12:23
Nachtigal
31.08.09,05:51
Popíjam indický zelený čaj s mliekom. Dobrý antioxidant s prírodným theanínom, ktorý pôsobí blahodárne a uvoľnujúco :)
rozum
31.08.09,19:50
bettylou
03.09.09,12:17
Dala somsi Lapacho
rozum
03.09.09,17:48
A akú má chuť?
rozum
10.09.09,18:32
Aký čaj ste si dnes dali? http://i.pravda.sk/09/072/skcl/P422c7c45_shutterstock_31816771c.jpg
Darina1234
10.09.09,18:40
zmes medovka, mäta a šalvia všetko čerstve bylinky
Nachtigal
11.09.09,05:13
:confused:idem zaliať niečo na odtučnenie,lebo mám pocit, že slovo chudnutie je u mňa teraz slabé, čo myslíte koľko litrov mám uvariť?:D
bettylou
13.09.09,19:07
takú nasládlú, trošku mdlú. vraj je to dobrý posilňovač obranného systému, ale mne moc nechutí.
Dnes mám šípkový..
rozum
19.09.09,11:04
stonka
19.09.09,11:20
Práve pijem čajový odvar z koreňa lopúchu. Nie je veľmi chutný, ale výborne prečisti obličky:)
bettylou
19.09.09,13:51
Práve pijem čajový odvar z koreňa lopúchu. Nie je veľmi chutný, ale výborne prečisti obličky:)

a to ktorý lopúch je, nevieš náhodou jeho celý názov?
stonka
19.09.09,17:11
Lopúch väčšíhttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a7/Arctium_lappa.jpg/180px-Arctium_lappa.jpg
Má metabolický, hypoglykemický a dermatický účinok. Používa sa pri reumatických, kĺbových a svalových bolestiach, pri metabolických poruchách, pretože zvyšuje vylučovanie moču, odstraňuje odpadové látky z organizmu, zvyšuje tvorbu žlče. Využíva sa aj pri liečbe kožných chorôb napr. akné, ekzémy. Pri vypadávaní vlasov sa používa na masáž vlasovej pokožky.
bettylou
22.09.09,14:13
ďakujem.
Som si dnes zaliala alchemilku, má veľmi príjemnú chuť
Bionda
22.09.09,14:22
Ja som si jazmínový čaj dnes večer dala :D a trochu roibosu som tam drcla ..... :D
rozum
22.09.09,18:26
Kto si dá šálku dobrého čaju po dlhom dni http://www.sme.sk/cdata/3256131/caj1.JPG?
rozum
29.09.09,11:52
Prosím poradiť čaj proti únave :mee:http://img.cas.sk/img/8/article/323287_.jpg.Ďakujem pekne.
stonka
29.09.09,11:57
Prosím poradiť čaj proti únave :mee:.Ďakujem pekne.
čierný a zelený čaj
rozum
29.09.09,12:09
A niečo iné ešte je:rolleyes:Ak áno tak čo?http://www.caffemauro.sk/obrazky/foto/caj_ilustr1.jpgProsím a ďakujem pekne.
ludmilla
29.09.09,12:11
Čaj z horských bylín - 29% gréckeho horského čaju, 19% roibos, 14% aníz, šalvia, sladké drievko, listy ibišteka, borievka, baza čierna a časkanka modrá.
osky
30.09.09,16:03
ja zboznujem caje.mam ich asi milion roznych,ale som tehotna a jediny kt.mi vytravi/nesposobuje mi zahu/ je cierny alebo earl grey-tiez je vlastne cierny.
v tehotenstve sa vsak neodporucaju.
vie mi niekto poradit daky,ktory by ma neprekysloval?
mineralku toez nesmiem prehnane a voda mi nechuti,hlavne rano ked je este chladnejsie,tuzim po dacom teplom.:o
Bionda
30.09.09,16:15
čaj z obsahom valeriána je proti únave a stresu, ak sa potrebuješ aj dobre vyspať doporučuje sa kombinovať s mučenkou, event. dobrý je aj chmeľ obyčajný- upokojuje aj žalúdočnú nervozitu a pôsobí antistresovo. V lekárňach event. v čajovniach sa už dajú kúpiť namiešané čaje už podľa potreby a účelu :)
Per Osky :D v tehotenstve mi najlepšie robil roibos- jediný mi nezvyšoval kyselinu a ešte aj jeho obsah dobre pôsobí na zuby :D
Nachtigal
01.10.09,06:34
Od pondelka pijem čierny čaj Pu-Erh, ktorý reguluje metabolismus a pomáha pri odbúraní tukov "spalovač tukov". Vraj zvyšuje aj imunitu a detoxikuje organizmus. Je to čierny čaj ale napriek tomu sa môže piť aj neskoro večer lebo neobsahuje veľa kofeínu. Mal by obsahovať vápnik, horčík, železo a zinok a zo stopových prvkov selén a mangán. Doporučuje sa piť 3 mesiace!:D Mám ho s príchuťou limetky a celkom mi chutí. :rolleyes:
bettylou
01.10.09,06:43
ja zboznujem caje.mam ich asi milion roznych,ale som tehotna a jediny kt.mi vytravi/nesposobuje mi zahu/ je cierny alebo earl grey-tiez je vlastne cierny.
v tehotenstve sa vsak neodporucaju.
vie mi niekto poradit daky,ktory by ma neprekysloval?
mineralku toez nesmiem prehnane a voda mi nechuti,hlavne rano ked je este chladnejsie,tuzim po dacom teplom.:o

napadlo mi, teplá voda s kvapkami citrónu - nemala by prekysľovať, je to zásadotvorné
dá sa piť čaj až ako druhý výluh, teda vymočiť 1-2 minúty v horúcej vode a potom vybrať a preliať novou vodou, ale to musíš zvážiť sama ako často a či vôbec.
Ani teplé mliečko sa nedá? alebo žitná káva ale zarobená v mlieku, príp s troškou vody
osky
01.10.09,09:23
čaj z obsahom valeriána je proti únave a stresu, ak sa potrebuješ aj dobre vyspať doporučuje sa kombinovať s mučenkou, event. dobrý je aj chmeľ obyčajný- upokojuje aj žalúdočnú nervozitu a pôsobí antistresovo. V lekárňach event. v čajovniach sa už dajú kúpiť namiešané čaje už podľa potreby a účelu :)
Per Osky :D v tehotenstve mi najlepšie robil roibos- jediný mi nezvyšoval kyselinu a ešte aj jeho obsah dobre pôsobí na zuby :D

vdaka,hned vyskusam.roibosy mam rozne.mas aj daku konkretnu znacku a prichut,alebo si obmienala?
rozum
01.10.09,13:38
Viem takú pikošku moja známa kúpila čaj ,uvarila manželovi večer miesto kávy.On chudák celú noc nespal a ráno vstával do roboty, je totiž rušňovodič Chvála Bohu sa nikomu nič nestalo.Odvtedy čaj manželovi na noc nevarí.:D:D:D Krásny deň pri šálke čaju. http://img.mimibazar.sk/2/10/061007/21/l2548.jpg
Bionda
01.10.09,15:32
vdaka,hned vyskusam.roibosy mam rozne.mas aj daku konkretnu znacku a prichut,alebo si obmienala?
Buď zelený alebo fermentovaný červený. Ja len čistý ( dokonca aj neochucovaný , lebo som nevedela či mi nespôsobí problémy s kyselinou a ak bolo zle , potom jedine lieky Ranital a Panzitrat ) a musím povedať, že som mala problém s pankreasom a tento jediný mi pomáhal ! Dokonca bol dobrý aj na podporu laktácie iné čaje som ani nepila ak, tak som obmieňala s Toma vodou neperlivou. Ja odporúčam z vlastnej skúsenosti.
osky
04.10.09,18:13
Buď zelený alebo fermentovaný červený. Ja len čistý ( dokonca aj neochucovaný , lebo som nevedela či mi nespôsobí problémy s kyselinou a ak bolo zle , potom jedine lieky Ranital a Panzitrat ) a musím povedať, že som mala problém s pankreasom a tento jediný mi pomáhal ! Dokonca bol dobrý aj na podporu laktácie iné čaje som ani nepila ak, tak som obmieňala s Toma vodou neperlivou. Ja odporúčam z vlastnej skúsenosti.

diky,vyskusala som hned a odvtedy ani iny nepijem.momentalne si varim ochuteny limetkou,ale nesladim.mam pomarancovy a vanilkovy,uvidim ako bude pri nich.

a este sa chcem podakovat citatelke kt.mi odporucila obilnu kavu-je vynikajuca,s troskou mlieka,bez cukru-pozitok,ja som na tento napoj celkom zabudla,lebo tu v rakusku mame len Caro cafee a tu nechcem,lebo instantne veci su nezdrave.
ale moj tatino ma uz zasobil sackovou meltou a kavou anatol.su super.
rozum
18.10.09,18:15
Nachtigal
23.10.09,10:20
od nedele mám ryžovú kúru a tak pijem hektolitre rôznych čajov, ktoré striedam. Ovocné aj bylinkové. Nepijem kávu a ani čierne čaje.:D
rozum
11.11.09,05:04
Dáťe si šálku dobrého čaju?http://i.pravda.sk/09/072/skcl/P422c7c45_shutterstock_31816771c.jpg
adi11
11.11.09,18:27
Dnes som kupila v Kauflande Express Tea, cierny caj porciovany. Ved je to klasicky predavany sypany indicky alebo gruzinsky caj, a mne velmi chuti s citronom a cukrom. Myslela som, ze sa uz nevyraba.
rozum
12.11.09,20:02
a ozaj je dobrý ten zázvorový a lapacho čaj sú výborné.
58vlasta
19.11.09,20:39
Tiež pijem veľa čaju, hlavne teraz na jeseň a miešam bylinkové aj ovocné, roibos mám rada medový, ale aj ostatné roibosy sú dobré. Zvyknem si prisypať trošku mletej škorice do niektorých čajov, je antioxidačná...a príjemne čaj vonia. Mám rada aj karamelový
trisestri
21.11.09,10:57
čaj z nazvom hriato slivkový,mal prijemnú vônu i chut,zaujimavé by bolo ho skombinovat zo slivovicou,ale to by už bol nie čaj ale slopal drink,ale asi najlepší podla mna je osvedčena klasika lipový s domacim medom
Olice
21.11.09,15:43
Dnes som kúpila a uvarila kvitnúci čaj. Je to ručne viazaný zelený čaj s kvetom jazmínu a kvetom chryzantémy. Po zaliati ten kvietok vo vode zväčší svoj objem a vyzerá to pekne. Na jeden kvietok ide 1 liter vody. Čaj mi chutil tak trošku po pečených gaštanoch. Vyzeralo to takto.
osky
21.11.09,19:09
je to krasne.kde si to zohnala a za kolko?
Olice
21.11.09,19:52
je to krasne.kde si to zohnala a za kolko?
V Ba v Poluse je taký malý obchodík, kde predávajú čaje z celého sveta.
Kúpila som si dve tie "bobuľky". Tá z obrázku stála 1,50 €, a tá druhá, ktorú som si nechala na neskôr je z kvetu ružového láskavca a ľalie a tá stála 2,80 €. Určite to nebudem kupovať veľmi často, pretože je to dosť drahé, ale občas, len tak pre chvíle pohody:).
Keď budem pripravovať ten druhý, tak tiež priložím fofo, to bude iný kvietok.
rozum
31.01.10,15:08
Vonku je pravá zima a ked sa pozeráte cez okno v teplúčku patrí k tomu aj šálka dobrého čaju dajte tip na dobrý čaj http://i.pravda.sk/09/072/skcl/P422c7c45_shutterstock_31816771c.jpg:).
bettylou
31.01.10,15:29
aróniový
rozum
31.01.10,15:35
a to je aký, aké má účinky?
miramax1
31.01.10,15:52
a to je aký, aké má účinky?
Myslím , že je to čaj z jarabiny čiernej.
miramax1
31.01.10,15:54
a to je aký, aké má účinky?
Jarabina je kvôli obsahu flavonidov, železa, vápniku aj jódu veľmi prospešná pre naše zdravie, najmä pri problémoch s krvným tlakom, pri strese, zápaloch alebo pri poruchách činnosti štítnej žľazy.
rozum
31.01.10,15:59
tak to je zaujimavé a dobré vedieť :)
rozum
01.02.10,18:14
Na akom čajíku ste si pochutnali dnes?
terezamaria
01.02.10,18:19
Jednoznačne vždy zvíťazí ovocný so zázvorom, citrónom a medom. Vynikajúco prehreje a vraj je aj prevencia proti chrípke.Ale je naozaj výborný:):)
rozum
01.02.10,18:22
Tak zázvorový čajík je výborný môžem potvrdiť a chuť je mňam.
osky
01.02.10,18:28
aj ja si davam rada do caju zazvor,doda taku zvlastnu prichut.ale treba ho len trosicku,ani nie za kavovu lyzicku na salku.
vyborny je aj caj ochuteny stipkou skorice alebo s jablkovymi supkami,no a ak sladeny,tak medom.
jednoznacne uprednostnujem earl grey a roibos.a z bylinkovych mätovy,medovkovy a lipovy.

prvy raz ked som si robila pri chripke zazvorovy caj,som si do salky nastruhala za dobru polievkovu lyzicu-no slahali zo mna plamene.....takpovediac.myslela som ze sa zblaznim,tak to palilo:Dtakze pozor na to ......
Rozalka
07.04.10,17:08
ex
07.04.10,17:49
nie som učiteľka slovenčiny, ale v tej úvodnej vete sú o.i. štyri chyby - ypsilony, a to je teda dosť silná káva
rozum
24.04.10,18:45
Ďakujem za upozornenie mýliť sa je ľudské.
rozum
11.11.11,07:19
Krásny jesenný deň vonku je chladno čo tak si dať šálku dobrého čaju? Aký čaj je vhodný teraz?http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRChB1pNnP5ZCQxQEPp1EfEZioCJPLw7 akvABQZyi3EfdkH9VeL
osky
14.11.11,05:05
ahoj.tak prave v novembri sa velmi odporuca caj z ciernych ribezli/aj cierne ribezle ako take/-moze byt kombinacia listov a plodov,najlepsie su na to cerstve plody,samozrejme.
vraj je to super proti jesennej melancholii,hlavne ked je sychrava uprsana jesen.
rozum
14.11.11,18:02
Tak to je naozaj chutný čaj.Posedenie pri ňom je príjemné.http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSBqnzx3DpMmfwgJo8A1Vw0STqP_Naxp 7KIuY5DKGMatbtQM7G7KQ
tomas_fashion
17.11.11,02:46
to je jasné - pigi je to, čo sa z kvalitatívneho hľadiska nehodí do "normálnych" čajov. preto preferujem sypané čaje, avšak vždy si poriadne premyslím, odkiaľ ich kupujem. obchodíky v nákupných centrách totiž nie vždy dodržiavajú zásady správneho skladovania (to jest v tmavých nádobách a ideálne s minimálnym prístupom vzduchu). skladovanie je totiž extrémne dôležité - v opačnom prípade čaje rýchlo strácajú na kvalite.

taktiež mám však rád obyčajné byliny - napríklad žihľava je fantastická - ale treba používať iba horné lístky, ktoré zbierame na jar. staré listy sú totiž mimoriadne silné a nie veľmi vhodné na konzumáciu.
pioter007
29.11.11,22:05
ja zbožnujem čaje skoro všetky nieje nad horúci čaj za chladného počasia ;)