ondrejvla
10.08.05,19:06
Dnes som skúsila túto prísadu do polievok, na mäsá, do omáčok... a hneď som ju aj s dcérou robila:

20 dag vňate zeleného petržlenu, 20 dag vňate zeleného zeleru, 20 dag očisteného cesnaku, 20 dag očistenej zelenj papriky, 20 dag soli.
Vňate sme pomleli na mäsovom mlynčeku, išlo to tuhšie, tak sme dali do mixéra a bolo to super, pridali sme papriku, cesnak a soľ. Dobre premiešať so soľou, naplniť do fľaštičiek a odložiť do špajze.
Pridávať do polievok, potierať s tým mäská pred pečením, používať ako zelenú vegetu. Chutí to vynikajúco, ja som to mala už aj na grilovanom hydinovom mäsku. Mňam!
babenko1
10.08.05,17:08
Vlasti.. to máš toľko času, že takéto dobroty vymýšľaš? :D
durisovad
10.08.05,17:13
Vyzera to velmi dobre a aj zdravo, kedze tam nie su kadejake chemicke pridavky ako vo Vegete. Veru to oprobujem aj ja.
DanielaSL
10.08.05,18:21
Vlasti ako to všetko stíhaš ? Radíš , pracuješ.. a ešte máš čas aj recepty skúšať . Prezraď aj nám ostatným recept ako všetko postíhať.:)
ondrejvla
10.08.05,19:03
Vlasti ako to všetko stíhaš ? Radíš , pracuješ.. a ešte máš čas aj recepty skúšať . Prezraď aj nám ostatným recept ako všetko postíhať.:)Veď ja mám kuchyňu spolu s dcérou, lebo kým mám stehy nevybraté, veru som len pomocnica. Ale prišla i nevesta čakateľka, tak tá nám aspoň umyla riad.
No a ako sa dá všetko stihnúť? Keď si ráno privstaneš o hodinu a večer ideš spať o hodinu neskôr, tak má deň 26 hodín. (ale priznám sa, poobede si občas tú hodinku ukradnem a idem si pospať, teda pokiaľ mojich sedem divov sveta nemá hlad a nerabuje v chladničke)
Ešteže mám taký dom, kde sa mi to všetko pomestí, a keď nieto miesta, všetci sú všade tak si zaleziem potichučky do pracovne. Ale aj tam ma nájdu a pritom tu hrnce nemám!
Takže ani na dôchodku nie je kľud. Ale ja si myslím, že tak to má byť, je nesmierne dôležité žiť pre niekoho a s pocitom, že ťa niekto potrebuje.
lenkak
10.08.05,19:53
Len ten cesnak nemôžem.
Vlastas
11.08.05,06:38
Určite vyskúšam, čaká nás grilovačka cez víkend použijem to /alebo teda môj manžel to použije, lebo grilovačka je jeho relax, všetko pripraví, nakrája, napácuje, ugriluje a mi len papáme a umývame po ňom riady/. Aspoň občas ma odbremení od varenia, neznášam varenie a mám doma takých žrútov teda volám ich už kyselinári, lebo po nich nezostane nič. Príjemný deň. Vlasta
ondrejvla
11.08.05,10:10
Určite vyskúšam, čaká nás grilovačka cez víkend použijem to /alebo teda môj manžel to použije, lebo grilovačka je jeho relax, všetko pripraví, nakrája, napácuje, ugriluje a mi len papáme a umývame po ňom riady/. Aspoň občas ma odbremení od varenia, neznášam varenie a mám doma takých žrútov teda volám ich už kyselinári, lebo po nich nezostane nič. Príjemný deň. Vlasta
Vlasti vyskúšaj, teda pardón, nech vyskúša manžel, lebo vidím, že ty si sa vedela narodiť, keď ti všetko prichystá. Mne už len potom povie, starká bolo chutné! a netrápi ho ani riad. No ale klamala by som, teraz, keď mám boľavú ruku, tak ten riad umyje, ale varím ja s mikroténom na ruke. Lebo moji vnuci sú fakt ako kyselina, všetko spália.
Pekný deň želám aj tebe Vlasta a ostatným na Porade.
Bubika
11.08.05,10:14
no pekne ste ma navnadili ... oholila som v zahrade petrzlen a tiez zeler ... najviac sa asi tesim na supanie cesnaku ... dufam, ze metoda plesk po cesnaku (s tlcikom na maso a cesnak vonku) ozaj funguje

idem na to :O)
Bubika
11.08.05,12:17
pracujem na tom, iba som sa zasekla .... do mixera aj stonky z toho zeleneho a ci len listy ????
ondrejvla
11.08.05,12:22
pracujem na tom, iba som sa zasekla .... do mixera aj stonky z toho zeleneho a ci len listy ????Do mixéra všetko z vňatiek, ale dobre umyté! Paprika vyčistená zvnútra, cesnak bez šupiek. Nech sa ti vydarí.
Bubika
11.08.05,12:25
Do mixéra všetko z vňatiek, ale dobre umyté! Paprika vyčistená zvnútra, cesnak bez šupiek. Nech sa ti vydarí.
dakujeeeeem ..... dufam, ze sa vydari ....

add supky z cesnaku :D
Bubika
11.08.05,15:32
a mam to za sebou ... vsade to tu krasne vonia, akoby sme varili ... a my sme nevarili :eek:

tu vnatku je lepsie najskor pomäsomlyncekovat a potom do mixera ... mixer (ten moj) si to jednoducho vyziadal ..... a ked si aj mäsomlyncek bude nieco vyzadovat, tak mu hodte kusok papriky, ktory ho "premaze" .... ked nevladzete, zavolajte drahe polovicky k cinu ....

ale ako to chuti zatial netusim .... :o
ondrejvla
11.08.05,16:12
a mam to za sebou ... vsade to tu krasne vonia, akoby sme varili ... a my sme nevarili :eek:

tu vnatku je lepsie najskor pomäsomlyncekovat a potom do mixera ... mixer (ten moj) si to jednoducho vyziadal ..... a ked si aj mäsomlyncek bude nieco vyzadovat, tak mu hodte kusok papriky, ktory ho "premaze" .... ked nevladzete, zavolajte drahe polovicky k cinu ....

ale ako to chuti zatial netusim .... :o
Super! Zvládla si to a nebudeš ľutovať! Ja som to dnes dala do polievky, má rozhodne lepšiu chuť ako s vegetou, a najmä nie je tam glutaman sódny.
Bubika
11.08.05,17:47
Super! Zvládla si to a nebudeš ľutovať! Ja som to dnes dala do polievky, má rozhodne lepšiu chuť ako s vegetou, a najmä nie je tam glutaman sódny.
ved ja som sikovna defcica (aj mama aj tata hovori :O) ... podelila som sa aj s mamou ... vysli mi 4 pohariky od tatarky a este jeden taky maly, ktory darujem spolu s receptom (kazdy novy recept posuvam tymto sposobom dalej ... aj so vzorkou :D )

zeby som isla rychlo este nejaku tu polievocku uvarit (ale ja dnes dietujem :( )

Vsetkym bru chut !!!!

PS: Som rada, ze tam nie je glutaman .... koli drobcovi
bepo
11.08.05,18:18
Bubika- a cesnak s tĺčikom na mäso funguje? Lebo ja som videl iba s nožom na plocho.A na sekanie byliniek je špeci elektrický nôž,vyzerá to ako menší mixér s nožíkmi.
Bubika
12.08.05,04:09
Bubika- a cesnak s tĺčikom na mäso funguje? Lebo ja som videl iba s nožom na plocho.A na sekanie byliniek je špeci elektrický nôž,vyzerá to ako menší mixér s nožíkmi.
funguje .... to je moj zlepsovak :D .... lebo z toho noza na plocho som mala vzdy doudieranu celu past :confused: ..... takto len bach a cesnacik uz vykuka ...

add elektricky noz ... neviem presne ako to vyzera, skusala som to aj s tycovym mixerom, ale ten sa mi vysmial ... takze sup sup pomliet
Bubika
12.08.05,04:12
dovetok : samozrejme tou plochou castou tlcika ... nie tou, ktorou naklepavame snicle :O) .... to uz by bol razom aj drveny
bepo
12.08.05,04:50
Ten mixér-je to malá umelohmotná nádobka v strede ktorej je valec na ktorý sú upevnené 2 nožíky-rovnako ako normálny kuchynský robot len v malom
Bubika
12.08.05,05:54
Ten mixér-je to malá umelohmotná nádobka v strede ktorej je valec na ktorý sú upevnené 2 nožíky-rovnako ako normálny kuchynský robot len v malom
:o take som asi este nevidela .... a tak sa mrknem v nejakom vyklade (ak to nie je nejaka starozitnost :O)

D za popis
Zita4
12.08.05,06:16
:o take som asi este nevidela .... a tak sa mrknem v nejakom vyklade (ak to nie je nejaka starozitnost :O)

D za popisBubika, nie je to starožitnosť, aj ja mám taký prístroj a sekám na ňom cibuľu (a kadečo iné) a používam ho aj namiesto mlynčeka na mäso - super!!! Nevolá sa to elektrický nôž, ale ani ja neviem, ako to pomenovať. Kúpila som si kvalitný tyčový mixér a toto bolo príslušenstvo.
Bubika
12.08.05,06:37
Bubika, nie je to starožitnosť, aj ja mám taký prístroj a sekám na ňom cibuľu (a kadečo iné) a používam ho aj namiesto mlynčeka na mäso - super!!! Nevolá sa to elektrický nôž, ale ani ja neviem, ako to pomenovať. Kúpila som si kvalitný tyčový mixér a toto bolo príslušenstvo.
hmmmm, skusim sa poobzerat .... ten elektricky noz, ktory mame doma sa na to nepodoba, takze preto ta moja neistota....
...a s tycovym mixerom mi to nevenovali :(
bef
12.08.05,17:25
Doteraz som vňaťky iba sušila ale to sa nedali všetky nespotrebovať. Celkom mi ten recept prišiel celkom vhod. Včera som oholila na záhradke petržlen a zeler, na prilepšenie som pridala ešte vňaťku ligurčeka a dnes som vyrobila dobrotku. Išlo to na mixéri trošku ťažšie ale nakoniec som to zvládla. Vlasti skvelý recept. :) :) :)
ondrejvla
12.08.05,18:27
Doteraz som vňaťky iba sušila ale to sa nedali všetky nespotrebovať. Celkom mi ten recept prišiel celkom vhod. Včera som oholila na záhradke petržlen a zeler, na prilepšenie som pridala ešte vňaťku ligurčeka a dnes som vyrobila dobrotku. Išlo to na mixéri trošku ťažšie ale nakoniec som to zvládla. Vlasti skvelý recept. :) :) :)
To som rada! Ale prosím ťa, čo je to ten ligurček?, Také veľké zelené vňate a vonia to ako magi? Ak je to ono, u nás sa to volá zelené magi, ale neviem, či myslíme na to isté?
Zita4
12.08.05,18:31
Vlasti, to bude ono. Ja som tiež nevedela, čo to je, a našla som toto:
http://www.agroporadenstvo.sk/rv/liecivky/ligurcek.htm?start
ondrejvla
12.08.05,18:39
Vlasti, to bude ono. Ja som tiež nevedela, čo to je, a našla som toto:
http://www.agroporadenstvo.sk/rv/liecivky/ligurcek.htm?start
Tak to mám aj ja na záhrade, len toto ma zmiatlo :
Plody zberáme v čase ich zrelosti. Aké plody? Ten môj nemá žiadne, čo tam má byť - hrušky, struky,bobule...?
Zita4
12.08.05,18:44
:D:D:D Skús nechať dozrieť v záhradke a uvidíš. :D:D:D
Citujem: Plodom je vajcovitá, úzko krídlatá dvojnažka žltohnedej farby.
Aspoň sa dozvieš, čo je krídlatá dvojnažka :D;).
ondrejvla
12.08.05,18:53
:D:D:D Skús nechať dozrieť v záhradke a uvidíš. :D:D:D
Citujem: Plodom je vajcovitá, úzko krídlatá dvojnažka žltohnedej farby.
Aspoň sa dozvieš, čo je krídlatá dvojnažka :D;).

Veď ja to mám už najmenej 10 rokov, ale plody na ligurčeku ( to sa frajerím, keď si mi názov vysvetlila) som ešte nemala.
kukučka
12.08.05,19:12
Dnes podvečer som ho zrezala :D čerstvý mi krásne vonia, aj som v duchu vymýšľala "slovenské potpouri" a on ti je koťuha až z Iránu. Mám ho len na okrasu medzi kvetmi v tieni, som frajerka, mal aj semená! Ja originál maggi neobľubujem, moja švagriná ho dáva všade a je ním schopná pokaziť aj inak vynikajúcu zabíjačkovú polievku :(
Pred rokmi boli v móde koreničky z Poľska aj s korením a malou brožurkou, aj tak som nevedela zistiť čo je lubczik. Dosť ostro voňal - ak nechcem napísať, že smrdel, asi to bol mletý koreň, mal škoricovú farbu.
bef
12.08.05,19:26
Áno, ligurček ste dobre identifikovali. Volajú ho tiež domáca vegeta alebo magi. Má aj takú vôňu. Listom sa trochu podobá na zeler. Je vhodný aj na sušenie do domácej vegety a všade tam, kde dávate bežne petržlenovú a zelérovú vňaťku. Preto som ho dala aj do tejto prísady. Vlastne sa tam aj hodí a doplní príjemnú chuť. :) :)
Tweety
17.08.05,10:37
Áno, ligurček ste dobre identifikovali. Volajú ho tiež domáca vegeta alebo magi. Má aj takú vôňu. Listom sa trochu podobá na zeler. Je vhodný aj na sušenie do domácej vegety a všade tam, kde dávate bežne petržlenovú a zelérovú vňaťku. Preto som ho dala aj do tejto prísady. Vlastne sa tam aj hodí a doplní príjemnú chuť. :) :)Súhlasím so všetkým napísaným, aj Ja som ho dala (trochu menej ako ostatných prísad-pre silnú vôňu) do tej prísady od Vlasty ,je vynikajúca. Len pripojím, že my ho voláme Americký zeler. Napriek tomu, že je dobrý do polievok hlavne kuracích, hovädzích, do gulášových, nehodí sa do všetkého.

dobrú chuť
MM
učtovníčka
17.08.05,19:21
Aj ja ho volám vegeta, ale treba s ním v polievke opatrne, len 2-3 lístky lebo zmení chuť
aj vôňu mäsovej polievky keď sa to preženie. Ale dobre poslúži v zime nasekaný mrazený
v zemiakovom paprikáši trochu oživí chuť zemiakov.Tiež s mierou.
magdush
17.08.05,20:22
Tento recept sa v našej rodine traduje už niekoľko rokov. Odovzdávame ho našim
známym a tí ho zas posúvajú ďalej. Všetkým táto prísada do jedál veľmi chutí.

Oproti vášmu receptu malý rozdiel v paprike, dávam aj farebnú papriku - červenú, bielu, žltú, pekne sa to farebne vyníma v jedle. Tiež robím pálivú verziu, keď dávam
namiesto klasickej papriky feferónky (tiež pekne farebné) alebo baranie rohy.

Túto prísadu nazývame v našej rodine "blbosť" , už nikto nevie ako sme na tento názov prišli ale bez blbosti ani jedno varenie!!!
A ešte cesnak sa ľahšie šúpe, keď ho pred čistením dám na chvíľu do horúcej vody.