vlado5500
22.08.09,23:54
dobry vecer...chcel by som poradit ,aku kombinaciu farby mam dat na rodinny dom..uz sme rozhodnuti pre syto oranzovu pastelovu a ktomu chceme nieco doladit...isla by k tej oranzovej taka syto zlta alebo radsej zltohneda?ta zlta by bola len okolo okien a dveri a potom este na najvacsej stene koli optickemu zmenseniu...je totiz dlha 19 metrov..bol by zlty len taky zvisly pas stredom,asi 1 tretina plochy steny..dakujem
alla66
23.08.09,14:59
dobry vecer...chcel by som poradit ,aku kombinaciu farby mam dat na rodinny dom..uz sme rozhodnuti pre syto oranzovu pastelovu a ktomu chceme nieco doladit...isla by k tej oranzovej taka syto zlta alebo radsej zltohneda?ta zlta by bola len okolo okien a dveri a potom este na najvacsej stene koli optickemu zmenseniu...je totiz dlha 19 metrov..bol by zlty len taky zvisly pas stredom,asi 1 tretina plochy steny..dakujem
kedysi som sa hrala s farbou fasády,strechy, okien.... vyberieš si dom podobný tvojmu, meníš odtiene, farby...http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=42492&stc=1&d=1251039086

link nájdeš http://www.baumit.com/sk/main1/ ...v pravo >klik> na Color your home!...načíta sa ti stránka, viď.foto...a môže kombinovať celá família;)


alebo, pridám linky, kam môžeš poslať fotografiu domu....


http://navrhy-fasad.webnode.sk/uvod/


http://www.navrhy-fasad.sk/ukazky/
Blankake
23.08.09,15:50
dobry vecer...chcel by som poradit ,aku kombinaciu farby mam dat na rodinny dom..uz sme rozhodnuti pre syto oranzovu pastelovu a ktomu chceme nieco doladit...isla by k tej oranzovej taka syto zlta alebo radsej zltohneda?ta zlta by bola len okolo okien a dveri a potom este na najvacsej stene koli optickemu zmenseniu...je totiz dlha 19 metrov..bol by zlty len taky zvisly pas stredom,asi 1 tretina plochy steny..dakujem
Aj tu je celkom dobrá vizualizačná pomôcka na výber farieb fasád.

http://weberarchitekt.softproma.cz/
HankaS
23.08.09,16:24
Ak môžem poradiť, farba na papieri alebo neakej vzorke je trocha iná ako v skutočnosti. Najlepšie by bolo, keby si si išiel pozrieť už naeaký namaľovaný dom farbou akú si predbežne zvolíš. Sestra si to tiež tak urobila, vybrala si farbu, firma čo jej to išla robiť tak povedala kde všade je takáto farba na akom dome a my sme sa tam išli pozrieť. Nakoniec si vybrala niečo iné, nakoľko farba čo mala predbežne vybratú sa nám v konenčnej fáze už na dome nepáčila. Hodí sa to hlavne keď si vyberáš sýte farby ako napr. tú oranžovú.
Akurát pred 3 týžnami si dávali na našej ulici na dom oranžovú farbu. A není to pekné. Mali si dať aspom o 2 odtiene slabšiu.
Blankake
23.08.09,16:28
Ak môžem poradiť, farba na papieri alebo neakej vzorke je trocha iná ako v skutočnosti. Najlepšie by bolo, keby si si išiel pozrieť už naeaký namaľovaný dom farbou akú si predbežne zvolíš. Sestra si to tiež tak urobila, vybrala si farbu, firma čo jej to išla robiť tak povedala kde všade je takáto farba na akom dome a my sme sa tam išli pozrieť. Nakoniec si vybrala niečo iné, nakoľko farba čo mala predbežne vybratú sa nám v konenčnej fáze už na dome nepáčila. Hodí sa to hlavne keď si vyberáš sýte farby ako napr. tú oranžovú.
Akurát pred 3 týžnami si dávali na našej ulici na dom oranžovú farbu. A není to pekné. Mali si dať aspom o 2 odtiene slabšiu.
Toto môžem len potvrdiť - iné to bude v skutočnosti ako na papieri. U mojej babky si dával teraz cez leto sused maľovať fasádu - dalo by sa povedať, že to bol odtieň oranžovo-broskyňovej, ale dosť sýty a ani jemu sa to nepáčilo - na druhý deň mu to premaľovávali farbou o 2 odtiene slabšou - a to už vyzeralo lepšie. Ináč tie fasádne farby aj tak časom vyblednú, ale keď je to čerstvo namaľované sýtou farbou a ešte na veľkej ploche, vyzerá to úplne ináč ako na malom obrázku. ;)
Michal_411
07.06.11,21:47
Pracujem ako architekt a špeciálne sa venujem návrhu fasád v atelier411. Skutočne môžem potvrdiť, že treba vždy vybrať o jeden-dva odtiene svetlejšiu farbu ako sa vám pôvodne páčila. Nič tým nepokazíte.
korma
22.07.11,21:59
ako ste to nakoniec vyriešili s farbou fasády čo ste použili?, ja sa tiež " hrám" s vizualizačnými pomôckami, ale osobná skúsenosť je lepšia:) aká je osvedčená značka, farebná kombinácia? v počítači tie farby vyzerajú inak, ako priamo na domoch....hľadám niečo červené, oranžové
misstka
22.07.11,22:07
ako ste to nakoniec vyriešili s farbou fasády čo ste použili?, ja sa tiež " hrám" s vizualizačnými pomôckami, ale osobná skúsenosť je lepšia:) aká je osvedčená značka, farebná kombinácia? v počítači tie farby vyzerajú inak, ako priamo na domoch....hľadám niečo červené, oranžové

môj osobný názor- červená a oranžová nie sú vhodné na fasádu domu . červená je na veľkú plochu príliš výrazná a oranžovú na fasádu tiež ťažko vybrať, pôsobí bud príliš svetlo alebo naopak veľmi tmavo.
mne sa najviac na domoch páči svetlozelená alebo nejaký odtieň žltej-ale nie zase úplne tmavožltá.
katalóg
22.07.11,22:11
Ako robí gombík kabát, tak fasáda dom.
Ja odporúčam služby architektov. Stačí detail...
TomasHC
24.07.11,08:59
My sme dali Ceresit, hladená - zrno 1,5 mm, odtieň Madeira 1 a 3. Už traja ľudia sa pýtali čo to je za odtieň, že sa im to veľmi páči :D
durisovad
24.07.11,09:19
Pracujem ako architekt a špeciálne sa venujem návrhu fasád v atelier411. Skutočne môžem potvrdiť, že treba vždy vybrať o jeden-dva odtiene svetlejšiu farbu ako sa vám pôvodne páčila. Nič tým nepokazíte.
Celkom by som nesuhla s tym, ze treba dal farbu bledsiu. Dali sme si dom omalovat peknou marhulkovou farbou a teraz - po asi siestich rokoch je farba celkom vyblednuta a dom vyzera ako keby bol biely. Susedia si dali omalovat na dost syto ruzovo a do dvoch rokov mali dom bledoruzovy. Mozno je na vine stalost farieb, ale ten, ktory to maloval, hovoril, ze farba je odolna voci vode a nevybledne. Voci vode odolna je, stena sa da pekne umyt ak je treba, ale voci vyblednutiu odolna nie je.
KEJKA
24.07.11,12:44
aku značku, typ si použila?
truch
24.07.11,12:52
Celkom by som nesuhla s tym, ze treba dal farbu bledsiu. Dali sme si dom omalovat peknou marhulkovou farbou a teraz - po asi siestich rokoch je farba celkom vyblednuta a dom vyzera ako keby bol biely. Susedia si dali omalovat na dost syto ruzovo a do dvoch rokov mali dom bledoruzovy. Mozno je na vine stalost farieb, ale ten, ktory to maloval, hovoril, ze farba je odolna voci vode a nevybledne. Voci vode odolna je, stena sa da pekne umyt ak je treba, ale voci vyblednutiu odolna nie je.

Dáška, záleží od pigmentov. Organické pigmenty časom vyblednú / napr. oranžová farba je z organických pigmentov/. Farebnú stálosť zabezpečia anorganické pigmenty, napr. žltá, modrá, okrová, zelená.
durisovad
24.07.11,13:31
Ja neviem znacku farby ani to, ci obsahovala organicke alebo anorganicke pigmenty. Dali sme to robit cloveku, ktory farby predava aj aplikuje. Ale asi pred tromi rokmi nam jeden murar robil opravu omietky na sokli zimnej zahrady a pouzil nejaku farebnu zmes, ktorou omietal a ta farba je rovnaka doteraz aj napriek tomu, ze na nu cele dni svieti slnko. Ak by sme chcel mat cely dom farebny, asi by ho bolo treba nanovo omietnut farebnou omietkou. No, ale to by bola dost velka financna polozka a to uz nechame na toho, kto sem pride byvat ked sa my odstahujeme na cintorin.
korma
24.07.11,14:33
vďaka je to naozaj pekné jemné
EvaB
25.07.11,08:26
ako ste to nakoniec vyriešili s farbou fasády čo ste použili?, ja sa tiež " hrám" s vizualizačnými pomôckami, ale osobná skúsenosť je lepšia:) aká je osvedčená značka, farebná kombinácia? v počítači tie farby vyzerajú inak, ako priamo na domoch....hľadám niečo červené, oranžové
Najlepšie je vybrať si kombináciu už na hotovom dome. Taký sme našli, majiteľky sme sa pýtali na čísla odtieňov, nevedela povedať. Dohodli sme sa, že nám umožní porovnať si jej omietku priamo so vzorkovníkmi. Ukázala nám susedný dom, ktorý chceli nafarbiť rovnako ako ich, ale bola to katastrofa, vôbec im to nevyšlo, vyberali len podľa oka v obchode. Tak sme vybrali čísla odtieňov podľa vzorkovníka a dali si namiešať. Keď som bola pri miešaní omietky, tak som bola zhrozená z toho odtieňa, tá farba vyzerala úplne ináč a to sme porovnávali vnútri aj vonku. Ale na dome je to presne tak, ako som chcela. Vyberať farbu vo fasádnom štúdiu od oka je lotéria, strašne to skresľuje.
TomasHC
25.07.11,08:53
Vzorkovník treba pozerať vonku, v žiadnom prípade pod umelým svetlom!!!
mendo933
25.07.11,09:02
Nas caka tiez tento boj. Bol uz niekto v colorstudiu Baumit v BA alebo v Lietavskej Lucke? Su tam velkoformatove vzorkovniky, oplati sa tam ist pozriet?
acho
26.07.11,09:46
Bol som v BA, maju tam realne vzorky fasady vo vsetkych ponukanych farbach. Maju ich tam ako tabule vo velkosti 20x30cm, suchane, v hrubke zrna 2.
Umoznia ti zobrat si ich aj von na ulicu a porovnat si to na prirodzenom svetle. Je to dost zasadny rozdiel, najma ak ti na to este zasvieti slnko...
korma
29.07.11,06:48
môžem potvrdiť - prešla som už všetky štúdiá a internetové stránky a nakoniec sa stále vraciam k domu, ktorý som videla a spýtala sa aké farby použili a keďže práve dokončovali fasádu vedeli mi presne povedať ...a keď tie farby vidím na vzorke vôbec to nesedí so skutočnosťou
mendo933
29.07.11,08:34
Keby sme chceli oranzovu tak by ani taky velky problem nebol,lebo tych je v okoli 90% ale slaby odtien hnedej, taky aby mi sadol a bol este od Baumitu je horsie hladat. Zacnem asi vzorkovnikmi, napisem si cisla a zavolam majstrovi co mi to budu natahovat fasadu a ten uz vie kde taku farbu robili.
Helena Hazasova
29.07.11,14:31
My sme dali Ceresit, hladená - zrno 1,5 mm, odtieň Madeira 1 a 3. Už traja ľudia sa pýtali čo to je za odtieň, že sa im to veľmi páči :D
ďakujem pekne naozaj pekný domček aj strecha super a fasada je veľmi pekne zladená jemná farba a dobre ukáže
TomasHC
30.07.11,08:09
ďakujem pekne naozaj pekný domček aj strecha super a fasada je veľmi pekne zladená jemná farba a dobre ukáže

Ďakujem. Susedia majú aspoň podľa mňa brutálne nevkusné fasády (oranžová a žltá a ku tomu bordová strecha, alebo bledoružová+tmavšia ružová + višňová strecha). A fialovo-bielych + sadrové antické sošky ani nehovorím. :D
soson76
02.08.11,07:45
S farbou, je to tazko, naviac kazdy ma iny vkus. Priklanam sa k nazoru, ze treba vyrazit do ulic a popozerat domy. My napriklad mame celkom odvazny odtien cerveno jahodovej, alebo ako by som to povedala a farba sa meni podla toho ako sa na nej lame svetlo. Obcas posobi ako cervene vino obcas viac do jahodova a sme velmi spokojni.
mendo933
17.08.11,06:27
Bol som v BA, maju tam realne vzorky fasady vo vsetkych ponukanych farbach. Maju ich tam ako tabule vo velkosti 20x30cm, suchane, v hrubke zrna 2.
Umoznia ti zobrat si ich aj von na ulicu a porovnat si to na prirodzenom svetle. Je to dost zasadny rozdiel, najma ak ti na to este zasvieti slnko...
Uz sme to aj my absolvovali, z celkoveho poctu sme si vybrali az 4 vzorky. Vnutri sme sa az tak nevedeli rozhodnut ale na dennom svetle sa to hned ukazalo a rovnako sme sazhodli na jednej vzorke.
Sranda je to ze podla papieroveho/na monitore vzorkovnika by sme si vybrali uplne ine farby
TomasHC
17.08.11,08:27
Sranda je to ze podla papieroveho/na monitore vzorkovnika by sme si vybrali uplne ine farby

To je skôr smutné. Na čo mi je doma kalibrovaný monitor, keď tieto firmy nedokážu pripraviť schopné podklady...
Janyke
17.08.11,12:08
Pracujem s farbami uz nejaky cas...Ak je firma schopna a lepsie vybavena vie ti spravit farbu na chlp rovnaku aku im donesies hoci na vzorke 1x1cm. Ci je vzorka drevo, latka, papier, plech alebo hoci aj beton...vsetko je to o pristrojoch ktore to dokazu zmerat...My mame v praci spektro, ktore spolupracuje s internym softverom ale nikdy na prvy pokus nevyjde dobra farba. Je potrebne urobit 3-4 skusobne vzorky aby sa doladili vsetky parametre (odtien, svetlost, cistota farby). Videl som lajdakov ktory su ochotny tak najviac porovnat s ich vzorkovnikom a priblizne trafit farbu...nesnazia sa vzorkovnik prisposobit tvojej poziadavke ale tvrdohlavo robia to co je pre nich najlahsie...odpada im miesanie vzoriek...a tak je farba rychlejsie hotova ale rozdiel na vacsej ploche hned zbadas. Ak porovnavate farby vzdy snazte sa aby slnko dopadalo na vzorku co mozno najkolmejsie a medzi vasimi rukami a vzorkou by mal byt uhol 45° vtedy ma farba najpresnejsie odrazove vlastnosti. Ako uz spomenul TomasHC farbu vzdy pozerat za denneho svetla najlepsie vonku...nikdy nie pod lampou!!!
TomasHC my mame v praci velmi schopne monitory ale farbu nikdy nedokazu ani zdaleka tak zobrazit aka je v skutocnosti...100% je vzdy len natreta a dostatocne vysusena vzorka.
TomasHC
17.08.11,12:17
Janyke: jasné, nie všetky farby sa dajú zobraziť na monitore ;)
dôchodkyňa
22.04.12,20:27
Poraďte mi prosím,ktoré fasádna omietka je najkvalitnejšia?? Baumit, Ceresit atď ????Má niekto skúsenosť s omietkou HET??
stavba.meggi
24.04.12,08:39
skúsili ste dať na fasádu striekaný korok?
Je to nadčasové,krásne,trvácne, a 50farebných možnosti + dá sa tónovať.
v.v
08.05.12,09:19
V predajni som si vybrala farbu fasády tiež Madeiru 1 a 3. Ale keď pozeram na foto v príspevku 10, pripadá mi, že je to fialový odtieň. Chcela som niečo ako kapučíno a k tomu o dva odtiene tmavšej. Zajtra ideme dať namiešať, nevie mi niekto v tom poradiť? Ďakujem:)
dôchodkyňa
11.06.12,12:23
Má niekto skúsenosť s fasádnou farbou od firmy Revco???