tulila
24.08.09,16:15
ahojte chcela som si len overiť info.
Mám fa za kúpu pneumatík z Čiech aj sDPH.
Samozdanenie nerobím možem dat všetko na 501

ďakujem
Jana Acsová
24.08.09,14:37
Na nadobudnutie tovaru v tuzemsku nemá vplyv nesprávne vyhotovenie faktúry. Ak spĺňate všetky podmienky uvedené v § 11, jedná sa o nadobudnutie a vzniká daňová povinnosť na Slovensku. Samozrejme zo základu dane (z ceny bez českej DPH). V Čechách odporúčam požiadať o opravu faktúry, alebo o vrátenie dane cez český daňový úrad podľa podmienok ustanovených v českom zákone o DPH.

Ak tak neurobíte, bude česká daň nákladová položka.

V každom prípade však následne môže dôjsť ku komplikáciám. Ak sa jedná o intrakomunitárnu dodávku, nemala byť faktúra s českou DPH. Je to chyba.
betka
24.08.09,17:49
Ni je mi celkom jasné zo zadania, či ste platitelom DPH:

Som zdanitelná osoba, a nie som platitelom DPH, nie som registrovaná podla par. 4 DPH a nadobudnem tieto pneumatiky, nie sú predmetom dane v SR podla par. 11/4/b, nesamozdanujem, nerobím DPH.
Ak som platitelom DPH, registr. podla par. 4, postup podla JAnky.

Trošku okrajovo:

Platí princíp, pravidlo jednej dane.

Pri predmete dane, najzákladnejší par. zák. o DPH a najzložitejší par., i keď sa nám zdá na prvý pohlad krátky, si musíme uvedomovať, čo je predmetom dane:
- dodanie tovaru..
- poskytnutie službby
- nadobudnutie tovaru...
- dovoz tovaru

Pri nadobudnutí tovaru:
- ide tu o pohyb tovaru v rámci spoločenstva,
- ide o pohyb tovaru z jedného ČŠ na Slovensko, kedy nadobúdam právo nakladať s tovarom ako vlastník,
- tovar je v skutočnosti prepravený a odoslaný do tuzemska z iného ČŠ.
- Tu som nadobúdatelom ja, ja Slovák, ja ako zdanitelná osoba, a som identifikovaná pre dań na Slovensku, mám prefix SK (doležité poňatie pojmu zdanitelná osoba),
- dodavatelom je iná osoba, osoba z iného ČŠ, ktorá mi dodala tovar za protihodnotu.....

TEDA IDE O PREDMET DANE v SR. A tento náš predmet dane musím vykazať i v DP, v záznamoch...., lebo som ho nadobudla ako zdanitelná osoba v rámci svojej ekonomickej činnosti v zmysle par.3.

PREDMETOM DAME NIE JE v SR, ak nadobudnem ako dodanie oslobodené, alebo ako ZO, ktorá nie je platitelom a nie je registrovaná za platitela podla par. 7 (napr. ja účtovníčka, nie som platitelom DPH, a kúpim si pneumatiky v ČR, na moje auto v OM)

Zdanitelnou osobou nie je:
- občan
- štátne orgány, rozpočtovky.....ak konajú v zmysle svojej hlavnej činnosti (tu je zaujímavý par. 7, kedy PO nie je ZO, ale už má určité povinnosti pre daň pred nadobudnutím, splnenie limitov....)

Na druhej strane ZO može byť i občan ak:
- nadobudne nový dopravný prostriedok
- ak občan vykonáva ekonomickú činnosť, napr. prenajíma nehnutelnosť......
- .......

Tiež je doležité si uvedomiť 2 základné princípy v rámci predmetu dane:
- princíp určenia- zdanenie v štáte odberatela
- princíp pôvodu- zdanenie v štáte dodavatela

Tieto základné princípy nás posunú ďalej, aaa ... a DPH je fakt ťažké :)