Pohar
25.08.09,09:54
Zdravím vás všetkých
včera som ani nezaspala
večer nam niečo tukalo do okna a ked som sa pozrela - skoro som odpadla
normálne na skle sa dobíjal dnu sršeň, alebo to bola veľká osa.
fakt neviem...
je mi z toho zle.....pretože t je už 2x čo sme mali pri okne tento hmyz
strašne sa toho bojím....vyzerá to hrozne, a bojím sa že nas pichne, zaútočí
postriekala som zvonka okno Biolitom a padol na zem - dala som ho do sáčka a do koša..... fakt som nevedela čo robiť.....
v poslednom sú nejaké agresívne.....
normálne sa bojím aj vonku ísť či na nás nesadne,alebo mi nevletí dnu...
a môže kľudne byť aj na koberci, stoličke...a ticho čakať
máte nejaké skúsenosti????
hocičo mi pomôže.
bobino38
25.08.09,08:13
...kúp si skafander.
Stanislav 1975
25.08.09,08:16
Zdravím vás všetkých
včera som ani nezaspala
večer nam niečo tukalo do okna a ked som sa pozrela - skoro som odpadla
normálne na skle sa dobíjal dnu sršeň, alebo to bola veľká osa.
fakt neviem...
je mi z toho zle.....pretože t je už 2x čo sme mali pri okne tento hmyz
strašne sa toho bojím....vyzerá to hrozne, a bojím sa že nas pichne, zaútočí
postriekala som zvonka okno Biolitom a padol na zem - dala som ho do sáčka a do koša..... fakt som nevedela čo robiť.....
v poslednom sú nejaké agresívne.....
normálne sa bojím aj vonku ísť či na nás nesadne,alebo mi nevletí dnu...
a môže kľudne byť aj na koberci, stoličke...a ticho čakať
máte nejaké skúsenosti????
hocičo mi pomôže.
Sršňa sa nemusíš báť, on útočí len keď ho prudko odháňaš a pod. a keby ťa aj pichol a niesi alergická,tak po hodinke sa nič nedeje...
a ešte na ten biolit- ži a nechaj žiť...
Stanislav 1975
25.08.09,08:18
mimotemy u nás každý večer popri baráku a balkone lietajú netopiere- a nech si lietajú...-ale tiež je to zaujímave,že som na balkone a popri hlave preletí netopier...:cool:
Pohar
25.08.09,08:18
...kúp si skafander.
dakujem za radu
až takúto som nečakala
mna samú by to nenapadlo! fakt že nie!
dík za super napad.....dufam že ked ti budeš niekedy potrebovať pomoc
tiež ti niekto tak originálne pomôže
hovorí sa v núdzi poznáš priatela....
snad sa ti to vráti
legolas
25.08.09,08:19
...nemáš sa čoho báť, sršne neútočia iba ak sú ohrozené ich hniezda. Onedlho aj tak všetky uhynú a ostáva len matka, ktorá prezimuje niekde v dutine stromu a pod.. Jedna dobrá rada, nikdy sa neoháňaj ak niečo okolo Teba lieta/osa, sršeň, včela/ :)
Pohar
25.08.09,08:20
Sršňa sa nemusíš báť, on útočí len keď ho prudko odháňaš a pod. a keby ťa aj pichol a niesi alergická,tak po hodinke sa nič nedeje...
a ešte na ten biolit- ži a nechaj žiť...
dakujem pekne

ale čo robit ked je už vnutri?
nechat otvorené okno? prievan ho vyženie?
fakt som doteraz nemala problem s týmito tvormi
Pohar
25.08.09,08:21
...nemáš sa čoho báť, sršne neútočia iba ak sú ohrozené ich hniezda. Onedlho aj tak všetky uhynú a ostáva len matka, ktorá prezimuje niekde v dutine stromu a pod.. Jedna dobrá rada, nikdy sa neoháňaj ak niečo okolo Teba lieta/osa, sršeň, včela/ :)
neohanaj
a čo robit ked sadne?
čakat kym odletí?
ved to sú muky
Stanislav 1975
25.08.09,08:23
dakujem pekne

ale čo robit ked je už vnutri?
nechat otvorené okno? prievan ho vyženie?
fakt som doteraz nemala problem s týmito tvormi

chytiť ho do pohára a vypustiť...
Blankake
25.08.09,08:24
babi2
25.08.09,08:37
Vraj sa nemá sršeň zabiť, lebo potom jeho telo vylučuje čosi čo priláka ďalších
petmar
25.08.09,08:45
preventíva strachu - sieťky na okná
piggos
25.08.09,09:07
preventíva strachu - sieťky na okná

..alebo kúpiť biolit a len striekať striekať a striekať.....a keď sa ku vám tak tiskajú, treba zistiť či tam niekde nemajú hniezdo....

sieťky na okná- dávam ti za pravdu....:):):):).....
Pohar
25.08.09,10:21
hniezdo asi nie
sused daval dole strechu - pojdem sa spytat čo a ako
ale čo už robotníci povedia....... budú ticho

no uvidíme
bobino38
25.08.09,11:08
...alebo zavolaj požiarnikov, tí to vyriešia...a bude po sršni:-)
Pohar
25.08.09,11:17
...alebo zavolaj požiarnikov, tí to vyriešia...a bude po sršni:-)
a čo urobia s jedným sršnom?
to ich mam volat na jedneho sršna?
FugAn
25.08.09,11:56
...no podla toho akú vedu s tým robíš tak by som sa nečudoval, že si toho schopná:-)

Zle radíš ako radíš. Ak nevieš poradiť tak sa aspoň neposmievaj
terezamaria
25.08.09,12:20
mimotemy u nás každý večer popri baráku a balkone lietajú netopiere- a nech si lietajú...-ale tiež je to zaujímave,že som na balkone a popri hlave preletí netopier...:cool:

Akurát že netopier Ťa nepoštípe, ale sršeň áno a reakcia na jeho poštípanie, ďakujem nechcem. Nie je pravda, že pokiaľ nie si alergický, tak za hodinu je pokoj. Sršeň nie je včela, ani osa. Ten biolit to bol celkom dobrý nápad, ono pri takomto vysokom výskyte je dobré si dať vyrobiť sieťky na okná. Nemusíš sa potom báť, že ho budeš mať v izbe.
Ja mám vlastnú skúsenosť z minulého roku z Veľkej noci, keď som sedela za stolom a čítala a z vedľajšej stoličky vyletel čmeliak alebo sršeň a začal lietať po kuchyni. Otvorila som okno a náhodou vyletel, ale mala som dosť. Ihneď som objednávala sieťky do všetkých miestností, včetne rolovacej na balkónové dvere. Mala som šťastie, práve vtedy nám vrátili preplatok za vyúčtovanie kúrenia, vody a služieb od OSBD. Niečo som priložila a odvtedy mám pokoj, hlavne žiadny strach.
jaros5
25.08.09,12:21
...kúp si skafander.

...alebo zavolaj požiarnikov, tí to vyriešia...a bude po sršni:-)

...no podla toho akú vedu s tým robíš tak by som sa nečudoval, že si toho schopná:-)

Nerobil by som si posmech:rolleyes:; Manželka má panický strach z podobne "nepekne" vyzerajúceho hmyzu (sršne, modlivky, pavúky, ...). Myslím, že u nej je to až fóbia.
Zo začiatku som si aj ja robil žarty, ale časom som pochopil, aké je to pre ňu traumatizujúce :(;
Riešili sme to sieťkami.
V prírode je to už zložitejšie, ale aspoň mám možnosť zahrať sa na hrdinu a odhodlane nastavujem "útočiacemu" hmyzu svoje tučné telo:);
Pohar
25.08.09,12:30
Nerobil by som si posmech:rolleyes:; Manželka má panický strach z podobne "nepekne" vyzerajúceho hmyzu (sršne, modlivky, pavúky, ...). Myslím, že u nej je to až fóbia.
Zo začiatku som si aj ja robil žarty, ale časom som pochopil, aké je to pre ňu traumatizujúce :(;
Riešili sme to sieťkami.
V prírode je to už zložitejšie, ale aspoň mám možnosť zahrať sa na hrdinu a odhodlane nastavujem "útočiacemu" hmyzu svoje tučné telo:);

dakujem za odpoved
ja som možno ako vaša manželka
je to naozaj traumatizujúce
aj vonku v prírode.....
Pohar
25.08.09,16:57
no volali sme do firiem na tie sieťky
niektoré su fajnové robia len na ich urobené okná
my máme drevenné - zajtra nam príde jeden chlapík čo robí na mieru zmerať okno a uvidíme
no neviem či s tým nakoniec nebude problém....máme totiž obe krídla otváracie
a neviem ako to a kde upevní....
tie sieťky sú na pevno? či vyberacie?ako vlastne držia?
Chobot
26.08.09,06:31
no volali sme do firiem na tie sieťky
niektoré su fajnové robia len na ich urobené okná
my máme drevenné - zajtra nam príde jeden chlapík čo robí na mieru zmerať okno a uvidíme
no neviem či s tým nakoniec nebude problém....máme totiž obe krídla otváracie
a neviem ako to a kde upevní....
tie sieťky sú na pevno? či vyberacie?ako vlastne držia?

Je viacero spôsobov uchytenia, záleží od typu okna. Takto na diaľku, bez toho, aby som videl okno ti neviem povedať, ako sa to uchytí. Dá sa urobiť sieťka aj na dvojkrídlové okno, zase môže byť na celé, alebo len na polovicu (my máme sieťku len na jednej polovici, ktorú otvárame). Na plastových oknách sa sieťky uchytávajú takými háčikmi z vonkajšej strany rámu. Alebo sa dajú na rám pripevniť iné háčiky, do ktorých sa sieťky zavesia zvonku. Skoro všetky sú odnímateľné.

Ak máš prístup na okno zvonku, najlacnejšie riešenie je kúpiť napr. V Baumaxe sieťku v krabičke. V balení je taká lepiaca páska, ktorá sa nalepí na rám okna dokola zvonku. Na tej pásky sú také drobné háčiky, ako suchý zips a sieťka sa len upevní na tú pásku. Zvyšok sieťky sa oreže, takže sieťka je pekne len na ráme. Nevýhodou je, že sieťka sa zašpiní a vydrží max. 2 roky. Ale potom stačí kúpiť novú sieťku, pásku netreba odlepovať, nová sieťka sa dá nalepiť na tú pôvodnú pásku aj niekoľko krát. MY tam meníme sieťku každý rok, na to jedno okno to vyjde cca 5 EUR. Na ostatných oknách máme odnímateľné sieťky s rámom, tie sú ale drahšie, každá vyšla okolo tisíc SKK.
bobino38
26.08.09,06:39
a tie sieťky majú ako velké očká? ...nepreletí tade sršeň???
Watson
26.08.09,06:45
Zdravím vás všetkých
včera som ani nezaspala
večer nam niečo tukalo do okna a ked som sa pozrela - skoro som odpadla
normálne na skle sa dobíjal dnu sršeň, alebo to bola veľká osa.
fakt neviem...
je mi z toho zle.....pretože t je už 2x čo sme mali pri okne tento hmyz
strašne sa toho bojím....vyzerá to hrozne, a bojím sa že nas pichne, zaútočí
postriekala som zvonka okno Biolitom a padol na zem - dala som ho do sáčka a do koša..... fakt som nevedela čo robiť.....
v poslednom sú nejaké agresívne.....
normálne sa bojím aj vonku ísť či na nás nesadne,alebo mi nevletí dnu...
a môže kľudne byť aj na koberci, stoličke...a ticho čakať
máte nejaké skúsenosti????
hocičo mi pomôže.
To mohol byť kľudne aj vzácny, ale nebezpečný ukrajinský komár rodu "pichcuc cernobylus". Buďte opatrná :D:D:D:D
Chobot
26.08.09,08:26
a tie sieťky majú ako velké očká? ...nepreletí tade sršeň???

:D:D:D:D
Pohar
26.08.09,10:17
a tie sieťky majú ako velké očká? ...nepreletí tade sršeň???
myslíš že 1cm x 1 cm stačí?
čo povieš? či väčšie treba? tak 5cm x 5cm????mimotemy
Pohar
26.08.09,10:22
tak už tu bol pán z firmy
mám zmerané okná, sieťky budú čoskoro
hniezdo sme nenašli......
ale aj tak mi to nejde to hlavy 10 rokov tu bývame a nič - okrem komárov - ked sme večer zabudli zhasnúť......
normálne sa mi kľudne bývalo
a teraz toto! možno to pochopia tí, ktorí majú podobnú fobiu z lietajúcich živočíchov.....

ja mám drevenné eurookná.... sieťky teda budú na mieru...ale ešte na jednom mieste sa musia dotmeliť....pretože profil okna je tam trochu iný...asi 1cm...

najlepšie je hned na nové plastové okná kupiť aj sieťky....ale to už som aj ja teraz múdra.... ked budem meniť okná urobiť všetko naraz, okná, sieťky, žalúzie.....

každopádne dakujem tím ktorí tu obetavo napísali svoje skúsenosti s hmyzom....
jaros5
26.08.09,10:48
myslíš že 1cm x 1 cm stačí?
čo povieš? či väčšie treba? tak 5cm x 5cm????mimotemy
To si daj rovno mreže ! ;)
Pohar
26.08.09,10:56
To si daj rovno mreže ! ;)
vidíš, tak to ma nenapadlo.....
Blankake
26.08.09,10:59
tak už tu bol pán z firmy
mám zmerané okná, sieťky budú čoskoro
hniezdo sme nenašli......
ale aj tak mi to nejde to hlavy 10 rokov tu bývame a nič - okrem komárov - ked sme večer zabudli zhasnúť......
normálne sa mi kľudne bývalo
a teraz toto! možno to pochopia tí, ktorí majú podobnú fobiu z lietajúcich živočíchov.....

ja mám drevenné eurookná.... sieťky teda budú na mieru...ale ešte na jednom mieste sa musia dotmeliť....pretože profil okna je tam trochu iný...asi 1cm...

najlepšie je hned na nové plastové okná kupiť aj sieťky....ale to už som aj ja teraz múdra.... ked budem meniť okná urobiť všetko naraz, okná, sieťky, žalúzie.....

každopádne dakujem tím ktorí tu obetavo napísali svoje skúsenosti s hmyzom....
Podľa mňa strach zo sršňov nie je fóbia... lebo jeho uštipnutie je oveľa nebezpečnejšie. A zvlášť keď má človek malé deti, tak sa podvedome bojí hlavne o ne.
No a ešte k tomu tie správy v telke, že v Chorvátsku zomreli 2 ľudia po uštipnutí sršňom...:eek:
Pohar
26.08.09,11:13
Podľa mňa strach zo sršňov nie je fóbia... lebo jeho uštipnutie je oveľa nebezpečnejšie. A zvlášť keď má človek malé deti, tak sa podvedome bojí hlavne o ne.
No a ešte k tomu tie správy v telke, že v Chorvátsku zomreli 2 ľudia po uštipnutí sršňom...:eek:
ved to....
a čím dalej sú agresívnejšie....osi, aj iné....
už aby trochu pomrzlo....a oni sa ukludnili....
normálne som mala 10 rokov kľud...a teraz?
normálne žijem v strachu.....je horko, neviem či sú hladné....ale sú hrozne
agresívne... netreba sa ohánať ja viem, ale ked sa priblížia mám strach - veľký!
Blankake
26.08.09,11:18
ved to....
a čím dalej sú agresívnejšie....osi, aj iné....
už aby trochu pomrzlo....a oni sa ukludnili....
normálne som mala 10 rokov kľud...a teraz?
normálne žijem v strachu.....je horko, neviem či sú hladné....ale sú hrozne
agresívne... netreba sa ohánať ja viem, ale ked sa priblížia mám strach - veľký!
Presne a už len to ich bzučanie je desivé... ale vraj bude teplé babie leto :(
petmar
26.08.09,11:21
Ako som ja počul, sršeň je vraj menej agresívny ako osy či včely (neskoršie sa nase***ie) , ale pravdaže jeho uštipnutie je horšie. Najhoršie je sa ho dotknúť či pritlačiť, aj nechtiac, keď už tak poriadne.
Predávajú biolit na ktorom je napísané Proti osiam a sršňom, ten ich ničí, ostatné sú čajík. :)
Pohar
26.08.09,11:22
Presne a už len to ich bzučanie je desivé... ale vraj bude teplé babie leto :(
no a ked ich tak vela poletuje...bude asi tuhá zima
vraj ked sa tlačia do príbytkov - bude tuhá zima.

no je to príroda....
ale dakujem za príspevok
Pohar
26.08.09,11:24
sršne vraj útočia na večer...vtedy sú aktívne
osi, a včely cez deň

každopádne vdaka
bettylou
26.08.09,11:33
Ani všetky tie chemikálie z nich počas rokov dobrákov nerobia xixi
Pohar
27.08.09,05:52
ešte jedna vecička:
tak včera sme si odstavili murárov, čo sused zhadzoval strechu a vraj mali pod rínou osie hniezdo....
a dali ho preč...
my sme vtedy boli na dovolenke - aspoň že tak
ale aj tak som nahnevaná... to nám nemohli povedať???
či im je to jedno..... nie?!
ale aj tak si lámem hlavu prečo sme mali v izbe toho sršňa...
ten tiež môže ako osa do vnútra? za sladkým?
Blankake
27.08.09,06:10
ešte jedna vecička:
tak včera sme si odstavili murárov, čo sused zhadzoval strechu a vraj mali pod rínou osie hniezdo....
a dali ho preč...
my sme vtedy boli na dovolenke - aspoň že tak
ale aj tak som nahnevaná... to nám nemohli povedať???
či im je to jedno..... nie?!
ale aj tak si lámem hlavu prečo sme mali v izbe toho sršňa...
ten tiež môže ako osa do vnútra? za sladkým?
Ja bývam v meste (v bloku) a raz nám tiež vletel sršeň do izby. Hneď som odtiahla záclonu, poriadne otvorila okno - aby mal dosť miesta na odlet, vypadla som z izby a zavrela dvere... aby sa nedostal ďalej do bytu (ku deťom). Potom som po chvíli pomaly vošla do izby a sliedila, či vyletel alebo nie...;)... na šťastie vyletel.:D
Chobot
27.08.09,06:45
ešte jedna vecička:
tak včera sme si odstavili murárov, čo sused zhadzoval strechu a vraj mali pod rínou osie hniezdo....
a dali ho preč...
my sme vtedy boli na dovolenke - aspoň že tak
ale aj tak som nahnevaná... to nám nemohli povedať???
či im je to jedno..... nie?!
ale aj tak si lámem hlavu prečo sme mali v izbe toho sršňa...
ten tiež môže ako osa do vnútra? za sladkým?

AKo nehnevaj sa, ale prečo by mali s takou prkotinou bežať za susedmi a oznamovať im to? Keby na streche našli nevybuchnutú leteckú bombu, tak nepoviem... :confused: :eek:Ty keby si našla skapatého krtka v záhrade, tiež to pobežíš oznámiť susedom? A čo by sa bolo zmenilo, keby ti povedal, že mali osie hniezdo? A čo má osie hniezdo spoločné s tým sršňom....:rolleyes:
Kazu
27.08.09,07:32
ešte jedna vecička:
tak včera sme si odstavili murárov, čo sused zhadzoval strechu a vraj mali pod rínou osie hniezdo....
a dali ho preč...
my sme vtedy boli na dovolenke - aspoň že tak
ale aj tak som nahnevaná... to nám nemohli povedať???
či im je to jedno..... nie?!
ale aj tak si lámem hlavu prečo sme mali v izbe toho sršňa...
ten tiež môže ako osa do vnútra? za sladkým?

Vari si ho chcela? :D Ale som hnusná, čo? :--- Už som si plesla.
Žijem na dedine. Všade je kopa kríkov, stromov, starých povál, maštalí a chlievov a pavúky, osy, včely, sršne, muchy, strečky a všetka ostatná háveď je súčasťou nášho života. Všetko to lozí a poletuje vonku a občas aj v dome. Čo sa dá to vyženieme a čo sa nedá to pripučíme. Ak niekto zhadzuje starú strechu, nikomu neoznamuje nález hniezda s osami alebo sršňami. Načo, však každý má doma na povale svoje hniezda :--- Poviem ti, že ja som u nás našla zatiaľ 6 ks /nielen na povalách ale aj v starej jabloni/ a určite máme aj sršňov, lebo ich tu v poslednom čase poletuje podozrivo veľa. Asi ich pôjdem pohľadať a trochu ich zredukujem. Ale zatiaľ sa mi veľmi nechce, možno to nechám až na pani Zimu.:) Ale nevšimla som si, že by osy a včely útočili cez deň a sršne večer. Oni len lietajú a ak im stojíš v ceste kľudne ťa obletia bez toho aby si všimli, že si hrôzou celá zelená :)
Pohar
27.08.09,08:40
Vari si ho chcela? :D Ale som hnusná, čo? :--- Už som si plesla.
Žijem na dedine. Všade je kopa kríkov, stromov, starých povál, maštalí a chlievov a pavúky, osy, včely, sršne, muchy, strečky a všetka ostatná háveď je súčasťou nášho života. Všetko to lozí a poletuje vonku a občas aj v dome. Čo sa dá to vyženieme a čo sa nedá to pripučíme. Ak niekto zhadzuje starú strechu, nikomu neoznamuje nález hniezda s osami alebo sršňami. Načo, však každý má doma na povale svoje hniezda :--- Poviem ti, že ja som u nás našla zatiaľ 6 ks /nielen na povalách ale aj v starej jabloni/ a určite máme aj sršňov, lebo ich tu v poslednom čase poletuje podozrivo veľa. Asi ich pôjdem pohľadať a trochu ich zredukujem. Ale zatiaľ sa mi veľmi nechce, možno to nechám až na pani Zimu.:) Ale nevšimla som si, že by osy a včely útočili cez deň a sršne večer. Oni len lietajú a ak im stojíš v ceste kľudne ťa obletia bez toho aby si všimli, že si hrôzou celá zelená :)
dakujem za reakciu
no neviem, možno by som sa zachovala ja tak, že by som to povedala
s inými susedmi problém nemáme - hovoríme si čo a ako....
jednoducho som to považovala za samozrejmosť....povedať to.
ale nechajme to radsej, lebo sa tu zas do mna obujú ľudia, ktorí majú svoju pravdu...... a to nechcem.....
Pohar
27.08.09,08:43
AKo nehnevaj sa, ale prečo by mali s takou prkotinou bežať za susedmi a oznamovať im to? Keby na streche našli nevybuchnutú leteckú bombu, tak nepoviem... :confused: :eek:Ty keby si našla skapatého krtka v záhrade, tiež to pobežíš oznámiť susedom? A čo by sa bolo zmenilo, keby ti povedal, že mali osie hniezdo? A čo má osie hniezdo spoločné s tým sršňom....:rolleyes:
niekto je na to aj alergický!!!
by som aspoň bola na vacsom pozore...a povazujem to logické
povedat dopredu že niečo také zhadzujem...aby si susedia aspon zavreli okná...proste vedeli o tom
ale nechajme to
každý máme svoju pravdu a vzťah k okoliu
legolas
27.08.09,10:46
chytiť ho do pohára a vypustiť...

...ako môže adept na moderátora dať niekomu radu"Chyť ho do pohára"
to si takto môže vystreliť na každého?:mad:myslím, že porada je na poradenie a nie si robiť z niekoho srandy!!!
Pohar
27.08.09,10:58
...ako môže adept na moderátora dať niekomu radu"Chyť ho do pohára"
to si takto môže vystreliť na každého?:mad:myslím, že porada je na poradenie a nie si robiť z niekoho srandy!!!
možno on chytá do pohára..........
ale ako som písala skorej..
takí ľudia nevedia čo je asi strach z takých vecí.....
Kazu
27.08.09,12:39
možno on chytá do pohára..........
ale ako som písala skorej..
takí ľudia nevedia čo je asi strach z takých vecí.....

Do pohára chytám bežne. A viem čo je strach. Mne naháňajú hrôzu podenky. :) Nie preto, že by som sa ich bála ale mám z nich nepríjemnú kožnú reakciu. Vieš si predstaviť, aký úžas vyvoláva zbesilé pobiehanie 100 kilovej baby keď sa uhýba roju podeniek? :D
hnedoočka
27.08.09,12:45
...ako môže adept na moderátora dať niekomu radu"Chyť ho do pohára"
to si takto môže vystreliť na každého?:mad:myslím, že porada je na poradenie a nie si robiť z niekoho srandy!!!

čo ak to bola dobre mienená rada? nikde som nevidela ironického smajlíka.
a adept na moderátora - mimotemy
drobeceva
27.08.09,12:52
...ako môže adept na moderátora dať niekomu radu"Chyť ho do pohára"
to si takto môže vystreliť na každého?:mad:myslím, že porada je na poradenie a nie si robiť z niekoho srandy!!!

mimotemy neviem prečo, ale v poslednom čase sledujem, že Stanislav1975 má mnoho neprajníkov /bez ohľadu na to, akú odpoveď dá/
Blankake
27.08.09,13:08
mimotemy neviem prečo, ale v poslednom čase sledujem, že Stanislav1975 má mnoho neprajníkov /bez ohľadu na to, akú odpoveď dá/
Kvôli jednému vyjadrenému názoru sa to s ním vlečie...:( som zvedavá dokedy... je to už trápne...až na :mee:
Pohar
27.08.09,15:02
máááááááááááááme sieťky
sú ok.
takže snád už kludný spánok.
dakujem všetkým ktorí sa tu podielali so svojimi skúsenosťami za ich názory a príspevky.
Blankake
27.08.09,15:07
máááááááááááááme sieťky
sú ok.
takže snád už kludný spánok.
dakujem všetkým ktorí sa tu podielali so svojimi skúsenosťami za ich názory a príspevky.
teeeeeeeeeeešíme sa s Tebou :D:D:D
Pohar
28.08.09,11:29
včera som "googlila" na nete ešte niečo o tomto hmyze....
naďabila som na toto video....
neviem či mi ho dovolí administrátor sem dať, ak nie
poprosím príspevok zmazať
podotýkam že video je hrozné....pre silné žalúdky....
a preto aj ten môj strach z tohto hmyzu....
kto nechce nech to nepozerá......
ale toto je snád len v prírode...pri úloch
tu je link http://www.ceknito.sk/video/36016 (http://mail.zoznam.sk/Redirect/www.ceknito.sk/video/36016)
jaros5
28.08.09,11:43
včera som "googlila" na nete ešte niečo o tomto hmyze....
naďabila som na toto video....
neviem či mi ho dovolí administrátor sem dať, ak nie
poprosím príspevok zmazať
podotýkam že video je hrozné....pre silné žalúdky....
a preto aj ten môj strach z tohto hmyzu....
kto nechce nech to nepozerá......
ale toto je snád len v prírode...pri úloch
tu je link http://www.ceknito.sk/video/36016 (http://mail.zoznam.sk/Redirect/www.ceknito.sk/video/36016)

Milá Pohar, dlho-predlho som rozmyslal preco mas taky strach z hmyzu ....., ved sa ani necudujem, ked kukas take hororove videa :eek::D:eek:
Chobot
28.08.09,12:14
včera som "googlila" na nete ešte niečo o tomto hmyze....
naďabila som na toto video....
neviem či mi ho dovolí administrátor sem dať, ak nie
poprosím príspevok zmazať
podotýkam že video je hrozné....pre silné žalúdky....
a preto aj ten môj strach z tohto hmyzu....
kto nechce nech to nepozerá......
ale toto je snád len v prírode...pri úloch
tu je link http://www.ceknito.sk/video/36016 (http://mail.zoznam.sk/Redirect/www.ceknito.sk/video/36016)

Bohužiaľ nie. Nedávno som pozeral film Hotel Rwanda, a niečo podobné sa stalo aj medzi ľuďmi v roku 1994 v Rwande.:mee:
najag
28.08.09,12:27
Vacsi v prirode zozerie mensieho...ale staci pohladat pripad geneticky zmutovanych africkych vciel a aky problem z toho mala Amerika.
Pohar
28.08.09,12:37
Vacsi v prirode zozerie mensieho...ale staci pohladat pripad geneticky zmutovanych africkych vciel a aky problem z toho mala Amerika.
aký?
Chobot
28.08.09,12:56
aký?

TO je na večerné čítanie:

http://en.wikipedia.org/wiki/Africanized_bee
najag
28.08.09,12:59
Aky? Neskutocna agresivita a napadanie ludi, co u beznych vciel neexistuje a sila jedu, ktora sposobovala velke zdravotne problemy.
Pohar
28.08.09,13:01
Aky? Neskutocna agresivita a napadanie ludi, co u beznych vciel neexistuje a sila jedu, ktora sposobovala velke zdravotne problemy.
dakujem za odpoved...
ved preto a bojím, lebo sledujem že sú čím dalej agresívnejšie.....
osi...včely...
najag
28.08.09,13:03
Silný obranný instinkt
časté rojení a vytváření nových hnízd
minimální shromažďování medu (příčina je patrně v intenzivním chovu plodu)
Schopnost přežít na řídkých přísunech pylu a nektaru
Rychlý přesun celého včelstva únikem pokud je málo potravy
Využívá nová obydlí rychle a nelpí na svém sídle
rychlá reakce s mnoha žihadly
reaguje na hrozbu od lidí nebo zvířat na 20 m a více od hnízda
ucítí vibrace ze stroje na 30-40 m
pronásleduje vetřelce na vzdálenost 400 m i více
http://ovcsvpardubice.blog.cz/0708/zabijacke-vcely
najag
28.08.09,13:06
Co dělat, když vás napadnou afrikanizované včely


(Připomeňte si tyto důležité rady a doufejte, že je nikdy nebudete potřebovat. Některá včelstva i u nás se mohou zbláznit, pokud je nešetrně vyrušíte:)
1. UTÍKEJTE pryč a to co nejrychleji. Nezdržujte se pomocí jiným. Ačkoli malé děti a hendikepovaní asi potřebují trochu pomoci
2. Během útěku si přetáhněte si košili přes hlavu a chraňte si obličej, ale nesmí vás to zpomalovat. To vás uchrání před bodáním do citlivých oblastí hlavy a očí.
3. Pokračujte v útěku. Nezastavujte se dokud se neschováte v nějakém přístřešku jako je budova nebo auto. Pár včel vás bude pronásledovat dovnitř. Ale v osvětleném prostoru budou včely létat k oknu. Neskákejte do vody! Včely na vás počkají, až se budete nadechovat. Jestli jste z nějakého důvodu v pasti, kryjte se prostěradlem, spacím pytlem nebo čímkoli co je k dispozici.
4. Neohánějte se a nemávejte rukama. Včely jsou přitahovány pohybem a rozmačkané včely vydávají pach, který přitahuje další včely.
5. Jakmile doběhnete k přístřešku, odstraňte všechna žihadla z kůže, protože jedový váček může pumpovat jed i bez včely.
Zdroj:http://ovcsvpardubice.blog.cz/0708/zabijacke-vcely
najag
28.08.09,13:18
V toxikologii se toxicita nějaké látky uvádí jako LD 50. Toto číslo znamená množství jedu, při němž polovina tomuto množství vystavených osob nebo pokusných zvířat zemře. LD 50 obnáší pro včelí jed a člověka asi 2,8 mg/kg hmotnosti těla, to odpovídá 19 žihadlům za předpokladu, že se bude infikovat celkové množství jedu. Na dospělého člověka vážícího 70 kg tak připadá 1 330 včelích bodnutí. Lidé přežili mnohokrát daleko více žihadel (Schmidt, 1992). V r. 1964 popsal Murray případ, kde jeden muž přežil 2 243 včelích žihadel. V Guinessově knize rekordů r. 1973 je uveden největší počet žihadel, které kdy kdo přežil — 2 443. Takovéto popisy případů jsou vzácné, protože normální reakce takto napadených lidí je útěk.
Někteří lidé prohlašují, že by patrně při příštím bodnutí zemřeli. Většinou se hned také poukazuje na starou zkazku, že tři bodnutí sršně mohou zabít jednoho člověka a sedm bodnutí jednoho koně. Nehledě na to, že to je úplný nesmysl a že tato zkazka stála jistě život milionů sršní jen těžko můžeme tuto pověru a strach ze včel potírat. Také mnoho lékařů přecenilo nebezpečí hmyzích bodnutí. Musíme zásadně od sebe zřetelně odlišit toxický a alergický účinek hmyzích jedů.
Při nadměrných reakcích se doporučuje okamžitá dávka andrenalinu, kortizonu a nějakého antihistaminika. Skutečně ohrožené osoby by měly uvedené léky mít vždy u sebe. Ovšem je také důležité zachovat klid. 70 % všech alergických reakcí se dostaví během 10 minut, 98% během jedné hodiny po bodnutí. 15 minut po reakci je hlavní nebezpečí překonáno. Poté se nepočítá s dalším zhoršením. Nebezpečí alergické reakce se údajně zvyšuje aplikací léků brzdicích zánět (nesteroidální antiflogistika). Jen část anafylaktických reakcí probíhá tak, že ohrožuje život, přičemž nebezpečí přibývá se stoupajícím věkem, protože odolnost těla klesá.
zdroj :http://www.n-vcelari.sk/sal/VCELY49.html
alla66
29.08.09,09:53
Do pohára chytám bežne. A viem čo je strach. Mne naháňajú hrôzu podenky. :) Nie preto, že by som sa ich bála ale mám z nich nepríjemnú kožnú reakciu. Vieš si predstaviť, aký úžas vyvoláva zbesilé pobiehanie 100 kilovej baby keď sa uhýba roju podeniek? :D
mimotemyVidia kočku, čuduješ sa im?:D:D:D Dospelé podenky niektorých druhov nežijú ani hodinu.;):)
fredy27
29.08.09,10:30
Som za chytanie sršňov do pohára a pustenie na slobodu. viete, že vo Fínsku a Švédsku sú sršne chránené? O krátky čas budú aj na SK.
misomiso
29.08.09,19:27
Som za chytanie sršňov do pohára a pustenie na slobodu. viete, že vo Fínsku a Švédsku sú sršne chránené? O krátky čas budú aj na SK.

Dufam, ze nie. V com su take uzitocne?
alla66
29.08.09,19:37
Som za chytanie sršňov do pohára a pustenie na slobodu. viete, že vo Fínsku a Švédsku sú sršne chránené? O krátky čas budú aj na SK.


Dufam, ze nie. V com su take uzitocne?

Navzdory rozšířené představě o smrtelně nebezpečném tvorovi je sršeň obecná mírumilovná a prakticky neškodná. Většina obav pramení z velikosti sršně a jejího hlasitého bzučení. Varovné bzučení používá např. pokud se člověk přiblíží k objektu jejího zájmu na méně než 50 cm. Sršeň také reaguje podrážděně při prudkých otřesech v okolí svého hnízda, manipulaci u výletového otvoru či přehrazení příletové dráhy.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Sr%C5%A1e%C5%88


našla som ... http://www.chovatelka.cz/svet-zvirat-clanek/srsen-obecna-nejvetsi-evropsky-druh-vosy-73/
Sršeň obecná - ochrana, průměrný věk


Vzhledem k pronásledování sršně nepřátely a také proto, že ubývá přirozeného prostředí, dochází ke snižování populace sršní. Stavy sršní stoupají pouze v některých místech a to jen díky lepšímu způsobu hospodaření v lesích. Ve Finsku a Švédsku jsou sršně chráněny, u nás jsou zapsány do Červené knihy. Dělnice a samičky umírají před začátkem zimy, oplodněné samičky sršní přežívají do příštího roku.

Zajímavosti ze světa sršně obecné




V jednom hnízdě se vyskytuje až 2000 sršní, přičemž každá z nich může za hodinu ulovit až pět much.

Teplota uvnitř sršního hnízda bývá o 5 až 15 °C vyšší, než venkovní teplota (http://intext.billboard.cz/core/ad_transaction?att=4&atd=184;4311995571029728504;3429704620236408497;31 1;9987;15547;442;7576876818763872042;100;2;6;26782 4775&curl=http%3A%2F%2Fmadico.cz%2F)
(http://intext.billboard.cz/core/ad_transaction?att=4&atd=184;4311995571029728504;3429704620236408497;31 1;9987;15547;442;7576876818763872042;100;2;6;26782 4775&curl=http%3A%2F%2Fmadico.cz%2F)
misomiso
29.08.09,20:02
Aha - tak predsa su uzitocne, chytaju muchy. Vzhladom na to, ze ich moze byt v hniezde az 2000 a jedna srsna obecna moze ulovit za hodinu az 5 much, nepotreboval by som sita na okna. Neviete, ako by sa dali chovat srsne? V najekom uli alebo ule? (ako je to spravne po slovensky?)
jaros5
30.08.09,13:59
Každý živočíšny druh má svoje nenahraditeľné miesto na našej matičke Zemi.


Koruna tvorstva - človek - svojím nezodpovedným chovaním a prístupom ku všetkému živému stihol zničiť toľko, že následky svojho chovania nedá do poriadku už nikdy.

Nechcem porovnávať sršňa so včelou, ale .... kynoženie akéhokoľvek druhu je viac než barbarstvo, nehovoriac o tom, že všetko sa vracia ako bumerang ....
http://www.vcelarime.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=108:vcely-ohrozenie&catid=66:choroby-a-kodcovia-viel&Itemid=1
gogo54
31.08.09,00:35
Vitaj klube. Môže to byť sršeň. Mam ten istý problém. Neviem ako vysoko bývaš ale ja 4. posch. U nás je to ich letová výška. Zavše je to ako scéna s kresleného filmu, rozbehne sa a plnou silou vrazí do okna. Súhlasím že sršeň jednotlivo neútočí ak nie je ohrozený. Keď som na balkóne jednoducho mu dám facku a on letí ďalej. Keď sa dostane do bytu určite sa nezašije ani do koberca ani nikde inde. Snaží sa dostať von, alebo ak nenájde cestu utlčie sa k smrti o okno. Viacnásobná osobná skúsenosť. Každopádne treba byť opatrný lebo je to nebezpečná potvorka a náhoda nespí len drieme. .
duves
31.08.09,05:51
Zdravím vás všetkých
včera som ani nezaspala
večer nam niečo tukalo do okna a ked som sa pozrela - skoro som odpadla
normálne na skle sa dobíjal dnu sršeň, alebo to bola veľká osa.
fakt neviem...
je mi z toho zle.....pretože t je už 2x čo sme mali pri okne tento hmyz
strašne sa toho bojím....vyzerá to hrozne, a bojím sa že nas pichne, zaútočí
postriekala som zvonka okno Biolitom a padol na zem - dala som ho do sáčka a do koša..... fakt som nevedela čo robiť.....
v poslednom sú nejaké agresívne.....
normálne sa bojím aj vonku ísť či na nás nesadne,alebo mi nevletí dnu...
a môže kľudne byť aj na koberci, stoličke...a ticho čakať
máte nejaké skúsenosti????
hocičo mi pomôže.
Ach bože baby! Toto zažívam doma. Jedna kričí cez druhú, ako keby sa k nám krokodíl dobíjal.
krajanová
03.09.09,12:06
mna samú by to nenapadlo! fakt že nie!
dík za super napad.....dufam že ked ti budeš niekedy potrebovať pomoc
tiež ti niekto tak originálne pomôže
hovorí sa v núdzi poznáš priatela....
snad sa ti to vráti[/QUOTE]

ako sa zbaviť SRŠŇA? - ja som sa s jedným pred 13-timi rokmi rozviedla
;););)
otinka
05.09.09,18:45
My sme zlikvidovali srsnov asi pred dvoma rokmi. Byvam v dome a mali sme hniezdo vo vlastnom podkrovi - teda v "kohute" strechy. Najprv to zacalo len tak nevinne ako u teba - jeden preletel okolo okna, potom po dvoch dnoch sa dostal dalsi dnu do spalne...Potom sa taketo navstevy zhustovali a my sme zacali chapat ze asi tu niekde bude hniezdo. Ked sme ho objavili, neriesila som ziadne sietky - chcela som "to" proste zo svojho domu odstranit nech si kazdy vravi co chce. Kupili sme velky Raid s dostrelom 5 m a zavolali kamarata co ma s takymi tvormi skusenosti - je totiz strechar a uz toho v starych krovoch videl dost. Bolo to dost nebezpecne, lebo v nasom "kohute" je velmi nizko, musel ist k hniezdu po cupiacky. Cize ani velmi rychly unik by sa nedal zrealizovat. Vedel vsak ze tie zvery vecer vsetky zalezu do hniezda a vtedy je to najucinnejsie. Vystriekal cely zasobnik, stihol aj urobit fotku, bez uhony zliezol dole. Na druhy den to isiel odstranit a doniesol nam to cele ukazat. Dospele srsne uz boli mrtve ale v tych "domcekoch sa este mrvili larvy! Poviem vam, striaslo ma pri predstave ze toto vsetko by sa u nas malo vyliahnut ... Vobec mi ich nebolo luto!
Zi a nechaj zit - ale keby ma zo tri napadli, nechali by ma zit? Myslite ze by takto uvazovali? Plati este jeden zakon prirody: zozer a nedaj sa zozrat - tak prezijes.
server3
29.06.10,16:13
Sršen ma v skutocnosti niekolko nasobne menej jedovaty toxin nez vcela.Ked ta ustipne srsen a vcela,vcela je jedovatejsia.okrem ineho srsen nieje agresivny druh hmyzu,ako napr osy.Srsen je pohodak,akuart vyzera strasidelne lebo je velky a ma vystraznu farbu.Vobec sa ich netreba bat.Ale neodporuca sa zit v ich blizkosti,cize vsetky hniezda v obidliach treba zlikvidovat.Ako srsnie,osie tak aj vcelie.Rozdiel je ze vcelie sa zvyknu radsej premiestnit,ak je roj uz velky.
buchač
29.06.10,16:33
mimotemy

Maďarsko - slovenský preklad ...


Včela -
sere med

Osa -
nemseremed

Čmeliak -
nemseremed turbo

Sršeň -
nemseremed turbo agresor
0123misa
01.07.10,21:25
ahoj, no moja skusenost zo srsnami je taka ze raz ked som brigadovala pri stanku, predavala som melony, tak jeden z casu na cas dosiel,,,nakolko melony su sladke, asi ho ku mne lakalo,, ja mam panicky strach zo srsnov, pretoze to nikto nevie ci je alebo nieje alergicky na ne, a vraj ak aj nie tak bodnutie boli, a on ta moze dobodat celu, inak osy,, trych tam bolo aj cez 50 tie som pucila a za cele jedno leto a druhy rok tiez ma ani jedna neustipla,,,a to som sa aj obhanala,,,no ale spet k srsnovi,, a raz oblietaval stanok niekolko krat,, ja som trpla pod slnecnikom v stolicke, a pre kazdy pripad drzala mobil ( 112) :D az kruzil iba okolo mna a ja som bezala prec, potom spet k stanku a potom zas prec,,,,,a on stale zamnou,,, uz som mala slzy na krajicku,,,,inak som bola od civilizacie teda nejakej dediny asi 1 km....no a nakoniec som ho uz nepocula,,,a tu pozrem na ruku a on mi sedel na ruke,,, tak som ho zhodila a bezala prec ,,,nie daleko,,, chvalabohu dal pokoj,,,,ale odvtedy som tam skoro vobec nechcela ist,,,
Laco-monter
01.07.10,21:43
ahoj, no moja skusenost zo srsnami je taka ze raz ked som brigadovala pri stanku, predavala som melony, tak jeden z casu na cas dosiel,,,nakolko melony su sladke, asi ho ku mne lakalo,, ja mam panicky strach zo srsnov, pretoze to nikto nevie ci je alebo nieje alergicky na ne, a vraj ak aj nie tak bodnutie boli, a on ta moze dobodat celu, inak osy,, trych tam bolo aj cez 50 tie som pucila a za cele jedno leto a druhy rok tiez ma ani jedna neustipla,,,a to som sa aj obhanala,,,no ale spet k srsnovi,, a raz oblietaval stanok niekolko krat,, ja som trpla pod slnecnikom v stolicke, a pre kazdy pripad drzala mobil ( 112) :D az kruzil iba okolo mna a ja som bezala prec, potom spet k stanku a potom zas prec,,,,,a on stale zamnou,,, uz som mala slzy na krajicku,,,,inak som bola od civilizacie teda nejakej dediny asi 1 km....no a nakoniec som ho uz nepocula,,,a tu pozrem na ruku a on mi sedel na ruke,,, tak som ho zhodila a bezala prec ,,,nie daleko,,, chvalabohu dal pokoj,,,,ale odvtedy som tam skoro vobec nechcela ist,,,


Vecej nepíš takýmto štýlom, bo si ľudia pomyslia, že nemáš ani 15 rokov .:D
lavanda
02.07.10,16:50
neohanaj
a čo robit ked sadne?
čakat kym odletí?
ved to sú muky

Mne keď vletí dnu niečo, čo tam nechcem, a sadne si, priklopím to pohárom, podsuniem papier, odnesiem k oknu a vypustím to von. Mali sme doma už aj sršne, chrústy, modlivku, bzdochy, motýle...