zuzana.b
27.08.09,17:05
Dobrý deň,
chcela by som Vás požiadať o radu ohľadom DPH pri kúpe nehnuteľnosti.
Kupujúci - firma, platca DPH a predávajúci - firma, platba DPH uzavrú kúpnu zmluvu na nehnuteľnosť s kúpnou cenou s DPH.
V platobných podmienkach sú dohodnuté platby podľa splátkového kalendára na niekoľko častí.
Otázka: Kedy má právo kupújúci žiadať o vrátenie plnej čiastky DPH od Daňového úradu? Alebo kupujúci si môže uplntňovať nárok na vrátenie DPH podľa čiastkových platieb?
Ďakujem za pomoc vopred.
Zoltán Kovács
27.08.09,15:11
Dobrý deň,
chcela by som Vás požiadať o radu ohľadom DPH pri kúpe nehnuteľnosti.
Kupujúci - firma, platca DPH a predávajúci - firma, platba DPH uzavrú kúpnu zmluvu na nehnuteľnosť s kúpnou cenou s DPH.
V platobných podmienkach sú dohodnuté platby podľa splátkového kalendára na niekoľko častí.
Otázka: Kedy má právo kupújúci žiadať o vrátenie plnej čiastky DPH od Daňového úradu? Alebo kupujúci si môže uplntňovať nárok na vrátenie DPH podľa čiastkových platieb?
Ďakujem za pomoc vopred.

Nárok na vrátenie DPH vzniká, keď má doklad splňajúce podmienky zákona o DPH. Jednotlivé splátky nie sú čiastkové plnenia, ale čiastkové úhrady záväzku.
zuzana.b
27.08.09,15:14
Takže stačí kúpna zmluva s vyčíslením výšky DPH alebo na vystavení faktúry ku kúpnej zmluve?
Zoltán Kovács
27.08.09,15:15
Takže stačí kúpna zmluva s vyčíslením výšky DPH alebo na vystavení faktúry ku kúpnej zmluve?

Ak kúpna zmluva splňa podmienky § 71 zákona o DPH, tak nie je potrebná faktúra.
zuzana.b
27.08.09,15:54
Nárok na vrátenie DPH vzniká, keď má doklad splňajúce podmienky zákona o DPH. Jednotlivé splátky nie sú čiastkové plnenia, ale čiastkové úhrady záväzku.
Ďakujem ešte raz za poradu.
síra
02.09.09,06:38
Dobrý deň,
ospravedlňujem sa ak, som sa zle zaradiala do témy, ale inú cestu som nenašla.
Prosím Vás, o radu v trošku komplikovanej situáci.
Sme s.r.o. plátca DPH, preberáme do správy objekt od inej s.r.o., ktorá je tiež plátcom DPH. V objekte má nájomníkov, ktorí sú tiež plátcami DPH.
Na platenie zálohových plateb za energie a fond opráv vytvoríme pre
nájomníkov samostatný účet, ktorý nebude majetkom našej firmy. Z tohto účtu sa budú platiť všetky platby a na konci roka zúčtovanie pre jed. nájomníkov. Faktúry vyšlé pôjdu pod naším menom - evidované samostatne, došlé faktúry prídu na naše meno, pretože my uzatvoríme zmluvy s dodavateľmi energii. Nie je mi jasné učtovanie DPH.
Prosím poradte , ak viete ?
Je správne viesť samosatný účet mimo nášho učtovnícta , vedieme podvojné účtovníctvo ?
Ďakujem síra