Valinka7758
28.08.09,08:56
Dobrý deň,
potrebovala by som vypracovať darovaciu zmluvu k pozemku, ktorý mi chcú darovať moji susedia. Ide o pozemok v podielovom vl.2 osôb z ktorého mi darujú len 3 m2,geomet.plán mám Prosím Vás veľmi
pekne nemáte nejaký vzor ? dnes to musím mať vypracované
Chobot
28.08.09,08:09
Dobrý deň,
potrebovala by som vypracovať darovaciu zmluvu k pozemku, ktorý mi chcú darovať moji susedia. Ide o pozemok v podielovom vl.2 osôb z ktorého mi darujú len 3 m2,geomet.plán mám Prosím Vás veľmi
pekne nemáte nejaký vzor ? dnes to musím mať vypracované

Pohľadaj na porade v sekcii tlačivá (http://www.porada.sk/downloads.php?do=cat&id=19)alebo v príspevkoch na porade podľa kľúčového slova darovacia zmluva vzor. Už som to tu videl, nestíham to hľadať.

Ale narýchlo som našiel jednú tému:

http://www.porada.sk/t25827-darovacia-zmluva-nehnutelnost.html

ak pohľadáš, nájdeš ich viac.
Valinka7758
28.08.09,09:58
dakujem
Valinka7758
30.08.09,11:59
Sú 2 darcovia, obidvaja spoluvlast.podiel k 1/2, chcú darovať zo svojej zahrady 3 m2 2 obdarovaným. Ale tie 3m2 sa darujú len z jedného spoluvl.podielu darcu, tomu druhému darcovi zostane 1/2 tak ako predtým,
ako to napísať do darov.zmluve? prosím o radu
Chobot
30.08.09,20:04
Sú 2 darcovia, obidvaja spoluvlast.podiel k 1/2, chcú darovať zo svojej zahrady 3 m2 2 obdarovaným. Ale tie 3m2 sa darujú len z jedného spoluvl.podielu darcu, tomu druhému darcovi zostane 1/2 tak ako predtým,
ako to napísať do darov.zmluve? prosím o radu

To sa nedá. Teda dá, ale najprv je treba fyzicky rozdeliť pozemok na 2 samostatné parcely (prípadne aj vytýčiť priamo na pozemku), tieto novovzniknuté parcely prerozdeliť tak, aby každý z vlastníkov potom vlastnil jednu parcelu vo výlučnom vlastníctve. Následne môže jeden z nich (ten, z ktorého parcely sa tie 3m2 majú darovať) daruje tým novým vlastníkom. Potom prvý vlastník bude mať celú novú parcelu a druhý vlastník bude mať parcelu o 3 m2 menšiu ako ten prvý.

Neviem, prečo ide len o 3m2, ale celkovo to bude pekne drahé. NAjprv vypracovať geometrický plán (cca tisíc EUR), to zavkladovať (66 EUR), potom vypracovať darovaciu zmluvu na 3 m2 a tú zavkladovať (znovu 66 EUR), okrem toho ešte notárske poplatky a prípadne iné poplatky.
promont maja
21.09.09,07:20
Lepšie je pozemok kúpiť ako ho získať darovaním. Darovaciu zmluvu je možné napadnúť ...
Chobot
21.09.09,07:54
Lepšie je pozemok kúpiť ako ho získať darovaním. Darovaciu zmluvu je možné napadnúť ...

Ja mám o tej napadnuteľnosti trochu iný názor. Popisoval ho tu:


http://www.porada.sk/1130160-post5.html
promont maja
22.09.09,06:28
Chobot, vďaka za tvoju promptnú reakciu. Zaujímalo ako by to bolo v prípade, ak by sa pozemok kúpil za nejakú slušnejšiu cenu, napr. tak 10,00 EUR/m2 ... vtedy by tá kúpno-predajná zmluvu bola asi lepším východiskom ... ?

A čo sa týka účtovníctva, tak tam nie je žiadny problém so zaúčtovaním majetku zaobstaraným bezodplatne, vtedy je potrebné určiť tzv. reprodukčnú cenu majetku. Je to iba jednoduchšie a hlavne ak ide o kúpu-predaj ... vtedy sa to ale hlavne týka predajnej ceny a ako takej aj daní z príjmu ...