janaozi
08.09.09,15:44
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, od začiatku roku poskytujeme pracovníkom na služovnej ceste namiesto stravného, stravné lístky.
Uzná nám DÚ do nákladov 55%, keď v ZP čítam, ak zamesnanec nepracuje na svojom pravidelnom pracovisku viac ako 4 hodiny nemá nárok na poskytnutie stravovania(mal by mať stravné podľa vyúčtovania SC).
Bolo by v poriadku ak by som v pracovných zmluvách zamestnancom, ktorý sú vlastne stále na SC napísala miesto výkonu práce - napr.
Západné Slovensko. Zamestnanci s týmto postupom súhlasia.
Ďakujem za odpovede.
Chobot
08.09.09,14:03
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, od začiatku roku poskytujeme pracovníkom na služovnej ceste namiesto stravného, stravné lístky.
Uzná nám DÚ do nákladov 55%, keď v ZP čítam, ak zamesnanec nepracuje na svojom pravidelnom pracovisku viac ako 4 hodiny nemá nárok na poskytnutie stravovania(mal by mať stravné podľa vyúčtovania SC).
Bolo by v poriadku ak by som v pracovných zmluvách zamestnancom, ktorý sú vlastne stále na SC napísala miesto výkonu práce - napr.
Západné Slovensko. Zamestnanci s týmto postupom súhlasia.
Ďakujem za odpovede.

Nie, nie je v poriadku ani jedno ani druhé. K tým stravným lístkom a stravnému pozri tu:

http://www.porada.sk/t81354-stravenky-a-stravne.html

a k tomu miestu výkonu práce pozri tu:

http://www.porada.sk/t75220-miesto-vykonu-prace.html
janaozi
08.09.09,15:54
ďakujem,prosím Vás ako by som to mohla spätne opraviť,
môže mi to teda DÚ pri kontrole neuznať ako daňový náklad
Chobot
08.09.09,21:36
ďakujem,prosím Vás ako by som to mohla spätne opraviť,

Už asi ťažko, veď oni tie lístky určite minuli. Jedine keby išlo len o niekoľko dní (nenapísala si, ako často cestujú na SC), tak by sa to dalo tak, že im vyplatíš cestovné náhrady spätne tak, ako majú v zmysle zákona nárok a v najbližších mesiacoch im vydáš o toľko stravných lístkov menej, koľko dní boli doteraz na SC. Ak je to viac ako 60 dní, tak to už nechaj tak.


môže mi to teda DÚ pri kontrole neuznať ako daňový náklad

Tak toto ti ťažko niekto vopred zodpovie. To je ako keby si sa spýtala, či za krádež v obchode dostaneš nepodmienečný trest.
janaozi
09.09.09,05:36
Ďakujem, nechám to už tak, SC sú u niektorých aj
každý deň.
janaozi
21.09.09,11:18
Dobrý deň, prosím ešte raz o radu skúsenejších:
Zo zákona o CN par.5.
5) So zamestnancom, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno v pracovnej zmluve alebo v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru dohodnúť odchylne od tohto zákona podmienky na poskytovanie stravného, ako aj nižšie sumy stravného, najviac však o 25 % z ustanovenej sumy stravného; suma stravného sa zaokrúhli na celé koruny nahor.
Ešte stále riešim problém stravných lístkov namiesto stravného.
Sú to zamestnanci, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z PC
(vodiči,obchodní zástupcovia), neviem si dobre vysvetliť ´čo znamená "odchylne od tohto zákona podmienky na poskytovanie stravného... ale najviac o 25% z ustanovej sumy stravného"
mohli by to byť aj stravné lístky v hodnote 3,-€, ktoré by som nezúčtovala ako príspevok zamestnávateľa+príspevok zo SF+úhrada od zamestnanca, ale na 512 ako stravné.
Ja len teoreticky, možno je to blbosť?
Alebo je to len možnosť skrátiť klasické stravné nárokované cez cestovný príkaz o 25%.
Nenašla by som v tomto paragrafe, oporu k tým stravným lístkom.
Chobot
21.09.09,15:17
Dobrý deň, prosím ešte raz o radu skúsenejších:
Zo zákona o CN par.5.
5) So zamestnancom, ktorému častá zmena pracoviska vyplýva z osobitnej povahy povolania, možno v pracovnej zmluve alebo v dohode o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru dohodnúť odchylne od tohto zákona podmienky na poskytovanie stravného, ako aj nižšie sumy stravného, najviac však o 25 % z ustanovenej sumy stravného; suma stravného sa zaokrúhli na celé koruny nahor.
Ešte stále riešim problém stravných lístkov namiesto stravného.
Sú to zamestnanci, ktorým častá zmena pracoviska vyplýva z PC
(vodiči,obchodní zástupcovia), neviem si dobre vysvetliť ´čo znamená "odchylne od tohto zákona podmienky na poskytovanie stravného... ale najviac o 25% z ustanovej sumy stravného"
mohli by to byť aj stravné lístky v hodnote 3,-€, ktoré by som nezúčtovala ako príspevok zamestnávateľa+príspevok zo SF+úhrada od zamestnanca, ale na 512 ako stravné.
Ja len teoreticky, možno je to blbosť?
Alebo je to len možnosť skrátiť klasické stravné nárokované cez cestovný príkaz o 25%.
Nenašla by som v tomto paragrafe, oporu k tým stravným lístkom.

Nie je to možné. Už raz som napísal, že cestovné náhrady sa vyplácajú v hotovosti (prípadne prevodom peňazí na účet) - teda vo forme peňazí. V žiadnom prípade nie je možné poskytnúť cest. náhrady vo forme gastrolístkov (to by si už mohla dať rovno kolkové známky :rolleyes::D).

To poskytovanie nižšieho stravného je v zákone preto, lebo keby niekto jazdil do AT 3 x denne na 1 hodinu, tak za každú jazdu by musel dostať 25% dennej náhrady. V takom prípade je možné dohodnúť napr. že ak vykoná viac ako 2 jazdy denne dostane len 75% nároku, aby firma neplatila zbytočne. Ale nie je možné poskytnúť gastráče.
janaozi
23.09.09,08:06
Dakujem, veľmi pekne za odpoveď.
DS001
01.10.09,07:08
Dobrý deň,
chcem sa spýtať, môže zamestnávateľ poslať zamestnanca na služobnú cestu bez vyplnenia cestovného príkazu?
Tweety
01.10.09,07:13
Dobrý deň,
chcem sa spýtať, môže zamestnávateľ poslať zamestnanca na služobnú cestu bez vyplnenia cestovného príkazu?
Príkaz na cestu je potrebný.
DS001
01.10.09,07:31
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Chcem sa ešte spýtať, čo robiť v takom prípade, ak zamestnávateľ štandardne nepoužíva cestovný príkaz, ale bežne posiela zamestnancov na služobné cesty. Môže zamestnanec takúto služobnú cestu odmietnuť? Nemôže to zamestnávateľ brať ako porušenie pracovnej disciplíny alebo niečo podobné? Ide totiž o to, že zamestnávateľ odmieta vyplácať cestovné náhrady a namiesto toho dáva zamestnancom gastrolístky, z ktorých pomernú časť strháva zo mzdy.
veronikasad
01.10.09,08:27
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Chcem sa ešte spýtať, čo robiť v takom prípade, ak zamestnávateľ štandardne nepoužíva cestovný príkaz, ale bežne posiela zamestnancov na služobné cesty. Môže zamestnanec takúto služobnú cestu odmietnuť? Nemôže to zamestnávateľ brať ako porušenie pracovnej disciplíny alebo niečo podobné? Ide totiž o to, že zamestnávateľ odmieta vyplácať cestovné náhrady a namiesto toho dáva zamestnancom gastrolístky, z ktorých pomernú časť strháva zo mzdy.
O akú prácu sa jedná a aké miesto výkonu práce má zamestnanec v pracovnej zmluve ?
DS001
01.10.09,08:30
v pracovnej zmluve máme administratívny pracovník, prípadne účtovník a miesto výkonu práce Bratislava, na služobné cesty nás posielajú po celom SK približne raz za mesiac.
Chobot
01.10.09,10:01
v pracovnej zmluve máme administratívny pracovník, prípadne účtovník a miesto výkonu práce Bratislava, na služobné cesty nás posielajú po celom SK približne raz za mesiac.

AK vás vyšle na PC, tak trvajte na tom, aby to bolo písomne (forma príkazu na PC nie je predpísaná). Na základe takéhoto príkazu si urobte vyúčtovanie, kde uvediete nároky na cest. náhrady. Ak zamestnávateľ odmietne vyplatiť CN, upozornite ho, že porušuje zákony.
Iveta1
11.11.09,10:58
prosím vás o radu:
ako sa určuje časové pasmo na výpočet stravného?
z-c bol týždeň na školení, mal ubytovanie, stravu si platil sám.
Berie sa celý deň, teda nad 18 hod.? alebo len čas, čo strávil zaškolovaním, napr. od 7:00 do 15:00 sa školil t.j.8 hod.
Neviem, robím to prvý krát.

Ešte mám jednu otázku:
Doniesol doklad za ubytovanie, keď ho zahrniem do cestovného príkazu nevyčíslujem dph? a v podstate všetky doklady napr. aj MHD bude účtovana bez dph?
alušik
11.11.09,11:11
prosím vás o radu:
ako sa určuje časové pasmo na výpočet stravného?
z-c bol týždeň na školení, mal ubytovanie, stravu si platil sám.
Berie sa celý deň, teda nad 18 hod.? alebo len čas, čo strávil zaškolovaním, napr. od 7:00 do 15:00 sa školil t.j.8 hod.
Neviem, robím to prvý krát.

Ešte mám jednu otázku:
Doniesol doklad za ubytovanie, keď ho zahrniem do cestovného príkazu nevyčíslujem dph? a v podstate všetky doklady napr. aj MHD bude účtovana bez dph?

Ivetka, na služobnej ceste nie je dôležité z hľadiska vyplácania cestovných náhrad to, koľko času zamestnanec v skutočnosti vykonáva prácu. Musíte brať do úvahy celý čas strávený na služobnej ceste - t.j. od hodiny odchodu - do hodiny príchodu. Len z hľadiska samotného výpočtu mzdy je dôležitý skutočný výkon práce.
Ak ubytovanie (prípadne iné výdavky) zahrnie zamestnanec do vyúčtovania pracovnej cesty, preplatíte mu ho celé vrátane DPH, pričom do účtovníctva účtujete všetko na 512 (t.j. aj DPH). Ak by firma zabezpečila ubytovanie dopredu a dostala by faktúru, ktorú uhradí, vtedy zohľadňujete prípadné odpočítanie a účtovanie DPH.;)
Iveta1
11.11.09,11:29
Teda, ak správne rozumiem za 5 dní školenia mu môžem vypočítať stravné 5 x 8,30 eur ?
V pondelok odišiel rýchlikom 5.55 a v piatok prišiel rýchlikom o 20:00.
Lianka
11.11.09,18:46
Teda, ak správne rozumiem za 5 dní školenia mu môžem vypočítať stravné 5 x 8,30 eur ?
V pondelok odišiel rýchlikom 5.55 a v piatok prišiel rýchlikom o 20:00.

Ano.
babi2
14.01.10,08:40
Dobrý deň, mám otázku k nákladu na stravné. Máme stravenky v hodnote 3 €, do nákladov dávam 1,65 €, čo je 55%, avšak na nete som našla info, že aj z hodnoty 3 € si môžme do nákladu dať 1,98 €. Prikladám:

Veľmi časti dochádza k mylným vysvetleniam ohľadom ceny stravného lístka a nákladov pre zamestnávateľa. Mnoho zamestnávateľov si ustanovenie zákona o príspevku vo výške 55% stravného vysvetľuje tak, že pokiaľ kúpi a poskytne zamestnancom stravné poukážky v hodnote 3,60 eur, môže si dať do nákladov už spomínaných 1,98 eur. Ak zamestnancom poskytne napríklad stravné poukážky v hodnote 2,70 eur, môže si dať do nákladov iba 1,485 eur, čo predstavuje čiastku vo výške 55% z ceny stravovacích poukážok. To je však mylná interpretácia zákona. Zamestnávateľ má nárok dať si do nákladov zákonný sociálny náklad vo výške maximálne 55% zo stravného poskytovaného pri najkratšej pracovnej ceste, to znamená 1,98 eur bez ohľadu na cenu stravovacej poukážky. 1,98 eur je maximálna hranica, ktorú hradí zamestnávateľ zo zákona.

Včera sme dostali z gastro lístkami aj akúsi pomocnú tabuľku o hodnotách ich stravných lístkov, kde je vždy pri hodnote lístka uvedený aj náklad, avšak vždy iba 55% z tej konkrétnej hodnoty.

Čiže chcem sa opýtať ako Vy chápate §152 ods.3. ZP, vopred ďakujem za každého vyjadrenie a všetkým prajem pekný deň.
Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.
tmhwk
14.01.10,09:44
Toto je klasický problém, ale myslím že zákon je pomerne jednoznačný. Daňovým nákladom je max. 55% z výšky stravného, nie z ceny stravovacej poukážky.

Viem že aj medzi poraďákmi nie úplná zhoda, taktiež som sa v minulosti stretol s rôznou interpretáciou v novinách či ekonomických publikáciách.

To že vám to tak počíta nejaka excelovská tabulku by som nepovažoval za rozhodujúce, tvorca tabuľky tomu vôbec nemusí rozumieť, a ak je tvorcom stravenková spoločnosť, tak tá ma záujem na nákupe lístkov v čo najvyšších hodnotách a preto si to interpretuje takto.

V minulosti, keď nebola stanovená minimálna hodnota poukážky, sa to dalo riešiť tak že zamestnanec dostal poukážku v nízkej nominálnej hodnote, pričom celá suma bola nákladom spoločnosti a zamestnanec nemusel nič priplácať. Po stanovení minimálnej hodnoty to už možné nie je, jedine že by bolo v sociálnom fonde dosť peňazí na vykrytie rozdielu.
babi2
14.01.10,10:11
To že vám to tak počíta nejaka excelovská tabulku by som nepovažoval za rozhodujúce, tvorca tabuľky tomu vôbec nemusí rozumieť, a ak je tvorcom stravenková spoločnosť, tak tá ma záujem na nákupe lístkov v čo najvyšších hodnotách a preto si to interpretuje takto.


Tabuľka zostavila stravenková spoločnosť, volala som tam a opýtala sa na základe čoho došli k takým výpočtom, tak mi pani povedala, že na to je predpis a že mi to pošle, poslala mi znenie ZP §152
tmhwk
14.01.10,17:02
Ano, niektore stravenkove firmy to tak chapu, to vsak neznamena ze je to pravda.

Vasa stravovacia uvadza:
Zamestnávateľ si môže uplatniť ako daňový náklad až 55 % z hodnoty stravného lístka, najviac však do hodnoty, ktorá sa rovná výške náhrady stravného pri služobnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín

CHÈQUE DÉJEUNER uvadza:
55 % z nominálnej hodnoty jedálneho kupónu je pre zamestnávateľa daňovo uznateľným nákladom (najviac však do výšky 55% stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín)

Na porade sa tomu ludia venovali, tema je rozobrata aj v Drakovi, alebo v tomto prispevku http://www.porada.sk/1076693-post7.html

Mam pocit ze sme trochu mimotemy
babi2
14.01.10,19:45
Ano, niektore stravenkove firmy to tak chapu, to vsak neznamena ze je to pravda.

Vasa stravovacia uvadza:
Zamestnávateľ si môže uplatniť ako daňový náklad až 55 % z hodnoty stravného lístka, najviac však do hodnoty, ktorá sa rovná výške náhrady stravného pri služobnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín

CHÈQUE DÉJEUNER uvadza:
55 % z nominálnej hodnoty jedálneho kupónu je pre zamestnávateľa daňovo uznateľným nákladom (najviac však do výšky 55% stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín)

Na porade sa tomu ludia venovali, tema je rozobrata aj v Drakovi, alebo v tomto prispevku http://www.porada.sk/1076693-post7.html

Mam pocit ze sme trochu mimotemy
Zadala som otázku na DRSR, tak uvidíme
babi2
18.01.10,07:40
Takže tu je odpoveď z DRSR
Dobrý deň,na základe Vašej žiadosti týkajúce sa uplatnenia výdavkov na stravovanie zamestnancov Vám oznamujeme nasledovné:

Podľa § 19 ods. 2 písm. c) bod 4 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov sú daňovým výdavkom aj príspevky na stravovanie zamestnancov poskytované za podmienok ustanovených Zákonníkom práce. Podľa § 152 ods. 3 Zákonníka práce zamestnávateľ prispieva na stravovanie v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Od 1.4.2009 bolo Opatrením MPSVaR SR č. 110/2009 stanovené stravné poskytované pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín v sume 3,60 eur. To znamená, že zamestnávateľ môže uplatňovať v daňových výdavkoch príspevky na stravovanie zamestnancov maximálne 1,98 eura na každé jedlo. Ak zamestnávateľ bude poskytovať zamestnancom stravné poukážky v hodnote 3,- eura, do daňových výdavkov môže uplatniť príspevky na stravovanie v sume od 1, 65 eura do 1,98 eura, a to podľa toho, koľko v skutočnosti naozaj na stravovanie zamestnancov prispieva. Na stravovanie zamestnancov môže zamestnávateľ prispievať aj zo sociálneho fondu. Rozdiel medzi sumou stravného lístka a príspevkom zamestnávateľa si uhrádza každý zamestnanec samostatne.

Jana Gregorová
odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica


________________________________________
Dobrý deň, mám otázku k nákladu na stravné. Zákonník práce §152 ods.3 uvádza, že zamestnávateľ prispieva na stravovanie v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Chcem sa opýtať ak budem nakupovať stravné poukážky v hodnote napr. 3€, môžem si uplatniť 1,98 € ako daňový náklad, čo je momentálne 55% z hodnoty stravného, alebo si môžem uplatniť z tejto poukážky iba 1,65 €, čo je 55% z hodnoty poukážky 3 €,-.
tmhwk
18.01.10,10:49
Kludne to mozes poslat tej stravenkovej firme, ale podla mna to dobre vedia. Kedze je ich provizia zavisla od hodnoty predanych poukazok, nemaju dovod propagovat to, ze nie je nutne kupovat poukazky vo vysokych nominalnych hodnotach.
babi2
18.01.10,21:57
Kludne to mozes poslat tej stravenkovej firme, ale podla mna to dobre vedia. Kedze je ich provizia zavisla od hodnoty predanych poukazok, nemaju dovod propagovat to, ze nie je nutne kupovat poukazky vo vysokych nominalnych hodnotach.
Aj som jej to poslala:), vydajú niečo čo si nepreveria a vlastne zavádzajú ľudí