deryl
11.09.09,22:37
Ahojte, prosim vas o radu, alebo potvrdenie.

Aky datum mam po spravnosti uviesť do peňažného denníka(PD) ak účtujem na základe mesačného bankového výpisu ktorý je vystavený k 31.1.2009
a je tam napríklad:

02.01.2009 platba za internet

Ide mi o to, že v p. denníku by sa malo účtovať chronologicky, takže v priebehu januára nastalo napr. 5 účtovných prípadov(7.1., 16.1., 18.1.,21.1, 31.1.ktoré zapíšem do PD. prveho februara si skočim do banky po vypis a potom by som mal zrejme aj všetky prípady ktore su z toho vypisu zaučtovať ako keby nastali toho 31.1. lebo až k tomu datumu mam doklad o platbach, ktore nastali hoci aj 2.1.09. Je taketo zadanie dátumu do PD správne?

možno je moja otazka banalna ale rad by som si to potvrdil.
Dakujem za všetky odpovede.:o
atka4
11.09.09,22:13
Ahojte, prosim vas o radu, alebo potvrdenie.

Aky datum mam po spravnosti uviesť do peňažného denníka(PD) ak účtujem na základe mesačného bankového výpisu ktorý je vystavený k 31.1.2009
a je tam napríklad:

02.01.2009 platba za internet

Ide mi o to, že v p. denníku by sa malo účtovať chronologicky, takže v priebehu januára nastalo napr. 5 účtovných prípadov(7.1., 16.1., 18.1.,21.1, 31.1.ktoré zapíšem do PD. prveho februara si skočim do banky po vypis a potom by som mal zrejme aj všetky prípady ktore su z toho vypisu zaučtovať ako keby nastali toho 31.1. lebo až k tomu datumu mam doklad o platbach, ktore nastali hoci aj 2.1.09. Je taketo zadanie dátumu do PD správne?

možno je moja otazka banalna ale rad by som si to potvrdil.
Dakujem za všetky odpovede.:o

Neviem, aký účto SW používaš, u mňa je možnosť zaúčtovať súčasne aj dátum výpisu v tvojom prípade 31.01.2009, aj dátum platby, v tvojom prípade napr. 7.1., 16.1., 18.1.,21.1, 31.1..

ak by si napr. uhradil faktúru 18.1. a zaúčtoval by si ju dňom výpisu /pričom splatná mala byť napr. 1.1., SW by Ti nevedel správne vypočítať počet dní omeškania, pre iné potreby......atď.../

Takže účtuješ pohyb peňazí dňom, kedy bola platba odpísaná/pripísaná.
Ak by si mal denné výpisy z banky, asi by si sa ani nespýtal, bolo by ti to jasné...:);)
deryl
12.09.09,05:45
dakujem a cením si odpoveď :)
ale ako by to bolo kebyže účtujem do klasického, "papierového" PD,
globalpartner
12.09.09,06:11
dakujem a cením si odpoveď :)
ale ako by to bolo kebyže účtujem do klasického, "papierového" PD,


Učtujem to tak, že v deň zadania príkazu na prevod túto operáciu a sumu dám do priebežných položiek a keď dostanem výpis z banky k 31 dnu mesiaca účtujem predmetnú sumu ako príjem z priebežnej položky a následne sumu zaúčtujem do výdavkov podľa členenia.

Je jedno či je to rebené SW alebo v papierovom PD
deryl
17.09.09,06:11
globpartner, dakujem za radu :)

ked som hladal nejaku overenu odpoved tak som narazil vzdy na tuto formulku:

Zápisy v peňažnom denníku sa uskutočňujú v časovom slede na základe účtovných dokladov.

teda ked mam mesačný výpis k 31.1. do p. denníka by som mal použiť tento dátum, nie dátum kedy skutočne prebehla platba z BÚ. Pretože ked sa nad tym zamylsim tak keby som účtoval podľa dna na výpise kedy sa operacia uskutočnila tak by priebežne položky nemali zmysel. Napr. prevadzam peniaze z pokladne na BU priamym vkladom na učet 4.1. tak mam VPD k tomuto dnu a čiastku zaučtujem ako prijem do priebežnych položiek, aaaale výpis mam až k 31.1. aj ked fyzicky tie peniaze boli na učte už 4.1. tak výdaj z priebežných položiek a príjem na BU možem účtovať až k 31.1., pretože ak by som sa riadil dátumom prijatia na výpise tak by som nepotreboval priebežne položky lebo tam by bol datum 4.1.

ak sa mylim tak ma opravte, ale toto by malo byt spravne:
všetky príjmy a výdavky z účtu účtujem vždy k dňu vystavenia výpisu
beatam
17.09.09,14:22
Zuzka
17.09.09,14:36
Učtujem to tak, že v deň zadania príkazu na prevod túto operáciu a sumu dám do priebežných položiek a keď dostanem výpis z banky k 31 dnu mesiaca účtujem predmetnú sumu ako príjem z priebežnej položky a následne sumu zaúčtujem do výdavkov podľa členenia.

Je jedno či je to rebené SW alebo v papierovom PD

... takýto postup som ešte nečítala ani nepočula. Ak zadám prevodný príkaz do banky, to ešte neznamená, že o tom mám účtovať, pretože operácia sa nemusí uskutočniť ... a cez priebežné položky?
Muška
17.09.09,14:58
Učtujem to tak, že v deň zadania príkazu na prevod túto operáciu a sumu dám do priebežných položiek priebežné položky sa používajú na niečo úplne iné a keď dostanem výpis z banky k 31 dnu mesiaca účtujem predmetnú sumu ako príjem z priebežnej položky detto a následne sumu zaúčtujem do výdavkov podľa členenia.

Je jedno či je to rebené SW alebo v papierovom PD
...v texte

Postupy JU

(3) Priebežné položky sa účtujú pri prevodoch peňažných prostriedkov medzi pokladnicou a účtom v banke, pri prevodoch medzi pokladnicami a pri prevodoch medzi účtami v bankách. Priebežné položky sa členia na príjem a výdavok. Ako príjem sa účtuje priebežná položka pri výdavku peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o príjme účtovnej jednotke doručený, ako výdavok sa účtuje priebežná položka pri príjme peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o výdavku.

P.S.
Predpokladám, že odpoveď "globalpartnera" bola myslená ako napr. "úhrada faktúry z účtu"
Ak áno, tak odpoveď "globalpartnera" bola veľmi nesprávna.

P.S. 2
A ešte dodám, že zadaním príkazu na úhradu, ešte vôbec nemusí prísť k úhrade, lebo ......."nedostatok peňazí, nesprávny účet..." /vlastne o tomto písala už vyššie Zuzka/
globalpartner
19.09.09,12:06
...v texte

Postupy JU

(3) Priebežné položky sa účtujú pri prevodoch peňažných prostriedkov medzi pokladnicou a účtom v banke, pri prevodoch medzi pokladnicami a pri prevodoch medzi účtami v bankách. Priebežné položky sa členia na príjem a výdavok. Ako príjem sa účtuje priebežná položka pri výdavku peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o príjme účtovnej jednotke doručený, ako výdavok sa účtuje priebežná položka pri príjme peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o výdavku.

P.S.
Predpokladám, že odpoveď "globalpartnera" bola myslená ako napr. "úhrada faktúry z účtu"
Ak áno, tak odpoveď "globalpartnera" bola veľmi nesprávna.

P.S. 2
A ešte dodám, že zadaním príkazu na úhradu, ešte vôbec nemusí prísť k úhrade, lebo ......."nedostatok peňazí, nesprávny účet..." /vlastne o tomto písala už vyššie Zuzka/

No dobre všetci ste ma "zvalcovali"

Napriek tomu si myslím , že ani môj postup nie je vylúčený a neodporuje zákonu o účtovnictve:

Ak teda sa priebežné položky účtuju aj pri prevodoch medzi účtami a účtovná jednotka je povinná viesť PD v časovom slede a preukazne ak zadam prevodný príkaz na úhradu a potvrdenku z internetbankingu alebo príkaz na úhradu z pobočky banky zaučtujem do prijmu na priebežnu položku , aby som túto operáciu na základe výpisu z banky zaúčtoval do nákladov nerobím nič zlé ani v rozpore zo zákonom alebo postupmi.

Takisto postupujem aj pri platbe platobnými kartami v opačnom prípade si myslím tu nie je dodržaná časová postupnosť, ktorú vyžaduje zákon o účtovnictve.
globalpartner
19.09.09,12:32
...v texte

Postupy JU

(3) Priebežné položky sa účtujú pri prevodoch peňažných prostriedkov medzi pokladnicou a účtom v banke, pri prevodoch medzi pokladnicami a pri prevodoch medzi účtami v bankách. Priebežné položky sa členia na príjem a výdavok. Ako príjem sa účtuje priebežná položka pri výdavku peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o príjme účtovnej jednotke doručený, ako výdavok sa účtuje priebežná položka pri príjme peňažných prostriedkov, pri ktorom nie je účtovný doklad o výdavku.

P.S.
Predpokladám, že odpoveď "globalpartnera" bola myslená ako napr. "úhrada faktúry z účtu"
Ak áno, tak odpoveď "globalpartnera" bola veľmi nesprávna.

P.S. 2
A ešte dodám, že zadaním príkazu na úhradu, ešte vôbec nemusí prísť k úhrade, lebo ......."nedostatok peňazí, nesprávny účet..." /vlastne o tomto písala už vyššie Zuzka/

Hlboké nepochopenie problému, nikdo nikdy neuviedol , ze zadanie príkazu na úhradu je účtovná operácia ovplyvnujúca príjmy a výdavky samozrejme , ze účtovnou operáciou sa stáva až odpis fin.prostriedkov z účtu. Peňažný dennik ale slúži aj na iné účely okrem iného musí verne zobrazovať stav finančných prostriedkov v pokladni a na BÚ.
Ak zadám príkaz napr.4.1. prevod bude 6.1. a výpis mám 31.1 potom napr. k 20.1. nemám v zostatku na účte presný stav fin.prostriedkov k tomúto dátumu

2. peniaze na priebežných položkách nemajú ziadný vplyv na výdavky či uz zdaniteľné alebo nezdaniteľné

3.Aj keď viem , ze sa to toleruje vy nerobíte účtovnictvo -momentálny stav cash flow denne , alebo aspon týždenne ale s účtom pracujete raz za mesiac??
Lianka
19.09.09,13:35
globalpartner, uz sa to tu velarazy rozoberalo a zaver je ten isty. Prispevok atky4 je spravny. Postupy uctovania nepustia:

§ 2 Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, ...

Uctujes priebezne (podla datumov uhrad) podla bankoveho vypisu. Ak potrebujes denny cash flow a mas k dispozicii len mesacny vypis, aj tak mas moznost uctovat denne, pohyby si mozes zistit napr. prostrednictvom internet bankingu. Stav v uctovnictve ti bude verne zobrazovat skutocny stav financnych prostriedkov.

Zaroven uhradu sprarujes so zaväzkami v knihe zaväzkov - budu v nich teda realne datumy uhrad. Pri uctovani celeho bankoveho vypisu k jednemu dnu v mesiaci napr. 31.1. by datumy uhrad nezodpovedali skutocnosti a stav pohladavok a zavazkov by zodpovedal skutocnosti nie priebezne, ale az v posledny den v mesiaci.
ivustek
19.09.09,13:52
Takže je možné účtovať platby a úhrady priebežne presne s dátumom podľa internetbankingu a na konci mesiaca, keď dôjde výpis priložiť ho k poslednému dátumu napr. 31.8. kde zaúčtujem iba poplatky banke a poplatok za vyhotovenie výpisu k tomuto dátumu. Mám si z internetbankingu vytlačiť obraty a doložiť k platbám a úhradám v priebehu mesiaca, alebo mi bude stačiť iba ten koncomesačný výpis? Ďakujem predom za odpoveď.
Lianka
19.09.09,14:11
Uctovnym dokladom je original bankoveho vypisu (vypisy z internet bankingu si mozes vytlacit pre tu chvilu, kym ti nepride vypis), ale na priebezne zistenie pohybov na ucte vyuzivam internet banking. Doporucujem skontrolovat poradie jednotlivych platieb s originalom bankoveho vypisu - niekedy tam mozu byt rozdiely v poradi jednotlivych platieb v ramci dna. Polozky cislujes v poradi, ako su na originaly bankoveho vypisu.
Dav
19.09.09,16:04
Ak zadám príkaz napr.4.1. prevod bude 6.1. a výpis mám 31.1 potom napr. k 20.1. nemám v zostatku na účte presný stav fin.prostriedkov k tomúto dátumu

... ale s účtom pracujete raz za mesiac??

Zasielanie výpisu z banky v určitom intervale je vec dohody banky a klienta - výpis sa môže zasielať po každom pohybe, po týždni, po 10 dňoch, raz mesačne,štvrťročne, dokonca raz ročne - ale to, ako často si dá podnikateľ zasielať výpis, nemôže ovplyvniť "verný a pravdivý" obraz o stave a pohybe finančných prostriedkov účtovnej jednotky. Pokiaľ je niečo úhrada faktúry, nemôže to byť priebežná položka.
Keď chceš účtovať bežný účet k 31.1. 2009, máš ho k dispozícii 4.2., tak si buď vyhotov zaúčtovací doklad, alebo priamo na výpis z BÚ k jednotlivým položkám napíš, čoho sa položka týka, napr. VOZD -PR, VOZD-MAT, POZD( predkontácia v PÚ), a pod poslednú položku daj poznámku : zaúčtované dňa: 4.2.2009 a podpíš sa.
Dav
19.09.09,16:06
Uctovnym dokladom je original bankoveho vypisu (vypisy z internet bankingu si mozes vytlacit pre tu chvilu, kym ti nepride vypis), ale na priebezne zistenie pohybov na ucte vyuzivam internet banking. Doporucujem skontrolovat poradie jednotlivych platieb s originalom bankoveho vypisu - niekedy tam mozu byt rozdiely v poradi jednotlivych platieb v ramci dna. Polozky cislujes v poradi, ako su na originaly bankoveho vypisu.
Súhlasím, ale s výhradou
§ 10
Účtovný doklad
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html#hore)

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.
Muška
19.09.09,17:54
No dobre všetci ste ma "zvalcovali"

To sme ozaj nemali v úmysle ;)...toto je "porada" :)

Ak teda sa priebežné položky účtuju aj pri prevodoch medzi účtami postupy tým myslia medzi vlastnými účtami, aby si vedela keď z jedného pošleš, že na druhom "očakávaš", alebo aj platby kartou /ale stále to je o pohyboch na "Tvojich" účtoch

v texte
globalpartner
20.09.09,05:10
muška, to o valcovaní som myslel nadlahčene, vážim si Vaše odpovede, uznávam , že môj systém bol komplikovaný , ale vzhľadom na to , že som výdavky účtoval k dátumu odpísania peňazí z účtu a z postupov jednoznačne nevyplýva ,ze sa jedná o vlastné účty, veˇkú galibu som asi nenarobil.

Ináč som tohto roku prešiel na daňovú evidenciu, takže už nie som účtovnou jednotkou a nehrozia mi pokuty vyplyvajúce zo zákona o účtovnictve.
Ďakujem
deryl
01.10.09,07:21
ahojte, tak kedze nikde nikdo nepridal vyjadrenie danoveho úradu tak ho sem dám ja:

Daňovník fyzická osoba účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva je pri účtovaní povinná postupovať v súlade s Opatrením MF SR č.MF/27076/2007-74, ktorým sa ustanovujú postupy účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva (ďalej len "postupy účtovania"). Ustanovenie § 2 postupov účtovania definuje deň uskutočnenia účtovného prípadu, ktorým je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu a pod.
Aj pri účtovaní bankového výpisu je účtovná jednotka povinná rešpektovať ustanovenie § 2 postupov účtovania, nakoľko každá banková transakcia uvedená v bankovom výpise predstavuje účtovný prípad, ku ktorému je potrebné priradiť taký dátum, ktorý napĺňa definíciu dňa us

dufam ze to pomoze vyriesit debaty o datume :) a v každom prípade dakujem všetkym čo mi na moju otázku odpovedali
Ejo
15.02.10,08:04
Ak mám na poslednom výpise za rok 2009 aj jednu transakciu s dátum roku 2010. O tejto transakcii neúčtujem v roku 2009 ale si spravím kópiu a účtujem o nej až v r. 2010. Može byť?
Timka1
15.02.10,08:07
o transakcii týkajúcej sa roku 2010 účtuješ v roku 2010, urob si kópiu výpisu, ako píšeš
batorek
16.02.10,09:37
Dobrý deň.
Prosím o pomoc. Mám klienta ktorý má účet nie podnikateľský.
Odtiaľ má úhrady pre ZP a SP. Okrem toho tam nič iné nemá čo má súvis s podnikaním. Ale má tam všeličo iné úhrady energie a ostatné réžie pre domácnosť. Pýtam sa stačí keď zaúčtujem len jeho sa týkajuce platby s podnikaním, alebo musím účtovať o celom výpise ako neovpl. základ dane. Tu nebudem vykazovať stav výpisu k 31.12.2009????????????
Ejo
17.02.10,06:55
Dobrý deň.
Prosím o pomoc. Mám klienta ktorý má účet nie podnikateľský.
Odtiaľ má úhrady pre ZP a SP. Okrem toho tam nič iné nemá čo má súvis s podnikaním. Ale má tam všeličo iné úhrady energie a ostatné réžie pre domácnosť. Pýtam sa stačí keď zaúčtujem len jeho sa týkajuce platby s podnikaním, alebo musím účtovať o celom výpise ako neovpl. základ dane. Tu nebudem vykazovať stav výpisu k 31.12.2009????????????
Možeš to riešiť nasledovne:
1. vystavíš VPD a zaúčtuješ do PD tieto úhrady a priložíš kópiu výpisu, z ktorého to bolo hradené.
2. ak budeš účtovať jeho účet, mal by byť nahlásený na DU. Všetky položky z tohto účtu účtuješ, čo je osobné-ide na osobnú spotrebu, a tie odvody budú ako VOZD. Poplatky za vedenie tohto účtu by som dala ako VNZD, lebo súvisia skor s osobnými výdavkami. A stav na BU vykážeš k 31.12.2009.
nikulik
08.02.11,12:53
Možeš to riešiť nasledovne:
1. vystavíš VPD a zaúčtuješ do PD tieto úhrady a priložíš kópiu výpisu, z ktorého to bolo hradené.

Môžem tento vyššie citovaný postup pouzit aj ked szčo mal bank.učet nahlaseny na dan.urade?
ego.mc
08.02.11,15:30
Nie, postupujete podľa bodu 2.
nikulik
08.02.11,17:59
Ďakujem velmi pekne za odpoved, a este mi mozte poradit?


A stav na BU vykážeš k 31.12.2009.

Čo to prosim Vas znamena???
Bude sa to tykat aj mna, ked z celeho roka szčo mal len jeden mesiac platby zo sukr.uctu, t.j.v januari, lebo od februara uz ma podnikatelsky na podnikat.veci.
ego.mc
09.02.11,18:27
O prvom účte by som účtoval iba v januári, potom by som účtoval už iba o druhom účte.
margaretka71
27.02.11,12:09
Prosím poraďte mi v mojom prípade. Došlo k zrušeniu podnikateľského účtu v marci 2010. 31. 3. 2010 boli peňažné prostriedky z tohot účtu prevedené na druhý účet. Ten druhý účet je súkromný a všetky podnikateľské úhrady idú už z tohto účtu. Chcem sa spýtať či ho stačí začať účtovať od 1. 3. 2010, aby bolo vidieť aj ten prevod peňazí z predchádzajúceho účtu? Alebo ako mám začať s novým účtom? A tiež neviem ako mám zaúčtovať ten prevod peňazí zo starého účtu. Ako výdaj aký? Ďakujem
margaretka71
27.02.11,12:36
Prosím poraďte mi v mojom prípade. Došlo k zrušeniu podnikateľského účtu v marci 2010. 31. 3. 2010 boli peňažné prostriedky z tohot účtu prevedené na druhý účet. Ten druhý účet je súkromný a všetky podnikateľské úhrady idú už z tohto účtu. Chcem sa spýtať či ho stačí začať účtovať od 1. 3. 2010, aby bolo vidieť aj ten prevod peňazí z predchádzajúceho účtu? Alebo ako mám začať s novým účtom? A tiež neviem ako mám zaúčtovať ten prevod peňazí zo starého účtu. Ako výdaj aký? Ďakujem

Neviete mi poradiť prosím?
ego.mc
28.02.11,07:49
Stačí ho začať účtovať od 1.3. s počiatočným stavom k tomuto dňu. Prevod peňazí bude cez priebežné položky.
alohamercy
06.03.11,16:12
ak mam vo vypise z banky z podnikatelskeho úctu uvedene vyber hotovosti resp. vybere kartou mam to do penazneho dennika zaznamenat ako úbytok na Bu a urobit PPD ak to ide na osobnu spotrebu?
mysimis
06.03.11,16:17
ak mam vo vypise z banky z podnikatelskeho úctu uvedene vyber hotovosti resp. vybere kartou mam to do penazneho dennika zaznamenat ako úbytok na Bu a urobit PPD ak to ide na osobnu spotrebu?

Ak to ide na osobnú spotrebu, tak to môžeš priamo z účtu tak aj zaúčtovať. Nie je potrebné dať do pokladne.