miťo
13.09.09,15:18
Ahojte Poraďáci.

Poradí niekto podrobný postup ako naložiť kvasené kapustné listy sólo
bez krájanej kapusty,povedzme do 3l pohára.
viktorviktor
15.09.09,15:23
skús takto
zober kapustnú hlavu, vyrež hlúb, ponor na 5 minút do vriacej vody, vyber hlavu, ochlaď, rozober na listy a môžeš nakladať do fľaše,
listy môžeš skladať, rolovať, čo len chceš, napríklad narežeš mrkvu na rezance naplníš list a zroluješ, pridáš trochu cesnaku podľa chuti,
na liter vody lyžica soli, poukladáš do nádoby, zaleješ a na chladné miesto kvasiť, alebo ako rezanú kapustičku, poznáš - kapustička dobrá vára, keď sa naješ .........
bettylou
15.09.09,15:49
skús takto
zober kapustnú hlavu, vyrež hlúb, ponor na 5 minút do vriacej vody, vyber hlavu, ochlaď, rozober na listy a môžeš nakladať do fľaše,
listy môžeš skladať, rolovať, čo len chceš, napríklad narežeš mrkvu na rezance naplníš list a zroluješ, pridáš trochu cesnaku podľa chuti,
na liter vody lyžica soli, poukladáš do nádoby, zaleješ a na chladné miesto kvasiť, alebo ako rezanú kapustičku, poznáš - kapustička dobrá vára, keď sa naješ .........

nezničia sa tým ponorením do vriacej vody enzýmy potrebné na mliečne kvasenie?
Blankake
15.09.09,16:27
Moja svokra pri nakladaní klasickej (postrúhanej) kapusty vloží do súdka aj pár celých hlávok, ktoré potom používa na plnené kapustné listy. Takže si myslím, že kapustové listy sa môžu nakladať rovnako ako postrúhaná kapusta. :rolleyes:
terezamaria
15.09.09,16:36
Ahojte Poraďáci.

Poradí niekto podrobný postup ako naložiť kvasené kapustné listy sólo
bez krájanej kapusty,povedzme do 3l pohára.

Myslím, že ako kvašáky uhorky.Na dno pohára dať kôpor, poukladať kapustné listy, zrejme preložené z obidvoch strán do stredu, zaliať letnou, slanou prevarenou vodou s roztlačeným cesnakom, alebo bez cesnaku. Na vrch znovu kôpor, príp.listy viniča a do gázičky skrojok chleba, ktorý musí byť tiež ponorený.Niečím zaťažiť, za 3 - 4 dni by mali byť vykvasené.
viktorviktor
15.09.09,18:05
nezničia sa tým ponorením do vriacej vody enzýmy potrebné na mliečne kvasenie?
ano, napísal som hlúposť, ale len preto že nikto sa neozval, takto bude hotová tak za dva tri dni,
listy z čerstvej otrhaj a založ tak ako aj rezanú

Kvasená kapusta v celku
Malé kapustné hlavy očistiť od vrchných poškodených nepriliehajúcich listov, položiť do hlbokej nádoby, zaliať osolenou horúcou vodou, doviesť do varu. Odstaviť a nechať postáť ½ hodiny. Potom vybrať, prepláchnuť studenou vodou a nechať vychladnúť.
Vychladnuté kapustné hlavy dať do súdka zaliať uhorkovým nálevom. Čas kvasenia – jeden mesiac.
Kvasená kapusta celá po bulharsky
40 kg bielej kapusty, 10 kg červenej kapusty, 20 l vody, 1.5 kg soli. jačmeň
Hlávky očistiť od poškodených listov, narezať na kríž.
Na dno kade dať malú hrsť jačmeňa a navrch poukladať hlávky kapusty, priložiť drevený vrchnák a zaťažiť. Nakoniec kapustu zalejeme slaným roztokom. Aby sa kapusta rovnomerne presolila, prvý týždeň zlievame a znovu zalievame každý deň, druhý týždeň každý druhý deň a potom dať na chladné miesto.
Zuzka
15.09.09,18:40
Kapustne listy sa mozu vlozit aj medzi postruhanu kapustu a tak ich nechat vykvasit.
miťo
17.09.09,19:18
Ďakujem všetkým.Viem že som načal trošku špecifikum,no v hlúpej
hlave som hľadal prirodzenú kyslosť z kvasenia nie z octu.Veď predsa,keď vykvasí strúhaná,vykvasí aj celé lístie.Keď sa dá zazimovať kvasená strúhaná,zazimujem aj sólo listy,aj keď ide všade nakladač.Viem že všade tam kde sa kvasí celý sud dve,tri hlavy vložiť nie je problém.Strúhaná sa nakladá zimná aby bola tvrdá a dlho vydržala,lebo keď naložíme letnú bude ako blato.U dobrého plneného kapustného listu sa vyžaduje aby boli listy mäkké.A to som chcem vedieť,či je treba zakvasiť listy z letnej,alebo zo zimnej,či je treba listy spariť,alebo nie,lebo za surova idú rozobrať v obidvoch prípadoch.Jedná sa o výdrž na celú zimu,jedná sa o praktickú stránku,že len vyberám a balím a v neposlednej rade aj o chuť a kvalitu.Viem že receptov je nespočet a rád si všetky prečítam,no jedná sa mi o klasiku ktorú robili staré matere v sude vo veľkom a kombinovane a ja to chcem v malom a sólo.
Blankake
18.09.09,08:33
Ďakujem všetkým.Viem že som načal trošku špecifikum,no v hlúpej
hlave som hľadal prirodzenú kyslosť z kvasenia nie z octu.Veď predsa,keď vykvasí strúhaná,vykvasí aj celé lístie.Keď sa dá zazimovať kvasená strúhaná,zazimujem aj sólo listy,aj keď ide všade nakladač.Viem že všade tam kde sa kvasí celý sud dve,tri hlavy vložiť nie je problém.Strúhaná sa nakladá zimná aby bola tvrdá a dlho vydržala,lebo keď naložíme letnú bude ako blato.U dobrého plneného kapustného listu sa vyžaduje aby boli listy mäkké.A to som chcem vedieť,či je treba zakvasiť listy z letnej,alebo zo zimnej,či je treba listy spariť,alebo nie,lebo za surova idú rozobrať v obidvoch prípadoch.Jedná sa o výdrž na celú zimu,jedná sa o praktickú stránku,že len vyberám a balím a v neposlednej rade aj o chuť a kvalitu.Viem že receptov je nespočet a rád si všetky prečítam,no jedná sa mi o klasiku ktorú robili staré matere v sude vo veľkom a kombinovane a ja to chcem v malom a sólo.
Tie listy (keby sa kvasili normálne v sude (trebárs s postrúhanou kapustou) sa potom sparia vo vriacej vode, aby zmäkli.
tutiola
18.09.09,08:48
Tak trochu mimotemy . Ja varím veľmi často plnený kapustný list ( u nás holubky), ale listy nekvasím. Práve pre listy pestujem skorú kapustu, pretože má tenké lístky a dobre sa zakrúcajú.Vhodná je aj letná kapusta, ale neskora je dosť neohybná a tak ju radšej nepoužívam. Kapustu sparím v osolenej vode s pár kvapkami oleja a po ochladení hrubé časti listov odrežem a skladám lístky po 1O práve tak, ako keď plním kapustný list do rolky. Vkladám do mikrotenových vreciek a dám do mrazničky. V zime si vyberám po rolkách podľa potreby. Stačí namočiť na pár minút do teplej vody a môžem plniť.
Jara
18.09.09,09:50
Tutiola, ja to robím presne tak ako ty, ale myslím, že miťo chcel práve tu, ktorá je kvasená a tá ma už takú kyslú chuť. Je proste iná, u nás sa kvasí v súdkoch a volá sa krížalka, ja ju ale nemám rada a preto si mrazím tú sladkú...